BT Temelleri 5.0 Kapsam ve Sıra

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BT Temelleri 5.0 Kapsam ve Sıra"

Transkript

1 BT Temelleri 5.0 Kapsam ve Sıra Son Güncelleme 3 Ocak 2013 Hedef Kitle Cisco BT Temelleri programı, liseler, teknik okullar, yüksekokullar veya üniversitedelerde, BT alanında kariyer yapmak ve bilgisayarların nasıl çalıştığını, parçalarının nasıl birleştirildiğini ve donanım ve yazılım sorunlarının nasıl giderildiğini öğrenmek isteyen Cisco Networking Academy öğrencileri için tasarlanmıştır. Ön Koşullar Bu kurs için herhangi bir önkoşul bulunmamaktadır. Sertifikalar BT Temelleri (BTT) 5.0 programı, öğrencilerin ve kodlu CompTIA A+ sertifika sınavlarına hazırlanmalarına yardımcı olur. CompTIA A sınavı, bilgisayar teknolojisi temellerini, masaüstü bilgisayarların, dizüstü bilgisayarların ve ilgili donanımın kurulumunu ve yapılandırmasını ve temel ağ iletişimini kapsar. CompTIA A sınavı ise,bilgisayar işletim sistemlerinin kurulumu ve yapılandırılması için gerekli olan becerilere ek olarak Android ve Apple ios mobil işletim sistemlerinde ağ bağlanabilirliği ve e-posta gibi yaygın özelliklerin yapılandırılması için gerekli olan becerileri de kapsar. Program Tanımı Bu kurs, bilgisayar donanımının ve yazılımının temellerinin yanı sıra güvenlik, ağ ve BT uzmanının sorumlulukları gibi gelişmiş kavramları kapsar. Bu kursu tamamlayan öğrenciler, bilgisayarın dahili bileşenlerini tanımlayabilecek, bilgisayar sistemi oluşturabilecek, işletim sistemi kurabilecek ve sistem araçları ve tanılama yazılımlarını kullanarak sorun giderebileceklerdir. Öğrenciler ayrıca ağ ortamı içerisinde İnternet'e bağlanabilecek ve kaynak paylaşımı yapabileceklerdir. Bu sürüm, tablet bilgisayar ve akıllı telefon gibi mobil cihazlar ve istemci taraflı sanallaştırma gibi yeni konuları içermektedir. Genişletilmiş konular ise, Microsoft Windows 7 işletim sistemi, güvenlik, ağ ve sorun giderme konularını içermektedir. Uygulamalı laboratuvar çalışmaları bu kursun önemli bir unsurunu oluşturmaktadır. Sanal Dizüstü Bilgisayar ve Sanal Masaüstü Bilgisayar, fiziksel ekipmanın yetersiz olduğu öğrenme ortamlarında, sınıfiçi öğrenmeyi tamamlamak ve etkileşimli ve pratiğe dayalı deneyimler sağlamak amacıyla tasarlanmış bağımsız araçlardır. Cisco Packet Tracer etkinlikleri Packet Tracer 5.3 programı ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Paket Tracer programının kullanımı, yeni CompTIA A+ sertifika hedefleri ile uyumluluğu destekleyecektir. Program Amaçları Bu kursun temel amacı, öğrencilerin çeşitli çalışma ortamlarında giriş seviyedeki BT pozisyonları için hazırlanmalarına yardımcı olmaktır.

2 Yüksek düzeyde yüz yüze müşteri etkileşiminin olduğu kurumsal ve mobil ortamlar. İş ünvanları, firma teknisyeni, BT yöneticisi, saha servis teknisyeni ve bilgisayar teknisyeni gibi ünvanları içerir.

