İSTANBUL. TİcARET. ODAsı TURKIYE'DE. YAYıN HAYATI. YAYıN NO:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İSTANBUL. TİcARET. ODAsı TURKIYE'DE. YAYıN HAYATI. YAYıN NO: 2009-49"

Transkript

1

2 İSTANBUL TİcARET ODAsı TURKIYE'DE YAYıN HAYATI YAYıN NO: İstanbul, 2009

3 Copyright İTO Tüm haklar saklıdır. Bu yayının hiç bir bölümü, yazann ve İTO'nun önceden yazılı izni olmaksızın mekanik olarak, fotokopi yoluyla veya başka herhangi bir şekilde çoğaltılamaz. Eserin bazı bölümleri veya paragraflan, sadece araştırma veya özel çalışmalar amacıyla, yazarın adı ve İTO belirtilmek suretiyle kullanılabilir. ISBN (Basılı) ISBN (Elektronik) İTO ÇAGRI MERKEZİ Tel: (212) 444 O 486 İTO yayınları için ayrıntılı bilgi Bilgi ve Doküman Yönetimi Şubesi Dokümantasyon Servisi'nden alınabilir. Tel : (212) Faks :(212) E-posta: İnternet : Odamız yayınlarına tam metin ve ücretsiz olarak internetten ulaşabilirsiniz. YAYINA HAZıRLıK, BASKı, CİLT '" -EUROMI\T '"'" Entegre Matbaacılık Anonim Şirketi Sanayi Caddesi No: Çobançeşme- Yenibosna/İstanbul Tel: (Pbx) Faks:

4 SUNUŞ Kuşkusuz bir ülkenin yaptığı en önemli yatırım, insana yaptığıdır. Çünkü insan kaynağı bir ülkenin en önemli sermayesidir. Geleceğinin şekillenmesinde temel belirleyicidir. Bu sermayenin niteliğini ise sosyal ve kültürel gelişmişlik ve zenginlik belirler. Yani insanınız ne kadar eğitimli ise siz o kadar zengin ve güçlüsünüz demektir. Bu nedenle Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise ilk beş ticaret odasından biri olarak biz, ekonomik gelişmenin ve kalkınmanın kültür olmadan hiçbir anlam ifade etmediğine inanıyoruz. Fransız düşünür Alain Peyrefitte, "Ekonomik kalkınmanın faktörleri emek ve sermaye olarak görülür, ama esas faktör kültürdür" der. Çünkü kültürün, ihtiyacımız olan tek şeyi sağladığına inanır bize. O da güvendir. Bunu elde ettiğinizde gerisi gelir: Yani bireysel girişim, araştırmacı ve yaratıcı özgürlük gelir. Onun için kültür, kalkınma için ihtiyaç duyulan güvenle eş anlamlıdır. Kültürün temel taşıyıcısı ise kitaptır. Neden? Çünkü "Su uçar, yazı kalır." Yazıyı kalıcı kılan ise, hak ettiği değeri bulması için çabaladığımız kitaptır. İletişim teknolojilerinin bu denli ilerlediği çağımızda bile kitap, değerinden ve zenginliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Bu zenginliği, yurt içinde ve yurtdışında ortaya koymanın ve paylaşmanın önemli zeminlerinden biri de fuarlardır. Çünkü bu fuarlar, bir yandan okuyucuların, diğer yandan yayınevlerinin, yazarların, telif alıcıların bir araya gelmesini sağlamaktadır. Bilhassa uluslararası fuarlar, ülkelerin söz konusu sektördeki gelişmişlik düzeyini, ürün çeşitliliğini ve o sektöre biçilen payeyi ortaya koyarak, ülkelerin o sektöre ilişkin durumları ve yol haritaları hakkında önemli ipuçları verir. İstanbul Ticaret Odası olarak bizler, yayın sektörümüz için uluslararası kitap fuarlarının, hem ülkemizdeki mevcut yayın hayatı, hem de yayın hayatımızın geleceği açısından önemli olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle de bu türdeki fuarlara büyük destek veriyoruz. Frankfurt Kitap Fuarı'nda ortaya koyduğumuz performans ve etkinlikler dizisi bunun en somut göstergesidir Fuara katılan ilgililerin Türkiye'de yayın sektörü ile ilgili temel bilgileri doğru bir şekilde elde etmesi için elinizdeki bu kitapçığı hazırladık. Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak gerçekleştirilen bu kitaptaki verileri T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ISBN Türkiye Ajansı'ndan elde ettik. Bu nedenle, bu çalışmamıza destek veren Ajansa teşekkür ediyor, kitapçığın tüm fuar katılımcılarına faydalı olmasını diliyorum. Saygılarımla Dr. Murat Yalçıntaş İTO Yönetim Kurulu Başkan

5 İstanbul Ticaret Odası bu rehberin düzenlenmesinde tecrübeleriyle destek veren başta Genel Sekreterimiz Sayın Dr. Cengiz Ersun olmak üzere Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Şubesi Müdürü İlkay Çapraz'a, Şube Şefi Öykü Selimoğlu'na ve Raportörü İrem Yılmaz'a Teşekkürlerini sunar.

