Programın Kullanımı NonStop2010: NonStop2010 Resimleri: NonStop2010 Sipariş: NonStop2010 Okul: NonStop2010

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Programın Kullanımı NonStop2010: NonStop2010 Resimleri: NonStop2010 Sipariş: NonStop2010 Okul: NonStop2010"

Transkript

1 Programın Kullanımı Program ilk çalıştırıldığında bilgisayarın C sürücüsünde aşağıdaki klasörleri oluşturur. NonStop2010: Çalışılan okullara ait verileri ve öğrenci resimlerini saklar NonStop2010 Resimleri: E-Okul ve diğer okul programları için küçültülen resimler saklar. NonStop2010 Sipariş: Firmamıza gönderilecek sipariş dosyalarını saklar. NonStop2010 Okul: Okullara bilgileri onaylatmak için verilecek verileri saklar. Programda ilk olarak okul kayıtları yapılmalıdır. Yapılan her kayıt için NonStop2010 klasöründe okulun kod numarasını içeren bir klasör oluşturur. (Örneğin: 0001) Bu klasörlerin silinmesi veya değiştirilmesi program hatalı çalışmasına ve okul bilgilerinizi kaybetmenize sebep olur. Okul kayıtları yapıldıktan sonra sınıf ve öğrenci kayıtları yapılır. Eğer okuldan Excel formatında isim listeleri alınabilirse bu veriler otomatik olarak programa aktarılabilir, aksi takdirde bu kayıtların tek tek yazılması gereklidir. Sınıf ve öğrenci kayıtları yapıldıktan sonra, öğrencilerin resim eşlemeleri yapılmalıdır. Dijital fotoğraf makinesi ile çekilen resimler sınıf sınıf klasörlere ayrılmalıdır. Sırası ile her sınıf için ilgili klasör seçilir. Bu aşamada resimler 90 derecelik açılar ile çevrilebilir, parlaklık ayarları yapılabilir ve kırpılabilir. Eğer resimlerin sırasında kayma var ise, fazla veya eksik çekilmiş resim var ise menüler kullanılarak gerekli düzenlemeler yapılabilir. Veri girişleri tamamlandıktan sonra baskı ekranı açılır ve istenilen sınıflar seçilir. Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra baskılar alınır. Eğer baskıları firmamıza göndermek isterseniz Sipariş ekranını kullanmalısınız.

2 Okul Bilgileri NonStop da ilk olarak okul kayıtlarının yapılması gerekir. Ana ekranda tıklayarak Okullar ekranına ulaşabilirsiniz. Okullar butonuna Gelen ekranda eğer varsa daha önce oluşturulmuş okulların bir listesi görülür. Listede okulun kod numarası, adı ve mevcudu görülür. Listeden herhangi bir okula tıklandığında ise okula ait logo, imza ve resim bilgileri görülür. Yeni Okul Oluşturma Yeni Okul butonuna tıklanarak yeni okul kaydı yapılır. Burada yazılacak okul adı tüm baskılarda kullanılacaktır. Bu nedenle okul adının doğru yazılması gereklidir. Özellikle İlköğretim Okullarında İÖO gibi kısaltmalar kullanılmamalıdır. Adresi alanına yazılacak bilgiler kimlik kartı arkalarında çıkacaktır. Diğer alanlar isteğe bağlıdır.

3 Notlar sekmesine okula ait notlar, sipariş bilgileri, okulun özel istekleri girilebilir. Bu alan isteğe bağlıdır ve hiçbir yerde kullanılmaz. Logo ve İmzalar sekmesinden ve Okul Resmi sekmesinden okula ait logo, resim ve müdür/müdür yardımcısı imzaları seçilir. Seçilen bu resimler zorunlu değildir. İsteğe bağlı olarak çeşitli baskılarda bu resimler kullanılabilinmektedir. Özellikle, okul logosu, müdür ve müdür yardımcı imzaları tarayıcıdan taranarak elde edilmektedir. Bu nedenle taranan bu resimlerin önce bir resim düzenleme programında (örneğin PhotoShop) temizlenmesi ve fazlalıklarının alınması gereklidir. Program logo ve imza için seçilen resmi üzerinde hiç bir işlem yapmadan kullanmaktadır. Eğer resimler temizlenmeden kullanılırsa baskılarda kötü sonuçlar alınabilir. Okul Bilgilerini Düzeltme Okul listesinden bilgileri düzeltilmek istenilen okul seçilir. Okul Düzelt butonuna tıklanır. Okul Silme Okul listesinden silinmek istenilen okul seçilir. Sil butonuna tıklanır. Gelen mesajda silme işleminden emin olup olmadığınız sorulur. Evet tuşuna tıklandığında silme işlemi gerçekleşir ve okul listeden kalkar. Silme işleminden vazgeçmek istenirse Hayır tuşuna tıklanır. Not: Silme işlemi okula ait verilerin, sınıf bilgilerinin, öğrenci bilgilerinin ve öğrenci resimlerinin kaybolmasına sebep olur. Bu işlemi yapmadan önce bu okula ait baskıların tam olarak alındığından ve bir daha ihtiyaç duyulmayacağından emin olunuz. Bilgileri Paketle Baskı öncesi, girilen verilerin okula onaylatılması gerekir. Geçmişte okuldan onay almak için sınıfların birer adet idareci albümü baskısı alınır ve kağıt üzerinde okula teslim edilirdi. Öğretmenler kağıt üzerine çeşitli notlar alarak düzeltmeler yapar ve geri verirlerdi. Bu çalışma yöntemi yeterince verimli olamamıştır. Okullara kurulacak NonStop Bilgi Düzenleme Programı ile veriler bilgisayar ortamında okullara verilebilir. Bu program ile sınıflarda bulunan öğrenciler, bu öğrencilere ait resimler kontrol edilebilir ve istenildiği gibi düzenlenebilir. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra okuldan alınan veriler basılarak hatasız bir iş olması sağlanır. Bilgileri Paketle komutu listeden seçilen okulu NonStop Bilgi Düzenleme Programı ile açılacak şekilde paketler. Paketlenen dosyalar NonStop Okul adlı klasörde bulunabilir. Okul Seçmek NonStop, içerisinde kayıtlı bir çok okul olabilir. NonStop, sistem performansının düşmemesi ve güvenlik için tüm verileri aynı anda çalışmasına izin vermez. Bu nedenle Sınıf ve Öğrenci bilgilerinin girilmesi ve baskı işlemleri için çalışılacak okulun seçilmesi gerekir. Bu işlem okula ait veri dosyalarını aktif hale getirir. Listeden çalışmak istenilen okul işaretlenir. Okul Seç butonuna tıklanır. Program okulun seçildiğini mesaj ile bildirir ve okullar ekranını kapatır.

4 Sınıf ve Öğrenci Bilgileri Okul seçimi yapıldıktan sonra, okula ait sınıf ve öğrenci bilgilerinin kaydedilmesi gerekir. Ana ekranda Sınıf Öğrenci butonuna tıklayarak yukarıdaki ekran açılır. Eğer seçili bir okul yok ise bu aşamada program bir uyarı verecek ve önce okul seçilmesini isteyecektir. Ekranın sol bölümünde sınıf bilgileri, sağ bölümünde ise öğrenci bilgileri bulunur. Sınıf listesinden bir sınıf seçildiğinde, o sınıfa ait öğrenci bilgileri ekrana gelir. Öğrenci listesinde öğrencinin Sıra Numarası (Dizgilerde hangi sırada olacağını belirtir), Okul Numarası, Adı, Soyadı ve o öğrenciye ait Resim Adı görülür. Resim atanması yapılmamış sınıflarda resim sütununda bilgi bulunmaz. Aynı zamanda resim atanması yapılmamış öğrencilerde de resim alanı boştur. Örneğin resim atanması yapılmış bir sınıfa sonradan bir öğrenci eklendiği zaman, eklenen öğrencinin henüz resim eşleşmesi yapılmadığı için resim alanı boş görülecektir. Baskı İşlemleri ve E-Okul için resim küçültme işlemi yapmadan önce tüm sınıf ve öğrencilere resim atanması yapılmış olmalıdır. Öğrenci listesinden bir öğrenciye tıklandığında öğrenci resmi ekranın sağ alt tarafında gösterilir. Öğrenci listelerinde bulunan Göster sütununda işaret olmayan öğrenciler kimlik kartı ve vesikalık dizgilerinde gösterilmez. NonStop, ile veriler tek tek yazılarak oluşturulabileceği gibi Excel dosyalarından otomatik olarak da alınabilir. İlerleyen bölümlerde Excel den veri alma işlemi anlatılacaktır. Yeni Sınıf Oluşturma Sınıf listesinin üst tarafında bulunan kutucuğa eklenmek istenilen sınıf adı yazılır ve klavyeden Enter tuşuna basılır veya Kaydet simgesine tıklanır. Eklenen sınıf listede görülür. Fotoğraf CD si oluşturulurken sınıf isimlerine göre klasörler oluşturulmaktadır. Bu nedenle sınıf adlarında \ / : *? '' < > karakterleri kullanılması tavsiye edilmez. (6/A yerine 6-A) önerilir. Sınıf Adını Düzeltme Listeden düzeltilmek istenilen sınıf seçilir ve Düzelt butonuna tıklanır. Sınıf Silme Listeden silinmek istenilen sınıf seçilir ve Sil butonuna tıklanır. Not: Silme işlemi sınıfa ait, öğrenci bilgilerinin ve öğrenci resimlerin kaybolmasına sebep olur. Bu işlemi yapmadan önce bu sınıfa ihtiyaç duyulmayacağından emin olunuz. Bu işlem geri alınamaz. Sınıf Çoğalt Seçili sınıfı kopyalayarak çoğaltır. Bir sınıf üzerinde oynama yapılmak istendiğinde asıl verilerin kaybolmaması veya değişmemesini sağlar.

