Bu kayıt cihazı tüm olayları kazaları veya önemli anları kaydetmeyebilir. Kullanıcının öngördüğü her olayı kaydeceği garanti edilmez.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bu kayıt cihazı tüm olayları kazaları veya önemli anları kaydetmeyebilir. Kullanıcının öngördüğü her olayı kaydeceği garanti edilmez."

Transkript

1 Mobil DVR Araç Kayıt Cihazı SIV Mobil DVR Araç Kayıt Cihazı Kullanım Kılavuzu Garanti Ve Sorumluluklar Bu kayıt cihazı tüm olayları kazaları veya önemli anları kaydetmeyebilir. Kullanıcının öngördüğü her olayı kaydeceği garanti edilmez. Herhangi bir veri kaybı üreticinin sorumluluğunda değildir. Bir kaza anında gerçekleşek darbe cihazın farkedebileceğinden daha hafif olabilir, bu durumda cihaz kazayı kaydetmeyecektir. Cihaz USB aracılığı ile bilgisayara bağlandığında tüm kayıt fonksiyonları durur. Sadece kaydedilmiş dosyaların üzerinde işlem yapılabilir(seyretme, kopyalama vs.).

2 2 Mobil DVR Araç Kayıt Cihazı İçindekiler 1. Cihazınızı kullanmadan önce 3 2. Kutudaki ekipmanlar 4 3. Cihazın üzerindeki giriş ve çıkışlar Cihaz özellikleri 6 5. Montaj 7 6. Cihazın kullanımı 9 Olay kaydı Cihaz A/V bağlantısı USB bağlantısı USB bilgi aktarma ECO sürüş göstergesi Cihazın düzgün bir şekilde kapatılması 7. Bilgisayar programının kullanımı 15 Programın ana hatları Düğme tanımlamaları Video işlemleri GPS harita penceresi Ayarlar 8. Teknik özellikler 19

3 3 1. Cihazı kullanmadan önce Lütfen güvenliğiniz ve cihazın düzgün bir şekilde kullanılması için aşağıdaki maddelere özen gösteriniz. 1. Lütfen cihazı sökmeyiniz, parçalarında değişiklik yada tamir yapmayınız. Yetkili servisler dışında yapılacak tüm servis müdahaleleri ve diğer değişiklikler cihazınızı garanti dışında bırakacaktır. 2. Cihazdan duman yada yanık kokusu gelirse derhal elektrik bağlantısını kesiniz. 3. Cihazın suyla temas etmesini engelleyiniz, su cihazı bozabilir yangın veya elektrik çarpması riski doğurabilir.. 4. Cihazı kimyasal maddelere maruz bırakmayınız yada deterjan ile dış yüzeyini temizlemeyiniz. 5. Cihazı şiddetli derbelerden koruyunuz ve cihazın girişlerine yabancı cisimler sokmayınız. 6. Cihazın lensine yapıştırılacak etiket ve diğer cisimler cihazın görüşünü engeller, ayrıca cihazın etrafında duran süs, cd gibi gereksiz cisimler görüntüde yansımaya neden olarak video kalitesini olumsuz etkileyebilir.. 7. Cihaz ile birlikte verilen çift taraflı bantlar sadece bir kez temizlenmiş yüzeye cihazı sabitlemek için kullanılmalıdır, cihaz sabitlendikten sonra sağlamlığından emin olunmalı ve aynı bant kullanılarak başka yere yapıştırılmamalıdır. 8. Sadece cihaz ile birlikte verilen güç kablosu kullanılmalıdır, girişleri uysa bile diğer kablolar yangın veya güvenlik riski doğurabilir. 9. Cihaz ıslak elle kullanılmamalıdır. 10. Araç park edildiğinde güç kablosu takılı bırakılmamalıdır, akü boşalabilir. 11. Sürüş esnasında dikkatinizin dağılmaması için cihaz ayarlarıyla oynamayınız. 12. Ani tünel giriş ve çıkışlarında, çok seyrek de olsa görüntü kalitesi kısa bir süre için istenen düzeyin altına düşebilir Ön camdaki koyu renk cam filmi görüntü kalitesini olumsuz etkiler. 14. Çok düşük şiddette darbe oluşturan kazalar yada diğer araçların arasındaki kazalar otomatik olarak kaydedilmeyebilir. 15. Çok şiddetli bir kaza anında güç kablosu cihazdan çıkarsa, kaza anı kaydedilmeyebilir..

