TÜRKİYE LINUX KULLANICILARI DERNEĞİ LINUX SUNUCU DÜNYASI. Doruk Fişek.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKİYE LINUX KULLANICILARI DERNEĞİ LINUX SUNUCU DÜNYASI. Doruk Fişek. dfisek@fisek.com.tr"

Transkript

1 TÜRKİYE LINUX KULLANICILARI DERNEĞİ LINUX SUNUCU DÜNYASI Doruk Fişek

2 SUNUCU (SERVER) NEDİR? Sunucular *diğer bilgisayarlara* hizmet verirler. Sunucu ürettiği sonuçları ekrana değil, diğer bilgisayarlara gönderir. Sunucu insan vücudundaki kalbe, ondan hizmet alan bilgisayarlar da vücuttaki diğer organlara benzetilebilir. Sunucu bilgisayar ağını düzenler ve diğer bilgisayarları besler. Çoğunlukla sabit bir merkezde ve 24 saat çalışırlar. Böylece diğer bilgisayarlara ve onları kullanan insanlara özgürlük ve hareket olanağı sağlarlar.

3 GÜNÜMÜZDE SUNUCULARIN ÖNEMİ Dijital çağa adım adım yaklaşırken, iletişim artmakta ve firmalar hizmetlerini elektronik ortama taşımaktadırlar. "Hizmet veren" bilgisayarlar da yeni dünyanın kalbi konumundadır. Günümüzde artık sadece teknik kişiler değil, herkes bilgisayar kullanmaktadır. Kişisel bilgisayar yazılımları bu nedenle giderek basitleşirken aynı zamanda güvensiz, kararsız ve kullanım hatalarına açık hale gelmektedir. Bu da kararlı, sağlam ve güçlü sunucuları değerli bilgiler için bir "emniyet sübabı" haline getirmektedir. Bilgisayarlarda iletişim arttıkça, fiziksel sınırlar ortadan kalkmakta, birbirlerinden binlerce kilometre uzakta insanlar farklı zaman dilimlerinde bir arada çalışabilmektedir. Ortak noktayı ise sunucular oluşturmaktadır.

4 NEDEN LINUX? Çok çeşitli sunucu mimarilerini desteklemektedir. PC'lerin yanı sıra, Sparc, M68000, Alpha, PowerPC gibi birçok mimaride hiçbir değişiklik yapılmadan kullanılabilir. Sistem kaynaklarını minimum düzeyde kullanır, sistem gereksinimleri çok mütevazidir. Böylece sistem üzerinde daha çok uygulama çalışabilir, çalışan uygulamaların performansını yükseltir. Donanım maliyetlerini düşürür. Linux internet üzerinde geliştirilmektedir. Bu nedenle "doğal" bir sunucudur.

5 NEDEN LINUX? Linux her durumda servis vermeye devam etmek için tasarlanmıştır. Bir program kurduğunuzda ya da ayarlarını değiştirdiğinizde bazı işletim sistemlerinde olduğu makinayı kapatıp-açmanız gerekmez. Sadece işletim sisteminin kalbi olan kernel'ı değiştirmeniz durumunda reboot etmeniz gerekir. Linux'ların "uptime" tabir edilen, kapanmadan çalışma süreleri oldukça yüksektir. Bazı hiç kapanmadan çalışma süreleri : 2:14pm up 109 days, 17:33, 5 users, load average: 0.09, 0.06, :20 up 103 day(s), 13 hr(s), 1 user, load average: 0,00, 0,00, 0,01 7:51am up 335 days, 23:42, 1 user, load average: 0.00, 0.00, 0.00 Linux'un uzaktan yönetimi çok kolay ve güçlüdür. Linux'a uzaktan bağlandığınızda karşınıza gelen görüntü ile, ekranda alacağınız görüntü aynıdır. Sunucunuza istediğiniz anda istediğiniz yerden müdahale edebilirsiniz.

