KAMERUN CUMHURİYETİ ÜLKE PROFİLİ : (2009 BM)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KAMERUN CUMHURİYETİ ÜLKE PROFİLİ : 19.522.000 (2009 BM)"

Transkript

1 ÜLKE PROFİLİ Yönetim Tarzı : Cumhuriyet Nüfus : (2009 BM) Yüzölçümü : km2 Başkent : Yaounde Diğer Şehirler : Douala, Garoua Resmi Dil : Fransızca, İngilizce Komşular : Çad, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gabon, Ekvator Ginesi GSMH : milyar $ (2008) Kişi Başı GSMH : $ (2007) GSMH Sektörel Dağılım : Tarım % 44.8 Sanayi % 17 Hizmet % 38.2 (2007) Enflasyon : % 2 Büyüme Hızı : % 5.2 (2007) Para Birimi : Orta Afrika Frankı (FCFA veya XAF) 1 Euro = 655,957 FCFA sabit kur 1 Dolar= 460 ila 510 FCFA arasında değişken GENEL BAKIŞ: Fransız Kamerun u 1960 ta bağımsızlığını kazanmış ve Kamerun Cumhuriyeti kurulmuştur deyse komşu İngiliz Kamerun u oylama sonucunda yeni ülkeyle birleşerek Kamerun Federal Cumhuriyeti ni oluşturmuştur de yapılan anayasa değişikliğiyle Federasyon olan devlet Kamerun Birleşik Cumhuriyeti adını almıştır. Devlet Başkanı Paul Biya nın yönetiminde bölgenin en istikrarlı ülkelerinden biri olan Kamerun özellikle tarım, altyapı ve petrol sektörlerinde hızlı gelişme göstermiştir. göstermektedir. Kamerun, doğal kaynaklar açısından zengin bir ülkedir. Tarıma dayalı ekonomisi, orman ürünleri, petrol ve doğalgaz, yeterli işgücü ve batıda Nijerya, doğu ve güneyde ise Orta Afrika gibi önemli pazarlara erişimi bölge ülkeleri arasında önemini artırmaktadır. Kamerun lu girişimciler, komşu Kongo Cumhuriyeti, Gabon ve Ekvator Ginesi nde ciddi bir ekonomik güç olarak varlık

2 Kamerun un temel ihraç kalemleri ham petrol, kakao, kahve, kereste, pamuk ve muzdur. İthalatında ise yarı mamul ürünler, sanayi mamul girdileri, makine ve gıda ürünleri başı çekmektedir. Avrupa Birliği Kamerun un en büyük ticari partneridir. Toplam ticaretin yaklaşık % 60 ı AB ile gerçekleşmektedir. Kamerun CEMAC (Orta Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği) nin en önemli üyesidir. Birlik gayri safi hasılasının % 50 si Kamerun tarafından karşılanır de CEMAC içinde yapılan yasal değişiklikle, üye ülkeler arasında gümrük vergileri kaldırılmıştır. ETNİK YAPI: 250 kadar kabile mevcuttur. Başlıca grupları dağlık batıdaki Bamileke Bamoun lar %38, tropikal kıyı ormanlarındaki Bassa ve Douala lar %12, güneydeki tropik ormanlardaki Ewonde, Bulu, Maka ve Pygmi ler %18, kuzeydeki Müslümanlar %14, kuzey ve orta bölgelerdeki Kirdi ler %18 olarak oluşturmaktadır. Konuşulan dillere göre ise nüfusun %80 i Frankofon, %20 Anglofon dur.

