Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "www.turkishpoultry.com"

Transkript

1 KANATLI ÜRÜNLERİ TANITIM GRUBU BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇALIŞMA BÜLTENİ Temmuz

2 Dünya dan çeşitli sektörlerden 2011 yılı itibari ile toplam milyon Usd alım gerçekleştiren Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye den 2011 yılında sadece 4,9 milyon Usd alım yaptığı, BM tarafından gerçekleştirilen satın alımların büyük bölümünü gıda mamullerinin oluşturmakta olduğu bu kapsamda Türk ihracatçıları için potansiyeli çok yüksek bir pazar fırsatı sunduğu,dünya da üzerinde tedarikçisi bulunan BM Küresel Pazar Yeri veritabanında Türkiye den 70 tedarikçi firma bulunduğu; Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde sadece Somali misyonu için 2 milyar dolarlık gıda ürünleri alımı yapması öngörüldüğü,bm Usd üzerinde gerçekleştireceği alımları United Nations Global Marketplace https://www.ungm.org/ adresindeki Küresel Pazar Yeri veribantına kayıt yaptıran tedarikçilerine talepleri e-posta ile ileterek, satıcılar tarafından hazırlanan Teknik Teklif ve Fiyat Teklifi usulü ile gerçekleştirdiği, bilinmektedir. Bu çerçevede, BM Küresel Pazar Yeri veritabanına kayıt yaptırılması hususuna ilişkin Türkçe ye çevirilmiş Başvuru Kılavuzu bilgilerinize sunulur. UNGM Tedarikçiler için İnteraktif Kılavuz - Birleşmiş Milletler Küresel Pazar ile tanışın - 2 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

3 Özet (O konuyla ilgili bilgiye erişmek ya da sayfa numarasına gitmek için başlığa ve/veya alt başlığa tıklayınız) 1. Birleşmiş Milletler Küresel Pazarı (UNGM) nedir? 5 2. Şirketimi neden UGNM ye kaydettirmeliyim? 6 3. Şirketimi UNGM ye nasıl kaydettirebilirim? 8 4. Her gün yapılan ihaleleri e-postayla nasıl alabilirim? Sıkça Sorulan Sorular (SSS) Adım Adım UNGM Başvuru Forumu 19 A. Temel Prensipler 19 B. 1. Adım = Genel Bilgi 20 C. 2. Adım = Ajans Seçin 21 D. 3. Adım = Ajans Soruları 22 E. 4. Adım = Adres Bilgileri 23 F. 5. Adım = İletişim Bilgileri 24 G. 6. Adım = Finans Bilgileri 25 H. 7. Adım = İhracat Deneyimi 26 I. 8. Adım = Geçmişte BM ile yapılan sözleşmeler 27 J. 9. Adım = BM ile yaşadığınız anlaşmazlıklar 28 3 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

4 K. 10. Adım = Kalite Güvence Sertifikaları 29 L. 11. Adım = Ticaret Örgütü Üyelikleri 30 M. 12. Adım = Alt Kuruluşlar, Ortaklar ve/veya Yurt Dışı Temsilciler 31 N. 13. Adım = Ürün Kodlama 32 UNCCS Kodlarının nasıl seçileceğine ilişkin ipuçları 33 O. 14. Adım = Gönderme Adım adım İhale Bildirim Servisi ne abonelik 39 A. UNGM hesabınıza giriş yapın 39 B. İhale Bildirim Servisi ne Abonelik Formunuza erişin 40 C. UNCCS Kodlarını seçin 41 UNCCS Kodlarının nasıl seçileceğine ilişkin ipuçları 42 D. Kullanıcıları seçin 46 E. UNOPS Şartlar ve Koşulları 46 F. Ödeme Birleşmiş Milletler ile iş imkânlarına erişim 48 A. İhale İlanları 48 B. Sözleşme Hükümleri 51 4 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

5 9. Birleşmiş Milletler ile nasıl iş yapılacağına ilişkin bilgiye erişim 52 - BM ye tedarik sağlama - Yayımlar - BM Faydalı Linkler - BM Organizasyon Sistemi - Küresel İşbirliği Paketi 10. Birleşmiş Milletler ile Sürdürülebilir İhale UNGM web sitesinin nasıl kullanılacağına ilişkin ipuçları 55 A. adresinde gezinme 55 B. İpucu! : Parola değiştirme 55 5 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

6 1. Birleşmiş Milletler Küresel Pazar (UNGM) nedir? UNGM = Birleşmiş Milletler Küresel Pazar UNGM = BM satın alma sisteminin küresel portalıdır UNGM, BM Satın alma ekibiyle tedarikçileri bir araya getirir UNGM, BM ye tedarik sağlamak isteyen tedarikçiler için kayıt sürecini kolaylaştırır UNGM, BM ajanslarını ortak bir tedarikçi veri tabanı oluşturmak için bir araya getirir UNGM, satın alma uygulamalarında şeffaflığı ve uyumu arttırır UNGM, kayıtlı tedarikçilerin listesinin yanı sıra ihale ilanları ve sözleşme hükümlerini de içermektedir UNGM, gelişmekte olan ve ekonomisi bir geçiş dönemi yaşayan ülkelerden tedarikçiler için ihale imkânlarını arttırır UNGM, tüm Üye Devletler için bu ihale sitesine erişim sağlar Özete geri dön 6 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

7 2. Şirketimi neden UGNM ye kaydettirmeliyim? UNGM = ürünlerinizi ve hizmetlerinizi yalnızca ortak bir Başvuru Formu doldurarak BM ajanslarına tanıtmanızı sağlayan bir sıçrama tahtasıdır. UNGM ye kayıt ücretsizdir BM nin potansiyel tedarikçiler veri tabanının bir parçası olmak için şirket bilgilerini kaydedin den fazla BM Satın alma ekibi üyesi yeni tedarikçiler bulmak için bu veri tabanını kullanmaktadır. 35 farklı kurum tarafından yayımlanan BM ile iş olanaklarına erişin İhale Bildirim Servisi ne üye olarak hedeflenen ihale ilanlarını günlük olarak alın Kesin Veriler: 2011 de UNGM UNGM ye görev listesi sağlayan 20 kuruluş = BM satın alma harcamaları toplamının %95 i Ortalama olarak, her ay yeni şirket kaydı in üzerinde, eksiksiz bir profile sahip güvenilir tedarikçi, UNGM de en az bir ajans tarafından kabul edilmiştir ün üzerinde BM satın alma ekibi çalışanı, tedarikçi sağlamak ve onların üretim ihtiyaçlarını duyurmak için UNGM yi kullanmaktadır Her gün, 15 den fazla İhale İlanı bildirilir UNGM de herhangi bir zamanda ortalama 225 aktif İhale İlanı vardır 35 BM ajansı ve kuruluşu, ihtiyaçlarını UNGM de duyurmaktadır 7 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

8 Birleşmiş Milletler birçok bağlı kuruluşuyla birlikte her türlü ürün ve hizmet için yıllık 14 milyar $ ın üzerinde küresel bir pazarı temsil etmektedir. BM tarafından ihalesi yapılan önemli ürünler ve hizmetler aşağıdaki tabloda özetlenmiştir: Ürünler Gıda İlaç Gereçleri Tıbbi Gereçler Taşıtlar Telekomünikasyon Donanımı Bilgisayar ve Yazılımlar Barınma ve Konut Su kaynağı donanımı Laboratuar gereçleri Kimyasal maddeler Tarımsal girdiler Yerel/Evle ilgili Öğeler Hizmetler Güvenlik Hizmetleri Dışarıdan sağlanan Personel Hizmetleri Teknik Hizmetler Kiralama Hizmetleri Genel Yönetim Hizmetleri Nakliye Hizmetleri Matbaacılık/Matbaacılık Gereçleri Danışmanlık Hizmetleri Telekomünikasyon Hizmetleri İnşaat Özete Geri Dön 8 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

