BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET SEKTÖRLERİNE YÖNELİK DESTEKLER (EKONOMİ BAKANLIĞI 2012/4 SAYILI TEBLİĞ)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET SEKTÖRLERİNE YÖNELİK DESTEKLER (EKONOMİ BAKANLIĞI 2012/4 SAYILI TEBLİĞ)"

Transkript

1 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET SEKTÖRLERİNE YÖNELİK DESTEKLER (EKONOMİ BAKANLIĞI 2012/4 SAYILI TEBLİĞ) Sadettin DİKMEN Şubat 2015

2 SUNUM PLANI I. SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖRÜNE YÖNELİK DESTEKLER II. BİLİŞİM SEKTÖRÜNE III. FİLM SEKTÖRÜNE IV. EĞİTİM SEKTÖRÜNE

3 DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET SEKTÖRLERİNE Desteğin Amacı: Türkiye nin döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin artırılması ve hizmet sektörlerinin uluslararası rekabet gücünün geliştirilmesi. Desteklenen Sektörler: A. SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖRÜNE YÖNELİK DESTEKLER B. BİLİŞİM SEKTÖRÜNE C. FİLM SEKTÖRÜNE D. EĞİTİM SEKTÖRÜNE

4 SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖRÜNE A- SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖRÜNE Sağlık Turizmi Sektörüne yönelik desteklere ilişkin ayrıntılı açıklama bu yayımın sayfasında verilmektedir.

5 BİLİŞİM SEKTÖRÜNE B- BİLİŞİM SEKTÖRÜNE Yararlananlar: Bilişim şirketleri ve işbirliği kuruluşları. Uygulamacı Kuruluş: Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü

6 BİLİŞİM SEKTÖRÜNE B- BİLİŞİM SEKTÖRÜNE 1-Rapor Desteği Bilişim şirketleri veya işbirliği kuruluşlarının sektör, ülke, uluslararası mevzuat veya yatırım konularında satın alacakları veya hazırlatacakları raporlara ilişkin giderler; bilişim şirketleri için % 60 oranında ve yıllık toplam en fazla 100 bin dolar tutarında, işbirliği kuruluşları için % 70 oranında ve yıllık toplam en fazla 300 bin dolar tutarında karşılanır. Destek Başvurusu: Rapor alımını müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne başvurulmalıdır. Satın alınacak raporlar yayım tarihi itibariyle en fazla 2 (iki) yıllık olmalıdır.

7 BİLİŞİM SEKTÖRÜNE B- BİLİŞİM SEKTÖRÜNE 2- Bilgisayar Oyunu Desteği Bilgisayar oyunlarının yurt dışında pazarlanmasına yönelik pazara giriş giderleri bir bilgisayar oyunu için 1 (bir) kez olmak üzere % 50 oranında ve en fazla 100 bin dolar tutarında karşılanır. Destek Başvurusu: Yararlanıcılar destek başvurularını pazara giriş giderlerini yapmalarını müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne yapmalıdırlar.

8 BİLİŞİM SEKTÖRÜNE B- BİLİŞİM SEKTÖRÜNE 3- Bilgisayar Uygulaması Desteği Bilişim şirketlerinin tablet bilgisayarlar, cep telefonları veya mobil cihazlarda kullanılmak üzere üretilen bilgisayar uygulamalarının (aplikasyonlarının), yurtdışı satışına yönelik olarak yaptıkları komisyon giderleri; uygulama başına % 50 oranında ve en fazla 50 bin dolar tutarında karşılanır. Desteklenecek Uygulamalar: Uluslararası tüketiciye yönelik olan ve yabancı dilde üretilen uygulamalar desteklenebilir. Destek Başvurusu: Bilişim şirketleri bilgisayar uygulamasını pazarlayan şirketin kestiği komisyon giderleri için 3 (üç) aylık dönemler halinde Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne destek başvurusunda bulunurlar.

9 BİLİŞİM SEKTÖRÜNE B- BİLİŞİM SEKTÖRÜNE 4- Yurtdışı Tanıtım Desteği Yurt dışında düzenlenen fuar, kongre, konferans ve/veya bağımsız tanıtım programı kapsamında yapılan tanıtımlara ilişkin sponsorluk, reklam, tanıtım, danışmanlık, katılım ve organizasyon giderleri; bilişim şirketleri için % 50 oranında ve yıllık toplam en fazla 300 bin dolar tutarında, işbirliği kuruluşları için ise % 70 oranında ve yıllık toplam en fazla 500 bin dolar tutarında karşılanır. Destek Başvurusu: Yurt dışı tanıtım desteği kapsamında ön başvuruları uygun görülen yararlanıcılar faaliyetin gerçekleşmesini müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne destek başvurusunda bulunmalıdırlar.

