10 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 22. teknoloji 17. Aralık 2013

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "10 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 22. teknoloji 17. Aralık 2013"

Transkript

1 moda 01 bakım 05 dekorasyon 10 seyahat 13 teknoloji 17 müzeler ve ören yerlerimiz 22 Aralık 2013

2 Moda PARTİ ZAMANI Yeni yıl demek kutlama demektir e merhaba derken ne giydiğiniz de önemlidir. Yeni bir yıla merhaba derken elbisenizi seçmeden önce, tüyolarımıza bir göz atın deriz

3 Özel gecelerde ve davetlerde ne giyeceğini düşünmek herkesin ortak endişesidir. Ailemiz ve sevdiğimiz dostlarımızla bir arada olacağımız bu gecelerde kendimizi iyi hissetmek için en önemli kriterlerden biri de taşıdığımız kıyafetin, içimize de sinmesidir. Sürekli bir yerini çekiştirdiğimiz, içinde kendimizi rahatsız hissettiğimiz bir elbise, bluz ya da pantolon bütün bir geceyi kabusa çevirebilir. Bu nedenle elbise seçiminde sadece birkaç noktaya dikkat etmek mükemmel bir görünümün anahtarı olabilir. Kıvrımlı hatlara sahipseniz Eğer kilonuz idealin biraz üzerindeyse ve kıvrımlı hatlara sahipseniz, elbise alırken omuzlarınızı açıkta bırakacak modelleri tercih etmelisiniz. Beden ölçünüzün bu seçimi yaparken bir önemi kalmaz; straplez elbiselerle beden boyunuzu da daha uzun göstermiş olursunuz. Eğer basenleriniz genişse, dikkati omuzlarınıza çekeceğiniz için ufak bir göz aldatmacası ile fazla kilolarınızı saklama şansınız da olur. Üst bedeniniz genişse Özellikle göğüs bölgesi ile sorunlar yaşıyorsanız, bu başlık sizleri ilgilendiriyor. Hanımların pek çoğu abiye elbise alırken göğüs bölgesinden şikayetci olurlar. Normal kabul edilen bedenin üstünde bir göğüs yapınız varsa sizin için tavsiyemiz kesinlikle tek renk seçimi yapmanız olacaktır. Yani elbiseniz düz ve tek renk olmalı. Bu durum sizi hem olduğunuzdan uzun hem de daha ince gösterecektir. Sırtı açıkta bırakan ya da straplez elbiseler ise kaçınmanız gereken modellerdir. Uzun kolyeler ya da eşarplarla da dikey bir çizgi oluşturarak yine daha ince bir görünüm yakalayabilirsiniz.

4 Atletik olanlar Atletik bir yapıya sahip olmak pek çok kadının hayalidir. Yalnız konu şık bir gece kıyafeti giymeye geldiğinde daha dişi bir görünüm çoğu zaman tercih edilir. Atletik yapıda olan bayanlar için de diledikleri görünümü elde edebilecekleri seçenekler mevcuttur. Öncelikle derin yaka bluz ya da elbiseler daha kadınsı bir görünüm için ilk ipucu olabilir. Bele kemer takmak da kıvrımlı bir görünüme sahip olmak için tercih edilebilir. Hamileyseniz Özellikle hamileler için özel davetlerde kıyafet seçimi çok zor olabilir. Hamile bayanların öncelikle bedenleri ile barışık olmaları gerekir. Drapelerle bezenmiş bir elbise hamileler için idealdir. Eğer kollarınız ve bacaklarınız inceyse, onları gizlememeli ve açığa çıkaran modelleri giymelisiniz. Renk olarak koyu veya gölgeli tonları, yine model olarak da mide veya göğüs altından kemerli elbiseleri tercih etmelisiniz. Beliniz uzunsa Herkes kendinde olmayanı ister. Beli kısa olan uzun, uzun olansa daha kısa göstermek ister. Eğer bel bölgenizin uzunluğu sizi rahatsız edecek ölçüdeyse bu durumu kolayca lehinize çevirebilirsiniz. Siyah-beyaz gibi kontrast renkler göz aldatmacası ile belinizin uzunluğunu gizler. Bacaklarınızı ön plana çıkaracak modeller de dikkati belinizden uzaklaştıracaktır.

5 Minyonsanız Eğer minyonsanız sizin için kilit nokta; mini etek olacaktır. Taytlardan ve drapelerden kaçınmanız gerekiyor. Çünkü onlar sizi olduğunuzdan daha kısa gösterecektir. Yüksek topukluların sizin için yaratılmış olduğundan bahsetmeye gerek bile yok; o nedenle eğer rahat yürüyebileceğinize inanıyorsanız kesinlikle yüksek topuklu bir ayakkabı almanızı öneririz. Kaçınmanız gereken bir diğer nokta da, büyük çaplı aksesuarlar olacaktır. Eğer basen bölgeniz genişse, bel atından pileli veya kabarık bir etek de denge yaratmak açısından tercih edilebilir. Uzun boylu olanlar Tüm vücudunuzu saracak tarzda modellerden kaçının. Boyunuz uzun olduğu için baştan ayağa kumaşla kaplanmış gibi görünebilirsiniz. Bacaklarınızı veya omuzlarınızı açıkta bırakan elbiseler seçebilirsiniz. Kıvrımlı hatlara sahip değilseniz desenli kumaşlar bu anlamda size yardımcı olabilir ve daha kıvrımlı görünmenizi sağlayabilirler. Mini etekler minyon olan bayanların tersine sizin için uygun bir seçim olmayabilir, tabii eğer olduğunuzdan daha da uzun görünmek istemiyorsanız!