9 3. Şirketimi UNGM YE nasıl kaydettirebilirim? 1. Adım = UNGM hesabınızı oluşturun a. https://www.ungm.org/ adresine gidiniz b. Kayıt formunu doldurunuz: Aşağıdaki ipuçlarını unutmayınız: Kırmızı yıldız * ile işaretlenmiş tüm alanlar doldurulmalıdır UNGM Ekibi nden kaydınıza yönelik tüm gerekli yazışmaları aldığınızdan emin olmak için, adres defterinize adresini ekleyiniz Kaydınız ile ilgili, e-posta adresinize gönderilecek tüm UNGM yazışmaları için, geçerli ve düzenli olarak kontrol edilen bir e-posta adresi giriniz. Sadece tek bir e-posta adresi girin. Bir sonraki adımda, iş arkadaşlarınızın e-posta adreslerini ekleyebilirsiniz. 9 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

10 c. Şirketinizin 3 yıllık belgelenmiş (servis sağlayıcıları için uluslararası iş bitirme gibi ) ihracat deneyimi varsa, size 20 kuruluş ile beraber Evrensel Potansiyel Tedarikçi olarak kayıt olma yetkisi verilir: Afrika Kalkınma Bankası (AfDB)- Şirketiniz, bu Banka ya üye bir ülkede bulunuyorsa, BM Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) 10 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

11 Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Uluslararası Ticaret Merkezi UNCTAD/WTO (ITC) Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) Birleşmiş Milletler Endüstriyel Kalkınma Örgütü (UNIDO) Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri (UNOPS) Birleşmiş Milletler Üretim Bölümü (UN/PD) Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi (UNOV) Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Komisyonu (UNECA) Birleşmiş Milletler Yardım Kuruluşu (UNRWA) Dünya Gıda Programı (WFP) Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) d. Şirketinizin üç (3) ten az sayıda belgelenmiş (servis sağlayıcıları için uluslararası iş bitirme gibi) ihracat deneyimi varsa: size, ikamet ettiğiniz ülkede kurulmuş BM kuruluşları ile beraber Yerel Potansiyel Tedarikçi olarak kayıt olma yetkisi verilir: e. Şirketinizin üç (3) ten az sayıda belgelenmiş ihracat deneyimi varsa ve şirketiniz, BM kuruluşunun herhangi bir ofisinin bulunmadığı bir yerde yer alıyorsa: Üç yıllık (servis sağlayıcıları için uluslararası iş bitirme gibi ) ihracat deneyimini belgeler belgelemez, Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a kayıt olmayı tekrar denemenizi rica ederiz. 11 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

12 2. Adım: UNGM hesabınızı aktive edin UNGM ye kayıt olduğunuzda, ilk olarak bir aktivasyon e-postası alacaksınız. Aktivasyon linki için bir kez tıklayınız. Adım 3: UNGM hesabınıza giriş yapın Daha sonra, UNGM Hesabınıza giriş yapmak ve Başvuru Formunu doldurmaya başlamak için, bir dakika içinde giriş bilgilerinizi (UNGM Kullanıcı adı + Parola) alacaksınız. Özete Geri Dön 12 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

13 4. Her gün yapılan ihaleleri e-postayla nasıl alabilirim? adresinden İhale Bildirim Servisi ne çevrimiçi ve kolay abonelik Giriş bilgilerinizi alır almaz, size bu katma değerli hizmetlere abone olma yetkisi verilir. UNGM nin internet sitesini düzenli olarak ziyaret etmenize gerek yok: ürün ve hizmetlerine uygun iş imkânlarını doğrudan ve otomatik olarak alabilirsiniz. Teklif verme fırsatını kaçırma riskiniz yok Yayınlanır yayınlanmaz, teklifler size bildirilir Ortalama olarak, UNGM de her gün 15 den fazla yeni iş imkânı yayınlanır 35 kuruluş, ihtiyaçlarını yayınlamak için UNGM yi kullanmaktadır Bir yıllık abonelik = 250 $ dır Bu hizmete nasıl abone olunur? Destek almak için buraya tıklayınız Özete Geri Dön 13 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

14 5. Sıkça Sorulan Sorular (SSS) Aktivasyon e-postamı almadım. Ne yapmalıyım? Aktivasyon linkine tıklayınca hata mesajı alıyorum. Neden? Siteye giriş bilgilerim elime ulaşmadı. Ne yapmalıyım? UNGM kullanıcı adım ve parolam çalışmıyor. Ne yapmalıyım? Parolamı hatırlamıyorum. Nasıl öğrenebilirim? Başka bir e-posta adresinden UNGM hesabıma nasıl erişebilirim? UNGM Kayıt Numaramı nerede bulabilirim? BM Tedarikçi Kimlik Numarası nedir? Başvuru Formundaki bilgileri nasıl doldurabilirim/düzenleyebilirim? Ajansa özel Sorular adımına cevap vermem/cevabımı düzenlemem gerekiyor ama yapamıyorum. Ne yapmalıyım? Başvurum ne durumda? Başvurumun UNGM de değerlendirilmesi ne kadar sürer? Başvurum kabul edildi mi? İhale uygulamalarına katılmaya ne zaman başlayabilirim? UNGM de bulduğum bir ihale ilanıyla ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Kiminle iletişime geçmeliyim? Ürünlerimi/hizmetlerimi sunmak için bir UNGM temsilcisiyle görüşmek istiyorum. Web sitemde BM logosunu kullanmak istiyorum. 14 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

15 Aktivasyon e-postamı almadım. Ne yapmalıyım? Spam/önemsiz e-posta klasörünüzü kontrol ediniz. UNGM postaları zaman zaman bu klasörlere düşebiliyor. Herhangi bir şey almadıysanız adresini adres defterinize ekleyiniz. Daha sonra kayıt olmaya çalıştığınız e-posta adresi ve kayıt olmaya çalıştığınız tarihi de belirterek adresine e-posta atınız ve aktivasyon e-postanızı isteyiniz. Aktivasyon linkine tıklayınca hata mesajı alıyorum. Neden? Aktivasyon linkine yalnızca bir kere tıklamanız gerekiyor. UNGM kullanıcı adı ve parolanızı içeren başka bir e-posta daha almış olmanız gerekiyor. adresindeki UNGM profilinize giriş yapmak için bu bilgileri kullanınız ve başvuru formunuzu doldurmaya başlayınız. Bu UNGM e-postası spam klasörüne düşmüş olabileceğinden spam/önemsiz e-posta klasörünüzü kontrol ediniz. Herhangi bir şey almadıysanız adresini adres defterinize ekleyiniz. Daha sonra kayıt olmaya çalıştığınız e-posta adresi ve kayıt olmaya çalıştığınız tarihi de belirterek adresine e-posta atınız ve siteye giriş bilgilerinizi isteyiniz. Siteye giriş bilgilerim elime ulaşmadı. Ne yapmalıyım? UNGM e-postaları bu klasörlere düşmüş olabileceğinden spam/önemsiz e-posta klasörünüzü kontrol ediniz. Herhangi bir şey almadıysanız adresini adres defterinize ekleyiniz. Daha sonra kayıt olmaya çalıştığınız e-posta adresi ve kayıt olmaya çalıştığınız tarihi de belirterek adresine e-posta atınız ve siteye giriş bilgilerinizi isteyiniz. UNGM kullanıcı adım ve parolam çalışmıyor. Ne yapmalıyım? Kullanıcı adınızın ya da parolanızın başında veya sonunda boşluk bırakmadığınızdan emin olunuz. Ayrıca parolanın büyük-küçük harflere duyarlı olduğunu unutmayınız. Hataya mahal vermemek için kullanıcı adınızı ve parolanızı kopyalayıp yapıştırmanızı öneririz. Parolamı hatırlamıyorum. Nasıl öğrenebilirim? sitesine gidiniz ve yeşil linkteki parolamı unuttum a tıklayınız. Ekrandaki talimatları izleyin ve parolanız e-postayla gönderilecektir. UNGM kullanıcı adınızın başına ve sonuna boşluk koymamaya dikkat edin. Parola hatırlatıcı e-postasını almadıysanız, UNGM e-postaları zaman zaman spam klasörüne düştüğü için spam klasörünüzü kontrol etmeniz gerekebilir. Tüm UNGM yazışmalarınızı aldığınızdan emin olmak için adresini adres defterinize ekleyiniz. 15 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