10 BİLİŞİM SEKTÖRÜNE B- BİLİŞİM SEKTÖRÜNE 5- Organizasyon Desteği Bilişim şirketleri ve işbirliği kuruluşlarının yurt dışında düzenlenen fuar, kongre veya konferanslara ilişkin katılım maliyetleri; etkinlik başına % 70 oranında ve en fazla 15 bin dolar tutarında karşılanır. Bir bilişim şirketi veya işbirliği kuruluşu bir takvim yılı içerisinde en fazla 10 (on) kez destek alabilir. Destek Başvurusu: Destek başvuruları faaliyetin gerçekleştirilmesini müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne yapılmalıdır.

11 BİLİŞİM SEKTÖRÜNE B- BİLİŞİM SEKTÖRÜNE 6- Arama Motoru Desteği Bilişim şirketleri ve işbirliği kuruluşlarının arama motorlarında yapacakları, arama ağı reklamları da dâhil olmak üzere reklam ve tanıtım giderleri; % 50 oranında ve bilişim şirketi veya işbirliği kuruluşu başına yıllık en fazla 100 bin dolar tutarında karşılanır. Destek Başvurusu: Destek başvuruları faaliyetin gerçekleştirilmesini müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne yapılmalıdır.

12 BİLİŞİM SEKTÖRÜNE B- BİLİŞİM SEKTÖRÜNE 7- Yurtdışı Birim Desteği Bilişim şirketlerinin veya işbirliği kuruluşlarının doğrudan veya yurtdışında faaliyet gösteren şirketleri ya da şubeleri aracılığıyla açtıkları birimlerin kira giderleri 4 (dört) yıl süresince karşılanır. Bu madde kapsamında; bilişim şirketleri her bir birim başına % 60 oranında ve yıllık en fazla 200 bin dolar tutarında, işbirliği kuruluşları her birim başına % 70 oranında ve yıllık en fazla 300 bin dolar tutarında desteklenir.

13 BİLİŞİM SEKTÖRÜNE B- BİLİŞİM SEKTÖRÜNE 7- Yurtdışı Birim Desteği Teknokentlerin yurt dışında açtıkları her bir bilişim merkezinin veya irtibat ofisinin kira gideri % 80 oranında, her bir birimde çalışan en fazla 2 (iki) personelin yıllık brüt ücretleri % 50 oranında karşılanır. Kira ve personel gideri bir birim için toplamda yıllık en fazla 600 bin dolar tutarında karşılanır.

14 BİLİŞİM SEKTÖRÜNE B- BİLİŞİM SEKTÖRÜNE 7- Yurtdışı Birim Desteği Bir yararlanıcı yurtdışı birim desteğinden en fazla 10 (on) birim için faydalanabilir. Destek Başvurusu: İlgili birim faaliyete geçtikten sonra Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne destek başvurusunda bulunulmalıdır.

15 BİLİŞİM SEKTÖRÜNE B- BİLİŞİM SEKTÖRÜNE 8- Belgelendirme Desteği Bilişim şirketlerinin uluslararası teknik mevzuata uyum sağlamak veya yurtdışı pazarlara girmek amacıyla aldıkları belge, sertifika veya akreditasyonlara ilişkin aşağıda belirtilen giderler; her bir belge, sertifika veya akreditasyon türü için % 50 oranında ve en fazla 50 bin dolar tutarında karşılanır. Destek Başvurusu: Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne başvurulmalıdır.

16 BİLİŞİM SEKTÖRÜNE B- BİLİŞİM SEKTÖRÜNE 9- Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Desteği Bir ticaret heyeti veya alım heyeti programı kapsamında; her bir katılımcının ulaşım ve konaklama giderleri ile programa ilişkin reklam, pazarlama, danışmanlık, tanıtım ve organizasyon giderleri % 70 oranında ve program başına en fazla 150 bin dolar tutarında karşılanır. Destek Süresi: Bir işbirliği kuruluşu bir takvim yılı içerisinde en fazla 5 (beş) kez ticaret heyeti ve en fazla 5 (kez) alım heyeti desteğinden faydalanabilir.

