Puanlardaki düşüşe rağmen, Üniversiteye yerleşen öğrenci sayısında artış

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Puanlardaki düşüşe rağmen, Üniversiteye yerleşen öğrenci sayısında artış"

Transkript

1 T: M: E: Haftalık Haber Gazetesi Çarşamba, 20 Ağustos Puanlardaki düşüşe rağmen, Üniversiteye yerleşen öğrenci sayısında artış Geçtiğimiz hafta, üniversiteye giriş sınavı olan, A level ve BTEC diploma sonuçları açıklandı. Bu sene üniversiteye girme hakkı kazanan öğrencilerin sayısında artış görüldü, fakat, A level sonuçlarında, son 32 senede ilk defa gerileme oldu. Sekiz yaşındayken ailesiyle birlikte Güney Kürdistan dan İngiltereye göç eden Sara Khoshnaw ın başarısı ulusal basında yer buldu. Matematikte A*, İleri Matematik, Biyoloji ve Kimya derslerinden de A alarak, Cambridge Üniversitesi, Kings College de Tıp okuma hakkını kazanan Khoshnaw hayalindeki üniversiteye gideceği için çok mutlu olduğunu ifade etti. A level geçiş notlarında, yüzde 98.1 den yüzde 98 e düşerek, 32 sene sonra ilk defa düşüş görüldü. A* ve A sonuçları, geçen seneye göre yüzde 26.3 den yüzde 26 ya geriledi. Sara Khoshnaw Cambridge üniversitesinde tıp okuyacak Haberin devamı sayfa 6 da Londra da yüzlerce kişi İşid vahşetini kınadı İşid çetelerinin Güney Kürdistan ın birçok kentine yönelik yaptığı saldırılar ve Şengal de gerçekleştirdikleri katliam başkent Londra da yüzlerce kişinin katıldığı bir yürüyüşle lanetlendi. haberin devamı sayfa 11 de

2 2 Çarşamba, 20 Ağustos 2014 En çok can alan dört kanserde ölüm oranları düştü Son yirmi senedir dört kanser türünde ölüm sayısında düşüş görüldü. Meme, bağırsak, akciğer ve prostat kanserlerin toplam ölüm sayısı son yirmi yıl, ortalama, yüzde 30 düştü. Bu dört kanser türü en çok can alan ve toplam kanser ölümlerin yarısının sebebi. Meme kanseri ölümleri yüzde 38, bağırsak kanseri yüzde 34, akciğer kanseri yüzde 27 ve prostat kanser ölümleri yüzde 21 düştü. Meme kanserinden 20 sene önce, senede 15 bin kişi hayatını kaybediyordu, bu hastalıktan, şimdi senede 11,600 hayatını kaybediyor. Bağırsak ve akciğer kanserlerinde senelik ölümlerde, 3 bin civarında düşüş var. Yirminci yüzyılın ortalarında, sigara kullanımı ve akciğer kanseri arasındaki bağlantı ortaya çıktıktan sonra sigara kullanımının azalması, bu hastalıktan ölümlerin düşüşüne sebep oldu. Fakat, kadınlarda sigara bırakma oranı, erkeklere göre daha sonra başladığı için, kadınların ölüm sayısında artış var. Verileri açıklayan, kanser yardım kurumu, Cancer Research UK, kanserden kurtulma sayısının da son kırk senedir ikiye katlandığını belirtti. Kanser teşhisi konulan insanların yarısı, en az on sene kansersiz yaşıyorlar. Cancer Research UK, hedeflerinin, 20 senede, bu oranı dörtte üçe çıkarmak olduğunu ifade etti. Fakat, ölüm oranları, bazı diğer kanserlerde yükseldi. Karaciğer, pankreas, melanom, ağız ve sindirim sistemine bağlı kanserlerden hayatlarını kaybedenlerin sayısında yükseliş var. Cancer Research UK in başkanı, Harpal Kumar, Araştırma, insanların hayatlarını kanserden kurtarmaya yardımcı olmaya devam ediyor, ve bu sayılar gelişimin devam ettiğinin teşviki. Britanya, kanser araştırmasında dünyada lider olmaya devam ediyor, ve kanserin etkisini azaltan yeni gelişmelerin bir çoğundan sorumlu, dedi. Kumar, şöyle devam etti: Hastalığın 200 den fazla türü var. Bunların bazıları için, pankreas, özofajiyal (yemek borusu) ve karaciğer gibi, araştırmaların gelişimi çok daha az. Çok fazla insanın hayatı bu hastalıktan etkileniyor. Biz, maddi destek verdiğimiz araştırmaların daha fazla insanın hayatını kurtaracağına, daha iyi ve nazik tedaviler geliştirip kanseri yeneceğine güveniyoruz.

