Elektronik Basınç Kalibratörü LPC 300

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Elektronik Basınç Kalibratörü LPC 300"

Transkript

1 KULLANMA KILAVUZU Elektronik Basınç Kalibratörü LPC 300 LPC 300 Elektronik Basınç Kalibratörü LPC 300 Kullanma Kılavuzu İLK KULLANIMDAN ÖNCE PİLİ 8-12 SAAT ARJ EDİNİZ (2. Bölüm Sayfa 6 bakınız) DRUCK & TEMPERATUR Leitenberger GmbH Bahnhofstr. 33 C D Kirchentellinsfurt Germany Tel.: C Fax: Technische Änderungen vorbehalten. Freibleibend / Herhangi bir uyarı yapılmadan tüm teknik özellikleri değiştirme hakkı saklıdır

2 - 2 - KULLANMA KILAVUZU Elektronik Basınç Kalibratörü LPC 300 LPC 300 İçindekiler Genel Bakış Genel Notlar Genel güvenlik notları LPC 300 Pili hakkında GÜVENLİK notları LPC 300 Pilinin şarj edilmesi Bir Sistem referans sensörün (LPC-S)LPC300 e bağlanması Referans Sensörün LPC-S, Mekanik Bağlantısı Referans Sensörün LPC-S elektriksel bağlantısı Doğrudan bağlantı Uzatma kablosu bağlantısı LPC 300 de Elektriksel Portlar Basınç Switchinin elektriksel bağlantısı telli basınç transmitterinin elektriksel bağlantısı telli basınç transmitterinin elektriksel bağlantısı Kalibrasyon Ayarı Örnekler LPC 300 ile kalibrasyon kurulumu için standartlar Kullanıcı Arayüzü Genel kullanım notları Menü Yapısı (Çalışma Modları) Ekran Görünümleri Durum ekranı ( LPC 300 çalıştırıldıktan sonra) çalışma modu için ekranlar ÖLÇÜM çalışma modu KALİBRASYON çalışma modu SWITCH-TEST Çalışma modu SETUP -Menu (Ayarlar) Çalışma modları ÖLÇÜM çalışma modu-test altında bir ünite yok (UUT) ÖLÇÜM çalışma modu-test altında bir ünite var (UUT) KALİBRASYON çalışma modu SWITCH TEST Çalışma Modu Setup-Menüsü Menü Fonksiyonlar "Functions" Menü LPC-Bilgi "LPC-Info" Menü "Referans Sensor" Menü "Ref. Sensor-listesi" Menü "LPC-Konfigürasyonu" Menü Arayüz "Interface" EK: Teknik özellikler Opsiyonel aksesuarlar Windows-Yazılımı LPC-Cal (Opsiyonel)

3 - 3 - Short overview: LPC 300 ü ilk kez kullanmadan önce, kullanım kılavuzunun tamamını okuyunuz! LPC 300, sayısal tuşlarından, kursör tuşlarından, ve fonksiyon tuşlarından oluşan bir tuş takımına sahiptir. Temel Prensip: Sayısal değerleri sayısal tuşlarla giriniz ve ENTER tuşu ile onaylayınız. Maddeleri kursör tuşları ile seçiniz ve SELECT tuşu ile onaylayınız Örnek : Bir analog basınç ölçerin hassasiyetini kontrol etmek istiyorsunuz: 1-) LPC 300 ün SETUP menüsüne girmek içn tuşuna basınız. 2-) ÖLÇÜM / "MEASURING" girişini kursör tuşlarını kullanarak koyulaştırın tuşu ile.onaylayın 3-) Ölçüm MEASURING çalışma modunun ayarlar ekranı görülür. 4-) Her maddeye gitmek ve test altundaki üniteyi tanımlamak için için Kursörü kursör tuşları ile hareket ettirin Basınç aralığı başangıcı: değeri -tuşları ile girin ve.tuşu ile onaylayınız Basınç aralığı sonu : değeri - tuşları ile girin ve.tuşu ile onaylayın tuşları ile testaltındaki ünitenin hasasiyetinin referansını seçin ve tuşu ile onaylayın ("%FS"=Tam skalada; "%rd"=okunan değeri üzerinden) tuşları ile hassasiyet sınıfını girin ve tuşu ile onaylayın. tuşları ile basınç birimini seçin ve tuşu ile onaylayın ( tuşu ile alt menüye geri dönülür) tuşları ile ölçüm tipini seçin (Relatif / mutlak) ve tuşu ile onaylayın. tuşları ile basınç medyasını seçin ve tuşu ile onaylayın (Gas = gaz/hava; Oil = sıvı). tuşları ile güç kaynağını kapalı OFF olarak seçin ve tuşu ile onaylayın 5-) tuşuna 2. kez basın şimdi çalışan ekran MEASURING modu görülür. 6-) istenen test basıncını, bağlı basınç kaynağı ile oluşturun (örn. Kalibrasyon el pompası LPP30). Test basıncını ayarlamak için test altındaki üniteye bakın. 7-) tuşları ile test basıncını girinve tuşu ile onaylayın. imdi set değerini, doğru değeri test altındaki ünitenin sapmasını seçilen birimde ve yüzde olarak görüyorsunuz. (% FS ve ya %rd nasıl seçildi ise). Bu test altındaki ünitenin spesifikasyonları içinde olup olmadığını kolayca kontrol edilmesini sağlar.

4 Genel Notlar Bu kullanma kılavuzu Basınç kalibratörü LPC 300 hakkında ve uygun kullanımı için için detaylı bilgi içerir Iİlave bilgi gereksinimi ve ya oluşan problemlerle ilgili bu kullanım kılavuzunda kafi bilgi olmaması durumunda lütfen kontak kurunuz: DRUCK & TEMPERATUR Leitenberger GmbH Bahnhofstr. 33 D Kirchtentellinsfurt GERMANY Tel Fax Elektronik basınç kalibratörü LPC 300 kalibrasyon sertifikası ile teslim edilir.lpc 300 yasalara uygunluk içinde kalibre edilmiş ve Uluslar arası standartlarda certifikalandırılmıştır. Garanti süresi teslim tarihinden itibaren 24 aydır. Uygun olmayan kullanımlarda, veya bu kullanım kılavuzuna uymayan, veya cihazı açma ve/veya teşebbüsünde bulunma hallerinde ciaz garanti kapsamı dışındadır. Garanti talepleri hiçbir şekilde dikkate alınmaz. Bu kullanım kılavuzunun içeriğini ; daha önceden söylenen veya var olan bir anlaşmanın veya yasal bağlılığın bir parçası vede modifiye edilmiş halinden ayrı tutuyoruz. DRUCK & TEMPERATUR Leitenberger GmbH için tüm yükümlülükler ; mevcut satış kontratı ve DRUCK & TEMPERATUR Leitenberger GmbH nin genel teslim ve ödeme şartları kapsamındadır. Bu kullanım kılavuzundaki ürün ve şirket isimleri bu üreticilerin ticari markaları olarak kaydedilmiştir. Teknik gelişme durumunda düzeltme/ değiştirme hakkımız saklıdır. 1.1 Genel Güvenlik notları Bu enstrüman, elektronik ölçüm cihazlarının güvenlik kurallarına uygun olarak imal edilip, kontrolleri yapılmıştır. Bu manuelde ulusal güvenlik, kazadan korunma kuralları ve güvenlik için öneriler mevcut ise Enstrümanın çalışması ve çalışma güvenliği ancak garanti edilir. LPC 300, bu kullanım kılavuzunu bilen ve ona göre çalıştıracak yetkili ve eğitimli kişiler tarafından kullanılmalıdır. LPC 300 kusursuz ve güvenli çalışması teknik özelliklerde belirtilen çevresel iklim altında sağlanır. Bölüm 11, Ek, sayfa 29 bakınız. Elektronik Basınç Kalibratörü LPC 300, Daima hassas elektronik ölçüm cihazının gerektirdiği dikkatle tutulmalıdır! Nemden, ok tan, Güçlü manyetik alandan, Statik elektrikten, ve yüksek sıcaklıklardan koruyunuz.! Enstrümanın açık kısımlarına ve ya içine nesneleri sokmayınız.! Enstrüman ve referans sensör LPC-S dikkatli tutulmalıdır, ( Atılmamalı, düşürülmemeli vb.) Fişler ve soketler kirden korunmalıdır.. LPC 300 soğuk bir çevreden, ılık bir çevreye taşındığında kondes su formasyunundan kaynaklanan bir arıza söz konusu olabilir. Böyle bir dumun olmaması için enstrümanın sıcaklığı oda sıcaklığına gelene dek kullanılmamalıdır.

