Uçak Yakıt İkmal Sistemi 3003

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Uçak Yakıt İkmal Sistemi 3003"

Transkript

1 Uçak Yakıt İkmal Sistemi 3003 Kullanım Talimatları Yazılım sürümü BA BARTEC BENKE GmbH Schulstraße 30 D Gotteszell Telefon +49(0)9929) Telefax +49(0)9929) Internet:

2 İçindekiler C - 1 İçindekiler Konu Sayfa 1 Güvenlik Önlemleri Temel Uygulamalar Kontrol Ünitesi (HMI) Klavye Ekran İşletme Tasarımı Yazılım Kullanıcı Arayüzü Yazılım Tuşları Bilgi Satırı Bilgi Ekranı Menüler Menü Açma Parametrelerin Girilmesi 2-6 Sayısal Girişler 2-7 Alfanümerik Girişler 2-7 Üst Karakter Tuşu 2-7 Özel Karakterler 2-8 Seçimlik Listeler 2-8 Alternatifler Menülerin Açıklanması Sürücü Şifresinin Girilmesi Saat ve Dil Ayarları Parametre Yazdırma Rapor Yazdırma Menüsü Mevcut Turun Yazdırılması Bütün Turların Yazdırılması Yazdırılmamış Turların Yazdırılması Tur Raporları Seçimi Log Dosyaları Yazdırma Menüsü Servis Menüsü Veritabanı Tarayıcısı Log Dosyaları Tarayıcısı Kontrol Ünitesinin Kapatılması Sürüm Bilgileri Yakıt İkmali Bağlantının İzlenmesi 4-1 Araç-Internet Bağlantısı 4-1 Araç-Ofis Bağlantısı Vardiyaya Başlama İkmal Emrinin Uygulanması 4-4 İkmal Emrinin İptal Edilmesi 4-5 İkmal Emrinin Silinmesi 4-5 İkmal İşleminin Kabul Edilmemesi 4-6 İkmal İşlemi 4-6 Mevcut İkmal Emrinin Görüntülenmesi 4-7 Isı Göstergesinin Çevrimi 4-7 İkmal İşleminin Kesilmesi 4-7 İkmal Emrinin Güncellenmesi 4-8 İkmal Emrinin Sonlandırılması Katkılı Yakıt İkmal İşlemi 4-10

3 İçindekiler C - 2 Konu Sayfa Özel Fonksiyonlar 5-1 Program Dışı Yakıt İkmali Nüsha Yazdırma Programlı İkmal Talebi Diyalog Talebi Totalizatör Ekranı Katkı Totalizatör Ekranı 5-3 Bütün hakları saklıdır. BARTEC in önceden yazılı izni alınmadan bu dökümanın tamamen veya kısmen çoğaltılması, değiştirilmesi ve dağıtılması yasaktır. Copyright 2011 by BARTEC Schulstraße 30, D Gotteszell Döküman: BA : Hazırlayan: G. Rothe Tercüme: Ankara / Türkiye

