Programın Kullanımı NonStop2010: NonStop2010 Resimleri: NonStop2010 Sipariş: NonStop2010 Okul: NonStop2010

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Programın Kullanımı NonStop2010: NonStop2010 Resimleri: NonStop2010 Sipariş: NonStop2010 Okul: NonStop2010"

Transkript

1 Programın Kullanımı Program ilk çalıştırıldığında bilgisayarın C sürücüsünde aşağıdaki klasörleri oluşturur. NonStop2010: Çalışılan okullara ait verileri ve öğrenci resimlerini saklar NonStop2010 Resimleri: E-Okul ve diğer okul programları için küçültülen resimler saklar. NonStop2010 Sipariş: Firmamıza gönderilecek sipariş dosyalarını saklar. NonStop2010 Okul: Okullara bilgileri onaylatmak için verilecek verileri saklar. Programda ilk olarak okul kayıtları yapılmalıdır. Yapılan her kayıt için NonStop2010 klasöründe okulun kod numarasını içeren bir klasör oluşturur. (Örneğin: 0001) Bu klasörlerin silinmesi veya değiştirilmesi program hatalı çalışmasına ve okul bilgilerinizi kaybetmenize sebep olur. Okul kayıtları yapıldıktan sonra sınıf ve öğrenci kayıtları yapılır. Eğer okuldan Excel formatında isim listeleri alınabilirse bu veriler otomatik olarak programa aktarılabilir, aksi takdirde bu kayıtların tek tek yazılması gereklidir. Sınıf ve öğrenci kayıtları yapıldıktan sonra, öğrencilerin resim eşlemeleri yapılmalıdır. Dijital fotoğraf makinesi ile çekilen resimler sınıf sınıf klasörlere ayrılmalıdır. Sırası ile her sınıf için ilgili klasör seçilir. Bu aşamada resimler 90 derecelik açılar ile çevrilebilir, parlaklık ayarları yapılabilir ve kırpılabilir. Eğer resimlerin sırasında kayma var ise, fazla veya eksik çekilmiş resim var ise menüler kullanılarak gerekli düzenlemeler yapılabilir. Veri girişleri tamamlandıktan sonra baskı ekranı açılır ve istenilen sınıflar seçilir. Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra baskılar alınır. Eğer baskıları firmamıza göndermek isterseniz Sipariş ekranını kullanmalısınız.

2 Okul Bilgileri NonStop da ilk olarak okul kayıtlarının yapılması gerekir. Ana ekranda tıklayarak Okullar ekranına ulaşabilirsiniz. Okullar butonuna Gelen ekranda eğer varsa daha önce oluşturulmuş okulların bir listesi görülür. Listede okulun kod numarası, adı ve mevcudu görülür. Listeden herhangi bir okula tıklandığında ise okula ait logo, imza ve resim bilgileri görülür. Yeni Okul Oluşturma Yeni Okul butonuna tıklanarak yeni okul kaydı yapılır. Burada yazılacak okul adı tüm baskılarda kullanılacaktır. Bu nedenle okul adının doğru yazılması gereklidir. Özellikle İlköğretim Okullarında İÖO gibi kısaltmalar kullanılmamalıdır. Adresi alanına yazılacak bilgiler kimlik kartı arkalarında çıkacaktır. Diğer alanlar isteğe bağlıdır.

3 Notlar sekmesine okula ait notlar, sipariş bilgileri, okulun özel istekleri girilebilir. Bu alan isteğe bağlıdır ve hiçbir yerde kullanılmaz. Logo ve İmzalar sekmesinden ve Okul Resmi sekmesinden okula ait logo, resim ve müdür/müdür yardımcısı imzaları seçilir. Seçilen bu resimler zorunlu değildir. İsteğe bağlı olarak çeşitli baskılarda bu resimler kullanılabilinmektedir. Özellikle, okul logosu, müdür ve müdür yardımcı imzaları tarayıcıdan taranarak elde edilmektedir. Bu nedenle taranan bu resimlerin önce bir resim düzenleme programında (örneğin PhotoShop) temizlenmesi ve fazlalıklarının alınması gereklidir. Program logo ve imza için seçilen resmi üzerinde hiç bir işlem yapmadan kullanmaktadır. Eğer resimler temizlenmeden kullanılırsa baskılarda kötü sonuçlar alınabilir. Okul Bilgilerini Düzeltme Okul listesinden bilgileri düzeltilmek istenilen okul seçilir. Okul Düzelt butonuna tıklanır. Okul Silme Okul listesinden silinmek istenilen okul seçilir. Sil butonuna tıklanır. Gelen mesajda silme işleminden emin olup olmadığınız sorulur. Evet tuşuna tıklandığında silme işlemi gerçekleşir ve okul listeden kalkar. Silme işleminden vazgeçmek istenirse Hayır tuşuna tıklanır. Not: Silme işlemi okula ait verilerin, sınıf bilgilerinin, öğrenci bilgilerinin ve öğrenci resimlerinin kaybolmasına sebep olur. Bu işlemi yapmadan önce bu okula ait baskıların tam olarak alındığından ve bir daha ihtiyaç duyulmayacağından emin olunuz. Bilgileri Paketle Baskı öncesi, girilen verilerin okula onaylatılması gerekir. Geçmişte okuldan onay almak için sınıfların birer adet idareci albümü baskısı alınır ve kağıt üzerinde okula teslim edilirdi. Öğretmenler kağıt üzerine çeşitli notlar alarak düzeltmeler yapar ve geri verirlerdi. Bu çalışma yöntemi yeterince verimli olamamıştır. Okullara kurulacak NonStop Bilgi Düzenleme Programı ile veriler bilgisayar ortamında okullara verilebilir. Bu program ile sınıflarda bulunan öğrenciler, bu öğrencilere ait resimler kontrol edilebilir ve istenildiği gibi düzenlenebilir. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra okuldan alınan veriler basılarak hatasız bir iş olması sağlanır. Bilgileri Paketle komutu listeden seçilen okulu NonStop Bilgi Düzenleme Programı ile açılacak şekilde paketler. Paketlenen dosyalar NonStop Okul adlı klasörde bulunabilir. Okul Seçmek NonStop, içerisinde kayıtlı bir çok okul olabilir. NonStop, sistem performansının düşmemesi ve güvenlik için tüm verileri aynı anda çalışmasına izin vermez. Bu nedenle Sınıf ve Öğrenci bilgilerinin girilmesi ve baskı işlemleri için çalışılacak okulun seçilmesi gerekir. Bu işlem okula ait veri dosyalarını aktif hale getirir. Listeden çalışmak istenilen okul işaretlenir. Okul Seç butonuna tıklanır. Program okulun seçildiğini mesaj ile bildirir ve okullar ekranını kapatır.

