T.C. GDO lu. Bitki Çeşitlerinin Tescil, Kontrol ve Sertifikasyonunun AB Ülkelerinde Yerinde İncelenmesi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T.C. GDO lu. Bitki Çeşitlerinin Tescil, Kontrol ve Sertifikasyonunun AB Ülkelerinde Yerinde İncelenmesi"

Transkript

1 T.C. TARIM VE KÖYİŞK İŞLERİ BAKANLIĞI TARIMSAL ÜRETİM M VE GELİŞ İŞTİRME GENEL MÜDÜRLM RLÜĞÜ GDO lu Bitki Çeşitlerinin Tescil, Kontrol ve Sertifikasyonunun AB Ülkelerinde Yerinde İncelenmesi

2 GDO NEDİR? GDO, teknik olarak genetiği i değiştirilmi tirilmiş organizma yı simgeler. Bu ürünlere transgenik ürünler, bu teknolojiye rekombinant DNA teknolojisi de denir.

3 GENETİK K DEĞİŞİ ĞİŞİM M NEDEN KULLANILMAKTADIR? - Mevcut türlerdeki t ürün n miktarını artırmak, rmak, - Hasat sonrası kayıplar pları azaltmak, - Ürünleri soğuk, sıcak, s kuraklık k ve tuzluluk gibi etkenlere karşı daha toleranslı hale getirmek, - Ürünlerin toprak verimliliğini ini azaltmasını önlemek, - Gıdaların n besleyici değerini erini yükseltmek, y - Zararlı böceklere dirençli ürünlerle pestisit kullanımını azaltmak, - Endüstri için i in alternatif kaynaklar geliştirmek.

4 GDO lu ürünlere aktarılan özelliklerin gruplandırılması

5 GENETİK K DEĞİŞİ ĞİŞİMİN İŞLEY LEYİŞİ Genetik değişim; im; istenen bir özelliği i elde etmek için, i in, gen ilavesi veya genin değiştirilmesi yoluyla yapılır.

6

7 Genetik değişimde, bazen mevcut bir işleyişi durdurmak için genin kapatılması da gerekebilir. Örnek olarak, bir meyveyi yumuşatmak için görevli gen kapatılabilir, böylece her ne kadar meyve normal şekilde olgunlaşsa da yumuşamaz.

8 GENETİK K DEĞİŞİ ĞİŞİM, SIRADAN YETİŞ İŞTİRİCİLİKTEN NASIL FARKLIDIR? Özel vasıfl flı gen kodlarını tanımlayabildi mlayabildiğimiz imiz ve bu genleri bir organizmadan başkas kasına taşı şıyabildiğimiz imiz için, i in, istenen gen kombinasyonunu daha hızlh zlı ve kolay olarak elde edebiliriz.

9 BİLİMSEL GÜVENLG VENLİK İNCELEMESİ KAPSAMINDA UYGULANAN TESTLER - GIDA TESTLERİ - ÇEVRE TESTLERİ

10 GIDA TESTLERİ Gıdalardaki DNA testinde; Polimerase Zincir Tepkimesi olarak bilinen bir test kullanılmaktadır. Gen aktarımında en çok kullanılan düzenleyiciler olan 35 S promotör ve Nos terminatör genden birinin veya her ikisinin tanımlanması, genetik yapısı değiştirilmiş organizmanın varlığını gösterir.

11 ÇEVRE TESTLERİ GDO ların sağlık ve çevre açısından güvenilirliği; alıcı organizmanın, dahil edilen materyalin, üretilen nihai organizmanın ve alıcı çevrenin özellikleri ile GDO ve çevre arasındaki etkileşimlere bağlıdır. Çevresel risk değerlendirmesinin hedefi GDO nun potansiyel olumsuz

12 AB DE DÜZENLEMELERD GDO lar hakkındaki AB mevzuatının iki ana maksadı vardır: r: - Sağlık k ve çevrenin korunması, - Güvenli ve sağlıkl klı GDO lar ların AB de serbest dolaşı şımının n temin edilmesi.

