Bilgisayara Giriş. Bilgisayarlar ilk geliştirilmeye başlandıklarından bugüne kadar geçen süre içerisinde oldukça değişmişlerdir.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bilgisayara Giriş. Bilgisayarlar ilk geliştirilmeye başlandıklarından bugüne kadar geçen süre içerisinde oldukça değişmişlerdir."

Transkript

1 Bilgisayara Giriş Bilgisayarlar ilk geliştirilmeye başlandıklarından bugüne kadar geçen süre içerisinde oldukça değişmişlerdir. Bilgisayarın Gelişimi Bilgisayarlar daha hızlı hesap yapmak için geliştirilen fakat günümüzde birçok işi yapabilen, yüksek teknoloji ürünü elektronik cihazlardır. Hesap yapmayı kolaylaştırmak için icat edilen ilk alet abaküstür. Dört işlem yapmayı kolaylaştıran abaküs, milattan önce 3000 yıllarında Çinliler tarafından kullanılmıştır. Abaküs ile başlayan bu icatlar, günümüz bilgisayarları ile devam etmektedir ve sürekli yeni teknolojiler geliştirilmektedir lu yıllarda delikli kartlar kullanarak aritmetik hesap yapabilen Analitik Makine geliştirildi. İlk veri işleyen elektriksel bilgisayar 1889 yılında geliştirildi. Bu cihaz da delikli kart tekniğini kullanıyordu. Cihazı geliştiren Dr. Hollerith, 1896 yılında ürünlerini satmak amacıyla kendi şirketini kurdu. Bu şirket daha sonra IBM adını aldı. İlk elektronik bilgisayar olan ABC (Atanasoff-Berry Computer) 1942 yılında geliştirildi. ABC nin teknolojisi kullanılarak günümüz bilgisayarlarının ilk örneği olarak kabul edilen ENIAC (Electrical Numerical Integrator and Computer) geliştirildi. ENIAC, Amerikan Ordusu tarafından kullanılıyordu. 30 ton ağırlığında olan cihaz 30 farklı birimden oluşuyordu. Transistörlerin bilgisayar teknolojilerinde kullanılmaya başlanmasından sonra bilgisayarların boyutları küçüldü ve maliyetleri düştü. Entegre devrelerin kullanımıyla bilgisayarlar iyice küçüldü yılında Intel tarafından 8086 işlemcileri üretildi ve 1981 yılında DOS işletim sistemi çalıştıran bilgisayarlar tanıtıldı. Bilgisayar İletişimi İnsanlar tarih boyunca, haberciler, güvercinler ve duman gibi farklı iletişim metotları kullanmıştır. İletişimi hızlandırmak için telefon ve telgraf gibi elektronik teknolojiler geliştirilmiştir. Bu teknolojiler aracılığı ile yapılan iletişimde insan sesi ya da bir metin, elektronik sinyallere dönüştürülmek zorundadır. Alıcı tarafında ise tekrar sese ya da metne dönüştürülmelidir. Bilgisayarlar da kendi içlerinde iletişim kurarken bir takım kodlar kullanırlar. Her elektronik cihazın yaptığı gibi bilgisayar-

