PROGRAMLAMA TEMELLERİ DERSİ SORULARI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "PROGRAMLAMA TEMELLERİ DERSİ SORULARI"

Transkript

1 PROGRAMLAMA TEMELLERİ DERSİ SORULARI 1. Aşağıdaki sayı sistemleri arasındaki dönüşümleri yapınız. a) ( )2 sayısının 10 luk sistemde karşılığı aşağıdakilerden hangisidir? b) (39)10 sayısının 2 lik sistemde karşılığı aşağıdakilerden hangisidir? c) (271)8 sayısının 2 lik sistemde karşılığı aşağıdakilerden hangisidir? d) ( )2 sayısının 16 lık sistemde karşılığı aşağıdakilerden hangisidir? 2. Yazılım, program, komut, algoritma kavramlarını kısaca tanımlayınız. 3. İki sayının ortalamasını bulmak için gerekli programa ait algoritmayı oluşturunuz. 4. Aşağıda akış şemasında kullanılan semboller verilmiştir. Ne için kullanıldıklarını yazınız. a b c d e 5. İki sayıyı toplamak için gerekli programa ait akış şemasını oluşturunuz. 6. Değişken ne demektir? Değişken isimlendirme kuralları nelerdir? 7. Int x=5; Int y=3; Int sayi1=++y; Int sayi2=x--; Console.WriteLine(sayi1); Console.WriteLine(sayi2); Console.WriteLine(x); Console.WriteLine(y); Yukarıdaki C# kodlarının ekran çıktısı ne olur? 8. Aşağıdaki programın ekran çıktısı ne olur? static void Main(string[] args) { string x, y; Console.Write("1. Sayıyı Giriniz: "); x = Convert.ToInt16(Console.ReadLine()); Console.Write("2. Sayıyı Giriniz: "); y = Convert.ToInt16(Console.ReadLine()); Console.WriteLine("{0} + {1} = {2} ", x, y, (x+y)); Console.ReadKey(); } 9. C# ta açıklama satırı ekleme işlemi iki farklı yolla yapılabilir. Bunlar nelerdir? Farkını kısaca açıklayınız. 10. Console.WriteLine(6%2); kod satırının ekran çıktısı nedir?

2 11. Aşağıda x ve y değişkenleri tanımlanmıştır. Bu tanımlamaya göre verilen önermelerin sonuçlarının True ya da False dönüş değerini yazınız. int x = 10; int y = 4; a. x!=y b. x<=y c. x==y d. x == 4 y == 4 e. x == 4 && y == (5+2)*4-6/2 işleminin sonucu nedir? İşlem önceliğine dikkat ediniz. 13. C# taki veri türlerinden 5 tanesini yazınız, kısaca açıklayınız. 14. Klavyeden girilen bir sayının negatif/pozitif olduğunu veren C# kodlarını yazınız. 15. Ekrana 1 den 10 a kadar sayıları yazdıran programı for döngüsünü kullanarak yazınız den 100 e kadar olan çift sayıları while döngüsü ile ekrana yazdırınız den 20 ye kadar olan sayıların toplamını bulan C# programını yazınız. 18. Dizi nedir, açıklayınız. gunler adında bir dizi tanımlayarak, değer atamasını yapınız. 19. Metot nedir? Bir sayının karesini hesaplayarak çağrıldığı yere sonucunu döndüren KareAl() isimli metot tanımlamasını yapınız. Bilişim Teknolojileri Temelleri Dersi Soruları 1. İşletim sistemi nedir? Yazınız. 2. Bilgisayar giriş ve çıkış aygıtlarına ikişer örnek veriniz. 3. Aşağıda verilen donanımların görevlerini karşısına kısaca yazınız. (12p) a. RAM: b. CPU: c. Sabit Disk: 4. Yazıcı çeşitlerini yazınız. 5. BIOS nedir? Yazınız. 6. POST nedir? Yazınız. 7. Aşağıdaki boşluklara uygun ifadeleri yazınız.(her birinin doğru cevabı 4 puandır) a) İşlemci soğutmasında metal blok ile işlemci arasına sürülen maddeye. denir. b) Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan bellek modülü. dir. c) Full tower,.. ve.. kule(tower) kasa çeşitlerindendir d)her Ethernet kartının sahip olduğu 48 bitlik adrese.. denir. 8. Topoloji nedir? Çeşitlerini yazınız? 9. Ağ topolojilerinden olan Bus Topolojisi ile Yıldız topolojisi arasındaki farklar nelerdir? 10. Aşağıdaki kavramları açıklayınız. a) LAN: b)wan: c)vpn:

3 B kablo standardının renk dizilim sırasını yazınız. 12. LAN WAN arasında bağlantı kurarak yönlendirme yapan cihaza ne ad verilir? 13. Ağ elemanlarını birbirine bağlayan, gelen verileri sadece ilgili bilgisayara gönderen cihaza ne ad verilir? 14. Erişim noktası(access Point) nedir? Ne işe yarar? Yazınız. 15. Aşağıdaki bilgisayar portlarına hangi cihazların bağlandığını yazınız. a. a) PS/2 b) DVI c) RJ Anakart bileşenlerinden veri yolu (bus) ve yonga seti (chipset) kavramlarını açıklayınız. 17. Yandaki şekildeki ekran kartının iç yapısı verilmiştir. Çalışma mantığını açıklayınız. 18. Dijital kameralarda optik ve dijital zoom kavramlarını açıklayarak bu iki zoom arasında karşılaştırma yapınız.

4 Temel Elektronik ve Ölçme Dersi Soruları Aşağıdaki verilen devrenin eşdeğer direncini bulunuz. (R1=R4=R5=R6=10K, R2=R3=5K) 3. Aşağıdaki devrede verilenlere göre güç kaynağının voltajını hesaplayınız. 4. Ampermetre ve voltmetre ne işe yarar?açıklayınız. Devreye nasıl bağlandıklarını yazınız. 5. İletken, yalıtkan ve yarı iletken kavramlarını açıklayınız. 6. 7,5 voltluk pilin uçları arasına direnci 3 ohm olan bir ampul bağlanmıştır. Ampul üzerinden geçen akımı hesaplayınız amperlik akım değerine sahip bir devreye 0,2 KΩ luk direnç bağlanırsa gerilim ne olur? 8. Aşağıda verilen devrede 3 Ω luk direnç üzerinden geçen akım kaçtır?

5 Paket Programlar Dersi Soruları 1. Powerpoint ile ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız. A)Powerpoint te sunudaki her bir sayfaya ne ad verilir? B) Powerpoint te bir sunu açıkken yeni bir sunu açmak için hangi TUŞ birleşimi kullanılır? C) Powerpoint te sunuya yeni slayt eklemek için kullanılan tuş birleşimini yazınız. D)Powerpoint te hangi tuş ile gösteriyi başlatıp hangi tuş ile gösteriden çıkarız? E)Slaytlara hazır temalardan birini vermek için hangi menü kullanılır? 2. Aşağıda verilen MS Word kısayollarını karşılarına yazınız a. Kes : b. Bul : c. Yinele : d. Yapıştır : e. Değiştir : f. Programı kapat : g. Yeni : h. Büyük/Küçük Harf değiştir : i. Kaydet j. Aç : 3. Excel de verilen tablo ile ilgili aşağıdaki formülleri yazınız. a) Tüm ürünlerin fiyatlarının toplamını veren formülü yazınız. b) İşlemci ile Ram fiyatının ortalamasını veren formülü yazınız. c) En yüksek fiyatı veren formülü yazınız. d) Anakart fiyatının %18 KDV sini veren formülü yazınız. e) Hard diskin %18 KDV dahil fiyatını veren formülü yazınız 4. Aşağıdaki boşlukları uygun kelimelerle doldurunuz. a. Excel çalışma sayfasında satır ile sütunun kesişimine. denir. b. Excel dosyalarının uzantısı..dir. c. Excel de özel listeler oluşturmak için. menüsü kullanılır. d. Hücrelerin değerlerine göre biçimlendirme özelliğinin otomatik olarak verilmesine denir. e. Bir sütuna girilmiş verileri filtreleme (süzme) işlemi. menüsünden yapılır. f. Bir hücreye girilecek verilerin uyması gereken şartların belirlenmesine.. denir. g. Bir hücreye kenarlık eklemek ve desen rengi vermek gibi işlemler için menüsü kullanılır. h. Kılavuz çizgilerini kaldırmak için.. menüsü kullanılır. i. Excel dosyalarına. denir. j. =MUTLAK(-5) işleminin sonucu.. tir.

