ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEM VE TEKNİKLERİ. Anlatım, soru-cevap, İnternetten araştırma. Anlatım, soru-cevap, İnternetten araştırma. Anlatım, soru-cevap,

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEM VE TEKNİKLERİ. Anlatım, soru-cevap, İnternetten araştırma. Anlatım, soru-cevap, İnternetten araştırma. Anlatım, soru-cevap,"

Transkript

1 EYLÜL EKİM MODÜL: AĞ TEMELLERİ Ağ kavramını Veri ağlarına örnek gösterebilir. Ağ tarihçesinin temel taşlarını Paralel iletişim ve seri iletişim arasındaki farkı Asenkron iletişimi Senkron seri iletişimi Topoloji kavramını Bus ve Yıldız topolojilerini çizebilir. Bus ve Yıldız topolojilerinin avantaj ve dejavantajlarını salabilir. 1. AĞ TEMELLERİ 1.1. Veri Ağları 1.2. Ağ Tarihçesi 1.. Paralel İletişim 1.4. Seri İletişim Asenkron Seri İletişim Senkron Seri İletişim 1.5. Ağ Topolojileri Bus Topolojisi Yıldız Topolojisi Ağaç ve Halka topolojilerini Ağaç Topolojisi çizebilir Halka (ring) topolojisi Ağaç ve Halka topolojilerinin avantaj ve dezavantajlarını Protokol kavramını Belli başlı protokol standartlarını LAN, WAN ve MAN arasındaki farkı SAN ve VPN ağlarını Ağ kartının ne amaçla kullanıldığını Hub ve switch lerin ne amaçla kullanıldığını söyleyebilir, aralarındaki farkı WEB PROGRAMCILIĞI DALI AĞ TEMELLERİ İ (11. SINIF) EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI 1.6. Ağ Protokol Standartları 1.7. Ağ Çeşitleri Yerel Alan Ağları Geniş Alan Ağları 1.7..Metropol - Alan Ağları (MAN) Depolama Alan Ağları ( San ) Özel Sanal Ağlar (VPN) Ağ Kartı( NIC- Network Interface Kart ) Hub Anahtar Cihazı GÜN VE LAR İlköğretim Haftası (Eylül ayının. haftası) Demiryolları Haftası (Eylül ayının son haftası) Gaziler Günü (19 Eylül) Öğrenciler Günü (İlköğretim Haftasının son günü) Hayvanları Koruma Günü (4 Ekim) Ahilik Kültürü Haftası (8-12 Ekim) Birleşmiş Milletler Günü (24 Ekim) Router ve gateway lerin ne amaçla kullanıldığını Güvenlik duvarı filitreleme özelliklerini Yönlendirici ( Router ) Geçit Yolu Güvenlik Duvarı (Firewall) I. Dönem 1. Yazılı Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim Perşembe Kızılay Haftası (29 Ekim-4 KASIM Modem çeşitlerini Access Server'ı Transciever'ı İnternet erişim paylaşımını Bant genişliği kavramını Modem Cihazı Erişim Sunucu (Access Server) Ortam Dönüştürücü (Transciever) İnternet Erişim Paylaştırıcısı Bant Genişliği Lösemili Çocuklar Haftası (2-8 Organ Bağışı ve Nakli Haftası (-9