3 Müşteri etkileşimi, müşteri eğitimi, işletim sistemleri ve bağlantı sorunları gibi konulara ağırlık verilen uzaktan çalışma ortamları. İş ünvanları, uzaktan destek teknisyeni, yardım masası teknisyeni, çağrı merkezi teknisyeni, BT uzmanı ve BT temsilcisi gibi ünvanları içerir. Donanımla ilgili etkinliklere ağırlık verilen ve sınırlı müşteri etkileşimi içeren ortamlar. İş ünvanları, depo teknisyeni ve tezgah teknisyeni gibi ünvanları içerir. Öğrenciler ek olarak donanım ve yazılım kurulumları, güncellemeler ve sorun giderme ile ilgili uygun işlemleri öğrenerek masaüstü ve dizüstü bilgisayar bileşenleri hakkında özgüven kazanırlar. Öğrenciler bu kursun sonunda aşağıdaki hedeflere ulaşmış olacaklardır: Bilgi teknolojisinin (BT) tanımlanması ve kişisel bilgisayar bileşenlerinin açıklanması. İnsanların, ekipmanın ve ortamların, kaza, hasar, ve kirlilikten nasıl korunması gerektiğinin açıklanması. Masaüstü bilgisayarın adım adım montaj sürecini gerçekleştirilmesi. Koruyucu bakımın amacının açıklanması ve sorun giderme sürecinin öğelerinin tanımlanması. İşletim sisteminin kurulması ve sistem üzerinde gerekli ayarların yapılması. Mevcut ağlardan birisine bağlanmak için bilgisayarların yapılandırılması. Dizüstü bilgisayar bileşenlerinin müşteri ihtiyaçlarına göre yükseltilmesi veya değiştirilmesi. Mobil cihaz özelliklerinin açıklanması. Yazıcı kurulumunun ve yapılandırmasının gerçekleştirilmesi. Temel fiziksel güvenlik ve yazılım güvenliği ilkelerinin uygulanması. Müşteri ile çalışırken iyi iletişim becerileri ve profesyonel davranış gösterilmesi. Koruyucu bakım ve gelişmiş sorun giderme işlemlerinin gerçekleştirilmesi. Müşteri ihtiyaçlarının değerlendirilmesi, mümkün olan yapılandırmaların incelenmesi ve donanım, işletim sistemleri, ağ ve güvenlik ile ilgili çözüm veya öneriler sağlanması. Asgari Sistem Gereksinimleri En iyi öğrenme deneyimi için, 12 ila 15 öğrencilik bir laboratuvar kapasitesini ve her öğrenciye bir adet bilgisayar verilmesini öneririz. Uygulamaya dayalı etkinliklerde bir bilgisayar en fazla iki öğrenci tarafından paylaşılmalıdır. Laboratuvar etkinliklerinden bazıları, öğrencilerin kullandığı bilgisayarların bir yerel ağa bağlı olmasını gerektirir. Öğrencilerin laboratuvar süresince kullanacağı bilgisayarlar sürekli olarak montaj ve onarım gibi işlemler altında olacağından ders programını görüntülemek için uygun değildir. Laboratuvar Bilgisayarlarının Donanım Gereksinimleri 450W güç kaynağı olan Kule Kasa Bilgisayar PCI, PCIe veya AGP uyumlu anakart 1 GHz veya daha hızlı 32-bit (x86) veya 64-bit (x64) işlemci CPU soğutucu ve soğutma fanı 1 GB RAM (Windows 7 32-bit) veya 2 GB RAM (Windows 7 64-bit) (2 X 512 MB veya 2 x 1GB önerilen) Laboratuvar çalışmalarının bazılarında, sorun giderme sürecinin anlatılması amacıyla bir RAM modülünün hatalı bir modülmüş gibi çıkarılması gerekecektir. Windows 7 Professional'ın tüm fonksiyonlarını çalıştırmak için minimum gereksinim 1 GB'tır. Disket sürücüsü

4 60 GB sabit disk (en az); 80 GB veya daha fazla (önerilir) Sistem, Windows 7'nin tam kurulumunu ve aynı boyuttaki iki bölümü desteklemelidir. 1 DVD-ROM (en az) veya CD/DVD Yazıcı (önerilir) Ethernet kartı PCI, PCIe (önerilir) veya AGP ekran kartı WDDM 1.0 veya daha yüksek sürücü ile DirectX 9 grafik aygıtı HDD/CD/Disket bağlantısı için kablo Fare Klavye Super VGA (1024 X 768) veya daha yüksek çözünürlüklü video monitörü Not: Yukarıda listelenen donanımların yerine aynı özellikleri veya daha fazlasını karşılayan diğer modeller de kullanılabilir. Laboratuvar Bilgisayarı Yazılım Gereksinimleri BTT v5.0 çevrimiçi içeriği, CompTIA A+ Sertifika hedeflerini karşılamak amacıyla Microsoft Windows 7, Windows Vista ve Windows XP işletim sistemleri üzerinde durmaktadır. Laboratuvar çalışmalarının başarılı bir şekilde tamamlanması için bilgisayarlara Windows 7 yüklenmesi gerekmektedir. Windows Vista ve Windows XP ile ilgili laboratuvar çalışmalarının, laboratuvar bilgisayarlarında bu işletim sistemleri mevcut değilse, çalışmalarda sağlanan ekran görüntüleri ile tamamlanması gerekmektedir. Microsoft, akademik kurumların düşük maliyetle yazılım satın alabilmeleri için indirim programları sunmaktadır. Daha fazla bilgi edinmek için ülkeniz veya bölgeniz için oluşturulmuş olan Microsoft web sitesini ziyaret edin. Laboratuvar Bilgisayarı Onarım Araçları Bilgisayar araç takımı aşağıdaki araçları içermelidir: Yıldız tornavida Düz tornavida Hex yuva sürücüleri (çeşitli boyutlarda) Kargaburun pense Elektrostatik boşalma (ESD) bilekliği ve kablosu Yer kablosu bulunan ESD altlığı Koruyucu gözlük Tüy bırakmayan bez Elektronik temizleme solüsyonu El feneri Termal macun Multimetre (isteğe bağlı) Basınçlı hava servis kutusu (sınıf sağlık ve güvenlik yasalarına göre isteğe bağlıdır) Güç kaynağı test aygıtı (isteğe bağlı) Tel makası Kablo sıkıştırıcı (RJ-45)

