KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 FAALİYET RAPORU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 FAALİYET RAPORU"

Transkript

1 KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 FAALİYET RAPORU

2 ORMAN ÜRÜNLERİ YATIRIM ALTERNATİFLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI Odamız tarafından oluşturulan Orman Ürünlerinin Değerlendirilmesine Yönelik Yatırım Alternatifleri bilgilendirme toplantısı meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Sayın Abdullah Büber, Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Silici, Orman Genel Müdürü Pazarlama Daire Başkanı Kenan Akyüz, Orman Genel Müdürü Şube Başkanı Dr. Kenan Kılıç ve komisyon üyeleri katıldı. TOBB KARABÜK KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU TARAFINDAN İL KADIN GİRİŞİMCİLER BİLGİ PAYLAŞIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ.

3 KARABÜK LOJİSTİK KÖY ÜSSÜ PROJESİ İMZA TÖRENİ YAPILDI. ODAMIZ TARAFINDAN 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI MECLİS TOPLANTI SALONUMUZDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ ODAMIZ İLE TEB ARASINDA KREDİ PROTOKOLÜ Odamız ile Türk Ekonomi Bankası arasında kredi protokolü imzalandı. Protokol kapsamında taksitli Ticari Nakit Kredi alan KOBİ ler, ödemeye 3 ay sonra başlayabiliyor. 36 aya varan vadelerde, TL tutarına kadar olan krediden faydalanan KOBİ ler, Benim İşyerim Sigortası ile birlikte kredi komisyonlarında da indirim elde edebiliyor.

4 KARABÜK KADIN GİRİŞİMLER KURULU TARAFINDAN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ SEBEBİYLE İŞ TE KADIN KONULU TOPLANTI DÜZENLENDİ. Maltepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Kulübü tarafından düzenlenen "IV. LOJİSTİK VE TİCARET BULUŞMASI" isimli konferansa konuşmacı olarak katılan Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Pehlivan BAYLAN katılmıştır.

5 Odamız ile KOSGEB arasında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kapsamında protokol imzalandı. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları İcra Komitesi Başkanlarından oluşan TOBB Kadın Girişimciler Kurulunun yeni dönem ilk toplantısı TOBB Genç Girişimciler Kurulu ile müşterek olarak Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU nun da teşrifleriyle gerçekleştirildi

6 KARABÜK İLİ LOJİSTİK MERKEZ FİZİBİLİTESİ İHTİYAÇ ANALİZİ ÇALIŞTAYI KARABÜK GÜNLERİNDE ODAMIZ STANDI YERİNİ ALDI Karabük Valiliği ve Ankara Karabüklüler Vakfı nın ortaklaşa organize ettiği 1.Karabük Günleri Ankara Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşti Nisan 2013 tarihleri arısında yapılan Karabük Günlerinin açılış törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Karabük Valisi İzzettin Küçük ile milletvekilleri, Yönetim Kurulu Başkanımız Pehlivan Baylan, Meclis Başkanımız Ziya Ünsal, meclis üyelerimiz ve vatandaşlar katıldı. 1.Karabük Günleri açılış kurdelesi TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin birlikte kestiler. Odamız standını Milletvekillerimiz, Valimiz, Belediye Başkanlarımız, Rektörümüz ve çok sayıda vatandaşımız ziyaret etti.

7 TOBB 68. MALİ GENEL KURULU YAPILDI TOBB 68.Mali Genel Kurulu TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi nde Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU nun katılımları ile gerçekleşti. TOBB 68.Mali Genel Kuruluna Odamızdan Yönetim Kurulu Başkanı Pehlivan BAYLAN, Meclis Başkanı Ziya ÜNSAL, Üst Kurul Delegesi Sadık ÖZDEMİR ile Genel Sekreter Cem BİÇEN katıldı. Genel Kurul da bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU TOBB camiasının, özel sektörün birlikten doğan gücü olduğunu belirterek, Hem Türkiye ye, hem de dünyaya örnek olan bu geleneğimiz sayesinde, bugün OECD tarafından komşu coğrafyamızdaki tüm ülkelere bizim Oda ve Borsa yapımız örnek gösteriliyor dedi. İstişareye her zaman önem verdiklerinin altını çizen HİSARCIKLIOĞLU, gönülleri ve akılları farklı seslere farklı düşüncelere açtıklarına dikkat çekti. TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU; Bu sene farklı bir Genel Kurul yaşıyoruz. Bugün kanunen Mayıs ayında yapmak zorunda olduğumuz Mali Genel Kurul umuzu yapıyoruz. Ayrıca 81 İl ve 160 İlçede Oda-Borsa seçimleri başlıyor ve şehirlerinize dönmek zorundasınız. Sizler; seçimler dolayısıyla bu Genel Kurulumuzu dar tutalım, hızlı bitirelim demiştiniz. Sizin talebiniz doğrultusunda, bu Genel Kurulumuzu camiamızla sınırlı bir şekilde, aile içinde gerçekleştiriyoruz. Bu sene Oda-Borsalarımızdaki seçimlerde rekor sayıda adayın yarıştığını görüyoruz. Hem meslek komitelerinde, hem meclis üyeliklerinde büyük bir rekabet yaşanıyor. Bu aslında sizlerin görevinizi ne kadar iyi yaptığınızın, bulunduğunuz yerin kıymetini ne kadar artırdığınızın en somut göstergesidir. İnanıyorum ki, bu süreci camiamıza yakışan olgunlukta geçireceğiz. Hep birlikte, demokrasinin güzelliğini bir kere daha yaşayacağız. Oda ve Borsa seçimlerinin şehirlerimize, camiamıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah Ağustos ayında, seçimli Genel Kurul umuzu, her zaman ki gibi en geniş katılımla, en geniş protokolle, büyük bir coşkuyla gerçekleştireceğiz. dedi. Toplantı sonunda TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLu na odamız tarafından tablo hediye edildi.