2 4 Bölüm 1 lar da elektrik sinyalinin olması ya da olmaması durumlarını, yani sadece iki durumu kullanarak iletişim kurar. Bit ve Byte Kavramları Bilgisayarlar ikili sayı sistemi kullanırlar. İkili sayı sistemi sadece iki sayıdan oluşur; 1 ve 0. 1, sinyal olduğu, 0 ise sinyal olmadığı anlamına gelir. Tüm iletişim bu iki sayının değişik kombinasyonları ile gerçekleşir. Ayrıca bilgisayarda depolanan ve ağ üzerinden aktarılan veriler de hep bu iki sayının kombinasyonlarıdır. Bit: Bilgisayarın anlayabileceği en küçük veri miktarıdır. Bir adet 1 ya da 0 değeridir. Nibble: 4 bit ten oluşur. Byte: Bir karakterlik bilgiyi ifade eden 8 adet bit ten oluşur. Klavyede basılan her tuş 1byte ile ifade edilir. Word: 16 bit ten oluşur. Kullanılan harfler byte lar ile ifade edilir. Örneğin A harfi ikili sayı sisteminde şeklini alır. Bu sayı onluk sayı sisteminde 65 e eşittir. Veri depolama birimlerinin ne kadar veri saklayabileceği de bit ve byte kullanarak belirtilir. 1 Kilo Byte (KB): 1024Byte 1 Mega Byte (MB): 1024KB 1 Giga Byte (GB): 1024MB 1 Tera Byte (TB): 1024GB ASCII (American Standart Code for Information Interchange) ASCII kodu, metin karakterlerinin ikili sayı sistemindeki değerleridir. İngilizce alfabedeki tüm karakterleri içeren 128 koddan oluşur. Ancak günümüz bilgisayarları 256 ASCII kodunu tanıyabilmektedir. Örneğin 0 sayısının ASCII kodu ile gösterilir. Bu ikili düzendeki sayının onluk sayı düzenindeki karşılığı 48 dir. Bunu bir metin editörü programı ile deneyebilirsiniz. Program açıkken klavyedeki sol ALT tuşuna basılı tutarak 48 yazdığınızda ekranda 0 sayısını görürsünüz. ALT + 49 tuşlarına bastığınızda 1 sayısını görürsünüz. Veri Yolu Bilgisayarlar veri iletiminde veri yolu (bus) adı verilen yolları kullanır. Bu yolların genişliği bilgisayarın aynı anda ne kadar veri iletebileceğini gösterir. 16bit lik veri yolu, aynı anda 16bit in hareket edebileceğini gösterir. Bilgisayardaki tüm cihazlar veri yolları ile birbirlerine bağlıdırlar. Bilgisayar İşleminin Üç Aşaması Bilgisayar işlemleri üç aşamalıdır. Bilgisayara ne yapması gerektiğinin söylenmesi (Giriş - Input), bilgisayarın işlemi yapması (İşlem Process) ve işlemin sonucunu göstermesi (Çıktı Output).

3 Bilgisayara Giriş 5 Her bilgisayar parçası bu üç aşamanın birinde görev alır. Giriş Cihazları Bilgisayara komut vermek için kullanılan cihazlardır. Klavye: Üzerinde tuşlar bulunan ve bu tuşlar kullanılarak komut verilebilmesini sağlayan cihazdır. Fare (Mouse): Ekrandaki imlecin hareket etmesini sağlayan ve üzerindeki tuşlar aracılığı ile komut verilmesine olanak tanıyan cihazdır. TouchPad: Fare ile aynı görevi yapar. Genelde dizüstü bilgisayarlarda bulunur ve üzerinde gezdirilen parmağın hareketi doğrultusunda imleci hareket ettirir. JoyStick: Genelde oyunlarda kullanılan ve ekrandaki hareketi sağlayan koldur. Mikrofon: Sesleri algılayıp bilgisayara ileten cihazdır. İşlem Cihazları Bilgisayara giriş cihazları ile verilen komutlar, bilgisayarın birçok işlem ünitesi aracılığı ile hesaplanır ve sonuçlar üretilir. Merkezi İşlem Ünitesi (Central Processing Unit - CPU): Bilgisayarın yapması gereken tüm matematiksel işlemleri yapar. Teknolojisi en gelişmiş cihazdır. Bellek: İşlemcinin yapacağı hesaplar için kullanması gereken verilerin geçici olarak depolandığı alandır. Anakart: Tüm cihazların bağlandığı ve üzerindeki veri yolları ile bu cihazların iletişimini sağlayan cihazdır. Bilgisayarın sinir sistemi olarak düşünülebilir. Diğer Kartlar: Ekran kartı, ses kartı gibi belirli bir işi yapan kartlar. Çıktı Cihazları Bilgisayarlar, yaptıkları işlemlerin sonucunu kullanıcıya bir şekilde gösterir. Bunun için çıktı cihazları kullanılır. Monitör: Verilen komutların sonucunu görebilmek için kullanılan ekrandır. Yazıcı: Bir dokümanın kağıt üzerine basılmasını sağlayan cihazdır.