16 Başka bir e-posta adresinden UNGM hesabıma nasıl erişebilirim? UNGM hesabınıza giriş yapınız. İletişim Bilgileri adımına gidiniz. UNGM erişimi ver yazılı kutucuğu işaretleyerek UNGM hesabınıza erişmek istediğiniz yeni e-posta adresini yazınız. Siteden çıkış yapıp adresine gidiniz ve parolamı unuttum yazılı yeşil linke tıklayınız. UNGM kullanıcı adı olarak yeni e-posta adresinizi yazınız. Yeni giriş bilgileriniz e-postanıza gelecektir. UNGM hesabınıza giriş yapamıyorsanız (örneğin, bir meslektaşınız şirketten ayrıldı ve UNGM parolasını teslim etmedi) adresine geri dönüş yapınız ve mevcut kullanıcı adınızı (genelde UNGM den sorumlu meslektaşınızın e-posta adresidir) ve yeni UNGM kullanıcı adı olarak kullanmak istediğiniz e-posta adresini belirtiniz. UNGM Kayıt Numaramı nerede bulabilirim? UNGM Kayıt Numaranız giriş yaptıktan sonra UNGM ana sayfanızda görüntülenmektedir. BM Tedarikçi Kimlik Numarası nedir? BM Tedarikçi Kimlik Numarası, UNPD tarafından UNGM için potansiyel tedarikçi olarak kabul edilmeniz üzerine e-postayla alacağınız kimlik numarasıdır. UNPD ye UNGM üzerinden başvuruda bulunmadıysanız, UNGM Başvuru Formunuzda UNPD yi ajans olarak seçin ve Ajans Soruları Adımında ajansa özel soruları cevaplayınız. UNDP ye başvuruda bulunduysanız ve bir ihaleye girmek için BM Tedarikçi Kimlik Numaranıza acil olarak ihtiyaç duyuyorsanız başvurunuzun değerlendirilmesini talep etmek için UNDP ile adresi üzerinden doğrudan iletişim kurunuz. Başvuru Formundaki bilgileri nasıl doldurabilirim/düzenleyebilirim? UNGM Başvuru Formunda belirttiğiniz tüm bilgileri istediğiniz zaman güncelleyebilir ya da değiştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken UNGM hesabınıza giriş yapmak ve Başvuru Formunuza gidip bilgilerinizi güncellemektir. Bilgilerinizi (iletişim bilgileri, finans bilgileri, ihracat deneyimi, vs.) güncel tutmanız şiddetle tavsiye edilir. Başvurunuz iletildikten/kabul edildikten/reddedildikten sonra Şirket İsminiz ve Lisans Numaranız ile birlikte yanıtlarınızı da Ajans Soruları adımında DÜZENLEYEMEYECEKSİNİZ. Bu bilgileri değiştirmek isterseniz adresine geri dönüş yapıp UNGM Kayıt numaranız ve Başvuru Formunu güncellemek istediğiniz BM ajanslarının listesini iletiniz. 16 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

17 Ajansa özel Sorular adımına cevap vermem/cevabımı düzenlemem gerekiyor ama yapamıyorum. Ne yapmalıyım? adresine aşağıdaki bilgileri içeren bir e-posta atınız: - UNGM Kayıt Numaranız - UNGM Kullanıcı adınız - Yanıtlarınızı düzenlemek istediğiniz ajanslar Daha sonra ilgili ajanslar başvurunuzun durumunu Güncellenecek Tedarikçi olarak değiştireceklerdir. Bu gerçekleştiğinde başvuru formunuzu değiştirebilir/güncelleyebilir/tamamlayabilirsiniz. Başvuru formunuz hazır olduğunda Gönder butonuna tıklayarak (bkz. Başvuru Formunun son adımı) başvurunuzu yeniden gönderdiğinizden emin olunuz. Başvurum ne durumda? Başvurunuzun durumunu adresindeki UNGM profilinize giriş yaparak kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Başvurunuzun durumu UNGM ana sayfasında gösterilir. UNGM ye kayıt olduktan sonra başvurunuzun durumu şu şekilde olabilir: - BAŞLADI: başvuru işlemine başladınız ama henüz seçilen BM ajansına göndermediniz - GÖNDERİLDİ: başvurunuz seçilen BM ajansı tarafından değerlendiriliyor. - KABUL EDİLDİ: BM ajansının potansiyel tedarikçisi olarak kabul edildiniz. - GÜNCELLENECEK TEDARİKÇİ başvurunuz tamamlanmadı, BM ajansı belirtilen bilgilerden daha fazlasını istiyor. Yeniden giriş yapıp başvurunuzu tekrar göndermeden önce kayıt formunu doldurmanız/güncellemeniz/değiştirmeniz gerekmektedir. - REDDEDİLDİ: başvurunuz BM ajansının gerekliliklerini karşılamıyor, ürünleriniz/hizmetleriniz BM ajansının ihtiyaçlarına ve ajansın size bildirdiği diğer gerekçelere hitap etmiyor. BM ajansına daha uygun ürünler/hizmetler tedarik etmeniz ya da şirketinizde büyük çaplı değişiklikler meydana gelmesi halinde başvurunuzun yeniden gönderilmesini talep edebilirsiniz. Bunun için de başvurunuzun reddedildiğini bildiren e-postadaki BM ajansının iletişim adresine geri dönüş yapmanız gerekmektedir. UNGM ye yaptığım başvurunun değerlendirilmesi ne kadar sürer? Tahmini Süre IAEA IFAD ILO ITC ITU UNDP UNECA UNESCO UNFPA 2-3 Hafta 2 6 Hafta 2 6 Hafta 2 6 Hafta 2 6 Hafta 10 Haftaya Kadar 4 6 Hafta 4 6 Hafta 6 8 Hafta 17 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

18 UNHCR UNICEF UNIDO UNOPS UNOV UNPD UNRWA WFP WIPO 2 4 Hafta 4 Haftaya Kadar 2 4 Hafta 1 2 Hafta 2 3 Hafta 10 Haftaya Kadar 3 4 Hafta 4 Haftaya Kadar 3 4 Hafta Başvurunuzun durumunu (başladı / gönderildi / kabul edildi / reddedildi / güncellenecek tedarikçi) ne zaman isterseniz UNGM profilinize giriş yaparak kontrol edebilirsiniz. Başvurum kabul edildi mi? Başvurunuz değerlendirilip kabul edildiğinde/reddedildiğinde ya da güncellenecek tedarikçi olarak değerlendirildiğinde e-posta ile bilgilendirileceksiniz. İhale uygulamalarına katılmaya ne zaman başlayabilirim? Bir ihaleye katılmak için ilgili ajans için UNGM durumunuz başladı/gönderildi/kabul edildi ya da güncellenecek tedarikçi olmalıdır. UNGM de bulduğum bir ihale ilanıyla ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Kiminle iletişime geçmeliyim? Tüm iletişim bilgileri ilanda verilmiştir. Daha fazla sorunuz varsa yetkili BM görevlisiyle iletişime geçin. Bu kişinin iletişim bilgileri de ihale ilanında yer almaktadır. Ürünlerimi/hizmetlerimi sunmak için bir UNGM temsilcisiyle görüşmek istiyorum. UNGM Sekreterliği, daha geniş BM ihale ağında potansiyel tedarikçilere kayıtlarında destek sağlamak için servis sağlayıcı rolü oynamaktadır ve daha da önemlisi UNGM Sekreterliği bahsi geçen potansiyel tedarikçilerin kabul ya da reddini takip etmekle sorumlu değildir, bu sorumluluk ajansların her birine aittir. Aynı zamanda UNGM Sekreterliği gerçek ajanların temsilcisi değildir ve bu yüzden onlar adına yorumda bulunamazlar ve dolayısıyla potansiyel tedarikçileri alamazlar. 18 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

19 Potansiyel tedarikçilerle birebir görüşme yapmamak bir BM politikasıdır. Genel olarak, tedarikçilerle toplantılar yalnızca mevcut ya da üzerinde çalışılan sözleşmeye dayalı bir anlaşma söz konusu ise yapılır. Bu, TÜM tedarikçilere adil ve şeffaf bir erişim sağlama çabamızın bir parçasıdır. Web sitemde BM logosunu kullanmak istiyorum. Tedarikçilere Birleşmiş Milletler isminin ve ambleminin kullanımının 92(I) sayılı 1946 tarihli Genel Kurul kararı uyarınca kısıtlı olduğu hatırlatılmaktadır. Tedarikçiler reklam yapmayacak ya da kamuya Birleşmiş Milletler in anlaşmalı tarafı olduğunu açıklamayacak ya da hiçbir şekilde işlerinde Birleşmiş Milletler in adını, amblemini, damgasını ya da adının kısaltmasını kullanmayacaktır. Özete Geri Dön 19 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

20 6. Adım adım UNGM Başvuru Formu A. Temel Prensipler - Başvurunun gönderilebilmesi için kırmızı yıldız * ile işaretli tüm soruların cevaplanması gerekmektedir. - Tüm zorunlu adımlar sol tarafta ile işaretlenmiştir. Doğru bir şekilde doldurulduklarında işareti görünecektir. Kırmızı çarpı durduğu sürece UNGM başvurunuzu gönderemezsiniz. - İsteğe bağlı adımların solunda hiçbir işaret yoktur. - UNGM Başvuru Formunu doldururken ekrandaki talimatları izleyiniz. - Şirketinizle ilgili tüm bilgileri güncel tutunuz: UNGM Başvuru Formunuzun yılda en az bir kere gözden geçirilip güncellenmesi gerekmektedir. - UNGM Başvuru Formu bazı adımların zorunlu bazılarının isteğe bağlı olduğu 14 adımdan oluşan bir sihirbazdır. butonuna tıklayarak sihirbaz içinde adım adım ilerleyebilir ya da sol taraftaki menüden her adımın üzerine tıklayarak adımlar arasında geçiş yapabilirsiniz. - Başvuru durumunuz şu şekilde olabilir: BAŞLADI: başvuru işlemine başladınız ama henüz seçilen BM ajansına göndermediniz GÖNDERİLDİ: başvurunuz seçilen BM ajansı tarafından değerlendiriliyor. KABUL EDİLDİ: BM ajansının potansiyel tedarikçisi olarak kabul edildiniz. GÜNCELLENECEK TEDARİKÇİ: başvurunuz tamamlanmadı, BM ajansı belirtilen bilgilerden daha fazlasını istiyor. Yeniden giriş yapıp başvurunuzu tekrar göndermeden önce kayıt formunu doldurmanız/güncellemeniz/değiştirmeniz gerekmektedir. REDDEDİLDİ: başvurunuz BM ajansının gerekliliklerini karşılamıyor, ürünleriniz/hizmetleriniz BM ajansının ihtiyaçlarına ve ajansın size bildirdiği diğer gerekçelere hitap etmiyor. BM ajansına daha uygun ürünler/hizmetler tedarik etmeniz ya da şirketinizde büyük çaplı değişiklikler meydana gelmesi halinde başvurunuzun yeniden gönderilmesini talep edebilirsiniz. Bunun için de başvurunuzun reddedildiğini bildiren e-postadaki BM ajansının iletişim adresine geri dönüş yapmanız gerekmektedir. 20 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

21 B. 1. Adım = Genel Bilgi - Lisans Otoritesi: şirketinizin tüzel kişilik olarak kayıtlı olduğu otorite - Lisans Numarası = Lisans otoritesi tarafından düzenlenen KDV numarası, Vergi Numarası - EDI Kapasitesi = Elektronik Data Transferi Kapasitesi (e-posta gibi elektronik yöntemlerle data transferi kapasitesi) - Telefon / Faks = ülke kodunu belirtmeyi unutmayınız 21 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

22 C. 2. Adım = Ajans Seçin Burada kayıtlı bir potansiyel tedarikçi olmak için başvurmak istediğiniz BM ajanslarını seçiniz. Mevcut 18 BM ajansının farklı ihtiyaçları vardır. Hepsi ürünlerinizi ve/veya hizmetlerinizi satın almakla ilgilenmeyebilir. Başvurunuza daha iyi bir hedef seçmek için ilk önce şunları gözden geçirmeniz gerekmektedir: - Yıllık İstatistik Raporları - Genel İş Kılavuzu Bu iki belge sitesinde adresinde Yayınlar kısmında mevcuttur. Farklı BM ajanslarının ihtiyaçlarını daha iyi anlamanızı ve başvurunuz hangi BM ajansına göndereceğinizi bilmenizi sağlar. BM Ajansını butonuna tıklayarak bir BM ajansı seçiniz butonuna tıklayarak seçimlerinizden kaldırabilirsiniz 22 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

23 D. 3. Adım = Ajans Soruları Genel bilgilere ek olarak bazı BM ajanslarının, potansiyel tedarikçileri seçmek için özel gereklilikleri vardır. Şirketiniz belirtilen tüm gereklilikleri yerine getiremezse, başvurunuzu ilgili ajansa gönderemezsiniz. Ajans soruları bağımsızdır. Örnek: UNOPS Sorularını cevaplamayı bitirdiniz. O zaman başvurunuzu sadece UNOPS a gönderebilirsiniz. Daha sonra UNPD nin sorularını cevaplayıp başvurunuzu UNPD ye gönderebilirsiniz. Kırmızı yıldız * ile işaretlenmiş tüm sorular cevaplanmalıdır. Ekrandaki talimatları izleyin. Tüm belgeler PDF formatında yüklenmelidir. Yükleme için izin verilen maksimum boyut 3.5 MB tır. Cevaplarınızı kaydetmek için butonuna tıklamayı unutmayınız. 23 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

24 E. 4. Adım = Adres Bilgileri Şirketinizin adresini (lerini) giriniz Bu bilgileri güncel tutmayı unutmayınız. Yeni bir adres eklemek için Girdiğiniz adresi kaydetmek için Girdiğiniz adresi değiştirmek için butonuna tıklayınız. butonuna tıklayınız. simgesine tıklayınız. Girdiğiniz adresi silmek için butonuna tıklayınız. 24 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

25 F. 5. Adım = İletişim Bilgileri Şirketinizdeki ilgili personelin iletişim bilgilerini giriniz. Bu bilgileri güncel tutmayı unutmayınız. Yeni bir irtibat bilgisi eklemek için Girdiğiniz irtibat bilgisini kaydetmek için Girdiğiniz irtibat bilgisini değiştirmek için butonuna tıklayınız. butonuna tıklayınız. butonuna tıklayınız. Girdiğiniz irtibat bilgisini silmek için butonuna tıklayınız. UNGM Hesabınızı, iş arkadaşlarınızın erişimine de açabilirsiniz. Bunu yapmak için, UNGM erişimi sağla kutucuğunu işaretleyiniz. Daha sonra, UNGM erişimi verdiğiniz kişiden adresine gitmesini isteyiniz ve kişinin bilgilerini (UNGM kullanıcı ismi, girdiğiniz e-posta adresidir) almak için yeşil renkli parolamı unuttum linkine tıklayınız. 25 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

26 G. 6. Adım = Finans Bilgileri Son üç (3) ardışık yıl için şirketinizin finans bilgilerini giriniz. Ciro = Belirli bir sürede şirketiniz tarafından satılan ürün ve hizmetlerin toplam değeri İhracat = şirketinizin ülke dışında elde edilen cirosu Bu bilgileri güncel tutmayı unutmayınız. Not: finansal detaylar 1000 $ olarak ifade edilir. Kırmızı yıldız * ile işaretli tüm sorular cevaplanmalıdır. Finansal veri eklemek için butonuna tıklayınız. Girilen finansal veriyi kaydetmek için butonuna tıklayınız. Şirketiniz son üç yıl içerisinde kurulmuş olduğundan dolayı son üç ardışık yıl için finansal veri sağlayamamanız durumunda, UNGM Kayıt Numaranızı belirterek adresine geri dönüş yapınız. 26 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

27 H. 7. Adım = İhracat Deneyimi / Uluslar Arası Deneyim Son üç (3) ardışık yıl için şirketinizin ihracat /uluslararası deneyimini yazınız. Bu bilgileri güncel tutmayı unutmayınız. İhracat deneyimi / uluslararası deneyim eklemek için butonuna tıklayınız. Mevcut ülkelerin listesini açmak için butonuna tıklayınız. Ülkenizin ihracat yaptığı / hizmet sağladığı ülkelerin önüne yeşil bir tik işareti koyunuz. Seçtiğiniz ülkeleri ihracat deneyimi / uluslararası deneyim olarak kaydetmek için butonuna tıklayınız. Son üç ardışık yıl için ihracat deneyimi / uluslararası deneyiminiz yoksa UNGM Kayıt Numaranızı belirterek adresine geri dönüş yapınız. 27 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

28 I. 8. Adım = Geçmişte BM ile yapılan sözleşmeler Bu isteğe bağlı bir adımdır. UNGM başvurunuzu göndermek için buraya bilgi girmeniz gerekmemektedir. Şirketinizin geçmişte BM ajansları ya da diğer kalkınma örgütleriyle yaptığı sözleşmeleri ekleyiniz. Not: sözleşme tutarları 1000 $ olarak ifade edilmektedir. Kırmızı yıldız * ile işaretli tüm sorular cevaplanmalıdır. Diğer kalkınma kurumlarının isimlerini verirken kısaltma kullanmayınız. kutusuna tıklayarak yeni sözleşme detayları ekleyiniz butonuna tıklayarak sözleşme detaylarını kaydediniz Her sözleşmenin solunda bulunan butonuna tıklayarak sözleşme detaylarını siliniz butonuna tıklayarak bilgileri düzenleyiniz/güncelleyiniz 28 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

29 J. 9. Adım = BM ile yaşadığınız anlaşmazlıklar Bu isteğe bağlı bir adımdır. UNGM başvurunuzu göndermek için buraya bilgi girmeniz gerekmemektedir. Şirketinizin BM ajansları ya da diğer kalkınma kurumlarıyla yaşadığı anlaşmazlıkları ekleyiniz. Kırmızı yıldız * ile işaretli tüm sorular cevaplanmalıdır. Diğer kalkınma kurumlarının isimlerini verirken kısaltma kullanmayınız. kutusuna tıklayarak yeni anlaşmazlık detayları ekleyiniz butonuna tıklayarak anlaşmazlık detaylarını kaydediniz Her sözleşmenin solunda bulunan butonuna tıklayarak anlaşmazlık detaylarını siliniz butonuna tıklayarak anlaşmazlık hakkında bilgileri düzenleyiniz/güncelleyiniz 29 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

30 K. 10. Adım = Kalite Güvence Sertifikaları Bu isteğe bağlı bir adımdır. UNGM başvurunuzu göndermek için buraya bilgi girmeniz gerekmemektedir. Şirketinizin kalite güvence sertifikalarını (kalite güvence sertifikasının adını ve sertifika türünü) ekleyiniz Sertifikasyonların ismini belirtirken kısaltma kullanmayınız. kutusuna tıklayarak yeni kalite güvence sertifikası ekleyiniz butonuna tıklayarak kalite güvence sertifikalarını kaydediniz Her sertifikanın solunda bulunan butonuna tıklayarak kalite güvence sertifikalarını siliniz butonuna tıklayarak kalite güvence sertifikaları hakkında bilgileri düzenleyiniz/güncelleyiniz 30 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

31 L. 11. Adım = Ticaret Örgütleri Üyelikleri Bu isteğe bağlı bir adımdır. UNGM başvurunuzu göndermek için buraya bilgi girmeniz gerekmemektedir. Şirketinizin ticaret örgütü üyeliklerine ilişkin bilgileri (ticaret örgütünün adı ve türü) ekleyiniz. Ticaret örgütlerinin isimlerini belirtirken kısaltma kullanmayınız. kutusuna tıklayarak yeni ticaret örgütü üyelikleri ekleyiniz butonuna tıklayarak ticaret örgütü üyelikleri kaydediniz Her ticaret örgütü üyeliğinin solunda bulunan butonuna tıklayarak ticaret örgütü üyeliklerini siliniz butonuna tıklayarak ticaret örgütü üyelikleri hakkında bilgileri düzenleyiniz/güncelleyiniz 31 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

32 M. 12. Adım = Alt Kuruluşlar, Ortaklar ve/veya Yurt Dışı Temsilcilikler Bu isteğe bağlı bir adımdır. UNGM başvurunuzu göndermek için buraya bilgi girmeniz gerekmemektedir. Şirketinizin alt kuruluşları, ortakları ve/veya yurt dışı temsilcilikleri hakkında bilgileri (alt kuruluşların/ortakların/yurt dışı temsilciliklerin adı ve bulunduğu ülke) ekleyiniz. kutusuna tıklayarak yeni alt kuruluş/ortak/yurt dışı temsilciliği ekleyiniz butonuna tıklayarak alt kuruluş/ortak/yurt dışı temsilciliklerini kaydediniz Her alt kuruluş/ortak/yurt dışı temsilcisinin solunda bulunan butonuna tıklayarak alt kuruluş/ortak/yurt dışı temsilciliklerini siliniz butonuna tıklayarak alt kuruluş/ortak/yurt dışı temsilcilikleri hakkında bilgileri düzenleyiniz/güncelleyiniz 32 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

33 N. 13. Adım = Ürün Kodlama Bu adım Başvuru Formunuz için çok önemli bir adımdır. BM bünyesindeki tüm ihaleler UNCCS (Birleşmiş Milletler Ortak Kod Sistemi) ile kodlanmıştır. UNGM başvurunuz bir BM ajansı tarafından kabul edildiğinde, şirketiniz BM nin potansiyel tedarikçiler veri tabanının bir parçası haline gelir. UN Satın alma ekibi ihtiyaç halinde yeni tedarikçiler bulmak için bu veri tabanını kullanır. Şirketleri filtrelemek için BM çalışanları ana seçim kriteri olarak UNCCS kodlarını kullanmaktadır. Ürün ve/veya hizmet yelpazenizi yeterli bir şekilde tanımlamak için gerektiği kadar UNCCS kodu seçmeniz gerekmektedir. Seçilen UNCCS kodları işinizi mümkün olduğunca kapsamlı bir şekilde temsil etmelidir. Seçilen her bir kod mümkünse XXXXX0 formatında olmalıdır. Örnek: Ofis binası temizlik hizmetleri için: UNCCS Koduna kadar ekleyebileceğinizi unutmayınız. butonuna tıklayarak UNCCS kodu ekleyiniz Gerekli UNCCS kodunun önüne yeşil bir tik işareti koyun ve daha sonra butonuna tıklayınız Her kodun önünde bulunan butonuna tıklayarak bir UNCCS kodunu seçiminizden kaldırınız 33 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

