Arvena Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.Ltd.Şti

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Arvena Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.Ltd.Şti"

Transkript

1 Arvena Salesman Kullanım Kılavuzu Arvena Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.Ltd.Şti Sakarya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Esentepe Kampüsü A Blok Z11 Z12 Serdivan / Sakarya Telefon: Faks: E-Posta: 2014 Arvena Smart Business Solutions

2 İçindekiler Arvena Salesman e Hoşgeldiniz Arima 4.0 ile Senkronizasyon... 5 Arvena Salesman Nasıl Kurulur?... 6 Google Play den Kurulum... 6 Bilgisayardan Kurulum... 9 İlk Giriş Verilerin Senkronize Edilmesi Ayarlar Müşteri Seçimi Satış Satış Siparişi Yeni Satış Siparişinin Oluşturulması Satış Faturası Yeni Satış Faturasının Oluşturulması Satış İade İrsaliyesi Yeni İade İrsaliyesinin Oluşturulması Satın Alma Satın Alma Siparişi Yeni Satın Alma Siparişinin Oluşturulması Satın Alma Faturası Yeni Satın Alma Faturasının Oluşturulması Diğer Menüsü Hesap Özeti Tahsilat

3 3 Yeni Tahsilat Kaydı Eklenmesi Müşteri Koordinatları Takip Et Harita Tipleri Müşteriyi Ziyaret Et Raporlar Yakındaki Müşterilerin Gösterilmesi Navigasyon Takip Et Harita Tipleri... 44

4 Arvena Salesman e Hoşgeldiniz. Sahada satış yapan bir ekibiniz var ve sürekli veri toplamanız gerekiyorsa Android telefonlarda ve tabletlerde kullanabileceğiniz çok kullanışlı bir yazılım var. Özellikle sıcak ve soğuk satış için tasarlanmış olan Arvena Salesman; bir çok farklı alanda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Arvena Salesman in Temel Özellikleri: Kullanıcı dostu, sade ve anlaşılır arayüzüyle Arvena Salesman iş süreçlerinizi kolay, anlaşılır ve yönetilebilir kılmak için size en uygun ortamı sağlar. 4 Cari Yönetimi Stok Yönetimi Satış Yönetimi Satın Alma Yönetimi İnternet Erişimi Güçlü Raporlama Sınırsız Kullanıcı Windows ile Senkronizasyon

5 Salesman in arayüzünde ekranın alt kısmındaki mavi şeritin üzerinde sisteme giriş yapan kullanıcının adı yazar. Bu kullanıcı Arima 4.0 da da kayıtlıdır. Salesman in en büyük avantajlarından birisi de form ekranlarının standart olması ve uzmanlık gerektirmeyen kullanımıdır. Hızlı filtreleme sistemi ile liste ekranlarında aradığınız verilere anında ulaşabilecek ve anında raporlama ile istediğiniz verileri görüntüleyebileceksiniz. Arayüz hakkında detaylı bilgi için kılavuzunuzun Arayüz Özellikleri başlığına bakın. 5 Arima 4.0 ve Mikro ile Senkronizasyon Android Salesman i, mobil entegrasyon özelliği sayesinde Arima 4.0 ve Mikro ERP ile entegre edebilirsiniz. Ayrıca piyasada yaygın olan diğer tüm yazılımlara entegre edilebilir yapıdadır. Arvena yazılım ekibi size en iyi ve en kolay çözümleri sunmayı misyon olarak belirlemiştir.

6 6 Arvena Salesman Nasıl Kurulur? Salesman i doğrudan cihazınızdan Google Play aracılığıyla bağlanarak indirebilirsiniz. Veya bilgisayarınızdan Google hesabınızı kullanarak Android cihazınıza inmesini sağlayabilirsiniz. Google Play Store; uygulama indirirken internet bağlantısı kullandığı için cihazınızın bir Wi-fi ağına bağlı olduğundan emin olun. Aksi takdirde GSM Operatörünüz tarafından veri kullanımı kadar ücretlendirilebilirsiniz. Google Play den Kurulum Android akıllı telefonunuzdan Google Play Store uygulamasına girin.

7 7 Sağ üstteki Arama Kutusuna 'Arvena Salesman' yazın. Ve dokunmatik klavyeden 'Enter' butonuna basın. Uygulama Listesi'nde 'Arvena Salesman' belirecektir. Üzerine tıklayın.

8 YÜKLE butonuna tıklayarak 'Arvena Salesman'i cihazınıza kurabilirsiniz. 8

9 9 Bilgisayardan Kurulum İnternet Tarayıcınızdan https://play.google.com adresine girerek sol menüdeki 'Uygulamalara' tıklayın. Daha sonra üstteki Arama kutusuna 'Arvena Salesman' yazın. Arama butonuna basarak sonuçları görüntüleyin. Sonuç ekranında Arvena Salesman kutucuğuna tıklayarak uygulama profilini görüntüleyin.

10 10 'Yükle' butonuna tıklayın. Alttaki seçim kutusundan 'Arvena Salesmani' kurmak istediğiniz cihazı seçin ve Yükle ye basın. Cihazınız internete bağlandığında, uygulama otomatik olarak kurulacaktır.