5 Kablo sıyırıcı Kablo test aygıtı Ağ geri döngü fişi (isteğe bağlı) Gerekli Diğer Laboratuvar Ekipmanları BTE laboratuvar topolojileri için aşağıdaki ekipmanlar ve ek birimler gereklidir: İnternet araması yapmak ve sürücüleri indirmek için bir adet İnternet bağlantısı (bu eğiticinin iş istasyonu olabilir) Sınıf içinde paylaşılması amacıyla bir adet yazıcı veya entegre yazıcı/tarayıcı/fotokopi makinesi Sınıf içinde paylaşılması amacıyla bir adet Linksys kablosuz yönlendirici/anahtar, Linksys E2500 önerilir Sınıf içinde paylaşılması amacıyla iki adet kablosuz PCI ağ bağdaştırıcısı (yukarıda belirtilen kablosuz yönlendirici/anahtar ile uyumlu) Android veya ios cihazlar, Mobil Cihazlar bölümündeki laboratuvar çalışmalarında kullanılmak üzere isteğe bağlıdır. Kurs İçeriği Bu kurs, BT sektörü ile ilgili kapsamlı bir giriş bilgisi ve kişisel bilgisayarlar, donanım ve işletim sistemleri ile ilgili derinlemesine bilgiler sağlar. Öğrenciler çeşitli donanım ve yazılım bileşenlerinin nasıl çalıştığını ve bakım, iş güvenliği ve güvenlik ile ilgili en iyi uygulamaları öğrenirler. Öğrenciler uygulamalı laboratuvar çalışmaları aracılığıyla bilgisayar parçalarının nasıl birleştirilip yapılandırılacağını, işletim sistemlerinin ve yazılımların nasıl yükleneceğini ve donanım ve yazılım ile ilgili sorunların nasıl giderilebileceğini öğrenirler. Bölüm/Kısım Bölüm 0: BT Temelleri Amaçlar/Hedefler Canvas ve Bilgi Teknolojileri Sektörü Tanıtımı 0.0 Kurs İçinde Gezinme Canvas gezinme özelliklerinin tanıtımı 0.1 Bilgi Teknolojilerine Giriş Bölüm kavramlarının tanıtımı 0.2 BT Sektörü BT sektörü sertifikalarının ve teknisyen görevlerinin açıklanması Bölüm 1: Kişisel Bilgisayara Giriş Temel kişisel bilgisayar sistemi bileşenlerinin gözden geçirilmesi 1.1: Kişisel Bilgisayar Sistemleri Kişisel bilgisayar sistemlerinin anlatılması 1.2: Yedek Bilgisayar Bileşenleri Seçme Bilgisayar bileşenlerinin değiştirilmesini gerektiren durumların anlatılması 1.3: Özel Bilgisayar Sistemleri için Yapılandırmalar Göreve özel bilgisayarlardaki donanım yapılandırmasının anlatılması Bölüm 2: Laboratuvar Prosedürleri ve Araç Kullanımı Güvenli laboratuvar prosedürlerinin, doğru araç kullanımının ve bilgisayar montajı sürecinin gösterilmesi 2.1: Güvenli Laboratuvar Prosedürleri Güvenli çalışma koşullarının ve laboratuvar prosedürlerinin açıklanması 2.2: Araçların Doğru Kullanımı Kişisel bilgisayar bileşenleri ve bunların amaçları ile ilgili olarak kullanılan araç ve yazılımların belirlenmesi Bölüm 3: Bilgisayar Montajı Uyumlu bileşenler kullanarak masaüstü bilgisayar montajı yapma ve gereksinimleri

