Sustainable Economic Development and ICT Sector Programme in the northern part of Cyprus EuropeAid/127043/C/SER/CY Dijital Pazarlama Eğitimi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sustainable Economic Development and ICT Sector Programme in the northern part of Cyprus EuropeAid/127043/C/SER/CY Dijital Pazarlama Eğitimi"

Transkript

1 Sustainable Economic Development and ICT Sector Programme in the northern part of Cyprus EuropeAid/127043/C/SER/CY 1 Dijital Pazarlama Eğitimi

2 2 Neden dijital pazarlama? Site tasarımında ve kampayanlarda dikkat edilmesi gerekenler Site optimizasyonu nedir? Optimizasyonda nelere dikkat etmeliyiz? Google Adwords PPC ve Banner Reklamlar Pazarlama / Mobil İetişim- Pazarlama Sosyal Medya Üzerinde Pazarlama

3 Neden Dijital Pazarlama Hedef kitleniz, müşterileriniz dijital ortamda, internette aktifler ve zamanlarını internette geçiriyorlar Siz müşterilerinizle internet ortamında nasıl buluşursunuz? Müşterilerle hizmetinizi bir araya internet ortamında nasıl getirirsiniz? 3 Aslında başarı müşterilerinizi ve onlarla buluştuğunuz ortamları ve kanalları (mecraları) anlamakla mümkündür.

4 Perakendeye olan etkisi 4 Dünyadaki perakende satışların % 79 unun internetten etkilendiği belirtildi ( Kaynak Forrester 2011)

5 B2B 5 % 87 İşletmeler tedarikci ve satıcıları bulmak için interneti kullanıyor ( Kaynak Forrester 2011)

6 Reklam 6 Internet reklam konusunda televizyonu geçiyor ve İngiltere de en büyük reklam sektörü haline geliyor. Dijital pazarlama için kullanılan bütcenin %50 si geleneksel reklam ve pazarlamaya harcanan bütceden kullanılıyor En çok basılı mecralara (poster, flyer, brosur vs) harcanan bütceler kısılıyor ve bunun yerine dijital pazarlamaya ağırlık veriliyor.

7 7

8 Internette ne yapıyoruz? 8

9 9

10 Nereden Başlamak Lazım? 10 Müşterilerinizden Başlayın!

11 11 Internette insanlar parmaklarıyla oylama ve seçim yapıyorlar!

12 12

13 Web siteniz Web deki Varlığınız Değildir! 13 SES (Websiteniz) GÖLGENİZ (Sizin hakkınızda başkaları ne diyor?) AYAKİZİ (Reklamlar, Bloglar, forumlar ve diğer online aktiviteler)

14 4 Soru 14 1.Kime ulaşmaya çalışıyorsunuz? 2.Ne söylemek istiyorsunuz? 3.Onların ne yapmasını istiyorsunuz? 4.Başarılı olduğunuzu nasıl anlayacaksınız?

15 Soru 1 15 Kime ulaşmaya çalışıyorsunuz? Kim size ulaşmaya çalışıyor? Hedef kitlenin kim olduğu dijital pazarlama kampanyanızın ve sitenizin ismini, rengini yapısını, düzenini, kullanılan kelimeleri, konuşma şeklini ve dili etkileyecektir.

16 16

17 17

18 18

19 Soru 2 19 Ne söylemek istiyorsun? Hedef kitlen ne duymak istiyor? Çoğu websitesi işletmeye ve yönetime o kadar odaklıdır ki site üzerindeki iletişim siteyi kullananlara, hedef kitleye yönelik olacağına, işletmeye, kurucuları ve yönetime yöneliktir.

20 20

21 21

22 Soru 3 22 Site üzerinde ne yapmalarını istiyorsunuz? Onlar ne yapmak istiyor? Kaydol, bülten için abone ol, ara, anketi doldur, tavsiye et, gönder, fikrini yaz, yorum yap, paylaş, şikayet et? Onlarla sizin isteklerinizin ortak noktasını bulun!

23 Mutluluğa Giden Yolun Neresindesiniz? 23 Kullanıcılar görev odaklıdır! Görev İhtiyaç Hedef Tatmin Mutluluk Tamamlama İstek ve ihtiyaçların farkındalığı Araştırma Değerlendirme Satın Alma Kararı Satın Alma sonrası Durum Süreç vs Ürün!