6 İÇİNDEKİLER I. FRANKFURT KİTAP FUARI 7 II. İSTANBUL TİCARET ODASI 7 III. BASILI YAYIN SEKTÖRÜ İLE İLGİLİ BİLGİLER 9 IV. İSTANBUL VE TÜRKİYE 21 I. TÜRKİYE'NİN EKONOMİK GÖSTERGELERİ 21 II. TÜRKİYE'NİN TİCARİ YAPISI 22 III. İSTANBUL'UN EKONOMİK GÖSTERGELERİ 23 IV. İSTANBUL'UN TİCARİ YAPISI 24 V. SEKTÖRELBİLGİLER 25 VI. AVRUPA BİRLİĞİ 25 VII. TURİZM 27

7

8 L FRANKFURT KİTAP FUARI 1949 yılından beri düzenlen Frankfurt Kitap Fuarı'nda Konuk Ülke uygulaması 1988'de İtalya ile başlamıştır. Frankfurt Kitap Fuarı'na sırasıyla Fransa, Japonya, İspanya, Meksika, Kuzey Batı Avrupa (Belçika, Fransa, Hollanda), Brezilya, Avusturya, İrlanda, Portekiz, İsviçre, Macaristan, Polonya, Yunanistan, Litvanya, Rusya, Arap Dünyası, Kore, Hindistan, Katalonya; 2008 yılında ise Türkiye konuk ülke olmuştur yılının konuk ülkesi ise Çin'dir. Dünyanın en büyük kitap fuarı olan Frankfurt Kitap Fuarı'nda yıl süresince konuk ülke olan ülke; sergi, panel, gösteri gibi etkinliklerle yıl bo3mnca kendini kültür, edebiyat, sanat ve turizm alanlarında tanıtma fırsatı bulur. 11. ISTANBUL TICARET ODASI 1882 yılında kurulan 127 yıllık köklü bir kurum olan İstanbul Ticaret Odası, Türkiye'nin; GSMH'sinin %22'sini, ihracatının %55,4'ünü, ithalatının %55'ini, vergi gelirlerinin %43,07'sini gerçekleştiren civarındaki kayıtlı aktif üye firma sayısı ile Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise sayılı büyük Odalarındandır. - Aralarında Milletlerarası Ticaret Odası ve Birleşmiş Milletler Sanayi Geliştirme Örgütü'nün de yer aldığı birçok uluslararası kuruluş ile sürekli ilişkileri bulunan Odamız Balkanların en geniş fuar alanına sahip olan İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nin kumcu ortağıdır. - Odamızca her yıl milli katılım düzeyinde 15 civarında uluslararası fuar, Türk İhraç Ürünleri Sergisi düzenlenmekte, birçok uluslararası fuara bilgi standi ile katılmmakta ve yurt içi fuarlara da iştirak edilmektedir. Örneğin 2007 Hannover Sanayi Fuarı'nda Türkiye'nin partner ülke olarak katılım organizasyonunu İTO gerçekleştirmiştir. Bu yıl ise Odamız, Türkiye'nin partner ülke olduğu ANU- GA Dünya Gıda Fuarı'na 114 firma; Katar'da gerçekleşecek 1. Türk Ürünleri Sergisi'ne ise 200 firma ile katılmaktadır. - Yine sayılarla bahsetmek gerekirse İstanbul Ticaret Odası her yıl; 90 civarında araştırma ve yayını hizmete sunmakta, 150 civarında seminer, panel, konferans ve bilgilendirme toplantıları düzenlemekte, 70 civarında yurtiçi / yurtdışı inceleme gezileri organize etmektedir.

9 tirajlı haftalık ticaret gazetesi ve tirajlı aylık ÎTO Vizyon Dergisi ile üyelerine bilgi akışını sağlamakta, 2003 yılında hizmete açtığı Web Portalı ile elektronik ortamda da üyelerinin bilgi ihtiyaçlarmı karşılamaya devam etmektedir. - ÎTO tarafından Türkçe ve İngilizce raporlar, istatistikler ve Fiyat İndeksleri yaymlanmaktadır. - Sanat, kültür, eğitim ve sporun da hizmetinde olan Odamız 2005'ten itibaren İstanbul'da yapılan Formula 1 organizasyonunun Türkiye'ye gelmesinde öncü rol oynamıştır. - UNİDO ile birlikte Türkiye'nin ilk ve tek yan sanayi borsası ile Türk yan sanayicilerini ihracata yönlendirmekte, Yatmm ve Geliştirme Ofisi'nin aracılığı ile yatırımcılara yön göstermektedir. - Odamızı ziyaret eden çok sayıdaki yabancı ticaret heyetlerinin temaslarını düzenlemekte, ilgili firmalarımızla bir araya getirmekte, Türkiye hakkında ekonomik ve ticari bilgi sağlamakta, Türkiye ile iş yapmak isteyen yabancı firmaların talep ve tekliflerini Oda Gazetesi'nde ücretsiz olarak yayımlamakta, potansiyel ülkelerde iş toplantıları düzenlemekte ve ülkemizden de 3aırtdışına ticaret heyetleri göndererek ülkemizin uluslararası ticaretinin gelişimine hizmette bulunmaktadır 'de kurmuş olduğu Dış Ticaret Enstitüsü'nü geliştirerek 2001 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi'ni kurmuş, bu konuda da bir ilk olmuştur. Şu anda bu üniversitede 5300 dolayında öğrenci öğrenim görmektedir. - İTO oluşturduğu Tahkim Merkezi ile anlaşmazlıkların dostane çözümü için çalışmaktadır. - İTO Dokümantasyon Merkezi ticari bilgi alanında Türkiye'de örneklerinin en iyisidir yılından bu yana OECD Kütüphanesi de Odamızda faaliyet göstermektedir.