4 1 Güvenlik Önlemleri Güvenlik Önlemleri 1-1 Yanıcı sıvıların depolanması, taşınması ve dolumu/boşaltılması ile ilgili yürürlükte olan bütün kuralların uygulanmasından ilgili tesisleri ve araçları çalıştıran sorumludur. İlgili tesis ve araçlarda PETRODAT sistemlerinin bulunması yürürlükte olan kuralların ve hükümlerin geçerliliğini ortadan kaldırmaz. PETRODAT donanımları halen yürürlükte olan kurallara tamamen uygun olarak imal edilmiş ve sevkedilmiştir. Donanımların kurulumu ve bakımı yalnızca uygun eğitim almış kişilerce yapılmalıdır. BARTEC tarafından belirlenmiş bilgilere ve çalıştırma koşullarına uygun hareket edilmesini sağlayın. Donanımların çalıştırılması ve bakımı ile ilgili talimatlara uygun hareket edin. Sistemde bulunan herhangi bir donanımın hasar görmesi veya arızalanması durumunda veya sistemin güvenli biçimde çalıştırılmasının sağlanamaması halinde sistemi çalıştırmayın veya sistem çalışır durumdaysa derhal kapatın. İlgili bakım-onarım biriminize haber verin. Sistemin çalışması ile ilgili herhangi bir hata veya arıza tesbit edilmesi durumunda veya sistemin düzgün çalışmadığına dair bir şüpheniz bulunduğunda servis birimimizle temasa geçin. PETRODAT donanımları araçlarda mevcut güvenlik önemlerinin yerini almayacağı gibi kullanıcının kendi güvenlik önlemleri yerine de kullanılamaz (örneğin taşma kontrolü). 2004/22/AT sayılı Direktif çerçevesinde piyasaya arz edilen Ölçüm Aletleri için, Ek I, No. 7.6 ya göre, Denetim Yönetimi kullanma kılavuzunda belirtilmelidir. Denetim Yöntemi, Tip Onayında tanımlanmıştır, bu sebepten dolayı burada DE-07-MI005-PTB005 (Bölüm 6) ve ayrıca DE-09 MI005- PTB037 (Bölüm 4) sayılı Tip Onaylarına atıfta bulunmak istiyoruz. Sorumluluk Reddi BARTEC BENKE GmbH ve temsilcileri yalnızca kendi hataları veya ağır kusurları halinde sorumluluk kabul ederler. Bu sorumluluk BARTEC BENKE GmbH nezdindeki sipariş değeri ile sınırlıdır. BARTEC BENKE, güvenlik kurallarına uyulmaması veya çalıştırma talimatlarına veya çalıştırma koşullarına uyulmaması sonucu meydana gelebilecek hasarlardan sorumlu değildir. İkincil hasarlar sorumluluk dışıdır.

5 2 Temel Uygulamalar Temel Uygulamalar 2-1 PETRODAT 3003 sistemi A1 ve A3 tehlike sınıfında yer alan yakıt araçlarının doldurulması ve boşaltılması ile ilgili bütün işlemlerin ve süreçlerin izlenmesi, kaydedilmesi ve kontrol edilmesi amacıyla kullanılır. Uçak Yakıt İkmal Sistemi 3003, uçaklara yakıt ikmali yapma ve uçaktan yakıt çekme ile ilgili işlemlerin kontrol edilmesi ve gerekli verilerin kaydedilmesi ve iletilmesi amacıyla kullanılır. Sistem, Kontrol Ünitesi (HMI) vasıtasıyla çalıştırılır. 2.1 Kontrol Ünitesi (HMI) Kontrol Ünitesi (HMI) tüm sistemin merkezi kontrol ve bilgi birimi olarak vazife görür. Kontrol Ünitesi ile sistem dahilindeki diğer komponentler arasındaki iletişim USB veya P-NET cihazlarda P-NET ile kurulur. Ekran Yazılım Tuşları Seçim Tuşları İşletim Tuşları ( START tuşunun bu sürümde işlevi yoktur) Sayısal Tuşlar Klavye Ekran Sistem, Kontrol Ünitesi üzerinde bulunan dokunmatik tuşlar (sayısal tuşlar, seçim tuşları, yazılım tuşları ve işlev tuşları) ile duruma bağlı olarak ekranda gözüken tuşlar vasıtasıyla çalıştırılır. Yazılım tuşlarının işlevleri o andaki duruma göre yazılım tarafından belirlenir. Bütün bilgilerin görüntülenmesi dokunmatik ekran olarak tasarlanmış bir grafik ekran ile yapılır. Dokunma hassasiyetli klavyeye ilaveten, ekran yüzeyi üzerindeki kontollerle çeşitli işlevler gerçekleştirilir.

