KATAR MOBİLYA ve İÇ DEKORASYON SEKTÖRÜ RAPORU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KATAR MOBİLYA ve İÇ DEKORASYON SEKTÖRÜ RAPORU"

Transkript

1 KATAR MOBİLYA ve İÇ DEKORASYON SEKTÖRÜ RAPORU Giriş Katar, dünya enerji fiyatlarındaki hızlı artış çerçevesinde 2003 yılından bu yana son derece büyük bir ekonomik gelişme hızı yakalamış bulunmaktadır yılları arasında GSYİH 19,7 milyar $ dan 63,5 milyar $ seviyesine ulaşmış, kişi başına gelir ise $ seviyesini aşmıştır. Sözkonusu gelir artışının yanısıra, bir yandan sürdürülmekte olan kapsamlı alt ve üst yapı yatırımları çerçevesinde hızla artan yabancı işgücü sayısı, bir yandan da ülkede sürdürülmekte olan gayrımenkul ve turizm yatırımları, mobilya ve iç dekorasyon sektöründe Katar da önemli imkanların doğmasını sağlamıştır. Pazarın Genel Durumu Katar mobilya ve iç dekorasyon pazarındaki imkanları, tüketiciler ve proje bazlı satın alımlar olarak iki ana bölümde değerlendirmek uygun olacaktır. - Tüketiciler Son tüketicilerin mobilya ve iç dekorasyon tercihlerini, ülkedeki gelir dağılımı çerçevesinde sınıflandırmak mümkündür. Bu çerçevede pazarda; - Zengin Katarlılar ve batılı üst-orta düzey yöneticiler, - Ağırlıklı olarak Lübnanlı, Filistinli ve Suriyelilerden oluşan orta gelirli kesim, - Hint altkıtası kökenli alt gelir grubu olarak tasnif edilebilecek tüketici profili ortaya çıkmaktadır. Yüksek gelir seviyesine sahip müşterilere hitap eden mallar ağırlıklı olarak İtalya, İspanya ve ABD menşelidir. Buna mukabil, orta ve alt gelir grubuna hitap eden ürünler ağırlıklı olarak Çin, Malezya ve Kore den ithal edilmektedir. Ayrıca, BAE ve Suudi Arabistan menşeli ürünler de bu kesime hitap etmektedir. Yerel üretim son derece kısıtlıdır. Yerel firmalar genelde yalnızca sipariş üzerine üretim yapmaktadırlar.

2 Pazara sunulan ürünleri ise; - Portatif mobilyalar da dahil, fiyat avantajına sahip Asya ülkelerinden gelen mobilyalar, - Güçlü Avrupa ve ABD markalarının üst düzey gelir grubuna hitap eden ürünleri, - Özel tasarım mobilyalar, olarak tasnif etmek mümkündür. Pazarın temel karekteristiği, ürünlerin çok geniş bir yelpazede ve fiyatları temelinde pazarda yer almalarıdır. Bu da büyük bir rekabeti beraberinde getirmektedir. - Proje bazlı satın alımlar Proje bazlı satın alımlar ve toplu siparişler, Katar mobilya ve iç dekorasyon pazarının önemli yönlerinden birini oluşturmaktadır. - Ofis ve İskan Amaçlı Yapılar Ülkede halihazırda sürdürülen ve planlama aşamasında bulunan yaklaşık 200 çok katlı bina inşaası bulunmaktadır. Yabancıların Doha şehir merkezinde mülk sahibi olamamaları gerçeğinden hareketle, sözkonusu çok katlı yapıların gerek ofis, gerek iskan amaçlı olarak dekore edilmesi önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Ayrıca, şehir içerisinde büyük emlak şirketleri tarafından mobilyalı olarak kiralanan pek çok konut da bulunmaktadır. Bunlar için de zaman zaman toplu satın alımlar gerçekleştirilmektedir. - Turizm Katar turizmi, gerek ekonomik çeşitlendirme politikaları açısından, gerek ülkenin markalaşması adına önemli bir araç olarak görmektedir. Ülkenin stratejik konumunu dikkate alan Hükümet Katar Havayolları na büyük bir yatırım yaparak, Katar ı doğu-batı aksında önemli bir transit merkez haline getirmeyi planlamıştır. Diğer taraftan, gerek yıl içinde sürekli olarak uluslararası think-tank lerle işbirliği halinde gerçekleştirilen konferans ve kongreler, gerek uluslararası düzeydeki önemli sportif aktivitelere ev sahipliği yapılması, ülkede kapsamlı bir turistik konaklama ihtiyacını da beraberinde getirmektedir yılında düzenlenecek olan Olimpiyatlara da aday olan Doha da halihazırda olan oda sayısının, 2010 yılına kadar , 2016 yılında ise e ulaştırılmasına yönelik kapsamlı planlamalar yapılmaktadır. Sadece 2008 yılı içerisinde Doha da 22 adet otelin açılması öngörülmektedir.