24 24

25 Soru 4 25 Başarılı olduğunuzu nerden bileceksiniz? Hedef kitle nasıl anlayacak? Ölçümler? Hangi ölçümler? Kampanyanızın başarısını hedef kitlenizin davranış şekli ile ilgili yaptığınız analizler gösterecektir

26 Power shopper Occasional implemented Shoppers by Digital Strateji Yoğun internet kullanıcısı Med/Hafif internet kullanıcı Strateji Ürün çeşitlerin tanıtımı Ürün araştırma ve satın alma notkasında promosyon fırsatların tanıtımı Sitenizin başkaları tarafından önerilmesi Marka nın algısını geliştirmek Hedef kitleyi tanımlayıp gruplarak sitenin ve kampanyanın şeklinde yön verme 26 Dijital Araçlarımız Optimazyon/G oogle Adwords Richmedya ve display Sosyal medya Viral Med/Light shopper Non shopper Ürün çeşitlerin tanıtımı Promosyon fırsatların tantımı Sitenizin başkaları tarafından önerilmesi Markanın güvenilir olduğunu vurgulamak Mobil Promosyon Blog/bülten/e mail

27 Medya Araçlarımız 27 Marka Algı Ürün çeşitleri Fiyat ve Promo Tanıtım Öneri Güven Etkileşim yaratan promosyonlar Viral Kategory konsept bazlı Mass medya sitelerinde Display Banner Google ad words Google Adwords Facebook Twitter ve Twitter Facebook uygulamaları üzerinden tanım Mobil Güvenli alışveriş Blogu Portal ve Haber Mobil aplikasyon sitelerinde güvenli aliş veriş advertoryal

28 Sitenizin Optimizasyonu 28 Arama motoru optimizasyonu doğal ve organik araştırmalarda sitenizin arama motoru tarafından ön sıralarda çıkması için yapılan çalışmaya denir. Dolayısıyla sitenize hedef aldığınız müşteri grubunun ziyaretini sağlamış olursunuz.

29 En çok kullanılan arama motoru GOOGLE. 29 ARAMA MOTORU SONUÇLARI

30 Kısaca Optimizasyon 30 Optimazyon yaparken hedef kitlenizin araştırma trendlerine göre siteniz için anahtar kelimeleri belirlersiniz. Bu süreç 4 aşamadan oluşur. 1. Yapılan işi ve müşteriyi anlamak 2. Anahtar kelimeleri belirlemek 3. Site üzerinde optimizayonu yapmak 4. Site dışı optimizasyonu yapmak

31 1. Yapılan işi ve müşteriyi anlamak 31 Bu alanda başka faaliyet gösteren kimler var? Müşteriler ve hedef kitle kimlerdir? Rekabet içerisindeki firmaların stratejisi ve yaklaşımı nedir İşin niteliği nedir

32 Anahtar Kelimeleri Belirlemek 32 Arama motoru araştırmaları anahtar kelime ile başlar. Detaylı anahtar kelime araştırması yapmak optimizasyon kampanyalarının en önemli sürecidir.

33 Site üzerinde optimizayonu yapmak 33 Arama motorlarının websitesine erişimini sağlamak ve sitenin içeriğini belirlemek (sitedeki her sayfanın)

34 Site dışı optimizasyonu yapmak 34 Sitenizin dışındaki faktörlerdir. Örneğin sosyal bağlantılar, siteler arasındaki bağlantılar gibi.

35 Keyword Araştırması için Genel bir anahtar kelime listesi ile başlayıp sonra daraltınız. Kısa ve uzun kelime gruplarını belirleyiniz. Varsa Google Analytics verilerine bakınız Google Adwords Kampanyası yaptıysanız onun verilerine bakınız Google Adword Keyword aracını kullanınız Google Suggest Google Trends and Insights Google Alerts 35

36 Google Alerts 36 İlginç ve yeni içerikleri kaçırmamak için web i izleyin. Google alerts sorgularınızla alakalı Google sonuçlarındaki en son güncellemelerin e-postayla gönderilmesi hizmetidir. - Rakip analizi - Ne oluyor bitiyor

37 37

38 38

39 39

40 Google Keyword aracı 40

41 Google Adwords Keyword 41

42 Google Suggest 42

43 Google Trends & Insights 43

44 Google Adwords - PPC 44

45 Google Adwords Adwords Reklamı sonrası 45 Reklamınızın başlığını açılış sayfanıza yansıtmaya çalışın. Reklam metninizde belirtilen tüm satış artırıcı özellikleri (fiyatlar, teklifler, teslimat seçenekleri) açılış sayfanıza ekleyin. Sitenin Dili (çok dilli idi)

46 46 SEO İPUÇLARI Sitenizin sayfalarını listeleyen bir sitemap hazırlayın. BLOG açın. Web sitenizin hedeflediği konularla ilgili benzer, sayfa sayısı fazla olmayan bir kaç site veya blog hazırlayın. Bu sitelerden sitenize link göndererek arama motorlarında kalite skorunuzu arttırın.

