Maltepe Üniversitesi. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Maltepe Üniversitesi. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü"

Transkript

1 BİLGİ SİSTEMLERİ GÜVENLİĞİ Maltepe Üniversitesi p Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

2 2 BÖLÜM -10- KLAVYE DİNLEME İ SİSTEMLERİ İ İ VE DİNLEMEDE KULLANILAN YÖNTEMLER

3 3 1.Giriş Bu bölümde klavye dinleme konusunda yapılması ve dikkate alınması gerekli hususlar ile yazılımcılar tarafından geliştirilen yeni yazılımların uygulamaları anlatılacaktır.

4 4 2.Klavye Dinleme Sistemleri Ağlara bağlı herhangih bilgisayarlari l eğerğ gerekli korunma sağlanmamışsa, iyi niyetli ve kötü niyetli davetsiz misafirler tarafından ziyaret edilebilirler. Bu ziyaretlerin sebebi bilgisayarınıza zarar vermek, sizin için gizliliği ğ önemli olan bilgileri elde etmek veya size şaka yapmak olabilir.

5 5 2.Klavye Dinleme Sistemleri Bilgisayarlarai l saldırılar, l genellikle açık bırakılan bilgisayari portlarından yapılmaktadır. Klavye dinleme, en yaygınatak yöntemlerinden birisidir. Bir bilgisayara bir kez erişim hakkı kazanıldığında mevcut yazılımlarla hırsızlık, zarar verme, bilgi değiştirme, ğ ş silme veya ekleme gibi işlemler kolaylıkla yapılabilir.

6 6 2.Klavye Dinleme Sistemleri Günümüzdeü ü kullanılan l bilgisayarıni hemen hemen tamamının internet, extranet veya intranet ortamlarında bulunmaları, sayısız kişiye ulaşım anlamına geldiği gibi eğer gerekli önlemler alınmamışsa sayısız kişiden tehdit gelme anlamına da gelmektedir. Bu tehditlerin başlıcaları virüsler, trojanlar, vandallar, spamlar, skamlar (scams) ve casus (spy) programlardır.

7 7 2.Klavye Dinleme Sistemleri Böyle durumlarla l karşılaşılmaması l ii için genellikle portlar kontrol edilmeli ve izinsiz girişler engellenmelidir. Güvenlik (firewall) ve/veya antivirüs yazılımları mutlaka kullanılmalıdır. Güvenlik yazılımları, portlara dışarıdan erişimleri kontrol ederken veya engellerken, anti-virüs yazılımları bilgisayarlara ve ağlara sızabilecek ve kolayca yaygınlaşabilecek zararlı program parçacıklarını engelleyebilmektedir.

8 8 2.Klavye Dinleme Sistemleri En tehlikeli saldırı ise sisteminizi i i i dinleyen casus yazılımlardır. Casus yazılımlar yeni olmakla beraber çok tehlikeli ve etkili olup, kişilerin önemli bilgilerini elde etmekle görevlidirler. Bu yazılımlar bilgisayarınıza zarar vermezler fakat klavyedeki her türlü değişimi bir şekilde takip ederek not alırlar. Not edilen bu bilgiler, bilgisayar kullanıcılarının kullanıcı adları ve şifreleri olabileceği gibi, kredi kart numaraları ve şifreleri, l i kll kullanılanl ISS giriş ii şifreleri l i ve/veya eposta sunucu şifreleri olabilir.

9 9 2.Klavye Dinleme Sistemleri Kısacası klavye tuşlarına basılan her karakterk başkalarının kl eline kolaylıkla geçebilir. Toplanan bu bilgiler, bilgisayarın uygun bir yerine dosyalanarak, uygun bir zamanda da istenen adreslere eposta yoluyla y kolaylıkla iletilebilir.

10 10 2.Klavye Dinleme Sistemleri Kullanıcıların l bu tür yazılımların l bilgisayarlarındai l olduğunu ğ farketmemeleri, gerekli önlemler alınmamışsa neredeyse imkansızdır. Şekil de internet bankacılığı yapan bir müşterinin parolasının nasılalınabildiğini gösteren bir yapı gösterilmiştir.

