Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI"

Transkript

1 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Sarı Elmam" isimli bütünleştirilmiş sanat ve müzik etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Elmalarımı Topluyorum" isimli bütünleştirilmiş oyun ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğretmen oyun merkezlerine çocukları yönlendirir. Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

2 SARI ELMAM Etkinlik Türü : Sanat ve Müzik (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne /durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. Değişik malzemeler kullanarak resim Nesneleri kopartır/yırtar. Malzemelere elleriyle şekil verir. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler Ev / okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev / okuldaki eşyaları toplar Çocuklara Bugün sınıfımıza sarı elmalar yapacağız denilerek dikkatleri çekilir. Ardından Hoplayalım Zıplayalım Daldan Elma Toplayalım şarkısı eşliğinde oyun oynanır. Oyun sonrası çocuklara masalara geçmeleri söylenir. Önceden hazırlanmış olan elma resimleri ve sarı krepon kâğıtları çocuklara dağıtılır. Çocuklardan, krepon kâğıtlarını buruşturup elma resminin üzerine yapıştırmaları istenir. Yaprağını ise kurumuş yaprak yapıştırarak yapmaları istenir. Yapılan çalışmalar sınıfın panosuna asılır. Sonra Elma şiirine geçilir. Şiiri önce öğretmen okur sonra çocuklarla beraber okunur. Ağaçlarda yetişirsin Sarı sarı dallarda tutunursun Uzaktan bana ışıl ışıl parlarsın Benim sarı elmalarım Uzanıp toplarım seni Atarım sepetime Kıtır kıtır yerim seni sarı elmalarım (Bilge Ünal) Etkinlik kâğıdı, sarı gramofon kâğıdı, kuru yaprak, yapıştırıcı Sarı Elma, ağaç, dal Yeni yılın ilk gününü takvimde işaretleyerek, 1 yaş daha büyüdüğünü anlatınız. Bugün hangi etkinlik hoşunuza gitti? Etkinlik sırasında neler yaptık? Elmamızın rengi ne renk?

3 ELMALARIMI TOPLUYORUM Etkinlik Türü : Oyun ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 4: Nesneleri sayar. İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar. Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 5: Dinlenmenin önemini açıklar. Kendisi için dinlendirici olan etkinliklerin neler olduğunu söyler. Dinlendirici etkinliklere katılır. Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar. Sınıfta müzik açılır ve çocuklara, Hepinizin bir ağacı var. Müzik başladığı zaman hepiniz zıplayıp daldan elma topluyorsunuz. Bahçenin bekçisi geliyor dediğimde yere yatıp saklanıyorsunuz. Yere yatan çocuklardan kim hareket ederse oyundan çıkar. denir. Oyun yerde bir tane çocuk kalana kadar devam eder. Etkinlik sonunda okuma yazma çalışması için çocuklara masalara geçmeleri söylenir. Önceden hazırlanan 1, 2, 3 sayıları, 3 adet ağacın üzerindeki 1 er adet, 2 şer adet ve 3 er adet elmalarla birleştirilir. Etkinlik kâğıdı, renkli boyalar, kalem, CD 1, 2, 3 Ağaç, elma Bugünkü yaptığımız etkinlik hoşunuza gitti mi? Oyun etkinlimiz hoşunuza gitti mi? Okuma yazma çalışmasında ne yaptık?

4 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Ocak 2. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Oyuncaklarım Nerede" isimli bütünleştirilmiş oyun ve müzik etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Geometrik Şekiller" isimli bütünleştirilmiş sanat ve Türkçe etkinliği Öğrenme merkezlerinde oyun Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

5 OYUNCAKLARIM NEREDE? Etkinlik Türü : Oyun ve Müzik (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) DİL ALANI Kazanım 2: Sesini uygun kullanır. Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır. Konuşurken/şarkı söylerken sesinin tonunu ayarlar. Konuşurken/şarkı söylerken sesinin hızını ayarlar. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Dinledikleri/izlediklerini açıklar. Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum Kazanım 10: Mekânda konumla ilgili yönergeleri uygular. Nesnenin mekândaki konumunu söyler. Yönergeye uygun olarak nesneyi doğru yere yerleştirir. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler Ev/okuldaki eşyaları toplar. Ev/okuldaki eşyaları yerleştirir. Çocuklara Bugün legolarımızı sınıfın ortasına dökelim. denir. Döktükten sonra Sizce oyuncaklar sepetin içinde mi dışında mı? diye sorulur. Çocuklardan cevaplarını aldıktan sonra, Şimdi oyuncakları sepetin içine koyalım. Şu an oyuncaklarımız nerede? diye sorulur. içinde ve Dışında kavramları pekiştirilir. Oyuncaklarımızı yerine koyduktan sonra şimdi de sınıfımızı düzenleyelim denir ve oyuncaklar toplanır. Canım Bebeğim adlı şarkı hep birlikte söylenir. Benim al yanaklı bebeğim Benim canım bebeğim Uykusu gelince Ninniler söylerim uyuturum Uyanınca oynarız güleriz Yemekler yediririm ona Her gün onla oynarız evcilik (Bilge Unal) Sepet, oyuncaklar İçinde, dışında Bebek, uyku, yemek Bugün hangi etkinlik hoşunuza gitti? Etkinlik sırasında neler yaptık? Şarkıda bebeğimiz ne yapıyor? İçinde ve dışında olan eşyalarımız nelerdir?

6 GEOMETRİK ŞEKİLLER Etkinlik Türü : Sanat ve Türkçe (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 12: Geometrik şekilleri tanır. Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler. Geometrik şekillerin özelliklerini söyler Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. Değişik malzemeler kullanarak resim Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 4: Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar. Başkalarının duygularını söyler. Başkalarının duygularının nedenlerini söyler. Başkalarının duygularının sonuçlarını söyler. Çocuklar etkinlik masasına alınır. Elişi kâğıdına çizilmiş olan geometrik şekiller çocuklara dağıtılır. Şekilleri çizgilerin üzerinden keserler. Bu arada şekiller hakkında çocuklarla sohbet edilir. Daha sonra kestikleri geometrik şekiller kullanılarak çeşitli resimler tasarlamaları istenir. Tasarladıkları resimleri etkinlik kâğıdına yapıştırırlar. İsteyen çocuklar boya kalemleri ile tamamlamalar yapabilirler. Çalışmalar bitince panoda sergilenir. Ardından "Hansel ve Gratel" adlı masal okunur. Masalın kahramanları ve konusu ile ilgili sohbet edilir. Geometrik şekiller çizilmiş etkinlik kâğıdı, makas, yapıştırıcı, hikâye kitabı Kare, üçgen, daire Bugünkü yaptığımız etkinlik hoşunuza git timi? Öğrendiğimiz şekillerle başka neler yapabiliriz? Hikâyenin konusu neydi?

7 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Ocak 3. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "4 Köşeli Kuklayım" isimli bütünleştirilmiş sanat ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Şekilden Evim" isimli bütünleştirilmiş sanat ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğrenme merkezlerinde oyun Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

8 4 KÖŞELİ KUKLAYIM Etkinlik Türü : Sanat ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 12: Geometrik şekilleri tanır. Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler. Geometrik şekillerin özelliklerini söyler Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. Değişik malzemeler kullanarak resim Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Konuşmalarında nezaket sözcükleri kullanır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 15: Kendine güvenir Grup önünde kendini ifade eder. Gerektiği durumlarda farklı görüşlerini söyler. Gerektiğinde liderliği üstlenir. Çocukların masalara oturmaları istenir. Kare şeklinden kukla yapılacağı söylenir. Renkli fon kartonuna çizilmiş olan kareler, dondurma çubuğu ve renkli boyalar çocuklara dağıtılır. Kareleri çizilmiş yerlerden kesmelerini söyleyip, renkli boyalarla göz, burun ve ağız yapmaları istenir. Kesilen şeklin altına dondurma çubuğu yapıştırılır. Yapılan kuklalarla çocukların oynamasına izin verilir. Etkinliğin sonunda Kare tekerlemesi için minderlere oturmaları istenir. Tekerlemeyi önce öğretmen söyler, daha sonra hep birlikte söylenir. KARE TEKERLEMESİ Dört köşeliyim Dört kenarlıyım 1, Masalarda ben Benim adım kare (Bilge Ünal) Renkli karton makas, yapıştırıcı, renkli boyalar Kare, köşe, kenar Göz, burun, ağız, çubuk Artık materyallerle kış mevsimini anlatan bir etkinlik hazırlayınız. Şarkımızda hangi şeklimiz var? Kaç kenarı var? Kaç köşesi var? Kuklalarımızla neler yapabiliriz?