5 Yeni Öğrenci Girişi Öğrenci kaydı yapmak için ilk önce sınıf listesinden bir sınıf seçilir. Seçilen sınıfa ait daha önceden kaydedilmiş öğrenciler varsa listede görülür. Yeni Öğrenci Ekle butonuna tıklayarak öğrenci kayıt ekranın açılır. Öğrenciye ait bilgiler girilir. Okul No, Adı, Soyadı alanlarının doldurulması zorunludur. Diğer alanlar Öğrenci Kimlik Kartı baskılarında kullanılır ve isteğe bağlıdır. Özel Alan alanı özelleştirilebilir bir alandır. Ana Ekranda Ayarlar butonu ile bu alanın etiket adı değiştirilebilir. Genelde Bölümü olarak kullanılır. Numarası olmayan öğrenciler için veya baskılarda numarasının çıkması istenmeyen öğrenciler için Öğrenci No alanına 0 yazılmalıdır. Öğrenciye resim atamak için Resim alanından Seç butonuna tıklanır. Resimler ile ilgili butonlar kullanılarak resim üzerinde istenilen değişiklikler yapılabilir. Bu butonların kullanımları ileriki bölümlerde anlatılacaktır. Öğrenciler kayıt edildikçe sıra ile öğrenci listesinin sonuna ilave edilir ve sınıf mevcudu artar. Not: Öğrenciler okullardan alınan liste sırasına göre girilmelidir ve resimlerde aynı sıra ile çekilmelidir. Eğer öğrenci bilgi girişlerinde veya resim çekimlerinde sırada yanlışlık yapılırsa, yanlış baskı alınabilir. Resim çekme sırasında eğer öğrenci okulda bulunmuyorsa boş çekim yapılmalıdır. Hızlı Öğrenci Kaydetme Öğrenci kayıtlarını hızlı bir şekilde yapmak için bu alan kullanılır. Öğrenci bilgileri ilgili alanlara yazıldıktan sonra, Soyadı alanında Enter tuşuna basıldığında otomatik kayıt yapılır. Kaydedilen öğrenciler listenin sonuna ilave edilir. Öğrenci Bilgilerini Düzeltme Listeden bilgileri düzeltilmek istenilen öğrenci seçilir ve Öğrenci Düzelt butonuna tıklanır. Öğrenci Silme Listeden silinmek istenilen öğrenci seçilir ve Öğrenci Sil butonuna tıklanır. Sıra Değiştirme Öğrenci isimleri girilirken eğer sırada yanlışlık yapıldıysa, Yukarı, Aşağı butonları kullanılarak sıra değişikliği yapılabilir Sınıf Değiştirme Okullarda sık olarak karşılaşılan bir durum da öğrencilerin sınıf değiştirmeleridir. Bu durumda listeden istenilen öğrenci seçilir ve Öğrenci Sınıfını Değiştir butonuna basılır. Gelen ekranda öğrenciyi aktarmak istenen sınıf seçilir. Öğrenci yeni sınıfa aktarılmış olur.

6 Excel den Veri Alma Okullar kullanmış oldukları programlar aracılığıyla veya E-Okul sisteminden öğrenci listelerini Excel formatında verebilir. Böyle bir durumda tek tek tüm öğrencilerin ve sınıfların yazılmasına gerek kalmaz. NonStop Excel formatındaki dosyaları tanır ve bu dosyalardan otomatik olarak verileri alabilir. Excel Dosyası Görünümü Okullardan alınan Excel dosyaları her zaman direkt aktarıma uygun olmamaktadır. Bu nedenle bu dosyalar üzerinde düzenleme yapılması gereklidir. Bu dosyalarda okul adı, mevcut, açıklama vb. bilgiler varsa silinmelidir. Bazı dosyalarda satır aralarında boşluklar bırakılmıştır. Eğer var ise bu boşluklar silinmelidir. Birleştirilmiş sütunlar var ise silinmelidir. Excel dosyasında öğrenci bilgileri düzenli bir şekilde olmalıdır. Eğer Excel dosyasında birden fazla sınıf kayıtlı ise sınıf isimlerinin yazılı olduğu bir sütun olmalıdır. E-Okul sisteminden alınan bazı dosyalarda sınıf bilgileri yazılmamıştır. Bu dosyalara sınıf isimleri yazılmalıdır. Bir Excel dosyasında Öğrenci No, Öğrenci Adı, Öğrenci Soyadı ve Sınıfı zorunlu alanlardır. Sağlıklı bir aktarım için program bu bilgilere ihtiyaç duyar. Diğer bilgiler ise isteğe bağlıdır. Aşağıda uygun bir Excel dosyasının nasıl olması gerektiği örnek olarak verilmiştir..

7 Verilerin Aktarımı Sınıf Öğrenci ekranında iken Excel den Veri Al butonuna tıklanarak yukarıda ekran açılır. İlk önce Dosya Seç butonu ile verilerin alınacağı Excel dosyası seçilir. Seçim işlemi yapıldıktan sonra dosyanın bir örneği ekranın üst tarafında oluşturulur. Oluşturulan bu örnek tablo seçilen dosyanın ilk 5 satırlık verisini içerir. Bu örnek tabloda öğrenci bilgilerinin hangi sütunlarda olduğu görülür. Aktarma Seçenekleri Aktarım işlemi için Excel dosyanızda bulunan öğrenci sayısını bilmeniz gereklidir. Program Aktarılacak Satır Sayısı alanına yazacağımız değer kadar veri aktaracaktır. Örneğin 850 mevcutlu bir okulumuz için bu değeri 250 girersek, program sadece ilk 250 öğrenci bilgisini aktaracaktır. Bu alana yanlış değer girilirse aktarılan öğrenci sayısı eksik ya da fazla çıkabilir. Bazı Excel dosyalarında öğrenci numarası, adı, soyadı aynı sütunda olabilmektedir veya numara farklı ad ve soyad aynı sütundan olabilmektedir. Varsayılan olarak Numara, Ad, Soyad Farklı Sütunda seçeneği işaretlidir. Dosyanızın durumuna göre en uygun seçeneğinin işaretlenmesi gerekir. Excel dosyalarında bilgi amaçlı kullanılan ilk satırlar Başlık Satırı olarak adlandırılır. Bu durumda Başlık Satırı Var seçeneği işaretlenmelidir. Bu seçenek işaretlendiği taktirde ilk satırdaki veri alınmaz. Eğer dosyada başlık satırı yok ise ve bu seçenek işaretli ise dosyadaki ilk öğrenci alınmayacak ve aktarım işlemi 1 öğrenci eksik olarak gerçekleşecektir. Aktarım yapılacak dosyada tek sınıf var ise Dosyada Tek Sınıf Var seçeneği işaretlenir. Bu işlemden sonra sınıf adının yazılacağı kutucuk görülür. Bu kutucuğa aktarımı yapılan sınıfın adı yazılır. Dosya seçimi ve aktarımım seçenekleri yapıldıktan sonra uygun Alan Adlarının seçilmelidir. Öğrenci bilgi alanları için doğru sütunlar seçilmelidir. Aksi takdirde aktarım işlemi başarısız olacaktır. Alınmak istenmeyen alanlar için Yok seçeneği seçilmelidir. Yukarıdaki ekran görüntüsünü inceleyiniz. Tüm bu işlemler bittikten sonra Aktarma Başla tuşuna tıklanarak veriler aktarılır.

8 Resim Eşleştrime Resim eşleştirmede hızlı ve en az hata ile çalışmak için çekilen öğrenci resimlerinin sınıf sınıf klasörlere ayrılması önerilir. Dijital fotoğraf makinesi ile çekilen resimler bilgisayara kopyalandıktan sonra, her sınıf için bir klasör oluşturulmalı ve o sınıfa ait resimler uygun klasöre kopyalanmalıdır. Resim Klasörleri Seçmek Sınıf Öğrenci ekranında bilgiler girildikten veya Excel Dosyasından aktarım yapıldıktan sonra resim sütunu boş görülmektedir. Resim sütunu boş olan sınıflara henüz resim ataması yapılmamıştır. Sınıflara resim atamak için istenilen sınıf seçilir ve Resim Klasörü Seç butonuna tıklanır ve Resim Eşleme ekranı açılır. Resim Klasörünü Seç butonuna tıklanarak sınıfa ait resimlerin olduğu klasör seçilir. Ekranın sol tarafında öğrenci listesi, sağ tarafında ise resim listesi bulunur. Öğrenci ve resim sayısının eşit olması gereklidir. Aksi takdirde program hatalı eşleme yapmayacaktır. Yanlış veya çift çekilmiş resimler var ise Listeden Resim Çıkar butonu ile istenilen resimler listeden kaldırılabilir. Eğer istenirse listeye yeni bir resim eklenebilir. Listeye yeni bir resim eklemek için bilgisayarda kayıtlı bir resim dosyası (Örneğin çekim günü okulda olmayan bir öğrencinin, daha sonradan çekilmiş fotoğrafı) seçilebileceği gibi, program içerisinde var olan boş (Beyaz Fon, Mavi Fon, Kırmızı Fon) resimlerde kullanılabilir. Sonradan eklenen resimler listenin sonuna yerleşecektir. Bu resimler uygun sıraya sokulmalıdır. Okullarda çekim yapılırken sıra karıştırılmış ise veya uygun butonlar kullanılarak resimler Yukarı- Aşağı kaydırılabilir. Ekranın sol tarafında bulunan öğrenci listeleri ile sağ tarafında bulunan resim listeleri aynı sırada eşleştirilecektir. Listeden bir öğrenciye tıklayarak o öğrenciye gelecek resim ekranda görülebilir. Bu sıranın doğru olması gereklidir. Bir sonraki adıma geçmek için Resimleri Göster butonuna tıklanır. Ardından Onayla Butonu ile resim atama işlemi sonlandırılır. Bu işlemler sırası ile diğer sınıflara da uygulanır.

9 Resimler Üzerinde İşlem Yapmak Bu ekranda görsel olarak hangi öğrenciye hangi resmin geldiği ve resimlerin durumları görülür. Bu ekran resimleri düzenlemek için birçok araç sunar. Her resmin altında Dosya Adı ve ait olduğu Öğrenci Adı görülür. Ayrıca her resme bir sıra numarası verilir. Başlangıçta tüm dosya adlarında işaret bulunur. Dosya adlarına tıklayarak işareti kaldırabilirsiniz. Bu işaretler resimler üzerindeki işlemlerin toplu yapılması için gereklidir. Resimler üzerinde toplu işlem yapmak için Değişiklikleri Tüm Resimlere Uygula seçeneği işaretli olmalıdır. Bu seçenek işaretli iken yapılan işlemler dosya adında işaret olan tüm resimlere uygulanır. Eğer yapılan işlemlerin tüm resimlere uygulanması istenmiyor ise bu seçenekten işaret kaldırılmalıdır. Resimlerin Parlaklığını El İle Ayarlamak Eğer resimler ışıksız bir ortamda çekilmiş ise biraz koyu olabilirler. Bu gibi durumlarda resimlerin baskıda daha net çıkabilmesi için parlaklık ayarlarının yapılması gerekebilir. Parlaklık butonuna tıklanarak Parlaklık Ayarı ekranına ulaşılır. Parlaklık ve Karşıtlık ayarları istenilen görüntü elde edilene kadar artırılır veya eksiltilir. Uygula butonuna tıklandığında değişiklik gerçekleşecektir. Resimleri Otomatik Parlaklık Uygulama Otomatik Parlaklık butonuna tıklanarak tüm resimlere parlaklık filtresi uygulanır. Diğer Resim Filtreleri Diğer Filtreler butonuna tıklanarak tüm resimlere uygulanabilecek filtre seçeneklerine ulaşılır. Bu filtrelerden uygun olanı kullanabilirsiniz.

