TÜRKİYE GAZBETON ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKİYE GAZBETON ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ"

Transkript

1 TÜRKİYE GAZBETON ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ

2 TARİHÇE Kasım 1990 tarihinde, Gazbeton Üreticileri Birliği adı altında gazbeton üreticisi firmalar tarafından kurulmuştur yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile TÜRKİYE GAZBETON ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ adını almıştır. European Autoclaved Aerated Concrete Association (EAACA) üyesidir.

3 AMAÇ ÜYE SORUNLARINA ÇÖZÜM, İLERLEME ve DAYANIŞMA ISI YALITIMI BİLİNCİNİN ARTIRILMASI ENERJİ İSRAFININ ÖNLENMESİ ÇAĞDAŞ YAPILARIN İNŞASININ TEŞVİK EDİLMESİ DÜNYA STANDARTLARINDA ÜRETİM

4 ÜYE KURULUŞLAR * TOPLAM : m³/yil TEKĠRDAĞ m³/yil KOCAELĠ ĠSTANBUL m³/yil m³/yil * TRABZON BĠLECĠK m³/yil KIRIKKALE m³/yil İZMİR m³/yil ANTALYA m³/yil * Yatırım veya inşaat aşamasındaki fabrikalar

5 GAZBETON NEDİR? % oranında gözeneklerden oluşan hafif bir betondur. Gözenekler küçük, yuvarlak ve homojen bir dağılımdadır. Yoğunluğu düşük masif bir malzemedir. ( kg/m 3 ) Hammaddeleri kuvarsit,çimento,alçıtaşı,alüminyum tozu ve sudan oluşmaktadır.

6 Gazbeton nasıl üretilir?

7 GAZBETON un ÖZELLİKLERİ YALITKAN HAFİF YANMAZ ÖLÇÜLERİ NET KOLAY İŞLENEBİLEN ÇEVRE DOSTU

8 GAZBETON YALITKANDIR Gazbeton üstün ısı yalıtım niteliklerine sahip kagir bir yapı malzemesidir. Uygun kalınlık seçildiği takdirde, duvarlarda tek kesitte ısı yalıtımı sağlar. Yapılarda enerji kaybı %40 gibi bir oranla dış duvarlardan gerçekleşmektedir. Çatı Döşemesi %7 Dış Duvar %40 Pencereler %30 Kapı, Hava K. %17 Bodrum Döşemesi %6

9 GAZBETON YALITKANDIR İç Isı Kaybolan Isı Bu nedenle yapı malzemesi seçiminde ısı iletkenlik değeri (lambda, ) önemlidir.

10 SU EMME VE BUHAR DİFÜZYONU Gazbeton, dokusu kapalı gözeneklerden oluştuğu için kapiler dokuya sahip malzemelere oranla çok daha yavaş ve az su emer. Buhar difüzyon direnci düşük olduğu için, yüzeysel olarak bünyesine aldığı suyu kolaylıkla atar.

11 GAZBETON İLE DEPREM GÜVENLİĞİ Yoğunluğu düşük masif bir malzemedir. ( kg/m³) Uygulamada harç ve sıva malzemesi kullanım miktarını azaltır. Yapının toplam ağırlığını azaltır. Yapıya gelen yatay deprem yükü azalır. Tasarım sürecinde gazbeton tercih edilmesi, taşıyıcı sistemden ekonomi sağlar.

12 GAZBETON YANMAZ Gazbeton A1 sınıfı hiç yanmaz özelliğe sahip yapı malzemesidir. Gazbeton, yangına karşı en üst düzeydeki yangın güvenliği gereklerini karşılar. Mineral kompozisyonundan dolayı, yanmaz yapı malzemesi olarak sınıflandırılmıştır o C a kadar dirençlidir

13 GAZBETON YANGIN GEÇİŞİNE İZİN VERMEZ 360 dakika sonunda 1000 C 68 C Gazbeton duvar kalınlığı 15 cm.

14 ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ YANGINI Bu üzücü olayda, metalleri eriten alevler, Gazbeton ile yapılan yangın duvarı nı aşamadı. Pekçok değerli enstrüman ve malzeme bu sayede yangından kurtulabildi.

15 GAZBETON ve YANGIN DAYANIMI Gazbeton, diğer yapı malzemelerinin yangın dayanım özelliklerinin ölçülmesi için yapılan yangın güvenliği test düzeneği nin imalatında yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. AB ülkelerinde, bazı sigorta şirketleri, gazbeton yangın duvarları ile donatılan yapıların yangın primlerinde önemli indirim ler sağlamaktadır.