9 ŞEKİLDEN EVİM Etkinlik Türü : Sanat ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar. Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler. Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır. Kazanım 12: Geometrik şekilleri tanır. Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler. Geometrik şekillerin özelliklerini söyler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Göstergeleri Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. Kazanım 15: Parça-bütün ilişkisini kavrar. Parçaları birleştirerek bütün elde eder. Çocuklar masalara oturtulur. Önceden çizilmiş kare ve üçgen şekilleri çocuklara dağıtılır. Çocuklarla, bu şekilleri kullanarak nasıl bir ev yapılacağı üzerine sohbet edilir. Düşünceleri alındıktan sonra öğretmen etkinliğin nasıl yapılacağını açıklar. Etkinlikte yapılan çalışmalar panoya asılır. Daha sonra okuma yazma çalışması için çizilmiş kare şeklini noktalı yerlerden birleştirmeleri söylenir. Kare, üçgen, etkinlik kâğıdı, makas, yapıştırıcı Kare, üçgen Ev Etkinliğimizde hangi şekiller var? Kareyi şeklini evin neresine yapıştırdık? Üçgen şeklini evin neresine yapıştırdık?

10 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Ocak 4. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Sarı Ampul" isimli bütünleştirilmiş sanat ve Türkçe etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Haydi Bilmeceleri Bilelim" isimli Türkçe etkinliği Öğretmen oyun merkezlerine çocukları yönlendirir. Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

11 Etkinlik Türü SARI AMPUL : Sanat ve Türkçe (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. Değişik malzemeler kullanarak resim Nesneleri kopartır/yırtar. Malzemelere araç kullanarak şekil verir. Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. Sorumluluklar yerine getirilmediğinde olası sonuçları söyler. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 7: Kendini tehlikelerden ve kazalardan korur. Tehlikeli olan durumları söyler. Kendini tehlikelerden ve kazalardan korumak için yapılması gerekenleri söyler. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Temel güvenlik kurallarını bilir. Kazanım 5: Bir olay ya da durumla ilgili olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir. Olumsuz duygularını olumlu sözel ifadeler kullanarak açıklar. Olumsuz duygularını olumlu davranışlarla gösterir. Çocuklara bu haftanın Enerji Tasarrufu Haftası olduğu, evimizde ve okulumuzda gereksiz bir şekilde yanmakta olan lambaları söndürmemiz gerektiği, enerji konusunda tutumlu olmamızın önemi anlatılır. Alınması gereken önlemlerle ilgili bilgiler verilir. Önceden hazırlanarak panoya asılan enerji konulu resimleri incelemeleri sağlanır. Sanat Etkinliği kitabında bulunan ampul etkinliğinin nasıl yapılacağı konusunda açıklama yapılır ve etkinliğe geçilir. Sarı elişi kâğıtlarıyla yırtma yapıştırma tekniği kullanılarak ampul yapılır. Alüminyum folyo ile telleri oluşturulur. Çalışmalar tamamlandıktan sonra panoya asılır. Sanat etkinlik kitabı, sarı renk el işi kâğıdı, yapıştırıcı, enerji tasarrufuyla ilgili çeşitli resimler Enerji, tasarruf, ampul Sarı Ailelere, evde çocuklarıyla enerji tasarrufu hakkında sohbet etmeleri önerisi iletilir. Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinliğimizin adı ne? Etkinlimizde hangi malzemeleri kullandık? Lambaları kullanmadığımızda neden söndürüyoruz?

12 Etkinlik Türü : Türkçe (Büyük Grup Etkinliği) HAYDİ BİLMECELERİ BİLELİM Kazanım 2: Nesne /durum/ olayla ilgili tahminde bulunur. Nesne/durum/olayın ipuçlarını söyler. İpuçlarını birleştirerek tahminini söyler. Gerçek durumu inceler. Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır. Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. Basit dans adımlarını Müzik ve ritim eşliğinde dans eder. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır. Çocuklara, minderlere oturmaları, enerji konusuyla ilgili bilmece sorulacağı söylenir. Bazı ipuçları verilerek bilmeceler sorulur. Daha sonra çocukların sevdiği bir hikâye, resimleri gösterilerek okunur. Hikâye sonrasında çocukların sevdikleri şarkılar tempo tutularak söylenir. Çocuk şarkıları kasetinden şarkılar dinletilir ve dans edilir. Ateşe girer yanmaz, suya girer ıslanmaz. (Güneş) Havada salkım üzüm, gece benim odur gözüm. (Lamba) Bir ufacık kutucuk, içi dolu yangacık. (Kibrit) Hikâye kitabı Güneş, lamba, kibrit Bugün hangi etkinliği yaptık? Bilmecelerimizin cevapları nelerdi? Hikâye de neler anlatıyor?

13 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Ocak 5. Gün EĞİTİM AKIŞI Çocuklar oyun merkezlerine yönlendirilir Kahvaltı - Temizlik "Enerji Kaynaklarım" isimli bütünleştirilmiş Türkçe ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Evimdeki Gaz Lambası" isimli bütünleştirilmiş sanat ve müzik etkinliği Çocuklar oyun merkezlerine yönlendirilir Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

14 ENERJİ KAYNAKLARIM Etkinlik Türü : Türkçe ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Çizgileri istenilen nitelikte çizer. Değişik malzemeler kullanarak resim SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 17: Başkalarıyla sorunlarını çözer. Başkaları ile sorunlarını onlarla konuşarak çözer. Gerekli zamanlarda uzlaşmacı davranır. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Ev/okuldaki eşyaları katlar. Ev/okuldaki eşyaları yerleştirir. Fen ve Matematik merkezine mum, fener, ampul, ışıldak konulur ve çocukların incelemeleri sağlanır. Kitap merkezine enerji kaynakları ile ilgili kitaplar ve resimler bırakılır. Süre bitiminde çocuklardan sınıfı düzenlemeleri istenir. Çocukların düzenlemeleri bittikten sonra serbest oyun zamanı verilir. Bu zaman aralığında sorun yaşayan çocuklarla, sorunlarını nasıl çözebilecekleri konusunda sohbet edilir. Okuma yazma etkinliği için hazırlık yapılır. Önceden hazırlanmış olan noktalı abajur resmi çocuklara dağıtılır. Çocuklardan kalemleriyle noktalı yerlerden çizip abajuru boyamaları istenir. Etkinlikler bittikten sonra sınıf panosuna asılır. Etkinlik kâğıdı, turuncu kartondan çizilmiş havuç resmi, kumaş parçası, etkinlik kitabı, yapıştırıcı, makas Kardan adam, atkı göz burun, havuç Çocuğunuzla ıhlamur çayı yapıp beraber içiniz. Soğuk, turuncu Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinliğimizin adı ne? Etkinlimizde hangi malzemeleri kullandık?

15 EVİMDEKİ GAZ LAMBASI Etkinlik Türü : Sanat ve Müzik Etkinliği (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın adını söyler. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. Değişik malzemeler kullanarak resim SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir. Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Ev/okuldaki eşyaları yerleştirir. Çocuklardan, yapıştırıcı ve makaslarını alarak masalara geçmeleri istenir. Bugün sizlerle gaz lambası yapacağız. denir. Önceden hazırlanmış olan gaz lambası resimleri çocuklara dağıtılır. Lambanın alt tarafına ceviz kabukları üst tarafındaki alev kısmına ise sarı renk ip yapıştırmaları istenir. Etkinlikler kuruduktan sonra sınıf panosuna asılır. Etkinlik kâğıdı, yapıştırıcı, ceviz kabuğu, sarı renk ip, makas Gaz lambası, ışık, ceviz Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinlik sırasında hangi malzemeleri kullandık? Gaz lambası ne işe yarar?

16 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Ocak 6. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Başucumdaki Abajurum" isimli bütünleştirilmiş sanat ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Haydi Titreyelim" isimli bütünleştirilmiş oyun ve Türkçe etkinliği Çocuklar oyun merkezlerine yönlendirilir Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

17 BAŞUCUMDAKİ ABAJURUM Etkinlik Türü : Sanat ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın adını söyler. Nesne/varlığın şeklini söyler. Nesne/varlığın yapıldığı malzemeyi söyler. Kazanım 14: Nesnelerle örüntü oluşturur. Modele bakarak nesnelerle örüntü oluşturur. Bir örüntüde eksik bırakılan öğeyi söyler. Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Göstergeleri Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. Malzemeleri değişik şekillerde katlar. Değişik malzemeler kullanarak resim Çizgileri istenilen nitelikte çizer. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir. Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. Çocuklar Günaydın denilerek karşılanır. Evimizi aydınlatan neler var?, Işık olmasaydı ne olurdu?, Işığın bize sağladığı yararlar nelerdir? gibi sorular sorularak sohbet edilir. Ardından sanat etkinliği için masalara geçmeleri söylenir. Önceden hazırlanmış olan renkli kartonlar ve havlu kâğıt ruloları çocuklara dağıtılır. Renkli kartonlar çizilen yerlerden kesilir ve birleştirme yerlerinden yapıştırılır. Alt taraf için olan rulo alüminyum folyoyla kaplanıp abajurun alt tarafına yerleştirilir. Tamamlanan abajurlar kuruması için masaya konur. Sanat etkinliğinden sonra örüntülerin yer aldığı çalışma sayfaları dağıtılarak yönergeler eşliğinde tamamlanır. Etkinlik kâğıdı, turuncu kartondan çizilmiş havuç resmi, kumaş parçası, etkinlik kitabı, yapıştırıcı, makas Soğuk, turuncu Kardan adam, atkı, göz, burun, havuç Çocuğunuzla evdeki sorumlulukları hakkında sohbet ediniz. Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinliğimizin adı ne? Etkinlimizde hangi malzemeleri kullandık?