10 III. BASıLı YAYıN SEKTÖRÜ ILE ILGILI BILGILER(i*) ısbn ATANAN YAYıN SAYıSı ISBN ATANAN YA\1N SAYISI i I ^ â. i â F. h n n te iiiiiiiiilil *7 Ocak-30 Haziran 2008&2009 sin I r I Ortalama olarak yılda 3000 civarında seyreden yayın sayısı ilk kez 1997 yılında eşiğini aşmış ve bu yıldan sonra da gelişimini hızla sürdürerek 2003 senesinde bu kez 'i aşmıştır senesinde 1997 senesine göre 3 kat fazla miktarda yayın ISBN almıştır. Genel olarak bakıldığında, ISBN atamalarında 2007 senesi haricinde istikrarlı bir artış yaşandığı gözlenmektedir. Özellikle 2002 senesinden sonra, önceki senelere oranla daha büyük miktarlarda artış yaşandığı görülmektedir ve 2009 yıllarının ilk yarısına ait verilere bakıldığında da bu artışın süreceği tahmin edilebilir. ıssn ATANAN SÜRELI YAYıN SAYıSı L LOOO O?S G 8^ ISSN ATANAN SÜRELİ YAYIN SAYISI 9 2 n '-^ tsi m. ^ S i - i N S 1^ s *; Ocak-30 Haziran2008& * istatistik! bilgiler T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, ISBN Türkiye Ajansı verilerine göre düzenlenmiştir.

11 2001 yılına değin ISSN atanan süreli yayınların yıllar itibariyle ortalaması düşünüldüğünde yıllık 400 civarında yayından bahsedilebilir senesinde 280 yayına ISSN atanmasına karşılık, 2005 senesinde 989 yayma ulaşılmıştır. Bu da, 2005 itibanyla 1996 senesinin 3,5 katma ulaşıldığını göstermektedir ve 2007 senelerinde de süreli yayınların 800'ün üzerinde olduğu görülmekte, 2008 ve 2009 yıllan için de ilk 6 aylık veriler ışığında, 2007 senesinden daha düşük bir oran beklenmemekle birlikte, ISSN atanan süreli yayın sayısındaki dalgalanmalar gözardı edilmemektedir. TAHSIS EDILEN YENI YAYıMCı ÖNSAYıSı Tahsis Effilen Yeni Yayımcı Önsayısı S5 2 2 g S - n n O " ^ n n n n jj^^ o 0^ ON OS o a\ ^ ^ <N fo O O. O N O S O V O N O O <N M <N <N M (N *7 Ocak- 30 Haziran 2009 Tahsis edilen yeni yayımcı ön sayısı incelendiğinde 2002 senesinde binli rakamlara ulaşıldığı görülmektedir senesinde ise yeni yayımcıyla tepe noktasına ulaşılmıştır.

12 YAYıMLANAN MATERYALIN TÜRLERINE VE BASıM ADETLERINE GÖRE DAĞıLıMı Kitap; 33538; 99% Yayımlanan Materyalin Türlerine Göre Dağılımı 1 Haziran Haziran 2009 (Adet / %) (Toplam ) Bilgisayar Programlan; 11; 0% Elektronik Kitap (web tabanh); 138; 0% Dijital Materyaller; 13; 0% ElektroDİk kitap (DVD, VCD, CD), 409,1% Harita; 43; 0% -Mikrofonu; 4; 0% -Kaset; 54; 0% -Video; 4; 0% -Film; 5; 0% Sesli Kitap; 16; 0% Yayımlanan materyaller % 99 Tuk oranla kitaptan oluşurken sırasıyla elektronik kitap, kaset, harita, sesli kitap, dijital materyaller, bilgisayar programları ve mikroform video en çok yayımlanan diğer materyaller olarak sıralanabilir. Yayımlanan Materyalin Basım Adetlerine Göre Dağıhmı 1 Haziran Haziran 2009 (Adet / %) (Toplam ) Elektronik Kitap (DVD, VCD, CD); ; 0% Harita; ; 0% Dijital Mateıjaüer; ; 0% Kaset; ; 0% Kitap; ; 100% Sesli Kitap; ; 0% Mikroform; ; 0% Video; 7.250; 0% Fihn; ; 0% Genel olarak bakıldığında yayımlanan materyallerin neredeyse tamamı kitaptan oluşmaktadır. Kitap dışında yayımlanan materyalin türüne göre dağılımına bakıldığında ise; 409 adet elektronik kitap (DVD, VCD, CD), 138 adet web tabanlı

