INTERNET PROGRAMCILIĞI. Kişisel Bağlantı. Neler Öğreneceğiz? Bağlantı Türleri. Gereksinimler. Modem

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "INTERNET PROGRAMCILIĞI. Kişisel Bağlantı. Neler Öğreneceğiz? Bağlantı Türleri. Gereksinimler. Modem"

Transkript

1 INTERNET PROGRAMCILIĞI Seval ÖZBALCI Bilgisayar Programcılığı Bölümü Ders 2 Internet Teknolojileri ve Temel Internet Kavramları Neler Öğreneceğiz? Internet e Kişisel Bağlantı Kişisel Bağlantı İçin Gerekenler Modemler, Internet Servis Sağlayıcıları, PPP, E-Posta FTP Nedir? Nasıl kullanılır? Ne tür dosyalar indirilir? Kişisel Bağlantı Kişisel bilgisayarlarla evden/iş yerinden Internet servislerini kullanmanın yolları Kişisel bağlantı için gereken yazılım/donanım hakkında genel bilgiler Bağlantı Türleri Dial-Up (Çevirmeli) Telefon hatları kullanılır. Tek PC ler ya da yerel ağlar için uygun bağlantı türüdür. Kiralık Hatlar Daha yüksek maliyetlidir. Yüksek veri trafiği gerektiren durumlarda kullanılan bağlantı türüdür. Diğer (Örn. X25 Protokolü) Paket anahtarlamalı ağ türüdür. Fiyat veri trafiğine göre değişir. Gereksinimler Internet Servis Sağlayıcısı Donanım: Bilgisayar (PC/Macintosh vb) Harici ya da Dahili Modem Telefon hattı Yazılım (bilgisayar programı): SLIP/PPP türü bir bağlantı için gerekli her türlü yazılım bedava temin edilebilir. Windows95, NT gibi işletim sistemleri, PPP bağlantı için gereken desteğe sahiptirler ve ilave bir program gerekmez. Standart Internet servislerini (web, ftp, telnet vb) kullanabilmeniz için gereken bazı programlar. Modem Modemler, standart telefon hatlarını kullanarak, farklı yerlerdeki bilgisayarlar arasında bağlantı yapılmasını sağlayan aygıtlardır. Bu şekilde, bir bilgisayardan diğerine veri aktarımı yapılabilir ya da özel bazı protokollerle Internet servisleri kullanılabilir.

2 MOdulation-DEModulation Telefon hatları, normal şartlarda sadece ses iletebilir. Modemler, bilgisayarlardaki dijital bilgiyi öncelikle ses sinyallerine (analog sinyal) dönüştürürler (MOdulation). Bu sinyalleri alan karşı taraftaki modem ise, analog sinyalleri ters dönüşümle bilgisayarların kullandığı dijital bilgiye dönüştürür (DEModulation). Modem Özellikleri Hız : Günümüzdeki modemler 14,400bps'ten 56,600bps'e kadar hızları desteklemektedirler. Hata düzeltme: İyi bir modem MNP4 ve V.42 hata düzeltme standartlarını desteklemelidir. Veri sıkıştırma: İyi bir modem MNP5 ve/ya V.42 sıkıştırma standartlarını desteklemelidir. Faks özelliği olmalıdır. Dahili/Harici: Modem tercihi bilinçli yapılmalıdır. Internet Servis Sağlayıcıları (ISS) ISS : Üçüncü kişi ve kuruluşlara her çeşit Internet hizmetini satan/sunan ve Internet bağlantılarını sağlayan şirketlerdir. Şu anki yasalar gereği, tüm ISS ler Turnet ten Internet çıkışlarını yapmak zorundadır. Herhangi bir Internet servisi almak isteyen kişi/kuruluş, bu şirketlerden biriyle bir sözleşme imzalar. Türkiye de 70 in üzerinde ISS (40 civarı İstanbul da) bulunmaktadır. 822 li hatlar üzerinden servis verirler. Dikkat! Ücreti ne kadar? Öğrenci/öğretim üyesi/grup gibi özel indirimler var mı? Peşin ödemede indirim yapıyor mu? Deneme kullanımı veriyor mu? Coğrafi olarak bulunduğunuz yere yakın mı? ISS'nin kaç tane kullanıcısı, ve kaç tane modemi var? Modem başına düşen kullanıcı sayısı nedir? Kullanıcı başına düşen bağlantı hızı nedir? ISS'nin bağlantı (dış dünya ile) hızı ne? Kullanıcılarına hangi servisleri veriyor? Ödemelerinizi 1-2 gün geciktirirseniz hemen sözleşmenizi iptal mi ediyor? Başka bir ISS ile anlaşırsanız e-postalarınızı belirli bir süre yeni adresinize aktarma garantisi veriyor mu? Kişisel Bağlantının Kurulması ISS lerin standart Internet bağlantı paketleri vardır. Bir ISS ile anlaştıktan sonra onların verecekleri paketle Internet bağlantısı gerçekleştirilir. Bu pakette yer alması gerekenler: 1. (ISS ye bağlanmak için gerekli) yazılımlar 2. Internet Servislerini kullanmak için gerekli önemli programlar (web, ftp, e-posta vb) Seri İletişim (Serial Communication) Sinyallerin (veriler) tek bir kanal veya hat üzerinden iletilmesini olanaklı kılar. Bu yöntem, özellikle ardışık verileri (data bits) bir bilgisayar ve bir modem arasında transfer etmekte kullanılır.

