PLAS ICE (KAR VE BUZ ÇÖZÜCÜ SOLÜSYON)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "PLAS ICE (KAR VE BUZ ÇÖZÜCÜ SOLÜSYON)"

Transkript

1 PLAS ICE (KAR VE BUZ ÇÖZÜCÜ SOLÜSYON) YOL ÜZERİNDE BUZ OLUŞUMUNU VE KARIN YOL YÜZEYİNE YAPIŞMASINI ENGELLEYEN KİMYASAL BİR SIVIDIR. Perpa Ticaret Merkezi B. Blok Kat:13 No:2442 Okmeydanı/İSTANBUL TEL : FAX :

2 PLAS ICE KAR VE BUZ ÇÖZÜCÜ ANTI-ICING & DE-ICING Ülkemizde ağır geçen kış mevsiminin yaşattığı maddi ve manevi olumsuzluklar hissedilir boyutlardadır. Karla ve buzlanmayla mücadele için her yıl milyonlarca doları kurumunuzun bütçesinden pay olarak ayrılmakta, bunun neticesinde de geriye kalan bozulmuş yollar, yıpranan araçlar olumsuzluk olarak sizlere geri dönmektedir. İş makinelerinin çalışmasının yapmış olduğu maddi kayıpların yanı sıra her bir kilometresi binlerce dolara mal olan asfalt yolların yıpranması da bir başka kayıptır. Buz önleme ve çözme faaliyetleri adına günümüze kadar klasik yöntemler kullanılmış olup bu yöntemlerin zararları göz ardı edilmiştir. Klasik yöntemler aktif proseslerdir. Yol üzerinde oluşan buzu ortadan kaldırma, yoldaki sürtünmeyi arttırarak güvenliği sağlama prensibi ile çalışır. Genellikle agrassive maddeler kullanılmaktadır. Bunlar kaya tuzu, kum, çakıl,ve üredir. Klasik yöntemlerde kazalar yüksek oranlarda seyreder. İşçilik maliyetleri yüksek değerlere ulaşır. Ayrıca malzeme kullanımı da aynı oranlarda artar. Yüksek korozif etkisiyle alt yapıya ve çevreye ciddi zararlar verir. Klasik yöntemler çok düşük sıcaklıklarda etkinlik göstermezler. Deaktive olduğundan ancak kar yağışından veya fırtınadan sonra müdahale edilebilir. Uygulamada yetersiz kalındığından zaman kaybına neden olur. KLASİK YÖNTEMLER Klasik yöntemler de aktif proseslerdir. Genel Tuzlar. Kum, Çakıl. Üre Kaya tuzu ve agrassive maddeler kullanılmaktadır. Gelişen teknolojiler neticesinde karla ve buzlanmayla mücadeleyi tuzla ve iş makinesiyle yapmanın yerini yollarda korozyon ve yıpranmaya neden olmayan sıvı kimyasallar almıştır. Bu kimyasallar; katkı olarak magnezyum klorit kullanılarak hazırlanırlar. Doğa dostu ve toksik olmayan bu kimyasallarımız, biyolojik olarak parçalanabilme özelliğine sahiptirler. Koroziteleri minimize edilmiştir.

3 PLAS ICE (Kar ve Buz Çözücü) nedir? Yol üzerinde buz oluşumunu ve karın yol yüzeyine yapışmasını engelleyen kimyasal bir sıvıdır. Kar ve/veya buzlanmadan önce ve sonra uygulanabilir. Antifiriz etkisi yaparak buz oluşumunu önler. Oluşturduğu film tabakası sayesinde yağan karın erimesini sağlayarak yola yapışmasını engeller. Nem tutucudur, ağır trafik şartlarında dahi yüzeyde kalır. Çevre dostudur, bitkilere gübre etkisi yapar. Uzun süre etkilidir. Çok hızlı uygulanır. İşçilik ve zamandan tasarruf sağlar. Aşındırıcı (korozif) olmadığından; asfalt, beton, metal aksamlara zarar vermez. Çok düşük ısılarda da iyi sonuç verir. (Donma noktası isteğe göre -30 ile - 70 C arasında ayarlanabilir.) PLAS ICE (Kar ve Buz Çözücü) Avantajları ; ABD'de yapılan istatistiklere göre bu tür uygulamalarda; Kazalarda %85 İşçilikte %68 Malzeme kullanımında %83 azalma gözlenmiştir.