18 HAYDİ TİTREYELİM Etkinlik Türü : Oyun ve Türkçe (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinledikleri/izlediklerini açıklar. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini şiir yoluyla sergiler. Kazanım 2: Denge hareketleri Bireysel ve eşli olarak denge hareketleri SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 15: Kendine güvenir. Grup önünde kendini ifade eder. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Kazanım 5: Dinlenmenin önemini açıklar. Dinlendirici etkinliklere katılır. Çocukların el ele tutuşarak halka olmaları istenir. İçlerinden bir tanesi titremeye başlar. Titreyen çocuğun yanındaki onunla beraber titremeye başlar. Böylece bir yerden başlayan titreme tüm çocukları sarar. Etkinliğin sonunda tasar- rufla ilgili şiir okunur. BEN TASARRUFLUYUM Gereksiz lamba yanıyorsa söndürürüm Gereksiz su akıyorsa kapatırım Boşa harcanınca içim sızlıyor Enerjiyi tutumluca kullanalım Enerji Su, lamba Bugün hangi etkinliği yaptık? Oyun oynarken ne hissettiniz? Şiirimizde neler söyleniyor?

19 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Ocak 7. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Ali Baba'nın Çiftliği" isimli müzik etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Canım Kediciğim" isimli bütünleştirilmiş müzik ve sanat etkinliği Çocuklar oyun merkezlerine yönlendirir. Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

20 Etkinlik Türü : Müzik (Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini şiir yoluyla sergiler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. Çizgileri istenilen nitelikte çizer. ALİ BABA'NIN ÇİFTLİĞİ Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. Vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir. Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. Çocuklara ritim aletleri dağıtılır. DVD'de yer alan Ali Baba nın Bir Çiftliği Var adlı şarkı hep birlikte söylenir. Sanat etkinliği kitabı, yapıştırıcı, makas, yeşil fon kartonu Kuzu, inek, horoz ALİ BABA Ali Babanın bir çiftliği var, çiftliğinde kuzuları var. "Mee mee" diye bağırır, çiftliğinde Ali Baba nın. Ali Babanın bir çiftliği var, çiftliğinde inekleri var, "Möö möö" diye bağırır, çiftliğinde Ali Baba nın. Ali Babanın bir çiftliği var, çiftliğinde horozları var, "Ü ürü ü ürüü" diye bağırır, çiftliğinde Ali Baba nın. Evde üçgen şekline benzeyen eşyaları söylemesini isteyiniz. Yeşil Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinliğimizin adı ne? Etkinlimizde hangi malzemeleri kullandık?

21 CANIM KEDİCİĞİM Etkinlik Türü : Müzik ve Sanat (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Kazanım 2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. Nesne/durum/olayın ipuçlarını söyler. Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar. Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın adını söyler. Nesne/varlığın yapıldığı malzemeyi söyler. Kazanım 12: Geometrik şekilleri tanır. Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini müzik yoluyla sergiler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. Malzemeleri değişik şekillerde katlar. Kalem kontrolünü sağlar. Çizgileri istenilen nitelikte çizer. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 1: Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. Elini/yüzünü yıkar. Tuvalet gereksinimine yönelik işleri Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Kedi gibi ses çıkartan öğretmen çocukların ilgisini çekmeye çalışır. Sonra da Bugün sanat etkinliğinde kedi yapacağız diyerek masalara oturmalarını ister. Öğretmenin kesmiş olduğu kare şeklindeki el işi kâğıtları çocuklara dağıtılır. Kare şekli üçgen şeklinde katlanır. Daha sonra ağzı ve kulakları katlanır ve gözleri, burnu, bıyıkları renkli kalemlerle çizilir. Yapılan çalışmalar sınıf panosuna asılır. Etkinlikten sonra Kedi şarkısı önce öğretmen tarafından, sonra çocuklarla ritim aletleri eşliğinde söylenir. Gel kedicik Güzel kedicik Yaramazlık yaparsın Yumaklarımla oynarsın Uykun gelince kıvrılırsın minderin üstüne Uyursun (Bilge Ünal) El işi kâğıdı, yapıştırıcı, makas, renkli boyalar, göz, burun, ağız, kulak, bıyık Kare, üçgen Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinlik sırasında hangi malzemeleri kullandık? Kediler nasıl ses çıkarır?

22 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Ocak 8. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Kızgın Ağacım" isimli bütünleştirilmiş sanat ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Kızgın Mutlu Yüzüm" isimli bütünleştirilmiş sanat ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğretmen oyun merkezlerine çocukları yönlendirir. Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

23 Etkinlik Türü KIZGIN AĞACIM : Sanat ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Kazanım 2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. Nesne/durum/olayın ipuçlarını söyler. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın kullanım amaçlarını söyler. Kazanım 8: Nesne ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır. Nesne/varlıkların kullanım amaçlarını ayırt eder, karşılaştırır. Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar. Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinledikleri/izlediklerini şiir yoluyla sergiler. Kazanım 9: Sesbilgisi farkındalığı gösterir. Şiir, öykü ve tekerlemedeki uyağı söyler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Değişik malzemeler kullanarak resim Kalemi doğru tutar. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Nesneleri alışılmışın dışında kullanır. Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları asar. Ev/okuldaki eşyaları yerleştirir. Hazırlanmış olan yüz ifade kartları çocuklara tek tek gösterilerek ne oldukları sorulur. Yüz ifadelerini sorarken çocuklardan üzülme, kızma, sevinme, şaşırma taklitleri yapmaları istenir. Daha sonra öğretmenin hazırlamış olduğu kızgın ağaç resmi dağıtılır. Sizce ağaç resmine ne çizersek mutlu olur? diye sorulur ve ağacı boyamaları istenir. Etkinlikler sınıf panosuna asılır. Etkinlik sonrası Fış Fış Kayıkçı tekerlemesi çocuklarla beraber tekrar edilir. Fış Fış Kayıkçı / Kayıkçının Küreği / Hop Hop Eder Yüreği / Akşama Fincan Böreği / Çabuk Çabuk Kayıkçı Fon kartonu, yüz ifadeleri, ağaç, pastel boya Kızgın, mutlu Ağaç, dal Ailelere, çocuğunuzla patates baskısı yapabilirsiniz, önerisi iletilir. Bugün hangi etkinlik hoşunuza gitti? Etkinlik sırasında neler yaptık? Kızgın ağacı nasıl mutlu ettiniz? Sizi ne kızdırır? Sizi ne mutlu eder?

24 KIZGIN MUTLU YÜZÜM Etkinlik Türü : Sanat ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar. Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Kazanım 9: Sesbilgisi farkındalığı gösterir. Şiir, öykü ve tekerlemedeki uyağı söyler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Değişik malzemeler kullanarak resim Çocuklara yüz ifadeleri dağıtılır. Boyamalarını yaptıktan sonra onlara yüz ifadelerinin neden oldukları sorulur ve etkinlik sayfasının yanına nedenleri yazılır. Etkinlik sonunda Çan Çan Çikolata tekerlemesi öğretmen eşliğinde söylenir. Öğretmen Keloğlan masalını çocukların görebileceği şekilde anlatır. Çan çan çikolata, Hani bize limonata? Limonata bitti, Hanım kızı gitti. Nereye gitti? İstanbul a gitti. İstanbul da ne yapacak? Terlik pabuç alacak. Terliği pabucu ne yapacak? Düğünlerde, şıngır mıngır oynayacak. Etkinlik kâğıdı, renkli boyalar, kalem Kızgın, mutlu, şaşkın, üzgün Bugün yaptığımız etkinlik hoşunuza gitti mi?

25 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Ocak 9. Gün EĞİTİM AKIŞI Kahvaltı - Temizlik "Saatim" isimli bütünleştirilmiş Türkçe ve sanat etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Tilki Baba" isimli bütünleştirilmiş oyun ve sanat etkinliği Öğretmen oyun merkezlerine çocukları yönlendirir. Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

26 SAATİM Etkinlik Türü : Türkçe ve Sanat (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın adını söyler. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler. Kazanım 2: Denge hareketleri Bireysel ve eşli olarak denge hareketleri Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Değişik malzemeler kullanarak resim Kalem kontrolünü sağlar. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Öğretmen Saat tekerlemesini önce kendi söyler, daha sonra çocuklar da parmak oyunu eşliğinde tekrar eder. Parmak oyunundan sonra öğretmenin çizmiş olduğu saat resmi dağıtılır ve boyamaları istenir. SAAT Bir saatim var. (iki elin avucu kavisli biçimde kavuşturulur.) Kulağıma koydum. (Kulağa götürülür.) Tik tak, tik tak. (Dinliyormuş gibi yapılır.) Şimdi oyun başlayacak. (Avuç içindeki saat yavaşça bir kenara bırakılır ve ) Şip şak şip şak. (El çırpılır.) Renkli boyalar, etkinlik kâğıdı Saat Kulak Çocuğunuza kürdan vererek masanın üzerinde şekiller oluşturmasını sağlayınız. Etkinlik sırasında neler yaptık? Sanat etkinliğimizde hangi renge boyadın? Senin odanda saat var mı?