8 TEMEL GIDA HİJYEN EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİ Odamız ve Gıda Tarım Hayvancılık Karabük il müdürlüğü işbirliğiyle Temel Gıda Hijyen Eğitimi gerçekleştirildi. Eğitim Yenişehir kültür merkezinde Mayıs 2013 tarihlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere 4 oturumda gerçekleşti. Eğitime odamıza kayıtlı gıda firma yetkili ve çalışanlarından 680 kişi katılmıştır MECLİS TOPLANTIMIZ VE PLAKET TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs ayı meclis toplantısı 14 Mayıs 2013 tarihinde Meclis Başkanımız Ziya ÜNSAL başkanlığında aşağıdaki gündem maddeleri görüşülerek yapılmıştır. GÜNDEM: 1- Mart 2013 ayı mizan ve bütçe izleme raporlarına ilişkin Hesap Tetkik Komisyonunun hazırladığı raporun okunması 2- Mart 2013 ayı mizan ve bütçe izleme raporlarının okunması 3- Nisan 2013 ayı mizan ve bütçe izleme raporlarına ilişkin Hesap Tetkik Komisyonunun hazırladığı raporun okunması 4- Mart 2013 ayı mizan ve bütçe izleme raporlarının okunması Sayılı kanun gereğince yapılacak olan Odamız organ seçimleri takvimi hakkında meclis üyelerinin bilgilendirilmesi dönemi Odamız faaliyetlerinin değerlendirilmesi

9 döneminde görev yapan Odamız Meclis Üyelerine teşekkür plaketlerinin sunulması 8- Kapanış Toplantıda konuşan Meclis Başkanı Ziya Ünsal ve Yönetim Kurulu Başkanı Pehlivan Baylan ; yılları arasında odamızda görev yapmış olan meclis üyelerimize üstün gayretlerinden ve odaya katkılarından dolayı teşekkür etti ve Meclis Üyelerimize plaket takdim edildi. KARABÜK TSO SEÇİMLERİ YAPILDI Karabük Ticaret ve Sanayi Odası'nın 1 Haziran tarihinde yapılan 23 kişilik meclis üyesi belirleme seçimlerinden sonra Yönetim Kurulunu belirledi. 10 Meslek gurubundan 23 meclis üyesinin seçildiği Karabük Ticaret ve Sanayi Odasın nda Sayın Sedat NAMAL TSO nun yeni Başkanı oldu. Karabük Ticaret ve Sanayi Odası nın 1 Haziran tarihinde yapılan 23 kişilik meclis üyesi belirleme seçimlerinden sonra Yönetim Kurulu belirledi.10 ayrı meslek grubunda 23 yeni meclis üyesi belirlendi.meclis Başkanlığına seçiminde ise Sayın Timurçin SAYLAR Meclis Başkanlığına seçildi KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: YÖNETİM KURULU BAŞKANI: SEDAT NAMAL YÖNETİM KURULU ÜYELERİ: Fatih ÇAPRAZ, Tuncay ÖZCAN, Yılmaz ERSÖZ, Erol KARADENİZ, Hakan ŞENTÜRK, Savaş ŞENAY ÜST KURUL ÜYELERİ: Ömer YEĞİN, Sezgin DIRAVACI

