GOLD SUPER 20W-50 Düzenleme Sayısı: 1 Form No: Hazırlama Tarihi: Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: Benzinli Motor Yağı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GOLD SUPER 20W-50 Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 139024 Hazırlama Tarihi: 18.10.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 18.10.2011. Benzinli Motor Yağı"

Transkript

1 Sayfa No: 1/18 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No Ürün Tanımı 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Kullanım Alanı Benzinli Motor Yağı, üstün kaliteli baz yağlar ve özel performans katıkları ile formüle edilmiş dört mevsim kullanılan bir motor yağıdır. Benzin, dizel ve LPG ile çalışan turboşarjlı ve katalitik konvertörlü binek otomobiller ve kamyonet, minibüs gibi küçük ticari araçların motorlarında kullanımı uygundur. Formülasyonundaki özel katık paketi sayesinde aşırı sıcak ve soğuk çalışma koşulları altında bile etkin yağlama sağlar. Tortu, pas, korozyon, oksidasyon ve aşınmayı önleyerek motoru korur. Uzun yağ değişim periyodu sağlar Performans Seviyesi API SJ/CF, ACEA A2/B2, MB Üretici / İthalatçı/ Teslimatı yapan: Üretici Firma Adı AYTEMİZ AKARYAKIT DAĞITIM A.Ş. Adresi Merkez Ofis Söğütlüçeşme Cd. No: 89 Kadıköy / İstanbul Telefonlar Fax Güvenlik Bilgi Formu Hakkında Bilgi Veren Gökhan İZGİ 1.5 Acil Hallerde Danışma Firma Acil Danışma Acil İlk Yardım Merkezi 112 Zehir Danışma Merkezi 114 İtfaiye BİLEŞİMİ/İÇERİK HAKKINDA BİLGİ 2.1 Kimyasal Tanımlama Tarifi: Özel katıklar ve yüksek derecede rafine olmuş mineral yağlar karışımı İhtiva ettiği tehlikeli maddeler: NAME EINECS NO CAS NO. İçerik (%) SINIFLANDIRMA Hidrokarbonlar, C20-50, çözücü ile cilası alınmış ağır parafinik, hidrojenle muamele edilmiş; bazyağlar tanımlanmamış Carc. Cat. 2; R45 Not H 1 ; Nota L 2 İçeriğindeki petrol türevi maddelerin IP 346 ile ölçüldüğünde % 3 den daha az DMSO özütü ihtiva etmesi sebebi ile ürünün kanserojen olarak sınıflandırılmasına gerek yoktur Ek uyarılar: Konu ile ilgili risk tanım cümlelerinin tamamı 16. bölümde verilmektedir.

2 Sayfa No: 2/18 3. TEHLİKELERİN TANIMLARI 3.1 Sınıflandırma / Tehlike tanımı: Tehlike Sınıflandırması: Uygulama Gerektirmez Tehlike tanımları/uyarıları: Uygulama Gerektirmez 3.2 Sağlık Üzerindeki Potansiyel Akut Etkileri Normal koşullar altında kullanıldığında sağlık için tehlike oluşturması beklenmemektedir. Göz ve cilt temasından kaçınınız Gözde Gözde hafif tahriş edicidir. Deride Deri ile temasında tahrişe sebep olur. Deri altına yüksek basınçta enjeksiyonu, yerel kangren dahil ciddi zarara neden olabilir. Gereği gibi temizlemeden cildin uzun süreli veya tekrarlı biçimde maruz kalması derideki gözenekleri kapatarak yağ aknesi/folikülit gibi bozukluklara neden olabilir. Solunması Halinde Malzemenin normal kullanımı esnasında oluşan buharların inhalasyonu, kişinin sağlığına zarar verebilir. Malzeme bazı kişilerde solunum tahrişine neden olabilir. Genel olarak buhar veya buğuların solunması tahrişe neden olabilir. Yutulması Halinde Genel olarak kimyasal ürünlerle çalışmada olduğu gibi petrol türevi ürünlerin yutulması da vücutta ters etkilere sebebiyet verebilir. Bununla birlikte yutulması bulantı kusma ve ishale neden olabilir.. Kronik Etkiler Uzun süreli temaslarda kanserojen etki yaratabilecek maddeler içermektedir. 3.3 Çevre Üzerindeki Etkileri Kaza durumunda (dökülme/sızıntı) Kullanılmış yağ zararlı kirleticiler içerebilir. Çevreye yayılmaması için gerekli önlemleri alınız ve yerel yönetmeliklere göre hareket ediniz. 3.4 Sınıflandırma sistemi: Sınıflandırma, tehlikeli maddeler ve hazırlanışlarıyla ilgili mevcut AB ve Türkiye yerel yönetmelikleri ile uyumludur. 3.5 Ek bilgiler: Ürün yerel yönetmelikler uyarınca bu belgede belirtilen esaslara göre etiketlenmiştir. Toksikoloji bilgileri için 11. Bölüme bakınız. 4. İLK YARDIM ÖNLEMLERİ 4.1 İlk yardım önlemlerinin tanımları Genel uyarılar: Normal şartlar altında kullanıldığında sağlık için tehlike oluşturması beklenmez. Gözde ve deride oluşabilecek iritasyon ve yutulması halinde oluşabilecek ters etkiler için doktora başvurun.