3 DEVLETİN EKONOMİDEKİ ROLÜ Dünya Bankası nın yardımlarıyla, Kamerun Hükümeti tüm devlet bankalarını, çay plantasyonlarını, demir ve deniz yollarını, mobil telefon hizmetlerini ve elektrik şirketini kapatmış ya da satmıştır. Bu özelleştirme programı biraz hız kaybetse de halen devam etmektedir. Devlet, özelleştirilen kurumlarda % arasında hisse sahibi olmayı hedeflemekte ancak zaman zaman bu oranların altına inmektedir. Kamerun hükümeti faiz oranlarını ya da mali politikayı doğrudan yönetmemektedir. BEAC (Orta Afrika Devletleri Merkez Bankası) Fransız Maliye Bakanlığı yla birlikte CEMAC bölgesindeki 6 ülkenin mali politikalarını yönlendirmektedir. Uygulanan doğru mali politikalar nedeniyle son yıllarda enflasyon kontrol altına alınmıştır. ALTYAPI Kamerun un ulaşım altyapısı tamamlanmış değildir ancak 10 bölgesine de kısıtlı da olsa ulaşılabilmektedir. En büyük liman kenti ve ticaret merkezi Douala nın, iyi yapılmış yollarla tüm büyük kentlerle bağlantısı vardır. Demir yoluyla Başkent Yaounde ye ve Kuzeyde Ngaoundere ye bağlıdır. Kuzey bölgelerine gönderilecek ürünler Ngaoundere deki demiryolu bağlantı noktasına gönderilmekte, orada depolandıktan sonra kara yoluyla kuzeydeki kentlere ve Çad a gönderilmektedir. Kuzeye giden demiryolu, aynı zamanda doğuya bağlanmakta ve buradan Orta Afrika Cumhuriyeti ne gidecek ürünler yüklenmektedir. Douala, Kamerun ve tüm Orta Afrika bölgesi ndeki en önemli ithalat limanıdır. Douala limanı, Kamerun deniz trafiğinin % 95 i ve ülke dış ticaretinin% 90 ını karşılamaktadır. Ancak, limandaki yetersizlikler nedeniyle zaman zaman sıkışmalar yaşanmaktadır. Bu nedenle de Kribi de bölgenin en büyük limanının inşaatına başlanmıştır.

4 Douala, Yaoundae ve Garoua daki üç uluslararası havalimanında hava kargo taşımacılığı yapılmaktadır. THY da 2014 yılbaşından itibaren ülkede kargo operasyonlarını başlatmıştır. Ülkede bunlara ek olarak 50 den fazla küçük havalimanı bulunmaktadır. Kamerun un büyük kentlerinde, bazı kasaba ve köylerinde elektrik, telefon ve su hizmetleri mevcuttur. Ancak altyapı yetersizlikleri nedeniyle bazı bölgelerde bu hizmetler çok sağlıklı işlememektedir. Telefonla ilgili talepleri karşılayabilmek için 2001 yılında telefon numaralarına bir hane eklenmiş ve toplam telefon hattı sayısı 8 milyona ulaşmıştır. Devlete ait Camtel ve diğer mobil telefon operatörleri MTN ve Orange ın 1 er milyon abonesi mevcuttur. Internet erişimi 1997 den beri Camtel tarafından sağlanmaktadır. Tüketiciler, aynı zamanda özel servis sağlayıcılar tarafından sunulan yüksek hızlı wireless hizmeti de satın alabilmektedir. POLİTİK SİSTEM Cumhuriyet olmasına karşın Kamerun güçlü bir başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Başkanın Bakanlar Kurulu nu atamak, değiştirmek, yargıçları atamak, silahlı kuvvetlere komutanlık etmek gibi yetkileri bulunmaktadır.

5 Kamerun da yaklaşık 180 siyasi parti bulunmasına karşın çoğunun yeterli oy desteği bulunmamaktadır. Muhalefet partilerinin çok partili demokrasi ve insan haklarına saygılı bir sistem istediklerine dair söylemeleri bulunmasına karşın ciddi ve istikrarlı bir ekonomik programı bulunmamaktadır da çıkartılan bir yasayla fikir özgürlüğü ve basın özgürlüğü Kamerun da garanti altına alınmıştır. ÖNE ÇIKAN SEKTÖRLER VE YATIRIM FIRSATLARI Kamerun un % 40 ı yağmur ormanlarına sahiptir. Bu nedenle orman ürünleri sanayi ve kereste ihracatında büyük potansiyel vardır. Ülkeden 750 Milyon dolarlık kereste ihracatı yapılmaktadır. Her biri ancak dev bir tıra sığabilen devasa ağaçlar, en kaliteli ve dayanımı yüksek kereste özelliğini taşımaktadır. Kamerun, orman ürünleri sanayi ve kerestecilik için önemli yatırım fırsatları sunmaktadır. Diğer yandan dünyanın 6. büyük boksit rezervi de bu ülkede mevcuttur. Yıllık alüminyum ihracatı ise 130 Milyon doları bulmaktadır. Kauçuk üretim ve ihracatı potansiyeli olan Kamerun, 80 bin tonluk üretim yaparak 250 milyon dolarlık kauçuk ihraç etmektedir. Dünyadaki toplam kakao üretiminin yüzde 5 ine sahip olan Kamerun, 200 bin tonluk üretim yapmakta ve 750 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmektedir. Kahve üretim ve ihracatında Afrika da 5. Dünyada ise 22. Sırada bulunan ülke, bu alanda 100 bin tonluk kahve üretimi ve 120 milyon dolarlık ihracat yapmaktadır. Muz üretiminde dünyanın 6. ihracatçısı konumunda olan Kamerun, 1 milyon tonluk üretim ve 250 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmektedir. Safari tutkusu başta olmak üzere Kamerun u çeşitli nedenlerle görmeye gelen turist sayısı 600 bin civarında, turizm geliri ise 360 milyon dolar seviyelerindedir.