13 İZİN GEREKSİNİMLERİ, İZİN KARARI VE TESCİL

14 İZİN Canlı organizma halinde olan genetiği i değiştirilmi tirilmiş bitkiler Genetiği i değiştirilmi tirilmiş bitkilerden elde edilen ürünler AB Yönetmelikleri GDO nun doğaya ve piyasaya sürümü için in geçerli erli direktifler (Direktif 2001/18) Genetiği i değiştirilmi tirilmiş gıda ve yemlerin yasal düzenlemeleri d (Yönetmelik 1829/2003) Uygulama Alanı Genetiği i değiştirilmi tirilmiş bitkilerin ticari amaçla kullanımı; doğaya deneysel, üretim veya kullanım m amaçlı salınmas nması Genetiği i değiştirilmi tirilmiş bitkilerden yapılm lmış veya içinde inde genetiği i değiştirilmi tirilmiş bitki bulunduran gıda g ve yemler Güvenlik Gereksinimleri İnsan ve çevreye zararının olmaması İnsan ve çevreye zararının olmaması; tüketiciyi yanıltmamas ltmaması İznin Geçerlilik erlilik Süresi 10 yıl y 10 yıl y

15 Canlı organizma halinde olan genetiği i değiştirilmi tirilmiş bitkiler (Direktif 2001/18) Genetiği i değiştirilmi tirilmiş bitkilerden elde edilen ürünler (Yönetmelik 1829/2003) Yasal İşlemler İzin Kararı Ulusal kurumlara başvuru Ulusal birimlerce inceleme Belgelerin üye ülke yetkili kurumlarına ve Avrupa Komisyonu na na iletilmesi İtiraz ve çözülemeyen sorunlarda AB düzeyinde d güvenlik incelemesi EFSA ya başvuru Bilirkişi i komitesinin bilimsel raporu EFSA tavsiye raporu Avrupa Komisyonu Karar Taslağı Gıda Zinciri ve Hayvan Sağlığı Daimi Komitesi nde oylama: (Çoğunluğa a bağlı olarak AB Komisyonu karar taslağı kabul veya reddedilebilir.) Yeterli çoğunluk sağlanamazsa Komisyon taslağı Bakanlar Konseyi ne ne sunar. Bakanlar Konseyi nde nde oylama: (Çoğunluğa a bağlı olarak kabul veya ret kararı çıkar. Çoğunluk olmadığı takdirde Komisyon un taslağı yürürlüğe girer.)

16 (EC) 2004/204 No lu Komisyon Kararı na Göre Tescil İşlemleri Tescilde kayıt altına alınması gereken veriler; - Müracaat sahibi veya sorumlu kişinin ismi, adresi, - GDO lu ürünün ticari ismi, - Ürün içindeki GDO nun tanıtıcı kimliği, - Üye ülkenin tebliğ tarihi, - Ürünle ilgili yetki kararı, - Ürünün geliştirilmesinde kullanılan DNA yapısı, - Tespit ve tanımlama ile ilgili bilgiler, - Ürünleri tedarik eden ve depolayanlara ait bilgiler.

17 TESCİL - Yetkili ulusal kurum, bilgileri Komisyona teslim eder. - Bilgiler alındıktan sonra en geç iki hafta içerisinde tescil kaydı yapılır.

18 AB DE TESCİLL LLİ GDO LAR Transgenik Pamuk Ürün n Adı MON1445 MON15985 MON15985 MON1445 MON531 MON531 MON1445 LLCotton25 Genetik Değişimin imin Amacı Herbisit toleransı Zararlılara lara karşı direnç Herbisit toleransı Zararlılara lara karşı direnç Zararlılara lara karşı direnç Herbisit toleransı Zararlılara lara karşı direnç Herbisit toleransı Kullanım m Alanları Yağ,, gıda g katkı maddesi, yem Gıda katkı maddesi, yem Gıda katkı maddesi, yem Yağ,, gıda g katkı maddesi, yem Gıda katkı maddesi, yem Gıda katkı maddesi, yem, yetiştiricilik tiricilik dışıd ışındaki kullanımlar