2 Veri haberleşme katmanının ne tür işlevleri kapsadığını Uygulama, sunuş, oturum katmanlarının işlevlerini WEB PROGRAMCILIĞI DALI AĞ TEMELLERİ İ (11. SINIF) EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI 2. AĞ OLUŞTURMA MODELLERİ 2.1. Veri Haberleşmede Katman Kullanımı 2.2. OSI Modeli GÜN VE LAR Atatürk'ü Anma Günü: 10 Kasım Salı Atatürk Haftası (10-16 Afet Eğitimi Hazırlık Günü (12 KASIM Ulaşım, ağ, veri bağı ve fiziksel katmanların işlevlerini OSI modelini açıklayabilir, katmanlarını ve işlevlerini OSI 'nin bir standart olduğunun farkına varabilir OSI Modeli 2.2. OSI Modeli Dünya Felsefe Günü (20 Dünya Çocuk Hakları Günü ( Peer-to-Peer ilteşimini TCP/IP modelini Veri gönderim sürecini MODÜL: BAKIR KABLOLAR Koaksiyel kablo özelliklerini Kablo standartlarını Koaksiyel kablo yapısını anlatabilir. 2.. Eşten Eşe İletişim 2.4. TCP/ IP Modeli 2.5. Veri Gönderim Süreci 1. KOAKSİYEL KABLO 1.1. Kablo Özellikleri 1.2. Kablo Standartları 1.. Koaksiyel Kablo Yapısı bağlantısı I. Dönem 2. Yazılı Öğretmenler Günü (24 Kurban Bayramı'nın 1. günü: 27 Kasım Cuma Kurban Bayramı'nın 4. günü: 0 Kasım Pazartesi Dünya AIDS Günü (1 Aralık) Koaksiyel kablo çeşitlerini Konnektör'ün ne olduğunu ve çeşitlerini Çeşitleri 1... Konnektörler İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası (10 Aralık gününü içine alan hafta) ARALIK Sonlandırıcının ne olduğunu ve özelliğini Kablo hazırlama sürecini Sonlandırıcı Kablo Hazırlama Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası (12-18 Aralık) Çift bükümlü kablo yapısını ve çeşitlerini STP kablo yapısını 2. ÇİFT BÜKÜMLÜ KABLO 2.1. Yapısı 2.2. Çeşitleri STP Kablo (Korunmalı Çift Bükümlü Kablo Shielded Twisted Pair) UTP kablo, RJ45 konnektörprojeksiy on.

3 ARALIK OCAK UTP kablo yapısını UTP kablo kategorilerini Konnektör'ün ne olduğunu ve çeşitlerini Kablo hazırlama aletleri ve pasif elemanlarını tanır. Kablo hazırlayabilir. Hazırladığı kabloyu test edebilir. MODÜL: LAN KABLOLAMA LAN kurulumu için gereken donanımları Lan kurulumu için gereken yazılımları Ağ ortamında gerekli donanımların kullanım amaçlarını Ethernet teknolojisini Token Ring teknolojisini WEB PROGRAMCILIĞI DALI AĞ TEMELLERİ İ (11. SINIF) EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI UTP Kablo 2.. Konnektör 1. LAN KABLOLAMA 1.1. Lan Kurulumu İçin Gerekenler Bilgisayarlarda Bulunması Gereken Donanım ve Yazılımlar Ağ Ortamında Bulunması Gereken Donanımlar 1.2.Lan Teknolojileri Ethernet Jetonlu Halka (Token Ring) 2.4. Kablo Hazırlama Kablo Hazırlama Aletleri ve Pasif Elemanlar Kablo Hazırlama İşlemi UTP kablo, RJ45 konnektörprojeksiy on. ethernet kartı, I. Dönem. Yazılı GÜN VE LAR Yılbaşı Tatili: 01 Ocak Cuma Enerji Tasarrufu Haftası (Ocak ayının 2. haftası) FDDI teknolojisini LAN fiziksel katmanının yerine getirdiği görevleri 1.2..FDDI (Fiber Distributed Data Interface) 1.. LAN Fiziksel Katmanı ŞUBAT Ethernet bağlayıcı 1.4. Kampüste Ethernet gereksinimlerini 1.5. Ethernet Ortamı ve Bağlayıcı Gereksinimleri Ethernet Bağlayıcı (Konnektör) Gereksinimleri Yapısal kablolama gereksinimlerini Düz ve çapraz bağlantı için UTP kablo hazırlayabilir Bağlantı Ortamı Yapısal (Akıllı) Kablolama 1.7. UTP Uygulama Düz Kablo Çapraz Kablo Ağ cihaçlarının bağlantılarını yapabilir. Gateway, bridge ve repeater cihazlarının işlevlerini 2. LAN CİHAZLARININ BAĞLANTILARI 2.1. Lan Cihazları Bağlantılarını Yapma Ağ Kartı (Network Interface Card) HUB Anahtar Cihazı (Switch) Geçityolu (Gateway) Köprü (Bridge) Tekrarlayıcı (Repeater) Hub, Switch, Sivil Savunma Günü (28 Şubat) Vergi Haftası (Şubat ayının son haftası)