11 11 İlk Giriş İlk olarak kullanıcının kayıtlı olduğu firmaya ait 'İşletme Kodunu' ve 'Şifresini' girin. Daha sonra bu firmaya kayıtlı hangi kullanıcıyla giriş yapılacaksa o kullanıcıya ait 'Kullanıcı Adı' ve 'Şifre' bilgilerini girin.

12 Başarıyla giriş yaptıktan sonra sistem, kullanıcı bilgilerini kaydedecektir. Bu bilgileri Android sistemindeki Ayarlar Uygulama Yöneticisi menüsünden Verileri Temizle butonuna tıklayarak sıfırlayabilirsiniz. 12

13 Arvena Salesman'in açılış sayfasının 4.5 inç ekranda görüntüsü 13

14 Verilerin Senkronize Edilmesi Salesman ile çalışmaya başlamadan önce, Arima 4.0 daki verilerinizi Salesman ile senkronize etmelisiniz. Bunun için açılış sayfasındaki Senkronizasyon butonuna tıklayın. 14 Senkronizasyon ile Arima 4.0 daki Cari Kartlarınızı, Cari Hareketlerinizi, Stoklarınızı, Ödeme Tiplerini, Maddelere ait Son Fiyatları, Raporları ve Cari Vadeleri senkronize edebilirsiniz.

15 Burada sol kısımdaki seçenekler bilgileri Salesman e getirmek içindir. (Alma İşlemi) Sağ kısımdaki seçenekler ise bilgileri göndermek içindir. Senkronize etmek istediğiniz seçenekleri işaretledikten sonra Gönder/Al butonuna tıklayın. 15 Senkronizasyon tamamlandıktan sonra 'Tamam'a basarak uyarıyı kapatın.

16 16 Ayarlar Ayarlar menüsü sadece Yazılım Uzmanı tarafından Firma Yetkilisi nin talebi üzerine değiştirilebilir. Kılavuzunuzun bu bölümü bilgi amaçlıdır. Ayarlar menüsünün genel görünümü

17 17 ORG: Firmanın organizasyon kodudur. PASS: Organizasyona ait şifredir. MAC: Bağlı bir yazıcı bulunuyorsa (araç yazıcısı gibi.) o cihaza ait MAC adresini gösterir. PRNT: Yazıcının modelidir. WS & WSLOCAL: Veritabanı için kullanılan Web Servisleridir. WS, Salesman i internet bağlantısı ile kullanmak içindir. WSLOCAL, Salesman i yerel ağ bağlantısı kullanarak senkronize edebilmek içindir. WSTYPE: Yukarıdaki web servislerinden birini aktif eder. GPSR: Belirtilen mesafedeki müşterileri tespit eder. Varsayılan 20 km/20000 mt dir. Salesman GPS uyumlu cihazlarda bu sistemi aktif ederek 20 km çağındaki alanı tarayarak buradaki müşterileri tespit eder. GPSFAR: Salesman ile işlem yapılacak kişi (Müşteri, Tedarikçi vs.) GPSFAR alanında belirtilen mesafe kadar yakındaysa işlem yapılabilir. Örneğin; A firmasıyla Satış işleminin gerçekleştirilebilmesi için, A ya en fazla 50 metre uzaklıkta olunmalıdır. Sistem ayarlarında yapılan/talep edilen değişiklikleri uygulamak için Ayarları Sıfırla butonuna tıklayın.

18 18 Müşteri Seçimi Cari Kartlar üzerinde işlem yapabilmek için Salesman in Müşteri Seçimi modülü kullanılır. Bu modülde Cari kayıtları tutabilir ve bu kartlara ilişkin hareketleri kayıt altına alabilirsiniz. Açılış sayfasından Müşteri Seçimi butonuna tıklayın. Açılan ekranın üst kısmında filtreleme alanları vardır. Alt kısmında da sistemde kayıtlı olan Cari Kartlar listelenir. En üstteki arama kutusuna Müşteri Ünvanını yazarak Cari Kartlar içinde arama yapabilirsiniz. Cari kayıtları gruplara göre filtrelemek için Bölge Seçiniz yazan açılır menüyü kullanın. Temizle butonu; fitreleri temizlemek (Refresh) için kullanılır. Borcu olmayan müşterileri gizle seçeneğini işaretleyerek Liste Ekranı ndaki Cari leri borç durumuna göre sıralayabilirsiniz.

19 19 Modüllerin hızlı ve stabil çalışması için Liste Ekranı nda 50 adet cari listelenir. Listelenmeyen cariye ulaşabilmek için filtreleri kullanabilirsiniz. Yeni Müşteri butonuna tıklayarak yeni müşteri kaydı ekleyebilirsiniz. Cari Kodu, Cari Ünvanı, Adres, Vergi Dairesi, Vergi No, Telefon bilgilerini girdikten sonra Kaydet e basın.

20 Eklenen Cari kaydı üzerinde işlem yapabilmek için Liste Ekranı nda ki carinin üzerine basılı tutun veya bir kere tıklayıp Devam Et butonuna tıklayın. 20 Üstteki görselde 'Enes Alkaş' kaydının üzerine basılı tutulmaktadır. 1 saniye sonra kayıtla ilgili Satış, Satın Alma gibi işlemlerin yapılabileceği ekran açılacaktır.