19 AB DE TESCİLL LLİ GDO LAR Transgenik Mısır Ürün n Adı Bt11 DAS1507 DAS59122 DAS1507 MON603 GA21 MON810 Genetik Değişimin imin Amacı Herbisit toleransı Zararlılara lara karşı direnç Herbisit toleransı Zararlılara lara karşı direnç Herbisit toleransı Zararlılara lara karşı direnç Herbisit toleransı Zararlılara lara karşı direnç Herbisit toleransı Zararlılara lara karşı direnç Kullanım m Alanları Gıda, gıda g katkı maddesi, yem, yetiştiricilik tiricilik dışıd ışındaki kullanımlar Gıda, gıda g katkı maddesi, yem, yetiştiricilik tiricilik dışıd ışındaki kullanımlar Gıda, gıda g katkı maddesi, yem, yetiştiricilik tiricilik dışıd ışındaki kullanımlar mlar Gıda, gıda g katkı maddesi, yem, yetiştiricilik tiricilik dışıd ışındaki kullanımlar Gıda, gıda g katkı maddesi, yem, yetiştiricilik tiricilik dışıd ışındaki kullanımlar mlar Gıda, gıda g katkı maddesi, yem, tohum

20 AB DE TESCİLL LLİ GDO LAR Transgenik Mısır Ürün n Adı MON863 MON863 NK603 MON863 MON810 NK603 NK603 MON810 T25 Genetik Değişimin imin Amacı Zararlılara lara karşı direnç Herbisit toleransı Zararlılara lara karşı direnç Zararlılara lara karşı direnç Herbisit toleransı Herbisit toleransı Zararlılara lara karşı direnç Herbisit toleransı Kullanım m Alanları Gıda, gıda g katkı maddesi, yem, yetiştiricilik tiricilik dışıd ışındaki kullanımlar Gıda katkı maddesi, yem Yem Gıda, gıda g katkı maddesi, yem, yetiştiricilik tiricilik dışıd ışındaki kullanımlar Gıda, yem, yetiştiricilik tiricilik dışıd ışındaki kullanımlar Gıda, yem, tohum

21 AB DE TESCİLL LLİ GDO LAR Transgenik Mikroorganizmalar Ürün n Adı pcabl-bacterial Bacterial biomass pmt742 veya pak729-yeast biomass Genetik Değişimin imin Amacı Mikroorganizmaları öldürmek Kimyasal değişimi imi kolaylaştırmak Kullanım m Alanları Yem Yem Transgenik Şeker Pancarı HT-1 Herbisit toleransı Gıda, gıda g içerikleri, i yem

22 AB DE TESCİLL LLİ GDO LAR Ürün n Adı GT73 MS8, RF3, MS8 RF3 T45 Genetik Değişimin imin Amacı Herbisit toleransı Herbisit toleransı Herbisit toleransı Transgenik Kolza Kullanım m Alanları Yağ,, gıda g katkı maddesi, yem, yetiştiricilik tiricilik dışıd ışındaki kullanımlar Yağ,, yem, yetiştiricilik tiricilik dışıd ışındaki kullanımlar Gıda katkı maddesi, yem MON Herbisit toleransı A Herbisit toleransı MON89788 Herbisit toleransı Transgenik Soya Gıda katkı maddesi, yem, yetiştiricilik tiricilik dışıd ışındaki kullanımlar Gıda, gıda g katkı maddesi, yem, yetiştiricilik tiricilik dışıd ışındaki kullanımlar Gıda, gıda g katkı maddesi, yem, yetiştiricilik tiricilik dışıd ışındaki kullanımlar

23 İzlenebilirlik ya da iz sürülebilirliks lebilirlik; İnsan ve hayvan sağlığı ığına ve ekosistem dahil çevreye olası etkilerinin görülmesi halinde ürünlerin hem geri çekilmesini kolaylaştırmak hem de özellikle çevreye etkilerini incelemek amacıyla takibi anlamına na gelir.

24 1830/2003 No lu Yönetmelik in 4. Maddesi nde izlenebilirlik hususlarına yer verilmiştir. GDO lu ürünlerin pazara çıkışının ilk aşamasında işletmeciler, ürünü alan işletmeye ürünle ilgili olarak GDO içerdiği bilgilerini yazıyla ulaştırmalıdırlar. Bu bilgi, sonraki bütün aşamalarda iletilmelidir ve 5 yıl süreyle de korunmalıdır.

