Tarihli R/J/F/M.01c Sürümü

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Tarihli R/J/F/M.01c Sürümü"

Transkript

1 Tarihli R/J/F/M.01c Sürümü

2 Mikro - - Programlarında Yapılan Yenilikler 1 Outlook ve Gmail Takvim Senkronizasyonu Eklenmiştir Bu yenilik ile birlikte Outlook ya da Gmail takviminde yer alan randevu ya da toplantılar; program ana ekranında bulunan takvime direkt olarak atanacak ve belirlenen süre içerisinde sürekli olarak senkronize şekilde çalışacaktır.

3 Mikro - - Programlarında Yapılan Yenilikler Outlook ve Gmail Takvim Senkronizasyonu Ayarları Not: Süre dk parametresi her iki senkronizasyon yönetiminde de mutlaka sıfırdan farklı bir değer olmalıdır. Ayarlar ve genel tanımlar/kuruluş/kullanıcılar ve gruplar/kullanıcı tanımlama (501220) menüsünden takvim senkronizasyonu yapılacak olan kullanıcı seçildikten sonra Takvim senkronizasyonu parametrelerinde; Outlook entegrasyonu sağlanmak isteniyorsa; "Outlook senkronizasyonu var mı?" parametresi aktif edilmeli, Süresi dk parametresi ise talebe göre kaç dakikada bir takvim senkronize edilmek isteniyorsa süre belirlenerek kaydedilmelidir. Gmail entegrasyonu sağlanmak isteniyorsa; "Gmail senkronizasyonu var mı?" parametresi aktif edilmeli, Gmail icalendar adresi alanına Gmail calendar hesabı tanımlanmalı ve süresi dk parametresi ise talebe göre kaç dakikada bir takvim senkronize edilmek isteniyorsa süre belirlenerek kaydedilmelidir. Pc adı parametresinde kullanıcının bilgisayar adı girilerek kaydedilmelidir. Önemli: Takvim senkronizasyonu sağlanması için Takvim senkronizasyon parametreleri tanımlandıktan sonra mutlaka programdan çıkılarak tekrar giriş sağlanmalıdır.

4 Mikro - - Programlarında Yapılan Yenilikler Outlook ve Gmail Takvim Senkronizasyonu Ayarları Outlook senkronizasyon parametre tanımlamaları sonrasında Outlook ta yer alan bir toplantı ile ilgili detaylar direkt olarak program ana ekranında yer alan Takvim alanına ilgili gün ve saate göre atanacaktır. Toplantı notunda toplantı ile ilgili detay bir bilgi girişi yapılmış ise tüm bu detaylar takvimde senkronize olan toplantı satırında görüntülenebilecek ve toplantı üzerine tıklanarak açılan pencereden de toplantı detay bilgilerine erişilebilecektir.

5 Mikro - - Programlarında Yapılan Yenilikler Outlook ve Gmail Takvim Senkronizasyonu Ayarları Periyodik olarak tekrarlanan toplantılar için programdan üzerinden direkt olarak aynı özellikte otomatik toplantı oluşturulabilecektir. Bunun için Toplantı detay penceresinde yer alan Yinele butonu ile açılan Randevu Yineleme ekranında belirlenen başlangıç, bitiş saati vb.kriterler doğrultusunda toplantı ya da randevular direkt olarak takvime atanabilecektir.

6 Mikro - - Programlarında Yapılan Yenilikler Outlook ve Gmail Takvim Senkronizasyonu Ayarları Takvim senkronizasyonu parametre ayarlarında belirlenmiş olan senkronizasyon süresi dışında manuel olarak da senkronize edilebilmektedir. Bunun için program ana ekranında üst kısımda yer alan ızgara menüde bulunan; Outlook takvimini aktar Gmail takvimini aktar fonksiyonları kullanılabilir. İlgili butona tıklandığında direkt olarak takvim senkronizasyonu sağlanacaktır.

