PROGSİ KAYIT CİHAZLARI İÇİN GENEL KULLANMA KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "PROGSİ KAYIT CİHAZLARI İÇİN GENEL KULLANMA KILAVUZU"

Transkript

1 PROGSİ KAYIT CİHAZLARI İÇİN GENEL KULLANMA KILAVUZU PDR-410L, PDR-810L, PDR-1610L PDR-420L, PDR-820L, PDR-1620L PDR-810M, PDR-1610M PDR-1680H, PDR-1610S PDR-M 410HD, PDR-M 810HD, PDR-S 1610HD Bu üniteyi kullanmadan önce, kullanım kılavuzunu dikkatle okuyunuz. Daha sonra başvurmak üzere el altında bulundurun.

2 Güvenlik Önlemleri Grafik Semboller açıklaması Bu sembol önemli işletim ve ürüne eşlik literatürde (servis) talimatları bakım varlığını gösterir. Bu sembol, insanlar için bir elektrik şoku riski oluşturacak kadar büyük olabilir, ürünün muhafazası içindeki yalıtılmamış "tehlikeli voltaj" varlığını gösterir. UYARI Yangın veya elektrik çarpması riskini azaltmak için, yağmur ya da neme bu ürünü maruz bırakmayın. DİKKAT Üretici tarafından açıkça onaylanmamış değişiklikler veya modifikasyonlar bu cihazı kullanma yetkisini geçersiz kılabilir. DİKKAT Patlama tehlikesi pil yanlış takılırsa. Üretici tarafından önerilen aynı veya muadili ile değiştirin. Üreticinin talimatlarına göre kullanılan pilleri çıkartın. Bu önlemler güvenlik nedenleriyle takip edilmelidir.

3 Uyarı - Cihaz içinden duman yayılıyor ise kullanmayın, garip sesler duyulduğunda, ya da koku yayılıyor ise kullanmayın. - Güç kablosunun hasarlı olmadığından emin olun. - Cihazı servis haricinde sökmeyin. - Cihaz içine herhangi bir yabancı cisim koymayın. - Güç bağlıyken ünitenin üzerine su veya başka sıvı koymayın. - Birimin ıslanmasına izin vermeyin. - Gök / fırtına fırtınalar sırasında kullanmayın. - Dengesiz bir pozisyonda bırakmayın. - Şoka ya da titreşime maruz bırakmayın. - Patlama olasılığına maruz kalacağı alanlarda cihazı kullanmayın. Dikkat - Prizden güç fişini çıkarırken güç kablosunu çekmeyin. - Islak elle elektrik prizine dokunmayın. - Üzerine oturmayın. - Kablolarının düzgün bağlandığından emin olun. - Bağlı birimler üzerine ağır nesneler koymayın. - Güç açıkken, cihazın yerini değiştirmeyin. - Ünitenin uzun süre kullanılmayacak ise güç fişini prizden çıkartın. - Soğutma fanlarını ya da hava kanallarını tıkamayın. - Aşırı sıcaklık veya nem değişikliklerine maruz bırakmayın. Uyarı Montaj ve servis yalnızca nitelikli ve deneyimli personel tarafından yapılmalıdır. Kameralar, ses veya sensör kabloları bağlanırken DVR ı kapatın. Üretici ürün veya ürün için talimatların yerine getirilmemesi ve yanlış kullanılmasından kaynaklanan zararlardan sorumlu değildir. Üretici tarafından kaynaklanan veya fiziksel kullanıcıdan kaynaklanan sorunlardan sorumlu değildir inceleme için DVR açılır ise bu durumdan üretici sorumlu tutulamaz, bu gibi durumlarda cihaz garanti dışı kalacaktır.

4 Ürün Bileşenleri Paket olarak aşağıda belirtilen ana ünite ve bileşenleri içerir. Eğer birim satın aldığınızda, Aşağıda belirtilen bileşenlerin birlikte emin olmak için kontrol edin. DVR Seti İstemci Yazılım CD'si Hızlı Kurulum Kılavuzu HDD veri güç kablosu HDD montaj Vida (5adet) & HDD Bracket Adaptör (4ch için DC12V 3A, 8/16ch için DC12V 5A) Ve Güç Kablo (110V veya 220V) fare Uzaktan Kontrol (Opsiyonel) Battery1.5V (AAA x 2EA) (Opsiyonel) Mouse fonksiyon tuşları 1: Sol düğme: SELECT fonksiyonu 2: Tekerlek: açılır menüsünden HAREKET fonksiyonu

5 SABİT DİSK Montaj 1.Ünitenin kapağı 4 vida sökülerek hard disk 2.HDD braketine HDD monte edilir. montajına hazır hale getirilir. 3. Birlikte verilen SATA kablosu ve güç kablosunu hard diske bağlayınız ve hard diski HDD sabitleme vidalarını kullanarak birime sabitleyiniz. DİKKAT Tüm HDD marka ve modelleri aynı olmalıdır. Her HDD marka ve modelleri başkaları ile farklı ise, DVR HDD tanımayabilir. (UYGUN HARDDİSK MODELLERİNİ İNTERNET SAYFASI ÜZERİNDEN GÖREBİLİRSİNİZ.)