16 GAZBETON ÇEVRE DOSTUDUR Üretimde hammadde olarak tarım toprağı na zarar vermeden sağlanan silisli malzemeler kullanıldığından doğal çevreyi tahrip etmez. Gazbeton, hammadde olarak, üretim prosesleri aşamasında, kullanım süresi boyunca ve yangın veya deprem gibi felaketlerde çevreye zarar verici hiçbir kimyasal madde içermez. Gazbeton, gerek hammadde gerekse nihai ürün olarak hiç bir kanserojen madde içermez.

17 GAZBETON YAPI MALZEMELERİ ve ELEMANLARI

18 GAZBETON ÜRÜN YELPAZESİ YAPI MALZEMELERİ (DUVAR ve ASMOLEN BLOKLARI, YALITIM PLAKLARI) TUTKAL EL ALETLERİ YAPI ELEMANLARI (DUVAR PANELLERİ ÇATI ve DÖŞEME PLAKLARI) ONARIM HARÇI MONTAJ APARATLARI

19 GAZBETON ÜRÜN YELPAZESİ YAPI MALZEMELERİ (BLOKLAR) DÜZ DUVAR BLOKLARI GEÇMELİ DUVAR BLOKLARI ASMOLEN BLOKLARI U BLOKLAR YALITIM PLAKLARI

20 GAZBETON ÜRÜN YELPAZESİ DUVAR UYGULAMASINDA KULLANILAN EL ALETLERİ -Testere -Mala -Gönye -Rende -Lastik Çekiç -Tutkal Karıştırıcısı

21 GAZBETON DUVAR UYGULAMALARI

22 GAZBETON DUVAR UYGULAMALARI

23 GAZBETON DUVAR UYGULAMALARI

24 GAZBETON DUVAR UYGULAMALARI

25 GAZBETON DUVAR UYGULAMALARI

26 GAZBETON DUVAR UYGULAMALARI

27 YALITIM PLAĞI UYGULAMALARI

28

29 ASMOLEN BLOĞU UYGULAMALARI

30

31 GAZBETON ÜRÜN YELPAZESİ YAPI ELEMANLARI YATAY DUVAR PANELLERİ DÜŞEY DUVAR PANELLERİ TAŞIYICI DÜŞEY DUVAR PANELLERİ DUVAR PANOLARI ÇATI PLAKLARI DÖŞEME PLAKLARI LENTOLAR ve SÖVELER

32 GAZBETON ÜRÜN YELPAZESİ MONTAJ APARATLARI - Yatay Duvar Kavrayıcısı - Çatı-Döşeme Plağı Kavrayıcısı

33 GAZBETON YAPI ELEMANLARI İLE UYGULAMALAR

34 GAZBETON YAPI ELEMANLARI İLE UYGULAMALAR

35 GAZBETON YAPI ELEMANLARI İLE UYGULAMALAR

36 GAZBETON YAPI ELEMANLARI İLE UYGULAMALAR

37 GAZBETON YAPI ELEMANLARI İLE UYGULAMALAR

38 Gazbeton sektöründe CE Uygunluk

39 Gazbeton standartları nelerdir? Donatılı gazbeton yapı elemanları ile ilgili standart: TS EN Önyapımlı Donatılı Gazbeton Yapı Elemanları standardıdır.

40 Gazbeton standardı nedir TS EN standardı; taşıyıcı olan veya olmayan, her çeşit kâgir duvarlarda kullanılan gazbeton (AAC) kâgir birimlerin özelliklerini ve gerekli performans şartlarını açıklayan uyumlaştırılmış bir standarttır.

41 Gazbeton nasıl kontrol edilir? TS EN standardı kapsamında verilen deneyler, belirlenecek sıklıkta test edilir ve uygun aralıklarda çıkan ürünler onaylanarak piyasaya sürülebilir hale gelir. Basınç dayanımı, yoğunluk gibi temel veriler tüm ürün grupları için takip edilen ve ürün tipine göre belli bir aralıkta olması zorunlu olan parametrelerdir.