3 Çarşamba, 20 Ağustos Jullian Assange yakında Ekvador büyükelçiliğinden çıkıyor İki yıldan fazla bir süredir Londra Ekvador büyükelçiliğinde kalan WikiLeaks kurucusu Jullian Assange bu sabah yaptığı basın toplantısında yakında Ekvador büyükelçiliğinden çıkacağını söyledi. Haziran 2012 de hakkında çıkarılan tutuklama kararından kaynaklı Ekvador un Londra büyükelçiliğine sığınıp iltica talep eden Avusturya vatandaşı Assange o tarihten bu yana büyükelçilik binasında yaşıyor. Ondan öncede 1.5 yıl ev hapsinde tutulan Assange İsveç te hakkında taciz ve tecavüz suçundan kaynaklı tutuklama kararı bulunuyor. İngiltere Haziran 2012 de Jullian Assange in İsveç e iadesine karar vermişti. Bu sabah Ekvador dışişleri bakanı ile beraber büyükelçilik binasında basın toplantısı yapan WikiLeaks kurucusu Jullian Assange yakında büyükelçilik binasından çıkacağını açıkladı. 43 yaşındaki Assange yaptığı açıklamada ilk gözaltı sürecinden bu yana 4 yıl geçtiğini ve bu son iki yılın sağlığını çok kötü bozduğunu ifade etti. Basın toplantısında hazır bulunan Ekvador dışişleri bakanı Ricardo Patino yaptığı açıklamada; İki yıl oldu, ama halen bir çözüm geliştirilemedi. Bu adil değil, bu durumun biran önce sonlanması lazım. Jullian Assange in özgürlüğüne kavuşma zamanı, insan hakları saygı gösterme zamanı. dedi. Jullian Assange açıklamanın devamında, Amerika nın oluşturduğu bir dava yüzünden bir insanın Avrupa merkezinde ailesinden uzakta, hareket alanı kısıtlanmış bir şekilde nasıl tutulabileceğini sorguladı. İsveç makamları geçen ay Assange in avukatlarının yaptığı itirazı redetmiş ve tutuklama kararını devam ettirmişti. Ekvador büyükelçiliğinden video konferans yoluyla mahkemeye katılma başvuruları da red edilmişti. Assange bunların hepsinin bir karalama kampanyası olduğunu ve kendisinin Amerikanın gizli belgelerini yayınladığı için İsveç tarafından Amerika ya iade edileceğini söyledi. Iki yıldan fazladır Londra Ekvador büyükelçiliğinde yaşamak zorunda kalan WikiLeaks kurucusu Jullian Assange çeşitli sağlık sorunları yaşıyor. Kalp yetmezliği başta olmak üzere yüksek tansiyon ve güneş görmediğinden kaynaklı D vitamin eksikliğinin yol açtığı rahatsızlıklar yaşıyor.

4 4 Çarşamba, 20 Ağustos 2014 Joan Ryan: Kürtlere mümkün olduğu kadar yardım etmeliyiz İşçi Parti Kuzey Enfield milletvekili adayı Joan Ryan İşid in Güney Kürdistan daki vahşetine dikkat çekerek, İngiltere olarak mümkün olduğu kadar Kürtlere yardım etmeliyiz dedi. Kuzey Enfield milletvekili adayı Joan Ryan İşid in son dönemdeki saldırıları ile ilgili yaptığı açıklamada Irak ta yaşayan Ezidi, Hristiyan, Asuri, Keldani toplumlarına karşı yapılan katliam girişimlerinin durdurulması için İngiltere nin tüm imkanlarını kullanması gerektiğini belirtti. İngiliz hükümetinin Kürtlere silah yardımı yapacağını Kabul ettiğini ancak bunun neden bu kadar uzun sürdüğünü sorgulayan Ryan, acilen Kürtlere gerekli yardımların yapılması gerektiğini belirtti. Ryan: Kürdistan bölgesel hükümetinin uzun dönemli askeri lojistik, ihtiyacı olacaktır. Kürdistan ın şuan laftan çok dayanışma ve insani desteğe ihtiyacı var. dedi. Halen Şengal dağında mahsur bulunan ve çok acil yardıma ihtiyacı olan Ezidilerin bir an önce güvenliğinin sağlanması gerektiğini açıklayan Ryan aynı zamanda İngiltere nin göç eden insanlara nasıl yardım edebileceği ile ilgili Birleşmiş milletler ile diyaloga geçmesi gerektiğini ifade etti. Mert Karaoğlan ve Charliegh Disbrey ı kültürel farklılık mı öldürdü? Geçen yıl Haziran ayında tren çarpması sonucu hayatlarını kaybeden Mert Karaoğlan ve Charliegh Disbrey in intihar ettikleri ve bunun arkasında kültürel farklılığın olduğu açıklandı. Evening Standard gazetesinde çıkan habere göre her ikin gencin intihar etme nedeninin altında farklı kültürden gelmelerinden kaynaklı birbirlerine kavuşamayacakları düşüncesi yatıyormuş. Hertfordshire Coroner (şüpheli ölümleri araştıran kişi) yardımcısı Graham Danbury bugün yaptığı açıklamada: her iki gencin kısa bir süre önce başlayan çok yakın ilişkileri olmuş ve gençler kültürel farklılıklarından kaynaklı ailelerinin böylesi bir ilişkiye razı olmayacakları düşüncesine varmışlar. dedi. Danbury açıklamasının devamında, Mert Karaoğlan ın ailesinin böylesi bir ilişkiyi onaylamayacağını düşündüğünü belirtti. 15 yaşındaki Charleigh ve 18 yaşındaki Mert Karaoğlan 17 Haziran 2013 te Elstree ve Borehamwood istasyonu yakınında tren çarpması sonucu yaşamlarını yitirmişlerdi.