27 TİLKİ BABA Etkinlik Türü : Oyun ve Sanat (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar. Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler. Kazanım 4: Nesneleri sayar. Sıra bildiren sayıyı söyler. Kazanım 18: Zamanla ilgili kavramları açıklar. Zaman bildiren araçların işlevlerini açıklar. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler. Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Değişik malzemeler kullanarak resim SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. Kazanım 15: Kendine güvenir. Grup önünde kendini ifade eder. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Çocuklara Bugün sizinle Tilki Saatin Kaç oynayacağız denilir. Bir ebe seçilir ve ebe karşı duvarda, arkasını dönüp, gözlerini kapatarak bekler. Derin kolda tek sıra olan diğer çocuklar ebeye "Tilki Baba, Tilki Baba saat kaç? diye sorarlar. Ebe bilinen sayılardan birini söyler. Çocuklar söylenen sayı kadar ebeye doğru adım atarlar. Ebe bakmadan önce adımlamayı bitirip, hareketsiz beklerler. Ebe döndüğü anda hareket eden çocuk oyundan çıkarılır. Hareket etmeden ebeye kadar ulaşıp, sırtına dokunup, başlangıca koşan çocuk oyunu kazanır. Oyun etkinliğinden sonra öğretmenin çizmiş olduğu etkinlik kâğıdı ve sulu boyalar dağıtılır. Çocuklar tilki resmini istedikleri şekilde boyarlar. Yapılan çalışmalar sınıf panosuna asılır. Etkinlik kâğıdı, sulu boya, fırça Saat Tilki Oyun etkinlimiz hoşunuza gitti mi? Sanat etkinliği çalışmasında ne yaptık?

28 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Ocak 10. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Öğretmen çocukları öğrenme merkezlerine yönlendirirler. Kahvaltı - Temizlik "Parmaklarım" isimli bütünleştirilmiş sanat ve Türkçe etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Ceviz Adam" isimli bütünleştirilmiş müzik ve sanat etkinliği Açık havada oyun Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Çocuklar oyun merkezlerine yönlendirilir. Genel Değerlendirme

29 Etkinlik Türü PARMAKLARIM : Sanat ve Türkçe (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler. Kazanım 10: Görsel materyalleri okur. Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri kullanarak olay, öykü gibi kompozisyonlar oluşturur. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Değişik malzemeler kullanarak resim Malzemelere elleriyle şekil verir. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Nesneleri alışılmışın dışında kullanır. Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 1: Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. Elini/yüzünü yıkar. Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Çocuklar minderlere alınır. Öğretmen parmağına taktığı kuklaları konuşturarak etkinliğe ilgi toplamaya çalışır ve parmak oyununa çocukların da katılımını sağlar. Parmak kuklalar konuşturularak etkinliğe devam edilir. Etkinlik sonunda çocuklara boya önlüklerini giyip masalara geçmeleri söylenir. Parmak boyaları ile çocukların ellerinin içleri boyanır ve boş kâğıtlara ellerinin baskısı yaptırılır. Çalışmalar kuruduktan sonra sınıf panosuna asılır. PARMAKLARIM Baş parmağım neredesin? Buradayım efendim. Nasılsın efendim? Teşekkür ederim. Parmak kaç (Parmak arkaya saklanır.)! (Sıra ile işaret, orta, yüzük, serçe parmaklara da sorulur.) Etkinlik kâğıdı, parmak boyası, kukla Parmak, kukla, el, kâğıt Kış yürüyüşüne çıkıp kuşları gözlemleyebilirsiniz. Bugün hangi etkinliği yaptık? Parmak boyasıyla neler yaptık? Parmak boyasıyla başka neler yapabiliriz?

30 CEVİZ ADAM Etkinlik Türü : Müzik ve Sanat (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın adını söyler. Nesne/varlığın kullanım amaçlarını söyler. Kazanım 10: Mekânda konumla ilgili yönergeleri uygular. Yönergeye uygun olarak nesneyi doğru yere yerleştirir. Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. Sohbete katılır. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinledikleri/izlediklerini müzik yoluyla sergiler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. Değişik malzemeler kullanarak resim SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. Kazanım 15: Kendine güvenir. Grup önünde kendini ifade eder. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları yerleştirir. Ceviz Adam şarkısı, hareketleri de gösterilerek çocuklarla beraber söylenir. Şarkı etkinliğinden sonra çocuklardan daha önce istenmiş olan ceviz kabuklarını masalara yerleştirmeleri söylenir. Sizce bu kabuklardan hangi hayvanı yapılabiliriz? diye sorularak sohbet edilir. Cevaplar alındıktan sonra kabuklarla küçük kaplumbağa yapılacağı, cevizleri yeşil renge boyamaları gerektiği söylenir. Ceviz kaplumbağanın alt tarafına kartondan hazırlanmış olan ayaklar ve baş yapıştırılır Etkinlikler yapıldıktan sonra kahverengi kartona yapıştırılıp proje çalışması olarak sınıfa konulur. Ceviz adam şip şap şup, / Saçları rüzgâr vu vu vu. Burnu uzun lu lu lu / Karnı davul güm güm güm, Kaşları keman gıy gıy gıy, / Bize güler ha ha ha. Ceviz kabuğu, parmak boyası, fırça, yeşil ve kahverengi karton, yapıştırıcı, makas, burun, kaş, saç Ceviz, kaplumbağa, ayak, baş Kahverengi, yeşil Etkinlik sırasında hangi malzemeleri kullandık? Buz neden eridi?

31 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Ocak 11. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Kahvaltı Zamanı" isimli bütünleştirilmiş oyun ve sanat etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Şişelerim Sallanıyor" isimli bütünleştirilmiş müzik ve sanat etkinliği Açık havada oyun oynanılır. Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

32 KAHVALTI ZAMANI Etkinlik Türü : Oyun ve Sanat (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. Konuşma sırasında göz teması kurar. Konuşmalarında nezaket sözcükleri kullanır. Sohbete katılır. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler. Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir. Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar. Sözcükleri hatırlarlar ve sözcüklerin anlamını söyler. Zıt anlamlı, eş anlamlı ve eş sesli sözcükleri kullanır. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 4: Yeterli ve dengeli beslenir. Yiyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen gösterir. Çocuklardan yönergeleri sadece hareketleriyle yapmaları istenir ve aşağıdaki yönergeler sırasıyla verilir. Çok hızlı bir şekilde yiyelim. / Gürültülü bir şekilde yiyelim. / Sessiz bir şekilde yiyelim. Peçete kullanarak yiyelim. / Arkadaşımızdan Lütfen diyerek bir şey isteyelim. Kahvaltı hazırlayana teşekkür edelim. / Uykulu bir şekilde yiyelim. / Konuşarak yiyelim. / Ağzını şapırdatarak yiyelim. / Kahkahalarla gülerek yiyelim. Etkinlik sonrası çocuklarla doğru yeme biçimleri hakkında sohbet edilir. "Kahvaltı Zamanı" parmak oyunu oynanır. KAHVALTI ZAMANI Ağzında yemek varken konuşma (Elle ağız kapama hareketi.) Tükürüklerini etrafa saçma (Elle içten dışa doğru su sıçratma hareketi.) Kahvaltıda ağzını silmek için peçete kullan (Ağız silme hareketi.) Kahvaltıdan önce ve sonra elini temizlemek için su kullan (El yıkama hareketi.) Tabağına yemek isterken "Lütfen" demeyi unutma (Parmak sallanır.) Kahvaltıyı hazırlayana "Teşekkür Etmeyi" unutma (Parmak sallanır.) Kahvaltı saatini sakın kaçırma, her zaman sağlıklı yaşa (Kolunda saati gösterme hareketi ve kollar yukarı kaldırılır.) Lütfen, teşekkür ederim, peçete, şapırdatmak Lezzetli, gürültülü, sessiz, sağlık Ailelere, çocuğunuzla birlikte kahvaltı hazırlayabilir ve fotoğrafını sınıfa gönderebilirsiniz, önerisi iletilir. Kahvaltıda yapılan hareketlerden hangileri doğru, hangileri yanlış davranıştır? Yemek yerken nelere dikkat etmeliyiz? Eğer yemekte uyulması gereken kurallara uyulmazsa neler olur? Yemek yeme şekillerinden hangisi komikti?