42 Gazbeton standardı; gazbeton kagir birimlerin özelliklerini ve ilgili deney standartlarına atıfları içerir. Gazbeton kagir birimin uygunluk değerlendirmesi için incelenecek özellikleri şunlardır: 1. Boyutlar ve toleranslar 2. Konfigürasyon 3. Kuru birim hacim kütlesi (yoğunluk) 4. Basınç dayanımı 5. Isıl davranış özellikleri 6. Dayanıklılık 7. Kuruma büzülmesi (rötre) 8. Su buharı geçirgenliği 9. Su emme 10.Yangına tepki 11.Kayma bağ dayanımı

43 1.Boyutlar ve toleranslar EN 'ya göre deneye tâbi tutulmalıdır. Gazbeton kâgir birimlerin en büyük boyut ölçüleri Boyutlar Ölçüler, mm Uzunluk 1500 Genişlik 600 Yükseklik 1000 Düzgün şekilli gazbeton kâgir birimlerde izin verilen sapmalar Kullanılan derz harcına göre gazbeton birimlerin toleransları Boyutlar Genel amaçlı harç ve hafif harç Ġnce tabaka harcı Uzunluk Yükseklik GPLM TLMA TLMB + 3 mm - 5 mm 3 mm + 3 mm - 5 mm 2 mm 1,5 mm 1,0 mm Genişlik 3 mm 2 mm 1,5 mm Oturma yüzeylerinin düzlükten sapması Şart yok Şart yok 1,0 mm Oturma yüzeylerinin düzlemsel paralellikten sapması Şart yok Şart yok 1,0 mm

44 2. Konfigürasyon Bloklar genellikle düz olmak üzere, geçmeli, U formunda farklı geometrik biçimlerde üretilebilir.

45 3. Kuru birim hacim kütlesi (yoğunluk) EN e uygun olarak deneye tabi tutulur. Ürün kuru yoğunlukları 300 ile 1000 kg/m3 aralığında olmalıdır. Ölçülen ve beyan edilen arasındaki fark 50 kg/m3 den fazla olmamalıdır.

46 4. Basınç dayanımı EN e göre deneye tabi tutulur. Basınç dayanımı değeri 1,5 N/mm2 den daha düşük olamaz. İmalatçı bu parametre ile ilgili olarak ürününün Kategori I veya Kategori II sınıflarından hangisine uygun olduğunu da beyan etmelidir. Bu beyana göre CE etiketinin farklı hazırlanması gereklidir. (Kategori I: Beyan edilen basınç dayanımı değerinin en fazla % 5 kusurlu numune ihtimaliyle sağlanabildiği kâgir birim) Deney; standardına uygun olarak, belirtilen ölçülerde kesilen numunelerin, %6+2 nem değerine kadar şartlandırılması sonrasında gerçekleştirilir.

47 5. Isıl davranış özellikleri EN 1745 standardına uygun şekilde beyan edilmelidir. EN 1745 standardında; gazbeton gibi dolu kagir birim olarak geçen blokların ısıl iletkenlik özelliği; Hot plate- Sıcak plaka metodu veya, Heat flowmeter- Isı akış ölçer cihazlarla ölçülebilmektedir. İmalatçı, EN 1745 standardında belirtilen tablolardaki, yoğunluğa karşılık gelen ısıl iletkenlik değerini sağlamalıdır. En çok üretilen ve piyasaya sunulan ürün tipi olan 400 kuru yoğunluklu gazbeton blok için ısıl iletkenlik tablo değeri (lambda) 0,11 W/mK dir.

48 6. Dayanıklılık Donma- çözülme deneyi olarak bilinen bu deney, henüz uyumlaştırılmış bir deney yöntemi olarak EN771-4 standardında yer almamıştır. Deneyin yapılması gerekliliği durumunda EN kalsiyum silikat kagir birimler için donma çözülme deney metodu kullanılmaktadır. Gazbeton ürünü genellikle yapılarda açık hava şartlarına maruz bırakılmayan, sıva altında kalan bir duvar malzemesi olduğundan, bu özellik aranmaz ve CE etiketinde de Açık hava şartlarına maruz bırakılmayan tip olarak ifade edilir.

49 7. Kuruma büzülmesi (rötre) EN 680 deney standardına göre teste tabi tutulmalıdır. Üründe kabul edilebilinir en büyük rötre değeri imalatçı tarafından beyan edilir.