3 Sayfa No: 3/ Solunum: Normal koşullar altında solunması halinde tedavi gerektirmez. Ağır maruziyette hastayı temiz havaya çıkarın. Rahatsızlık devam ederse tıbbi yardım alın Deri ile temas: Bu ürünün cilde veya saçlara teması halinde: Ürün bulaşmış giysileri ve ayakkabıları çıkartın. Cildi ve saçları bol su ve sabun ile yıkayın. Kalıcı bir rahatsızlık oluşmuşsa tıbbi yardıma başvurun. Yüksek basınçlı ekipman kullanılırken, ürün derinin altına enjekte olabilir. Yüksek basınçtan kaynaklanan yaralanma olursa, hasta hemen hastaneye gönderilmelidir. Belirtilerin ortaya çıkmasını beklemeyin. Görünürde bir yara olmasa bile, tıbbi yardım alın Göz ile temas: Bu ürünün gözle teması halinde: Hemen göz kapaklarını ayırın ve gözleri vakit geçirmeden bol su ile yıkayın. Gözün her tarafının iyice yıkandığından emin olmak için göz kapakları açık tutulmalı ve sık sık alt ve üst kapak kaldırılmalıdır. Doktor tarafından durmanız söylenene kadar veya en azından 15 dakika süreyle gözü yıkamaya devam edin. Gözlerde meydana gelen yaralanmadan sonra kontak lenslerin ancak yetkili personel tarafından çıkartılması gerekir Yutma: Büyük miktarlarda yutulmuş ise KUSTURMAYIN. Şayet kusma meydana gelirse, hava yolunu açmak için ve aspire edilmesini önlemek için hastayı öne doğru eğin veya sol tarafına yaslayın (mümkünse başı aşağıda olacak şekilde). Uykulu veya şuursuzluk veya bilinç azalması gibi belirtiler gösteren hastaya hiçbir zaman sıvı vermeyin. Ağzı yıkamak için su verin daha sonra kişinin rahatça içebileceği kadar yavaşça su verin. Vakit kaybetmeksizin hastaneye veya doktora ulaştırın Doktor İçin Not: Semptomlara göre bir tedavi uygulayın. Yüksek basınçta enjeksiyon yoluyla oluşmuş yaralarda, doku hasarını ve işlev kaybını en aza indirmek için hemen ameliyatla müdahale ve muhtemelen steroid tedavisi gerekir. Giriş yaraları küçük olduğundan ve hasarın ciddiyetini yansıtmadığından durumun ciddiyetini tespit etmek için ameliyat gerekebilir. Şişme, damar kasılması ve iskemiye neden olabileceğinden yerel anestezi ve sıcak ıslatmadan kaçınılmalıdır. Genel anestezi altında, anında ameliyatla basıncın giderilmesi ve tüm yabancı cisimlerle hasar görmüş dokunun çıkartılması gerçekleştirilmeli ve durum kapsamlı biçimde araştırılmalıdır. 5. YANGINLA MÜCADELE ÖNLEMLERİ 5.1 Genel bilgiler Ürün kendiliğinden alev almaz ve kendiliğinden patlama tehlikesi mevcut değildir. Parlama noktası 280 C nin üzerindedir.

4 Sayfa No: 4/ Uygun söndürücü maddeler: Köpük, su püskürtme veya su zerrecikleri. Kuru kimyasal toz, karbon dioksit, kum ve toprak sadece küçük yangınlarda kullanılabilir Fıskiye su kullanmayınız 5.3 Maddenin, yanarken oluşturduğu özel tehlikeler: Havadaki katı ve sıvı partiküllerle gazın (duman) kompleks bir karışımı. Karbon monoksit. Tanımlanmamış organik ve inorganik bileşikler. 5.4 Özel koruyucu donanım: Yangınla mücadele esnasında görevli personel koruyucu ekipman ve pozitif basınç moduna yüze tam ve rahat oturan solunum cihazı (SCBA 3 ) kullanın. 5.5 Diğer bilgiler Personeli güvenli alana çıkartın. Yangına maruz kalan konteynerleri su ile soğutunuz Gereğinden fazla yangın söndürücü kullanarak çevreyi kirletmekten kaçının Yangınla mücadele artıklarının kanalizasyona ve yer altı sularına ulaşmasına izin verilmemelidir. 6. KAZA SONRASI YAYILMAYA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER 6.1 Kişisel güvenlik önlemleri/personelin Korunması: Kullanılmış yağın cilde uzun süreli temasından kaçınınız Göz ve deri ile temasını önleyiniz Kişisel koruyucu ekipmanlar kullanılarak şahsi önlemler alınmalıdır. Çocukları temizlik esnasında uzak tutun. Koruyucu ekipman kullanın. Korunmasız personeli uzaklaştırın. Maruziyet kontrolü ve 8.bölümde detayları açıklanan kişisel koruyucu önlemleri uygulayınız. AZ MİKTARDAKİ DÖKÜNTÜLER Tüm tutuşturma kaynaklarını uzaklaştırınız. Dökülen malzemenin tümünü hemen temizleyiniz. Cilt ve gözler ile temasından kaçınınız. Koruyucu donanım kullanarak personelin temasını kontrol altına alınız. Atıkların bertarafı için etiketlenmiş uygun bir kaba yerleştiriniz. BÜYÜK DÖKÜLMELER Orta derecede tehlike. DİKKAT: Alandaki personeli bilgilendir. Acil Servisi ara ve konum ile tehlikenin niteliğini bildir. Koruyucu elbise kullanmak suretiyle kişisel teması kontrol ediniz. Mümkün olan her türlü imkanı kullanarak dökülen maddenin drenaj veya su şebekesine sızmasına engel ol. Mümkünse ürünün geri kazanılmasını sağlayınız.

5 Sayfa No: 5/ Çevreyi koruyucu önlemler: Atık Yağların Kontrolü yönetmeliği uyarınca; atık yağı toprağa, suya, kanalizasyona ve çöpe dökmeyiniz Kanalizasyona/Yüzeysel suya/yeraltı suyuna karışmasını önleyiniz. Tuz, toprak veya diğer uygun bariyerleri kullanarak, kanalizasyon, su kanalı veya nehirleredökülmesini ya da karışmasını engelleyin. Sulara ya da kanalizasyona karışması halinde yetkili resmi makamlara haber veriniz yetkilileri bilgilendiriniz. Donmuş malzeme kanalizasyon ve su tahliye kanallarını tıkayabilir. 6.3 Temizleme/Toplama/İmha yöntemleri: Döküldüğünde kaygandır. Kazalardan kaçının, hemen temizleyin. Kum, toprak veya başka bir malzeme ile bir engel yaparak maddenin yayılmasını önleyin. Sıvıyı doğrudan veya bir emici madde içinde geri alın. Artıkları kil, kum gibi uygun bir emici veya diğer uygun malzemeler kullanarak emip alın ve uygun biçimde atın Bölüm 8 de bahsedilen koruyucu ekipmanları kullanın. Toplanmış malzemeyi uygun atık ambalajlarda toplayın. Yerel yönetmeliklere uygun hareket ediniz. Zararlı madde karışmış malzemeyi uygun bir konteynere yerleştiriniz ve madde 13'e göre tasfiye ediniz. 6.4 Ek uyarılar: Önemli miktarda sızıntıların kontrol atına alınamaması halinde yerel yetkililer durumdan haberdar edilmelidir Güvenli kullanım ile ilgili bilgileri 7. bölümden alınız. Kişisel koruyucu teçhizat ile ilgili bilgileri 8. bölümden alınız. Tasfiye ile ilgili bilgileri 13. bölümden alınız. 7. KULLANIM/ELLEÇLEME VE DEPOLAMA 7.1 Kullanım/Elleçleme: Sağlık, güvenlik ve çevrenin korunmasını teminen, tehlikeli kimyasallarla çalışılan işlerde ve işyerlerinde alınacak tedbirlere ilişkin 26/12/2003 tarihli ve sayılı Resmî Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olarak hareket edilmeli, işyerindeki çalışma usullerinin planlanmasına ve örgütsel tedbirlerin alınmasına özen gösterilmelidir. Güvenli kullanım için uyarılar: Soba ve kazanlarda yakmayınız Çoculardan uzak tutunuz. Göz ve cilt temasından kaçınınız. Yağı direkt güneş ışığından koruyunuz. Yakıt olarak kullanılmaz Buhar, sis ve aerosolların solunması riski varsa, yerel egzos havalandırmayı kullanın. Yangınları önlemek için bulaşmış bütün bezleri veya temizlik malzemelerini uygun bir şekilde atın. Solunum dahil olmak üzere her türlü bireysel temastan kaçının.