33 ŞİŞELERİM SALLANIYOR Etkinlik Türü : Müzik ve Sanat (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar. Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler. Kazanım 4: Nesneleri sayar. İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler. Sıra bildiren sayıyı söyler. 10 a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan önce gelen sayıyı söyler. 10 a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan sonra gelen sayıyı söyler. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla Dinledikleri/izlediklerini müzik yoluyla sergiler. Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler. Kazanım 2: Denge hareketleri Atlama ile ilgili denge hareketlerini Bireysel ve eşli olarak denge hareketleri Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Değişik malzemeler kullanarak resim SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Kazanım 15: Kendine güvenir. Grup önünde kendini ifade eder. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 1: Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. ifade eder. Elini/yüzünü yıkar. Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Çocuklardan halka olmaları istenir. 10 Küçük Şişe Sallanıyor şarkısı (öğrenci sayısına göre şarkının ismi değişir) hareketler eşliğinde söylenir. Daha sonra öğretmenin çizmiş olduğu çocuk resmi dağıtılır. Pastel boyalarıyla serbest boyama yaparlar. 10 küçük şişe sallanıyor içlerinden birisi pat diye düştü... (çocuk grubundan bir tanesi kendini yere atar) 9 küçük şişe sallanıyor. İçlerinden birisi pat diye düştü... 8 küçük şişe sallanıyor. İçlerinden birisi pat diye düştü... 7 küçük şişe sallanıyor. İçlerinden birisi pat diye düştü... 6 küçük şişe sallanıyor. İçlerinden birisi pat diye düştü... Oyuna, çocukların tamamı yere düşene kadar devam edilir. Renkli boyalar, etkinlik kâğıdı 1, 2, 3, 4, 5 Şişe Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinlik sırasında hangi malzemeleri kullandık?

34 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Ocak 12. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Çocuklar öğrenme merkezlerine yönlendirirler Kahvaltı - Temizlik "Boyuyorum" isimli bütünleştirilmiş sanat ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Benim Bir Kedim Var" isimli oyun etkinliği Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

35 Etkinlik Türü BOYUYORUM : Sanat ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 4: Nesneleri sayar. İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler. Sıra bildiren sayıyı söyler. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Kazanım 15: Kendine güvenir. Grup önünde kendini ifade eder. Gerektiği durumlarda farklı görüşlerini söyler. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Çocuklara bugün okulun son günü olduğu söylenerek, dağıtılacak olan kâğıtlara okulda neler öğrendikleriyle ilgili resimler yapmaları istenir. Etkinliğin sonunda Kurbağa Kardeş oyunu hep birlikte oynanır. KURBAĞA KARDEŞ Beş küçük kurbağa oturuyor (Bir parmak avuç içine saklanır) Biri yüzmeye gitti kaldı dört (Dört parmak gösterilir) Biri suya atladı kaldı üç (Üç parmak gösterilir) Üç küçük kurbağa biz ne yapalım dediler ikisi suya atladı kaldı bir (Bir parmak gösterilir) Bir kurbağa "pek eğlenceli" diyerek suya atladı (Suya atlama hareketi yapılır) Hiç kurbağa kalmadı (Parmakların hepsi avuç içine saklanır) Etkinlik kâğıdı, renkli boyalar 1, 2, 3 Kurbağa, okul, su Yaşlı bir büyüğü ziyaret edebilirsiniz. Bugün hangi etkinliği yaptık? Kurbağa kardeş ne yapıyor?

36 BENİM BİR KEDİM VAR Etkinlik Türü : Oyun (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler. Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Değişik malzemeler kullanarak resim SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. Kazanım 15: Kendine güvenir. Grup önünde kendini ifade eder. ÖZ BAKIM BECERİLERİ Kazanım 1: Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. Elini/yüzünü yıkar. Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Çocuklara okulun son günü olduğu ve iki hafta boyunca ayrı kalacakları anlatılır. Biraz sohbet edildikten sonra Benim Bir Küçük Kedim adlı oyun oynanır. Benim bir küçük kedim var. (El ele tutuşup sağa doğru yürürler.) Otur dersem, oturur (Ellerini bırakmadan çömelirler.) Kalk dersem kalkar. (Ayağa kalkarlar.) Büzül dersem büzülür. (Ortada küçük bir çember oluştururlar.) Süzül dersem süzülür. (Çember açılır, büyür.) Darıl dersem darılır. (Arkalarını dönüp, kollarını kavuştururlar.) Barış dersem barışır. (Eşine dönüp ona sarılır.) Aslan geliyor, kaplan geliyor. (El ele tutuşup sağa doğru yürürler.) Kedi Tatilde nereye gideceksiniz? Gideceğiniz yerde kimleri ziyaret edeceksiniz?

37 Okulun Adı :... Tarih :... /... / Öğretmen Adı :... Ocak 13. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Öğretmen çocukları öğrenme merkezlerine yönlendirirler Kahvaltı - Temizlik "Burnu Havuçlu Adamım" isimli bütünleştirilmiş sanat ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik Dinlenme "Katı ve Sıvı" isimli bütünleştirilmiş fen ve müzik etkinliği Günü Değerlendirme Zamanı Eve gidiş Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme

38 Etkinlik Türü BURNU HAVUÇLU ADAMIM : Sanat ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Nesne/varlığın adını söyler. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır. Değişik malzemeler kullanarak resim Malzemelere araç kullanarak şekil verir. Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. Sohbete katılır. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir. Kazanım 1: Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. Elini/yüzünü yıkar. Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır. Ev/okuldaki eşyaları toplar. Çocuklara kardan adamın nasıl olduğu, hiç kardan adam yapıp yapmadıkları, kardan adam yaparken hangi kıyafetlerin giyildiği Gibi sorular sorulur ve sohbet edilir. Sonra onlara kardan adam yapılacağı söylenerek masalara geçmeleri istenir. Önceden çizilip hazırlanmış olan kardan adam resmi, turuncu kartondan havuç resmi, kumaş parçalarından kesilmiş küçük atkılar ve pamuklar çocuklara dağıtılır. Çocuklara kardan adam resminin üstüne pamukları yapıştırır, burnuna kartondan hazırlanmış turuncu havuç resmini yerleştirir, boynuna kumaş parçalarını yapıştırır. Son olarak kardan adamın göğsüne düğmeler de yapıştırılır ve çalışmalar kuruyunca panoya asılır. Etkinlik kitabındaki ilgili sayfalar yönergeler doğrultusunda uygulanır Etkinlik kâğıdı, turuncu kartondan çizilmiş havuç resmi, kumaş parçası, 3. Etkinlik Kitabı (s. 2-3), yapıştırıcı, makas Kardan adam, atkı, göz, burun, havuç Artık materyallerle kış mevsimini anlatan bir etkinlik hazırlayınız. Soğuk, turuncu Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinliğimizin adı ne? Etkinlimizde hangi malzemeleri kullandık?

39 KATI VE SIVI Etkinlik Türü : Fen ve Müzik (Bütünleştirilmiş Küçük ve Büyük Grup Etkinliği) Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Kazanım 10: Mekânda konumla ilgili yönergeleri uygular. Yönergeye uygun olarak nesneyi doğru yere yerleştirir. Kazanım 14: Nesnelerle örüntü oluşturur. Modele bakarak nesnelerle örüntü oluşturur. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri Değişik malzemeler kullanarak resim Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. Sohbete katılır. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Katı ve sıvı deneyi için sınıfa malzemeler getirilir. Çocuklara malzemeler gösterilerek Sizce bu malzemelerle ne yapabiliriz? şeklinde soru yöneltilir. Küçük bir eşya buz kabının içine oturtulur. Buz kabına su doldurularak buzdolabının dondurucusuna konulur. Buz kalıbı bir süre sonra dondurucudan çıkartılır. Sınıfın bir köşesine konularak çocuklarla birlikte gözlemlenir. Erime işleminden sonra buzun neden eridiği konusunda çocuklarla sohbet edilir. Etkinlik sonrası bir çocuk ebe olarak seçilir ve sınıftan çıkarılır. Küçük bir oyuncak sınıfta bir yere saklanır. Ebe geri çağrılır. Oyuncağın bulunduğu yere yaklaşınca çocuklar sıcaklamış gibi, uzaklaşınca ise üşümüş gibi davranırlar. Ebe bu ipuçlarıyla oyuncağı bulmaya çalışır. Boş bir kap, su, dondurucu, küçük obje Sıcak, soğuk Buz sıvı Bugün hangi etkinliği yaptık? Etkinlik sırasında hangi malzemeleri kullandık? Buz neden eridi?