6 Ana Özellikler H.264 video sıkıştırma Güvenilir Dosya sistemi Yüksek kaliteli VGA (1280X1024) 4channel ses kaydı Bireysel kanallı çalışma Hareket algılama Otomatik video girişi ve video kaybı algılama Gizli kamera operasyon gelişmiş güvenlik sağlar PTZF kamera kontrolü Dahili

7 Kolay ve basit kullanıcı arayüzü Kolay scheduler Kolay yazılım yükseltme USB flash sürücü veya ağ üzerinden,hızlı ve kolay yedekleme

8 Özel dosya formatı yedekleme AVI yedekleme Web görüntüleyici, UMS (Tek-site ve Multi-site izleme yazılımı) ve Mobil Görüntüleyici aracılığıyla ağ erişim ve Çeşitli yolları Adı, Fonksiyon ve Bağlantı Ön Panel Aşağıdaki. bilgiler, ön, panel, kontrolleri, çalışmasına, yardımcı, olacaktır. Şekil Ön panel Tablo Ön LED ve port Ad Tanımlama Güç Sisteme güç verildiğinde LED ışığı yanar. HDD USB port Sistem video kaydı yaparken LED ışığı yanar. Ön panelin sol tarafında USB port vardır. Bu port USB yedekleme aygıtına data arşivlemek için kullanılır. (USB 2,0 konektör)

9 Uzaktan kumanda (Opsiyonel) 1 ID: DVR ayarlandığında uzaktan kumanda ID numarası için bir sayı tuşlayın. 2 REC: Manuel kaydı başlatmak ve durdurmak için. 3 Numara: Kanal (1, 2, 3 ve 4) seçmek için veya DVR ID numarası girmek için tuşlayın. 4 F / REW: Oynatma sırasında - 60 saniye geriye oynatma konumu için. Duraklama sırasında oynatma pozisyonunda 1 kare geri gitmek için. 5 F / ADV: Oynatma sırasında - 60 saniye ileri oynatma konumunu için. Duraklama sırasında oynatma pozisyonunda 1 kare ileri gitmek için. 6 REW: 1x de görüntüleri geri sarmak için, oynatma sırasında, 2x 4x ve 8x hızlı. 7 PLAY / PAUSE: Oynatma modunda görüntüleri oynatmak veya duraklatmak için. 8 FF: Hızlı 1x de görüntüleri ilerletmek için, oynatma sırasında, 2x 4x ve 8x hızları. 9 Kontrol düğmesi: Menü öğelerini taşımak veya kanal seçmek için basın. 10 AYAR: AYAR menüsünü başlatmak için 11 ARAMA: Arama menüsüne geçiş için. 12 ESC: Ayar sırasında - önceki menü ekranına dönmek için. Oynatma sırasında konumdan çıkmak için Sistem Kilit - 5 saniye boyunca ESC tuşuna basarak sistem kilitlenir. Sistem kilidini - 5 saniye boyunca ESC tuşuna basarak tekrar açabilirsiniz. 13 BACKUP: Canlı veya oynatma modunda yedekleme işlemlerini başlatmak için. 14 SEQ: Tam ekran modunda ekranın otomatik sıralamasını başlatmak için.

10 Hızlı Kurulum DVR ilk defa çalıştırıldığında aşağıdaki mesaj görüntülenecektir. Sistem açıldıktan sonra, Dili seçiniz ve saati ayarlayınız. Kurulum menüsüne girmek için, mousenin sağ tuşuna yada uzaktan kumanda üzerindeki SETUP tuşuna basınız.

11 Kurulum Menüsü Varsayılan şifre: 1111 Dil, Tarih ve Saat Değişimi (SİSTEM-SYSTEM) SETUP (KURULUM) düğmesine basın ve SİSTEM (SYSTEM) simgesini seçin. Sonra SİSTEM (SYSTEM) menüsü ekranda resim olarak görülür. Fare veya uzaktan kumanda yardımı ile ( ) yön tuşları kullanılarak menü öğelerinde gerekli değişiklikler yapılır. LANGUAGE (DİL) seçeneğine gelinir, Fare veya kontrol düğmesini kullanarak görüntü dili seçin ( ) ve TÜRKÇE olarak değiştirin Fare veya kontrol düğmesini kullanarak tarih görüntüleme formatını (DATE FORMAT) seçin ( ) ve formatı, GG / AA / YYYY olarak değiştirin. (YYYY / AA / GG, GG / AA / YYYY, GG / AA / YYYY, YYYY-AA-GG, AA-GG-YY

12 SET DATE&TIME seçeneğinde ise TARİH ve SAAT değişimini yapın. RECORD (RECORDING MODE-KAYIT MODU AYARI) SETUP (KURULUM) düğmesine basın ve RECORD simgesini seçin. Daha sonra KAYIT (RECORD) menüsü altındaki resim ekrana gelir. Fare veya uzaktan kumanda yardımı ile ( ) yön tuşları kullanılarak menü öğelerinde gerekli değişiklikler yapılır. tabloda işaret edilen sembol tuşlanır, ekrana aşağıda görülen RECORD PROPERTY tablosu gelir.

