E-DEVLET ÜZERİNDEN ÜNİVERSİTEMİZE KAYIT OLACAKLAR İÇİN İLGİLİ BİRİMLERCE YAPILACAK İŞLEMLER EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "E-DEVLET ÜZERİNDEN ÜNİVERSİTEMİZE KAYIT OLACAKLAR İÇİN İLGİLİ BİRİMLERCE YAPILACAK İŞLEMLER 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI"

Transkript

1 E-DEVLET ÜZERİNDEN ÜNİVERSİTEMİZE KAYIT OLACAKLAR İÇİN İLGİLİ BİRİMLERCE YAPILACAK İŞLEMLER EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖNEMLİ AÇIKLAMA: Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından alınan yazı ile eğitim-öğretim yılından itibaren Devlet Yükseköğretim Kurumlarına yerleşen adaylara e-devlet kapısı üzerinden kaydolma imkanı sunulduğu, elektronik kayıt işleminin zorunlu olmadığı ve elektronik kayıt işlemini tercih etmeyen adaylar ile zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrencilerin kayıtlarının daha önceki gibi Yükseköğretim Kurumlarınca yapılacağı bildirilmiştir. Sanat ve Tasarım Fakültesi bünyesinde yer alan programlara ( İletişim Tasarımı ve Sanat Yönetimi Programları hariç) Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alındığından Elektronik Kayıt kabul edilemeyecektir. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümüne kayıt olacak adayların, Sağlık durumunun denizciliğe elverişli olduğunu, Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğünden alınacak Gemi Adamı Sağlık Yoklama Belgesi ibaresi taşıyan Sağlık Raporu ile belgelemeleri gerektiğinden Elektronik Kayıt kabul edilemeyecektir. Elektronik kaydını tamamlamış olan adaylar aşağıda belirtilen takvime göre Üniversitemize kesin kayıt işlemini de gerçekleştireceklerdir.

2 KAYITLARDAN ÖNCE BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞINCA YAPILACAK İŞLEMLER Yerleştirme Sonuçlarının açıklanmasından sonra; 1. ÖSYM ce sonuçların açıklanmasından sonra üniversitemizi kazanan adaylara ilişkin bilgilerin ÖSYM sisteminden alınarak Üniversitemiz otomasyon sistemine aktarılması ve öğrenci numaralarının verilmesi, 2. Yerleşen öğrencilerin T.C.Kimlik No, Numara, Ad, Soyad, Bölüm, Puan, Sıra, Yüzdelik Dilim, Kontenjan türü, AOBP bilgilerinin yer aldığı listelerin (Lisans / Önlisans için) Bölüm / Program bazında hazırlanması ve e-posta ile ÖİDB ye gönderilmesi, 3. Her bir öğrenci için numara, ad, soyad, fakülte, bölüm ve adres bilgileri bulunan etiketlerin basılması ve ÖİDB ye gönderilmesi, 4. Şifre zarflarının basılması ve ÖİDB ye gönderilmesi, KAYITLARDAN ÖNCE ÖİDB CE YAPILACAK İŞLEMLER Kontenjanlara göre kayıt zarflarının lisans ve önlisans sayıları dikkate alınarak hazırlanması, BİDB ce basılan etiket ve şifre zarflarının kayıt yapacak birimlere gönderilmesi. KAYITLARDAN ÖNCE KAYIT BİRİMLERİNCE YAPILACAK İŞLEMLER ÖİDB ce gönderilen etiketlerin her bir öğrenci için gönderilen kayıt zarfı üzerine yapıştırılarak kayıttan önce hazırlanmalıdır. TAKVİM 28 Temmuz-05 Ağustos 2015 E- Devlet Üzerinden Kayıt Elektronik kayıt işlemi e-devlet şifresi ile adresine giriş yapılarak Yükseköğretim Kurumu Başkanlığı Bölümünde yer alan Kayıt İşlemleri üzerinden yapılacaktır. 28 Temmuz 07 Ağustos 2015 Ön kayıt Üniversitemiz Otomasyon Sistemi USİS üzerinden (http://usis.yildiz.edu.tr/onkayit) ön kayıt işlemi yapılacaktır. 31-Ağustos - 04 Eylül 2015 Kesin Kayıt İçin Gerekli Belgelerin Bölüm Başkanlıklarına teslim edilmesi ve Kesin Kayıt 02 Eylül 2015 İngilizce Yeterlik Sınavı (İYS): En az %30 İngilizce Öğretim yapan (%100 İngilizce öğretim yapan programlar dahil) Lisans programlarını kazanan öğrenciler bu sınava gireceklerdir. Sınav Saati: 10:00 03 Eylül 2015 İngilizce I-II Yeterlik Sınavı (Türkçe öğretim yapan lisans programlarını kazanan öğrenciler bu sınava gireceklerdir.) Sınav Saati: (İYS ile ilgili tüm duyurular adresinden takip edilmelidir.)