4 4 GPS nedir? Mobil DVR Araç Kayıt Cihazı 1. Sivil kullanıma sunulmuş GPS genelde 15 metre yada daha fazla hata payı ile çalışır. Yeraltı tünellerinde, vadilerde, ağaçlık yada dağlık arazilerde, hata oranı 100 metreye kadar çıkabilir. 2. GPS sinyalinin ilk alınmaya başlaması(cold start) arazi, hava koşulları ve diğer etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. 2. Kutudaki ekipmanlar Ürününüzün kutusundan aşağıda belirtilen kablo ve parçaların çıkıp çıkmadığını kontrol ediniz, parçaların tümü çıkmadı ise ürünü satın aldığınız yerden eksik parçaları talep edebilirsiniz. Kullanma kılavuzu Kayıt cihazı AV kablosu Kablo döşeme kiti Çakmak güç kablosu USB kablosu (özel)

5 5 3. Kayıt Cihazı 5.USB hafıza bağlantı soketi 11.ECO ışığı 9. Oynatma düğmesi 10.Güç ışığı 2.Montaj ayağı 7.Video çıkışı (AV-Pal/Ntsc) 4.Güç girişi 6.USB bilgisayar bağlantı soketi 3.Ayak bağlantı noktası 8.Elle Kayıt düğmesi 1.Kamera Lensi 1. Kamera lensi 2. Montaj ayağı: Cihaz bu ayak vasıtası ile ön cama monte edilir. 3. Ayak bağlantı noktası: Cihazı ayağa sabitlemek için bu vida kullanılır. 4. Güç girişi (çakmak güç kablosu bağlantısı) 5. USB çıkışı: USB bellek takmak ve USB belleğe görüntü aktarmak için kullanılır. 6. USB girişi: Cihazı bilgisayara bağlamak için kullanılır. 7. AV çıkışı: Cihazın kaydettiği videolar ve ses direk olarak bu kablonun takıldığı monitorden izlenebilir. Pal veya NTSC olarak ayarlanabilir. 8. Elle kayıt tuşu: Gerek görüldüğünde olay kaydetmek için kullanılır. 9. Oynatma düğmesi: Kaydedilen olayları oynatmak için kullanılır. 10. Güç Işığı: Cihazın durumu hakkında bilgi verir. 11. ECO Işığı: ECO sürüş göstergesi. Aynı zamanda cihazın durumu hakkında da bilgi verir.

6 6 Mobil DVR Araç Kayıt Cihazı 4. Kayıt cihazının özellikleri Kaza kaydı Ani fren, dönüş hızlanma yada darbe oluşturacak şekilde kaza veya bir olay meydana geldiğinde olayın öncesi ve sonrası cihaz tarafından sensör kaydı olarak kaydedilir ve saklanır. Yüksek video kalitesi H.264 video formatı sayesinde görüntüler yüksek bir kayıt kalitesi ile kaydedilir. Elle kayıt Sürücü elle kayıt tuşuna basarak istediği olayı cihaz hafızasına alabilir. tuşa basıldıktan yirmi saniye öncesi ve sonrası kaydedilir. Güvenli sürüş detayları bilgisi Sadece kaza görüntüsü değil, 3 düzlemde G-sensörü bilgileri ve GPS verileri de görüntüler ile birlikte kaydedilir. Kolay yedekleme Kayıtlar USB bellek yada USB kablosu aracılığı ile bilgisayara kolay bir şekilde aktarılarak detaylı olarak incelenebilir. Hadise analiz yazılımı Olaylar özel yazılım sayesinde detaylı bir şekilde incelenerek AVI formatında bilgisayara kaydedilebilir. Videolardan görüntü alınması, görüntülerin yazdırılması ve diğer gerekli işlemler yazılım üzerinden gerçekleştirilebilir. Kişiselleştirme Yazılım sayesinde cihazın özellikleri ayarlanabilir. Cihazın çeşitli parametreleri ve hassasiyeti yazılım üzerindeki menüler aracılığı ile düzenlenebilir. ECO sürüş göstergesi Kayıt cihazınız yakıt tüketimini arttıracak şekilde araç kullanıldığında sizi uyararak, daha ekonomik ve güvenli araç kullanmanıza yardımcı olur.

7 7 5. Kayıt cihazının montajı Cihazınızdan daha iyi performans almak ve verimli bir şekilde kullanabilmek için montaj esnasında lütfen aşağıdaki maddelere özen gösteriniz. 1. Kayıt cihazını kutudaki USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın. Cenmax Manager programını çalıştırın. Cenmax Manager programında ayarlar tuşuna basın. 'Zaman ayarı' tuşuna basın, cihazınızın zaman ve tarih bilgileri bilgisayarınız ile eşitlenecektir. * Zaman ayarı cihaz satın alındıktan sonra en az bir kere yapılmalıdır. 2. Aracı düz ve aydınlık bir yere park edin ve cihazı monte etmeden önce motoru kapatın. 3. Camda cihaz için ayırdığınız yeri temizleyin. Cihazın sürücünün görüşünü engellemeyecek kadar yükseğe ancak GPS anteninin düzgün sinyal alabilmesi için camın en üst noktasından biraz daha aşağıya yerleştirilmesi daha uygun olacaktır. Cihazın ön yarısının camdan direk gökyüzüne baktığına emin olun. 4. Kamera lensinde koruyucu bi kapak vardır. * Kurulumdan önce kapağın çıkartılmış olduğuna emin olun.