4 Sınıf ve Öğrenci Bilgileri Okul seçimi yapıldıktan sonra, okula ait sınıf ve öğrenci bilgilerinin kaydedilmesi gerekir. Ana ekranda Sınıf Öğrenci butonuna tıklayarak yukarıdaki ekran açılır. Eğer seçili bir okul yok ise bu aşamada program bir uyarı verecek ve önce okul seçilmesini isteyecektir. Ekranın sol bölümünde sınıf bilgileri, sağ bölümünde ise öğrenci bilgileri bulunur. Sınıf listesinden bir sınıf seçildiğinde, o sınıfa ait öğrenci bilgileri ekrana gelir. Öğrenci listesinde öğrencinin Sıra Numarası (Dizgilerde hangi sırada olacağını belirtir), Okul Numarası, Adı, Soyadı ve o öğrenciye ait Resim Adı görülür. Resim atanması yapılmamış sınıflarda resim sütununda bilgi bulunmaz. Aynı zamanda resim atanması yapılmamış öğrencilerde de resim alanı boştur. Örneğin resim atanması yapılmış bir sınıfa sonradan bir öğrenci eklendiği zaman, eklenen öğrencinin henüz resim eşleşmesi yapılmadığı için resim alanı boş görülecektir. Baskı İşlemleri ve E-Okul için resim küçültme işlemi yapmadan önce tüm sınıf ve öğrencilere resim atanması yapılmış olmalıdır. Öğrenci listesinden bir öğrenciye tıklandığında öğrenci resmi ekranın sağ alt tarafında gösterilir. Öğrenci listelerinde bulunan Göster sütununda işaret olmayan öğrenciler kimlik kartı ve vesikalık dizgilerinde gösterilmez. NonStop, ile veriler tek tek yazılarak oluşturulabileceği gibi Excel dosyalarından otomatik olarak da alınabilir. İlerleyen bölümlerde Excel den veri alma işlemi anlatılacaktır. Yeni Sınıf Oluşturma Sınıf listesinin üst tarafında bulunan kutucuğa eklenmek istenilen sınıf adı yazılır ve klavyeden Enter tuşuna basılır veya Kaydet simgesine tıklanır. Eklenen sınıf listede görülür. Fotoğraf CD si oluşturulurken sınıf isimlerine göre klasörler oluşturulmaktadır. Bu nedenle sınıf adlarında \ / : *? '' < > karakterleri kullanılması tavsiye edilmez. (6/A yerine 6-A) önerilir. Sınıf Adını Düzeltme Listeden düzeltilmek istenilen sınıf seçilir ve Düzelt butonuna tıklanır. Sınıf Silme Listeden silinmek istenilen sınıf seçilir ve Sil butonuna tıklanır. Not: Silme işlemi sınıfa ait, öğrenci bilgilerinin ve öğrenci resimlerin kaybolmasına sebep olur. Bu işlemi yapmadan önce bu sınıfa ihtiyaç duyulmayacağından emin olunuz. Bu işlem geri alınamaz. Sınıf Çoğalt Seçili sınıfı kopyalayarak çoğaltır. Bir sınıf üzerinde oynama yapılmak istendiğinde asıl verilerin kaybolmaması veya değişmemesini sağlar.

5 Yeni Öğrenci Girişi Öğrenci kaydı yapmak için ilk önce sınıf listesinden bir sınıf seçilir. Seçilen sınıfa ait daha önceden kaydedilmiş öğrenciler varsa listede görülür. Yeni Öğrenci Ekle butonuna tıklayarak öğrenci kayıt ekranın açılır. Öğrenciye ait bilgiler girilir. Okul No, Adı, Soyadı alanlarının doldurulması zorunludur. Diğer alanlar Öğrenci Kimlik Kartı baskılarında kullanılır ve isteğe bağlıdır. Özel Alan alanı özelleştirilebilir bir alandır. Ana Ekranda Ayarlar butonu ile bu alanın etiket adı değiştirilebilir. Genelde Bölümü olarak kullanılır. Numarası olmayan öğrenciler için veya baskılarda numarasının çıkması istenmeyen öğrenciler için Öğrenci No alanına 0 yazılmalıdır. Öğrenciye resim atamak için Resim alanından Seç butonuna tıklanır. Resimler ile ilgili butonlar kullanılarak resim üzerinde istenilen değişiklikler yapılabilir. Bu butonların kullanımları ileriki bölümlerde anlatılacaktır. Öğrenciler kayıt edildikçe sıra ile öğrenci listesinin sonuna ilave edilir ve sınıf mevcudu artar. Not: Öğrenciler okullardan alınan liste sırasına göre girilmelidir ve resimlerde aynı sıra ile çekilmelidir. Eğer öğrenci bilgi girişlerinde veya resim çekimlerinde sırada yanlışlık yapılırsa, yanlış baskı alınabilir. Resim çekme sırasında eğer öğrenci okulda bulunmuyorsa boş çekim yapılmalıdır. Hızlı Öğrenci Kaydetme Öğrenci kayıtlarını hızlı bir şekilde yapmak için bu alan kullanılır. Öğrenci bilgileri ilgili alanlara yazıldıktan sonra, Soyadı alanında Enter tuşuna basıldığında otomatik kayıt yapılır. Kaydedilen öğrenciler listenin sonuna ilave edilir. Öğrenci Bilgilerini Düzeltme Listeden bilgileri düzeltilmek istenilen öğrenci seçilir ve Öğrenci Düzelt butonuna tıklanır. Öğrenci Silme Listeden silinmek istenilen öğrenci seçilir ve Öğrenci Sil butonuna tıklanır. Sıra Değiştirme Öğrenci isimleri girilirken eğer sırada yanlışlık yapıldıysa, Yukarı, Aşağı butonları kullanılarak sıra değişikliği yapılabilir Sınıf Değiştirme Okullarda sık olarak karşılaşılan bir durum da öğrencilerin sınıf değiştirmeleridir. Bu durumda listeden istenilen öğrenci seçilir ve Öğrenci Sınıfını Değiştir butonuna basılır. Gelen ekranda öğrenciyi aktarmak istenen sınıf seçilir. Öğrenci yeni sınıfa aktarılmış olur.

