Intrusion Belirleme Araçları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Intrusion Belirleme Araçları"

Transkript

1 Intrusion Belirleme Araçları

2 ID (Intrusion Detection) Nedir? Bilgi sistemlerine yetkisiz erişim girişimlerinin, sistem yada ağ tarafından sağlanan bilgilerin, logların ve benzeri bilgilerin üzerinde çalışan yazılımların aracılığıyla yada elle belirlenmesidir. Yetkisiz erişim girişimleri (Intrusion) ise, bilgi yada sistemlere yetkisiz erişim sağlamak, bilgiyi değiştirmek ve sistemleri güvenilmez ve dengesiz duruma getirmek amacıyla yapılan her türlü girişimi belirtir. Zararlı aktivite, sistemin içinden geldiğinde ise yanlış kullanım (misuse) olarak adlandırılabilir.

3 İzleme Yöntemleri Home Brew (Script, Big Brother, Logwatch, swatch) Uygulama Tabanlı Host Tabanlı ( Agent olarak da adlandırılır) Hedef Tabanlı Tripwire gibi bütünlük denetleyici araçlar. Ağ Tabanlı ( Sensor olarak da adlandırılır) Hybrid yada Tümleşik (Yukardaki yöntemlerin bir kaçını yada hepsinin kullanılması) Honypot Gateway IDS (IDS/FW birleştirilmiş)

4 Analiz Tipleri İmza tabanlı analiz (Belirli bir iz gözlenir) Virüs tarayıcılara benzer. Ağ üzerinden akan veri içinde belirli bir veri dizimi aranır. İstatistiksel analiz. Zaman, sıklık ve session uzunluğu temel alınmıştır. Örneğin idari bölümdeki bir bilgisayardan, daha önce hiç gelmemesine rağmen ICMP paketleri alınıyorsa uyarı verir. Bütünlük denetleme Hashing mekanizması kullanır. Bilgi sistemi içinde yetkili ve yetkisiz olarak gerçekleştirilen değişiklikleri belirler. Davranış tabanlı/anormallik belirleme Akış tabanlı

5 Ağ Tabanlı ID (Üstünlükleri) Bilgisayarlar üzerinde bir konfigürasyon değişikliği yapmadan bir çok bilgi hızlı bir şekilde toplanabilir. Ağ yada veri kaynaklarını etkilemez. Ağ ataklarını ve yanlış kullanımları gerçek zamanlı olarak izler ve belirler. Sisteme bir yük oluşturmaz.

6 Ağ Tabanlı ID (Kötü Yönleri) Verilerin şifrelenmesi durumunda protokol taraması gerçekleştirilemez. Ağ trafiği üzerindeki veriden bir host a neler olduğu konusunda bilgi verebilir ama sonucu hakkında bilgi veremez. Bütünüyle anahtarlanmış ortamlarda uygulanması zordur. Çok büyük bant genişliğine sahip ağlarda performans problemi yaşanabilir.

7 Host Tabanlı ID (Üstünlükleri) Bilgisayar üzerinde kimin nereye eriştiğini denetler. Sorunlu aktiviteleri özel bir hesaba yönlendirir. Davranış değişikliklerini izleyebilir. Şifrelenmiş ortamda çalışır. Anahtarlanmış ağlarda çalışabilir.

8 Host Tabanlı ID (Kötü Yönleri) Ağ iletişimini gözleyemez. İzleme mekanizmasının çalıştırılması, sisteme ek yük getirir, performası etkileyebilir. İzleme bilgisinin tutulabilmesi için büyük bir bilgi depolama alanına gerek duyulabilir. İşletim sistemi zaafiyetleri agent ın çalışmasını ve verimini de etkileyebilir. Agent lar işletim sistemine özeldir.

9 Bir IDS Sensor ün Genel Yapısı Yönetim Merkezine giden Yönetim Link i IP Adres Yönetim Konsolu Ağ İzleme Noktası Pasif izleme noktası IP Adres i yok! Veri Yakalama Veri Akışı

10 IDS Sensor Yerleştirilme Süreci 1. Önemli verilerinizin korunabilmesi için izlenmesi gereken trafik belirlenir. 2. Sensor ağa bağlanır. 3. Başlangıç konfigürasyonu yapılır. 4. Bu konfigürasyon ile bir hafta yada on gün kullanılır. 5. Alarmlar incelenerek yanlış daha doğru sonuçlar alabilmek için konfigürasyon üzerinde gereken değişiklikler yapılır. 6. Saldırılar karşısında verilecek karşılıklar belirlenerek uygulanır. 7. Sensor üzerindeki vertabanı, yeni saldırı bilgileri ile güncellenir.