6 Sayfa No: 6/18 Kullanırken, yemek YEMEYİN, İÇMEYİN VE SİGARA KULLANMAYIN. Bu formdaki bilgileri, malzemenin güvenli bir biçimde elleçlenmesi, depolanması ve atılması için uygun kontrollerin belirlenmesine yardımcı olmak üzere, yerel yönetmeliklere ve koşullara ilişkin bir risk değerlendirmesinde bilgi olarak kullanın Kullanımdan sonra elleri daima sabun ile yıkayın. İş elbiselerinin tekrar kullanımdan önce ayrı olarak yıkanması gerekir. Kullanırken iyi çalışma yöntemlerini uygulayın. Kimyasalların kullanımı sırasında yutulmasını, göze ve cilde temasını önlemek için endüstriyel hijyen standartlarına uyulması zorunludur. Çalışma sonrasında sonra ellerinizi bol su ve sabun ile yıkayınız. Güvenlik Önlemleri Maruz kalma riski bulunduğunda, koruyucu giysi kullanın. Maddenin insanlarla gıdalarla ve gıda ekipmanları ile temasına İZİN VERMEYİN. Uyumlu olmayan malzemeler ile temasından kaçının. İşyerinde iyi bir havalandırma olduğundan emin olun. Teknik Önlemler Boşluklarda ve çukurlarda birikmesini önleyin. Ortamdaki derişimi kontrol edilmeden kapalı alanlara GİRMEYİN. Kullanılmadıklarında kapları emniyetli bir şekilde sızdırmaz olarak muhafaza edin. Kapların hasar görmesini engelleyin. Üreticinin depolama ve kullanma önerilerini dikkate alın. Güvenli bir çalışma ortamının sağlanması için ortam havasının maruziyet standartları bakımından düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Çevre için önlemler Kanalizasyona/Yüzeysel suya/yeraltı suyuna karışmasını önleyiniz. Sulara ya da kanalizasyona karışması halinde yetkili resmi makamlara haber veriniz ve yetkilileri bilgilendiriniz Elle Taşıma için Özel Kurallar Deriyle uzun süreli veya tekrarlı temastan kaçının. Buhar ve/veya buğu solumaktan kaçının. Fıçılardaki ürün ele alınırken, koruyucu ayakkabılar giyilmeli ve uygun ele alma ekipmanı kullanılmalıdır. Yangın ve patlamadan korunmak için uyarılar: Yangın ile mücadele ekipmanlarını hazır tutunuz. Ek Bilgiler Orijinal ambalajının zarar görmemesi için gerekli tedbirleri alınız. 7.2 Depolama: Depolarda ve ambalajlarda aranan özellikler: Konteyneri serin ve iyi havalandırılmış bir yerde ağzı sıkıca kapalı olarak saklayın. Uygun biçimde etiketlenmiş ve kapatılabilen konteynerler kullanın. Saklama Sıcaklığı: 0-50 C Maddeyi orijinal ambalajında kapatılmış olarak nemden uzak olarak depolayınız. Dökme olarak depolanıyorsa kapalı silobaslarda taşıyın. Depo kuru, serin ve iyi havalandırılıyor olmalıdır. Laboratuvar uygulamalarında çeker ocakta hazne içinde saklayınız.

7 Sayfa No: 7/18 Ortak depolamada depolama ile ilgili uyarılar: Yiyecek, içecek ve hayvan besleme alanlarından uzak tutunuz. Kimyasalları depolamada kullanılan genel kurallara uyun. Depolama şartları ile daha fazla bilgi: Polietilen konteynerler, şekil olarak çarpılma riskinden ötürü yüksek sıcaklıklara maruz bırakılmamalıdır. Ambalajını kapalı tutunuz. Kapalı Paket ve ambalajlarının etiketlenmiş olduklarından ve sızıntı olmadığından emin olacak şekilde depolayın Depo düzenli olarak temizlenmeli, havalandırma tertibatı, sıcaklık ve nem kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Tüm maddeler kullanılmadıkları zaman orijinal ambalajlarında kapalı tutulmalıdır. Depolama süresi için üreticiden bilgi alın. 8. MARUZ OLMA KONTROLLERİ / KİŞİSEL KORUNMA 8.1 Mesleki Maruziyet Limitleri: Madde adı Hidrokarbonlar, C20-50, çözücü ile cilası alınmış ağır parafinik, hidrojenle muamele edilmiş; bazyağlar tanımlanmamış EINECs No CAS No Sınırı Değer Tipi (Ülke) TWA (Buğu) Mesleki Maruziyet Sınır Değerleri Uzun Süreli Kısa Süreli TWA 4 (8 Saat.) STEL 5 (15 Dak.) mg/m3 6 ppm 7 mg/m 3 ppm Özel açıklama KAYNAK ACGIH 8.2 Maruziyet Kontrolleri: Kişisel korunmanın gerekli olduğu yerlerde kullanılacak donanım ve uygun koruma yöntemleri tarihli ve sayılı Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği ne uygun olarak tanımlanmıştır. Koruma düzeyi ve gerekli kontrollerin tipleri potansiyel maruz kalma koşullarına bağlı olarak farklılık gösterecektir. Yerel koşullara ilişkin bir risk değerlendirmesine dayanarak kontrolleri seçiniz. Uygun önlemler şunları içerir: Havadaki konsantrasyonları kontrol altına almak için yeterli havalandırma. Maddenin ısıtıldığı, püskürtüldüğü veya buğu haline getirildiği ortamlarda, havada oluşan konsantrasyonların artma potansiyeli daha yüksektir. OEL ile uyum sağlandığını ya da maruz kalma kontrollerinin yeterli olduğunu teyit etmek için işçilerin nefes aldıkları bölgelerde ya da genel olarak işyerinde havadaki maddeleri konsantrasyonlarının izlenmesi gerekebilir. Bazı maddeler için biyolojik izleme uygun olabilir Teknik Sistem Tasarımı Hakkında Bilgi: Ürünün mesleki maruziyet sınır değerlerinin üzerine çıkılma riskini önlemek için çalışma ortamının çok iyi havalandırıldığından emin olun. Genellikle lokal havalandırma gereklidir.