3 SLIP/PPP Nedir? SLIP (Serial Line Internet Protocol): Internet Protokol verilerinin (IP) seri iletişim teknikleri ile iletimini olanaklı kılan bir kurallar topluluğuna verilen genel addır. SLIP protokolü, dial-up ya da kiralık hat bağlantılarında kullanılır. PPP (Point-to-Point Protocol): Bir tür seri iletişim protokolüdür. SLIP gibi, dial-up ya da kiralık hat bağlantılarında kullanılabilir. SLIP/PPP - Farklar SLIP protokolü, veri iletişimi sırasında sıkıştırma uygulamaz, PPP ise verileri sıkıştırarak iletir. SLIP türü bağlantılarda, servis sağlayıcının size atadığı IP numarasını sisteminize tanıtmak için ilave işlem yapmak gerekir, PPP türü bağlantı sonrasında ise bu atama otomatik yapılır. SLIP protokolünde hata saptama (özellikle çok gürültülü hatlar için büyük problem) özelliği olmamasına karşın PPP'de bu özellik vardır (Son yıllarda üretilen modemlerde bu özellik donanımsal olarak mevcuttur). SLIP/PPP Farklar (devam) Bazı yazılımlar SLIP yerine PPP desteği vermektedirler (Windows 9x gibi). PPP, resmi bir Internet protokolüdür, SLIP ise standart bir protokol değildir. SLIP, asenkron hatlar üzerinde çalışabiliyorken, PPP hem asenkron hem de senkron hatlar üzerinde geçerlidir. PPP bazı hata düzeltme/saptama algoritmaları içerdiği icin, SLIP'e göre daha yavaş gibi düşünülse de, aralarında belirgin bir fark yoktur ve global performans olarak PPP'nin SLIP'e karşı üstünlüğü vardır. E-Posta Kişiler arası iletişim, elektronik tartışmalar, haber grupları vb. amaçlarla kullanılır. E-Posta Kuralları Mesajınızı göndermeden önce bir kez okuyun ve düşünün. Cevap yazmadan önce iki kez okuyun ve düşünün. Size gelen bir mesajı başkasına yönlendirmeden önce üç kez okuyun ve düşünün. Başkasına kızarak eleştirici cevap yazmadan önce bir gece düşünün. FTP FTP Nedir? Nasıl kullanılır? Ne tür dosyalar indirilir?