10 DİSİPLİN KURULU: Halil AYDIN, Erdal CİNKAVUK, Emrah BAYLAN, İbrahim AKDAŞ, Orhan KAYNAR, Alpay ELİÇEK ODAMIZ YÖNETİMİNİN ANKARA ZİYARETLERİ Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sedat NAMAL ve Yönetim Kurulu Üyeleri Başbakan Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN, İçişleri Bakanı Sayın Muammer GÜLER, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk ÇELİK, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Sayın Mehmet Ali ŞAHİN, Kalkınma Bakan Yardımcısı Sayın MEHMET CEYLAN ve Karabük Milletvekili Sayın Osman KAHVECİ yi makamında ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Sedat NAMAL ANKARA da bu şekilde önemli ziyaret ve temaslarımız devam edecek dedi. Ziyaretler ile ilgili Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Namal İlk olarak Sayın Başbakanımızı ziyaret ettik. Yoğun bir gündem içinde bize vaktini ayıran Başbakanımıza ayrıca bir ziyaret yapacağımızı ve bu ziyarette Karabük ile ilgili proje ve taleplerimizi sunacağımızı belirttik. diye konuştu. Karabük TSO Yönetimini kabul eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Karabük sizin gibi genç, dinamik insanlara emanet. Karabük ün ilerlemesi için yapacağınız tüm çalışmalarda yanınızda olduğumuzu belirterek başarılarınızı diler, tebrik ederim. Diye konuştu. İçişleri Bakanı Muammer Güler i makamında ziyaret eden Karabük TSO Heyeti adına Sedat NAMAL, İçişleri Bakanı ndan Karabük ve çevresi için yapılacak tüm çalışmalarda yanlarında görmek istediklerini söyledi. Bakan Güler İşte böyle genç, dinamik ve enerjisi kolay kolay tükenmeyen kişileri görev başında görmek bizi memnun ediyor. Telefonum size 24 saat açık. Hizmet noktasındaki her türlü talebinizde bizzat yanınızda olduğumu bilin. Tebrik eder, başarılarınızı dilerim. Diye konuştu.

11 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK e yapılan ziyarette ise Bakan Çelik Mehmet Ali ŞAHİN benim ağabeyimdir. Sizin de Milletvekiliniz. Onun ve kendi adımıza çok memnun oldum. Ticaret ve Sanayi Odası gibi önemli bir STK nın başında sizin gibi gençleri görmek bizi fazlasıyla memnun ediyor ve memleketimiz açısından daha da umutlanıyoruz. Karabük te yapacağınız tüm çalışmalarda bakanlığımın kapısı size ardına kadar açık. Diye konuştu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali ŞAHİN in makamında yapılan heyet ziyaretinde ise Şahin Sizleri böyle gördüm ya, memleketim Karabük adına çok gururluyum. Daha koltuğunuza oturmadan bana getirdiğiniz proje dosyasını inceleyeceğim ve gerekli çalışmalar neyse hep beraber yapacağız. Karabük ten doğru yapacağınız çalışmalarda bizi rahat bırakmayın. Sürekli gelin, gidin, hizmet projeleri üretin, bizim önümüze koyun ve biz de ne gerekliyse yapalım dedi. Karabük Milletvekili Osman KAHVECi ile Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet CEYLAN ı ziyaretlerinde Karabük için yapılacak tüm çalışmalarda hep beraber olunacağı ifade edildi. Ankara ziyaretini değerlendiren Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sedat NAMAL ise Bize durmak, dinlenmek yok. Hedeflerimiz büyük dedik ve bu hedeflerimize de ulaşacağız. Karabük ile ilgili hazırlayacağımız tüm projelerde Ankara yı sıkıştıracağız ve tabir yerinde ise kapıda yatacağız. Sayın Başbakanımızı önümüzdeki yakın bir günde yine ziyaret edeceğiz ve Karabük ile ilgili proje dosyalarımızı sunacağız. dedi.

12 -

13

14 TOBB BAŞKANI SAYIN HİSARCIKLIOĞLUNU MAKAMINDA ZİYARET Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sedat NAMAL, TOBB Başkanı Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU nu makamında ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu Genç ve dinamik bir yönetimin işe başladığını gördüm ve bu beni mutlu etti. Her türlü talebinizde bizzat yanınızda olduğumu bilin ve TOBB Meslek kolejinin protokolün en kısa sürede yapılacağını belirtti. Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sedat NAMAL ise Bize durmak, dinlenmek yok. Hedeflerimiz büyük ve bu hedeflerimize de ulaşacağız. Karabük ile ilgili hazırlayacağımız projeleri size ve milletvekillerimize sunarak işin takipçisi olacağız. dedi. ODAMIZ YÖNETİM VE MECLİS ÜYELERİ VALİMİZİ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ Odamız Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerini kabul eden Vali İzzettin KÜÇÜK, Karabük ün ekonomik ve sosyal gelişme ve büyüme noktasında bu ve bundan sonraki yıllarda çok büyük bir kırılma noktasında olduğunu ifade ederek Genç ve dinamik bir yönetim görev almış. Sizler bu ilin gerek siyasi yapısıyla, gerek idari yapısıyla, gerekse sivil toplum kuruluşlarıyla sürekli bir iletişim içinde olacaksınız. Bu çok önemli. Zincirin halkalarından biri eksik olursa emin olun süratimiz çok yavaşlayacaktır ve işlerimizi yapma noktasında sıkıntılar getirecektir. dedi. Ziyaret dolayısıyla kısa bir açıklama yapan Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sedat NAMAL, Karabük e hizmet için arkadaşlarıyla birlikte yola çıktıklarını ve bu anlamda bir söz verdiklerini ifade ederek Arkadaşlarımızla birlikte Karabük e hizmet için yola çıktık. Kamu görevi yapan ve sorumluluklarını bilen bir kurum olarak her zaman sizlerin yanınızda, projelerinizde ekonomiye ve sosyal projelere her türlü katkıyı vereceğiz. dedi.

