Bir pratisyen hekime (GP) kayıt olmak için sizden sağlık karnenizi (medical card) isteyecek olan yerel GP kliniğine gidebilirsiniz.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bir pratisyen hekime (GP) kayıt olmak için sizden sağlık karnenizi (medical card) isteyecek olan yerel GP kliniğine gidebilirsiniz."

Transkript

1 NHS Cumbria web sitesine hoş geldiniz. Topluluklara NHS hizmetlerini sunmakla birlikte yerel sağlık vakıfları, yerel hükümet kuruluşları ve diğer kurumlarla işbirliği içinde çalışarak yerel topluluklara sağlık hizmetlerinin temin edilmesini ve sağlıkla ilgili gereksinimlerinin karşılanmasını sağlıyoruz. Tercüme Ana dili Đngilizce olmayan hastalarımıza eşit hizmetler sunmak için elimizden geleni yapmaktayız. Hizmetlerimizi kullanabilmek için size telefon üzerinden veya yüz yüze görüşebileceğiniz tercümanlar sağlayabiliriz. Doktora Kayıt Yaptırma (GP) Bir pratisyen hekime (GP) kayıt olmak için sizden sağlık karnenizi (medical card) isteyecek olan yerel GP kliniğine gidebilirsiniz. Sağlık karneniz yoksa, klinikten alabileceğiniz GMS1 formunu doldurmanız gerekmektedir. Kliniğin yeni hastası olduğunuzda medikal kayıtlarınız transfer edilecek ve size yeni bir sağlık karnesi verilecektir. GP'ye kayıt olmaya çalışırken sorun yaşarsanız (Güney Cumbria: South Lakeland veya Barrow-in-Furness'deki hastalar için) ya da (North Cumbria: Allerdale, Carlisle, Copeland veya Eden'daki hastalar için) no'lu telefonları arayınız. Diş Hekimine Kayıt Yaptırma Cumbria'da yaşıyorsanız ve bir NHS diş hekiminden düzenli bakıma ihtiyacınız varsa, bunu yapmanın tek yolu adınızı ve soyadınızı NHS Cumbria diş hekimliği veri tabanına eklemektir. Bunun için, verilen formu doldurup göndermeniz gerekir. Bu form ayrıca GP kliniklerinden veya no'lu telefondan talep edilebilir. Acil durum bakımı ve tavsiye Acil bir diş sorunu ile ilgili tavsiyeye ihtiyacınız varsa ve herhangi bir diş kliniğine kayıtlı değilseniz, şu yardım hatlarından birini arayabilirsiniz: Kuzey Cumbria Güney Cumbria Düzenli bir diş hekiminiz varsa, normal klinik saatlerinde kendisiyle doğrudan irtibat kurmalısınız. Yukarıdaki telefon numaralarından çalışma saatleri dışında da tavsiye alabilirsiniz. Kendi bölgenizde bir diş hekimi bulabilmek için şu adresten arama yapabilirsiniz:

2 Reçetelerimi nereden alabilirim? GP'nizin verdiği reçeteleri herhangi bir eczaneye götürebilirsiniz; burada eczacınız size ilaçlarınızı temin edecektir. Đlaçlarınızı ücretsiz de alabilirsiniz; ayrıntılı bilgi için "Sağlık Masrafları Konusunda Yardım" belgesine bakınız: Göz muayenesi nerede olabilirim? Yerel göz doktorunuzda göz muayenenizi yaptırabilirsiniz. NHS göz muayenesini ücretsiz de yaptırabilirsiniz; ayrıntılı bilgi için "Sağlık Masrafları Konusunda Yardım" belgesine bakınız: Hastane Bulunması Cumbria'da dört akut hastane ve dokuz halk hastanesi bulunmaktadır. Hastaneler hakkında bilgi almak için aşağıdaki ilgili bağlantıyı izleyiniz. (Cumbria Primary Care Vakfı ) Carlisle'daki Cumberland Infirmary ve Whitehaven'daki West Cumberland Hastanesi'nin yönetimini Kuzey Cumbria Akut Hastaneleri NHS Vakfı gerçekleştirmektedir Barrow-in-Furness'deki Furness General Hastanesi ve Kendal'daki Westmorland General Hastanesi'nin yönetimi University Hospitals of Morecambe Bay NHS Vakfı'ndadır Cumbria'daki dokuz halk hastanesi NHS Cumbria tarafından yönetilmektedir. Toplum sağlığı hizmetleri NHS Cumbria çeşitli tedavi ve hemşirelik hizmetleri sunmaktan sorumludur. Ülkenin her yerindeki sağlık merkezleri, klinikler ve halk hastanelerinde, ayrıca bu merkezlere gelemeyen kimseler için kendi evlerinde bakım ve tedavi hizmetleri sunulmaktadır. Çalışma saatleri dışındaki bakım Cumbria'daki GP klinikleri kapalı olduğunda, iki kuruluş çalışma saatleri dışındaki birincil bakım hizmetlerini sağlar. Yaşadığınız yere göre aşağıdaki hizmetlerden biriyle irtibat kurmalısınız: Kuzey Cumbria'da yaşıyorsanız (Carlisle ve çevresi, Eden Valley ve Batı Cumbria bölgeleri dahil) CueDoc'u no'lu telefondan arayınız. CueDoc haftanın her günü ve resmi tatillerde 18:30-08:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ana CueDoc tedavi merkezleri şuralardadır: Carlisle Hilltop Heights (London Road'dan çıkınca)

3 Whitehaven West Cumberland Hastanesi Penrith Penrith Halk Hastanesi CueDoc, bu tedavi merkezlerine gidemeyen veya durumu çok ciddi olan hastaları kendi evlerinde de ziyaret edebilmektedir. Güney Cumbria'da yaşıyorsanız (Westmorland, South Lakes ve Barrow-in- Furness bölgeleri dahil) Baycall'u no'lu telefondan arayınız. Đşitme engelli kullanıcılar Baycall'u no'lu telefondan arayabilirler (Typetalk). Baycall, GP Klinikleri kapalı olduğunda faaliyet göstermektedir. Normalde çalışma saatleri haftanın her günü ve resmi tatillerde 18:30-08:00 arasındadır. Ayrıca GP klinikleri personel eğitimi için kapalı olduğunda da Baycall öğleden sonraları için hizmet vermektedir. Baycall'a gelen tüm telefonlar Kendal'daki (Westmorland Genel Hastanesi'ne bağlı) arama merkezinden koordine edilmektedir ve tüm aramalar deneyimli danışman hemşireler tarafından yanıtlanmaktadır. Sizi (aşağıda belirtilen bir hasta irtibat merkezinde veya evinizde) bir doktorun muayene etmesi gerekiyorsa, danışman hemşireniz bunu ayarlayacaktır. Ana Baycall tedavi merkezleri şuralardadır: Kendal Westmorland Genel Hastanesi (ayakta tedavi bölümünde) Barrow Furness Genel Hastanesi (kaza ve acil durumlar bölümünün yanında) Morecambe Queen Victoria Merkezi (polis istasyonunun karşısında) Ayrıca Lancaster, Royal Lancaster Infirmary'de (ayakta tedavi edilen ortopedi hastaları bölümünde hafta içi 19:00-22:00 ve hafta sonu 09:00-13:00 saatleri arası açık olan bir uydu merkezi de bulunmaktadır. Cinsel sağlık hizmetleri GUM, Genito-Urinary Medicine'in (Genito-Ürogenital Tıp) kısaltmasıdır. GUM hizmetleri gizli olup, HIV gibi cinsel yoldan bulaşan hastalıklar için test ve tedavi sürecini içermektedir. Tüm oturumlarda acil doğum kontrol yöntemleri mevcuttur. Doğum kontrol klinikleri doğum kontrolü, acil doğum kontrolü ve GP kliniklerinde sunulandan daha fazla sayıda uzmanlık gerektiren doğum kontrolü hizmeti konusunda gizli bilgiler ve tavsiyeler sunar. Kuzey Cumbria GUM klinikleri Workington ve Whitehaven bölgeleri için no'lu telefondan randevu alınabilir.