8 Sayfa No: 8/18 Fazla maruz kalma riski bulunduğunda, onaylı hava beslemeli soluma cihazı kullanın. Yeterli koruma için cihazın doğru şekilde takılması gereklidir. Özel durumlarda hava beslemeli solunum cihazı gerekli olabilir. Bazı durumlarda onaylı bir kendi kendine yeterli solunum cihazı (SCBA) gerekli olabilir. Depo veya kapalı depolama bölgelerinde yeterli havalandırma sağlanmalıdır. İşyerindeki işlemlerden oluşan hava kirleticileri değişik "kaçma" hızına sahiptir ve bu hız onları ortamdan uzaklaştırmak üzere dolaşan gerekli temiz havanın "yakalama hızını" belirler. Bölüm 7 i inceleyiniz Kirleticinin Cinsi Hava Hızı Çözücü buharları, yağ çözücüler vb.nin, ,5 m/s ( f/dak.) tanktan buharlaşması (durağan havada) Döküm işleri, kaplara kesintili dolum işleri, m/s ( f/min.) düşük hızlı taşıma bantlarında nakiller, kaynak, asitle sprey yıkama, kaplama ve dekupaj işlerinden kaynaklanan aeresoller ve dumanlar.(aktif oluşma bölgesine düşük hızda salınım) direk sprey, dar mekanlarda sprey boyama, 1-2,5 m/s ( f/min.) varil dolumu, bant dolumu, kırıcı tozları, gaz boşaltımı (hızlı hava hareketi bölgesinde aktif oluşma), öğütme, aşındırıcı kumlama, yıkılma, yüksek m/s ( f/dak.) hız tekerliği tarafından üretilen tozlar, (yüksek bir ilk hızla çok hızlı hava hareketi olan bölgeye bırakılırlar.) Her bir aralık için uygun değer aşağıdakilere göre değişir: Aralığın Alt Sınırı Aralığın Üst Sınırı 1: Oda hava akımı minimum veya yakalama 1:Oda hava akımlarını için elverişli bozmakta 2: Düşük toksikliğe sahip veya sadece 2: Çok toksik kirleticiler önemsiz etkileri bulunan 3: Ara sıra, düşük üretim kullanım 3: Yüksek üretim, yaygın 4: Büyük çeker ocak veya hareket halinde 4: Küçük çeker ocak - sadece yerel kontrol büyük hava kütlesi Basit teorik bilgilerin gösterdiği gibi, hava hızı, atılma borusunun ağzından uzaklaşıldığında hızlıca düşer. Hız genelde atılma noktasından olan uzaklığın karesi ile orantılı olarak azalır (basit durumlarda). Bu nedenle atılma noktasındaki hava hızı kirletici kaynağa olan uzaklığa göre ayarlanmalıdır. Atılma noktasından 2 metre uzaklıktaki bir tankta oluşturulan çözücülerin atılması için vantilatördeki hava hızı örneğin, en az 1-2m/s( g/dakika) olmalıdır. Dışarı atma cihazları kullanıldığında bunların yapısında performansta azalmaya neden olabilen diğer mekanik etkenler, teorik hava hızlarının 10 veya daha fazla bir faktör ile çarpılmasını gerektirir Kişisel koruyucu ekipman/donanım: Kişisel koruyucu donanımı (KKD) önerilen ulusal standartlara uymalıdır. KKD tedarikçilerinden kontrol edin.

9 Sayfa No: 9/ Genel korunma ve sağlığa uygunluk önlemleri: Normal koruma önlemleri ürünü kullanırken ve elle taşırken alınır. Göz ve deri ile direkt temasından kaçının Kirlenmiş elbiseyi hemen çıkartın. Gıda maddelerinden, içeceklerden ve hayvan yeminden uzak tutunuz. Ellerinizi iş bitiminde ve işe ara verince bol su ile yıkayınız ve temizlendiğinden emin olunuz. Bu maddeyi kullanırken herhangi bir gıda maddesi yemeyin, içmeyiniz. Sigara kullanmayınız Solunum ile ilgili önlemler: Normal kullanım koşulları altında genellikle solunum korunmasına ihtiyaç yoktur. İyi sınai hijyen yöntemlerine uygun olarak, madde solunmasını önlemek için önlem alınmalıdır. Havadaki konsantrasyonun işçi sağlığını korumak için yeterli derecede kontrol edilemediği yerlerde, ilgili yerin şartlarına göre seçilmiş ve yerel mevzuata uygun koruyucu nefes cihazları kullanın. Koruyucu nefes cihazları tedarikçileri ile durumu görüşün. Hava filtreli nefes cihazlarının kullanılabildiği yerlerde uygun bir maske-filtre ikilisi seçin. Birleşik partikül/organik gaz ve buharları [kaynama noktası >65 C] için uygun bir filtre seçin Ellerin Korunması: Koruyucu eldivenler. Eldiven kimyasal madde geçirmez ve dayanıklı olmalıdır. Yeterli test yapılmadığı için eldiven malzemesi ile ilgili herhangi bir bilgi mevcut değildir. Çalışma alanlarındaki sürekli temaslarda mekanik yaralanmalara karşı uygun eldiven seçin. Eldivenler delinme ve dayanıklılık süresi, geçirgenlik oranı, parçalanabilirliği uygulamalara karşı test edilerek seçilmelidir. Eldiven Malzemesi Ürünle el temasının meydana gelebileceği durumlarda, ilgili standartlara (örn., Avrupa: EN374, ABD: F739) göre onaylanmış, aşağıdaki malzemeden yapılma eldivenlerin kullanılması uygun kimyasal koruma sağlayabilir: PVC, neopren veya nitril plastik eldiven. Bir eldivenin uygunluğu ve dayanıklılığı, kullanıma, yani temasın sıklığı ve süresi, eldiven malzemesinin kimyasal direnci, eldivenin kalınlığı ve el ve parmakların içinde ustalıkla kullanılabilmesine bağlıdır. Eldiven tedarikçilerinden daima tavsiye alın. Kirlenmiş eldivenler değiştirilmelidir. Etkin el bakımı sağlamak için bireysel hijyen önemlidir. Eldivenler yalnızca eller temizken giyilmelidir. Eldivenleri kullandıktan sonra, eller iyice yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Parfüm içermeyen bir nemlendiricinin kullanılması önerilir. Eldiven malzemesinin geçirgenlik süresi Eldiven malzemesinin geçirgenlik ve dayanıklılık süreleri net olarak üretici tarafından belirlenmelidir Gözlerin korunması: Sıçramaların meydana gelme olasılığı varsa emniyet gözlüğü ya da tam yüz siperi kullanınız.