6 NEDEN LINUX? Özgür bir işletim sistemidir. GPL (Genel Kamu Lisansı) lisanslıdır. Üzerinde çalışan sunucu yazılımların büyük bir kısmı da aynı özellikleri taşır. İşletim sistemi ve sunucu yazılımları, özgür olduklarından lisansları ücretsizdir. Bu nedenle bir linux sunucu ile yapabileceklerinizi bütçeniz değil ancak ihtiyaçlarınız kısıtlar. Bu özelliği, büyümekte olan küçük ve orta ölçekli işletmeler için Linux'u bir altın madenine çevirir. Açık kaynak kodlu olması ve firma bağımsız olması nedeniyle dünya üzerinde onbinlerce programcı tarafından geliştirilmektedir. Yazılımlar çok hızlı gelişmekte ve güncellenmektedir. Bu, hata oranını azaltmakta, güvenliği ve kararlığı en üst düzeye çıkarmaktadır.

7 NEDEN LINUX? Firma bağımsız olması nedeniyle, yazılımı üreticisi firmanın "hapşurması" sizi etkilemez. Klasik yazılımlarda, yazılım üreten firmanın yavaş davranması, ekonomik sıkıntıya girmesi, kapanması, yazılıma destek vermemesi sizin de işinizi etkiler ve veriminizi düşürür. Pazarlama kaygısı olmadığı için size "yalan" söylemez. Birçok işletim sistemi ve bilgisayar mimarisi ile uyumludur. Hemen her tür protokol ve dosya sistemini destekler. Heterojen ağlarda sorunsuz kullanılabilir. Özgür olması nedeniyle, desteği sınırsızdır. Yazılı binlerce teknik doküman ile bilgi işlem uzmanınızı eğitip teknik servislere para dökmekten kurtulabileceğiniz gibi, çeşitli firmalarla anlaşarak ücretli teknik destek de alabilirsiniz.

8 Hem sunucu hem istemci yazılımlarını içerir. Düz metin olarak aktarılan ve güvensiz olan; telnet ve rlogin için ssh, rcp için scp; ftp için sftp güvenli protokol alternatiflerini sunar. 3DES, Blowfish, CAST128, Arcfour ve AES şifreleme algoritmalarını destekliyor. Patentli algoritmaları desteklemez. X-Window oturumlarının şifrelenerek güvenli biçim network üzerinden yönlendirilmesini sağlar. TCP/IP portlarını güvenli bir tünel üzerinden şifreleyerek başka makina/porta yönlendirebilir. İsim/parola ikilisinin yanı sıra açık anahtarla kimlik tanıma özelliğine sahiptir. İsteğe bağlı olarak üzerinden akan trafiğin tamamını gzip ile sıkıştırarak yavaş bağlantılarda performans artışı sağlar.

9 SSH ile Güvenli Kabuk SSH nedir? SSH ile Bağlantılarınızı Güvenli Hale Getirin Sistem Yönetimini SSH ve SCP ile Otomatikleştirmek OpenSSH ve RSA-DSA Kimlik Sorgulama OpenSSH Manual Putty - Windows için bir SSH istemcisi

10 Tüm Linux sisteminin web üzerinden kolay yönetilebilmesini sağlıyor. Herhangi bir web istemcisi ile kullanılabiliyor. Hemen her büyük dağıtımın tüm sürümleri için desteği var -- ek ayar gerektirmiyor. Türkçe de dahil olmak üzere birçok dilde kullanılabiliyor. Dosya yöneticisi, kullanıcı hesapları, dosya paylaşımı, Apache, DNS, vb birçok ayar modülü bulunuyor. Eklenti sistemi sayesinde, üçüncü parti birçok modül yazılabiliyor.

11 Webmin'in sistem yöneticileri yerine sistemdeki kullanıcılar için basitleştirilmiş bir versiyonu olarak düşünülebilir. Kullanıcılar kolaylıkla şifre değiştirme, mesaj okuma, yönlendirme ayarlama, SSH bağlantısı kurma gibi işlemleri web üzerinden yapabiliyor.

12 1996'dan beri internetin en çok kullanılan web sunucusu. İnternetteki web sitelerinin %66'sı Apache üzerinde çalışmaktadır. Apache, en yakın rakibi olan Microsoft'un web sunucularının 2.5 katı pazar payına sahiptir. SSI, PHP, JSP, ASP ve benzeri sunucu tarafında programlama dillerini destekler. SSL modülü sayesinde web üzerinden güvenli iletişime olanak tanır. Gzip modülü ile web sayfalarını sıkıştırarak gönderebilir, hız artışı ve bant genişliği tasarrufu sağlar. Tek bir IP ile bir bilgisayar üzerinde farklı alan adlarına sahip yüzlerce web sitesi tutabilir. Üçüncü parti yüzlerce modülü bulunmaktadır.