11 11 2.Klavye Dinleme Sistemleri Şekil de verildiği gibi parolasını web ortamında giren bir müşterinin parolasını elde eden bir yazılım ile parola otomatik olarak casus program vasıtasıyla başka bir ortama aktarılmaktadır. Müşteriş klavyeyi yy kullanarak şifresini girdiğinde ğ casus program yardımıyla, müşterinin şifresi "123456" kolaylıkla elde edilebilmektedir. Burada seçilen banka bu tür güvenlik açıklarına karşı çok duyarlı olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.

12 12 2.Klavye Dinleme Sistemleri Bunun yanında, klavye ile bilgisayari arasındaki iletişimii ii kaydeden akıllı (smart) kartlarda mevcuttur. Bu kartlar, klavyeden basılan her tuşu hafızalarına kaydederler. Bu kartlar hem korunmak hem de bilgiyi istenmeyen kişilere aktarmada kullanılabilirler.

13 Örnek Uygulama Buradaverilen örnek uygulama C# ile gerçekleştirilmiştir. iil i i

14 Örnek Uygulama Uygulamanın örnekbazı kdl kodları.

15 Örnek Uygulama Uygulamanın örnekbazı kdl kodları.

16 16 2.Klavye Dinleme Sistemleri Günümüzdeü ü birçok banka müşterilerine i elektronik lk ortamda hizmet vermektedir. Elbette bu hizmet sırasında meydana gelebilecek bir güvenlik ihlali çok büyük problemlere ve kayıplara sebep olabilecektir. Bankalar müşterilerineş hızlı ve verimli bir hizmet verebilmenin yanı sıra casus yazılımları da önleyici güvenlik hizmetlerini de vermeye çalışmaktadırlar. Güvenliğin öneminin çok önemli olduğu bankacılık sektöründe, bir çok banka güvenlik hizmetlerini ve politikalarını açıklamaktadırlar.

17 17 2.Klavye Dinleme Sistemleri Wb Web ortamında online işlem yapabilmek ii için tanıma ve yetki işlemleri kullanıcıya verilen bir şifre ile yapılmaktadır. Kullanıcı online olarak şifresini, klavyeyi kullanarak girerken casus programlar bu şifreyi elde edebilirler. Bankalar bu tehdide dikkat çekmekte ve birtakım öneriler sunmaktadırlar. Şu an bu tür saldırılar doğrudan engellenememektedirler. Bu yüzden bankalar müşterilerine klavye kullanarak giriş yapmaları yerine, sanal klavye adı verilen yaklaşımları kullanarak veri girişlerini sağlamalarını önermektedirler.

18 18 2.Klavye Dinleme Sistemleri Sanal klavye, adından d da anlaşılacağı l ğ gibi sanki klavyeymiş gibi davranan ve üzerinde klavye tuşları bulunan yazılım destekli bir yaklaşımdır. Kullanıcının, fare kullanarak tuş üzerinde belirli bir süre kürsörü tutması veya tuşş değeriniğ tıklaması ile şifre girme işlemi gerçekleştirilir. Böylelikle klavye dinleyen yazılımın casusluk etmesi bir ölçüde durdurulmuş olur.

19 19 2.Klavye Dinleme Sistemleri Hem müşteriler hem de bankalar açısından oldukça tehlikeli bir tehdit olan klavye dinleme yazılımlarını durdurmak için bankalar sanal klavyeler kullanmaktadırlar. Şekil de bir bankanın web sitesinde kullandığı sanal klavye ekranı verilmiştir.

20 20 2.Klavye Dinleme Sistemleri Müşterilerinin i i şifrelerini l i i doğrudanğ d klavyelerl ile değil de, şekilde verildiği gibi sanal klavyeler kullanarak girmelerini istemektedirler. Müşteri şifresine göre uygun tuşları tıklayarak veya tuşun üzerinde belirli bir süre kürsörü durdurarak şifre girişini ş yapabilir. Müşteri ister kendi klavyesinden isterse sanal klavyeden, istediği şekilde giriş yapabilmektedir. Tüm bunlara karşın sanal klavyenin de güvenliğinin tartışmaya açık olduğunu belirtmekte fayda vardır.