8 8 Mobil DVR Araç Kayıt Cihazı 5. Kayıt cihazını montaj ayağındaki çift taraflı bandı kullanarak lens öne gelecek şekilde ve araç ile aynı yatay düzlemde yerleştirin.sabitleme vidasını sürüş esnasında hareket etmemesi için iyice sıkın. Cihazın düzgün olarak kaydettiğine emin olmak için bir adet test kaydı yapıp seyredin. 6. Güç kablosunu kayıt cihazına takın ve kablo döşeme kitini kullanarak kabloyu uygun şekilde döşeyin. 7. Güç kablosunu aracın çakmak girişine takın (DC 12V, 24V) * Sadece cihazın kutusundan çıkan güç kablosunu kullanın. 8. Aracı çalıştırın, cihazın üzerindeki tüm ışıklar yanacaktır. Cihaz bir kez bipleyecek. Birkaç saniye sonra GÜÇ ışığı hariç diğer tüm ışıklar sönecek ve cihaz çalışmaya başlayacaktır. 9. Cihaz çalıştıktan sonra bir test sürüşüne çıkarak, elle kayıt tuşu ile bir kaç kayıt yapın ve ardından bilgisayarınızda bu kayıtları izleyerek, cihazın istenildiği şekilde kayıt yaptığına emin olun

9 9 6. Cihazın kullanımı Olay kaydı 1. Güç kablosunu taktıktan sonra aracı çalıştırın. 2. Cihazın üzerindeki tüm ışıklar yanacaktır. Cihaz bir kez bipleyecek. Birkaç saniye sonra güç ışığı hariç diğer tüm ışıklar sönecek ve cihaz çalışmaya başlayacaktır. Sürekli kayıt işlevi başlayacak ve cihaz hafızasına görüntüler kayıt edilecektir. 3. Ani fren sarsıntı yada cihazın G-sensorunu tetikleyecek bir olay gerçekleştiğinde cihaz bipleyecek ve cihaz hafızasına olay kaydı olarak işlenecektir. Olaydan 20 saniye öncesi ve sonrası olmak üzere 40 saniye video kaydı yapılacaktır. *Not: Olay kaydı dosyası ışık ve hareket durumuna göre 40 saniyeden kısa olabilir. 4. Cihazın bir olayı kaydetmesini istediğiniz zaman, elle kayıt tuşuna basarak tuşa basıldığı anın 20 saniye öncesinin ve sonrasının kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. 5. Kayıt ünitesi güç kablosu takıldığı ve cihaza güç geldiği anda kayıt işlemine başlar ve hafıza yeterliği olduğu sürece eski sürekli kayıt dosyalarını silerek, eskilerinin üzerine yeni sürekli kaydı yapar, olay ve manuel kayıt dosyaları bu işlem esnasında silinmez. Sürekli kayıt dosyaları cihaza USB bellek takılarak cihazdan okunamaz sadece ayarlanan sayıdaki son elle kayıt ve olay dosyaları alınır, sürekli kayıt dosyalarına ulaşmak için cihazı bilgisayara bağlamalısınız.

10 10 Mobil DVR Araç Kayıt Cihazı A/V Video Bağlantısı ve Ekran 1. Kaydedilen dosyalar A/V kablosu aracılığı ile araç navigasyon sisteminde yada destekleyen diğer sistemlerde izlenebilir.. 2. Kayıtları izlerken aracınızı güvenli biryere parkedin. 3. Kayıt cihazının A/V kablosunu araç navigasyon sisteminin yada aracınızdaki A/V destekleyen cihazın girişine takın, bağlantıyı yapmadan önce iki cihazın da açık olduğuna emin olun. 4. Kayıt cihazındaki OYNATMA tuşuna basın. 5. Görüntüler izlenirken cihazın kayıt fonksiyonları çalışmaz. 6. Görüntü izleme esnasında GÜÇ ışığı sürekli yanar ve ECO ışığı yanıp söner. 7. Olaylar kaydedildikleri sırada oynatılırlar, OYNATMA tuşuna basarak bir sonraki olay kaydını izleyebilirsiniz. 8. Görüntüler izlenirken elle kayıt tuşuna basar iseniz, görüntü gösterimi durur ancak cihaz kayda başlamaz. Cihazın kayda başlaması için manuel kayıt tuşuna tekrar basılması gerekir. 9. Tüm görüntüler izlendikten sonra kayıt cihazı normal operasyon moduna geri dönecektir..