25 Etiketleme Gerektiren Ürünler: - Ürün n direkt GDO ise, - Ürün transgenik mikroorganizmalar içeriyorsa, i - Bir ürünün n hammaddesinde GDO kullanılm lmışsa, - Üründe direkt GDO dan yapılm lmış katkı maddeleri bulunuyorsa; etiketleme eşiğinin e inin üzerinde olan karışı ışımlar etiketlenmek zorundadır. r.

26

27 Tüketicinin seçimini kolaylaştıracak GDO suz etiketi de bulunabilir.

28 GDO LU GIDALARIN MEVCUT DURUMU İngiltere de Satılan GDO lu Gıdalar - Sadece domates püresi p olarak satılan GDO lu domates, - GDO lu soya, - GDO lu mısır. GDO lu Ürünleri Yetiştiren tiren Ülkeler ABD, Kanada ve Arjantin tüm t GDO lu ürünlerin %98 ini üretmektedir. Kuzey Amerika ise tek başı şına %75 ini üretmektedir.

29 GDO KULLANIMI İLE İLGİLİ OLUMLU VE OLUMSUZ GÖRÜŞLER

30 İNSAN VE HAYVAN SAĞLIĞI Hangi gen transferi yapılırsa yapılsın öngörülemeyen değişikliklere neden olabilir. Pek çok insan ve hayvan GDO lu gıda ve yemlerle beslenmektedir. GDO dan kaynaklanan olumsuz etki yaşanmamıştır. Antibiyotiğe dirençli genler, hastalıklara karşı etkisiz hale getirir. Tedavi edici GDO lu ürünler, insan ve hayvan sağlığına pozitif katkı sağlayacaktır. GDO teknolojisi hızlı ilerlemektedir Bu yüzden testlerin ve izlemenin yeterli olduğu düşünülemez. AB de GDO lu ürünler, GDO suz ürünlerden çok daha yoğun bir şekilde test edilirler. GDO lu gıdalardan gen transferi mümkündür. GDO lu gıdalar, GDO suz eşdeğerlerinden daha güvenlidir.

31 TÜKETİCİLER Vitamin takviyesiyle besleyici değeri artırılmış, daha iyi yapı ve lezzete sahip ürünler sağlayacaktır. Daha az insektisit kullanılacaktır. Bu da tüketiciler için daha az zehir almak demektir. Gıdalar daha iyi ve daha ucuz olacaktır. Fakirlik ve gıda sıkıntıları azalacaktır.

32 ALERJİK REAKSİYONLAR Yeni gen alerjik reaksiyonlara yol açabilir. GDO lu ürünler mevcut alerjik etkileri yok edecektir.

33 ÇEVRE Pestisit özellikli gen taşıyan GDO lu ürünler, zararlı olmayan böcekleri de yok edecektir. Zararlı böcek saldırılarına karşı dirençli olması için modifiye edilmesi, faydalı böceklerin zarar görmesini önleyecektir. Farklı bir türe gen transferine imkan verdiği için, bitki-hayvan karışımı yeni türlerin oluşmasına neden olabilir. Geleneksel yetiştiricilikte kimyasal ya da ışınlama kullanılması da mutasyona ve yeni çeşitlere yol açmaktadır. Böcek popülasyonunun tükenmesine yol açabilir. Böceklere karşı kendilerini koruyacak bir gen transferi yapıldığında, böcek popülasyonunun tükenme riski önlenir.

34 ÇEVRE Zararlılara karşı direnç kazanan GDO lu ürünler, böceklerdeki değişimi hızlandırır. Daha güçlü böcekler gelişebilir. Süper güçlü yabancı otlar oluşmasına neden olabilir. Herbisitlere toleranslı GDO lu ürünlerde, tek bir çeşit herbisit kullanımı yeterli olacaktır.

35 TARIM SEKTÖRÜ GDO ile ürün kalitesini artırmak mümkündür. Genetiği değiştirilmiş gıdalar daha uzun raf ömrü ile gıda zincirinde daha fazla kar sağlayacaktır.

36 DÜNYA GIDA İHTİYACI GDO lu gıdalar, dünyanın beslenme sorununu çözecektir. Dünyanın beslenme sorununu çözmek için başka yöntemler vardır.

37 ÇİFTÇİLER Çiftçilerin işi kolaylaşacaktır. Asıl işi kolaylaşan ve kazancı sağlayan GDO lu tohum üreten firmalar olmuştur. Çiftçiler, GDO lu tohum üreten firmalara bağımlı hale gelirler. En modern teknikleri kullanabilen çiftçiler, verimlilik ve gelirlerini yükseltebilirler.