5 - 5 - Eğer LPC 300 başka bir cihaza bağlanırsa (örn. Seri ara yüz ile ) ekipman bağlantı dizaynını kontrol edin. Harici cihaz içinde dahili bağlantı olması olasıdır. (Örn. asi ile toprak arası bağlantı) bu aşırı voltaj oluşumuna neden olabilir ve enstrümana veya diğer bağlı cihazlara zarar verebilir. Güç kaynağının besleme fişi / LPC 300 besleyen pil şarj ünitesi bir güç çıkışına bağlandığında zorluk olmadan mutlaka ulaşılabilir olmalı. Her hangi bir anda fişi besleme çıkışında kolaylıkla çekebilmelisiniz. Ancak Eğer mümkün ise pil şarj cihazı LPC 300 e bağlı olmadan çalıştırılmalıdır. Kayda değer elektromanyetik radyasyon, referans sensörün ölçüm sinyaline olumsuz etki yapar. (bu sebeble test altındaki cihazada etkir) veya sinyalin gösterimini dahi tamamen bozar. Gösterge camdan yapılmıştır. (Kırılabilir) çalışma esnasında bu camın kırılma olasılığı olmadıkça cihazın yakın çevresinde bulunan hiç kimsenin çalışma öncesinde veya esnasında göz koruyucu. Test ve kalibrasyon montajları daima basınçsız durumda (Atmosfere açık ) yapılmalı Eğer LPC 300 referans sensörü yağ akışkanlı uygulamalarda kullanılıcaksa takip eden kullanım, Patlamaya sebebiyet verebileceğinden ve insanlara ve makinelere zarar vreceğinden, yakıt veya gaz medyaları için yasaklanmıştır. Eğer ekipman zarar görmüşse ve daha fazla güvenli çalışma olasılığı yok ise kullanım dışı bırakılmalı ve güvenlikli bir şekilde işaretlenmelidir ki her hangi bir şekilde tekrar kullanılmasın. Operatör güvenliği risk altında olabilir EĞER ; Cihaz üzerinde görülür bir hasar var ise Cihaz tanımlandığı gibi çalışmıyorsa Cihaz uygun olmayan şartlar altında uzun bir süre saklanmışsa Eğer her hangi bir şüpheniz var ise, lütfen cihazı bakım veya tamir için DRUCK & TEMPERATUR Leitenberger GmbH gönderiniz. Müşteri kendi kendine kesinlikle değiştirme veya cihazı tamir etmeye teşebbüs etmemelidir. Lütfen herhangi bir bakım veya tamirat için cihazı DRUCK & TEMPERATUR Leitenberger GmbH gönderin. Aşağıdaki tanımlamalarda olmayan herhangi bir işleme veya teknik şartların dışındaki bir şeye kesinlikle teşebbüs edilmeyecektir. 1.2 LPC 300 arj edilebilir pili, hakkında güvenlik notları LPC 300 şarj edilebilir pili içindeki elektrolitler parlayıcıdır. Eğer görülebilir bir sızdırma var ise, Ekipman tutuşabileceği yerlerden uzak tutulmalıdır Soğurgan kumaşla sarılmalıdır. Eğer bu elektrolit ile herhangi temas olursa, temiz su ile durulayarak çıkarılmalıdır. Eğer gözlere gelirse ovmayınız. Eğer deriye temas ederse, sabunda kullanılmalıdır. Acilen tıbbi yardım çağrılmalıdır! Yangın durumunda, yakıp kül edici gazlar tahriş edici ve zehirleyicidir. Eğer bu olursa uygun hareket edilmesi ve acil yardım tıbbi yardım aranmasıdır.

6 LPC 300 pilinin şarj edilmesi LPC 300 besleyen pil şarj ünitesi fişi bir güç çıkışına (prize) takıldığı zaman, zorluk olmadan mutlaka ulaşılabilir olmalı. öyleki her hangi bir anda fişi besleme çıkışında kolaylıkla çekebilmelisiniz. Ancak Eğer mümkün ise pil şarj cihazı LPC 300 e bağlı olmadan çalıştırılmalıdır. Zarar görmüş güç kaynağı ünitesinin kullanımı (örn. Besleme voltajı 220 VAC ile çıkış voltajı arasında kısa devre varsa ) ekipmanda tamir edilemez zararlar verebilir! LPC 300, %25 %50 civarında şarj edilmiş piller ile teslim edilir ilk kullanımdan önce tam olarak şarj edilmelidir. Pil seviyesi durumu (şarj da iken %ile ) gösterilir. Çalıştırıldığında ve /veya SETUP menüden / LPC ayarları (Bakınız bölüm 10.5) çalışma esnasında. arj sırasında çevre sıcaklığı 10 C.45 C arasında olması gerekir. Nakliye ve ya depolama da pil seviyesi %30... %50 arasında olmalıdır. Sadece LPC 300 ile beraber verilen orijinal pil şarj cihazını kullanınız. Ana besleme çıkışınızın pil şarj cihazı üzerindeki etiket teki verileri karşıladığından emin olunuz. (Bölüm 4 sayfa 8-9 bakınız) Pil şarj cihazı kullanılmadığı zaman fişi pirizden çekilmelidir. arj cihazını şarj edilebilir pile 1 günden daha çok takılı bırakmayınız, fazla yükleme ekonomik ömrünü kısaltabilir. 24 saat sonra eğer şarj edilebilir pil tamamiyle dolmamışsa DRUCK & TEMPERATUR Leitenberger GmbH ile temas kurmalısınız. Tamamıyla dolmuş bir pil kullanılmadığında zamanla boşalabilir. Yüksek sıcaklıklar pil şarjına olumsuz etkir. Sonuç olarak pilin ilk önce uygun bir şekilde soğutulması veya ilıtılması gerekir. Pil yaklaşık olarak boşalmışsa low BAT mesajı göstergenin altında görülür.%0 seviyesinde ekipman kendini otomatik olarak kapatır. LPC 300 şarj cihazı kullanılarak şarj edilmesi gerekir. Zarar görmüş veya yıpranmış pil şarj cihazı kullanmayınız. Ekipmanı 15 C.+35 C. Arasında tutunuz sıcak ve ya soğuk pil tam çalışmayabilir. Li-Ion şarj edilebilir pillere mahsus bir özellikte sıfır derecenin altındaki çalışmalarda başarısız olmalarıdır. Pil, kullanıcı tarafından değiştirilemeyebilir, LPC 300 dahili pilinin değitirilmesi gerektiğinde, cihazı aşağıdaki adrese gönderiniz. DRUCK & TEMPERATUR Leitenberger GmbH Service-Department Bahnhofstr Kirchentellinsfurt / GERMANY

7 Bir sistem referans sensörün LPC-S, LPC 300 e bağlanması Sadece orijinal rferans sensörler ( DRUCK & TEMPERATUR Leitenberger GmbH den alınan) LPC 300 e bağlanabilir. LPC 300 e başka sensör bağlamayınız bu sensöre ve /veya LPC 300 e zarar verebilir. Referans sensörü değiştirmeden önce LPC 300 ü kapatınız. Referans sensor LPC-S monte edilirken veya demonte edilirken, LPC 300 The LPC 300 kesinlikle kapatılmalıdır. LPC 300 ü çalıştırdığınız zaman, LPC-S referans sensörü daha sonra sistem ile kalibrasyon yapacağınız durumdaki pozisyonda olması gerekir. LPC 300 ü çalıştırdığınız zaman, LPC-S referans sensörü basınç altında olmayabilir (Sistem çevre basıncına açık) Gauge tipi basınç sensörlerinde LPC-S, sensörün tepesindeki plastik fitting altında basınç dengeleme menfezi vardır. Membran ile entegre bu menfez mutlaka temiz kalmalıdır! 3.1 Referans sensorün (LPC-S) mekanik bağlantısı Llpc 300 ü LPC-S sensöre bağlamak için, LPC 300 ün 6 kenarlı dönme engelleyicisinin sensör braketi içine oturması için, ilk önce LPC 300 ün hekzagonal sensör braketine vidalanır. Daha sonra sensör el ile sağlamlaştırılır Sensörün çabuk değişimi için El ile çabuk bağlantı Çabuk bağlantı mekanizması: (Sıkma =saat yönünde döndür ; Gevşet= saat yönünün tersine döndür) 6-kenarlı sided dönme engelleyici 3.2 Referans sensorün (LPC-S) elektriksel bağlantısı Doğrudan bağlantı Referans sensör için bağlantı kablosu

8 - 8 - Referans sensörün LPC-S, LPC 300 ile elektriksel bağlantısı M12X1.5 dairesel vida kilitli bağlantı ile yapılır. Referans sensörü LPC-S elektriksel olarak bağlamak için sensör üzerindeki bağlantı uygun şekilde takılmalı ve vidalı tasma ile sağlamlaştırılmalıdır (vidalı tasmayı saat yönünde fazla sıkmadan çevirin). Sökmek için vidalı tasma saat yönünün tersine çevrilmesi gerekirve sönsör bağlantı gövdesinden çekilir kablodan çekmeyiniz. not the cable uzatma kablosu ile bağlantı (Opsiyonel) (LPC-S Referans sensörün LPC-KABEL uzatma kablosu ile harici kullanımı) Sadece DRUCK & TEMPERATUR Leitenberger GmbH den satın alınan orijinal uzatma kablosu kullanılabilir (Sipariş kodu: LPC-KABEL). Yalnız bir adet uzatma kablosu (uzatma uzunluğu: 1.1 m) kullanılmasını tavsiye ederiz. Elektrik fişinin çıkarılması için bölüm açıklamaları takip ediniz Bölüm 5.1 e de bakınız (kalibrasyon ayarı, Örnekler sayfa 12) 4. LPC 300 de elektriksel portlar *Giriş voltajı ölçümü Test altındaki ünite için 24 Vdc* güç kaynağı *Giriş akımı ölçümü (menüden aktif edilir) ve switch test Pil şarj edici için soket (şarj cihazı bağlandığında şarj otomatik başlar RS232- ve USB arayüzü (menüden seçilebilir) Referans sensor LPC-S için bağlantı kablosu * Soketler: 4 mm dişi

9 - 9 - Sadece orijinal LPC300 aksesuar parçaları LPC 300 soketlerine bağlanabilir. Yalnızca LPC 300 pil şarj cihazını şarj soketine bağlayınız. Sadece LPC 300 ile beraber verilen orijinal ölçüm kablolarını 4mm ölçüm soketlerine takınız. Herhangi bir bağlantıyı takarken veya çıkarırken LPC 300 mutlaka KAPATILMALIDIR. Besleme voltajınızın LPC 300 pil şarj cihazınızın üzerindeki etiket değerlerini karşıladığına emin olunuz. Ölçüm girişleri yüksek elektrik yüklü olmayabilir (ekteki teknik veriye bakınız). Eğer test altındaki ünite LPC 300 ün 24 V çıkışından beslenmeyecek ise, çıkışı menüden kapatınız. LPC 300 ün 24 V çıkışı kısa devre yapılmamalıdır. Maksimum akım çıkışı (50 ma) aşılmamalıdır. Doğru ölçüm yapabilmek içinde 20 ma in altındada çalışmamalısınız. 4.1 Basınç switchinin elektriksel bağlantısı: (yüzer mesafe, test altındaki birim / UUT) pasif basınç switchi bağlayabilirsiniz LPC 300 e uzaklık (yüzer mesafe ) aşağıdaki çizime göre (Verilen ölçüm kablolarını kullanınz). Voltaj veya akım beslemesi yapmayınız bu LPC 300 ü bozar Basınç swtchi Değişken mesafe