21 21 2.Klavye Dinleme Sistemleri İnternet ortamında klavye dinleyen yazılımların l sayısının fazlalaştığı bilinse de bu tür saldırıları önleyen yazılımların sayısında da artışlar vardır. Kolaylıkla bulunmaktadır. Microsoft şirketi Windows XP serisine böyle bir yazılım eklemiştir. ş Zone Alarm, BlackIce gibi güvenlik yazılımları ile bilgisayar giriş çıkışları kontrol edilebilmektedir. Bu tür yazılımlar pahalı gibi görünmesine rağmen gerekli önlemler alınmadığı takdirde sonuçlarının dahadapahalıya mal olacağı açıktır.

22 22 3.Klavye Dinleme ve Dinlemeyi Önleme Yaklaşımları Klavye dinleme işlemleri l i yeni olmasa da internet teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla son yıllarda üzerinde çalışılan ve önlemler alınmaya çalışılan yaklaşımlardandır. Klavye dinleme sistem yazılımların sayısı ve verdikleri zararlar her geçen gç gün artmaktadır. Önleyici yaklaşımların sayısında artış olmasına rağmen, saldırıların çokluğu karşısında bir çok sistemin güvenliği de ciddi anlamda tehlikededir.

23 23 3.Klavye Dinleme ve Dinlemeyi Önleme Yaklaşımları Dinleme yaklaşımında, hedef bilgisayarai casus bir program yollanır. Bu işlem, hedef bilgisayarın açık portlarından birisi sayesinde olabileceği gibi, masumane bir eposta üzerinden de bilgisayarınıza gelebilir. Saldırgan açık olanbuportların birinden bilgisayar girerek casus programı hedef bilgisayara kopyalayabilir veya eposta açıldığında casus program çoktan hedef bilgisayara yerleşmiş olabilir. Daha sonra bu casus program hedef bilgisayarın her başlamasıyla birlikte başlayacak ve üstlendiği görevi yerine getirecektir.

24 24 3.Klavye Dinleme ve Dinlemeyi Önleme Yaklaşımları Bu tür yazılımların l çalışma sistemleri i basit olabileceği lbil gibi çok karmaşık bir yapıda da olabilir. Bu tür yazılımlar temelde; - işletim sistemine bağımlı olanlar - işletim sisteminden bağımsız olmak üzere iki sınıfa ayrılırlar.

25 25 3.Klavye Dinleme ve Dinlemeyi Önleme Yaklaşımları Kopyalama yöntemi işletim lti sistemine it i bağımlığ en çok bilinen ve basit bir yöntem olmasına rağmen oldukça başarılıdır. Bu yöntem kullanılarak tasarlanmış bir klavye dinleyici sistemde, kullanıcı aktif pencere üzerinde çalışırken klavye tuşlarına basar. Şekil de işletim sistemine bağımlı kopyalama yönteminin blok diyagramı verilmiştir.

26 26 3.Klavye Dinleme ve Dinlemeyi Önleme Yaklaşımları Kullanıcı bir internet sayfasındayken kredi kartı numarasını girmek için klavyeyi kullanırsa, basılan klavye tuşları öncelikle işlemcinin belleğine alınır. İşletim sistemi bu tuş değerini işlemcinin belleğinden alarak aktif pencereye iletir. İşte bu sırada bu tuşş değeriğ aktif pencereye gitmeden önce işletim sisteminden alınarak bir kopyası temin edilir. Burada işletim sisteminin komutlarına ve ortamına bağımlılık vardır.