3 02 Eylül 2015 İngilizce Öğretmenliği Yeterlik (Yazılı) Sınavı (İÖYS): YTÜ Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Öğretmenliği lisans programını kazanan öğrenciler için Sınav Saati: 10:00 Sınav Yeri: Davutpaşa Kampüsü Eğitim Fakültesi 03 Eylül 2015 İngilizce Öğretmenliği Yeterlik (Sözlü) Sınavı (İÖYS): YTÜ Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Öğretmenliği lisans programını kazanan öğrenciler için Sınav Saati: 10:00 Sınav Yeri: Davutpaşa Kampüsü Eğitim Fakültesi (İÖYS sınavı ile ilgili tüm duyurular edilmelidir.) adresinden takip DİKKAT!!! Yukarıda belirtilen tüm İngilizce Yeterlik Sınavlarına, ÖN KAYIT sırasında USİS Otomasyon sistemi üzerinden alınacak olan "ÖĞRENCİ KAYIT BİLGİLERİ FORMU" ile girilecektir. Ön Kayıt İşlemini yapmayan ve "ÖĞRENCİ KAYIT BİLGİLERİ FORMU"nun çıktısı yanında bulunmayanlar sınavlara alınmayacaklardır. Sınava Giriş İçin Gerekli Belgeler: 1- Öğrenci Kayıt Bilgileri Formu 2- Özel Kimlik Belgesi (T.C. Kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport) 08-11Eylül 2015 İlgili birimlerce Ek1-, Ek-2, Ek-3 ve Ek-4 de bulunan Kayıt Evrakı Teslim Tutanaklarının çıktılarının alınarak doldurulması ve kayıt yaptıran / yaptırmayan adaylara ait tüm dosyaların ve kayıt yaptırmayan adaylara ait şifrelerin tutanak ekinde ÖİDB ye gönderilmesi Eylül 2015 Bölümlerce yeni kayıt olan öğrencilerin eğitim-öğretim ve diğer sorunlarıyla ilgilenmek üzere sistemde danışman atanması. ELEKTRONİK KAYIT İŞLEMLERİ Elektronik kayıt öğrenciler için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kayıt işlemini tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler kayıt işlemlerini şahsen başvuru yapacaklar için hazırlanan kılavuz daki işlem sırasına göre Randevu takviminde belirtilen günlerde ve belirtilen adreslerde gerçekleştireceklerdir. Elektronik kayıt işlemi e-devlet şifresi ile adresine giriş yapılarak Yükseköğretim Kurumu Başkanlığı Bölümünde yer alan Kayıt İşlemleri üzerinden yapılacaktır. Elektronik kayıt işleminin tamamlanmasından sonra öğrenciler tarafından kayıt olduğunu gösterir Elektronik Kayıt Belgesi nin (2 nüsha) çıktısının alınması gerekmektedir. Bu belgenin bir nüshası, öğrenci tarafından saklanmalı, diğer nüsha Kayıt evrakı ile birlikte ilgili birime teslim edilmelidir.

4 ELEKTRONİK KAYIT İŞLEMİNİN TAMAMLANMASINDAN SONRA YAPILACAK İŞLEMLER ÖNKAYIT: Elektronik kayıt işleminin tamamlanmasından sonra adaylar Kayıt evrakı teslimi için gelmeden önce 28 Temmuz - 07 Ağustos 2015 tarihleri arasında web adresinde yer alan öğrenci ön kayıt bilgileri formunu dolduracaklar, imzalı çıktısını kayıt sırasında kayıt görevlisine teslim edeceklerdir. KESİN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELERİN TESLİMİ: Kesin Kayıt İçin Gerekli Belgeler 31 Ağustos - 04 Eylül 2015 tarihleri arasında Bölüm Başkanlığına teslim edilecektir. Aksi takdirde öğrenciler ders kaydını gerçekleştiremeyeceklerdir. Geçerli mazereti (sağlık, yurt dışında bulunmak vb.) bulunanlar, vekalet verdikleri vekilleri aracılığıyla kayıt evrakının teslimi ve belgelerin alınması işlemlerini yaptırabilirler. KESİN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER A- SINAV SONUÇ BELGESİ: (YERLEŞTİRİLDİĞİNİ GÖSTEREN) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi nin internet üzerindeki web sayfasından (aday tarafından alınacak) (www.osym.gov.tr) Üniversitemize yerleştirildiğini gösteren belgenin (2 adet) çıktısı. B- ÖĞRENCİ KAYIT BİLGİLERİ FORMU: Kayıt olacak aday tarafından adresinde yer alan Öğrenci Ön Kayıt Bilgileri Formu doldurularak 2 adet çıktısı (1 nüshası öğrenci tarafından saklanacaktır) alınacak ve imzalanarak 1 nüshası kayıt görevlisine teslim edilecektir.(formun yer aldığı web adresi 28 Temmuz 07 Ağustos 2015 tarihleri arasında aktif olacaktır.) C- ELEKTRONİK KAYIT BELGESİ: Elektronik Kaydınızı tamamladığınıza ilişkin belgenin (2 adet) çıktısı D- DİPLOMA veya MEZUNİYET BELGESİNİN NOTER ONAYLI ÖRNEĞİ: Mezun olunan okuldan alınan diploma ya da mezuniyet belgesinin noter onaylı örneği. Belgenin aslı talep edilmeyecektir. E- Aynı anda iki lisans programında kayıtlı olunamayacağından, (örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim programlarının kontenjan sınırlaması olan programlarda kayıtlı olanlar), bu durumda olan adayların, üniversitemizdeki programa kayıt için gelmeden önce, önceki programdan kaydını sildirmesi gerekmektedir. F- TRANSKRİPT VE DERS İÇERİKLERİ: Daha önceki yıllarda herhangi bir Yüksek öğretim kurumunda öğrenim görmüş ya da mezun olanların; öğrenim gördükleri süre içerisinde aldıkları ve başarılı oldukları dersler arasında, kayıt yaptırdıkları YTÜ bölümünün derslerine içerik ve kredi bakımından eşdeğer ders varsa, bu derslerden, (Bölümün intibak komisyonunun önerisi ve Fakülte Yönetim Kurulu nun uygun görmesi halinde) muaf sayılabilirler. Bunun için, bir dilekçe ve daha önceki yükseköğretim kurumundan alınacak onaylı transkript ve ders içerikleri ile birlikte, ilgili Bölüm Başkanlığına başvuru yapılacaktır. (Ders seçimi işlemi açısından bu işlemin ders kayıtlarından önce yapılması gerekmektedir.) G- NÜFUS HÜVİYET CÜZDANI ASLI İLE ÖN VE ARKA YÜZÜNÜN FOTOKOPİSİ: Nüfus Hüviyet Cüzdanınızın fotokopisi.