10 Sayfa No: 10/ Vücudun korunması: Genel olarak vücudu ve deriyi ürünle temastan korumak için aşınmaya ve alkali/asidik reaksiyonlarına dayanıklı botlar ve koruyucu kıyafetler kullanın. Bu tip malzemelerle çalışmanın sonunda su ve sabunla duş alın Çevresel Maruziyet Kontrolleri: Çevrenin korunmasına yönelik mevcut mevzuat çerçevesindeki hükümlülükler tam olarak yerine getirilmelidir. 9. FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLER 9.1 Genel Bilgiler Görünüm (Oda Sıcaklığı) Akıcı Sıvı Renk Sarıdan açık kahverengiye Koku Hafif hidrokarbon 9.2 Önemli Sağlık Güvenlik ve Çevre Bilgileri ph (Islak C Uygulanmaz Kaynama Noktası ( C) 760 mmhg >280 Akma Noktası ( C) 760 mmhg -27 Yöntem: ASTM D97 Parlama Noktası ( C) Kapalı kap 220 Yöntem: ASTM D92 Üst / Alt yanabilirlik sınırı ( C) 1-10 % (V) mineral yağ esas alınarak Kendiliğinden Alevlenme Sıcaklığı ( C) >320 Yoğunluğu (kg/l) 15 C 0,889 Yöntem: ASTM D1298 Buhar 20 C <0,5 Pa /tahmini değer) Patlama Tehlikesi Ürünün patlama tehlikesi yoktur Oksidasyon Özellikleri Bilgi yok Kül (Sülfatlı)(% Ağırlık) 1,32 Yöntem: D874 T.B.N Mg KOH/g 9 Yöntem: ASTM D2896 Viskozite İndeksi 123 Yöntem: ASTM D2270 Kinematik Viskozite (cst) (100 C) Yöntem: ASTM D445 Çözülebilme Özelliği Su içinde (%) İhmal edilebilir seviyede. 9.3 Diğer Dağılım Katsayısı log Pow >6 (benzer ürünlerle ilgili bilgilere göre) Buhar yoğunluğu (hava=1) >1 (tahmini değerler) Buharlaşma hızı (nbuac=1) Not: Yukarıdaki özellikler, Tehlikeli Maddelerin ve Müstahzarların Sınıflandırılması, Ambalajlanması ve Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelikte ek-3 Bölüm A da öngörülen yöntemlere veya karşılaştırılabilir diğer bir yönteme göre belirlenmiştir. Yukarıda verilen değerler normal üretim toleransları içindeki tipik değerlerdir. 10. STABİLİTE VE REAKTİVİTE 10.1 Kimyasal Stabilitesi: Ürün normal şartlar altında stabildir Tehlikeli reaksiyonlar/kaçınılması gereken malzemeler (Su, hava, asitler, bazlar, oksitleyiciler veya tehlikeli reaksiyona neden olabilecek herhangi bir başka özel maddelerle.): Kuvvetli okside edicilerden kaçının

11 Sayfa No: 11/ Termik ayrışma / kaçınılması gereken durumlar (Tehlikeli tepkimelere neden olabilecek sıcaklık, basınç, ışık, şok (çarpma) ve benzeri sakınılması gereken şartlarlar altında.): Yüksek ısıdan koruyunuz Tehlikeli ayrışım maddeleri: Bozunarak kararsız ürünlere dönüşme olasılığı Stabilizatörlere duyulan ihtiyaç ve stabilizatörlerin mevcudiyeti, Zararlı ekzotermik tepkime olasılığı Eğer varsa, fiziksel görünümündeki değişikliğin güvenlik açısından önemi Su ile temas halinde, eğer varsa, oluşacak herhangi bir zararlı ayrışma ürünü, Tehlikeli Bozunma Ürünleri 10.5 Uyumsuzluklar: Yok 11. TOKSİKOLOJİ İLE İLGİLİ BİLGİLER 11.1 Genel: Bu güvenlik bilgi formunda verilen bilgiler genel olarak ürün bileşiminde bulunan maddelere ait bilgilere ve benzer toksikolojik ürünlere dayanmaktadır. Bu üründe kullanılan petrol esaslı baz yağlayıcıların kanserojenik etkisi iyi damıtılması ile giderilmiştir Akut Toksisitesi LD50 (Oral-Sıçan) > 5000 mg/kg. LD50 (Dermal-Tavşan) > 5000 mg/kg Aşındırıcılık ve Tahriş etkisi (Korozivite ve İritasyon) Deride ve mukoza membranında hafif tahriş edicidir. Gözlerde hafif tahriş edicidir 11.4 Kronik Toksisite (Kanserojenik, Mutajenik ve Üremeye Toksik Etkisi) : Ürün, hayvan derisi boyama çalışmalarında kanserojen olmayan tipte olduğu gösterilmiş mineral yağları içermektedir. Yüksek derecede rafine madeni yağlar, Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu (IARC) tarafından kanserojenik olarak sınıflandırılmaz. Bununla birlikte ürün içeriğinde kanserojenik etkiler yaratabilecek maddeler bulunabilir. Üründe Mutajenik ters etkiler yaratabilecek bir içerik yoktur. Ürümeye toksik bir tehlike oluşturmaz Diğer Toksikolojik Etkileri: Tekrarlanan Dozlardaki Etkisi Yok. Alerjik Etki Bilinen bir etkisi yoktur. Bir tehlike oluşturması beklenmez. Uzun süreli temaslarında kanserojen etkilere sebebiyet verebilecek maddeler içermektedir. Bayıltıcı Etki Bilinen bir etkisi yoktur Duyarlılık Yaratma (Sensitizasyon) Beklenmez.