10 Resimleri Çevirme Sola Çevir veya Sağa Çevir butonlarına tıklayarak resimler 90 derecelik açılar ile çevrilebilir. Resimleri Değiştirme İki öğrenciye ait resmin yer değiştirmesini sağlar. Sırası ile değiştirmek istenen resim numaralarının yazılması gerekir. Resimlerde Kırpma İşlemi NonStop resimlerde kırpma işlemleri yapmanıza olanak sunar. Herhangi bir resim üzerinde iken Kırp tuşuna tıklanarak Kırpma ekranı açılır. Mouse imlecini resim üzerine götürdüğünüzde artı (+) işaretine dönüşür. Resimde kırpılmasını istediğiniz alanı seçildikten sonra Kırp tuşuna tıklanır. Resim istediğiniz ölçülerde kesilecek ve bir sonraki resme geçilecektir. Kırpma çerçevesi bir sonraki resimde kendiliğinden oluşacaktır. Eğer istenirse çerçevenin boyutu ve konumu değiştirilerek kırpma işlemine devam edilir. Kırpma yapılmak istenmeyen resimler için Önceki Resim ve Sonraki Resim butonları kullanılarak diğer resimlere geçilebilir. Yine bu resimlerde de istenilen alan seçildikten sonra Kırp tuşuna tıklayın. Sınıfa ait bütün resimlerde kadraj aynı ise Otomatik Kırp butonu ile tüm resimler kırpılabilir. Listeden istenilen öğrenci seçildikten sonra Kırpma Çerçevesi çizilir ve Otomatik Kırp komutu verilir. Bu işlem sınıfa ait tüm resimleri çizilen çerçeveye göre kırpar. Not: Resimlerin bir kısmında tek tek kırpma işlemi yaptıktan sonra bu komut verilir ise kırpılmış olan resimler tekrar kırpılacaktır.

11 Resim CD si (E-Okul CD si) Hazırlama Öğrenci resimlerini E-Okul veya diğer programlarda kullanılabilmesi için uygun hale getirir. E-Okul ve diğer okul programları öğrenci resimleri 105x120 çözünürlüğünde istemektedir. Eğer istenirse bu değerler değiştirilebilir veya resimler orijinal boyutlarında bırakılabilir. 105x120 çözünürlüğünde resimlerin çok küçüldüğünü düşünüyorsanız buradaki değerleri orantılı olarak artırabilirsiniz. Artırma işlemini istenilen çözünürlük oranlarına dikkat edilerek yapılmalıdır. "Örneğin; 105x120, 150x171, 210x240 gibi. Dijital fotoğraf makinelerinde çekilen resimler istenilen çözünürlük oranlarına uygun olmadığı için resimlerde kırpma işlemi yapılır. Kırpma payı olarak nereyi kullanmanız gerektiğini doğru belirtmelisiniz. Aksi takdirde resimlerde öğrencini çenesi veya kafası kırpılabilir. Program resimler için kullanılacak klasör adı için Okul Adını getirir. Eğer istenirse farklı isimde bir klasör adı yazılabilir. Hazırlanan resimler NonStop Resimleri adlı bir klasöre atanır. Küçültülen öğrenci resimlerini sınıf sınıf gruplandırabilirsiniz. Eğer bu seçenekten işareti kaldırırsanız tüm okula ait resimler tek bir klasör içerisine aktarılacaktır Bazı okul programları öğrenci resimlerinin, öğrencinin okul numarasına göre adlandırılmasını istemektedir. E-Okul için ise kolaylık olması için öğrenci adı kullanılarak adlandırma yapılır. Sizin için en uygun seçeneğini işaretleyiniz.

12 Ayarlar Resimlerini Çözünürlüğünü Ayarla Öğrencilere resim eşlemeleri yapıldığında, NonStop orijinal resimlerin bir kopyasını kendi içerisine alır. Dijital fotoğraf makineleri ile çekilen resimlerin çözünürlükleri çok yüksek olduğundan dolayı resimlerin küçültülmesi gerekir. Bu ekranda öğrenci resimleri için kullanılacak değerler belirlitilir. UYARI: Resim çözünürlüklerinin fazla küçültülmesi baskı kalitesi bozacağı gibi, çözünürlüğün yüksek olması da baskı işlemlerin çok yavaş olmasına sebep olabilir. Sizin için en uygun değerleri deneyerek bulabilirsiniz. Not: Bu ekranda yapılacak ayarlar daha önceden resim atanmış sınıflar üzerinde bir işlem yapmaz. Burada yapılan ayarlar sadece bundan sonraki resim atamalarınızı etkileyecektir. Eğer yanlış ayarlar kullanılarak yapılmış bir resim atama işleminden vazgeçmek istiyorsanız, çözünürlük ayarlarını istediğiniz gibi değiştirdikten sonra tekrar sınıf veya sınıflar için resim eşlemesi yapılmalıdır. Genel Ayarlar Öğrenci bilgilerinde kullanılan Özel Alan etiketi buradan değiştirilebilir. Genelde bu alan Bölümü için kullanılır. Program otomatik olarak veri giriş alanlarında BÜYÜK HARF kullanır. Program içinde küçük harfler kullanılmak istenirse bu seçenek ten işaret kaldırılmalıdır. Defterlerin Kapak Sayfalarında çıkması istenilen bilgiler bu alana yazılmalıdır. Hazır Resimler Program içerisinde Atatürk, Bayrak ve MEB resimleri hazır olarak gelmektedir. Bu resimler birçok baskıda kullanılır. Eğer istenirse kendi seçtiğiniz logo ve resimleri buradan seçebilirsiniz.

13 Lisans Bilgileri yapılır. Programın lisans sözleşmesinin bulunduğu ekrandır. Ayrıca şifre tanımlama işlemleri bu ekranda

14 Fiyat Listesi Firmamızın pul fotoğraf baskılarında uyguladığı fiyatları buradan görebilir ve değiştirebilirsiniz. Her ürünün üzerine çift tıklayarak o ürüne ait fiyat değiştirilebilir. Aynı zaman firmamızla çalışırken hangi ıskontoların uygulanacağını da bu ekrandan belirleriz. Sipariş ekranında bir okul için sipariş oluşturduğunuzda maliyet hesaplaması yapılırken bu ekrandaki fiyatlar ve ıskontolar esas alınmaktadır.

15 Sipariş Firmamıza sipariş vermek için bu ekran kullanılır. Gelen ekranda daha önce oluşturulmuş siparişler var ise görülür. Listenin altında bu siparişlerin Tutarı İndirim Miktarları KDV miktarları görülür. Sipariş Oluşturma Yeni Sipariş komutu verildiğinde sipariş oluşturmak istenilen okul seçilir ve sipariş ekranı açılır. Siparişi oluşturmak için aşağıdaki iki yöntem de kullanılabilir. 1- Açıklama alanına yapılmasını istediğiniz işlemleri açık ve anlaşılır bir dil ile yazıp Onayla butonuna basınız. 2- Sipariş vermek istediğiniz sınıfları listeden seçiniz. Baskı seçenekleri alanından vermek istediğiniz ürünün kodu seçiniz. Baskıda kullanılmasını istediğiniz Stili ve adetleri seçiniz. Ekle butonuna basınız. Bu işlem bittikten sonra listeye siparişiniz eklenecektir. Aynı işlemi istediğiniz diğer ürünler için de gerçekleştirin. Listede seçili olan sınıflar için siparişleriniz oluştukça program sipariş maliyetinizi de hesaplayacaktır. Siparişiniz bittiğinde Onayla butonuna basınız. Her iki yöntemle oluşturulan siparişler geçerlidir. Oluşturulan sipariş dosyaları NonStop2010 Sipariş klasörüne atılmaktadır.

16 Baskı İşlemleri Veri girişleri tamamlandıktan sonra program dizgi yapmaya hazır halededir. Ana Menüden Baskı Al komutu ile baskı ekranı açılır. Baskı ekranında sınıflar ve baskılarda kullanılacak renk düzenekleri yani stiller görülmektedir. Öncelikle dizgi yaptırmak istenilen sınıflar ve dizgide kullanılmak istenen stil seçilir. Gerekli seçimlerden sonra Baskı Menüsü kullanılarak dizgi yaptırılır. Hazırlanan dizgi Baskı Önizleme ekranında gösterilir. Baskı menüsünde tüm baskı tipleri gruplandırılmıştır. Yapmak istediğiniz dizgiyi menüleri takip ederek seçebilirsiniz. Bazı dizgilerde çok sayıda sınıfa izin verilmez. Bu durumda tek sınıf seçerek işleme devam etmek gerekir. Baskıları Kaydetmek Yazıcısı olmayanlar için NonStop hazırlanan baskıların kopyalama merkezlerinde alınmasına izin verir. Baskı önizleme ekranında istenilen sayfalar görüldükten sonra Kaydet tuşuna tıklanır. Gelen ekrana bir dosya ismi yazıldıktan sonra Kaydet tuşuna tıklanır. NonStop bu dosyaları PDF formatında kaydeder. Kaydolan bu dosyalar daha sonra CD ye yazılarak istenilen herhangi bir yerde baskısı alınabilir. Hazırlanan Dizgileri JPG Yapmak NonStop hazırlanan dizgilerin JPG formatında kaydedilmesi için uygun değildir. Bunun için yardımcı programlara gereksinim duyulur. Hazırlanan dizgi önce bilgisayara PDF olarak kaydedilir. Daha sonra kullanılacak yardımcı programlar ile PDF kayıtlar JPG formatına dönüştürülür. adresinden bu işlemi ücretsiz olarak yapan yazılımı indirebilirsiniz.