3 Bu bağlamda, gerek yeni yapılacak oteller, gerek mevcutların yenileme çalışmaları için otel mobilyaları sektöründe de kapsamlı bir potansiyel bulunmaktadır. Proje bazlı satın alımlar çerçevesinde oluşabilecek imkanlar genellikle anahtar teslimi prensibi çerçevesinde sürdürülmektedir. Bu bağlamda, iç dekorasyon firmalarından veya danışman şirketlerden ve otel sahipleri-işleticilerinden gelebilecek taleplerin titizlikle incelenmesi ve Katar da otellerin hemen hemen tamamının bir devlet kuruluşu olan Qatar National Hotels Company tarafından işletildiği dikkate alınarak, güçlü bir acenta ile işbirliği yapılması ve bu şirket tarafından açılan ihalelerin takibi önem taşımaktadır. Dağıtım Kanalları Ağırlıkla ithalata dayalı olan Katar mobilya ve dekorasyon pazarında dağıtım kanalları kısıtlıdır. Katar da halihazırda faaliyet gösteren büyüklü küçüklü yaklaşık 300 mobilya mağazası bulunmaktadır. Sözkonusu mağazaların önemli bir kısmı Salwa Road üzerinde yer almaktadır. Diğer taraftan, çok çeşitli ürünlerin bulunduğu ve pazarın her kesimine hitap eden Home Center, Homes R Us ve The One adlı mobilya mağazaları, son dönemde pazardaki paylarını giderek artırmaktadırlar. Ürünlere talep genellikle müşterilerin mağazalara yaptıkları başvurular çerçevesinde şekillenmekte, ayrıca, proje bazında faaliyet gösteren iç dekorasyon firmalarından gelmektedir. Mağazalar ürünleri genellikle kendileri doğrudan ithal etme yoluna gitmektedirler. Sözkonusu ithal bağlantıları ise ağırlıkla firma yetkililerinin yurtdışına yaptıkları seyahatler çerçevesinde şekillenmektedir. İmkanlar Yoğun bir rekabet yaşansa da, pazarın genel durumu Türk mobilyası açısından önemli bir potansiyelin varlığına işaret etmektedir. Sektörde ithalat bağlantılarının genelde Katarlı firmaların yetkililerinin doğrudan yurtdışındaki üreticileri ziyareti ile oluştuğu, diğer taraftan, son dönemde Katar dan Türkiye ye yönelik ilgi düzeyinin önemli bir artış gösterdiği dikkate alındığında, Türk mobilyasının pazardaki payının giderek artması mümkün görülmektedir. Ülkedeki gelir dağılımı, hemen her ürün gibi mobilya talebini de etkilemektedir. Gelir düzeyinin yüksekliği, markalı ürünlerin şansını önemli ölçüde artırmaktadır. Halihazırda pazarda markalı Avrupa ve ABD menşeli ürünlerin edindiği yer bunun temel göstergesidir.