15 TSO Başkanı Sedat NAMAL daha sonra hizmet için verdikleri sözü ifade eden bir plaketi Vali İzzettin KÜÇÜK e takdim etti. Plaket takdiminin ardından bir açıklama yapan Vali İzzettin KÜÇÜK, yeni yönetim kuruluna başarılar dileyerek Öncelikle yeni yönetim kurulunu tebrik ediyor, hayırlı olmasını diliyorum. Bu arada daha önce görev yapan Yönetim Kurulu ve meclis üyelerine de hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Onlar da bu il için başarılı hizmetler yaptılar. Tabi bu bayrak yarışıdır. Hizmetlerde devamlılık esastır. Bugün bu bayrağı sizler devir aldınız. dedi. Karabük Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminde görev almanın büyük bir onur ve bir o kadar da büyük bir sorumluluk gerektirdiğini belirten Vali KÜÇÜK Karabük bugün ve bundan sonraki yıllar içinde önemli bir kırılma noktasında. Tabi bu kırılma noktası gelişme ve büyüme anlamındadır. Organize Sanayi Bölgemiz genişleme çalışmalarını bu yıl tamamlıyor ve birçok firma burada yatırım yapacaktır. Altyapı yatırımlarının tamamlanması için 40 Milyon TL ödenek istedik. Süratle bunları tamamlayacağız. Bu aşamadan sonra orada yatırımlar başlayacak. Tabi buda bir organizasyon gerektiriyor. Bizden talepte bulunan pek çok firma olmasına karşın, biz buraya büyük firmaların yatırımlarının gelmesi taraftarıyız. Bunlar Karabük ün ekonomisine yeni bir çehre kazandıracaktır. Karabük Ticaret ve Sanayi Odası bu noktada aktif ve öncelikli görev sahibidir. Lojistik Köy projemiz yavaş yavaş harekete geçmiştir. Bu ilin ekonomisine büyük güç verecektir. Yine ilimiz ekonomisi açısından büyük önem arz eden Filyos Liman Projesi var. Bu konuda Başkan ve yönetim kurulu üyeleri olarak sizlerin yapacağı çok işler var. Bütün bunlarla birlikte ilimizde öğrenci sayısında her geçen yıl artış oluyor. Bu ilimizdeki yapılaşmaya büyük destek verecektir. İlimizde turizm sektörü hızla gelişiyor. Geçen sene Türkiye genelinde % 48 le en çok turist sayısı artan iliz. Bu sene de bu rakamı geçeceğiz gibi gözüküyor. Görüldüğü gibi Karabük gerçekten büyüme ve gelişme adına büyük bir kırılma noktasında. Bu bakımdan sizler tarihi bir görev misyonu üstlenmiş durumdasınız. Bunu hakkıyla yerine getireceğinize inanıyorum. Genç ve dinamik bir yönetim görev almış. Sizler bu ilin gerek siyasi yapısıyla, gerek idari yapısıyla, gerekse sivil toplum kuruluşlarıyla sürekli bir iletişim içinde olacaksınız. Bunu sadece sizler değil bizlerde uygulayacağız. Bu çok önemli. Zincirin halkalarından biri eksik olursa emin olun süratimiz çok yavaşlayacaktır ve işlerimizi yapma noktasında sıkıntılar getirecektir. Bu bakımdan bu iletişiminiz güçlü olmak zorunda. Ben tekrar sizleri tebrik ediyor yeni görevinizde başarılar diliyorum. dedi.