6 Temel Uygulamalar İşletme Tasarımı Yazılım Kullanıcı Arayüzü Yazılım sürümleri ve/veya konfigürasyonlar arasındaki farklılıklar nedeniyle bu dökümanda yer alan ekran görüntüleri ile kullanmakta olduğunuz sistem görüntüleri arasında küçük farklılıklar olabilir. Sistem açıldığında ekranda ana menü görüntülenir. Ekranın sol ve sağ tarafında bulunan yazılım tuşlarını kullanarak çeşitli görüntülere veya işletme modlarına erişebilirsiniz. Bilgi Ekranı Açma Menü Ekranı Açma Bilgi Satırı İkmale Başlama Yazılım Tuşları Yazılım tuşları çeşitli işlevlere tahsis edilebilir ve mevcut anlamı sembollerle belirtilir. Bütün tuşlar dokunmatik olup tuşlara basmanız gerekmez. Yalnızca dokunmanız yeterlidir.

7 Temel Uygulamalar 2-3 Sembol Anlamı İşlevi Onayla Seçilen bir menü açılır. Seçilen bir parametre onaylanır. Menüyü Kapat Açık durumda olan menü kapanır ve sistem bir sonraki menüye geçer. İptal Yaz Açık durumda olan menü kapanır ve sistem bir sonraki menüye geçer. Yapılan bütün ayarlar ve girişler geçersiz olur. Seçilen parametre için giriş veya seçim penceresi açılır. Düzelt Kabul, Kaydet Kaydet, İkmali Sonlandır, Yazdır Devreye Al/Çıkart Yakıt İkmal Reddi İkmale Başla İmleçin sol tarafındaki karakter silinir. Açık durumda olan menü kapanır. Yapılan bütün ayarlar/girişler (bir alt menüdekiler dahil) kabul edilir ve kaydedilir. Yapılan bütün değişiklikler yalnızca bu yazılım tuşu kullanılarak menüden veya veri giriş penceresinden çıkılması halinde kaydedilir! İkmal bilgileri kaydedilir. Mevcut ikmal işlemi sonlandırılır ve ikmal makbuzu yazdırılır. Seçilen sayaç devreden çıkartılır veya devreye alınır. İkmal emri verilmesine rağmen yakıt istenmemesi durumunda ikmal işlemi bu tuşla sonuçlandırılır. Seçilen sayaçla ilgili pompa devreye alınır. Isı Çevrimi İkmal ekranı ortalama ısıdan (AVG) fiili ısıya (ACT) veya tersine çevrilir. Özel Fonksiyonlar Özel fonksiyonlar menüsü açılır. Kullanıcı Şifresini Değiştir Kullanıcı şifresi (2. kademe ayarlar) değiştirilebilir. Şifre Gir 1, 2 veya 3. kademe şifresi girilir. Test Bağlantısı Ofise test mesajı gönderilir. Yüklemeye Başla Yükleme İptal BARTEC sunucusundan yazılım yüklenmeye başlar (Servis Menüsü). BARTEC sunucusundan yazılım yüklenmesi iptal edilir (Servis Menüsü). Nüsha Yazdırma İkmal makbuzu nüshaları yazdırılır. İkmal Tamamlandı Mevcut ikmal tamamlanır ve ofise İkmal Tamamlandı mesajı gönderilir.

8 2.2.3 Bilgi Satırı Temel Uygulamalar 2-4 Bilgi satırı tarih, zaman ve yapılan faaliyet ile ilgili bilgiler ile yazılım sayfa numarasını gösterir. Örnek. Hata Sayfa Saat Tarih Şifre Kademesi Bilgi Ekranı Ekranın sol üstünden ikinci yazılım tuşu ile yapılmakta olan işlemler ve hatalar görüntülenir. Bilgi ekranından çıkmak için aynı tuşa yeniden dokunun. yazılım tuşunu kullanarak görüntülenen mesajları okuduğunuzu teyit edebilirsiniz. Hata mesajları, hatalar giderilmedikçe silinmez.

9 Temel Uygulamalar Menüler Menü Açma 1. Ekranın sol tarafından üstten aşağıya üçüncü tuşa dokunarak menü seçimini açın ve tuşlarını kullanarak açmak istediğiniz menüyü seçin. Seçilen menü siyah renkle işaretlenir. 3. Onayla yazılım tuşuna dokunarak menüyü açın. 3 2 Açılan menüde alt menüler varsa istenen menüyü aynı işlemleri tekrarlayarak açabilirsiniz.