OCAK : ÇOCUK GEZEGENİ KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR BİLİŞSEL GELİŞİM

OCAK : ÇOCUK GEZEGENİ KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR BİLİŞSEL GELİŞİM OKUL : ÇOCUK GEZEGENİ YAŞ GRUBU : 4 - YAŞ AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım1:Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun KASIM AYLIK PLAN. 11 Eylül 2013. eğiten kitap

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun KASIM AYLIK PLAN. 11 Eylül 2013. eğiten kitap 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun KASIM AYLIK PLAN eğiten kitap 11 Eylül 2013 i MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI...OKULU AYLIK EĞİTİM PLANI Tarih :... Yaş Grubu :... Öğretmen Adı :... AYLAR KASIM KAZANIM VE

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun MAYIS AYLIK PLAN. 11 Eylül 2013. eğiten kitap

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun MAYIS AYLIK PLAN. 11 Eylül 2013. eğiten kitap 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun AYLIK PLAN eğiten kitap 11 Eylül 2013 i MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI...OKULU AYLIK EĞİTİM PLANI Tarih :... Yaş Grubu :... Öğretmen Adı :... AYLAR KAZANIM VE GÖSTERGELER

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun ARALIK AYLIK PLAN. 11 Eylül eğiten kitap

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun ARALIK AYLIK PLAN. 11 Eylül eğiten kitap 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun ARALIK AYLIK PLAN eğiten kitap 11 Eylül 2013 i MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI...OKULU AYLIK EĞİTİM PLANI Tarih :... Yaş Grubu :... Öğretmen Adı :... AYLAR ARALIK KAZANIM

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI SATRANÇ EĞİTİM PLANI

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI SATRANÇ EĞİTİM PLANI Okul Adı :.............. Tarih :.............. Yaş Grubu (Ay) : 60 72 AY Konu : Satranç ve Bilgisayarla Tanışma Öğretmen Adı : Nilgün DİRİM MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ARALIK 2016 AYLIK PLAN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ARALIK 2016 AYLIK PLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ARALIK 2016 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Ø Dikkatini çeken nesne/durum/olaya

Detaylı

OCAK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

OCAK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI AYI AYLIK EĞİTİM PLANI Okul Adı : Tarih : Yaş Grubu (Ay) Öğretmen Adı : KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ Okul: Öğretmen: Grup: AYLAR Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. + + + + + + + + + + Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.

Detaylı

PAPATYALAR ve PARLAK YILDIZLAR SINIFLARI ŞUBAT AYI BÜLTENİ

PAPATYALAR ve PARLAK YILDIZLAR SINIFLARI ŞUBAT AYI BÜLTENİ PAPATYALAR ve PARLAK YILDIZLAR SINIFLARI ŞUBAT AYI BÜLTENİ KAVRAMLAR *Büyük küçük orta *Sivri-küt *Önünde-arkasında *Alt-üst-orta *Altında-üstünde-ortasında *Arasında *Renk kavramı: Kahverengi, gri *Sayı

Detaylı

BİLİŞSEL GELİŞİM. Nesne/varlığın tadını söyler.

BİLİŞSEL GELİŞİM. Nesne/varlığın tadını söyler. BİLİŞSEL GELİŞİM K1 K2 K3 K4 K5 0 1 2 K6 Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM AYLIK PLAN. 11 Eylül eğiten kitap

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM AYLIK PLAN. 11 Eylül eğiten kitap 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM AYLIK PLAN eğiten kitap 11 Eylül 2013 i MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI...OKULU AYLIK EĞİTİM PLANI Tarih :... Yaş Grubu :... Öğretmen Adı :... AYLAR EKİM KAZANIM VE

Detaylı

Ek 3. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI KAZANIM GÖSTERGELERİ : SELAHATTİN MÜZEYYEN KAÇAKER ANAOKULU

Ek 3. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI KAZANIM GÖSTERGELERİ : SELAHATTİN MÜZEYYEN KAÇAKER ANAOKULU MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI KAZANIM GÖSTERGELERİ Okul Adı : SELAHATTİN MÜZEYYEN KAÇAKER ANAOKULU Tarih : MAYIS AYI Yaş Grubu (Ay) : 36-66 AY Öğretmen Adı : AYLAR MAYIS

Detaylı

HAZİRAN AYI AYLIK PLAN

HAZİRAN AYI AYLIK PLAN Okul dı : Tarih : HZİRN Yaş Grubu (y) : Öğretmen dı HZİRN YI YLIK PLN KZNIMLR VE GÖSTERGELERİ H Z İ R N BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken

Detaylı

PENGUENLER Sınıfı MART AYI BÜLTENİ

PENGUENLER Sınıfı MART AYI BÜLTENİ PENGUENLER Sınıfı MART AYI BÜLTENİ KAVRAMLAR Zıt: Aynı Benzer-Farklı, Canlı- Cansız, Hareketli-Hareketsiz, Dağınık-Düzenli, Çalışkan Tembel, Önde-Arkada, İçinde-Dışında, Hızlı-Yavaş,Sıcak- Soğuk, Eskiyeni,

Detaylı

Eylül 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Eylül 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Eylül 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Sınıfa gelen çocuklar neşeyle karşılanır. Her birine "Kendini bugün nasıl hissediyorsun?" sorusu

Detaylı

KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI Okul Adı : Tarih : KASIM Yaş Grubu (Ay) : Öğretmen Adı KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri: Dikkat edilmesi

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI BİLİŞSEL GELİŞİM KAZANIM VE GÖSTERGELERİNE AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI BİLİŞSEL GELİŞİM KAZANIM VE GÖSTERGELERİNE AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ Okul : Öğretmen : Grup: MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI BİLİŞSEL GELİŞİM KAZANIM VE GÖSTERGELERİNE AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1: Nesne/durum/olaya

Detaylı

4 YAŞ GRUBU MART AYI BÜLTENİ

4 YAŞ GRUBU MART AYI BÜLTENİ 4 YAŞ GRUBU MART AYI BÜLTENİ KAVRAMLAR Sayı Sayma Sayılar (0-10 rakamı) Büyük-Küçük Dağınık- Düzenli Uzun-kısa Sesli-Sessiz, Geometrik şekiller (Üçgen, kare, dikdörtgen, daire) Yavaş-Hızlı Mor, Sarı, Turuncu,

Detaylı

AYLIK PLAN KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

AYLIK PLAN KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ E Y L Ü L MOTOR GELİŞİM Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda koşar. Belli bir yüksekliğe tırmanır. Tırmanılan

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI KASIM 2016 AYLIK PLAN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI KASIM 2016 AYLIK PLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI KASIM 2016 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Göstergeleri Ø Dikkat edilmesi

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI MAYIS 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI MAYIS 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (48-60 AY) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI MAYIS 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Ø Dikkat edilmesi gereken

Detaylı

DEMOKRASİ ARALIK 2016

DEMOKRASİ ARALIK 2016 DEMOKRASİ ARALIK 2016 1. MEYVENİ SEÇ YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :..... Tarih : / /. Öğretmen Adı :.... Güne Başlama Zamanı Öğretmen çocukları günaydın diyerek karşılar. Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde

Detaylı

EYLÜL. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI EĞİTİM PLANI :Özel Bahçelievler İhlas İlkokulu AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

EYLÜL. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI EĞİTİM PLANI :Özel Bahçelievler İhlas İlkokulu AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ EYLÜL Okul Adı Yaş Grubu (Ay) Öğretmen Adı MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI EĞİTİM PLANI :Özel Bahçelievler İhlas İlkokulu : 60 72 Ay : Tuğba Pektezel Bilişsel Gelişim: Kazanım

Detaylı

AYLIK PLAN (36-48 AYLAR) BULUT GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI. Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK

AYLIK PLAN (36-48 AYLAR) BULUT GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI. Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK AYLIK PLAN (36-48 AYLAR) BULUT GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI DÜNYA V Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR ÖZEL GÜNLER İlköğretim Haftası Hayvanları Koruma

Detaylı

AYLIK PLAN (48-60 AYLAR) GÜNEŞ GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI. Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK

AYLIK PLAN (48-60 AYLAR) GÜNEŞ GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI. Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK AYLIK PLAN (48-60 AYLAR) GÜNEŞ GRUBU 2016 / 2017 EĞİTİM YILI DÜNYA V Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır. K. ATATÜRK BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR ÖZEL GÜNLER İlköğretim Haftası Hayvanları Koruma

Detaylı

Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Telefon Yapıyoruz" isimli bütünleştirilmiş sanat ve okuma yazmaya hazırlık

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 2. Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. Ø tahminiile ile

Detaylı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI EĞİTİM PLANI

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI EĞİTİM PLANI Okul dı :...... Tarih :... /... /... Yaş Grubu (y) : 48-66 Öğretmen dı :... YLR MLLÎ EĞTM BKLIĞI OKUL ÖCE EĞTM PROGRMI YI EĞTM PLI BLŞEL GELŞM Kazanım 1: esne/durum/olaya dikkatini verir. Dikkat edilmesi

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI (48-60) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI OCAK 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI (48-60) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI OCAK 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI (48-60) TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI OCAK 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Ø Dikkatini çeken nesne/durum/olayı

Detaylı

Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Telefon Yapıyoruz" isimli bütünleştirilmiş sanat ve okuma yazmaya hazırlık