5 Çarşamba, 20 Ağustos Dr Meryem Kaya dan takdir edilecek karar İngiltere de yaşayan doktor Meryem Kaya Şengal de yaşanan saldırılar sonucu oluşan insani trajediye daha fazla seyirci kalmayıp, şuan Güney Kürdistan ın değişik kentlerine göç eden insanlara yardımcı olmak için Duhok a gitti. İşid çetelerinin saldırılarından dolayı Şengal den kaçan insanlara tıbbi yardımda bulunmak amacıyla bir grup doktorla birlikte İngiltere den Duhok a giden doktor Meryem Kaya, oraya gidip insanlarımıza elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmak istiyorum dedi. Genç doktor, Avrupa dan bir doktor heyeti ile birlikte, İşid den kaçan çoğunluğunu Ezidi lerden oluşan insanlara tıbbi yardımda bulunmak amacıyla Dohuk a gitti. Londra da büyüyüp, İmperial College London da tıp eğitimini alan, Kaya, gitme nedenini şöyle açıkladı: İşid in saldırılarından kaçıp Güney Kürdistan a sığınan insanlarımızın tıbbi ihtiyaçlarını gidermeye yardımcı olmak için gidiyorum. Bu insanlık trajedisi karşısında daha fazla sessiz kalamazdım. Kararımdan çok memnunum. Aynı zamanda, oradaki ihtiyaçların tam olarak ne olduğunu ve orada ne tür olanakların olduğundan haberdar olmadığım için endişeliyim. İsveç ten altı doktor ve Almanya dan dört doktor önceden gitti. Benimle birlikte Almanya dan üç doktor daha gidiyoruz. Avrupa dan giden doktorlar, Kuzey Kürdistan dan, Mezopotamya Tıp Kongresinin Doktorları (Diyarbakır, Mardin, Batman, Van, Siirt, Şırnak, Muş Tabip odalarindan) ile beraber buluşarak Çarşamba sabahı erkenden Duhok a doğru yola çıktılar. Almanya Kürt Doktorlar Birliği ve Mezopotamya Tıp Kongresi Doktorları tarafından, Kürdistan için, başlatılan yardım kampanyasında şimdiye kadar 230, Euro toplandı. Toplanan yardımlar oradaki insanların tıbbi ihtiyaçlarını gidermek amacıyla kullanılacak. İşid çetelerinin 3 Ağustos tarihinde Şengal ve çevresindeki köylere yaptığı saldırı sonucu bir insanlık trajedisi yaşanmıştı. Çeteler başta Ezidi olmak üzere çok sayıda insanı katletmiş, kadınları da esir almıştı. Bu vahşetten kurtulmak için binlerce insan Şengal dağına sığınmış, günlerce yaşanan açlık ve susuzlukta dolayı çok sayıda çocuk hayatını kaybetmişti. Kaçan Ezidilerin bir bölümü Duhok başta olmak üzer Güney Kürdistan ın birçok kentine sığınırken, binlercesi de YPG gerillalarının açtığı güvenli koridordan Rojava ya götürülmüştü. Halen binlerce Ezidi Şengal dağında mahsur durumda. Kaçıp kurtulanlardan çocuk ve yaşlılar çeşitli sağlık sorunları ile boğuşuyor. Oluşturulan kamplardaki doktor sıkıntısından kaynaklı yeterli düzeyde tedavi yapılamıyor. Avrupa ve Kuzey Kürdistan dan giden doktorlar büyük bir boşluğu doldurmuş olacak. Kendi ülkelerinden mülteci durumuna düşen insanlar için Heyva Sor ve Kürt doktorları gibi kurumların konuyla ilgili yardım kampanyaları ise devam ediyor. Bağışta bulunmak isteyen vatandaşlar HeyvaSor un web sayfasını www. heyvasor.com ziyaret edebilirler. Kürt doktorları tarafından yürütülen yardım kampanyası hakkında adresine giderek bilgi alabilirsiniz.