47 47 SEO İPUÇLARI Ücretsiz olarak e-kitap veya doküman dağıtımı yapın. Bir konuda e-kitap hazırlamak çok zor bir şey değildir. Yararını mutlaka göreceksiniz. Sitenizde çok okunan yazılar ile ilgili bir bölüm hazırlayın. Ay sonlarında bir önceki ayın özetini çıkarın.

48 48 SEO İPUÇLARI Sayfa meta anahtar kelimelerini, sayfa içeriği ve ziyeretçi anahtar kelimeleri ile uyumlu hale getirin. Yazılar/sayfalar için iyi seçilmiş başlıklar kullanın, etkileyici başlıklar daha fazla okunma demektir. Youtube ve Flickr gibi sitelere video ve fotoğraf ekleyin, video ve fotoğrafların arama motoru optimizasyonuna katkısı büyüktür.

49 49 TERMİNOLOJİ Tıklanma ( Click Through ) Kullanıcı, reklama tıklar ve diğer siteye yönlendirilir. Genel olarak tıklamalar unique visitors ( tekil ziyaretçi) üzerinden yorumlanır. Böylece 1 gerçek ziyaretçi 1 tıklama olarak kabul görür. Görüntülenme ( Impression ) Görüntülenme; herhangi bir internet reklamının kullanıcılar tarafından görüntülenmesine denir. Ziyaretçi bulunduğu siteyi açtığında veya sayfalarını gezdiğinde sizin reklamınız var ise görüntülenme sağlamış olarak kabul edilir. CPM modeli bu şekilde çalışmaktadır.

50 TERMINOLOJI-YENICARSIM TERMİNOLOJİ 50 CPM Cost Per Mille (Thousand) CPM, 1000 gösterim başına fiyatlandırma demektir. CPM olarak 1 TL den reklam veriyorsanız, verdiğiniz reklamın 1000 kez gösterimi karşısında 1 TL ödeyeceksiniz demektir. Banner reklamları veya Facebook ta verdiğiniz reklamlarda karşılaşabileceğiniz bir terimdir. CPC Cost Per Click CPC, tıklama başına ödeme veya maliyet demektir. Reklam verdiğiniz site ile anlaşmanız doğrultusunda tıklama başına anlaşmış olduğunuz rakamı ödersiniz. Yani sitenize gelen her ziyaretçi için ödediğiniz özel bir bedel vardır.

51 TERMİNOLOJİ 51 CPL Cost Per Lead CPL, Sitede yaratılan her üye veya için kayıt başına ücretlendirme yapılan modeldir. Herhangi bir siteye verilen reklamı tıklayan kişiler sitenize gelip, bir kayıt işlemi gerçekleştirdiğinde (örneğin üyelik veya iletişim formu olabilir.) reklam verdiğiniz siteye para ödersiniz. Aldığınız kayıt / üye için ödeme yaparsınız.

52 52 TERMİNOLOJİ CPA Cost Per Action CPA, eylem başına ödeme yaptığınız fiyatlandırma sistemidir. Burdaki eylem sizin belirlediğiniz ürün satışı, üyelik veya sizin için önemli olan bir formun doldurulması işlemi olabilir. Modele göre işlemin tamamlandığı sayfaya bir kod yerleştirilir ve tutar reklam yayıncısına iletilir. Toplam işlem tutarları üzerinden komisyon şeklinde ödemesi gerçekleşir. E-ticaret siteleri için en mantıklı reklam modellerinden biridir.

53 53 Kahve molası

54 - Pazarlama 54 Ürün ve hizmetinizle ilgili haber niteliği olan, ilgi çekici mesajı doğru zamanda spesifik bir grup hedef kitleye elektronik posta aracılığı ile ulaştırmadır

55 -Pazarlama 55

56 56 B2C: Şirketten tüketiciye, B2B: Şirketten şirkete

57 57 Tanıtım için yatırılan paranın karşılığı en fazla -Pazarlamada alınıyor!