50 8. Su buharı geçirgenliği Binalardaki olması gereken nem oranının dengelenebilmesi için duvar malzemesinin iyi derecede su buharı geçişi sağlayabilmesi önemlidir. Duvarların teneffüs kabiliyeti iç yaşam konforunu arttırıcı önemli bir etkendir. EN 1745 te verilen tablolardaki değer, gazbeton için µ = 5-10 arasıdır. Deney ile tayin edilmesi durumunda ise EN standardına uygun şekilde test edilmelidir.

51 9. Su emme EN deney standardına göre bu özelliğin testi yapılır. İmalâtçı, piyasada bu özelliği ile ilgili olarak kullanılacak gazbeton birimlerin ve açık yüzeyli dış elemanlarda kullanılması tasarlanan bütün gazbeton birimlerin 10, 30 ve 90 dakikadaki en yüksek su emme değerlerini beyan etmelidir. Bu peryotlardaki ölçüm sonucunda çıkacak olan değer beyan edilen değerden daha düşük olmalıdır.

52 10. Yangına tepki EN standardına göre sınıflandırılır. İmalatçı yangına tepki sınıfını beyan etmelidir. Gazbeton ürünü kütlece veya hacimce %1 in altında düzgün dağılmış organik madde muhtevasına sahip, mineral esaslı bir ürün olduğu için A1 sınıfında hiç yanmaz sınıfında bir malzemedir. Kütlece veya hacimce %1 in üzerinde organik madde muhtevasına sahip olduğu düşünülen ürünlerle ilgili EN standardı çerçevesinde işlem yapılmalıdır.

53 11. Kayma Bağ dayanımı Taşıyıcı özelliğinden dolayı kullanılan gazbeton ürünlerde uygulanacak bir testtir. EN e göre beyan edilmelidir. İmalâtçı, bağ dayanımının verilmiş sabit değerden mi yoksa deney sonucundan mı elde edildiğini beyan etmelidir.

54 Gazbetonun TS 825 teki durumu Ülkemizde binaların enerji ihtiyacı TS 825 Binalarda ısı yalıtım kuralları standardına göre belirlenir. Bu standardda yapı malzemelerinin ısı iletkenlik hesap değerleri verilmektedir. Gazbeton duvar için lambda değeri 0,13 W/mK dir. (400 kg/m3) dür.

55 Türkiye de CE uygunluk teyit konusunda akredite kuruluşlar- 17 adet

56 Türkiye deki, Yapı malzemeleri konusunda akredite kuruluşlar 10 adet Onaylanmış Kuruluş; TSE Ürün Belgelendirme Belgelendirme Merkezi Başkanlığı, TÇMB Kalite ve Çevre Kurulu İktisadi İşletmesi, THBB Kalite Güvence Sistemi İktisadi İşletmesi, MEYER Uluslararası Uygunluk Değerlendirme Hizmetleri Ltd.Şti., Universal sertifikasyon ve Gözetim Hizmetleri Tic. Ltd. Şti., TEBAR Test Belgelendirme Araştırma ve Geliştirme Tic. A.Ş., Alberk QA Uluslararası Teknik Kontrol ve Belgelendirme Ltd. Şti., Kalitest Eğitim ve Belgelendirme Ltd.Şti., ERA Yönetim Danışmanlığı Hizmetleri Ltd. Şti. Standart Belgelendirme Denetim Deney Muayene ve Teknik Kontrol Ltd. Şti. Szutest Teknik Kontrol ve Belgelendirme Hizmetleri Ticaret Limited

57 Türkiye deki, Gazbeton konusunda CE uygunluk teyit için akredite kuruluşlar 4 adet Onaylanmış Kuruluş; TSE Ürün Belgelendirme Belgelendirme Merkezi Başkanlığı Alberk QA Uluslararası Teknik Kontrol ve Belgelendirme Ltd. Şti., Kalitest Eğitim ve Belgelendirme Ltd.Şti., Szutest Teknik Kontrol ve Belgelendirme Hizmetleri Ticaret Limited

58 Türkiye deki, Gazbeton deneyleri konusunda akredite laboratuvarlar Türkiye de tüm TS EN testlerini yapma konusunda, Türkak tan akredite bir laboratuvar bulunmamaktadır. TSE Kurumu, CE ve TSE belgelendirme yaparken; akredite olmasa da, kendi laboratuvarlarını ve bazı üniversite laboratuvarlarını kullanmaktadır. Türkiye deki üretici firmalar; her türlü maliyete katlanarak; ürünlerini yurtdışındaki akredite laboratuvarlara göndererek testlerini gerçekleştirmektedir.