16 İLK TEBRİK ZİYARETİNİ EMNİYET MÜDÜRÜ OKTAY KESKİN GERÇEKLEŞTİRDİ Odamız Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Sayın Sedat NAMAL ı ilk ziyaret eden Emniyet Müdürü Sayın Oktay KESKİN oldu. ZONGULDAK VALİSİ SAYIN ALİ KABAN KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI SEDAT NAMAL I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ. Sayın KABAN ;Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı NAMAL a yeni dönemdeki çalışmalarında başarılar dileyerek son dönemde yaşanan olaylara ilişkin değerlendirmelerde de bulundular

17 KASİAD YÖNETİMİNDEN ODAMIZA ZİYARET KASİAD Başkanı Sayın Ahmet RAMAZANOĞLU ve Kasiad Üyeleri, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Sedat NAMAL a hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi. BÖLGE İDARE MAHKEMESİ BAŞKANI SAYIN TOKOĞLU NA MAKAMINDA ZİYARET Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sedat NAMAL ve Yönetim Kurulu Üyeleri Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Sayın Esat TOKOĞLU nu makamında ziyaret etti. Tokoğlu Göreve yeni başlayan Sayın NAMAL ve ekibine hayırlı olmasını ve başarı temennisinde bulundu

18 TSO BAŞKANI SEDAT NAMAL TOBB STRATEJİ GELİŞTİRME YÜKSEK KURULU ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ. KTSO başkanı namal yaptığı açıklamada TOBB un toplam 365 oda ve borsa ve 1.3 milyonu aşkın üyesiyle Türkiye nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olduğunu belirterek Ankara da gerçekleştirilen 69 Genel Kurulunda Rıfat HİSARCIKLIOĞLU nun yeniden başkan seçilmesinin ardından yönetim kurulu, konseyler ve kurulları seçimlerinin ardından yönetim kurulu, konseyler ve kurullarının seçimlerinin de yapıldığını, bu seçimlerden birisi olan Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu üyeliği ne kendisinin seçildiğini söyledi. TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu'nda Türkiye genelinden 24 üye bulunuyor. ODAMIZ YÖNETİM VE MECLİS ÜYELERİ BELEDİYE BAŞKANINI MAKAMINDA ZİYARET ETTİ Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sedat NAMAL, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerimiz Karabük Belediye Başkanı Rafet VERGİLİ yi makamında ziyaret etti. Vergili, oda seçimlerinde iş başına gelen yönetimi tebrik etti ve çalışmalarda başarılar diledi. NAMAL, belediye başkanı Vergili ye Söz Plaketi takdim etti.

19 NAMAL, VADİ PROJESİNİ DEĞERLENDİRDİ Filyos Projesiyle ilgili gelişmelerin umut verici olduğunu söyleyen Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Sedat NAMAL, "Biz yılı gibi liman projesini aktif hale geçirmeyi planlıyoruz" dedi. Filyos Projesiyle ilgili gelişmelerin umut verici olduğunu söyleyen Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Sedat NAMAL, "Biz yılı gibi liman projesini aktif hale geçirmeyi planlıyoruz" dedi. Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sedat NAMAL,Filyos Vadisi Projesi'nin ilk ayağı olan Filyos Limanı Projesi'nin hayata geçirilmesi konusundaki gelişmeleri değerlendirdi. Filyos Liman Projesi'nin Karabük ve Kardemir için olmazsa olmazlarından olduğunu ve hayata geçirilmesi durumunda önemli bir süreç yaşanacağını vurguladı. Karabük TSO Başkanı Sedat Namal, süreçle ilgili düşüncelerini şu şekilde açıkladı: "Bizim içinde çok önemli hassasiyet göstermemiz gereken bir proje Filyos limanı.zonguldak - Bartın ve Karabük üçgeninde illeri kapsayacak bir proje olmasına rağmen ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacak bir proje. Bu projenin yıllardır gecikmesinin sebebi, devletimizin bazı yatırımlar noktasında sıkıntılar olmuş olabilir, fiziki şartlar el vermemiş olabilir ama AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekilimiz Mehmet Ali Şahin'i Kardemir yöneticileri ziyaret ettiğimizde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım beyle telefonla görüşüp bu proje hakkında bilgi alarak, AB fonun Rum kesimi tarafından veto edildiği ancak devletin kendi imkanları ile yapma talimatının verildiğini söyledi. Oranın mevzi imar planları bitmiş durumda. Bizimde Karabük TSO olarak, meclis üyelerimiz ve basınla birlikte, Zonguldak ve Bartın TSO Başkanları ile görüşüp Filyos liman havzasında incelemelerde bulunarak üç oda başkanı olarak liman projesini yöreye kazandırmak. Filyos Liman projesi hem Kardemir ve hem de yapılması planlanan Lojistik Köy Üssü için hayati bir önemi var.karabük, Zonguldak ve Bartın'ı besleyecek atar damar. İnşallah gelişmeler birkaç ay içinde netleşecektir." TSO Başkanı Namal, projenin Fiziki olarak Zonguldak sınırları içinde olsa da bunun üç il için ortak bir proje olduğunu da belirterek,"buraya yapılan proje Zonguldak diye gösterilmemeli. Bu üç ili kapsayan bir proje. Bölgenin eski iki Meclis Başkanlığı yapmış etkili isimleri var, Köksal Toptan ve Mehmet Ali Şahin. Diğer yöre milletvekilleri, Belediye Başkanları ve öncelikle TSO başkanlarının öncülüğünde, girişimleri ile bu liman bu yöreye kazandırılacaktır. Benim görüşüm de TOBB' yi de öncü kuruluş kabul edip Rıfat Hisarcıklıoğlu beyin önderliğinde biz yılı gibi liman projesini aktif hale geçirmeyi planlıyoruz. Bizim şuan Organize Sanayi Bölgemizde yüzde yüze varan doluluk oranı gözüküyor. Yeniden gözden geçirerek yatırım yapanları ve yapmak isteyenler ile genişleme alanı ve en önemlisi Lojistik köy üssümüz ikinci ihtisas organize sanayi diyebileceğimiz yerin İsmet Paşa mevkiinde değerlendirmesi hem Anadolu'ya hem Karadeniz'e demiryolu, enerji ve suyun var olduğu bölge olarak düşünüyoruz. Büyük fabrikalar noktasında her il gibi yatırımcıya her türlü destekleri vereceğiz. Asıl 3 milyon üretim kapasitesine çıkan Kardemir'de ham madde sirkülasyonunda, gelişmesi ve rahatlanması noktasında fayda olacak demek. 3 milyon ton demek 10 milyon ton ham madenin girdi ve çıktıların sağlanması lazım. Bunun içinde Filyos liman projemiz olmazsa olmazımız" dedi.