13 RECORD PROPERTY (KAYIT MODU ) Bu tabloda ise ÇÖZÜNÜRLÜK, KALİTE, FRAME SAYISI, KAYIT MODU gibi seçeneklerin değerleri üzerinde gerekli değişiklikler yapılır. Sürekli kayıt isteniyor ise RECORDING bölümünde CONTINUOUS seçilir. STORAGE (DEPOLAMA) HARDDİSK AYARLARI: SETUP (KURULUM) düğmesine basın ve STORAGE (DEPOLAMA) simgesini seçin. Daha sonra STORAGE (DEPOLAMA) menüsü altındaki resim ekrana gelir. Fare veya uzaktan kumanda yardımı ile ( ) yön tuşları kullanılarak menü öğelerinde gerekli değişiklikler yapılır. OVERWRITE (ÜZERİNE YAZMA) seçeneği ON (AÇIK ) olarak seçilir. DISK FORMAT bu seçenek ise hard diskin formatlanması işleminde kullanılır. DISK INFO (DİSK BİLGİSİ) seçeneğinde ise disk bilgileri ekranda görülür.

14 SEARCH (ARAMA) KAYIT ARAMA Mouse sağ tıklayın, ekrana gelen menü üzerinden SEARCH (ARAMA) seçeneğini tuşlayın. Ekrana yukarıda görülen SERCH (ARAMA) tablosu gelir. Tablo üzerindeki; TIME LİNE (ZAMAN ÇİZELGESİ) kutusu seçilir, tablonun sağ alt köşesindeki NEXT (SONRAKİ) butonu tıklanır. Altta görülen TAKVİM tablosu üzerinden istenilen gün seçilir, tekrar NEXT (SONRAKİ) butonu tıklanır. Yukarıda sağ kısımdaki SEARCH (Arama) tablosu ekrana gelir. Tablo üzerinden istenilen kamera seçilir, PLAY(OYNATMA) butonuna basılarak seçilen kamera veya kameraların seçilen güne ait 24 saatlik zaman diliminin kayıt görüntüleri izlenir.

15 EVENT (OLAY) kutusu seçilir, tablonun sağ alt köşesindeki NEXT (SONRAKİ) butonu tıklanır, takvim tablosu üzerinden, istenilen gün seçilir, tekrar NEXT (SONRAKİ) butonu tıklanır, Ardından ekrana yukarıda görülen SEARCH (Arama) tablosu gelir, Tablo üzerinden istenilen kamera ve zaman dilimi seçilir, PLAY(OYNATMA) butonuna basılarak seçilen kameranın kayıt görüntüleri izlenir. GO TO FIRST TIME (İLK ZAMANA GİT) kutusu seçilir, tablonun sağ alt köşesindeki PLAY(OYNATMA) butonu tıklanır, DVR kayıt cihazının ilk başlangıç zaman diliminden itibaren tüm kayıt görüntüleri izlenir. GO TO LAST TIME ( SON ZAMANA GİT) kutusu seçilir, tablonun sağ alt köşesindeki PLAY(OYNATMA) butonu tıklanır, DVR kayıt cihazının son zaman dilimindeki kayıt görüntüleri izlenir. GO TO SPECIFIC TIME (BELİRLENEN ZAMANA GİT) kutusu seçilir,

16 Kutunun altında görülen, Tarih ve saat bölümü ekranda belirir, bu bölüme istenilen zaman dilimi girilir, tablonun sağ alt köşesindeki PLAY(OYNATMA) butonu tıklanır, seçilen zaman dilimindeki kayıt görüntüleri izlenir. ARCHIVE (ARV) kutusu seçilir, tablonun sağ alt köşesindeki NEXT (SONRAKİ) butonu tıklanır, takvim tablosu üzerinden, istenilen gün seçilir, tekrar NEXT (SONRAKİ) butonu tıklanır, ekrana aşağıda görülen ; SEARCH (Arama) tablosu gelir, tablo üzerinden istenilen VİDEO yada RESİM görüntüleri seçilerek izlenir. LOG kutusu seçilir, tablonun sağ alt köşesindeki NEXT (SONRAKİ) butonu tıklanır, takvim tablosu üzerinden, istenilen gün seçilir, tekrar NEXT (SONRAKİ) butonu tıklanır, ekrana aşağıda görülen; ARAMA LOG tablosu gelir, tablo üzerinde menüde yapılan tüm işlemler, menü giriş çıkışları, video kayıpları, hard disk hataları gibi işlemlerin bilgileri görülür. Ayrıca istenirse LOG bilgileri KAYDET butonu seçilerek cihaz üzerine takılan USB belleğe aktarılır.