17 BİLİŞİM SEKTÖRÜNE B- BİLİŞİM SEKTÖRÜNE 9- Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Desteği Destek Şartı: Bakanlık tarafından koordine edilen ticaret heyeti ve alım heyeti programları hariç olmak üzere, en az 5 (sekiz) yararlanıcının katılım sağladığı bir ticaret heyeti veya alım heyeti programı desteklenir. Destek Başvurusu: İşbirliği kuruluşu ticaret heyeti veya alım heyeti ön onay başvurusunu heyet tarihinden en az bir ay önce, destek başvurusunu ise faaliyetin gerçekleşmesini müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne yapmalıdır.

18 BİLİŞİM SEKTÖRÜNE B- BİLİŞİM SEKTÖRÜNE 10- Danışmanlık Desteği Bilişim şirketlerinin Bakanlığın ön onay verdiği konularda satın aldıkları danışmanlık hizmetlerine ilişkin giderler % 50 oranında ve yıllık en fazla 200 bin dolar tutarında karşılanır. Desteklenebilecek Konular: Pazarlama stratejisi, akreditasyon ve yurtdışı pazar yapısı konuları hakkında danışmanlık hizmeti.

19 BİLİŞİM SEKTÖRÜNE B- BİLİŞİM SEKTÖRÜNE 10- Danışmanlık Desteği Destek Süresi: Bir sağlık kuruluşu veya sağlık turizmi şirketi danışmanlık desteğinden bir defaya mahsus faydalanabilir. Destek Başvurusu: Faaliyetin gerçekleştirilmesini müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne başvurulmalıdır.

20 FİLM SEKTÖRÜNE C- FİLM SEKTÖRÜNE Yararlananlar: Film dağıtıcısı veya yapımcı şirketler ve işbirliği kuruluşları. Uygulamacı Kuruluş: Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü

21 FİLM SEKTÖRÜNE C- FİLM SEKTÖRÜNE 1-Rapor Desteği Yararlanıcıların sektör, ülke, uluslararası mevzuat veya yatırım konularında satın alacakları veya hazırlatacakları raporlara ilişkin giderler; film dağıtımcısı veya yapımcısı şirketler için % 60 oranında ve yıllık toplam en fazla 100 bin dolar tutarında, işbirliği kuruluşları için % 70 oranında ve yıllık toplam en fazla 300 bin dolar tutarında karşılanır. Destek Başvurusu: Rapor alımını müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne başvurulmalıdır. Satın alınacak raporlar yayım tarihi itibariyle en fazla 2 (iki) yıllık olmalıdır.

22 FİLM SEKTÖRÜNE C- FİLM SEKTÖRÜNE 2- Yurtdışı Pazarlama Desteği Bir filmin yurt dışında pazarlanmasına yönelik pazara giriş giderleri bir film için en fazla 5 (beş) kez, % 50 oranında ve başvuru başına en fazla 100 bin dolar tutarında karşılanır. Karşılanacak pazara giriş giderine ilişkin tutar, ilgili filmin pazarlama faaliyeti sonucunda yurt dışına satış faturasında belirtilen tutarın % 50 sini geçemez.

23 FİLM SEKTÖRÜNE C- FİLM SEKTÖRÜNE 2- Yurtdışı Pazarlama Desteği Destek Şartı: Destek söz konusu filmin yurtdışında gösterime girdikten veya satışa sunulduktan sonra verilir. Destek Başvurusu: Destek başvurusu Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne yapılmalıdır. Bir film için bir ülke veya ülke grubuna yönelik pazara giriş giderleri sadece bir kez karşılanır.

24 FİLM SEKTÖRÜNE C- FİLM SEKTÖRÜNE 3- Yurtdışı Tanıtım Desteği Yurt dışında düzenlenen fuar, kongre, konferans, festival ya da film marketi ve/veya bağımsız tanıtım programı kapsamında yapılan tanıtımlara ilişkin sponsorluk, reklam, tanıtım, danışmanlık, katılım ve organizasyon giderleri; film dağıtımcısı veya yapımcısı şirketler için % 50 oranında ve yıllık toplam en fazla 300 bin dolar tutarında, işbirliği kuruluşları için ise %70 oranında ve yıllık toplam en fazla 500 bin dolar tutarında karşılanır.

25 FİLM SEKTÖRÜNE C- FİLM SEKTÖRÜNE 3- Yurtdışı Tanıtım Desteği Destek Başvurusu: Yurt dışı tanıtım desteği kapsamında ön başvuruları uygun görülen yararlanıcılar faaliyetin gerçekleşmesini müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne destek başvurusunda bulunmalıdırlar.