4 Router, transciever ve cncentrator cihazlarının işlevlerin Ana makineye bağlanabilirlik durumunu P2P bağlantıyı WEB PROGRAMCILIĞI DALI AĞ TEMELLERİ İ (11. SINIF) EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI Yönlendirici (Router) Ortam Dönüştürücü (Transciever) Birleştirici (Concentrator) 2.2. Ana Makineye Bağlanabilirlik 2.. Eşten Eşe Bağlantı GÜN VE LAR Yeşilay Haftası (1Mart gününü içine alan hafta) Girişimcilik Haftası (Mart ayının ilk haftası) İstemci-sunucu mimarisini Windows XP İşletim Sistemi ağ ayarlarının yapabilir İstemci-Sunucu 2.5. İşletim Sisteminde Ağ Ayarları Dünya Kadınlar Günü (8 Mart) Bilim ve Teknoloji Haftası (8-14 Mart) İstiklâl Marşı nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy u Anma Günü (12 Mart) MART MODÜL: TCP/IP VE IP ADRESLEME TCP/IP tarihçesini anlatabilir. TCP/IP katmanlarını 1. TCP/IP PROTOKOL KÜMESİ 1.1. TCP/IP ye Giriş TCP/IP nin Tarihçesi TCP/IP Katmanları II. Dönem 1. Yazılı Tüketiciyi Koruma Haftası (15-21 Mart) Şehitler Günü (18 Mart) Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası (21 Mart Nevruz gününü içine alan hafta) OSI modelinin çalışma prensibini anlatabilir OSI Modeli ve TCP/IP Modeli IP adreslemeyi 1.2. Internet Adresleri IPv4 standartını IP Adresleme IPv4 Adresleme Yaşlılar Haftası (18-24 Mart) Orman Haftası (21-26 Mart) Dünya Tiyatrolar Günü (27 Mart) IP adres sınıflarını ve hangi amaçlarla kullanıldıklarını Alt ağların amacını IP Adres Sınıfları Genel ve Özel IP adresleri Alt Ağlar Kütüphaneler Haftası (Mart ayının son pazartesi gününü içine alan hafta) IPv6 ne amaçla geliştiridiğini Bir İnternet adresinin nasıl alındığını IPv6 2. IP ADRESİ DÖNÜŞÜM PROTOKOLLERİ 2.1. Internet Adresi Edinme NİSAN Sabit IP atama işlemini gerçekleştirebilir. ARP protokolünü 2.2. Sabit IP Adresi Atama 2.. Adres Çözümleme Protokolü (ARP) Turizm Haftası (15-22 Nisan) ARP paket formatını RARP protokölünü ARP Paket Formatı 2.4. Ters Adres Çözümleme Protokolü (RARP) Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 2 Nisan Cuma Dünya Kitap Günü ve Kütüphaneler Haftası (2 Nisan gününü içine alan hafta)