6 TÜRKİYE KAMERUN İLİŞKİLERİ Türk devletlerinin, Afrika yla tanışmaları ilk olarak 9. Yüzyılda gerçekleşmiştir. Özellikle Osmanlı nın, Afrika üzerindeki etkisini göz önüne aldığımızda Kamerun la ilişkilerimizin çok eskilere dayandığını görürüz li yılların ardından Afrika yeniden Türkiye nin gündemine girdi. Türkiye 2005 yılını Afrika Yılı ilan etti ve 2008 de toplanan Afrika Birliği Zirvesi'nde, Türkiye stratejik ortak ilan edildi. Türkiye nin, Afrika ya açılım politikasının temellerini atması ve bu yönde politikalarını somut adımlarla gerçekleştirmesiyle birlikte oldukça önemli gelişmeler yaşandı li yılların başında Afrika kıtası genelinde Türkiye nin 12 ülkede diplomatik temsilcisi varken, temsilcilik sayısı bugün 31 ülkeye çıktı. Nitekim Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün; Mart 2010 yılında Kamerun a yaptığı ilk resmi ziyaret ve ardından 2013 Mart ayında Kamerun Devlet Başkanı Paul BİYA nın, Türkiye ye gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret iki ülke arasındaki ilişkilere yeni bir ivme kazandırdı. Kamerun da yaklaşık 250 Türk yerleşik durumda. Burada 6 Türk okulu eğitim hizmeti sunuyor, Türk iş adamları Derneği ve sivil toplum kuruluşları da ekonomik anlamda büyüme çabasında. THY başta olmak üzere yaklaşık 14 Türk firması Kamerun da faaliyet gösteriyor. YAOUNDE DE HAYAT

7 Kamerun un başkenti Yaounde de halkın büyük bölümü dar gelirli. Gelişmemiş ülkelerdeki birçok sorun burada da mevcut. Caddelerde sokak satıcılığı oldukça yaygın, adım başı kurulan küçük tezgâhlarda işportacılıkla geçimini sağlayan çok sayıda Kamerunluyla karşılaşılıyor. Caddelerde kurulan pazarlarda alışveriş yapılıyor. Şehirde gayrimenkul fiyatları oldukça yüksek. Bitmiş inşaatlarda m2 fiyatı 300 dolar ile 1500 dolar arasında değişiyor. Asgari ücret 30 bin CFA (ortak para birimi). Ortalama ücretler ise aylık 100 Euro civarında. Yiyecek-içecek fiyatları da ucuz sayılmaz. Fransızların şehirde kurduğu en büyük sanayi tesislerini bira fabrikaları oluşturuyor. Ulaşım çoğunlukla Taksi ve motosikletlerle sağlanıyor.

T. C. KARACADAĞ KALKINMA AJANSI Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi SİNGAPUR ÜLKE RAPORU. ALİ KOÇ Uzman

T. C. KARACADAĞ KALKINMA AJANSI Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi SİNGAPUR ÜLKE RAPORU. ALİ KOÇ Uzman SİNGAPUR ÜLKE RAPORU ALİ KOÇ Uzman Eylül, 2014 İçindekiler 1. ÜLKENİN GENEL PROFİLİ... 2 1.1. Coğrafi Konum... 2 1.2. Siyasi ve İdari Yapı... 3 1.3. Nüfus ve İş Gücü... 3 1.4. Singapur un Üye Olduğu Uluslararası

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ÜLKE RAPORU ( HANNOVER VE KÖLN )

KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ÜLKE RAPORU ( HANNOVER VE KÖLN ) KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ( HANNOVER VE KÖLN ) Etüd-Araştırma Servisi Mart 2007 İÇİNDEKİLER GİRİŞ..3 BÖLÜM I ALMANYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER 1.1.Ülke Kimliği... 4 1.2. Siyasi ve İdari Sistem... 5 1.3.