6 Excel den Veri Alma Okullar kullanmış oldukları programlar aracılığıyla veya E-Okul sisteminden öğrenci listelerini Excel formatında verebilir. Böyle bir durumda tek tek tüm öğrencilerin ve sınıfların yazılmasına gerek kalmaz. NonStop Excel formatındaki dosyaları tanır ve bu dosyalardan otomatik olarak verileri alabilir. Excel Dosyası Görünümü Okullardan alınan Excel dosyaları her zaman direkt aktarıma uygun olmamaktadır. Bu nedenle bu dosyalar üzerinde düzenleme yapılması gereklidir. Bu dosyalarda okul adı, mevcut, açıklama vb. bilgiler varsa silinmelidir. Bazı dosyalarda satır aralarında boşluklar bırakılmıştır. Eğer var ise bu boşluklar silinmelidir. Birleştirilmiş sütunlar var ise silinmelidir. Excel dosyasında öğrenci bilgileri düzenli bir şekilde olmalıdır. Eğer Excel dosyasında birden fazla sınıf kayıtlı ise sınıf isimlerinin yazılı olduğu bir sütun olmalıdır. E-Okul sisteminden alınan bazı dosyalarda sınıf bilgileri yazılmamıştır. Bu dosyalara sınıf isimleri yazılmalıdır. Bir Excel dosyasında Öğrenci No, Öğrenci Adı, Öğrenci Soyadı ve Sınıfı zorunlu alanlardır. Sağlıklı bir aktarım için program bu bilgilere ihtiyaç duyar. Diğer bilgiler ise isteğe bağlıdır. Aşağıda uygun bir Excel dosyasının nasıl olması gerektiği örnek olarak verilmiştir..

7 Verilerin Aktarımı Sınıf Öğrenci ekranında iken Excel den Veri Al butonuna tıklanarak yukarıda ekran açılır. İlk önce Dosya Seç butonu ile verilerin alınacağı Excel dosyası seçilir. Seçim işlemi yapıldıktan sonra dosyanın bir örneği ekranın üst tarafında oluşturulur. Oluşturulan bu örnek tablo seçilen dosyanın ilk 5 satırlık verisini içerir. Bu örnek tabloda öğrenci bilgilerinin hangi sütunlarda olduğu görülür. Aktarma Seçenekleri Aktarım işlemi için Excel dosyanızda bulunan öğrenci sayısını bilmeniz gereklidir. Program Aktarılacak Satır Sayısı alanına yazacağımız değer kadar veri aktaracaktır. Örneğin 850 mevcutlu bir okulumuz için bu değeri 250 girersek, program sadece ilk 250 öğrenci bilgisini aktaracaktır. Bu alana yanlış değer girilirse aktarılan öğrenci sayısı eksik ya da fazla çıkabilir. Bazı Excel dosyalarında öğrenci numarası, adı, soyadı aynı sütunda olabilmektedir veya numara farklı ad ve soyad aynı sütundan olabilmektedir. Varsayılan olarak Numara, Ad, Soyad Farklı Sütunda seçeneği işaretlidir. Dosyanızın durumuna göre en uygun seçeneğinin işaretlenmesi gerekir. Excel dosyalarında bilgi amaçlı kullanılan ilk satırlar Başlık Satırı olarak adlandırılır. Bu durumda Başlık Satırı Var seçeneği işaretlenmelidir. Bu seçenek işaretlendiği taktirde ilk satırdaki veri alınmaz. Eğer dosyada başlık satırı yok ise ve bu seçenek işaretli ise dosyadaki ilk öğrenci alınmayacak ve aktarım işlemi 1 öğrenci eksik olarak gerçekleşecektir. Aktarım yapılacak dosyada tek sınıf var ise Dosyada Tek Sınıf Var seçeneği işaretlenir. Bu işlemden sonra sınıf adının yazılacağı kutucuk görülür. Bu kutucuğa aktarımı yapılan sınıfın adı yazılır. Dosya seçimi ve aktarımım seçenekleri yapıldıktan sonra uygun Alan Adlarının seçilmelidir. Öğrenci bilgi alanları için doğru sütunlar seçilmelidir. Aksi takdirde aktarım işlemi başarısız olacaktır. Alınmak istenmeyen alanlar için Yok seçeneği seçilmelidir. Yukarıdaki ekran görüntüsünü inceleyiniz. Tüm bu işlemler bittikten sonra Aktarma Başla tuşuna tıklanarak veriler aktarılır.