6 karşılamak amacıyla bilgisayar sistemini yükseltme 3.1: Bilgisayar Montajı Bilgisayar parçalarını bir araya getirme 3.2: Bilgisayar Önyüklemesi Bilgisayar önyüklemesini ilk defa gerçekleştirme 3.3: Kişisel Bilgisayar Yükseltmesi ve Yapılandırması Müşteri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bilgisayar sistemi bileşenlerinin yükseltilmesi ve yapılandırılması Bölüm 4: Koruyucu Bakım ve Sorun Giderme Sürecine Genel Bakış Koruyucu bakım ve sorun giderme sürecinin amacının ve temel kurallarının açıklanması 4.1: Koruyucu Bakım Kişisel bilgisayarlar için uygulanan koruyucu bakımın amacının ve yararlarının açıklanması 4.2: Sorun Giderme Süreci Sorun giderme sürecinin adımlarını belirleme ve temel sorun giderme sürecini gerçekleştirme Bölüm 5: İşletim Sistemleri İşletim sistemi kurma ve kullanma 5.1: Modern İşletim Sistemleri İşletim sisteminin amacını açıklama 5.2: İşletim Sistemi Kurulumu İşletim sistemi kurulumunu gerçekleştirme 5.3: Windows GUI ve Denetim Masası Yaygın araçları ve Windows GUI uygulamalarını keşfetme 5.4: İstemci-Taraflı Sanallaştırma İstemci-taraflı sanallaştırmanın açıklanması 5.5: İşletim Sistemleri için Yaygın Koruyucu Bakım Teknikleri 5.6: İşletim Sistemleri için Temel Sorun Giderme Süreci Bölüm 6: Ağlar İşletim sistemleri için yaygın koruyucu bakım tekniklerinin belirlenmesi ve uygulanması İşletim sistemi sorunlarını giderme Ağ ilkelerini, standartlarını ve amaçlarını tanıtma 6.1: Ağ İlkeleri Ağ ilkelerinin açıklanması 6.2: Ağları Tanımlama Ağ türlerinin anlatılması 6.3: Temel Ağ Kavramları ve Teknolojileri Temel ağ kavramları ve teknolojilerinin anlatılması 6.4: Ağın Fiziksel Bileşenleri Ağın fiziksel bileşenlerinin anlatılması 6.5: Ağ Topolojileri Ağ topolojilerinin anlatılması 6.6: Ethernet Standartları Ethernet standartlarının anlatılması 6.7: OSI ve TCP/IP Veri Modelleri OSI ve TCP/IP veri modellerinin anlatılması 6.8: Bilgisayar-Ağ Bağlantısı Bilgisayarın kablolu ağa ve kablosuz ağa bağlanması 6.9: ISP Bağlantı Türünü Seçme Bağlanabilirliği sağlamak için diğer teknolojilerin adlarının, amaçlarının ve özelliklerinin belirlenmesi 6.10: Ağlarda Kullanılan Yaygın Koruyucu Bakım Teknikleri Ağlarda kullanılan yaygın koruyucu bakım tekniklerinin belirlenmesi ve uygulanması