7 Mikro - - Programlarında Yapılan Yenilikler Outlook ve Gmail Takvim Senkronizasyonu Ayarları (icalendar adresi ) Gmail icalendar adresi Gmail hesabına giriş sağlandıktan sonra takvimler alanına gelinerek ilgili takvim seçildikten sonra açılan takvim penceresinden "Ayarlar ve Paylaşım" seçeneği ile devam edilir.sonrasında Takvimi entegre edin seçeneği içerisinde yer alan ical biçiminde gizli adres çubuğundaki adres kopyalanarak Kullanıcı Tanımlama (501220) /Takvim Senkronizasyonu sekmesindeki Gmail icalendar adresi alanına kopyalanarak kaydedilmelidir.

8 Mikro Programlarında Yapılan Yenilikler 2 Satış faturası (061190) ve Alış faturası (062205) Menülerine Tevkifat Fonksiyonu Eklenmiştir. Bu yenilik ile birlikte faturalara; KDV Tevkifat Tablosu butonu, Tevkifat uygula fonksiyon kısayolu (Ctrl+V), Satıra Tevkifat uygula (Hizmet ve masraf satırlarında kullanılabilmektedir. ) alanları eklenmiştir.

9 Mikro Programlarında Yapılan Yenilikler Faturalarda Tevkifat Uygulama Satış ya da alış faturasında üst alanda yer alan tüm veriler tamamlandıktan sonra satırda bulunan Cinsi alanında tercihe göre Stok / Hizmet /Masraf seçimi yapılıp bu alandaki tüm veriler tamamlanır. Sonrasında Tevkifat Uygula (Ctrl+V ) fonksiyonu ile açılan Uygulanacak tevkifat oranını seçiniz penceresinden talep edilen tevkifat oranı belirlenerek ilerlenir. Belirlenen tevkifat orası sonrasında hesaplanan tevkifat tutarı direkt olarak fatura alt kısmında yer alan KDV/TEVKİFAT alanına yansıyacaktır.

10 Mikro Programlarında Yapılan Yenilikler Faturalarda Tevkifat Uygulama Ek olarak hesaplanan tevkifat tutarı faturanın alt bölümünde yer alan KDV Tevkifat Tablosundan kontrol edilebilmektedir.

11 Mikro Programlarında Yapılan Yenilikler 3 Stok/Ürün ve Hizmet Yönetimi Menüsüne Barkod Etiket Basım Modülü Eklenmiştir. İlgili modül içerisinde; Barkod etiket operasyonu(019504) Barkod etiket parametreleri (102200) Barkod etiket tasarımı (102300) menüleri yer almaktadır. Barkod /etiket dökümü sağlanabilmesi için öncelikle; Barkod etiket tasarımı (102300) menüsünden barkod etiket tasarımının yapılması gerekmektedir. Dizayn dosyası oluşturulup kaydedildikten sonra Barkod etiket parametreleri (102200) menüsünden dizayn edilmiş olunan etiket dosyası ve etiketlerin dökümün alınacağı yazıcı portu belirlenmelidir. Barkod etiket tasarımı (102300) ve Barkod etiket parametreleri ( menüleri ile ilgili uygulama detayları için Akademikro'da bulunan eğitimleri inceleyebilirsiniz. Barkod Etiket Parametreleri: =18022 Barkod Etiket Parametrelerinin Ayarlanması, Tasarımının Yapılması ve Basımı =17807

12 Mikro Programlarında Yapılan Yenilikler Barkod Etiket Operasyonu Tanımlamalar sonrasında Barkod etiket operasyonu (019504) menüsünde barkodu dökülmek istenilen stok kodları listelendikten sonra ekrana gelen barkodlardan, döküm alınacak olan barkod / barkodlar seçilerek Operasyon /Seçili satırlar için etiketleri yazdır fonksiyonu ile ilerlendiğinde ekrana Parametreler penceresi gelecektir. Parametreler penceresinden döküm alınacak olan barkodlar için; Etiket adedi Depo Mevcut olmayanlar basılmasın Etiket Tipi parametreleri talebe göre seçilmelidir.

