Endüstri Mühendisliği Bölümü Üniversite-Sanayi/İş Dünyası İşbirliği Projeleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Endüstri Mühendisliği Bölümü Üniversite-Sanayi/İş Dünyası İşbirliği Projeleri"

Transkript

1 Endüstri Mühendisliği Bölümü Üniversite-Sanayi/İş Dünyası İşbirliği Projeleri

2 Giriş BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ülkemizde uluslararası tanınılırlığı en yüksek bölümlerden biridir. 22 tam zamanlı öğretim üyesi ve 50 araştırma görevlisi bulunan bölümümüzde lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri verilmektedir. Tüm programlarda toplam 800 öğrencimiz bulunmaktadır. Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ülkemizde üniversite sanayi işbirliğine en çok önem veren ve bu konuda somut adımlar atan bir bölümdür. Öğrencilerini çağdaş bilimsel yöntemleri ve ileri teknolojileri en iyi şekilde öğreterek yetiştiren bölümümüz, aynı zamanda öğrencilerinin mezun olmadan önce eğitimleri sırasında gerçek iş hayatı deneyimlerini kazanmalarına büyük özen göstermektedir. Bu kapsamda son sınıf öğrencilerimizle birlikte ülkemizin çok sayıda seçkin kuruluşlarına toplam 250 proje gerçekleştirilmiştir. Bir çoğu uygulamaya alınmış bu projeler firmalara büyük maddi katkılar sağlamış ve birçok çözülmesi gerçekten zor problemlerin çözülmelerini sağlamış bulunmaktadır. ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ USİM Bilkent Üniversitesi Endüstri Müjendisliği Bölümü proje süreçlerini daha iyi yönetmek ve etkin bir işbirliği süreci yaratmak amacıyla 4 Şubat 2010 tarihinde Üniversite-Sanayi İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi ni kurmuştur. USİM olarak adlandırılan bu merkez Endüstri Mühendisliği alanında Türkiye de bir ilk olarak çalışmalarını yapmaktadır. USIM in vizyonu, şirketler, kurumlar ve kuruluşlar ile gerçekleştirdiği işbirliği çalışmalarıyla Türkiye de bir model olmak ve proaktif çözüm yolları ile ülkemizin eğitim, bilim ve ekonomi alanlarındaki ilerlemesine fayda sağlayan öncü bir kuruluş olmaktır.

3 Misyonları ise aşağıda belirtildiği gibidir. Öğrencilerin mezuniyet öncesi gerçek hayata hazırlanmalarını sağlayacak uygulamalı bir eğitim ortamı oluşturmak. Şirketlerin, kurumların ve kuruluşların karşılaştıkları benzer problemlerin tartışıldığı, paylaşıldığı ve çözüm yollarının araştırıldığı ortak çözüm platformları oluşturmak. Ar-Ge ve teknolojinin gelişimine katkı sağlamak amacıyla öğretim üyeleri ve araştırmacıların bilimsel birikimlerini kullanabilecekleri üniversite-sanayi işbirliği ortamları nı oluşturmak. USİM, alanında proje deneyimine de sahip güçlü akademik kadrosu, birçok sektörden değerli ve konusunda uzman iş adamlarından oluşan danışma kurulu ve sistematik çalışma yapısı ile alanında inovasyon yaratmak amacındadır. İş dünyası ile bilim dünyası arasındaki işbirliği köprüsünü güçlendirir. Proje Takımları PROJE SÜRECİ Projeler, Endüstri Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencilerinden oluşturulan 5 6 kişilik proje takımları ile gerçekleştirilmektedir. Bu takımlar değişik konularda yetkinliklere sahip, birbirini tamamlayan öğrencilerden oluşmaktadır. Öğrencilerimiz yıl içerisinde projeleri başarıyla tamamlayabilmeleri için bölümümüz tarafından düzenlenen çeşitli çalıştaylara katılmaktadır. Bu çalıştaylar Etkin Problem Çözümü İnsan İlişkileri ve Takım Çalışması, Proje Yönetimi ve Sunum Teknikleri gibi konuları içermektedir. Yapılan çalıştayların proje sürecinde öğrencilerimize yol göstermesi hedeflenmektedir. Akademik ve Endüstriyel Danışmanlar Her proje için üniversitemiz bünyesinden, proje konusuyla ilgili çalışmalarda bulunan, bir veya gerektiğinde birden fazla öğretim üyesi, akademik danışman olarak atanmaktadır. Akademik danışmanlar projelerin AR-GE sistematiğine uygun ve bilimsel yöntemler kullanılarak ilerlemesini sağlamaktadırlar. Projelerin başarılı olabilmeleri ve hayata geçirilebilmeleri için firmanın yapılan çalışmaları sahiplenmesi ve belli ölçüde yönlendirmesi gerekmektedir. Bu nedenle, firma tarafından konusunda uzman ve ilgili bir yönetici veya mühendis endüstriyel danışman olarak projeye atanmaktadır.