13 Apache Web Sunucusu 2001/apache/ Apache 1.3 Web Sunucusu Kurulumu Apache'yi Kafeste Koşturmak Apache Bölüm I Apache Documentation Devshed

14 20 yılı aşkın bir geçmişe sahip. Ayar dosyası tam bir kabus -- tamamı insanlar tarafından okunamıyor 1046 sayfalık bir el kitabı var Güvenlik düşünülerek hazırlanmamış. Internet o zamanlar daha arkadaşcıl bir ortam idi. Tek bir binary, işlerin neredeyse tamamını üstleniyor.

15 ix.org 1997'de VMailer adıyla IBM'de geliştirilmeye başlanıyor. 1998'de Secure Mailer olarak piyasaya çıkıyor. 1999'da özgür ve açık kaynak kodlu Postfix projesine dönüşüyor. %100 Sendmail uyumlu. sendmail.cf dışında tamamen aynı dosya düzeneğini kullanıyor (/var/spool/mail, /etc/aliases, vb). Bir Sendmail sistemi kolaylıkla Postfix sistemine dönüşebiliyor. Her işi yapmaya özelleşmiş küçük küçük birçok programcığı var. Kolay ayarlanabilir, esnek ve güvenli.

16 ix.org Postfix E-Posta Sunucusu Postfix, RAVAntivirüs ve SpamAssassin ile Virüs ve Spam Filtrelemesi Postfix E-Posta Sunucusu ile Başlık ve İçerik Filtreleme Postfix Mail Server Kurulum Dokumanı (Postfix+Mysql+Courier Imap+SMTP Auth) Postfix Documentation, Howtos, FAQs

17 qmail; güvenli, güvenilir,verimli ve basit bir e-posta sunucusu. 1998'den beri yeni sürümü çıkmıyor. Güvenlik açığı bulana ödül vaat ediliyor. Mesajlar için kullandığı Maildir yapısında, mbox'ın aksine mesajların her biri birer dosya olarak saklanmakta. Bu da olası dosya kitlenme/bozulma problemlerini tek mesaj düzeyine indiriyor. Sendmail-wrapper'ı sayesinde, /usr/sbin/sendmail kullanmaya alışmış programlar, aynı yerden sanki sendmail'i kullanır gibi qmail'i kullanabiliyorlar. Vpopmail, Qmailadmin, Ezmlm, vqadmin ve benzeri sadece qmail'de çalışan saz arkadaşları var. Ek özellikler için çeşitli yamalar bulunuyor.

18 Qmail E-Posta Sunucusu 2002/qmail.sxi Qmail Kurulumu Qinstall Qmail ile İkincil E-Posta Sunucusu Uygulamaları Qmail'de Gelen ve Giden E-Postaların Yedeklenmesi Qmail ile SMTP Doğrulama Qinstall ile Kolay E-Posta Sunucusu Kurulumu Qmail / Vpopmail Kurulumu Life with qmail

19 Çok hızlı, güvenilir ve kullanımı kolay. Özellikle internet ortamında önem kazanan, çok esnek ve güçlü bir kullanıcı erişim kısıtlama/yetkilendirme sistemine sahip. Apache ve PHP ile beraber web-veritabanı uygulamalarında çok yaygın olarak kullanılır. Apache- PHP-MySQL üçlüsü için hazırlanmış çok geniş bir yazılım yelpazesi bulunuyor. Tüm metinde arama (full-text search) özelliği, metin taramalarında yüksek performans ve esneklik sağlıyor. Transaction ve/ya atomik işlem kullanan çeşitli tablo tiplerini destekliyor. Stored procedure, trigger, view özellikleri henüz kararlı sürümlerde bulunmuyor. Özellikle basit ve orta karmaşıklıkta uygulamalar için ideal.

20 MySQL Veritabanı Sunucusu MySQL Reference Manual Devshed - MySQL phpmyadmin Web Arayüzü

21 Kökleri 1970'lerin ikinci yarısına dayanan gelişmiş bir açık kaynak kodlu veritabanı sunucusu SQL standartlarına tam uyumluluk Oracle'in PL/SQL diline uyumlu olan PL/pgSQL ile stored procedure yazılımı Inheritance, Rule, View, İlişkisel Bütünlük, Trigger, İçiçe select ve benzeri gelişmiş özellikler içerir.