11 11 USB Bağlantısı 1. Kayıt cihazını kutudan çıkan USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. 2. Cihaz bir kez bipleyecek, Güç Işığı yanacak, ECO ışığı mavi olarak yanacaktır. 3. Cihaz bilgisayara bağlı iken hiçbir kayıt işlevi çalışmaz sadece dosyaların yönetimi, izlenmesi, kopyalanması ve silinmesi işlemleri yapılabilir.. 4. Bilgisayar Kayıt cihazını bir disk ünitesi olarak tanıyacaktır.. 5. Kayıt cihazındaki dosyaları görüntüleyin. 6. CenmaX manager.exe programını çalıştırın. 7. Cenmax manager programı cihaz üzerindeki dosyaların izlenmesi, dışarı kaydedilmesi, silinmesi ve cihazınızın diğer ayarlarının değişirilmesi için kullanılır. Programın detaylı kullanım bilgileri için bkz. Sayfa 15. Not: Programın dil seçimi işletim sisteminize göre otomatik olarak yapılandırılacaktır. İşletim sistemini Türkçe ise program Türkçe, ingilizce ise ingilizce olarak çalışacaktır.

12 12 Mobil DVR Araç Kayıt Cihazı USB bilgi aktarma 1. Olay ve Elle kayıt dosyaları, cihaz üzerindeki USB girişi vasıtası ile USB hafıza cihazına kaydedilebilir. 2. USB belleği cihaza takın. * USB hazıfa FAT32 olarak formatlanmalıdır, FAT16 veya NTFS desteklenmez. 3. Cihaza USB bellek cihaza takıldığında güç ışığı söner ve ECO ışığı mavi olarak yanar. 4. Bir süre sonra cihaz dosyaları kopyalamaya başlar. Sadece son kaydedilen toplam 10* adet Elle kayıt ve olay kaydı bilgisi USB belleğe yüklenir daha fazla kayıt bilgisine ulaşılması gerekiyorsa cihaz bilgisayara bağlanmalıdır. *USB belleğe yüklenecek dosya adedi cihaz ayarlarından değiştirilebilir. 5. Dosyaların kopyalanması bittiğinde ECO ışığı yeşil olarak yanar. 6. Eğer dosyalar herhangi bir sebepten solayı kopyalanamaz ise cihaz sürekli olarak bipler ve ECO ışığı kırmızı olarak yanar. USB bellek dolu yada uygun şekilde formatlanmamış olabilir. * Kayıt cihazı tüm USB bellekler ile uyumlu şekilde çalışmayabilir. 7. USB hafıza üzerindeki boş alan 1GB'dan daha büyük olmalıdır. 8. USB ye dosyaların kopyalanması esnasında Elle Kayıt tuşuna basılır ise kopyalama işlemi durdurulur ve cihaz normal çalışmasına geri doner. 9. USB belleği cihazdan çıkartın ve bilgisayara takarak kopyalanmış kayıt dosyalarını izleyin.

13 13 ECO Sürüş Göstergesi 1. ECO sürüş göstergesi ekonomik bir şekilde araç kullanılmasına yardımcı olur. 2. Dahili G sensörü araç kullanımını analiz ederek sürüş ekonomisi hakkında renk kodları ile bilgi verir. 3. Eğer sert fren ani gazlama ve ani direksiyon hareketlerinden kaçınılmış ise ECO led yeşil yanacaktır. 4. LED mavi yandığında orta düzey sürüş ekonomisi sağlanmıştır. 5. ECO LED kırmızı ise sürüş ekonomisi sağlanamamıştır. 6.Skor analiz edilirken cihazın renk kodu sürekli olarak değişebilir.

14 14 Mobil DVR Araç Kayıt Cihazı Cihazın kapatılması 1. Kontak kapatıldığında kayıt cihazıda kapanacaktır. Cihazdaki verilerin kaybolması ihtimalini ortadan kaldırmak için aşağıdaki yönergeleri uygulayınız. 2. Eğer manuel kayıt tuşuna basıldı ise lütfen aracı kapatmadan önce 20 saniye bekleyiniz. 3. USB hafızaya veri aktarımı sırasında kontağınızı kapatmayınız, yada cihazı çakmak soketinden çıkartmayınız. 4. Eğer aracınızın çakmak soketindeki elektriği kontak kapatıldığı anda kesmiyor ise Aracı terkederken çakmak kablosunu yerinden çıkartınız aksi durumda akünüzün boşalması ihtimali mevcuttur.