27 27 3.Klavye Dinleme ve Dinlemeyi Önleme Yaklaşımları Diğer biryöntem ise klavye tablosunu kll kullanmaktır. k İşletim sistemi klavye tuşlarına ait o andaki bilgileri içeren bir klavye tablosu tutmaktadır. Casus program bu klavye tablosunu belli aralıklarla kontrol ederek basılan tuşları elde edebilir. Tabi bu yöntemde işletimş sistemi olanaklarına bağlığ olmakla beraber bir önceki yönteme göre daha esnektir. Şekilde gösterildiği gibi klavye dinleyici, sistem kullanıcının bastığı tuş değerini iiklavye tablosunu kontrol etmek suretiyle il elde etmektedir.

28 28 3.Klavye Dinleme ve Dinlemeyi Önleme Yaklaşımları Bilinen en tehlikeli yöntemler arasında yer alan diğer bir yöntem ise işlemci belleğine yapılan direk saldırılardır. Bu yöntemi kullanan bir casus program, basılan tuşlar işlemci belleğinden işletim sistemi tarafından alınmadan önce aynı bellekten tuşş değeriniğ elde edebilir. Bu işlemin gerçekleşmesi için işletim sistemi en az derecede etkili olmaktadır. İşletim sistemi bu işlem sırasında işlemden ve işlem türünden haberdar olamamaktadır. Bu çok büyük bir esneklik sağlamaktadır.

29 29 3.Klavye Dinleme ve Dinlemeyi Önleme Yaklaşımları İşletiml i sisteminden i bağımsızğ klavye dinleme yaklaşımı aşağıdaki şekilde verilmiştir. Bu sistemde klavye dinleyen yazılım, kullanıcının bastığı tuş değerini Aktif programlara gitmeden önce işletim sisteminden bağımsız bir şekilde almaktadır.

30 Klavye Dinlemeyi Önlemede Kullanılan Yaklaşımlar Klavye dinlemeyi i önleme yaklaşımlardan l ilki, işletim i sisteminde kurulan her programa, kullanıcının izniyle bir kimlik numarası verilmesidir. Kimliği belirsiz her program artık şüpheli programlar arasına girer. Kimliği belirsiz bir program çalıştığında, güvenlik yazılımı uyarı verir ve istek doğrultusunda programın çalışması durdurulur veya çalışmasına izin verilir.

31 Klavye Dinlemeyi Önlemede Kullanılan Yaklaşımlar Fk Fakat bunun ii için kll kullanıcıya çok fazla iş düşmektedir. di Kullanıcı programları kurarken programlar hakkında bilgili olmalıdır. Eğer yoksa işletim sistem program parçacıkları şüpheli programlar listesine girebilir. Kullanıcıların bilgi eksikliği ve yanlışlıklar sistemin düzenli işlemesini olumsuz yönde etkileyebilecektir. ZoneAlarm yazılımı buna benzer bir güvenlik sistemi içermektedir.

32 Klavye Dinlemeyi Önlemede Kullanılan Yaklaşımlar Diğer bir öl önleme yaklaşımı ise, kopyalama yöntemini i durdurma işlemidir. Bir tuş değeri, birden fazla programa gidememelidir ilkesine dayanır. Bu programlardan birisi gizliyse, bunun casus bir program olma olasılığığ oldukça yüksektir. Bunun için tüm programlar denetlenir. Kullanıcının klavyeden veri girmesiyle birlikte bu değeri alan tüm programlar değerlendirilir. Şüpheli bir durumda kullanıcı bilgilendirilir. Bu gerçek zamanlı bir korunma yöntemi olmasıyla birlikte kopyalama yöntemi için geçerlidir.

33 Klavye Dinlemeyi Önlemede Kullanılan Yaklaşımlar Üü Üçüncüü bir yaklaşım ise klavyeden girilen iil verileri i takip etmektir. Bir casus program aldığı verileri bir yere kopyaladığından dolayı klavyeden alınan tuş değerleri disk üzerinde aranır. Daha sonra bu dosyayla yy ilişkiliş uygulamalar bulunur. Tabi ki bu gerçek zamanlı bir arama olmayacaktır. Bunun yanında alınan tuş değerleri disk üzerine şifreli olarak ta yazılabilir. Bu durumda, d girilen iil değerleri aramak pek bir işe yaramayacaktır. Şifreleme yönteminin bilinmesinin güçlüğü dikkate alındığında, bu yaklaşımda sağlıklı sonuçlar alınamayacaktır.