10 Telli basınç transmitterinin elektriksel bağlantısı : (test altındaki birim olarak / UUT) Aşağıdaki açıklamada sizin test altındaki ünitenizin aşağıdaki gibi elektriksel bağlantısının yapıldığını farz ediyoruz. Eğer sizin test altındaki ünitenizin bağlatı şeması yukarıdakinden farklı ise aşağıdaki açıklamalara göre adapte edilmesi gerekir. NOTLAR: Eğer LPC 300 test edilen birimin değerlerini okumak için çalışıyorsa ör. 0-1 V, 0-2 V, 0-5 V, 0-10 V, fakat test edilecek birim bağlanmamışsa, göstergede rastgele değerler görülür. Bu hata değildir fakat LPC 300 ün ölçüm girişi dahili devresinden kaynaklanır. Eğer test altndaki birim LPC 300 tarafından beslenmiyorsa fakat harici bir güç kaynağından besleniyorsa, LPC 300 ölçüm girişlerinin aşağıdaki dahili dirençlere sahip olacağının dikkate alınması gerekir: Giriş "Voltaj": 24 KiloOhm Giriş "Akım": 200 Ohm Test altındaki birimin güç kaynağı bu ilave gerekli güç için uygun olması gerekmektedir. Test altındaki ünite = ma (2- Telli) sinyal çıkışlı basınç transmitteri Test altındaki birim LPC 300 ün 24 V çıkışı ile besleniyor. (24 V çıkışın mutlaka LPC300 menüsünden aktif edilmesi gerekir) Test altındaki birim harici kaynakla besleniyorsa. (24 V çıkışın mutlaka LPC300 menüsünden kapatılması gerekir.) Test altındaki birim = V (2-telli) sinyal çıkışlı basınç transmitteri Test altındaki birim LPC 300 ün 24 V çıkışı ile Test altındaki birim harici kaynakla besleniyorsa. besleniyor. (24 V çıkışın mutlaka LPC300 menüsünden kapatılması (24 V çıkışın mutlaka LPC300 menüsünden aktif gerekir.) edilmesi gerekir)

11 Telli basınç transmitterinin elektriksel bağlantısı: (test altındaki birim olarak / UUT) Aşağıdaki açıklamada sizin test altındaki ünitenizin aşağıdaki gibi elektriksel bağlantısının yapıldığını farz ediyoruz. Eğer sizin test altındaki ünitenizin bağlantı şeması yukarıdakinden farklı ise aşağıdaki açıklamalara göre adapte edilmesi gerekir. NOTLAR: Eğer LPC 300 test edilen birimin değerlerini okumak için çalışıyorsa ör. 0-1 V, 0-2 V, 0-5 V, 0-10 V, fakat test edilecek birim bağlanmamışsa, göstergede rastgele değerler görülür. Bu hata değildir fakat LPC 300 ün ölçüm girişi dahili devresinden kaynaklanır. Eğer test altndaki birim LPC 300 tarafından beslenmiyorsa fakat harici bir güç kaynağından besleniyorsa, LPC 300 ölçüm girişlerinin aşağıdaki dahili dirençlere sahip olacağının dikkate alınması gerekir: Giriş "Voltaj": 24 KiloOhm Giriş "Akım": 200 Ohm Test altındaki birimin harici güç kaynağı bu ilave gerekli güç için uygun olması gerekmektedir. Test altındaki ünite = ma (3- Telli) sinyal çıkışlı basınç transmitteri Test altındaki birim LPC 300 ün 24 V çıkışı ile besleniyor. Test altındaki birim harici kaynakla besleniyorsa. (24 V çıkışın mutlaka LPC300 menüsünden aktif edilmesi (24 V çıkışın mutlaka LPC300 menüsünden kapatılması gerekir) gerekir.) Test altındaki ünite = V (3- Telli) sinyal çıkışlı basınç transmitteri Test altındaki birim LPC 300 ün 24 V çıkışı ile besleniyor. (24 V çıkışın mutlaka LPC300 menüsünden aktif edilmesi gerekir) Test altındaki birim harici kaynakla besleniyorsa. (24 V çıkışın mutlaka LPC300 menüsünden kapatılması gerekir.)

12 Kalibrasyon ayarları 5.1 Örnekler LPC-S referans sensörü LPC 300 birimine Standart bağlı olarak : Basınç kaynağı olarak kalibrasyon el pompası ile Kalibrasyon ayarı Basınç kaynağı olarak Basınç karşılaştırıcısı Kalibrasyon ayarı Uzatma kablosu (Sip. Kodu: LPC-KABEL uzunluk yak.1.1 m) ile LPC-S referans sensörü harici olarak kullanılabilir, örneğin doğrudan basınç kaynağına bağlanabilir, LPC 300 ayrıca tablodaki gibi yerleştirilebilir. Basınç kaynağı olarak Kalibrasyon el pompası ve harici bağlı referans sensör ile kalibrasyon ayarı

13 LPC 300 ile kalibrasyon kurulumu için standartlar LPC 300 ile çalışmaya başlamadan önce pil kapasitesini kontrol ediniz. Kapasite, LPC 300 açıldıktan sonra kısa bir süre için, durum Status- (info) ekranında görülür. (Bakınız Bölüm 8.1 sayfa 13). %100 kapasitede şarj olmadan yaklaşık 8 saat çalışabilirsiniz. İlk olarak bu kullanma kılavuzundaki ilgili bölümlere göre kalibrasyon kurulumunu yapın (mekanik ve elektriksel bağlantılar) LPC 300 ü çalıştırmadan önce kalibrasyon devresinin basınçlı olmadığından emin olun (kesinlikle atmosfere açık olmalı). Referans sensörü LPC-S, Daha sonra kalibrasyon esnasında hangi pozisyonda olacaksa, çalıştırıldığındada aynı pozisyonda olmalı. Özellikle düşük basınçlı çalışma aralıkları montaj pozisyonuna karşı daha duyarlıdır. Bunun anlamı montaj pozisyonu ölçüm sinyaline etkiyebilir. LPC-S Referans sensörün sıfır ayarı (Mutlak basınç tipleri için değil): Eğer kalibrasyon devresi atmosfere açılırsa ve LPC 300 ün göstergesi referans sensor için 0 sıfırı göstermiyorsa, 2 kez tuşuna basarak sıfır 0 ayarını yapabilirsiniz. Seviye farkının kompanzasyonu (niveau): Eğer LPC-S referans sensörü ile sizin test altındaki üniteniz arasında bir seviye farkı varsa, bu medya kolonu basınç okumasında sapma oluşturur. Bu seviye farkını kompanze etmek için, LPC300 setup tan (mm) olarak girebilirsiniz. (Bölüm 10.5: SETUP / "LPC-Configuration", sayfa 27 ve Bölüm 8.1: Durum ekranı, Sayfa 16) Test altındaki ünitenin kalibrasyon tarihi: LPC 300 de gerçek zamanlı saat mevcuttur. Test altındaki ünitenizin kalibrasyon tarhi kalibrasyon sertifikanızda olmalıdır, Lütfen LPC 300 kalibratörünüzün tarih ve zaman ayarlarının doğruluğunu kontrol ediniz. Not: Bu fonksiyonu sadece kalibrasyon modunda kullanabilirsiniz ve kalibrasyon verisini opsiyonel yazılım LPC- CAL ile bir PC ye yüklemek için, sayfa 28 e bakınız. Ayarlar için bakınız bölüm 10.5: SETUP / LPC-Configuration, Sayfa 27 ve de bölüm (Kalibrasyon modunda çalışma ekranları), Sayfa 18. Kalibrasyon esnasında çevre sıcaklığı: Eğer kalibrasyon sertifikası oluşturacaksanız, kalibrasyon prosedürü sırasındaki çevre sıcaklığını belirtmelisiniz. Daha sonra PC e yüklemek için, sıcaklığı LPC 300 e girebilirsiniz. Not: Bu fonksiyonu sadece kalibrasyon modunda kullanabilirsiniz ve kalibrasyon verisini opsiyonel yazılım LPC- CAL ile bir PC ye yüklemek için, sayfa 28 e bakınız. Ayarlar için bakınız bölüm 10.5: SETUP / LPC-Configuration, Sayfa 27 ve de bölüm (Kalibrasyon modunda çalışma ekranları), Sayfa 18. NOT: Teslim edildiğinde LPC 300 basınç birimini bar olarak gösterir. Diğer basınç birimlerini seçebilirsiniz, lütfen sayfa 29 daki notları okuyunuz.

