ENDÜSTRİYEL ATIKSU ARITMA SİSTEMLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ENDÜSTRİYEL ATIKSU ARITMA SİSTEMLERİ"

Transkript

1 ENDÜSTRİYEL ATIKSU ARITMA SİSTEMLERİ Sırasöğütler, Çelikoğlu Cad. No:145 Çayırova, 41410, GEBZE Faks:

2 VAKUM TEKNOLOJİLİ EVAPORATÖRLER-KONSANTRATÖRLER C&G firması tarafından imal edilen Evaporatörler, farklı çalışma kaynaklarında oluşan atıksuyun içerisindeki yabancı madde kalıntılarından arındırılması amacıyla kullanılır. Sanayiden kaynaklanan yüksek miktardaki bu yabancı maddelerin konsantrasyonu, normal şartlarda ciddi miktarda enerji kaybına yol açar. Kullandığımız Evaporasyon Teknolojisi sayesinde, kombi sistemli ısı pompası ile oluşturulan vakum şartları altında, bu enerji sarfiyatı minimum seviyeye indirilir. Özel tasarlanmış Vakum Pompası ile oluşturulan Vakumlama, Boyler içerisinde 33 mbar basınç oluşmasını sağlar. Bu basınçta su bileşeninin 35 C gibi düşük bir sıcaklıkta kaynaması sağlanır. Bu çalışma şartlarında yabancı konsantrasyon ve maddelerin sudan ayrışması için gerekli ısı, ısı-pompası prensibi ile çalışan kapalı-devre soğutma çevriminde üretilir. Vakumlu Evaporatörler genellikle bu işlemi yapmak için elektrik enerjisi kullanırlar. Ancak enerji kaynağı olarak metan ve GPL gibi alternatif kaynakların kullanımı da söz konusudur. Bu durumda, sıvının evapore edilmesi için bir miktar sıcak su yada düşük basınçta su buharı gereksinimi doğar. Aksi halde uygun bir su ısıtıcısı kullanmak gerekir. Bu durumda aynı zamanda nihai ürünü elde etmek için yoğuşmayı sağlamak amacıyla bir miktar da soğuk su ihtiyacı doğar. Aksi durumda soğutma kulesi kullanmak gerekir. C&G evaporatörlerinin en sık kullanıldığı uygulama alanları şunlardır; Galvanizleme Atıksuyun arıtılması ve Geri-kazanımı; İyon değiştirme tesislerinin eluatlarının arıtılması ve Geri-kazanımı; Membran Tesislerindeki konsantrasyon solüsyonlarının arıtılması ve Geri-Kazanımı; Kıymetli metallerin Geri-Kazanımı; Nikel Banyolarının Geri-Kazanımı; Krom Banyolarının Geri-Kazanımı; Petrokimya Atık Emülsiyonlu yağların Konsantre edilmesi; Solventlerin Geri-Kazanımı; Glikollerin Geri-Kazanımı; Suyun Organik Bileşenlerine Ayrılması;