8 Resim Eşleştrime Resim eşleştirmede hızlı ve en az hata ile çalışmak için çekilen öğrenci resimlerinin sınıf sınıf klasörlere ayrılması önerilir. Dijital fotoğraf makinesi ile çekilen resimler bilgisayara kopyalandıktan sonra, her sınıf için bir klasör oluşturulmalı ve o sınıfa ait resimler uygun klasöre kopyalanmalıdır. Resim Klasörleri Seçmek Sınıf Öğrenci ekranında bilgiler girildikten veya Excel Dosyasından aktarım yapıldıktan sonra resim sütunu boş görülmektedir. Resim sütunu boş olan sınıflara henüz resim ataması yapılmamıştır. Sınıflara resim atamak için istenilen sınıf seçilir ve Resim Klasörü Seç butonuna tıklanır ve Resim Eşleme ekranı açılır. Resim Klasörünü Seç butonuna tıklanarak sınıfa ait resimlerin olduğu klasör seçilir. Ekranın sol tarafında öğrenci listesi, sağ tarafında ise resim listesi bulunur. Öğrenci ve resim sayısının eşit olması gereklidir. Aksi takdirde program hatalı eşleme yapmayacaktır. Yanlış veya çift çekilmiş resimler var ise Listeden Resim Çıkar butonu ile istenilen resimler listeden kaldırılabilir. Eğer istenirse listeye yeni bir resim eklenebilir. Listeye yeni bir resim eklemek için bilgisayarda kayıtlı bir resim dosyası (Örneğin çekim günü okulda olmayan bir öğrencinin, daha sonradan çekilmiş fotoğrafı) seçilebileceği gibi, program içerisinde var olan boş (Beyaz Fon, Mavi Fon, Kırmızı Fon) resimlerde kullanılabilir. Sonradan eklenen resimler listenin sonuna yerleşecektir. Bu resimler uygun sıraya sokulmalıdır. Okullarda çekim yapılırken sıra karıştırılmış ise veya uygun butonlar kullanılarak resimler Yukarı- Aşağı kaydırılabilir. Ekranın sol tarafında bulunan öğrenci listeleri ile sağ tarafında bulunan resim listeleri aynı sırada eşleştirilecektir. Listeden bir öğrenciye tıklayarak o öğrenciye gelecek resim ekranda görülebilir. Bu sıranın doğru olması gereklidir. Bir sonraki adıma geçmek için Resimleri Göster butonuna tıklanır. Ardından Onayla Butonu ile resim atama işlemi sonlandırılır. Bu işlemler sırası ile diğer sınıflara da uygulanır.

9 Resimler Üzerinde İşlem Yapmak Bu ekranda görsel olarak hangi öğrenciye hangi resmin geldiği ve resimlerin durumları görülür. Bu ekran resimleri düzenlemek için birçok araç sunar. Her resmin altında Dosya Adı ve ait olduğu Öğrenci Adı görülür. Ayrıca her resme bir sıra numarası verilir. Başlangıçta tüm dosya adlarında işaret bulunur. Dosya adlarına tıklayarak işareti kaldırabilirsiniz. Bu işaretler resimler üzerindeki işlemlerin toplu yapılması için gereklidir. Resimler üzerinde toplu işlem yapmak için Değişiklikleri Tüm Resimlere Uygula seçeneği işaretli olmalıdır. Bu seçenek işaretli iken yapılan işlemler dosya adında işaret olan tüm resimlere uygulanır. Eğer yapılan işlemlerin tüm resimlere uygulanması istenmiyor ise bu seçenekten işaret kaldırılmalıdır. Resimlerin Parlaklığını El İle Ayarlamak Eğer resimler ışıksız bir ortamda çekilmiş ise biraz koyu olabilirler. Bu gibi durumlarda resimlerin baskıda daha net çıkabilmesi için parlaklık ayarlarının yapılması gerekebilir. Parlaklık butonuna tıklanarak Parlaklık Ayarı ekranına ulaşılır. Parlaklık ve Karşıtlık ayarları istenilen görüntü elde edilene kadar artırılır veya eksiltilir. Uygula butonuna tıklandığında değişiklik gerçekleşecektir. Resimleri Otomatik Parlaklık Uygulama Otomatik Parlaklık butonuna tıklanarak tüm resimlere parlaklık filtresi uygulanır. Diğer Resim Filtreleri Diğer Filtreler butonuna tıklanarak tüm resimlere uygulanabilecek filtre seçeneklerine ulaşılır. Bu filtrelerden uygun olanı kullanabilirsiniz.

10 Resimleri Çevirme Sola Çevir veya Sağa Çevir butonlarına tıklayarak resimler 90 derecelik açılar ile çevrilebilir. Resimleri Değiştirme İki öğrenciye ait resmin yer değiştirmesini sağlar. Sırası ile değiştirmek istenen resim numaralarının yazılması gerekir. Resimlerde Kırpma İşlemi NonStop resimlerde kırpma işlemleri yapmanıza olanak sunar. Herhangi bir resim üzerinde iken Kırp tuşuna tıklanarak Kırpma ekranı açılır. Mouse imlecini resim üzerine götürdüğünüzde artı (+) işaretine dönüşür. Resimde kırpılmasını istediğiniz alanı seçildikten sonra Kırp tuşuna tıklanır. Resim istediğiniz ölçülerde kesilecek ve bir sonraki resme geçilecektir. Kırpma çerçevesi bir sonraki resimde kendiliğinden oluşacaktır. Eğer istenirse çerçevenin boyutu ve konumu değiştirilerek kırpma işlemine devam edilir. Kırpma yapılmak istenmeyen resimler için Önceki Resim ve Sonraki Resim butonları kullanılarak diğer resimlere geçilebilir. Yine bu resimlerde de istenilen alan seçildikten sonra Kırp tuşuna tıklayın. Sınıfa ait bütün resimlerde kadraj aynı ise Otomatik Kırp butonu ile tüm resimler kırpılabilir. Listeden istenilen öğrenci seçildikten sonra Kırpma Çerçevesi çizilir ve Otomatik Kırp komutu verilir. Bu işlem sınıfa ait tüm resimleri çizilen çerçeveye göre kırpar. Not: Resimlerin bir kısmında tek tek kırpma işlemi yaptıktan sonra bu komut verilir ise kırpılmış olan resimler tekrar kırpılacaktır.