Detaylı

TÜRK ENDONEZYA İŞ KONSEYİ ENDONEZYA ÜLKE BÜLTENİ KASIM 2011

TÜRK ENDONEZYA İŞ KONSEYİ ENDONEZYA ÜLKE BÜLTENİ KASIM 2011 TÜRK ENDONEZYA İŞ KONSEYİ ENDONEZYA ÜLKE BÜLTENİ KASIM 2011 GENEL BİLGİ Resmi Adı Endonezya Cumhuriyeti Yönetim Biçimi Cumhuriyet Resmi Dilleri Bahasa Endonezya (Resmi Dili) Bağımsızlık 17 Ağustos 1945

Detaylı

BREZİLYA ÜLKE RAPORU

BREZİLYA ÜLKE RAPORU BREZİLYA ÜLKE RAPORU İÇİNDEKİLER A. Siyasi ve İdari Yapı B. Nüfus ve İşgücü Yapısı C. İstihdam ve işgücü İstatistikleri D. Coğrafi Konumu E. Doğal Kaynakları F. Dahil Olduğu Uluslarası Anlaşmalar I. BÖLÜM

Detaylı

Tacikistan Ülke Bülteni Mart 2012

Tacikistan Ülke Bülteni Mart 2012 Tacikistan Ülke Bülteni Mart 2012 GENEL BİLGİLER Resmi Adı : Tacikistan Yönetim Biçimi : Cumhuriyet Başkenti : Duşanbe Başlıca Kentleri : Duşanbe, Murgob, Khorugh, Tursunzade, Khojand İdari Yapı : 2 vilayet,

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI SURİYE ARAP CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU

KONYA TİCARET ODASI SURİYE ARAP CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU KONYA TİCARET ODASI SURİYE ARAP CUMHURİYETİ Etüd-Araştırma Servisi Nisan 2008 İÇİNDEKİLER BÖLÜM I SURİYE HAKKINDA GENEL BİLGİLER 1.1. Ülke Kimliği...1 1.2. Kısa Tarihçe...2 1.3. Siyasi Yapı...2 1.4. Sosyo-Ekonomik

Detaylı

TÜRKMENİSTAN ÜLKE RAPORU. Mart 2012

TÜRKMENİSTAN ÜLKE RAPORU. Mart 2012 TÜRKMENİSTAN ÜLKE RAPORU Mart 2012 1 Yönetici Özeti Global piyasalardaki gelişmelere duyarlı olmayana ekonomi küresel kriz döneminde de istikrarlı büyümesini sürdürmüştür. Nüfus yapısı ve düşük milli geliri

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI YUNANİSTAN CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU

KONYA TİCARET ODASI YUNANİSTAN CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU KONYA TİCARET ODASI YUNANİSTAN CUMHURİYETİ Etüd-Araştırma Servisi Haziran 2009 İÇİNDEKİLER Giriş iii Tablolar Listesi...iv Kısaltmalar Listesi...v BÖLÜM I YUNANİSTAN HAKKINDA GENEL BİLGİLER 1.1. Ülke Kimliği.1

Detaylı

İSVEÇ ÜLKE BÜLTENİ Mayıs 2009

İSVEÇ ÜLKE BÜLTENİ Mayıs 2009 ALMANYA İSVEÇ ÜLKE BÜLTENİ Mayıs 2009 Kaynak: www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/si.html copyright@deik 1 ÜLKE PROFİLİ Resmi Adı : İsveç Krallığı Yönetim Şekli : Anayasal Monarşi Kral: XVI. Carl

Detaylı

GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ

GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ VİETNAM ÜLKE RAPORU Hazırlayan : Mustafa YAVUZ Ankara - April, 2011 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İHRACATI GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ VİETNAM Temel Sosyal ve Ekonomik Göstergeler Temel Sosyal

Detaylı

ORTA DOĞU DURUM RAPORU

ORTA DOĞU DURUM RAPORU ORTA DOĞU DURUM RAPORU Ocak, 2011 ORTADOĞU HARİTASI 1 BÖLGE VİZYONUMUZ Bölgenin üretken faktörlerini ve dinamiklerini bir araya getirerek; üretim ve istihdamı artırmak, sahip olduğu kültürel miras ile

Detaylı

GÜRCİSTAN ÜLKE RAPORU

GÜRCİSTAN ÜLKE RAPORU GÜRCİSTAN ÜLKE RAPORU Hazırlayan : Sinan YÜZAL Ankara - March, 2012 GÜRCİSTAN Temel Sosyal ve Ekonomik Göstergeler? Temel Sosyal Göstergeler Nüfus 4,5 milyon Dili Resmi dil: Gürcüce Etnik Yapı: Gürcü (%