20 ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNE YAPILACAK OLAN ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİNİN PROTOKOLÜ İMZALANDI Odamızın hedefleri arasında yer alan Organize Sanayi bölgesine yapılacak olan Endüstri Meslek lisesinin protokolü bugün TOBB de yapıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin Ankara daki adresinde düzenlenen protokolde, Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali ŞAHİN ve Osman KAHVECİ, Başbakanlık Müşteşar Yardımcısı Özer KONTOĞLU, Vali Yardımcısı Erkan ÇAPAR, TOBB Başkanı Rıfat HİSARCIKLIOĞLU, TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sedat NAMAL, Meclis Başkanı Timurçin SAYLAR, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Sami ACAR yer aldı. TOBB başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU, konuşmasında; Karabük, ülkemizin sanayileşmesinde ilk adımın atıldığı yerdir. Atatürk, Anadolu coğrafyasında sanayileşmenin başlangıcını, Türkiye nin ilk entegre demir çelik fabrikalarını kurma emrini Karabük için vermiştir. Biz de Sanayinin başlangıç noktası olan Karabük te bir Endüstri Meslek Lisesi kurmak için yola çıktık. Ülkemizde beşeri sermayeyi güçlendirmenin tek bir yolu vardır. O da eğitim. Tüm yurt genelinde olduğu gibi Karabük te de işsizlik sorunundan daha çok mesleksizlik sorunu vardır. İşsiz gençlerimiz bir taraftan iş ararken, sanayicilerimizde diğer taraftan kalifiye eleman aramaktadır. Merhum Adnan Menderes in de dediği gibi her işten anlayan adam, aslında hiçbir mesleği olmayan adamdır. Her işi yarım bileceğimize, bir işi tam bilmek daha önemlidir. İşte tüm bu nedenlerden dolayı Karabük e TOBB Endüstri Meslek Lisesi ni kuracağız. Bu okuldan mezun olan gençlerimiz çeşitli dallarda meslek sahibi olarak Karabük e ve ülkemize hayırlı hizmetleri olacaktır. Bu eserin Karabük e kazandırılmasında sayın Başkanım Mehmet Ali Şahin e, Sayın Karabük Valimize, Karabük ve Safranbolu Oda Başkanlarına teşekkür ediyor ve en kısa sürede bu eserin hizmete girmesini temenni ediyorum. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ise konuşmasında şunları söyledi; 30 Yıllık siyaset adamıyım. Siyaset içinde en çok karşılaştığımız talep iş konusudur. Seçim bölgem olan memleketime her gittiğimde cebim pusulalarla dolu olur. En az 30 talep pusulası olur cebimde. Bunların %95 i de iş talebidir. Ne iş yaparsın diye sorduğumda da ne iş olursa yaparım cevabını ağırlıklı olarak alıyoruz. Devlete, kamu kurumuna işe girmek için Kamu Personel Sınavını Kazanmak ve boş kadrolar açıldığında da iyi bir tercih yapmak gerekir. Özel sektörde ise işe başlamak için mutlaka bir meslek sahibi olmak zorundasınız. Özel sektör artık yetişmiş eleman peşindedir. Bu sebeple Karabük e kurulacak olan Meslek Lisesi nin