10 Temel Uygulamalar Parametrelerin Girilmesi 1. ve tuşlarını kullanarak düzenlemek istediğiniz parametreleri seçin. Seçilen parametre siyah renkle işaretlenir. 2. Yaz yazılım tuşuna dokunarak düzenleme (giriş veya seçim) penceresini açın. Yaz yazılım tuşu, kullanılmakta olan şifre korumalı ayarlar kademesine göre seçilen parametreyi yazma yetkiniz olması durumunda görüntülenir (Sayfa 3-1 e bakınız). Ekranda menüdeki tüm bilgileri veya listeleri göremiyorsanız satırları veya sayfaları aşağıdaki tuşlar ile kaydırabilirsiniz. bir sayfa yukarı bir sayfa aşağı bir satır yukarı bir satır aşağı

11 Temel Uygulamalar 2-7 Sayısal Girişler Sayısal girişler ekran altında bulunan tuşlar kullanılarak yapılır. Düzeltme yapmak istediğinizde silgi sembolü bulunan yazılım tuşunu kullanabilirsiniz. Bu tuşa dokunduğunuzda imleçin solunda bulunan karakter silinir. Bir parametrenin artı veya eksi değer olarak girilmesi.+ ve tuşları ile yapılır. Yapılan girişi onaylayın. Alfanümerik Girişler Harfler ekranda gözüken tuşlar kullanılarak girilir. Bir harf girmek için ilgili tuşa hafifce dokunun. Her tuş dört karaktere kadar atanmıştır. Aynı tuşa atanan harf için hızla gerektiği kadar ard arda ilgili tuşa basın. Boşluk için tuşuna dokunabilirsiniz. Üst Karakter Tuşu Büyük harf ve küçük harf arasındaki değişim için.a a tuşunu kullanabilirsiniz.

12 Temel Uygulamalar 2-8 Özel Karakterler Özel karakterlerin girilmesinin gerekli olduğu durumlarda tuş atamalarının özel karakter kademesine geçmesi için.#;< tuşunu kullanabilirsiniz. Harf durumuna geri dönmek için abcä olarak görüntüsü değişen aynı tuşu kullanın. Girişlerinizi tamamladıktan sonra Onayla yazılım tuşuna dokunun. Seçimlik Listeler Bazı parametre ayarları için seçimlik listeler bulunmaktadır. ve tuşlarını kullanarak istenen ayarı seçin. Seçilen ayarlar siyah renkle işaretlenir. Seçiminizi Onayla yazılım tuşunu kullanarak onaylayın. Alternatifler Yalnızca iki alternatif ayarı bulunan parametrelerde (örneğin, evet/hayır veya açık/kapalı) ayarlar Yaz yazılım tuşuna veya sayısal tuşa dokundukça değişir.

13 3 Menülerin Açıklanması Menülerin Açıklanması 3-1 Ana menüde birçok alt menü bulunmaktadır. Ayarlar menüsü ve servis menüsü yazıma karşı şifre ile korumalıdır. Farklı kademelere erişim farklı şifrelerle mümkün olabilir. Şifre Kademesi Göstergesi Erişimi 0 : Şifresiz Yalnızca okuma 1 : Sürücü Şifresi D Sürücü No.; Saat; Tarih; Dil 2 : Kullanıcı Şifresi U İşletme Parametreleri 3 : Servis Şifresi S Yasal kalibrasyona bağlı yazılım parametreleri 4 : Mühürün Açılması C Bütün Parametreler Bu kitap yalnızca şifresiz veya sürücü şifresiyle erişim yapılabilen menüleri ve işlevleri anlatmaktadır. Sürücü şifresini girdikten sonra Kontrol Ünitesi menüsünde bulunan Sistem Saati ve Sistem Dili ayarlarını yapabilirsiniz. Ayarlar menüsünde bulunan diğer bütün alt menülere şifre girmeden erişebillirsiniz. Ancak bu hiçbir değişiklik yapamazsınız. Menü listesini açmak için ekranın sol üstünden aşağıya doğru üçüncü yazılım tuşuna dokunun. 3.1 Sürücü Şifresinin Girilmesi Sürücü şifresi gün, ay ve saat (ekranda görüntülenen) toplamıdır. Sürücü Şifresi = Gün + Ay + Saat Örnek. Tarih: , Saat 07:28 Sürücü şifresi = = 31 Ana menüden Şifre menüsünü seçin. Şifre kademeleri 1 ila 3 arasında şifre girişi için ilgili yazılım tuşuna dokunun.