5 H- FOTOĞRAFLAR: 6 adet (4.5x6) Fotoğrafların son altı ay içinde, yüzü açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden çekilmiş olması gereklidir. İ- ASKERLİK BELGESİ: 1987 ve öncesi doğumlu erkek öğrenciler, bağlı oldukları Askerlik Şubesinden bir fakülte veya yüksekokula kaydolmanızda askerlik yönünden sakınca olmadığı na dair belgeyi getireceklerdir. J- SPORCU BİLGİ FORMU: Spor faaliyetleri için, kayda gelmeden önce bu kılavuzun son sayfasında yer alan Sporcu Bilgi Formu nu mutlaka doldurarak kayıt görevlisine teslim etmeniz gerekmektedir. K- SAĞLIK KURULU RAPORU (Yalnızca ENGELLİ adaylar için) : Herhangi bir engeli bulunan adayların engel durumlarını gösterir SAĞLIK KURULU RAPORU nun fotokopisi. Herhangi bir engeli bulunmayan adaylardan Sağlık Kurulu Raporu istenmez. KESİN KAYIT İŞLEMİ VE ÖĞRENCİLERE VERİLECEK BELGELER Kayıt merkezine kazanan adayların listesini asınız. Öğrenci numaralarına ilişkin liste Başkanlığımız web sayfasında (www.ogi.yildiz.edu.tr) Kayıtlar / Yeni Kazananlar başlığı altından görülebilecektir. Öğrenci numarasını öğrenmemiş olan adaylar kayıt merkezlerinde asılan listelerden öğrenci numaralarını öğrenebilirler. Kayıtlar adresinde yer alan Kayıt başlığı altında yer alan Yeni Öğrenci İlk Kayıt modülü aracılığı ile yapılacaktır. Her birim kendi kullanıcı kodu ve şifresini kullanarak kayıt ekranına erişebilecektir. Ayrıca kayıt olan tüm öğrencilerin öğrenci belgesi olarak kullanabilmeleri amacıyla Yeni Kayıt Olanlar İçin Kesin Kayıt Belgesi imzalı ve mühürlü en az 3 adet verilecektir. Nüfus kağıdı sureti ile ekrandaki bilgiler ve kayıt bilgileri formundaki nüfus bilgilerini karşılaştırınız, gerekirse ekrandaki/formdakini düzeltiniz. Diğer bilgilerde de bir değişiklik olması durumunda gerekli düzeltme yapılmalıdır. Kayıt olan öğrencinin herhangi bir engeli olması durumunda bu bilginin Kayıt Bilgileri Formunda işaretli olup, olmadığının mutlaka kontrol edilerek herhangi bir engeli var ise işaretlenmesinin sağlanması ve konuya ilişkin raporun bir kopyasının Öğrenci Kayıt zarfı içine konulması gerekmektedir. Öğrenci Ön Kayıt Bilgileri Formu adresinde yer alan Öğrenci Ön Kayıt Bilgileri Formu öğrenci tarafından kayda gelmeden önce doldurularak bir çıktısı alınacak ve imzalı şekilde kayıt görevlisine teslim edilecektir. (Formun yer aldığı web adresi kayıtlar süresince açık tutulacaktır. Ön kayıt girişi yapamayan öğrencilere kayıt bürosunda bir bilgisayar temin edilerek bu konuda yardımcı olunmalıdır.) Kayıt zarfı (Sarı zarf) üzerinde yer alan Öğrenci Kimlik Bilgileri öğrenci tarafından kayıt sırasında doldurulacaktır. Gerekli belgeleri kontrol ederek, zarfın üstündeki kutucukları onaylayınız. (kayıt için gerekli belgeler kılavuzun sonraki sayfalarında yer almaktadır)