6 Bakım YENİ BİR YILA STRESSİZ GİRİN Bir yıl nasıl başlarsa öyle gidermiş derler

7 İnsanların yeni yıla gülerek, eğlenerek girmek istemelerinin belki de en önemli nedenidir; yeni yılın ilk saatleri nasıl geçerse, yılın geri kalanı da öyle geçer inancı Herhangi bir bilimsel temele dayanmayan bu geleneksel söylem aslında bizlere de pozitif bir yaklaşımın kapısını aralar. Yeni bir yıldan dileyeceklerimiz arasında mutlaka sağlık, huzur ve mutluluk gelmektedir. Üçünü bir arada yaşayabilmek içinse önce stresi yaşamımızdan uzaklaştırmamız gerekir. Nefes Alın Bilgisayarınızın başında çalışırken, akıllı telefonunuzun ekranına dalmış bir şekilde saatler geçirirken nefesinizi tutuyor olduğunuzu fark ettiniz mi? Çağımızın hızlı yaşantısı içinde pek çok kişi bir işe konsantre olduğu zaman nefesini tutuyor ya da doğru nefes almayı unutuyor. Bu durum da sindirim sistemimizi olumsuz etkilemekle kalmıyor ayrıca farkında olmadan daha asabi bir yapıya bürünmemize neden oluyor. Nefesimizi verdiğimiz sürenin aldığımız süre kadar olmasına ve nefes aralarımızda uzun kesintiler olmamasına dikkat etmek, yeni yılın stresle başa çıkmak için yapılması gereken ilk ödevi olabilir.

8 Daha iyi görünün Daha iyi görünmenin stresle ne alakası var demeyin! Stres kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda varlığını daha fazla hissettirir. Kendinizi iyi hissetmek içinse görünümünüze özen göstermek atılacak ilk adımlardan biridir. Kendinizi şık ve bakımlı hissettiğinizde, çevrenize yayacağınız enerji de pozitif olacak, karşınızdaki kişiler ister istemez bu pozitif elektriğin farkına varacaklardır. Güne iltifatlarla başlamak, aynaya baktığınızda gördüğünüz kişiden memnun olmak, kendinize olan güveninizi perçinleyecek, bu dışsal değişim ruhsal anlamda da karşılığını bulacaktır. Mutlu olmak için yaptığınız her şey aslında stresten uzaklaşmak için attığınız önemli bir adımdır. Stres faktörlerini bulun İşe geç kalmak veya bir toplantıya yetişememek sizde inanılmaz bir stres mi yaratıyor? Çözümü kolay; saatinizi 10 dakika öne alın. Bu basit örnekte olduğu gibi öncelikle hayatınızda kesintisiz bir şekilde strese neden olan faktörleri bulun ve sonrasında onları ortadan kaldırmak için ne yapabileceğinizi düşünün. Kısacası düşmanınızı tanıyın ve ona göre hareket edin!

9 Hedefler koyun İş veya özel yaşamınızda kendinize hedefler belirlemeniz, konsantrasyon seviyenizi arttırdığı gibi size olumlu bir bakış açısı da kazandıracaktır. Amaçsız bir yaşam; boşluk duygusunu ve beraberinde negatif düşünceleri getirir. Yalnız, zamanı doğru kullanma telaşına girmemeye dikkat edin. Keza bu durum en önemli stres faktörleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle sonuç odaklı düşünerek zamana değil yaptığınız işe yoğunlaşın. Yapılacaklar listesi hazırlamak ve bu listeyi aciliyet sırasına göre düzenlemek yine zamanı kullanırken stres yaşamanızın önüne geçecek uygulamalardandır. Mükemmeli yakalamaktan vazgeçin Sorumluluk duygusu yüksek olan bireylerin en fazla maruz kaldıkları sıkıntılardan biri de mükemmelliyetçi olmalarıdır. Her şeyi vaktinde yapmak, eksiksiz teslim etmek, hata yapmaktan aşırı derecede korkmak mükemmelliyetçi olduğunuzu gösteren basit ipuçlarıdır. Bütün bu saydıklarımızsa anksiyete rahatsızlığının kapılarını aralayan unsurlardır. Herkesin hata yapabileceğini, hatta hata yapmaya hakkınız olduğunu, eninde sonunda bir makine değil bir insan olduğunuzu unutmamanız gerekiyor.

10 Mizah duygunuzu hafife almayın; gülümseyin Atalarımız Gülmek en iyi ilaçtır derken boşuna söylememişler. Sizi mutlu eden insanlarla beraber olmak, komedi filmi izlemek, olayların içindeki mizahi yönü keşfetmeye çalışmak sizi stresten uzak tutacaktır. Nasıl ki, beynimiz verdiği komutlarla vücudumuzu etkiliyorsa, aynı şekilde bedenimizle de beynimizi etkileyebiliriz; ortada hiç sebep yokken gülümsemeye başladığınız takdirde, bir süre sonra beyniniz serotonin hormonu salgılamaya başlayacak ve bu sahte gülümseme yerini içten gelen bir kahkahaya bırakacaktır. Deneyin! Spor ve beslenme Spor yapmak ve düzenli beslenmek sağlıklı bir yaşamın kilit noktalarındandır. Sağlıklı bir yaşama sahip değilseniz stressiz bir yaşam da sizin için hayal olabilir. Düzenli egzersizler yaparak kan dolaşımınızı artırmak bedensel bir rahatlık sağlayacak, bu durumun etkileri de duygu durumunuza olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Sağlıklı besinler tüketerek bedeniniz için iyi bir şeyler yapıyor olma fikri bile göreceksiniz ki size kendinizi çok daha iyi hissettirecek.

11 Dekorasyon EVLERDE İNGİLİZ HAVASI Çiçek desenli koltukları ve beyaz ağırlıklı mobilyaları ile her zaman gözde olan bu trendi, siz de salonunuza taşıyabilirsiniz.