11 Sensor İçeriye mi Dışarıya mı Yerleştirilmeli? Saldırı Noktası DMZ Ağ İçi Internet Si Sensor Dışardayken: Ateşduvarının kestiği trafik de dahil olmak üzere herşeyi izleyebilir. Ateş duvarının neyi kestiğini, hangi trafiğe izin verdiğini belirleyemez. DMZ trafiğini ve ağ içine giren, ağdan çıkan trafiği gözleyebilir. Sensor İçerdeyken: Sadece ateşduvarı tarafından izin verilen trafiği izleyebilir. Neye karşılık vermek gerektiği konusunda bilgi sahibi olursunuz. Ateşduvarının her bir bacağı için bir sensor kullanmak gerekir.

12 Tipik Sensor Yerleşimi Kritik Sunucu ve Kaynaklar Veri Depolama Merkezi Bölge Ofisleri Corporate Network Internet Uzaktan Erişim Uzaktan Erişim Sistemi İş Ortaları Erişimi Extranet Bağlantılar DMZ Sunucular Internet Bağlantıları

13 Ataklara Verilebilecek Karşılık Tipleri (1/2) Çevre birimlerde konfigürasyon değişikliği Yönlendiricilerde kural değişiklikleri Ateşduvarı kurallarında değişiklikler Karşı saldırı (Önerilmez!...) Saldırgan hakkında bilgi toplayan küçük programlar kullanılabilir. Saldıran tarafa çok büyük bir dosya gönderilebilir. Olumsuz etki: Saldırgana varlığınız konusunda onay verilmiş olur. Gerçek zamanlı bilgilendirme: Çağrı cihazlarına mesaj gönderebilir Birden çok kullanıcıyı ile uyarabilir. Ekranda görünen ve/veya duyulabilen alarmalar üretebilir.

14 Ataklara Verilebilecek Karşılık Tipleri (2/2) Güçlendirme Hız sınırlama Saldırıların yavaşlatılması Session Sniping Session yakalanır Her iki tarafa da reset gönderilerek session sona erdirilir.

15 Tipik Saldırı Karşılıkları TCP reset IP session loglarının tutulması Shunning /kesme Her bir atak tipi için ayrı bir konfigürasyon yapılabilir.

16 TCP Reset Reset sinyali, izleme noktasından gönderilir. Reset sinyalinin gönderilmesi sırasında kaynak ve hedef IP adresleri ve MAC adresleri değiştgirilerek kullanılır. Doğru TCP sıralama numarasının belirlenmesi gerekir. Bu durum, kaynak ve hedef arasında çok yoğun bir trafiğin olduğu durumlarda TCP rest i güvenilmez bir duruma getirir. Bazı uygulamalar otomatik olarak yeniden bağlantı kurar ve yeniden gönderirler (SMTP). İlk paket bu arada hedefe ulaşmış olduğundan olayın gelişimini engellemez.

17 Shunning /Kesme Sensor, yönetim noktasından ateşduvarı ve/veya yönlendiriciye bağlanır Bir saldırı izi yakalandığında sensor ateşduvarı ve/veya yönlendiriciye, aynı kaynaktan gelecek takibeden trafiğin engellenmesi gerektiğini bildirir. Bu arada ilk paket hedefine ulaşmıştır.

18 Yönlendirici ile Shunning /Kesme Saldırgan Internet İzleme arayüzünde saldırı belirlenir Kes Write the ACL Si Ağ İçi Detect the attack Yönetim arayüzünde erişim kontrol listeleri (ACL) oluşturulur.

19 IDS Trafiğinin Güvenliği Yönetim ağının ayrılamadığı durumlarda şifrelenmiş iletişim kullanılabilir. Sensor ile yönetim merkezi arasında IPSEC kullanılabilir. Şifreleme servsisindeki önemli noktalar; Şifreleme anahtarlarının yönetimi manuel yapılır. sensor ve yönetim merkezi üzerindeki IPSEC performansları uyumlu olmalıdır. Güvenilmeyen ağlardan geçerken de IPSEC kullanılmalıdır.

20 IDS Trafiğinin Güvenliği Güvenilmeyen AĞ Uzak AĞ IPSec Tuneli Korunmuş Ağ Director Yönetim Merkezi IDS Sensor

21 WHAT DOES IT PROTECT ME AGAINST

22 WHAT DOES IT PROTECT ME AGAINST

23 Alarm Sayısı Çok Yüksekse? Böyle bir durumla karşılaşmamanızı umarız, ancak, Konfigürasyonu iyi yapılmamış sensor, Ağ üzerinde gerçekleşen her bağlantının loglarının alınması, Bir saldırgan tarafından kullanılan ve IDS üzerinde servis engelleme atakları gerçekleştirebilen Stick/Snot gibi programlar çok sayıda alarm üretirler.