6 Kesinlikle eksik evrak ile kayıt yapılmaz. Bu nedenle belirtilen belgeleri kayıt sırasında teslim edemeyenlerin kaydı kesinlikle yapılmayacaktır. En geç 04 Eylül 2015 tarihinde belirtilen belgelerle kayıt için gelmeleri durumunda kayıtları yapılabilir. Diploma Kayıp Belgesi ile kayıt yaptıranların ÖİDB ce takibinin yapılabilmesi için bir liste halinde (Öğrenci no, ad, soyad ve bölüm) diğer kayıt evrakı ile birlikte ÖİDB ye gönderilmesi gerekmektedir. Ders seçiminde kullanılacak şifre zarfı ve Öğrenci Kimlik Kartını öğrenciye imza karşılığı veriniz, Öğrenci yerine kayıt için başkasının gelmesi durumunda, vekalet ile kaydını yapınız (18 yaşın altında olan öğrenciler için vekalet aranmaz). III- İNGİLİZCE HAZIRLIK ÖĞRETİMİNE İLİŞKİN BİLGİLER A- İngilizce Hazırlık Öğretimi: En az %30 İngilizce öğretim yapan lisans programlarına kabul edilen öğrencilerden, İYS de başarılı olamayanlar İngilizce Hazırlık Öğretimine devam ederler. Hazırlık Öğretimi sonunda başarısız olan öğrencilerden İYS ye girme haklarını kullanmak istemeyenler ile İYS hakları sonunda başarılı olamayan öğrenciler, talep etmeleri durumunda Yükseköğretim Kurulu nun belirlediği kurallara göre ÖSYM tarafından aynı adı taşıyan ve öğretim dili Türkçe olan programlara yerleştirilirler. Geçiş için başvuruda bulunmayan adayların Üniversite ile ilişikleri kesilir. B- Muaf Sayılma: İngilizce Hazırlık Öğretimi ve Zorunlu İleri İngilizce I ve İleri İngilizce II derslerinden muafiyet için İYS den alınması gereken en düşük notlar aşağıdaki Tablo 1 de gösterilmiştir: Tablo 1 Sınav türü Muafiyet için Alınması Gereken Puanlar Hazırlık İleri İngilizce I ve İleri İngilizce II İYS 60 (CB / 2.50) 70 (BB / 3.00) İYS başarı puanlarının harf karşılığı değerleri aşağıdaki tabloda verilmiştir: BAŞARI PUANLARI VE HARF KARŞILIĞI DEĞERLERİ Standart Yüzdesel Aralıklar Harfsel Sayısal Sözel AA 4.00 Başarılı BA 3.50 Başarılı BB 3.00 Başarılı CB 2.50 Başarılı 0-59 Başarısız

7 YTÜ ye ilk defa kayıt yaptıran öğrencilerden aşağıdaki koşullardan herhangi birini yerini getirenler İngilizce Hazırlık öğretiminden muaf sayılırlar ve kayıt yaptırmış oldukları fakültelerde lisans öğrenimlerine başlarlar. Bu koşullar; Güz Yarıyıl başında yapılan İYS den en az 60 puan almış olmak, Son 3 yıl içinde YTÜ de İngilizce Hazırlık Öğretiminden başarılı olduğunu gösterir belgeye sahip olmak (Senato kararıyla başarılı olanlar hariç), Ana dilin İngilizce olduğu bir ülkede, o ülke vatandaşlarının devam ettiği ortaöğretim kurumlarında eğitim görüp ortaöğrenimini bu kurumlarda tamamlamış olmak (bu öğrenciler aynı zamanda zorunlu İngilizce derslerinden de AA başarı notu ile muaf olurlar), YTÜ Senatosu tarafından İYS ye eşdeğer kabul edilen ulusal ya da uluslararası sınavların birinden son 3 yıl içinde yeterli puanı almış olmak. YTÜ Senatosu tarafından İYS ye eşdeğer kabul edilen sınavlar ile Hazırlık Öğretiminden muafiyet için gereken puan aralıkları ve işlenecek başarı notları tablo-2 de belirtilmiştir: Tablo-2 ( tarih ve 2015 / Sayılı Senato Kararı ile Kabul Edilen Son hali) Sınavlar CB BB BA AA YTÜ İYS KPDS/ÜDS/YDS TOEFL IBT PTE Akademik CAE C B A - CPE - - C B-A e-yds YTÜ İngilizce Hazırlık Öğretiminden en az CB harf notu ile başarılı olan öğrenciler, AODK (Avrupa Ortak Dil Kriterleri) kapsamında B1 yeterlik düzeyinin gerektirdiği dil becerilerine sahip olduklarını belgelendirmiş olurlar. Muafiyet sağlayan belgelerin asıllarının YTÜ Akademik Takviminde belirtilen ilgili döneme ait İYS sınavından en geç bir hafta sonra Temel İngilizce Bölüm Başkanlığı na teslim edilmesi gerekmektedir. Söz konusu tarihten sonra getirilen belgelerin kabulü YDYO Yönetim Kurulu kararına bağlıdır. Bu belgeler geçerli olduğu döneme işlenir. Sınava giriş için gerekli belgeler ve sınavla ilgili tüm duyurular adresinden takip edilmelidir. IV- İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMINA KAYIT OLACAKLARIN İNGİLİZCE HAZIRLIK ÖĞRETİMİNE İLİŞKİN BİLGİLER A- İngilizce Hazırlık Öğretimi: İngilizce Öğretmenliği lisans programlarına kayıtlı öğrenciler için İÖYS de başarılı olamayanlar İngilizce Hazırlık Öğretimine devam ederler. B- Muaf Sayılma: YTÜ İngilizce Öğretmenliği programına ilk defa kayıt yaptıran öğrencilerden aşağıdaki koşullardan herhangi birini yerini getirenler İngilizce Hazırlık öğretiminden muaf sayılırlar ve lisans öğrenimlerine başlarlar. Bu koşullar;