4 Bilgi nasıl aktarılır? Aktarılmak istenen bilginin belirli standartlarda aktarılmasını sağlayan protokoller (TCP/IP) aracılığıyla gerçekleşir. Protokoller, birbirinden binlerce km uzaktaki bilgisayar sistemleri ve ağları arasında bilgi alışverişini sağlar. TCP/IP Protokolleri Bilgisayarlar arası iletişimin hangi kurallar ile yapılacağını belirleyen standartlar TCP/IP olarak adlandırılırlar. SMTP (Simple Mail Transfer Protocol): Bilgisayar kullanıcıları arasındaki e-posta ( ) transferini sağlar. FTP (File Transfer Protocol): Bilgisayarlar arası dosya transferini sağlar. Telnet: Başka bir yerdeki bilgisayarı uzaktan kullanmamızı sağlayan protokoldür. HTTP (Hyper Text Transfer Protocol): WWW (World Wide Web) ortamında birbirine link objelerinin iletilmesini sağlar. Protokollerin Kullanımı İletişimde bulunan iki bilgisayardan birisi bilgiyi alıyor, diğeri ise veriyor. Buna aynı zamanda İSTEMCİ-SUNUCU ilişkisi denir. FTP Nedir? FTP (File Transfer Protocol) Dosya Transfer Protokolü İnternete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına verilen genel addır. İlk geliştirilen internet protokollerinden biridir. FTP Nasıl Gerçekleşir? FTP protokolü ile bir başka bilgisayardan bir başka bilgisayara dosya aktarımı yapılırken, o bilgisayar ile etkileşimli ve aynı anda (on-line) bağlantı kurulur ve protokol ile sağlanan bir dizi komutlar yardımıyla iki bilgisayar arasında dosya alma / gönderme işlemleri yapılır. Hangi Amaçla FTP Yapabiliriz? FTP ile bağlandığımız sistemde bulunan dosyaları ve yazılımları çalışmakta olduğumuz lokal diske çekebileceğimiz gibi bu işlemin tam tersi olan, lokal diskimizde bulunan bir dosyayı bağlandığımız sistemin diskine aktarma işlemini de yapabiliriz. İnternete bağlı bir çok sistemin tüm kullanıcılara açık dosya kütüphaneleri ve arşivleri bulunmaktadır.

5 FTP Erişimi FTP istemci / sunucu (client/server) mantıgında çalısır. Kullanıcı, bilgisayarındaki FTP programını kullanarak sunucudaki FTP servisine bağlanır ve burada kullanıma sunulan herhangi bir dosyayı kendi makinesine çekebilir. FTP Aşamaları FTP'yi kullanırken temel olarak su aşamalardan geçilir: FTP sunucusuna bağlanmak, Çekeceginiz dosyayı bulmak, Dosyayı indirmek (download) FTP Kullanımı FTP Programı Nasıl Kullanılır? Bu adımların gerçekleştirilmesi, kullandığınız FTP programı ile yakından ilişkilidir. FTP sunucuları özel amaçlı veya herkesin erişimine açık sunucular olabilir. Herkesin erişimine açık sunucularda anonymous ve/veya ftp kullanıcısı tanımlıdır. Bağlantıya vereceğimiz isim Bağlanacağı mız FTP adresi Kullanıcı adımız Kullanıcı şifremiz Ananoymous FTP yaparken işaretlenir. Şifreyi kaydederek tekrar tekrar girmemek için işaretlenir. İstemci/Sunucu Ekranı Ne Tür Dosyalar İndirilir? FTP sunucularından genel olarak aşağıdaki türden dosyaları indirebilirsiniz: Shareware : Belli bir süre için bedava kullanabilecegiz ancak daha uzun süreli kullanmlarda para ödemeniz gereken yazılımlar. Freeware : Tamamen ücretsiz yazılımlar. Güncellemeler ve patchler : Yazılım güncellemeleri veya yazılımlarda ortaya çıkan problemleri gideren ek yazılımlar. Belgeler : Araştırma sonuçları, makaleler veya interneti tanıtan yazılar. Kendi bilgisayarımız (istemci) Dosyayı aktarmak için oklara tıklamak yeterlidir. Bağlandığımız bilgisayar (sunucu)