14 Kullanıcı arayüzü Ayar Menüsü Numerik tuş takımı Seç ve seçimi onayla Nümerik girişi sil Bir basamak geri Numerik girişi onayla 6.1 Genel kullanım notları Listeden parametre seçimi Numerik değer girişi ve onay Alt menüden parametre seçimi Menü içinde kursörün hareket ettirilmesi

15 Menü yapısı (Çalışma modları) LPC 300, üç farklı çalışma moduna sahiptir: MEASURING (Ölçüm) CALIBRATION (Kalibrasyon) SWITCH-TEST Mod MEASURING (Ölçüm) bölüm sayfa 17 ve bölüm Sayfalar CALIBRATION (Kalibrasyon) Bölüm sayfa 18 Ve Bölüm 9.3 sayfa 22 Uygulama (Örnekler) LPC 300 basit bir basınç göstergesi olarak (test altında bir ünite olmadan) Dokümantasyon olmadan, basıncı ölç kalibre et (doküman hazırlama el ile) öyleki PC ile kalibrasyon sertifikası oluşturmadanve önceden belirli bir kalibrasyon prosedürü olmadan test altındaki ünitenin kontrolü. Eğer ilk olarak LPC 300 de test altındaki birimi belirlerseniz, test altındaki ünitenin okunan hatası hesaplanır ve LPC 300 ekranında gösterilir. Önceden tanımlanmış kalibrasyon prosedürleri ve onlarla çalışma. Opsiyonel yazılım LPC-Cal ile kalibrasyon verisinin PC ye yüklenme olanağı SWITCH-TEST Bölüm sayfa 18 Ve Bölüm 9.4 sayfa 24 Basınç switchlerinin switch noktasının kontrol ve ayarı Hysteresis hesaplanır ve LPC 300 ekranında gösterilir Setup ÖLÇÜM Select KALİBRASYON Select SWITCH -TEST Select Konfigürasyon Select Select Select Çalışma (Kalibrasyon) Test altındaki ünitenin okunan değerleri Basınç tan elektriksel sinyale tuşları ile anahtarlanabilir.

16 Ekran görünümleri 8.1 Durum ekranı (INFO Ekranı, LPC 300 çalıştırıldıktan sonra) LPC 300 ünitesi hemen çalıştırıldıktan sonra Durum (Info) ekranı kısa bir süre görülür. Görülen ekran satırlarının anlamları: 1-) Eğer istenen çalışma modunu konfigüre ederseniz,test altındaki üniteyi beslemek için 24V çıkışı seçilebilir.burada 24 V çıkışın açık veya kapalı olduğuda görülebilir. Eğer test altındaki üniteyi 24 V ile beslemeniz gerekmiyorsa, lütfen pil gücücnü korumak için OFF (kapalı) seçiniz. 2-) Niveau [mm]: Burada LPC 300 ün son kullanımında girilen değeri görebilirsiniz. Niveau değeri referans sensörü LPC-S ile test altındaki ünite arasındaki yükseklik farkıdır.böyle yükseklik farklılıkları ilave medya kolonundan (Hava/Su/Yağ kolonları)dolayı ilave basınç farklılkları meydana gelir.bu değer doğru girilmelidir aksi taktirde yanlış sonuçlar alırsınız. üpheli durumda sıfır (0) giriniz. Niveau değerinin girilmesi : Bakınız Bölüm 10.5, Sayfa )Sıcaklık [ C/ F]: Burada SETUP\LPC Configuration menüsünden, kalibrasyon esnasındaki çevre sıcaklığı olarak girilen sıcaklık değerini görürsünüz. CALIBRATION çalışma modunda iken ve opsiyonel PC yazılımı kullanıldığında (Bak. Bilgi için sayfa 28) bu değer PC ye LPC Cal yazılımı ile yüklenir. LPC Cal tarafından oluşturulan kalibrasyon sertifikasına basılabilir. Sıcaklık kesinlikle hassas bir termometre ile ölçülmeli ve bölüm 10.5 (SETUP \ LPC-Configuration) sayfa ) LPC 300 pilinin anlık kapasitesi (Yüzde olarak). %100 kapasite ile yaklaşık 8 saat prize takmadan çalışabilirsiniz. Lütfen pili önceden yeterince şarj ediniz. 5-) Act-Dat: LPC 300 ün gerçek zamanlı saatinin ayarına göre anlık tarih Cal-Dat:LPC 300 ün elektriksel ölçüm girişlerinin kalibrasyon tarihi. Kısa bir süre sonra durum ekranı (Status screen) kaybolur ve enson işleyen ekranın çalışma ekranı görülür. Bir sonraki bölüme bakınız bölüm 8.2, sayfa 17.

17 Üç çalışma modu için ekranlar ÖLÇÜM (MEASURING) modu ekranı Ekran : ÖLÇÜM (MEASURING) test altında ünite olmadan, basınç göstergesi olarak LPC 300 : Referans sensör LPC-S bağlı yeni bir LPC 300 ilk kez çalıştığında, ÖLÇÜM (MEASURING) modu ekranı görülür.(durum (status) ekranının kısa gösteriminden sonra bakınız bölüm 8.1 sayfa 16 ) R = LPC 300 e bağlı sistem sensörün çalışma aralığı Mevcut referans sensorün LPC-S anlık okuması (Test altında bir ünite olmadığı durumda, ölçüm (MEASURING) modunun tanımı: Bakınız Bölüm 9.1 Sayfa 20)Ölçüm modunda bağlı test altındaki ünitenin basınç değeri de göülebilir. Screen: MEASURING with unit under test: P = Test altındaki ünitenin basınç aralığı Tets altındaki üniteni anlık okunan değeri (çıkış sinyali olmayan test altındaki ünitelerde bu değer numeric tuştakımı + ENTER ile girilmesi gerekir. Sapma / referans sensor ile test altındaki ünite arasındaki Fark seçilmiş basınç birimlerinde ve Spanın bir yüzdesinde (%F.S) karşılığı, okunan değer Yüzde olarak (%rd Pressure (unit under test) ile anahtarlanabilir P = test altındaki ünitenin çıkış sinyali (eğer test altındaki ünite bir sinyal çıkışına sahipse ve LPC 300 ün ölçüm giriş jacklarına bağlı ise) Test altındaki ünitenin anlık sinyal çıkışı (eğer test altındaki ünite bir sinyal çıkışına sahipse ve LPC 300 ün ölçüm giriş jacklarına bağlı ise) Elektriksel sinyal (test altındaki ünite)* *): NOT:Eğer V veya ma soketlerine bağlı bir şey yok ise okunan rast gele değerler olur fakat sıfır değildir. (Test altında bağlı ünite olması halinde, ÖLÇÜM (MEASURING) çalışma modununun tanımı, Bak. Bölüm 9.2 sayfa 21)

18 KALİBRASYON (CALIBRATION) çalışma modu KALİBRASYON çalışma modunda hızlı değişken satır üstündeki data Ölçüm modundaki ile aynıdır Bak bölüm 8.2 sayfa 17 LPC-S referans sensör değerleri Test altındaki ünitenin değerleri Referans ve ast altındaki ünite arasındaki fark Kalibrasyon set değeri Kalibrasyonun doğru değeri P-01= test altındaki ünite No.1 Tag no.: test altındaki ünitenin etiket numarası Basınç değeri (Test altındaki ünite) P ile anahtarlanabilir I/U Test altındaki ünitenin orijinal çıkış sinyali *): NOT:Eğer V veya ma soketlerine bağlı bir şey yok ise rast gele değerler okunur, fakat sıfır değildir. (Kalibrasyon çalışma modunun açıklaması için Bak. Bölüm 9.3 sayfa 22) SWITCH-TEST çalışma modu SWITCH TEST çalışma modunda referans sensörün değerleri (MEASURING çalışma moduna bakın) ile birlikte test altına alınmış basınç switchinin set noktaları ve o anki durumu görülür. LPC-S referans sensör değerleri Basınç switchinin Anlık switch durumu (Açık /Kapalı) Switch açık olduğu zaman basınç değeri Switch kapalı olduğu zaman basınç değeri Basınç switchinin hysteresisi (SWITCH TEST çalışma modunun tanımı : Bak. bölüm 9.4, Sayfa 24)

19 SETUP-Menu (Ayarlar) YENİ: Son menü menü maddesi CLEAR CalProg: Bu menü maddenin seçilmesi durumunda LPC 300 e kaydedilen tüm kalibrasyon verileri silinecektir. 1-) ÖLÇÜM (MEASURING) : Ölçüm (MEASURING) çalışma modu (Bak. Bölüm 9.1) Bir proses basıncını ölçmek için Analog ve elektronik basınç ölçerleri kalibre etmek için (Kalibrasyon verisi kaydedilmeden) (transmitterler LPC 300 ile beslenebilir, Çıkış sinyali gösterilebilir). 2-) (KALİBRASYON) CALIBRATION : Kalibrasyon (CALIBRATION) çalışma modu (Bak. Bölüm 9.3) Analog ve elektronik basın ölçerleri kalibre etmek için kalibrasyon prosedürleri önceden tanımlanabilir. Önceden belirlenen kalibrasyon prosedürleri uygulanabilir (örn. Sahada). LPC 300 hafızasına veri, zaman ve tarih dahil olmak üzere kaydedilir. Sonuçlar, opsiyonel LPC-Cal yazılımı ile PC ye yüklenebilir (Bilgi için bak. Sayfa 28) 3-) SWITCH-TEST: SWITCH-TEST Çalışma modu (Bak.Bölüm 9.4) Pasif basınç switchlerin set noktalarını (hareketli mesafe) otomatik hysteresis hesabı ile kontrol ve ayarını yapmak için. 4-) Fonksiyonlar (Functions) : Burada bir çok LPC 300 ün bir çok fonksiyonunu ayarlayabilirsiniz. (Bak. Bölüm 10.1) Tara = LPC-S referans sensörün OFFSET değeri Min/Max = Hafızaya alınan Minium-/Maksimum değer Alarm = High-/Low-Alarm (görsel ve akustik) 6-) Referans Sensör (Reference Sensor) :Bağlanan LPC-S sensörün verileri (Bak Bölüm 10.3) Basınç aralığı, Hassasiyet sınıfı, Basınç tipi, fazla yükleme, Kalibrasyon tarihi 7-) Ref. Sensör listesi (Ref. Sensor-list) : LPC-S Referans sensörlerin listesi (Bak. Bölüm 10.4) LPC-S Referans sensörlerin listesi ve bunların verileri LPC 300 ün hafızasına kaydedilir. 8-) LPC-Konfigürasyonu (LPC-Configuration) : SeLPC 300 ünüzün ayarları (Bak Bölüm 10.5) LPC 300 ün pil kapasitesi [%] Lisan menüsü ayarı, tarih, zaman, gösterge parlaklığı güç tasarrufu fonksiyonu) Çevre sıcaklığı ve niveau girme olanağı (niveau referans sensör ile test altındaki ünite arasındaki fark. (Bak. 5.2) 9-) Arayüz (Interface): USB- ve RS232 ayarları (Bak Bölüm 10.6) USB veya RS232 seçiniz RS232 için baud rate seçiniz (Fonksiyon açıklamaları, Bakınız Bölüm 10 sayfa 25)