21 21 Ekranın üst kısmındaki Arama Kutusu'nda düzenleme yapılan carinin adı yazmaktadır. Bu ekrandan seçilen müşteriyle ilgili Satış, Satın Alma, Lokasyon İşlemleri, Tahsilat vs. işlemler yapılabilir. Ekranın altında Müşterinin Uzaklık Bilgisi belirir. Uzakta olan müşteriler üzerinde işlem yapılamaz. Herhangi bir işlem yapabilmek için 'Ayarlar' menüsündeki GPSFAR değeri kadar müşteriye yakın olunmalıdır.

22 22 GPSFAR hakkında detaylı bilgi almak için kılavuzunuzun Ayarlar başlığına bakın. Cari seçimi yapıldıktan sonra seçilen cari üzerinde işlem yapabileceğiniz düzenleme ekranı açılır. Bu düzenleme ekranının en üstünde seçilen carinin adı görünür. İsmin altında, farklı bir cari üzerinde işlem yapmak için Müşteri Arama ekranına dönebileceğiniz Müşteri Ara butonu vardır. Satış ve Satın Alma işlemleri için Satış ve Satın Alma butonları kullanılır. Diğer butonu içinde; Hesap Özeti ve Tahsilat seçenekleri vardır. Müşteriyi Ziyaret Et butonu seçilen müşterinin harita üzerindeki konumunu kaydetmek için kullanılır. Müşteri Koordinatları butonu seçilen müşterinin daha önce kaydetmiş olduğunuz konumunu harita üzerinde göstermek için kullanılır.

23 23 Satış Seçilen müşteri üzerinde Satış faaliyetlerinin gerçekleştiği modüldür. Satış Siparişi Bu form üzerinde seçilen müşteri için oluşturulan siparişler görüntülenir. Bu siparişler üzerinde düzenleme yapılabilir veya yeni siparişler eklenebilir. Satış Siparişi ekranının üst kısmında Müşteri Ünvanı, Müşteri Borcu ve Toplam bilgisi görüntülenir. Satış Siparişi oluşturulurken, önce sipariş konusu olan maddeler listeye eklenir, daha sonra liste üzerinde düzenleme/silme işlemleri yapılır. Son olarak ta Satış Siparişleri kaydedilir.

24 24 Yeni Satış Siparişinin Oluşturulması Siparişe Konu Olan Maddelerin Listeye Eklenmesi Yeni Satış Siparişi oluşturmak için Satış Siparişi ekranındaki Ekle butonuna tıklayın. Listeden eklemek istediğiniz maddeyi seçin veya üst kısımdaki Arama Kutusunu ve Grupları kullanarak filtreleyin. Maddeyi seçmek için üzerine bir kez tıklandığında Stok Seçimi formu açılır. Bu formun alt kısmında, seçilen maddeye ait Depodaki Miktar bilgisi görüntülenir. Seçilen maddenin Miktarını, Birimini, Fiyatını girin ve Ekle butonuna tıklayın. Fiyat kutusunun yanındaki butonuna tıklayarak Son Satış Fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Stokta olmayan maddeleri görüntülemek için Stokta olmayanları göster seçim kutusunu işaretleyin. Filtreyi sıfırlamak için Temizle butonunu kullanabilirsiniz.

25 25 Sipariş konusu maddeleri ekledikten sonra sağ üstteki Geri butonunu kullanarak Satış Siparişi ekranına dönün. Biraz önce eklenen maddeler listede görüntülenecektir. Eklenen Maddelerin Düzenlenmesi/Silinmesi Herhangi bir sipariş üzerinde işlem/düzenleme yapmak için işlem yapmak istediğiniz sipariş üzerine basılı tutun. Açılan düzenleme ekranında maddenin Miktar, Birim, Fiyat bilgilerini güncelleyebilirsiniz. Düzenleme ekranının alt kısmındaki Yukarı Ok, Aşağı Ok butonları yardımıyla seçili siparişi listede bir üst / alt sıraya alabilirsiniz. Veya Sil butonunu kullanarak siparişi silebilirsiniz. Satış Siparişinin Kaydedilmesi ve Onaylanması Satış Siparişleri ekranında Devam Et butonuna tıklayarak Tahsilat eklenir.

26 26 Satış Faturası Satış Faturalandırma işlemleri bu form üzerinden yapılır. Satış Faturası ekranının üst kısmında Müşteri Ünvanı, Müşteri Borcu ve Toplam bilgisi görüntülenir. Satış Faturası oluşturulurken, önce faturalandırılacak olan maddeler seçilir, daha sonra liste üzerinde düzenleme/silme işlemleri yapılır. Son olarak ta Satış Faturası kaydedilir. Yeni Satış Faturasının Oluşturulması Faturalandırılacak Maddelerin Listeye Eklenmesi Yeni Satış Faturası oluşturmak için Satış Faturası ekranındaki Ekle butonuna tıklayın. Listeden eklemek istediğiniz maddeyi seçin veya üst kısımdaki Arama Kutusunu ve Grupları kullanarak filtreleyin. Maddeyi seçmek için üzerine bir kez tıklandığında Stok Seçimi formu açılır. Bu formun alt kısmında, seçilen maddeye ait Depodaki Miktar bilgisi görüntülenir. Seçilen maddenin Miktarını, Birimini, Fiyatını girin ve Ekle butonuna tıklayın.