34 UNCCS Kodlarının nasıl seçileceğine ilişkin ipuçları Bir UNCCS kodu belirli bir ürün ya da hizmeti tanımlayan bir koddur. adresine gönderilen tüm iş imkanları UNCCS kodlarına göre görüntülenir. Her bir BM Satın alma ekibi çalışanı BM ajansının aradığı ürün ya da hizmeti tanımlamak için bir ya da daha fazla UNCCS kodu seçer. Aynı şekilde, BM Satın alma ekibi çalışanları bu UNCCS kodlarını potansiyel tedarikçiler bulmak için arama kriteri olarak kullanır. Dolayısıyla, şirketinizi ya da kurumunuzu UNGM ye kaydederken ürünlerinizi/hizmetlerinizi tanımlamak için en uygun UNCCS kodlarını seçmeniz çok büyük önem taşımaktadır. Seçilen UNCCS kodlarının Birleşmiş Milletler e pazarlamak istediğiniz ürünleri/hizmetleri yansıttığından emin olunuz. UNCCS kod yapısı UNCCS, 20,000 ürün ve hizmet için altı rakamdan oluşan bir kod sağlar. Yapısı hiyerarşiktir ve kodlama ondalıktır. Sınıflandırma kısımlar (1 rakamlı kodlar), bölümler (2 rakamlı kodlar), gruplar (3 rakamlı kodlar), sınıflar (4 rakamlı kodlar) ve alt sınıflardan (5 ve 6 rakamlı kodlar) oluşur. Kodlar aşağıdaki formattadır. X00000 ilk rakam ilgili kısmı tanımlar XX0000 birinci ve ikinci rakamlar birlikte bölümü belirtir XXX000 ilk üç rakam grubu tanımlar XXXX00 ilk dört rakam sınıfı belirtir XXXXXX son rakamlar altsınıf ya da öğeyi belirtir UNCCS hem ürünleri hem de hizmetleri kapsar: arasındaki UNCCS kodları ÜRÜNLER içindir arasındaki UNCCS kodları HİZMETLER içindir 34 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

35 UNCCS Kodu arama adresine gidiniz ve ana menüde UNCCS Kodları nı seçiniz. Aşağıdaki ekran açılacaktır: Yukarıdaki gibi içinde iki şekilde arama yapabileceğiniz ağaca benzer bir yapı göreceksiniz: 1) Arama Kutusuna bir ya da daha fazla arama sözcüğü yazın, kodların bir listesi görüntülenecektir. Ağaç yapısında listelenen kodların her birini görmek için her kodun sağındaki Ağaç içinde bul a tıklayınız. Ağacın içerisinde, en uygun kodu seçmenize yardımcı olacak açıklamayla ilgili ana ve alt kodları görebileceksiniz. Örneğin, klavyede demining (mayın çıkarma) yazarken aşağıdaki ekran görüntülenecektir: 35 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

36 2) Hiyerarşik yapıda aşağıya doğru tıklayarak yolunuzu bulmak. Yapıdaki yaprakları yanlarındaki + işaretine tıklayarak açınız Örneğin; ağaçta demining (mayın çıkarma) ararken, aşağıdaki ekran görüntülenecektir: 36 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

37 Doğru UNCCS kodları seçmek Farklı bireylerin belirli ihaleleri farklı bakış açılarından görebildiği anlaşılmaktadır. Ancak, akılda tutulması gereken birkaç temel prensip ve husus vardır: a) ihalenin baskın karakteri ürün mü hizmet mi? b) Seçilen kod genel kod kapsamında görüntülendiğinde sezgisel bir anlam ifade ediyor mu? Yani, alt-sınıf ya da sınıf düzeyinde bir kod seçildiğinde ağır basan grup, bölüm ve kısımlara doğal olarak uyuyor mu? c) İhale edilen maddeler bağlam dâhilinde düşünülmelidir. Örneğin, bir ya da daha çok bilgisayarla birlikte satılan bir adaptör, fare ve batarya Notebook ya da dizüstü bilgisayar aksesuarları olarak düşünülmelidir. Diğer yandan, bir konteynır dolusu bataryanın satışı Bataryalar hatta özel bir tür batarya olarak kodlanmalıdır. d) Hizmetleri sınıflandırmak ürünlerden daha zor olabilir. Kurumunuzun türüne odaklanmak faydalı olabilir. Örneğin, kurumunuzla belirli bir konuda ya da sektördeki uzmanlığınızdan (örneğin, bir yönetim projesiyle bağlantılı olarak danışmanlık, eğitim, yönetim ya da inceleme) dolayı anlaşma yapıldıysa, bu konuyla ilgili kodu kullanmanız gerekmektedir (bu durumda: , Kamu Yönetimi ve İdare). Diğer yandan, proje sektöründeki deneyiminizden (örneğin, idari bir projeyle yalnızca tesadüfen ilişkisi olabilecek denetleme hizmetleri) bağımsız olarak sizinle anlaşma yapılırsa, bu profesyonel uzmanlıkla ilgili kodu kullanmanız gerekmektedir (bu durumda: , Denetleme Hizmetleri). e) Ana faaliyet alanınızın kapsandığından emin olmak için birden fazla UNCCS kodu seçmenizi tavsiye ederiz. f) Mümkün olduğunca detaylı kodlama sağlayın g) Uygun bir kod en azından 3 seviye aşağı olmalıdır, yani seçtiğiniz her kod şu formatta olmalıdır: XXX000. Örnek: = inşaat, mühendislik, tarım, enerji ve doğal kaynaklar uygun bir kod değildir = mühendislik hizmetleri uygun bir koddur. 37 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

38 O. 14. Adım = Gönderme Şirket bilgilerinizi göndererek seçilen her ajansa potansiyel bir tedarikçi olma konusunda ilginizi bildirmiş olursunuz. Tüm gerekli ve zorunlu soruları yanıtladıktan sonra bir GÖNDER kutusu görünecektir. Her gönderim bağımsızdır. Başvurunuzu bir ajansa gönderip diğerlerine göndermek için bekleyebilirsiniz. UNGM başvurunuzu gönderdiğiniz anda şunları YAPAMAYACAĞINIZI unutmayınız: - şirketinizin adını değiştirmek -şirketinizin lisans numarasını değiştirmek - 3. Adım = Ajans Soruları başlığındaki sorulara cevap vermek / cevapları değiştirmek Başvurunuzu göndermeden önce tüm bu verilerin doğru ve güncel olduğundan emin olunuz. UNGM Başvuru Formunu göndermek için Başvuru Formunuzu göndermeden kaydetmek için butonuna tıklayınız butonuna tıklayınız 38 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

39 UNGM başvuru durumunuz şu şekilde olabilir: BAŞLADI: başvuru işlemine başladınız ama henüz seçilen BM ajansına göndermediniz GÖNDERİLDİ: başvurunuz seçilen BM ajansı tarafından değerlendiriliyor. KABUL EDİLDİ: BM ajansının potansiyel tedarikçisi olarak kabul edildiniz. GÜNCELLENECEK TEDARİKÇİ başvurunuz tamamlanmadı, BM ajansı belirtilen bilgilerden daha fazlasını istiyor. Yeniden giriş yapıp başvurunuzu tekrar göndermeden önce kayıt formunu doldurmanız/güncellemeniz/değiştirmeniz gerekmektedir. REDDEDİLDİ: başvurunuz BM ajansının gerekliliklerini karşılamıyor, ürünleriniz/hizmetleriniz BM ajansının ihtiyaçlarına ve ajansın size bildirdiği diğer gerekçelere hitap etmiyor. BM ajansına daha uygun ürünler/hizmetler tedarik etmeniz ya da şirketinizde büyük çaplı değişiklikler meydana gelmesi halinde başvurunuzun yeniden gönderilmesini talep edebilirsiniz. Bunun için de başvurunuzun reddedildiğini bildiren e-postadaki BM ajansının iletişim adresine geri dönüş yapmanız gerekmektedir. Değerlendirme süreci 10 hafta kadar sürebilir. Başvurunuzun durumu değiştiğinde e-postayla bilgilendirileceksiniz. Unutmayınız: Başvurunuzun durumunu (başladı / gönderildi / kabul edildi / reddedildi / güncellenecek tedarikçi) ne zaman isterseniz UNGM profilinize giriş yaparak kontrol edebilirsiniz. Başvuru durumunuz ana sayfanızda gösterilmektedir. Özete Geri Dön 39 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