Detaylı

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. EYLÜL AYI AYLIK PLANI, TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. EYLÜL AYI AYLIK PLANI, TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ EYLÜL AYI AYLIK PLANI, TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI EYLÜL AYI TAM GÜNLÜK KAZANIM VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1: Nesne/ durum/ olaya

Detaylı

Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Kahvaltı - Temizlik Etkinlik Zamanı "İlk Yardım Çantamız" isimli bütünleştirilmiş Türkçe

Detaylı

Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorularak kısaca sohbet edilir. Çocuklara hangi

Detaylı

BU VATAN BENİM 1. HAFTA TEMA : VATANSEVERLİK. YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı

BU VATAN BENİM 1. HAFTA TEMA : VATANSEVERLİK. YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı BU VATAN BENİM 1. YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :..... Tarih : / /. Öğretmen Adı :.... Güne Başlama Zamanı Öğretmen çocukları günaydın diyerek karşılar. Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun Kahvaltı-Temizlik

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KAVRAMLARA AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KAVRAMLARA AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ Okul: Öğretmen: Grup: MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KAVRAMLARA AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ KATEGORİLER KAVRAMLAR Kırmızı Kırmızı Kırmızı Kırmızı Yeşil Kahverengi

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL ÖĞRETMEN ADI: AYLAR EYLÜL BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi

Detaylı

Kasım 10. Gün / EĞİTİM AKIŞI

Kasım 10. Gün / EĞİTİM AKIŞI Tarih: 14 Kasım 2016 Güne Başlama Zamanı Kasım 10. Gün / EĞİTİM AKIŞI Yaş Grubu (Ay): 48-66 Ay Çocuklar güler yüzle karşılanır. Hangi öğrenme merkezlerine geçecekleri sorulup çocuklara rehberlik edilir.

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EYLÜL. eğiten kitap. 11 Eylül 2013

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EYLÜL. eğiten kitap. 11 Eylül 2013 eğiten kitap 11 Eylül 2013 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EYLÜL i TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 16 Eylül 2013 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Topu

Detaylı

Şubat 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Şubat 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Şubat 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Dikdörtgenim" isimli bütünleştirilmiş müzik ve okuma yazmaya hazırlık etkinliği

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: HAZİRAN KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. EYLÜL AYI AYLIK PLANI, YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. EYLÜL AYI AYLIK PLANI, YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ EYLÜL AYI AYLIK PLANI, YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI EYLÜL AYI YARIM GÜNLÜK KAZANIM VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1: Nesne/ durum/

Detaylı

Şubat 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Şubat 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Şubat 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Kahvaltı - Temizlik Etkinlik Zamanı "Dikdörtgenim" isimli bütünleştirilmiş müzik ve okuma

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI NİSAN 2017 AYLIK PLAN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI NİSAN 2017 AYLIK PLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI NİSAN 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 4. Nesneleri sayar. Ø 10 a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan

Detaylı

SORUMLULUK KUMBARAM HAFTA

SORUMLULUK KUMBARAM HAFTA . SORUMLULUK KUMBARAM HAFTA TEMA : SORUMLULUK YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :..... Tarih : / /. Yaş Grubu (Ay) : 48-66 AY Öğretmen Adı :.... Güne Başlama Zamanı Öğretmen çocukları günaydın diyerek

Detaylı

Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Yaş Grubu (Ay) : 48-66 Öğretmen Adı :... Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Çocuklar güler yüzle karşılanır. Hangi öğrenme merkezlerine geçecekleri sorulup

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: AY ÖĞRETMEN ADI:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: AY ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: 36-48 AY ÖĞRETMEN ADI: HAZİRAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri:

Detaylı

Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Çiçeğim" isimli bütünleştirilmiş müzik ve sanat etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU:48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU:48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU:48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 01-05 HAZİRAN 2015 01 HAZİRAN PAZARTESİ SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ: Çocuklarla selamlaşıldı ve istedikleri ilgi köşelerinde evden getirdikleri oyuncaklarla

Detaylı

YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI

YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 16 Eylül 2013 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun Kahvaltı, Temizlik Etkinlik Zamanı

Detaylı

OYUN ETKİNLİĞİ Çocukların okula geldikleri ilk saatlerde ve günün farklı saatlerinde sınıflarda bulunan öğrenme merkezlerinde (evcilik, kitap, kukla,

OYUN ETKİNLİĞİ Çocukların okula geldikleri ilk saatlerde ve günün farklı saatlerinde sınıflarda bulunan öğrenme merkezlerinde (evcilik, kitap, kukla, OYUN ETKİNLİĞİ Çocukların okula geldikleri ilk saatlerde ve günün farklı saatlerinde sınıflarda bulunan öğrenme merkezlerinde (evcilik, kitap, kukla, blok, fen-doğa, yapılandırılmamış oyuncak, müzik, sanat)

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL YAŞ GRUBU:48-66 ÖĞRETMEN ADI: AYLAR EYLÜL KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun KASIM. eğiten kitap 11 Eylül 2013

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun KASIM. eğiten kitap 11 Eylül 2013 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun KASIM eğiten kitap 11 Eylül 2013 YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 4 Kasım 2013 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Oyun

Detaylı

ĠÇĠNDEKĠLER. Öğrendiklerimiz ġarkılar öğrendik Oyunlar öğrendik BĠLMECELER ÖĞRENDĠK

ĠÇĠNDEKĠLER. Öğrendiklerimiz ġarkılar öğrendik Oyunlar öğrendik BĠLMECELER ÖĞRENDĠK ĠÇĠNDEKĠLER Öğrendiklerimiz ġarkılar öğrendik Oyunlar öğrendik BĠLMECELER ÖĞRENDĠK ( ENERJĠ TASARRUFU HAFTASI) Evimizi aydınlatır, makineleri çalıģtırır, Giderse birden, karanlıkta kalırız aniden (Elektrik)

Detaylı

Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Çocuklar gelmeden önce her çocuğun masasının üzerine farklı ülkelerin çocuklarına ait çeşitli maskeler

Detaylı

Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorularak kısaca sohbet edilir. Çocuklara hangi

Detaylı

AYLIK EĞİTİM PLANI ÖĞRETİM YILI

AYLIK EĞİTİM PLANI ÖĞRETİM YILI ATEŞ BÖCEKLERİ EĞİTİM SETİ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI AYLIK EĞİTİM PLANI 12. Haziran 2015 Eğitim Yılının Sona Ermesi 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı TAKVİMİ EYLÜL - 2014 EKİM - 2014 KASIM - 2014 P.tesi Salı

Detaylı

GÜLÇİN İLE ORÇUN MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI AYLIK EĞİTİM PLANLARI

GÜLÇİN İLE ORÇUN MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI AYLIK EĞİTİM PLANLARI GÜLÇİN İLE ORÇUN MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI AYLIK EĞİTİM PLANLARI Okul Adı: AY: EYLÜL Yaş Grubu (Ay) : Öğretmen Adı : AYLIK EĞİTİM PLANI KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ MOTOR GELİŞİM Kazanım 1. Yer değiştirme

Detaylı

Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Çocuklar güler yüzle karşılanır. Günlük olaylarla ilgili sohbet edilir. Çocuklara hangi öğrenme merkezine

Detaylı

Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Çocuklar güler yüzle karşılanır. Günlük olaylarla ilgili sohbet edilir. Çocuklara hangi öğrenme merkezine

Detaylı

SOSYAL DUYGUSAL GELİŞİM

SOSYAL DUYGUSAL GELİŞİM 4 YAŞ OCAK BİLİŞSEL GELİŞİM Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Nesne /durum /olayla ilgili tahminini söyler. Tahmini ile ilgili

Detaylı

Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Çocuklar gelmeden önce her çocuğun masasının üzerine farklı ülkelerin çocuklarına ait çeşitli maskeler

Detaylı

AYLIK EĞİTİM PLANI GÜLEN GÖZLER ÖĞRETİM YILI EĞİTİM SETİ 2014-2015

AYLIK EĞİTİM PLANI GÜLEN GÖZLER ÖĞRETİM YILI EĞİTİM SETİ 2014-2015 AYLIK EĞİTİM PLANI GÜLEN GÖZLER ÖĞRETİM YILI EĞİTİM SETİ 2014-2015 12. Haziran 2015 Eğitim Yılının Sona Ermesi 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı TAKVİMİ EYLÜL - 2014 EKİM - 2014 KASIM - 2014 P.tesi Salı

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR HAZİRAN KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROĞRAMI (60-72 AY)TAM GÜNLÜK AYLIK EĞİTİM PLANI ŞUBAT 2017 AYLIK PLAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 2. Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. Ø tahminiile ile

Detaylı

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 12 EKİM-16 EKİM 2015

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 12 EKİM-16 EKİM 2015 12 EKİM PAZARTESİ Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 12 EKİM-16 EKİM 2015 SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ: Çocuklarla selamlaşılır. Çocuklar istedikleri ilgi köşelerinde (eğitici oyuncak, lego,