12 İngiliz tarzı dekorasyon, son yıllarda ülkemizde giderek daha fazla tercih edilir oldu. Hatta yükselen bir trend olmaktan ziyade artık kabul görmüş bir akım olarak varlığını daimi olarak sürdürecek gibi görünüyor. Açık renklerin ve çiçekli desenlerin timsali olan bu tarz, evinize hem doğal hem de sıcak bir hava katıyor. Genel olarak country olarak adlandırılan ve İngiliz kır evlerinden ilhamını alan bu dekorasyon tarzını siz de rahatlıkla evinize taşıyabilirsiniz. Bu tarzı yakalamak için işe önce duvarlardan başlamanızı öneriyoruz. Krem veya uçuk mavi gibi baskın olmayacak renkte bir duvar kağıdı seçimi idealdir. Hali hazırda var olan koltuklarınızı çiçek desenli bir kılıfla değiştirmeyi planlıyorsanız duvar kağıdınızın düz renk olmasını tavsiye ederiz. Tam tersi şekilde, düz renkte bir koltuk kılıfını ise çiçek desenli duvar kağıdıyla kombinlemeniz yerinde bir tercih olacaktır. Aynı şekilde halınızı da bu mantık çerçevesinde seçmeniz gerekiyor. Düz bir halı çiçek desenli koltuklarla, çiçek desenli bir halı ise düz renkli koltuklarla kullanılmalıdır. Eğer evdeki kanepem zaten eskidi ben en iyisi yenisini alayım diyorsanız o zaman öncelikli olarak düğmeli kanepe modellerini seçebilirsiniz. Kanepeniz, yumuşak ve dolgun minderlere ek olarak köşeli olmayan, klasik ama en önemlisi rahat bir görünüme sahip olmalıdır. Salonların vazgeçilmezi olan orta sehpa içinse eskitilmiş bir görünüm yakalamalısınız. Sadece sehpa da değil, sandalyeleriniz ya da büfenizde de bu eskitilmiş görünüm, İngiliz tarzını yakalamanız için önemli bir ipucudur. Eğer eskitilmiş görüntüden hoşlanmıyorsanız tercihinizi kesinlikle beyazdan yana kullanmalısınız.

13 Country tarzı evlerin istisnasız yer döşeme materyali ahşaptır. Zaten mobilyalarda ahşap renginin tercih edilmemesinin sebebi yerlerin de kahverengi olmasıdır. Zemindeki kahve tonunu hafifletmesi için dekorasyon unsuru olarak seramik, oldukça sık karşımıza çıkan öğelerdendir. Büfede yer alacak çiçek desenli seramik tabaklar ya da objeler de, bu tarzı eksiksiz bir şekilde uygulamak isteyenler için önemli ayrıntılardır. Dekorasyonu tamamlayın Zemin, koltuk, sehpa, halı ve büfeden bahsettik. Şimdi de biraz daha dekoratif ayrıntılardan bahsedelim Telleri beyaza boyalı veya yine eskitilmiş görüntüye sahip bir kuş kafesi dekorasyon öğeleri arasında oldukça sık kullanılır. Şamdanlar, dantel örtüler, kalın kumaşlı perdeler de evinizdeki İngiliz havasını tamamlayacak dokunuşlardır. Salonunuzun köşesine yerleştirebileceğiniz abajurlarla hem romantik hem de sıcak bir atmosfer yaratmanız da mümkün. Aklınızda bulunması gereken önemli bir bilgi de; ikinci el mobilya satan mağazalarda ve antikacılarda bahsettiğimiz dekorasyon öğelerini hatta mobilyaları bile bulabilecek olmanızdır. Son olarak Metal renkli eşyalar, göz önünde olacak teknolojik aletler, modern çizgilere sahip olan, keskin hatlı mobilyalar ise bu tarz dekorasyonu benimsemek isteyenler için kaçınılması gereken noktalardır.

14 Seyahat KAYAK TUTKUNLARININ YENİ ADRESİ: BULGARİSTAN Sporu ve seyahati buluşturan bir destinasyon için, kış aylarında Bulgaristan ideal bir seçim.

15 Kış aylarını ve havadan süzülen kar tanelerini en çok sevenlerin arasında kuşkusuz kayak meraklıları gelmektedir. Ülkemizde de Uludağ ve Palandöken gibi kayak merkezleri son derece iyi oranda kar yağışı almakta ve uzun kış ayları boyunca ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Kayak zevkini, farklı yerleri görme ve keşfetme isteği ile birleştirmek isteyenler çok uzağa değil, komşumuz Bulgaristan a kadar gidebilirler. Bulgaristan sahip olduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra kayak merkezleriyle de, özellikle son yıllarda kış sporlarını sevenlerin gözde destinasyonlarından biri haline geldi. İşte Bulgaristan ın en önemli kayak merkezleri. Pamporovo Kayak Merkezi Güneşi ve karı bir arada sunması ile ünlü olan Pamporovo kayak merkezi, Güneydoğu Avrupa nın da en fazla bilinen ve tercih edilen kayak merkezleri arasında ilk sıralarda geliyor. Sofya ya 250 km. uzaklıkta yer alan Snejanka Tepesi nin eteklerinde konumlanan merkezin, hem amatörlere hem de profesyonellere yönelik 25 km. uzunluğunda pistleri bulunuyor. Güneşli gün sayısının fazla olması, rahat bir kayak antremanı yapma imkanı tanımakta ve bu nedenle özellikle işinin ehli sporcular açısından bu merkezi benzerlerinden farklı bir konuma getirmektedir. Bünyesinde bulunan 18 lift ile saatte 8500 kişi taşınabilmekte, bu rakam da Pamporovo nun Aralık ayında başlayan ve Nisan ayına kadar süren sezonunun nasıl bir yoğunluk içinde geçtiğini son derece iyi özetlemektedir. Eğer kayak yapmaktan hoşlanmıyor ama aile üyelerinize ya da arkadaşlarınıza eşlik etmek istiyorsanız, Pamporovo bu anlamda da sizi tatmin edecek destinasyonlardan biridir. Lüks otelleri, konforlu villlaları, partileri ve düzenlenen eğlenceleri ile sadece kayak tutkunlarına değil, turistik seyahat yapmak isteyenlere de keyifli vakit geçirme imkanı sunmaktadır.