20 Çalışma modları Bölüm 7 (Sayfa 15) menü yapısını ve ayrıca LPC 300 ün üç çalışma modundan birine nasıl girileceğini öğrendiniz. Summary: Setup menüye ile onaylayın. tuşuna basarak girin, Kursörü ile istenen çalışma moduna hareket ettirin ve imdi seçilen çalışma modunun konfigürasyon ekranı görülür. Veri girin / aşağıdaki açıklamaya göre seçimleri yapın ve tekrar basın imdi seçilen çalışma modunun çalışan ekranı gösteriliyor. Değerlerin seçimi ve veri girmek için temel açıklamalar:. Veri seçeceğiniz alanları öncesindeki ve sonrasındaki üçgen sembolleri ile tespit edersiniz.: ve sembollerinin anlamı: - tuşları ile seçim yapıp ile onaylarsınız. ve anlamı: -tuşlarına bastıktan sonra bir alt menü görülür. Alt menüden geri dönüş -tuşu ile olur. Veri girdiğiniz alanları üçgen sembollerin kaybolması ile tespit edersiniz. Değerleri numerik tuş takımı ile girin (CLEAR ile silin) ve ile onaylayın Kursörü - tuşu ile hareket ettirin ve ile onaylayın. 9.1 ÖLÇÜM (MEASURING) çalışma modu Test altında ünite yok (LPC 300 basınç göstergesi olarak kullanılır) Ölçüm (MEASURING) çalışma modunun kofigürasyon ekranı: Bölüm 8.2.1, sayfa 17 de bakınız. Test item 4 çizgi seçiniz ---- "R-Start:" (Buraya bir şey girmeyin) "Range-End:" (Buraya bir şey girmeyin) "Class :" (Buraya bir şey girmeyin) Unit istenen basınç birimi ve gösterge çözünürlüğü seçin*) "Pressuretype:" (Buraya bir şey girmeyin) "Medium :" (Buraya bir şey girmeyin) Power supply: OFF kapalı seçin Sonra -tuşuna tekrar basın şimdi çalışma ekranı görülür *) Alt menü"unit" (basınç birimi): burada istenen basınç birimi ve LPC 300 göstergesi çözünürlüğü seçilir.: ile seç ve onayla Kullanıcı = kullanıcı tanımlı birim, bar ile ilgili LPC 300 ekranlarının açıklamaları için Bölüm 8.2.1, sayfa 17 yede bakınız. ile gösterge çözünürlüğünü ayarlayın ile onarlayın, sayfa 29 daki NOTU okuyunuz!

21 ÖLÇÜM (MEASURING) çalışma modu test altında ünite mevcut (Dokümantasyon olmadan ) Ölçüm (MEASURING) modunun konfigürasyon ekranı: "Testitem:" Çıkış sinyali verecek test altındaki numune nin tipini seçin "mechan" = analog (örneğin manometre ) "0-20mA" = Basınç transmiteri çıkışı ma "4-20mA" = Basınç transmiteri çıkışı ma "0-1 V" = Basınç transmiteri çıkışı V "0-5 V" = Basınç transmiteri çıkışı V 0-10V" = Basınç transmiteri çıkışı V "R-Start:" Basınç aralığı başlangıç (start) "Range-End:" Basınç aralığı sonu (end) "Class:" %FS = Spanı temel alan hassasiyet (Tam Skala) / (full scale) %rd = Okunan değer üzerinden hassasiyet % olarak hassasiyet değerini giriniz "Unit": istenilen basınç birimini ve gösterge çözünürlüğünü seçiniz. *) "Pressure type:" Ölçüm metodu : gauge (relatif) (rel) veya absolute (abs) (mutlak) gauge = çevre basıncından farkı ölçer absolute = Mutlak sıfırdan farkı ölçer "Medium:" Gaz(Gas) = gaz medya (hava, nitrojen,..vb.) Oil = sıvı medya (Yağ, Su, Vb..) "Power Supply:" OFF = test altındaki ünite için güç kaynağı 24 V kapalı 24V = test altındaki ünite için 24 V açık Daha sonra - tuşuna tekrar basın şimdi çalışan ekran görülür: Anahtarlanabilir P I / U Basınç değeri (test altındaki ünite) Elektriksel sinyal (test altındaki ünite) *): NOT:Eğer V veya ma soketlerine hiçbir şey bağlı değilse rast gele değerler okunur, fakat sıfır değildir. LPC 300 ekranlarının açıklamaları için bölüm sayfa 17 yede bakın NOT: Eğe test altındaki ünite analog ise, enstrüman analog sinyale çıkışına sahip değilse, mutlaka test altındaki üniteden okunan değerleri numerik tuştakımını kullanarak girmelisiniz. ile onaylayınız *) Alt menü"unit" (basınç birimi): burada istenen basınç birimi ve LPC 300 göstergesi çözünürlüğü seçilir.: ile seç ve onayla Kullanıcı = kullanıcı tanımlı birim, bar ile ilgili ile gösterge çözünürlüğünü ayarlayın ile onarlayın, sayfa 29 daki NOTU okuyunuz!

22 KALİBRASYON (CALIBRATION) çalışma modu Kalibrasyon çalışma modunu başlatmadan önce, kalibrasyon prosedürünü/lerini tanımlamalısınız. LPC 300 ün hafızasında, her biri maks. 32 basınç basamağından oluşan 16 prosedür hazırlayabilirsiniz. Kalibrasyon prosedürünü/lerini Önceden tanımlayın Kalibrasyon Prosedürünü/lerini uygulayın Opsiyonel LPC-Cal yazılımı ile kalibrasyon verisini PC ye yükleyin ve MS-Excel ile certifikayı basın KALİBRASYON çalışma modunun konfigürasyon ekranı : "Calibration:" "Testitem:" "ID no:" "Tag no:" "R-Start:" Range-End:" "Class :" kalibrasyon prosedürü (program) sayısı ( mümkündür). Çıkış sinyalini veren test altındaki numune tipini seçin: "mechan" = analog(örn. Manometre) "0-20 ma" = Basınç transmitteri çıkış ma "4-20 ma" = Basınç transmitteri çıkış ma "0-1 V" = Basınç transmitteri çıkış V "0-5 V" = Basınç transmitteri çıkış V "0-10 V" = Basınç transmitteri çıkış V Test altındaki numunenin, tanımlama sayısı (seri no.) test alındaki numunenin etiket numarası Basınç aralığı (Başlangıç) / (start) Basınç aralığı (Son) / (end) %FS = Spanı temel alan hasasiyet (Tam skala) /(full scale) %rd = okunan değer üzerinden hassasiyet Hassasiyet sınıfını giriniz (% olarak) "Unit": istenilen basınç birimini ve gösterge çözünürlüğünü seçiniz. *) "Pressure type:" Ölçüm metodu : gauge (relatif) (rel) veya absolute (abs) (mutlak) gauge = çevre basıncından farkı ölçer absolute = Mutlak sıfırdan farkı ölçer "Medium:" Gaz(Gas) = gaz medya (hava, nitrojen,..vb.) Oil = sıvı medya (Yağ, Su, Vb..) "Power Supply:" OFF = test altındaki ünite için güç kaynağı 24 V kapalı 24V = test altındaki ünite için 24 V açık "Test Point:" "Set:" True:" Ardışık sayılı test noktası ( ye kadar mümkündür) birinci test noktası = "1", ikinci test noktası = "2", vb.. Üzerinde durma zamanı The dwell time girmek(saniye olarak) için giriş alanı (3 dijit) *The dwell time (0 ile 999 saniye arasında) kalibrasyona DKD yönergesine göre kalibrasyonu mümkün kılar. Bir değer > 0 in anlamı, girilen dwell time sonunda okunan değer geçlir. Bu bir yana lütfen basınç set noktasını giriniz (seçilen basınç biriminde. İlk set noktası daima 0 (Sıfır) olmalı. (konfigürasyon esnasında buraya bir değer girmeyebilirsiniz) *) Eğer DKD yönergesine göre kalibrasyon yapmak için her set noktası arası için bir dwell time girmelisinizt. Basınç transmitterleri için dwell time 2 dakika (120 Sn.) Analog basınç ölçerler için 5 dakika (300 sn.).olarak tavsiye edilir. 1. Test noktasının değerini girdiğiniz zaman kursörü bir satır yukarı hareket ettirin Test Point ve 2.test noktasına kursör tuşları ile geçin, eğer gerekli ise dwell time giriniz. Bu 2. test noktasının basınç değerini girin ve böyle devam edin. Eğer set kısmına hiçbir şey girmezseniz (Alanın boş bırakılması), LPC 300 e bu kalibrasyon prosedüründe istenen başka test noktası olmadığını anlatır. Nezaman isterseniz tanımlı test noktalarına -tuşları ile göz atabilirsiniz.