4 Alan Komitesi Her proje için, projenin akademik ve endüstriyel danışmanlarına ek olarak ilgi alanlarına göre üniversitemiz hocalarından ve ilgili şirket yetkililerinden oluşan bir alan komitesi oluşturulmaktadır. Ayrıca, projeler dersin koordinatörleri olan Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Prof. Dr. Selim Aktürk ve Doç. Dr. Bahar Yetiş tarafından titizlikle izlenmekte, USİM Koordinatörü Yeşim Erdoğan tarafından tüm süreç takip edilmektedir. Proje Süreci Her akademik yılın başında Eylül ayı içerisinde firmalardan detaylı olarak tanımlı gelen projeler öğrenci takımlarına sunulmaktadır. Öğrenciler tercihlerini belirlemeden önce, firmaya proje ile ilgili bilgi almak üzere ziyaret düzenleyebilmektedirler. Üniversitede dersin koordinatörleri tarafından gerçekleştirilen mülakatlar ve değerlendirme toplantıları sonrasında, projeler Eylül ayı sonlarında, ihale usulüyle projeyi en iyi geçekleştirebilecek öğrenci takımlarına atanmaktadır. Bu aşamada gerektiğinde firma yetkililerin fikirlerine de başvurulabilmektedir. Takımlara projeleri atandıktan sonra öğrenciler USİM organizasyonuyla akademik danışmanlarıyla birlikte firma yetkilileriyle tanışmak ve projeleri başlatabilmek için üzere firma ziyaretleri yapmaktadırlar. Proje Süresi: Proje çalışmaları Eylül 2011 ve Mayıs 2012 tarihleri arasını kapsamaktadır. Öğrenciler çalışmalarına Ekim ayında başlayıp Nisan ayı sonunda geliştirdikleri ürün veya hizmetleri firmalara teslim etmektedirler. Proje Planı ve 1. Alan Komitesi Toplantısı: Ekim ve Kasım aylarında, öğrenciler firmaya yapılacak yoğun ziyaretler sonucunda takım olarak bir proje planı hazırlamaktadır. Projeninin amacı, kapsamı, son ürün, iş gücü dağılımı ve ayrıntılı aksiyon planı hazırlanarak Kasım ayı ortasında Bilkent Üniversitesi USİM de düzenlenen ilk alan komitesi toplantısında komitenin onayına sunulmaktadır.

5 Bu toplantıya projenin akademik ve endüstriyel danışmanları ve ilgili şirket yetkilileri katılmaktadır. Proje takımı yıl boyu sürecek çalışmalarına bu toplantıda alınan kararlar doğrultusunda devam etmektedirler. Proje Değerlendirmesi ve 2. Alan Komitesi Toplantısı: Mart ayı içerisinde bölümümüz bünyesinde ikinci bir alan komitesi toplantısı gerçekleştirilmektedir. Bu aşamada, takımlar ilk alan komitesi toplantısında kararlaştırılmış olan proje üzerindeki çalışmalarını bitirmiş, önerilen modeller test edilmiş ve Mart sonunda projenin pilot uygulamasına başlayabilecek durumdadırlar. Bu toplantıda proje takımları hedefledikleri uygulama planını akademik ve endüstriyel danışmanlarına aktarmakta ve öğrencilere gerekli geri bildirim sağlanmaktadır. Bu toplantı sonucunda projelerin uygulama sürecine başlayabileceği kararı verilmektedir. Bunun yanında aralıklı olarak gerek üniversitemizde, gerek firmalarda, ara sonuçların değerlendirilip proje takımlarının yönlendirildiği çeşitli değerlendirme toplantıları ve sunuşlar düzenlenebilmektedir. Proje Teslimi ve Sonuç Raporunun Sunulması: Proje ile ilgili son rapor Mayıs ayı içerisinde teslim edilmektedir. Ayrıca firma tarafından istendiğinde gerçekleştirilen projeyi fırma çalışanlarıyla paylaşmak üzere, firmada Mayıs ayı içerisinde projenin akademik danışmanlarının da katılacağı bir sunum yapılmaktadır. Son 9 yıldır gerçekleştirilen projelerin sanayi ve iş dünyasıyla paylaşılması için Mayıs ayı içerisinde Endüstri Mühendisliği Proje Fuarı ve Yarışması düzenlenmektedir. Bu fuara ilgi çok yoğun olmaktadır. Hem sürece katılan firmalar hem de proje takımları Bakanlarımızın teşrifleriyle de ödüllendirilmektedir. Birçok farklı sektörden çok sayıda firma bu etkinliğe katılarak üniversite-sanayi işbirliğine ivme katmıştır. Yıl bazında 20 adet civarında yapılan projelerden finale kalan 8 10 projeyi sanayi ve üniversitemizden oluşturulan seçkin bir jüri tarafından değerlendirilmektedir. Ayrıca gün boyunca sene içerisinde yapılan tüm projeler proje takımları tarafından fuaye alanında ilgililere sunulmakta, sürece ait posterleri de sergilenmektedir.