58 -Pazarlama siteleri 58

59 Bu siteler napıyor? 59 Liste oluşturmanıza yardımcı oluyor Abonelik iptali seçeneği veriyor Tasarım oluşturmasını destekliyor Raporluyor Ücretsiz veya düşük ücretli

60 Display 60

61 61

62 62

63 63

64 Display Reklam nedir? 64

65 Display Reklam Nedir? 65

66 Display Reklam Formatları 66

67 Display Reklam 67

68 Display Fiyatlandırma 68

69 Display Reklamla Ne Elde Edilir? 69 Farkındalık Direk geri dönüş Satış Yönlendirme Sosyal Medya Entegrasyonu

70 Formatları 70 Statik görsel Flash Video Genişleyen Banner Uçuşan reklamlar ( sabit değil) Dinamik Banner Tüm ana sayfa

71 Reklam Alanlara Ulaşmak için 71 Google Ad Planner Direk Reklam alan sitelere ( haber siteleri, facebook vs) ulaşmak

72 Display Kampanyasını planlamak Hedef pazar kimdir? Hangi mecraları hedefliyorsun? Amaçların nelerdir? Facebook sayfasına yönlendirme Satış Yönlendirme Markalaşma Ne tür Banner Kullanmalısın? Mesajın ne olacak? 72

73 Mobil İletişim 73

74 Mobil İletişimi özgün yapan nedir? 74 Kişisel İletişim Hem kişisel hem toplu iletişim aracı Mobil Anında iletişim Mobil şimdiki zamandadır. Tüketicilerinize herhangi bir zaman herhangi bir yerden konuşabilirsiniz.

75 Mobil İletişim Şekilleri 75 SMS Kısa Kod ve Numaralar QR Code

76 Mobil İletişim Geleneksel Mecralarla birlikte hareket eder 76

77 Mobil Websiteniz Ayrı Tasarlanmalıdır! yaşlarındaki kadınların 10.7% perakende satıcılarını veya e-ticaret sitelerini mobil telefonlarını kullanarak takip ediyorlar yaşlarındaki erkeklerin 17.9% u perakende satıcılarını veya e-ticaret sitelerini mobil telefonlarını kullanarak takip ediyorlar

78 78 Sosyal Medya Nedir? Sosyal Medya Etkileşimdir, Özel hissettirir Sınırları kaldırır Şeffaftır Geniş bir ekosistemdir Dinleyicinin katılımcı olmaya başlamasıdır. Bir fikre sahip olan herkesin istediği şekilde bu fikri yayınlaması ve paylaşması, paylaşılan içeriği yorumlaması sonucu ortaya çıkan etkileşim, sosyal medyanın temelini oluşturur.

79 79 Sosyal Medya Dedikleri Zaman ve mekan sınırlaması olmadan (mobil tabanlı), paylaşımın, tartışmanın esas olduğu insani bir iletişim şeklidir. Interaction User Generated Content (UGC) Consumer Generated Media (CGM) SOSYAL MEDYA Share / Like Addict

80 80 Youtube-Vimeo-Dailymotion

81 81 Facebook

82 82 Flickr

83 Sosyal Ağlar 83 İnsanların yarattığı sanal ortamdaki sosyal iletişim kurmaya yarayan ağlara "sosyal ağlar" denilmektedir. Başlıca sosyal ağlar: Adapted from Wikipedia

84 84 Linkedin

85 85 Twitter

86 Sosyal Medyayı kim kullanıyor? 86

87 Sosyal Medya Gerçekleri 87 Sosyal medya Çelişkileri Basit olması kolay kullanılabileceği anlamına gelmez. Hem kısa süreli, hem de kalıcı olma özelliği vardır. Kötü haberler (Not-so-good news) Bu, sizin tırmanmanız gereken bir dağdır. En çabuk ve en kolayından bir formülü yoktur. İletişiminizi başlatmak ve devam ettirmek için ajandanızda yer ve zaman ayırmalısınız. İyi haberler (good news) Platformlar kullanıcı dostudur. Resmi ve resmi olmayan bir çok yardım bulunabilir. Kalite skordan önemlidir. Bir anda, her yerde olamazsınız. Stratejinize uygun platformları seçmelisiniz. Kurulan ilişkilerin oturması zaman alacaktır, heyecanınızı kaybetmeyin.

88 ÖNEMLİ! 88 Önce dinle, sonra konuş! Alanınızdaki uzmanları bulun ve takip edin Konuşmalarda kişisel ve özel değerinizi katmaya çalışın.

89 89 Bütünleşik bir yaklaşım geliştirin! Strateji Stratejik hedeflerim nedir? Kimlere ulaşmak istiyorum? Sosyal medyayı hedeflerim için kullanabilir miyim? Değerlendirme / Durum Analizi Şu anki yaklaşımımın zayıf/güçlü yanları nelerdir? Neye ihtiyacım var? Planlama Elimdeki kaynaklarım ne? Yolda, ne gibi zorluklarla karşılaşma ihtimalim var?