27 27 Fiyat kutusunun yanındaki butonuna tıklayarak Son Satış Fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Stokta olmayan maddeleri görüntülemek için Stokta olmayanları göster seçim kutusunu işaretleyin. Filtreyi sıfırlamak için Temizle butonunu kullanabilirsiniz. Maddeleri ekledikten sonra sağ üstteki Geri butonunu kullanarak Satış Faturası ekranına dönün. Biraz önce eklenen maddeler listede görüntülenecektir. Eklenen Maddelerin Düzenlenmesi/Silinmesi Herhangi bir madde üzerinde işlem/düzenleme yapmak için işlem yapmak istediğiniz madde üzerine basılı tutun. Açılan düzenleme ekranında maddenin Miktar, Birim, Fiyat bilgilerini güncelleyebilirsiniz. Düzenleme ekranının alt kısmındaki Yukarı Ok, Aşağı Ok butonları yardımıyla seçili siparişi listede bir üst / alt sıraya alabilirsiniz. Veya Sil butonunu kullanarak silebilirsiniz.

28 Satış Faturasının Kaydedilmesi ve Onaylanması Satış Faturası ekranında Devam Et butonuna tıklayın. Ödeme Tipi ni ve Evrak Numarasını girdikten sonra Kaydet e basarak işlemi onaylayın. 28 Satış İade İrsaliyesi Satış Faturasının Yazdırılması Bir önceki işlemde; Satış Faturası nı kaydederseniz ekranda Yazdırma seçeneği görüntülenir. Dilerseniz Yazdır butonuna tıklayarak faturayı yazdırabilir veya yazdırmadan Satış Faturası Oluşturma işlemini sonlandırabilirsiniz. İade alınan İrsaliyeli Maddeler için Satış İade İrsaliyesi düzenlenir. Arvena Salesman bu sayede iade edilen maddelerin takibini kolaylaştırır. Satış İade İrsaliyesi ekranının üst kısmında Müşteri Ünvanı, Müşteri Borcu ve Toplam bilgisi görüntülenir. Satış İade İrsaliyesi oluşturulurken, önce maddeler seçilir, daha sonra liste üzerinde düzenleme/silme işlemleri yapılır. Son olarak ta İade İrsaliyesi kaydedilir.

29 29 Yeni İade İrsaliyesinin Oluşturulması İade Alınan Maddelerin Listeye Eklenmesi Yeni Satış İade İrsaliyesi oluşturmak için Satış İade İrsaliyesi ekranındaki Ekle butonuna tıklayın. Listeden eklemek istediğiniz maddeyi seçin veya üst kısımdaki Arama Kutusunu ve Grupları kullanarak filtreleyin. Maddeyi seçmek için üzerine bir kez tıklandığında Stok Seçimi formu açılır. Bu formun alt kısmında, seçilen maddeye ait Depodaki Miktar bilgisi görüntülenir. Seçilen maddenin Miktarını, Birimini, Fiyatını, iade edilen ürünün hala kullanılabilir olup olmadığını Sağlam İade kutucuğundan işaretleyin, İade Sebebi girin ve Ekle butonuna tıklayın.

30 30 Fiyat kutusunun yanındaki butonuna tıklayarak Son Satış Fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Stokta olmayan maddeleri görüntülemek için Stokta olmayanları göster seçim kutusunu işaretleyin. Filtreyi sıfırlamak için Temizle butonunu kullanabilirsiniz. Maddeleri ekledikten sonra sağ üstteki Geri butonunu kullanarak Satış İade İrsaliyesi ekranına dönün. Biraz önce eklenen maddeler listede görüntülenecektir. Eklenen Maddelerin Düzenlenmesi/Silinmesi Herhangi bir madde üzerinde işlem/düzenleme yapmak için işlem yapmak istediğiniz madde üzerine basılı tutun. Açılan düzenleme ekranında maddenin Miktar, Birim, Fiyat bilgilerini güncelleyebilirsiniz. Düzenleme ekranının alt kısmındaki Yukarı Ok, Aşağı Ok butonları yardımıyla seçili siparişi listede bir üst / alt sıraya alabilirsiniz. Veya Sil butonunu kullanarak silebilirsiniz.

31 31 Satış İade İrsaliyesinin Kaydedilmesi ve Onaylanması Satış İade İrsaliyesi ekranında Devam Et butonuna tıklayın. Ödeme Tipi ni ve Evrak Numarasını girdikten sonra Kaydet e basarak işlemi onaylayın. Satış İade İrsaliyesinin Yazdırılması Bir önceki işlemde; Satış İade İrsaliyesi ni kaydederseniz ekranda Yazdırma seçeneği görüntülenir. Dilerseniz Yazdır butonuna tıklayarak faturayı yazdırabilir veya yazdırmadan Satış İade İrsaliyesi Oluşturma işlemini sonlandırabilirsiniz.

32 32 Satın Alma Seçilen müşteri üzerinde Satın Alma faaliyetlerinin gerçekleştiği modüldür. Satın Alma Siparişi Satın alınan maddeler için verilen siparişler bu form üzerinden eklenir. Satın Alma Siparişleri ekranının üst kısmında Müşteri Ünvanı, Müşteri Borcu ve Toplam bilgisi görüntülenir. Satın Alma Siparişleri oluşturulurken, önce maddeler seçilir, daha sonra liste üzerinde düzenleme/silme işlemleri yapılır. Son olarak ta İade İrsaliyesi kaydedilir.