6 Projeler Kitabı Projelerin sonuçlarının daha geniş bir kitle tarafından (tüm sektörlerin ve akademik çalışanlar) tarafından kullanılabilmesini sağlamak için Endüstri Projeleri kitabı hazırlanmaktadır. Bu kitapta o sene içinde gerçekleştirilen projelerden seçilenler, gizlilik ilkesine bağlı kalınarak, firmanın da gerekli onayı alındıktan sonra sunulan geniş bir özeti bulunmaktadır. Gerçekleştirilen Projelerin Listesi 1994 yılından bu yana yaklaşık 60 firma ile 269 öğrenci odaklı proje gerçekleştirilmiştir. Aşağıda proje yelpazemiz, firmalar ve proje isimlerinden örnekler verilmiştir Akademik Yılı Ana Montaj Bantlarındaki İşgücü Değişkenliğinin Azaltılması ve İş Gücünün Daha Verimli Kullanılması BSH A-Cool Fabrikası nın Ortak Ambar ve Üretim Tesisi Arası Lojistik Sistemi nin Tasarımı Karışık Palet Tasarımı Destek Sistemi Dağıtım Ağı Karar Destek ve Stratejik Rota Yapılandırması Sistemi ÇANKAYA BEL. Kaynağında Ayrıştırılmış Geri Dönüştürülebilir Atık Toplama Miktarının Arttırılmasını Hedefleyen Sistem Tasarımı DOĞADAN Hammadde Stok Yönetim Sistemi Tasarımı DURUKAN Hammadde Envanteri Yönetim Sistemi Tasarımı FORD OTOSAN Gölcük Fabrikası ile Köln Konsolidasyon Merkezi Arası Malzeme Akışı Karar Destek Sistemi Tasarımı GÜVEN HASTANESİ Dinamik Randevu Karar Destek Sistemi Tasarımı IBM-SERİ Birim Müdahale Maliyetini Düşürmeye Yönelik Sistem Tasarımı KAMİL KOÇ Terminal Verimlilik Analizi ve İyileştirme Karar Destek Sistemi TÜRK KIZILAYI Toplu Barınma Alanları Belirleme ve Planlama Sistem Tasarımı TÜRK KIZILAYI Merkezi Afet Yönetimi İçin Karar Destek Sistemi Tasarımı Değişken Talep Oranını Gözeten Servis İstasyon Ağının Tasarımı P&G Ankara Rafta Ürün Bulunurluğunun Geliştirilmesi RENAULT Esnek Kaporta Üretim Hattı Elektrot Bileme Frekansları İçin Karar Destek Sistemi Tasarımı