59 Gazbeton ürünü CE denetiminde önemli hususlar

60 Firma profili: Firmanın kullandığı ticari markalar(yurtiçi- yurtdışı) Fason üretim yapılıp yapılmadığı üretim yerleri hangi ülkelere ihracatı olduğu AB ye ihracat yapıp yapmadığı belgelendirilmiş bir ISO 9001 sistemi olması ISO 9001 belge geçerlilik tarihi Standart dışı üretim talebi olması halinde yapılan işlemler CE belgesi- belgelendirme kuruluşu numarası Hangi markalar için CE belgesi bulunduğu Varsa ürüne ait diğer belgeler Organizasyon yapısı CE Uygunluk beyanının geçerliliği

61 Teknik altyapı Ürün hammaddeleri ve kontrol şekli Üretimde kullanılan ekipmanlar, ölçüm aletleri ve kontrolü Laboratuvarda kullanılan cihazlar, ölçüm aletleri ve kontrolü Üretim Kontrolü Ağırlıklı olarak üretilen ürün tipi Üretim prosesindeki kritik parametreler ve takip yöntemleri Üreticinin beyan değerleri Ürün CE etiketi ve standarda uygunluğu Son ürün testlerinin ilgili standartlara göre yapılması

62 CE Etiketi ile ilgili önemli konular -Etiket formatı standarda uygun olmalı -Üretici adı adresi mutlaka bulunmalı -Belgelendirme kuruluşunun kodu mutlaka bulunmalı -İlgili parametreler ve üreticinin beyan değerleri mutlaka bulunmalı -CE işaretinin yüksekliği 5mm den daha düşük olmamalı -Etiket ürün üzerinde, ambalajda veya ürünle birlikte taşınan ticari dokümanlarda bulunmalı.

63 AB Uygunluk beyanı ile ilgili önemli konular -Üretici adı ve adresi mutlaka bulunmalı -Ürünün hangi harmonize standart kapsamında CE işareti taşıdığı belirtilmeli -Hangi uygunluk teyit sistemine göre denetlendiği belirtilmeli (sistem1, sistem 2+, vb.) -Belirtilen ticari marka adı ile ürünün üzerindeki markanın aynı olması gerekli. -İmzalayan yetkilinin halen işletmede sorumlu olarak bulunuyor olması gerekli. Artık çalışmıyor ise beyan yeni sorumluya göre güncellenmelidir.

64 UYGULAMA ÖRNEKLERİ

65 Gökteşehir Konutları ANKARA

66 TC.TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI ATAŞEHİR RESİDENCE İSTANBUL

67 DHMİ, TAV ANATOLİA Dış Hatlar Terminali, ANKARA

68 F1 PROJESİ TUZLA - İSTANBUL

69 KASABA İŞ-KORAY/İSTANBUL

70 BAYINDIRLIK ve İSKAN BAKANLIĞI KALICI DEPREM KONUTLARI İKİTELLİ - İSTANBUL

71 EMLAK BANKASI ATAŞEHİR KONUTLARI İSTANBUL

72 YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ Kayışdağı /İSTANBUL

73 METROCITY İSTANBUL

74 İstanbul İstanbul Evleri Kemerburgaz İSTANBUL

75 İSTANBUL HİLTON OTELİ

76 TÜRKİYE GAZBETON ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ KATILIMINIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ TÜRKİYE GAZBETON ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ Kuzgun Sokak No: 78/6 Ayrancı ANKARA

İÇİNDEKİLER. 01 Dow Türkiye Dow Bina Çözümleri. 02 SHAPEMATE IB BLUE SAFE Mavi Kale Mantolama Sistemleri. 03 STYROFOAM IB İçten Duvar

İÇİNDEKİLER. 01 Dow Türkiye Dow Bina Çözümleri. 02 SHAPEMATE IB BLUE SAFE Mavi Kale Mantolama Sistemleri. 03 STYROFOAM IB İçten Duvar İÇİNDEKİLER 01 Dow Türkiye Dow Bina Çözümleri 02 03 02 SHAPEMATE IB BLUE SAFE Mavi Kale Mantolama Sistemleri 04 05 03 STYROFOAM IB İçten Duvar Yalıtımı 06 07 04 ROOFMATE SL Teras Çatılarda ve Temellerde

Detaylı

Isı Yalıtım Ürünleri

Isı Yalıtım Ürünleri Isı Yalıtım Ürünleri www.stroton.com STROTON 2000 yılında kurulan STROTON; yüksek kalitede ısı yalıtımı sağlayan ürünlerin yanı sıra ülkemizin ilk ve tek ICF konut sistemi üreten modern tesisidir. Yüksek

Detaylı

TÜRKiYE NiN YENi NESiL HAFiF YAPI ELEMANI

TÜRKiYE NiN YENi NESiL HAFiF YAPI ELEMANI TÜRKiYE NiN YENi NESiL HAFiF YAPI ELEMANI PonceBloc Dünyası PonceBloc dünyası hızla büyüyor. Dünyanın birçok ülkesinde PonceBloc lar geleceğin şehirlerini imar etmeye devam ediyor. GELECEĞiN DUVAR ÇÖZÜMLERi,

Detaylı

Mantolama Sistemleri Kataloğu

Mantolama Sistemleri Kataloğu 2012 Mantolama Sistemleri Kataloğu Kale Mantolama Sistemleri Kataloğu 1 İçindekiler 2 3 4 5 6 7 8 10 11 15 18 23 28 30 36 Kale Grubu Kalekim Binalarda Isı Yalıtımı / Isı Yalıtmının Faydaları Isı Yalıtımı

Detaylı

Yalıtımın En Dogal Hali

Yalıtımın En Dogal Hali Yalıtımın En Dogal Hali İçindekiler sayfa Yalıtım hakkında 3 Neden DragonBoard? 6 DragonBoard un özellikleri 7 DragonBoard Sistemleri 9 Yükseltilmiş Zemin Sistemi 20 Diğer ürünler 21 DragonBoard teknik

Detaylı

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BETON BARAJLAR TASARIM İLKELERİ REHBERİ REHBER NO: 004 EKİM 2012 ANKARA ÖNSÖZ Birçok medeniyetin kesişme noktası olan Anadolu'da yaklaşık

Detaylı

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (89/106/EEC)

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (89/106/EEC) Resmi Gazete 8 Eylül 2002 Pazar Sayı:24870 Resmi Gazete 16 Temmuz 2004 Cuma Sayı:25524 Resmi Gazete 5 Mart 2004 Cuma Sayı:2539 Resmi Gazete 2Ocak 2005 Pazar Sayı:2568 Resmi Gazete 18 Şubat 2006 Cumartesi

Detaylı

CE İŞARETİ VE YAPI MALZEMELERİNDE KULLANIMI ÖZET

CE İŞARETİ VE YAPI MALZEMELERİNDE KULLANIMI ÖZET CE İŞARETİ VE YAPI MALZEMELERİNDE KULLANIMI Mustafa K.AYDIN ÖZET Amaç: CE işaretinin uygulanması, onaylanmış kuruluşlar, CE işaretlemesinde Modüler yaklaşım ve Performansın Değişmezliğinin Değerlendirilmesi

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS 708 Nisan 2010 ICS 77.140.60 ÇELİK - BETONARME İÇİN - DONATI ÇELİĞİ Steel for the reinforcement of concrete - Reinforcing steel TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ Necatibey

Detaylı

BALCIOĞLU. BALCIOĞLU HAKKIMIZDA Balcıoğlu şirketler grubu, 1985 yılında, bugün Balko Felsefesi BALCIOĞLU. www.balcioglu.com.tr

BALCIOĞLU. BALCIOĞLU HAKKIMIZDA Balcıoğlu şirketler grubu, 1985 yılında, bugün Balko Felsefesi BALCIOĞLU. www.balcioglu.com.tr BALCIOĞLU Bugün Plywood ürün grubunun üretiminde dünyada söz sahibi olan Rusya, Finlandiya, Brezilya, Endonezya, Malezya, Çin ve daha birçok ülke ile Balko Plywood Ürün Standardı altında dünyanın hemen

Detaylı

TÜRKİYE DE METAL ÇERÇEVELİ GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİNİN ÜRETİM VE UYGULAMA AŞAMALARININ İNCELENMESİ

TÜRKİYE DE METAL ÇERÇEVELİ GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİNİN ÜRETİM VE UYGULAMA AŞAMALARININ İNCELENMESİ TÜRKİYE DE METAL ÇERÇEVELİ GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİNİN ÜRETİM VE UYGULAMA AŞAMALARININ İNCELENMESİ Dr. Filiz Şenkal Sezer Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi ÖZET Her alanda olduğu gibi