21 öğrencileri, OSB de faaliyet gösteren tesislerde de pratik yapma imkânına kavuşacaklardır. Okulda öğrendikleri teorik bilgilerinin yanı sıra pratiklerini de burada geliştirecekler ve bu okuldan mezun olan gençlerimiz burada faaliyet gösteren çeşitli sanayi tesislerinde hemen işe başlama imkânına kavuşabilecekler. Karabük e böyle hayırlı bir eğitim hizmetini sunan başta TOBB Başkanına ve Yönetim Kurulu arkadaşlarına sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Karabük ve Safranbolu Oda Başkanlarını da memleketlerine getirdikleri bu hizmetten dolayı teşekkürler. Odamız Yönetim Kurulu başkanı Sedat NAMAL ise Meslek Koleji veya Endüstri Meslek Lisesi gibi kavram kargaşası içine girilmemesi gerektiğini belirterek Karabük TOBB Endüstri Meslek Lisesi, olarak protokolünü imzaladığımız okulumuzun inşaatını bir yıl gibi kısa bir sürede bitirmeyi hedefliyoruz. Meslek Koleji veya Meslek Lisesi olarak bir kavram kargaşası yaşamayalım. Okul inşaatı ortaya çıktıktan sonra orası meslek üniversitesi bile olur, amacımız hizmet getirebilmektir. dedi. TEMEL GIDA VE HİJYEN EĞİTİM SERTİFİKA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ Odamız Ve İl Gıda Tarim Ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen Temel Gıda Hijyen Eğitimi programına katılan 607 kişi sertifikasını aldı. Odamız ile il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen Temel Gıda Hijyen Eğitimi programı sonucunda sertifika almaya hak kazanan gıda firma yetkilileri ve çalışanları için odamız Meclis Toplantı Salano nda sertifika töreni düzenledi. Düzenlenen sertifika törenine Odamız Meclis Başkanı Timurçin SAYLAR İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Şube Müdürü Fikri Tosun, meclis üyeleri ve sertifika almaya hak kazanan kursiyerler katıldı. Programda konuşma yapan Şube Müdürü Fikri TOSUN, Bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda yaklaşık 4 bin kişiye ulaştık ve 3 bin 750 kişiye belge verdik dedi. Meclis Başkanımız Timurçin SAYLAR ise, Hijyenin çok önemli olduğunu vurgularken, yaptığı konuşmada katılan bütün firmalara teşekkür ediyorum gerçekten hijyen çok önemli çünkü hepimiz bu toplumda yaşıyoruz. Temizlik hem dinimizi hem ahlakımızın gereğidir. İfadelerini kullandı.

22 UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ SERTİFİKA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ Odamız ve KOSGEB işbirliğiyle düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi programına katılan 60 kişi sertifikasını aldı.düzenlenen eğitim sonucunda sertifika almaya hak kazanan kursiyerler için odamız Meclis Toplantı Salonu nda sertifika töreni düzenlendi. Sertifika törenine Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Namal, Meclis Başkanı Timurçin Saylar, Meclis üyesi Yılmaz Ersöz ve sertifika almaya hak kazanan kursiyerler katıldı. Programda konuşma yapan odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Namal İnşallah vereceğimiz belgeler hem Karabük ün ticareti için hem şahsınız için hem de ileride yapacağınız ticaret için hayırlı olur temennisinde bulunarak Bu tür belgelere sahip olmak devletimizin vermiş olduğu avantajlardan yararlanmak güzel bir durum çünkü burada 100 bin liranın 30 bin lirası hibe 70 bin lirası da kredi şeklinde ve bunu en iyi şekilde değerlendirmek lazım ama bizim geçmiş dönemlerden de incelediğimiz kadarıyla belge almaya hak kazananların çoğunun iş yeri açmadığı,katılanların çok azının iş yeri açtığı ve bunların da takibini bundan sonra yapacağız çünkü sıkıntılar olduğu zaman,desteğe ihtiyaçları olduğunda her zaman yanlarında olacağız.hepinize tekrar hayırlı olsun dedi. Meclis Başkanımız Timurçin Saylar ise, Buradan alınan belgenin 3 milyar lirası kuruluş masrafları,12 milyar lirası kuracağınız iş yerinin demirbaşları ve 15 milyar lirası ise çalıştırdığınız personeli sigortalı yaptığınız zaman kullanılıyor.70 milyar lira da projeye yani herhangi bir imalat varsa o makinanın da proformasını alıyorsunuz KOSGEB e gittiğinizde her türlü bilgiyi,dökümanı ve yardımı alabiliyorsunuz.70 milyarlık destekte 2 yıl ödemesiz ve faizsizdir.biz ticarete başladığımızda böyle imkanlarımız yoktu.hepinize hayırlı ifadelerini kullandı.

