Pazartesi, 21 Temmuz 2014

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Pazartesi, 21 Temmuz 2014"

Transkript

1 Pazartesi, Bora Tamer Yılmaz 1: Macaristan Ekonomik Reel Kesim -1, - 5,4 - Macaristan da gündem: 1. Deflasyon, 2. Döviz konut kredileri. Deflasyonist baskılar merkez bankasının faizleri 1ar baz puan indirmeye devam edeceğine işaret etmekte. Diğer Ekonomik Beklenti -4 Reel Kesim i Tüketici Güvnei Tüketici -19,3 - yandan zamanında faiz farkı nedeniyle döviz cinsi verilen konut kredileri Lehman sonrası dönemde para birimi Forint in %6 oranında değer kaybetmesiyle hane halkına yük oluşturmakta. Hükümet döviz borçları affederek yerel para birimine çevirip hane halkının satın alma gücünü artırmaya çalışıyor. Forint in değer kaybedecek alanı bulunuyor. 11: İtalya Sınai Satışlar Mayıs Sınai Siparişler Mayıs %-,2 MoM %6,2 - %2,3 İspanya da ekonomi İtalya ya nazaran daha canlı. Bu nedenle İtalya nın çiçeği burnunda Başbakanı Renzi Fransız meslektaşı Hollande gibi büyüme yanlı politikalar izlemek için Avrupa Birliği 2% 15% 1% 5% % -5% -1% -15% -2% -25% İspanya İtalya -3% dönem başkanlığını bir fırsata çevirme çabasında. 15:3 ABD FED Chicago Şubesi Ulusal Faaliyet,21,18 Geçtiğimiz hafta yayımlanan Bej Kitap ABD genelinde ekonomik faaliyetin olumlu seyrine işaret etti. Buna karşın Conference Board un gerileyen öncü endeksi ekonominin trend üzeri büyümeye bu yıl da ulaşamayabileceğine yönelik argümanları güçlendirmekte. Normal şartlarda istihdam piyasası büyümeyi takip etse de bu sefer istihdamdaki artış büyümeyi tetikleyebilir. Diğer: Almanya (TSİ 9:) ÜFE.

2 Salı, : Japonya Süpermarket Satışlıarı %-2,2 - Başbakan Abe, 3% Süpermarket Satışları Mağaza Satışları Aralık ayında 3. 25% çeyrek GSYİH 2% verisinin 15% açıklanmasını 1% takiben yeni vergi 5% düzenlemelerini % harekete geçirebilir. -5% Ancak henüz Nisan ayında yürürlüğe -1% giren vergi artışını -15% Japon ekonomisi absorbe edemedi. Araç satışları, mağaza satışları, makine parça satışları bu ay beklentilerin altında seyretti ve Nisan ayı sonrasındaki geri sıçrama tahmini henüz gerçekleştiremedi. Merkez bankasının yeni bir parasal hamle yapma şansı halen bulunuyor. 15:3 ABD TÜFE %2,1 %2,1 ABD de gıda fiyatları enflasyon sepetinin %15 ni oluşturmakta. Yaz aylarında mükemmele yakın iklim şartları ve fazla ekim ile ABD de tahıl ve mısır fiyatları aniden gerilediler. Gıda fiyatlarındaki gelişmeler FED Başkanı Janet Yellen ın 7% 6% 5% 4% 3% 2% 1% % -1% Gıda Enflasyonu Mısır Fiyatı -2% enflasyonda gözlemlenen güncel artışın istatistiksel gürültü olabileceğine yönelik endişelerini haklı çıkarabilir. Gıda fiyatlarındaki dinamiklerin enflasyon sepetine aktarımı ise altı ay kadar zaman alabiliyor. Merkez Bankası Alarmı! Macaristan (TSİ 15:) Faiz Kararı. Diğer: Japonya (TSİ 7:3) Faaliyet. İngiltere (TSİ 11:3) Kamu Maliyesi. Meksika (TSİ 16:) Perakende Satışlar. ABD (TSİ 17:) FED Richmond Şubesi, İmalat, İkinci El Konut Satışları.