23 Tanımlı kalibrasyon prosedürü/leri ile hazırsanız tekrar - tuşuna basın. imdi kalibrasyon modunun çalışma ekranı, son tanımladığınız prosedürü ile görülür, Örnek: 5 adet kalibrasyon prosedürü yaptınız ve şimdi 2. yi icra etmek istiyorsunuz. KALİBRASYON Modunun konfigürasyon ekranına gidin ve ikinci prosedürü seçin, tuşuna basın, şimdi bu prosedürü uygulayabilirsiniz. KALİBRASYON işleme modunun çalışma ekranı CALIBRATION: Kesik çizgili satırın üst kısmı ÖLÇME işleme modundaki ile aynıdır. (test altında ünite mevcut) Kesik çizgili satırın altı ise : "Set:" Test noktası basınç değeri Eğer set noktası 0 (sıfır) ise Kalibrasyon sistemi atmosferik basınca kesinlikle açılmalıdır. Eğer test altındaki üniteniz bir dijital enstrüman ise onu (0) sıfıra set edin. Eğer LPC 300 sıfırı göstermiyor ise, sıfıra set etmek için tuşuna basın. "True:" Eğer sinyal çıkışı olmayan bir enstrümanı kalibre edecekseniz: test edeceğiniz cihaza göre test basıncını tam olarak ayarlayın ve tuşuna Basınç değeri (Test altındaki ünite) basın. P Eğer elektriksel olarak LPC 300 e bağlı bir basınç transmitteri kalibre edeceksiniz, - tuşuna basarak çıkışı onaylayın "P-0x:" kalibrasyon prosedür numarası ("P-01" = prosedür no-1, vb..) Anahtarlanabilir Bununla birlikte adışık test numarası görülür (örn. 01 anlamı Test noktası No.1") I/U "ID no" test altındaki ünitenin Kimlik-numarası (seri no.) tuşu ile doğru değeri onayladıktan sonra, kalibrasyon prosedürünün bir sonraki test noktası görülür. - tuşu ile bir basamak geri gidebilirsiniz. *): NOT:Eğer V veya ma soketlerine hiçbir şey bağlı değilse rast gele değerler okunur, fakat sıfır değildir. Elektriksel sinyal (test altındaki ünite) LPC 300 ekranlarının açıklaması: Bölüm 8.2.2, sayfa 18. de bakınız. Kalibrasyon basınç kaynağı ile test Noktalarının oluşturulması Test altındaki ünite=basınç göstergesi (Analog veya digital) Test altındaki ünite= Basınç transmitteri Test altındaki ünitede görülen değeri Elde edin LPC 300 de görülen değeri elde edin

24 SWITCH-TEST çalışma modu SWITCH-TEST çalışma modunun konfigürasyon ekranı: "Power Supply:" Eğer test altındaki ünite (basınç switchi) LPC 300 tarafından beslenecekse 24 V set edin. Aksi taktirde pil gücü tasarrufu için OFF olarak set edin. "Unit": istenilen basınç birimini ve gösterge çözünürlüğünü seçiniz. *) Daha sonra - tuşuna tekrar basınız, şimdi çalışma ekranı görülüyor. Switch testinden önce Switch testinden sonra LPC 300 ekranlarının açıklaması: Bölüm 8.2.3, sayfa 18. e de bakınız. *) Alt menü"unit" (basınç birimi): burada istenen basınç birimi ve LPC 300 göstergesi çözünürlüğü seçilir.: ile seç ve onayla Kullanıcı = kullanıcı tanımlı birim, bar ile ilgili ile gösterge çözünürlüğünü ayarlayın ile onarlayın, sayfa 29 daki NOTU okuyunuz!

25 SETUP-Menü Data girmek veya değer seçmek için temel açıklamalar:. Veri seçeceğiniz alanları öncesindeki ve sonrasındaki üçgen sembolleri ile tespit edersiniz.: ve sembollerinin anlamı: - tuşları ile seçim yapıp ile onaylarsınız. ve anlamı: -tuşlarına bastıktan sonra bir alt menü görülür. Alt menüden geri dönüş -tuşu ile olur. Veri girdiğiniz alanları üçgen sembollerin kaybolması ile tespit edersiniz. Değerleri numerik tuş takımı ile girin (CLEAR ile silin) ve ile onaylayın Kursörü - tuşu ile hareket ettirin ve ile onaylayın Menü Fonksiyonlar "Functions" 1-)Ref. Bağlı referans sensörün LPC-S okuduğu anlık basınç. 2-)Tara: Referans sensörün okunan değerini kullanmak için OFFSET değeri. Girilen değer referans sensörün okunan değerine eklenecektir. (Örnek : Okunan değer = 10,000 ve Tara = 5,000; ise 15,000 değeri referans değeri olarak görülür.) 3-)Min: / Max: Hafızaya alınan Minimum değer ve maks. değer. Bu hafızayı silebilirsiniz tuşları ile min. ve maks. Değerlerinin üzerine gelin ve -tuşuna basın. 4-)Alarm: Burada LPC 300 ün görsel ve akustik alarmı açılabilir veya kapatılabilir. Yüksek alarm değerini ">=" sonra girin. Düşük alarm değerini "<=" sonra girin. LPC-S sistem sensörün okunan anlık basınç değeri alarm dğerlerinin üstüne çıktığında veya altına düştüğünde akustik bir alarm tonu duyacaksınız ve durum satırı ( ekranın son satırı) yanıp sönmeye başlar. Alarm fonksiyonunu aktif etmek için Alarm = ON seçin; Alarm fonksiyonunu kapamak için Alarm = OFF seçin.

26 Menü "LPC-Info" Burada LPC 300 üzünüz hakkında bilgi alabilirsiniz.: 1-)Cal-Dat.: LPC 300 ünüzün elektriksel ölçüm girişlerinin kalibrasyon tarihi. 2-)Firmware: LPC 300 ünüzün işletim sisteminin versyon numarası. 3-)Serial No: LPC 300 ünüzün seri numarası (LPC-S in seri numarası ile karıştırmayınız) 10.3 Menü "Referans Sensör" Eğer mutlak basınç aralıklı bir LPC-S basınç sensörü kullanılıyorsa, Ölçülen mutlak basıncın bir offset doğrultması burada mümkündür. Eğer çevresel basınç olarak göülebilecek bir basınç değeri girerseniz. 1-) Sensor no: O an bağlı olan referans sensörün (LPC-S) sensör numarası (4 alfanumerik dijit; LPC-S in seri numarası ile karıştırmayınız, etiket üzerinde ve kalibrasyon sertifikasında bulabilirsiniz). Sensör numarası LPC-S in hekzagon bağlantısı üzerine işaretlenmiştir. 2-)R.-Start: / Range-End: o an bağlı olan referans sensörün Basınç aralığı başlangıcı & sonu. 3-)Unit: O an bağlı olan referans sensörün temel basınç birimi 4-)Class: LPC 300 ve bağlı referans sensörü LPC-S den oluşan kalibrasyon sisteminin hassasiyet sınıfı (toplam belirsizlik) 5-)Pressure type: O an bağlı olan referans sensörün LPC-S ölçüm tipi : Gauge (Rel.) veya Mutlak (Abs.). 6-)Overload: Periyot (Sn.) O an bağlı olan referans sensöre basınç aşımı uygulandığı yerde. Eğer bu değer <> 0, ise tekrar kalibrasyon gerektirir. 7-)Ref-Value: Bağlı referans sensörün (LPC-S) anlık okuması. 8-)Calibrated: O an bağlı olan referans sensörün LPC-S son kalibrasyon tarihi.

27 Menü "Ref. Sensör-listesi" Tuşlarını kulanarak listelenen sensörlerden. birtane seçin. (kalibrasyon tarihi ve hassasiyet sınıfı hakkında bilgi almak için 3-) bakınız) 1-) Sensör numarası, Basınç aralığı başlangıcı & sonu ve o an bağlı referans sensörün LPC-S basınç birimi 2-) Referans sensörlerin listesi LPC 300 tarafından sağlanır, Eğer LPC 300 ile birlikte sadece bir adet referans sensor satın aldıysanız, bu listede sadece bir adet sensor olacaktır. LPC 300 ün hafızası 5 adete kadar LPC-S. referans sensörün kalibrasyon verilerini alabilir. 3-)LPC-S referans sensör le ilgili önemli kısım, Kalibrasyon tarihi ve hassasiyet sınıfı dır Menü LPC-Konfigürasyonu menü maddesini seçiniz bu tuşla seçiniz girişi bu tuşla seçiniz seçimi bu tuşla onaylayın değeri bu tuşla giriniz girilen değeri bu tuşla onaylayınız Giriş alanını bu tuşla siliniz 1-)Temperature: Kalibrasyon çalışmanız sırasında buraya çevre sıcaklığını girebilirsiniz. Bu değere sadece KALİBRASYON Modunda opsiyonel LPC-Cal yazılımı ile birlikte gerek vardır. (Çevre sıcaklığı kalibrasyon sertifikasına basılmak üzere PC ye yüklenir) *) 2-)Niveau: Buraya otomatik olarak bir medya kolonunu*) düzeltmesi için, bir niveau farkı, test altındaki ünite ile referans sensör LPC-S arasındaki farkı girebilirsiniz. 3-)Language: istenen LPC 300 menü lisanını seçin. Lisan değiştikten sonra 3 saniye bekleyiniz. 4-)Date: LPC 300 ünüzün gerçek zamanlı saatine*) entegre tarihi burada set edebilir ve ya doğrulayabilirsiniz. 5-)Time: LPC 300 ünüzün gerçek zamanlı saatine*) entegre zamanı burada set edebilir ve ya doğrulayabilirsiniz 6-)Brightness: Gösterge parlaklığı (Tavsiyemiz 75% ile 100% arasında olabilecek bir değerdir). 7-)Contrast: Göstergenin kontrastı (maks. +2% ile -2% arasında değiştirilebilir). 8-)Powersave: Buraya bir süre girebilirsinzi (dakika cinsinden). Bu süre sonunda gösterge arka ışığı ve 24 V çıkışı otomatik olarak kapanacaktır. (Açmak için herhangi bir tuşa tekrar basın). 9-)Accucapacity: [%] olarak pil kapasitesinin gösterimi.pilin kapasitesinin sonunda tekrar şarj edilmesini öneririz (eğer <%30 un altına düşmüsse). *) Bölüm 5.2 de bakınız : Kalibrasyon sistemleri için standartlar sayfa 13.