90 90 İletişim Prensipleri-1 Sosyal medyada kişisel markanız için iletişim direkt sizinle ilgili olmasına rağmen, ihtiyacı belirlemek için en iyi yol başkalarına odaklanmaktır. Diğerlerinin hedef, istek ve itirazları nelerdir? Saygılı Olun Zaman sınırlamaları Güç farklılıkları Dürüst konuşun ve davranın

91 İletişim Prensipleri-2 91 Ne söylerseniz O sunuz İçeriğinizin kaliteli ve değerli olduğundan emin olun. Mümkünse kişisel değerinizi yansıtmaya çalışın. Ve Nasıl söylerseniz O sunuz Düzgün bir dilbilgisi ve imla ile yazmaya çalışın. Sosyal cazibenizi kullanmaya çalışın. Pozitif, güvenli, samimi, açık ve davetkar olun. Mesajlarınızın kısa ve öz olmasını hedefleyin, takipçilerinizin daha çoğunu istemeleri için yönlendirin. Sustainable Economic Development and ICT 91 Sector Programme in the northern part of Cyprus

92 Onların dilinden konuşun! 92

93 Profilinizi Yönetmek: TEMEL 93 Fotoğraf İletişim Profil yaratmak Başlık Eğitim ve kariyer bilgileri Sadece insanlar değil, aynı zamanda, arama motorları için yazdığınızı U-NUT-MA-YIN

94 OOPS! 94

95 95 Facebook Kullanım Kılavuzu-1 Kişisel ve profesyonel sınırlarınıza karar verin Arkadaşlık kurallarınız nelerdir? Profesyonel yaşamınızın hangi seviyesi FB da olmalı? İnşa ettiğiniz sınırlara göre gizlilik kurallarını uygulayın. Global ayarlar Aplikasyon ayarları Kişisel/grup ayarları

96 Facebook Kullanım Kılavuzu-2 96 Ne paylaşacağınıza karar verin! Ne tip ve hangi bilgileri paylaşmalıyım? Fotoğraflar, videolar? Hangi gruplara üye olmalı ve hangi sayfaları beğenmeliyim? Ne tip statü güncellemelerinde bulunmalıyım? Şüpheci olun Arkadaşlarınızın kim olduğunu bilin Postlarınızın ve yorumlarınızın paylaşmadan önce uygunluğunu kontrol edin. Paylaşacağınız her şey, artık, kişisel değil,umuma açıktır!

97 97 FB Grupları Facebook grupları tartışma forumlarına benzer, profil duvarı gibi paylaşıma yarayan özelliği mevcuttur. Örnek: Kayak sevenler grubu, Sezen Aksu hayranları, Seferihisar esnafı, vs. Gruplar sayesinde, ortak ilgi alanlarına sahip kullanıcılar hedeflerini ifade etmek, konuları tartışmak, fotoğraf paylaşmak ve daha fazlası için bir araya gelebilir. Bulunduğunuz sektöre, sunduğunuz ürünlere ve potansiyel müşterilerinize ulaşmanın bir yoludur. Avantajları: Bedava bir hizmettir ve yüksek seviyede interaksiyon yaratır Dezavantajları: Zaman alıcı bir iletişim şeklidir.

98 98

99 99

100 100

101 101

102 Twitter Jargonu 102 RT (ReTweet): Bir kullanıcının paylaşvğı içeriği tekrar kullanıcı ismi ile birlikte kendi takipçilerinizle paylaşmak için mesajın önüne RT:kullanıcı ismi koyabilirsiniz. Böylece alıntı yaptığınız kullanıcıyı da haberdar etmiş olursunuz. Hashtag #: Anahtar kelimeler aracılığıyla paylaştığınız içerikler bu konuyla ilgilenen kullanıcıların takibini kolaylaştırır ve bu kodu kullanarak paylaşılan tüm içeriği görmenizi Bir kullanıcıya cevap vermek veya sadece ona özgü bir içerik paylaşımında bulunmak için koymanız gerekir.