4 6 Bölüm 1 Depolama Birimleri Bilgisayarın, üç işlem aşamasında kullandığı cihazların dışında, bir de verileri saklamak için depolama birimlerine ihtiyacı vardır. Bu cihazlardan bazıları bilgisayar üzerinde sabit tutulurken bazıları da verileri taşımak için kullanılır. Sabit Disk (Hard Disk Drive - HDD): Bilgisayar üzerinde sabit olarak tutulan, işletim sistemi dosyalarını ve kullanıcı verilerini barındıran birimdir. Flash Bellek: USB arayüzü kullanılarak bilgisayara bağlanırlar. Çok yüksek depolama alanı sağlamazlar. Veri taşımak için kullanılmak üzere üretilmişlerdir. Kullanımları kolaydır ve çok küçüktürler. Compact Flash: Flash belleklerden daha fazla alan sunarlar ve daha hızlıdırlar. Router cihazları ve fotoğraf makinelerinde hafıza birimi olarak kullanılırlar. Bilgisayara bağlamak için kart okuyucuları kullanılır. Secure Digital: Diğer hafıza birimleri ile karşılaştırıldığında daha yavaştırlar ve kapasiteleri daha düşüktür. Cep telefonu gibi küçük cihazlar için tasarlanmışlardır. Fiziksel boyutlarına göre Mini SD, Micro SD gibi çeşitleri vardır. Bilgisayara bağlamak için kart okuyucuları kullanılır. Optik Birimler: Merkezi İşlem Birimi (Central Processing Unit) İşlemci, bilgisayarın beyni konumundaki en temel parçadır. Bilgisayarda gerçekleştirilen her türlü işlem, ister müzik dinlemek ister hesap yapmak olsun, işlemci tarafından işlenir. Mikroişlemci Nedir? Mikroişlemciler, bilgisayarda yapılacak tüm matematiksel ve mantıksal hesaplama işlerini üstlenir. Bilgisayara verdiğimiz tüm komutlar işlemci tarafından işlendikten sonra sonuçları ilgili birime iletilir. Bundan sonra kullanıcı verdiği komutun sonucunu görebilir. İşlemciler, bilgisayarın hızını doğrudan etkileyen bileşenlerdir. İşlemcilerin hızı Hertz (Hz) cinsinden ölçülür. İşlemci, işlemleri parçalara bölerek işler. Bu parçalara döngü denir. İşlemcinin bu dögüleri işlemesi bir miktar vaktini alır. Bir saniyede işlenebilen döngü sayısı işlemcinin hızıdır. Örneğin, 3Ghz hızında çalışan bir işlemci, saniyede 3 milyar döngü yapabilir. Bir toplama işleminin 10 döngü gerektirdiğini varsayarsak, bu işlemci, saniyede 300 milyon toplama işlemi yapabilir. İşlemciler 6 temel birimden oluşur: Control Unit (CU): İşlemciye gelen ve işlemciden işlenerek çıkan verilerin organizasyonunu yapar. Aritmetic Logic Unit (ALU): İşlemcideki matemetiksel ve mantıksal işlemleri yapan birimdir. İşlemcide birden fazla ALU bulunabilir. Örneğin Hyper Threading (HT) işlemciler gibi. Floating Point Unit (FPU): İleri düzey matematiksel işlemleri yapan birimdir. Register: Çok uzun işlemleri yaparken bu kısım karalama defteri olarak kullanılır. Level 1 Cache: İşlemci hızında çalışan önbellektir. Hesap yaparken çok sık kullanılan veriler burada tutulur. 64KB veya 128KB büyüklüğündedir. Level 2 Cache: Level 1 Cache gibi kullanılır. Level 1 de yer kalmadığı zaman Level 2 kullanılır. Level 1 kadar hızlı değildir fakat bellek alanı daha büyüktür. 512KB ila 8MB arasında bir büyüklüğe sahip olabilir.

5 Bilgisayara Giriş Veri Yolları İşlemciler bilgisayardaki diğer birimler ile veri yolları üzerinden haberleşir. İki tip veri yolu vardır. Adres Yolu (Address Bus): İşlemci, üzerinde hesap yapacağı bilgileri bellekten alır ve işlemi yaptıktan sonra tekrar belleğe yazar. Veriler, bellekte 8Bit lik bloklar halinde saklanır. Her bloğun bir adresi vardır. İşlemciler bellekteki verilere ulaşırken bu adresleri kullanır. Bu bloklar adres yolları aracılığı ile adreslenir. İşlemcinin sahip olduğu adres yolu adresleyebileceği bellek miktarını belirler. Örneğin 32Bit lik yani 32 adres yoluna sahip olan bir işlemci 4GB bellek adresleyebilir. Fakat yazılımsal olarak 32Bit lik bir işlemcinin daha fazla bellek alanı adresleyebilmesi mümkündür. Veri Yolu (Data Bus): Bellek üzerinde adreslenmiş bloklardaki veriler, bu yollar aracılığı ile taşınır. Veri yolları işlemcinin hızını etkileyen faktörlerden biridir. Örneğin 32Bit lik veri yoluna sahip bir işlemcinin iki döngüde yapabildiği işi, 64Bit lik işlemci bir döngüde yapar. Veri yolları, Front Side Bus (FSB) ve Back Side Bus (BSB) olmak üzere ikiye ayrılır.