11 Resim CD si (E-Okul CD si) Hazırlama Öğrenci resimlerini E-Okul veya diğer programlarda kullanılabilmesi için uygun hale getirir. E-Okul ve diğer okul programları öğrenci resimleri 105x120 çözünürlüğünde istemektedir. Eğer istenirse bu değerler değiştirilebilir veya resimler orijinal boyutlarında bırakılabilir. 105x120 çözünürlüğünde resimlerin çok küçüldüğünü düşünüyorsanız buradaki değerleri orantılı olarak artırabilirsiniz. Artırma işlemini istenilen çözünürlük oranlarına dikkat edilerek yapılmalıdır. "Örneğin; 105x120, 150x171, 210x240 gibi. Dijital fotoğraf makinelerinde çekilen resimler istenilen çözünürlük oranlarına uygun olmadığı için resimlerde kırpma işlemi yapılır. Kırpma payı olarak nereyi kullanmanız gerektiğini doğru belirtmelisiniz. Aksi takdirde resimlerde öğrencini çenesi veya kafası kırpılabilir. Program resimler için kullanılacak klasör adı için Okul Adını getirir. Eğer istenirse farklı isimde bir klasör adı yazılabilir. Hazırlanan resimler NonStop Resimleri adlı bir klasöre atanır. Küçültülen öğrenci resimlerini sınıf sınıf gruplandırabilirsiniz. Eğer bu seçenekten işareti kaldırırsanız tüm okula ait resimler tek bir klasör içerisine aktarılacaktır Bazı okul programları öğrenci resimlerinin, öğrencinin okul numarasına göre adlandırılmasını istemektedir. E-Okul için ise kolaylık olması için öğrenci adı kullanılarak adlandırma yapılır. Sizin için en uygun seçeneğini işaretleyiniz.

12 Ayarlar Resimlerini Çözünürlüğünü Ayarla Öğrencilere resim eşlemeleri yapıldığında, NonStop orijinal resimlerin bir kopyasını kendi içerisine alır. Dijital fotoğraf makineleri ile çekilen resimlerin çözünürlükleri çok yüksek olduğundan dolayı resimlerin küçültülmesi gerekir. Bu ekranda öğrenci resimleri için kullanılacak değerler belirlitilir. UYARI: Resim çözünürlüklerinin fazla küçültülmesi baskı kalitesi bozacağı gibi, çözünürlüğün yüksek olması da baskı işlemlerin çok yavaş olmasına sebep olabilir. Sizin için en uygun değerleri deneyerek bulabilirsiniz. Not: Bu ekranda yapılacak ayarlar daha önceden resim atanmış sınıflar üzerinde bir işlem yapmaz. Burada yapılan ayarlar sadece bundan sonraki resim atamalarınızı etkileyecektir. Eğer yanlış ayarlar kullanılarak yapılmış bir resim atama işleminden vazgeçmek istiyorsanız, çözünürlük ayarlarını istediğiniz gibi değiştirdikten sonra tekrar sınıf veya sınıflar için resim eşlemesi yapılmalıdır. Genel Ayarlar Öğrenci bilgilerinde kullanılan Özel Alan etiketi buradan değiştirilebilir. Genelde bu alan Bölümü için kullanılır. Program otomatik olarak veri giriş alanlarında BÜYÜK HARF kullanır. Program içinde küçük harfler kullanılmak istenirse bu seçenek ten işaret kaldırılmalıdır. Defterlerin Kapak Sayfalarında çıkması istenilen bilgiler bu alana yazılmalıdır. Hazır Resimler Program içerisinde Atatürk, Bayrak ve MEB resimleri hazır olarak gelmektedir. Bu resimler birçok baskıda kullanılır. Eğer istenirse kendi seçtiğiniz logo ve resimleri buradan seçebilirsiniz.

13 Lisans Bilgileri yapılır. Programın lisans sözleşmesinin bulunduğu ekrandır. Ayrıca şifre tanımlama işlemleri bu ekranda

14 Fiyat Listesi Firmamızın pul fotoğraf baskılarında uyguladığı fiyatları buradan görebilir ve değiştirebilirsiniz. Her ürünün üzerine çift tıklayarak o ürüne ait fiyat değiştirilebilir. Aynı zaman firmamızla çalışırken hangi ıskontoların uygulanacağını da bu ekrandan belirleriz. Sipariş ekranında bir okul için sipariş oluşturduğunuzda maliyet hesaplaması yapılırken bu ekrandaki fiyatlar ve ıskontolar esas alınmaktadır.

15 Sipariş Firmamıza sipariş vermek için bu ekran kullanılır. Gelen ekranda daha önce oluşturulmuş siparişler var ise görülür. Listenin altında bu siparişlerin Tutarı İndirim Miktarları KDV miktarları görülür. Sipariş Oluşturma Yeni Sipariş komutu verildiğinde sipariş oluşturmak istenilen okul seçilir ve sipariş ekranı açılır. Siparişi oluşturmak için aşağıdaki iki yöntem de kullanılabilir. 1- Açıklama alanına yapılmasını istediğiniz işlemleri açık ve anlaşılır bir dil ile yazıp Onayla butonuna basınız. 2- Sipariş vermek istediğiniz sınıfları listeden seçiniz. Baskı seçenekleri alanından vermek istediğiniz ürünün kodu seçiniz. Baskıda kullanılmasını istediğiniz Stili ve adetleri seçiniz. Ekle butonuna basınız. Bu işlem bittikten sonra listeye siparişiniz eklenecektir. Aynı işlemi istediğiniz diğer ürünler için de gerçekleştirin. Listede seçili olan sınıflar için siparişleriniz oluştukça program sipariş maliyetinizi de hesaplayacaktır. Siparişiniz bittiğinde Onayla butonuna basınız. Her iki yöntemle oluşturulan siparişler geçerlidir. Oluşturulan sipariş dosyaları NonStop2010 Sipariş klasörüne atılmaktadır.