17 Baskı Özellikleri (Stiller) Stiller baskıları özelleştirmek için kullanılan renk düzenekleridir. Program ile beraber gelen hazır stiller kullanabilir, değişiklikler yapılabilir veya yeni stiller oluşturabilirsiniz. Stil kutucuğundan daha önce kaydedilmiş bir stil seçilir, seçim yapıldıktan sonra renk kutucukları ve seçenekler değişecektir. Dizgi işlemi seçili olan stile göre hazırlanacaktır. İlgili kutucuklara tıklayarak renkler ve seçenekler değiştirilebilir. Bu şekilde sitiller istenildiği gibi ayarlanır. Yapılan Değişiklikleri Kaydet komutu verilerek yeni yapılan ayarlar kaydedilir. silinir. Yeni Stil butonu kullanılarak yeni bir stil oluşturulur. Stil Sil butonu kullanılarak aktif olan stil Not: Stiller üzerinde çalışılan okula özgü değildir. Oluşturulan veya değiştirilen bir stil tüm okullarda kullanılabilir. Aşağıda stiller ile ilgili genel bilgiler mevcuttur. Stil özelliklerini deneyerek istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Not Defteri Ayarları Başlık Not Defterinde resimlerin yanında bulunan Öğrenci No, Adı Soyadı, Fotoğrafı yazılı alanın rengini değiştirir. Sınıf Adı Sınıf Adı için kullanılacak rengi belirler. Öğrenci Adı, Not Bölümleri, Dönem, Aylar, Ortalama, Yıl Sonu alanları da defterlerde ilgili alanların renklerini değiştirir. Bu alanlar için yazı ve zemin renkleri ayrı ayrı belirtilir. Sütun Rengi alanı sadece ilköğretim not defterlerinde kullanılmaktadır. Logo Seçimi defterlerin iç yapraklarında çıkması istenen resmi belirtir. Logo için seçim yapılırsa Ortalama, Yıl Sonu alanlarında zemin rengi beyaz olmalıdır. Sayfalarda Firma Ünvanı Çıksın defterlerin iç yapraklarında firma ünvanınızın çıkmasını sağlar. Sınıfları Tek Defterde Birleştir birden fazla sınıf seçilerek yapılan dizgilerde önemlidir. Çok sayıda sınıfın dizgisi yapılırken, seçili sınıfları tek bir defterde olacak şekilde dizginin yapılmasını sağlar. Seçenekten işaret kaldırılırsa her bir sınıf farklı defterlerde olacak şekilde bir dizgi yapılır. Not Defteri Kapak Sayfası Ayarları Okul Adı, Öğretim Yılı, Sınıf, Fotoğrafçı Ünvanı alanlarının renkleri ayarlanır. Unvan bilgileri Ana Ekranda Ayarlar menüsü ile ayarlanabilir.

18 Ön Sayfadaki Resim & Arka Sayfadaki Resim kapak sayfalarının ön ve arka sayfalarında çıkması istenen resimleri ayarlar. Sticker Ayarları Genişilik, Yükseklik alanlarının sağ tarafında bulunan + ve - butonlarına tıklayarak hazır not defterlerinde bir öğrenci için kullanılacak genişlik ve yükseklik bilgisi ayarlanır. Varsayılan değer genişlik için 17 mm, yükseklik için ise 28 mm dir. Fakat bazı defterlerde bu değerler farklılık gösterir. Kullanılmak istenilen defterler ölçülerek doğru değerler girilmelidir. Ölçü birimi olarak milimetre kullanılır. Öğrencileri Soldan Sağa Diz / Öğrencileri Sağdan Sola Diz seçenekleri ile resimlerin soldan sağa veya sağdan sola sıralanması belirtilir. Vakıf defterlerinde soldan sağa dizilmelidir. Standart Kimlik Kartı Ayarları Kimlik Kartı 01 ve Kimlik Kartı 02 için kullanılır. Başlık Metni seçeneği ile kimlik kartlarının başlık yazısı değiştirilebilir. Bu alana Yemekhane Kartı, Kütüphane Kartı gibi veriler yazılabilir. Zemin, Okul Adı, Dönem, Öğrenci Bilgi, alanlarına tıklanarak kimlik kartı renkleri seçilir. 5.Satır Bilgisi & Barkod seçeneği kimlik kartının son satırında çıkması istenen alanı ayarlar. Kimlik No, Kan Grubu veya Özel Alan seçilebilir veya bu alan için Barkod seçilebilir. 5.Satır Bilgisi olarak barkod seçimi yapılmış ise, barkodun hangi veriden oluşturulacağı belirtilmelidir. Varsayılan değer Öğrenci Numarasıdır. Ortada, Sağda ve Soldal Çıkacak Resimler Kimlik Kartında kullanılmak istenilen resimler bu alanlar kullanılarak seçilir.

19 Kimlik Kartı 3 Tasarımı Bunun için Kimlik kartında kullanılmak istenen tasarım bir resim düzenleme (örneğin Adobe Photoshop) programında hazırlanır. Hazırlanan Resim ölçüleri 9 cm.x 5,8 cm. olmalıdır. Bu ebatlar kimlik kartı ebatlarından 4 er mm büyüktür. Bunun sebebi ise kesim için pay kalmasıdır. Resim düzenleme programında hazırlanan tasarım yukarıdaki ekranda seçilir. Bu işlem hem ön sayfa hem de arka sayfa için yapılır. Kimlik Kartı 3 de programda içerisinde bulunan şablonlara bağlı kalmadan yeni kimlik kartı tasarımları yapılabilir. Bunun için önce bir zemin resmi hazırlanmalıdır. Zemin resmi herhangi bir resim işleme programı (örneğin Adobe Photoshop) ile hazırlanabilir. Hazırlanan zemin resim ölçüleri 90 x 58 mm olmalıdır. Standart kimlik kartı ölçüleri 86x56 mm dir bu nedenle kimlik kartlarının rahat kesilmesi için 4 mm lik kesim payı bırakılmıştır. Seç butonu kullanılarak zemin resmi seçilir. Ekranın sağ tarafında kimlik kartında kullanılabilen alanlar bulunur. Herhangi bir alana tıklandığında o alana ait özellikler görülür. Listeden bir alan seçildiğinde alan ve etiket özellikleri görülür. Alan özellikleri öğrenci bilgilerini içerir, etiket özellikleri ise o alana verilen addır. Uygun butonlar kullanılarak bu ayarlar istenildiği gibi yapılabilir.

Lisans Anlaşması TURUNCU GRUP (UĞUR ġahġn), 2003-2010

Lisans Anlaşması TURUNCU GRUP (UĞUR ġahġn), 2003-2010 Lisans Anlaşması TURUNCU GRUP (UĞUR ġahġn), 2003-2010 Bütün hakları saklıdır. Bu belge, NonStop programına ilişkin tanımlayıcı nitelikte bilgi sağlar. NonStop programı hakkında en son bilgiler için web

Detaylı

WEB SİTESİ YÖNETİM PANELİ KULLANMA YÖNERGESİ

WEB SİTESİ YÖNETİM PANELİ KULLANMA YÖNERGESİ WEB SİTESİ YÖNETİM PANELİ KULLANMA YÖNERGESİ Web Sitesi Yönetim Paneli, Üniversitemiz web sitesinde, birimlerimize ait web sitelerindeki içerikler üzerinde ekleme, silme, değiştirme gibi güncelleme işlemlerini,

Detaylı

AGSoft Çocuk Gelişim Takip Programı Kullanım Kılavuzu

AGSoft Çocuk Gelişim Takip Programı Kullanım Kılavuzu Giriş Bölümü: Program ilk açıldığında karşımıza Kullanıcı Adı ve Şifre giriş bölümü gelir. Kullanıcı Adı: Programa giriş yapacak kullanıcının kodunu ve şifresini yazdıktan sonra Tamam tuşu ile programa

Detaylı

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile POWERPOINT PROGRAMI Powerpoint bir sunu hazırlama programıdır. Belirli bir konu hakkında bilgi vermek için, derslerle ilgili bir etkinlik hazırlamak için, dinleyicilere görsel ortamda sunum yapmak için

Detaylı

HAL KAYIT SİSTEMİ HAL HAKEM HEYETİ İŞLEMLERİ KULLANICI KILAVUZU

HAL KAYIT SİSTEMİ HAL HAKEM HEYETİ İŞLEMLERİ KULLANICI KILAVUZU HAL KAYIT SİSTEMİ HAL HAKEM HEYETİ İŞLEMLERİ KULLANICI KILAVUZU Ekim 2015 İçindekiler 1. HAL KAYIT SİSTEMİ NE GİRİŞ... 2 2. HAL HAKEM HEYETİ BAŞVURU OLUŞTURMA SÜRECİ... 2 2.1. BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BİLGİLERİN

Detaylı

T.C. İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Evrak Logo Ekleme Kılavuzu. Kasım 2012

T.C. İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Evrak Logo Ekleme Kılavuzu. Kasım 2012 T.C. İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Evrak Logo Ekleme Kılavuzu Kasım 2012 İçerik 1 Birim Logosu Kayıt İşlemleri... 3 1.1 Tek Logo Ekleme İşlemleri... 4 1.1.1 Logo Pozisyonu :... 5 1.1.2

Detaylı

FATURA Fatura kayıtları sekmesinden Alış Faturası- Satış Faturası- Alış İade Faturası- Satış İade Faturası ve Hızlı Satış Faturasını girebilirsiniz.

FATURA Fatura kayıtları sekmesinden Alış Faturası- Satış Faturası- Alış İade Faturası- Satış İade Faturası ve Hızlı Satış Faturasını girebilirsiniz. FATURA Fatura kayıtları sekmesinden Alış Faturası- Satış Faturası- Alış İade Faturası- Satış İade Faturası ve Hızlı Satış Faturasını girebilirsiniz. Şimdi Fatura nın içindeki sekmeleri ve sekmelerin içindeki

Detaylı

AGSoft Okul Aidat Takip Programı Kullanım Kılavuzu

AGSoft Okul Aidat Takip Programı Kullanım Kılavuzu Giriş: Program ilk açıldığında karşımıza çalışmak istediğimiz İşletme Çalışma Yılı ve Aidat Dönemi seçim bölümü gelir. İşletme Çalışma Yılı: İşletme defterinin yılı bu bölümden seçilir. Eğer kayıt yapılmamış

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU. Programda veri gireceğiniz yerler beyaz renklidir. Sarı renkli alanlar hesaplama veya otomatik olarak gelen bilgilerdir.

KULLANIM KILAVUZU. Programda veri gireceğiniz yerler beyaz renklidir. Sarı renkli alanlar hesaplama veya otomatik olarak gelen bilgilerdir. Programın Ekran görüntüsü şekildeki gibidir: KULLANIM KILAVUZU Programda veri gireceğiniz yerler beyaz renklidir. Sarı renkli alanlar hesaplama veya otomatik olarak gelen bilgilerdir. Banka: Program kurulduğunda

Detaylı

AKINSOFT Barkod 4. AKINSOFT Barkod 4 Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT Barkod 4. AKINSOFT Barkod 4 Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT AKINSOFT Barkod 4 Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ Barkod 4 programı, her türlü barkod etiketi, raf etiketi ya da reyon etiketi

Detaylı

TAŞINIR MAL KAYIT VE TAKİP MODÜLÜ

TAŞINIR MAL KAYIT VE TAKİP MODÜLÜ MALİYE SGB..net TAŞINIR MAL KAYIT VE TAKİP MODÜLÜ 1 Taşınır Mal Yönetimi Taşınır Mal Yönetimi ile ilgili işlemlere Kaynak Yönetimi menüsü altındaki Taşınır Mal alt menüsünden ulaşıyoruz. Bu menünün seçenekleri

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI İşletim Sisteminde Yapılan Uygulamalar Bir Bilgisayarda Hangi İşletim Sistemi Yüklü Olduğunu

Detaylı

Bu sekme ile genel olarak biçimlendirme ile ilgili ayarlamaların yapıldığı sekmedir.