103 Dijital Pazarlama Dinamikleri 103

104 104

105 Blogta Ne Yazmalısınız? Bu yazı neden önemli? Okuyucuya faydası ne? 2. Yazı tüketicilerinizin belirli bir sorunu, ihtiyacı veya sorusuna cevap veriyor mu? 3. Çözüm öneriyor mu? 4. Okuyucu size neden inansın? 5. Anahtar kelimelere ve linklere yer veriyormusun? Konu önerileri: Sektör trendleri Başarı öyküleri Şirket aktiviteleri ve çalışan tanıtımları Faydalı bağlantılar ve linkler Yakın zamanda yaşamış olduğunuz bir müşteri deneyimi (sorunu ve çözümü) Son zamanlarda cevap verdiğiniz tüketici soruları Diğer blog yazıları hakkında düşünceleriniz Tüketicilerinizin en sık sorduğu sorular Konuk yazarlar: Ar ge departmanınız, ürününüzü tercih edenler, sektörünüzdeki fikir önderleri

106 106

107 Sosyal medyadan daha fazla faydalanmak için? Markanız hakkında iyi ya da kötü konuşanları ödüllendirin. Sürekli olarak kendinizden bahsetmeyin. Sosyal medya kanalına özel ürünler, promosyonlar, hizmetler kurgulayın. Sosyal medyayı tüketiciler ve müşterilerinizle buluşma noktası olarak kullanın. Kendiniz olun, kimseyi kandırmayın, negatif geri dönüşlerden faydalanın, ortama uyum sağlayıp karakterinizi koruyun. 107

108 Sustainable Economic Development and ICT Sector Programme in the northern part of Cyprus EuropeAid/127043/C/SER/CY 108 SosyalMedyaYönetimi Teori ve Pratik

109 Teori Facebook Sayfalar SayfaNasıl Açılır? SayfaYönetimi Kampanyalar Reklamlar Twitter Hesaplar HesapNasıl Açılır? HesapYönetimi Kampanyalar/tweetadde r Reklamlar İçerik 109

110 110 Kişisel Profiller vs. Sayfalar

111 Sayfa Nasıl Açılır?

112 112 En uygun Saat: Öğlen Gün: Cumartesi Frekans: 2 günde 1

113 113 Gönderi Örnekleri Aktüel

114 114 Gönderi Örnekleri Aktüel

115 115 Gönderi Örnekleri Sorular

116 116 Gönderi Örnekleri Nostalji

117 117 GönderiÖrnekleri Zaman

118 Sayfa içi Yarışmalar 118 abekiyoruz.

119 ReklamÇeşitleri 119 Marketplace (PazarYeri) Reklamları FacebookReklamları SponsorluHaberler Premium Reklamlar

120 120 FacebookReklamları

121 TasarımveHedefleme 121

122 BaşarıFaktörleri 122 Metin Kısa, aksiyonaçağıran Görsel İlgiçekici, kurallardahilinde Hedefleme Hedefkitleyemümkünolduğuncayakın, amadahageniş Çeşitlendirme Metin, görselvehedeflemedealternatiflerleilerleme Takip Alternatiflerinperformansınıgözlemleme, başarılıreklamayoğunlaşma

123 HesapNasılAçılır? 123

124 HesapYönetimi 124 Paylaş Dinle Sor Yanıtla Ödüllendir Bilgilendir SesiniBul

125 125 ÖrnekHesaplar

126 126 Kampanyalar

127 127 Teşekkürler

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar.

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar. 4. HAFTA E-TİCARET 1. E-Ticarete Giriş E-Ticaret Nedir? Kısaca E-Ticaret olarak tanımlanan Elektronik Ticaret, her türlü mal ve hizmet satışının güvenli olarak internet üzerinden gerçekleştirilmesidir.

Detaylı

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

online yüzünüz Web Siteniz platformdaki

online yüzünüz Web Siteniz platformdaki online platformdaki yüzünüz Web Siteniz Teknoloji ilerlediği sürece bilgi alışverişinin en kısa sürede olması önem kazanmaktadır.buna bağlı olarak internetin önemi ve gerekliliği ön plana çıkmaktadır.

Detaylı

E-ticaret. enterprise europe

E-ticaret. enterprise europe E-ticaret enterprise europe Bu kitapçık Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa İşletmeler Ağı İstanbul Merkezi faaliyetleri çerçevesinde hazırlanmıştır. Bu kitapçıkta yer alan bilgiler firmaları

Detaylı

Gelir Ortakları Platformu Hızlı Başlangıç Kılavuzu. Gelirortaklari.com Gelir Ortakları Ekibi

Gelir Ortakları Platformu Hızlı Başlangıç Kılavuzu. Gelirortaklari.com Gelir Ortakları Ekibi Gelir Ortakları Platformu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Gelirortaklari.com Gelir Ortakları Ekibi Giriş Gelir Ortakları(GO) platformuna hoşgeldiniz. Bu platform üzerinden web sitenize uygun kampanyaları seçebilecek,