4 Carlisle ve Penrith bölgeleri için no'lu telefondan randevu alınabilir. Kuzey Cumbria Doğum Kontrol Klinikleri Carlisle, Aile Planlama Kliniği: Carlisle, Connexions Ofisi: Whitehaven, Flatt Walks Sağlık Merkezi, 25 yaş altı kliniği: Workington Halk Hastanesi, 25 yaş altı kliniği: Güney Cumbria doğum kontrol klinikleri: Barrow, Atkinson Sağlık Merkezi: Dalton, Dowdales School Grounds, Nelson Street: Birchwood Kliniği, Furness Genel Hastanesi, Barrow: Kendal, Connexions Ofisi: Kendal, Westmorland Genel Hastanesi : Ulverston Toplum Sağlığı Merkezi: Doğru tedaviyi alın Doğru zamanda doğru sağlık hizmeti seçimini nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Kendi kendine bakım: Her gün karşılaşılan pek çok hastalığı iyi bir ilaç dolabıyla kendiniz tedavi edebilirsiniz.. Eczacınız veya NHS Direct (aşağıya bakın) neye ihtiyacınız olduğunu size söyleyebilir. NHS Direct: 24 saat açık gizli sağlık danışmanlığı ve bilgilendirme servisi no'lu telefondan (yerel arama olarak ücretlendirilir) veya adresinden ulaşabilirsiniz Eczaneler: Eczaneler ilaç konusunda uzmandır. Ayrıca sık görülen öksürük ve soğuk algınlığı şikayetleri ile sigarayı bırakmak gibi sağlık konuları hakkında yardımcı olabilirler. Doktorunuz: Doktorlar çok sayıda sağlık sorunuyla ilgilenebilmekte ve sizi özel testlere ve tedavilere yönlendirebilmektedir.

5 Kazalar ve Acil Durumlar: Bir kimse çok ağır hastaysa ve acil bakıma ihtiyacı varsa, kendisini Kazalar ve Acil Durumlar (A&E) servisine götürün veya 999'u arayın. Hastanın seçimi Choose and Book (Seç ve Randevu Al) nedir? Choose (Seç) - Artık tedavi görmek için seçeceğiniz dört farklı hastane bulunmaktadır. Book (Randevu Al)- Hastaneyi seçtikten sonra her iki taraf için de (yani size ve uzmana) uygun olan bir randevu tarihi ve saati belirleyebilirsiniz. Choose and Book, ilk ayaktan muayene randevunuzu alabileceğiniz yeni bir yöntemdir. GP'nizle birlikte bir uzman doktor randevusuna ihtiyacınız olduğuna karar verdiğinizde, Choose and Book sistemindeki bilgisayar yazılımı tedaviniz için hangi hastanelerin veya kliniklerin uygun olduğunu GP'nize gösterecektir. GP'niz sağlık sorununuzu tedavi etmek için kullanılabilecek uygun seçenekleri sizinle görüşecektir. Sonraki aşama, randevunuz için ve devam eden herhangi bir bakımı sürdürmek üzere hangi hastaneye gideceğinizi seçmektir. Nerede ve ne zaman muayene olmayı istediğinizi biliyorsanız, klinikten ayrılmadan önce randevunuzu alabilirsiniz. Randevunuzun yerini, tarihini ve saatini belirten bir onay alırsınız. Seçeneklerinizi gözden geçirmek veya randevuya ne zaman gelmek istediğinizi kontrol etmek için daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, randevu talep mektubunu yanınızda götürüp internet üzerinden veya arama merkezine telefon ederek randevunuzu daha sonra alabilirsiniz. Söylediklerinizin dinlenmesi Siz, ailenizden biri veya arkadaşlarınız, kendinizi iyi hissetmediğinizde veya sağlığınızla ilgili endişeleriniz olduğunda NHS ile mutlaka bir noktada görüşürsünüz. Bu sizin için sıkıntılı ve huzursuz bir zaman olabilir. Hedefimiz, hastalarımıza ancak sizin yardımınızla sunabileceğimiz yüksek kalitede bakım hizmetleri sağlamaktır. Herhangi bir yorum, görüş veya bildirmek istediğiniz her türlü konu için sizin veya akrabınızın bakımından sorumlu bir personelimizle görüşünüz. Fikirlerinizi ve görüşlerinizi ciddiye alacağımızdan ve sizin veya akrabanızın aldığı bakımın bundan etkilenmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Bunu yapmak zor geliyorsa veya sorun devam ederse PALS ile irtibata geçiniz. PALS'ın size yardımcı olacağı konular: Yerel sağlık hizmetleri konusundaki görüşlerinizi dinlemek.