33 33 Yeni Satın Alma Siparişinin Oluşturulması Sipariş Verilen Maddelerin Listeye Eklenmesi Yeni Satın Alma Siparişi oluşturmak için Satın Alma Siparişleri ekranındaki Ekle butonuna tıklayın. Listeden eklemek istediğiniz maddeyi seçin veya üst kısımdaki Arama Kutusunu ve Grupları kullanarak filtreleyin. Maddeyi seçmek için üzerine bir kez tıklandığında Stok Seçimi formu açılır. Bu formun alt kısmında, seçilen maddeye ait Depodaki Miktar bilgisi görüntülenir. Seçilen maddenin Miktarını, Birimini, Fiyatını girin ve Ekle butonuna tıklayın. Fiyat kutusunun yanındaki butonuna tıklayarak Son Satış Fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Stokta olmayan maddeleri görüntülemek için Stokta olmayanları göster seçim kutusunu işaretleyin. Filtreyi sıfırlamak için Temizle butonunu kullanabilirsiniz.

34 34 Maddeleri ekledikten sonra sağ üstteki Geri butonunu kullanarak Satın Alma Siparişleri ekranına dönün. Biraz önce eklenen maddeler listede görüntülenecektir. Sipariş Verilen Maddelerin Düzenlenmesi/Silinmesi Herhangi bir madde üzerinde işlem/düzenleme yapmak için işlem yapmak istediğiniz sipariş üzerine basılı tutun. Açılan düzenleme ekranında maddenin Miktar, Birim, Fiyat bilgilerini güncelleyebilirsiniz. Düzenleme ekranının alt kısmındaki Yukarı Ok, Aşağı Ok butonları yardımıyla seçili siparişi listede bir üst / alt sıraya alabilirsiniz. Veya Sil butonunu kullanarak siparişi silebilirsiniz. Sipariş Verilen Maddelerin Kaydedilmesi ve Onaylanması Satış İade İrsaliyesi ekranında Devam Et butonuna tıklayın. Ödeme Tipi ni ve Evrak Numarasını girdikten sonra Kaydet e basarak işlemi onaylayın.

35 35 Satış İade İrsaliyesinin Yazdırılması Bir önceki işlemde; Satın Alma Siparişi ni kaydederseniz ekranda Yazdırma seçeneği görüntülenir. Dilerseniz Yazdır butonuna tıklayarak faturayı yazdırabilir veya yazdırmadan Satın Alma Siparişleri Oluşturma işlemini sonlandırabilirsiniz. Satın Alma Faturası Satın alınan maddeler için verilen siparişler bu form üzerinden eklenir. Satın Alma Siparişleri ekranının üst kısmında Müşteri Ünvanı, Müşteri Borcu ve Toplam bilgisi görüntülenir. Satın Alma Siparişleri oluşturulurken, önce maddeler seçilir, daha sonra liste üzerinde düzenleme/silme işlemleri yapılır. Son olarak ta İade İrsaliyesi kaydedilir.

36 36 Yeni Satın Alma Faturasının Oluşturulması Faturalandırılacak Maddelerin Listeye Eklenmesi Yeni Satın Alma Faturası oluşturmak için Satın Alma Faturası ekranındaki Ekle butonuna tıklayın. Listeden eklemek istediğiniz maddeyi seçin veya üst kısımdaki Arama Kutusunu ve Grupları kullanarak filtreleyin. Maddeyi seçmek için üzerine bir kez tıklandığında Stok Seçimi formu açılır. Bu formun alt kısmında, seçilen maddeye ait Depodaki Miktar bilgisi görüntülenir. Seçilen maddenin Miktarını, Birimini, Fiyatını girin ve Ekle butonuna tıklayın. Fiyat kutusunun yanındaki butonuna tıklayarak Son Satış Fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Stokta olmayan maddeleri görüntülemek için Stokta olmayanları göster seçim kutusunu işaretleyin. Filtreyi sıfırlamak için Temizle butonunu kullanabilirsiniz.

37 37 Maddeleri ekledikten sonra sağ üstteki Geri butonunu kullanarak Satın Alma Faturası ekranına dönün. Biraz önce eklenen maddeler listede görüntülenecektir. Faturalandırılacak Maddelerin Düzenlenmesi/Silinmesi Herhangi bir madde üzerinde işlem/düzenleme yapmak için işlem yapmak istediğiniz madde üzerine basılı tutun. Açılan düzenleme ekranında maddenin Miktar, Birim, Fiyat bilgilerini güncelleyebilirsiniz. Düzenleme ekranının alt kısmındaki Yukarı Ok, Aşağı Ok butonları yardımıyla seçili siparişi listede bir üst / alt sıraya alabilirsiniz. Veya Sil butonunu kullanarak siparişi silebilirsiniz. Faturalandırılacak Maddelerin Kaydedilmesi ve Onaylanması Satış İade Faturası ekranında Devam Et butonuna tıklayın. Ödeme Tipi ni ve Evrak Numarasını girdikten sonra Kaydet e basarak işlemi onaylayın.