7 6.11: Ağlar için Temel Sorun Giderme Süreci Ağ sorunlarını giderme Bölüm 7: Dizüstü Bilgisayarlar Temel dizüstü bilgisayar bileşenlerinin gözden geçirilmesi 7.1: Dizüstü Bilgisayar Bileşenleri Dizüstü bilgisayar özelliklerinin amacının anlatılması 7.2: Dizüstü Bilgisayar Ekran Bileşenleri Dizüstü bilgisayar ekran bileşenlerinin anlatılması 7.3: Dizüstü Bilgisayar Güç Seçenekleri Dizüstü bilgisayar güç seçeneklerinin nasıl yapılandırılacağının anlatılması 7.4: Dizüstü Bilgisayar Kablosuz İletişim Teknolojileri Dizüstü bilgisayar kablosuz iletişim teknolojilerinin anlatılması 7.5: Dizüstü Bilgisayar Donanım ve Bileşen Kurulumu ve Yapılandırması Dizüstü bilgisayar bileşenlerinin kaldırılma ve takılma işlemlerinin anlatılması 7.6: Dizüstü Bilgisayarlar için Yaygın Koruyucu Bakım Teknikleri 7.7: Dizüstü Bilgisayarlar için Temel Sorun Giderme Süreci Bölüm 8: Mobil Cihazlar Dizüstü bilgisayarlar için yaygın koruyucu bakım tekniklerinin anlatılması Dizüstü bilgisayar sorunlarının giderilmesi Mobil cihazların çeşitli özelliklerinin ve imkanlarının anlatılması 8.1: Mobil Cihaz Donanımına Genel Bakış Mobil cihaz donanımlarının açıklanması 8.2: Mobil Cihaz İşletim Sistemleri Mobil işletim sistemi özelliklerinin açıklanması 8.3: Ağ Bağlanabilirliği ve E-posta Temel ağ bağlanabilirliğinin sağlanması ve e-posta yapılandırmasının yapılması 8.4: Mobil Cihazların Güvenliği için Kullanılan Yöntemler Mobil cihazların güvenliği için kullanılan yöntemlerin kıyaslanması ve karşılaştırılması 8.5: Mobil Cihazlar için Temel Sorun Giderme Süreci Mobil cihaz sorunlarını giderme Bölüm 9: Yazıcılar Yazıcı kurulumu, kullanımı ve yapılandırması işlemlerinin gerçekleştirilmesi 9.1: Ortak Yazıcı Özellikleri Çoğu yazıcı için ortak olan özelliklerin anlatılması 9.2: Yazıcılar Türleri Farklı yazıcı türlerinin tanımlanması 9.3: Yazıcı Kurulumu ve Yapılandırması Yazıcı kurulumu ve yapılandırması işlemlerinin gerçekleştirilmesi 9.4: Yazıcı Paylaşımı Yazıcı paylaşımı prosedürlerinin anlatılması ve yazıcı paylaşımı işleminin gerçekleştirilmesi 9.5: Yazıcılar için Koruyucu Bakım Teknikleri Yazıcılar için koruyucu bakım tekniklerinin anlatılması 9.6: Yazıcılar için Temel Sorun Giderme Süreci Yazıcı sorununlarının giderilmesi Bölüm 10: Güvenlik Bilgisayar donanımı ve veri güvenliği için tehdit oluşturan saldırıların ve bu tehditlerin nasıl azaltılabileceğinin anlatılması 10.1: Güvenlik Tehditleri Güvenlik tehditlerinin açıklanması

8 10.2: Güvenlik Yöntemleri Güvenlik yöntemlerinin anlatılması 10.3: Güvenlik için Yaygın Koruyucu Bakım Teknikleri Güvenlik için yaygın koruyucu bakım tekniklerininin anlatılması 10.4: Güvenlik için Temel Sorun Giderme Süreci Güvenlik sorunlarını giderme Bölüm 11: BT Uzmanı BT uzmanı rollerinin ve sorumluluklarının anlatılması 11.1: İletişim Becerileri ve BT Uzmanı İyi iletişim becerilerinin BT çalışmaları için neden önem arzettiğinin açıklanması 11.2: BT Sektöründeki Etik ve Yasal Konular BT sektöründe ortaya çıkan yasal ve etik konuların ve bu konular ile karşılaşıldığında uygulanması gereken davranışların açıklanması 11.3: Çağrı Merkezi Teknisyenleri Çağrı merkezi ortamının ve teknisyen sorumluluklarının anlatılması Bölüm 12: Gelişmiş Sorun Giderme Gelişmiş donanım ve yazılım sorunlarını tanılama ve çözümleme 12.1: Bilgisayar Bileşenleri ve Çevre Birimleri Bilgisayar bileşenleri ve çevre birimleri ile ilgili sorunları giderme 12.2: İşletim Sistemleri İşletim sistemi sorunlarını giderme 12.3: Ağlar Ağ sorunlarını giderme 12.4: Dizüstü Bilgisayarlar Dizüstü bilgisayar sorunlarının giderilmesi 12.5: Yazıcılar Yazıcı sorununlarının giderilmesi 12.6: Güvenlik Güvenlik sorunlarını giderme

SpeedStream. Yerleşik Ağ Geçidi Kullanıcı Kılavuzu. 6500 Serisi. Parça No. 007-6775-001

SpeedStream. Yerleşik Ağ Geçidi Kullanıcı Kılavuzu. 6500 Serisi. Parça No. 007-6775-001 SpeedStream 6500 Serisi Yerleşik Ağ Geçidi Kullanıcı Kılavuzu Parça No. 007-6775-001 6500 Yerleşik Ağ Geçidi Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2004, Siemens Subscriber Network. Tüm hakları saklıdır. A.B.D.