Bu sekme ile genel olarak biçimlendirme ile ilgili ayarlamaların yapıldığı sekmedir. 3. GİRİŞ SEKMESİ Bu sekme ile genel olarak biçimlendirme ile ilgili ayarlamaların yapıldığı sekmedir. 3.1. Excel 2010 da Kesme, Kopyalama, Yapıştırma ve Biçim Boyacısı Giriş sekmesinin ilk grubu olan Pano

Detaylı

Photoshop ta Web Sayfaları Oluşturma

Photoshop ta Web Sayfaları Oluşturma Photoshop ta Web Sayfaları Oluşturma Dilimleme Photoshop ta üzerinde çalışılan resim dosyaları, düzenlenen fotoğraflar veya tasarlanan sayfalar web ortamında kullanılmak üzere hazırlanabilir. Bir web sayfasını

Detaylı

İçindekiler Hitit Sayım Cihazı Kurulum ve Kullanım Kılavuzu... 2 Sayım Cihazı Kurulum İşlemleri... 2 Hitit Kurulum işlemleri...

İçindekiler Hitit Sayım Cihazı Kurulum ve Kullanım Kılavuzu... 2 Sayım Cihazı Kurulum İşlemleri... 2 Hitit Kurulum işlemleri... 1 İçindekiler Hitit Sayım Cihazı Kurulum ve Kullanım Kılavuzu... 2 Sayım Cihazı Kurulum İşlemleri... 2 Hitit Kurulum işlemleri... 5 Cihazdan Sayım İşlemleri... 8 Sayım Dosyasının Hitit e Okutulması...

Detaylı

Kod Listeleri Genel Yapısı

Kod Listeleri Genel Yapısı Fiş listelerinden de hatırlanacağı gibi pull down menüden fiş menü tercihleri veya görsel butonlardan Yeni, Değiştir, İzle, Sil, Kopyala ile kasa tahsilat ödeme ekranı açılır. Kasa tahsilat ve ödeme fişleri

Detaylı

ASELSAN TEDARİKÇİ PORTALI KALİTE SÜREÇLERİ DOKÜMANI

ASELSAN TEDARİKÇİ PORTALI KALİTE SÜREÇLERİ DOKÜMANI ASELSAN TEDARİKÇİ PORTALI KALİTE SÜREÇLERİ DOKÜMANI Versiyon: 1 Tarih: 27.11.2016 İçindekiler 1. Sisteme Giriş... 3 2. Geri Bildirim Süreci... 4 3. Denetim Talebi... 14 4. Kontrol Partisi... 21 5. Görev

Detaylı

BÖLÜM 5 5. TABLO OLUŞTURMAK

BÖLÜM 5 5. TABLO OLUŞTURMAK BÖLÜM 5 5. TABLO OLUŞTURMAK Belli bir düzen içerisinde yan yana ve alt alta sıralanmış veya hizalı şekilde oluşturulması gereken bilgiler word de tablo kullanılarak hazırlanırlar. Örneğin bir sınıfa ait

Detaylı

WEB SİTESİ YÖNETİM PANELİ KULLANMA YÖNERGESİ

WEB SİTESİ YÖNETİM PANELİ KULLANMA YÖNERGESİ WEB SİTESİ YÖNETİM PANELİ KULLANMA YÖNERGESİ Web Sitesi Yönetim Paneli, Üniversitemiz web sitesinde, birimlerimize ait web sitelerindeki içerikler üzerinde ekleme, silme, değiştirme gibi güncelleme işlemlerini,

Detaylı

MEDULA Sistemi E-Fatura Gönderme

MEDULA Sistemi E-Fatura Gönderme Versiyon : 1.00 Yayınlama Tarihi : 16.09.2007 23:00 Sayfa Aralığı : 1-19 MEDULA Sistemi E-Fatura Gönderme MEDULA Sistemi ile E-Fatura gönderme işleminde ilk adım gönderilecek faturaların GSS** icmallerinin

Detaylı

1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır.

1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır. BA&BS MUTABAKAT PROGRAMI Kurulumu 1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır. 3. Server ayarlarının yapılacağı pencere açılır. 3.1 Server Adı\instance

Detaylı

MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu

MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu Versiyon Numarası: 1.0 ------------------------------- Kullanım Kılavuzu 2015 info@ www. MapCodeX MapLand İşlem Araçları Çalışma Dosyası Aç Haritanın ve son çalışma dosyasının

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUWİS. Web İçerik Sistemi. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı-WEB GRUBU

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUWİS. Web İçerik Sistemi. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı-WEB GRUBU MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUWİS Web İçerik Sistemi -WEB GRUBU 2013 B i l g i İ ş l e m D a i r e B a ş k a n l ı ğ ı MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI BİRİM BÖLÜM DAİRE

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS)

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) AGENT KULLANIM DOKÜMANI HİZMETE ÖZEL 1/21 Rev. 1 İÇİNDEKİLER 1 İÇİNDEKİLER 2 1.1. AYARLAR... 3 1.2. YENİLE... 7 1.3. BİLDİRİM VE GÖREVLER... 9 1.4. ENVİSİON ANA

Detaylı

Ürün Ekleme Kitapçığı

Ürün Ekleme Kitapçığı Ürün Ekleme Kitapçığı İÇİNDEKİLER 1. ÜRÜN EKLEME 3 1.1.KULLANICI GİRİŞİ 3 2.Ürün Menüleri 5 2.1.Genel 5 2.2.Veri 5 2.3. Bağlantılar 8 2.4. Özellik 8 2.5. Seçenek 9 2.7. İndirim 10 2.8. Kampanya 11 2.9.

Detaylı

SYTP ÜYELİK İŞLEMLERİ

SYTP ÜYELİK İŞLEMLERİ 1-)Kullanıcı,tarayıcının adres çubuğuna, bağlı bulunduğu ilin sytp linkini yazdığı zaman karşısına ilk olarak sağ taraftaki gibi bir ekran gelir. 2-)Sisteme üye olacak olan eczane kullanıcısı sağ taraftaki

Detaylı

Proje Takip Platformu Kullanım Kılavuzu

Proje Takip Platformu Kullanım Kılavuzu Proje Takip Platformu Kullanım Kılavuzu Uygulamaya giriş yapabilmek için https://iskop.istanbul.edu.tr/ adresine girilir. Proje Takip Platformu adlı bölümden Proje Takip Platformu linkine tıklanır. Açılan

Detaylı

EKOM WEB DESIGNER PROGRMI KULLANMA KILAVUZ. 1 - Web Sayfası Tasarımı Oluşturma / Var Olan Tasarımı Açma:

EKOM WEB DESIGNER PROGRMI KULLANMA KILAVUZ. 1 - Web Sayfası Tasarımı Oluşturma / Var Olan Tasarımı Açma: EKOM WEB DESIGNER PROGRMI KULLANMA KILAVUZ 1 Web Sayfası Tasarımı Oluşturma / Var Olan Tasarımı Açma 2 Web Sayfasına Yeni Element Ekleme Ve Özelliklerini Belirleme Değişiklik Yapma 3 Web Sayfası Tasarımını

Detaylı

Telefon Defteri Modülü Kullanım Kılavuzu

Telefon Defteri Modülü Kullanım Kılavuzu Telefon Defteri Modülü Kullanım Kılavuzu YETKİ VE KAYIT İŞLEMİ Kayıt yapacak kullanıcıya yetki verilmesi Kayıt yapacak kullanıcı yetkilendirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kullanıcının

Detaylı

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI Kelime İşlemci - Word Prof.Dr. Fatih TANK Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Prof.Dr. Fatih TANK - Temel - Ders

Detaylı

Çoklu Ortam Uygulamaları. FATİH Projesi PARDUS Temel Eğitim Kursu

Çoklu Ortam Uygulamaları. FATİH Projesi PARDUS Temel Eğitim Kursu Çoklu Ortam Uygulamaları FATİH Projesi PARDUS Temel Eğitim Kursu Gwenview Gwenview uygulama yazılımı,genel resim göstericisi ve temel fotoğraf düzenleyicisidir. Resim ve Fotoğraf Gösterici ve aynı zamanda

Detaylı

DÖNER SERMAYE MALİ YÖNETİM SİSTEMİ

DÖNER SERMAYE MALİ YÖNETİM SİSTEMİ I. BÜTÇE MODÜLÜ Yetki ve Yetkililer DÖNER SERMAYE MALİ YÖNETİM SİSTEMİ oluşur. Bütçe modülü, işletme veri giriş yetkisi, işletme bütçe onay yetkisi ve merkez bütçe onay yetkilerinden ve yetkililerinden

Detaylı

www.elektrikogretmenleri.com

www.elektrikogretmenleri.com FIREWORKS (MENU OLUŞ TURMA) 1 Önce Başlat menüsü Programlar Adobe Web Premium CS3 Adobe Fireworks CS3 kısayol simgesi ile Fireworks programı açılır. 2 Fireworks programı açıldığında Karşımıza gelen Yeni

Detaylı

Elektra Raporlama Sistemi Sunumu

Elektra Raporlama Sistemi Sunumu Elektra Raporlama Sistemi Sunumu Raporlama Araçları Açıklamaları: 1-Seçilen nesneyi raporlar. 2-Yeni boş bir rapor eklemeyi sağlar. 3-Seçilen raporları düzenlemeyi sağlar. 4-Seçilen raporu siler. 5-Seçilen

Detaylı

ML TFT 5 ARAYÜZ KULLANIM KILAVUZU

ML TFT 5 ARAYÜZ KULLANIM KILAVUZU ML TFT 5 ARAYÜZ KULLANIM KILAVUZU İçindekiler 1 ML TFT 5 Genel Özellikleri... 3 2 Arayüz... 3 2.1 Arayüz Hakkında... 3 2.2 Cihaz Haberleşmesi... 4 2.3 Kat Görselleri ve Ok Tipi Seçenekleri... 4 2.4 Tema

Detaylı

MS WORD 4.BÖLÜM. Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek.

MS WORD 4.BÖLÜM. Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek. MS WORD 4.BÖLÜM Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. Ekle sekmesini tanır. 2. Kapak sayfası oluşturabilir.