38 GDO LU GIDALARIN GELECEĞİ Kendi Gübresini G Üreten Bitkiler Sağlıkl klı Gıdalar Yağlı Tohumlarda Kullanım

39 HALK GDO LU GIDALARI KABUL EDECEK Mİ? M Avrupa da GDO lu gıdalarla ilgili baskı vardır. r. Yapılan deneylerin çoğu, bu ürünlerin güvenli g olduklarını göstermelerine rağmen, Avrupa da yakın n geçmi mişte yaşanan anan deli dana hastalığı gibi, üretim yöntemlerinde yapılan değişikliklerin ikliklerin neden olduğu u vakalar, halkta geniş ölçüde endişeye eye neden olmaktadır.

40 TÜRKİYE DE DURUM Türkiye de denemelere alınmas nmasına na izin verilen mısır m r ve pamuk çeşitleri, Transgenik Kültür r Bitkilerinin Alan Denemeleri Hakkında Talimat kapsamında ve Bakanlığı ığımıza bağlı araştırma rma enstitülerinde kontrollü şartlar altında yürütülmektedir. y - Ankara İl l Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü - Bursa Gıda G Kontrol ve Merkez Araştırma rma Enstitüsü

41 YAPILMASI GEREKEN NEDİR? Denetim ve izleme Genetik özkaynakların korunması HUKUKİ, BİLİMSEL VE TEKNİK ALTYAPI

42 SONUÇ Dünya nüfusu n 6 milyara dayanmış ıştır r ve bunun 852 milyonu açlıkla mücadele m etmektedir. Bu bağlamda, dünyada üretilen gıdalarg daların n aslında yeterli olduğu ve ihtiyaç duyulan şeyin daha adaletli bir dağı ğılım olduğu, u, savunulan diğer bir fikirdir. Ancak bu, dünya politikaları ve ekonomisinde çok kesin ve şiddetli değişimleri imleri gerektirmektedir. Bu yüzden y insanlar farklı yollar aramalıdır: r: TARIM VE GIDA TEKNOLOJİSİNDE NDE İLERLEMEK GİBİ. G

43 TEŞEKK EKKÜRLER

Prof. Dr. Nükhet YILMAZ TURGUT Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Nükhet YILMAZ TURGUT Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nükhet YILMAZ TURGUT Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Öğretim Üyesi Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar Hakkındaki Tartışmanın Boyutları I.GİRİŞ Modern biyoteknolojinin gelişmesiyle

Detaylı

AYDIN ORGANİK VE İYİ TARIM YOL HARİTASI RAPORU

AYDIN ORGANİK VE İYİ TARIM YOL HARİTASI RAPORU AYDIN DA ORGANİK VE İYİ TARIM UYGULAMALARININ YAYGINLAŞTIRILMASI STRATEJİSİ VE YATIRIM ÖNERİLERİ ANALİZİ PROJESİ AYDIN ORGANİK VE İYİ TARIM YOL HARİTASI RAPORU 02/05/2014 ZOBU CONSULTING impartially on

Detaylı

SERİ NO: 15. İKTİSADİ KALKINMA VAKFI YAYINLARI Yayın No: 273

SERİ NO: 15. İKTİSADİ KALKINMA VAKFI YAYINLARI Yayın No: 273 SERİ NO: 15 1965 İKTİSADİ KALKINMA VAKFI YAYINLARI Yayın No: 273 SORULARLA AB POLİTİKALARI VE TÜRKİYE SERİSİ Seri No:15 GIDA GÜVENLİĞİ POLİTİKASI 19 65 İKTİSADİ KALKINMA VAKFI YAYINLARI Yayın No: 273 SORULARLA

Detaylı

GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR

GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR FARKLI BOYUTLARIYLA GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR YAYINA HAZIRLAYANLAR Doç. Dr. Dilek ASLAN Dr. Meltem ŞENGELEN MART 2010, ANKARA ANKARA TABİP ODASI Bu kitabın tüm yasal hakları Ankara Tabip Odası