12 Sayfa No: 12/18 Gelişimsel Toksikolojik Etkiler Bilinen bir etkisi yoktur (Teratojenik etkisi) Doğurganlık Bilinen bir etkisi yoktur 11.6 Sağlık Üzerindeki etkileri: Gözle Temasında Gözde hafif tahriş edicidir. Deri ile temasında tahrişe sebep olur. Deri altına yüksek basınçta enjeksiyonu, yerel kangren dahil ciddi zarara neden olabilir. Gereği gibi temizlemeden cildin uzun süreli veya tekrarlı biçimde Ciltle Temasında maruz kalması derideki gözenekleri kapatarak yağ aknesi/folikülit gibi bozukluklara neden olabilir. Kullanılmış petrol ürünleri dikkatle taşınmalıdır ve ciltle temasından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır Malzemenin normal kullanımı esnasında oluşan buharların inhalasyonu, kişinin sağlığına zarar verebilir. Solunması Halinde Malzeme bazı kişilerde solunum tahrişine neden olabilir. Genel olarak buhar veya buğuların solunması tahrişe neden olabilir. Genel olarak kimyasal ürünlerle çalışmada olduğu gibi petrol türevi ürünlerin yutulması da vücutta ters etkilere sebebiyet Yutulması Halinde verebilir. Bununla birlikte yutulması bulantı kusma ve ishale neden olabilir.. Hedef Organlar Göz, deri, solunum sistemi Astım benzeri belirtiler, maddeye maruziyet sona erdikten sonra aylarca hatta yıllarca devam edebilir. Bunun sebebi tahriş ediciliği yüksek bir maddenin yüksek dozlarına maruziyetten sonra oluşabilen reaktif havayolu difonksiyonu sendromu (RADS) olarak bilinen allerjik olmayan bir durumdur. RADS teşhisi için en önemli kriterler daha önce bir solunum yolu hastalığının bulunmaması ve atopik olmayan bireyde tahriş edici maddeye maruziyetten sonra dakikalar ve saatler içinde aniden inatçı astım belirtilerinin başlamasıdır. Metakolin yükleme testinde orta ve yüksek düzeyde bronşiyal hiperreaktivite ile Tıbbi Uyarılar birlikte spirometride tersinir bir hava akışı biçimi ve eozinofili olmadan asgari lenfatik inflamasyonun bulunmaması RADS teşhisi için kriterler arasındadır. Tahriş edici bir maddeyi solumayı takip eden RADS (veya astım) tahriş edici maddeye maruziyetin süresine ve derişimin ağırlığına bağlı olarak ortaya çıkan seyrek görülen bir bozukluktur. Diğer taraftan endüstriyel bronşit, tahriş edici maddenin yüksek derişimlerine maruziyet sonucu oluşur ve maruziyet sona erdiğinde tamamen kesilir. Bozukluk, nefes darlığı, öksürük ve mukus üretimi ile karakterize edilir.

13 Sayfa No: 13/ Ek Toksikolojik uyarılar: Kullanılmış yağlar, kullanım sırasında birikmiş zararlı kirleticiler içerebilir. Bu türlü kirleticilerin konsantrasyonu, kullanıma bağlıdır ve bertaraf edildiklerinde sağlık ve çevre açısından risk teşkil edebilirler. Kullanılmış TÜM petrol dikkatle taşınmalıdır ve ciltle temasından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Ürünün yüksek basınçla deri içine enjeksiyonu, eğer ürün ameliyatla alınmazsa, yerel kangrene neden olabilir. Toksikolojik sınıflandırması içerik bilgisi ve elde olan mevcut bilgilere dayanılarak yapılmıştır. EC ve yerel yönetmeliklere göre sağlığa yönelik tehlike sınıflandırması: Yok 12. EKOLOJİ İLE İLGİLİ BİLGİLER 12.1 Ekotoksisite: Bu ürünün çevreye zararının değerlendirilmesi için ekotoksisite ile ilgili veriler özel olarak belirlenmemiştir. Bu bölümde verilen bilgi bileşenlerine ait bilgilerle ve benzer maddelerin ekotoksisitesine aittir Akut toksisite: Akut Balık Toksisitesi (LC50 96 Saat): Akut Daphnia Toksisitesi(EC50 48 Saat): Akut Yosun Toksisitesi (IC50 72 Saat): LL/EL/IL50 > 100 mg/l (suda yaşayan organizmalara) (LL/EL50 sulu test özü hazırlamak için gerekli nominal ürün miktarı olarak ifade edilir). Mineral yağının, 1 mg/l'den az konsantrasyonlarda sudaki organizmalara herhangi bir kronik etkisi beklenmemektedir 12.2 Hareketlilik (Mobilite) : Çoğu ortam koşullarında sıvıdır. Su üstünde yüzer. Suda çözünebilirilik : İhmal edilebilecek kadar az Toprağa karışırsa, toprak partiküllerine yapışır ve hareketliliğini yitirir. Çevresel hareketliliği belirlerken, ürünün kimyasal ve fiziksel özelliklerini dikkate alınız (Bakınız 9. Bölüm) Yüzey Gerilimi: Suyu Tehdit Sınıfı İçme Suyuna Etkisi Çevresel bilinen veya tahmin edilen dağılımı 12.3 Doğada Parçalanabilirlik Kolaylıkla biyolojik yıkıma uğraması beklenmemektedir. Başlıca bileşenlerin kendiliğinden biyolojik olarak ayrışabilir olması beklenir, ancak ürün çevrede parçalanmadan varlığını sürdürebilecek maddeler içermektedir Kalıcılık ve Bozunabilirlik Biyobirikim Potansiyeli: İlgili Çevresel Ortamda, Biyolojik Bozunma Potansiyeli

14 Sayfa No: 14/18 Oksidasyon Veya Hidroliz Gibi Diğer İşlemlerle Bozunabilirlik Potansiyeli Bozunmaya İlişkin Yarılanma Ömrü Atık Su Arıtım Tesisleri Üzerindeki Etkisi 12.5 Biyobirikim Potansiyeli: Ürünün biyolojik ortamda (biota) birikme potansiyeli Ürünün besin yoluyla geçme potansiyeli Log Pow veya BCF değeri 12.6 Diğer Ters Etkiler: Ozon Tabakasını İnceltme (Azaltma) Potansiyeli Fotokimyasal Ozon Üretme Potansiyeli Küresel Isıtma (Sera Etkisi) Potansiyeli Çevre Üzerindeki Diğer Ürünün; mikro organizmaların faaliyetleri üzerinde baskılayıcı etkiye sahip olup olmadığı ile ilgili bilgi olmadığından, atık su arıtım tesisleri üzerindeki muhtemel etkisi bilinmemektedir. Biyobirikime sebp olabilecek potansiyel içeriği mevcuttur. Ozon tabakasını inceltme potansiyeli bulunmamaktadır. Fotokimyasal ozon yaratma potansiyeli bulunmamaktadır. Küresel ısınmaya neden olma potansiyeli bulunmamaktadır. Yoktur Olumsuz Etkileri 12.7 Ek Bilgi: Ürünün çevreye salınmasına izin vermeyin, kaza sonucu çevreye yayılıma karşı önlemler, nakliye ve atıkların bertarafına ilişkin bilgiler için 6, 7, 13, 14 ve 15 numaralı bölümleri inceleyiniz. 13. BERTARAF BİLGİLERİ / İMHASI İLE İLGİLİ KONULAR 13.1 Ürün Bertarafı için Öneri: Atık Yağların Kontrolü yönetmeliği uyarınca; atık yağı toprağa, suya, kanalizasyona ve çöpe dökmeyiniz. Herhangi bir petrol ürünü ve kimyasal ile karıştırmayınız Atıklar ve kullanılmış ambalajlar resmi yönetmeliklere uygun olarak tasfiye edilmelidir. Ab ve yerel yönetmelikler uyarınca ürüne ait uygun atık sınıfının belirlenmesi ve bertaraf yöntemlerinin belirlenmesi atığı üreten tarafa aittir. Yer üstü ve yer altı sularına, içme suyu kaynaklarına, duran ve akan sulara, kanalizasyona karışmasını engelleyiniz Güvenli Bertaraf : Temiz, sağlam ve ağzı sıkılmış bir kap içinde en yakın atık yağ toplama noktasına ücretsiz olarak teslim ediniz Ürünü mümkünse geri kazanın veya geri dönüştürün.