24 IDS Kandırma Teknikleri Kandırma teknikleri, IDS in tarama alanın dışında saldırganların rahatça dolaşabilmelerini sağlayan tekniklerdir: Paket parçalama (Fragmentation) Yavaş tarama Kalkanlanmış tarama Sırasını takibetmeyen paketler Değişik kodlama biçimleri (Örneğin %u, UTF (%xx%xx), HEX (%xx)). Bilinen portların kullanılması (Codered)

25 IDS Kandırma Teknikleri - %u Kodlama 5 Eylül 2001 de belirlenmiştir. Hemen hemen bütün IDS lerde görülmüştü. Standart değildir ve Microsoft a özeldir. Diğer işletim sistemlerindeki durumu konusunda bir bilgi bulunmamaktadır. Bir saldırgan %u kodlanmış bir istek gönderdiğinde IDS i geçebilmektedir. Kalkanlanmış bir Codered isteği örneği: GET /himom.id%u0061 HTTP/1.0

26 IDS Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar Kural sayısı Uygulanacak ortam ile uyumluluk Bütün bir veri paketini okuyabilme Parçalanmış veri paketlerini değerlendirebilmeli. Güncellemenin nasıl ve ne sıklıkta yapıldığı belirlenmeli. Raporlama özellikleri (veri alma, veri aktarma, okunabilirlik, vb) incelenmeli. Teknik destek Kullanım kolaylığı olmalı

27 IDS Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar Özel bir donanıma gerek olup olmadığı belirlenmeli Ağ yada Host tabanlı olup olmayacağına karar verilmeli Güncellemelerin maliyeti belirlenmeli Saldırılara otomatik karşılıklar verip veremediği belirlenmeli Yapısının ne kadar esenk olduğu incelenmeli Yanlış pozitif oranının ne olduğu öğrenilmeli Sistemi işletmek için ne düzeyde bir uzmanlığa gerek duyulduğu öğrenilmelidir

28 IDS Hakkında Geniş Bilgi Incident.org, ARIS, MyNetWatchMan CVE ( IDMEF, Intrusion Detection Exchange Message Format - CIDF, Common Intrusion Detection Framework

29 TEŞEKK EKKÜRLER

8 GÜVENLİK DUVARI(Firewall)

8 GÜVENLİK DUVARI(Firewall) 8 GÜVENLİK DUVARI(Firewall) 8.1 Giriş İşletmelerin intranet ve extranet uygulamaları dolayısıyla dış dünyayla olan bağlantıları artmıştır. Böyle sistem yapılarının saldırılardan korunması daha zordur.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (YAZILIM)

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (YAZILIM) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (YAZILIM) ANKARA, 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Ağ Güvenlik Duvarı Çözümü Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ağ Güvenlik Duvarı Çözümü Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ağ Güvenlik Duvarı Çözümü Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Enis Karaarslan, enis.karaarslan@ege.edu.tr Ege Üniversitesi Network Güvenlik Grubu ÖZET Ağ güvenlik duvarı (network firewall), kurumun

Detaylı

Bağlantılı ve Bağlantısız Servisler: Katmanlar üst katmanlara iki tür servis sunabilirler; bağlantılı servis ve bağlantısız servis.

Bağlantılı ve Bağlantısız Servisler: Katmanlar üst katmanlara iki tür servis sunabilirler; bağlantılı servis ve bağlantısız servis. Bağlantılı ve Bağlantısız Servisler: Katmanlar üst katmanlara iki tür servis sunabilirler; bağlantılı servis ve bağlantısız servis. Bağlantılı servis telefon sistemine benzer. Bir bağlantılı ağ servisinin

Detaylı

TÜRKİYE İŞ KURUMU GÜVENLİK VE LİSANS İHALESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

TÜRKİYE İŞ KURUMU GÜVENLİK VE LİSANS İHALESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ TÜRKİYE İŞ KURUMU GÜVENLİK VE LİSANS İHALESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ Ocak 2009 İŞKUR Güvenlik ve Lisans İhalesi Teknik Şartnamesi Sayfa 1 / 11 1. KONU, AMAÇ VE KAPSAM 1.1. KONU Bu teknik şartname, Türkiye İş

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (DONANIM)

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (DONANIM) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (DONANIM) ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında

Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında İçindekiler Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında... 2 Çeviren:... 2 Danışman:... 2 Belge Yazarı:...2 Kullanma Hakkı:... 2 İletişim:... 2 Yasal Sorumluluk Reddi... 2 BÖLÜM 1:... 3