3 Gıda Atıksuyun saflaştırılması ve Geri-Kazanımı; Solventlerin Geri-Kazanımı; Meyve sularının konsantre edilmesi; Sebze sularının konsantre edilmesi; Süt serumu ve protein içeriklerinin konsantre edilmesi; Demir-Çelik Sanayi Atıksuların arıtılması ve Geri-Kazanımı; Fotoğrafçılık Atıksuların arıtılması ve Geri-Kazanımı; Geliştirme ve Rötuş Banyolarının konsantre edilmesi ve Geri-Kazanımı; Tıbbi Atıksuların arıtılması ve Geri-Kazanımı; Solventlerin arıtılması ve Geri-Kazanımı; Her uygulama ve her bir sektöre yönelik farklı model Evaporatörler, C&G Endüstriyel Arıtma Sistemlerinin üretim gamında bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla: V-NT : Saf Su Üretim Kapasitesi günlük 100 lt. den lt. ye kadar değişmektedir. İç kısmı spiral şeklindeki yüksek sıcaklık ısıtıcı eşanjörü bulunan dikey olarak geliştirilmiş Evaporatörlerdir. Bu Evaporatörler, dışarıya pompalanabilen ve hızlıca, ısıtıcıdan uygun bir açık santrifüj pompa ile drene edilebilen konsantre solüsyon üretirler. Evaporatörlerin gövde (eşanjör, ısıtıcı, vs.) ve ayarlama-yönlendirme (valfler, pompalar vs.) bileşenleri, yoğuşturulacak sıvının fiziksel ve kimyasal özelliklerine bağlı olarak farklı malzemelerden üretilirler. ES : Saf Su Üretim Kapasitesi günlük 100 lt den 1000 lt. ye kadar değişmektedir. Bunlar, ısıtıcının dışında bulunan ve çelik bir ceketten imal bir ısı eşanjörü bulunan yatay Evaporatörlerdir. Bu Evaporatörler ısıtıcıdan manuel olarak alınan kuru konsantre solüsyon üretirler. Evaporatörlerin gövde (eşanjör, ısıtıcı, vs.) ve ayarlama-yönlendirme (valfler, pompalar vs.) bileşenleri, konsantre edilecek sıvının fiziksel ve kimyasal özelliklerine bağlı olarak farklı malzemelerden üretilirler MULTI EFFECT (Çok Etkili) EVAPORATÖRLER: Saf Su Üretim Kapasitesi 24 saatte lt den lt. ye kadar değişmektedir. Çok kademeli yada çok etkili Evoporatörlerde ana enerji kaynağından beslenen birincil bir boyler ile seri şekilde bağlı bunu takip eden 1 yada 2 tane daha Boyler bulunur. Sondaki boylerler daha önceki boyler in ürettiği buhar ile çalışır ve nihayet sonda bulunan bir kondenser (yoğuşturucu) ya bağlanırlar.

4 Bu teknik düzenleme özellikle yüksek miktarda sıvı işlenmesinde ve mevcut enerji kaynağının (sıcak su, buhar, propan gazı vs. enerji kaynakları) kullanımının mümkün olması durumunda avantajlıdır. Bu teknolojide enerji verimliliği çok yüksektir ve ciddi oranlarda tasarruf sağlanır. C&G Evaporatörlerinin Avantajları; Vakum Teknolojili Evaporatör üretiminde öncü olan firmamızın ürettiği sistemlerde kullanılan ileri teknoloji minimum Atıksu da sıfır sıvı atık prensibi ile çalışır. C&G Sisteminin ana Avantajları şunlardır: Çok kompakt tasarım Tam otomatik çevrim kontrolü Elektrik hattından yada Akım Jeneratöründen beslenme Düşük enerji sarfiyatı Dumansız ve kokusuz Nihai üründe tam sabit parametreler 24 saatlik performans Özel isteklere uyarlanabilir tasarım Bu sistemin çevreye olumsuz etkisi ve zararlı atığı sıfır dır. Tüm atıklar EPA,CEE kanun ve yönetmeliklerine uygundur, aynı zamanda size şu kazanımları sağlar: Atık suyu iyileştirerek ve sisteme Geri Kazanımını sağlayarak Toplam Su Sarfiyatınızın Azalmasını sağlar; Zararlı Atıkların konsantre edilerek Atık Maliyetlerinizin % 90 a kadar düşürülmesini sağlar; Yüzey işleme işlemlerinde kullanılan (altın, platin, nikel vb.) Kıymetli Metallerin Geri Kazanımını sağlar; Çevreye zaralı atıklarınızdan dolayı çevreden sorumlu yerel idarelerin size Cezai Yaptırım uygulama riskini ortadan kaldırır; Çevreye duyarlı üretim ve ekolojik geri dönüşümden dolayı Firmanızın İmajı artar.