38 38 Satın Alma Faturası nın Yazdırılması Bir önceki işlemde; Satın Alma Faturası nı kaydederseniz ekranda Yazdırma seçeneği görüntülenir. Dilerseniz Yazdır butonuna tıklayarak faturayı yazdırabilir veya yazdırmadan Satın Alma Faturası Oluşturma işlemini sonlandırabilirsiniz. Diğer Menüsü Diğer menüsünün içinde Hesap Özeti ve Tahsilat seçenekleri bulunur. Seçilen cari kayda ait hareketleri görüntülemek için Hesap Özeti kullanılır. Seçilen cari kayıtla ilgili Tahsilat işlemi için Tahsilat butonu kullanılır.

39 Hesap Özeti Seçilen cari kayda ait hareketleri görüntülemek için kullanılır. 39

40 40 Tahsilat Seçilen müşteriyle ilgili para ya da evrak girişi için kullanılır. Tahsilat ekranının üst kısmında Müşteri Ünvanı, Müşteri Borcu ve Toplam bilgisi görüntülenir. Tahsilat kaydı oluşturulurken, önce maddeler seçilir, daha sonra liste üzerinde düzenleme/silme işlemleri yapılır. Son olarak ta İade İrsaliyesi kaydedilir. Yeni Tahsilat Kaydı Eklenmesi Yeni Tahsilat kaydı oluşturmak için Tahsilat ekranındaki Ekle butonuna tıklayın. Maddeyi seçmek için üzerine bir kez tıklandığında Tahsilat Ekle/Düzenle formu açılır. Seçilen cariye ait tahsilat Tutarını, Ödeme Tipini, Ödeme Tarihini ve işlemle ilgili Açıklama bilgisini girin ve Ekle butonuna tıklayın.

41 Müşteri Koordinatları Seçilen müşteri harita üzerinde görüntülenir. Müşterinin harita üzerindeki konumu kırmızı bir göstergeyle gösterilir. Bu göstergeye tıklandığında müşteriye olan mesafe ekranın alt kısmında belirir. Takip Et Takip Et butonu aktif edildiğinde konumunuz değişse bile bulunduğunuz konum haritada daima ortalanır. Genellikle hareket halindeyken cihaz konumunu kaybetmemek için kullanılır. 41 kullanılır. Harita Tipleri Harita tiplerini değiştirmek için haritanın üst kısımdaki HYB, SAT, TER, NOR butonları SAT: Doğrudan uydu görünümüdür. Yol ve bölge isimleri görüntülenmez. TER: Harita üzerindeki yerler alan derinliğine göre görüntülenir. NOR: Standart harita görünümüdür. Yol ve bölge isimleri haritada görüntülenir. HYB: Hem uydu hem de normal görüntünün birleşimidir.

42 42 Müşteriyi Ziyaret Et Seçilen müşterinin konumunu harita üzerinde işaretlemek için kullanılır. Müşteri ziyaret edildiğinde, bulunduğu konum Müşteriyi Ziyaret Et ekranı içinde Konumu Kaydet butonuna tıklanarak kaydedilir. Mevcut konumu görüntülemek için Konumu Gör butonuna tıklanır. Raporlar Raporlar ekranı müşterilerin tüm hareketlerini detaylı olarak görüntüler. Buradaki Rapor Tipleri şu şekildedir: Tüm İşlemlere ait Raporlar Tüm işlemlerin hareketlerini görüntüler. Bu raporda Hareket Tipi, Müşteri Ünvanı ve Tutar bilgileri vardır. Bu hareketleri Windows Yazılımla (Arima 4.0) senkronize etmek için Hareket Tipi nin solundaki seçim kutularını işaretleyin. Ve ekranın üstünde yer alan Seçimleri Gönder butonuna tıklayın.

43 43 Yönetici Raporu Gönder Sistemde önceden tanımlanan bir rapor Sistem Yöneticisine eposta ile gönderilir. Satış Raporu Satış işlemlerine ait raporlar görüntülenir. Tahsilat Raporu Tahsilat işlemlerine ait raporlar görüntülenir. Genel Rapor Raporların görüntülendiği Liste Ekranıdır. Tüm işlemlere ait Raporlardan farklı olarak bu ekrandaki hareketler düzenleme ve silme işlemleri yapılamaz. Tüm İşlemler' Raporunun Görünümü ve Hareketlerin Düzenleme Menüsü

44 44 Yakındaki Müşterilerin Gösterilmesi Tüm müşteriler harita üzerinde görüntülenir. Müşterilerin harita üzerindeki konumları kırmızı bir göstergeyle gösterilir. Bu göstergeye tıklandığında da Müşteri Ünvanı ve Müşteri Kodu görüntülenir. Müşteri Ünvanı na tıklandığında ekranın alt kısmında seçilen müşteriye olan mesafe bilgisi görüntülenir. Navigasyon Harita üzerinde bir müşteri seçildiğinde bulunduğunuz konum ile seçilen müşteri arasındaki en elverişli yol tarif edilir. Takip Et Takip Et butonu aktif edildiğinde konumunuz değişse bile bulunduğunuz konum haritada daima ortalanır. Genellikle hareket halindeyken cihaz konumunu kaybetmemek için kullanılır. Harita Tipleri Harita tiplerini değiştirmek için haritanın üst kısımdaki HYB, SAT, TER, NOR butonları kullanılır. SAT: Doğrudan uydu görünümüdür. Yol ve bölge isimleri görüntülenmez. TER: Harita üzerindeki yerler alan derinliğine göre görüntülenir. NOR: Standart harita görünümüdür. Yol ve bölge isimleri haritada görüntülenir. HYB: Hem uydu hem de normal görüntünün birleşimidir.