6 Araştırma Lütfen aşağıdaki bilgileri toplam 3 (üç) sayfayı geçmeyecek şekilde tablo ve grafiklerden yararlanarak word belgesi olarak hazırlayıp gönderiniz. 1. LAN ve WAN dışındaki ağ topolojileri nelerdir? 2. Dünya da ISS hizmeti veren başlıca firmalar (ülke bazında) hangileridir? 3. Türkiye de ilk ISS ler hangileridir? yılı itibariyle ülkemizde toplam kaç Internet kullanıcısı bulunmaktadır? Son teslim tarihi bir sonraki ders saati başlangıcıdır.

İNTERNETE GİRİŞ Eğitim Semineri

İNTERNETE GİRİŞ Eğitim Semineri İNŞAAT BÖLÜMÜ İNTERNETE GİRİŞ Eğitim Semineri İNTERNET NEDİR? Bir Topluluk: 100,000,000 a yakın insanın etkileştiği, kendi yazısız kurallarını oluşturan büyük bir topluluk Bir Kütüphane: Pek çok yararlı

Detaylı

3.11. İNTERNET E GENEL BAKIŞ

3.11. İNTERNET E GENEL BAKIŞ 3.11. İNTERNET E GENEL BAKIŞ Asaf Varol 1 Tunay Alkan 2 ÖZET Günümüzde Internet in kullanımı çok hızlı bir şekilde gelişme göstermektedir. Uzaktan eğitimle doğrudan ilişki içerisinde olan bu aracı kullanmaya

Detaylı

Temel İnternet Kavramları

Temel İnternet Kavramları EMYO 2012 Temel İnternet Kavramları İnternet İnternetin Tarihçesi İnternet Bağlantı Şekilleri IP (Internet Protocol) Numarası TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) Protokoller (HTTP,HTTPS,FTP

Detaylı

Temel Internet Kullanımı. Ri Akademi Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Yazılım Geliştirme Eğitmeni H.Berat YILDIRIM

Temel Internet Kullanımı. Ri Akademi Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Yazılım Geliştirme Eğitmeni H.Berat YILDIRIM Temel Internet Kullanımı Ri Akademi Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Yazılım Geliştirme Eğitmeni H.Berat YILDIRIM 2014 Sunu Programı Internet Temel Kavramlar İnternet nedir? Bilgisayar ağı nedir? TCP/IP

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Access Nedir : Depolanmış olduğu yerden bir bilgiye, (data) veya bir cihaza (bir disket okuyucusu gibi) girişi sağlamak, okumak veya yazmak.

Access Nedir : Depolanmış olduğu yerden bir bilgiye, (data) veya bir cihaza (bir disket okuyucusu gibi) girişi sağlamak, okumak veya yazmak. Access Nedir : Depolanmış olduğu yerden bir bilgiye, (data) veya bir cihaza (bir disket okuyucusu gibi) girişi sağlamak, okumak veya yazmak. Adapter (Adaptör) Nedir : Direkt olarak birbirlerine uyum sağlamayan

Detaylı

İNTERNET VE TÜRKİYEDE İNTERNETİN GELİŞİMİ

İNTERNET VE TÜRKİYEDE İNTERNETİN GELİŞİMİ T.C FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMÜ İNTERNET VE TÜRKİYEDE İNTERNETİN GELİŞİMİ BİTİRME ÖDEVİ HAZIRLAYAN: Ahmet PARLAK DANIŞMAN: Yrd.Doç. Dr. Hasan Hüseyin BALIK Temmuz

Detaylı

İnternetin Temelleri. İnternet Nedir? Bilgisayar Ağı. Ağ Türleri. İnternet Uygulamaları. İnternet Protokolleri