5 V-NT Serisi Vakum Evaporatörleri: Kompresör (C1) soğutma sıvısını sıkıştırır. Sıkıştırmanın etkisi ile soğutma sıvısı ısınır ve, C sıcaklık ve bar ( Mpa) basınçta yüksek sıcaklıkta buhar haline gelir. Sıvının aşırı kaynayarak saf su kalitesini düşürmesini engellemek için, sıvı, Boyler in alt kısmına yerleştirlmiş Isık Eşanjörü ne (E1) gönderilmeden önce hava ile soğutma sağlayan harici bir Eşanjör den (DS) geçirilir. Bu safhada, örneğin bar basınçtaki nemli buhar ile sıvı, Isı Eşanjörüne gönderilmeye hazırdır. Burada, ısıtıcı tasarımından kaynaklanan gözenekli yapısı sayesinde, arıtılacak sıvı ile temasta kalarak ısıyı içine alır. Arıtmanın bu ilk kademesinde solüsyon sıvı halden buhar haline geçer. Isı Eşanjöründen (E1) çıkan sıvı, yüksek basınçtaki nemli buhar halindedir. Daha sonra hava ile soğutulacağı Ana Eşanjör den (SL) geçer. Yoğuşturma odasında bulunan ikinci ısı eşanjörü ne (E2) ulaşmadan önce sıvı, termostatik bir valf (V1) sayesinde genleştirilir. Boyler tarafından üretilen su buharı, ısısını soğuk sıvıya bırakacağı ve daha sonra bu termostatik valfe gideceği Yoğuşma odasının soğuk olan üst bölgesinden geçer. Bu ısı alış-verişi hem su buharının yoğuşmasını, hem de daha sonra kompresör ün (C1) emiş kısmına geri döndürülecek olan soğutma sıvısının 6 bar gibi düşük bir basınçta yoğuşturulmasını sağlar. Saf su, yüzeyden sıvı halde elde edilir ve santrifüj bir pompa ile (P4) deşarj edileceği rezervuara (S2) gönderilir. Sistem uygun bir pompa (P1) yardımı ile, arıtılmış su tankının rezervuarından (S2) Boyler deki havanın emişini sağlayarak, Vakumlu bir şekilde korunur. Boyler deki bu vakumun (D1) etkisi ile, arıtılacak sıvı, ilave bir pompa kullanmadan, ısı transferini optimum seviyede tutacak şekilde sürekli emilir. Soğutma çevriminde HFC nin de üstünde daha çevreci bir gaz olan R407C kullanılır.

6 E2 S2 V1 S1 SL D1 Refr. in Refr. out E1 P1 P4 DS DISTILLATE DELIVERY C1 F P2 this document is C&G' s property and it shall neither be reproduced, copied, disclosed to others, nor used for any purpose other than that for wich it is specifically furnished without the prior written consent of C&G. WASTEWATER CONCENTRATE DELIVERY C&G DEPURAZIONE INDUSTRIALE S.r.l. Via 1 Maggio s.n.c ROSANO - RIGNANO S/A FIRENZE TITLE: SCHEMA DI FUNZIONAMENTO SCALE: JOB: DATE: DWG Nr.: 10/01/02 FIG: 8.1 MODEL V-NT Kapasite litre/saat TOPLAM MOTOR GÜCÜ (kw) ABSORBE EDİLEN GÜÇ (kw) ÖLÇÜLER (yaklaşık) (U X G X Y) (mm) 150 6, X 900 X , X 900 X , X 900 X , X 1100 X , X 1100 X , X 1200 X , X 1200 X , X 1300 X , X 1800 X , X 1800 X , X 2200 X , X 2100 X X 2100 X X 2200 X 4000 Tüm birimler C & G tarafından ölçümlenmiş olup Avrupa Makina Yönetmeliği 89/392 CEE ye uygundur.

7 ES Serisi Vakum Evaporatörleri: T Kompresör (C1) soğutma sıvısını sıkıştırır. Sıkıştırmanın etkisi ile soğutma sıvısı ısınır ve, C sıcaklık ve bar ( Mpa) basınçta yüksek sıcaklıkta buhar haline gelir. Bu safhada sıvı, ısıtıcı tasarımından kaynaklanan gözenekli yapısı sayesinde, arıtılacak sıvı ile temasta kalarak ısıyı içine alacağı, Isı Eşanjörüne (E1) gönderilmeye hazırdır. Arıtmanın bu ilk kademesinde solüsyon sıvı halden buhar haline geçer. S1 Uscita Distillato V1 EJ Refr. in Refr. out SL D1 E1 F C1 Ingresso prodotto da trattare P1 Uscita Concentrato Denominazione: " Schema generale di funzionamento" Cliente: Dis. n : Scala: Via 1 Maggio, Rosano- Rignano Sull'Arno (FI) Data: "11/12/2002" Rif. Disegno: Il presente disegno è di proprietà della C&G S.r.l. ne è vietata la riproduzione e la diffusione a terzi, senza autorizzazione della C&G S.r.l. Isı Eşanjöründen (E1) çıkan sıvı, yüksek basınçtaki nemli buhar halindedir. Daha sonra hava ile soğutulacağı Ana Eşanjör den (SL) geçer. Yoğuşturma odacığında bulunan ikinci ısı eşanjörü ne (E2) ulaşmadan önce sıvı, termostatik bir valf (V1) sayesinde genleştirilir. Boyler tarafından üretilen su buharı, ısısını soğuk sıvıya bırakacağı ve daha sonra termostatik valfe gideceği Yoğuşma odasının soğuk olan üst bölgesinden geçer. Bu ısı alış-verişi hem su buharının yoğuşmasını, hem de daha sonra kompresör ün (C1) emiş kısmına geri döndürülecek olan soğutma sıvısının 6 bar gibi düşük bir basınçta yoğuşturulmasını sağlar.

8 Saf su, yüzeyden sıvı halde elde edilir ve santrifüj bir pompa ile (P1) deşarj edileceği rezervuara (S1) gönderilir. Sistem uygun bir pompa (P1) yardımı ile, arıtılmış su tankının rezervuarından (EJ) Boyler deki havanın emişini sağlayarak, Vakumlu bir şekilde korunur. Boyler deki bu vakumun (D1) etkisi ile, arıtılacak sıvı, ilave bir pompa kullanmadan, ısı transferini optimum seviyede tutacak şekilde sürekli emilir. Soğutma çevriminde HFC nin de üstünde daha çevreci bir gaz olan R407C kullanılır. MODEL ES Kapasite litre/saat MOTORLARIN TOPLAM GÜCÜ (kw) ABSORBE EDİLEN GÜÇ (kw) ÖLÇÜLER (yaklaşık) (U X G X Y) (mm) 100 4, X 900 X , X 1150 X , X 1250 X , X 1600 X , X 1700 X , X 2000 X 2400 Tüm birimler C & G tarafından ölçümlenmiş olup Avrupa Makina Yönetmeliği 89/392 CEE ye uygundur. Vakum Evaporatörleri: Çok Kademeli Evaporatörler Serisi Bu işlem bir seri kademelerden oluşur ve çalışma prensibi, çevre basıncını uygulamalarına göre farklı kademelerde düşürmektir. Bu da ilk kademeden sonra ilave bir ısı kullanmadan solüsyonun etkili bir şekilde kaynamasına yol açar. İlk kademede üretilen buhar, ısısını evaporasyon için ikincide bırakır ve boruların içinde yoğuşur. Bu işlem tekrar ederek sürer. Kademeler arttıkça, harici ısı ihtiyacı azalır.

9 T = T1 T = T2 T = T3 P = P1 P = P2 P = P3 TORRE EVAPORATIVA P5 E 4 EV1 EV2 EV3 ARIA E 1 E 2 E 3 P1 P2 P3 P4 PRODOTTO DA TRATTARE SCARICO CONCENTRATO P6 P7 P8 SCARICO DISTILLATO CALDAIA this document is C&G' s property and it shall neither be reproduced, copied, disclosed to others, nor used for any purpose other than that for wich it is specifically furnished without the prior written consent of C&G. METANO O ALTRO C&G T IT LE: DEPURAZIONE INDUSTRIALE S.r.l. Via 1 Maggio s.n.c ROSANO - RIGNANO S/A SCHEMA DI FUNZIONAMENTO FIRENZE SCALE: JOB: DATE: 08/11/01 DWG Nr.: FIG:12.3 Çok Kademeli evaporasyon üç evaporatörden oluşur.: "EV1", "EV2", "EV3" günlük 12 m 3 saf su üretebilir. İhtiyaç duyulan enerji miktarını azaltmak için evaporatörlerin sıcaklığı ve basıncı azalır: T1> T2> T3 ve P1> P2> P3 Solüsyon her evaporatöre de pompalanır. Her kademede bir Isı Eşanjörü bulunur ("E1, E2", "E3"). Boyler tarafından üretilen ısı "E1" eşanjörüne yönlendirilir, bu buhar yoğuşur ve toplanan solüsyonun "EV1 kademesinde evaporasyonunu sağlar. İlk kademede üretilen buhar, ikinci kademede enerji kaynağı olarak ve ikinci kademede üretilen buhar ise üçüncü kademede enerji kaynağı olarak kullanılır. "EV3" kademesinde üretilen buhar "E4" eşanjöründe, soğutma kulesi ile yoğuşturulur. Boyler tarafından üretilen Isı, ilk kademede ihtiyaç duyulan ısının bir işlevidir. Boyler, bir brülör ve iç ısı eşanjöründen oluşur. Buhar soğutma kulesinde yoğuşur. Kule, daire yada dikdörgen kesitli derin bir tanktan oluşur. Kondenzasyondan sonra, soğutma suyu kulede hava tarafından soğutulur: yukarıdan bırakılan su aşağıdan gelen hava ile karşılaştırılarak soğutma sağlanır.

Endüstriyel atık su arıtma tesisleri

Endüstriyel atık su arıtma tesisleri I T A L Y I T A L Y Endüstriyel atık su arıtma tesisleri C&G Depurazione Industriale SRL atık su saflaştırma endüstrisinde 1971 den beri hizmet vermektedir. Tasarımlardan kazanılan ustalık bilgisi ile

Detaylı

ERApower BASINÇLI HAVA TEKNİĞİ EĞİTİM NOTLARI

ERApower BASINÇLI HAVA TEKNİĞİ EĞİTİM NOTLARI BASINÇLI HAVA TEKNİĞİ EĞİTİM NOTLARI Atmosferik Havanın Bileşimi Oksijen 21% Diğer Gazlar 1% arkon GT Azot 78% Temel Tanım Günümüzde basınçlı hava elektrik enerjisi ile birlikte endüstride ve atölyelerde

Detaylı

2.1 TERMİK SANTRAL NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?

2.1 TERMİK SANTRAL NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR? 14 2.1 TERMİK SANTRAL NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR? Yanmayla ortaya çıkan ısı enerjisinden elektrik enerjisi üreten merkez. Yanma, bir kazan yada buhar üretecinde gerçekleştirilir ve suyun buhara dönüştürülmesini,

Detaylı

BASINÇLI HAVA SİSTEMLERİ

BASINÇLI HAVA SİSTEMLERİ HİLMİ ÖZTEMİR MAKİNE MÜH. EVD ENERJİ YÖNETİMİ r01_01092010-1- Basınçlı hava, dış ortamdan alınan havanın bir kompresörde belli bir oranda sıkıştırılmasıyla elde edilir. Basitliği, kolay elde edilebilirliği

Detaylı

T.C. HARRAN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ SOĞUTMA VE KLİMA TEKNİĞİ. DersNotları PROF. DR. HÜSAMETTİN BULUT

T.C. HARRAN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ SOĞUTMA VE KLİMA TEKNİĞİ. DersNotları PROF. DR. HÜSAMETTİN BULUT T.C. HARRAN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ Makine Mühendisliği Bölümü SOĞUTMA VE KLİMA TEKNİĞİ DersNotları PROF. DR. HÜSAMETTİN BULUT Şanlıurfa-2011 İÇİNDEKİLER ÖZET.. i ABSARTCT. ii ÖNSÖZ-TEŞEKKÜR..