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı; apartmanlara, sitelere ve site yönetim şirketlerine hitap etmektedir. Program özellikleri

Detaylı

Odesis Web İçerik Yönetim Sistemi ve E-Ticaret Modülü Kullanım Kılavuzu

Odesis Web İçerik Yönetim Sistemi ve E-Ticaret Modülü Kullanım Kılavuzu Odesis Web İçerik Yönetim Sistemi ve E-Ticaret Modülü Kullanım Kılavuzu 1 İÇİNDEKİLER ODESİS YÖNETİM KONSOLUNA GİRİŞ...6 1. BİLGİLENDİRME PANELİ...7 HESAP MAKİNESİ... 7 KURLAR... 7 GÖRÜNÜM STİLLERİ...

Detaylı

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR...

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR... Page 1 of 17 İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 Trafik... 5 Kamera... 5 Kameralar... 5 Kara Liste... 5 VIP Liste... 5 FOTOĞRAF

Detaylı

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu TradeMasterFX Platformları Ürün : TradeMasterFX Platformları Değişiklik tarihi: 23.02.2012 Versiyon: 1,0 Özet: TradeMasterFX Platformları Kullanıcı Kılavuzu

Detaylı

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 05.03.2013 Sayfa 1 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT CafePlus ; İnternet cafelere, laboratuvarlara, internet web filtreleme

Detaylı

AKINSOFT RentAgent. Yardım Dosyası

AKINSOFT RentAgent. Yardım Dosyası AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 01.02.02 Tarih: 30.07.2015 1 İÇİNDEKİLER 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ...3 2. ARAÇ KAYIT 7 3. CARİ.16 4. KİRALAMA 21 5. İŞLEM KAYIT 34 6. PERFORMANS

Detaylı

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 12

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 12 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 12 4.1 GENEL... 12 4.1.1 Şirket Tanımları... 12 4.1.2 Kullanıcı Tanımları... 18 4.1.3 Şifre Değişikliği... 19

Detaylı

Bu kitapta anlatılanları www.katipos.com sitesindeki tanıtım videoları sayfasından video olarak izleyebilirsiniz.

Bu kitapta anlatılanları www.katipos.com sitesindeki tanıtım videoları sayfasından video olarak izleyebilirsiniz. Katipos cihazının montajı 2 Giriş 3 Kullanıcı tanımları ve yetkilendirme 3 Ürün (Stok) işlemleri 3 Stok tanımlama 4 Barkod ve raf etiketi yazdırma 4 Stok uyarı sistemi 5 Cari işlemleri 5 Cari tanımlama

Detaylı

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

BlackBerry Bold Series. BlackBerry Bold 9900/9930 Smartphones Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu

BlackBerry Bold Series. BlackBerry Bold 9900/9930 Smartphones Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu BlackBerry Bold Series BlackBerry Bold 9900/9930 Smartphones Sürüm: 7.1 Kullanıcı Kılavuzu Yayın: 2012-09-24 SWD-20120924113016361 İçindekiler Hızlı Yardım... 9 Başlarken: Akıllı telefonunuz... 9 Popüler

Detaylı

TE (Ticari Entegre / Trading Entegration)

TE (Ticari Entegre / Trading Entegration) YAYLASOFT Ticari ve Sektörel Bilgisayar Programları KULLANIM KLAVUZU 2006 TE (Ticari Entegre / Trading Entegration) Stok, Cari, Kasa, Fatura, Döviz ve Taksit hesaplarınızı rahatlıkla takip edebileceğiniz,

Detaylı

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ Zimbra Webmail GENEL ÖZELLİKLER Zimbra yüksek performanslı bir e-posta programı olup, e-posta, adres defteri, takvim, görev listeleri ve web dokümanları gibi özelliklere sahip bir uygulamadır. e-posta

Detaylı

LOGO BUSINESS SOLUTIONS TURKCELL HİZMETLERİ BİLGİ DOKÜMANI

LOGO BUSINESS SOLUTIONS TURKCELL HİZMETLERİ BİLGİ DOKÜMANI 2011 LOGO BUSINESS SOLUTIONS TURKCELL HİZMETLERİ BİLGİ DOKÜMANI İÇİNDEKİLER TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Ekip Mobil... 4 Mobil Aboneler... 8 Mesaj Şablonları... 10 Toplu Mesaj Gönderimleri... 11 İş Akışlarında

Detaylı

E-Fatura sistemi hazırlanan elektronik faturaların taraflar arasında sağlıklı ve güvenli bir biçimde dolaşımını sağlamak için geliştirilmiştir.