6 Web Tasarımı ve Programlama Dersi Soruları 1.Aşağıdaki HTML etiketlerinin ne için kullanıldıklarını yazınız. a. <br> b. <i> c. <b> d. <a> e. <u> 2. Aşağıdaki HTML komutlarının ekran çıktısı ne olur? <HTML><body ><FORM> Adı: <input type="text" name="ad"><br> Soyadı: <input type="text" name="soyad"><br> Bildiğiniz diller : <br> <input type="radio" name="kutu1" checked="on">ingilizce <br> <input type="radio" name="kutu2"> Almanca <br> <input type="radio" name="kutu3"> Fransızca <br> <input type="submit" value="gonder"> <input type="reset" value="sil"> </FORM></body></HTML> 3. Dreamweaver araç çubuklarından alınan aşağıdaki düğmelerin işlevlerini yazınız. 4. Ekran çıktısı ne olur? <html><body> <ol type="a" start="4"> <li>cpu <ul type="circle"> <li>aritmetik Mantık Birimi <li>kontrol Birimi <li>önbellek(cache memory) <ol type="1"> <li>l1 <li>l2 </ol> </ul> <li>ekran KARTI <ul type="disc"> <li>grafik İşlemci <li>video Ram <li>ramdac <li>video Bios </ul> </ol> </body></html> 5. Aşağıda verilen Dersler Tablosu başlıklı tablonun HTML kodlarını yazınız. 20puan Tablonun çerçeve kalınlığı=3 Tablonun çerçeve rengi=yeşil (green) Tablonun dolgu rengi=sarı (yellow) Hücrelerin birbirinden uzaklığı=5

7 Tablo kenarları ile içerik arasındaki uzaklık=10 6.Aşağıdaki bağlantıları kuracak HTML kodlarını yazınız. a) Ana sayfaya dönmek için tıklayınız (NOT: Bağlantı yeni sayfada açılacaktır, index.html) b) E-posta göndermek için tıklayınız (NOT: E-posta adresine gönderilecektir.) 7.Metin düzenleme etiketlerini kullanarak Arial yazı tipinde ve 3 yazı büyüklüğünde aşağıdaki görüntüyü oluşturacak HTML kodlarını yazınız. 8.Aşağıdaki çerçeve yapısını (frameset) oluşturacak HTML kodlarını yazınız. 9. numaralı düğmelerin ne işe yaradıklarını yazınız. 10.Tablo özelliklerinden numaralı olanların anlamlarını yazınız. 11.Aşağıda verilen css özelliklerini kullanarak istenen olayları gerçekleştiriniz.

8 a)genel CSS tanımlaması yapınız. h1 komutunun taşıyacağı özellikler : italik,15,kırmızı,yazının altı çizili Css uygulayacağınız yazı : Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol, Şefkat ve merhamette güneş gibi ol, Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol b komutunun taşıyacağı özellikler= Verdana,20,mavi,tümü büyük Css uygulayacağınız yazı : Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol Not: Aşağıda Css komutlarının alacağı özellikler verilmiştir font-family: (Arial,Courier, Verdana ) font-weight: bold, normal font-style: italic, color text-transform : lowercase, uppercase,capitalize text-decoration : underline, overline,line-through,none text-align: left,center,right 12.Web tasarım editöründe SPRY nedir? Kullanım amaçlarını açıklayınız. 13. Aşağıdaki boşluklara uygun ifadeleri yazınız. a), : Ticari olmayan kuruluşlar için kullanılan kısaltmadır. b). adresleri, bilgisayarların iletişim kurmasını sağlayan rakamlardan oluşmuş özel adreslerdir. c) modelinde, istemci bilgisayar sunucu bilgisayara, web sayfasını görüntülemek istediği bilgisini gönderir. 14. Aşağıda verilen ekran çıktısına göre girilen 3 sayının ortalamasını hesaplayıp sonucu yazan programın ASP.NET kodlarını yazınız. 15. ASP.NET Aşağıdaki boşlukları en uygun şekilde doldurunuz. a. Form etiketine eklenen ifadesi onun sunucuda çalıştığını gösterir. b. uzantılı sayfa sunucuda çalışacak kodları içerir. c. Her kod sayfasında bulunan metodu sayfa ilk yüklendiğinde çalıştırılacak olay metotudur. d. Bir kontrolü pasif yapmak için özelliği yapılmalıdır. e. kontrolü normal bir bağlantı gibi görünür, buton kontrolü gibi çalışır. f. Bir aspx sayfasına takvim eklemek için kontrolü kullanılır. g. Bir kontrolün özelliği ile yazı rengi değiştirilebilir. h. kontrolü, HTML deki <a href= >.</a> etiketine benzer bir hedef sayfaya ya da yerel bir sayfaya yönlendirme yapmak amacıyla kullanılan kontroldür. Yönlendirilecek sayfa özelliği ile belirlenir. 16. Aşağıda web tasarımında çok kullanılan kavramlar verilmiştir. Ne anlama geldiklerini yazınız FTP, HOSTING, IIS, SSL, HTTP 17. Aşağıdaki web formunda Textbox1 e girilen veriyi ListBox1 e eklemek için Button1_Click() olayına hangi kod satırı yazılmalıdır? (5 puan)