Detaylı

OKULUN ADI: DERİN DÜŞLER ANAOKULU YAŞ GUBU: 48 60 AY E K İ M

OKULUN ADI: DERİN DÜŞLER ANAOKULU YAŞ GUBU: 48 60 AY E K İ M AYLAR E K İ M 2 0 1 2 PSİKOMOTOR ALAN AMAÇ 1- Bedensel koordinasyon gerektiren hareketleri yapabilme. 1- Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri yapar. 10- Belli bir yükseklikten atlar. 12- Pedal

Detaylı

Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Yaş Grubu (Ay) : 48-66 Öğretmen Adı :... Ocak 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Çocuklar güler yüzle karşılanır. Günlük olaylarla ilgili sohbet edilir. Çocuklara

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: AYLAR ARALIK MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ARALIK YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

AYLIK EĞİTİM PLANI. Okul Adı: Özel Bahçelievler İhlas İlkokul AY: EYLÜL. Yaş Grubu (Ay) : 48-60. Öğretmen Adı : Feyza Çelik KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

AYLIK EĞİTİM PLANI. Okul Adı: Özel Bahçelievler İhlas İlkokul AY: EYLÜL. Yaş Grubu (Ay) : 48-60. Öğretmen Adı : Feyza Çelik KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLIK EĞİTİM PLANI Okul Adı: Özel Bahçelievler İhlas İlkokul AY: EYLÜL Yaş Grubu (Ay) : 48-60 Öğretmen Adı : Feyza Çelik KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ MOTOR GELİŞİM Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar.

Detaylı

2011 2012 Eğitim Öğretim Yılı Ders Programı

2011 2012 Eğitim Öğretim Yılı Ders Programı 2011 2012 Eğitim Öğretim Yılı Ders Programı Dersin Adı: Türkçe Dil Bilgisi Yaş Grubu: 1-3 yaş Ögretmen: İmge Şahin Email: sahin_imge@hotmail.com Değerli Veliler, Bu yıl okul öncesi (1-3 yaş) sınıfını beraber

Detaylı

MART AYI AYLIK BÜLTEN

MART AYI AYLIK BÜLTEN MART AYI AYLIK BÜLTEN ÖĞRENME TAKVİMİ SORUMLULUKLARIMIZ 01.03.2017 02.03.2017 03.03.2017 06.03.2017 *Yeşilay haftası ile ilgili sohbet *Türkçe dil etkinliğinde Yeşilay adlı şiir öğretilir. *Kurallı oyunlar

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU: AY ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU: AY ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU: 36-48 AY ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ KASIM BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN ÖĞRETMEN ADI: AYLAR BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: 36-48 AY ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERĠ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERĠ BTIENT ĠLYERLEġĠM NULU 2015-2016 EĞĠTĠM ÖĞRETĠM YILI PPTY GRUBU (4/) YI YLI EĞĠTĠM PLNI kul dı : Batıkent ĠlkyerleĢim naokulu Tarih : 2016 YaĢ Grubu (y) : Papatya Grubu (4/) (48/60 y) Öğretmen dı : Çiğdem

Detaylı

OKULUN ADI: DERİN DÜŞLER ANAOKULU YAŞ GRUBU: AY

OKULUN ADI: DERİN DÜŞLER ANAOKULU YAŞ GRUBU: AY AY E K İ M 2 0 1 2 PSIKOMOTOR ALAN Amaç1.Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme. 1. Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri yapar. 4. Sözel yönergelere uygun olarak yürür.

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: 36-48 AY ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ NİSAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: AY ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: AY ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: 36-48 AY ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ NİSAN BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EYLÜL AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EYLÜL YAŞ GRUBU: 48-66 AY ÖĞRETMEN ADI: AYLAR EYLÜL KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

Uyum Haftası 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Uyum Haftası 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı Tarih Öğretmen Adı :... :... /... / 20... :... Uyum Haftası 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Çocuklara sorularak hangi öğrenme merkezlerinde oynamak istediklerine karar verilir.

Detaylı

AYLAR ŞUBAT. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 1. Kendisine ait özellikleri tanıtır. (Göstergeleri: Duyuşsal özelliklerini söyler.

AYLAR ŞUBAT. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 1. Kendisine ait özellikleri tanıtır. (Göstergeleri: Duyuşsal özelliklerini söyler. AYLAR ŞUBAT MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: 36-48 AY ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EKİM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EKİM YAŞ GRUBU: 48-66 ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ EKİM BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Ekim 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorularak kısaca sohbet edilir. Çocuklara hangi öğrenme

Detaylı

2017 HAZİRAN / 1. HAFTA KONU

2017 HAZİRAN / 1. HAFTA KONU YAZ MEYVELERİ 2017 HAZİRAN / 1. HAFTA KONU 01.06.2017 Dokun Hisset kartlarıyla Oynuyorum. 02.06,2017 MONTESSORI ETKİNLİK Pirinç ve Mercimekleri ayırma çalışmasını Kavramlar Kitabımızdan Sıcak-Soğuk Kavramına

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI HAZİRAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: HAZİRAN YAŞ GRUBU: 48-66 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EKİM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EKİM YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ EKİM BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI AYLIK EĞİTİM PLANI

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI AYLIK EĞİTİM PLANI Okul Adı : Tarih : MAYIS Yaş Grubu (Ay) : Öğretmen Adı MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI AYLIK EĞİTİM PLANI KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM M A Y I S Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun OCAK. eğiten kitap 11 Eylül 2013

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun OCAK. eğiten kitap 11 Eylül 2013 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun OCAK eğiten kitap 11 Eylül 2013 YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 2 Ocak 2014 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Oyun

Detaylı

.. Özel Eğitim Uygulama Merkezi. Kaba Değerlendirme Formu

.. Özel Eğitim Uygulama Merkezi. Kaba Değerlendirme Formu .. Özel Eğitim Uygulama Merkezi Kaba Değerlendirme Formu Öğrenci Adı-Soyadı: Değerlendirme Tarihi: Sınıfı: Değerlendiren: AMAÇLAR +/- AÇIKLAMA 1. Ellerini yıkar. 2. Ellerini kurular. 3. Yüzünü yıkar. 4.

Detaylı

MAYIS AYI AYLIK BÜLTEN

MAYIS AYI AYLIK BÜLTEN MAYIS AYI AYLIK BÜLTEN TEMA: TRAFİK HAFTASI-ANNELER GÜNÜ-19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI-MÜZELER HAFTASI ÖĞRENME TAKVİMİ 02.05.2017 -Helikopter resmi sulu boya ile boyanır. -Trafik haftası hakkında sohbet

Detaylı

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. EKİM AYI AYLIK PLANI, TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. EKİM AYI AYLIK PLANI, TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ EKİM AYI AYLIK PLANI, TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI EKİM AYI TAM GÜNLÜK KAZANIM VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1: Nesne/ durum/ olaya

Detaylı

SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ:Çocuklarla selamlaşılır.çocuklar ilgi köşelerinde(eğitici oyuncaklar,lego ve tahta blok, v.b) serbest oyun oynanır.

SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ:Çocuklarla selamlaşılır.çocuklar ilgi köşelerinde(eğitici oyuncaklar,lego ve tahta blok, v.b) serbest oyun oynanır. Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 5 EKİM-9 EKİM 2015 5 EKİM 2015 PAZARTESİ oyuncaklar,lego ve tahta blok, v.b) serbest oyun oynanır. TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ:Çocukların sandalyelere yarım daire

Detaylı

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 20 EKİM 2014-24 EKİM 2014

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 20 EKİM 2014-24 EKİM 2014 Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 20 EKİM 2014-24 EKİM 2014 20 EKİM 2014 PAZARTESİ SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ: Çocuklarla selamlaşıldı. Öğretmen rehberliğinde çocukların tercihine göre

Detaylı

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. OCAK AYI AYLIK PLANI, YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI

BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ. OCAK AYI AYLIK PLANI, YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI BİLFEN YAYINLARI ADA ile ARDA EĞİTİM SETİ OCAK AYI AYLIK PLANI, YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI ve ETKİNLİK PLANLARI OCAK AYI YARIM GÜNLÜK KAZANIM VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1: Nesne/ durum/ olaya

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EKİM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EKİM YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EKİM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EKİM YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI EKİM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: EKİM YAŞ GRUBU: 48-66 ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ EKİM BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR MAYIS MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: MAYIS YAŞ GRUBU: 48-60 Ay ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 11 OCAK- 15 OCAK 2016 11 OCAK PAZARTESİ SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ: Çocuklarla selamlaşılır. Çocuklar istedikleri ilgi köşelerinde (eğitici oyuncak, lego,

Detaylı

AYLAR ŞUBAT. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 1. Kendisine ait özellikleri tanıtır. (Göstergeleri: Duyuşsal özelliklerini söyler.

AYLAR ŞUBAT. SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 1. Kendisine ait özellikleri tanıtır. (Göstergeleri: Duyuşsal özelliklerini söyler. AYLAR ŞUBAT MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: 36-48 AY ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı