OKULLARA ÖZEL TURNE TİYATROSU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "OKULLARA ÖZEL TURNE TİYATROSU"

Transkript

1 OKULLARA ÖZEL TURNE TİYATROSU

2 Gökkuşağı Çocuk Tiyatrosu olarak 20 yılı aşkın sürelik deneyimimizle, eğitimli tiyatro oyuncusu kadromuzla, kaliteden ödün vermeden sizlere hizmet vermeye, çocuklarımızı sanatla eğitmeye devam edeceğiz. Oyunlarımızı okulunuzun bünyesinde her ortama uyabilen portatif dekor, ışık ve ses sistemimizi kurarak sergileyebilmekteyiz. Tüm oyunlarımızla ilgili detaylı bilgiye ekteki dosyadan veya internet sitemiz adresinden ulaşabilirsiniz. Saygılarımla. Tanzer Dökmen Gökkuşağı Çocuk Tiyatrosu Tiyatrogen Genel Sanat Yönetmeni Gsm: Yuva İçi Çocuk Oyunlarımız ve Etkinliklerimiz: 1. TOTO SİHİRBAZLIK YAPIYOR MİNİ SHOW 2. İLİZYON SHOW 3. ÇOCUK STAND-UP 4. İNTERAKTİF SHOW 5. TOTO İŞ ARIYOR 6. TOTO OKULA GİDİYOR 7. TOTO KAMP YAPIYOR 8. TOTO TRAFİK CANAVARI 9. HARİKALAR SİRKİ 10. BARIŞ IN GÜCÜ 11. SEVİMLİ PALYAÇOLAR 12. KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ 13. TOTO VE COCO (PANDOMİM) 14. TOTO YALANCI PİNOKYO 15. TOTO OYUN OYNUYOR 16. TOTO PAZARLAMA YAPIYOR 17. İBİŞLE MEMİŞ 18. KELOĞLAN 19. KARAGÖZ & HACİVAT (CANLI PERFORMANS) 20. NASRETTİN HOCA 21. AVA GİDEN AVLANIR 22. AĞUSTOS İLE KARINCA 23. ŞARLO (CHARLIE CHAPLIN) 24. LOUREL & HARDY 25. KARAGÖZ & HACİVAT 2 (KARAGÖZE OYUN) 26. MİKROP İLE VİTAMİN 27. İNTERAKTİF MASALLAR 28. KOMEDİ DANS SHOW 29. TEMİZ DÜNYA (KUKLA) 30. KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ (KUKLA) 31. YALANCININ MUMU 32. KARAGÖZ & HACİVAT (GÖLGE OYUNU) 33. UZAY KÂŞİFLERİ 34. DOĞANIN SESİ 35. HAZİNE ADASI 36. ZAMAN MAKİNESİ 37. ANİMASYON 38. YÜZ BOYAMA & SOSİS BALON 39. YILBAŞI EĞLENCE ORGANİZASYONU 40. PROJEKSİYON SİNEMA ÇİZGİ FİLİM

3 GÖKKUŞAĞI ÇOCUK TİYATROSU ETKİNLİKLERİMİZ TİYATRO GÖSTERİSİ (Çocuk Oyunu) Sahne, ışık, müzik eşliğinde sergilenen eğitici ve eğlendirici çocuk oyunu yaklaşık 40 dakika tiyatro gösterisi. (Toto İş Arıyor, Toto Okula Gidiyor, Toto Kamp Yapıyor, Karagöz ile Hacivat, Ağustos Böceği ile Karınca, Ava Giden Avlanır, Keloğlan ile Padişah, Toto Trafik Canavarı, Mikrop ile Vitamin, Nasrettin Hoca, Şarlo, Doğanın Sesi, Hazine Adası) KARAGÖZ HACİVAT (Canlı Performans) Ramazan etkinlikleri çerçevesinde hazırlanan yaklaşık 40 dakikalık perde önünde oynanan eğlendirici canlı performansla sergilenen Karagöz Hacivat gösterisi. İLİZYON GÖSTERİSİ (İlizyonist Toto Show) İllüzyonist animatörün palyaço kostümüyle izleyen çocukların da katılımıyla gerçekleştirdiği eğlenceli ve komedi ağırlıklı sihirbazlık numaralarından oluşan yaklaşık 40 dakikalık gösteri. KUKLA TİYATROSU (Puppet Show) Sahne, müzik eşliğinde sergilenen çocuk klasiklerinden örnekler, hayvan ve doğa sevgisini aşılayan eğitici eğlendirici 40 dakikalık kukla tiyatro gösterisi. (Temiz Dünya, Yalancının Mumu, Kırmızı Başlıklı Kız) YILBAŞI EĞLENCE SHOW Sahne, ışık, müzik eşliğinde eğlenceli gösteri, müzikle çocuk disko, Noel Baba nın yeni yıl dilekleri ile çocuklarla fotoğraf çekimi. ANİMASYON 1 (İnteraktif Çocuk Show) Animatör palyaçonun gerçekleştirdiği hareketli, heyecanlı yarışmalar, oyunlar, yetenek numaralarından oluşan yaklaşık 40 dakikalık gösteri. ANİMASYON 2 (Yüz Boyama & Sosis Balon) Animatör palyaçonun gerçekleştirdiği animasyon, yüz boyama, sosis balon gösterisinden oluşan yaklaşık 40 dakikalık gösteri. Cilde zarar vermeyen özel boyalarla çocukların yüzlerine kalpler, balonlar, çiçekler, dalmaçyalılar, kediler, fanatik, örümcek adam, korsan gibi boyamalar yapılır. ANİMASYON 3 (Kinder Disko & Limbo) Hareketli güncel şarkılar ve klasik çocuk şarkıları eşliğinde limbo, çember içinden geçme gibi eğlenceli oyunlar ve koreograflı özel mini clup dansları yapılır. KARAGÖZ HACİVAT (Gölge Oyunu) Hayal sahnesinde yaklaşık 40 dakika eğlendirici Karagöz Hacivat gölge oyunu gösterisi. 3 BOYUTLU ÇİZGİ FİLİM & POP CORN Üç boyutlu görüntü kalitesi ve 5+1 dijital ses sistemi eşliğinde yaklaşık 40 dakikalık eğitici animasyon çizgi film gösterimi. Aşçı palyaço kostümüyle çok renkli pop corn arabasıyla çocuklara pop corn servisi yapılır.

4 Tiyatro eğitimli animatör palyaço ekibimiz çocuklara yönelik oyunlar, yarışmalar, müzik eşliğinde çocuk diskosu, özel yüz boyaları kullanılarak yüz boyama, çocuklarında katılımıyla gerçekleşecek sihirbazlık gösterisi, madalya dağıtımı, sosis balon şekillendirme etkinlikleriyle dolu dolu geçen bir organizasyon gerçekleştirmektedir. Profesyonel özel su bazlı yüz boyaları kullanılarak çocukların yüzleri boyanmaktadır.

5 Tek Perde Çocuk Gösterisi Tek Perde Çocuk Gösterisi Şovmen: Tanzer Dökmen Toto karakteri palyaço kostümü ile çocuklara mini ilizyon gösterisi yapar, çocukarın da katılımı ile hoş vakit geçirilmektedir. Türkiye de bir ilki gerçekleştirdiğimiz bu projede çocuklara yönelik stand-up gösterisi yapılmaktadır. Tek Perde Çocuk Gösterisi Tanzereke: Tanzer Dökmen Çocuklara yönelik interaktif ilizyon ve jonklör gösterisiyle birleşmiş komedi ağırlıklı tiyatral gösteri İzleyici çocukların da katılımıyla daha keyifli ve eğlenceli hale gelen sihirbazlık numaraları Tek Perde Çocuk Gösterisi Tüm çocukların katılımıyla gerçekleşen yeteneksizsiniz yarışması benzeri bir show Gösterideki ilizyon ve jonklör hareketlerinin çocuklar tarafından sahnede denenmesine de imkân tanınmaktadır.

6 2 Perde Müzikli Çocuk Oyunu Toto İş Arıyor adlı çocuk oyununda okumanın, okula gitmenin önemi anlatılmaktadır. Çocukluk arkadaşı iki palyaçonun uzun yıllar sonra karşılaşmalarıyla ilginç ve komik olaylar başlar. Toto okumamış bir palyaço olarak iş aramaktadır. Fakat kimse ona iş vermemiştir. Coco da arkadaşının bu durumuna çok üzülür ve ona yardımcı olmak için birlikte iş aramaya başlarlar. Hangi işe başvurmaya çalışsalar, Toto okula gitmediği için ve beceriksizliği yüzünden her şeyi eline yüzüne bulaştırır. Coco'nun Toto'ya bir şeyler öğretmek için sarf ettiği bütün gayretler boşa gider. Toto'nun cahilliğinden dolayı hiçbir iş bulamazlar. Sonunda Toto okula gitmeden hiçbir iş bulamayacağını anlar. Eğlendirici, eğitici, danslı, müzikli çocuk oyununda cahilliğin kötülüklerinden de bahsedilmektedir. Sonunda tatil gelmiştir Toto ve canciğer arkadaşı Coco birlikte ormanda kamp yapmaya karar verirler. Coco arkadaşına izcilik konusunda bildiklerini öğretmek istemektedir. Ancak Toto nun beceriksizliği ve her şeyi yanlış anlamasından dolayı bir türlü istedikleri gibi bir gün geçiremezler. Oyunda izcilik ve doğa hakkında bilgiler de verilmektedir. Toto bu sefer okula başlamıştır, okuma yazma öğrenecektir, sayıları öğrenecektir, ancak hep her şeyi yanlış yapmaktadır. Trafikte dikkat edilmesi gerekenler, uyulması zorunlu kurallar komik bir anlatımla çocuklara öğretilmektedir.

7 Tek Perde Çocuk Gösterisi Tek Perde Çocuk Gösterisi Taktak: Tanzer Dökmen Şakşak: Pelin Takat Birbirinden ayrılmak zorunda kalmış, çok iyi dost olan iki sirk palyaçosunun uzun zaman sonra tekrar bir araya gelmesiyle eski günlerindeki gösterilerini tekrar yapabilmelerini konu almaktadır. Çocukların çok sevdiği iki karakterin yeni maceralarını anlatan eğitici ve eğlendirici komik oyundur. Tek Perde Çocuk Oyunu Barış: Tanzer Dökmen Anne: Pelin Takat Barış söz dinlemeyen, yaramaz, geç yatan, ellerini yıkamadan Tek Perde Çocuk Gösterisi Avcı / Kurt: Tanzer Dökmen K.Başlıklı Kız: Pelin Takat sofraya oturan, sağlıklı beslenmeyen, abur cubur yiyen, açıkta satılan yiyeceklerden alan bir çocuktur. Annesinin doğruları göstermeye çalışmasıyla her şey düzelecek mi? Bir çocuk klasiği olan Kırmızı Başlıklı Kız hikâyesine farklı bir açıdan bakarak olayın komik olarak yorumlamaktadır.

8 Tek Perde Çocuk Gösterisi Toto ve Coco nun başından geçen komik olayların canlandırılmasıyla eğlenceli dakikalar yaşanmaktadır. Tek Perde Çocuk Oyunu Toto yaptığı bir hatayı saklamak için yalan söyler. Ancak her söylediği yalan bir yenisini söylemesine neden olmaktadır. Bu da içinden çıkılmaz bir durum oluşturur. Tek Perde Çocuk Oyunu Toto bu sefer oyunculuk yapmaya karar verir. Tiyatroda veya televizyonda rol yapacaktır. Bunun için Coco dan yardım ister. Tek Perde Çocuk Oyunu Çocukların çok sevdiği iki karakterin yeni maceralarını anlatan eğitici ve eğlendirici komik oyun. Ticaret yapmaya karar veren Toto yine sakarlığıyla her şeyi eline yüzüne bulaştırır.

9 Tek Perde Komedi Ortaoyunu 2 Perde Komedi Ortaoyunu İbiş: Turgut Vural Memiş: Tanzer Dökmen Hacivat: Tanzer Dökmen Karagöz: Turgut Vural Geleneksel Türk tiyatrosunun ortaoyunu Karagöz yine her zaman olduğu gibi her şeyi yanlış anlamaktadır. Hacivat Karagöz e bazı şeyleri öğretme niyetindedir. Ancak bu sefer Karagöz Hacivat ı kandırır. Bunu anlayan Hacivat da Karagöz e bir oyun oynamaya karar verir. Başından sonuna kadar hem küçüklere hem büyüklere hitap eden yüksek tempolu kahkaha dolu bir canlı Karagöz tiyatro oyunu Keloğlan: Tanzer Dökmen Padişah & Bekçi: Turgut Vural Karakterler / Oynatanlar Nasrettin Hoca: Tanzer Dökmen Adamın Biri: Turgut Vural Oyunumuzun ana teması; temiz ve dürüst bir ruh taşımanın erdemi... İnsanın kendine güvenerek sabırla çalışarak başarıya ulaşacağı... Keloğlan Türk Masallarının unutulmaz kahramanı, saf köy delikanlısı... Kültürümüzün en sevilen kahramanlarından Keloğlan'ı tiyatro sahnesinden çocuklara tanıtmak ve sevdirmeyi amaçlamış, masal tadında eğlenceli harika bir oyun... Nasrettin Hoca hikâyelerinden birkaçının bir araya getirilerek oluşturulmuş oyunla çocuklara Nasrettin Hoca fıkraları ve içinde anlatılmak istenen ders verici nitelikteki durumlar aktarılmaktadır.

10 Panter: Tanzer Dökmen Tavşan: Pelin Takat Şaka yapmayı çok seven bir panter Her gün tavşanın peşinde Ona şaka yapıp, kandırmakta Tavşan ise panterin şakalarından bunalmış Panter ile konuşmak bile istemiyor Oysa panter tavşan ile arkadaş olup oyun oynamak istemekte Ancak tavşan pantere iyi bir ders vermek için bu sefer ona bir oyun hazırlar Bu sefer tavşan pantere şaka yapar Panter de ne kadar kötü bir şey yaptığını anlar Karınca: Pelin Takat Ağustos: Tanzer Dökmen Ağustos böceği bütün yaz, saz çalmış şarkı söylemiş. Karakış birden bastırınca bir şey bulamaz olmuş yiyecek Koskoca ormanda ne bir böcek, ne bir sinek Gitmiş komşusu karıncaya: - Aman kardeş demiş, halim fena; bir şeycikler ver de kışı geçireyim, yaz gelince öderim. İnan bana. Ağustosu geçirmem söz sana. Ödemezsem eğer, böcek demesin kimse bana. Karınca iyidir hoştur ve çalışkandır bilirsiniz ama eli sıkıdır biraz. Can verir, mal vermez. - Sormak ayıp olmasın ama demiş, bütün yaz ne yaptınız? Ne mi yaptım demiş ağustos böceği; gece gündüz şarkı söyledim, fena mı ettim sizce? - Yooo. Demiş karınca ne mutlu size; ama hep türkü söylemek olmaz; kışın da oynayın biraz. ŞARLO: Tanzer Dökmen Bir dönemin unutulmaz sessiz film kahramanı Şarlo tiplemesiyle ünlenen Charlie Chaplin i çocuklara tanıtmak için hazırlanan oyunumuzda jest, mimik, mizansen güldürüsü ile durum komedisine ağırlık verilmiştir. İçine düştüğü zorluklardan kendi tarzı ile kolayca kurtulmaya çalışan Şarlo bazen başarısızlığa uğramakta bazen de komik durumda kalmaktadır. Stan Laurel: Tanzer Dökmen Oliver Hardy: Turgut Vural Bu oyunda sinemanın siyah beyaz dönemine damgasını vurmuş komedi ikilisinin komik maceraları çocuklarla buluşuyor.

11 Tek Perde Komedi Ortaoyunu Oyuncular Hacivat: Tanzer Dökmen Karagöz: Turgut Vural Mikrop: Tanzer Dökmen Vitamin: Pelin Takat Karagöz yine her zaman olduğu gibi her şeyi yanlış anlamaktadır. Hacivat Karagöz e bazı şeyleri öğretme niyetindedir. Ancak bu sefer Karagöz Hacivat ı kandırır. Bunu anlayan Hacivat da Karagöz e bir oyun oynamaya karar verir. Başından sonuna kadar hem küçüklere hem büyüklere hitap eden yüksek tempolu kahkaha dolu bir canlı Karagöz tiyatro oyunu Sokakta açıkta satılan yiyeceklerden alınmamalı, terli terli soğuk su içilmeli, yemek seçmemeli, sebze ve meyve yemeli, yoksa hasta oluruz. Bunları yapmayan Vitamin artık iyice hastalanmış ve ateşlenmiştir. Kâbus görmeye başlar. Rüyasında mikroplarla savaşmaya başlar. Ona yardım etmek isteyen çocuklara inanmaz. Ancak çocuk dostu sebze ve meyvelerin de yardımıyla mikroptan kurtulur. Bundan sonra yalan söylemeyeceğine, yemek ayırt etmeyeceğine ve temizliğe dikkat edeceğine söz verir. Karakterler / Oynayanlar Tanzer Dökmen Pelin Takat Anlatıcı tarafından anlatılmaya başlayan öyküler çocukların da katılımıyla interaktif bir şekilde canlandırılır. Sahneye öykülerin içeriğine göre seyirci çocuklardan alınarak bazı karakterleri oynamaları sağlanır. Karakterler / Oynayanlar Tanzer Dökmen Pelin Takat Tüm oyun müzik eşliğinde playback olarak gerçekleştirilmektedir. Şarkıdaki sözlere dayalı komik hareketlerle durum komedisidir.

12 Tek Perde Müzikli Kukla Oyunu Karakterler / Oynatanlar Pıtırcık & Pasaklı: Tanzer Dökmen Kıtırcık: Pelin Takat Tek Perde Müzikli Kukla Oyunu Karakterler / Oyunatanlar Kurt, Ormancı: Tanzer Dökmen K.B.Kız, Avcı, Anneanne: Pelin Takat Çevre kirliliğine karşı duyarlı olmanın önemini anlatan bir kukla oyunu Çöpleri yere atmamız gerektiği, çevremizin temiz tutulmasının önemi, hayvanlara ve bitkilere iyi davranmanın, doğaya zarar vermemenin ne kadar önemli olduğu anlatılmaktadır. Kırmızı Başlıklı Kız rahatsızlanan yaşlı anneannesine ilaç ve yemek götürmek üzereyken annesinin sözünü dinlemeyerek ormanın içinden gitmeye karar verir. Böylece ormanda kuru ağaç dallarını kesen ormancı, kurdun peşinde olan sakar avcıyla karşılaşarak kötü kalpli kurttan kendini korumaya çalışır. Ancak tüm bu yaşadıklarının bir rüya olduğunun farkına varması uzun sürmeyecektir... Tek Perde Müzikli Kukla Oyunu Karakterler / Oynatanlar Tonton: Tanzer Dökmen Ponpon: Pelin Takat Tek Perde Müzikli Gölge Oyunu Yalancılığın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatan kukla oyunu Karakterler / Oynatanlar Tanzer Dökmen - Pelin Takat

13 Astronot: Tanzer Dökmen Dr. Kuantum: Pelin Takat Adam: Tanzer Dökmen Ağaç: Pelin Takat Doğanın Sesi: Tanzer Dökmen İçinde yaşadığımız evren ve dünya hakkında genel bilgiler veren çocuk oyununda Dr. Kuantum ve yardımcısı sakar astronotun komik maceralarına şahit olacaksınız. Bakalım uzaya gidip dönebilecekler mi? Doğanın hoyratça kullanılmasının nasıl vahim bir sonuç doğuracağına dikkat çeken eğitici bir çocuk oyunu Konuşan ağaç ve doğanın sesi insanoğluna doğru yolu gösterebilecek mi? Karakterler / Oyunayanlar Korsan: Tanzer Dökmen Ada Yerlisi: Pelin Takat Karakterler / Oynatanlar Profesör: Tanzer Dökmen Yardımcı: Pelin Takat Kötü ve iyi yine karşı karşıya Bitmeyen hikâye bu sefer bir adada son buluyor Çok gizli bir hazinenin bulunduğu adaya gelen korsan hazineyi alarak zengin olmayı planlıyordur Ancak hesaba katmadığı tek şey adada yaşayan bir gençtir Zamanda yolculuk yaparak hem geçmişe hem de geleceğe yolculuk yapabilmeyi umut eden profesör Kuantum ve yardımcısının macera dolu hikayesi

14