13 elektronik kitap, 43 adet harita, 16 adet sesli kitap, 5 adet film, 4 adet mikroform, 4 adet video, 13 adet dijital materyal yayımlandığı görülmektedir. TÜRKIYE'DE ILK KEZ YAYıMLANAN MATERYALIN KONULARıNA GÖRE DAĞıLıMı İlkDe&Yayu I MateıyaUn Konulanna Göre Dağıhım l Haziran Haaran 2009 (Adet / %) (Toplam ) Felsefe ve Psikofoji; 864; 3% Dîn; 1.564; 6% Genel Komılar, 353; 1% Coğrafysı ve Tarih; 2.173; 9% Edebtyat ve Retorik; 6.873; 28% Toplum Bilîmlenç 9.768; 40% Sanatlar (Güzel ^Sanatlar); 800; 3% Dil ve Dilbilim; 400; Dc^BİMerive Matematik; 309; 1% Teknotoji (Uygulamalı Bilimler) 1.736; 7% Türkiye'de ilk kez yayımlanan materyalin konularına göre dağılımı incelendiğinde, toplam adet kitap yayımlandığı görülmektedir. Bu kitapların dağılımına daha yakından bakıldığında, sırasıyla, yayımlanan toplam kitap adedinin %40'ının toplum bilimleri alanında; takip eden alanların ise, %28 ile edebiyat ve retorik, %9 ile coğrafya ve tarih, %7 ile teknoloji (uygulamalı bilimler), %6 ile din, %3'erlik oranlarla felsefe ve psikoloji ile güzel sanatlar, %2 ile din, %1 ile doğa bilimleri ve matematik olduğu görülür.

14 ISBN SISTEMINE KAYıTLı YAYıNCıLARıN YAYıMLADıKLARı MATERYAL SAYıSıNA GÖRE DAĞıLıMLARı ISBN Sisten : KajfiOi :çıııcıiaıib Yı^ımbdhkl»! M a l e r ^ SapsmaGöre Dağdura (1 Haziran Hazikan 2009) (Adet / %) (Tophm ) Eğilin Kurambnç 127; ^* KamoKunMiDiç 1334; 4% -Valaöar;565;2% / Yaymevi ; 75% / -Şiirtet;Z975;10% ŞaİBsFmııasçLia5;3% Demek; 564; 2% OzelEğitiknKDEiHdlaıç /V Yeni Töcfer. 2; 0% 0. \ 240; 1% Belediye; 157; 0% OdakrwBadBUer, 466^J% ISBN sistemine kayıtlı yayıncılardan yayınevleri %75'lik oran ve adet materyal ile en çok yayım yapan işletmeler iken; takip eden yayımcılar, %10 ile şirketler, % 4 ile kamu kurumları, %3 ile şahıs firmaları, %2'şerlik oranlarla demek, vakıf ve eğitim kurumları, % r e r oran ile Odalar ve Birlikler ve özel eğitim kurum lan ile belediyeler ve diğer yeni yayımcı türleridir. Yayımcıların Türlere Göre Dağılımı 1 Haziran Haziran 2009 (Şahıs yayımcılar dahil değildir) Kayıtlı Yayımcı Sayısı Yayımcı Türü Kapalı Yayımcı Sayısı Açık Yayımcı Sayısı Yayımlanan Kitap Sayısı Baskı Adedi Diğer Yeni Türler Yaymevi Eğitim Kurumları Kamu Kurumu Vakıflar Şirket Şahıs Firması Demek Özel Eğitim Kurumlan Belediye Odalar ve Birlikler Diğer Toplam:

15 Yayımlann baskı sayısı, yayımcı türlerine göre sırasıyla, yayınevi , kamu kurumu , şirket , şahıs firması , vakıflar , demek , eğitim kummları , özel eğitim kummları , Odalar ve Birlikler , Belediyeler , diğer ve diğer yeni türler olmak üzere toplamda olmuştur. Ayrıca yayımcı türleri incelendiğinde kayıtlı yayımcı sayısının sırasıyla yayınevi 4.872, vakıflar 1.177, şirket 555, kamu kurumu 273, demek 241, şahıs firması 229, eğitim kurumları 117, belediye 68, özel eğitim kummları 28, Odalar ve Birlikler 26 ve diğer olmak üzere toplamda yayımcı sayısına ulaşıldığı görülmektedir. Yayımlanan kitaplann baskı adedi göz önünde bulundurulduğunda, ilk üç sırayı yayınevi, şirket ve kamu kumluşlarmm aldığı, bunun yanında kayıtlı yayımcı sayısı düşünüldüğünde yayınevi, vakıflar ve şirketlerin ilk üçe girdiği görülür. YAYIMLANAN MATERYALLERİN HEDEF KİTLESİNE GÖRE DAĞILIMI Yayımlanan materyallerin hedef kitlesine göre dağılımı: ( ) Hedef Kitle Yayımlanan kitap sayısı Baskı adedi Genel Okul Öncesi Eğitim Çocuk Genç Yetişkin Profesyonel ve araştırmacı Yabancı Dil Eğitimi Alanlar Engelli Eğitim İlköğretim Ortaöğretim Yüksek Öğretim Sınava Hazırlık Bilimsel/Akademik Toplam