34 34 KAYNAK

Güvenliğiniz için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir:

Güvenliğiniz için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir: İnternet Bankacılığı, bankacılık hizmetlerinin internet üzerinden sunulduğu bir alternatif dağıtım kanalıdır. Türkiye'de bugün internet bankacılığı, herhangi bir banka şubesinin size sağlayacağı hizmetlerin

Detaylı

ADSL MODEM GÜVENLİĞİ

ADSL MODEM GÜVENLİĞİ ADSL MODEM GÜVENLİĞİ ADSL MODEM GÜVENLİĞİ HAZIRLAYAN: TEAM VOLTRAN BARTIN ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ ADSL MODEM GÜVENLİĞİ İÇİNDEKİLER 1. ADSL GÜVENLİĞİ FIREWALL

Detaylı

İŞLETİM SİSTEMLERİ GÜVENLİĞİ

İŞLETİM SİSTEMLERİ GÜVENLİĞİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GÜVENLİĞİ Burak Bayoğlu, BTYÖN Danışmanlık Bilgisayar sistemlerinin temel işletim altyapısını oluşturan işletim sistemleri, sistem üzerinde çalışan diğer uygulama ve servislere de güvenlik

Detaylı

8 GÜVENLİK DUVARI(Firewall)

8 GÜVENLİK DUVARI(Firewall) 8 GÜVENLİK DUVARI(Firewall) 8.1 Giriş İşletmelerin intranet ve extranet uygulamaları dolayısıyla dış dünyayla olan bağlantıları artmıştır. Böyle sistem yapılarının saldırılardan korunması daha zordur.

Detaylı

Worry-Free Business Security Standard6

Worry-Free Business Security Standard6 Worry-Free Business Security Standard6 TM #1 for Small Business Security Yükleme Kılavuzu Trend Micro Incorporated, bu belgede ve burada açıklanan ürünlerde haber vermeden değişiklik yapma hakkını saklı

Detaylı

1. BĐLGĐ GÜVENLĐĞĐ 1.1. BĐLGĐ GÜVENLĐĞĐ NEDĐR?

1. BĐLGĐ GÜVENLĐĞĐ 1.1. BĐLGĐ GÜVENLĐĞĐ NEDĐR? 1. BĐLGĐ GÜVENLĐĞĐ 1.1. BĐLGĐ GÜVENLĐĞĐ NEDĐR? Bilgi, bir organizasyonun diğer önemli ticari varlıkları gibi önemli bir varlığıdır, dolayısıyla iş ihtiyaçlarına uygun korunmuş olması gerekmektedir. Globalleşen

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ WEB TABANLI UZAKTAN KONTROL 481BB0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (DONANIM)

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (DONANIM) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (DONANIM) ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

İNTERNET VE AĞ GÜVENLİĞİ

İNTERNET VE AĞ GÜVENLİĞİ İNTERNET VE AĞ GÜVENLİĞİ İNTERNET VE AĞ GÜVENLİĞİ HAZIRLAYAN: TEAM VOLTRAN BARTIN ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ İNTERNET VE AĞ GÜVENLİĞİ İÇİNDEKİLER 1. İnternet

Detaylı

Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~

Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~ Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~ A. Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları... 2 1. Temel Bilgiler 2 a. Donanım yazılım bilişim teknolojisi... 2 b. Bilgi ve iletişim teknolojisi ürünlerinin tanıtımı...

Detaylı

Worry-Free Business Security Advanced6

Worry-Free Business Security Advanced6 Worry-Free Business Security Advanced6 TM #1 for Small Business Security Yükleme Kılavuzu Trend Micro Incorporated, bu belgede ve burada açıklanan ürünlerde haber vermeden değişiklik yapma hakkını saklı

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı

Worry-Free. p c. Business Security Standard ve Advanced Sürümler. Yönetici Kılavuzu. Securing Your Journey to the Cloud. Korumalı Bulut.