E-Fatura sistemi hazırlanan elektronik faturaların taraflar arasında sağlıklı ve güvenli bir biçimde dolaşımını sağlamak için geliştirilmiştir. İçindekiler 1 Giriş... 3 2 Aktivasyon... 5 3 Kullanici Girişi Ekranı... 10 4 Yönetim... 10 4.1 Genel... 11 4.1.1 Şirket Tanımları... 11 4.1.2 Kullanıcı Tanımları... 13 4.1.3 Şifre Değişikliği... 13 4.1.4

Detaylı

AKINSOFT NetSürücü. Yardım Dosyası

AKINSOFT NetSürücü. Yardım Dosyası AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 01.02.02 Tarih: 10.02.2015 1 İÇİNDEKİLER 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ...3 2. KAYIT..6 3. MUHASEBE.20 4. BANKA 26 5. ARAÇ TAKİP.28 6. DERS PROGRAMI.32

Detaylı

BlackBerry Curve 9220 Smartphone. Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu

BlackBerry Curve 9220 Smartphone. Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu BlackBerry Curve 9220 Smartphone Sürüm: 7.1 Kullanıcı Kılavuzu Yayın: 2012-09-19 SWD-20120919104111921 İçindekiler Hızlı Yardım... 8 Başlarken: Akıllı telefonunuz... 8 Popüler başlıklar... 28 Popüler ipuçları...

Detaylı

Kullanım kılavuzu Xperia E1 D2004/D2005

Kullanım kılavuzu Xperia E1 D2004/D2005 Kullanım kılavuzu Xperia E1 D2004/D2005 İçindekiler Başlarken...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...8 Google hesabı neden gereklidir?...8 Cihazınızı şarj etme...9 Temel konuları öğrenme...10

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia S LT26i

Kullanım kılavuzu. Xperia S LT26i Kullanım kılavuzu Xperia S LT26i İçindekiler Xperia S Kullanım kılavuzu...6 Bașlarken...7 Nedenleri ve niçinleriyle Android...7 Genel bakıș...7 Montaj...8 Cihazı açma ve kapatma...9 Ekran kilidi...10 Kurulum

Detaylı

TEBEOS Kullanım Kılavuzu

TEBEOS Kullanım Kılavuzu TEBEOS Kullanım Kılavuzu Türk Eczacıları Birliğinin Meslektaşlarına Ücretsiz Hizmetidir. TeBEoS Sayfa 1 1. Sayım İşlemleri Stok sayım işlemlerinin yapılabilmesi için tebeos programından muhasebe ve stok

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3 D6603/D6653

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3 D6603/D6653 Kullanım kılavuzu Xperia Z3 D6603/D6653 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...10 Cihazınızı

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia E3 D2202/D2203/D2206

Kullanım kılavuzu. Xperia E3 D2202/D2203/D2206 Kullanım kılavuzu Xperia E3 D2202/D2203/D2206 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...9 Cihazınızı

Detaylı

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. Logo

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. Logo TURKCELL HİZMETLERİ Kullanım Bilgileri Logo Mart 2012 İçindekiler TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Ekip Mobil... 4 Mobil Aboneler... 10 Mesaj Şablonları... 12 Toplu Mesaj Gönderimleri... 13 İş Akışlarında SMS

Detaylı

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2012

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2012 TURKCELL HİZMETLERİ Kullanım Bilgileri LOGO Kasım 2012 İçindekiler TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Ekip Mobil... 4 Mobil Aboneler... 8 Mesaj Şablonları... 10 Toplu Mesaj Gönderimleri... 11 İş Akışlarında SMS

Detaylı

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme...

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme... İçerik Tablosu Radore ID nedir?... 5 1. Giriş Ekranı... 5 1.1 Şifremi Unuttum... 5 1.2 Kayıt Ol... 6 1.2.1 Bireysel Müşteri Kaydı Oluşturmak... 6 1.2.2 Kurumsal Müşteri Kaydı Oluşturmak... 9 1.2.3 Üyelik

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z Ultra C6802/C6833/C6806/C6843

Kullanım kılavuzu. Xperia Z Ultra C6802/C6833/C6806/C6843 Kullanım kılavuzu Xperia Z Ultra C6802/C6833/C6806/C6843 İçindekiler Xperia Z Ultra Kullanım kılavuzu...6 Başlarken...7 Genel bakış...7 Montaj...8 Cihazınızı ilk kez açma...10 Google hesabı neden gerekli?...11

Detaylı

1 Onay Modülü Nedir?... 4. 2 Organizasyon Tanımlama... 4

1 Onay Modülü Nedir?... 4. 2 Organizasyon Tanımlama... 4 İçindekiler 1 Onay Modülü Nedir?... 4 2 Organizasyon Tanımlama... 4 2.1 Organizasyon Ekleme... 4 2.2 Şirket Ekleme... 5 2.3 Kullanıcı Ekleme... 6 2.4 İş Akışında Kullanılacak Olan Grup (Birim) ların Tanımlanması...

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z2 D6502/D6503

Kullanım kılavuzu. Xperia Z2 D6502/D6503 Kullanım kılavuzu Xperia Z2 D6502/D6503 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...9 Cihazınızı

Detaylı

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu 1 Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu enocta Profilo İş Merkezi, Cemal Şahir Sok. No:26-28 34394 Mecidiyeköy / İstanbul T 0 212 356 13 00 F 0 212 356 13 09 www.enocta.com 2 İÇİNDEKİLER

Detaylı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS)

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS) 1. Bölüm 1: Genel Kullanım... 2 1.1. Başlık (1)...3 2.1.1. Kullanıcı Adı...3 2.1.2. Panel Gizleme...3 2.2. Modüller (2)...3 2.3. AnaSayfa (3)... 4 2.3.1. Kullanılan Standart Ekran Tipleri... 4 2.4. Mesajlar

Detaylı