13 Mikro Programlarında Yapılan Yenilikler Barkod Etiket Parametreleri Etiket Adedi: Bir seferde her bir stok için basılacak etiket adedini seçilmelidir. Depo: Run programında tek depo takibi yapıldığından bu alan seçili olarak gelmektedir. Mevcut olmayanlar basılsın: Stokta bulunmayan stokların da barkodu dökülmek isteniyorsa Evet seçilmelidir. Etiket Tipi: Satır sonunda yer alan soru işaretine tıklandığında Barkod etiket parametreleri (102200) menüsünden yapılmış olan parametrik ayarların olduğu kayıt seçimi ekranı gelecektir. Seçim yapılarak ilerletildiğinde barkod dizaynlarının bulunduğu pencere ekrana gelecek ve seçim yapılarak devam edildiğinde etiket basımı gerçekleşecektir.

14 Mikro - Programlarında Yapılan Yenilikler 4 Satış ve Müşteri Yönetimi/Kartlar Menüsüne "Aday Cari Hesap Tanıtım Kartı (150009) Eklenmiştir. Bu yenilik ile birlikte eski sürümlerde teklif evrakları oluşturulurken Cari F10 seçim penceresinde Alt+E (yeni kayıt) ile tanımlanabilen aday cari kartları direkt olarak Aday cari hesap tanıtım kartı (150009) menüsünden tanımlanabilecektir.

15 Mikro - Programlarında Yapılan Yenilikler 5 Ay İçerisinde İşten Ayrılan Personellerin Bordro ve Diğer Tüm Raporlarının İsteğe Bağlı Olarak Dökülmesi Sağlanmıştır. Personel Yönetimi içerisinde bulunan tüm bordro dökümleri, serbest zarf dökümü ve tüm personel raporlarına; Sadece bu ay çıkan, İlgili ayda çalışan ya da Tüm personellerin seçiminin yapılabileceği Listelenecek Personeller parametresi eklenmiştir. Bu özellik ile birlikte herhangi bir filtreye gerek kalmaksızın işten ayrılan personellerin dökümleri alınabilecektir.

16 Mikro - Programlarında Yapılan Yenilikler 6 Depo Tanımlama Sınırı Kaldırılmıştır. Bu özellik ile birlikte sınırsız depo tanımı yapılabilmektedir.

17 Mikro - Programlarında Yapılan Yenilikler 7 Satınalma ve Tedarikçi Yönetimi/Evraklar/Alınan Teklifler/Alınan Teklif Değerlendirme Form Tasarımı (023047) Menüsüne Otomatik Programda Tanımlı Teklif Form Dizaynı Gelecektir. Otomatik tanımlı teklif form dizaynı ile tekliflerinizi karşılaştırabilirsiniz. Örnek teklif form dizaynı ile 3 tane teklif analiz edilebilmektedir. Not: Teklif ile ilgili Ar-Ge süreçlerimiz devam etmektedir.

18 Mikro - Programlarında Yapılan Yenilikler 8 Finans Yönetimi /Operasyonlar Menüsüne "Firma Reel K.Kartı Operasyonları (041462)" Menüsü Eklenmiştir. Firma reel kredi kartı ile yapılan işlemler sonrasında Firma reel k.kartı operasyonları (041462) ile otomatik olarak; Firma Reel K.Kartı Dönem Kesinleştirme Virman Dekontu Firma Reel K.Kartı ödeme virman dekontu evraklarını oluşturabileceksiniz.