16 YAYıMLANAN MATERYALLERIN HEDEF KITLESI VE MATERYAL SAYıSıNA GÖRE DAĞıLıMı Yayımlanan Materyalin Hedef Kitlesine Göre Dağılum 1 Haziran Haziran 2009 (Adet / %) (Toplam ) Yetişkin; 1.880; 5% Okul Öncesi Eğitim; 1.361; 4% Çocuk; 3.062; 9% Genç; 359; 1% Profesyonel ve Araştırmacı; 1.703; 5% Yabancı Dil Eğitimi Alanlar; 543; 2%. Engelli Eğitimi; 29; Genel; ; 48% Bilimsel/Akademik; 496; 1% Smava Hazırlık; 2.058; 6% 0% İlköğretim; 3.928; 11% " Ortaöğretim; 1.429; Yükseköğretim; 4% 1.440; 4% Hedef kitlesine göre basılan materyal sayısı incelendiğinde sırasıyla %48 genel, engelli eğitimi %29, %11 ilköğretim, %9 çocuk, %6 sınava hazırlık, %5'er paylarla yetişkin, profesyonel ve araştırmacı, %4'lük paylarla, yüksek öğretim, okul öncesi eğitim ve ortaöğretim, %2 yabancı dil eğitimi alanlar, %1 genç ile %1 bilimsel/akademi olarak dağılmıştır. 1^

17 YAYıMLANAN MATERYALIN HEDEF KITLESI VE BASıM ADEDINE GÖRE DAĞıLıMı Yaynnlanan Mateıyalin Hedef Kiüesi e Baskı Adedine Göre Genel Bilimsel / Akadeımk; ; 30% 88330; 1% Okul Öncesi Eğitim; ; 5% ; 9% HazHİık Genç; ;1% -Yetişkin; ; 3% 11% fesyonel ve araştıımacı İlköğretim; ; 27% Engelli Eğitim; ; 0% ; Yabancı cslieğitiımalanlaı; ; 1% Yayınlanan materyallerin hedef kitlesine ve basım adedine göre dağılım ları incelendiğinde; %30 ile genel, %27 ile ilköğretim, %11 ile ortaöğretim, %9'ar pay ile sınava hazırlık ile çocuk, %5 ile okul öncesi eğitim, %3 ile yetişkin, %2 ile yüksek öğretim, %1 ile profesyonel ve araştmnacı, %1 ile genç, yabancı dil eğitimi alanlar, bilimsel/akademi ile engelli eğitim olarak sıralanmıştır. YAYıMLANAN MATERYALLERIN KONULARıNA GÖRE DAĞıLıMı Konu Yayımlanan kitap sayısı Baskı adedi Genel Konular Felsefe ve Psikoloji Din Toplum Bilimleri Dil ve Dilbilim Doğa Bilimleri ve Matematik Teknoloji (Uygulamalı Bilimler) Sanatlar (Güzel Sanatlar) Edebiyat ve Retorik Coğrafya ve Tarih Toplam

18 Kitap türüne göre sırasıyla, toplum bilimleri, edebiyat ve retorik, din, coğrafya ve tarih, felsefe ve psikoloji, dil ve dilbilim, güzel sanatlar, doğa bilimleri ve matematik ile genel konularda kitap yayımlanmıştır. Öte yandan, toplum bilimleri, edebiyat ve retorik, din, doğa bilimleri ve matematik ile teknoloji, coğrafya ve tarih, dil ve dilbilim, felsefe ve psikoloji alanlarına yönelik yayınlarda baskı sayısı olarak daha yüksek düzeylere ulaşılmıştır. Toplamda adet farklı kitap yayımlanmış, baskı sayısına ulaşılmıştır. Yayımlanan Materyalin Konusuna Gore Dağılmu 1 Haziran Haziran 2009 (Adet / %) (Toplam ) Fdehîvflt ve Retorik ; 30% Coğrafya ve Taril2.686; 8% Genel Konular, 427; 1% Felsefe ve Psikoloji; 1.066; 3% Din; 2.539; 7% Sanatlar (Güzel Sanatlar); 939; 3% Teknoloji (Uygulamalı Bilimler); I 2.059; %6 Dil ve Dilbilim; 562; %2 ^Toplum Bilimleri; ; 39% Doğa Bilimleri ve Matematik; 362; %1 Yayımlanan materyallerin konulanna göre dağılımlan incelendiğinde; % 39 toplum bilimleri, % 30 edebiyat ve retorik, %8 coğrafya ve tarih, %7 din, %6 teknoloji, %3 felsefe ve psikoloji, %3 güzel sanatlar, %2 dil ve dilbilim, %1 doğa bilimleri ve matematik ile %1 genel konular olmak üzere toplam yayını kapsayan bir dağılım görülmektedir.