15 15 Cenmax manager programının kullanımı Kayıt cihazını yada kayıt cihazının yükleme yaptığı Usb belleği bilgisayarınıza takın ve Cenmax_manager.exe programını çalıştırın. Cenmax manager programının genel özellikleri Program çalıştırıldığında aşağıda görüldüğü gibi bir ekran karşınıza gelecektir Video alanı: Video gösteriminin yapıldığı alan. 2. İvme sensor grafiği, gösterilen kaydın ivme sensör bilgileri. (X: Sağ-Sol. Y: İleri-Geri. Z: Yukarı-Aşağı Akselerasyon bilgisi) 3. Kayıt süresi çubuğu. 4. Video oynatma kontrolleri. 5. Araçlar : Görüntü yakalama, yazdırma, video dışarı aktarımı, kurulum 6. Kaydın ekonomi sürüş skoru. (80 üzeri ekonomik ve güvenli, normal, 60 altı kötü.) 7. GPS harita penceresi. 8. Öngösterim penceresi, seçilen kayıt dosyasının bir karesini gösterir. 9. Dosya listesi

16 16 Mobil DVR Araç Kayıt Cihazı Düğme Açıklamaları Simge Adı Açıklama Kapat Kurulum Resim Yakala Yazdır Yedek Hız Kontrol Ses Oynat Ters Oynat Dondur Durdur Önceki Kare Sonraki kare Aç Programı kapat Bilgisayara bağlı kayıt cihazının ayarları. Videoda o an gösterilen kareyi jpg olarak kaydeder Gösterilen kareyi yazdırır Kayıt dosyalarının yedeklenmesi ve AVI dosyasına dönüştürülmesi Video oynatma hızını değiştirir Ses kontrolü Kayıt dosyasını oynatır Kayıt dosyasını sondan başa oynatır Görüntüyü dondurur Oynatımı durdurur Bir önceki kareyi gösterir Bİr sonraki kareyi gösterir Video ve kayıt dosyası aç Not: Programın dil seçimi işletim sisteminize göre otomatik olarak yapılandırılacaktır. İşletim sistemini Türkçe ise program Türkçe, ingilizce ise ingilizce olarak çalışacaktır.

17 17 Kayıt dosyalarının, yedeklenmesi ve AVI olarak kaydedilmesi Kayıt dosyası açmak için Cenmax manager dosya listesi bölümündeki klasör tuşuna basın. Kayıtların bulunduğu klasörü seçin. Cenmax Manager klasördeki dosyaları listeleyecektir. Cenmax Manager yedek tuşuna basın. AVI yedek al seçeneğini seçin Orjinal dosyayı kaydetmek için yedek tuşuna, AVI dosyası olarak yedek almak için AVI yedek tuşuna basın Dosyaların kaydedileceği klasörü seçin. Tamam tuşuna basarak işlemi gerçekleştirin.

18 18 Mobil DVR Araç Kayıt Cihazı GPS harita penceresi Yan tarafta görüldüğü gibi aracın kayıt esnasındaki durumu harita penceresinde gösterilir Aracın durumunu harita üzerinde görebilmek için bilgisayarınızda internet bağlantısı olmalıdır. GPS sinyalinin doğru alınamadığı alanlarda yada kayıt içinde GPS verisi yok ise, harita gösterilmeyebilir. Kurulum Başlık Seçenek Açıklama Çözünürlük 640 x 480 Bu modelde standart olarak 640x480 çözünürlük kullanılmaktadır Görüntü Kalitesi 5 Seviye Çok düşük, Düşük, Normal, Yüksek, Çok Yüksek Kare/Sn 4 Seviye Kare saniye G-Sensor Hassasiyeti Değer yükseldikçe sensörün kayıt edeceği olayın daha şiddetli gerçekleşmesi gerekir. Kaza ve olayları kaçırmamak için fazla yükseltmekten kaçınılmalıdır. 0 ila 2 arası değer verilebilir. X Y Z Sağ-Sol ivmelenme (Viraj ve yandan gerçekleşen kazalar) İleri-Geri ivmelenme (Fren, gaz ve ön ve arkadan gerçekleşen kazalar) Yukarı aşağı ivmelenme (Çukur, tümsek gibi dikey harekete neden olan durumlar) OlayKaydı Uyarı açık/kapalı Bir olay algılandığında cihazın Ötmesi Tuş Sesi açık/kapalı Tuş sesi Ses açık/kapalı Ses kaydı A/V Çıkış NTSC/PAL A/V video çıkışı tipi Türkiye için PAL uygundur. Zaman Ayarı Cihazın Zaman ve Tarih bilgileri bilgisayarınız ile eşitlenir. (Cihaz ilk satın alındığında 1 kez yapılmalıdır.) Hafıza Biçimlendir Cihaz hafızası tamamen silinir. Fabrika Ayarları Cihazın tüm ayarları fabrika tarafından öngörülenlere çevrilir.