5 NİSAN BOOTP protokolünün işlevini DHCP protokolünün işlevini WEB PROGRAMCILIĞI DALI AĞ TEMELLERİ İ (11. SINIF) EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI 2.5. BOOTP 2.6. DHCP GÜN VE LAR Emek ve Dayanışma Günü: 01 Mayıs Cumartesi MODÜL: SİSTEM GÜVENLİĞİ Virüs, trojan, spy kavramlarını Antivirüs programını internetten indirebilir ve kurulumunu gerçekleştirebilir. 1. ANTİVİRÜS PROGRAMLARI 1.1.Antivirüs, Trojan, Antispy Yazılımları Virüs, Trojan, Spy Nedir? Antivirüs Programının Kurulumu Karsperski Antivirüs Yazılımı II. Dönem 2. Yazılı Bilişim Haftası (Mayıs ayının ilk haftası) Trafik ve İlkyardım Haftası (Mayıs ayının ilk haftası) Anneler Günü (Mayıs ayının 2 inci Pazarı) MAYIS Antivirüs programının ayarlarını yapabilir. Antivirüs programının tarama seçeneklerini ayarlayabilir. Antivirüs programını güncelleyebilir. İstediği bir dosya, klasör veya sürücüyü tarayabilir Antivirüs Programının Ayarları Antivirüs Programının Ayarları Antivirüs Programını Güncelleme Tarama İşlemi Karsperski Antivirüs Yazılımı Karsperski Antivirüs Yazılımı Vakıflar Haftası (Mayıs ayının 2. haftası) Engelliler Haftası (10-16 Mayıs) Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı: 19 Mayıs Çarşamba Müzeler Haftası (18-24 Mayıs) İstenilen dosyaların bir kopyasını başka bir klasöre alabilir. Dosyaları Cdye yazabilir. 2. YEDEK ALMA 2.1. Verilerin Kopyalanması Verileri Bir Klasöre Kopyalamak Klasörü CD ye Yazmak Etik Günü (25 Mayıs) Window yedekleme ve geri yükleme araçlarını kullanabilir. Veri ve ayarları yedekleyebilir. Yedeklenen bilgileri taşınabilir diske aktarabilir Windows Yedek Alma (Back-Up) Kullanma Windows Yedekleme/Geri Yükleme Sihirbazı Veri ve Ayarları Yedeklemek Yedeklenen Bilgileri USB-HDD ye Yazmak II. Dönem. Yazılı HAZİRAN İmaj programını kurabilir. Sistem sürücsünün imajını alabilir. 2.. Sistem İmajı Alma İmaj Programını Kurmak İmaj Almak 2... İmajı Dosyalarını CD ye Yazmak Norton Ghost yazılımı, Çevre Koruma Haftası (Haziran ayının 2. haftası)

6 HAZİRAN İmajdan geri yükleme yapabilir. Ağ üzerinden yedekleme yapabilir. Bir klasörü paylaşıma açabilir. WEB PROGRAMCILIĞI DALI AĞ TEMELLERİ İ (11. SINIF) EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI İmajı Geri Yüklemek 2.4. Ağ Üzerinden Yedekleme Ağ Komşularından Bilgisayara Ulaşmak Dosya ve klasörlerini diğer Verileri Diğer Bilgisayara bilgisayarlara kopyalayabilir. Kopyalamak Kopyalanan Verileri CD ye Yazmak Norton Ghost yazılımı, GÜN VE LAR Bilişim Teknolojileri Alanı Çerçeve Öğretim Programı, Bilişim Teknolojileri Alanı Ağ Temelleri Ders Bilgi Formu ve 2551 Sayılı Tebliğler Dergisi nde yayımlanan Eğitim ve Öğretim Çalışmalarının Planlı Yürütülmesine İlişkin Yönerge doğrultusunda hazırlanmıştır. UYGUNDUR Abdurrahman SEVİNİŞ Halilullah YILMAZ Yusuf ÇAKIR Ahmet TOMBAKLAR Meryem BİTER Bilişim Teknolojileri Öğr. Bilişim Teknolojileri Öğr. Bilgisayar Usta Öğreticisi Bilgisayar Usta Öğreticisi Okul Müdürü

MEZİTLİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU MESLEK LİSESİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI AĞ İLETMENLİĞİ DALI 12

MEZİTLİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU MESLEK LİSESİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI AĞ İLETMENLİĞİ DALI 12 22-26 EYLÜL 15-19 EYLÜL HAFTA SAAT MEZİTLİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU MESLEK LİSESİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI AĞ İLETMENLİĞİ DALI 12.MLBA SINIFI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ

Detaylı

2013-2014 HALİS KUTMANGİL ÇOK PROGRAMLILİSESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB PROGRAMCILIĞI DALI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ STAJ DOSYASI KONU İÇERİĞİ

2013-2014 HALİS KUTMANGİL ÇOK PROGRAMLILİSESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB PROGRAMCILIĞI DALI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ STAJ DOSYASI KONU İÇERİĞİ 2013-2014 HALİS KUTMANGİL ÇOK PROGRAMLILİSESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB PROGRAMCILIĞI DALI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ STAJ DOSYASI KONU İÇERİĞİ Modül 1: Programlama Temelleri 1. PROGRAMLAMA DİLLERİ

Detaylı

Ağ Donanımı. Kazım BUDAK Seda ATABAY Sultan ODABAŞI Tuğba SERT

Ağ Donanımı. Kazım BUDAK Seda ATABAY Sultan ODABAŞI Tuğba SERT Ağ Donanımı Kazım BUDAK Seda ATABAY Sultan ODABAŞI Tuğba SERT Ağ Tarihçesi 1960'li yılların sonlarında Hawaii Üniversitesi ALOHA adını verdiği bir geniş ağ kurdu. Üniversitenin amacı kampüsün değişik noktalarına

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ 481BB0089 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU. Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimi İçeriği

ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU. Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimi İçeriği ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimi İçeriği BÖLÜM 1 KİŞİSEL BİLGİSAYAR DONANIMI 1.1. Kişisel Bilgisayarlar ve Uygulamalar Bilgisayarların Kullanım Şekli ve Yeri Bilgisayar Tipleri (Sunucular,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Bilgisayar Ağları ve İletişim

Bilgisayar Ağları ve İletişim Bilgisayar Ağları ve İletişim Computer Networks Murat KARA - 2014 Ders İzlencemiz Hafta Konu 1 Tanışma, bilgilendirme ve derse giriş, ağ nedir? Kullanım yerleri, sinyal, iletim.. 2 Veri iletimi, temel

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ LAN KABLOLAMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ LAN KABLOLAMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ LAN KABLOLAMA ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ AĞ ELEMANLARI VE AĞ SİSTEMLERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Temel Ağ Protokolleri ve OSI Modeli

Temel Ağ Protokolleri ve OSI Modeli Temel Ağ Protokolleri ve OSI Modeli 2/66 Temel ağ protokollerini sıralamak. Ethernet ağlarında kullanılan kablo ve iletişim teknolojilerini öğrenmek. Jetonlu halka ağ protokolünün çalışma prensibini tanımlamak.

Detaylı

Öğr. Gör. Serkan AKSU http://www.serkanaksu.net. http://www.serkanaksu.net/ 1

Öğr. Gör. Serkan AKSU http://www.serkanaksu.net. http://www.serkanaksu.net/ 1 Öğr. Gör. Serkan AKSU http://www.serkanaksu.net http://www.serkanaksu.net/ 1 Bu dersin amacı; bilgisayarların birbirleriyle haberleşmesi konusunda genel bir yaklaşım oluşturacak şekilde gerekli bilgileri

Detaylı

NETWORK TCP/IP UNIX - el kitabı -

NETWORK TCP/IP UNIX - el kitabı - NETWORK TCP/IP UNIX - el kitabı - Rifat ÇÖLKESEN (PhD) PAPATYA YAYINCILIK EĞİTİM İstanbul, Ankara, İzmir, Adana PAPATYA YAYINCILIK EĞİTİM Ocak 2012 BİLGİSAYAR SİS. SAN. VE TİC. A.Ş. Ankara Cad. Prof. Dr.