14 Menülerin Açıklanması 3-2 Aşağıdaki pencereden şifreyi girebilirsiniz. Şifreyi tam olarak girdikten sonra Onayla yazılım tuşuna dokunun. Sistemde erişim yapabileceğiniz şifre kademesi (1) görüntülenir. Menü seçimine geri dönmek için Menüyü Kapat yazılım tuşuna dokunun.

15 Menülerin Açıklanması Saat ve Dil Ayarları Ana menüden Kontrol Ünitesi menüsünü seçin. Kontrol Ünitesi parametreleri görüntülenir. Değişiklik yapmak istediğiniz menüyü seçin (Sistem Saati veya Sistem Dili) ve Yaz yazılım tuşuna dokunun. Giriş yapabileceğiniz pencere açılacaktır. Seçtiğiniz parametreyi düzenleyin (Bölüm ye bakınız). Kontrol Ünitesi Parametreleri U Sistem Tarihi Sistem Saati Sistem Dili D Tarih ayarları değiştirilir Saat ayarları değiştirilir Ekran dili seçilir de (Almanca) en (İngilizce) tr (Türkçe)

16 Menülerin Açıklanması Parametre Yazdırma Ana menüden Parametre Yazdırma yı seçin. Mevcut parametre ayarları yazıcıdan alınır. Örnek parametre çıktısı

17 3.4 Rapor Yazdırma Menüsü Menülerin Açıklanması 3-5 Rapor yazdırma menüsü sistemde kayıtlı tur verilerinin yazdırılmasını sağlar. Rapor yazdırma alt menülerinde diğer seçenekler yer almaktadır Mevcut Turun Yazdırılması Mevcut tur (son tur) ile ilgili veriler yazdırılır.

18 Menülerin Açıklanması Bütün Turların Yazdırılması Sistemde kayıtlı bulunan bütün turlarla ilgili veriler yazdırılır Yazdırılmamış Turların Yazdırılması Sistemde kayıtlı bulunan ancak henüz yazdırılmamış bütün turlarla ilgili veriler yazdırılır.

19 Menülerin Açıklanması Tur Raporları Seçimi Manuel seçime karar verdiğinizde tarih ve tur başlangıç zamanını girerek istediğiniz turun verilerini yazdırabilirsiniz Log Dosyaları Yazdırma Menüsü Bu sürümde kullanılmamaktadır.

20 Menülerin Açıklanması Servis Menüsü Servis menüsüne erişim şifrelidir. Şifre olmadan yalnızca veritabanı tarayıcısına ve log dosyaları tarayıcısına erişebilirsiniz Veritabanı Tarayıcısı Veritabanı tarayıcısı kaydedilmiş durumdaki tur verilerinin görüntülenmesini sağlar. Veritabanı tarayıcısını açtığınızda Tur Raporu Seçimi penceresi görüntülenir. 1 Kaydedilmiş bütün turlar burada listelenir. i.tur-no yazılım ile ilgili tur numarasıdır. Sürücü için görüntülenen tur numarası ile aynı değildir. Tur Raporu Seçimi penceresinde tur seçimi için ve tuşlarını kullanın. Emir Seçin penceresi görüntülenir. 2 Bu pencerede seçilen tura ait ikmal emirleri listesi görüntülenir. Yazıcı sembolü bulunan yazılım tuşu seçilen ikmal emrine ait ikmal makbuzu kopyalarını yazdırır. Emir Seçin penceresinden bu tura ait bir ikmal emrini seçin. 3 Sistem seçilen ikmal emrinin unsurlarını ve ilişkili içeriği görüntüler.