8 Güz Yarıyıl başında yapılan İÖYS den en az 60 puan almış olmak, YTÜ Senatosu tarafından İÖYS ye eşdeğer kabul edilen uluslararası sınavların birinden son 2 yıl içinde yeterli puanı almış olmak Öğrencilerin Hazırlık öğretiminden muaf olabilmeleri için İÖYS den almaları gereken en düşük puan ile bu puanların harf karşılığı değerleri Tablo-1 de verilmiştir: Tablo-1 Sınav türü Muafiyet için Alınması Gereken Puanlar Hazırlık İÖYS 60 (CC / 2.00) İÖYS başarı puanlarının harf karşılığı değerleri aşağıdaki tabloda verilmiştir: Tablo-2 BAŞARI PUANLARI VE HARF KARŞILIĞI DEĞERLERİ Standart Yüzdesel Aralıklar Harfsel Sayısal Sözel AA 4.00 Başarılı BA 3.50 Başarılı 76-3 BB 3.00 Başarılı CB 2.50 Başarılı CC 2.00 Başarılı 0-59 Başarısız YTÜ Senatosu tarafından İÖYS ye eşdeğer kabul edilen sınavlar ile Hazırlık Öğretiminden muafiyet için gereken puan aralıkları ve işlenecek başarı notları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir İngilizce Dil Sınavlarının Eşdeğerliğine İlişkin Puan Aralıkları Tablosu Tablo - 3 Sınavlar CC CB BB BA AA YTÜ İÖYS TOEFL IBT PTE AKADEMİK CPE - - C B A Muafiyet sağlayan belgelerin asıllarının YTÜ Akademik Takviminde belirtilen ilgili döneme ait İÖYS sınavından en geç bir hafta önce Yabancı Diller Eğitimi Bölüm Başkanlığı na teslim edilmesi gerekmektedir. Söz konusu tarihten sonra getirilen belgelerin kabulü Yabancı Diller Eğitimi Bölüm Kurulu kararına bağlıdır. Bu belgeler geçerli olduğu döneme işlenir.

9 KESİN KAYIT İŞLEMLERİNİN TAMAMLANMASINDAN SONRA YAPILACAK İŞLEMLER Aşağıda belirtilen işlemler yapılarak, istenilen belgeler kayıtların bitiminden sonra en geç 11 Eylül 2015 tarihinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına iletilmelidir. LİSANS ÖĞRENCİLERİNİN kayıt dosyaları numara sırasına konulmalı, kaydı yapılmayan öğrencilerin kayıt dosyaları, şifre zarfları ile birlikte LYS sonuçlarına göre kazanan adaylara ilişkin kayıt evrakı teslim tutanağı (bkz. Ek-1) ekinde ve kayıt sırasında kullanılan isim listesi de eklenerek ÖİDB ye iletilmelidir. ÖNLİSANS ÖĞRENCİLERİNİN; Kaydı yapılmayan öğrencilerin kayıt dosyaları, şifre zarfları ile birlikte MYO programlarını kazanan adaylara ilişkin kayıt evrakı teslim tutanağı (bkz.ek-2) ekinde ve kayıt sırasında kullanılan isim listesi de eklenerek ÖİDB ye iletilmelidir. SPORCU BİLGİ FORMU (Ek-3) Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığına gönderilmelidir. HERHANGİ BİR ENGELİ BULUNAN ADAYLARIN (Ek-4) ile engel durumlarını gösterir SAĞLIK KURULU RAPORU fotokopisi ile birlikte liste yapılarak (Önlisans ve Lisans) ÖİDB ye bağlı Harç Bürosuna ve SKSDB ye gönderilmelidir.

10 EK-1 LYS SONUÇLARINA GÖRE KAZANAN ADAYLARA İLİŞKİN KAYIT EVRAKI TESLİM TUTANAĞI FORMU EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAKÜLTESİ BÖLÜMÜ KAZANAN ADAY SAYISI (Okul Birincisi Dahil) KAYDI YAPILAN ADAY SAYISI BOŞ KALAN KONTENJAN KAYDI YAPILMAYAN ADAYLARIN NOT: Kayıt yaptırmayan öğrenci sayısının 13 den fazla olması durumunda bu formun arka yüzü de kullanılabilir. ÖĞRENCİ NO ADI VE SOYADI ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI NA İADE EDİLEN KAYIT EVRAKI 1.KAYDI YAPILAN ADAYLARA AİT: - Kayıt Dosyası :... adet - Şifre Zarfı Dağıtım Listesi :... sayfa 2.KAYDI YAPILMAYAN ADAYLARA AİT - Kullanılmayan Kayıt Zarfı :... adet AÇIKLAMALAR: Bu form, kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra kayıt görevlisince doldurulmalı ve kayıtları yapılan öğrencilere ait kayıt dosyaları numara sırasına (küçükten büyüğe) konulmalıdır. Kayıt görevlisince imzalanan bu form, ilgili Fakülte Sekreterince de onaylandıktan sonra, kayıt dosyaları ile birlikte Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı na (A Blok giriş kat) teslim edilmelidir. Uygulamaya ilişkin sorunlar için Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı nın 2229 veya 2227 no lu telefonlarından bilgi alınabilir. TESLİM EDEN ONAY TESLİM ALAN Kayıt Görevlisi Fakülte Sekreteri Öğrenci ve Not İşl.Şube Müd. (Adı, Soyadı, Tarih ve İmza) (Adı, Soyadı, Tarih ve İmza) (Adı, Soyadı, Tarih ve İmza) (Form No: FR-373; Revizyon Tarihi: ; Revizyon No:01)Fo