19 ÇEVIRI MATERYALLERIN DAĞıLıMı Dil Yayımlanan materyal sayısı Türkçe (tur) 343 İngilizce (eng) Almanca (ger) 281 Fransızca (fre) 484 İspanyolca (spa) 160 Rusça (rus) 103 İtalyanca (ita) 117 Flemenkçe (dut) 11 Arapça (ara) 397 Azerice (aze) 15 Hollandaca (dut) 11 İranca (ira) 130 İsveççe (swe) 14 Osmanlıca (oto) 149 Farsça (jpr) 33 Yunanca (grc) 32 Diğer diller 68 Toplam çeviri eser sayısı Çeviri materyallerin dağılımı incelendiğinde; yayımlanan çevirilerin adet İngilizce, 484 adet Fransızca ve 397 adet Arapça yayın başta olmak üzere Türkçe, Almanca, Osmanlıca, İtalyanca, Rusça, İspanyolca, Yunanca, Farsça, îranca, Hollandaca, Azerice, Flemenkçe ve diğer dillerden çeviri materyaller ile toplam adet çeviri eserlerle karşılaşılmaktadır.

20 ÇEVIRI YAYıNLARıN KONULARıNA GÖRE DAĞıLıMı Çeviri Yayınların Konularına Göre Dağüıım 1 Haziran Haziran 2009 (Adet / %) (Toplam 5470) Coğrafya ve Tarih; 448; 8% Genel Konular; 69; 1% Felsefe ve Psikoloji; 399; 7% Din; 567; 10% Edebiyat ve Retorik; 2479; 46% Sanatlar (Güzel Sanatlar); 162; 3% Teknoloji (Uygulamalı Bilimler); 502; 9% Toplum Bilimleri; X 712; 13% \ Dil ve Dilbilim; 44; 1% \ Doğa Bilimleri ' ve Matematik; 88; 2% Çeviri materyallerin konulara göre dağılımı incelendiğinde; edebiyat ve retorik % 46, toplum bilimleri %13, din %10, teknoloji %9, coğrafya ve tarih %8, felsefe ve psikoloji %7, güzel sanatlar %4, genel konular %2, doğa bilimleri ve matematik %2, dil ve dilbilim %1 ve genel konular %1 olarak dağıldığı görülmektedir.

21 KÜTÜPHANELERE AIT BAZI VERİLER HALK KÜTÜPHANELERİ 2008 KÜTÜPHANE SAYISI MATERYAL KİTAP SAYISI MERKEZDEN SATEST ALINAN KİTAP SAYISI KÜTÜPHANELER TARAFINDAN SATEST ALINAN KİTAP SAYISI ABONE OLUNAN SÜRELİ YAY SAY 146 DERLENEN KİTAP SAYISI DERLENEN SÜRELİ YAYIN SAYISI CİLT ATÖLY CİLTLENEN KİT. SAY * KULLANICI KULLANICI (OKUYUCU) SAYISI KAYITLI ÜYE SAYISI ÖDÜNÇ VERİLEN MATERYAL SAYISI KÜLTÜREL ETKİNLİK SAYISI KÜLTÜREL ETKİNLİKLERDEN YARARLANAN KULLANICI SAYISI PERSONEL PERSONEL SAYISI KÜTÜPHANECİ SAYISI 331 GEZİCİ KÜTÜPHANE GEZİCİ KÜTÜPHANE SAYISI 55 HİZMET GÖTÜRÜLEN YER SAYISI 698 KİTAP SAYISI KULLANICI SAYISI KAYITLI ÜYE SAYISI ÖDÜNÇ VERİLEN KİTAP SAYISI * 2008 yılı cilt atölyelerinde ciltlenen kitap sayısı ile ilgili kayıt işlemleri devam etmektedir Türkiye genelinde adet kütüphane, bu kütüphanelerimizde adet kitap ve 146 adet süreli yaym aboneliği bulunmaktadır.