40 7. Adım adım İhale Bildirim Servisi ne abonelik UNGM hesabınızı aktive ettiğinizde UNGM hesabınıza erişmek için kullanıcı adınızı ve parolanızı alacaksınız. Daha sonra UNGM de yayınlanan hedeflenen ihaleleri doğrudan e-postayla almak için UNGM nin katma değer hizmeti olan İhale Bildirim Servisi ne abone olma yetkisine sahip olacaksınız. İhale Bildirim Sistemi abonelik formuna ulaşmak için, A. UNGM hesabınıza giriş yapınız 40 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

41 B. İhale Bildirim Sistemi Abonelik Formuna erişiniz 41 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

42 C. UNCCS Kodlarını Seçiniz İhale Bildirim Servisi Abonelik Formuna UNCCS Kodları eklemek için tıklayınız butonuna UNCCS Kodlarının seçilmesi hangi ihalelerin size otomatik olarak gönderileceğini belirlediğinden aboneliğinizin önemli bir parçasıdır. Hedeflenen ihaleleri aldığınızdan emin olmak için mümkün olduğunca doğru UNCCS Kodları seçmeniz gerekmektedir. Seçilen her bir kod mümkünse XXXXX0 formatında olmalıdır. Örnek: Ofis binası temizlik hizmetleri için: butonuna tıklayarak bir UNCCS kodu ekleyiniz İstenen UNCCS kodunun önüne yeşil bir tik işaret koyunuz ve daha sonra butonuna tıklayınız UNCCS Kodu seçiminizi aynı işlemi tekrar edip istenen UNCCS kodunun önündeki yeşil tik işaretini kaldırarak (bunun için yeşil tikin üzerine tıklayın) siliniz. 42 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

43 UNCCS Kodlarının nasıl seçileceğine ilişkin ipuçları Bir UNCCS kodu belirli bir ürün ya da hizmeti tanımayan bir koddur. adresine gönderilen tüm iş imkanları UNCCS kodlarına göre görüntülenir. Her bir BM Satın alma ekibi çalışanı BM ajansının aradığı ürün ya da hizmeti tanımlamak için bir ya da daha fazla UNCCS kodu seçer. Aynı şekilde, BM Satın alma ekibi çalışanları bu UNCCS kodlarını potansiyel tedarikçiler bulmak için arama kriteri olarak kullanır. Dolayısıyla, şirketinizi ya da kurumunuzu UNGM ye kaydederken ürünlerinizi/hizmetlerinizi tanımlamak için en uygun UNCCS kodlarını seçmeniz çok büyük önem taşımaktadır. Seçilen UNCCS kodlarının Birleşmiş Milletler e pazarlamak istediğiniz ürünleri/hizmetleri yansıttığından emin olunuz. UNCCS kod yapısı UNCCS, 20,000 ürün ve hizmet için altı rakamdan oluşan bir kod sağlar. Yapısı hiyerarşiktir ve kodlama ondalıktır. Sınıflandırma kısımlar (1 rakamlı kodlar), bölümler (2 rakamlı kodlar), gruplar (3 rakamlı kodlar), sınıflar (4 rakamlı kodlar) ve alt sınıflardan (5 ve 6 rakamlı kodlar) oluşur. Kodlar aşağıdaki formattadır. X00000 ilk rakam ilgili kısmı tanımlar XX0000 birinci ve ikinci rakamlar birlikte bölümü belirtir XXX000 ilk üç rakam grubu tanımlar XXXX00 ilk dört rakam sınıfı belirtir XXXXXX son rakamlar altsınıf ya da öğeyi belirtir UNCCS hem ürünleri hem de hizmetleri kapsar: arasındaki UNCCS kodları ÜRÜNLER içindir arasındaki UNCCS kodları HİZMETLER içindir 43 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

44 UNCCS Kodu arama adresine gidiniz ve ana menüde UNCCS Kodları nı seçiniz. Aşağıdaki ekran görüntülenecektir: Yukarıdaki gibi içinde iki şekilde arama yapabileceğiniz ağaca benzer bir yapı göreceksiniz: 3) Arama Kutusuna bir ya da daha fazla arama sözcüğü yazın, kodların bir listesi görüntülenecektir. Ağaç yapısında listelenen kodların her birini görmek için her kodun sağındaki Ağaç içinde bul a tıklayınız. Ağacın içerisinde, en uygun kodu seçmenize yardımcı olacak açıklamayla ilgili ana ve alt kodları görebileceksiniz. Örneğin, klavyede demining (mayın çıkarma) yazarken aşağıdaki ekran görüntülenecektir: 44 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

45 4) Hiyerarşik yapıda aşağıya doğru tıklayarak yolunuzu bulmak. Yapıdaki yaprakları yanlarındaki + işaretine tıklayarak açınız Örneğin; ağaçta demining (mayın çıkarma) ararken, aşağıdaki ekran görüntülenecektir: 45 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

46 Doğru UNCCS kodları seçmek Farklı bireylerin belirli ihaleleri farklı bakış açılarından görebildiği anlaşılmaktadır. Ancak, akılda tutulması gereken birkaç temel prensip ve husus vardır: h) ihalenin baskın karakteri ürün mü hizmet mi? i) Seçilen kod genel kod kapsamında görüntülendiğinde sezgisel bir anlam ifade ediyor mu? Yani, altsınıf ya da sınıf düzeyinde bir kod seçildiğinde ağır basan grup, bölüm ve kısımlara doğal olarak uyuyor mu? j) İhale edilen maddeler bağlam dâhilinde düşünülmelidir. Örneğin, bir ya da daha çok bilgisayarla birlikte satılan bir adaptör, fare ve batarya Notebook ya da dizüstü bilgisayar aksesuarları olarak düşünülmelidir. Diğer yandan, bir konteynır dolusu bataryanın satışı Bataryalar hatta özel bir tür batarya olarak kodlanmalıdır. k) Hizmetleri sınıflandırmak ürünlerden daha zor olabilir. Kurumunuzun türüne odaklanmak faydalı olabilir. Örneğin, kurumunuzla belirli bir konuda ya da sektördeki uzmanlığınızdan (örneğin, bir yönetim projesiyle bağlantılı olarak danışmanlık, eğitim, yönetim ya da inceleme) dolayı anlaşma yapıldıysa, bu konuyla ilgili kodu kullanmanız gerekmektedir (bu durumda: , Kamu Yönetimi ve İdare). Diğer yandan, proje sektöründeki deneyiminizden (örneğin, idari bir projeyle yalnızca tesadüfen ilişkisi olabilecek denetleme hizmetleri) bağımsız olarak sizinle anlaşma yapılırsa, bu profesyonel uzmanlıkla ilgili kodu kullanmanız gerekmektedir (bu durumda: , Denetleme Hizmetleri). l) Ana faaliyet alanınızın kapsandığından emin olmak için birden fazla UNCCS kodu seçmenizi tavsiye ederiz. m) Mümkün olduğunca detaylı kodlama sağlayın n) Uygun bir kod en azından 3 seviye aşağı olmalıdır, yani seçtiğiniz her kod şu formatta olmalıdır: XXX000. Örnek: = inşaat, mühendislik, tarım, enerji ve doğal kaynaklar uygun bir kod değildir = mühendislik hizmetleri uygun bir koddur. 46 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

47 D. İhale Bildirim E-postasını göndermek için istediğiniz kullanıcıları seçiniz Kullanıcı(lar) eklemek için butonuna tıklayınız. Abone Formunuza eklediğiniz irtibat bilgilerini kaydetmek için unutmayınız. butonuna tıklamayı İhale Bildirim E-Posta alıcısı olarak eklemek istediğiniz kişiler varsa, öncelikle o kişilere UNGM erişimini açmanız gerekmektedir. Nasıl devam edeceğinizi okumak için buraya tıklayınız. E. İhale Bildirim Sistemi kullanıcısı olarak UNOP Standart Şartlar ve Koşulları nı kabul ediniz. Bunu yapmak için, kutucuğu işaretleyiniz: 47 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