4 Üretim ve dağıtımını yaptığımız PLAS ICE Buz Önleyici ve Çözücü kimyasalla bütün bu problemleri etkin ve ucuz maliyetlerle çözmeyi garanti ediyoruz. Karlı ve buzlu zeminde donmayı önler, geciktirir ve çözer. Fiziksel olarak likit haldedir. Açık beyaz renkte, kokusuz, ph aralığı 7-9 dur. Kar veya fırtınadan önce uygulandığında, antifriz etkisi yaparak buz oluşumunu önler, oluşturduğu film tabakası sayesinde yağan karın yola yapışmasını engeller. Nem tutucudur, ağır trafik şartlarında dahi yüzeyde kalır. Çevre dostudur. Uzun süre etkilidir, çok hızlı uygulanır. İşçilik ve zamandan büyük oranlarda tasarruf sağlar. Aşındırıcı (korozif) olmadığından, asfalt beton metal aksamlara asla zarar vermez. Çok düşük ısılarda da çok iyi sonuçlar verir. Donma noktası 30 0 C dan 70 0 C istenen değerlere kadar ayarlanabilir. ÖZELLİKLERİ Su bazlı, doymuş, dengeli mineral karışımıdır. Ekolojik ve çevre dostudur. Donma noktası -30 ile -70 C arasındadır. Glikol ve türevlerini içermez, aktif maddeleri uçucu değildir. Yanıcı değildir. İnsan, hayvan ve bitki sağlığı için zararlı değildir. Renksiz ve kokusuzdur. Antibakteriyeldir. KULLANIM ALANLARI Yola, araçlara, asfalta, köprüye zarar vermeden buz ve karı eritmede, Yollarda, otoyollarda, havalimanlarında, benzin istasyonlarında, bina girişlerinde, v.b. Binaların yangın söndürme amaçlı su depoları, kış koşullarında suyun donması nedeni ile oluşacak zararı önlemek için, Seralarda donmasını engellemek amaçlı, Fren balatalarının, otomobil kilitlerinin ve camların donmasını önlemek için, Bakteri, küf ve akar (mite) önleyici özelliği nedeniyle otomobillerin iç kısımlarında, Yoğun kar birikiminde çatı çökmelerini önlemek için kullanılır.

5 PLAS ICE (Kar ve Buz Çözücü) ve TUZ KULLANIMI KIYASLANMASI Tuz maliyetinin buz çözücü ve önleyici üretim maliyetine karşı düşük olmasına karşın; kış sonundaki ortalama maliyetleri kıyaslandığında tuz maliyeti neredeyse buz çözücü ve önleyiciden daha yüksektir. Bunun nedeni çok fazla tuz kullanımı, çok sıklıkla yollara dökülmesi ve işçi maliyetleri gibi nedenlerdir. Kar yağışı ve buzlu kış koşullarında tuzun etkinliği düşüktür. Ayrıca tuz serpilmiş yollarda seyreden motorlu araçlar zarar görür. PLAS ICE ile bu söz konusu değildir. Tuzla kıyaslandığında buz çözücü ve önleyicinin çevreye zararlı etkilerinin olmadığı görülmüştür. Tuz veya kum kullanımı havanın nem konsantrasyonuna bile olumsuz etki eder.

6 PLAS ICE (Kar ve Buz Çözücü) ve TUZ KULLANIMI KIYASLANMASI PLAS ICE (Kar ve Buz Çözücü) TUZ Donma Noktası (-70 o C) (max -7 o C) Etkisi MİN 48 saat MAX 6 saat Birim maliyet YÜKSEK DÜŞÜK Toplam maliyet DÜŞÜK YÜKSEK Uygulama sıklığı MİN. 48 saatte m2 ye 80gram MAX. 6 saatte bir uygulanırsa 48 saatte 8 defa uygulanması gerekir. İşçi maliyeti DÜŞÜK YÜKSEK Uygulama zamanı Kar ve buz oluşumundan önce, oluşum esnasında ve sonrasında Park edilmiş araç aksamlarına ve bariyerlere verdiği zarar YOK Kar ve buz oluşumunun sonrasında VAR (beton yüzeyinin soyulmasına neden olmaktadır. Hava katkısız betonlarda suda eriyen tuzlar kuruduğunda kristalleşerek boşluk çeperlerinde basınç yaratıp, beton yüzeyinin kabarması yanında oyukların ve çatlakların oluşmasına neden olmaktadır) Korozyon etkisi Çevreye etkisi YOK YOK (İnsan, hayvan, bitkilere zararı yoktur) Ekolojik ve çevre dostudur. KOKUSUZDUR MELAS İÇERMEZ VAR (Tuzun korozif değeri suyun korozif değerinin 7.5 katıdır.) VAR (Yollara atılan tuz yollara yakın kuyuların sularını da etkiler ve sular zamanla tuzlanır, Tuzlu sular otomobiller tarafından bitkilere sıçratılırsa bitkiler yaprakları vasıtası ile zarar görür.

7 PLAS ICE (Kar ve Buz Çözücü) UYGULAMALARI PLAS ICE spreyleme sistemi yöntemi ile yola kar ve buz oluşumundan önce, oluşum esnasında ve sonrasında uygulanır. PLAS ICE kimyasal bir malzeme olduğu için belirli şartlar altında yüksek verim alınamayacağı gibi yanlış kullanımı istenmeyen durumlara da sebep olabilir. PLAS ICE, yol sıcaklığı çok düştüğünde (-70 C nin altında), sert tipi şeklinde kar yağışında, yolda birikmiş çok miktarda kar var ise kar kepçe ile temizlenip solüsyon uygulanmalıdır. Aksi takdirde çok fazla solüsyon kullanıma neden olacaktır.

8 AMBALAJ ŞEKLİ Dökme, 70kg lik Çanta Bidonlarda ve 1250kg lik IBC tanklarda tüketime sunulmaktadır. 1250KG LİK IBC TANK 70 KG LİK ÇANTA BİDON SOLÜSYON ATMA APARATI

9 PLAS ICE (Kar ve Buz Çözücü) DÜŞÜK DONMA NOKTASI : Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı laboratuvarlarında yapılan testler sonucunda ürünümüzün donma noktası : - 70 o C olduğu belirtilmiştir. UZUN SÜRELİ ETKİ : Hava koşullarında ve trafik yoğunluğuna bağlı olarak saat etkilidir. Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü Laboratuvarında yapılan analiz sonuçlarına göre Magnezyum Klorür Solüsyonu yola uygulandıktan sonra 48 saat süreyle tuza (NaCl) oranla 4 kat daha fazla etkili olduğu tespit edilmiştir. GÜVENLİ KULLANIM : Magnezyum Klorür Solüsyonu, tuzlu suyun aksine asfalta ve araçlara zarar vermez. (Tuzlu su kaplama kenarlarında veya oluşan çatlaklarda farklı donma kabarmalarına neden olarak asflat kaplamayı hasara uğratabilir. Ayrıca paslandırıcı etkisi fazla olduğundan, metal aksamlı köprülerde kullanılması sakıncalıdır.) Yapılan araştırmalar, Magnezyum Klorür kullanıldığı yerlerde kaza ve işçilik anlamında ciddi oranda azalmalar olduğunu göstermektedir. UYGULAMA KOLAYLIĞI : Yol yüzeyi üzerine oldukça hızlı ve üniform olarak serilebilir. Spreyleme yöntemi için uygundur. Nem tutucu özelliğe sahiptir. Bu sayede film tabakası oluşturarak yola tutunur. Yüzeyden akıp gitmez. DOZAJLAMA : Kar yağışı öncesi buzlanmayı önlemek amacıyla yapılacak dozajlama miktarı g/m 2 dir. Buz tabakasını eritmek amacıyla yapılacak dozajlama miktarı oluşan buzun kalınlığına bağlı olarak g/m 2 aralığında değişmektedir. ÇEVRE DOSTU : İnsan, hayvan ve çevre sağlığı açısından zararsızdır. Sıvı magnezyum klorür kullanımı ile atmosfere 10 mikron tane boyutundan daha düşük taneciklerin miktarı azaltılarak hava kalitesinde iyileşme sağlanmaktadır.

10 BUZ ÖNLEYİCİLERİN ISI VE ÇEVRE KARŞILAŞTIRMASI : DONMA NOKTASI BİTKİLER E ZARARI TOPRAĞA ZARARI SU KİRLİLİĞİ UYGULAMA DA YÜZEYE ZARARI TUZ -7 C YÜKSEK YÜKSEK EVET YÜKSEK ERİYİK -7 C YÜKSEK YÜKSEK EVET YÜKSEK ÜRE -10 C ORTA ORTA EVET ORTA ANTI-ICING (ÇİĞ VE BUZ) ANTI-ICING (KAR VE BUZ) -70 C ÜZERİ -70 C ÜZERİ YOK YOK YOK YOK YOK YOK YOK YOK BUZ ÖNLEYİCİLERN MALİYET KARŞILAŞTIRMASI: BUZ ÇÖZÜCÜLER BİRİM MALİYET UYGULAMA MALİYETİ YOL BAKIM MALİYETİ ETKİNLİK SÜRESİ TOPLAM MALİYET TUZ ORTA YÜKSEK YÜKSEK 6 SAAT YÜKSEK ERİYİK ORTA YÜKSEK YÜKSEK 6 SAAT YÜKSEK ÜRE YÜKSEK YÜKSEK ORTA 6 SAAT YÜKSEK ANTI-ICING (ÇİĞ VE BUZ) YÜKSEK DÜŞÜK YOK MİNİMUM 48 SAAT DÜŞÜK ANTI-ICING (KAR VE BUZ) YÜKSEK DÜŞÜK YOK MİNİMUM 48 SAAT DÜŞÜK

11 PLAS ICE Kar ve Buz Çözücü ANALİZ RAPORLARI : 1. TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI ONAYLI!

12 2. YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ONAYLI!