19 Mikro - Programlarında Yapılan Yenilikler Örnek Uygulama Firma reel kredi kartınız ile bir ödeme işlemi gerçekleştirildikten sonra Firma reel k.kartı operasyonları (041462) menüsünde ilgili kredi kartı seçilir. İlgili menüde Operasyon / Seçili kartlara ait dönem kesinleştirme dekontu düzenle fonksiyonu ile ilerlenildiğinde ekrana gelen parametreler penceresinden oluşacak evrak seri numarası vb. alanları belirledikten sonra Kesinleşecek Tutar alanında tercihe göre Hesap kesim tarihi itibariyle olan dönem içi bakiye ya da Oluşacak evrak tarihi itibariyle olan dönem içi bakiye parametre seçimi sonrasında virman fişinin oluşturulduğuna dair uyarı ekranı gelecektir ve Tamam butonuna tıklandığında ise oluşan evrak ekrana gelecektir.

20 Mikro - Programlarında Yapılan Yenilikler 9 Ayarlar ve Genel Tanımlar/Kuruluş/Kullanıcı/Grup Hak Tanımlama (501300) Menüsü, Veri Tabanı Hakları Sekmesine Program Ana Ekranında Yer Alan Dashboard Panelinin Kullanıcı Bazlı Olarak Yetkilendirelebilmesi için Dashboard kullanımı pasif Parametresi Eklenmiştir.

21 Mikro - Programlarında Yapılan Yenilikler Stok Yönetimi /Evraklar/Fatura Oluşturma/ Excel'den Fatura Oluşturma (Ayrıntılı) (010401) Menüsüne Müstahsil Faturalarının Aktarımı Sağlanmıştır. 10 Örnek Aktarım Dosyasını Aşağıdaki Linkten İndirebilirsiniz:

22 Mikro - Programlarında Yapılan Yenilikler Aktarım Ayarları Öncelikle aktarımın başarılı şekilde sağlanabilmesi için Excel de yer alan verilerin parametre ekranında birebir aynı olacak şekilde düzenlenmelidir. Aktarımı sağlanmak istenen excel Okunacak dosya adı alanından belirlenir.sonrasında evrak tarihlerine uygun tarih aralığını ve bilgilerin bulunduğu kolon başlıklarını belirttikten sonra devam(f2) tuşu ile ilerlenmelidir.

23 Mikro - Programlarında Yapılan Yenilikler Aktarım Ayarları Müstahsil faturasındaki kesintilerin doğru yapıda oluşması için Ayarlar ve genel tanımlar/sistem /Gelir vergisi ve fon payı parametreleri (099400) menüsünden müstahsil kesinti oranlarını belirlemeniz gerekmektedir. Stopaj ID ise: Gelir vergisi ve fon payı parametreleri (099400) menüsünden Müstahsil için tanımlamış olduğunuz satır bilgisidir. Parametreler ekranında Stopaj ID alanına değer girdiğinizde Excel'inizde Stopaj ID değeri olsa dahi burada seçmiş olduğunuz Stopaj ID baz alınarak aktarım sağlanacaktır.

24 Mikro - Programlarında Yapılan Yenilikler Aktarım Ayarları Devam edildiğinde ekranınıza aktarımda oluşacak evrak detaylarının yer aldığı yeni bir pencere açılacaktır. Gerekli kontrolleri sağladıktan sonra Faturaları oluştur (Alt+S) seçeneği ile devam ederek faturalar oluşturulabilir. Bu alanda açılan yeni parametre penceresinde oluşacak evrak serisi tercihe göre yeni bir seri belirlenebilir ya da bu alanı boş bırakarak dosyada yer alan seri ve sıraya göre de işlemi tamamlayabilir ve faturaların oluşmasını sağlanabilir.