26 FİLM SEKTÖRÜNE C- FİLM SEKTÖRÜNE 4- Organizasyon Desteği Yararlanıcının yurt dışında düzenlenen fuar, kongre, konferans, festival veya film marketlerine ilişkin katılım maliyetleri; etkinlik başına % 70 oranında ve en fazla 15 bin dolar tutarında karşılanır. Bir yararlanıcı bir takvim yılı içerisinde en fazla 10 (on) kez destek alabilir. Destek Başvurusu: Destek başvuruları faaliyetin gerçekleştirilmesini müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne yapılmalıdır.

27 FİLM SEKTÖRÜNE C- FİLM SEKTÖRÜNE 5- Arama Motoru Desteği Yararlanıcının arama motorlarında yapacağı, arama ağı reklamları da dâhil olmak üzere reklam ve tanıtım giderleri; % 50 oranında ve yararlanıcı başına yıllık en fazla 100 bin dolar tutarında karşılanır. Destek Başvurusu: Destek başvuruları faaliyetin gerçekleştirilmesini müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne yapılmalıdır.

28 FİLM SEKTÖRÜNE C- FİLM SEKTÖRÜNE 6- Reklam Desteği Yurt dışına yönelik pazara giriş çalışmaları çerçevesinde şirketler ile işbirliği kuruluşlarının bir filmin içeriğinde yaptırdıkları reklam giderleri; şirketler için % 50, işbirliği kuruluşları için % 70 oranında olmak üzere film başına en fazla 100 bin dolar tutarında karşılanır. Destek Şartı: Destek, destekten yararlanacak filmin yurtdışında gösterime girmesi veya satışa sunulmasından sonra verilir. Destek Başvurusu: Destek başvuruları Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne yapılmalıdır.

29 FİLM SEKTÖRÜNE C- FİLM SEKTÖRÜNE 7- Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Desteği Bir ticaret heyeti veya alım heyeti programı kapsamında; her bir katılımcının ulaşım ve konaklama giderleri ile programa ilişkin reklam, pazarlama, danışmanlık, tanıtım ve organizasyon giderleri % 70 oranında ve program başına en fazla 150 bin dolar tutarında karşılanır. Destek Süresi: Bir işbirliği kuruluşu bir takvim yılı içerisinde en fazla 5 (beş) kez ticaret heyeti ve en fazla 5 (kez) alım heyeti desteğinden faydalanabilir.

30 FİLM SEKTÖRÜNE C- FİLM SEKTÖRÜNE 7- Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Desteği Destek Şartı: Bakanlık tarafından koordine edilen ticaret heyeti ve alım heyeti programları hariç olmak üzere, en az 5 (sekiz) yararlanıcının katılım sağladığı bir ticaret heyeti veya alım heyeti programı desteklenir. Destek Başvurusu: İşbirliği kuruluşu ticaret heyeti veya alım heyeti ön onay başvurusunu heyet tarihinden en az bir ay önce, destek başvurusunu ise faaliyetin gerçekleşmesini müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne yapmalıdır.

31 EĞİTİM SEKTÖRÜNE D- EĞİTİM SEKTÖRÜNE Yararlananlar: Eğitim kurumları ve işbirliği kuruluşları. Uygulamacı Kuruluş: Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü

32 EĞİTİM SEKTÖRÜNE D- EĞİTİM SEKTÖRÜNE 1-Rapor Desteği Eğitim kurumlarının ve işbirliği kuruluşlarının sektör, ülke, uluslararası mevzuat veya yatırım konularında satın alacakları veya hazırlatacakları raporlara ilişkin giderler; eğitim kurumları için % 60 oranında ve yıllık toplam en fazla 100 bin dolar tutarında, işbirliği kuruluşları için % 70 oranında ve yıllık toplam en fazla 300 bin dolar tutarında karşılanır. Rapor desteği, devlete ait eğitim kurumları için %100 oranında ve yıllık toplam en fazla 60 bin dolar tutarında uygulanır. Yararlanıcılar yıllık en fazla toplam 600 bin dolar tutarında destek alabilirler.

33 EĞİTİM SEKTÖRÜNE D- EĞİTİM SEKTÖRÜNE 1-Rapor Desteği Satın alınacak raporlar yayım tarihi itibariyle en fazla 2 (iki) yıllık olmalıdır. Destek Başvurusu: Rapor alımını müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne başvurulmalıdır.