19 19 Teknik özellikler İşlemci CPU Performans CUPID ASIC 133 MHz İvme Sensorü Dahili ivme sensörü Çarpışma Fren Kaza Tanımlama GPS GPS modülü Dahili Sensör Lens CMOS Yüksek kalite cam lens Kamera Çözünürlük 640 x 480 Mikrofon Açı Hassasiyet Tip Hassasiyet 64.8 (D) x 92.8 (Y) x (Ç) 0.8 Lux C -38dB Hafıza Nand flash bellek 1GB USB cihaz USB 2.0 (1.1 uyumlu) Arayüz Çalışma Sıcaklığı İşletim Sistemi Window98, ME, 2000, XP, Vista 32 USB çıkışı USB port / : FAT 16/32 AV Çıkış 720x480 (NTSC/PAL) Çalışma Ortam ısısı 0 C ~ 50 C Çalışma gerilimi 12-24V 200mA Güç USB 5V Çakmak adaptörü

20 Notlar:

Drive Recorder. Kayıt

Drive Recorder. Kayıt Drive Recorder Kullanma Kılavuzu Sürüş Kayıt 1 Roadscan ı seçtiğiniz için teşekkürler Roadscan aracınızla yaptığınız kazaları ve sebeplerini video görüntüsü olarak kaydedip, kazaların sebeplerini tespit

Detaylı

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Dijital Video Kullanma Kılavuzu Kayıt Cihazı DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Baskı:1.3.0 DİKKAT! ELEKTRİK ÇARPMA RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN, CİHAZ ELEKTİK KAYNAĞINA BAĞLI İKEN AÇMAYINIZ. CİHAZ İÇİNDEKİ

Detaylı

Mobil HD Snap Kamera

Mobil HD Snap Kamera Mobil HD Snap Kamera İleri seviye işlemlerle ilgili ayrıntılar için, ürünle verilen CD-ROM da bulunan Mobil HD Snap Kamera El Kitabı belgesine bilgisayar aracılığıyla bakın. Kullanma Kılavuzu Ürünü kullanmadan

Detaylı

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER UR-AND41HVR UR-AND42HVR UR-AND81HVR UR-AND82HVR UR-GR163 UR-AND162HVR UR-ANP41H UR-ANP91H UR-ANP161H UR-ANP42H UR-ANP92H UR-ANP162H

Detaylı

TUR. Kullanıcı Kılavuzu. Dijital Kamera

TUR. Kullanıcı Kılavuzu. Dijital Kamera TUR Dijital Kamera Kullanıcı Kılavuzu En iyi performansı garanti etmek için, lütfen makineyi kullanmadan önce Kullanıcı Kılavuzunu okuyunuz. TÜRKÇE TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU PENTAX MX-1 i satın aldığınız

Detaylı

RICOH WG-4 GPS RICOH WG-4

RICOH WG-4 GPS RICOH WG-4 Başlarken 1 Dijital Kamera RICOH WG-4 GPS RICOH WG-4 Kullanıcı Kılavuzu Genel İşlemler Fotoğraf Çekimi Fotoğrafların İzlenmesi ve Silinmesi 2 3 4 Düzenleme ve Baskı Alma 5 Ayarlar 6 Bilgisayarla Bağlantı

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A RENICA KAYIT CİHAZI KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A Modelleri için geçerlidir. İÇİNDEKİLER Çok Önemli Notlar Bölüm 1 Genel açıklama 1.1 Tanıtım 1.2 Aksesuarlar 1.3 Ana özellikler 1.4 Teknik parametreler

Detaylı

Kullanıcı El Kitabı. Ağ (JPEG2000+H.264) 16 Kanal Bağımsız Ağ DVR si. Sürüm1.0. Ses, USB Yedekleme özelliği

Kullanıcı El Kitabı. Ağ (JPEG2000+H.264) 16 Kanal Bağımsız Ağ DVR si. Sürüm1.0. Ses, USB Yedekleme özelliği Ağ (JPEG2000+H.264) SES/ SIRALI AĞ Kullanıcı El Kitabı Sürüm1.0 16 Kanal Bağımsız Ağ DVR si Ses, USB Yedekleme özelliği Sağlam ve güvenilir, gerçekten bağımsız Dijital Video Çoğullamalı Kaydedici Kurulum

Detaylı

Sayısal Video Kayıt Cihazı

Sayısal Video Kayıt Cihazı KULLANIM KILAVUZU Sayısal Video Kayıt Cihazı Cihazınızı çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyun ve kılavuzu ilerde başvurmak için saklayın. MODELS LRD5160 Serileri LRD5080 Serileri 1209 (V1.0)

Detaylı

AĞ VİDEO KAYDEDİCİ. Kullanım Kılavuzu SRN-1000

AĞ VİDEO KAYDEDİCİ. Kullanım Kılavuzu SRN-1000 AĞ VİDEO KAYDEDİCİ Kullanım Kılavuzu SRN-1000 Ağ Video Kaydedici Kullanım Kılavuzu Telif hakkı 2012 Samsung Techwin Co., Ltd. Tüm hakları saklıdır. Ticari marka Samsung Techwin Co., Ltd.'in tescilli logosudur.