11 EK-2 SINAVSIZ GEÇİŞ SONUÇLARINA GÖRE MYO PROGRAMLARINI KAZANAN ADAYLARA İLİŞKİN KAYIT EVRAKI TESLİM TUTANAĞI FORMU EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI MYO PROGRAMI KAZANAN ADAY SAYISI KAYDI YAPILAN ADAY SAYISI BOŞ KALAN KONTENJAN KAYDI YAPILMAYAN ADAYLARIN NOT: Kayıt yaptırmayan öğrenci sayısının 13 den fazla olması durumunda bu formun arka yüzü de kullanılabilir. ÖĞRENCİ NO ADI VE SOYADI MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ NE İADE EDİLEN KAYIT EVRAKI 1.KAYDI YAPILAN ADAYLARA AİT: - Kayıt Dosyası :... adet - Şifre Zarfı Dağıtım Listesi :... sayfa 2.KAYDI YAPILMAYAN ADAYLARA AİT - Şifre Zarfı :... adet - Kullanılmayan Kayıt Zarfı :... adet AÇIKLAMALAR: Bu form, kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra kayıt görevlisince doldurulmalı ve kayıtları yapılan öğrencilere ait kayıt dosyaları numara sırasına (küçükten büyüğe) konulmalıdır. Kayıt görevlisince imzalanan bu form, ilgili Yüksekokul Sekreterince de onaylandıktan sonra, kayıt dosyaları ile birlikte MYO Müdürlüğüne (Yüksekokul Sekreterliğine) teslim edilmelidir. Uygulamaya ilişkin sorunlar için ilgili MYO Sekreterliğinden bilgi alınabilir. TESLİM EDEN ONAY TESLİM ALAN Kayıt Görevlisi Yüksekokul Sekreteri Yüksekokul Sekreteri (Adı, Soyadı, Tarih ve İmza) (Adı, Soyadı, Tarih ve İmza) (Adı, Soyadı, Tarih ve İmza) (Form No: FR-374; Revizyon Tarihi: ; Revizyon No:01)Fo

12 BEDEN EĞİTİMİ BÖLÜMÜ SPORCU BİLGİ FORMU ( Eğitim-Öğretim Yılı ) Ek-3 Fotoğraf T.C. Kimlik No :... Adı ve Soyadı :... Doğum Tarihi ve Yılı :... Cinsiyeti : Kız Erkek Uyruğu :... Fakülte / Bölümü :... Üniversite Öğrenci No :... Telefon No : Ev:... GSM:... e - mail :.. Daha Önce Hangi Sporları Yaptınız? :... Lisanslı iseniz Branş ve Kulüp Adı :... Faaliyette Bulunmak İstediğiniz Sporlar :... Boy :... Kilo:... Kan Grubu :... (Bu form spor faaliyetlerinde bulunmak isteyen öğrenciler tarafından doldurulacak ve bir fotoğraf yapıştırılacaktır.) * Bedensel engeli bulunan öğrencilerimiz için farklı spor dallarına yönlendirme yapılabileceğinden, bu durumda olan öğrencilerimizin Beden Eğitimi Bölümü Başkanlığına (Davutpaşa Kampusu) müracaat etmeleri gerekmektedir. (Form No: FR-543; Revizyon Tarihi: ; Revizyon No:01)

13 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA ÜNİVERSİTEMİZE KAYIT OLAN ENGELLİ ÖĞRENCİLERİN LİSTESİ Ek-4 ÖĞRENCİ NO AD SOYAD FAKÜLTE/MYO BÖLÜM / PROGRAM Önlisans ve Lisans programları için raporlar ve listelerden birer nüsha ÖİDB ye bağlı Harç Bürosuna, birer nüsha SKSDB ye gönderilecektir.

KAYIT REHBERİ 2013-2014

KAYIT REHBERİ 2013-2014 KAYIT REHBERİ 2013-2014 Doğuş Üniversitesi Öğrenci İşleri Müdürlüğü Sayfa 1 Sevgili Öğrencilerimiz, Sizleri buraya getiren uzun ve zorlu süreci başarıyla tamamlamış olmanızdan dolayı sizi kutluyoruz. Hayatınızda

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞINDAN ÖĞRENCİ KABUL ESASLARI (LİSANS)

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞINDAN ÖĞRENCİ KABUL ESASLARI (LİSANS) YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞINDAN ÖĞRENCİ KABUL ESASLARI (LİSANS) KAPSAM MADDE 1 - (1) Bu esaslar, Yıldız Teknik Üniversitesinde öğrenim görmek üzere Yıldız Teknik Üniversitesi Yurt Dışı Öğrenci