34 EĞİTİM SEKTÖRÜNE D- EĞİTİM SEKTÖRÜNE 2- Yurtdışı Tanıtım Desteği Yurt dışında düzenlenen fuar, kongre, konferans ve/veya bağımsız tanıtım programı kapsamında yapılan tanıtımlara ilişkin sponsorluk, reklam, tanıtım, danışmanlık, katılım ve organizasyon giderleri; eğitim kurumları için % 50 oranında ve yıllık en fazla 300 bin dolar tutarında, işbirliği kuruluşları için % 70 oranında ve yıllık en fazla 500 bin dolar tutarında karşılanır.

35 EĞİTİM SEKTÖRÜNE D- EĞİTİM SEKTÖRÜNE 2- Yurtdışı Tanıtım Desteği Yurtdışı tanıtım desteği, devlete ait eğitim kurumları için %100 oranında ve yıllık toplam en fazla 150 bin dolar tutarında uygulanır. Destek Başvurusu: Yurt dışı tanıtım desteği kapsamında ön başvuruları uygun görülen yararlanıcılar faaliyetin gerçekleşmesini müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne destek başvurusunda bulunmalıdırlar.

36 EĞİTİM SEKTÖRÜNE D- EĞİTİM SEKTÖRÜNE 3- Organizasyon Desteği Eğitim kurumları ve işbirliği kuruluşlarının yurt dışında düzenlenen fuar, kongre ve konferanslara ilişkin katılım maliyetleri; faaliyet başına % 70 oranında ve en fazla 15 bin dolar tutarında karşılanır.

37 EĞİTİM SEKTÖRÜNE D- EĞİTİM SEKTÖRÜNE 3- Organizasyon Desteği Organizasyon desteği, devlete ait eğitim kurumları için %100 oranında ve yıllık toplam en fazla 15 bin dolar tutarında uygulanır. Bir eğitim kurumu veya işbirliği kuruluşu bir takvim yılı içerisinde en fazla 10 (on) kez destek alabilir. Destek Başvurusu: Destek başvuruları faaliyetin gerçekleştirilmesini müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne yapılmalıdır.

38 EĞİTİM SEKTÖRÜNE D- EĞİTİM SEKTÖRÜNE 4- Arama Motoru Desteği Eğitim kurumları veya işbirliği kuruluşlarının arama motorlarında yapacakları, arama ağı reklamları da dâhil olmak üzere reklam ve tanıtım giderleri; % 50 oranında ve eğitim kurumu veya işbirliği kuruluşu başına yıllık en fazla 100 bin dolar tutarında karşılanır.

39 EĞİTİM SEKTÖRÜNE D- EĞİTİM SEKTÖRÜNE 4- Arama Motoru Desteği Arama Motoru desteği, devlete ait eğitim kurumları için %100 oranında ve yıllık toplam en fazla 50 bin dolar tutarında uygulanır. Destek Başvurusu: Destek başvuruları faaliyetin gerçekleştirilmesini müteakiben Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne yapılmalıdır.

40 EĞİTİM SEKTÖRÜNE D- EĞİTİM SEKTÖRÜNE 5- Yurtdışı Birim Desteği Eğitim kurumlarının doğrudan veya yurtdışında faaliyet gösteren şirketleri ya da şubeleri aracılığıyla açtıkları birimlerin kira giderleri 4 (dört) yıl süreyle karşılanır. Bu madde kapsamında; eğitim kurumları her bir birim başına % 60 oranında ve yıllık en fazla 200 bin dolar tutarında, işbirliği kuruluşları her bir birim başına % 70 oranında ve yıllık en fazla 300 bin dolar tutarında desteklenir.

41 EĞİTİM SEKTÖRÜNE D- EĞİTİM SEKTÖRÜNE 5- Yurtdışı Birim Desteği Yurtdışı birim desteği, devlete ait eğitim kurumları için % 100 oranında ve yıllık toplam en fazla 60 bin dolar tutarında uygulanır. Bir yararlanıcı yurtdışı birim desteğinden en fazla 10 (on) birim için faydalanabilir. Destek Başvurusu: İlgili birim faaliyete geçtikten sonra Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ne destek başvurusunda bulunulmalıdır.