9 18. Aşağıdaki web formu uygulamasına dair sorulan kod satırlarını yazınız. Kontrollerin id leri verilmiştir, kod yazarken bunları dikkate alınız. ad soyad hobi il TIKLA butonuna tıklandığında gerçekleşecek işlemler; a. Label1 kontrolünde ad ve soyad değerlerini birleştirerek arada bir boşluk olacak şekilde yazdırınız. b. Seçilen hobileri ListBox1 isimli kontrole eleman olarak ekleyiniz. c. Seçilen ili madde işareti listesinde yazdırınız. d. TEMİZLE butonuna tıklandığında tüm kontrollerin içeriğinin temizlenmesini sağlayacak kodları yazınız. 19. Javascript Aşağıda verilen değişken değerleri ile ilgili yapılan işlemlerin sonuçları ne olur? (Değişkenlerdeki değişimleri alt satırlarda dikkate alınız). var i=1; var j=2; var k=3; var m=4; var n=5; var p=6; var q=7; İşlem document.write(i+=j); document.write(--q); document.write(p==q); document.write(m >= n && p!= q); document.write(i % j); Sonucu (Ekran çıktısı)

10 Veri Tabanı Organizasyonu Dersi Soruları 1. Aşağıdaki boşlukları doldurunuz. a. Bir kişiye veya ürüne ait detaylı verilerin bir düzen çerçevesinde saklandığı ortamlara.. denir. b. Veri tabanının ana nesneleridir. Bir veri tabanında verilerin saklanmış olduğu nesneler olarak adlandırılır. c. Tablolarda satır ve sütunların kesiştiği noktaya.. denir. 2. Aşağıda verilen şekilde SQL sorgularını oluşturunuz. a. calısanlar isminde bir tablo oluşturup alanlarını personel_no, isim, soyisim, adres olarak belirleyiniz. Alanlara uygun veri türlerine göre tanımlama yapınız. b. kitap_künyesi isimli tabloyu silmek için gerekli SQL kodlarını yazınız. c. iller tablosundan il_kodu alanı 23 olan ildeki nufus alanını gösteren SQL sorgusunu yazınız. 3. Aşağıda verilen soruları size verilen Kimlik tablosuna göre cevaplayınız. a)kimlik tablosunda verilen "Deniz" isimli öğrencinin Cinsiyeti'ni "Bay" olarak güncelleyiniz. b)kimlik tablosunda bulunan Bayanların "Okul_No", "Ad" ve "Soyad"larını bulan SQL kodlarını yazınız. c)kimlik tablosunda verilen "Nazlı" isimli kaydın soyadını "Tekin" olarak güncelleyiniz. d)kimlik tablosunda bulunan soyadların hepsi büyük harf olacak şekilde güncelleyiniz. e)kimlik tablosunda bulunan kayıtlarda her bölümde kaçar öğrenci olduğunu bulunuz.