6 Bölüm 1 Bu veri yolları işlemci üzerindeki pin lerdir. İşlemciler veri yolları haricinde topraklama ve güç için ayrı pin lere sahiptir. Front Side Bus (FSB) ve Back Side Bus (BSB) FSB ve BSB, işlemci ile bellekler arasındaki veri yollarına verilen addır. Bu iki veri yolunun hızı sistemin hızını önemli ölçüde etkiler. FSB: İşlemci ile bellekler arasındaki veri yoludur. Bu veri yolu anakart üzerindedir. Anakart seçiminde FSB hızı önemli bir rol oynar. Günümüz anakartlarında FSB hızı 1333Mhz e kadar ulaşmıştır. BSB: İşlemci ile Level 2 cache arasındaki veri yoludur. İşlemcinin üzerinde bulunur. Dünden Bugüne İşlemciler İlk mikroişlemci 1971 yılında Intel firması tarafından geliştirildi. Bu işlemciler hesap makinelereinde kullanıldı. İlk bilgisayar işlemcisi ise 1974 yılında üretildi. Birinci Kuşak İşlemciler 8086/ yılında 16Bit lik 8086 işlemcisi piyasaya sürüldü. 1MB bellek adresleme yapabiliyordu yılında 8088 işlemcisi üretildi. Temel olarak 8086 gibi çalışıyordu ve en fazla 10MHz hızına ulaşabiliyordu /80188 Intel firması tarafından 8086 ve 8088 geliştirilerek ve işlemcileri üretildi ve 8088 işlemcileri ile benzer özellikler taşımalarına rağmen ve işlemcileri daha az çevre birimine ihtiyaç duyuyordu. İkinci Kuşak İşlemciler lerde birinci kuşak işlemcilerin en fazla 1MB bellek adresleyebilmeleri bir engel olarak ortaya çıktı. Bu nedenle Intel, 1981 yılında X86 mimarisine sahip ikinci kuşak işlemcisini geliştirdi işlemcisi, birinci kuşak işlemcilerden birkaç kat daha hızlı çalışmaktaydı. Ayrıca bellek kullanımının iyileştirilmesini sağlayan güvenli mod ve korumalı mod olmak üzere iki moda sahipti.

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma.

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma. Bilgisayara Giriş Ders Notları I. GİRİŞ İçinde bulunduğumuz yüzyılın beraberinde getirdiği çok hızlı bilimsel teknolojik ve ticari faaliyetlerin yoğunluğu bilgisayarların kullanılmasını kaçınılmaz hale

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI. Doç. Dr. Muzaffer Dügel. mdugel@gmail.com

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI. Doç. Dr. Muzaffer Dügel. mdugel@gmail.com BİLGİSAYAR DERS NOTLARI Doç. Dr. Muzaffer Dügel mdugel@gmail.com BÖLÜM 1 1.1 Bilgisayar ve Bilgisayar Teknolojisi 1.1.1 Bilgisayarın Tanımı ve Kısa Tarihçesi 1 Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları Giriş

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ 2. BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI

BAŞLANGIÇ 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ 2. BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bilişim teknolojisi günlük hayatta hangi alanlarda kullanılabilir? 2. Günlük hayatta gözlemlediğiniz bilgisayar çeşitlerini söyleyiniz. 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ

Detaylı

II. BİLGİSAYARIN TEMEL ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

II. BİLGİSAYARIN TEMEL ÇALIŞMA PRENSİPLERİ I. BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar; kendine önceden yüklenmiş program gereğince çeşitli bilgileri-verileri uygun ortamlarda saklayan ve istenildiğinde geri getiren, çeşitli aritmetik ve mantıksal işlemler

Detaylı

BİLGİSAYAR DONANIMI. Ebubekir YAŞAR

BİLGİSAYAR DONANIMI. Ebubekir YAŞAR BİLGİSAYAR DONANIMI Ebubekir YAŞAR 2008 ÖNSÖZ Bilgisayarcı olarak, hızla gelişen teknolojiyi yakından takip etmek günümüzde neredeyse imkansız. Kullandığımız yapıların literatürü elimize gelmeden başka

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 1.HAFTA Bilgi Teknolojilerine Giriş Öğr.Gör. Ömer Faruk SEYMEN