Worry-Free. p c. Business Security Standard ve Advanced Sürümler. Yönetici Kılavuzu. Securing Your Journey to the Cloud. Korumalı Bulut. Worry-Free Business Security Standard ve Advanced Sürümler Yönetici Kılavuzu Securing Your Journey to the Cloud p c Korumalı Bulut ws Ağ Güvenliği Trend Micro Incorporated, bu belgede ve burada açıklanan

Detaylı

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Copyright 2013, Aile ve Sosyal

Detaylı

avast! antivirus Professional Edition version 4.8 Kullanma klavuzu AVAST! antivirus Professional Edition Version 4.

avast! antivirus Professional Edition version 4.8 Kullanma klavuzu AVAST! antivirus Professional Edition Version 4. AVAST! antivirus Professional Edition Version 4.8 Kullanma klavuzu 1 İçindekiler Giriş... 4 ALWIL Software a.s. Hakkında... 4 Yardım... 4 Tehlikeler... 5 Virüs nedir?... 5 Spyware nedir?... 5 Rootkit nedir?...

Detaylı

SATIN ALMA İŞLEMLERİ VE İÇ KONTROL İLİŞKİSİ *

SATIN ALMA İŞLEMLERİ VE İÇ KONTROL İLİŞKİSİ * ELEKTRONİK İŞLETMELERDE (e-işletmelerde) SATIN ALMA İŞLEMLERİ VE İÇ KONTROL İLİŞKİSİ * Doç. Dr. Adnan SEVİM ** Arş. Gör. Dr. Mustafa GÜL *** ÖZ Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi her alanda

Detaylı

BİLİŞİM SUÇLARIYLA MÜCADELEDE POLİSİN YERİ

BİLİŞİM SUÇLARIYLA MÜCADELEDE POLİSİN YERİ BİLİŞİM SUÇLARIYLA MÜCADELEDE POLİSİN YERİ Ömer TEKELİ Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanı 1. Sınıf Emniyet Müdürü 1. Giriş İnternet dünya çapında birçok bilgisayar ve bilgisayar ağlarının birleşiminden

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Masaüstü Kavramı Burada anlatılan tüm bilgiler Windows XP işletim sistemi kullanılmazı baz alınarak bir araya getirilmiştir. Eğer, Windows kelimesi kullanılırsa bu Windows

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. (ürün sürümü 4.2 veya daha üstüne yöneliktir) Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008

Kullanım Kılavuzu. (ürün sürümü 4.2 veya daha üstüne yöneliktir) Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008 Kullanım Kılavuzu (ürün sürümü 4.2 veya daha üstüne yöneliktir) Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008 İçindekiler 1. ESET Smart Security 4...4 1.1 Yenilikler... 4 1.2 Sistem gereksinimleri...

Detaylı

Worry-FreeTM. Business Security Standard ve Advanced Sürümler Tehditleri yapt n z i lere bula madan önce durdurmada 1 numara.

Worry-FreeTM. Business Security Standard ve Advanced Sürümler Tehditleri yapt n z i lere bula madan önce durdurmada 1 numara. 7 Worry-FreeTM Business Security Standard ve Advanced Sürümler Tehditleri yapt n z i lere bula madan önce durdurmada 1 numara Administrator s Guide Yükleme K lavuzu Trend Micro Incorporated, bu belgede

Detaylı

Bilgisayar Mühendisliği alanındaki teknolojik gelişmeler

Bilgisayar Mühendisliği alanındaki teknolojik gelişmeler BİR KURULUŞUN BİLGİ SİSTEMİ GÜVENLİĞİ İÇİN BİR YAKLAŞIM Hakan TAN Bilgisayar Mühendisi hakan.tan@barikat.com.tr Ziya AKTAŞ Başkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı zaktas@baskent.edu.tr

Detaylı

Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği. Bilgi Güvenliği Eğitimi 28.05.2014. Volkan YILMAZ

Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği. Bilgi Güvenliği Eğitimi 28.05.2014. Volkan YILMAZ T. C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Bilgi Güvenliği Eğitimi 28.05.2014 Volkan YILMAZ BİLGİ TOPLAMA, İŞLEME VE PAYLAŞMA YETKİSİ MADDE