4 Diğer taraftan, Asya ülkelerinden ithalat hızla artış göstermektedir. Sözkonusu ülkelerden gelen düşük maliyetli ürünlerin temel hedef kitlesi ise ülkeye çalışmak için gelen orta ve alt gelir düzeyindeki yabancı işgücüdür. Bununla birlikte, genel anlamda değerlendirildiğinde uygun fiyatlı ürünlerin pazarın genelinde tartışılmaz bir etkinliği vardır. Halihazırda 5 yıldızlı otellerin önemli bir kısmında ürünlerin fiyat / kalite oranı çerçevesinde seçildiği ve vasat Asya menşeli mallrın önemli bir pazar payına sahip oldukları da gerçektir. Bu nedenle uygun fiyatlı Türk ürünlerinin sağlam bir dağıtım ağına sahip firmalarla, yapacakları temaslar veya zincir mağazalara mal tedarikine gitmeleri büyük önem taşımaktadır. Öte yandan pazarın perakende satışlar için küçük olduğu da bir başka gerçektir. Bu nedenle, iç dekorasyon firmalarıyla kurulacak temasların ve/veya üstlenilecek anahtar teslimi projelerin, Türk mobilyasının pazardaki etkinliğini artıracağı değerlendirilmektedir. İstatistikler DEĞİŞİM KATAR - İTHALAT TOPLAM $ TOPLAM $ % HALILAR ve YER KAPLAMALARI 5701 DÜĞÜMLÜ,SARMALI HALILAR,YER KAPLAMALARI DOKUNMUŞ HALILAR,YER KAPLAMALARI-KİLİM,SUMAK,KARAMAN VB TUFTE EDİLMİŞ HALILAR,TUFTE EDİLMİŞ YER KAPLAMALARI Toplam DÖŞEMELİK KUMAŞLAR 5801 KADİFE,PELÜŞ VE HALKALI-TIRTIL MENSUCAT TÜLLER VE DİĞER MENSUCAT-PARÇA,ŞERİT,MOTİFLER HALİNDE Toplam EV TEKSTİLİ 6302 YATAK ÇARŞAFLARI,MASA ÖRTÜLERİ,TUVALET,MUTFAK BEZLERİ PERDELER VE İÇ STORLAR,PERDE VE YATAK FARBALALARI DİĞER MEFRUŞAT EŞYASI(94.04 POZİSYONUNDAKİLER HARİÇ) Toplam MOBİLYALAR 9401 OTURMAYA MAHSUS MOBİLYALAR,AKSAM VE PARÇALARI TIPTA,CERRAHİDE,DİŞÇİLİKTE VB KULLANILAN MOBİLYALAR DİĞER MOBİLYALAR,BUNLARIN AKSAM VE PARÇALARI SOMYALAR,ŞİLTE,YATAK,YORGAN,YASTIK,PUF,DİZ-AYAK ÖRTÜLERİ VB Toplam AYDINLATMA 9405 DİĞER AYDINLATMA CİHAZLARI,LAMBALAR,IŞIKLI TABELA,PLAKA VB GENEL TOPLAM % 54% -83% 12% 146% 170% 112% 83% 157% 101% 117% 138% 65% 93% 76% 156% 71%

5 Mobilya alanında Çin Katar ın en büyük tedarikçisi konumundadır yılı verilerine göre, Çin in Pazar payı yaklaşık %25 tir. Çin i BAE, Endonezya, Malezya, İtalya ve ABD takip etmektedir. Ülkemiz verilerine göre Katar a ihracatımız ise aşağıda yer almaktadır; KATAR'A İHRACATIMIZ TOPLAM $ TOPLAM $ TOPLAM $ HALILAR ve YER KAPLAMALARI 5701 DÜĞÜMLÜ,SARMALI HALILAR,YER KAPLAMALARI DOKUNMUŞ HALILAR,YER KAPLAMALARI-KİLİM,SUMAK,KARAMAN VB TUFTE EDİLMİŞ HALILAR,TUFTE EDİLMİŞ YER KAPLAMALARI Toplam DÖŞEMELİK KUMAŞLAR 5801 KADİFE,PELÜŞ VE HALKALI-TIRTIL MENSUCAT TÜLLER VE DİĞER MENSUCAT-PARÇA,ŞERİT,MOTİFLER HALİNDE Toplam EV TEKSTİLİ 6302 YATAK ÇARŞAFLARI,MASA ÖRTÜLERİ,TUVALET,MUTFAK BEZLERİ PERDELER VE İÇ STORLAR,PERDE VE YATAK FARBALALARI DİĞER MEFRUŞAT EŞYASI(94.04 POZİSYONUNDAKİLER HARİÇ) Toplam MOBİLYALAR 9401 OTURMAYA MAHSUS MOBİLYALAR,AKSAM VE PARÇALARI TIPTA,CERRAHİDE,DİŞÇİLİKTE VB KULLANILAN MOBİLYALAR DİĞER MOBİLYALAR,BUNLARIN AKSAM VE PARÇALARI SOMYALAR,ŞİLTE,YATAK,YORGAN,YASTIK,PUF,DİZ-AYAK ÖRTÜLERİ VB Toplam AYDINLATMA 9405 DİĞER AYDINLATMA CİHAZLARI,LAMBALAR,IŞIKLI TABELA,PLAKA VB GENEL TOPLAM KATAR'A TOPLAM İHRACATIMIZ TOPLAM İHRACATIMIZ İÇİNDE SEKTÖRÜN PAYI 3% 1% 1% Fuarlar INFDEX Fuarı Katar da mobilya ve iç dekorasyon alanında düzenlenen bir ihtisas fuarıdır Mayıs 2008 tarihlerinde 7. si düzenlenecek olan fuar yaklaşık m2 lik alanda gerçekleştirilecektir.