6 Sorunlarınızı, endişelerinizi veya yaşadığınız zorlukları çözüme ulaştırmaya yardımcı olmak. Size gizli destek sağlamak. Size NHS Hizmetleri hakkında bilgi vermek. Sizi yerel destek gruplarıyla irtibata geçirmek PALS irtibat numarası: Şikayetler Özür dileyebilmek, öğrenip kendimizi geliştirmek için ne zaman hata yaptığımızı bilmemiz gerekir. Bir şikayetiniz olduğunda no'lu telefondan Şikayetler Ekibi'ni arayın veya şu adrese mektup yazın: Sue Page, Chief Executive, NHS Cumbria, Penrith Hospital, Bridge Lane, Penrith, Cumbria CA11 8HX. Nasıl Şikayette Bulunacaksınız Şikayeti yapılan olay yaşandıktan sonra en kısa zamanda, ancak en fazla 12 ay içerisinde, durum rapor edilmelidir no'lu telefondan şikayet ekibimizi arayabilir veya Kurum Yöneticisine ya da Şikayet Ekibine yazılı olarak endişelerinizi bildirebilirsiniz. Lütfen bize: Sorunun ne olduğunu, Nerede ve ne zaman yaşandığını, Tam adınızı, adresinizi ve irtibat telefon numaranızı ve Hastanın adını (başka biri adına şikayette bulunuyorsanız) bildiriniz. Kendiniz şikayette bulunamıyorsanız veya destek ya da yardıma ihtiyacınız varsa, bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan sizin adınıza şikayette bulunmasını isteyebilirsiniz. Bunun için yazılı izin sunmanız gerekmektedir. Başka bir seçenek olarak, Independent Complaints Advocacy Service (ICAS - Bağımsız Şikayet Avukatlığı Hizmeti) de destek ve danışmanlık sunmaktadır no'lu telefondan kendileriyle irtibat kurulabilir. Şikayetiniz nasıl ele alınacak? Her şikayetle uygun biçimde ve mümkün olduğu sürece istekleriniz doğrultusunda ilgilenmeyi hedefliyoruz. Şikayetinizi aldığımızda, Şikayetler Ekibi'nden bir personelimiz sizi telefonla arayarak konuyu daha detaylı görüşecektir. Đhtiyacınız olursa bu görüşme için bir tercüman kullanabiliriz. Ardından tarafınızdan gelecek onaya göre, bir kopyası size gönderilmek üzere bir eylem planı hazırlamaya çalışırız. Üzerinde anlaşılan eylem planına uygun olarak sıkıntılarınız araştırılacak ve size, sorunlarınızla ilgili bir yanıt gönderilecektir. Hizmetlerimizde bir hata

7 tespit edilirse, bunun tekrarlanmaması için bu olaydan ders alındığından emin olacağız. Amacımız şikayetinize çözüm bulmaktır ve bu sürecin bir parçası olarak, endişelerinizi görüşmek üzere sizi bir toplantıya davet edebiliriz. Diğer formatlarda bilgi Verdiğimiz bilgileri başka bir dilde ya da Braille, büyük harflerle basılı halde veya sesli kayıt gibi değişik formatlarda almak isterseniz lütfen şu adrese yazın: Public Engagement Department, Tenterfield, Brigsteer Road, Kendal, LA9 5EA veya no'lu telefonu arayınız.