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Tümleşik bileşenler: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware ESET Kişisel Güvenlik Duvarı ESET İstenmeyen Postaları Engelleme

Kullanım Kılavuzu. Tümleşik bileşenler: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware ESET Kişisel Güvenlik Duvarı ESET İstenmeyen Postaları Engelleme Tümleşik bileşenler: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware ESET Kişisel Güvenlik Duvarı ESET İstenmeyen Postaları Engelleme Yeni nesil NOD32 teknolojisi Kullanım Kılavuzu dijital dünyalarınızı koruyoruz

Detaylı

Worry-Free Business Security Advanced6

Worry-Free Business Security Advanced6 Worry-Free Business Security Advanced6 TM #1 for Small Business Security Yükleme Kılavuzu Trend Micro Incorporated, bu belgede ve burada açıklanan ürünlerde haber vermeden değişiklik yapma hakkını saklı

Detaylı

NTM ELEKTRİK ELEKTRONİK İNŞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ (BGYS)

NTM ELEKTRİK ELEKTRONİK İNŞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ (BGYS) NTM ELEKTRİK ELEKTRONİK İNŞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ (BGYS) ISO/IEC-27001:2005 POLİTİKALAR POLİTİKALAR 1 - GÜVENLİK POLİTİKASI 2 - ERİŞİM DENETİMİ POLİTİKASI 3 - TEMİZ EKRAN

Detaylı

Analiz safhasının tamamlanmasından sonra, tasarımın başlangıç adımlarına başlanır.

Analiz safhasının tamamlanmasından sonra, tasarımın başlangıç adımlarına başlanır. 1 Analiz safhasının tamamlanmasından sonra, tasarımın başlangıç adımlarına başlanır. Bu evrede, analizde sorulan NE sorusuyla elde edilen bilgilerin, nasıl yapılacağı, nasıl gerçekleştirileceği ortaya

Detaylı

Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında

Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında İçindekiler Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında... 2 Çeviren:... 2 Danışman:... 2 Belge Yazarı:...2 Kullanma Hakkı:... 2 İletişim:... 2 Yasal Sorumluluk Reddi... 2 BÖLÜM 1:... 3

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Antivirus. Güvenlik Duvarı. Antispam. Antispyware. Ebeveyn Kontrolü. Telif Hakkı 2007 SOFTWIN

Kullanıcı Kılavuzu. Antivirus. Güvenlik Duvarı. Antispam. Antispyware. Ebeveyn Kontrolü. Telif Hakkı 2007 SOFTWIN Kullanıcı Kılavuzu Antivirus Güvenlik Duvarı Antispam Antispyware Ebeveyn Kontrolü Telif Hakkı 2007 SOFTWIN BitDefender Internet Security v10 BitDefender Internet Security v10 Kullanıcı Kılavuzu BitDefender

Detaylı

Editör Ali Güneş. Uygulamalı Örneklerle

Editör Ali Güneş. Uygulamalı Örneklerle Editör Ali Güneş BİLGİSAYAR I - II (TEMEL BİLGİSAYAR BECERİLERİ) Uygulamalı Örneklerle Bilişim Teknolojileri Temel Kavramları, Genel Olarak İşletim Sistemleri ve Bilgisayar Kullanımı, Kelime İşlemci, Elektronik

Detaylı

ULUSAL SİBER GÜVENLİK TATBİKATI SONUÇ RAPORU. 25-28 Ocak 2011

ULUSAL SİBER GÜVENLİK TATBİKATI SONUÇ RAPORU. 25-28 Ocak 2011 ULUSAL SİBER GÜVENLİK TATBİKATI SONUÇ RAPORU 25-28 Ocak 2011 ISBN: 978-605-62506-1-3 içindekiler KISALTMALAR...3 YÖNETİCİ ÖZETİ...4 1. TATBİKAT İHTİYACI VE İLGİLİ KURUMLAR...10 1.1. Amaç... 13 1.2. Kapsam...13

Detaylı