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. (ürün sürümü 4.2 veya daha üstüne yöneliktir) Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008

Kullanım Kılavuzu. (ürün sürümü 4.2 veya daha üstüne yöneliktir) Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008 Kullanım Kılavuzu (ürün sürümü 4.2 veya daha üstüne yöneliktir) Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008 İçindekiler 1. ESET Smart Security 4...4 1.1 Yenilikler... 4 1.2 Sistem gereksinimleri...

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 1.HAFTA Bilgi Teknolojilerine Giriş Öğr.Gör. Ömer Faruk SEYMEN

Detaylı

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU VERSİYON 2.0 2009 Electrolux Turkey, Tüm hakları saklıdır 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1. GİRİŞ... 3 1.1. KISA ADLAR VE KISALTMALAR... 4 1.2. SİSTEM GEREKLİLİKLERİ... 5 1.3. OTOMATİK

Detaylı

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU VERSİYON 3.3 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1. GİRİŞ... 4 1.1. KISA ADLAR VE KISALTMALAR... 5 1.2. SİSTEM GEREKLİLİKLERİ... 6 1.3. OTOMATİK YAZILIM YÜKLEME... 7 1.3.1. Windows 8 için

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Tümleşik bileşenler: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware ESET Kişisel Güvenlik Duvarı ESET İstenmeyen Postaları Engelleme

Kullanım Kılavuzu. Tümleşik bileşenler: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware ESET Kişisel Güvenlik Duvarı ESET İstenmeyen Postaları Engelleme Tümleşik bileşenler: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware ESET Kişisel Güvenlik Duvarı ESET İstenmeyen Postaları Engelleme Yeni nesil NOD32 teknolojisi Kullanım Kılavuzu dijital dünyalarınızı koruyoruz

Detaylı

BT İçin ProSupport. BT için Servis Açıklamaları

BT İçin ProSupport. BT için Servis Açıklamaları Servise Genel Bakış BT İçin ProSupport BT için Servis Açıklamaları Dell bu belge doğrultusunda ("Servis Açıklaması") belirli sunucu, depolama, masaüstü ve dizüstü sistemlerine (aşağıda da tanımlandığı

Detaylı

SONY NOTEBOOK MODEL: VAIO- S SERİSİ TÜRKÇE KULLANMA KILAVUZU (S SERİSİ TÜM MODELLER)

SONY NOTEBOOK MODEL: VAIO- S SERİSİ TÜRKÇE KULLANMA KILAVUZU (S SERİSİ TÜM MODELLER) SONY NOTEBOOK MODEL: VAIO- S SERİSİ TÜRKÇE KULLANMA KILAVUZU (S SERİSİ TÜM MODELLER) VAIO Kullanım Kılavuzu Önce Bunu Okuyun Önce Bunu Okuyun Bu VAIO(R) bilgisayarı satın aldığınız için sizi tebrik ederiz.

Detaylı

Worry-Free Business Security Standard6

Worry-Free Business Security Standard6 Worry-Free Business Security Standard6 TM #1 for Small Business Security Yükleme Kılavuzu Trend Micro Incorporated, bu belgede ve burada açıklanan ürünlerde haber vermeden değişiklik yapma hakkını saklı

Detaylı

HP 3PAR Remote Copy için HP Veri Çoğaltma Çözümü Hizmeti

HP 3PAR Remote Copy için HP Veri Çoğaltma Çözümü Hizmeti HP 3PAR Remote Copy için HP Veri Çoğaltma Çözümü Hizmeti HP Care Pack Hizmetleri Teknik veriler HP 3PAR Remote Copy için HP Veri Çoğaltma Çözümü Hizmeti, HP 3PAR Depolama Sistemi Remote Copy ürününün uygulanmasını

Detaylı

Bir Bayi veya Dağıtıcıdan dell markalı Ürün ve Servisleri satın alan Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da ("EMEA") bulunan müşteriler:

Bir Bayi veya Dağıtıcıdan dell markalı Ürün ve Servisleri satın alan Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da (EMEA) bulunan müşteriler: Servis Açıklaması Dell ProSupport Servis Anlaşmasına Giriş Dell; bu Servis Açıklaması ( Servis Açıklama ) uyarınca seçili sunucular, depolama sistemleri, masaüstü, dizüstü, akıllı telefonlar, tabletler,