13 3. KARAYOLLARI ONAYLI

14 4. BELGELERIMIZ

15

16 PLAS ICE (Kar ve Buz Çözücü) MATERIAL SAFETY DATA SHEET 1. ÜRÜN TANIMI : PLAS ICE Kar-buz çözücü ve buzlanmayı önleyici solüsyon Anti-Icing ve De-Icing ön ıslatma için solüsyon Şirket Adı ve Adresi : AKEM KİMYA SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. Perpa Ticaret Merkezi Kat:13 B Blok No:2442 Okmeydanı / İSTANBUL Telefon : (0 212) Faks : (0 212) web : 2. BİLEŞİM / İÇERİK HAKKINDA BİLGİ Kimyasal karakteristik içeriği : Magnezyum Klorür Solüsyonu (MgCl 2 ) Sağlık açısından tehlike yaratan katıklar : Adları Miktar % R durumu Yok Yok Yok 3. MÜMKÜN OLAN ZARARLAR, KARIŞIMIN TANIMI İnsan ve çevre sağlığı için özel bilgiler : İnsan sağlığına hiçbir zararı yoktur. Biyolojik olarak % 100 kısmı parçalandığı için çevreye de zararlı değildir. 4. İLK YARDIM ÖNLEMLERİ Soluma Deri Teması Göze Teması Yutma : Zararlı değildir. : Deriye zararlı değildir. : Su ile yıkanmalıdır. : Yüksek miktarda sindirim yoluyla alınması laksatif etkiye ve sindirim sisteminde tahrişe sebep olur, zehirli değildir.

17 5. YANGIN İLE MÜCADELE Uygun yangın tüpü Uygun olmayan söndürme Yanma sonucunda ortaya çıkan tehlikeli madde veya gaz Özel Koruyucu giysi Genel uyarılar : Yanıcı değildir. : Yok : Yok : Yok : Hiçbir şekilde yanıcı değildir. 6. SIZINTI DURUMUNDA ÖNLEMLER : Kişilerin alması gereken önlemler Çevreyle ilgili güvenlik tedbirleri : Akmış veya dökülmüş üründen dolayı, kayma tehlikesi yoktur. : Biyolojik olarak parçalanacağından dolayı çevreye zararı yoktur. 7. KULLANIM VE DEPOLAMA Kullanım Patlama ve Yanma Riski Depoların ve Ambalajların Durumu Depolama Raf Ömrü : Ürün kullanımında dökülme ve saçılmada suyla kolayca temizlenir. : Patlama ve yanma tehlikesi yoktur. : Özel bir önlem gerektirmez. : Özel bir önlem gerektirmez. : 24 aydır. 8. FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLER Donma noktası, o C : <-70 Yol üzerinde uygulama sıcaklığı, o C : <-15 Yoğunluk, g/cm 3 : 1,10 ph : 7,1 Parlama noktası, o C : Parlamıyor. Korozyon, mg/cm 2 (ASTM F 483) : <0,3 karbon çelik, <0,3 alüminyum Yol üzerinde kalma oranı (NaCl ye göre 48 saat) : 4 kat Marshall numunesi mukavemet kaybı : 2,0 % Buz eritme özelliği (-15 o C) : > 1,0 cm/saat Toksisite (akut, subakut, kronik toksitite) Buz çözücü dozaj : 0,01 g/cm 2 Buzlanmayı önleyici doz : 0,015 g/cm 2 : Özelliği yoktur. İnsan, havyan ve çevre sağlığı açısından zararsızdır.