16 Baskı İşlemleri Veri girişleri tamamlandıktan sonra program dizgi yapmaya hazır halededir. Ana Menüden Baskı Al komutu ile baskı ekranı açılır. Baskı ekranında sınıflar ve baskılarda kullanılacak renk düzenekleri yani stiller görülmektedir. Öncelikle dizgi yaptırmak istenilen sınıflar ve dizgide kullanılmak istenen stil seçilir. Gerekli seçimlerden sonra Baskı Menüsü kullanılarak dizgi yaptırılır. Hazırlanan dizgi Baskı Önizleme ekranında gösterilir. Baskı menüsünde tüm baskı tipleri gruplandırılmıştır. Yapmak istediğiniz dizgiyi menüleri takip ederek seçebilirsiniz. Bazı dizgilerde çok sayıda sınıfa izin verilmez. Bu durumda tek sınıf seçerek işleme devam etmek gerekir. Baskıları Kaydetmek Yazıcısı olmayanlar için NonStop hazırlanan baskıların kopyalama merkezlerinde alınmasına izin verir. Baskı önizleme ekranında istenilen sayfalar görüldükten sonra Kaydet tuşuna tıklanır. Gelen ekrana bir dosya ismi yazıldıktan sonra Kaydet tuşuna tıklanır. NonStop bu dosyaları PDF formatında kaydeder. Kaydolan bu dosyalar daha sonra CD ye yazılarak istenilen herhangi bir yerde baskısı alınabilir. Hazırlanan Dizgileri JPG Yapmak NonStop hazırlanan dizgilerin JPG formatında kaydedilmesi için uygun değildir. Bunun için yardımcı programlara gereksinim duyulur. Hazırlanan dizgi önce bilgisayara PDF olarak kaydedilir. Daha sonra kullanılacak yardımcı programlar ile PDF kayıtlar JPG formatına dönüştürülür. adresinden bu işlemi ücretsiz olarak yapan yazılımı indirebilirsiniz.

17 Baskı Özellikleri (Stiller) Stiller baskıları özelleştirmek için kullanılan renk düzenekleridir. Program ile beraber gelen hazır stiller kullanabilir, değişiklikler yapılabilir veya yeni stiller oluşturabilirsiniz. Stil kutucuğundan daha önce kaydedilmiş bir stil seçilir, seçim yapıldıktan sonra renk kutucukları ve seçenekler değişecektir. Dizgi işlemi seçili olan stile göre hazırlanacaktır. İlgili kutucuklara tıklayarak renkler ve seçenekler değiştirilebilir. Bu şekilde sitiller istenildiği gibi ayarlanır. Yapılan Değişiklikleri Kaydet komutu verilerek yeni yapılan ayarlar kaydedilir. silinir. Yeni Stil butonu kullanılarak yeni bir stil oluşturulur. Stil Sil butonu kullanılarak aktif olan stil Not: Stiller üzerinde çalışılan okula özgü değildir. Oluşturulan veya değiştirilen bir stil tüm okullarda kullanılabilir. Aşağıda stiller ile ilgili genel bilgiler mevcuttur. Stil özelliklerini deneyerek istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Not Defteri Ayarları Başlık Not Defterinde resimlerin yanında bulunan Öğrenci No, Adı Soyadı, Fotoğrafı yazılı alanın rengini değiştirir. Sınıf Adı Sınıf Adı için kullanılacak rengi belirler. Öğrenci Adı, Not Bölümleri, Dönem, Aylar, Ortalama, Yıl Sonu alanları da defterlerde ilgili alanların renklerini değiştirir. Bu alanlar için yazı ve zemin renkleri ayrı ayrı belirtilir. Sütun Rengi alanı sadece ilköğretim not defterlerinde kullanılmaktadır. Logo Seçimi defterlerin iç yapraklarında çıkması istenen resmi belirtir. Logo için seçim yapılırsa Ortalama, Yıl Sonu alanlarında zemin rengi beyaz olmalıdır. Sayfalarda Firma Ünvanı Çıksın defterlerin iç yapraklarında firma ünvanınızın çıkmasını sağlar. Sınıfları Tek Defterde Birleştir birden fazla sınıf seçilerek yapılan dizgilerde önemlidir. Çok sayıda sınıfın dizgisi yapılırken, seçili sınıfları tek bir defterde olacak şekilde dizginin yapılmasını sağlar. Seçenekten işaret kaldırılırsa her bir sınıf farklı defterlerde olacak şekilde bir dizgi yapılır. Not Defteri Kapak Sayfası Ayarları Okul Adı, Öğretim Yılı, Sınıf, Fotoğrafçı Ünvanı alanlarının renkleri ayarlanır. Unvan bilgileri Ana Ekranda Ayarlar menüsü ile ayarlanabilir.