6 KATAR DA MOBİLYA TİCARETİYLE UĞRAŞAN BAZI ŞİRKETLER Beauty Furniture & Light Tel: Faks: PO Box 3098 Doha Qatar Eiffel Furniture Tel: Faks: PO Box 495 Doha Qatar Bukannan Furnishing Tel: Faks: PO Box 4130 Doha Qatar Al-Tawoos Furniture Tel : Faks: PO Box Doha Qatar Al-Rowak Tel : Faks: PO Box 7360 Doha Qatar American Home Furniture Tel : Faks: PO Box 3633 Doha Qatar International Furniture Est. Tel: Faks: PO Box 4553 Doha Qatar Fine Art Furniture Tel: Faks: PO Box 9979 Doha Qatar Gravity Tel: Faks: PO Box Doha Qatar The One Tel: Faks: PO Box Doha Qatar Al-Abdulrahim Furniture Tel: Faks: PO Box 495 Doha Qatar Sedar Tel: Faks: PO Box Doha Qatar Atrium Design WLL Tel : Faks: PO Box Doha Qatar Tivoli Furniture Tel: Faks: PO Box 3633 Doha Qatar Amson Furniture & Decoration Tel: Faks: PO Box 875 Doha Qatar Casa Bella Tel: Faks: PO Box Doha Qatar Al-Khaleej International Wardrobes Tel: / Faks: PO Box 4550 Doha Qatar Dreams Palace Co. Tel : Faks: PO Box Doha Qatar

7 Furniture & Home Textile Tel : Faks: PO Box 6971 Doha Qatar Top Design Decor & Furniture Co. Tel : Faks: PO Box Doha Qatar Alwan Furnishing Tel : Faks: PO Box Doha Qatar Top Design Decorating Furniture Tel : Faks: PO Box 4631 Doha Qatar Lords Home Furniture Tel: Faks: PO Box Doha Qatar Yugoslavian Home Furniture Tel : Faks: PO Box Doha Qatar Khazanah Tel : Faks: PO Box Doha Qatar Al Jawhara Furniture & Curtain Tel: Faks: Royal Curtain & Furniture Tel: Faks: PO Box Doha Qatar Versailles Interior Decoration Tel : Faks: PO Box Doha Qatar World of Offices & Home Furniture Tel: Faks: PO Box 5742 Doha Qatar Noble House Tel: Faks: PO Box 988 Doha Qatar The Gallery Luxury Furniture Tel: Faks: PO Box Doha Qatar Alwatheer Furniture & Upholstery Tel : Faks: PO Box Doha Qatar Al-Bishri Trading & Cont.CO. Tel : Faks: PO Box 1040 Doha Qatar Organza Style Tel : Faks : PO Box 1337 Doha Qatar Queens Carpet For Furniture PO Box Doha Qatar Tel : Faks: T.C. Doha Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği İletişim Adresi: P.O. Box 1977 Doha Qatar Adres: Al-Istiqlal Str. No:21 Dafna-Doha-Qatar Tel: Faks: Nisan 2008-Doha

ATM Dubai Turizm Fuarı

ATM Dubai Turizm Fuarı ATM Dubai Turizm Fuarı Ortadoğu da gerçekleştirilen en önemli turizm fuarı olarak gösterilen ATM Turizm Fuarı Birleşik Arap Emirlikleri nin Dubai şehrinde 05-08 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Detaylı