18 9. TEMAS KONTROLÜ / KİŞİSEL KORUMA Teknik önlemler İş yerinde sınır değerleri Genel hijyen ve koruma önlemleri Kişisel koruma : Yoktur. : Yoktur. : Yoktur. : Yoktur. 10. STABİLİTE VE REAKTİVİTE Önlenecek malzemeler Termik ayrışma Tehlikeli ayrışma ürünleri : Özel bir malzeme yoktur. : Yoktur. : Mevcut değil. 11. TOKSİKOLOJİK BİLGİLER LD50/DL50 LC50/CL50 İnsan üzerindeki etkileri : Yok : Yok : Hayvan ve uygulayıcı (insan) sağlığı ve çevre yönünden zararsız bir üründür. 12. EKOLOJİK BİLGİLER Tamamı biyolojik olarak parçalanabileceği için kanalizasyona verilebilir. 13. ATIK ÖNLEMLERİ Yönetmeliklere uygun şekilde imha edilmelidir. 14. NAKLİYE İLE İLGİLİ BİLGİLER Kara Nakliyesi : ADR/RID ve GGVS/GGVE uygulanmıyor. Kl / Zfn uygulanmıyor. UN.Nn uygulanmıyor. Gemi nakliyesi : K1 uygulanmıyor. UN.Nn uygulanmıyor. Ems Nr uygulanmıyor MFAG uygulanmıyor. Denizi kirleten uygulanmıyor. Hava nakliyesi : K1 uygulanmıyor. UN.Nn uygulanmıyor. Paketleme grubu uygulanmıyor.

19 Bu ürün bahsedilen nakliye düzenlemelerine göre tehlikeli değildir. 15. TALİMAT BİLGİLERİ EC Sınıflandırılması ve Tehlikeli Madde Düzenlenmesi R ( Risk ) Durumları S (Güvenlik) Tavsiyeleri : Sağlığa zararlı değildir. : Yok : Gerekli değildir. 16. DİĞER BİLGİLER Burada verilen bilgiler bugünkü bilgi düzeyimize dayanmaktadır ve belirli bazı özelliklerin teyidi anlamına gelmemektedir.yerel kaide ve talimatların yerine getirilmesi daima kullanıcının sorumluluğundadır.bu sayfalarda belirtilen bilgiler ürünle ilgili emniyet taleplerini kapsar, ürünün özelliklerinin bir garantisi değildir.

20 PLAS ICE (Kar ve Buz Çözücü) REFERANSLAR : İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BOLU BELEDİYESİ T.C.K KARAYOLLARI 4. BÖLGE BOLU TÜNELİ T.C. KARAYOLLARI ERZURUM 12. BÖLGE T.C. KARAYOLLARI İSTANBUL 17. BÖLGE A.Ö. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SİVİL HAVACILIK YÜKSEK OKULU ÇORLU BELEDİYESİ SİNPAŞ BOSPHORUS CITY VARYAP MERIDIEN ISPARTA BELEDİYE BAŞKANLIĞI EDİRNE BELEDİYESİ AMASYA BELEDİYESİ VAN BELEDİYESİ VAN EDREMİT VE BAŞKALE BELEDİYESİ THY DO&CO HAKKARİ BELEDİYESİ BAHÇEŞEHİR BELEDİYESİ HARAMİDERE CARREFOUR TİCARET MERKEZİ AKG YALITIM VE İNŞ.MALZ.SAN.VE TİC.A.Ş T.C DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI - ANKARA TAI TUSAŞ TÜRK HAVACILIK VE UZAY SAN A.Ş. KARS BELEDİYE BAŞKANLIĞI BOTAŞ İNTERNATİONAL LTD. YOZGAT VİLAYETİ YOZGAT BEL. BAŞKANLIĞI YOZGAT VİLAYETİ SORGUN İLÇESİ BEL. BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ŞEKER AŞ. ERCİS ŞEKER FAB. AŞ. MUŞ VİLAYETİ HASKÖY BELEDİYE BAŞKANLIĞI TUNCELİ DEVLET HASTANESİ BAŞTABİPLİĞİ TOKAT VİLAYETİ ERBAA BEL. BAŞKANLIĞI KASTAMONU VİLAYETİ TOSYA BEL. BAŞKANLIĞI GEREDE BELEDİYE BAŞKANLIĞI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ TÜBİTAK UME TEPE İNŞAAT SAN. A.Ş. AĞAOĞULLARI MADENCİLİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

21 TAV MAKEDONYA TAV GÜRCİSTAN AFYON BELEDİYESİ ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ESKİŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM A.Ş. COCA COLA A.Ş. CİNER YAYIN GRUBU DUMANKAYA MİNİMAL ACARLAR SİTESİ ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ KIRŞEHİR BELEDİYESİ BURSA YILDIRIM BELEDİYESİ GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ ESENYURT BELEDİYESİ YEŞİLYAMAÇ BELEDİYESİ TEKİRDAĞ BELEDİYESİ BAHÇELİEVLER BELEDİYESİ KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ TUZLA BELEDİYESİ SABİHA GÖKÇEN HAVAALANI ESENLER BELEDİYESİ BAYRAMPAŞA BELEDİYESİ BALIKESİR BELEDİYESİ SARIYER BELEDİYESİ GÖNEN BELEDİYESİ ANKARA İHRACATÇI BİRLİKLERİ MAYA RESİDENCE ŞİŞLİ BELEDİYESİ ANADOLU EĞİTİM VE SOSYAL YRD. VKF. KEŞAN BELEDİYESİ İPSALA BELEDİYESİ KAPAKLI BELEDİYESİ FLORANCE NIGHTINGALE HOSPITAL MASHATTAN PLAZA SOYAK SİTELERİ KUZU İNŞAAT GRUP PERPA TİC.MERKEZİ KAT MALİKLERİ YÖN.TEMSİL. ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ KOÇ ÜNİVERSİTESİ TÜRK HENKEL TEKFEN GRUP ANTHILL

22 PLAS ICE (KAR VE BUZ ÇÖZÜCÜ SOLÜSYON) YOL ÜZERİNDE BUZ OLUŞUMUNU VE KARIN YOL YÜZEYİNE YAPIŞMASINI ENGELLEYEN KİMYASAL BİR SIVIDIR. -70 o C YE KADAR DAYANIKLIDIR. ÇEVRE DOSTUDUR. Perpa Ticaret Merkezi B. Blok Kat:13 No:2442 Okmeydanı/İSTANBUL/TÜRKİYE TEL : FAX :

BOYA ÜRETİMİ YAPILAN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROJE DENETİMİ DEĞERLENDİRME RAPORU

BOYA ÜRETİMİ YAPILAN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROJE DENETİMİ DEĞERLENDİRME RAPORU T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI BOYA ÜRETİMİ YAPILAN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROJE DENETİMİ DEĞERLENDİRME RAPORU AĞUSTOS 2005 ÖNSÖZ Çalışma ve Sosyal

Detaylı

GOLD SUPER 20W-50 Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 139024 Hazırlama Tarihi: 18.10.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 18.10.2011. Benzinli Motor Yağı

GOLD SUPER 20W-50 Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 139024 Hazırlama Tarihi: 18.10.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 18.10.2011. Benzinli Motor Yağı Sayfa No: 1/18 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 139024 Ürün Tanımı 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Kullanım Alanı Benzinli Motor Yağı, üstün kaliteli baz yağlar

Detaylı

Kar ve Buz ile Mücadele Etmek Amacıyla Geliştirilen Daha Etkili ve Ekonomik Yeni Yöntemler

Kar ve Buz ile Mücadele Etmek Amacıyla Geliştirilen Daha Etkili ve Ekonomik Yeni Yöntemler Kar ve Buz ile Mücadele Etmek Amacıyla Geliştirilen Daha Etkili ve Ekonomik Yeni Yöntemler Perviz Ahmedzade, Mesude Yılmaz, Mehmet Yılmaz Fırat Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği

Detaylı

CEM II/A-M (P-L) 42,5 R PORTLAND KOMPOZE Ç

CEM II/A-M (P-L) 42,5 R PORTLAND KOMPOZE Ç Sayfa No: 1/22 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 173004 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Her türlü betonarme yapılar, kayar kalıp, tüner kalıp, ön germeli beton

Detaylı

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri NevPanel Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde 15.000 m 2 toplam alan ve 9.250 m 2 kapalı alanda kurulmuş olan 2.250.000 m 2 /yıl üretim kapasitesine

Detaylı

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 HAZIRLAYAN SABAHATİN ŞİMŞEK 1 2012 ANKARA İÇİNDEKİLER SAYFA 1.GİRİŞ 4 2. KİŞİSEL GÜVENLİK VE KAZA RİSKLERİ 4 2.1. İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin

Detaylı

Su Yalıtım ve Restorasyon Ürünleri

Su Yalıtım ve Restorasyon Ürünleri Su Yalıtım ve Restorasyon Ürünleri www.maxicoll.com Su ile Aranızda Maxicoll Var YAPI KİMYASALLARI SEKTÖRÜNDE YENİLİKÇİ ANLAYIŞ Maxicoll Kimya, Yapı Kimyasalları alanında 14 yıldır üretim yaptığı inşaat

Detaylı

Yalıtımın En Dogal Hali

Yalıtımın En Dogal Hali Yalıtımın En Dogal Hali İçindekiler sayfa Yalıtım hakkında 3 Neden DragonBoard? 6 DragonBoard un özellikleri 7 DragonBoard Sistemleri 9 Yükseltilmiş Zemin Sistemi 20 Diğer ürünler 21 DragonBoard teknik