Detaylı

Gıda Ambalajları ve Mevzuatlar. M.Buket Yılmaz Gıda Mühendisi TSE Ambalaj Laboratuvarı Müdürlüğü

Gıda Ambalajları ve Mevzuatlar. M.Buket Yılmaz Gıda Mühendisi TSE Ambalaj Laboratuvarı Müdürlüğü Gıda Ambalajları ve Mevzuatlar M.Buket Yılmaz Gıda Mühendisi TSE Ambalaj Laboratuvarı Müdürlüğü Ambalaj (TS EN 14182) Hammaddeden işlenmiş ürüne kadar, üreticiden kullanıcı veya tüketiciye kadar, ürünün

Detaylı

BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ

BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE 1 (Değişik:RG-1/4/2010-27539) (1) Bu Yönetmeliğin amacı, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının

Detaylı

TS 13515 TS EN 206-1 İN UYGULAMASINA YÖNELİK TAMAMLAYICI STANDARD

TS 13515 TS EN 206-1 İN UYGULAMASINA YÖNELİK TAMAMLAYICI STANDARD 5 TS 13515 TS EN 206-1 İN UYGULAMASINA YÖNELİK TAMAMLAYICI STANDARD İLETİŞİM GENEL MÜDÜRLÜK Hüseyin Bağdatlıoğlu İş Merkezi, Kaya Sultan Sok. No:97 Kat:5 Kozyatağı 34742 İstanbul Tel:(0216) 571 30 00 Faks:(0216)

Detaylı

Doküman No İlk Yayın Tarihi Revizyon No Revizyon Tarihi P.31 04.07.2014 01 18.08.2014

Doküman No İlk Yayın Tarihi Revizyon No Revizyon Tarihi P.31 04.07.2014 01 18.08.2014 YAYIN REV. NO REV. TARİHİ AÇIKLAMA TARİHİ 04.07.2014 1 18.08.2014 İlk tip testi, FÜK, istatiksel değerlendirme, G işareti Bakanlık önerisi ile değiştirildi. 1/17 1.AMAÇ Yapı Malzemelerinin Tabi Olacağı

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS EN 13501-1 Aralık 2003 ICS 13.220.50: 91.100.99 YAPI MAMULLERİ VE YAPI ELEMANLARI YANGIN SINIFLANDIRMASI BÖLÜM 1: YANGIN KARŞISINDAKİ DAVRANIŞ DENEYLERİNDEN ELDE EDİLEN

Detaylı

Tepe Betopan Giydirme Cephe Sistemleri Teknik Bilgi, Detay ve Montaj Kılavuzu

Tepe Betopan Giydirme Cephe Sistemleri Teknik Bilgi, Detay ve Montaj Kılavuzu Tepe Betopan Giydirme Cephe Sistemleri Teknik Bilgi, Detay ve Montaj Kılavuzu İçindekiler 1. Giriş 6 1.1 Dünyada ve Türkiye de Çimentolu Yonga Levhanın Tarihçesi ve Gelişimi 7 1.2 Malzeme Özellikleri

Detaylı

TEHLİKELİ MADDE VE KOMBİNE

TEHLİKELİ MADDE VE KOMBİNE Doküman ULM-02-SR-002 Yayın 01/07/2013 TSE Tehlikeli Madde ve Kombine Taşımacılık Müdürlüğü MUAYENE VE PERİYODİK MUAYENE SÜRECİ Bu belge, tehlikeli madde taşımacılığında kullanılan basınçlı kapların tasarım

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS EN 12825 Mart 2003 ICS 91.060.30 YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEME SİSTEMLERİ Raised access floors TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ Necatibey Caddesi No.112 Bakanlıklar/ANKARA Bugünkü teknik

Detaylı

HAZIR BETONDA KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ

HAZIR BETONDA KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ HAZIR BETONDA KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ QUALITY ASSURANCE SYSTEM IN READY MIXED CONCRETE M. Hulusi Özkul İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi, İstanbul Tümer Akakın Türkiye Hazır Beton Birliği, İstanbul

Detaylı

YÖNETMELİKLER Yeni Sıcak Su Kazanlarına Dair Yönetmelik (92/42/AT) Sanayi ve Ticaret Bakanlığından:

YÖNETMELİKLER Yeni Sıcak Su Kazanlarına Dair Yönetmelik (92/42/AT) Sanayi ve Ticaret Bakanlığından: YÖNETMELİKLER Yeni Sıcak Su Kazanlarına Dair Yönetmelik (92/42/AT) Sanayi ve Ticaret Bakanlığından: BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, sıvı veya

Detaylı

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu (2. Taslak Web, Ağustos 2010) Hazırlayan: Tülin Keskin İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 1. GİRİŞ... 4 2. Sektörün Kısa Tanıtımı... 6 2.1. Binalar ve Emisyonlar...