Detaylı

BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ

BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ Bugün telefon, telgraf, radyo ve televizyon gibi araçların yanı sıra bilgisayar da iletişim amacıyla kullanılmaya başlanmış önemli bir iletişim aracıdır. Bilgisayarın iletişim

Detaylı

CISCO AĞ AKADEMİSİ SÖMESTR 1

CISCO AĞ AKADEMİSİ SÖMESTR 1 T.C FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ CISCO AĞ AKADEMİSİ SÖMESTR 1 BİTİRME ÖDEVİ YÖNETEN Yrd.Doç.Dr. Hasan Hüseyin BALIK HAZIRLAYAN Saib ATAY ELAZIĞ, 2006

Detaylı

Erkan ÖZHAN YÜKSEK LİSANS TEZİ

Erkan ÖZHAN YÜKSEK LİSANS TEZİ PAKET VE PORT ANALİZİ İLE AĞ SALDIRI TESPİT SİSTEMLERİ Erkan ÖZHAN YÜKSEK LİSANS TEZİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Tez Yöneticisi: Yrd.Doç.Dr. Erdem UÇAR EDİRNE - 2006 T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Detaylı

Bilgisayar Ağı Nedir?

Bilgisayar Ağı Nedir? Bilgisayar Ağı Nedir? İki veya daha fazla bilgisayarın bir araya gelerek belirli bir protokol altında iletişimde bulundukları yapıya bilgisayar ağı denir. Protokol, ağ bileşenlerinin birbiri ile nasıl

Detaylı

BİLGİSAYAR AĞLARI ( COMPUTER NETWORKS )

BİLGİSAYAR AĞLARI ( COMPUTER NETWORKS ) BİLGİSAYAR AĞLARI ( COMPUTER NETWORKS ) Veri Transfer ( Iletim ) Hızı: Bir ağın iletim kapasitesini ölçmek için geliştirilmiş matematiksel bir modeldir. Birim olarak "bps" (bit per second - birim zamanda

Detaylı

Netron Technology Datateknik Zyxel Türkiye. Milli Eğitim Bakanlığı DSL ve Ağ Teknolojileri Eğitimi

Netron Technology Datateknik Zyxel Türkiye. Milli Eğitim Bakanlığı DSL ve Ağ Teknolojileri Eğitimi Netron Technology Datateknik Zyxel Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı DSL ve Ağ Teknolojileri Eğitimi İçindekiler Temel Network Kavramları...5 Network lerde Veri Aktarımı... 5 Veri Paketleri... 6 Network Tipleri...

Detaylı

Bilgisayar Ağlarına Giriş

Bilgisayar Ağlarına Giriş BTÖ 306 Bilgisayar Ağlarına Giriş Öğr. Gör. Dr. Şirin Karadeniz http://www.bote.gazi.edu.tr/boteabd/bto306/ Mainframe BTÖ 306 OS yoktu Batch Systems (Toplu İşlem) Birden fazla işin arka arkaya çalıştırılması

Detaylı

ĐÇĐNDEKĐLER... 1 INTERNETWORKING TEMELLERI... 6 NETWORK TĐPLERĐ... 6 LAN, WAN ve MAN... 7 NETWORK TEKNOLOJĐLERĐ... 8 ETHERNET... 9 TOKEN RĐNG...

ĐÇĐNDEKĐLER... 1 INTERNETWORKING TEMELLERI... 6 NETWORK TĐPLERĐ... 6 LAN, WAN ve MAN... 7 NETWORK TEKNOLOJĐLERĐ... 8 ETHERNET... 9 TOKEN RĐNG... ĐÇĐNDEKĐLER ĐÇĐNDEKĐLER... 1 INTERNETWORKING TEMELLERI... 6 NETWORK TĐPLERĐ... 6 LAN, WAN ve MAN... 7 NETWORK TEKNOLOJĐLERĐ... 8 ETHERNET... 9 TOKEN RĐNG... 9 ATM... 9 FDDI... 10 FRAME RELAY... 10 ETHERNET

Detaylı

VİDEO KONFERANS SİSTEMİ TASARIMI. Resul DAŞ

VİDEO KONFERANS SİSTEMİ TASARIMI. Resul DAŞ T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ VİDEO KONFERANS SİSTEMİ TASARIMI Resul DAŞ YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRONİK VE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ ANABİLİM DALI ELAZIĞ 2002 II T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ

Detaylı

UNIX SİSTEMLERDE AĞ ANALİZİ YAPABİLEN BİR UYGULAMA YAZILMASI. Yüksek Lisans Tezi. Mesut AKTOGAN. Danışman: Yrd.Doç.Dr. Erdem UÇAR Edirne - 2006

UNIX SİSTEMLERDE AĞ ANALİZİ YAPABİLEN BİR UYGULAMA YAZILMASI. Yüksek Lisans Tezi. Mesut AKTOGAN. Danışman: Yrd.Doç.Dr. Erdem UÇAR Edirne - 2006 I UNIX SİSTEMLERDE AĞ ANALİZİ YAPABİLEN BİR UYGULAMA YAZILMASI Yüksek Lisans Tezi Mesut AKTOGAN Danışman: Yrd.Doç.Dr. Erdem UÇAR Edirne - 2006 II TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ UNIX SİSTEMLERDE

Detaylı

Bilgisayar ağlarına giriş Fiziksel Katman, kablolar, iletim standartları, Veri Bağlantı katmanı, giriş ve protokoller,

Bilgisayar ağlarına giriş Fiziksel Katman, kablolar, iletim standartları, Veri Bağlantı katmanı, giriş ve protokoller, Bilgisayar Ağları Bilgisayar ağlarına giriş Fiziksel Katman, kablolar, iletim standartları, Veri Bağlantı katmanı, giriş ve protokoller, Köprü ve Anahtarlar, Yüksek hızlı ağlar Ağ Katmanı, giriş ve protokoller,

Detaylı

BİLGİSAYAR AĞ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM PROTOKOLLERİNİN UYGULANMASI

BİLGİSAYAR AĞ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM PROTOKOLLERİNİN UYGULANMASI Niğde Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Dergisi, Cilt 3 Sayı 2, (1999), 15-33 BİLGİSAYAR AĞ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM PROTOKOLLERİNİN UYGULANMASI *Mustafa ALKAN ve **Hakan TEKEDERE *Niğde Üniversitesi

Detaylı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM VE ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM VE ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM VE ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete: 13.01.2005 / 25699 Tebliğler Dergisi: Şubat 2005/2569 Ek ve Değişiklikler: 1) 12.8.2005/25904 RG

Detaylı

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI VERİ TABANI

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI VERİ TABANI YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI VERİ TABANI PROGRAMCILIĞI DALI DERS NOTLARI DONANIM BİRİMLERİ İÇ DONANIM

Detaylı

Bilgisayar Mühendisliğine Giriş. Yrd.Doç.Dr.Hacer KARACAN

Bilgisayar Mühendisliğine Giriş. Yrd.Doç.Dr.Hacer KARACAN Bilgisayar Mühendisliğine Giriş Yrd.Doç.Dr.Hacer KARACAN BĠLGĠSAYAR AĞLARI VE ĠNTERNET Bilgisayar Ağı nedir? Ġletişim Protokolleri Bilgisayar Ağlarının Sınıflandırılması Tanımlar Bilgisayar Ağı Nedir?

Detaylı

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB PROGRAMCILIĞI DALI DERS NOTLARI 1 DONANIM BİRİMLERİ İÇ DONANIM

Detaylı

PARTNER EĞİTİMLERİ KURS DÖKÜMANI

PARTNER EĞİTİMLERİ KURS DÖKÜMANI ZyXEL PARTNER EĞİTİMLERİ KURS DÖKÜMANI NETRON TECHNOLOGY 2008 İçindekiler 2 İçindekiler İçindekiler... 2 Temel Network Kavramları... 7 Network lerde Veri Aktarımı...7 Veri Paketleri...10 Network Tipleri...11

Detaylı

Temel Ağ (Network) Kavramları

Temel Ağ (Network) Kavramları Temel Ağ (Network) Kavramları Ağ (network) kavramı, var olan kaynakların kullanıcılar tarafından beraber kullanılması, bilgiye ortak ulaşmaları ve buna bağlı olarak da maliyet ve zaman tasarrufu sağlanılması

Detaylı