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC

MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC KKTC MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ 7 ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI YAYINIDIR Yazı ve Araştırma Kurulu Başkan

Detaylı

Bir bilgisayar sisteminde yer alan donanımları (donanım bileşenlerini) şu şekilde sıralayabiliriz:

Bir bilgisayar sisteminde yer alan donanımları (donanım bileşenlerini) şu şekilde sıralayabiliriz: DERS 2: BİLGİSAYAR DONANIMI Ders sonunda yapabilecekleriniz: Bir kişisel bilgisayarın donanım bileşenlerini açıklamak. Belli bileşenlerin özelliklerini açıklamak. I. BİLGİSAYAR DONANIMI Bu derste kişisel

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 İÇİNDEKİLER...2 GİRİŞ...4 BİLGİSAYARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ...4 1. BÖLÜM...5 BİLGİSAYARA GİRİŞ...5 BİLGİSAYARIN KULLANIM ALANLARI...5 KAPASİTE KAVRAMI...6 BELLEK ÇEŞİTLERİ...6 1) İÇ BELLEK BİRİMİ...6

Detaylı

http://alikoker.name.tr

http://alikoker.name.tr ANAKART(MAINBOARD) Tüm donanım birimlerinin dolaylı ya da dolaysız bağlandığı elektronik karttır. Elektriği geçirmeyen fiberglas malzemeden yapılmışlardır. Üzerinde chipleri ve konektörleri birbirine bağlayan

Detaylı

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Hazırlayan: Levent Emmüngil & Orçün Madran Güncelleme: Halil Ersoy (Eylül 2013) Bü könü bittiğinde; Bilgisayarın mimarisi hakkında bilgi edinebilecek Bilgisayarın

Detaylı

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Giriş BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Eğer daha önceden bilgisayarlar ile çalıştıysanız, bunlar büyük miktarda bilgiyi saklayan ve kısa zamanda sayısız görevi yerine getiren kafa karıştırıcı makineler gibi görünebilir.

Detaylı

Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~

Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~ Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~ A. Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları... 2 1. Temel Bilgiler 2 a. Donanım yazılım bilişim teknolojisi... 2 b. Bilgi ve iletişim teknolojisi ürünlerinin tanıtımı...

Detaylı

BİLGİSAYAR NEDİR? BİLGİSAYAR. Veri Giriş Ünitesi Veri İşlem Ünitesi Çıkış Ünitesi. Merkezi İşlem Birimi (CPU) Anakart(mainboard) Ana Bellek(RAM)

BİLGİSAYAR NEDİR? BİLGİSAYAR. Veri Giriş Ünitesi Veri İşlem Ünitesi Çıkış Ünitesi. Merkezi İşlem Birimi (CPU) Anakart(mainboard) Ana Bellek(RAM) BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar, kullanıcıların girdiği bilgileri veri giriş ünitesine alan, işlem ünitesi ile girilen bilgileri işleyen, elde ettiği sonuçları kendi içinde saklayabilen ve işlenen verilerin

Detaylı

Bilgisayar Donanım ve Teknolojileri. Dr. Cahit Karakuş

Bilgisayar Donanım ve Teknolojileri. Dr. Cahit Karakuş Bilgisayar Donanım ve Teknolojileri Dr. Cahit Karakuş Categories of Computers Computers are classified based on their technology, function, physical size, performance and cost. The categories of computers

Detaylı

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Ulu tanrının adı ile Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Toplayan: Aydın yenilmez 1 A A sembolü PC'nin birinci disk sürücüsü. Her bilgisayarın farklı disk sürücüleri mevcuttur ve her biri ayrı bir harfle

Detaylı

BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ DERS NOTLARI

BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ DERS NOTLARI BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ DERS NOTLARI BĐLGĐSAYAR NEDĐR? Bilgisayar, kullanıcıdan aldığı verilerle mantıksal ve aritmetiksel işlemleri yapan; yaptığı işlemlerin 1 sonucunu saklayabilen; sakladığı bilgilere istenildiğinde

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA Temel Kavramlar Sayı ve Kodlama Sistemleri Bilgisayarın Kullanım Alanları ve Bilgisayarda Ölçü Birimleri Anakart, İşlemci (CPU), ROM ve RAM,

Detaylı

Bilgisayarın genel bir tanımını yapmak gerekirse:

Bilgisayarın genel bir tanımını yapmak gerekirse: 1. BİLGİSAYAR TARİHİ 1.1. GENEL BİLGİSAYAR BİLGİLERİ Günümüzde çevremize ve bilgisayar ile ilgili çeşitli kaynaklara bir göz attığımızda, eski Atari ve Amiga bilgisayarlardan ve Intel 8088 veya 286 işlemcisi

Detaylı

BÖLÜM 1: BILGISAYAR DONANIMI

BÖLÜM 1: BILGISAYAR DONANIMI BÖLÜM 1: BILGISAYAR DONANIMI 1.1- GIRIS Bilgisayar, kullanicidan aldigi verilerle mantiksal ve aritmetiksel islemleri yapan yaptigi islemlerin sonucunu saklayabilen sakladigi bilgilere istenildiginde ulasilabilen

Detaylı

ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR DONANIMLAR ve BİLGİSAYAR SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR 2010 Bu yazı dizisinde işinize yarayabilecek donanımları tanıyacaksınız. Ardından bu donanımlara ait can alıcı bazı özellikleri göreceksiniz.

Detaylı

ÇALIŞMA SORULARI BECERİ SINAVI ÇALIŞMA SORULARI. Beceri sınav notunun %80 i + Dosya notunun %20 si = Yılsonu beceri notu

ÇALIŞMA SORULARI BECERİ SINAVI ÇALIŞMA SORULARI. Beceri sınav notunun %80 i + Dosya notunun %20 si = Yılsonu beceri notu SARUHANBEY ULUBORLU TEKNİK MESLEKİ ve ENDÜSTRİ ve TEKNİK MESLEK ANADOLU LİSESİ LİSESİ 2014-2015 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM YILI TEKNOLOJİLERİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI İŞLETMELERDE

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları Dr. Hüseyin TOROS İTÜ Bilişim Enstitüsü, Öğretim Görevlisi http://www.huseyintoros.com, huseyintoros@yahoo.com, 555

Detaylı

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. Serkan AKSU http://bmyo.bartin.edu.tr/aksu

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. Serkan AKSU http://bmyo.bartin.edu.tr/aksu TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. Serkan AKSU http://bmyo.bartin.edu.tr/aksu Bilgisayar Nedir? Nelerden Oluşur? Donanım Yazılım Nasıl Çalışır? İnternet Ofis Uygulamaları Bilgisayar Nedir? Sayısal olarak

Detaylı

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB PROGRAMCILIĞI DALI DERS NOTLARI 1 DONANIM BİRİMLERİ İÇ DONANIM

Detaylı

Genel Kavramlar ve Temel Yazılımlar. Temel Bilgi Teknolojileri 1 Ders 2

Genel Kavramlar ve Temel Yazılımlar. Temel Bilgi Teknolojileri 1 Ders 2 Genel Kavramlar ve Temel Yazılımlar Temel Bilgi Teknolojileri 1 Ders 2 Bellek Birimleri Bilgisayar elektronik bir cihaz olduğu için elektrik akımının geçirilmesi (1) yada geçirilmemesi (0) durumlarını

Detaylı

Bilgisayarların Çeşitleri:

Bilgisayarların Çeşitleri: Bilgisayar nedir?: Tasarlandığı günden bugüne kadar değişik tanımları yapılabilen bilgisayar (computer) aygıtının genel tanımı şu şekilde yapılmaktadır: Bilgisayar, kullanıcıdan aldığı verilerle aritmetik

Detaylı

EN UYGUN PERFORMANSA SAHİP KİŞİSEL BİLGİSAYARLARIN OLUŞTURULMASINDA VERİ ZARFLAMA ANALİZİNİN KULLANIMI

EN UYGUN PERFORMANSA SAHİP KİŞİSEL BİLGİSAYARLARIN OLUŞTURULMASINDA VERİ ZARFLAMA ANALİZİNİN KULLANIMI EN UYGUN PERFORMANSA SAHİP KİŞİSEL BİLGİSAYARLARIN OLUŞTURULMASINDA VERİ ZARFLAMA ANALİZİNİN KULLANIMI Yar.Doç.Dr.Erkut DÜZAKIN Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü

Detaylı

Bilgisayar Ağları Ders Notları

Bilgisayar Ağları Ders Notları Bilgisayar Ağları Ders Notları Cemal TANER Fatih ÖCAL 2014 Manisa İçindekiler İçindekiler... 2 Bilgisayar Ağlarının Temelleri... 6 Ağ Sistemlerinin Yararları... 6 Ağ Bileşenleri... 6 Ağ İşletim Sistemleri...

Detaylı