Detaylı

ULUSAL YETERLİLİK [14UY / 3] BİYOGAZ SİSTEMLERİ PERSONELİ SEVİYE 3

ULUSAL YETERLİLİK [14UY / 3] BİYOGAZ SİSTEMLERİ PERSONELİ SEVİYE 3 ULUSAL YETERLİLİK [14UY / 3] BİYOGAZ SİSTEMLERİ PERSONELİ SEVİYE 3 REVİZYON NO:00 MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU Ankara, 2014 [14UY00XX-3] [Biyogaz Sistemleri Personeli (Seviye 3)] Yayın Tarihi:../../20.. Rev.

Detaylı

01 Ocak 2002-28 Şubat 2002 tarihleri arası Resmi Gazete'de yayımlanmış bulunan ve Endüstri İlişkileri konularına ilişkin Mevzuat

01 Ocak 2002-28 Şubat 2002 tarihleri arası Resmi Gazete'de yayımlanmış bulunan ve Endüstri İlişkileri konularına ilişkin Mevzuat ÇİMENTO İŞVEREN DERGİSİ 1 Hazırlayan: Av. Füsun Gökçen 01 Ocak 2002-28 Şubat 2002 tarihleri arası Resmi Gazete'de yayımlanmış bulunan ve Endüstri İlişkileri konularına ilişkin Mevzuat R.G. 17 Ocak 2002

Detaylı

Kuru Duvar Sistemleri Dış Cephe Sistem Kitabı

Kuru Duvar Sistemleri Dış Cephe Sistem Kitabı Kuru Duvar Sistemleri Dış Cephe Sistem Kitabı www.boardex.com.tr, Dalsan Alçı A.Ş. nin tescilli markasıdır. Kuru Duvar Sistemleri CEKETLEME Tek İskeletli Çift İskeletli Omega Ceket Omega CeketMAX Performans

Detaylı

MULTİFONKSİYONEL FULL İZOLASYON HARÇLARI ÇAĞDAŞ YAPILARIN 9 DERDİNE DEVA D9

MULTİFONKSİYONEL FULL İZOLASYON HARÇLARI ÇAĞDAŞ YAPILARIN 9 DERDİNE DEVA D9 MULTİFONKSİYONEL FULL İZOLASYON HARÇLARI ÇAĞDAŞ YAPILARIN 9 DERDİNE DEVA D9 D1 Deprem Sigortası dır: % 70 hafiftir. D2 Karlı dır: % 60-80 e kadar ısı izolasyonu sağlar ve küresel ısınmayı azaltır. D3 Akustik

Detaylı

Prefabrike Yapıların Başlıca Tasarım İlkeleri

Prefabrike Yapıların Başlıca Tasarım İlkeleri Atatürk Üniv. Ziraat Fak. Derg. 35 (3-4), 235-240, 2004 Prefabrike Yapıların Başlıca Tasarım İlkeleri Ayla P. AMİL, Abdulkadir Cüneyt AYDIN Atatürk Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği

Detaylı

EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ

EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ ORGANİK OYUNCAK ÜRETİM BELGESİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

EPS. Kılavuzu EPS. Mühendisler Mimarlar Teknisyenler İnşaatçılar Yapı Malzemecileri PROFESYONELLER İÇİN

EPS. Kılavuzu EPS. Mühendisler Mimarlar Teknisyenler İnşaatçılar Yapı Malzemecileri PROFESYONELLER İÇİN EPS Kılavuzu EKONOMİ PERFORMANS SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK Mühendisler Mimarlar Teknisyenler İnşaatçılar Yapı Malzemecileri EPS PROFESYONELLER İÇİN EPS yıllardır mimar, mühendis, inşaat müteahhitleri ve tasarımcıların

Detaylı