6 6 Çarşamba, 20 Ağustos 2014 Baş sayfadaki haberin devamı... Fakat, mevcut üniversite kontenjanlarındaki artıştan dolayı hedeflenen puanı alamayan öğrenciler yer bulma şansını elde edebilecekler. Bu sene 30,000 ek üniversite kontenjan var. 500 binden fazla öğrenci üniversiteye yerleşecek Britanya nın Üniversiteye giriş işlemlerini yapan kurum, UCAS (Universities and Colleges Admissions Service- Üniversite Giriş Hizmetleri), sınav sonuçlarının ilk çıktığı gün, 396,990 öğrencinin direk olarak üniversiteye kabul edildiğini belirtti. Bu sayı bir önceki seneye göre 11,090, yüzde üç, arttı. Üniversiteye yerleştirilenlerin 352,590 ı birinci tercihlerine kabul edildiler. Öğrenciler, lisenin son senesinde, bir önceki sene aldıkları sınav sonuçlarına, ya da öğretmenlerinin puan tahminlerine göre, üniversitelere başvuruda bulunuyorlar. Altı üniversiteye kadar başvurma tercihleri bulunuyor; başvurdukları üniversitelerden aldıkları cevaplara ve istenilen puanlara göre öğrenciler son olarak, birisi ilk seçenekleri olan, birisi de ikinci (güvence) seçenekleri olan, iki üniversitenin kendilerine verdikleri teklifi kabul edip, diğer üniversitelerden aldıkları teklifleri ret ediyorlar. Böylece, sınav sonuçları çıktığında öğrenciler, ilk seçeneklerinin belirlediği sınav sonuçlarını elde ettilerse o üniversiteye gitmeye hak kazanmış olacaklar; ilk seçeneklerine puanları yeterli değilse, ve üniversite alınan puanları kabul etmezse, ikinci seçeneğin istediği puanları elde ettiyse öğrenci, oraya gitmeye hak kazanır. Eğer her iki tercihe de puanları yetmiyorsa ve ya öğrenci ikinci tercihe gitmek istemiyorsa, clearing system (ek tercih hakkı) denilen, üniversitelerin boş kalan yerlerine, puanlarına göre, öğrencilerin yerleştirildikleri sistem aracılığıyla yer ararlar. Beklenildiğinden fazla puan alan öğrenciler de, kabul edildikleri üniversiteyi ret edip, Clearing system a başvurarak daha iyi bir üniversitede okuma hakkını elde etmeyi deneyebilirler. UCAS, be senenin Clearing system işlemleri sona erdiğinde, üniversiteye giriş yapan öğrencilerin sayısının, ilk defa, 500,000 i geçebileceğini belirtti. Pazartesi günü itibariyle 440,130 öğrenci üniversiteye yerleştirilmişti. UCAS senede 650,000 i aşkın, üniversiteye giriş başvurusunun işlemini gerçekleştiriyor. Britanya üniversite yerleştirme dağılımı 2014 İngiltere- 292,650 öğrenci, 6,580 (yüzde iki) artış Galer- 15,980 (yüzde beş artış) Kuzey İrlanda- 11,110 (yüzde bir düşüş) İskoçya- 27,910 (yüzde dört artış). PA Serap Topal hedefine ulaştı Serap hedefine ulaştı Haringey Sixth Form College de okuyan, 19 yaşındaki Serap Topal, BTEC Science (fen bilgisi) okuyup, üç Distinction* alarak Queen Mary, University of London da Biyomedikal Bilim okuma hakkını kazandı. Serap, Gururluyum. Çok çalıştım ama öğretmenlerimin desteği olmasaydı yapamazdım. Okulumdan aldığım destekten dolayı çok memnunum, dedi. Serap, ilk lisansını bitirdikten sonra tıpa başvurmak istediğini belirtti, fakat, tıpa geçiş yapmasa da doktora yapıp bilim dalında araştırmalar yapmak istediğini ve kanser gibi hastalıklar için ilaç ve tedavi yöntemleri üzerinde çalışmak istediğini belirtti. Ailesinin kendisine bölüm seçme konusunda baskı uygulamadıklarını ve tercihlerini desteklediklerini belirten Serap, şöyle konuştu: Annem özellikle çok destek verdi bana, son seneme kadar her veliler toplantısına katılıp, öğretmenlerden bana daha fazla nasıl destek olabileceğini sorup öğreniyordu. BTEC kursu, A level gibi sadece sene sonunda sınavlardan ibaret değil, devamlı ders içeriye vermemiz gerekiyordu ve mükemmel olana kadar üzerinde tekrar çalışıp düzeltmemiz gerekiyordu. Bu yüzden annem devamlı bana destek vermek istiyordu. Başarılı olmam için devamlı çalıştım, ve hedefime ulaşmanın tek yolunun bu olduğunu kendime söyleyerek, kendimi motive ediyordum. Northumberland Park orta okulunda okuyan Serap, orta okulda tıp okumaya karar verdiğini, ve o hedefine yönelik derslerini seçip puan elde ettiğini belirtti. Northumberland Park okulunda İngilizcenin ana dilleri olmayan öğrenci sayısı yüzde 72.6 ve Haringey okulları arasında en düşük puan alan ikinci okul. Kürt ve Türk öğrencilerinin de yoğun oldukları bu okulda, Serap gibi kendilerine hedef belirleyen ve ulaşan öğrencilerin sayısı, potansiyellerine ulaşmak için yeterli destek alamadıkları için, ne yazık ki, oldukça düşük. Kürt ve Türk toplum içerisinde kızların eğitimde başarılarının göz önünde görülen örnekleri olsa da, erkeklerde durum böyle değil. İki Kürt kızın başarısı ulusal basında İki Kürt kız öğrencinin başarısı ulusal basında yer buldu. Londra nın güneyi, Putney de bulunan Ark Academy de okuyan iki Güney Kürdistan lı genç kızın başarılarını Evening Standard ve Huffington Post yayınladı. İlk Kürt pilotu olmak istediğini söyleyen, Aisha Abdulsalam, Buckinghamshire New University de yerini almayı başardı. A level Matematik, Fizik ve Sanat okuyan Aisha, Havacılık ve Pilot Eğitimi bölümünde okuyacak. Aynı okulda okuyan Sara Khoshnaw, Matematikte A*, İleri Matematik, Biyoloji ve Kimya derslerinden de A alarak, Cambridge Üniversitesi, Kings College de Tıp okuma hakkını kazandı. Khoshnaw sekiz yaşındayken ailesiyle birlikte Irak Kürdistan ından İngiltere ye göç etti. UCAS bu sene, dezavantajlı kesimlerden üniversiteye giriş yapan öğrencilerin sayısında yüzde sekiz artış Sara Khosnaw Cambridge üniversitesinde tıp okuyacak Aisha Abdulsalam ilk Kürt kadın pilot olma yolunda görüldüğünü belirti. Bu sene, yoksul bölgelerde yaşayan ve üniversiteye girme hakkı kazanan öğrencilerin sayısı 20,000 in üzerinde- bir önceki seneye göre 1,400 (yüzde sekiz) artmış. Sınav puanlamalarının hatalı olduğunu düşünen öğrenciler, Bilgi Komisyonu Bürosunun (Information Commissioner s Office) verdiği bilgiye göre sınav kağıtlarının nasıl notlandırıldığını öğrenme hakları bulunuyor. Bir kaç veri Üniversiteye giriş hakkı kazanan kız öğrenci sayısı 224,570; erkeklerin sayısı ise 172,420. Sınavları geçme oranı yüzde 98 (yüzde 0.1 düşüş). A* sonucu: yüzde 8.2. (yüzde 0.6 yükseliş). Erkekler yüzde 8.5 A* aldı; kızlar ise yüzde 7.9. A level Matematik en popüler ders. Haber: Esra Türk-Telgraf