11 GRAFİK ANİMASYON DERSİ SORULARI 1. Aşağıdaki boşlukları uygun ifadelerle doldurunuz a. Bir defa da ekranda görüntülenebilen piksel sayısına denir. b. Çıkış cihazlarında(örn:yazıcı) 1 inç te (2.54 cm x 2.54 cm) noktalanan (yani basılan) ya da pozlanan piksel sayısına. adı verilir. c. Görüntü işleme yazılımında Paneli, tuval üzerinde yapılan bütün değişiklikleri adım adım kaydederek, kullanıcıya çalışmasının istediği andaki durumuna geri gitme imkânı verir. 2. Yanda birleştirilmek istenen iki nesne ve aşağıda bu nesnelerin farklı araçlarla birleştirilmeleri sonucu oluşturulmuş görüntüler verilmiştir. Görüntülerin hangi araçlar kullanılarak oluşturulduğunu yazınız. 3. Fireworks yazılımında bir düğme oluşturmak için tasarlanması gereken 4 durumun isimlerini yazınız. 4. Fireworks yazılımında araç çubuğunda bulunan, bitmap resimler içinde benzer renkli alanları seçmeye yarayan aracın adı nedir? Yazınız. 5. Fireworks yazılımında Lastik Damga(Rubber Stamp) aracının görevini yazınız. 6. Fireworks yazılımıyla ilgili aşağıda verilenlere göre uygun tuşları yazınız. Bitmap bir resimde herhangi bir alanı seçtikten sonra; i. Seçime başka bir alan eklemek için kullanılan tuş:.. ii. Seçimden bir alan çıkarmak için kullanılan tuş :.. 7. Animasyon yazılımında bir animasyon oluşturmak için kullanılan animasyon tekniklerinden üçünü yazınız. 8. Animasyon yazılımında, ana zaman çizelgesinden bağımsız kendi zaman çizelgesine sahip olan ve kendi başına bir animasyon olarak tasarlanabilen sembol türü nedir? Yazınız. 9. Animasyon yazılımında bir form hazırlamak için gerekli buton, textbox gibi elemanları içeren panelin adını yazınız. 10. Animasyon yazılımında, katmanın sadece belirli bir alanındaki içeriğin görüntülenmesi istendiğinde kullanılan teknik nedir? Yazınız. 11. Animasyon yazılımında sahneye eklenebilen sembol türlerini yazınız. 12. Animasyon yazılımında top isimli nesne üzerine fare ile tıklandığında çalışacak hareket isimli bir fonksiyon vardır. top nesnesine ait olay dinleyicisi kodlarını actionscript dilinde yazınız. 13. Animasyon yazılımında actionscript ile etkileşimli animasyonlar oluşturmak için kullanılan kullanılan, klavyeden basılan tuşların algılanmasını sağlayan olayların ikisini yazınız. 14. Animasyon yazılımında actionscript ile etkileşimli animasyonlar oluşturmak için kullanılan, fare hareketlerinin, tıklamaların vs. algılanmasını sağlayan olayların beşini yazınız.

12 İnternet Programcılığı Dersi Soruları 1. Formların veri aktarımında kullanılan GET ve POST metotlarını karşılaştırarak açıklayınız ile 10 arasındaki tek sayıları yazdıran for döngüsünün PHP kodunu yazınız. 3. Apache, MySQL, PHP programlarının tümünü içeren hazır paketlerden üç tanesini yazınız. 4. Aşağıda verilen değişken tanımlamalarını doğru yanlış olarak değerlendiriniz. Yanlış olan ifadelerin doğrusunu yazınız Sayi1; $1not; $SAYI_1; $ad soyad; 5. Php nin çalışma mantığını kısaca açıklayınız. 6. Bilgisayarımızda Php çalıştırmak için hazır paket kullanmıyorsak hangi programların kurulu olması gerekir? 7. Aşağıdaki ifadeleri doğru yanlış olarak değerlendiriniz. Yanlış olduğunu düşündüğünüz ifadenin doğrusunu altına yazınız. a)php günümüzde en çok kullanılan web programlama dillerinden biridir. b)php de sabitler tanımlanırken $ işareti kullanılır. c)$maastoplam ve $MaasToplam aynı ifadeler olduğundan farklı değerler atanırsa program hata verir. 8.Aşağıda verilen php kodunun her satırında değişkenlerin değerlerinin kaç olduğunu açıklama satırı açarak yazınız. <?php $x=12; $y=++$x; $z=$x+(++$y); $k=$z%$y; $m=$k-- ; $n=++$x + $k-- ;?> 9.Kök dizinde(www klasöründe) 12a.docx dosyasını oluşturan PHP kodlarını yazınız. 10.Kök dizinde(www klasöründe) 12a.docx dosyasının olup olmadığının kontrolünü yapan PHP kodlarını if-else yapısını kullanarak oluşturunuz. NOT: if-else komutlarında dosya varsa Dosya var değilse Dosya yok yazdırın.

13 11.Aşağıdaki kodların ekran çıktısını yanındaki boşluğa yazınız. <?php $a=8; $b=12; $i=($a--)+(--$b); echo $a; $a++; echo"<br>"; echo $b; echo"<br>"; echo $i;?>