7 TAI TOFAŞ ULUSOY ELEKTRİK Boeing-Wichita Parça Üretim Programı Malzeme Alım Politikası ve Karar Destek Sistemi Tasarımı Karışık Modelli Montaj Hattı Dengeleme Karar Destek Sistemi Yalın Üretime Doğru Stok Tahsisi ve Yerleşim Tasarımı Akademik Yılı Bulaşık makinesi fabrikası montaj hattında esneklik ve verim artıran karar destek sistemi tasarımı ALPÖZLER NAKLİYAT Etkili filo yönetimi için karar destek sistemi tasarımı BSH Çamaşır makinesi fabrikası iç lojistik aktivitelerinin optimize edilmesi CCI-Ankara için Ofis satış kanalının tasarlanması CCI-Ankara için talep toplama sistemi tasarımı ÇANKAYA BELEDİYESİ Şikâyet yönetim sistemi tasarımı Evsel atık toplama ve depolama için karar destek sistemi tasarımı FNSS Proje bazlı stok yönetim sistemi tasarımı FORD Otosan Craiova-Romanya Fabrikası için malzeme toplama sistemi tasarımı GÜVEN HASTANESİ Hasta danışmanlığı süreci için kapasite kaynak planlaması Biomedikal cihazların bakım ve onarım süreçleri için karar destek sistemi tasarımı INTEL KAMİL KOÇ MİKES RENAULT TAI TOFAŞ ULUSOY ELEKTRİK Akademik Yılı: Toptancılarda satın alma ve envanter yönetimi için karar destek sistemi tasarımı Mürettebat atama ve çizelgeleme sistemi tasarımı İskelet proses analizi ve dengeli iş yükü dağıtımı projesi Yedek parça envanteri karar destek sistemi tasarımı Kurumsal karne uyarlaması ile bireysel performans değerlendirmesi Fluence modeli için kapı imalat hücrelerinde süreç tasarım ve optimizasyonu Planlı bakım aktivitelerinin geliştirilmesi ve tasarımı Üretim planlama stratejileri geliştirme ve analiz sistemi tasarımı Yalın Üretim'e doğru: Süpermarket sistemi tasarımı Mağaza aktivite elemanları rota optimizasyonu Algida tedarik zincirinde karbon ayak izinin ölçümü ve azaltılması DOGADAN Doğadan ürünleri için dağıtım planı oluşturulması ve güvenlik stoğu seviyelerinin belirlenmesi P&G Hammadde Deposu Yonetimi Icin Sezgisel Yontem Tabanli Karar Destek Sistemi Tasarimi Taktiksel Depo Planlaması BAKIRKÖY BELEDİYESİ Afet acil eylem planı-kaynak atama,takip ve geçici depolama sistemi BAKIRKÖY BELEDİYESİ Afet sonrası insan ve araç kaynakları yönetim sistemi tasarımı Toz Deterjan Üretim Sürecinin İyileştirilmesi COCA COLA Ankara Satış ve Dağıtım Operasyonlarının Entegrasyonu İle Maliyet İyileştirilmesi GÜVEN HASTANESİ Guven Hastanesi Tıbbi Sarf Malzemeleri Envanter Yonetimi ve Takip Sistemi TEPE MOBİLYA Tepe Mobilya Üretim Planlama ve Çizelgeleme Karar Destek Sistemi Tasarımı