Detaylı

Tarımsal Biyoteknolojiye Giriş

Tarımsal Biyoteknolojiye Giriş Tarımsal Biyoteknolojiye Giriş Adnan Menderes Üniversitesi Tarımsal Biyoteknoloji TAB 101 Muavviz Ayvaz (Yrd. Doç. Dr.) 13. Hafta (10.12.2013) 1 Neden GDO Üretilir? 2 Neden GDO Üretilir? GDO lar doğal

Detaylı

Peynirde Gıda Güvenilirliği Temel Eğitimi

Peynirde Gıda Güvenilirliği Temel Eğitimi Temel Eğitimi Ünite 1: Gıda Güvenilirliği Çiğ süt üretim merkezleri ve peynir endüstrisinde sürekli gıda güvenilirliği eğitimi Peynirde Gıda Güvenilirliği, Leonardo da Vinci Sürekli Eğitim Programı altında

Detaylı

TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ YAŞ SEBZE VE MEYVE RAPORU Aralık-2008 1. Giriş Dünya nüfusunun sürekli arttığı, buna karşılık tarım arazilerinin ve

TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ YAŞ SEBZE VE MEYVE RAPORU Aralık-2008 1. Giriş Dünya nüfusunun sürekli arttığı, buna karşılık tarım arazilerinin ve TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ YAŞ SEBZE VE MEYVE RAPORU Aralık-2008 1. Giriş Dünya nüfusunun sürekli arttığı, buna karşılık tarım arazilerinin ve temiz su kaynaklarının giderek azaldığı yüzyılımızda,

Detaylı

Türkiye de GDOların Denetim zaafları

Türkiye de GDOların Denetim zaafları Haziran 2014 Türkiye de GDOların Denetim zaafları Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı nın GDOları denetleyip kontrol edebilecek teknik alt yapısı var mı? Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı na bağlı laboratuvarların

Detaylı

DOĞ A KORUMA VE BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN GENETİĞİ DEĞİŞ TİRİLMİŞ ORGANİZMALARIN (GDO LARIN) KULLANIMI* Yrd.Doç.Dr.

DOĞ A KORUMA VE BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN GENETİĞİ DEĞİŞ TİRİLMİŞ ORGANİZMALARIN (GDO LARIN) KULLANIMI* Yrd.Doç.Dr. DOĞ A KORUMA VE BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN GENETİĞİ DEĞİŞ TİRİLMİŞ ORGANİZMALARIN (GDO LARIN) KULLANIMI* Yrd.Doç.Dr. Oğuz ÖZDEMİ R** 1. G İRİŞ Son yıllarda genetik ve moleküler biyolojide meydana gelen

Detaylı

T.C. SAMSUN VALİLİĞİ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü. Organik Tarım ve Bitki Koruma Açısından Organik Tarımda Kullanılacak Yöntemler

T.C. SAMSUN VALİLİĞİ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü. Organik Tarım ve Bitki Koruma Açısından Organik Tarımda Kullanılacak Yöntemler T.C. SAMSUN VALİLİĞİ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Organik Tarım ve Bitki Koruma Açısından Organik Tarımda Kullanılacak Yöntemler Burhan HEKİMOĞLU Ziraat Mühendisi Mustafa ALTINDEĞER Ziraat Mühendisi

Detaylı

EK 3* Ulusal Gıda Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi

EK 3* Ulusal Gıda Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi 2011 TÜBİTAK Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Daire Başkanlığı EK 3* Ulusal Gıda Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi * BTYK 23. Toplantısı nda Başbakan ın Himayeleri Altına Aldığı Enerji, Su ve Gıda Alanlarında

Detaylı

EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ

EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ ORGANİK OYUNCAK ÜRETİM BELGESİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

TÜRKİYE'DE TOHUMCULUĞUN DURUMU VE GELİŞİMİ

TÜRKİYE'DE TOHUMCULUĞUN DURUMU VE GELİŞİMİ TÜRKİYE'DE TOHUMCULUĞUN DURUMU VE GELİŞİMİ Ayhan ELÇİ 1 1. GİRİŞ Bitkisel üretimde, üstün nitelikli tohum kullanılmasının önemi, ve kaliteli tohum kullanılmasının verimi diğer üretim şartlarına bağlı olarak