7 Çarşamba, 20 Ağustos

8 8 Çarşamba, 20 Ağustos 2014 Konteynarda mülteci dramı İngiltere nin Essex kentinde hafta sonu bir gemideki konteynerden kurtarılan kaçak göçmenlerin, Şih inancına mensup Afganistan vatandaşları oldukları belirlendi. Essex polisi tarafından yapılan açıklamada Tilbury Limanı na yanaşan gemideki konteynerde bulunan 35 kaçak yolcudan 13 ünün 1 ile 12 yaşlarında çocuklardan oluştuğu belirtildi. Açıklamada insan ticareti kurbanı olarak nitelendirilen kaçak yolcuların sağlık durumunun iyiye gittiği, İnterpol ve diğer uluslararası yetkililerle ortak soruşturma yürütüldüğü kaydedildi. Cuma günü Belçika nın Zeebrugge Limanı ndan yola çıkan ve cumartesi günü Tilbury Limanı na demirleyen Northstream gemisindeki konteynerlerden birinde 36 kaçak yolcu bulunmuştu. Yolculardan birinin öldüğü, diğerlerinin de tedavi altına alındığı açıklanmıştı. Göçmenlerin kapalı konteynırda 18 saat civarında kaldığı açıklandı. Olayla ilgili Salı günü Kuzey İrlanda da bir kişi gözaltına alındı.