28 Menü Arayüz, "Interface" Burada opsiyonel PC haberleşmesi için bir arayüzü burada seçebilirsiniz.(opsiyonel yazılım LPC-Cal ile ). Hali hazırda seçilen giriş bir ok ile işaretlenir. İstenen arayüz olarak RS232 seçtiyseniz, baud rate seçebilirsiniz. Diğer RS232 parametreleri daima 8 data bit tir. Parite yok ve 1 stop bit. Sadece eğer KALİBRASYON modunda kalibrasyon verilerini bir PC ye yüklmek ve MS-EXCEL ile kalibrasyon sertifikası basmak için opsiyonel LPC-Cal yazılımı ile çalışıyorsanız bu seçim gereklidir. Ürün bilgisi : Microsoft Windows için LPC-Cal Sistem gereklilikleri: İşletim sistemi 98 SE, 2000, XP Home, XP Professional CD-ROM sürücü, renkli gösterge, fare,klavye Arayüz I RS232 veya USB olabilir Yüklenmiş Microsoft EXCEL Versiyon 97, 2000, XP or 2003 İlave olarak aşağıdaki LPC 300 aksesuarları gereklidir Sipariş kodu LPC300-SW-RS232: Yazılım LPC-Cal ile RS232- arayüz kablosu LPC 300 için veya Sipariş kodu LPC300-SW-USB: Yazılım LPC-Cal ile USB-arayüz kablosu (sürücüsü ile) LPC 300 için veya Sipariş kodu LPC300-SW-RS-USB: Yazılım LPC-Cal ile yukarıda ifade edilen her iki kablo. LPC-Cal yazılımı için sayfa 31 deki açıklamalara bakınız

29 EK- Teknik Bilgi Hassasiyet (toplam belirsizlik) LPC 300 ile referans sensör LPC-S: ±0.025% tam sklada *) Basınç aşımı uyarısı: audiovisal Kompanze edilmiş sıcaklık aralığı : C (aktif kompanzasyon) LPC-S referans sensörün ıslak kısımları:paslanmaz çelik, komple kaynaklı Gösterge çözünürlüğü:ayarlanabilir, maks. 6 dijit + kılavuz işaret + ondalık nokta Voltaj ölçümü: 0-10 V, 0-5 V, 0-1 V. Çözünürlük: gösterge x 0,1 mv, Hassasiyet ±0,5 mv Akım ölçümü: 0-20 ma, 4-20 ma. Çözünürlük: gösterge x 1 µa, Hassasiyet ±1,6 µa Güç kaynağı (test altındaki ünite için): 24 VDC min. 20 ma, maks. 50 ma, tolerans ±1V Çalışma şartları : 0 C...50 C, maks. 80% bağıl nem, yoğuşmasız, ( arj sırasında : C) Depolama şartları: -20 C C, maks. 80% bağıl nem, yoğuşmasız Grafik gösterge : 128 x 128 piksel, 44.7 x 44.7 mm Hafıza kapasitesi: Her biri 32 test noktalı 16 kalibrasyon prosedürü RS232-parametreleri: 4800, 9600 veya Baud, ayarlanabilir. (8 data bits, 1 stop bit, no parity) Pil : Lithium-Ion, Akıllı elektronik şarj cihazı ile tekrar şarj edilebilir Pil şarj cihazı : 230 VAC 50/60 Hz. (diğerleri istek üzerine) Elektriksel soketler: arj soketi 9V, 450 ma, ±50 ma, metal koruma şapkalı Haberleşme : USB ve RS232, metal koruma şapkalı 4 mm socketler akım ölçümü için ma 4 mm socketler Voltaj ölçümü için 0...1/5/10 V 4 mm socketler basınç switch test için 4 mm socketler test altındaki ünitenin güç kaynağı için 24V / 50 ma Boyutlar yak x 21 x 8 cm (genişlik xyükseklik x derinlik), Ağırlık: yak. 1.1 kg LPC-S referans sensorlerin basınç bağlantı portu: 1/2" BSP erkek,en 837 ye göre LPC 300 referans sensörleri için mevcut standart basınç aralıkları: Çalışma aralığı (Bar) Yükaşımı koruması (Bar) Hasar görme basıncı (Bar) Mutlak basınç olarakta mevcut Mutlak basınç olarakta mevcut Mutlak basınç olarakta mevcut Mutlak basınç olarakta mevcut Mutlak basınç olarakta mevcut Mutlak basınç olarakta mevcut Mutlak basınç olarakta mevcut Mutlak basınç olarakta mevcut NOT: Diğer basınç birimlerine dönüşüm: Eğer bir başka basınç birimi seçmek isterseniz, LPC 300 istenen basınç biriminde tam skalanın <= olup olmadığını kontrol eder, eğer evet ise istenen basınç birimi seçileblir. Eğer hayır ise istenen basınç birimi seçilemez. Kullanılan dönüşüm faktörleri: E+00 bar E-03 mbar E-03 hpa E-02 psi E-02 inhg (at 0 C) E-02 cmhg (at 0 C) E+01 MPa E-02 kpa E-05 Pa E-02 mh2o (at 4 C) E-04 cmh2o (at 4 C) E-05 mmh2o (at 4 C) E-01 kg/cm² = kp/cm² E-03 inh2o (at 60 F) E-03 mmhg (at 0 C) *) 23 o C kalibre edilmiştir, Lineerlik, kararlılık ve Hysteresis dahil.

İÇİNDEKİLER KM. LL2WT.004

İÇİNDEKİLER KM. LL2WT.004 İÇİNDEKİLER 1. GENEL ÖZELLİKLER... 4 2. TEKNİK ÖZELLİKLER... 5 3. SERTİFİKALAR... 6 3.1. Yönetmelikler ve Standartlar... 6 4. AÇIKLAMALAR... 7 4.1. Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Sırasında Dikkat Edilecek

Detaylı

TruVision NVR 10 Kullanıcı Kılavuzu

TruVision NVR 10 Kullanıcı Kılavuzu TruVision NVR 10 Kullanıcı Kılavuzu P/N 1072766C-TR REV 1.0 ISS 16OCT14 Telif Hakkı Ticari markalar ve patentler Üretici FCC uyumu Kanada ACMA uyumu Sertifikasyon AB direktifleri 2014 United Technologies

Detaylı

Doc No. KF08-002D. Portatif Ultrasonik Debimetre UFP - 20. Kurulum ve İşletim Kılavuzu

Doc No. KF08-002D. Portatif Ultrasonik Debimetre UFP - 20. Kurulum ve İşletim Kılavuzu Doc No. KF08-002D Portatif Ultrasonik Debimetre UFP - 20 Kurulum ve İşletim Kılavuzu Ultrasonik Debimetre Emniyet Önlemleri Aşağıdaki güvenlik önlemleri Ultrasonik Debimetrenin emniyetli bir biçimde kullanımı

Detaylı

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU WinEKG Pro T e k n o l o j i Ü r e t i r Gersan Sitesi 656. Sok. No: 45 Ergazi, 06370 ANKARA Tel: +90 312 257 0477

Detaylı

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1 Sunum... 3 2 Giriş... 4 3 Güvenlik... 5 3.1 Uyarılar (Mutlaka Okuyunuz!)... 5 3.2 Kullanılan Sembol Açıklamaları... 7 4 Kurulum... 8 4.1 Taşıma... 8 4.2 Paketin Açılması... 8 4.3 Yer seçimi...

Detaylı

Sistem El Kitabı. Operatör Paneli DOP11B. Baskı 02/2007 11502789 / TR

Sistem El Kitabı. Operatör Paneli DOP11B. Baskı 02/2007 11502789 / TR Redüktörlü Motorlar \ Elektronik Hız Kontrol Cihazları \ Sürücü Otomasyon \ Servis Operatör Paneli DOP11B Baskı 2/27 1152789 / TR Sistem El Kitabı SEW-EURODRVE Driving the world İçindekiler 1 Önemli uyarılar...

Detaylı

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER UR-AND41HVR UR-AND42HVR UR-AND81HVR UR-AND82HVR UR-GR163 UR-AND162HVR UR-ANP41H UR-ANP91H UR-ANP161H UR-ANP42H UR-ANP92H UR-ANP162H

Detaylı

Kullanim Kilavuzu. VEGAPULS 62 Dikey çıkış borulu model. Profibus PA. Document ID: 28739

Kullanim Kilavuzu. VEGAPULS 62 Dikey çıkış borulu model. Profibus PA. Document ID: 28739 Kullanim Kilavuzu VEGAPULS 62 Dikey çıkış borulu model Profibus PA Document ID: 28739 2 İçindekiler İçindekiler 1 Bu belge hakkında 1.1 Fonksiyon... 4 1.2 Hedef grup... 4 1.3 Kullanılan simgeler... 4 2

Detaylı

Referans Kitapçığı. Elektrik Şebeke Koruması. Sepam seri 10

Referans Kitapçığı. Elektrik Şebeke Koruması. Sepam seri 10 Referans Kitapçığı Elektrik Şebeke Koruması Sepam seri 10 İçindekiler Güvenlik Bilgisi.....................................................7 Kitapçık Hakkında...................................................9

Detaylı

Tahrik tekniği \ Sürücü otomasyonu \ Sistem entegrasyonu \ Servisler. Operatör Terminalleri DOP11B. Sistem El Kitabı. Baskı 11/2008 16666984 / TR

Tahrik tekniği \ Sürücü otomasyonu \ Sistem entegrasyonu \ Servisler. Operatör Terminalleri DOP11B. Sistem El Kitabı. Baskı 11/2008 16666984 / TR Tahrik tekniği \ Sürücü otomasyonu \ Sistem entegrasyonu \ Servisler Operatör Terminalleri DOP11B Baskı 11/28 Sistem El Kitabı 16666984 / TR SEW-EURODRVE Driving the world İçindekiler 1 Genel uyarılar...