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ WEB TABANLI UZAKTAN KONTROL 481BB0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

SAVUNMA YÖNTEMLERY NTEMLERİ. ASES Bilgi Güvenlik G Teknolojileri

SAVUNMA YÖNTEMLERY NTEMLERİ. ASES Bilgi Güvenlik G Teknolojileri SAVUNMA YÖNTEMLERY NTEMLERİ ASES Bilgi Güvenlik G Teknolojileri Bilgi GüvenliG venliği Tasarımının n Amaçlar ları Bilgi Güvenliği Bir Sistem ve Süreçtir! Altyapının her noktasında güvenlik sağlanmalıdır.

Detaylı

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU DENİZCİLİK UZMANLIK TEZİ Ali Rıza EKİCİ, Denizcilik

Detaylı

Bilgi Güvenliği Politikası

Bilgi Güvenliği Politikası İÇİNDEKİLER GİRİŞ KISALTMALAR TABLOSU 1. E-POSTA POLİTİKASI 2. ŞİFRE POLİTİKASI 3. ANTİ-VİRÜS POLİTİKASI 4. İNTERNET ERİŞİM VE KULLANIM POLİTİKASI 5. SUNUCU GÜVENLİK POLİTİKASI 6. VERİTABANI GÜVENLİK POLİTİKASI

Detaylı

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır.

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. AĞ TOPOLOJİLERİ Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. Fiziksel Topoloji : Ağın fiziksel olarak

Detaylı

Palo Alto Networks Yeni Nesil Güvenlik Duvarına Genel Bakış

Palo Alto Networks Yeni Nesil Güvenlik Duvarına Genel Bakış PALO PALO ALTO ALTO NETWORKS: NETWORKS: Yeni Next-Generation Nesil Güvenlik Duvarına Firewall Genel Feature Bakış Overview Palo Alto Networks Yeni Nesil Güvenlik Duvarına Genel Bakış Uygulama ve tehdit

Detaylı

Bölüm 4 Ağ Katmanı. 4.1 Giriş. 4.2 Ağ katmanı tasarımında önemli noktalar

Bölüm 4 Ağ Katmanı. 4.1 Giriş. 4.2 Ağ katmanı tasarımında önemli noktalar Bölüm 4 Ağ Katmanı 4.1 Giriş OSI başvuru modelinin 3. katmanıdır. Ağdaki bir bilgisayar ikinci katmanda hangi protokolde çalışırsa çalışsın (Ethernet, Jetonlu halka, ATM gibi) üçüncü katmanda bir yönlendirilmiş

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

VPN (SANAL ÖZEL AĞLAR)

VPN (SANAL ÖZEL AĞLAR) T.C FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMÜ VPN (SANAL ÖZEL AĞLAR) BİTİRME ÖDEVİ HAZIRLAYANLAR Arif YILDIZ M. Ali AKDENİZ DANIŞMAN Yrd Dç.Dr. Hasan BALIK Haziran, 2005 ELAZIĞ

Detaylı

ÇOK ALGILAYICILI SALDIRI TESPİT SİSTEMLERİ Şule Pasin spasin@toysrus.com.tr

ÇOK ALGILAYICILI SALDIRI TESPİT SİSTEMLERİ Şule Pasin spasin@toysrus.com.tr ÇOK ALGILAYICILI SALDIRI TESPİT SİSTEMLERİ Şule Pasin spasin@toysrus.com.tr Özet Günümüzde bilgi teknolojileri sistemlerinin en önemli çalışma ve araştırma alanlarından biri güvenliktir. Sisteme veya ağa

Detaylı

antikor Yönetim Panelleri

antikor Yönetim Panelleri 1 antikor Yönetim Panelleri AntiKor G100, S100, S200, P100, P200, E100, E200 ve E300 sürümünde de 15 ana kategori bulunmaktadır. Modeline göre bazı kategoriler ve menüler lisans kapsamı dışında olabilir.