Detaylı

Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri

Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri Muhammet Altındal 1 1 Marmara Üniversitesi, Gazetecilik Bölümü, Bilişim Yüksek Lisans, İstanbul muhammetaltindal@gmail.com Özet: Ekonomi,

Detaylı

www.verinetwork.com www.eozcelik.com

www.verinetwork.com www.eozcelik.com ADWORDS, SEO, YOUTUBE, SOSYAL MEDYA, NETWORK- PC BAKIM, WEB YAZILIM TASARIM www.verinetwork.com www.eozcelik.com Google Reklam Nedir? Dünyanın en ünlü ve lider arama motoru olan Google firmasının internet

Detaylı

A) ALT HESAP RAPORLAMA

A) ALT HESAP RAPORLAMA A) ALT HESAP RAPORLAMA MM ile yönettiğiniz alt hesaplardan birine girin; - Sayfanın sağ üst tarafında bulunan tarih aralığını Tüm zamanlar olarak değiştirin - Kampanyalar sekmesine girin - Anahtar kelimeler

Detaylı

12. HAFTA TBT182. Temel Bilgisayar Bilimleri. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK. ekmelsulak@karabuk.edu.tr

12. HAFTA TBT182. Temel Bilgisayar Bilimleri. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK. ekmelsulak@karabuk.edu.tr 12. HAFTA TBT182 Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK ekmelsulak@karabuk.edu.tr Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 2 İçindekiler 12.1 Forumlar... 3 12.1.1. Tanım... 3 12.1.2. Üyelik

Detaylı

www.e50plus.eu Page 1 of 28

www.e50plus.eu Page 1 of 28 AVRUPA PROGRAMI LLP-Leonardo da Vinci- Yenilik Transferi Geleneksel Ürünlerin 50 yaş üstü kadınlar tarafından e-ticareti Avrupa Birliği Yaşam Boyu Eğitim Programı desteği ile Proje Numarası 2009-1-GR1-LEO

Detaylı

Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM

Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM Dijital dünyadaki uzun soluklu çözüm ortağınız... www.ajanslongplay.com Ümit BÜYÜKYILDIRIM Çocukluğundan

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

Web Analiz. Rehberi. www

Web Analiz. Rehberi. www Web Analiz Rehberi www 1 İçindekiler Önsöz 2 Yazarlar Hakkında 3 Anahtar Performans Göstergeleri 4 Anahtar Performans Göstergelerin (APG) İzlenmesi 5 Değişimlerin (Anomalilerin) Belirlenmesi 6 Ziyaretçiler

Detaylı

100 Adımda E-ticaret Performans Ölçümü

100 Adımda E-ticaret Performans Ölçümü 100 Adımda E-ticaret Performans Ölçümü 2 Önsöz 100 Adımda E-ticaret Performans Ölçümü dokümanını bir check list olarak 100 üzerinden olmak şartı ile puan verilerek e-ticaret sitelerinin performans ölçümüne

Detaylı

AdWords Reklam Metni Yazma Stratejileri

AdWords Reklam Metni Yazma Stratejileri AdWords Reklam Metni Yazma Stratejileri Genel Bakış İyi Bir Reklam Metni Nasıl Olmalı? Reklam Metninde Başlık ve Önemi Reklam Metni Yazma Stratejileri ve İstatistikler Reklam Uzantıları Mobil Reklam Metinleri

Detaylı

İşinizi internete taşıma rehberi. www.isinizinternette.com.tr

İşinizi internete taşıma rehberi. www.isinizinternette.com.tr 1 İşinizi internete taşıma rehberi www.isinizinternette.com.tr 2 İnternete Hoş Geldiniz İşinizi internete taşıma rehberi, web sitesi hazırlamayı ve e-ticaret yapmayı kolaylıkla anlayabilmeniz için tasarlanmıştır.

Detaylı

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu 24 TEMMUZ 2014 ǀ 10 TL ÜCRETSİZ ÖZEL EK REGNUM CARYA GOLF&SPA RESORT CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu Oteller, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakından takip ediyor Anadolu daki iş ve

Detaylı

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007 BTSO Tüccarın El Kitabı Serisi - IV Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar Kasım 2007 Yayına Hazırlayan : İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ISBN : İÇİNDEKİLER Giriş...22 Bazı Temel

Detaylı

Üçüncü Ders: Hedef Kitle

Üçüncü Ders: Hedef Kitle 103 Üçüncü Ders: Hedef Kitle Kayıp Balık Nemo ya Etrafı Tanıtmak Pazarlamanın en temel gerçeklerinden birisi de hedef kitlenizin doğru olduğu kadar başarınızın da mümkün olduğudur. Hedef kitle, stratejinizin