9 Çarşamba, 20 Ağustos 2014 Hackney belediyesi yılı için hibe (Grant) başvuruları başladı Hackney belediyesinin Gönüllü ve Toplum kuruluşlarına her yıl verdiği hibe başvuruları başladı. 19 Eylül 2014 tarihine kadar yapılacak başvurular sonucu Hackney sınırları içerisinde bulunan ve kar amacı gütmeyen Gönüllü organizasyonlar ve Toplum merkezlerine Hackney sakinleri için yapacakları projelerde 5000 ile 40,000 sterlin arası hibe verilecek. Yapılacak projelerin Nisan 2015 ile Mart 2016 tarihlerini kapsaması gerekiyor. 2013/2014 dönemi için Hackney belediyesi, 140 kuruluş ve organizasyona toplamda 2.56 Milyon sterlin hibe vermişti. Projeler çok farklı başlıkları kapsıyor, bunlar genel olarak, Sağlık, Eğitim, Çevre, Sosyal, Güvenlik, Çocuk, Gençlik, Kadın, Vatandaşlık, Adaptasyon, Bilinçlendirme ve Danışmanlık gibi konulardan oluşuyor. Hackney belediyesi ayrıca başvuran organizasyonlara yardımcı olmak amacıyla atölye çalışması da yürütecek. Atölye çalışmasında başvuruların nasıl yapılması gerektiği ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda eğitimler verilecek. Nasıl başvurulacağı ile ilgili bilgi almak ve gerekli başvuruları yapmak için web adresini ziyaret edebilirsiniz. İngiltere nin AB den çıkma ihtimali üzerine bazı ABD li bankalar İrlanda ya taşınmayı planlıyor ABD li bankalar Avrupa Birliği nden (AB) ayrılmasından endişe edilmesi sebebipyle Londra merkezli faaliyetlerini İrlanda ya taşımak için ön planlara başladılar. Wall Street bankaları İngiltere nin birlikten çıkacak olması ihtimali üzerine genel müdürlüklerini İrlanda ya taşımak için B planı yapıyor. Bank of America, Citigroup ve Morgan Stanley nin Financial Times gazetesine verdiği bilgilere göre, İrlanda nın gerektiği durumda en istenen lokasyon olduğu belirtiliyor. Bu bankalardan birinin bazı faaliyetlerini şimdiden İranda ya taşımayı planladığı belirtildi. Yetkililerin planların henüz çok başında olduğunu söylediği belirtilen habere göre ABD bankaları Euro Bölgesi nin eli kulağındaki bankacılık birliği gerçekleştiğinde İngiltere yi izole bırakacağını ve bu durumun İngiltere nin AB den çıkmasıyla sonuçlanacağını öngörüyor. Londra da bir Wall Street bankasının üst düzey yetkilisi Açıkçası bazı faaliyetleri İrlanda ya taşımayı düşünüyorum. Bence İrlanda Merkez Bankası ve hükümeti bundan memnuniyet duyacaktır. Bu İngiltere nin AB den çıkacak olmasıyla ilgili değil, daha çok tüzel kişilik optimizasyonuyla ilgili bir konu diye konuştu. Bir çok banka Avrupa faaliyetleri için İngiltere yi merkez olarak seçmişti çünkü bu durum onlara 28 AB ülkesinde hizmetlerini serbestçe dolaştırma imkanı sağlıyor. Fakat uzmanlara göre Brexit de denen AB den çıkış senaryosu gerçekleşirse, bu durum ortadan kalkıyor olacak. İngiltere Başbakanı David Cameron önümüzdeki mayıs seçimlerinde muhafazakar partisi kazanırsa tekrar müzakere edilecek bir AB üyeliği için bir referandum yapılacağının sözünü verdi. ABD li bankalarının İngiltere düzenleyicilerini kızdırmamak ve üzmemek için açıktan açığa konuşamadığı belirtiliyor 9

10 10 Çarşamba, 20 Ağustos 2014 Londra da yüzlerce kişi İşid vahşetini kınadı İşid çetelerinin Güney Kürdistan ın birçok kentine yönelik yaptığı saldırılar ve Şengal de gerçekleştirdikleri katliam başkent Londra da yüzlerce kişinin katıldığı bir yürüyüşle lanetlendi. Londra merkezde bulunan BBC televizyonu önünde başlayan ve Amerika büyükelçiliğine yürüyen yüzlerce Kürdistanlı ve dostları İşid terörünü protesto etti. Kürdistanlı kurumlar ve Demokratik Güçbirliği bileşenlerinin katıldığı eyleme farklı toplumlardan çok sayıda kişi, akademisyen ve din temsilcisi katıldı. BBC televizyon kanalının ana binası önünde toplanan kitle yaklaşık bir saat boyunca Şengal deki insanlık dramına dikkat çekti. Eylem, Demokratik Güçbirliği platformu adına hazırlanan bildiri ile başladı. Londra da faaliyet yürüten 20 tane kurumun imzasını taşıyan bildiride, Şengale yönelik soykırımı ve İşid felaketinin yayılmasını engellemek için uluslararası toplumdan İşid e karşı mücadele için siyasal ve diplomatik yardım çağrısı yapıldı. Roj kadın meclisi adına Evrim Yılmaz ın okuduğu bildiride İşid in özellikle kadınlara karşı işlediği kabul edilmez barbarlığa karşı tüm dünya kadınlarını İşid e karşı birlik olmaya çağırdı. Uluslar arası alanda tanınan kadın hakları savunucusu ve akademisyen Profesör Mary Dawis eylemde yaptığı konuşmada, şuan Kürdistan da tek bir terör örgütü var, o da İşid tir dedi. Profesör Dawis konuşmasında Türkiye ve Katar ın İşid e destek verdiğinin altını çizdi. Eylemde konuşan bir diğer konuşmacı Rahip ise Kürdistan için adalet çağrısı yaptı. PKK TERÖR LİSTESİNDE ÇIKARILSIN Eyleme katılan yüzlerce kişi Amerikan büyükelçiliği önünde durup bir süre sloganlar ve konuşmalar yaptı. Sık sık İngilizce PKK yi terör listesinden çıkar şeklinde sloganlar atan kitle adına yapılan konuşmalarda da PKK nin biran önce terör listesinden çıkarılması çağrısı yaptı. Yürüyüş boyunca atılan sloganlarla İşid vahşeti kınandı. İşid vahşeti ile ilgili hazırlanan İngilizce bildiriler yürüyüş güzergahı boyunca dağıtıldı. Eylemi birçok uluslararası haber ajansı ve televizyon kanalı izledi. Yürüyüş Marble Arch meydanında okunan marşlarla sona erdi.