Detaylı

7 Temmuz Đlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL. Đlgili Modül/ler : Raporlar

7 Temmuz Đlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL. Đlgili Modül/ler : Raporlar 7 Temmuz 2007 Đlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL Đlgili Modül/ler : Raporlar RAPORLAR MODÜLÜNDE DOCMAGE DĐZAYNI Doküman sihirbazı DocMage den görsel açıdan zengin form dizaynları yapılır ve bu

Detaylı

DENİZYOLU GENEL BİLDİRİM

DENİZYOLU GENEL BİLDİRİM DENİZYOLU GENEL BİLDİRİM (Gemi Kayıt) Gemi Geliş/Gidiş Bilgilerinin İletilmesi ÖNEMLİ: Geliş işlemi yapılacak olan gemiler için, aşağıdaki sırayla işlem yapılması gerekmektedir. Bilgilerin geminin limana

Detaylı

Fatura Dosyalarını Yükleme ile ilgili Detaylar. 14 Temmuz 2014

Fatura Dosyalarını Yükleme ile ilgili Detaylar. 14 Temmuz 2014 14 Temmuz 2014 İlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL İlgili Modül/ler : E-Fatura Gelen e-fatura Dosyalarının Transferi Firmalara tedarikçilerinden veya hizmet aldıkları firmalardan gelen e-faturalar,

Detaylı

Sisteme daha önce kayıt olmuş yazar giriş ekranında (Resim 1) kullanıcı adı (kayıt olduğu

Sisteme daha önce kayıt olmuş yazar giriş ekranında (Resim 1) kullanıcı adı (kayıt olduğu EMANUSCRIPT YAZAR İÇİN KULLANIM KILAVUZU 1. Sisteme Giriş Sisteme Kayıtlı Yazar ise Sisteme daha önce kayıt olmuş yazar giriş ekranında (Resim 1) kullanıcı adı (kayıt olduğu e-mail adresidir) ve şifresini

Detaylı

KULLANICI KULLANIM KILAVUZU

KULLANICI KULLANIM KILAVUZU KULLANICI KULLANIM KILAVUZU İÇERİK 1. Portal üzerinden kullanım 2. Mobil uygulama üzerinden kullanım 3. E-posta üzerinden kullanım İÇERİK / Portal Kullanımı 1. Sisteme Giriş 2. Kullanıcı Ana Ekranı 3.

Detaylı

Ecat 8. Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon

Ecat 8. Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon Ecat 8 Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon 2015 01.01 1 Ecat8 Nedir? Firmaların elektronik yedek parça kataloğu ihtiyacını karşılamak için Hakbim Bilgi İşlem tarafından geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam

Detaylı

TEMEL SUNUM İŞLEMLERİ SUNUMA SES, VIDEO EKLEME SUNUM TASARIMI ANİMASYONLAR SLAYT GEÇİŞİ KÖPRÜ KAYDETME SUNUM TASARIM TEKNİKLERİ ETKİNLİKLER

TEMEL SUNUM İŞLEMLERİ SUNUMA SES, VIDEO EKLEME SUNUM TASARIMI ANİMASYONLAR SLAYT GEÇİŞİ KÖPRÜ KAYDETME SUNUM TASARIM TEKNİKLERİ ETKİNLİKLER 1 TEMEL SUNUM İŞLEMLERİ SUNUMA SES, VIDEO EKLEME SUNUM TASARIMI ANİMASYONLAR SLAYT GEÇİŞİ KÖPRÜ KAYDETME SUNUM TASARIM TEKNİKLERİ ETKİNLİKLER 2 Sunu: Belli bir konunun resim, grafik, metin, ses ve görüntüler

Detaylı

BÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 GİRİŞ

BÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 GİRİŞ BÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 GİRİŞ Microsoft Excel de dosyalar çalışma kitabı olarak isimlendirilir. Bu dosyalar normal belge türüdür. Dosya ismi üzerine fare ile tıklandığında dosya açılır. Excel dosyaları tablolardan

Detaylı

Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları

Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları Microsoft Office Word Kelime işlemci, görsel nesnelerin veya çizimlerin resim ya da arka plan olarak kullanıldığı metinler oluşturabilen, harita ve tablo gibi şekiller

Detaylı

Yürürlük Tarihi: 12/09/2014 - Kodu: 97298233.ED.2.1.1.4.1 - Rev. No/Tarihi: 00 1/28

Yürürlük Tarihi: 12/09/2014 - Kodu: 97298233.ED.2.1.1.4.1 - Rev. No/Tarihi: 00 1/28 Başvuru Fişleri ekranında talep edilen İcrai Haciz Terkini işlemi için başvuru oluşturulurken, (Ekle) butonuna basılarak ilgili bölümlere girişler yapılır. Başvuruya Ait Taşınmaz Mal (Zemin Tanım) bölümüne

Detaylı

Docmage.exe dosyasını çalıştırılır ve karşımıza Şekil-1 deki ekran gelecektir.

Docmage.exe dosyasını çalıştırılır ve karşımıza Şekil-1 deki ekran gelecektir. 22 Haziran 2007 Đlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL Đlgili Modül/ler : Etiket Yazdırma ETĐKET YAZDIRMA MODÜLÜNDE DOCMAGE DĐZAYNI (BARKOD) Doküman sihirbazı DocMage den görsel açıdan zengin form

Detaylı

Broker, Acente, Banka Online Sigortacılık Portali

Broker, Acente, Banka Online Sigortacılık Portali Broker, Acente, Banka Online Sigortacılık Portali www.neosinerji.com.tr / www.babonline.com.tr TEKNİK DESTEK e-mail: acentedestek@mapfregenelsigorta.com tel: 212 334 90 90 MAPFRE GENEL SİGORTA SİSTEME

Detaylı

Medisoft E-Reçete Bildirimleri Kullanım Kılavuzu

Medisoft E-Reçete Bildirimleri Kullanım Kılavuzu www.talyabilisim.net Sayfa 1 Ayarlar: E-Reçete için ilk önce sistemimizdeki tanımlı olan ilaç rehberini güncellememiz gerekmektedir. Güncelleme için gerekli olan ilaç rehberini; http://www.iegm.gov.tr/default.aspx?sayfa=fiyat_listesi

Detaylı

SIMMAG Kullanım Kılavuzu. Adem Ayhan Karmış. Ana Ekran

SIMMAG Kullanım Kılavuzu. Adem Ayhan Karmış. Ana Ekran SIMMAG Kullanım Kılavuzu Adem Ayhan Karmış Ana Ekran Program çalıştırıldığında tek bir form uygulaması olarak açılmaktadır. Sol tarafta bulunan menü den menü elemanları kullanılarak gerekli olan formlar

Detaylı

ARLAB ARaştırma LABoratuvar Projesi Kullanım Kılavuzu

ARLAB ARaştırma LABoratuvar Projesi Kullanım Kılavuzu 2014 ARLAB ARaştırma LABoratuvar Projesi Kullanım Kılavuzu İ.Ü. KURUMSAL OTOMASYON PROJESİ 1. GİRİŞ... 2 1.1 AMAÇ... 2 2. KULLANICI OLUŞTURMA VE SİSTEME GİRİŞ... 2 3. BİLGİ İŞLEMLERİ... 4 3.1 LABORATUVAR

Detaylı

SUPERVISOR (YETKİLİ KULLANICI) KAMPANYA YÖNETİMİ EĞİTİM DOKÜMANI

SUPERVISOR (YETKİLİ KULLANICI) KAMPANYA YÖNETİMİ EĞİTİM DOKÜMANI SUPERVISOR (YETKİLİ KULLANICI) KAMPANYA YÖNETİMİ EĞİTİM DOKÜMANI Sürüm 1.3.5 Ağustos 2013 TegsoftCC Supervisor (Yetkili Kullanıcı) Kampanya Yönetimi Eğitim Dokümanı Sayfa 2 / 14 İÇİNDEKİLER A. SES KAMPANYASI

Detaylı

İLAÇ RUHSAT e-başvuru FORMU KULLANICI KILAVUZU. Doküman: EUP Revizyon No: R-06 Tarih: 26.05.2014

İLAÇ RUHSAT e-başvuru FORMU KULLANICI KILAVUZU. Doküman: EUP Revizyon No: R-06 Tarih: 26.05.2014 Sayfa: 0/15 İLAÇ RUHSAT e-başvuru FORMU KULLANICI Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No 10.05.2010 İlaç ruhsat e-başvuru formu kullanıcı kılavuzunun ilk yayınlanma tarihi 10.06.2010 e-başvuru formundan

Detaylı

TABLO ve HÜCRE SEÇİMİ

TABLO ve HÜCRE SEÇİMİ TABLO ve HÜCRE SEÇİMİ ÇALIŞMA TABLOSU (SAYFASI) İŞLEMLERİ Tablo seçimi: Çalışma kitabında işlemler normal olarak etkin bir çalışma tablosunda yapılır. Bazı hallerde birden fazla çalışma tablosu etkin hale

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ Bilgisayar ve elektronik tablolama yazılımı sağlandığında elektronik tablolama yazılımı çalışma alanı düzenlemelerini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Güncel olarak

Detaylı

Yapılacak Đşlemler: Koşuyolu, Asmadalı Sk No:29 Kadıköy Tel :444-3282 Faks: (216)325-5664 www.datasoft.com.tr

Yapılacak Đşlemler: Koşuyolu, Asmadalı Sk No:29 Kadıköy Tel :444-3282 Faks: (216)325-5664 www.datasoft.com.tr Datasoft Yazılım BBS (Büro Bilgi Sistemi) Programında Müşteri Kira Bilgilerinin Tanımlanması, Muhasebe, Đşletme Defteri ve BBS Programında Entegre Kira Kaydı Oluşturması Datasoft Yazılım BBS (Büro Bilgi

Detaylı

BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ TAKİP SİSTEMİ PROJE YÜRÜTÜCÜLERİ KULLANICI KILAVUZU

BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ TAKİP SİSTEMİ PROJE YÜRÜTÜCÜLERİ KULLANICI KILAVUZU BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ TAKİP SİSTEMİ PROJE YÜRÜTÜCÜLERİ KULLANICI KILAVUZU Ankara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi Koordinatörlüğü 2013 BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ TAKİP

Detaylı

POWERPOINT 2010 KULLANIMI

POWERPOINT 2010 KULLANIMI Modül 7 MODÜL 7 POWERPOINT 2010 KULLANIMI TEMEL SUNUM İŞLEMLERİ SUNUMA SES, VIDEO EKLEME SUNUM TASARIMI ANİMASYONLAR SLAYT GEÇİŞİ KÖPRÜ KAYDETME SUNUM TASARIM TEKNİKLERİ ETKİNLİKLER Powerpoint 2003 Uzantısı.doc