Detaylı

Önemli: Çalışma veya bu birim bakımı önce bu kılavuzunu okuyun ve özel güvenlik uyarı ve önlemler dikkat.

Önemli: Çalışma veya bu birim bakımı önce bu kılavuzunu okuyun ve özel güvenlik uyarı ve önlemler dikkat. Ticari markalar AUTEL MaxiSysTM, MaxiDAS, MaxiScan, MaxiTPMS, MaxiVideoTM, MaxiRecorder ve MaxiCheckTM AUTEL akıllı technology Co, Ltd, Çin, ABD ve diğer ülkelerde kayıtlı ticari markalarıdır. Diğer markalar

Detaylı

AĞ VİDEO KAYDEDİCİ. Kullanım Kılavuzu SRN-470D/1670D

AĞ VİDEO KAYDEDİCİ. Kullanım Kılavuzu SRN-470D/1670D AĞ VİDEO KAYDEDİCİ Kullanım Kılavuzu SRN-470D/1670D Ağ Video Kaydedici Kullanım Kılavuzu Telif hakkı 2014 Samsung Techwin Co., Ltd. Tüm hakları saklıdır. Ticari marka Samsung Techwin Co., Ltd.'in tescilli

Detaylı

Mobil HD Snap Kamera

Mobil HD Snap Kamera Mobil HD Snap Kamera İleri seviye işlemlerle ilgili ayrıntılar için, ürünle verilen CD-ROM da bulunan Mobil HD Snap Kamera El Kitabı belgesine bakın. Kullanma Kılavuzu Ürünü kullanmadan önce, lütfen bu

Detaylı

LCD LED TV KULLANIM KILAVUZU

LCD LED TV KULLANIM KILAVUZU LCD LED TV KULLANIM KILAVUZU İçindekiler Güvenlik Önlemleri... 31 Çevresel Bilgi... 32 TV - Özellikler... 33 TV nin Görüntülenmesi... 33 TV Kontrol tuşları ve Çalıştırma... 33 Uzaktan kumandanın görüntülenmesi...

Detaylı

Televizyon Kullanma Kılavuzu AL40L 5431 4B

Televizyon Kullanma Kılavuzu AL40L 5431 4B Televizyon Kullanma Kılavuzu AL40L 5431 4B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Bu ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan ürününüzün

Detaylı

VESTEL TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS SMART 40PF7014 40 LED TV

VESTEL TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS SMART 40PF7014 40 LED TV VESTEL TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS SMART 40PF7014 40 LED TV İçindekiler Güvenlik Önlemleri... 1 Çevresel Bilgi... 2 TV - Özellikler... 3 TV nin Görüntülenmesi... 3 TV Kontrol tuşları

Detaylı

8 Kanal/16 Kanal DVR Kullanım Kılavuzu

8 Kanal/16 Kanal DVR Kullanım Kılavuzu SHR-6080/6082/6160/6162/6163/6164 8 Kanal/16 Kanal DVR Kullanım Kılavuzu olanakları hayal edin Bir Samsung ürünü aldığınız için teşekkürler ederiz. Daha eksiksiz bir hizmet alabilmek için lütfen ürününüzü

Detaylı

VESTEL TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS SMART 50PF7055 50 LED TV

VESTEL TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS SMART 50PF7055 50 LED TV VESTEL TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS SMART 50PF7055 50 LED TV İçindekiler Güvenlik Önlemleri... 1 Çevresel Bilgi... 2 TV - Özellikler... 3 TV nin Görüntülenmesi... 3 TV Kontrol tuşları

Detaylı

Sayısal Video Kayıt Cihazı

Sayısal Video Kayıt Cihazı KULLANIM KILAVUZU Sayısal Video Kayıt Cihazı Cihazınızı çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyun ve kılavuzu ileride başvurmak üzere saklayın. MODEL LE1004 P/NO : COV30369303 2 Güvenlik Bilgileri

Detaylı

DMC-TZ58. Gelişmiş özelliklerle ilgili Kullanım Talimatları. Dijital Fotoğraf Makinesi