22 2008 / Yıl Sonu - Çocuk ve Yetişkin Kitap Sayısı Listesi Kütüphane Sayısı Çocuk Kitap Sayısı Yetişkin Kitap Sayısı / Yıl Sonu - Yazmalar Listesi Kütüphane Sayısı Eski Harfli Türkçe Arapça Farsça Diğer Diller Toplam IV. İSTANBUL VE TÜRKİYE I. TÜRKİYE'NİN EKONOMİK GÖSTERGELERİ: İMF'nin açıkladığı verilere göre Türkiye 2008 yılında, yaklaşık 729,4 mil yar dolarlık GSYİH (cari fiyatlar) ile dünya sıralamasında 17'nci sırada yer almak tadır. T U İ K ' i n açıkladığı resmi rakam ise 741,7 milyar $'dır. Bu rakam ile de Türkiye 17. sıradaki yerini korumaktadır. GSYÎH (Cari Fiyatlar/ milyar Dolar) ITl O Q < < < < i < < r h p < < < 5 o r h 00 m I Q r h < CO r h r-h. < O oo s. O > < < Û w IMF tahminlerine göre, 2009 yılında Türkiye'nin GSYİH (cari fiyatlar)'sinin 552,180 milyar dolar olması beklenmektedir. 91

23 IMF verilerine göre 2008 yılında Türkiye 915,1 milyar dolarlık GSYÎH (SAGP) ile dünya sıralamasmda 16'mcı sırada yer almakta olup, 2007 yılında da yaklaşık 888 milyar dolar olan GSYÎH (SAGP) miktarının üstüne çıkmış ve dünya sıralamasmdaki yerini korumuştur yılı için İMF'nin Türkiye GSYÎH (SAGP) tahmini ise, 876,5 milyar dolardır. GSYÎH (SAGP/milyar Dolar) II. TÜRKİYE'NİN TİCARİ YAPISI: Dünya Ticaret Örgütü'nün verilerine göre, Türkiye dünya genelinde 132,0 milyar dolarlık ihracatla 20'inci sırada yer almakta olup, 201,9 milyar dolarlık itha latı ile ise 17'inci sırada bulunmaktadır.

24 GSYİH'si En Büyük 20 Ülkenin Dış Ticaret Rakamları (Milyon Dolar) Sıra Ülke İhracat İthalat Dış Ticaret Hacmi 1 ABD ALMANYA ÇİN JAPONYA FRANSA HOLLANDA İTALYA İNGİLTERE BELÇİKA KANADA KORE RUSYA İSPANYA MEKSİKA HİNDİSTAN TÜRKİYE AVUSTRALYA BREZİLYA POLONYA ENDONEZYA Bu rakamlar sonucunda Türkiye 333,9 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle, en büyük ticaret hacmine sahip 20 ülke arasında da 16'ıncı sırada yer almaktadır. III. İSTANBUL'UN EKONOMİK GÖSTERGELERİ: 2008 yılı sonu itibariyle 741,7 milyar dolar (TÜÎK verisi) milli geliri ile dünyanın en büyük 17. ekonomisi konumunda olan Türkiye'nin milli gelirinin yaklaşık %22'sinin İstanbul tarafından yaratıldığı göz önünde bulundurulursa İstanbul'un Türkiye ekonomisi içerisindeki ağırlığı ve önemi açıkça ortadadır. İstanbul, Türkiye istihdam yapısının da %16'sını teşkil etmektedir. TÜİK verilerine göre İstanbul'un 2008 milli geliri (cari) 163,1 milyar $'dır Nüfus GSYİH (cari) Milyar $ Kişi Başı GSYIH (cari) Milyar $ İstanbul ,1 12,971 Türkiye ,7 10,507 % 17,8 22 Kaynak: TÜÎK

25 PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 2020 yılı için yapılan tahminlerde, İstanbul'un satın alma gücü paritesine göre gelirini %100 oranının üzerinde arttırarak 287 milyar $'a yükselteceği ve en zengin şehirler sıralamasında 27. sıraya yerleşeceği öngörülmektedir. IV. İSTANBUL'UN TICARI YAPISI: İstanbul Türkiye'nin toplam üretimindeki ağırlığını dış ticarete de yansıtmakta olup, Türkiye'nin toplam ihracatının, İstanbul'un gümrük kayıtlarına göre (başka il firması olsa dahi İstanbul gümrüklerinden yapılan), %55,4'ünü, ithalatının da %55'ini karşılamaktadır İhracat Milyar $ İthalat Milyar $ Toplam Ticaret Hacmi İstanbul 73, , ,320 Türkiye 132, , ,826 % 55, Dünya Ticaret Örgütü'nün verilerine göre İstanbul'un ihracatı 73,1 milyar doları bulmakta olup, ithalatı ise 111 milyar doları aşmaktadır. Bu veriler ışığında İstanbul'un ticaret hacmi yaklaşık 184,3 milyar doları bulmaktadır. TÜİK'in 2009'un ilk 5 ayma dair verilerine göre ise; İstanbul'un ihracatı 21,6 milyar dolar, ithalatı 25,8 milyar dolardır. İstanbul'dan ağırlıklı olarak tekstil ve konfeksiyon ürünleri ve aksesuarları, elektrikli makine, cihazlar ve parçaları, kazan, makine ve mekanik cihazlar, kara taşıtları ve yedek parçaları, plastik ve plastikten mamul eşya, demir ve çelikten eşya, gemiler, suda yüzen taşıtlar, alüminyum ve alüminyumdan eşya ihraç edilirken, kazanlar, makine ve mekanik cihazlar, elektrikli makineler ve parçaları, eczacılık ürünleri, plastik ve plastikten mamul eşya, kara taşıtları ve yedek parçaları, aksam ve parçaları, organik kimyasallar, demir ve çelikten eşya, optik alet ve cihazlar, sentetik ve suni devamsız lifler ise ithal edilmektedir. İstanbul Türkiye'de tahsil edilen tüm vergi gelirlerinin yaklaşık olarak %43,07'sini karşılamaktadır.