MOBİLYA SEKTÖRÜN TANIMI

MOBİLYA SEKTÖRÜN TANIMI MOBİLYA SEKTÖRÜN TANIMI Ticarete konu olan tüm ürünler için iki temel sınıflandırma sistemi kullanılmaktadır. Detaylı veriler için Armonize Mal Tanımı ve Kodlama Sistemi (The Harmonized Commodity Description

Detaylı

MOBİLYA SEKTÖRÜ RAPORU (2014/1)

MOBİLYA SEKTÖRÜ RAPORU (2014/1) T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI MOBİLYA SEKTÖRÜ RAPORU (2014/1) Sektörel Raporlar ve Analizler Serisi 1 İÇİNDEKİLER Tablolar Listesi... 3 Şekiller Listesi... 3 Kısaltmalar Listesi... 4 YÖNETİCİ

Detaylı

Halı Pazarı Olarak ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER. İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ

Halı Pazarı Olarak ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER. İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ Halı Pazarı Olarak ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ ARALIK 2013 İÇİNDEKİLER Halı Pazarı Olarak ALMANYA I. ALMANYA HAKKINDA

Detaylı

DERİ VE DERİ MAMULLERİ SANAYİ

DERİ VE DERİ MAMULLERİ SANAYİ DERİ VE DERİ MAMULLERİ SANAYİ SITC No: 211-Deri kösele ve kırpıntıları, 61-Hazır deriler postlar ve mamulleri, 831-Deri seyahat ve el çantaları, 8481-Deri köseleden giyim eşyası ve aksesuarları, 851-Deri

Detaylı

İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN HOLLANDA

İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN HOLLANDA İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN HOLLANDA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ ARALIK 2009 İÇİNDEKİLER I. HOLLANDA HAKKINDA GENEL BİLGİLER...

Detaylı

T.C. DOHA BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ KATAR A İHRACAT. NİSAN 2009 Doha

T.C. DOHA BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ KATAR A İHRACAT. NİSAN 2009 Doha T.C. DOHA BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ KATAR A İHRACAT NİSAN 2009 Doha İÇİNDEKİLER A. KATAR DIŞ TİCARET ve GÜMRÜK MEVZUATI... 3 1. Giriş... 3 2. Katar a İhracat... 3 a) İhracatta Gerekli Belgeler...

Detaylı

Doğtaş Doğanlar Mobilya Üretim Enerji İmalat San. ve Tic. A.Ş. ile Kelebek Mobilya San. ve Tic. A.Ş. nin

Doğtaş Doğanlar Mobilya Üretim Enerji İmalat San. ve Tic. A.Ş. ile Kelebek Mobilya San. ve Tic. A.Ş. nin Değerleme Hizmetleri Doğtaş Doğanlar Mobilya Üretim Enerji İmalat San. ve Tic. A.Ş. ile Kelebek Mobilya San. ve Tic. A.Ş. nin Birleşmesine İlişkin Uzman Kuruluş Raporu Özel ve Gizli Serkan Tarmur Ortak

Detaylı

JAPONYA'NIN HAZIR GIYIM SEKTORUNUN YAPISI 2006

JAPONYA'NIN HAZIR GIYIM SEKTORUNUN YAPISI 2006 JAPONYA'NIN HAZIR GIYIM SEKTORUNUN YAPISI 2006 Adres: Turkish Embassy, Office of the Commercial Counsellor Tel: 81-3-3470 6723 & 3470 5131 2-33-6 Jingumae, Shibuya-ku, Tokyo 150, Japan Fax:81-3-3470 6280

Detaylı

POLONYA HAZIR GİYİM ÜRÜNLERİ YERİNDE PAZAR ARAŞTIRMASI

POLONYA HAZIR GİYİM ÜRÜNLERİ YERİNDE PAZAR ARAŞTIRMASI POLONYA HAZIR GİYİM ÜRÜNLERİ YERİNDE PAZAR ARAŞTIRMASI Hazırlayanlar Nejla TUĞRUL Zeynep TAŞTEPE BİLGİ Aralık 2013 T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Ülke Masaları I Dairesi Ülke Masaları II

Detaylı

Halı Pazarı Olarak ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ TEKSTİL, DERİ VE HALI ŞUBESİ

Halı Pazarı Olarak ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ TEKSTİL, DERİ VE HALI ŞUBESİ Halı Pazarı Olarak ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ TEKSTİL, DERİ VE HALI ŞUBESİ ARALIK 2014 İÇİNDEKİLER Halı Pazarı Olarak ALMANYA I. ALMANYA HAKKINDA