16 Borovets Kayak Merkezi Rila Dağı nın kuzeyinde, 1350 metre yükseklikte yer alan Borovets Kayak Merkezi, kendinizi kelimenin tam anlamıyla cennette hissedeceğiniz bir yerdir. Açık- temiz bir hava, çam ormanları ve doğayı battaniye gibi saran kardan bembeyaz bir örtü. Başkent Sofya dan bir saatten biraz daha fazla bir sürede ulaşılabilecek olan Borovets, hem pist uzunluğu hem de tesislerin kapasitesi açısından beğeni toplamaktadır. Sadece kayak değil, biatlon, buz pateni, snowboard tutkunları için de özel alanlar bulunmaktadır. Farklı kış sporu yarışlarına ev sahipliği yapması da bu çeşitliliğin en önemli nedenlerinden biridir. 20 farklı kayak pistinin toplam uzunluğu 58 km dir. Yeterli yağışın olmaması durumunda, suni kar sistemleri devreye girmekte ve Borovets de kayak zevkiniz asla yarım kalmamaktadır. Pistlerin deneyim seviyenize göre sınıflandırılmış olduğunu söylemeye gerek bile yok. Eğitim almak isteyenler içinse Avrupa nın en iyi kayak okullarından olan Borovets Kayak Okulu burada bulunmaktadır. Kayak tatilinde maliyetten kaçınanlar için uygun fiyatlara sahip olması da Borovets in ziyaretçi sayısının giderek artmasını sağlamıştır. Ayrıca yöresel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz kaliteli otellerin akşam yemekleri ve sabaha kadar süren eğlenceler, yerli ve yabancı turistlerin Borovets i tercih etmelerindeki diğer önemli etkenlerdir.

17 Bansko Kayak Merkezi 2014 Kış Olimpiyatları na ev sahipliği yapacak olan Bansko, Bulgaristan ın en ünlü kayak merkezidir. 990 ve 2600 metre arasında farklı zorluk derecelerine sahip olan pistlerinin en ünlüsü Tomba dır Erkekler Dünya Şampiyonası nın yapıldığı bu pist, gerçekten iddialı olan sporcuların tercihi olmaktadır. Adını, Dünya Şampiyonu Alberto Tomba dan alan pist, siyah zorluk derecesine sahiptir (kayakta mavi en kolay pist olarak sınıflandırılır, ardından kırmızı, onun ardından da siyah gelmektedir.) UNESCO nun koruması altında olan Pirin Dağı, Bansko Kayak Merkezi ne de ev sahipliği yapmaktadır. Hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile dikkat çeken bu bölge, kayak sporuna ilgi duymayanlar için de bir cazibe merkezidir. Bansko daki pist uzunluğu 70 km yi bulmaktadır. Hava koşulları imkan tanıdığı zaman gece kayağı yapma olanağının olması ve snowboard tutkunları için dizayn edilmiş olan Funpark, Banksko yu tercih sırasında üst seviyelere taşımaktadır.

18 Teknoloji YENİ YIL HEDİYELERİ Yeni yılın ilk sürprizi sevdiklerimizin bizler için aldığı hediyelerdir. Saatler gece yarısını gösterir, hediyeler birer birer açılır. Hediye vermek ve karşımızdakini mutlu etmek çok güzel bir his olsa da o hediyeye karar vermek işin en zor tarafıdır. İşte size fikir verecek, aile üyelerinizin de oldukça hoşuna gideceğini düşündüğümüz hediye seçenekleri

19 Babalar İçin Erkeklerin yapmaya en fazla üşendikleri işlerin başında ne gelir diye soracak olsak, tıraş olmak cevabı herhalde listenin üst sıralarında yer alır. Onların çoğu zaman mecburiyete dönüşen bu bakım sürecini keyifli bir hale getirebilmek elinizde! Teknoloji marketlerde onlarca marka ve çeşidi bulunan tıraş makinelerinin arasından hangisini seçeceğinize karar vermekse oldukça güç. Bu nedenle alacağınız ürünün standart haline gelmiş belli başlı özellikleri barındırmasına dikkat etmek gerekiyor. Ergonomik bir yapı, bu özelliklerin başında geliyor. Kolay kavranan ve rahat bir traş imkanı sunan makineler artık daha fazla tercih ediliyor. Yüzün her kıvrımına rahatlıkla uyum sağlayacak bir başlık, farklı kesim biçim ve boyutlarıma imkan veren derecelendirme sistemi hatta duşta traş olma imkanı sağlayan suya karşı dayanıklı modeller, modern babaların öncelikli seçimi olacaktır.

20 Anneler için Bir parfüm, şık bir bluz, bir buket çiçek anneleri memnun edecek hediyeler arasında yer alsa da, onların günlük yaşamlarındaki işlerini hafifleten hediyelerin ayrı bir tercih edilirliği vardır. Özellikle mutfakta geçirdikleri zamanı kısaltacak ve yemek pişirirken pratiklik sağlayacak her teknolojik ürün annelerin muhakkak ki hoşuna gider. İşte bunlardan biri de rendeleme işini inanılmaz derecede kolaylaştıracak bir ürün: Tefal Fresh Express Plus. Çok işlevli Fresh Express doğrayıcı oldukça geniş bir skaladaki sebze ve meyveleri inanılmaz bir hız ve kolaylıkla doğrayabilme özelliğine sahip. Değiştirilebilir başlıkları sayesinde istenilen biçim ve incelikte sonuçlar elde etmeniz de mümkün. Dilerseniz tamamı çelik olan turuncu çerçeveli koniyi seçin ve incecik dilimlenmiş bir patates elde edin, dilerseniz kırmızı koni ile salatanız için kalın doğranmış havuç elde edin! Yapmanız gereken tek şey, Fresh Express in huni kısmından sebze veya meyvenizi geçirmek ve arkasında yer alan kırmızı düğmeye basmak. Elinizi basılı tuttuğunuz süre boyunca makineniz çalışmaya devam edecek ve saniyeler içinde rendeleme işleminiz tamamlanacak. Ne dersiniz? Zaman herkes için en güzel hediye değil mi?

21 Çocuklar için Oyuncaklardaki teknoloji her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Çok sevilen bir çizgi filmin ana karakteri, maketi ve kullandığı bütün aksesuarları ile oyuncakçıların raflarını süslüyor. Bu maketler yine teknoloji sayesinde canlandırdıkları karakterlerin bazı özelliklerine bile sahip olabiliyorlar. Hatta bu özellikler kimi zaman büyükleri bile tahmin etmeyecekleri kadar etkileyebiliyor. Uçan Peri de işte bu oyuncaklardan bir tanesi. Özellikle kız çocuklarının büyük bir zevkle izledikleri peri temalı çizgi filmler oyuncak endüstrisinin de dikkatinden kaçmadı. Uçan Peri (Flutterbye Flying Fairy) aynı zamanda şarj ünitesi de olan standın üzerindeki düğmeye basıldığı anda uçmaya başlıyor. Durmaksızın dakikalarca uçabilen oyuncak periyi kontrol etmeniz için tek yapmanız gereken, elinizi onun birkaç santim altında tutmak. Hepsi bu! Küçük bir kızın rüyalarını bu oyuncağın süslememesi imkansız, onun rüyalarını gerçekleştirmekse elinizde! Sadece kız çocuklarını düşünmek olmaz. Eğer erkek çocuğunuz varsa, benzer mekanizma ile çalışan Sihirli Uçan UFO da tasarımı ve yine elle kontrol edilebilmesi açısından ideal bir hediye olabilir. Sensörleri sayesinde eşyalara çarpma veya kırılma riski taşımaz. Elinizi sağ taraftan geçirirseniz sola, sol taraftan geçirirseniz tersi yöne sağa hareket eder. İki kişi karşılıklı durduklarında oyuncağı birbirlerine doğru hareket ettirmesi mümkündür.

22

23 Müzeler ve Ören yerlerimiz İSTANBUL UN SAKLI KALMIŞ HAZİNESİ: KARİYE MÜZESİ Edirnekapı semtinde yer alan Kariye Müzesi İstanbul da yaşayan çoğu kişinin bile hala ziyaret etmediği ve hatta varlığından bile haberdar olmadığı önemli müzelerimizden bir tanesidir. Mozaik ve freskleri ile görenleri büyüleyen bu yapıyı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

24 Kariye adı Yunanca kırsal alan demek olan Khora dan gelmektedir. 6.yüzyılda manastır olarak inşa edilen yapı 11.yüzyılda 1. Aleksios un kayınvalidesi Maria Doukaina tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. Bizans döneminde kilise olarak kullanıldıktan sonra İstanbul un Osmanlılar tarafından fethedilmesinin ardından tıpkı Ayasofya da olduğu gibi camiye dönüştürülmüştür. Minare ve mihrap eklenmesine rağmen kilise olarak barındırdığı mozaiklere dokunulmamıştır. Müze olarak adlandırılması ve halkın ziyaretine açılması ise 1948 yılına denk gelmektedir. Kariye Müzesi ni ziyaret ettiğiniz zaman karşınıza çıkan bina sizi mimarisi ile şaşırtmayabilir. Yalnız içeri girdiğiniz anda göreceğiniz süslemeler hayranlık uyandırıcıdır. Bizans döneminde yapılmış fresk ve mozaiklerin en güzel örneklerine burada rastlamak mümkündür. Fresk ve mozaiklerin büyük oranda korunarak canlılıklarını yitirmemiş olmaları da etkileyicidir. Müzenin dış narteksinde (Narteks: Kiliselerin ön cephesinde bulunan giriş bölümü) Hz.İsa nın hayatı, iç nartekste ise Hz.Meryem in hayatı ile ilgili sahneler yer alır. Aslında müzenin neredeyse bütün duvarlarında ayrı bir hikaye anlatılmaktadır. Hikayeler kronolojik bir sıraya göre resmedilmiştir. Müzede mozaiklerin yanı sıra renkli ve desenli mermer süslemeler de bulunmaktadır. Edirnekapı, Fatih (212) (212)

14 SEYAHAT DEKORASYON MODA MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ TEKNOLOJİ BAKIM 21 RÖPORTAJ

14 SEYAHAT DEKORASYON MODA MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ TEKNOLOJİ BAKIM 21 RÖPORTAJ NİSAN 2014 02 MODA 10 DEKORASYON 14 SEYAHAT 26 MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ 18 TEKNOLOJİ 06 BAKIM 21 RÖPORTAJ mo da BİLGİLERİNİZİ TAZELEYİN, BAHARA HAZIRLIKLI GİRİN LEKELENEN ÇANTALARI, AYAĞINIZI VURAN AYAKKABILARI

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Sonbahar Modası TÜYOLARI MİNİMALİST DİZAYN. Avrupa nın Tercihi. Ev Tek Bir Stilden Oluşmak Zorunda Değil Açelya Akkoyun