8 COCA COLA Coca Cola Elazığ Fabrikası için Demiryolu İçeren Dağıtım Ağı Tasarımı Degisken Tedarikci ve Talebe gore Arcelik Yurtici Arac Sevkiyat ve Rotalama Sistemi THY Servis Kontratları İçin Maliyet Degerlendirme Sistemi TURKCELL Mobil İmza Servisinin Kampüs Hayatına Entegrasyonu ULUSOY ELEKTRİK Malzeme Taşıma Sistem Tasarımı BENLİ GERİ DÖNÜŞÜM Benli Geri Dönüşüm'de palet üretimi için karar destek sistemi ve veritabanı tasarımı FRİTOLAY Frito Lay Ankara deposu için dağıtım karar destek sistemi tasarımı Man Boruhane Uretim Cizelgeleme ve Gorsel Sistem Destek Projesi GÜVEN HASTANESİ Misafir ve Refakatçi Memnuniyetinin Ölçüm ve Değerlendirme Sisteminin Tasarımı Akademik yılı: ALGİDA ASELSAN BOSCH CARLSBERG CARLSBERG DOĞADAN ECZACIBAŞI VİTRA KNAUF KNAUF P & G TEPE BETOPAN TEPE BETOPAN TEPE MOBİLYA TOFAŞ FIAT TOFAŞ FIAT TÜRKSAT Distribütör performans değerlendirmesi ve prim sistemi tasarımı Otomatik yükleme ve boşaltma sistemi için malzeme seçimi Hidrolik hatları için üretim planlama sistemi geliştirilmesi Üretim departmanında iş gücü dağıtımı Şirket içi etkin iletişim sistemi tasarımı Geri dönüşümlü malzeme yönetimi Fiyatlandırma stratejileri Ürün yükleme ve hazırlama sürecinin iyileştirilmesi Damacana su pazar analizi ve dağıtım ağı tasarımı Bayilerde tedarikçi yönetimli stok sistemi geliştirilmesi Kutu siparişi ve stok yönetimi için karar destek sistemi tasarımı İş güvenliği ve üretim hattı riskleri analizi ve değerlendirmesi Alçıpan üretiminde fireyi en aza indirecek yöntemlerin geliştirilmesi Otobüs montajında verimlilik için hat tasarım ve planlama yöntemleri Lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanımının değerlendirilmesi Saç bakım ürünleri için talep tahmin metodolojisi geliştirilmesi Satış-pazarlama ağının güçlendirilmesi ve pazarın genişletilmesi Sipariş teslimat sürelerini azaltmaya yönelik çizelgeleme sistemi geliştirilmesi Güncel veri ve etkin adreslemeye dayalı depo yönetim sistemi tasarımı Yedek parça dağıtım maliyetlerinin iyileştirilmesi Depo yerleşim düzeni analizi ve optimizasyonu Aktivatör: Süreç iyileştirme ve süreç performans takip sistemi Cirosu düşük perakende noktalarına Unilever ürünlerinin dağıtımı için karma sistem tasarımı Akademik yılı: COGNİS KİMYA DOĞADAN ECZACIBAŞI EFES Bulaşık makinası montaj hattı tasarımı Bulaşık makinası üretim planlama sistemi geliştirilmesi Çapraz yüklemeye dayalı bir ürün dağıtım sisteminin geliştirilmesi Bayilerde tedarikçi yönetimli stok sistemi geliştirilmesi Envanter yönetimi ve stok optimizasyonu Dağıtım lojistiği maliyetlerinin optimizasyonu Talep tahmin sistemi tasarımı Ürün takip sistemi tasarımı

9 ETİ ETİ FAF GIPTA MERKEZ BANKASI P & G P & G TAI TEPE KNAUF TEPE MOBİLYA Dağıtım ağı performans değerlendirme sistemi geliştirilmesi Talep tahmini ve tahmin bilgileri akış sisteminin tasarımı Doğru maliyet, rekabetçi fiyat, etkili satış Kapasite tabanlı karar destek sistemi tasarımı Taşıyıcı tasarımı ve optimizasyonu Taşıyıcı takip sisteminin tasarımı Müdahalelerin döviz kuruna etkisinin incelenmesi Etkin raf kullanımı ve çeşitlendirme analizi Müşteri odaklı tedarik ağı tasarımı Detay parça atölyesi için çizelgeleme çözümleri Bayii performans değerlendirme sistemi geliştirilmesi Hücresel üretimle teslimat sürelerinin kısaltılması Ürünlerin rafta bulunabilirliğini arttırmak amaçlı sipariş takip sistemi tasarımı Akademik yılı: Mekanik bölümü için denetleme sistemi tasarımı ve uygulaması ASELSAN Bütünleşik stratejik planlama sistemi tasarımı BİLKENT ÜNİVERSİTESİ Üniversite temizlik hizmetlerinin uluslararası standartlara adaptasyonu DOĞADAN Bilgisayar tabanlı talep tahmini ve üretim planlama sistemi tasarımı FAF Malzeme ihtiyaç planlaması ve üretim kapasitesinin belirlenmesi FRITOLAY Depolama ve sevkiyat sistemlerinin tasarımı KNAUF HayatTIR projesi için etkin rota ve pazarlama stratejilerinin belirlenmesi KNAUF Koruyucu bakıma yönelik veri tabanı tasarımı Bilgisayar tabanlı tedarik zinciri optimizasyonu Dahili imalat parça yönetimi: evinde üret, sistemli yönet METEKSAN Senkron uzaktan eğitim platformu "VisiClass" için pazar araştırması ODESA Op-Tr Tedarik Zinciri Optimizasyonu Yazılımının Geliştirilmesi REAL Giyim bölümüne yeni yerleşim düzeni tasarlanması TAI Değişken talebi karşılamak için TAI de yalın dönüşüm TÜRK TRAKTÖR Fabrika içi forklift trafiğinin iyileştirilmesi TÜRK TRAKTÖR Tedarikçiden üretim hattına etkin, güvenli ve ekonomik taşımacılık TÜRKSAT Internet tabanlı bilgi akışı ve karar destek sistemi tasarımı Dağıtım ağı performans değerlendirme YURTİÇİ KARGO Ertesi gün teslimatı için yeni ağ tasarımı YURTİÇİ KARGO Soğuk zincir taşımacılığı için ön fzibilite çalışması İLETİŞİM : Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı USİM Direktörü Yeşim Erdoğan Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezi (USİM) Koordinatörü Tel : 0 (312) Tel : 0 (312) e-posta : e-posta:

ENDÜSTRİ PROJELERİ 2009

ENDÜSTRİ PROJELERİ 2009 BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ENDÜSTRİ PROJELERİ 2009 Derleyenler Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu Doç. Dr. Bahar Yetiş Kara Yrd. Doç. Dr. Osman Alp Değerlendirme Kurulu: Yrd. Doç. Dr. Osman

Detaylı

ENDÜSTRİ PROJELERİ 2008

ENDÜSTRİ PROJELERİ 2008 BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ENDÜSTRİ PROJELERİ 2008 Derleyenler Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu Doç. Dr. Bahar Yetiş Kara Yayın Kurulu: Yrd. Doç. Dr. Osman Alp (Bilkent Üniversitesi)

Detaylı

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ÜNİVERSİTE- SANAYİ İŞBİRLİĞİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ÜNİVERSİTE- SANAYİ İŞBİRLİĞİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ ÜNİVERSİTE- SANAYİ İŞBİRLİĞİ Bilkent Cyberpark USİM 04 Şubat 2010 tarihinde açıldı. Vizyonu Şirketler, kurumlar ve kuruluşlar ile gerçekleştirdiği işbirliği çalışmalarıyla Türkiye de bir model olmak, Proaktif

Detaylı

ENDÜSTRİ PROJELERİ 2007

ENDÜSTRİ PROJELERİ 2007 BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ENDÜSTRİ PROJELERİ 2007 Derleyenler Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu Doç. Dr. Bahar Yetiş Kara Yayın Kurulu: Yrd. Doç. Dr. Osman Alp (Bilkent Üniversitesi)

Detaylı

ENDÜSTRİ PROJELERİ 2005

ENDÜSTRİ PROJELERİ 2005 BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ENDÜSTRİ PROJELERİ 2005 Derleyenler Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu Yrd. Doç. Dr. Bahar Yetiş Kara Yayın Kurulu: Doç. Dr. Selim Aktürk (Bilkent Üniversitesi)

Detaylı

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE - SANAYİ/İŞ DÜNYASI İŞBİRLİĞİ PROJELERİ 2012

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE - SANAYİ/İŞ DÜNYASI İŞBİRLİĞİ PROJELERİ 2012 BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE - SANAYİ/İŞ DÜNYASI İŞBİRLİĞİ PROJELERİ 2012 Derleyenler Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu Prof. Dr. Selim Aktürk Doç. Dr. Bahar Yetiş Kara Yeşim

Detaylı

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE - SANAYİ/İŞ DÜNYASI İŞBİRLİĞİ PROJELERİ 2013

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE - SANAYİ/İŞ DÜNYASI İŞBİRLİĞİ PROJELERİ 2013 BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE - SANAYİ/İŞ DÜNYASI İŞBİRLİĞİ PROJELERİ 2013 Derleyenler Prof. Dr. Selim Aktürk Doç. Dr. Bahar Yetiş Kara Yeşim Erdoğan ISBN: 978-975-6090-81-7

Detaylı

TEDARİK ZİNCİRİ, ÜRETİM, LOJİSTİK ve KALİTE YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ 2015

TEDARİK ZİNCİRİ, ÜRETİM, LOJİSTİK ve KALİTE YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ 2015 TEDARİK ZİNCİRİ, ÜRETİM, LOJİSTİK ve KALİTE YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ 2015 Eğitimlerin Amacı İçerikler Eğitmenler Genel Yaklaşımlar Referanslar AMACIMIZ Günümüzde kurumların sürdürülebilir, karlı büyümeleri

Detaylı

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz Raporumuz Hakkında Mars Logistics olarak bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2012 yılındaki ekonomik, çevresel ve sosyal performansımızı paydaşlarımıza aktarmayı hedefliyoruz. Bu raporu hazırlama sürecinde

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 İÇİNDEKİLER 3 RAPOR HAKKINDA 11 AKSA HAKKINDA 20 YÖNETİŞİM 36 SÜRDÜRÜLEBİLİR OPERASYONLAR 53 ÇEVRE 67 İNSAN KAYNAKLARI 87 TOPLUM 93 PERFORMANS TABLOLARI 101 GRI GÖSTERGELERİ

Detaylı

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2.