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A RENICA KAYIT CİHAZI KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A Modelleri için geçerlidir. İÇİNDEKİLER Çok Önemli Notlar Bölüm 1 Genel açıklama 1.1 Tanıtım 1.2 Aksesuarlar 1.3 Ana özellikler 1.4 Teknik parametreler

Detaylı

IC-V/-LV Serie. TR Infrared Camera - Operating Manual... I - 1

IC-V/-LV Serie. TR Infrared Camera - Operating Manual... I - 1 IC-V/-LV Serie TR Infrared Camera - Operating Manual... I - 1 TRT-BA-ICVSERIES-HS-00-TR TROTEC GmbH & Co. KG Grebbener Straße 7 D-52525 Heinsberg Tel.: +49 2452 962-400 Fax: +49 2452 962-200 www.trotec.de

Detaylı

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU Panic Fire Duress Program Bypass Report Chime Test Memory B A D C Program Chime Panic Duress Exit Fire Report Bypass Memory Test Reset Password Exit Reset

Detaylı

El Kitabı Hakkında Notlar. UMPC nizi Belgeleyiniz. Kullanıcılar. Kalite

El Kitabı Hakkında Notlar. UMPC nizi Belgeleyiniz. Kullanıcılar. Kalite El Kitabı Hakkında Notlar Bu talimatları her zaman bilgisayarınızın yanında tutunuz. Düzgün kurulum, kullanım ve bakım bilgisayarınızın ömrünün uzamasına yardımcı olur. Bu bilgisayarın mülkiyetini başkasına

Detaylı

KULLANICI KILAVUZU. Tam renk mürekkep püskürtmeli baskı makinesi SADECE AVRUPA BÖLGESİ İÇİN

KULLANICI KILAVUZU. Tam renk mürekkep püskürtmeli baskı makinesi SADECE AVRUPA BÖLGESİ İÇİN KULLANICI KILAVUZU Tam renk mürekkep püskürtmeli baskı makinesi SADECE AVRUPA BÖLGESİ İÇİN Bu sayfa boş bırakılmıştır. AP 75730, Rev. 2.2 15.05.2012 Sayfa 2 TELİF HAKKI BİLDİRİMİ Telif hakkı 17 Kasım 2011

Detaylı

Yüksek verimli ısıtma pompası. Calio. İşletim ve montaj talimatı

Yüksek verimli ısıtma pompası. Calio. İşletim ve montaj talimatı Yüksek verimli ısıtma pompası Calio İşletim ve montaj talimatı Baskı İşletim ve montaj talimatı Calio Orijinal kullanım kılavuzu Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın içeriği üreticinin izni olmadan dağıtılamaz,

Detaylı

Genel Amaçlı Ölçü Aleti UMG507 Yükleme ve çalıştırma Kısa bilgiler bakınız arka sayfa

Genel Amaçlı Ölçü Aleti UMG507 Yükleme ve çalıştırma Kısa bilgiler bakınız arka sayfa Evr. no. 1.032.003.7 Genel Amaçlı Ölçü Aleti UMG507 Yükleme ve çalıştırma Kısa bilgiler bakınız arka sayfa Janitza electronics GmbH Vor dem Polstück 1 D-35633 Lahnau Support Tel. (0 64 41) 9642 22 Faks

Detaylı

MEDUMAT Transport. Acil Solutma Cihazı. Yazılım donanımı 5.1 den itibaren cihazlar için kullanma kılavuzu

MEDUMAT Transport. Acil Solutma Cihazı. Yazılım donanımı 5.1 den itibaren cihazlar için kullanma kılavuzu MEDUMAT Transport Acil Solutma Cihazı Yazılım donanımı 5.1 den itibaren cihazlar için kullanma kılavuzu İçindekiler 1. Genel Bakış................ 4 2. Ürün Açıklamaları.......... 18 2.1 Amacına Uygun

Detaylı

Modülasyonlu veya çok kademeli brulörler ve iklimlendirme sistemlerinde sıcaklık ve basınç kontrolü için optimize edilmiştir.

Modülasyonlu veya çok kademeli brulörler ve iklimlendirme sistemlerinde sıcaklık ve basınç kontrolü için optimize edilmiştir. RWF50.2 ve RWF50.3 Kompakt üniversal kontrol cihazı Modülasyonlu veya çok kademeli brulörler ve iklimlendirme sistemlerinde sıcaklık ve basınç kontrolü için optimize edilmiştir. Kullanıcı kılavuzu RWF50.2/RWF50.3

Detaylı

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite Bu Talimat İçin Notlar Bu kullanım talimatını daima Notebook'unuzun yakınında bulundurun. Notebook'u yeni bir kullanıcıya devrederken kullanım talimatını ve paketleme malzemesini verebilmek için bunları

Detaylı

Veri kaydedicisi DL3 *11205984* Montaj Çalıştırma Web arayüzü

Veri kaydedicisi DL3 *11205984* Montaj Çalıştırma Web arayüzü Veri kaydedicisi DL3 Montaj Çalıştırma Web arayüzü *11205984* 11205984 RESOL cihazını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Cihazın kullanımından tam verimlilik alabilmek için, lütfen bu el kitabını çok

Detaylı

KULLANICI EL KİTABI. D5A/7A T/TAGenset motor D5A/7A T/TA Deniz Genseti. Tasniflenebilir Kontrol Sistemi Kontrol Sistemi MCC

KULLANICI EL KİTABI. D5A/7A T/TAGenset motor D5A/7A T/TA Deniz Genseti. Tasniflenebilir Kontrol Sistemi Kontrol Sistemi MCC KULLANICI EL KİTABI D5A/7A T/TAGenset motor D5A/7A T/TA Deniz Genseti Tasniflenebilir Kontrol Sistemi Kontrol Sistemi MCC İçindekiler Önsöz... 2 Güvenlik Bilgileri... 3 Giriş... 8 Aygıtlar ve Kumandalar...

Detaylı

Divar MR Dijital Kayıt Cihazı

Divar MR Dijital Kayıt Cihazı Divar MR Dijital Kayıt Cihazı Modeller DVR-8K, DVR-16K, DVR-8L, DVR-16L tr Kullanım Kılavuzu_tr Dijital Video Kaydedici İçindekiler tr 1 İçindekiler 1 Güvenlik 3 1.1 Önemli güvenlik talimatları 3 1.2

Detaylı

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Dijital Video Kullanma Kılavuzu Kayıt Cihazı DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Baskı:1.3.0 DİKKAT! ELEKTRİK ÇARPMA RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN, CİHAZ ELEKTİK KAYNAĞINA BAĞLI İKEN AÇMAYINIZ. CİHAZ İÇİNDEKİ

Detaylı

KFP-AF Serisi Yangın Alarm Kontrol Paneli Kurulum Kılavuzu

KFP-AF Serisi Yangın Alarm Kontrol Paneli Kurulum Kılavuzu KFP-AF Serisi Yangın Alarm Kontrol Paneli Kurulum Kılavuzu P/N 501-405119-1-20 REV 2.0 ISS 08JUN11 Telif Hakkı Ticari markalar ve patentler Üretici Versiyon Sertifikasyon Avrupa Birliği direktifleri İletişim

Detaylı

Güvenliğiniz ve rahatlığınız için, herhangi bir kullanımdan önce,önsöz bölümünü dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Güvenliğiniz ve rahatlığınız için, herhangi bir kullanımdan önce,önsöz bölümünü dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Sayın müşteri Güvenliğiniz ve rahatlığınız için, herhangi bir kullanımdan önce,önsöz bölümünü dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu çok fonksiyonlu aygıtı satın alarak, kaliteli OKI bir ürünü seçmiş

Detaylı

NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS

NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS Kullanıcı El Kitabı Türkçe Haziran 2010 Üzeri çizilmiş çöp bidonu sembolünün anlamı, ürünün Avrupa Birliğinde ayrı bir çöp yığınına ilave edilmesi gerektiğidir. Bu durum

Detaylı

COMPACT UNIT & COMPACT TOP İÇİN MONTAJ VE BAKIM TALİMATLARI

COMPACT UNIT & COMPACT TOP İÇİN MONTAJ VE BAKIM TALİMATLARI COMPACT UNIT & COMPACT TOP İÇİN MONTAJ VE BAKIM TALİMATLARI Program sürümü 2.05 ve daha yenileri için uygulanabilir. COMPACT Unit COMPACT Top Dokümanın orijinal dili İsveççedir. Haber vermeksizin özellikleri

Detaylı

ETKÝLEÞÝMLÝ AKILLI TAHTA

ETKÝLEÞÝMLÝ AKILLI TAHTA ETKÝLEÞÝMLÝ AKILLI TAHTA KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU NOT: Almış olduğunuz ürünün modeline bağlı olarak AKILLI TAHTA ürününüzün görüntüsü bu el kitabında görüntülenenlerle aynı olmayabilir. Sistem Özellikleri

Detaylı

XX-POWER KULLANMA KILAVUZU

XX-POWER KULLANMA KILAVUZU XX-POWER KULLANMA KILAVUZU TM SENERTEK POWER CONTROLS FULL SINUS OUTPUT P3000 P3100 www.senertek.com 0 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER 2 XX-POWER GENEL TANITIM I 4 ENERJİ VE MOTOR BAĞLANTILARI 4 POMPA UYGULAMALARI

Detaylı