18 Ön Sayfadaki Resim & Arka Sayfadaki Resim kapak sayfalarının ön ve arka sayfalarında çıkması istenen resimleri ayarlar. Sticker Ayarları Genişilik, Yükseklik alanlarının sağ tarafında bulunan + ve - butonlarına tıklayarak hazır not defterlerinde bir öğrenci için kullanılacak genişlik ve yükseklik bilgisi ayarlanır. Varsayılan değer genişlik için 17 mm, yükseklik için ise 28 mm dir. Fakat bazı defterlerde bu değerler farklılık gösterir. Kullanılmak istenilen defterler ölçülerek doğru değerler girilmelidir. Ölçü birimi olarak milimetre kullanılır. Öğrencileri Soldan Sağa Diz / Öğrencileri Sağdan Sola Diz seçenekleri ile resimlerin soldan sağa veya sağdan sola sıralanması belirtilir. Vakıf defterlerinde soldan sağa dizilmelidir. Standart Kimlik Kartı Ayarları Kimlik Kartı 01 ve Kimlik Kartı 02 için kullanılır. Başlık Metni seçeneği ile kimlik kartlarının başlık yazısı değiştirilebilir. Bu alana Yemekhane Kartı, Kütüphane Kartı gibi veriler yazılabilir. Zemin, Okul Adı, Dönem, Öğrenci Bilgi, alanlarına tıklanarak kimlik kartı renkleri seçilir. 5.Satır Bilgisi & Barkod seçeneği kimlik kartının son satırında çıkması istenen alanı ayarlar. Kimlik No, Kan Grubu veya Özel Alan seçilebilir veya bu alan için Barkod seçilebilir. 5.Satır Bilgisi olarak barkod seçimi yapılmış ise, barkodun hangi veriden oluşturulacağı belirtilmelidir. Varsayılan değer Öğrenci Numarasıdır. Ortada, Sağda ve Soldal Çıkacak Resimler Kimlik Kartında kullanılmak istenilen resimler bu alanlar kullanılarak seçilir.

19 Kimlik Kartı 3 Tasarımı Bunun için Kimlik kartında kullanılmak istenen tasarım bir resim düzenleme (örneğin Adobe Photoshop) programında hazırlanır. Hazırlanan Resim ölçüleri 9 cm.x 5,8 cm. olmalıdır. Bu ebatlar kimlik kartı ebatlarından 4 er mm büyüktür. Bunun sebebi ise kesim için pay kalmasıdır. Resim düzenleme programında hazırlanan tasarım yukarıdaki ekranda seçilir. Bu işlem hem ön sayfa hem de arka sayfa için yapılır. Kimlik Kartı 3 de programda içerisinde bulunan şablonlara bağlı kalmadan yeni kimlik kartı tasarımları yapılabilir. Bunun için önce bir zemin resmi hazırlanmalıdır. Zemin resmi herhangi bir resim işleme programı (örneğin Adobe Photoshop) ile hazırlanabilir. Hazırlanan zemin resim ölçüleri 90 x 58 mm olmalıdır. Standart kimlik kartı ölçüleri 86x56 mm dir bu nedenle kimlik kartlarının rahat kesilmesi için 4 mm lik kesim payı bırakılmıştır. Seç butonu kullanılarak zemin resmi seçilir. Ekranın sağ tarafında kimlik kartında kullanılabilen alanlar bulunur. Herhangi bir alana tıklandığında o alana ait özellikler görülür. Listeden bir alan seçildiğinde alan ve etiket özellikleri görülür. Alan özellikleri öğrenci bilgilerini içerir, etiket özellikleri ise o alana verilen addır. Uygun butonlar kullanılarak bu ayarlar istenildiği gibi yapılabilir.

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı,

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı, 2 ÖNSÖZ Asistan foto, Lodos tarafından fotoğraf stüdyoları için özel olarak üretilmiş bir otomasyon paketidir. Fotoğraf stüdyonuzdaki tüm işlerinizin bilgisayar ortamında kontrol ve takibini sağlar. Asistan

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI...

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 6 2.1. YENİ SİTE OLUŞTURULMASI VE SİTE İŞLEMLERİ... 7 2.2. PROGRAMA

Detaylı

P e n C A D Pencere Üretim Programı

P e n C A D Pencere Üretim Programı . P e n C A D Pencere Üretim Programı 9.Baskı 2 Mart/2007 ABT Bilgisayar İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER 3 Giriş 8 ABT yi tanıyalım 8 PenCAD programı hakkında genel bilgi 9 PenCAD programının yüklenmesi ve çalıştırılması

Detaylı

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

Şekil 1- Publisher 2010 programının çalıştırılması

Şekil 1- Publisher 2010 programının çalıştırılması 1. HAFTA MICROSOFT PUBLISHER Basılı yayın hazırlama programı ile broşür, bülten, el ilanı, kartpostal, etiket, kartvizit, takvim, web sayfası ve benzerleri gibi her an lazım olabilecek birçok yayın özgün

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Yazım.Net Kullanım Kılavuzu Türkiye Noterler Birliği Sayfa : 1

İÇİNDEKİLER. Yazım.Net Kullanım Kılavuzu Türkiye Noterler Birliği Sayfa : 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 1. PROGRAMIN TANIMI VE SİSTEM GEREKSİNİMLERİ... 3 a. Tanımı:... 3 b. Sistem Gereksinimi:... 3 2. GENEL KAVRAMLAR... 3 a. Noterlik Kavramları... 3 b. Yazım.Net Kavramları...

Detaylı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS)

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS) 1. Bölüm 1: Genel Kullanım... 2 1.1. Başlık (1)...3 2.1.1. Kullanıcı Adı...3 2.1.2. Panel Gizleme...3 2.2. Modüller (2)...3 2.3. AnaSayfa (3)... 4 2.3.1. Kullanılan Standart Ekran Tipleri... 4 2.4. Mesajlar

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) KULLANICI KILAVUZU 2014 Kasım i İçindekiler GİRİŞ SAYFASI...1 EVRAK ANA SAYFA...2 1.1. Birim Yetkileri...2 1.2. Görevler...3 1.3. Bildirimler...3

Detaylı

XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI

XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI Word de bir doküman, tez veya kitap yazarken yapabileceğini bütün işlemleri bulabilirsiniz. Uzun bir dokümanı Word kullanarak hazırlamakla, daktilo kullanarak hazırlamak