Kiracı Bildirgesi Kaliteli konut hizmetleri ve makul konutlar sunmak için konut sakinleriyle birlikte çalışıyoruz.

Kiracı Bildirgesi Kaliteli konut hizmetleri ve makul konutlar sunmak için konut sakinleriyle birlikte çalışıyoruz. Kiracı Bildirgesi Kaliteli konut hizmetleri ve makul konutlar sunmak için konut sakinleriyle birlikte çalışıyoruz. www.homesforharingey.org Homes for Haringey Ltd. Haringey Belediyesinin sahibi olduğu

Detaylı

İskoç Hukuki Yardım Kurulu hakkında şikayet ve öneriler

İskoç Hukuki Yardım Kurulu hakkında şikayet ve öneriler İskoç Hukuki Yardım Kurulu İskoç Hukuki Yardım Kurulu hakkında şikayet ve öneriler Hizmetimiz hakkında sizin görüşlerinizi öğrenmek istiyoruz. Eğer: bir işte başarılı olduysak, bir işi daha iyi yapabileceğimizi

Detaylı

Hasta olarak haklarınız

Hasta olarak haklarınız Hasta olarak haklarınız Sizin için buradayız Zealand Bölgesi hastaneleri hasta odaklıdır. Hastalığınız ve tedaviniz hakkındaki bilgiyi, rehberliği anlaşılır bir dille, açık bir biçimde size sunmaya büyük

Detaylı

Doktorunuzdan ne beklemelisiniz: hastalar için bir rehber. İyi tıp uygulamalarına dayanarak

Doktorunuzdan ne beklemelisiniz: hastalar için bir rehber. İyi tıp uygulamalarına dayanarak Doktorunuzdan ne beklemelisiniz: hastalar için bir rehber İyi tıp uygulamalarına dayanarak Hastalar doktorlarıyla ortaklık içinde çalıştıklarında kendilerine en iyi bakım hizmeti sunulur. Bu rehber doktorunuzla

Detaylı

Belirli bir sağlık uzmanının görevini öğrenmek için, web sitemizde daha fazla bilgi bulabilirsiniz: www.hpc-uk.org/aboutregistration/professions/

Belirli bir sağlık uzmanının görevini öğrenmek için, web sitemizde daha fazla bilgi bulabilirsiniz: www.hpc-uk.org/aboutregistration/professions/ Bir sağlık uzmanı hakkında nasıl şikâyetçi olunur? İçindekiler Bu broşür hakkında... 1 HPC nedir?... 1 Mesleğe uygunluk ne demektir?... 2 Bir üyeden memnun değilseniz ne yapılabilir?... 2 Kimler şikâyetçi

Detaylı

Bebek sahibi olmak Having a baby - Turkish

Bebek sahibi olmak Having a baby - Turkish Bebek sahibi olmak Having a baby - Turkish SHPN (NKF) 110290 ISBN 978-1-74187-780-9 NSW KIDS AND FAMILIES 73 Miller Street North Sydney NSW 2060 Tel. (02) 9391 9000 Faks. (02) 9391 9101 TTY. (02) 9391

Detaylı

TYRKISK KØGE HASTANESİ'NE. Hoş Geldiniz

TYRKISK KØGE HASTANESİ'NE. Hoş Geldiniz TYRKISK KØGE HASTANESİ'NE Hoş Geldiniz İçindekiler 3 Køge Hastanesi ne Hoş Geldiniz 4 Pratik bilgiler 7 Ayakta tedavi olacaksanız 8 Køge Hastanesi genel görünüm haritası 10 Hastaneye giriş yaptığınızda