11 Çarşamba, 20 Ağustos

12 12 Çarşamba, 20 Ağustos 2014

13 Çarşamba, 20 Ağustos CAMERON: IRAK TA YENİ BİR SAVAŞA DAHİL OLMAYACAĞIZ Başbakan David Cameron, İngiliz askerinin Irak ta muharebe alanına girmeyeceğini ve ülkesinin Irak ta başka bir savaşa dahil olmayacağını söyledi. İngiliz yayın kurumu BBC ye açıklamalarda bulunan Başbakan Cameron, ülkesinin Irak konusundaki duruşunun gayet açık olduğunu ifade etti. İngiltere de halkın güvende tutulmasının kendisi için en önemli ve tek önemli öncelik olduğunu kaydeden Cameron, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün ülkesi için tehdit oluşturduğunu vurguladı. Cameron, Irak taki insani krizin yanı sıra siyasi ve aşırıcılık krizinin de İngiltere üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu belirterek, IŞİD in bozguna uğratılması için Irak hükümeti ve müttefiklerle çalışılması gerektiğini ifade etti. Cameron, İngiltere Irak ta başka bir savaşa dahil olmayacak. Kara kuvvetlerimiz muhabere alanına girmeyecek. İngiliz ordusu Irak a gönderilmeyecek. Evet tüm sahip olduğumuz varlıkları kullanmalıyız. Başkalarına yardımcı olabilmek için IŞİD e baskı uygulayabilme stratejisinin bir parçası kapsamında diplomasimizi, siyasi ilişkilerimizi, yardımımızı, askeri yeterliliğimizi, uzmanlığımızı kullanmalıyız dedi. SİLAH YARDIMINA İLİŞKİN BİR TALEP YOK, GELİRSE OLUMLU YAKLAŞIRIZ Cameron, İngiltere nin IŞİD le mücadele eden Kürtlere silah desteği verip vermeyeceğine ilişkin ise Irak ta n İngiltere ye henüz böyle bir talep gelmediğini ancak böyle bir talep doğrultusunda bunun değerlendirilmesine olumlu baktıklarını söyledi. İngiliz yetkililer, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının IŞİD in faaliyetlerine ilişkin bilgi toplamak için Irak üzerinde uçuş yaptığını belirtiyor. Birkaç Chinook tipi helikopter de şiddet olaylarından kaçan veya mahsur kalan sığınmacılara yardım etmek üzere hazır bekletiliyor. Başbakan David Cameron Sunday Telegraph gazetesindeki makalesinde, son derece tehlikeli bu terörist hareketle başa çıkılmadığı sürece IŞİD militanlarının İngiltere sokaklarında insanları hedef alacak yeterli Güce sahip olma ihtimali bulunduğunu yazmıştı. İNGİLTERE SOKAKLARINDA KENDİLERİNİ HEDEF ALACAK KADAR GÜÇLENECEK Başbakan David Cameron, Son derece tehlikeli terörist hareket olarak nitelendirdiği IŞİD e karşı gereken önlem alınmadığı takdirde örgütün İngiltere sokaklarında kendilerini hedef alacak kadar güçleneceğini savundu. Cameron, İran a da ortak tehlike olarak gördüğü IŞİD e karşı müttefik olma çağrısı yaptı. Sunday Telegraph gazetesinde bir makale kaleme alan Cameron, Irak ve Suriye de Terörist devlet kurmak isteyen aşırı İslamcıların Akdeniz kıyılarına kadar ulaşabileceği uyarısı yaptı. Cameron yazısında, İran daki rejim ile on yıllardır süren düşmanlığı bir kenara bırakmanın İngiltere için ulusal bir çıkar olduğuna dikkat çekerek, İran cumhurbaşkanı hasan Ruhani ye IŞİD ile mücadele etmek için uluslararası toplumla işbirliği yapma çağrısında bulundu. İŞİD NATO YA KOMŞU OLUYOR IŞID sadece binlerce beyni değil binlerce kilometre kare sınırı da kontrol ediyor. Bu onun yayılmacı anlayışını gözler önüne seriyor. Hatta sınırlarını Ürdün ile Lübnan ve Türkiye ye kadar genişletecek kadar ileriye gidiyor. Eğer başarılı olurlarsa Akdeniz kıyılarına ulaşmış ve NATO üyesi ile sınır komşusu olmuş bir terörist devlet ile karşı karşıya kalacağız. Bu Avrupa için açık bir tehlikedir. Cameron, Irak taki İngiliz askeri birliklerine daha fazla görev düştüğünü ve Kürt ile Irak güçlerinin güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti. İngiltere Başbakanı, aşırı İslamcılar a karşı kapsamlı politika izlemediği için bir süre önce Anglikan Kilisesi nin eleştirilerine maruz kalmıştı.