Detaylı

YÖNLENDİRİCİ GÜVENLİĞİ

YÖNLENDİRİCİ GÜVENLİĞİ YÖNLENDİRİCİ GÜVENLİĞİ Sedat Kulduk, Enis Karaaslan, kulduk@bornova.ege.edu.tr, enis@bornova.ege.edu.tr Ege Üniversitesi Network Güvenlik Grubu ÖZET Bu bildiride, bilgisayar ağlarının kısa tanımından başlayarak,

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ AĞ GÜVENLİĞİ VE AĞ PROTOKOLLERİ 481BB0007 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Ağ Donanımı. Kazım BUDAK Seda ATABAY Sultan ODABAŞI Tuğba SERT

Ağ Donanımı. Kazım BUDAK Seda ATABAY Sultan ODABAŞI Tuğba SERT Ağ Donanımı Kazım BUDAK Seda ATABAY Sultan ODABAŞI Tuğba SERT Ağ Tarihçesi 1960'li yılların sonlarında Hawaii Üniversitesi ALOHA adını verdiği bir geniş ağ kurdu. Üniversitenin amacı kampüsün değişik noktalarına

Detaylı

Hack Teknikleri. Ahmet BERKAY Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü aberkay@bilmuh.gyte.edu.tr

Hack Teknikleri. Ahmet BERKAY Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü aberkay@bilmuh.gyte.edu.tr Hack Teknikleri Ahmet BERKAY Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü aberkay@bilmuh.gyte.edu.tr 1. Giriş Hazırlanan bu çalışma sonucunda, özellikle internet kavramının gelişmesi ve yaygınlaşması sonucunda ortaya

Detaylı

ESET ENDPOINT SECURITY Android için

ESET ENDPOINT SECURITY Android için ESET ENDPOINT SECURITY Android için Kullanıcı Kılavuzu (ürün sürümü 2,0 ve üzeri için hazırlanmıştır) Bu belgenin en son sürümünü indirmek için burayı tıklatın ESET ENDPOINT SECURITY ESET, spol. s r.o.

Detaylı

Worry-Free. p c. Business Security Standard ve Advanced Sürümler. Yükleme ve Yükseltme Kılavuzu. Securing Your Journey to the Cloud.

Worry-Free. p c. Business Security Standard ve Advanced Sürümler. Yükleme ve Yükseltme Kılavuzu. Securing Your Journey to the Cloud. Worry-Free Business Security Standard ve Advanced Sürümler Yükleme ve Yükseltme Kılavuzu Securing Your Journey to the Cloud p c Korumalı Bulut ws Ağ Güvenliği Trend Micro Incorporated, bu belgede ve burada

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. (ürün sürümü 4.2 veya daha üstüne yöneliktir) Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008

Kullanım Kılavuzu. (ürün sürümü 4.2 veya daha üstüne yöneliktir) Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008 Kullanım Kılavuzu (ürün sürümü 4.2 veya daha üstüne yöneliktir) Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008 İçindekiler 1. ESET Smart Security 4...4 1.1 Yenilikler... 4 1.2 Sistem gereksinimleri...

Detaylı

TD-W8961ND 300Mbps Kablosuz N ADSL2+ Modem Router

TD-W8961ND 300Mbps Kablosuz N ADSL2+ Modem Router TD-W8961ND 300Mbps Kablosuz N ADSL2+ Modem Router Rev: 1.1.1 1910010732 TELİF HAKKI ve MARKALAR Özellikler, herhangi bir bildirimde bulunmadan değiştirilebilir. bir TP-LINK TECHNOLOGIES CO., LTD tescilli

Detaylı

Wireless 54Mbps ADSL Router Kullanım Kılavuzu

Wireless 54Mbps ADSL Router Kullanım Kılavuzu Wireless 54Mbps ADSL Router Kullanım Kılavuzu R46.1175.00 rev 3 Kurulum... 3 Wireless 54Mbps ADSL Router konfigürasyonu... 7 Sorun Giderme... 63 Spesifikasyonlar... 77 Yasal bilgiler... 83 Garanti...

Detaylı

BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ

BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ Bugün telefon, telgraf, radyo ve televizyon gibi araçların yanı sıra bilgisayar da iletişim amacıyla kullanılmaya başlanmış önemli bir iletişim aracıdır. Bilgisayarın iletişim

Detaylı

BİLGİ SİSTEMLERİNDE LOG YÖNETİMİ VE LOGLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

BİLGİ SİSTEMLERİNDE LOG YÖNETİMİ VE LOGLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ T.C. BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ BİLGİ SİSTEMLERİNDE LOG YÖNETİMİ VE LOGLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ Yüksek Lisans Tezi Ersun BAYRAKTAROĞLU İSTANBUL, 2009 T.C. BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİLGİ

Detaylı

İmza : Öğrenci Adı Soyadı : Süleyman ALTAN

İmza : Öğrenci Adı Soyadı : Süleyman ALTAN i ii Bu tezin tasarımı, hazırlanması, yürütülmesi, araştırılmalarının yapılması ve bulgularının analizlerinde bilimsel etiğe ve akademik kurallara özenle riayet edildiğini; bu çalışmanın doğrudan birincil

Detaylı