25 Mikro - Programlarında Yapılan Yenilikler Aktarım Ayarları Excelden aktarım yapılırken Stopaj ID kolonuna veri girilmediğinde kayıt ekranından sonra karşımıza gelen Parametreler penceresinde yer alan Müstahsil evrakları için\boş olan Stopaj ID leri için\ Toplu Stopaj ID alanında toplu olarak stopaj ID değeri girilebilir. Not: Uygun evrakları birleştir parametresi aktif edilerek Excel'de yer alan uygun satırlar birleştirilmek istendiğinde Stopaj ID leri farklı olursa evraklar birleştirmeyecektir. Fatura oluştur butonu ile devam edildiğinde ekrana oluşturulan faturalar penceresi açılacaktır. Bu pencereden oluşturulmuş olan müstahsil faturalarının detayına girerek kontroller sağlayabilir.

26 Mikro - Programlarında Yapılan Yenilikler 11 Kredi Sözleşmelerinin Takvim Entegrasyonu Sağlanmıştır Kredi sözleşmesi tanıtım kartından (071650) tanımlanmış olan kredilere ait taksit tablosu oluşturulduğunda, taksit tablosunda yer alan vade, direkt olarak takvimde ilgili güne uyarı olarak atanmaktadır.

27 Mikro - - Programlarında Yapılan Yenilikler Harici Port Kullanımı ile İlgili Düzenleme Yapılmıştır 8080 portu haricinde port kullanmak isteyen iş ortağı ya da kullanıcılarımız; "Database.ini" dosyasında hangi port ile çalışmak istiyorsa ClientServicePort bilgisini eklemelidir. (Örneğin : ClientServicePort=8091) Sonrasında Mikro kullanıcı servisini restart ederek programa giriş sağlayabilir.

28 Mikro - - Programlarında Yapılan Yenilikler 13 Dashboard Panelinde Düzenlemeler Yapılmıştır Ana ekranda yer alan dashboard panelinin program içerisinden güncellenmesi sağlanmıştır. Güncelleme için Dashboard alanında iken klavyeden F5 tuşuna basılması yeterlidir. Dashboard paneli renklendirilmiştir. Bu yenilik ile birlikte kullanıcılar güncel durumlarını daha net analiz edebileceklerdir. Toplantı Hazırlık:

29 Mikro - - Programlarında Yapılan Yenilikler 14 Menülerde Bulunan F1 Yardım Dosyaları Güncellenmiştir. Menülerde bulunan F1 yardım fonksiyonundan erişilen kullanım kılavuzları güncellenmiştir. Not: Kullanım kılavuzları ile ilgili düzenleme sürecimiz devam etmektedir.

30 Mikro Programlarında Yapılan Yenilikler 15 Ek Personel Lisans Sayısı Artırılmıştır Ek Personel Lisanslama Yapısı Personel + 30 Personel + 50 Personel Personel Personel Personel (Max) Güncel sürümde ek personel lisansına 500 ve 1000 seçenekleri eklenmiştir. Bu düzenleme ile birlikte Jump ana pakette yer alan 20 kullanıcı ile birlikte personel lisanslayabilme sayısı " " olarak düzenlenmiştir.

31 Mikro - - Mevzuat Güncellemeleri tarihinde BA-BS bildirim formlarında yapılan değişiklik programlarımıza eklenmiştir. Form Ba versiyonu FORMBA_6, form Bs versiyonu FORMBS_6 olmuştur Sayılı Kanun ile ilgili yayınlanan Genel Tebliğ gereğince, BA formunun Soyadı/Adı Unvanı bölümüne Muhtelif Satıcılar (7143 sayılı Kanun Madde 6/1), Vergi Kimlik Numarası bölümüne ( ), Bs formunun Soyadı/Adı Unvanı bölümüne Muhtelif Alıcılar (7143 sayılı Kanun Madde 6/2), Vergi Kimlik Numarası bölümüne ( ) yazılacaktır. Programlarımızda istenilen işlemi gerçekleştirebilmek için, A. Muhtelif Satıcılar için, Satınalma ve tedarikçi yönetimi / kartlar / cari hesap tanıtım kartı sekmesinde ünvanı Muhtelif Satıcılar (7143 sayılı Kanun Madde 6/1) olan cari hesap tanıtım kartı açılmalı,