Detaylı

Turkish. 10 safer. tips for health care. daha güvenli. sa lık bakımı için. 10 tavsiye. herkesin bilmesi gerekenler

Turkish. 10 safer. tips for health care. daha güvenli. sa lık bakımı için. 10 tavsiye. herkesin bilmesi gerekenler Turkish 10 safer tips for health care daha güvenli sa lık bakımı için 10 tavsiye herkesin bilmesi gerekenler 10 safer tips for health care daha güvenli sa lık bakımı için 10 tavsiye Herkesin bilmesi gerekenler

Detaylı

İşsizler için başlangıç broşürü

İşsizler için başlangıç broşürü Arbeitsmarktservice Niederösterreich İşsizler için başlangıç broşürü AMS (İş Kurumu) hizmet sunumuna ilişkin bilgiler Durum: Ağustos 2010 İçerik 1. İşsiz olduğunuzda...3 İşsizliğin bildirilmesi... 3 Başvuruda

Detaylı

Ruh Sağlığı hastası olarak haklarınız TYRKISK

Ruh Sağlığı hastası olarak haklarınız TYRKISK Ruh Sağlığı hastası olarak haklarınız TYRKISK Sizin için buradayız Zealand Bölgesi, Ruh Sağlığı Hizmetleri'nde (Psykiatrien Region Sjælland), odak noktası hastalardır. Hastalık ve tedaviniz hakkında bilgi

Detaylı

Turkish. Sağlık konusunda, Londra'da nasıl bilgi edinebilirim?

Turkish. Sağlık konusunda, Londra'da nasıl bilgi edinebilirim? Sağlık konusunda, Londra'da nasıl bilgi edinebilirim? 1 GP nedir? Londra'da, sağlık konusunda yardım almak için Pratisyen Hekiminizin (doktor) hizmet verdiği yerel bir sağlık ocağına kaydolmalısınız. Sağlık

Detaylı

A.B.D. ye Geçici ÇalıĢma ya da Öğrenci Vizesi ile mi Geliyorsunuz? AĢağıdaki haklara sahipsiniz:

A.B.D. ye Geçici ÇalıĢma ya da Öğrenci Vizesi ile mi Geliyorsunuz? AĢağıdaki haklara sahipsiniz: HAKLARINIZI BĠLĠN Yardıma ihtiyacınız olduğunda bu kitapçıkta verilen acil yardım numaralarından birini arayın Bu kitapçık size geçici olarak Birleşik Devletler de çalışma ve okuma amacı ile göçmen olmayan

Detaylı

İLERLEMİŞ KANSERLİ HASTALAR İÇİN BİR KILAVUZ ONKOLOĞUNUZDAN EN FAZLASINI ALMAK

İLERLEMİŞ KANSERLİ HASTALAR İÇİN BİR KILAVUZ ONKOLOĞUNUZDAN EN FAZLASINI ALMAK İLERLEMİŞ KANSERLİ HASTALAR İÇİN BİR KILAVUZ ONKOLOĞUNUZDAN EN FAZLASINI ALMAK http://www.esmo.org/patients/getting-the-most-out-of-your-oncologist Aşağıda sıralanan kuruluşlar tarafından derlenmiş ve

Detaylı

Motor nöron hastalığına (MNH) giriş

Motor nöron hastalığına (MNH) giriş Motor nöron hastalığına (MNH) giriş İçindekiler 1. Bu bilgiler bana nasıl yardımcı olacak? 2. MNH nedir? MNH kimlerde görülür? MNH nasıl teşhis edilir? MNH'nin farklı türleri var mıdır? Kennedy Hastalığı

Detaylı

Trafik Sıkışıklığı Ücreti hakkında bilmeniz gerekenler

Trafik Sıkışıklığı Ücreti hakkında bilmeniz gerekenler Trafik Sıkışıklığı Ücreti hakkında bilmeniz gerekenler Geri dönüştürülmüş kâğıda basılmıştır cclondon.com Bilgiler, baskıya gidilen tarih itibariyle doğrudur. CC GEN 07/13 İçindekiler Giriş Bu broşür,

Detaylı

Belçika. Belçika. da yaşamak. da yaşamak. Brüksel ve Wallon (Wallonie) bölgesine yeni gelenler için rehber. Temel haklar. Belçika. Yönetim.