DMC-TZ58. Gelişmiş özelliklerle ilgili Kullanım Talimatları. Dijital Fotoğraf Makinesi Gelişmiş özelliklerle ilgili Kullanım Talimatları Dijital Fotoğraf Makinesi Model No.DMC-TZ57 DMC-TZ58 Bu ürünü kullanmadan önce lütfen talimatları dikkatlice okuyun ve ileride kullanmak üzere bu kılavuzu

Detaylı

feragatnameler... 31 Program Seçenekleri... 17 Teletekst... 17

feragatnameler... 31 Program Seçenekleri... 17 Teletekst... 17 İçindekiler TV - Özellikler... 2 DLNA Ağ Servisinin Kullanımı... 20 Sayın SHARP müşterisi... 3 İnternet Portal... 20 Önemli emniyet tedbirleri... 3 Netflix... 20 Çevresel Bilgi... 6 HBBTV Sistemi... 21

Detaylı

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1 Sunum... 3 2 Giriş... 4 3 Güvenlik... 5 3.1 Uyarılar (Mutlaka Okuyunuz!)... 5 3.2 Kullanılan Sembol Açıklamaları... 7 4 Kurulum... 8 4.1 Taşıma... 8 4.2 Paketin Açılması... 8 4.3 Yer seçimi...

Detaylı

SHR-5040 SHR-5042 Gerçek zamanlı DVR Kullanıcı kılavuzu

SHR-5040 SHR-5042 Gerçek zamanlı DVR Kullanıcı kılavuzu SHR-5040 SHR-5042 Gerçek zamanlı DVR Kullanıcı kılavuzu Gerçek zamanlı DVR kullanıcı kılavuzu Olasılıkları hayal ediniz Bir Samsung ürünü satın aldığınız için teşekkür ederiz. Daha eksiksiz bir hizmet

Detaylı

VESTEL TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS 3D SMART 47PF9060 47 LED TV

VESTEL TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS 3D SMART 47PF9060 47 LED TV VESTEL TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS 3D SMART 47PF9060 47 LED TV İçindekiler Güvenlik Önlemleri... 1 Çevresel Bilgi... 2 TV - Özellikler... 3 TV nin Görüntülenmesi... 3 TV Kontrol

Detaylı

Kablosuz APP Kamera. Kurulum ve Kullanım Kılavuzu C935IP. Sürüm 1.0

Kablosuz APP Kamera. Kurulum ve Kullanım Kılavuzu C935IP. Sürüm 1.0 Kablosuz APP Kamera Kurulum ve Kullanım Kılavuzu C935IP Sürüm 1.0 BU ÜRÜNÜ KULLANMADAN ÖNCE, LÜTFEN BU TALİMATLARI DİKKATLE OKUYUN VE İLERİDE BAŞVURMAK İÇİN BU KILAVUZU SAKLAYIN. Son teknoloji WAPP kamera

Detaylı

GOLDMASTER M9 WIFI Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu

GOLDMASTER M9 WIFI Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu GOLDMASTER M9 WIFI Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu www.goldmaster.com.tr 1 İÇİNDEKİLER 1. Güvenlik Bilgisi...5 2. Görünüm. 8 3.Kullanmadan Önce.10 SIM Kartın Takılması... 10 Hafıza Kartının TakılmasıHata!

Detaylı

Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar

Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar patriot Bu kullanma kılavuzu Piranha Patriot için geçerlidir. Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar gösterebilir. 2010 Piranha. Tüm hakları

Detaylı

TÜRKSAT DÝJÝTAL HD UYDU ALICI

TÜRKSAT DÝJÝTAL HD UYDU ALICI TÜRKSAT DÝJÝTAL HD UYDU ALICI İçindekiler Özellikler... 2 Güvenlik Önlemleri... 2 Uzaktan Kumandaya Genel Bakış... 4 Bağlantılar... 5 Uzaktan Kumanda... 6 TV Bağlantısı... 6 Güç Bağlantısı... 7 Açma Kapatma...

Detaylı

TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS SMART 42FA7500 42 LED TV

TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS SMART 42FA7500 42 LED TV TELEViZYON KULLANIM KILAVUZU OPERATING INSTRUCTIONS SMART 42FA7500 42 LED TV İçindekiler Güvenlik Bilgileri... 1 Başlangıç... 2 Bilgiler & Özellikler & Aksesuarlar... 2 Uzaktan Kumanda... 5 Bağlantılar...

Detaylı

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ. Referans Kılavuz

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ. Referans Kılavuz DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ Referans Kılavuz Tr Ticari Marka Bilgileri Microsoft ve Windows ve Windows Vista, ABD ve/veya diğer ülkelerde Microsoft Corporation şirketine ait ticari markalar veya tescilli

Detaylı