Detaylı

BİLİŞİM SİSTEMLERİ GÜVENLİĞİ EĞİTİM KATALOĞU (2015)

BİLİŞİM SİSTEMLERİ GÜVENLİĞİ EĞİTİM KATALOĞU (2015) TÜBİTAK BİLGEM SGE SİBER GÜVENLİK ENSTİTÜSÜ BİLİŞİM SİSTEMLERİ GÜVENLİĞİ EĞİTİM KATALOĞU (2015) Sürüm 3.0 2015 TÜBİTAK BİLGEM SGE Siber Güvenlik Enstitüsü P.K. 74, Gebze, 41470 Kocaeli, Türkiye Tel: (262)

Detaylı

Türkçe. Kullanıcı Kılavuzu. ET1612I Serisi

Türkçe. Kullanıcı Kılavuzu. ET1612I Serisi Kullanıcı Kılavuzu ET1612I Serisi TR7574 Birinci Sürüm V1 Ağustos 2012 Telif Hakkı 2012 ASUSTeK COMPUTER INC. Her Hakkı Saklıdır. İçinde açıklanan ürünler ve yazılım da dahil olmak üzere bu kılavuzun hiçbir

Detaylı

INSPIRON KURULUM KILAVUZU

INSPIRON KURULUM KILAVUZU INSPIRON KURULUM KILAVUZU INSPIRON KURULUM KILAVUZU Model P03T Tip P03T001 Not, Dikkat ve Uyarılar NOT: NOT, bilgisayarınızdan daha iyi şekilde yararlanmanızı sağlayan önemli bilgiler verir. DİKKAT: UYARI,

Detaylı

Gelişmiş verimlilik, masaüstü sanallaştırma ve olağanüstü bir BT denetimi için tasarlanan Dell OptiPlex 7010'la iş

Gelişmiş verimlilik, masaüstü sanallaştırma ve olağanüstü bir BT denetimi için tasarlanan Dell OptiPlex 7010'la iş OptiPlex 7010 Verileriniz üzerinde tam denetim Gelişmiş verimlilik, masaüstü sanallaştırma ve olağanüstü bir BT denetimi için tasarlanan Dell OptiPlex 7010'la iş gücünüze canlılık kazandırın. Akıllı verimlilik

Detaylı

Wind Top AE1920 Hepsi Bir Arada (AIO) Bilgisayar. MS-A923 (V1.X) Sistemi

Wind Top AE1920 Hepsi Bir Arada (AIO) Bilgisayar. MS-A923 (V1.X) Sistemi Wind Top AE1920 Hepsi Bir Arada (AIO) Bilgisayar MS-A923 (V1.X) Sistemi Giriş İÇİNDEKİLER Telif Hakkı Uyarısı...iii Tescilli Markalar...iii A.B.D. Patent Numaraları...iii Revizyon Geçmişi...iii Yükseltme

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. KABLOSUZ AC+ Gigabit Yönlendirici. 8820nt01245tu Rev. B00. English. Français. Deutsch. Español. Italiano. Português.

Kullanım Kılavuzu. KABLOSUZ AC+ Gigabit Yönlendirici. 8820nt01245tu Rev. B00. English. Français. Deutsch. Español. Italiano. Português. KABLOSUZ AC+ Gigabit Yönlendirici English Kullanım Kılavuzu Français Deutsch Nederlands Español Italiano Português POLSKI ČEsKY SLOVENSKY MAGYAR РУССКИЙ БЪЛГАРСКИ ROMÂNĂ F9K1118V1 8820nt01245tu Rev. B00

Detaylı

HP Depolama Ortamı Sanal Birim Tasarım ve Uygulama Hizmeti

HP Depolama Ortamı Sanal Birim Tasarım ve Uygulama Hizmeti HP Depolama Ortamı Sanal Birim Tasarım ve Uygulama Hizmeti HP Care Pack Hizmetleri Teknik veriler Depolama ortamı donanımının doğru yapılandırılması, depolama ortamı aygıtlarınızın verimliliğini geliştirmeye

Detaylı

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU VERSİYON 3.1 2009 Electrolux Turkey, Tüm hakları saklıdır 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1. GİRİŞ... 4 1.1. KISA ADLAR VE KISALTMALAR... 5 1.2. SİSTEM GEREKLİLİKLERİ... 6 1.3. OTOMATİK

Detaylı

HP Proaktif Temel Hizmeti: Yazılım Sınırsız veya Yazılım Etkinliğe Dayalı HP Sözleşmeli Müşteri Destek Hizmetleri