Detaylı

KONYA SANAYİSİNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ

KONYA SANAYİSİNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ 1 2 KONYA SANAYİSİNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ Serhat KARYEYEN 1, Muharrem H.AKSOY 2, Muammer ÖZGÖREN 2, Saim KOÇAK 2 1 Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü 2 Selçuk Üniversitesi

Detaylı

Hüseyin KILIÇ YÜKSEK LİSANS MAKİNE EĞİTİMİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 2006 ANKARA

Hüseyin KILIÇ YÜKSEK LİSANS MAKİNE EĞİTİMİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 2006 ANKARA GÜNEŞ ENERJİSİ DESTEKLİ ISI POMPASININ TASARIMI, İMALATI VE PERFORMANS DENEYLERİ Hüseyin KILIÇ YÜKSEK LİSANS MAKİNE EĞİTİMİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 2006 ANKARA GÜNEŞ ENERJİSİ DESTEKLİ

Detaylı

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GÜNEŞ ENERJİSİ DEPOLAMA OLANAKLARI VE BİR YÖNTEMİN DEĞERLENDİRİLMESİ Mehmet Hakan UZUN YÜKSEK LİSANS TEZİ Makina Mühendisliği A.B.D. Danışman: Prof. Dr.-İng.

Detaylı

Isıtma. Katalogu İKLİM KONFORU. Tüm Mevsimlerde SON KULLANICILAR İÇİNDİR. Isıtma. Klima. Merkezi Sistemler. Soğutma

Isıtma. Katalogu İKLİM KONFORU. Tüm Mevsimlerde SON KULLANICILAR İÇİNDİR. Isıtma. Klima. Merkezi Sistemler. Soğutma SON KULLANICILAR İÇİNDİR Isıtma Tüm Mevsimlerde İKLİM KONFORU Katalogu Isıtma Klima Merkezi Sistemler Soğutma Isıtma - Sıcak kullanım suyu - Soğutma Daikin Altherma, YÜKSEK VERİMLİ ÇÖZÜMLER konutlarda

Detaylı

SU SOĞUTMALI CİHAZLARDAN ISI GERİ KAZANIMI. AQUA Serisi Su Soğutmalı Soğutma Grubu. Temmuz 2013 Sayı 52. Carrier Su Soğutma Grupları ve Su Soğutma

SU SOĞUTMALI CİHAZLARDAN ISI GERİ KAZANIMI. AQUA Serisi Su Soğutmalı Soğutma Grubu. Temmuz 2013 Sayı 52. Carrier Su Soğutma Grupları ve Su Soğutma Sayın Okurumuz, Bu bültenle, çalışma alanımızda Alarko Carrier ve iş ortaklarımızın teknik ve geliştirme çalışmalarımızın açıklandığı makaleleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Amacımız bir süre sonra okurlarımızın

Detaylı

Kompakt Boyutlar, Yüksek Kapasite

Kompakt Boyutlar, Yüksek Kapasite Logamax Buderus Plus GB162 Yoğuşmalı Duvar Kazan Tipi Yoğuşmalı Kazan 65-100 kw Logamax plus GB162 Kompakt Boyutlar, Yüksek Kapasite 1 Logamax plus GB162 Performansı, memnuniyetinizi artıracak. Kaliteli

Detaylı

%100 YERLİ ÜRETİM. Isı Eşanjörü Seçmemizin Faydaları. www.experphe.com

%100 YERLİ ÜRETİM. Isı Eşanjörü Seçmemizin Faydaları. www.experphe.com HAKKIMIZDA Exper makine sanayi, 2000 yılında paslanmaz çelik ürünler üretmeye ve Plakalı ısı eşanjör üretmeye başlamıştır. Firma olarak her zaman için en büyük amacımızın da üretim kalitelimizi arttırmak

Detaylı

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Y. ÇINAR, 2011 T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ KATI OKSİT YAKIT PİLİ KOJENERASYON SİSTEMLERİNİN KONUTLARDA UYGULANMASI YUSUF ÇINAR NİĞDE

Detaylı

Dünya ile Güneş arasındaki mesafe 150 milyon km'dir. Dünya'ya güneşten gelen enerji, Dünya'da bir yılda kullanılan enerjinin 20 bin katıdır.

Dünya ile Güneş arasındaki mesafe 150 milyon km'dir. Dünya'ya güneşten gelen enerji, Dünya'da bir yılda kullanılan enerjinin 20 bin katıdır. 62 5.1 GÜNEŞ ENERJİSİ VE TEKNOLOJİLERİ Güneş enerjisi, güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile (hidrojen gazının helyuma dönüşmesi) açığa çıkan ışıma enerjisidir. Dünya atmosferinin dışında güneş

Detaylı

Güneş enerjisi teknolojileri yöntem, malzeme ve teknolojik düzey açısından çok çeşitlilik göstermekle birlikte iki ana gruba ayrılabilir:

Güneş enerjisi teknolojileri yöntem, malzeme ve teknolojik düzey açısından çok çeşitlilik göstermekle birlikte iki ana gruba ayrılabilir: Güneş enerjisi santrali Güneş enerjisi santralleri, güneş ışığından gelen enerji parçacıklarını elektrik enerjisine çeviren santrallerdir. Santrallerde, hesap makinelerindekine benzer fakat büyük ebatlarda

Detaylı

Basınçlı hava teknolojisi. Temel ilkeler ve öneriler

Basınçlı hava teknolojisi. Temel ilkeler ve öneriler Basınçlı hava teknolojisi Temel ilkeler ve öneriler Basınçlı hava maliyetinizi biliyor musunuz? Kesin olarak bilmek istiyorsanız, bizden basınçlı hava ihtiyaç analizi (ADA) talebinde bulunun. Ayrıntılı

Detaylı

ÇAMUR KURUTMA TEKNOLOJİLERİ

ÇAMUR KURUTMA TEKNOLOJİLERİ ÇAMUR KURUTMA TEKNOLOJİLERİ BANT TİPİ ÇAMUR KURUTMA SİSTEMİ: REDCO RBD SERİSİ 1. Genel: REDCO RBD serisi bant kurutma üniteleri, yüksek verimli çamur kurutma sistemidir. RBD serisi bant kurutma tesisinin

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Kombiler 4-10 Şofben 11-12 Termosifonlar 13-20 Ani su ısıtıcıları 21-23 Teknik bilgiler 24-29

İÇİNDEKİLER. Kombiler 4-10 Şofben 11-12 Termosifonlar 13-20 Ani su ısıtıcıları 21-23 Teknik bilgiler 24-29 ISITICILAR 2013 1 İÇİNDEKİLER Kombiler 4-10 Şofben 11-12 Termosifonlar 13-20 Ani su ısıtıcıları 21-23 Teknik bilgiler 24-29 Elini sıcak sudan soğuk suya sokmayı sevmeyenlere, kış insanı değilim, ben sıcak

Detaylı

CMS JANT KOMPRESÖR MOTORU SOĞUTMA HAVASI ATIK ISISININ DEĞERLENDİRİLMESİ

CMS JANT KOMPRESÖR MOTORU SOĞUTMA HAVASI ATIK ISISININ DEĞERLENDİRİLMESİ T.C DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ CMS JANT KOMPRESÖR MOTORU SOĞUTMA HAVASI ATIK ISISININ DEĞERLENDİRİLMESİ BİTİRME PROJESİ VOLKAN DEMİRCİ Projeyi Yöneten Doç.

Detaylı

Journal of Engineering and Natural Sciences Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi

Journal of Engineering and Natural Sciences Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi Journal of Engineering and Natural Sciences Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi Invited Review Paper / Çağrılı Derleme Makalesi COMBINING TREND OF RENEWABLE ENERGY SOURCES Sigma 27 60-82, 2009 Olcay KINCAY

Detaylı

YAPILARDA OTOMASYON ve ENERJİ YÖNETİMİ (AKILLI YAPILAR)

YAPILARDA OTOMASYON ve ENERJİ YÖNETİMİ (AKILLI YAPILAR) İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ / YAPI İŞLETMESİ II. ÖĞRETİM TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI YAPILARDA OTOMASYON ve ENERJİ YÖNETİMİ (AKILLI YAPILAR) Prof.Dr. Olcay KINCAY Yrd.Doç.Dr. Handan ÇUBUK Yrd.Doç.Dr. Derya ÖZKAN

Detaylı

Eğitim Elkitabı. Soğutucu Klima

Eğitim Elkitabı. Soğutucu Klima Eğitim Elkitabı Soğutucu Klima 12/2000 Eğitim Elkitabı Đçindekiler Đçindekiler 1 Termodinamiğin Temelleri... 1-1 1.1 Giriş... 1-1 1.2 Sıcaklık... 1-1 1.3 Basınç... 1-1 1.3.1 Hava Basıncı... 1-2 1.3.2

Detaylı

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler Uygulama Broşürü Uygulama alanları sayfa 10 Referanslar sayfa 14 Satış sonrası hizmetler sayfa 38 2 Uygulama Alanları Tüm uygulama alanları için doğru çözümler

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME SOĞUK SU HAZIRLAMA (CHİLLER) GRUBU MONTAJI ANKARA 2008 Milli Eğitim

Detaylı

qwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq

qwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq qwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI Ders Notları wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq

Detaylı

Villavent Konut Havalandırma Sistemleri

Villavent Konut Havalandırma Sistemleri Fanlar Isı Geri Kazanım Üniteleri Soğutma Grupları ve Klimalar Hava Dağıtım Ürünleri Hava Perdeleri ve Isıtma Ürünleri Villavent Konut Havalandırma Sistemleri Systemair den akıllı havalandırma çözümleri

Detaylı

Hayatı Isıtan Teknolojiler.

Hayatı Isıtan Teknolojiler. Hayatı Isıtan Teknolojiler. www.mimsangrup.com.tr Ürün Kataloğu 2015 İçerik HAKKIMIZDA Mimsan Grup... 04 Mimsan Isı Teknolojisi... 05 Mimsan Üstün Özelliklerimiz... 06 MERKEZİ ISITMA SİSTEMLERİ Gaz Yakıtlı

Detaylı

ATIK ÇAMURU TERMAL KURUTMA VE YAKMA TESİSİ

ATIK ÇAMURU TERMAL KURUTMA VE YAKMA TESİSİ 1- PROJENİN ÖZELLİKLERİ a) Projenin İş Akış Şeması, Kapasitesi, Kapladığı Alan, Teknolojisi, Çalışacak Personel Sayısı. Proje; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi GASKİ Genel Müdürlüğü nün bünyesinde bulunan

Detaylı

Doç. Dr. Hüsamettin BULUT Ocak, 2011, Şanlıurfa

Doç. Dr. Hüsamettin BULUT Ocak, 2011, Şanlıurfa BUHAR KAZANLARI DERS NOTLARI Doç. Dr. Hüsamettin BULUT Ocak, 2011, Şanlıurfa BUHAR KAZANLARI DERS NOTLARI Doç. Dr. Hüsamettin BULUT Buhar nedir? Buhar: Suyun gaz durumuna denir. Su ve dolayısıyla buhar

Detaylı

Absorbsiyonlu soğutma sistemleri ile egzoz gazı atık ısısından faydalanarak otobüs kliması sistemleri için kaynatıcı tasarımı

Absorbsiyonlu soğutma sistemleri ile egzoz gazı atık ısısından faydalanarak otobüs kliması sistemleri için kaynatıcı tasarımı BAÜ FBE Dergisi Cilt:12, Sayı:1, 136-152 Temmuz 2010 Absorbsiyonlu soğutma sistemleri ile egzoz gazı atık ısısından faydalanarak otobüs kliması sistemleri için kaynatıcı tasarımı Enver YALÇIN 1, Arzu KAVAKLI

Detaylı