23 KTSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI SEDAT NAMAL VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ KARABÜK VALİSİ İZZETTİN KÜÇÜK Ü ZİYARET ETTİ. Valilik Toplantı salonunda gerçekleştirilen ziyarette TSO Başkanı Sedat NAMAl, Karabük e hizmet için yola çıktık, kamu görevi yapan bir kurum olarak sorumluluklarımızı bilen kurum olarak her zaman sizlerin yanınızda, projelerinizde, ekonomik sosyal projelere her türlü katkıları vereceğiz. Ankara ziyaretlerimiz oldu, Ankara dan sizlere de selamlar getirdik dedi. Karabük Valisi İzzettin Küçük de, yeni yönetime başarılar dileyerek, Bu büyük bir onurdur, ayrıca büyük bir sorumluluktur. Bir teşekkürü de geçmiş yönetime ediyoruz. Bu bir bayrak yarışıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı Karabük önemli bir kırılma noktasında, bu yıl ve bu yıllar içerisinde diye konuştu. Organize Sanayi Bölgesi nin alt yapı yatırımları için 40 milyon TL para istediklerini belirten Vali Küçük, şunları söyledi: Organize Sanayi Bölgemiz genişleme işlemlerini tamamlıyor. Birçok firma yatırım yapacak. Biz yakın zamanda alt yapı yatırımları için 40 milyon TL para istedik. Oranın yollarını, kanalizasyonunu yapacağız. Karabüklü hemşerilerimiz orada yatırım yapabilecekler. Önemli ciddi firmaların gelmesi gerekiyor, bu büyük bir organizasyondur. Karabük ün ekonomisine yeni bir çehre kazandıracak hadisedir. TSO burada aktif öncelikli görev sahibidir. Bunun dışında, bizim Lojistik Köyümüz yavaş yavaş hareket geçmiştir. Bu ilin ekonomisine büyük güç verecektir. Önümüzde Filyos konusu var, TSO olarak, bu hususta sizin yapacak çok şeyiniz vardır. İlimizdeki öğrenci sayıları artıyor, önümüzdeki sene de artacak. İlimizdeki yapılaşmaya büyük destek verecektir. Bizim turizmimiz süratli şekilde artıyor. Geçen yıl yüzde 48 artış ile Türkiye de en çok turist sayısı artışı olan il Karabük tür. Bu rakamı bu yıl geçeceğiz gibi görünüyor. Karabük önemli bir kırılma anında, tarihi bir misyon ve görev üstlenmiş durumdasınız. Bunu hakkıyla yerine getireceğinize inanıyorum. Güçlü bir enformasyon gerektiriyor. İlimizi siyasi, yapısıyla, belediyeyle, her türlü sivil toplum ile iletişim içinde olacağız, bu çok önemlidir. Konuşmaların ardından Karabük TSO Başkanı Sedat NAMAL, Vali KÜÇÜK e üzerinde, Saygı, sevgi, birlik ve beraberlik, tarafsızlık ve adalet, sosyal sorumluluk, sanayi ve ticaretin gelişmesi, istihdama yönelik faaliyetler, teknolojik üretim, eğitim ve başarı. Sayın İzzettin KÜÇÜK, ülkemizin muasır medeniyetler üzerine çıkarılması,

24 Karabük ümüzün bu gelişmeye ekonomik ve sosyal kalkınmasının gerçekleştirilmesi amacıyla tüm gayretimizi ortaya koyarak, çalışmalarımıza Karabük TSO Yönetim Kurulu üyeleri olarak söz veriyoruz yazılı söz plaketi verdi. KADIN GİRİŞİMCİLERDEN ODAMIZA ZİYARET Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi üyeleri odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sedat NAMAL ı ziyaret etti. Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sedat NAMAL ile görüşen Kurul Başkanı Pınar ÖZCAN ve Kurul üyeleri önümüzdeki süreçteki hedeflerini ve yapmayı planladıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdiler.icra Kurulu Başkanı Özcan,Karabük ün gelişmesine katkı sağlayacak projeleri uygulamayı hedeflediklerini belirterek "Odamızın ve üniversitemizin desteğiyle faaliyete geçireceğimiz projelerin Türkiye'ye örnek olmasını istiyoruz ve projemizin amacı nitelikli ve gelecek vaat eden insanlar arasında girişimcilik bilincini oluşturmak, herkesin yeni iş fikirlerini geliştirmelerini teşvik etmek ve parlak fikirleri başarılı iş planlarına dönüştürme sürecini desteklemek olacaktır dedi. Kadın girişimcilerin iş dünyasında etkin rol üstlenmesini arzuladığını ifade eden Namal, girişimcilere destek olmayı sürdüreceklerini söyledi.