17 BACKUP (YEDEKLEME) Mouse sağ tıklayın, ekrana gelen menü üzerinden SEARCH (ARAMA) seçeneğini tuşlayın. Ekrana yukarıda sağ kısımda görülen SEARCH (ARAMA) tablosu gelir, tablo üzerinden kayıtların nasıl izleneceği seçilir, sonrasında ise PLAY(OYNATMA) butonuna basılarak seçilen kameranın kayıt görüntüleri izlenir. Yukarıda görülen kayıt izleme bölümünün alt kısımındaki BACKUP (YEDEKLE) butonu seçilir, ekrana aşağıda görülen BACKUP (YEDEKLEME) tablosu gelir, Ekrana gelen tablo üzerinden yedeklenecek olan resim için STİLL İMAGE (RESİM) kutusu tıklanır, tablonun sağ alt köşesindeki NEXT (SONRAKİ) butonu tıklanır,

18 Ekrana gelen BACKUP (YEDEKLEME) tablosu üzerinden,duruma göre USB STORAGE veya CD/DVD-R kutusu seçilir, BACKUP (YEDEKLEME) butonu tıklanır ve RESİM yedekleme işlemi seçilen alana yapılır. Eğer yüklenmek istenen video görüntüleri ise VİDEOCLİP kutusu seçilir ise, tablonun sağ alt köşesindeki NEXT (SONRAKİ) butonu tıklanır, Ekrana gelen BACKUP (YEDEKLEME) tablosu üzerinden, yedekleme işlemi yapılacak kamera yada kameralar ve zaman dilimi belirlenir, NEXT (SONRAKİ) butonu tıklanır. Ekrana gelen BACKUP (YEDEKLEME) tablosu üzerinden, duruma göre USB STORAGE veya CD/DVD-R kutusu seçilir, BACKUP (YEDEKLEME) butonu tıklanır ve VİDEO yedekleme işlemi seçilen alana yapılır. NOT: YEDEKLENMEK İSTENEN KAYIT GÖRÜNTÜLERİ DOSYA FORMATI OLARAK AVI SEÇİLİR İSE 1 DAKİKA İLE 59 DAKİKA ARASINDA AVI FORMATINDA YEDEKLENEBİLİR VE İZLENİR. DOSYA FORMATI OLARAK HUGE BACKUP KUTUSU SEÇİLDİĞİNDE İSE 1 SAAT İLE 24 SAAT ARASI KAYIT GÖRÜNTÜLERİ YEDEKLENEBİLİR, YEDEKLENMİŞ KAYIT GÖRÜNTÜLERİ İZLENİRKEN İSE DVR KAYIT CİHAZINA AİT CD İÇİNDEKİ PLAYER PROGRAMININ KULLANILMASI GEREKMEKTEDİR.

19 NETWORK (NETWORK AYARLARI) SETUP (KURULUM) düğmesine basın ve NETWORK (AĞ) simgesini seçin. Daha sonra NETWORK (AĞ) menüsü altındaki resim ekrana gelir. Fare veya uzaktan kumanda yardımı ile ( ) yön tuşları kullanılarak menü öğelerinde gerekli değişiklikler yapılır. NETWORK TYPE (AĞ TÜRÜ) seçeneği LAN olarak seçilir, ekrana alttaki tablo gelir. Ekranda görülen tablo üzerinden DVR kayıt cihazına SABİT IP atanır, SUBNET MASK (ALT AĞ MASKESİ) ve GATEWAY (AĞ GEÇİDİ) seçeneklerinde gerekli değişiklikler yapılır.

20 NETWORK PORT simgesini seçin, PortDialog menüsü altındaki resim ekrana gelir. Fare veya uzaktan kumanda yardımı ile ( ) yön tuşları kullanılarak menü öğelerinde gerekli değişiklikler yapılır. Yukarıdaki tablodan port değişimi yapılabilir, AUTO PORT FORWARD seçeneği OFF (KAPALI ) konumda olmalıdır. DVR kayıt cihazının bağlı olduğu modem üzerinde de uzak erişim işleminin yapılabilmesi için gerekli IP ayarları ve port yönlendirme işlemleri yapılır. Teknik görüş ve istekleriniz için adresine mail atabilir veya telefon numaramızı arayarak bilgi alabilirsiniz.