22 PostgreSQL Veritabanı Sunucusu Teknik Belgeler pgadmin - Gelismis bir PostgreSQL Grafik Arayuzu

23 LTSP bağımlı (aptal)istemcilerin sunucuya bağlanmasına ve sunucunun işlem gücünün kullanıcılar tarafından paylaşılarak kullanılmasını sağlar. Etherboot istemcilerde -- İstemci IP (DHCP) ve çekirdeği(tftpd) sunucudan alıyor. Kök dosya sistemini bağlıyor (NFS). Bağlanan dosya sistemi ile makina açılıyor. X-Window hafızaya yükleniyor ve çalıştırılıyor. İstemciye özel dosyalar bellekten yaratılan bir disk alanında tutuluyor. Uygulamalar sunucuda çalışıyor, görüntü istemcide görüntüleniyor.

24 Linux Terminal Sunucusu Projesi K12 LTSP Linux Dağıtımı LTSP Documentation

25 ree86.org UNIX türevi bilgisayarlarda kullanılan X-Window Sistemi'nin özgürce dağıtılabilen açık kaynak kodlu bir alternatifi. XFree86, istemci/sunucu mimarisinde görüntü donanımları (ekran, fare, klavye) ile masaüstü ortamı arasında bir arayüz oluşturur. Görüntü donanımlarına erişmek için onun üstünde çalışacak yazılımlara bir arayüz saglar.

26 Özgür ve açık kaynak kodlu LDAP uygulamaları ve geliştirme araçlarından oluşur. OpenLDAP, özel bir hiyerarşik veritabanı sistemidir. Verilere hızlı erişim ve network üzerinde iletişim uzmanlık alanlarıdır.

27 LDAP Uygulamaları Kurumsal Yönetimde Dizinler, LDAP ve Yeni Dünya Düzeni 2002/lkdsenlik_2002_ldap_oguzyilmaz.ppt Linux altında LDAP'a Giriş LDAP Temelleri OpenLDAP 2.2 Administrator's Guide Directory Administrator -- Cici bir yönetim arayüzü

28 Hem Windows hem Linux bilgisayarların bulunduğu heterojen ağlar için idealdir. Linux bilgisayarlarında kaynak paylaşımını sağlarken, aynı zamanda Linux'tan ağda bulunan Windows bilgisayarların kaynaklarına erişime de olanak tanır. Samba aynı zamanda Windows ağı yöneticiliği de yapabilir. PDC, BDC, Master Browser, WINS Sunucusu gibi fonksiyonları üstlenebilir. Dosya sunucusu olarak çok başarılıdır. IT Week Labs'in Samba 3.0 ile Windows 2003 Server arasında yaptığı testlerde, Samba 3.0, 2.5 kat tat sağlamıştır. Mevcut sisteminize kolaylıkla entegre edilebilir. Windows sunucuları *DC, parola sunucusu ve benzer işlevler için kullanabilir.

29 Using Samba Linux'ta Dosya Sunucuları : Samba 2002/linux-dosya-sunuculari-samba.ppt Samba Yapılandırması Samba Sunucusu Nasıl Samba : UNIX ile Windows'un Entegrasyonu

30 ax.org Bir istemci/sunucu mimarisine sahip. Sunucu tüm faks işlemlerini yaparken, istemciler sunucuyu kontrol ediyor. Çeşitli faks istemcileri ile yönetilebilen basit bir protokol kullanıyor. Gelen fakslar TIFF formatında kaydedilerek, istenirse anında yazdırılabiliyor ya da e-posta ile gönderilebiliyor. İstemciler herhangi bir formatta faksı sunucuya gönderebiliyorlar. Sunucu önceden belirlenen çevirme programlarını kullanarak gönderilen faksı PS ya da TIFF formatına çevirebiliyor. Hangi makinalardan hangi kullanıcıların faks gönderebileceğine dair bir erişim denetim mekanizması var. Sadece belirli tipte telefonlara faks çekilmesi için kısıtlama getirilebiliyor (şehiriçi, şehirdısı, vb). Belirli telefonlara giden faksların indirim saatlerine çekilmesi sağlanabiliyor. Birçok modem aynı sunucuda kolaylıkla yönetilebiliyor. Faks yükü dağıtılabiliyor. Tutulan sistem kayıtları sayesinde uygun bir istemci ile, faks gönderilmesine ilişkin her türlü kayıda/istatistiğe ulaşılabiliyor.