3 Çarşamba, : Avustralya TÜFE 2. Çeyrek %2,9 %3, Avustralya da enflasyonist baskılar, emtia fiyatlarındaki geçici toparlanma ve özellikle Japonların fon girişi kurun değer kazanmasına neden oldu. Ay başında merkez bankası başkanı Glenn Stevens kurun değer kaybedebileceğini Emtia Fiyatları Avustralya Doları kimse hesaba katmıyor şekilden açıklama yaptı. Ekonominin yeteri kadar hız kazanamadığı göz önüne alınacak olursa Avustralya Doları nı değer kaybetme yönünde izlemek için iyi bir dönem. 17: Euro Bölgesi Avrupa Komisyonu Tüketici -7,5-7,5 Euro Bölgesi nde yılın ikinci çeyreğinde ortaya çıkan bir bulmaca bizleri şaşırtmaktaydı. Merkez bankası başkanı Mario Draghi geçen gün verdiği röportajda bulmacanın cevabını bizler için kendisi verdi Tüketici i PMI (sağ eksen) Euro Bölgesi nde gerileyen enflasyon ve güç kazanan kur vatandaşların satın alma gücünü artırdı. Bunun sonucu olarak PMI ve diğer üretim verileri yatay seyrederken tüketici güveni artmaya devam etti. TCMB de Türkiye de enflasyonu düşürerek hane halkının satın alma gücünü artırma çabasında. Diğer: Fransa (TSİ 9:45) Reel Sektör. Güney Afrika (TSİ 11:) TÜFE. Polonya (TSİ 11:) Perakende Satışlar. ABD (TSİ 14:) MBA Mortgage Başvuruları

4 Perşembe, : Güney Kore GSYİH 2. Çeyrek %,9 QoQ %,7 QoQ Güney Kore de Nisan ayında feribot faciasının ardından tüketicilerin harcama eğilimi olumsuz etkilendi. Bunun yanı sıra sıkı para politikası da ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemekte. 3.% 2.5% 2.% 1.5% 1.% Büyüme Farkı Getiri Farkı.5% Kore - Japonya.% % 4% 2% % -2% -4% -6% Enflasyon halen hedefin altında ve değer kazanan Won ihracat için olumsuz görünüm oluşturmakta. Japonya da ise Abe nin politikaları halen sorgulanıyor ve gücünü koruyan Yen işleri zorlaştırmakta. Japonya da yeni para politikası adımları, Kore de ise daha gevşek yaklaşım görebiliriz. Won da Yen de değer kaybetme yönünde takip edilmesi gereken kurlar. 11: Türkiye Gelen Turist Sayısı %2,4 - Türkiye nin dış dengesine en çok yardımı turizm sağlıyor. Aynı zamanda ekonominin de en canlı olduğu dönemler ikinci ve üçüncü çeyrek. Türkiye de turizm Mayıs Ekim arasında yüksek 1% 9% 8% 7% 6% 5% 4% 3% 2% 1% % * Almanya İran Gürcistan Bulgaristan Rusya Sezonu yaşamakta. Bu nedenle yaz aylarındaki veri akışı ekonomi üzerinde önemli rol oynayacak. Aynı zamanda ülke çeşitlenmesi de faydalı oluyor. Rusya ve İran dan gelen turistlerle şu ana kadar %5 artış sağlandı. PMI Günü! Çin, Fransa, Almanya, Euro Bölgesi ve ABD ekonomileri için geçici PMI verileri takip edilecek. Çin de ekonominin kazandığı ivmeyi üçüncü çeyreğe taşıyıp taşıyamayacağı, Euro Bölgesi nde ise çevre ülkelerin merkez ülkelere nazaran ikinci çeyrekte daha olumlu seyreden imalat koşulları takip edilecek. Merkez Bankası Alarmı! Yeni Zelanda (TSİ :) Faiz Kararı. Diğer: Japonya (TSİ 2:5) Ticaret Dengesi. İngiltere (TSİ 11:3) Perakende Satışlar. ABD (TSİ 15:3) İlk İşsizlik Başvuruları, (TSİ 17:) Yeni Konut Satışları, (TSİ 18:) FED Kansas City Şubesi İmalat.