Detaylı

DYNAFOAM BOARD XPS ISI YALITIM LEVHALARI. RoHS

DYNAFOAM BOARD XPS ISI YALITIM LEVHALARI. RoHS Enerji Tüketimini Azaltır. Isıl Konfor Sağlar. Sağlıklı Yaşam Sunar. İlk Yatırım ve işletme Maliyetlerini Azaltır. Çevrenin Korunmasına Katkı Sağlar. CFC-HCFC FREE RoHS TARİHÇE 20 yıllık tecrübesiyle,

Detaylı

MIKA. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 003 Hazırlama Tarihi: 13/03/2011 Yeniden Düzenlenme Tarihi: 13/03/2011

MIKA. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 003 Hazırlama Tarihi: 13/03/2011 Yeniden Düzenlenme Tarihi: 13/03/2011 Sayfa No: 1/12 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı CAS No 12001-26-2 EINECS No 310-127-6 EINECS Adı Mika Moleküler Formülü Al6H4K2O24Si6 Eş Anlamlılar "mica powder", "amber

Detaylı

ÜRÜN KILAVUZU. yapılarda altın koruma. www.stratakim.com

ÜRÜN KILAVUZU. yapılarda altın koruma. www.stratakim.com ÜRÜN KILAVUZU yapılarda altın koruma www.stratakim.com ZİRVE YAPI KİMYASALLARI ve KİMYA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Yulaflı Köyü Hacı Şeremet Mevkii, 4. Sok. No: 21/A Çorlu / TEKİRDAĞ - TÜRKİYE Tel: 0 282 771

Detaylı

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Sayfa: 1 BÖLÜM I... 4 GİRİŞ... 4 Kaynak nedir... 4 BÖLÜM II... 4 KAYNAK VE KESİM İŞİ TÜRLERİ... 5 1. GAZ KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM... 5 2. ELEKTRİK KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM İŞLERİ...

Detaylı

Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı

Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı Hakkımızda IPS PETROL ÜRÜNLERİ ENERJİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. 2010 yılından bu yana deneyimli kadrosu ile birçok yerli ve yabancı firma için danışmanlık ve temsilcilik

Detaylı

Peker Mah. 1704 Sk. 9/A No:12 Şehzadeler/MANİSA Tel/Fax:0 (236) 232 45 05 Web: www.doğusagrup.com.tr E-mail: sakinearig@dogusagrup.com.

Peker Mah. 1704 Sk. 9/A No:12 Şehzadeler/MANİSA Tel/Fax:0 (236) 232 45 05 Web: www.doğusagrup.com.tr E-mail: sakinearig@dogusagrup.com. Peker Mah. 1704 Sk. 9/A No:12 Şehzadeler/MANİSA Tel/Fax:0 (236) 232 45 05 Web: www.doğusagrup.com.tr E-mail: sakinearig@dogusagrup.com.tr Sizlere;Firmamız, DOĞU-SA GRUP YALITIM İNŞAAT GAYRİMENKUL İTHALAT&İHRACAT

Detaylı

YAĞ SÖKÜCÜLER. Konsantre Su Bazlı Yağ Sökücü. RESOLVER -EX Konsantre Su Bazlı Yağ Sökücü. Alkali Toz Yağ Alma Ürünü

YAĞ SÖKÜCÜLER. Konsantre Su Bazlı Yağ Sökücü. RESOLVER -EX Konsantre Su Bazlı Yağ Sökücü. Alkali Toz Yağ Alma Ürünü YAĞ SÖKÜCÜLER RESOLVER Yüksek Konsantre Su Bazlı Yağ Sökücü Su ile karıştırılarak kullanılan güçlü yağ sökücüdür. Tüm sanayi yağları üzerinde etkili ve hızlı sonuç verir. Katı yağlar, gıda yağları, gres

Detaylı

ÜRÜN GÜVENLİK BİLGİ FORMU MOTORİN DİZEL, MAZOT

ÜRÜN GÜVENLİK BİLGİ FORMU MOTORİN DİZEL, MAZOT Sayfa No : 1/6 1 MADDE /MÜSTAHZAR VE ŞİRKETİN TANIMI 1.1 Madde / Müstahzarın Tanıtılması Ürün Adı: Motorin Cas No : 68334-30-5 EINECS No : 269-822-7 1.2 Madde / Müstahzarın Kullanımı Dizel motorlu araçlarda

Detaylı

RİSK DEĞERLENDİRME BÜLTENİ

RİSK DEĞERLENDİRME BÜLTENİ 2014 RİSK DEĞERLENDİRME BÜLTENİ Hasar servisi ve underwriterlar için Mühendislik branşı risk ve hasar değerlendirmeleri Sayı: 2014/03 Ekol Sigorta Ekspertiz Hizmetleri Limited Şirketi Kasım 2014 Risk ve