Detaylı

Düzen Laboratuvarlar Grubu

Düzen Laboratuvarlar Grubu İNTERAKTİF HİZMETLER UYGULAMASI KUR UMSAL HİZMETLER İNTERAKTİF HİZMETKLER UYGULAMA 'sı seçilir. Karşımıza aşağıdaki sayfa gelir. Kurum kodu ve şifreniz ile giriş yapınız. UYARI:17.06.2013 tarihinden önce

Detaylı

ELEKTRONİK PROVİZYON SİSTEMİ (E-PRO) KULLANIM KLAVUZU

ELEKTRONİK PROVİZYON SİSTEMİ (E-PRO) KULLANIM KLAVUZU ELEKTRONİK PROVİZYON SİSTEMİ (E-PRO) KULLANIM KLAVUZU Sürüm 1.0 Ocak 2011 İÇİNDEKİLER 1. Sisteme Giriş Ve Program Kullanımı 2. Provizyon Süreci 3. Paket Oluşturma ve Fatura Gönderim Süreçleri 1 1. Sisteme

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1. E-DEVLET SİSTEMİNE GİRİŞ... 2 2. KULLANICI İŞLEM MENÜSÜ... 6

İÇİNDEKİLER 1. E-DEVLET SİSTEMİNE GİRİŞ... 2 2. KULLANICI İŞLEM MENÜSÜ... 6 İÇİNDEKİLER. E-DEVLET SİSTEMİNE GİRİŞ.... KULLANICI İŞLEM MENÜSÜ... 6.. YENİ DÖNEM AÇMA... 6.. EĞİTİM DÖNEMLERİ LİSTELE... 7.3. DÖNEME DERS EKLEME/SİLME... 8.4. DERS LİSTELEME... 9.5. DÖNEME KURSİYER EKLEME/SİLME...

Detaylı

Ana Sayfaya Git. Yukarıdaki adrese tıklayıp, sizlere e-posta ile iletilen, «Kullanıcı adı» ve «Şifre» bilgileriniz ile giriş yapınız.

Ana Sayfaya Git. Yukarıdaki adrese tıklayıp, sizlere e-posta ile iletilen, «Kullanıcı adı» ve «Şifre» bilgileriniz ile giriş yapınız. Yukarıdaki adrese tıklayıp, sizlere e-posta ile iletilen, «Kullanıcı adı» ve «Şifre» bilgileriniz ile giriş yapınız. Sisteme giriş yapıldıktan sonra karşımıza bu ekran gelir. Burada sol üstte bulunan

Detaylı

Resim 7.20: Yeni bir ileti oluşturma

Resim 7.20: Yeni bir ileti oluşturma F İLETİLER Konuya Hazırlık 1. E-posta adresinden yeni bir ileti nasıl oluşturulur? 1. İLETI GÖNDERME a. Yeni bir ileti oluşturma: Yeni bir ileti oluşturmak için Dosya/Yeni/E-posta iletisi seçilebileceği

Detaylı

İçindekiler Tablosu BANKA KREDİ KARTI POS VE BANKA HESAP EKSTRESİ AKTARIMI...2 1. KREDİ KARTI POS EKSTRESİ AKTARIMI...2 1.1. Tanımlar ve Ayarlar...

İçindekiler Tablosu BANKA KREDİ KARTI POS VE BANKA HESAP EKSTRESİ AKTARIMI...2 1. KREDİ KARTI POS EKSTRESİ AKTARIMI...2 1.1. Tanımlar ve Ayarlar... İçindekiler Tablosu BANKA KREDİ KARTI POS VE BANKA HESAP EKSTRESİ AKTARIMI...2 1. KREDİ KARTI POS EKSTRESİ AKTARIMI...2 1.1. Tanımlar ve Ayarlar...2 1.1.1. Logo da Banka Hesapları...2 1.1.2. Excel Ayarları

Detaylı

Luca Fatura Aktarım İşlemi

Luca Fatura Aktarım İşlemi Luca Fatura Aktarım İşlemi Luca Muhasebe Yazılımında Fatura aktarım işlemini Muhasebe Modülü > Fiş İşlemleri> Fatura Aktarımı Alanından yapabilirsiniz. Bu alanın seçtiğinizde fatura aktarım ekranı başka

Detaylı

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ DİREKTÖRLÜĞÜ İHALE VE TEDARİK MODÜLÜ KULLANIM KLAVUZU

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ DİREKTÖRLÜĞÜ İHALE VE TEDARİK MODÜLÜ KULLANIM KLAVUZU BİLGİ TEKNOLOJİLERİ DİREKTÖRLÜĞÜ İHALE VE TEDARİK MODÜLÜ KULLANIM KLAVUZU 2016 1 İÇİNDEKİLER SATINALMA TALEP GİRİŞİ... 3 TALEPTEN TEKLİF OLUŞTURMA... 11 TALEPTEN SİPARİŞ OLUŞTURMA... 16 2 SATINALMA TALEP

Detaylı

DynEd Kayıt Yönetimi Sistemi Kullanım Kılavuzu

DynEd Kayıt Yönetimi Sistemi Kullanım Kılavuzu DynEd Kayıt Yönetimi Sistemi Kullanım Kılavuzu Bu web sitesi DynEd İngilizce Dil Eğitimi Sistemine tüm sınıf, öğretmen ve öğrenci kayıt işlemlerinin ilgili okul yöneticileri tarafından yapılacağı bir site

Detaylı

T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi. ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU

T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi. ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU 1 1. Sisteme Giriş Nokta Üniversite Otomasyonu sistemini kullanabilmek için öncelikle Windows işletim sisteminde bulunan

Detaylı

Kırklareli Üniversitesi

Kırklareli Üniversitesi Evrak Kayıt Programı Kullanım Kılavuzu Kırklareli Üniversitesi Evrak takibi açısından kullanıcıya büyük ölçüde hız ve evrakın kolay bulunabilme özelliği vermiştir. Deftere yapılan kayıt esnasında yaşanılan

Detaylı

Okul Web Sitesi Yönetim Paneli Kullanımı

Okul Web Sitesi Yönetim Paneli Kullanımı Millî Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Grup Başkanlığı tarafından ortak web sitesi tasarım çalışması yapılmıştır. Çalışmanın amacı tüm kurumlarımızın standart bir web sayfasına sahip olmalarını sağlamaktır.

Detaylı

1. MİCROSOFT EXCEL 2010 A GİRİŞ

1. MİCROSOFT EXCEL 2010 A GİRİŞ 1. MİCROSOFT EXCEL 2010 A GİRİŞ 1.1. Microsoft Excel Penceresi ve Temel Kavramlar Excel, Microsoft firması tarafından yazılmış elektronik hesaplama, tablolama ve grafik programıdır. Excel de çalışılan

Detaylı

MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ YETKİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU UYGULAMA ADIMLARI

MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ YETKİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU UYGULAMA ADIMLARI MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ YETKİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU 2015-2016 eğitim öğretim yılı 1. Dönemi itibariyle, dersleri okutan öğretmenler tarafından puanların sisteme girilebilmesi için Bilgi Yönetim

Detaylı

POWER POINT SUNU PROGRAMI

POWER POINT SUNU PROGRAMI POWER POINT SUNU PROGRAMI Power Point bir Sunu (Slayt) programıdır. MS-Office uygulamasıdır ve Office CD sinden yüklenir. Programı çalıştırabilmek için; Başlat/Programlar/Microsoft Office/Microsoft Office

Detaylı

DIŞ LİNK ÜZERİNDEN TEDARİKÇİ TESCİL İSTEĞİ TANIMLAMA

DIŞ LİNK ÜZERİNDEN TEDARİKÇİ TESCİL İSTEĞİ TANIMLAMA DIŞ LİNK ÜZERİNDEN TEDARİKÇİ TESCİL İSTEĞİ TANIMLAMA Tedarikçi Tescili dış linkinden giriş yapıldığı zaman; tedarikçi özet bilgilerinin girişinin yapılacağı ekran açılmaktadır. Bu ekran üzerinden, tedarikçi

Detaylı

NOT: 1 hasta gün içerisinde en çok 3 polikliniğe muayene olabilir. ÖZEL HASTA GİRİŞİ

NOT: 1 hasta gün içerisinde en çok 3 polikliniğe muayene olabilir. ÖZEL HASTA GİRİŞİ HASTA ARAMA 1- Hastanın adı soyadı tam veya bir kısmı yazılır. 2- Hasta adı tam yazılarak arattırılmak istenirse tam seçeneği veya kısmi seçeneği seçilerek ad ve soyadın bir kısmı yazılır aramayı başlat

Detaylı

Kişisel Web Sayfası Tasarım Sistemi

Kişisel Web Sayfası Tasarım Sistemi Kişisel Web Sayfası Tasarım Sistemi Kullanım Kılavuzu Faik Demirbaş Ankara 2010 2 Kişisel Web Sayfası Tasarım Sistemi İçindekiler Giriş... 3 Kişisel Web Sayfası Tasarım Sistemine Giriş... 3 Menü İşlemleri...

Detaylı

FATURA ŞABLONU TASARLAMA KILAVUZU

FATURA ŞABLONU TASARLAMA KILAVUZU FATURA ŞABLONU TASARLAMA KILAVUZU Şubat 2015 FATURA ŞABLONLARI Alıcının faturalarını istediğiniz formatta görüntüleyebilmesi için hazırlamanız gereken şablonu Yönetim Şirket Tanımları Fatura Şablonları

Detaylı

13 Aralık 2007. Đlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL. Đlgili Modül/ler : Raporlar. Kullanıcı Tanımlı Raporlar Bölümünden Yapabildiklerimiz

13 Aralık 2007. Đlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL. Đlgili Modül/ler : Raporlar. Kullanıcı Tanımlı Raporlar Bölümünden Yapabildiklerimiz 13 Aralık 2007 Đlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL Đlgili Modül/ler : Raporlar KULLANICI TANIMLI RAPORLAR Kullanıcı Tanımlı Raporlar Bölümünden Yapabildiklerimiz Kendi isteklerinize özel rapor tasarımları

Detaylı

Örgün Öğrenci Sistemi Anadolu Üniversitesinde öğretim elemanlarının verdikleri

Örgün Öğrenci Sistemi Anadolu Üniversitesinde öğretim elemanlarının verdikleri Örgün Öğrenci Sistemi Anadolu Üniversitesinde öğretim elemanlarının verdikleri derslerle ilgili yoklama, not girişi yapabildikleri ve öğrencilerin aldıkları derslerle ilgili bilgileri görebildikleri sistemdir.