Belçika. Belçika. da yaşamak. da yaşamak. Brüksel ve Wallon (Wallonie) bölgesine yeni gelenler için rehber. Temel haklar. Belçika. Yönetim. Belçika Belçika Yönetim İş Konut Sağlık Eğitim Aile Toplum Para Bilgiler-öneriler Bu broşür, istek üzerine aşağıdaki idarelerden edinilebilir : Wallonie-Brüksel Federasyonu Bakanlığı Gençlik ve Sürekli

Detaylı

ELS INTERNATIONAL PATHWAYS. ABD l KANADA l AVRUPA l AVUSTRALYA l ÇİN l MALEZYA SEÇİMİNİZİ YAPIN. 2014 Turkish Edition ELS.edu

ELS INTERNATIONAL PATHWAYS. ABD l KANADA l AVRUPA l AVUSTRALYA l ÇİN l MALEZYA SEÇİMİNİZİ YAPIN. 2014 Turkish Edition ELS.edu ELS INTERNATIONAL PATHWAYS ABD l KANADA l AVRUPA l AVUSTRALYA l ÇİN l MALEZYA SEÇİMİNİZİ YAPIN. 2014 Turkish Edition ELS.edu Günümüz global iş piyasasına katılmak için, İngilizce uzmanlığı, başarmanızı

Detaylı

BMMYK Türkiye nin BMMYK Mülteci Statüsü Belirleme Prosedürü Standartlarına Uyumunun Değerlendirmesi

BMMYK Türkiye nin BMMYK Mülteci Statüsü Belirleme Prosedürü Standartlarına Uyumunun Değerlendirmesi BMMYK Türkiye nin BMMYK Mülteci Statüsü Belirleme Prosedürü Standartlarına Uyumunun Değerlendirmesi Helsinki Yurttaşlar Derneği Türkiye / Mülteci Destek Programı Merkezi İstanbul da bulunan Helsinki Yurttaşlar

Detaylı

sen ve Stedelijke Tolk- en Vertaaldienst Stad Antwerpen

sen ve Stedelijke Tolk- en Vertaaldienst Stad Antwerpen sen ve ONDERSTEUNINGScentrum JEUGDZORG Stedelijke Tolk- en Vertaaldienst Stad Antwerpen Giriş Bu broşür Ondersteuningscentrum Jeugdzorg hakkında bilgi içermektedir. Ondersteuningscentrum Jeugdzorg Kurumu

Detaylı

Sağlık. YENİDEN Düzenlenmiş 2. Bask

Sağlık. YENİDEN Düzenlenmiş 2. Bask Sağlık İSVIÇRE SAĞLIK REHBERİ SAĞLIK Elinizdeki Sağlık Rehberi, İsviçre de yaşayan insanların öncelikle de göçmenlerin İsviçre Sağlık Sistemini tanımaları için yol gösterir. Bu rehber, genel sağlık hizmetleriyle

Detaylı

YENİ FIRSATLAR HİBE PLANI İÇİN BAŞVURU FORMU DOLDURMAK ÜZERİNE REHBER NOTLAR TASLAK 01.07.2004

YENİ FIRSATLAR HİBE PLANI İÇİN BAŞVURU FORMU DOLDURMAK ÜZERİNE REHBER NOTLAR TASLAK 01.07.2004 YENİ FIRSATLAR HİBE PLANI İÇİN BAŞVURU FORMU DOLDURMAK ÜZERİNE REHBER NOTLAR TASLAK 01.07.2004 AİPP - Türkiye İş Kurumuna (İŞKUR) Destek Projesi Seçkin Hekimoğlu Hibe Planı Danışmanı Tel: (312) 430 26