21 Menülerin Açıklanması

22 3.5.2 Log Dosyaları Tarayıcısı Menülerin Açıklanması 3-10 Log dosyaları tarayıcısı kaydedilmiş bütün log girişlerinin görüntülenmesini sağlar. Muhtelif işlemlere ait bilgiler metin formatında (text format) görüntülenir ve doğrudan ekrandan okunabilir. Update Log: Güncelleştirmeler ve güncelleştirme girişimleri ile ilgili bilgiler Boot Log: Boot mesajları, boot scriptler Emf Log: Muhtelif uygulamalara ait log çıktıları Audit Log: Yapılan tüm parametre değişiklikleri Radio Data Log: Radyo verileri ile ilgili log girişleri Log penceresinde görüntülenen içeriği ok yazılım tuşlarıyla sola, sağa, yukarı veya aşağı hareket ettirebilirsiniz. Log penceresi STOP tuşu ile kapanır.

23 Menülerin Açıklanması Kontrol Ünitesinin Kapatılması Ana menüden Kontrol Ünitesini Kapatma menüsünü seçin. Sistem, tüm modülleri devreden çıkartarak düzgün biçimde kapanır. 3.7 Sürüm Bilgileri Ana menüden Sürüm menüsünü seçin. Kalibrasyonla ilgili bütün veriler görüntülenir: - Kalibrasyona tabi tüm yazılım modüllerinin sürüm karşılaştırmaları. - Yazılım sürümü Modül adı Okunan sürüm no. Modül imzası Kaydedilen sürüm no. Karşılaştırma sonucu Bütün modüller için okunan sürüm kalibrasyon sürümü ile aynı olmalıdır. Aksi takdirde yakıt ikmali yapılamaz.

24 Yakıt İkmali Yakıt İkmali 4.1 Bağlantının İzlenmesi Araç, Internet ve ofis arasındaki bağlantı sürekli olarak izlenir ve ekranda görüntülenir. Araç-Internet Bağlantısı Aracın Internet bağlantısı ekranda iki simge ile görüntülenir. Araç-Internet Durum Göstergesi Internet bağlantısı sağlandı Internet bağlantısı kesildi

25 Yakıt İkmali 4-2 Araç-Ofis Bağlantısı Araç ile Internet bağlantısı sağlandıktan sonra ofisle olan bağlantıyı test edebilirsiniz. Bunun için Bağlantı Testi yazılım tuşuna dokunarak ofise bir test mesajı gönderebilirsiniz. Ofisten cevap alındığında ekranda görüntülenen simge yerine 5 saniye süre ile yandaki simge görüntülenir. Bağlantı zaman aşımı için önceden belirlenen süre sonunda ofisten bir cevap alınmaması durumunda ekranda görüntülenen simge yerine 5 saniye süre ile yandaki simge görüntülenir.

26 Yakıt İkmali Vardiyaya Başlama Onayla yazılım tuşuna dokunarak yakıt ikmal işlevine başlayın. Vardiya numarasını ve kendi kişisel kimlik numaranızı girin. Bunu yapabilmek için ilgili satırı seçin ve girdi penceresini açmak için Yaz yazılım tuşuna dokunun. Girilen vardiya verilerini onaylayın. Mevcut ikmal emirleri görüntülenir. Bir ikmal işlemine başlanmasına rağmen o ikmal ile ilgili veriler sistemde yoksa bu ikmal program dışı ikmal olarak işlem görür (Bölüm 5.1 e bakınız).

27 Yakıt İkmali İkmal Emrinin Uygulanması Ekrandan bir ikmal emri seçin ve seçiminizi onaylayın. Emir verileri görüntülenir. Gerekli olduğunda görüntülenen ikmal emirlerini düzeltebilirsiniz. Düzelteceğiniz alanı seçin ve Yaz tuşuna dokunun (Bölüm ye bakın). Programlı ikmallerde uçuş tanımını değiştiremezsiniz. Yakıt ikmalinde kullanılacak sayacı önceden belirlemek için 1 ila 4 arasındaki sayısal tuşları kullanabilirsiniz. Ekranın sol tarafında üstten aşağıya 4. tuşu kullanarak çiftli ikmal için 1 ve 2 numaralı sayaçları seçebilirsiniz. İkmal için 1 numaralı sayacı seçtiğinizde açılmış bulunan pencereden pompayı devreye alabilirsiniz. Bundan sonra ikmal ekranı görüntülenir. 4 nolu sayacın seçilmesi 3 nolu sayacın seçilmesi 2 nolu sayacın seçilmesi 1 nolu sayacın seçilmesi Çiftli ikmal için 1 ve 2 nolu sayaçların seçilmesi