Detaylı

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ SİSTEM MODÜLÜ Amaç ve Fayda Yayın Tarihi Kategori Ürün Grubu Modül Versiyon Önkoşulu Yükleme ve Gereken Dosyalar Yükleme Sonrası İşlemler Uygulama Bu doküman ile, Netsis İnsan Kaynakları Paketinin temel

Detaylı

ETA MUHASEBE PROGRAMI

ETA MUHASEBE PROGRAMI Bilgisayarlı muhasebe, karmaşık zaman alıcı ve yorucu olan muhasebe işlemlerinin bilgisayar ortamında çok daha kolay yapılmasını sağlayan paket programlardır. Günümüz şartlarında elle tutulan muhasebe

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - II İÇİNDEKİLER HEDEFLER ACCESS 2010

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - II İÇİNDEKİLER HEDEFLER ACCESS 2010 HEDEFLER İÇİNDEKİLER ACCESS 2010 Tablo Oluşturma Adımları İlişkilendirme Sorgu Oluşturma Sorgu Sihirbazı Sorgu Tasarımı Ölçüt ve Parametre Ekleme Sıralama İşlemleri TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - II Bu üniteyi

Detaylı

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ 1400 Sokak No : 9 D : 7 Alsancak - İZMİR Tel : (232) 463 21 35 Pbx Fax : 463 08 04 web adresi : www.akbimkoc.com mail adresi akbimkoc@akbimkoc.com SDDOP Programı

Detaylı

GO Plus Sistem Yönetmeni

GO Plus Sistem Yönetmeni GO Plus Sistem Yönetmeni LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler...2 Sistem Yönetmeni...4 Yönetim...5 Terminaller...6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi...7 Gruplar...8 Kullanıcılar...9

Detaylı

Tabim Sürücü Kursu Otomasyonu Kullanım Kılavuzu

Tabim Sürücü Kursu Otomasyonu Kullanım Kılavuzu Tabim Sürücü Kursu Otomasyonu Kullanım Kılavuzu INDEX 1. Genel Bilgiler... 7 1.1. Sürücü Kursu Programının Çalıştırılması......7 1.2. Şifre Alma Đşlemi... 8 2. TABĐM Sürücü Kursu Otomasyonu ve Kullanım

Detaylı

LKS2. Sistem İşletmeni

LKS2. Sistem İşletmeni LKS2 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2007 İçindekiler Sistem Yönetmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Gruplar... 7 Kullanıcılar... 8 Kullanıcının

Detaylı

MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY

MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY İstatistik Bölümü Güz dönemi 2.sınıf Programlama dilleri I (Excel-access) MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Öğr.Gör.Ali ATALAY Access bir veritabanı programıdır. Veritabanı, bir konuyla ilgili çok sayıda kaydın

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011

Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011 İçindekiler İçindekiler... 2 İçindekiler... 2 Sistem İşletmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Rol Tanımları...

Detaylı

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme...

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme... İçerik Tablosu Radore ID nedir?... 5 1. Giriş Ekranı... 5 1.1 Şifremi Unuttum... 5 1.2 Kayıt Ol... 6 1.2.1 Bireysel Müşteri Kaydı Oluşturmak... 6 1.2.2 Kurumsal Müşteri Kaydı Oluşturmak... 9 1.2.3 Üyelik

Detaylı

Microsoft Office. PowerPoint 2007. Güleser Çakmak. Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu. Grafik Uygulama: Tuna Erkan. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi

Microsoft Office. PowerPoint 2007. Güleser Çakmak. Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu. Grafik Uygulama: Tuna Erkan. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Microsoft Office Güleser Çakmak Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu Grafik Uygulama: Tuna Erkan Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Copyright 2007, Bilge Adam A.Ş. Kitabın yayın hakları Bilge Adam a aittir.

Detaylı

Microsoft Word Windows altında çalışan, özel işlemleri olan bir kelime işlem programıdır.

Microsoft Word Windows altında çalışan, özel işlemleri olan bir kelime işlem programıdır. Microsoft Word Microsoft Word Windows altında çalışan, özel işlemleri olan bir kelime işlem programıdır. En önemli özellikleri şöyle sıralanabilir. Yazılanlar bir satır sonuna eriştiğinde, otomatik olarak

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

Kullanım Bilgileri LOGO KASIM 2011

Kullanım Bilgileri LOGO KASIM 2011 Kullanım Bilgileri LOGO KASIM 2011 içindekiler Yönetici Konsolu... 3 Sık Kullanılan Raporlara Kolay Ulaşım... 4 Farklı Tema Kullanımı... 5 Menü Kullanımı... 6 Geliştirilmiş CTRL+F Arama Kriterleri... 7

Detaylı

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 13

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 13 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 13 4.1 GENEL... 13 4.1.1 Şirket Tanımları... 13 4.1.2 Kullanıcı Tanımları... 33 4.1.3 Şifre Değişikliği... 35

Detaylı

Böte Bölümü 1.sınıf Access Ders notları-2015 Ders yılı Öğr.Gör.Ali ATALAY veritabanı Boş veritabanı öğrenci Tablolar : Sorgular : Formlar :

Böte Bölümü 1.sınıf Access Ders notları-2015 Ders yılı Öğr.Gör.Ali ATALAY veritabanı Boş veritabanı öğrenci Tablolar : Sorgular : Formlar : 1 Böte Bölümü 1.sınıf Access Ders notları-2015 Ders yılı Öğr.Gör.Ali ATALAY MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Access bir veritabanı programıdır. Veritabanı, bir konuyla ilgili çok sayıda kaydın tutulduğu bir

Detaylı

SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK

SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK 2012 SYS SİSTEM YÖNETİMİ 1.SYST00 Sistem İşlemleri Resim-1 Bu uygulama CANIAS sisteminde bulunan tüm işlemleri görüntülemek ve herhangi bir uygulama

Detaylı