31

32 ax.org HylaFAX Sunucu ve İstemci Kurulumu NASIL.html Kolay Faks Sunucusu! ISDN - Linux ile Faks Cypheus -- HylaFAX icin bir Windows istemcisi Gfax HylaFAX How-To

33 tware/bayonne/ GNU Bayonne, hem analog hem dijital telefon hatlarında kullanılabilen bir telefon uygulama sunucusu. Uygun bir telephony donanımı ile bir bilgisayarı tamamen kontrol edebileceğiniz bir telefon santraline dönüştürebilirsiniz. Geniş bir donanım desteğine sahip. OpenH323 entegrasyonu sayesinde tüm Bayonne uygulamaları özel bir donanım ihtiyacı olmaksızın IP telefonu bağlantıları için de kullanılabiliyor. Otomatik ses tanıma, daha fazla PBX işlevi, web servislerine entegrasyon gibi üzerinde halen çalışılmakta olan birçok konu bulunuyor.

34 Sunucu, servis ve ağ hizmetlerinizi gözetlemenizi/denetlemenizi sağlar. Ağ servislerinin (SMTP, POP3, HTTP, vs) gözetlenmesi Sunucu kaynaklarının gözetlenmesi (İşlemci yükü, disk/bellek kullanimi, vs) Çevresel faktörlerin gözetlenmesi (Sıcaklık, vs) Tanımlanan problemlerin oluşması durumunda ilgili kişiler ile bağlantı kurabilir (e-posta, sms, cep telefonu, vs). Her tanımlanan problem için farklı kontak kişilerinin verilebilir. Tanımlanan olayların oluşması durumunda otomatik problem çözümü için yapılabilecek özel işler tanımlanabilir. Kolayca özel bir modül yazılmasına olanak tanıyan bir eklenti yapısına sahip. Farklı kullanıcıların tanımlanıp, web arayüzündeki farklı bölümlere göre yetkilendirilebilir.

35 SUNUCU ÖNERİLERİ Sunucuya, ekran ve klavye bağlamayın. Birilerinin gelip kurcalama (ve doğal olarak bozma) olasılığını arttırır. Sunucunun varlığını, oradaki çalışanlara unutturmaya çalışın. Voltaj inip çıkmalarını ve kısa süreli elektrik kesintilerini engellemek için UPS ile sunucunuzu destekleyin. UPS ile Linux'u haberleştirerek, UPS'in yetersiz kalacağı bir durumda Linux'a yumuşak iniş yaptırabilir ve makinayı otomatik olarak kapatabilirsiniz.

36 SUNUCU ÖNERİLERİ Otomatik bir yedekleme sistemi kurmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Sunucuların birbirine otomatik yedeklerinin alındığı bir sistem olabilir. Özellikle uzaktan yönetilen sistemlerde yedekleme çok önemlidir. Uzun süre başına gidilmeyen sistemler, zamanla unutulur, sorunsuz çalıştığı için endişe edilmez. İşletim sisteminde bir problem olmasa da, donanım arızası veri kaybına yol açabilir.

37 SUNUCU ÖNERİLERİ Sunucuda kullandığınız yazılımları yeni sürümleri çıktıkça güncellemelisiniz. Genelde eski sürümden daha iyi olduğu için, yeni sürüm piyasaya sürülür. Güvenlik delinmelerinin de (hack/crack) çok önemli bir kısmı eskimiş programlardan kaynaklanır. Bugtraq ve benzeri güvenlik duyuru listelerini takip etmeye çalışın. Her sunucuda her yazılımı sürekli güncelleyemeseniz de, kullandığınız eski sürümde herhangi bir hata olduğu belirlenirse bundan haberdar olabilirsiniz. Sürekli kullandığınız programların, varsa, duyuru listelerine kaydolun. Böylece yazılım hakkındaki önemli gelişmelerden ve deneyimlerden yararlanabilirsiniz.