Detaylı

Bozok Üniversitesi Uluslararası Öğrenci El Kitabı. 2014-2015 Akademik Yılı

Bozok Üniversitesi Uluslararası Öğrenci El Kitabı. 2014-2015 Akademik Yılı 2014 Bozok Üniversitesi Uluslararası Öğrenci El Kitabı 2014-2015 Akademik Yılı Değerinize Değer Katar BOZOK ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 AKADEMİK YILI YOZGAT 1 İÇİNDEKİLER A-GENEL

Detaylı

KATILIM EMEKLİLİK KRİTİK HASTALIKLAR SİGORTASI YARDIM HİZMETLERİ

KATILIM EMEKLİLİK KRİTİK HASTALIKLAR SİGORTASI YARDIM HİZMETLERİ KATILIM EMEKLİLİK KRİTİK HASTALIKLAR SİGORTASI YARDIM HİZMETLERİ Sağlık Yardım Hizmetleri Tıbbi Bilgi ve Danışmanlık Tıbbi Nakil İlaç Gönderilmesi Organizasyonu Konuta Uzman Doktor Ve Hemşire Gönderim

Detaylı

Almanya ya hoş geldiniz

Almanya ya hoş geldiniz Almanya ya hoş geldiniz Göçmenler için bilgiler www.bamf.de Kitapçık hakkında Kitapçık hakkında Almanya ya taşınmayı mı düşünüyorsunuz veya kısa bir süre önce taşındınız ve burada yaşamanızı sürdürmek

Detaylı

turkish Yıllık Gözden Geçirme Nisan 2013 Mart 2014 2642 users 20 service service dec feb apr sep apr users users years of

turkish Yıllık Gözden Geçirme Nisan 2013 Mart 2014 2642 users 20 service service dec feb apr sep apr users users years of Community Base, 113 Queens Road, Brighton BN1 3XG 01273 702005 sussexinterpreting.org.uk sis.interpreting.services @sussexinterpret years of 20 service 15 sis years of apr 1995 - mar 1996 apr 1999 - mar

Detaylı

Turkish. Tüketici haklarınız ve koruma önlemleri. Avustralya daki telefonlar, cep telefonları, acil çağrı servis numaraları ile ilgili bilgiler

Turkish. Tüketici haklarınız ve koruma önlemleri. Avustralya daki telefonlar, cep telefonları, acil çağrı servis numaraları ile ilgili bilgiler Turkish Tüketici haklarınız ve koruma önlemleri Avustralya daki telefonlar, cep telefonları, acil çağrı servis numaraları ile ilgili bilgiler İçindekiler Avustralya İletişim ve Medya Kurumu...3 Tüketici

Detaylı

BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar

BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar Evde Bakım ve İlgi Bakımı üstlenen

Detaylı

Tazminat Özeti Standart

Tazminat Özeti Standart İtibarımız, müşterilerimizin sigorta konusunda hiçbir zaman kaygılanmaması gerektiği ilkesini temel alır. Sigortalı olmak stres yaratmamalı, aksine stresi ortadan kaldırmalıdır. En küçük ayrıntılar bile,

Detaylı

Sağlığınız emin ellerde. Hayat boyu Heyecanlı. Sağlık konusunda rahat. bunun için aok'yız. Sizlere sunduğumuz hizmetlerimiz

Sağlığınız emin ellerde. Hayat boyu Heyecanlı. Sağlık konusunda rahat. bunun için aok'yız. Sizlere sunduğumuz hizmetlerimiz Sağlığınız emin ellerde Hayat boyu Heyecanlı. Sağlık konusunda rahat. Sizlere sunduğumuz hizmetlerimiz bunun için aok'yız. "Sizler için iyimser ve aktif" Biz sağlığınıza rahatlık getiriyoruz. Hayat yolunuzda

Detaylı