32 Mikro - - Mevzuat Güncellemeleri tarihinde Muh ve MuhSGK kodlu muhtasar beyannamelerde yapılan aşağıdaki değişikler programlarımıza eklenmiştir. 2. Muhtasar e-beyanname versiyonu MUH_34, Muhtasar ve Prim Hizmet e-beyannamesi versiyonu MUHSGK_6 olmuştur. A. "İstihdam Teşvikine İlişkin Bildirim" programlarımıza eklenmiştir. B. MUH kodlu muhtasar beyannamenin "Ekler" kulakçığında bulunan "İşyeri Bilgileri" bölümüne "Toplam İşçi Sayısı" alanı eklenmiştir. Bu alana işyeri SGK numarası bazında, toplam çalışan işçi sayısı eklenecektir.

33 Mikro - - Mevzuat Güncellemeleri tarihinde 1 No.lu KDV Beyannamesinde yapılan değişiklik programlarımıza eklenmiştir. KDV e-beyanname versiyonu KDV1_28 olmuştur. Kayıtlarda yer aldığı hâlde işletmede mevcut olmayan emtiaya ilişkin düzenlenecek faturalar için, 1 no.lu KDV beyannamesinin Matrah kulakçığına "7143 Sayılı Kanunun (6/2-a) Maddesi Kapsamındaki İşlemler" tablosu eklenmiştir sayılı Kanunun 6/2-a maddesi gereği 1 no.lu KDV beyannamesinin Matrah kulakçığına "7143 Sayılı Kanunun (6/2-a) Maddesi Kapsamındaki İşlemler" tablosu eklenmiştir. Kayıtlarda yer aldığı hâlde işletmede mevcut olmayan emtiaya ilişkin düzenlenecek faturalar için hesaplanacak KDV, ilgili dönem 1 No.lu KDV beyannamesinin "Matrah" kulakçığının, "7143 Sayılı Kanunun (6/2-a) Maddesi Kapsamındaki İşlemler" tablosuna kayıt yapılarak beyan edilecektir. Söz konusu beyannamede ödenecek KDV çıkması hâlinde kayıtlarda yer aldığı hâlde işletmede mevcut olmayan emtiaya ilişkin hesaplanan KDV tutarı, "Ödenmesi Gereken Katma Değer Vergisi" tutarından düşülecektir. Bu hesaplama sonucu "Bu Dönemde Ödenmesi Gereken KDV" satırında yer alan tutar, 1 No.lu KDV beyannamesinin ödeme süresi içinde ödenecektir.

34 Mikro - - Mevzuat Güncellemeleri 4 4. Henüz GİB tarafından KDV beyannamesinde kullanılmaya başlanmayan fakat yakın bir tarihte kullanılacak istisnalar Tam istisna kapsamına göre işlemler tablosuna eklenmiştir.

35 Mikro - - Alternatif Linkler Ortak Kurulum Dosyaları Partner 64 bit POS 32/64 bit Partner 32 bit Mikbeyan 64 bit Servis 64 bit Mikbeyan 32 bit Servis 32 bit

36 Mikro - - Alternatif Linkler FLY Kurulum Dosyaları Fly Server 64 bit Fly edefter 64 bit Fly Client 64 bit Fly edefter 32 bit Fly Client 32 bit

37 Mikro - - Alternatif Linkler JUMP Kurulum Dosyaları Jump Server 64 bit Jump Client 64 bit Jump edefter 64 bit Jump edefter 32 bit Jump Client 32 bit

38 Mikro - - Alternatif Linkler MÜŞAVİR Kurulum Dosyaları Müşavir 64 bit Müşavir 32 bit Müşavir edefter 64 bit Müşavir edefter 32 bit

39 Mikro - - Alternatif Linkler RUN Kurulum Dosyaları Run 64 bit Run 32 bit

40 Mikro - - Alternatif Linkler HELP Kurulum Dosyaları Help TR Help EN Help AZ