T.C. EKONOMİ BAKANLİĞ İ DO Vİ Z KAZANDİRİCİ Hİ ZMET Tİ CARETİ DESTEKLERİ KIRŞEHİR YATIRIM DESTEK OFİSİ

T.C. EKONOMİ BAKANLİĞ İ DO Vİ Z KAZANDİRİCİ Hİ ZMET Tİ CARETİ DESTEKLERİ KIRŞEHİR YATIRIM DESTEK OFİSİ T.C. EKONOMİ BAKANLİĞ İ DO Vİ Z KAZANDİRİCİ Hİ ZMET Tİ CARETİ DESTEKLERİ KIRŞEHİR YATIRIM DESTEK OFİSİ Sağlık Turizmine Yönelik Destekler Türkiye nin döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin artırılması ve

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖRÜNE YÖNELİK DESTEKLER

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖRÜNE YÖNELİK DESTEKLER BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖRÜNE YÖNELİK DESTEKLER Esra ALAGÖZ KAYA Şubat 2015 SUNUM PLANI I. SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖRÜNE YÖNELİK DESTEKLER II. DESTEKLEMELERDE TEMEL HUSUSLAR III.

Detaylı

desteklenir. T.C. Ekonomi Bakanlığı Destekleri a) Yurtdışı Pazar Araştırması Desteği

desteklenir. T.C. Ekonomi Bakanlığı Destekleri a) Yurtdışı Pazar Araştırması Desteği T.C. Ekonomi Bakanlığı Destekleri a) Yurtdışı Pazar Araştırması Desteği Yurt dışı pazar araştırması gezilerine ilişkin giderler %70 oranında ve yurt dışı pazar araştırması gezisi başına en fazla 7.500

Detaylı

EKONOMİ BAKANLIĞI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİ DESTEK PROGRAMI

EKONOMİ BAKANLIĞI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİ DESTEK PROGRAMI EKONOMİ BAKANLIĞI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİ DESTEK PROGRAMI www.novicor.com T : +90 212 709 0850 Eski Büyükdere Cad. No:67 4.Levent Plaza Kat:5/B 4.Levent / İstanbul PAZARA GİRİŞ DESTEĞİ 1) Bilgisayar

Detaylı

DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2012/4) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2012/4) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Para Kredi ve Koordinasyon Kurulundan: DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2012/4) Amaç BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MADDE 1 (1) Bu Tebliğ

Detaylı

2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (BİLİŞİM SEKTÖRÜ)

2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (BİLİŞİM SEKTÖRÜ) 2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (BİLİŞİM SEKTÖRÜ) DÜNYA HİZMET TİCARETİ TOPLAM İHRACAT 2013 (milyar $) TOPLAM İTHALAT 2013 (milyar $) Sıra Ülke Değer Pay

Detaylı

2012/4 SAYILI DÖVĠZ KAZANDIRICI HĠZMET TĠCARETĠNĠN DESTEKLENMESĠ HAKKINDA TEBLĠĞ (BĠLĠġĠM SEKTÖRÜ)

2012/4 SAYILI DÖVĠZ KAZANDIRICI HĠZMET TĠCARETĠNĠN DESTEKLENMESĠ HAKKINDA TEBLĠĞ (BĠLĠġĠM SEKTÖRÜ) 2012/4 SAYILI DÖVĠZ KAZANDIRICI HĠZMET TĠCARETĠNĠN DESTEKLENMESĠ HAKKINDA TEBLĠĞ (BĠLĠġĠM SEKTÖRÜ) 2012/4 SAYILI TEBLĠĞ HEDEF SEKTÖRLER KAPSAM Sağlık Turizmi BiliĢim Eğitim Film 2012/4 SAYILI TEBLĠĞ BiliĢim

Detaylı

ERTÜRK YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE BAĞIMSIZ DENETİM A.Ş. SİRKÜLER 2015/57

ERTÜRK YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE BAĞIMSIZ DENETİM A.Ş. SİRKÜLER 2015/57 04.06.2015 ERTÜRK YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE BAĞIMSIZ DENETİM A.Ş. SİRKÜLER 2015/57 KONU : Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında

Detaylı

SERBEST BÖLGELER, YURTDIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. T.C. Ekonomi Bakanlığı

SERBEST BÖLGELER, YURTDIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. T.C. Ekonomi Bakanlığı SERBEST BÖLGELER, YURTDIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. Ekonomi Bakanlığı Nisan 2013 1 SERBEST BÖLGELER MEVZUATI VE UYGULAMALARI Hukuk İşleri, Mevzuat Dairesi 2 Sunum Planı Serbest Bölge Teşvikleri

Detaylı

2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞİN UYGULAMA USUL VE ESASLARI GENELGESİ

2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞİN UYGULAMA USUL VE ESASLARI GENELGESİ 2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞİN UYGULAMA USUL VE ESASLARI GENELGESİ (SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖRÜNE YÖNELİK DESTEKLER) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) DIŞ TİCARET (EKONOMİ BAKANLIĞI) DESTEKLERİ