Sonbahar Modası TÜYOLARI MİNİMALİST DİZAYN. Avrupa nın Tercihi. Ev Tek Bir Stilden Oluşmak Zorunda Değil Açelya Akkoyun dekorasyon ve ev yaşamı dergisi Masa Dağı Eteklerinde EŞSİZ BİR EV Kolay Taşınmanın TÜYOLARI 2013 damgasını vuran renkler Avrupa nın Tercihi MİNİMALİST DİZAYN Ev Tek Bir Stilden Oluşmak Zorunda Değil Açelya

Detaylı

13 SEYAHAT DEKORASYON MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ

13 SEYAHAT DEKORASYON MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ MART 2015 02 MODA 09 DEKORASYON 13 SEYAHAT 26 KÜLTÜR SANAT 06 BAKIM 18 TEKNOLOJİ 22 MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ mo da SPORTİF ŞIKLIK EGZERSİZ GİYSİLERİNDE SON TRENDLER Artık spor kıyafetler sadece sahilde

Detaylı

Doğanın Yeşili. Alper Kul. Dekorasyonla Buluşuyor. Gökyüzünün Mavisi. Mobilyalara Yazlık Bakım. dekorasyon ve ev yaşamı dergisi. Ekranın Sevilen Yüzü

Doğanın Yeşili. Alper Kul. Dekorasyonla Buluşuyor. Gökyüzünün Mavisi. Mobilyalara Yazlık Bakım. dekorasyon ve ev yaşamı dergisi. Ekranın Sevilen Yüzü dekorasyon ve ev yaşamı dergisi Gökyüzünün Mavisi Doğanın Yeşili Dekorasyonla Buluşuyor Ekranın Sevilen Yüzü Alper Kul Mobilyalara Yazlık Bakım dyo nun sizlere armağanıdır 4 ayda bir yayınlanır Mayıs 2015

Detaylı

İçindekiler. Kadın. Teknoloji. Ekonomi: Alışveriş: Moda

İçindekiler. Kadın. Teknoloji. Ekonomi: Alışveriş: Moda Kadın Bu Senenin Popüler Gelin Başı Modelleri Uzun Saçlara Yepyeni Şekiller Deneyin Bebek Bakımında Küçük Püf Noktaları İçindekiler Moda Yaz Yaklaşırken Yeni Elbiselerle Göz Kamaştırın Modayı Takip Etmek

Detaylı

Kış Modası COUNTRY STİLİ. BU EVDE HUZUR RÜZGARLARI ESIYOR! Çiğdem Tunç a konuk olduk. Hayalleri zorlayan SIRA DIŞI TASARIMLAR. Avrupa nın Tercihi

Kış Modası COUNTRY STİLİ. BU EVDE HUZUR RÜZGARLARI ESIYOR! Çiğdem Tunç a konuk olduk. Hayalleri zorlayan SIRA DIŞI TASARIMLAR. Avrupa nın Tercihi dyo nun sizlere armağanıdır 4 ayda bir yayınlanır Ocak 2014 sayı:4 dekorasyon ve ev yaşamı dergisi BU EVDE HUZUR RÜZGARLARI ESIYOR! Çiğdem Tunç a konuk olduk Hayalleri zorlayan SIRA DIŞI TASARIMLAR Avrupa

Detaylı

İşçil. Bade. En güzel. sanatı. Ege nin. 10 tatil yeri Gecenin yıldızı olun. Bavul toplama. Kendi markamı. yaratmak istiyorum

İşçil. Bade. En güzel. sanatı. Ege nin. 10 tatil yeri Gecenin yıldızı olun. Bavul toplama. Kendi markamı. yaratmak istiyorum SAYI 03 TEMMUZ - AĞUSTOS 2012 TEMMUZ / AĞUSTOS 2012 MODANIN YAŞAM ALANI Ege nin En güzel 10 tatil yeri Gecenin yıldızı olun Bavul toplama sanatı Bade Kendi markamı İşçil yaratmak istiyorum Hakan Şahin

Detaylı

TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER

TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Yine yeni bir yaz Sarı ve sıcak Ancak sanki bu yaz diğerlerinden daha farklı. Sarının yanında bol bol yeşil de

Detaylı

DEKORASYON SEYAHAT MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ

DEKORASYON SEYAHAT MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ EYLÜL2014 02 MODA 09 DEKORASYON 19 15 TEKNOLOJİ SEYAHAT 25 KÜLTÜR SANAT 06 BAKIM 22 MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ mo da 2014-2015 SONBAHAR-KIŞ MODA TRENDLERİ SPOR, KLASİK YA DA NOSTALJİK YENİ SEZON TAM ANLAMIYLA

Detaylı

CONTENTLUS İÇERİK ÖRNEKLERİ

CONTENTLUS İÇERİK ÖRNEKLERİ CONTENTLUS İÇERİK ÖRNEKLERİ www.contentlus.com Vücut Tipinize Hangi Saç Modeli Uyuyor Moda erkekler için de vardır denile dursun esasen modanın en önemli ve belirleyici alanının kadın dünyası olduğu aşikâr.

