OLYMPOS ULUDAĞ T.C. BURSA VALİLİĞİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "OLYMPOS ULUDAĞ T.C. BURSA VALİLİĞİ"

Transkript

1 OLYMPOS ULUDAĞ T.C. BURSA VALİLİĞİ

2 Mitolojik Çağın Olympos u Tarihinin yüz bin yıl öncesine kadar dayandığı bilinen Uludağ, antik çağın ilk tarihçilerinden Herodot un (M.Ö ) yazdığı Herodot Tarihi isimli kitabında, Olympos olarak geçer ve Olympos ta Lydia kralı Kroisos un oğlu Atys in yaşadığı trajediyi anlatır. Yine tanrıların Troya Savaşı nı buradan izledikleri de mitolojik kaynaklarda yer alır. Mısırlılar ın Mismos, Romalılar ın Calbyeers, Bizanslılar ın ise Misolymp adını verdikleri Uludağ, bir dönem Bizanslı keşişler tarafından sığınak olarak kullanması nedeniyle Osmanlılar tarafından Keşiş Dağı olarak adlandırılmıştır. Orhan Gazi nin Bursa yı teslim almasından sonra dağdaki keşişlerin yaşadığı manastırların bir kısmı terk edilirken, bir kısmı da Duğlu Baba, Geyikli Baba, Abdal Murad gibi müslüman dervişlerin inziva yerleri olmuştur yılında Bursa Vilayeti Coğrafya Cemiyeti nin girişimleri ve Osman Şevki Bey in önerisi ile Uludağ adını almıştır. Mythological Era s Olympus It is known that, history of Uludağ is based on nearly one hundred thousand years ago. In the book, which is Herodot s History, written by Heredot, Uludağ was mentioned as Olympus and the tragic story of Atys, who was the son of Lydia s King Kroisos, was told at Olympus. Also, it is mentioned in the Mythological sources that, the Gods watched the Troya War from Uludağ. Different communities have called Uludağ with different names; Egyptians called it as Mismos, Romans called it as Calbyeers and Byzantines called it as Misolymp. The Byzantine Monastic used to use Uludağ as a burrow so Ottomans called it as Monastic Mountain. After Orhan Gazi took Bursa, some of the monasteries that monastic were living in, were left and the others were used as reclusion places by Muslim dervishes such as Duğlu Baba, Geyikli Baba and Abdal Murat. The mountain took the name of Uludağ by the attempts of Bursa City Geography Community and Mr. Osman Şevki s advice, in 1925.

3 Uludağ da Dört Mevsim Bursa denince akla gelen ilk simgelerden biri olan ve kentin 36 kilometre güneyinde yer alan 2 bin 543 metre yüksekliğindeki Uludağ, ülkemizin en gözde kış sporları merkezidir. Eşsiz güzellikleri, flora ve faunasının zenginliği ile 1961 yılında Milli Park ilan edilen Uludağ, kış turizminin yanı sıra yaz aylarında da, kampçılık, trekking ve günübirlik piknik etkinliklerine olanak sağlamasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu özellikleri ile Uludağ dört mevsim turizme hizmet veren bir doğaya sahiptir. Four Seasons at Uludağ (Great Mountain) Uludağ, which is the most remembered when we talk about Bursa, is in 36 km south of our city, has meters highness and is the most popular sport centre of our country. Uludağ, which was announced as a National Park with its unique beauty, rich flora and fauna in 1961, attracts local and foreign tourists with its camping, trekking, oneday picnic facilities as well as its winter tourism activities. Uludağ has the nature, which gives service to the tourism with those specialities at four seasons.

4 Milli parkın en yüksek noktası Uludağ Tepe dir (2543 m). Diğer yükseltiler Zirvetepe (2468m), Kuşaklıkaya (2232 m), Çobankaya (1750 m), Bakacak Tepe (1743 m) dir. Sarıalan (1621 m), Kirazlıyayla (1505 m), Kadıyayla (1235 m) gibi yaylaları, Nilüfer Çayı nın kolları olan Dombay Çukuru Dere, Softadere, Derinçay Dere gibi dereleri vardır.

5 The highest point of the mountain is Uludağ Hill (2543 m.). The other hills are Zirvetepe (2468 m.), Kuşaklıkaya (2232 m.), Çobankaya (1750 m.), Bakacak Hill (1743 m.). Uludağ has Sarıalan (1621 m.), Kirazlıyayla (1505 m.), Kadıyayla (1235 mt.) Pleteauses and Dombay burrow, Softa and Derinçay Brooks.