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2. KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2.02-01 İşbu rapor, Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği İçin KOBİ lerin

Detaylı

SOSYAL SORUMLULUK VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

SOSYAL SORUMLULUK VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU İSTİKBAL MOBİLYA SOSYAL SORUMLULUK VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2014 O. S. B 8. C A D N O : 6 0-3 8 0 7 0 K A Y S E R İ / T Ü R K İ Y E İçindekiler RAPOR HAKKINDA... 3 İŞ ALANIMIZ... 3 İŞ YERİMİZ... 4 ÇEVRE...

Detaylı

BÜROSİT 2014 KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

BÜROSİT 2014 KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU BÜROSİT 2014 KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİMİN MESAJI... 3 RAPOR HAKKINDA... 4 KURUMSAL PROFİL... 5 MARKALAR, ÜRÜNLER VE HİZMETLER... 6 HİZMET VERİLEN PAZARLAR... 6 OPERASYONEL

Detaylı

ANEL GRUP İLERLEME RAPORU 2014

ANEL GRUP İLERLEME RAPORU 2014 ANEL GRUP İLERLEME RAPORU 2014 İÇİNDEKİLER Rapor Hakkında Başkanın Mesajı Kurumsal Profil Vizyonumuz & Misyonumuz Değerlerimiz Yönetim Kurulu Sürdürülebilir Yönetim Anlayışımız Çalışanlarımız İş Sağlığı

Detaylı

BÖLÜM 5 BMKİS KAPSAMINDA 2011 YILI İLERLEME HEDEFLERİ VE SONUÇLARI

BÖLÜM 5 BMKİS KAPSAMINDA 2011 YILI İLERLEME HEDEFLERİ VE SONUÇLARI 2011 KARINCA LOJİSTİK A.Ş. İLERLEME BİLDİRİM RAPORU İÇİNDEKİLER Küresel İlkeler Sözleşmesi (Global Compact) Raporun Kapsamı Yönetim Mesajı BÖLÜM 1 KURUMSAL PROFİL 1.1. Tarihçe 1.2. Yönetim Stratejisi ve

Detaylı

TEŞEKKÜR... 10 YÖNETİCİ ÖZETİ... 11 PROJE ALTYAPISI...

TEŞEKKÜR... 10 YÖNETİCİ ÖZETİ... 11 PROJE ALTYAPISI... İçindekiler TEŞEKKÜR... 10 YÖNETİCİ ÖZETİ... 11 PROJE ALTYAPISI... 12 Amaç... 12 Özel Amaç... 13 Beklenen Sonuçlar... 13 Proje Zaman Çizelgesi... 17 Proje Ekibi... 18 YÖNTEM... 20 Amaç... 20 Analiz Yöntemi...

Detaylı

Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı

Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı 1 Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı İlerleme Bildirimi Bu rapor, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi için yıllık ilerleme bildirim (COP) koşullarını ve gelişimini açıklamayı hedeflemektedir.

Detaylı

Bakış açınızı genişletin...

Bakış açınızı genişletin... Bakış açınızı genişletin... İş yönetimi Günümüz iş dünyasında hızla gelişen Mobil İş Otomasyonu ve Tedarik Zinciri Yönetimi Uygulamaları diğer modern iş yönetim kavramları arasında parlamakta, Univera

Detaylı

KOBİ lerde Rekabet Aracı Olarak İnovasyon: Farkındalık, Yatkınlık, Kullanım Düzeyi Araştırması ve Politika Önerileri

KOBİ lerde Rekabet Aracı Olarak İnovasyon: Farkındalık, Yatkınlık, Kullanım Düzeyi Araştırması ve Politika Önerileri KOBİ lerde Rekabet Aracı Olarak İnovasyon: Farkındalık, Yatkınlık, Kullanım Düzeyi Araştırması ve Politika Önerileri Prof. Dr. Arzu Tektaş Doç. Dr. E. Nur Özkan Günay Doç. Dr. Abdülmecit Karataş Yard.