14 14 Çarşamba, 20 Ağustos 2014

15 Çarşamba, 20 Ağustos HSBC Finsbury park şubesi önünde protesto eylemi Finsbury Parkta bulunan Camiye ait banka hesaplarının kapatılmasını protesto etmek amacıyla HSBC Finsbury Park şubesi önünde protesto eylemi düzenledi. Geçtiğimiz ay Finsbury Park Cami sine ait iki banka hesabının HSBC tarafından müşteri risk durumu gerekçe gösterilerek kapatıldığı ifade edilmiş, bankanın ayrıca bazı Müslüman müşterilerinin ve İslami kuruluşların hesaplarını kapatma kararı aldığı yönünde haberler tartışmalara sebep olmuştu. İngiltere nin önde gelen bankalarından HSBC nin ülkedeki bazı Müslüman müşterilerinin banka hesaplarını kapatma kararı başkent Londra da protesto edildi. Londra nın kuzeyindeki Finsbury Park Camisi nin yetkilileri tarafından düzenlenen eyleme katılan yerel halk, HBSC nin Finsbury Park şubesinin önünde bir araya gelerek sloganlarla HSBC nin tavrını protesto etti. JEREMY CORBYN DE EYLEME KATILDI Finsbury Park mahallesini sınırlarında barındıran Islington North bölgesinin İşçi Partili milletvekili Jeremy Corbyn de, HSBC nin kararını protesto etmek ve İngiliz Müslümanlara verdiği desteğini göstermek amacıyla protestoda yer aldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Corbyn, cami yetkililerinin kendisine gelerek, HSBC nin hesap kapatma kararına ilişkin mektubu okuduğunda şaşkınlığını gizleyemediğini söyledi. Corbyn, şöyle konuştu: Finsbury Park Camisi, yerel toplumun kullandığı gayet iyi bir cami. Yıllardır da öyle. Ben caminin yetkilileriye sıkça görüşüyorum, halka açık toplantılara katılıyorum. Camiyle ilgili bir sorun yok, camiyi kullananlar gayet eli açık insanlar. HSBC den gelen hesapları kapatma kararına ilişkin mektubun ne anlama geldiğini anlamadım ancak bankanın bu mantıksız ve öngörüsüz kararı camiye zarar veriyor. Bir cevap vermesi için bankaya bende yazdım. HSBC nin hesapları kapatma kararının geçen ay basına yansımasını takiben, bankadan yapılan açıklamada HSBC 2012 yılında İngiltere ve ABD hükümetleri tarafından 1,9 milyar dolar ceza aldı ve ertelenmiş takibat anlaşması içerisine girdi. Bankamız tüm operasyonlarına stratejik bir değerlendirme programını uygulamaktadır ifadesi kullanılmıştı. Bankanın değerlendirmeleri sonucunda 70 in üzerinde ülkede kurumsal ve bireysel müşterilerinden bir kısmıyla ilişkilerin sonlandırıldığı, hesap kapatma kararlarının kesinlikle ırk ve din temelli bir şekilde alınmadığını vurgulanarak, Genel olarak, müşterilerimize olan ilişkimizin sonlandırılması kararı kesinlikle müşterilerimizin ırkı ya da dinine göre alınmadı. Müşterilerin dini ya da ırki temellere ayrımcılığa maruz kalması kabul edilemez ve yasa dışıdır denilmişti. We are north London based charity which promotes benefit of Turkish and Kurdish speaking Community in London. The Centre is formed by the people who mainly come from Kurdish and Turkish speaking minority in the UK. The community centre runs educational activities and project in order to support the educational needs of their members and the children. The centre caters of a variety of cultural activities and youth educational events. The centre provides advocacy services, organise educational seminars, event, breakfast clubs and has a learning centre. We are looking for dedicated, consistent and passionate teachers to fill Key Stage 2 Teaching Key Stage 1 Teaching Early Years Teaching GCSE Teaching Art Teaching Kurdish Teaching Turkish teaching Saz Teaching Guitar Teaching Photography Teaching Post title: Teacher Key Purpose: To deliver lessons in accordance with the centre s work plan Accountable: Centre Coordinator Location: Elbistan Community Centre Hourly Rate: Between 20 and 30 per hours depending on experience. DBS disclosure: Enhanced DBS required Role description 1. Work with the students to create an attractive, welcoming classroom environment 2. Establish positive and effective relationship with students 3. Establish and maintain good learning environment 4. Maintain accurate and comprehensive records of student progress and achievement 5. Plan work in accordance with Curriculum Area Schemes of Work and National Curriculum 6. Take account of all students prior levels of attainment and use them to plan challenging 7. Actively support extra-curricular activities to enhance students experiences 8. Maintain good communication level with the other member of staff which allows the running the project smoothly 9. Ensure that the policies and procedures are implemented within your class 10. Promote the centre in which the highest achievements are expected from all members of the community What we look for To be graduated from an UK Higher Education Institute (i.e. University). Ability to demonstrate previous work experience and qualifications. A good knowledge of the educational issues affecting the refugee communities in the UK. Experience of working in voluntary sector and desire to work. Non-judgmental attitude towards any gender, race, belief or age group in line with centre s constitution. Commitment to anti-discriminatory working practice. A Flexible attitude to the demands of the post. If you would like to apply for or interested in positions please request application pack from Aydin Dogan via for further details please call or Closing Date: 2 nd September 2014