6 Zirvede kayak... Uludağ da 1933 yılından beri kayak yapılmaktadır. Ülkemizin en önemli kış sporları ve kayak merkezi olan Uludağ da karla kaplı gün sayısı 178 dir. Bugüne kadar kar kalınlığı en fazla 435 cm olarak ölçülmüştür. Dünyaca ünlü Uludağ kayak pistleri, Fatintepe ve Kuşakkaya tepelerinin üzerine kurulmuştur. Uludağ Kayak Merkezi I. ve II. Gelişim Bölgeleri olmak üzere iki ayrı bölgeden oluşur. I.Gelişim Bölgesi yatırımlarını tamamlamış durumdadır. Birinci gelişim bölgesinde 17 kamu, 19 özel olmak üzere toplam 36 konaklama ve dinlenme tesisi mevcuttur. Toplam yatak kapasitesi cıvarındadır yılında turizm merkezi ilan edilen II. Gelişim Bölgesinde ise, 4 otel mevcuttur. Yatak kapasitesi olan 2. bölgede 3 otel daha yapılması planlanmaktadır. Uludağ kayak merkezi Alp ve Kuzey disiplini ile Tur kayağı ve Helikopterli kayak uygulamaları bakımından uygun coğrafya şartlarına sahiptir. Kayak dışında snowboard, big foot, buz pateni, kar motosikleti aktiviteleri ziyaretçilere sunulan alternatifleri oluşturur. Oteller bölgesinde 8 telesiyej, 7 teleski olmak üzere 15 mekanik tesis mevcuttur. 13 farklı pist hali hazırda hizmet vermeyi sürdürmektedir. Kayak merkezi Bursa ya 36, İstanbul a 150 kilometre mesafededir.

7 Skiing at the Top Skiing is possible at Uludağ since Uludağ, which is the most important skiing centre of our country, is covered with snow 178 days in a year. The maximum snow depth that has been measured until today is 435 cm. World famous Uludağ skiing tracks were established on Faintepe and Kuşakkaya Hills. Uludağ Skiing Centre contains of two parts they are 1st Development Zone and 2nd Development Zone. I. Development Zone has completed its investments. There are total thirty-six lay-bys and recreations in the First Development Zone; 17 of them belong to the state and 19 of them belong to private sector. Total designated bed capacity is around Second Development Zone, which was announced as a tourism centre in 1986, has got 4 hotels. Designated bed capacity of Second Zone is and three more hotels are being planned to build. Uludağ Skiing Centre has very suitable geographical conditions for Tour Skiing and Helicopter Skiing activities with Alp and North disciplines. Snowboard, big foot, ice-skating and snow bike activities are the alternative services for the visitors. There are total 15 mechanic operations in the hotels zone with 8 chairlift and 7 teleski. 13 different tracks give service currently. Skiing Centre is 36 km far from Bursa and 150 km far from İstanbul.

8 Teleferik ve Uludağ... Uludağ ın ziyaretçilerine sunduğu olağanüstü güzelliklerden biri de teleferik ulaşımıdır. Bursa-Kadıyayla (1235 m) arasında, Kadıyayla- Sarıalan (1621 m.) arasında, toplam dört hat hizmet vermektedir. Her hatta 30 kişi taşıyan bir kabin çalışır. Teleferik adını verdiği semtten 20 dakikada bir kalkarak Kadıyayla ya ulaşır. Burada kabin değiştirip, Sarıalan a çıkan kabine binilir. Yolculuk yaklaşık 25 dakika sürmektedir. Sarıalan dan Oteller Bölgesi ne ulaşmak için 7 kilometrelik yolu minibüsle geçmek mümkündür. Yazın ayrıca Sarıalan dan önemli bir kamp alanı olan Çobankaya ya (1750 m) telesiyejle gidilebilir. Aerial Railway and Uludağ Aerial Railway, which gives service to the visitors, is one of the magnificent beauties of Uludağ. It gives service with 4 lines, which are between Bursa-Kadıyayla (1235 m.) and Kadıyayla-Sarıalan (1621 m.). One cabin is operated for each line. Each cabin can carry 30 people. Aerial Railway departs from Aerial Railway District every 20 minutes and reaches Kadıyayla. The cabin is changed here and the other cabin is taken that goes to Sarıalan. The journey takes 25 minutes. It is possible to take a bus for 7 km distance, to reach Hotels Area, from Sarıalan. Besides, it is possible to go to the camping area, which is called Çobankaya (1750 m.), by the chair lift, in Sarıalan.

9 Fauna Milli Park sahası içinde yaban domuzu, tilki, çakal, kurt, porsuk, yabani kedi ile hasancık veya diğer adı ağaç yedi uyuru, köstebek, sincap, soreks, sansar ve az miktarda ayı yaşamaktadır. Ayrıca Yeşiltarla da bir Geyik Üretme Çiftliği vardır. Sakallı akbaba (Gypaetus Barbatus) ise Uludağ da yaşayan endemik bir türdür. Fauna Wild pigs, foxes, jackals, wolves, badgers, wild cats, Hasancık (other name is seven trees sleeper), moles, squirrels, martens and some bears live in National Park. Besides, there is a deer-breeding farm in Yeşiltarla. Bearded vulture (Gypaetus Barbatus) is an endemic type that lives in Uludağ. Apollo Kelebeği Türkiye de yaşayan en büyük kelebek türü olan Apollo Kelebeği, muhteşem görüntüsü ve olağanüstü yapısıyla Uludağ ın en önemli renklerinden biridir. Temmuz ve Ağustos aylarında Uludağ ın binbir çeşit çiçekle süslü çayırlarında adeta dans eden benzersiz Apollo Kelebeği, zaman zaman m. yükseklikte bile kendine yaşama imkânı bulabilen bir tür olarak bilinmektedir. Bu kelebeklerin vücutları kürke benzeyen siyah tüylerle kaplıdır. Gövdenin koyu rengi böceğin güneşten ısı emmesine yardım eder. Siyah benekli beyaz kanatlar diğer kelebeklere oranla daha büyüktür. Böylece güneşin ışınlarını almak için daha geniş bir yüzey sağlanmış olur. Ayrıca bu kanatlar kelebeğin olağanüstü yükselmesinde de yardımcıdır. Kanatları son derece incedir, bu yüzden hemen hemen saydam bir görüntüye sahiptir. Bu da güneş ışınlarının kelebek tarafından kolay emilmesini sağlar. Apollo Butterfly Apollo Butterfly, which is the biggest butterfly that lives in Turkey, is one of the most important colours of Uludağ with its magnificent appearance. Apollo Butterfly, dances on the flowers and bushes of Uludağ in July and August. It is known that, it can live even in 6.000mt highness time to time. The body of those butterflies is covered with black hair as a fur. This dark colour helps the insect for taking solar heat. Black spotted white wings are bigger than other butterflies wings. Thus, they have got bigger surface for having the solar heat. Also those wings help the butterfly for arising up more. The wings are very thin so they look like almost transparent. This also helps the butterfly for having the sun shine easily.

10 Milli Park 1961 yılında milli park ilan edilen ve 12 bin 762 hektarı kapsayan Uludağ Milli Parkı nın yüzde 71 i orman, yüzde 28 i mera ve kayalık, yüzde 0,4 ü açık, yüzde 0,1 i sulak alan, yüzde 0,5 i ise yerleşim alanıdır. Türkiye de ilk buzul devri izleri Uludağ da görülmektedir. Uludağ ın kuzeye bakan yamaçlarında buzullarca şekillendirilmiş oluşumlar ve ilginç görünümlü kaya kitleleri vardır. Yılanlıkaya, Cennetkaya, Çobankaya gibi şekiller bunların en tipik örnekleridir. Milli Park bünyesinde yüksek kesimlerde buzul gölleri de bulunmaktadır. Bu göller, buzulların Uludağ ın yüksek kesimlerinde gelişmesi ve buzul aşındırması sonucu oluşan teknelerin sularla dolması sonucu ortaya çıkmıştır. Karagöl, Aynalıgöl, Kilimligöl, Buzlu Göl bunlardan en bilinenleri arasında yer almaktadır. Etrafındaki çöküntü sahalarının çevresinde yükselen Uludağ da tabakalar arasında yer yer maden ve maden damar yataklarına rastlanmaktadır. Türkiye nin önemli volfram yatakları buradadır. İklimi, yüksek dağ özelliğindedir. Yükseklere çıkıldıkça kar yağışı ve miktarı fazlalaşır. National Park Uludağ National Park was announced as a national park in % of the park is forest, 28% of it is field and rock, 0.4% of it is open area, 0.1% is watery area and 0.5% of the park is location. Turkey s first ice age traces are seen at Uludağ. There are interesting rocks and ice designed compositions in the north side of Uludağ. Yılankaya, Cennetkaya and Çobankaya are the typical samples of those compositions. There are ice lakes at the top of the National Park. Ice improvements and ice erosions generated the basins at the tops of Uludağ then the water courses has been full up into those basins and lakes have been brought out. Some of them are Black Lake, Aynalı Lake, Kilimli Lake and Buzlu Lake. There are some minerals and mineral deposits at Uludağ and around Uludağ. Turkey s most important wolfram deposits are at Uludağ. The climate is as high mountain climate type. Snow and snowfall increase at the tops.

11 Bitki Örtüsü Uludağ Milli Parkı gerek alpin, gerekse Türkiye ve yalnızca Uludağ a özgü endemik türleri içeren zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Uludağ da 104 endemik tür tespit edilirken bunlardan 32 tanesi Uludağ endemiği olarak kayıtlıdır. Uludağ eteklerinde akdeniz iklimi bitkileri görülürken daha üst kademelerde kara iklimi bitkilerinin görülmesi bitki örtüsünün bir sürü benzerinden daha zengin olmasına yol açmıştır. Bir çiçek cenneti olan Uludağ ender bulunan bir bitkisel zenginliğe de sahiptir. Mart ayında alt kademelerde başlayan uyanma, yaz boyunca zirvede devam etmektedir. Özellikle orman kuşağının üzerinde yer alan ve pek çok kişi tarafından kıraç olarak bilinen dağda, çok zengin ve bu bölgeye özgü nadir bitki türleri görülmektedir. Dağın eteklerinde meşe, kestane, çınar, ceviz ağaçları; Flora Uludağ National Park has got a rich flora with both alpine and endemic types that only Uludağ contain in. There are 104 endemic types at Uludağ and 32 of them are registered, as they are only Uludağ s endemics. Mediterranean climate is seen at the booms of Uludağ and continental climate is seen at the tops. Uludağ has got a rich flora due to different type of climates. Uludağ, which is a flower heaven, has got a rare botanical abundance. This botanical revival starts at the low levels in Marches and goes on forward to the tops during the summer. Specially, the mountain, which is considered an arid area by many people, has got rare seen botanic. There are oak, chestnut, plane and walnut trees at the booms of the mountain; Daphne, olive, prickly juniper, cobnut, piece,

12 350 metreden itibaren defne, zeytin, katranardıcı, fındık, ladin, funda, kızılçam, maki ve çalılık alanlar vardır m arası kestane, akçakesme, erguvan, koca yemiş, dağ çileği, katırtırnağı, Girit ladini, gürgen, kızılcık, alıç, kayın, titrek kavak, karaçam metre arası kayın, sapsız meşe, karaçam, muşmula; metreden itibaren de kayın ormanları başlar metre arasında Uludağ göknarı, bodur ardıç, yaban mersini, ayı üzümü, yabani gül, geyik dikeni, çoban üzümü, söğüt, karaçam, kayın, gürgen, titrek kavak, sırımbağı, yoğurtotu, kekik,bitotu, misk soğanı, hindiba, bahar yıldızı, çok çiçekli gelincik, yabani elma vardır. Karaçam ormanları arasında sarıçam, 2100 metreden sonra bodur ardıçlar, 2300 metre kadar otsu türler ile temsil edilen Alpin bitkiler hakimdir. bosket, pinus brutia, lemur and bushes are seen as from 350 mt. Chestnut, phllyrea, carcis, arbutus, wild strawberry, genista, Crete picea, hornbeam, blood-twig, haw, fagus, aspen and black pine trees are seen between 350 and 700 mt. Fagus, durmast oak, black pine, trees are between 700 and 1000 mt.; Fagus forest are seen as from meters. Fir, dwarf juniper, bilberry, bearberry, wildrose, hawthorn, grape, willow, black pine, fagus, hornbeam, aspen, sırımbağı, clivers, thymus, misk onion, chicory, chalk plant, corn poppy and wild-apple are seen between 1500 and 2100 mt. Black pine and yellow pine trees and dwarf junipers can be seen after 2100 mt. As from 2300 meters; herbaceous type Alpine botanic are seen.

13 Günübirlik Uludağ Uludağ da günübirlik ziyaretler ve kamp yapmak için birçok uygun bölge yer almakta ve yaz kış yoğun ilgi görmektedir. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir: Karabelen Günübirlik Kullanım Alanı: Milli parkın hemen girişinde yer almaktadır. Giriş gişelerinin de yer aldığı günübirlik kullanım alanı bin kişi kapasiteye ulaşabilmektedir. Kirazlıyayla Günübirlik Kullanım Alanı: Piknik alanında kır gazinosu ve büfe yer almaktadır. Uludağ Üniversitesi ne ve Maliye Bakanlığı na ait tesisler de burada bulunmaktadır. Günübirlik kullanım alanı binbeşyüz kişi kapasitelidir. Sarıalan Kamp ve Günübirlik Kullanım Alanı: Bu bölgede, bungalov ve baraka bulunmaktadır. Yine 350 ye yakın çadır kapasiteli bir kamp alanı da bölgede yer almaktadır. Uludağ for One Day There are many suitable places in Uludağ for camping and visiting and they attract attracted attention in the summers and winters. Some of them are as the follows: Karabelen One-Day Usage Area: It is at the entrance of National Park. This area has got entrance counters and the capacity for 1000 people. Kirazlıyayla One-Day Usage Area: There are picnic area, countryside casino and counter in Kirazlıyayla. Facilities of Uludağ University and Finance Ministry are located in this area. It has got the capacity for people. Sarıalan Camping and One-Day Usage Area: There are bungalows and barracks in this area. Besides, a camping area, which has got the capacity for 350 shelter tents, is located in this area.

14 1. Bölge otelleri 1. Region hotels Ağaoğlu My Resort Ak Otel Alkoçlar Atasu Otel Aydın Yıldız Otel Beceren Otel Büyük Otel Ergün Otel Fahri Otel Genç Yazıcı Otel Grand Yazıcı Kar Otel Karkay Otel Kervansaray Otel Kirazlıdoğa Otel Le Chalet Yazıcı Oberj Ulukardeşler Otel Ulukardeşler Otel Uslan Otel 2. Bölge otelleri 2. Region hotels Karinna Otel Kartanesi Hotel Monte Baia Hotel WOW Hotel

prusıa T.C. BURSA VALİLİĞİ

prusıa T.C. BURSA VALİLİĞİ prusıa BURSA T.C. BURSA VALİLİĞİ Bursa, being one of the exceptional cities of our country with the most historical buildings and artifacts in terms of history, culture and civilization richness; has ancient

Detaylı

ÖN KAPAK İÇİ MUTLU YAŞAM BÖLGESİ. Happy Life Region

ÖN KAPAK İÇİ MUTLU YAŞAM BÖLGESİ. Happy Life Region ÖN KAPAK 1 ÖN KAPAK İÇİ MUTLU YAŞAM BÖLGESİ Happy Life Region 2 Isparta Burdur Antalya Mutlu yaşam bölgesi muhteşem doğal ve tarihi güzellikleri barındırmasının yanısıra sosyo-ekonomik olarak da ülkemizin

Detaylı

Kuş gözlemcilerinin gözdesi Samsun Kızılırmak Kuş Cenneti The favorite of birdwatchers Samsun Kızılırmak Bird Sanctuary Cennetten bir parça Sultan

Kuş gözlemcilerinin gözdesi Samsun Kızılırmak Kuş Cenneti The favorite of birdwatchers Samsun Kızılırmak Bird Sanctuary Cennetten bir parça Sultan Kuş gözlemcilerinin gözdesi Samsun Kızılırmak Kuş Cenneti The favorite of birdwatchers Samsun Kızılırmak Bird Sanctuary Cennetten bir parça Sultan Sazlığı Milli Parkı A piece from the paradise Sultan Sazlığı

Detaylı

prusıa T.C. BURSA VALİLİĞİ

prusıa T.C. BURSA VALİLİĞİ prusıa BURSA T.C. BURSA VALİLİĞİ Bursa, being one of the exceptional cities of our country with the most historical buildings and artifacts in terms of history, culture and civilization richness; has ancient

Detaylı

DÜNYANIN EN ESKİ TANRISAL KAYA ANITI

DÜNYANIN EN ESKİ TANRISAL KAYA ANITI MANİSA Spil Dağı ile Gediz Nehri arasında, İzmir- İstanbul karayolunun kuzeyinde, İzmir e 36 km uzaklıkta bulunan Manisa, Ege Bölgesinin önemli şehirlerinden biridir. Homeros a göre ilk yerleşimin, Truva

Detaylı

TÜRSAB. Yedigöller Milli Parkı Yedigöller National Park. Anadolu nun çiçekli camileri DERGİ

TÜRSAB. Yedigöller Milli Parkı Yedigöller National Park. Anadolu nun çiçekli camileri DERGİ Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies HAZİRAN 2013 JUNE 336 TÜRSAB DERGİ İnsanlarıyla turizme gönül vermiş bir ülke: TUNUS Tunisia is a country that has dedicated itself

Detaylı

Denizli... Toprağında hayat, suyunda şifa Denizli... Life on its soil, healing in its water Ada vapuru kalkıyor Ferry is about to leave Başrolde

Denizli... Toprağında hayat, suyunda şifa Denizli... Life on its soil, healing in its water Ada vapuru kalkıyor Ferry is about to leave Başrolde Denizli... Toprağında hayat, suyunda şifa Denizli... Life on its soil, healing in its water Ada vapuru kalkıyor Ferry is about to leave Başrolde Göynük Göynük is in the leading role Şimdi Artısı Var Özel

Detaylı

TÜRSAB. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies MART 2015 MARCH 357 KAPADOKYA NIN KAPISI:

TÜRSAB. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies MART 2015 MARCH 357 KAPADOKYA NIN KAPISI: Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies MART 2015 MARCH 357 TÜRSAB 18 MART ŞEHITLERI ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERI NIN 100. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN! HAPPY 100 TH ANNIVERSARY

Detaylı

ÖNSÖZ. Genel Sekreter Faruk TEZEL. Madencioğlu Şelalesi BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI

ÖNSÖZ. Genel Sekreter Faruk TEZEL. Madencioğlu Şelalesi BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI Safranbolu Amasra ÖNSÖZ Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) kar amacı gütmeyen, kendine özgü teknik ve finansman (bütçe) mekanizmasına sahip, kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki

Detaylı

Amasya The city where history was written

Amasya The city where history was written Alabilirsiniz / Complimantary Copy KÜLTÜR ve TURİZM DERGİSİ CULTURE & TOURISM MAGAZINE HAZİRAN-TEMMUZ /JUNE-JULY 2012 YIL / YEAR : 1 SAYI /EDITION : 1 Tarihin yazıldığı şehir Amasya The city where history

Detaylı

APOLLO KELEBEĞİ UZAY WALT DISNEY HOLİ MATİSSE GÖKKUŞAĞI NAPOLİ KATY PERRY RENK

APOLLO KELEBEĞİ UZAY WALT DISNEY HOLİ MATİSSE GÖKKUŞAĞI NAPOLİ KATY PERRY RENK www.dergibursa.com.tr Nisan 2015 - April 2015 Yıl / Year: 5 - Sayı / Issue:27 Fiyat / Price: 10 APOLLO KELEBEĞİ UZAY WALT DISNEY HOLİ MATİSSE GÖKKUŞAĞI NAPOLİ KATY PERRY RENK 1 arka plan masthead Yayıncı

Detaylı

TÜRSAB. Erzincan Aksaray kiliselerinde İslam izleri Islam footprints at the Aksaray Churches DERGİ. Çomakdağ MAVİ BİR ROTA.

TÜRSAB. Erzincan Aksaray kiliselerinde İslam izleri Islam footprints at the Aksaray Churches DERGİ. Çomakdağ MAVİ BİR ROTA. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies EYLÜL 2013 SEPTEMBER 339 TÜRSAB DERGİ MAVİ BİR ROTA A BLUE ROUTE Boğaziçi kaleleri The Bosphorus Castles Erzincan Aksaray kiliselerinde

Detaylı

TÜRSAB KIŞ TURİZMİ WINTER TOURISM ERFELEK ŞELALELERİ ERFELEK WATERFALLS ALTINBEŞİK MAĞARASI MİLLİ PARKI ALTINBEŞİK CAVE NATIONAL PARK

TÜRSAB KIŞ TURİZMİ WINTER TOURISM ERFELEK ŞELALELERİ ERFELEK WATERFALLS ALTINBEŞİK MAĞARASI MİLLİ PARKI ALTINBEŞİK CAVE NATIONAL PARK Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies ŞUBAT 2015 FEBRUARY 356 TÜRSAB KIŞ TURİZMİ WINTER TOURISM ERFELEK ŞELALELERİ ERFELEK WATERFALLS ALTINBEŞİK MAĞARASI MİLLİ PARKI

Detaylı

Contents çindekiler DERG DOSYA GEZİ GEZİ KÜLTÜR GEZİ TÜRSAB. 20 Galata ve gizemleri DOĞAMIZI KORUMUYORUZ!..

Contents çindekiler DERG DOSYA GEZİ GEZİ KÜLTÜR GEZİ TÜRSAB. 20 Galata ve gizemleri DOĞAMIZI KORUMUYORUZ!.. TÜRSAB TÜRK YE SEYAHAT ACENTALARI B RL taraf ndan ayl k olarak yay nlan r Published monthly by TURKEY ASSOCIATION OF TRAVEL AGENCIES ISSN 1300-3364 Yerel Süreli Yay n Local Periodical TÜRSAB ad na Sahibi

Detaylı

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ KOLEKSİYONUNDAN. İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ KOLEKSİYONUNDAN. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Ş e h i r g i b i b i r ç a r ş ı A b a z a a r l i k e a c i t y R e n k l i ç ö l l e r ü l k e s i : Ü r d ü n T h e l a n d o f c o l o u r f u l d e s e r t s : J o r d a n D a d a ş l a r y ü k s

Detaylı

Ozanlar Diyarı, Şirin KIRŞEHİR

Ozanlar Diyarı, Şirin KIRŞEHİR PUBLISHED QUARTERLY, YEAR: 3, ISSUE NO: 10, OCTOBER - DECEMBER 2012 3 AYDA BiR YAYIMLANIR SAYI 10 EKİM / ARALIK 2012 CHAMBER of ANTALYA TOUR GUIDES QUARTERLY Ozanlar Diyarı, Şirin KIRŞEHİR The Land of

Detaylı

Bir kenti, bir tarihi, bir çağı anlatıyor: Hisar Hisar is telling the story of: A city, a history, a century Güzel Atların Benzersiz Ülkesi:

Bir kenti, bir tarihi, bir çağı anlatıyor: Hisar Hisar is telling the story of: A city, a history, a century Güzel Atların Benzersiz Ülkesi: Bir kenti, bir tarihi, bir çağı anlatıyor: Hisar Hisar is telling the story of: A city, a history, a century Güzel Atların Benzersiz Ülkesi: Kapadokya A Unique Country of Pretty Horses: Cappadoccia Kalelerin,

Detaylı

Contents çindekiler DERG DOSYA GEZİ GEZİ GEZİ GEZİ GEZİ TÜRSAB. 18 F1 ekonomiye ciddi bir katkıda bulunuyor

Contents çindekiler DERG DOSYA GEZİ GEZİ GEZİ GEZİ GEZİ TÜRSAB. 18 F1 ekonomiye ciddi bir katkıda bulunuyor TRAVEL TURKEY İLAN TÜRSAB TÜRK YE SEYAHAT ACENTALARI B RL taraf ndan ayl k olarak yay nlan r Published monthly by TURKEY ASSOCIATION OF TRAVEL AGENCIES ISSN 1300-3364 Yerel Süreli Yay n Local Periodical

Detaylı

KONYA NIN COĞRAFİ VE EKONOMİK ÖZELLİKLERİ 5 Coğrafi Durumu ve Stratejik Konumu 5 Yer altı Zenginlikleri 6 Konya nın Tarihi 7 Konya nın Doğal

KONYA NIN COĞRAFİ VE EKONOMİK ÖZELLİKLERİ 5 Coğrafi Durumu ve Stratejik Konumu 5 Yer altı Zenginlikleri 6 Konya nın Tarihi 7 Konya nın Doğal İÇİNDEKİLER SAYFA NO KONYA NIN COĞRAFİ VE EKONOMİK ÖZELLİKLERİ 5 Coğrafi Durumu ve Stratejik Konumu 5 Yer altı Zenginlikleri 6 Konya nın Tarihi 7 Konya nın Doğal Güzellikleri 10 KONYA NIN EKONOMİK ÖZELLİKLERİ

Detaylı

AFYONKARAHİSAR TARİH VE COĞRAFYA

AFYONKARAHİSAR TARİH VE COĞRAFYA TARİH VE COĞRAFYA Afyonkarahisar Ege Bölgesinin İç Batı Anadolu bölümü sınırları içerisinde yer alır. Kuzeyde Eskişehir, kuzeybatıda Kütahya, doğuda Konya, batıda Uşak, güneyde Burdur, güneydoğuda Isparta,

Detaylı

1. INTRODUCTION 1. GİRİŞ 1. INTRODUCTION

1. INTRODUCTION 1. GİRİŞ 1. INTRODUCTION 1. GİRİŞ Kars Kaleiçi Osmanlı Mirası Canlandırma Projesi, Kars Belediyesi, Küresel Miras Fonu ve Christensen Fonu nun işbirliği, Çekül ve Kars Kent Konseyi gibi sivil toplum kuruluşlarının katkıları ile

Detaylı

GELECEĞE YATIRIM BİR KAYA HOLDİNG GELENEĞİDİR. INVESTMENT IN FUTURE IS A KAYA HOLDING TRADITION.

GELECEĞE YATIRIM BİR KAYA HOLDİNG GELENEĞİDİR. INVESTMENT IN FUTURE IS A KAYA HOLDING TRADITION. GELECEĞE YATIRIM BİR KAYA HOLDİNG GELENEĞİDİR. INVESTMENT IN FUTURE IS A KAYA HOLDING TRADITION. SİNERJİ, KAYA HOLDİNG İ YARATTI. KAYA HOLDİNG SİNERJİ YARATMAYA DEVAM EDİYOR... SYNERGY CREATED KAYA HOLDING.

Detaylı

Pendik on the Verge of Civilization. Medeniyetin Eşiğinde. Pendik

Pendik on the Verge of Civilization. Medeniyetin Eşiğinde. Pendik Pendik on the Verge of Civilization Medeniyetin Eşiğinde Pendik Medeniyetin Eşiğinde Pendik Pendik on the Verge of Civilization Yönetmen/Director Ekrem OKUTAN Abdurrehim BAYRAM Hazırlayan/Editors Mustafa

Detaylı

TÜRSAB. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies OCAK 2015 JANUARY 355

TÜRSAB. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies OCAK 2015 JANUARY 355 Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies OCAK 2015 JANUARY 355 TÜRSAB HİLTON ANTAKYA MÜZE OTEL HİLTON ANTAKYA MUSEUM HOTEL DİLEK YARIMADASI DİLEK PENINSULA TRAVEL TURKEY

Detaylı

Böyle bir bahçe görmediniz!

Böyle bir bahçe görmediniz! Böyle bir bahçe görmediniz! Hollanda nın Venlo şehrinde gerçekleşen, Türkiye nin de katıldığı FlorIade 2012 Dünya Bahçecilik Exposu 7 Ekim de sona eriyor ama Venlo nun bahçeleri, ziyaretçilerini ağırlamaya

Detaylı

YAN DERELERDE EROZYON VE RÜSUBAT KONTROLÜ

YAN DERELERDE EROZYON VE RÜSUBAT KONTROLÜ YAN DERELERDE EROZYON VE RÜSUBAT KONTROLÜ EROSION AND SEDIMENT CONTROL IN TRIBUTARIES Yaşar DİNÇSOY Orman Mühendisi/Forest Engineer I YAN DERELERDE EROZYON VE RÜSUBAT KONTROLÜ EROSION AND SEDIMENT CONTROL

Detaylı

aysedemir_canay@hotmail.com

aysedemir_canay@hotmail.com Editörden Ayşe DEMİR aysedemir_canay@hotmail.com GÜNEŞ ve RÜZGAR Güneş ve Rüzgâr, hangisinin daha güçlü olduğu konusunda tartışırlar.ve Rüzgâr; Sana benim daha güçlü olduğumu kanıtlayacağım Der. Şuradaki

Detaylı

Fatih Camii: Osmanlı demek Fatih Mosque: It means the Ottoman Empire Tayyareci Fethi Bey in ve İkarus un diyarı: Fethiye Fethiye: The land of

Fatih Camii: Osmanlı demek Fatih Mosque: It means the Ottoman Empire Tayyareci Fethi Bey in ve İkarus un diyarı: Fethiye Fethiye: The land of Fatih Camii: Osmanlı demek Fatih Mosque: It means the Ottoman Empire Tayyareci Fethi Bey in ve İkarus un diyarı: Fethiye Fethiye: The land of Tayyareci Fethi Bey and Icarus Sıcak ülke: Tayland Friendly

Detaylı

Turgutlu A 600 year old handicraft: the fabric of Manisa. KÜLTÜR ve TURİZM DERGİSİ / CULTURE & TOURISM MAGAZINE Ocak - Şubat / January - February 2012

Turgutlu A 600 year old handicraft: the fabric of Manisa. KÜLTÜR ve TURİZM DERGİSİ / CULTURE & TOURISM MAGAZINE Ocak - Şubat / January - February 2012 28 600 y ll k el sanat 32 Egenin yükselen y ld z Manisa Bezi Turgutlu A 600 year old handicraft: the fabric of Manisa The rising star of the Aegean 38 Tarihte gizli dinler aras kardefllik The religious

Detaylı

D E D E M A N Q U A R T E R L Y

D E D E M A N Q U A R T E R L Y DQ D E D E M A N Q U A R T E R L Y S A Y I - I S S U E 1 3 K I Ş - W I N T E R 2 0 1 1 Renkli Bir Kış Masalı A Colorful Winter Tale Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti: Çorbalar The essential flavor of winter

Detaylı