28 Yakıt İkmali 4-5 İkmal Emrinin İptal Edilmesi Bu yazılım tuşu ile bir ikmal emrini iptal edebilirsiniz. Programlı ikmal emirlerinde iptal işleminin yapılması engellenmişse bu tuş görüntülenmez ( iptal edilebilir alan 0). İkmal Emrinin Silinmesi İkmal emri bulunmasına rağmen yakıt ikmali yapılmayacaksa bu yazılım tuşunu kullanarak ikmal emrini sonlandırabilirsiniz. Bu durumda ikmal emri listeden silinir. Bu yazılım tuşu Yakıt Verilmeyecek parametresinin aktif olması durumunda görüntülenir. (Akış Menüsü/Diyalog Parametreleri/Yakıt Verilmez İşlevi: AÇIK). Yakıt verilmeme işlevi ikmal prosedürü başladıktan sonra da uygulanabilir (Sayfa 4-6 ya bakınız). Seçilen ikmal emrini uygulamak için emir verilerini onaylayın. Kullanılacak sayacı belirlediyseniz yakıt ikmaline başlanır, ikmal ekranı görüntülenir. Kullanılacak sayacı belirlemediyseniz Sayaç Seçiniz ekranı görüntülenir. Seçilen sayacı devreye alma veya devreden çıkartma için yazılım tuşunu kullanabilirsiniz.

29 Yakıt İkmali 4-6 Yakıt ikmali için pompayı devreye alın. Yakıt ikmal ekranı görüntülenir. İkmal İşleminin Kabul Edilmemesi İkmal emri bulunmasına rağmen uçak ekibi tarafından ikmalin istenmemesi durumunda bu yazılım tuşunu kullanarak ikmal emrini sonlandırabilirsiniz. Bu durumda ikmal emri 0 litre ile yapılmış olarak tamamlanır. Bu yazılım tuşu Yakıt Verilmeyecek parametresinin aktif olması durumunda görüntülenir. (Akış Menüsü/Diyalog Parametreleri/Yakıt Verilmez İşlevi: AÇIK). Yakıt verilmeme işlevi ikmal prosedürü başlamadan da uygulanabilir (Sayfa 4-5 e bakınız). İkmal İşlemi Uçağa yürürlükte olan kurallara uygun olarak yakıt ikmali yapın. İkmal esnasında ekranda aşağıdaki bilgiler görüntülenir: Uçuş Numarası Park Pozisyonu Progr. Miktar Kısa Ürün Adı İkmal Miktarı Akış Oranı Ağırlık Toplam Sayaç Miktarı Ürün Isısı

30 Yakıt İkmali 4-7 Mevcut İkmal Emrinin Görüntülenmesi Sol tarafta aşağı doğru üçüncü yazılım tuşuna dokunarak mevcut ikmal emri ile ilgili bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Isı Göstergesinin Çevrimi İkmal ekranını ortalama ısıdan (AVG) fiili ısıya (ACT) veya tersine görüntülemek için bu yazılım tuşunu kullanabilirsiniz. İkmal İşleminin Kesilmesi Sayısal bir tuşa dokunarak yakıt ikmalini kesebilir ve yeniden başlatabilirsiniz. Birden fazla sayaç kullanıyorsanız dokunduğunuz tuş numarasına karşılık gelen sayaçtaki ikmal kesilir. Mevcut ikmali tamamen kesmek için STOP tuşuna dokunabilirsiniz. İkmale devam etmek için ilgili sayısal tuşa yeniden dokunun.