Detaylı

2014 Türkiye Mükemmellik Ödülü 1

2014 Türkiye Mükemmellik Ödülü 1 2014 Türkiye Mükemmellik Ödülü 1 2014 Türkiye Mükemmellik Ödülü 3 İçindekiler ÖNSÖZ... 04 2013 YILINDA ÖDÜL ALAN KURULUŞLARIN GÖRÜŞLERİ... 06 T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ (2013 Türkiye Mükemmellikte Süreklilik

Detaylı

KOBİ ler ve Girişimcilik

KOBİ ler ve Girişimcilik KASIM 2012 YIL: 24 SAYI: 287 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN ün Değerlendirmesi KOSGEB Başkanı Mustafa KAPLAN ile Röportaj Türkiye de İnovatif Girişimcilik Dördüncü Avrupa KOBİ Haftası Önce

Detaylı

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu Temmuz 2014

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu Temmuz 2014 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu Temmuz 2014 BoytaĢ KSS Raporu 2 İçindekiler Rapor Hakkında... 2 Yönetim Mesajı... 3 KURUMSAL PROFĠLĠMĠZ... 5 Boytaş Mobilya Hakkında... 6 Dünya standartlarında Üretim...

Detaylı

Nihat ERGÜN Sanayi ve Ticaret Bakanı

Nihat ERGÜN Sanayi ve Ticaret Bakanı BAKAN SUNUŞU 2009 yılı bütün dünyayı derinden etkileyen küresel finansal krizin gölgesinde geçti. Dünyanın pek çok ülkesinde küresel krizin etkilerini azaltmak üzere bir yandan anlık ve geçici tedbirler

Detaylı

Puan Türüne Göre Programlar

Puan Türüne Göre Programlar Puan Türüne Göre lar www.emu.edu.tr 1 2015 2 DİL1 Mütercim - Tercümanlık... 1 İngilizce Öğretmenliği... 2 MF1 Matematik ve Bilgisayar Bilimleri İlköğretim Matematik Öğretmenliği MF3 Moleküler Biyoloji

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU i ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU İçindekiler... i Ekler Listesi... iv Kısaltmalar Listesi... vi Anadolu Üniversitesi EUA Özdeğerlendirme Ekibi... viii 1. Giriş... 1 2. Ulusal ve Kurumsal

Detaylı

YÜKSEKLİSANS TEZİ. Tolga TUNALI. Anabilim Dalı: İşletme. Programı: İşletme

YÜKSEKLİSANS TEZİ. Tolga TUNALI. Anabilim Dalı: İşletme. Programı: İşletme T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNDE ERP UYGULAMALARI YÜKSEKLİSANS TEZİ Tolga TUNALI Anabilim Dalı: İşletme Programı: İşletme Tez Danışmanı: Prof. Dr.

Detaylı

2014 YILI BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İDARİ FAALİYET RAPORU

2014 YILI BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İDARİ FAALİYET RAPORU 2014 YILI BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İDARİ FAALİYET RAPORU i İÇİNDEKİLER TABLO LİSTESİ... 4 ŞEKİL LİSTESİ... 5 DEKAN SUNUŞU... 6 I. GENEL BİLGİLER... 7 A. MİSYON VE VİZYON... 9 A.1. MİSYON...

Detaylı

Bilim İlaç Kurumsal Sorumluluk Raporu 2010. Sürdürülebilirliği içselleştirmek...

Bilim İlaç Kurumsal Sorumluluk Raporu 2010. Sürdürülebilirliği içselleştirmek... Sürdürülebilirliği içselleştirmek... 1 İçindekiler 2 Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı 4 Genel Müdür Mesajı 6 Bir Bakışta 10 Rapor Hakkında 12 Kurumsal Profil 13 Hakkında 15 Yönetim Anlayışımız 20 Mükemmellik

Detaylı

Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 01 Ocak - 31 Mart 2013 Dönemi Faaliyet Raporu

Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 01 Ocak - 31 Mart 2013 Dönemi Faaliyet Raporu Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 01 Ocak - 31 Mart 2013 Dönemi Faaliyet Raporu A) Şirket Ünvanı : Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. Rapor Dönemi: 01.01.2013-31.03.2013 Yönetim Kurulu:

Detaylı

SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI

SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI Faaliyet Raporu 2014 Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. 2 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER 3 TABLO ŞEKİL VE GRAFİKLER 4 TABLOLAR 4 ŞEKİLLER 4 GRAFİKLER 4 KISALTMALAR 5 BAKAN

Detaylı