38 SUNUCU ÖNERİLERİ Kimseye güvenmeyin :-). İstatistikler, güvenlik delinmelerinin %80'inin kurum içinden saldırılarla, sadece %20'sinin kurum dışından gelen saldırılarla olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle sadece bir firewall (güvenlik duvarı) koyup arkanıza yaslanmayın. Firewall sizi sadece dışarıdan gelebilecek saldırıların bir bölümüne karşı korur. Erişim yetkilerini verirken, son derece cimri davranmalı, gereksiz her şeyi kısıtlamalısınız. Kendinize "neyi kapatmalıyım?" diye değil, "neyi açmalıyım?" diye sormalısınız. Erişim şifreleri özenli seçilmeli. Anlamlı kelimelerden (farklı dillerde de olsa) oluşan ve harf/rakam karışık olmayan şifreler davetiye niteliği taşır. Internette herhangi bir sitede yüzlerce dilde sözlük ve bunları sırayla deneyecek programlar bulabilirsiniz. Yönetim şifreleri düzenli olarak değiştirilmeli ve çok az kişide (mümkünse 1) bulunmalıdır.

39 SUNUCU ÖNERİLERİ Sunucu tamamen otomatik çalışmalıdır, dışarıdan yardıma ihtiyaç duymamalıdır. Sisteminizi kurarken "manual" müdahaleyi olabildiğince sıfıra indirmelisiniz. Donanım değişiklikleri dışında yaptığınız müdahalelerin büyük bir çoğunluğu aslında sunucu tarafından otomatik yapılabilir. Bu hem hata payını azaltır, hem de değerli zamanınızın ve emeğinizin boşa gitmesini engeller.

Linux Sunucu Dünyası. Doruk Fişek (dfisek@fisek.com.tr) http://seminer.linux.org.tr

Linux Sunucu Dünyası. Doruk Fişek (dfisek@fisek.com.tr) http://seminer.linux.org.tr Linux Sunucu Dünyası Doruk Fişek (dfisek@fisek.com.tr) http://seminer.linux.org.tr SUNUCU (SERVER) NEDİR? Sunucular diğer bilgisayarlara hizmet verirler. Sunucu ürettiği sonuçları ekrana değil, diğer bilgisayarlara

Detaylı

TÜRKİYE LINUX KULLANICILARI DERNEĞİ. MySQL VERİTABANI SUNUCUSU SEMİNERİ. Doruk Fişek. dfisek@fisek.com.tr

TÜRKİYE LINUX KULLANICILARI DERNEĞİ. MySQL VERİTABANI SUNUCUSU SEMİNERİ. Doruk Fişek. dfisek@fisek.com.tr TÜRKİYE LINUX KULLANICILARI DERNEĞİ MySQL VERİTABANI SUNUCUSU SEMİNERİ Doruk Fişek dfisek@fisek.com.tr http://seminer.linux.org.tr MySQL NEDİR? Bir (ilişkisel) veritabanı yönetim sistemidir. Tüm verileri

Detaylı

AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİNE ÖRNEKLER

AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİNE ÖRNEKLER AĞ İŞLETİM SİSTEMİ AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİNE ÖRNEKLER Tek kullanıcı için tasarlanmış işletim sistemleri bir bilgisayarı kontrol etmekte iken çok sayıda kullanıcı için tasarlanan ağ işletim sistemleri bir

Detaylı

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER Bu modülü bitirdiğinizde; HTML kodları ile WEB sayfaları için işlevselliği ve verimliliği artırıcı basit işlemler yapabileceksiniz. Ayrıca, 1. WEB sayfası oluşturmaya hazırlık

Detaylı

SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ. Temel Kavramlar

SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ. Temel Kavramlar SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ Temel Kavramlar Sunucu / Server Birden fazla bilgisayarın birbirine bağlanarak kaynakların paylaşması amacıyla kurulmuş olan bağlantı sistemine ağ sistemi (Network) denir. Bağlanan

Detaylı

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ REHBER HİZMET SUNUCULARI VE UYGULAMALARI. YÜKSEK LİSANS TEZİ Fuat ALTUN

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ REHBER HİZMET SUNUCULARI VE UYGULAMALARI. YÜKSEK LİSANS TEZİ Fuat ALTUN İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ REHBER HİZMET SUNUCULARI VE UYGULAMALARI YÜKSEK LİSANS TEZİ Fuat ALTUN Anabilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Programı: Bilgisayar Mühendisliği Yüksek