Detaylı

ASTIM BULGUR ALTIN KURALLARI HAYALİNİZDEKİ GELİNLİĞE ULAŞMANIN ÇOCUK MU? KARİYER Mİ? ENGELLİ OLMAK BİR ENGEL Mİ? Mutlu Yaşam Dergisi

ASTIM BULGUR ALTIN KURALLARI HAYALİNİZDEKİ GELİNLİĞE ULAŞMANIN ÇOCUK MU? KARİYER Mİ? ENGELLİ OLMAK BİR ENGEL Mİ? Mutlu Yaşam Dergisi YIL: 2 SAYI: 15 MAYIS 2014 Mutlu Yaşam Dergisi HAYALİNİZDEKİ GELİNLİĞE ULAŞMANIN ALTIN KURALLARI ÇOCUK MU? KARİYER Mİ? İHMALE GELMEYEN SOLUNUM YOLU HASTALIĞI: ASTIM Kanser Hastalığının Savaçısı; BULGUR

Detaylı

Her zaman kadın modasının ihtişamı altında MODA

Her zaman kadın modasının ihtişamı altında MODA MODA 2011 yaz modasında şık, spor, konfor ve rahatlık ilk göze çarpan kodlar olarak dikkatleri çekiyor. Renk paletinde ise beyaz ve pastel tonların ön plana çıkacağı gözleniyor. İşte tepeden tırnağa 2011

Detaylı

Sports Life Türkiye bir Baha Gültekin prodüksiyonudur

Sports Life Türkiye bir Baha Gültekin prodüksiyonudur Spor Dünyası Dış Tic. A.Ş. Adına Sahibi : Sorumlu Yazıişleri Müdürü : İçerik ve Tasarım : Baskı ve Üretim : Basım Tarihi : Yönetim Yeri : Tel : Faks : Yayın Türü : İki Ayda Bir Yayınlanır : ISSN : Sayı

Detaylı

Kiremit Çatı ve Cephe Dünyası

Kiremit Çatı ve Cephe Dünyası SAYI 41 MAYIS 2014 Kiremit Çatı ve Cephe Dünyası Çatıların Yeni Rengi Geniş Kanal Yapısıyla, Mükemmel Su Tahliyesi Geniş Kavisli Tasarımıyla, Estetik Çatılar MÜKEMMEL KİREMİT MÜKEMMEL RENKLER www.kilicoglu.com.tr

Detaylı

Bende Bir Ask Var Göksel. Egzersiz Şart. Fresh Bir Lezzet Parfe. Anne Adayları İçin. Hint Okyanusu nun Çiçeği Maldivler

Bende Bir Ask Var Göksel. Egzersiz Şart. Fresh Bir Lezzet Parfe. Anne Adayları İçin. Hint Okyanusu nun Çiçeği Maldivler MAYIS-HAZIRAN 2012 YIL:8 SAYI: 47 Fresh Bir Lezzet Parfe Anne Adayları İçin Egzersiz Şart 2012 İlkbahar-Yaz Gelinlik Modelleri Hint Okyanusu nun Çiçeği Maldivler Bende Bir Ask Var Göksel Bende Bir Aşk

Detaylı

SAYI 06 OCAK - ŞUBAT 2013 OCAK/ŞUBAT 2013. Haydi. herkes. kayağa! Kar melekleri. göründü MODANIN YAŞAM ALANI. Lezzetli aşk hikayeleri. Beren.

SAYI 06 OCAK - ŞUBAT 2013 OCAK/ŞUBAT 2013. Haydi. herkes. kayağa! Kar melekleri. göründü MODANIN YAŞAM ALANI. Lezzetli aşk hikayeleri. Beren. SAYI 06 OCAK - ŞUBAT 2013 OCAK/ŞUBAT 2013 MODANIN YAŞAM ALANI Haydi herkes kayağa! Kar melekleri göründü Lezzetli aşk hikayeleri Beren Saat Hakan Şahin Genel Müdür Yeni Yılınız Kutlu Olsun Değerli okurlarımız,

Detaylı

SAYI: 18. www.ngdergi.com

SAYI: 18. www.ngdergi.com SAYI: 18 www.ngdergi.com ÖNE ÇIKANLAR KARİYER GAMZE CİZRELİ TELEVİZYON SAADET IŞIL AKSOY HABER NAFİ GÜRAL IN 50. YIL KUTLAMASI ÖDÜL GÜRAL SAPANCA WELLNESS PARK GÜRAL HARLEK THERMAL RESORT&SPA DÜNDEN BUGÜNE

Detaylı

09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 22. teknoloji 18. Temmuz 2013

09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 22. teknoloji 18. Temmuz 2013 moda 01 bakım 05 dekorasyon 09 seyahat 13 teknoloji 18 müzeler ve ören yerlerimiz 22 Temmuz 2013 Moda MODA PLAJLARDA Bir mayo bir havlu yeter demeyin! Plaj modasını ihmal etmeyin. Yaza dair en sevdiğimiz

Detaylı

Harun Erdenay - Erol Albayrak - Tüzün - Milano Home Sweet Home - Park s by Park Bravo - Burger Story

Harun Erdenay - Erol Albayrak - Tüzün - Milano Home Sweet Home - Park s by Park Bravo - Burger Story Doutzen Kroes - Harun Erdenay - Erol Albayrak - Tüzün - Milano Home Sweet Home - Park s by Park Bravo - Burger Story İmtiyaz Sahibi Kentpark adına İhsan Ayrancıoğlu Genel Yayın Yönetmeni ve Sorumlu Yazı

Detaylı

09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 21. teknoloji 17. Mart 2014

09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 21. teknoloji 17. Mart 2014 moda 01 bakım 06 dekorasyon 09 seyahat 13 teknoloji 17 müzeler ve ören yerlerimiz 21 Mart 2014 Moda 2014 İLKBAHAR - YAZ MODASI Moda, mevsimlerden birkaç adım önde gider. Biz kışı yaşarken, bahar ve yaz

Detaylı

Baharın Çoşkusu. SADE ve FARKLI SHAKER STİLİ. Kendimi En Çok Kendi Evimde Huzurlu Hissediyorum İPEK TANRIYAR. dekorasyon ve ev yaşamı dergisi

Baharın Çoşkusu. SADE ve FARKLI SHAKER STİLİ. Kendimi En Çok Kendi Evimde Huzurlu Hissediyorum İPEK TANRIYAR. dekorasyon ve ev yaşamı dergisi dekorasyon ve ev yaşamı dergisi Lovelli Villası Egzotik Bali de Bir Akdeniz li Göz Ardı Edilen Alanları Değerlendirme Zamanı Boya Sözlüğü RENKLER SADE ve FARKLI SHAKER STİLİ Kendimi En Çok Kendi Evimde