31 Yakıt İkmali 4-8 İkmal Emrinin Güncellenmesi Seçilen bir ikmal emrinin sevk merkezi tarafından güncellenmesi veya silinmesi durumunda ekranda bir mesaj görüntülenir. Atama numarası 20 uygulanır. Varsa, bağlantılı sinyal de bu şekilde aktive edilir. Mesajı onaylayın. İkmal emri güncelleşti İkmal emri silindi

32 Yakıt İkmali 4-9 İkmal Emrinin Sonlandırılması Yakıt ikmal işlemi tamamlandıktan sonra ikmal emrini sonlandırabilirsiniz. İkmali Sonlandır yazılım tuşuna dokunun. İkmal makbuzu verileri hazırlanır ve yazdırılır. Bundan sonra ikmal makbuzundan istediğiniz kadar nüsha yazdırabilirsiniz. İkmal makbuzlarının düzgün biçimde yazdırılmasından sonra İkmal Tamamlandı yazılım tuşuna dokunarak ikmali tamamlayabilirsiniz. İkmal verileri ve İkmal Tamamlandı mesajı ofise gönderilir. Nüsha Yazdırma İkmal Tamamlandı Yeni bir ikmal emrini uygulamaya almadıkça Nüsha Yazdırma özel fonksiyonunu kullanarak ikmal makbuzlarından istediğiniz kadar nüsha yazdırabilirsiniz (Bölüm 5.2 ye bakınız).

33 4.4 Katkılı Yakıt İkmal İşlemi Yakıt İkmali 4-10 Katkı ürünleri (katkı içeren yakıtlar) yalnızca 1 nolu sayaçla ikmal edilebilir. Katkı ürün ayarı yapılmış olmalıdır. İkmal emrinde katkılı ürün belirtilmişse, programlı ikmal emrini rutin şekilde onaylayın. Katkılı ürünü manuel olarak seçmek için ürün seçme penceresini açın ve ürünü onaylayın. Yakıt ikmaline başlayın. Sayısal tuşlar kullanılarak iki sayaç birden devreye alınmışsa katkılı yakıt seçimi yapılamaz. Katkılı yakıt ikmal emri alındığında Sayaç Seçiniz penceresinde 1 numaralı sayaçtan başka bir sayaç seçilmesi durumunda İkmale Başla yazılım tuşu görüntülenmez. Hata bilgi penceresi açılır ve size ikmal emrini iptal etme veya sayaç seçme penceresine dönme seçeneği verilir.

34 5 Özel Fonksiyonlar Bir vardiya başladığında çeşitli özel fonksiyonları kullanabilirsiniz. Özel Fonksiyonlar Program Dışı Yakıt İkmali Herhangi bir ikmal emri verisinin bulunmadığı durumda yakıt ikmali yapmak için gerekli emir verilerini manuel olarak girmeniz gerekir. Program Dışı İkmale Başlama penceresine girin.

35 Özel Fonksiyonlar Nüsha Yazdırma Yeni bir yakıt ikmal işlemine başlamadığınız sürece son yaptığınız ikmale ait ikmal makbuzundan istediğiniz kadar kopya yazdırabilirsiniz. 5.3 Programlı İkmal Talebi Programlı bir yakıt ikmal emrinin o anda yerine getirilememesi durumunda yeni bir ikmal emri istenmesinde kullanılır. 5.4 Diyalog Talebi Bu fonksiyonla sevk merkezi ile yazışmaya başlanır. Örneğin, sürücü sevk merkezinden bir bilgi sorabilir veya bilgi gönderebilir. Bu fonksiyon bu sürümde aktif değildir.

36 Özel Fonksiyonlar Totalizatör Ekranı Ayarları girilen bütün sayaçların totalizatör değerleri görüntülenir: 1. satır: İkmal edilen fiili miktar (VT) 2. satır: 15 C dönüştürülen miktar 3. satır: Miktar ve yoğunluk ile hesaplanan toplam miktar. 5.6 Katkı Totalizatör Ekranı Katkı totalizatörü görüntülenir.

37 ***