Detaylı

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Yunanistan Ülke Raporu

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Yunanistan Ülke Raporu Trakya Kalkınma Ajansı www.trakyaka.org.tr Yunanistan Ülke Raporu YUNANİSTAN ÜLKE RAPORU Temmuz 2011 İÇİNDEKİLER GENEL BİLGİLER 1 1. YUNANİSTAN EKONOMİSİ VE TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER 3 Trakya Kalkınma

Detaylı

RUSYA FEDERASYONU. Ülke Bülteni. DEİK / Türk Rus İş Konseyi

RUSYA FEDERASYONU. Ülke Bülteni. DEİK / Türk Rus İş Konseyi 2012 RUSYA FEDERASYONU Ülke Bülteni DEİK / Türk Rus İş Konseyi 1 Genel Bilgiler Resmi Adı: Rusya Federasyonu Yönetim Biçimi: Federasyon Başkenti: Moskova Başlıca Kentleri: St.Petersburg, Nijni Novgorod,

Detaylı

1999 2000 2001 2002 2003 GSYİH (piyasa fiyatlarıyla milyar Ley)

1999 2000 2001 2002 2003 GSYİH (piyasa fiyatlarıyla milyar Ley) ROMANYA ÜLKE PROFİLİ Temel Sosyal Ve Ekonomik Göstergeler Nüfus 22 355 551 (Temmuz 2004 tahmini) Dil Romence. Ayrıca yaygın olarak İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Almanca Din Ortodoks (%87), Protestan

Detaylı

EXPORT KÖRFEZ İN İŞ MERKEZİ GLOBAL

EXPORT KÖRFEZ İN İŞ MERKEZİ GLOBAL GLOBAL EXPORT HSBC BANK A.Ş. nin katkılarıyla hazırlanmıştır. Aralık 2014 KÖRFEZ İN İŞ MERKEZİ Başkenti Abu Dhabi nin petrol gelirleri, Dubai nin turizm ve alışveriş gelirleri ile Birleşik Arap Emirlikleri

Detaylı

ALMANYA. Ülke Raporu. Gürhan DEMİREL Dış Ekonomik İlişkiler Müdürlüğü Uzman Yardımcısı

ALMANYA. Ülke Raporu. Gürhan DEMİREL Dış Ekonomik İlişkiler Müdürlüğü Uzman Yardımcısı ALMANYA Ülke Raporu Gürhan DEMİREL Dış Ekonomik İlişkiler Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Mayıs 2009 I. GENEL BİLGİLER Resmi Adı Federal Almanya Cumhuriyeti Başkenti Berlin Resmi Dili Almanca Nüfusu 82,2 milyon

Detaylı

3. WTM Latin Amerika Turizm Fuarı

3. WTM Latin Amerika Turizm Fuarı 3. WTM Latin Amerika Turizm Fuarı Latin Amerika da gerçekleştirilen en önemli turizm tanıtım organizasyonu olarak kabul edilen WTM Latin Amerika Turizm Fuarı 60 ülkeden yaklaşık 1.300 kurum/kuruluşun stand

Detaylı

IRAK IRAQ עיראק ИРАК ΙΡΑΚ

IRAK IRAQ עיראק ИРАК ΙΡΑΚ العراق IRAK IRAQ ª عراق עיראק ИРАК ΙΡΑΚ KUZEY IRAK ÇALIŞMA ZİYARETİ VE SÜLEYMANİYE FUARI RAPORU 08.06.2011 İÇİNDEKİLER 1. Irak Hakkında Genel Bilgiler... 2 2. Kuzey Irak Bölgesi... 3 3. Irak ın İnşaat

Detaylı

GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ

GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ UKRAYNA ÜLKE RAPORU Hazırlayan : Bora ESEN Ankara - April, 2011 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İHRACATI GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ UKRAYNA Temel Sosyal ve Ekonomik Göstergeler Temel Sosyal Göstergeler

Detaylı

KAZAKİSTAN ÜLKE RAPORU

KAZAKİSTAN ÜLKE RAPORU KAZAKİSTAN ÜLKE RAPORU Hazırlayan : Koray Ali KONCA Ankara - December, 2012 KAZAKİSTAN Temel Sosyal ve Ekonomik Göstergeler? Temel Sosyal Göstergeler Nüfus Dil 16,7 milyon (2011, tahmini) Kazakça, Rusça

Detaylı

İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN HOLLANDA

İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN HOLLANDA İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN HOLLANDA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ ARALIK 2009 İÇİNDEKİLER I. HOLLANDA HAKKINDA GENEL BİLGİLER...