Detaylı

Tıpkı Gladyatör gibi! s.4. Güç ve dayanıklılık yarışması MyClub Challenge S.8. MyClub s Fitness Magazine

Tıpkı Gladyatör gibi! s.4. Güç ve dayanıklılık yarışması MyClub Challenge S.8. MyClub s Fitness Magazine MyClub Road Runners ile doğa koşucuları olun MyClub ın oluşturduğu Road Runners koşu takımına katılın, doğada içsel bir huzur ve genç bir bedene sahip olun. s.12 5 adımda bikini vücudu Bikini giymek cesaret

Detaylı

Amagram. Herkes için hediye. Sezonun en iyi trendleri Sonbahar- kış için moda renkler ve tarzlar

Amagram. Herkes için hediye. Sezonun en iyi trendleri Sonbahar- kış için moda renkler ve tarzlar Amagram AMWAY SERBEST GİRİŞİMCİSİ İÇİN DERGİ Türkiye No. 06/2012 Destek Rusya'da bir hastanede bulunan çocuklar, ihtiyacı olan diğer çocuklara yardım ediyor Sezonun en iyi trendleri Sonbahar- kış için

Detaylı

KITE İLE UÇMAK MI SÖRFLE DALGALANMAK MI?

KITE İLE UÇMAK MI SÖRFLE DALGALANMAK MI? SAYI 4 / TEMMUZ 2014 / ÜCRETSİZ KITE İLE UÇMAK MI SÖRFLE DALGALANMAK MI? JÜLİDE ATEŞ İN FAVORİSİ ALAÇATI BALIĞIN KRALI GERÇEKTEN BARBUN MU? YAT MİSAFİRLİĞİNİN İncelİklerİ ALAÇATI GECELERİNDE NE GİYECEKSİNİZ?

Detaylı

YASAM TARZI. Kiş YAŞAM SANAT KÜLTÜR ETKİNLİK EĞLENCE AVRUPA KONUTLARI NIN EN YENİSİ SATIŞTA ATAKENT-3

YASAM TARZI. Kiş YAŞAM SANAT KÜLTÜR ETKİNLİK EĞLENCE AVRUPA KONUTLARI NIN EN YENİSİ SATIŞTA ATAKENT-3 AVRUPA KONUTLARI NIN EN YENİSİ SATIŞTA ATAKENT-3 TÜRKİYE DE İLK ULUSLARARASI SQUASH TURNUVASI AVRUPA KONUTLARI NDA SAĞLIKTA YENİ BİR DÖNEM AİLE HEKİMLİĞİ KOMŞULAR DUBAA CAFE YE DEMİR ATIYOR İSTANBUL U

Detaylı

DURAKLAR DÜNYADAN GİZEMLİ MARC CUBAN POPART STİLİ LÜKS SPOR ARABALAR MUHTEŞEM MİMARİ GİRİŞİMCİ RUHUN VÜCUT BULMUŞ HALİ

DURAKLAR DÜNYADAN GİZEMLİ MARC CUBAN POPART STİLİ LÜKS SPOR ARABALAR MUHTEŞEM MİMARİ GİRİŞİMCİ RUHUN VÜCUT BULMUŞ HALİ SONBAHAR 2014 //SAYI 03 EGE YAPI NIN ARMAĞANIDIR DÜNYADAN GİZEMLİ DURAKLAR GİRİŞİMCİ RUHUN VÜCUT BULMUŞ HALİ MARC CUBAN Dekorasyon POPART STİLİ LÜKS SPOR ARABALAR MUHTEŞEM MİMARİ PEGA KARTAL DAN ADALAR

Detaylı

Tayland Mistik Bir Atmosfer. Ali POYRAZOĞLU. Ege KABASAKAL Bir Kukla Bebek Masalı. Arkas Sanat Merkezi

Tayland Mistik Bir Atmosfer. Ali POYRAZOĞLU. Ege KABASAKAL Bir Kukla Bebek Masalı. Arkas Sanat Merkezi Ali POYRAZOĞLU Aşk, Aşk, Aşk... Arkas Sanat Merkezi Camın Şairleri Zafer Yavuz Fotoğraf Karelerindeki Doğal Dans Ege KABASAKAL Bir Kukla Bebek Masalı Tayland Mistik Bir Atmosfer Zarif Ve Romantik Pudra

Detaylı

Eylül 2015 Eylül 2015

Eylül 2015 Eylül 2015 İÇİNDEKİLER Müziğin Hava Durumu, 9 Digital Revolution, 11 Hoşgeldin Sonbahar, 15 Karın Kası Yapalım, 19 Göz Alıcı, Yeni, Şampiyonlar Liginde Favori SİMGE Röportajı, 21 Vicdanın Affetsin, 29 Sen Sus Dudakların

Detaylı

2015/2 Ekip Olmak. Office Magazine bir OMSİAD yayınıdır. Ofis Mobilya Sektöründe Büyüme Başarılı Ekipler için Öneriler İSMOB 2015 İzlenimleri 2015 / 2

2015/2 Ekip Olmak. Office Magazine bir OMSİAD yayınıdır. Ofis Mobilya Sektöründe Büyüme Başarılı Ekipler için Öneriler İSMOB 2015 İzlenimleri 2015 / 2 2015 / 2 Ofis Mobilya Sektöründe Büyüme Başarılı Ekipler için Öneriler İSMOB 2015 İzlenimleri Office Magazine bir OMSİAD yayınıdır 2015/2 Ekip Olmak Sahadan Bakış Sergen Yalçın Tanju Çolak Tasarımcı Görüşü

Detaylı