Detaylı

TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER

TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN İNGİLTERE TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ MART 2010 İhracat Sektörleri Açısından İNGİLTERE İÇİNDEKİLER

Detaylı

EİS ECZACIBAŞI İLAÇ, SINAİ VE FİNANSAL YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 1 OCAK - 30 EYLÜL 2010 HESAP DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

EİS ECZACIBAŞI İLAÇ, SINAİ VE FİNANSAL YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 1 OCAK - 30 EYLÜL 2010 HESAP DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU 1 OCAK - 30 EYLÜL 2010 HESAP DÖNEMİNE AİT Sayfa No: 1 1. Raporun Dönemi Bu rapor, EİS Eczacıbaşı İlaç, Sınai ve Finansal Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş. nin, bağlı ortaklıklarının, müşterek yönetime

Detaylı

2014 DUHOK ULUSLARARASI FUAR KATALOĞU

2014 DUHOK ULUSLARARASI FUAR KATALOĞU 2014 DUHOK ULUSLARARASI FUAR KATALOĞU GENEL TİCARET FUARI (10-13 EYLÜL 2014) MOBİLYA VE EV TEKSTİLİ FUARI (5-8 KASIM 2014) 1 2 POROS GROUP KİMDİR? ORTAĞINIZDIR Çünkü; 21. Yüzyılda küreselleşen yeni Dünya

Detaylı

Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz KONGRE TURİZMİ SEKTÖR RAPORU

Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz KONGRE TURİZMİ SEKTÖR RAPORU Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz KONGRE TURİZMİ SEKTÖR RAPORU Eylül, 2012 ÖNSÖZ Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Antalya, Isparta ve Burdur illerinin ekonomik kalkınmasını sağlamak amacıyla kurulmuş

Detaylı

MOBİLYA SEKTÖRÜ PAZAR ARAŞTIRMALARI RAPORU

MOBİLYA SEKTÖRÜ PAZAR ARAŞTIRMALARI RAPORU MOBİLYA SEKTÖRÜ PAZAR ARAŞTIRMALARI RAPORU EYLÜL 2010 0 Ö N S Ö Z 2008 yılında dünya mobilya ihracatı 174 milyar $ olarak kaydedilmiş olup, son yıllardaki çıkışı ile Çin, mobilya ihracatının %24,5 ini

Detaylı

1 OCAK 30 HAZĐRAN 2009 ARA HESAP DÖNEMĐNE AĐT

1 OCAK 30 HAZĐRAN 2009 ARA HESAP DÖNEMĐNE AĐT 1 OCAK 30 HAZĐRAN 2009 ARA HESAP DÖNEMĐNE AĐT Sayfa No: 1 1. Raporun Dönemi Bu rapor, EĐS Eczacıbaşı Đlaç, Sınai ve Finansal Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş. nin, bağlı ortaklıklarının, müşterek yönetime

Detaylı

TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER

TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER Halı Pazarı Olarak ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ ARALIK 2010 İÇİNDEKİLER Halı Pazarı Olarak ALMANYA I. ALMANYA HAKKINDA

Detaylı

TEKSTİL SEKTÖRÜ AÇISINDAN ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER. İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ

TEKSTİL SEKTÖRÜ AÇISINDAN ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER. İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ TEKSTİL SEKTÖRÜ AÇISINDAN ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ AĞUSTOS 2013 İÇİNDEKİLER Tekstil Sektörü Açısından ALMANYA I.

Detaylı

TEKSTİL SEKTÖRLERİ AÇISINDAN İRAN

TEKSTİL SEKTÖRLERİ AÇISINDAN İRAN TEKSTİL SEKTÖRLERİ AÇISINDAN İRAN TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ OCAK 2009 İÇİNDEKİLER I. İRAN HAKKINDA GENEL BİLGİLER... 4 Giriş...