5 Cuma, : 14:3 Türkiye Ticaret Dengesi Kapasite Kullanım Oranı -7,1 USD milyar Merkez Bankası Alarmı! Meksika (TSİ 17:) Toplantı Tutanakları. -7, USD milyar %75,3 - Dış ticaret açığındaki iyileşme kur üzerinde olumlu etkisini göstermeye başladı. TCMB nin Mayıs ayından beri toplam 175 baz puan faiz indirmesine karşın sepet (1 EUR + 1 USD ortalaması) 2,5 seviyesine istikrar kazanmakta. ABD de %2,5 seviyesinin altında 85% -4% seyreden faiz carrytrade için olumlu 8% -5% şartların sürmesini sağlıyor. Dış ticaret 75% -6% şartları ve fon akımları sepet kur 7% -7% için 2,4 seviyesinin geçerli olduğuna 65% -8% işaret etmekte. Zira Kapasite Kullanım Oranı bu seviyeler hala 6% -9% reel kur için kabul İhracatın İthalatı Karşılama edilebilir alana denk 55% Oranı (sağ eksen, ters) -1% gelmekte. Dış ticaret Koşullarının önündeki engel ise canlılığı artan ekonomi. Kredi büyümesine gözlemlenen momentum sınai üretim koşullarına da yansıması durumunda dış ticaret açığının dayanıklılığını sürdürebilmesi gerekiyor. Buna ek olarak ilk çeyrekte %,5 oranında daralan iç talebin yeniden hızlanacağı çeyreklerde net ihracatın GSYİH büyümesine pozitif katkı yapması gerekmekte. Bu gelişmelerin gerçekleşmesi Türkiye nin dış dengesiyle ilgili risk algısını olumluya çevirerek faiz indirimi için manevra alanı sağlayacaktır. Diğer: Japonya (TSİ 2:3) TÜFE. Almanya (TSİ 11:) IFO. İngiltere (TSİ 11:3) GSYİH. ABD (TSİ 15:3) Dayanıklı Mal Siparişleri Dış Ticaret Açığı (USD milyar, 3AHO, arındırılmış, sağ eksen) Sepet kur (1 çeyrek gecikmeli)

6 Çekince Dikkat: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. ZİRAAT YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. Araştırma Genel Müdürlük Pazarlama Levent Çarşı Cad. Emlak Pasajı Kat 1, 3433 Levent İstanbul / Şubeler Merkez Şube Kadıköy Şubesi Ankara Şubesi İzmir Şubesi Yatırım Merkezleri Adana Yatırım Merkezi Antalya Yatırım Merkezi Ataşehir Yatırım Merkezi Balıkesir Yatırım Merkezi Bandırma Yatırım Merkezi T.C. Ziraat Bankası A.Ş. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Adana Şubesi Antalya Şubesi Ataşehir Şubesi Balıkesir Şubesi Bandırma Şubesi Beşiktaş Yatırım Merkezi Bursa Yatırım Merkezi Denizli Yatırım Merkezi Diyarbakır Yatırım Merkezi Eskişehir Yatırım Merkezi T.C. Ziraat Bankası A.Ş. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Beşiktaş Şubesi Ulucami Şubesi Denizli Şubesi Diyarbakır Şubesi Porsuk Şubesi (Ek Şube) Galleria Yatırım Merkezi Karşıyaka Yatırım Merkezi Kayseri Yatırım Merkezi Kocaeli Yatırım Merkezi Nazilli Yatırım Merkezi T.C. Ziraat Bankası A.Ş. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Galeria Şubesi Karşıyaka Şubesi Uğurevler Şubesi Kocaeli Şubesi Nazilli Şubesi Samsun Yatırım Merkezi T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Samsun Şubesi İrtibat Büroları Trabzon İrtibat Bürosu Çarşı Mah. K.Maraş Cad. Emek Apt. No:47 D: Müşteri Hizmetleri Merkezi Yurt çapındaki tüm T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Şubeleri