Detaylı

Site Kurma Fikirleri ve Genel Plan Oluşturma

Site Kurma Fikirleri ve Genel Plan Oluşturma BU KİTAP İNDİRMEYOLU VE EĞİTİMUYUMAZ İŞ BİRLİĞİ İLE HAZIRLANMIŞTIR. ÖNSÖZ Arkadaşlar öncelikle bilgilerin %90 ı internetten derlediğim bilgilerdir.internnette her site ayrı bir konuya değinmiş oraya gir

Detaylı

İş te Indus :) Indus Danışmanlık ın üç aylık Eğitim, Kişisel Gelişim ve Yönetim Danışmanlığı Bültenidir.

İş te Indus :) Indus Danışmanlık ın üç aylık Eğitim, Kişisel Gelişim ve Yönetim Danışmanlığı Bültenidir. İş te Indus :) Indus Danışmanlık ın üç aylık Eğitim, Kişisel Gelişim ve Yönetim Danışmanlığı Bültenidir. Yıl:1 Sayı:2 Nisan 2012 Röportaj: SEO Uzmanı Hasan Burak Çullu nun gözünden yeni dünya düzeni: Google

Detaylı

SİYASAL SEÇİM KAMPANYALARINDA YENİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE BLOG KULLANIMI: 2008 AMERİKA BAŞKANLIK SEÇİMLERİNE YÖNELİK KARŞILAŞTIRMALI BİR ANALİZ

SİYASAL SEÇİM KAMPANYALARINDA YENİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE BLOG KULLANIMI: 2008 AMERİKA BAŞKANLIK SEÇİMLERİNE YÖNELİK KARŞILAŞTIRMALI BİR ANALİZ 2745 SİYASAL SEÇİM KAMPANYALARINDA YENİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE BLOG KULLANIMI: 2008 AMERİKA BAŞKANLIK SEÇİMLERİNE YÖNELİK KARŞILAŞTIRMALI BİR ANALİZ NEW COMMUNICATION TECHNOLOGIES AND USE OF BLOG IN

Detaylı

Adwords Başvurusu yapmak

Adwords Başvurusu yapmak Google internete giren herkesin çok yakından tanıdığı bir sitedir. Ancak insanların çok büyük bir çoğunluğu Google ın sadece arama motoru özelliğini kullanır, çoğu ücretsiz olan diğer hizmetlerinden haberleri

Detaylı

8. HAFTA SOSYAL AĞLAR ve SOSYAL MEDYA

8. HAFTA SOSYAL AĞLAR ve SOSYAL MEDYA 8. HAFTA SOSYAL AĞLAR ve SOSYAL MEDYA SOSYAL AĞLAR Son zamanlarda tüm dünyada beklenmedik bir hızla yayılan ve milyonlarca insanı etkisi altına alan sosyal ağlar, insanların birbirileri ile olan ilişkilerini

Detaylı

Aylık olarak sitemizde yapılan önemli paylaşımları içeriğimize katacağız.

Aylık olarak sitemizde yapılan önemli paylaşımları içeriğimize katacağız. WebmasterSitesi.com gönüllüleri, WS Dergisi adı altında ikinci kez dergi girişimi başlatmıştır. WS dergisinin amacı takipçilerine güncel, önemli konularda yararlı bilgileri sunmaktır. Webmasterlar için

Detaylı

Perakendede mobil etkinin yükselişi. Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi

Perakendede mobil etkinin yükselişi. Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi Perakendede mobil etkinin yükselişi Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi 2 İçindekiler Yönetici özeti 1 Mobil etki 2 Gelecek öngörüleri 7 Akıllı telefonların perakendede kullanımı 9 Mobil yolculuğa

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Sosyal Medya Yönetimi Sosyal Medya? Sosyal medya, kullanıcılarına karşılıklı paylaşım imkanı sağlayan, kullanıcılarının kişisel veya gruplar içinde medya içeriği oluşturmasına imkan veren dijital medya

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİR SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI VE SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI ETKİNLİĞİNİN ÖLÇÜMÜ

SÜRDÜRÜLEBİLİR SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI VE SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI ETKİNLİĞİNİN ÖLÇÜMÜ SÜRDÜRÜLEBİLİR SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI VE SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI ETKİNLİĞİNİN ÖLÇÜMÜ Süleyman BARUTÇU *, sbarutcu@pau.edu.tr Melda TOMAŞ, mgolemezli@pau.edu.tr Bilgi teknolojileriyle birlikte hayatımıza

Detaylı