Detaylı

2013 YILI YURT DIŞI ÖĞRENCİ KAYIT KILAVUZU (LİSANS ÖĞRENİMİ)

2013 YILI YURT DIŞI ÖĞRENCİ KAYIT KILAVUZU (LİSANS ÖĞRENİMİ) YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Yurt Dışı Öğrenci Koordinatörlüğü 2013 YILI YURT DIŞI ÖĞRENCİ KAYIT KILAVUZU (LİSANS ÖĞRENİMİ) (2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı) Şubat, 2013 Yıldız-İstanbul Doküman No: 06-300-K-02;

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA YATAY GEÇİŞ YOLUYLA ÖĞRENCİ ÖĞRENCİ KABUL EDİLECEKTİR A- GENEL KOŞULLAR:

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA YATAY GEÇİŞ YOLUYLA ÖĞRENCİ ÖĞRENCİ KABUL EDİLECEKTİR A- GENEL KOŞULLAR: 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA YATAY GEÇİŞ YOLUYLA ÖĞRENCİ ÖĞRENCİ KABUL EDİLECEKTİR Yükseköğretim Kurumlarında Ön lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Ana dal, Yan

Detaylı

BOŞ KONTENJANLAR İÇİN EK YERLEŞTİRME TARİHLERİ

BOŞ KONTENJANLAR İÇİN EK YERLEŞTİRME TARİHLERİ (16/06/2015 tarih, 64 sayılı Senato toplantısının 23 nolu karar ekidir.) EK: 17 20152016 GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA ÖĞRENCİ ALIM TAKVİMİ TEZLİ YÜKSEK LİSANS Başlangıç Bitiş Yatay geçiş Başvuruları

Detaylı

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU KILAVUZU

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU KILAVUZU KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 20142015 EĞİTİMÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU KILAVUZU HAZİRAN2014 1 2014 2015 EĞİTİMÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ

Detaylı

1-BAŞVURU İŞLEMLERİ ÖN KAYIT KOŞULLARI

1-BAŞVURU İŞLEMLERİ ÖN KAYIT KOŞULLARI BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ RESİM VE BASKI SANATLARI BÖLÜMLERİ 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖN KAYIT - YETENEK SINAVI UYGULAMA ESASLARI Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Resim

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI SIKÇA SORULAN SORULAR KONU BAŞLIKLARI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI SIKÇA SORULAN SORULAR KONU BAŞLIKLARI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI SIKÇA SORULAN SORULAR KONU BAŞLIKLARI A-) YENİ KAYIT İŞLEMLERİ (LİSANS VE ÖNLİSANS) 1- ÖSYM Yerleşen Adayların Kayıt İşlemleri Nasıl yapılır? Üniversitemiz

Detaylı

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ*

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ* ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ* BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönergenin amacı, önlisans ve lisans düzeyindeki öğrencilerin Adnan Menderes Üniversitesindeki

Detaylı

KESİN KAYIT ÖNCESİ YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

KESİN KAYIT ÖNCESİ YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER İLK KAYIT - Lisans ve Ön Lisans Düzeyinde İlk Kayıt ÖSYM Yerleştirmesi İle İlk Kayıt Özel Yetenek Sınavı İle Yerleşenler İçin İlk Kayıt Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Kayıtları Devlet Türk Musikisi

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Akademik Takvim Etkileşimli kayıtlar ve danışman onayları

İÇİNDEKİLER. Akademik Takvim Etkileşimli kayıtlar ve danışman onayları ÖĞRENCİLER İÇİN HABER BÜLTENİ OCAK- ŞUBAT 2015 SAYI: 190 İÇİNDEKİLER Akademik Takvim 2 Etkileşimli kayıtlar ve danışman onayları 3 Katkı payı/ öğrenim ücreti ödemelerine ilişkin açıklamalar, ödeme miktarları,

Detaylı

YÖNETMELİK. Bursa Teknik Üniversitesinden: BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM

YÖNETMELİK. Bursa Teknik Üniversitesinden: BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM 0 Eylül 2013 SALI Resmî Gazete Sayı : 28761 YÖNETMELİK Bursa Teknik Üniversitesinden: BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ. Lisansüstü Programları İçin. Başvuru ve Kayıt Kılavuzu

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ. Lisansüstü Programları İçin. Başvuru ve Kayıt Kılavuzu KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ üstü Programları İçin Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Enstitüleri Başvuru ve Kayıt Kılavuzu 2014-2015 Güz Yarıyılı (10 Temmuz 2014 tarih, 58 sayılı Senato toplantısının 2 nolu

Detaylı

TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ

TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönergenin amacı, ön lisans ve lisans düzeyindeki programlar arasında kurumiçi, kurumlararası

Detaylı

T.C. AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI GENEL HÜKÜMLER

T.C. AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI GENEL HÜKÜMLER T.C. AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI GENEL HÜKÜMLER Başarı genel not ortalaması ile yapılan kurumlar arası ve kurum içi yatay geçişlerde; 1. Yatay geçişler eşdeğer düzeyde,

Detaylı

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ*

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ* ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ* BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönergenin amacı, önlisans ve lisans düzeyindeki öğrencilerin Adnan Menderes Üniversitesindeki

Detaylı

YÖNETMELİK. İstanbul Aydın Üniversitesinden: İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK. İstanbul Aydın Üniversitesinden: İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ 15 Mayıs 2012 SALI Resmî Gazete Sayı : 28293 YÖNETMELİK İstanbul Aydın Üniversitesinden: İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak

Detaylı

Prof.Dr.Fevzi SÜRMELİ Rektör

Prof.Dr.Fevzi SÜRMELİ Rektör Sevgili Öğrenciler; 1958 yılından bu yana gerçekleştirilen atılımlarla dünyanın en büyük üniversiteleri arasında yerini alan Anadolu Üniversitesi sahip olduğu sorumlulukları ve üstlendiği görevleri kalite

Detaylı

2012 YILI YURT DIŞI ÖĞRENCİ GİRİŞ SINAVI (YÖGS-2012)

2012 YILI YURT DIŞI ÖĞRENCİ GİRİŞ SINAVI (YÖGS-2012) YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Yurt Dışı Öğrenci Koordinatörlüğü 2012 YILI YURT DIŞI ÖĞRENCİ GİRİŞ SINAVI (YÖGS-2012) BAŞVURU ve KAYIT KILAVUZU (LİSANS ÖĞRENİMİ) (2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı) ŞUBAT, 2012

Detaylı

2013 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU

2013 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU 2013 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU DİKKAT: Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr

Detaylı

2013 YILI ÖĞRETMENLİK İÇİN BAŞVURU VE ATAMA DUYURUSU

2013 YILI ÖĞRETMENLİK İÇİN BAŞVURU VE ATAMA DUYURUSU 2013 YILI ÖĞRETMENLİK İÇİN BAŞVURU VE ATAMA DUYURUSU Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak İlk Atama kapsamında Ek 1 Atama Takviminde belirtilen süreler

Detaylı

T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI GENEL HÜKÜMLER

T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI GENEL HÜKÜMLER T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI GENEL HÜKÜMLER 1- Yatay geçişler eşdeğer düzeyde, isimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az % 80 inin aynı

Detaylı

MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIKÖĞRETİM ÖNLİSANS PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE

MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIKÖĞRETİM ÖNLİSANS PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE 2014 MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIKÖĞRETİM ÖNLİSANS PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) KILAVUZU Sınav ücretini bankaya yatırmak, Başvuru Merkezinden yeniden şifre edinmek

Detaylı

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ LİSANS, ÖN LİSANS DİPLOMA PROGRAMLARINA YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ LİSANS, ÖN LİSANS DİPLOMA PROGRAMLARINA YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ LİSANS, ÖN LİSANS DİPLOMA PROGRAMLARINA YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 - Bu yönergenin amacı, Acıbadem Üniversitesi Lisans, Ön Lisans ve Diploma

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ

GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA EĞİTİM GÖREN ÜNİVERSİTEMİZ ÖĞRENCİLERİ VE MEZUNLAR İÇİN (GAZİ ÜNİVERSİTESİ VE DİĞER ÜNİVERSİTELER) PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA

Detaylı

Sevgili öğrencimiz; KAYIT İŞLEMLERİ 1.Kayıt Tarihleri: 2. Elektronik Kayıt (e-kayıt): 4. Şahsen Kayıtlar:

Sevgili öğrencimiz; KAYIT İŞLEMLERİ 1.Kayıt Tarihleri: 2. Elektronik Kayıt (e-kayıt): 4. Şahsen Kayıtlar: Sevgili öğrencimiz; 2015-ÖSYS yerleştirme sonuçlarına göre üniversitemize kayıt hakkı kazanmış bulunmaktasınız. Öğrenim hayatınızın en önemli aşamalarından biri olan yüksek öğrenim için Üniversitemizi

Detaylı

2014-YLSY BAŞVURU VE TERCİH KILAVUZU

2014-YLSY BAŞVURU VE TERCİH KILAVUZU Y L S Y YURT DIŞINA LİSANSÜSTÜ ÖĞRENİM GÖRMEK ÜZERE GÖNDERİLECEK ÖĞRENCİLERİ SEÇME VE YERLEŞTİRME 2014-YLSY BAŞVURU VE TERCİH KILAVUZU Milli Eğitim Bakanlığı Ankara Bu Kılavuz, 1416 sayılı Kanuna dayalı

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA EK YERLEŞTİRME KILAVUZU

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA EK YERLEŞTİRME KILAVUZU 2013 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA EK YERLEŞTİRME KILAVUZU 23 EYLÜL 2013 DİKKAT: Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra Tercih Süresi içerisinde https://ais.osym.gov.tr

Detaylı

Karadeniz Teknik Üniversitesi Önlisans ve Lisans Programları Arasında Uygulanacak Yatay Geçiş Esasları Yönergesi Amaç

Karadeniz Teknik Üniversitesi Önlisans ve Lisans Programları Arasında Uygulanacak Yatay Geçiş Esasları Yönergesi Amaç Karadeniz Teknik Üniversitesi Önlisans ve Lisans Programları Arasında Uygulanacak Yatay Geçiş Esasları Yönergesi Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönergenin amacı, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) bünyesinde yer

Detaylı

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI YABANCI UYRUKLU T.C. UYRUKLU ALAN DIŞI

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI YABANCI UYRUKLU T.C. UYRUKLU ALAN DIŞI ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ SOSYALBİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI TEZLİ YÜKSEK LİSANS KONTENJANLARI VE BAŞVURU ŞARTLARI ANABİLİM/ANASANAT DALI- BİLİM DALI TEZLİ

Detaylı