Detaylı

PAZARA GİRİŞ ENGELLERİ 2015 RAPORU

PAZARA GİRİŞ ENGELLERİ 2015 RAPORU PAZARA GİRİŞ ENGELLERİ 2015 RAPORU Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü İÇİNDEKİLER Sayfa Giriş 1 Ülkeler Bazında Pazara Giriş Engelleri Amerika Birleşik Devletleri 3 Avrupa Birliği 11 Birleşik

Detaylı

LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU

LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU İÇİNDEKİLER TABLOLAR... 4 GİRİŞ... 5 1. YÖNETİCİ ÖZETİ... 6 1.1. Projenin Gerekçesi... 6 1.2. Proje Hakkında Özet Bilgiler... 6 1.2.1.Projenin Adı:... 6 1.2.2.

Detaylı

ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ndan; ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin amacı; a) Atıkların oluşumundan bertarafına kadar

Detaylı

ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ndan; ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin amacı; a) Atıkların oluşumundan bertarafına kadar

Detaylı

SU YÖNETİMİ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA Ön Rapor

SU YÖNETİMİ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA Ön Rapor Vizyon 2023: Bilim ve Teknoloji Stratejileri Teknoloji Öngörü Projesi Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Paneli SU YÖNETİMİ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA Ön Rapor Hazırlayanlar: Prof.Dr.Derin ORHON Prof.Dr.Seval

Detaylı

01 Ocak 2002-28 Şubat 2002 tarihleri arası Resmi Gazete'de yayımlanmış bulunan ve Endüstri İlişkileri konularına ilişkin Mevzuat

01 Ocak 2002-28 Şubat 2002 tarihleri arası Resmi Gazete'de yayımlanmış bulunan ve Endüstri İlişkileri konularına ilişkin Mevzuat ÇİMENTO İŞVEREN DERGİSİ 1 Hazırlayan: Av. Füsun Gökçen 01 Ocak 2002-28 Şubat 2002 tarihleri arası Resmi Gazete'de yayımlanmış bulunan ve Endüstri İlişkileri konularına ilişkin Mevzuat R.G. 17 Ocak 2002

Detaylı

Avrupa Birliği ne Yönelik Düzenlemeler Çerçevesinde Türk Tarım Politikaları ve Sektörün Geleceği Üzerine Etkisi

Avrupa Birliği ne Yönelik Düzenlemeler Çerçevesinde Türk Tarım Politikaları ve Sektörün Geleceği Üzerine Etkisi YÖNETİM VE EKONOMİ Yıl:2006 Cilt:13 Sayı:2 Celal Bayar Üniversitesi İ.İ.B.F. MANİSA Avrupa Birliği ne Yönelik Düzenlemeler Çerçevesinde Türk Tarım Politikaları ve Sektörün Geleceği Üzerine Etkisi Neslihan

Detaylı

KANUN TARIM KANUNU. Kanun No. 5488 Kabul Tarihi : 18/4/2006

KANUN TARIM KANUNU. Kanun No. 5488 Kabul Tarihi : 18/4/2006 KANUN TARIM KANUNU Kanun No. 5488 Kabul Tarihi : 18/4/2006 Amaç MADDE 1 Bu Kanunun amacı; tarım sektörünün ve kırsal alanın, kalkınma plân ve stratejileri doğrultusunda geliştirilmesi ve desteklenmesi

Detaylı

25.04.2006 / 26149 KANUN TARIM KANUNU. Kanun No. 5488 Kabul Tarihi : 18/4/2006. Amaç

25.04.2006 / 26149 KANUN TARIM KANUNU. Kanun No. 5488 Kabul Tarihi : 18/4/2006. Amaç 25.04.2006 / 26149 KANUN TARIM KANUNU Kanun No. 5488 Kabul Tarihi : 18/4/2006 Amaç MADDE 1 Bu Kanunun amacı; tarım sektörünün ve kırsal alanın, kalkınma plân ve stratejileri doğrultusunda geliştirilmesi

Detaylı

ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Resmi Gazete Tarihi: 02.04.2015 Resmi Gazete Sayısı: 29314 ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; a) Atıkların oluşumundan bertarafına

Detaylı

Neo-Liberal Tarım Politikaları ve Gıda Egemenliği. Ümran Uygun Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü

Neo-Liberal Tarım Politikaları ve Gıda Egemenliği. Ümran Uygun Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Neo-Liberal Tarım Politikaları ve Gıda Egemenliği Ümran Uygun Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Savaşı Beklerken Nergisten sorumlu değilmişim bunu öğrendim Kar umarsız yağabilir, ayaz çıkabilir

Detaylı

JEOTERMAL SERALARDA HEDEF, 30 BİN DEKAR 2023 DE 600 MW ELEKTRİK ÜRETİMİ HEDEFLİYORUZ

JEOTERMAL SERALARDA HEDEF, 30 BİN DEKAR 2023 DE 600 MW ELEKTRİK ÜRETİMİ HEDEFLİYORUZ 4 Ayda Bir Yayınlanır. ÜCRETSİZDİR Yıl: 3 Sayı: 6 Ekim 2012 ISSN 1302-4388 JEOTERMAL SERALARDA HEDEF, 30 BİN DEKAR GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI MEHMET MEHDİ EKER JEOTERMAL KAYNAK UYGULAMALARINDAN

Detaylı

Türkiye'de biyogaz yatırımları için geçerli koşulların ve potansiyelin

Türkiye'de biyogaz yatırımları için geçerli koşulların ve potansiyelin Türkiye'de biyogaz yatırımları için geçerli koşulların ve potansiyelin değerlendirilmesi Bu proje Uluslararası İklim Girişimi nin bir parçasıdır. Federal Alman Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı

Detaylı

AYDIN İLİ STRATEJİK TARIM ÜRÜNLERİNDE LİSANSLI DEPOCULUK İHTİYACININ TESPİTİ PROJESİ SONUÇ RAPORU

AYDIN İLİ STRATEJİK TARIM ÜRÜNLERİNDE LİSANSLI DEPOCULUK İHTİYACININ TESPİTİ PROJESİ SONUÇ RAPORU T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2013 YILI DOĞRUDAN FAALİYET DESTEĞİ PROGRAMI AYDIN İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ AYDIN İLİ STRATEJİK TARIM ÜRÜNLERİNDE LİSANSLI DEPOCULUK İHTİYACININ TESPİTİ PROJESİ

Detaylı

BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar BĠTKĠ KORUMA ÜRÜNLERĠNĠN RUHSATLANDIRILMASI HAKKINDA YÖNETMELĠK Yayımlandığı R.Gazete: 02.09.2004-25571 Amaç BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Madde 1- Bu Yönetmelik; bitki ve bitkisel ürünlerin

Detaylı

KÜRESEL REKABET AÇISINDAN TÜRKİYE DE TARIM VE GIDA ÜRÜNLERİ PAZARLAMA SİSTEMLERİNE BAKIŞ: MEVCUT YAPI, SORUNLAR, FIRSATLAR, HEDEFLER

KÜRESEL REKABET AÇISINDAN TÜRKİYE DE TARIM VE GIDA ÜRÜNLERİ PAZARLAMA SİSTEMLERİNE BAKIŞ: MEVCUT YAPI, SORUNLAR, FIRSATLAR, HEDEFLER KÜRESEL REKABET AÇISINDAN TÜRKİYE DE TARIM VE GIDA ÜRÜNLERİ PAZARLAMA SİSTEMLERİNE BAKIŞ: MEVCUT YAPI, SORUNLAR, FIRSATLAR, HEDEFLER Doç.Dr.Mevhibe ALBAYRAK 1 Dr.Kemalletin TAŞDAN 2 Doç.Dr.Erdoğan GÜNEŞ

Detaylı

1.1. Çevre Şube Müdürlüğü Tarihçesi 1 1.2. Çevre Şube Müdürlüğü Organizasyon Yapısı 1

1.1. Çevre Şube Müdürlüğü Tarihçesi 1 1.2. Çevre Şube Müdürlüğü Organizasyon Yapısı 1 İÇİNDEKİLER Sayfa 1. ÇEVRE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 1.1. Çevre Şube Müdürlüğü Tarihçesi 1 1.2. Çevre Şube Müdürlüğü Organizasyon Yapısı 1 2. ÇEVRE KİRLİLİĞİ 2.1 Çevre 3 2.2. Çevre Kirliliği 2.2.1. Hava Kirliliği

Detaylı