Detaylı

AĞ MİMARİSİ GÜVENLİĞİ KILAVUZU

AĞ MİMARİSİ GÜVENLİĞİ KILAVUZU kşk ULUSAL ELEKTRONİK VE KRİPTOLOJİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ Doküman Kodu: UEKAE BGT-2001 AĞ MİMARİSİ GÜVENLİĞİ KILAVUZU SÜRÜM 1.00 29 ŞUBAT 2008 Hazırlayan: Fatih KOÇ P.K. 74, Gebze, 41470 Kocaeli, TÜRKİYE

Detaylı

PHP-MYSQL TABANLI ÜNİVERSİTE WEB SİTE YAPICISI

PHP-MYSQL TABANLI ÜNİVERSİTE WEB SİTE YAPICISI T.C FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ PHP-MYSQL TABANLI ÜNİVERSİTE WEB SİTE YAPICISI Uğur BAŞAR LİSANS TEZİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ELAZIĞ, 2003 T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Detaylı

http://alikoker.name.tr İŞLETİM SİSTEMLERİ

http://alikoker.name.tr İŞLETİM SİSTEMLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ Donanımı, yazılımı ve bilgisayar sistemini yöneten, en alt seviyede çalışan yazılıma işletim sistemi denir. İşletim sistemleri, çoğunlukla bir alt düzey programı ile yazılır ve belirli

Detaylı

LİNUX TABANLI FTP SUNUCULARDA VERİ TRANSFERİNDE ALGORİTMALAR YARDIMIYLA GÜVENLİ ERİŞİM YÖNETİMİ UYGULAMASI. Mehmet Can HANAYLI. Yüksek Lisans Tezi

LİNUX TABANLI FTP SUNUCULARDA VERİ TRANSFERİNDE ALGORİTMALAR YARDIMIYLA GÜVENLİ ERİŞİM YÖNETİMİ UYGULAMASI. Mehmet Can HANAYLI. Yüksek Lisans Tezi LİNUX TABANLI FTP SUNUCULARDA VERİ TRANSFERİNDE ALGORİTMALAR YARDIMIYLA GÜVENLİ ERİŞİM YÖNETİMİ UYGULAMASI Mehmet Can HANAYLI Yüksek Lisans Tezi Matematik Anabilim Dalı Mayıs 2014 LİNUX TABANLI FTP SUNUCULARDA

Detaylı

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU DENİZCİLİK UZMANLIK TEZİ Ali Rıza EKİCİ, Denizcilik

Detaylı

Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK. Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR. Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR

Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK. Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR. Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR Bu yayın T.C. Sağlık bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Sağlık Bilişimi Daire Başkanlığı tarafından

Detaylı

Web yapısının bu kadar çok kabul görmesinin bazı sebeplerini sıralamak gerekirse :

Web yapısının bu kadar çok kabul görmesinin bazı sebeplerini sıralamak gerekirse : World Wide Web Nedir? WWW, Web, ya da W3 (World Wide Web), yazı, resim, ses, film, animasyon gibi pek çok farklı yapıdaki verilere kompakt ve etkileşimli bir şekilde ulaşmamızı sağlayan bir çoklu hiper

Detaylı

F.Ü. MÜH. FAK. BİLGİSAYAR MÜH. BÖL. BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ LAB. DENEY NO : 2

F.Ü. MÜH. FAK. BİLGİSAYAR MÜH. BÖL. BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ LAB. DENEY NO : 2 F.Ü. MÜH. FAK. BİLGİSAYAR MÜH. BÖL. BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ LAB. DENEY NO : 2 Deneyde Yapılacaklar 1- Deneyin ilk gününde genel olarak linuxun özellikleri, diğer işletim sistemlerinden farkı, dosya ve dizin

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 2.HAFTA İşletim Sistemleri Arş.Gör. Tuğrul TAŞCI Bu ders içeriğinin

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KURULUMU 482BK0129

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KURULUMU 482BK0129 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KURULUMU 482BK0129 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Teknohumana Bilişim - 2007

Teknohumana Bilişim - 2007 Bu eğitim dökümanı, Kerem Erzurumlu tarafından Yazılım Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi bünyesinde kullanılmak üzere hazırlanmış olup, bütün hakları saklıdır. Bu dökümanın tüm hakları dökümanın