Detaylı

OfficeExcelProgramıAnlatımı

OfficeExcelProgramıAnlatımı OfficeExcelProgramıAnlatımı Panoyu Kullanmak Microsoft Office programlarında kopyalama ve taşıma işlemi yapılırken kopyalanan veya kesilen metin, resim vb. kısımlar panoda saklanır. 24 adet kopyalama veya

Detaylı

PERSONEL BANKA IBAN BİLGİSİ DEĞİŞİKLİĞİ UYGULAMA KILAVUZU

PERSONEL BANKA IBAN BİLGİSİ DEĞİŞİKLİĞİ UYGULAMA KILAVUZU PERSONEL BANKA IBAN BİLGİSİ DEĞİŞİKLİĞİ UYGULAMA KILAVUZU ŞUBAT - 2014 PERSONEL ÖDEMELERİ UYGULAMA GELİŞTİRME VE DESTEK ŞUBESİ 1 İçindekiler GİRİŞ......3 1. HARCAMA BİRİMLERİNCE YAPILACAK İŞLEMLER..3 1.1.

Detaylı

Yürürlük Tarihi: 12/09/2014 - Kodu: 97298233.ED.2.1.1.6.1.1 - Rev. No/Tarihi: 00 1/39

Yürürlük Tarihi: 12/09/2014 - Kodu: 97298233.ED.2.1.1.6.1.1 - Rev. No/Tarihi: 00 1/39 Başvuru Fişleri ekranında talep edilen Yabancı Para Alacağından Dolayı Geçici Şerh Tesisi işlemi için başvuru oluşturulurken, (Ekle) butonuna basılarak ilgili bölümlere girişleri yapılır. Başvuruya Ait

Detaylı

Excel Uygulaması Kullanım Kılavuzu

Excel Uygulaması Kullanım Kılavuzu Excel Uygulaması Kullanım Kılavuzu 1- Biotekno Hakkında... 2 2- Kullanıcı Bilgileri... 3 3- Uygulamanın İndirilmesi... 3 4- Ayarlar... 5 5- SMS Gönderimi... 5 6- Raporlar... 10 7- SMS Kişiselleştirme...

Detaylı

Öztiryakiler B2B Kullanıcı Klavuzu

Öztiryakiler B2B Kullanıcı Klavuzu Bu doküman Öztiryakiler şirketi için hazırlanmış B2B sayfalarının kullanım bilgilerini detaylı olarak anlatır. Öztiryakiler B2B Kullanıcı Klavuzu Soner Baştaş İçindekiler Doküman Geçmişi... 2 B2B ye Erişim...

Detaylı

MÜŞTERİ PORTALI EĞİTİM DOKÜMANI

MÜŞTERİ PORTALI EĞİTİM DOKÜMANI MÜŞTERİ PORTALI EĞİTİM DOKÜMANI Yazar : Mehmet Kemal ASLAN Oluşturulma Tarihi : 25.08.2014 Son Değişiklik : 23.09.2014 Kontrol Numarası : Sürüm : 1 İÇİNDEKİLER SİSTEME GİRİŞ... 3 ORGANİZASYON SEÇİMİ...

Detaylı

POWERPOINT KULLANIMI

POWERPOINT KULLANIMI TEMEL SUNUM İŞLEMLERİ SUNUMA SES, VIDEO EKLEME SUNUM TASARIMI ANİMASYONLAR SLAYT GEÇİŞİ KÖPRÜ KAYDETME SUNUM TASARIM TEKNİKLERİ ETKİNLİKLER Powerpoint 2003 Uzantısı.doc Powerpoint 2007/2010 Uzantısı.docx

Detaylı

Kullanım Kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı 2010

Kullanım Kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı 2010 Kullanım Kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı 2010 Bu belge BT Sınıfı Etkinliklerinde Kullanılmak Üzere Hazırlanmıştır İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 3 ÜYE (KAYIT) OLMA... 3 YÖNETİM PANELİ İŞLEMLERİ... 5 ŞABLON AYARLARI...

Detaylı

ANONİM ŞİRKET KURULUŞ İŞLEMLERİ

ANONİM ŞİRKET KURULUŞ İŞLEMLERİ ANONİM ŞİRKET KURULUŞ İŞLEMLERİ 1. KURULUŞ İŞLEMLERİ 1.1. Anonim Şirket Kuruluşu : ADIM 1 TÜR SEÇİMİ : Merkezi Sicil Kayıt Sisteminde Mersis butonuna tıklandığında aşağıda şirketinizle ilgili yapabileceğiniz

Detaylı

Muayene olmamış sekmesinde seçili hasta üzerinde sağ klik Randevu Kabul ile Açılan Randevu Kabul İşlemleri ekranından hasta randevusu kabul edilerek

Muayene olmamış sekmesinde seçili hasta üzerinde sağ klik Randevu Kabul ile Açılan Randevu Kabul İşlemleri ekranından hasta randevusu kabul edilerek Muayene olmamış sekmesinde seçili hasta üzerinde sağ klik Randevu Kabul ile Açılan Randevu Kabul İşlemleri ekranından hasta randevusu kabul edilerek muayeneye başlanır. Anamnez Toplu Metin sekmesinde kullanıcı

Detaylı

MERSİS UYGULAMA KULLANICISI YARDIM REHBERİ KURULUŞ İŞLEMLERİ GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI MERSİS UYGULAMASI

MERSİS UYGULAMA KULLANICISI YARDIM REHBERİ KURULUŞ İŞLEMLERİ GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI MERSİS UYGULAMASI MERSİS UYGULAMA KULLANICISI YARDIM REHBERİ KURULUŞ İŞLEMLERİ KURULUŞ BAŞVURUSU İŞLEMLERİ Merkezi Sicil Sistemi Uygulaması (Mersis) üzerinden Sistem kullanıcıları; Kuruluş Başvurusu Değişiklik Başvurusu

Detaylı

İZMİR BUCA 1. ve 2. ETAP KONUT PROJELERİNDEN ARTAN 138 KONUT PROJESİ TERCİH SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

İZMİR BUCA 1. ve 2. ETAP KONUT PROJELERİNDEN ARTAN 138 KONUT PROJESİ TERCİH SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU İZMİR BUCA 1. ve 2. ETAP KONUT PROJELERİNDEN ARTAN 138 KONUT PROJESİ TERCİH SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU Şekil 1: Online Üye Hizmetleri Ana Sayfa OYAK WEB Sayfası ONLINE ÜYE HİZMETLERİ Bölümünün altında yer

Detaylı

LKS2. Kredi Kartı Uygulamaları

LKS2. Kredi Kartı Uygulamaları LKS2 Kredi Kartı Uygulamaları LOGO Kasım 2006 İçindekiler LKS2 Kredi Kartı Uygulamalarında kullanılan parametreler... 3 Banka Hesabı Kayıt Türleri... 3 Geri Ödeme Planları... 4 Geri Ödeme Plan Bilgileri...

Detaylı

1. Excel Dönüşümü : 2. Rapor Master Tanımları :

1. Excel Dönüşümü : 2. Rapor Master Tanımları : Programın Amacı : Bu Program As/400 Sistemindeki herhangi bir veya birden fazla file ı kullanarak istenilen şekilde sorgulama yaparak elde edilen bilgileri Excel Formatında Pc deki istenilen bir yere kaydetmek.

Detaylı

Bu düğme tıklandığında karşınıza yandaki gibi bir diyalog kutusu daha gelecektir.

Bu düğme tıklandığında karşınıza yandaki gibi bir diyalog kutusu daha gelecektir. Bu diyalog kutusunda Windows XP de 5 diğer sürümlerinde 6 sekme bulunmaktadır. Temalar sekmesi pencerelerin görünümlerini ayarlamak amacıyla kullanılmaktadır. Tema Bölümünden kutusunun sol tarafındaki

Detaylı

TÜZEL KİŞİLERDE ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ; tüzel kişiliğin sicilde tescilli unvanının ibraz edilen yetki belgesine göre değiştirilmesi işlemidir.

TÜZEL KİŞİLERDE ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ; tüzel kişiliğin sicilde tescilli unvanının ibraz edilen yetki belgesine göre değiştirilmesi işlemidir. TÜZEL KİŞİLERDE ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ; tüzel kişiliğin sicilde tescilli unvanının ibraz edilen yetki belgesine göre değiştirilmesi işlemidir. GEREKLİ BELGELER AÇIKLAMALAR 1-)Kimlik Belgesi Firma temsilcisi

Detaylı

TÜRKİYE NOTERLER BİRLİĞİ

TÜRKİYE NOTERLER BİRLİĞİ NOTERLİK BİLGİ SİSTEMİ Değişiklik Numarası: 1.2 02/11/2011 İÇİNDEKİLER 1 İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİL LİSTESİ... 3 TANIMLAR LİSTESİ... 4 KISALTMALAR LİSTESİ... 4 1.... 5 2. NA GİRİŞ... 6 3. YENİ DEFTER ONAY

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA Pencerenin ortasında bulunan beyaz sayfa, slayt tasarımında kullanacağımız sayfamızdır. Sol panelde bu slayt sayfasının küçültülmüş halde bir

Detaylı

OYAK ERYAMAN KONUT PROJESİ 2.ETAP 344 KONUT İÇİN TERCİH SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

OYAK ERYAMAN KONUT PROJESİ 2.ETAP 344 KONUT İÇİN TERCİH SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU OYAK ERYAMAN KONUT PROJES 2.ETAP 344 KONUT Ç N TERC H S STEM KULLANIM KILAVUZU Şekil 1: Online Üye Hizmetleri Ana Sayfa Şekil 1: Online Üye Hizmetleri Ana Sayfa OYAK WEB Sayfasında ONLINE ONLINE ÜYE H

Detaylı

Resimdeki alandan tarih aralığı belirterek de (testlerin hasta hesabına aktarıldığı tarihi baz alır). İstek yapılan hasta listesine ulaşabilirsiniz.

Resimdeki alandan tarih aralığı belirterek de (testlerin hasta hesabına aktarıldığı tarihi baz alır). İstek yapılan hasta listesine ulaşabilirsiniz. LABORATUAR MODÜLÜ GENEL İŞLEYİŞ Meddata laboratuar modülünde hastalarınızı dosya numarasıyla onaylı işlemleri id numarasıyla kolaylıkla erişebilirsiniz. Bunun için ilgili alanlara numaraları girip enter

Detaylı

Gidilen sayfadan bir önceki sayfaya geçilir. Şekil Git İşlemi diyalog kutusu

Gidilen sayfadan bir önceki sayfaya geçilir. Şekil Git İşlemi diyalog kutusu BÖLÜM 6 6. BELGELER ÜZERİNDE YAPILABİLECEK İŞLEMLER 6.1. Git işlemi Yazılan belgeler rapor, ödev, kitap tez gibi sayfalarca uzunlukta olabilir. Sayfalarca uzunluktaki belgede herhangi bir sayfaya gitmek

Detaylı