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) DIŞ TİCARET (EKONOMİ BAKANLIĞI) DESTEKLERİ BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) DIŞ TİCARET (EKONOMİ BAKANLIĞI) DESTEKLERİ Hasan YÜKSEK Eylül 2012 SUNUM PLANI I. ARAŞTIRMA-GELİŞTİRME (AR-GE) YARDIMLARI II. ULUSLARARASI NİTELİKTEKİ YURT İÇİ FUARLARIN

Detaylı

2015/8 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA KARAR IN UYGULAMA USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN GENELGE

2015/8 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA KARAR IN UYGULAMA USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN GENELGE 2015/8 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA KARAR IN UYGULAMA USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN GENELGE Amaç ve kapsam BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MADDE 1 - (1)

Detaylı

DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET SEKTÖRÜNDE T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI TARAFINDAN SAĞLANAN DESTEKLER

DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET SEKTÖRÜNDE T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI TARAFINDAN SAĞLANAN DESTEKLER DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET SEKTÖRÜNDE T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI TARAFINDAN SAĞLANAN DESTEKLER 1- DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET SEKTÖRLERİ MARKALAŞMA DESTEKLERİ HAKKINDA PARA-KREDİ VE KOORDİANASYON KURULU NUN 2015/

Detaylı

: Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar

: Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulundan: Tarih : 26/05/2015 Karar No : 2015/8 Konu : Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulunca; Ekonomi Bakanlığının

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) DIŞ TİCARET DESTEKLERİ

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) DIŞ TİCARET DESTEKLERİ BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) DIŞ TİCARET DESTEKLERİ Sadettin DİKMEN Şubat 2015 SUNUM PLANI I. ARAŞTIRMA-GELİŞTİRME (AR-GE) YARDIMLARI II. ULUSLARARASI NİTELİKTEKİ YURT İÇİ FUARLARIN DESTEKLENMESİ

Detaylı

AZAR ARAġTIRMASI VE PAZARA GĠRĠġ DESTEĞĠ

AZAR ARAġTIRMASI VE PAZARA GĠRĠġ DESTEĞĠ AZAR ARAġTIRMASI VE PAZARA GĠRĠġ DESTEĞĠ A- Yurt dıģı Pazar AraĢtırması Desteği Sınai ve/veya ticari şirketler ile yazılım sektöründe faaliyet gösteren şirketlerce gerçekleştirilen yurt dışı pazar araştırması

Detaylı

EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ NEVŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI

EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ NEVŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ NEVŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ 1. Uluslararası Nitelikteki Yurt İçi İhtisas Fuarlarının Desteklenmesi Amaç: Uluslararası nitelikteki yurtiçi

Detaylı

ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI TÜRKİYE DE UYGULANAN TEMEL DEVLET DESTEKLERİ RAPORU

ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI TÜRKİYE DE UYGULANAN TEMEL DEVLET DESTEKLERİ RAPORU ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI TÜRKİYE DE UYGULANAN TEMEL DEVLET DESTEKLERİ RAPORU EYLÜL 2014 Bu çalışma potansiyel yararlanıcılara devlet desteklerinin içeriği hakkında genel bir bilgi verme amacını taşımaktadır.

Detaylı

EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ

EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ Bu çalışmada güncel Ekonomi Bakanlığı desteklerinin derlenmiş listesi bulunmaktadır. Derlenen bilgiler Ekonomi Bakanlığı nın web sitesinden alıntıdır. Doğu Karadeniz Kalkınma

Detaylı

YATIRIMCILAR İÇİN TEŞVİK REHBERİ. Invest in

YATIRIMCILAR İÇİN TEŞVİK REHBERİ. Invest in YATIRIMCILAR İÇİN TEŞVİK REHBERİ Invest in Invest in YATIRIMCILAR İÇİN TEŞVİK REHBERİ Türkiye de yeni kurulacak işletmelerin ve mevcut firmaların yatırımlarında yararlanabilecekleri, değişik kurumlar

Detaylı

112 Soruda EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ

112 Soruda EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ 112 Soruda EKONOMİ BAKANLIĞI LERİ (İhracat Destekleri) Nisan 2013 Kars YDO SUNUŞ Türkiye ekonomisinin temelini oluşturan KOBİ ler yaratmış oldukları istihdam ve katma değer ile Serhat Bölgesi nin ekonomik