Detaylı

BÖLÜM 4 YAZILIM SİSTEM YAZILIMI

BÖLÜM 4 YAZILIM SİSTEM YAZILIMI Bilg 101 Ders Notları 2008 Sayfa 30 BÖLÜM 4 YAZILIM SİSTEM YAZILIMI 4.1 Giriş Bilgisayar sistemi donanım ve yazılımdan oluşan bir bütündür. Yazılım olmadan hiçbir bilgisayar çalışamaz. Ayrıca yazılım olmasaydı,

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Ağa Bağlı Depolama İçin. Ver.2.4.0730 (For ADM 2.4)

Kullanım Kılavuzu. Ağa Bağlı Depolama İçin. Ver.2.4.0730 (For ADM 2.4) Kullanım Kılavuzu Ağa Bağlı Depolama İçin Ver.2.4.0730 (For ADM 2.4) İçindekiler 1.Giriş... 4 2.ASUSTOR Data Master a Başlarken... 9 ASUSTOR NAS ve ADM Kurulumu... 9 ASUSTOR Data Master Oturum Açma...

Detaylı

BÖLÜM 4 YAZILIM SİSTEM YAZILIMI

BÖLÜM 4 YAZILIM SİSTEM YAZILIMI 4.1 Giriş BÖLÜM 4 YAZILIM SİSTEM YAZILIMI Bilgisayar sistemi donanım ve yazılımdan oluşan bir bütündür. Yazılım olmadan hiçbir bilgisayar çalışamaz. Ayrıca yazılım olmasaydı, bütün insanların makine dilini

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ ADLİ BİLİŞİM ANABİLİM DALI. Kasım 2014 PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ ADLİ BİLİŞİM ANABİLİM DALI. Kasım 2014 PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Kasım 2014 T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ ADLİ BİLİŞİM ANABİLİM DALI PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA İŞLETİM SİSTEMLERİ DÖNEM ÖDEVİ FATİH BERBER Danışman: Öğr. Gör. Dr. Çelebi ULUYOL

Detaylı

2005 Eylem Planı. 7 numaralı eylem: Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Açık Kaynak Kodlu Yazılımların Uygulanabilirliği

2005 Eylem Planı. 7 numaralı eylem: Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Açık Kaynak Kodlu Yazılımların Uygulanabilirliği e-dönüşüm Türkiye Projesi 2005 Eylem Planı 7 numaralı eylem: Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Açık Kaynak Kodlu Yazılımların Uygulanabilirliği Göç Planı Hazırlanması ve Uygulanması Çalışma Grubu 1. Görkem

Detaylı

Yazılım Gereksinim Dokümanı

Yazılım Gereksinim Dokümanı Yazılım Gereksinim Dokümanı Turquaz Muhasebe Versiyon 0.2 Hüseyin Ergün 1 Eylül 2004 Copyright 2004. Bu dokümanı GNU/GPL lisansı altında kullanabilir ve/veya dağıtabilirsiniz. Turquaz Muhasebe, Yazılım

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (DONANIM)

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (DONANIM) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (DONANIM) ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Benzer Sistemler ve Kavramlar

Benzer Sistemler ve Kavramlar COMPUTER II Bulut bilişim Bulut bilişim (Cloud computing) veya işlevsel anlamıyla çevrim içi bilgi dağıtımı; bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel addır.

Detaylı

Linux ile Ağ Yönetimi

Linux ile Ağ Yönetimi Özet: Linux ile Ağ Yönetimi Yavuz Selim Kömür Can Uğur Ayfer ( komur@bilkent.edu.tr cayfer@bilkent.edu.tr ) XI. "Türkiye'de İnternet" Konferansı 21 23 Aralık 2006 TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ WEB TABANLI UZAKTAN KONTROL 481BB0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BİLGİSAYAR AĞLARI

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BİLGİSAYAR AĞLARI HEDEFLER İÇİNDEKİLER BİLGİSAYAR AĞLARI Ağ Nedir? Neden Bilgisayar Ağlarına İhtiyaç Duyulmuştur? Ağ Donanımları Ağ Mimarileri Ölçeklerine Göre Ağlar Ağ Topolojileri Ağ Protokolleri Kablosuz Ağ Bağlantı

Detaylı