Detaylı

Din Protestan (%38), Katolik (%34), Müslüman (%1,7), diğerleri (%26,3) Başkent Berlin Yüzölçümü 356 970 km2 Kullanılan arazi

Din Protestan (%38), Katolik (%34), Müslüman (%1,7), diğerleri (%26,3) Başkent Berlin Yüzölçümü 356 970 km2 Kullanılan arazi ALMANYA TEMEL SOSYAL VE EKONOMIK GÖSTERGELER Dil Almanca Din Protestan (%38), Katolik (%34), Müslüman (%1,7), diğerleri (%26,3) Başkent Berlin Yüzölçümü 356 970 km2 Kullanılan arazi Ekilebilir arazi: %34,

Detaylı

OTOMOTİV ANA VE YAN SANAYİİ

OTOMOTİV ANA VE YAN SANAYİİ OTOMOTİV ANA VE YAN SANAYİİ SEKTÖRÜN TANIMI VE SINIFLANDIRILMASI Ticarete konu olan tüm ürünler için iki temel sınıflandırma sistemi kullanılmaktadır. Detaylı veriler için Armonize Mal Tanımı ve Kodlama

Detaylı

KATAR MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ ÜLKE RAPORU

KATAR MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ ÜLKE RAPORU DOHA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ ARALIK 2010 DOHA KATAR MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ ÜLKE RAPORU İÇİNDEKİLER 1 1- Genel Ekonomik Bilgiler...3 - Ülke Kimliği....3 - Sosyal Göstergeler...3 - Ekonomik Göstergeler...3

Detaylı

Tekstil Sektörü Açısından ALMANYA

Tekstil Sektörü Açısından ALMANYA 2015 TEKSTİL SEKTÖRÜ AÇISINDAN ALMANYA İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ TEKSTİL, DERİ ve HALI ŞB. OCAK 2015 Tekstil Sektörü Açısından ALMANYA İÇİNDEKİLER I. ALMANYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER... 3 Giriş... 3 Temel

Detaylı

Rusya daki Ekonomik Gelişmelerin Türkiye deki Sektörlere Olası Etkileri

Rusya daki Ekonomik Gelişmelerin Türkiye deki Sektörlere Olası Etkileri Rusya daki Ekonomik Gelişmelerin Türkiye deki Sektörlere Olası Etkileri Aslı G. Şat Sezgin Uzman 2 RUSYA EKONOMİSİNDE SON DÖNEMDE KAYDEDİLEN GELİŞMELER VE BEKLENTİLER Ekonomisi büyük ölçüde petrol ve doğalgaz

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan YAYIN NO: 2008-34 İstanbul, 2008 Copyright İTO Tüm haklar saklıdır. Bu yayının hiç bir bölümü,

Detaylı

HDI DEVELOPMENT AND INVESTMENTS B.V. Firma Değerleme Raporu. Ocak 2015

HDI DEVELOPMENT AND INVESTMENTS B.V. Firma Değerleme Raporu. Ocak 2015 : HDI DEVELOPMENT AND INVESTMENTS B.V. Firma Değerleme Raporu Ocak 2015 UYARI NOTU Bu değerleme raporu ( Rapor ), çeşitli dokümanlar ve finansal tabloları kapsamakta olup, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası

Detaylı

TEKSTİL & KONFEKSİYON SEKTÖRLERİ AÇISINDAN İSPANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER

TEKSTİL & KONFEKSİYON SEKTÖRLERİ AÇISINDAN İSPANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER TEKSTİL & KONFEKSİYON SEKTÖRLERİ AÇISINDAN İSPANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ EYLÜL 2011 İÇİNDEKİLER I. İSPANYA HAKKINDA GENEL

Detaylı

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Fuar Sonuç Raporu

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Fuar Sonuç Raporu Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Fuar Sonuç Raporu ATM Dubai Turizm Fuarı Arabian Travel Market (ATM) Turizm Fuarı Birleşik Arap Emirlikleri nin Dubai şehrinde 06-09 Mayıs

Detaylı

Afyonkarahisar İli, Potansiyel ve Alternatif Yatırımların Belirlenerek, Ön Fizibilitelerinin Hazırlanması Projesi OCAK 2013

Afyonkarahisar İli, Potansiyel ve Alternatif Yatırımların Belirlenerek, Ön Fizibilitelerinin Hazırlanması Projesi OCAK 2013 Afyonkarahisar İli, Potansiyel ve Alternatif Yatırımların Belirlenerek, Ön Fizibilitelerinin Hazırlanması Projesi OCAK 213 Zafer Kalkınma Ajansı Development Agency Bu Proje T.C. Zafer Kalkınma Ajansı Tarafından,

Detaylı