Detaylı

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilmek kaydı ile alıntı yapılabilir. Dökümanın her hangi bir yöntemle çoğaltılması ve/veya basılı ya da elektronik her

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilmek kaydı ile alıntı yapılabilir. Dökümanın her hangi bir yöntemle çoğaltılması ve/veya basılı ya da elektronik her Yasal Uyarı : Kaynak gösterilmek kaydı ile alıntı yapılabilir. Dökümanın her hangi bir yöntemle çoğaltılması ve/veya basılı ya da elektronik her hangi bir ortamda dağıtımı yasaktır. ROMANYA 5 Üyesi Olduğu

Detaylı

EXPORT GLOBAL. Ekim 2014

EXPORT GLOBAL. Ekim 2014 GLOBAL EXPORT HSBC BANK A.Ş. nin katkılarıyla hazırlanmıştır. Ekim 2014 ÇOK ÇEŞITLILIĞIN VE FIRSATLARIN ÜLKESI İhracata yönelik üretim sistemi, yabancı yatırımlara gösterilen maksimum kolaylık ve çokçeşitli

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI MISIR ARAP CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU

KONYA TİCARET ODASI MISIR ARAP CUMHURİYETİ ÜLKE RAPORU KONYA TİCARET ODASI MISIR ARAP CUMHURİYETİ Etüd-Araştırma Servisi Temmuz 2008 İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM MISIR HAKKINDA GENEL BİLGİLER 1.1. Coğrafi Göstergeler.. 2 1.2. Demografik Göstergeler... 3 1.3.

Detaylı

NAZİLLİ TİCARET ODASI

NAZİLLİ TİCARET ODASI NAZİLLİ TİCARET ODASI SIRBİSTAN ÜLKE RAPORU AR-GE BÖLÜMÜ OCAK 2012 FATİH SARIKAYA ÜLKE KİMLİĞİ Resmi Adı: Sırbistan SIRBİSTAN HAKKINDA GENEL BİLGİLER Yönetim Biçimi: Demokratik Cumhuriyet Devlet Başkanı:

Detaylı

Rusya Ülke Raporu. Rusya Ülke Günü, 19 Nisan 2010 İSO Odakule Meclis Salonu, İstanbul

Rusya Ülke Raporu. Rusya Ülke Günü, 19 Nisan 2010 İSO Odakule Meclis Salonu, İstanbul Rusya Ülke Raporu Rusya Ülke Günü, 19 Nisan 2010 İSO Odakule Meclis Salonu, İstanbul Sayfa 2 / 2 Author: XXXXXXXX Date: XX-XX-XXXX İçindekiler ÖZET BİLGİLER 5 GENEL EKONOMİK DURUM 7 Genel Ekonomik Yapı

Detaylı

TRC3 Bölgesi. Dış Ekonomik Çevre Analizi

TRC3 Bölgesi. Dış Ekonomik Çevre Analizi TRC3 Bölgesi Dış Ekonomik Çevre Analizi 2011 İçindekiler Önsöz 1. Giriş 2. Türkiye de ekonomik dönüşümün ana unsurları 3. Bölge nin İhracat Yapısı 4. Sınır Ötesine İlişkin Değerlendirme a. İktisadi Durum

Detaylı

T.C. DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI DOĞRUDAN FAALİYET MALİ DESTEK PROGRAMI

T.C. DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI DOĞRUDAN FAALİYET MALİ DESTEK PROGRAMI Osmaniye - İskenderun Demir - Çelik Sanayisindeki Sektörel Kümelenme Raporu I T.C. DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI DOĞRUDAN FAALİYET MALİ DESTEK PROGRAMI (2010 Faaliyet Yılı) Osmaniye - İskenderun Demir -

Detaylı

Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhuriyet Adly Mansour Ibrahim Mehlab

Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhuriyet Adly Mansour Ibrahim Mehlab MISIR ÜLKE BÜLTENİ GE NEL BİLGİL GENEL BİLGİ Resmi adı: Mısır Arap Cumhuriyeti Yönetim Şekli Cumhuriyet Devlet Başkanı Adly Mansour Başbakan Ibrahim Mehlab Yüzölçümü 1.001.450 km 2 Nüfusu 85.294.288 (Temmuz

Detaylı