İnternetin Temelleri. İnternet Nedir? Bilgisayar Ağı. Ağ Türleri. İnternet Uygulamaları. İnternet Protokolleri İnternetin Temelleri İnternet Nedir? Bilgisayar Ağı Ağ Türleri İnternet Uygulamaları İnternet Protokolleri 1 İnternetin Nedir? Interconnected Networks, kelimelerinin kısaltmasıdır ve kendi aralarında bağlantılı

Detaylı

Internet ve Güvenlik. Hazırlayan ve Sunan Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK

Internet ve Güvenlik. Hazırlayan ve Sunan Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK Internet ve Güvenlik Hazırlayan ve Sunan Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK Giriş Bilgi çağı, insanlar ve kuruluşlar arasında bilgi aktarımının hızlı ve etkin olarak yapılmasını gerektirmektedir. Elektronik ve

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ 482BK0015 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Account Kullanıcı Bilgileri. Bir bilgisayara veya bilgisayar ağına bağlanmak için gerekli kullanıcı adı ve parolası gibi bilgileri içerir.

Account Kullanıcı Bilgileri. Bir bilgisayara veya bilgisayar ağına bağlanmak için gerekli kullanıcı adı ve parolası gibi bilgileri içerir. Account Kullanıcı Bilgileri. Bir bilgisayara veya bilgisayar ağına bağlanmak için gerekli kullanıcı adı ve parolası gibi bilgileri içerir. ACTIVE-X: Mıcrosoft'un Sun Microsystem'in Java'sına karşı çıkardığı

Detaylı

GİRİŞ INTERNET İN TARİHİ INTERNET İN TANIMI

GİRİŞ INTERNET İN TARİHİ INTERNET İN TANIMI GİRİŞ Ünlü bilim kurgu yazarı William GIBSON romanlarında çok ileri teknolojiye sahip bir dünya tablosu çizmekte, tüm dünyayı saran matrix isimli bir bilgisayar ağından bahsetmekte ve bu ağın oluşturduğu

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Bilgisayar Ağları Ders Notları

Bilgisayar Ağları Ders Notları Bilgisayar Ağları Ders Notları Cemal TANER Fatih ÖCAL 2014 Manisa İçindekiler İçindekiler... 2 Bilgisayar Ağlarının Temelleri... 6 Ağ Sistemlerinin Yararları... 6 Ağ Bileşenleri... 6 Ağ İşletim Sistemleri...

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ AĞ GÜVENLİĞİ VE AĞ PROTOKOLLERİ 481BB0007 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır.

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. AĞ TOPOLOJİLERİ Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. Fiziksel Topoloji : Ağın fiziksel olarak

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 1.HAFTA Bilgi Teknolojilerine Giriş Öğr.Gör. Ömer Faruk SEYMEN

Detaylı

Hazırlayan Öğrenciler: Oğulcan PEKTAŞ Can Erdem ARICAN Yener Marangoz İnci PEKİNCİ

Hazırlayan Öğrenciler: Oğulcan PEKTAŞ Can Erdem ARICAN Yener Marangoz İnci PEKİNCİ Hazırlayan Öğrenciler: Oğulcan PEKTAŞ Can Erdem ARICAN Yener Marangoz İnci PEKİNCİ Rehber öğretmen: SELVİNAZ GÖKALP ( Bilgisayar) 2003 İÇİNDEKİLER Teşekkür...1 Giriş...2 İnternet nedir?...3 İnternet ağı

Detaylı

Web yapısının bu kadar çok kabul görmesinin bazı sebeplerini sıralamak gerekirse :

Web yapısının bu kadar çok kabul görmesinin bazı sebeplerini sıralamak gerekirse : World Wide Web Nedir? WWW, Web, ya da W3 (World Wide Web), yazı, resim, ses, film, animasyon gibi pek çok farklı yapıdaki verilere kompakt ve etkileşimli bir şekilde ulaşmamızı sağlayan bir çoklu hiper

Detaylı

BM 402 Bilgisayar Ağları (Computer Networks)

BM 402 Bilgisayar Ağları (Computer Networks) BM 402 Bilgisayar Ağları (Computer Networks) Hazırlayan: M. Ali Akcayol Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Genel bilgiler Değerlendirme Arasınav : 35% (25% BM513) Ödevler : 20% (10% BM513)

Detaylı

Bilg-101. Bölüm 6. Bilgisayar Ağları. Ne Öğreneceğiz? Bilgisayar Ağı Nedir?