Detaylı

DIġ TĠCARET DESTEKLERĠ

DIġ TĠCARET DESTEKLERĠ DIġ TĠCARET DESTEKLERĠ SUNUM PLANI I. ARAġTIRMA-GELĠġTĠRME (AR-GE) YARDIMLARI II. ULUSLARARASI NĠTELĠKTEKĠ YURT ĠÇĠ FUARLARIN DESTEKLENMESĠ III. YURT DIġI FUARLARIN DESTEKLENMESĠ IV. PAZAR ARAġTIRMASI

Detaylı

2012/4 SAYILI DÖVĠZ KAZANDIRICI HĠZMET TĠCARETĠNĠN DESTEKLENMESĠ HAKKINDA TEBLĠĞ

2012/4 SAYILI DÖVĠZ KAZANDIRICI HĠZMET TĠCARETĠNĠN DESTEKLENMESĠ HAKKINDA TEBLĠĞ 2012/4 SAYILI DÖVĠZ KAZANDIRICI HĠZMET TĠCARETĠNĠN DESTEKLENMESĠ HAKKINDA TEBLĠĞ TANIMLAR Sağlık KuruluĢu: Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmıģ veya Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluģlar, üniversite

Detaylı

EKONOMİ BAKANLİĞ İ PAZAR ARAŞTİRMASİ VE PAZARA Ğİ Rİ Ş DESTEĞ İ

EKONOMİ BAKANLİĞ İ PAZAR ARAŞTİRMASİ VE PAZARA Ğİ Rİ Ş DESTEĞ İ EKONOMİ BAKANLİĞ İ PAZAR ARAŞTİRMASİ VE PAZARA Ğİ Rİ Ş DESTEĞ İ NEVŞEHİR YATIRIM DESTEK OFİSİ PAZAR ARAŞTIRMASI VE PAZARA GİRİŞ Şirketlerimizin, kuruluşlarımızın yurt dışı pazarlara giriş stratejilerine

Detaylı

2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖRÜ)

2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖRÜ) 2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖRÜ) DÜNYADA HİZMET TİCARETİ SAĞLIK TURİZMİ Dünya ticaret hacmi yaklaşık 100 milyar ABD Doları Her yıl

Detaylı

İHRACAT DESTEKLERİ Devletimiz Yurtdışında iş yapan Türk Firmalarına yönelik olarak aşağıdaki 11 kalem ve alt başlıklarında TEBLİĞ ADI

İHRACAT DESTEKLERİ Devletimiz Yurtdışında iş yapan Türk Firmalarına yönelik olarak aşağıdaki 11 kalem ve alt başlıklarında TEBLİĞ ADI İHRACAT DESTEKLERİ Devletimiz Yurtdışında iş yapan Türk Firmalarına yönelik olarak aşağıdaki 11 kalem ve alt başlıklarında çeşitli destek programları bulunmaktadır. TEBLİĞ ADI 1 Uluslararası 2 Çevre Maliy

Detaylı

Uluslararası Nitelikteki Yurt İçi İhtisas Fuarlarının Desteklenmesi. Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi

Uluslararası Nitelikteki Yurt İçi İhtisas Fuarlarının Desteklenmesi. Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi 1 Uluslararası Nitelikteki Yurt İçi İhtisas Fuarlarının Desteklenmesi 2 Çevre Maliyetlerinin Desteklenmesi 3 Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) Yardımı 4 İstihdam Yardımı 5 Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar

Detaylı

Kapsam Denetim ve Mali Müşavirlik Hizmetleri (Sirküler 2012/04)

Kapsam Denetim ve Mali Müşavirlik Hizmetleri (Sirküler 2012/04) Kapsam Denetim ve Mali Müşavirlik Hizmetleri (Sirküler 2012/04) A) Yeni Yatırım Teşvik Mevzuatı Nisan 2012 başlarında Başbakan ve Ekonomi Bakanı tarafından yapılan basın toplantılarıyla kamuoyuna sunulan

Detaylı

Devletimiz Yurtdışında iş yapan Türk Firmalarına yönelik 11 kalem ve alt başlıklarında çeşitli destek. programları bulunmaktadır.

Devletimiz Yurtdışında iş yapan Türk Firmalarına yönelik 11 kalem ve alt başlıklarında çeşitli destek. programları bulunmaktadır. İhracat Destekleri Devletimiz çeşitli kurumlar vasıtasıyla 11 konu başlığında ihracata yönelik destekler vermektedir. Her bir destekte kendi içinde çeşitli alt başlıklara ayrılmaktadır. Bundan dolayı hangi

Detaylı