AYTEMİZ DOT 4. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 139049 Hazırlama Tarihi: 18.10.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 18.10.20111

AYTEMİZ DOT 4. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 139049 Hazırlama Tarihi: 18.10.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 18.10.20111 Sayfa No: 1/12 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 139049 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı hidrolik fren yağı, özel sentetik esaslı bir sıvı olup motorlu araçların

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU

GÜVENLİK BİLGİ FORMU Sayfa No: 1/15 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı CAS No 14808-60-7 EINECS No 238-878-4 EINECS Adı Kuvars Moleküler Formülü O2Si Eş Anlamlılar SiO2, "crystalline silica",

Detaylı

Sayfa No: 1/13 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 136025 CAS No 101-68-8 EINECS No 202-966-0 Molekül Formülü C 15 H 10 N 2 O 2 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Yapısal

Detaylı

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 286001 Hazırlama Tarihi: 26.04.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.04.2012

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 286001 Hazırlama Tarihi: 26.04.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.04.2012 Sayfa No: 1/13 1. MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 286001 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Tespit Elemanı 1.3 Üretici Firma: Firma Adı STAR

Detaylı

N,N-DIMETILFORMAMID. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193177 Hazırlama Tarihi: 24.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 24.02.

N,N-DIMETILFORMAMID. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193177 Hazırlama Tarihi: 24.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 24.02. Sayfa No: 1/18 MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 193177 CAS No 68-12-2 EINECS No 200-679-5 Kimyasal Adı N,N-dimetilformamid Kimyasal Formülü C 3 H 7 NO Yapısal

Detaylı

ASETIK ASIT. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193149 Hazırlama Tarihi: 13.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 13.02.2012

ASETIK ASIT. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193149 Hazırlama Tarihi: 13.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 13.02.2012 Sayfa No: 1/21 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 193149 CAS No 64-19-7 EINECS No 200-580-7 Kimyasal Adı Asetik Asit Kimyasal Formülü CH 3 COOH Yapısal Formülü

Detaylı

Sayfa No: 1/12 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 136071 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Epoksi esaslı ankraj ve yapıştırma harcı 1.3 Üretici Firma: 1.3.1 Üretici/

Detaylı

MOTORİN, MOTORİN 10PPM, ULTRA EURO DİESEL. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011

MOTORİN, MOTORİN 10PPM, ULTRA EURO DİESEL. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011 Sayfa No: 1/14 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 123002 Ürün Kodu Q - 202 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Dizel motorlu araçlarda yakıt olarak kullanılır. Uçak

Detaylı

FUELOIL NO.6. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011

FUELOIL NO.6. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011 Sayfa No: 1/14 MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 123005 Ürün Kodu Q - 205 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Sanayide kazan ve fırın yakıtı olarak kullanılır. 1.3 Üretici/

Detaylı

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 139051 Hazırlama Tarihi: 26.08.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.08.2011

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 139051 Hazırlama Tarihi: 26.08.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.08.2011 Sayfa No: 1/15 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 139051 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Cam suyunun ve cam yıkama sisteminin donmasını önleyen deterjan ve methanol

Detaylı

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193155 Hazırlama Tarihi: 13.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 13.02.2012

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193155 Hazırlama Tarihi: 13.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 13.02.2012 Sayfa No: 1/14 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 193155 CAS No 7647-01-1 EINECS No 231-595-7 Kimyasal Adı Hidroklorik Asit Kimyasal Formülü HCl Yapısal Formülü

Detaylı

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193168 Hazırlama Tarihi: 13.03.2013 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 13.03.2013

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193168 Hazırlama Tarihi: 13.03.2013 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 13.03.2013 Sayfa No: 1/13 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 193168 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Petro-Kimya, sabun, dokuma sanayi, kâğıt ve pek çok kimyasal işlemde ve

Detaylı

GENETRON PERFORMAX LT. Hazırlama Tarihi: 21.10.2010 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 27.07.2012

GENETRON PERFORMAX LT. Hazırlama Tarihi: 21.10.2010 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 27.07.2012 Sayfa No: 1/13 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 172021 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Soğutucu gaz 1.3 Üretici Firma: 1.3.1 Üretici Firma Adı HONEYWELL FLUORINE

Detaylı

HICKSON DECOR AQUA WOOD STAIN VE BREATHER PAINT (ÇEŞİTLİ RENKLER) Hazırlama Tarihi: 27.06.2008 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.04.

HICKSON DECOR AQUA WOOD STAIN VE BREATHER PAINT (ÇEŞİTLİ RENKLER) Hazırlama Tarihi: 27.06.2008 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.04. Sayfa No: 1/13 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 176004 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Su bazlı ahşap boyası 1.3 Üretici Firma : 1.3.1 Üretici Firma Adı Adresi

Detaylı

HICKSON DECOR PLUS WOODSTAIN (ÇEŞİTLİ RENKLER) Hazırlama Tarihi: 12.10.2009 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.04.2011

HICKSON DECOR PLUS WOODSTAIN (ÇEŞİTLİ RENKLER) Hazırlama Tarihi: 12.10.2009 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.04.2011 Sayfa No: 1/15 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 176002 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Solvent bazlı ahşap boyası 1.3 Üretici Firma : 1.3.1 Üretici Firma Adı

Detaylı

AMONYUM PERSÜLFAT. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193148 Hazırlama Tarihi: 16.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 16.02.2012

AMONYUM PERSÜLFAT. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193148 Hazırlama Tarihi: 16.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 16.02.2012 Sayfa No: 1/15 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 193148 CAS No 7727-54-0 EINECS No 231-786-5 Kimyasal Formülü (NH 4 ) 2 S 2 O 8 Yapısal Formülü 1.2 Kullanımı/Uygulama