Bilg-101. Bölüm 6. Bilgisayar Ağları. Ne Öğreneceğiz? Bilgisayar Ağı Nedir? Bilg-101 Bölüm 6 Bilgisayar Ağları 2006 Prentice-Hall, Inc Slide 1 Ne Öğreneceğiz? Bilgisayar Ağı Bilgisayar Ağlarının Avantaj ve Dezavantajları Bilgisayar Ağlarında Protokol ün önemi Ağ Çeşitleri Yerel

Detaylı

Bilgisayar Ağlarına Giriş

Bilgisayar Ağlarına Giriş BTÖ 306 Bilgisayar Ağlarına Giriş Öğr. Gör. Dr. Şirin Karadeniz http://www.bote.gazi.edu.tr/boteabd/bto306/ Mainframe BTÖ 306 OS yoktu Batch Systems (Toplu İşlem) Birden fazla işin arka arkaya çalıştırılması

Detaylı

İNTERNET SEKTÖRÜ VE TÜRKİYE İNCELEMELERİ

İNTERNET SEKTÖRÜ VE TÜRKİYE İNCELEMELERİ T.C. TELEKOMÜNİKASYON KURUMU Tarifeler Dairesi Başkanlığı İNTERNET SEKTÖRÜ VE TÜRKİYE İNCELEMELERİ Müberra GÜNGÖR (T. Uzmanı) Gökhan EVREN (T. Uzm. Yrd.) - ANKARA, 13 Mayıs 2002 - 1. GİRİŞ... 5 TARİHÇE...

Detaylı

BÖLÜM 8 INTERNET. 8.1. Giris. 8.1.1. Internet Nedir?

BÖLÜM 8 INTERNET. 8.1. Giris. 8.1.1. Internet Nedir? BÖLÜM 8 8.1. Giris INTERNET 8.1.1. Internet Nedir? Bilgisayar teknolojisi her alanda oldugu gibi egitim alaninda da büyük gelismelerin olusmasina etken olmustur. Özellikle Internet sayesinde egitimde hem

Detaylı

BİLGİSAYAR AĞLARI ( COMPUTER NETWORKS )

BİLGİSAYAR AĞLARI ( COMPUTER NETWORKS ) BİLGİSAYAR AĞLARI ( COMPUTER NETWORKS ) Veri Transfer ( Iletim ) Hızı: Bir ağın iletim kapasitesini ölçmek için geliştirilmiş matematiksel bir modeldir. Birim olarak "bps" (bit per second - birim zamanda

Detaylı

AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (9) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (9) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (9) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU DATA ŞEBEKELERİ VE GENİŞBANT ERİŞİM TEKNOLOJİLERİ ISDN (INTEGRATED SERVICES DIGITAL NETWORK) ISDN (Bütünleştirilmiş

Detaylı

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER Bu modülü bitirdiğinizde; HTML kodları ile WEB sayfaları için işlevselliği ve verimliliği artırıcı basit işlemler yapabileceksiniz. Ayrıca, 1. WEB sayfası oluşturmaya hazırlık

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ WEB TABANLI UZAKTAN KONTROL 481BB0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK İNTERNET EYLÜL 2012 İÇERİK İnternet nedir? İnternetin Tarihçesi Ne işe yarar? Bilgisayar Ağları Ağı oluşturan bileşenler Ağı oluşturan cihazlar Ağın sınıflandırılması Domain-IP-URL Kavramları İnternete

Detaylı