HP Proaktif Temel Hizmeti: Yazılım Sınırsız veya Yazılım Etkinliğe Dayalı HP Sözleşmeli Müşteri Destek Hizmetleri HP Proaktif Temel Hizmeti: Yazılım Sınırsız veya Yazılım Etkinliğe Dayalı HP Sözleşmeli Müşteri Destek Hizmetleri HP Proaktif Temel Hizmeti: Yazılım Sınırsız veya Yazılım Etkinliğe Dayalı (PE), BT varlılarınızın

Detaylı

Worry-Free Business Security Advanced6

Worry-Free Business Security Advanced6 Worry-Free Business Security Advanced6 TM #1 for Small Business Security Yükleme Kılavuzu Trend Micro Incorporated, bu belgede ve burada açıklanan ürünlerde haber vermeden değişiklik yapma hakkını saklı

Detaylı

Başlarken. İş Amaçlı HP Bilgisayarlar

Başlarken. İş Amaçlı HP Bilgisayarlar Başlarken İş Amaçlı HP Bilgisayarlar Copyright 2013 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Buradaki bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun

Detaylı

Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ

Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ 1 Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ 1 BILGISAYARLAR Bilgisayar ya da dijital aletleri kullanabilmek, belirli bir bilgi ve anlayışı gerektirir. Bilgisayar kullanabilme ile ilgili bilinmesi gerekenler,

Detaylı

FATİH Projesi Üzerine Bir Değerlendirme

FATİH Projesi Üzerine Bir Değerlendirme Türk Kütüphaneciliği 27, 2 (2013), 317-339 FATİH Projesi Üzerine Bir Değerlendirme Selda Ekici * ve Bülent Yılmaz ** Öz Bu çalışma ile FATİH Projesi nin (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi),

Detaylı

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Giriş BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Eğer daha önceden bilgisayarlar ile çalıştıysanız, bunlar büyük miktarda bilgiyi saklayan ve kısa zamanda sayısız görevi yerine getiren kafa karıştırıcı makineler gibi görünebilir.

Detaylı

NASAdminGuide.book Page 1 Wednesday, July 24, 2013 2:01 PM. Seagate Business Storage 1-Yuva, 2-Yuva ve 4-Yuva NAS Yönetici Kılavuzu

NASAdminGuide.book Page 1 Wednesday, July 24, 2013 2:01 PM. Seagate Business Storage 1-Yuva, 2-Yuva ve 4-Yuva NAS Yönetici Kılavuzu NASAdminGuide.book Page 1 Wednesday, July 24, 2013 2:01 PM Seagate Business Storage 1-Yuva, 2-Yuva ve 4-Yuva NAS Yönetici Kılavuzu NASAdminGuide.book Page 2 Wednesday, July 24, 2013 2:01 PM Seagate Business

Detaylı

Dersin Amacı. 1. Bilgisayarın temel işlemlerini anlamak. 2. Bilgisayarların geçmişi ve geleceği hakkında fikir sahibi olmak

Dersin Amacı. 1. Bilgisayarın temel işlemlerini anlamak. 2. Bilgisayarların geçmişi ve geleceği hakkında fikir sahibi olmak Dersin Amacı 1. Bilgisayarın temel işlemlerini anlamak 2. Bilgisayarların geçmişi ve geleceği hakkında fikir sahibi olmak 3. Yazılımlar hakkında bilgi sahibi olmak 4. Bilgisayarların temel türlerini sıralamak

Detaylı

T.C. ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ

T.C. ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ T.C. ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI STRATEJİK PLANI (2015-2019) Mayıs 2014 ADIYAMAN Sayfa 1 ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI STRATEJİK PLANI (2015-2019) Web: www.adiyaman.edu.tr

Detaylı

F.Ü. MÜH. FAK. BİLGİSAYAR MÜH. BÖL. BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ LAB. DENEY NO:1 MICROSOFT WINDOWS SERVER 2008

F.Ü. MÜH. FAK. BİLGİSAYAR MÜH. BÖL. BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ LAB. DENEY NO:1 MICROSOFT WINDOWS SERVER 2008 F.Ü. MÜH. FAK. BİLGİSAYAR MÜH. BÖL. BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ LAB. DENEY NO:1 MICROSOFT WINDOWS SERVER 2008 GİRİŞ Microsoft Windows Server 2008, bilgi teknolojileri (BT) uzmanlarının altyapıları üzerindeki

Detaylı