26 V.SEKTÖREL BILGILER İstanbul'un Türkiye'deki Sektörel Payı İKTİSADİ FAALİYET KOLLARİNA GÖRE 2001 YILI GSYİH (CARİ FİYATLARLA, MİLYON YTL) Türkiye İstanbul Türkiye içindeki Payı % Tarım ,00 246,80 1,1 Sanayi , ,70 23,9 İnşaat 9.240, ,40 17,1 Ticaret , ,80 34,1 Ulaştırma-Haberleşme , ,40 7,2 İstanbul'da iktisadi faaliyet kollarına göre Türkiye'den aldığı pay dağılımda %34,1 payla ilk sırayı ticaret almakta, onu %23,9 payla sanayi, %17,1 payla inşaat ve %7,2 payla ulaştırma ve haberleşme sektörleri izlemektedir. Vı. AVRUPA BIRLIĞI IMF verilerine göre AB'nin toplam GSYİH'si 18,3 trilyon dolardır. GSYİH'nin satın alma gücü paritesine göre değerlendirildiğinde Türkiye'nin yaklaşık 915,1 milyar dolar ile altıncı sırada yer aldığı görülmektedir. Türkiye AB'nin tam üyesi olduğunda GSYİH'si BirUğin %5,7'sini oluşturacaktır. Bu durumda İstanbul 2007 yılındaki 195 milyar dolarlık GSYİH'si ile Birliğin toplam GSYİH'si içinde % 1,25'i kadar pay alacaktır. Dünya Ticaret Örgütü'nün ihracat sıralamasında Türkiye 132,003 milyar dolar ile 12. sırada yer alırken, İstanbul 73,1 milyar dolar ile 12 AB ülkesini geçerek 17'nci sırada bulunmaktadır. AB'nin toplam ihracatı 5,9 trilyon dolar civarındadır. Gelecekte Türkiye'nin katılımıyla AB içindeki payı %2 olurken, İstanbul %1,1 pay alacaktır. 2S

27 ÜLKELER İHRACAT (MİLYON $) 1. ALMANYA HOLLANDA FRANSA İTALYA BELÇİKA İNGİLTERE İSPANYA İSVEÇ AVUSTURYA POLONYA ÇEK CUMHURİYETİ TÜRKİYE İRLANDA DANİMARKA MACARİSTAN FİNLANDİYA İSTANBUL SLOVAKYA PORTE KİZ ROMANYA DTÖ'nün ithalat sıralamasında ise Türkiye 201,8 milyar dolar ile 9. sırada yer alırken, İstanbul 111,1 milyar dolar ile 14'ncü sırada yer almıştır. AB'nin toplam ithalatı yaklaşık 6,2 trilyon dolardır. Gelecekte Türkiye'nin katılımıyla AB içindeki payı %3 olurken İstanbul %1,8 pay alacaktır.

28 ÜLKELER İTHALAT (MİLYON $) 1. ALMANYA FRANSA İNGİLTERE HOLLANDA İTALYA BELÇİKA İSPANYA POLONYA TÜRKİYE Formun Altı 10. AVUSTURYA İSVEÇ Formun Altı 12. ÇEK CUMHURİYETİ DANİMARKA İSTANBUL MACARİSTAN FİNLANDİYA PORTE KİZ İRLANDA ROMANYA SLOVAKYA VıL TURIZM 2008 yılında Türkiye'ye gelen toplam ziyaretçi sayısı 30,9 milyon kişi olup, yıllık turizm geliri ise 21,9 milyon doları bulmuştur yılı ile karşılaştırıldığında turist sayısında % 9,2 oranında artış görülmektedir.

29 YABANCı ZIYARETÇI VE YURT DıŞıNDA IKAMET EDEN VATANDAŞ ZIYARETÇI TURIZM GELIRLERININ YıLLARA GÖRE DAĞıLıMı YILLAR TOPLAM YABANCI VATANDAŞ TURİZM GELİRİ (1000$) ZİYARETÇİ SAYISI TURİZM GELİRİ (1000$) ZİYARETÇİ SAYISI TURİZM GELİRİ (1000$) ZİYARETÇİ SAYISI * (*) Ocak - Haziran aylarına (6 aylık) ait geçici bilgi 2007 yılında İstanbul'a gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık %21 artarak 6.5 milyon olmuştur. Bu rakam ve artış İstanbul'un bir dünya şehri olarak turizm açısından güven ve istikran yakaladığının bir göstergesi olarak görülmektedir.