Detaylı

MOTORİN, MOTORİN 10PPM, ULTRA EURO DİESEL. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011

MOTORİN, MOTORİN 10PPM, ULTRA EURO DİESEL. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011 Sayfa No: 1/14 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 123002 Ürün Kodu Q - 202 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Dizel motorlu araçlarda yakıt olarak kullanılır. Uçak

Detaylı

Kimyasal Risk Etmenleri

Kimyasal Risk Etmenleri Kimyasal Risk Etmenleri 1-KİMYASAL NEDİR? Tabii halde bulunan, Üretilen, Herhangi bir işlem sırasında veya atık olarak ortaya çıkan, Ürünün kalitesini artırmak için katkı maddesi olarak eklenen Her türlü

Detaylı

KİMYASALLAR VE TEHLİKELİ ATIKLAR

KİMYASALLAR VE TEHLİKELİ ATIKLAR KİMYASALLAR VE TEHLİKELİ ATIKLAR Tanımlar BİRİNCİ BÖLÜM Tanımlar, İlkeler Tehlikeli Atık: Bu el kitabında tehlikeli atık, atık ve Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği, TAKY olarak ifade edilecektir.

Detaylı

FUELOIL NO.6. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011

FUELOIL NO.6. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011 Sayfa No: 1/14 MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 123005 Ürün Kodu Q - 205 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Sanayide kazan ve fırın yakıtı olarak kullanılır. 1.3 Üretici/

Detaylı

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MADEN SEKTÖRÜNDE 6331 SAYILISI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MADEN SEKTÖRÜNDE 6331 SAYILISI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MADEN SEKTÖRÜNDE 6331 SAYILISI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU Bitirme Projesi Sertaç ALAN 131101326 Bölüm: İş Sağlığı ve Güvenliği Danışman Yrd. Doç.

Detaylı

Diyalog. Yangın yalıtımı can ve mal kaybını önler

Diyalog. Yangın yalıtımı can ve mal kaybını önler Diyalog Temmuz Ağustos Eylül 2013 Yangın yalıtımı can ve mal kaybını önler Yangın yalıtımı, yangının zararını en aza indirir, İzocam, Türkiye nin En Değerli Markaları Listesi nde yer aldı, Yangının çıkmasından

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU MOTORİN

GÜVENLİK BİLGİ FORMU MOTORİN 1. ÜRÜN VE FİRMA TANITIMI 1.1. Ürün Hakkında Bilgiler Ürün Adı : Motorin 1.2. Kullanımı/Uygulama Alanı Dizel motorlu araçlarda yakıt olarak kullanılır. Uçak yakıtı, temizlik maddesi ve solvent olarak kullanılmaz.

Detaylı

Isı Yalıtım Ürünleri

Isı Yalıtım Ürünleri Isı Yalıtım Ürünleri www.stroton.com STROTON 2000 yılında kurulan STROTON; yüksek kalitede ısı yalıtımı sağlayan ürünlerin yanı sıra ülkemizin ilk ve tek ICF konut sistemi üreten modern tesisidir. Yüksek

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME HAVA KANALI YALITIMI ANKARA 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul / kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Teknik-Kimyasal Ürünler

Teknik-Kimyasal Ürünler Teknik-Kimyasal Ürünler Temizleme Kimyasalları Asit bazlı temizleme kimyasalları Nötr temizleme kimyasalları Alkali bazlı temizleme kimyasalları XYLOQUAT Temizleme Sistemi Çözücü (Uçucu) Temizleyiciler

Detaylı

Doç.Dr.İlgin KURŞUN ilginkur@istanbul.edu.tr

Doç.Dr.İlgin KURŞUN ilginkur@istanbul.edu.tr KİMYASAL TEHLİKELER Doç.Dr.İlgin KURŞUN ilginkur@istanbul.edu.tr İşyerinde sağlığı olumsuz etkileyebilecek kimyasal risk etmenleri: Tozlar: Sınıflandırılması (organik tozlar, inorganik tozlar) Mesleki

Detaylı

arıtma çamuru, çimento ve uçucu kül kullanılarak katılaştırılmıştır. Katılaştırma işleminde çimento, uçucu kül ve çimento ve uçucu kül birlikte

arıtma çamuru, çimento ve uçucu kül kullanılarak katılaştırılmıştır. Katılaştırma işleminde çimento, uçucu kül ve çimento ve uçucu kül birlikte I.GİRİŞ Dünyada ve ülkemizde hızla artan sanayileşmeye paralel olarak, oluşan atık miktarı da gün geçtikçe artmaktadır. Oluşan atıkların uzaklaştırılması, atığı oluşturan sanayiciyi olduğu kadar, idarecileri

Detaylı