Detaylı

OBJET SUPPORT SUP705. Düzenleme Sayısı: 2 Ha zırla ma Tarihi: 13.02.2013 Y en id en Dü zen len me ve Ya yın Tarih i:

OBJET SUPPORT SUP705. Düzenleme Sayısı: 2 Ha zırla ma Tarihi: 13.02.2013 Y en id en Dü zen len me ve Ya yın Tarih i: Sayfa No: 1/13 1. MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 327016 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Mürekkep içeren kartuş. Normal kullanım koşullarında,

Detaylı

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193152 Hazırlama Tarihi: 24.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 24.02.2012

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193152 Hazırlama Tarihi: 24.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 24.02.2012 Sayfa No: 1/20 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı DİMETİLAMİN (DMA) Ürün Kodu/No 193152 CAS No 124-40-3 EINECS No 204-697-4 Kimyasal Adı Dimetilamin Kimyasal Formülü C 2

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU

GÜVENLİK BİLGİ FORMU Yürürlülük Tarihi: 26.6.2014 Sayfa: 1 / 10 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler : Ticari Adı : TARDIGRADE ERAC 92 Ürün Kodu/No : ERAC 920 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı : Kaplama sistemleri

Detaylı

GÜVENLĠK BĠLGĠ FORMU

GÜVENLĠK BĠLGĠ FORMU Sayfa No: 1/18 ACTRIL Cold Sterilant 1. MADDENĠN/KARIġIMIN VE ġġrketġn/dağiticinin KĠMLĠĞĠ 1.1 Madde / KarıĢım Kimliği Ticari Adı ACTRIL Cold Sterilant Ürün Kod(ları) 176-02-053 / 176-02-056 / 3024982

Detaylı

Form No: GBF-02 Revizyon No: - CEM I 42,5 N PORTLAND ÇİMENTO

Form No: GBF-02 Revizyon No: - CEM I 42,5 N PORTLAND ÇİMENTO 1/10 1. MÜSTAHZAR VE FİRMA TANITIMI 1.1. Müstahzar Hakkında Bilgiler: Alternatif Ürün İsmi: Ticari Adı: 1.2. Müstahzarın Kullanımı / Uygulama Alanı: 1.3. Üretici / İthalatçı/ Teslimatı yapan: Firma Adı:

Detaylı

Madde veya Bileşik Einecs No Cas No. İçerik Sınıflandırma. Mo Glikol(7896) Ez2 200-338-0 57-55-6 %15-30 -

Madde veya Bileşik Einecs No Cas No. İçerik Sınıflandırma. Mo Glikol(7896) Ez2 200-338-0 57-55-6 %15-30 - 1 Ürün ve Firma Tanıtımı Ürün Hakkında Bilgiler Ürün Adı P08/2020 Kullanımı/Uygulama Alanı Korozyon önleyici / Soğutma Sıvısı Üretici / İthalatçı/ Teslimatı yapan: Firma Adı Nurettin Zaim Mak.Kırt.Gıd.İnş.Tic.Ltd.Şti

Detaylı

Malzeme Güvenlik Bilgi Formu

Malzeme Güvenlik Bilgi Formu 1. ÜRÜN TANIMI VE ŞİRKET DETAYI Ürün : Ürün Tipi : Transmisyon yağı. Ürün Kodu : 001D8263 Imalatçı/ Tedarikçi : Shell & Turcas Petrol A.Ş. Karamancılar Is Merkezi Gulbahar Mh. Salih Tozan Sk.No:18bblk

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU MOTORİN

GÜVENLİK BİLGİ FORMU MOTORİN 1. ÜRÜN VE FİRMA TANITIMI 1.1. Ürün Hakkında Bilgiler Ürün Adı : Motorin 1.2. Kullanımı/Uygulama Alanı Dizel motorlu araçlarda yakıt olarak kullanılır. Uçak yakıtı, temizlik maddesi ve solvent olarak kullanılmaz.

Detaylı

Malzeme Güvenlik Bilgi Formu

Malzeme Güvenlik Bilgi Formu 1. ÜRÜN TANIMI VE ŞİRKET DETAYI Ürün : Ürün Tipi : Karayollarındaki dizel motorlar için yakıt. Ürün Kodu : 002D2252 Imalatçı/ Tedarikçi : Shell & Turcas Petrol A.Ş. Karamancılar Is Merkezi Gulbahar Mh.

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU (REACH Ek II 453/2010 EC ye göre) Motorin

GÜVENLİK BİLGİ FORMU (REACH Ek II 453/2010 EC ye göre) Motorin GÜVENLİK BİLGİ FORMU (REACH Ek II 45/2010 EC ye göre) Motorin 1 MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI ÜRÜN ADI KULLANIM TEDARİKÇİ ACİL DURUM TELEFONU Motorin Dizel motorlu araçlarda yakıt olarak

Detaylı

İDEA MGA 1690. : Çimento üretiminde dayanım arttırıcı, öğütme kolaylaştırıcı

İDEA MGA 1690. : Çimento üretiminde dayanım arttırıcı, öğütme kolaylaştırıcı 1. ÜRÜN TANIMI VE ŞİRKET DETAYI Ürün Adi : idea MGA 1690 Sayfa: 1/6 Kullanım Alanı Üretici Firma : Çimento üretiminde dayanım arttırıcı, öğütme kolaylaştırıcı : İdea Yapı Kimyasalları San. Tic. A.Ş. Aydınevler

Detaylı

TEHLİKELİ MADDELER VE MÜSTAHZARLARA İLİŞKİN GÜVENLİK BİLGİ FORMLARININ HAZIRLANMASI VE DAĞITILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM

TEHLİKELİ MADDELER VE MÜSTAHZARLARA İLİŞKİN GÜVENLİK BİLGİ FORMLARININ HAZIRLANMASI VE DAĞITILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM TEHLİKELİ MADDELER VE MÜSTAHZARLARA İLİŞKİN GÜVENLİK BİLGİ FORMLARININ HAZIRLANMASI VE DAĞITILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Amaç BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

Malzeme Güvenlik Verileri Föyü

Malzeme Güvenlik Verileri Föyü 1. MADDE/PREPARAT VE ŞİRKET/İŞLETMENİN TANIMI Madde Adı : Ürün Kodu : S1111 İmalatçı/Tedarikçi : The Shell Company of Turkey Limited Karamancılar İş Merkezi Esentepe-Şişli TR-34394 Istanbul Turkey Telefon

Detaylı

1.MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI

1.MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI Düzenlenme ve Yayın Tarihi:26.05.2013 Sayfa No: 1/20 1.MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI 1.1 ÜRÜN ADI Her tür çamaşır makinesinde, beyaz, pamuklu, keten gibi çamaşırların ağartılmasında ve

Detaylı