48 F. Ödemeye başlayın Bazı temel prensipler: Bir yıllık abonelik ücreti 250 $ dır. Yalnızca kredi kartı kabul edilir: VISA, VISA Electron, Mastercard, JCB, Maestro Ödeme PBS International'ın ödeme sistemiyle yapılır. Tüm iletişim şifrelenmiş bir SSL bağlantısı üzerinden gerçekleştirilir. UNGM kredi kartı bilgilerinizin bir kopyasını saklamaz. Çek ya da banka havalesi ile ödeme kabul etmiyoruz. Ödeme işlemine başladığınızda UNGM Ekibinden bir onay e-postası alacaksınız. Bu onay e-postası faturanızdır. Başka bir fatura gönderilmeyecektir. Ödemeye başlamak için Start Payment butonuna tıklayınız. UNOPS nin Standard Şartları ve Koşulları nı kabul etmeden bu kutuya tıklayamazsınız. Daha sonra ekrandaki talimatları takip ediniz. 48 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

49 8. Birleşmiş Milletler ile iş imkânlarına erişim Bir UNGM hesabı oluşturarak ya da oluşturmadan da adresinde 30 dan fazla BM ajansı tarafından gönderilen iş imkânlarına erişebilirsiniz. Bir ihale bildirimi BM ile yaklaşan bir ihalenin habercisidir. A. İhale ilanları Menüdeki İlanlar / İhale İlanı ndan ulaşabilirsiniz: Tüm ihale ilanları aşağıdaki kriterlere göre sıralanır: - Bitiş tarihleri / Yayınlanma tarihleri - UNCCS Kodları - Ajans - Ülke - Referans - Başlık 49 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

50 İhale ilanlarını aramak için, İlan arama motorunu kullanabilirsiniz: Ayrıca, İhale Bildirimlerini sınıflandırabilirsiniz. İlgili bildirimleri sınıflandırmak için istediğiniz kategori başlığına tıklayınız. Ayrıca, Sözleşme hükümlerini de sınıflandırabilirsiniz. İlgili Sözleşme hükümlerini sınıflandırmak için istediğiniz kategori başlığına tıklayınız. 50 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

51 İhale ilanlarıyla ilgili detaylara erişmek için, her ilanın solunda bulunan butonuna tıklayınız: Tüm mevcut bilgiler, İhale ilanı duyurusunda mevcuttur. Herhangi bir sorunuz var ise, lütfen doğrudan, sorumlu BM yetkilisiyle iletişime geçiniz. İhale ilanı duyurusunda kişilerin irtibat bilgileri mevcuttur. 51 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

52 B. Kesinleşen İhaleler Menüde, Bildirimler/Kesinleşen İhaleler kısmından Kesinleşen İhaleler bölümüne erişebilirsiniz. Tüm Kesinleşen İhaleler, aşağıdaki kriterlere göre sıralanır: - Bitiş tarihleri / Yayınlanma tarihleri - UNCCS Kodları - Ajans - Ülke - Referans - Başlık Kesinleşen İhaleleri aramak için, Kesinleşen İhaleler arama motorunu kullanabilirsiniz: Kesinleşen İhalelerin detaylarına erişmek için, her bir ihalenin solunda bulunan tıklayınız. simgesine Özete Geri Dön 52 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

53 9. Birleşmiş Milletler ile nasıl iş yapılacağına ilişkin bilgiye erişim İş ortağı olarak, Birleşmiş Milletler hakkında daha fazla bilgi almanızı sağlamak için, bilgiler ve dokümanlar adresinde mevcuttur. Bu bilgilere, Linkler menüsünden ulaşabilirsiniz: - BM ye tedarik sağlama Ürün ve hizmetler için, BM pazarına giriş yapmanızı sağlamak amacıyla, basit ve adım adım bir kılavuza erişebilirsiniz. 53 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

54 - Yayınlar Tedarikçilerin UNGM Başvuru Formlarında hangi BM ajansına başvuracaklarını belirlemek için Yıllık İstatistik Raporları ile Genel İş Kılavuzu hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Her BM ajansının kendi yetki ve ihale koşulları vardır. Hangi ajansın ne tür ürünler ve hizmetler satın aldığını belirlemeye yardımcı olacak birkaç kaynak mevcuttur. Genel İş Kılavuzu her BM kurumunun yetki, ihale ihtiyacı, prosedürler ve ajansların sözleşme detaylarının yanı sıra ihalesini yaptığı ürünleri ve/veya hizmetleri tanımlar. Bu yayın aynı zamanda ürün ve hizmetlerin ihalesi için BM Genel Şartlar ve Koşulları da özetlemektedir. Pratik İpuçları Kılavuzu, BM pazarına nasıl gireceğinize dair size öngörü sağlar. Yıllık İstatistik Raporları, BM kuruluşundan ürün ve hizmetlerin ihalesine ilişkin veri sağlar. Acil Yardım Malzemeleri (Cilt 1 ve Cilt 2) Kılavuzu, Tıbbi Malzemeler, Seçilmiş Gerekli İlaçlar, İlaç Bağışları, İstenmeyen İlaçların Güvenli bir şekilde İmha Edilmesi ve Yeni Acil Sağlık Kitinin yanı sıra Telekomünikasyon, Barınma ve Konut, Su Rezervi, Gıda, Sağlık ve Hijyen, Malzeme Yönetimi ve Enerji Rezervi için genel talimatları listeler. - BM Faydalı Linkler Burada BM Küresel Pazar da yer alan BM kurumlarının internet siteleri için bağlantılar bulacaksınız. - BM Organizasyon Sistemi Burada BM Organizasyon Sistemi nin kısa bir tanımını bulacaksınız. - BM Küresel İşbirliği Paketi Buradan BM Küresel İşbirliği Paketi nin web sitesine erişebilirsiniz. Birleşmiş milletler Küresel İşbirliği Paketi, faaliyetlerini ve stratejilerini insan hakları, iş gücü, çevre ve yolsuzluk karşıtlığı alanlarında küresel boyutta kabul görmüş on prensibe uygun hale getirmeyi hedefleyen işletmeler için bir stratejik politika inisiyatifidir. Özete Geri Dön 54 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

55 10. Birleşmiş Milletler ile Sürdürülebilir İhale BM, barış, eşitlik, sürdürülebilir kalkınma ve insan haklarına saygı amaçlarına hizmet etmektedir. BM nin faaliyetlerini yönetme ve ürün ve hizmetleri ihale etme biçimi bu amaçları yansıtmalıdır. İhalelerin en düşük çevresel ve en olumlu sosyal etkiyi sağlaması yalnızca uluslararası toplumun sorumluluklarını oluşturmaz. Aynı zamanda tedarik zincirinde itibarın zedelenmesi ya da çevresel zarar riskini de yönetmektedir; pazara güçlü bir sinyal verir ve daha temiz ve daha etik ürünlerin yenilikçi bir şekilde üretilmesini teşvik eder ve çevre ve yerel toplumlara sağladığı yararları arttırır. Sürdürülebilir ihale hakkında daha fazla bilgiyi Bilgi Merkezi Menüsünden alabilirsiniz: 55 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

56 11. UNGM web sitesinin nasıl kullanılacağına ilişkin ipuçları A. sitesinde gezinme UNGM ana sayfanıza dönmek ve UNGM başvurularınızın durumuna erişmek için butonuna tıklayınız UNGM Başvuru Formunuza ve İhale Bildirim Servisi Abonelik Formunuza erişmek için butonuna tıklayınız. BM ile iş imkanları ve sözleşme şartlarına erişmek için UNCCS Kodları hakkında yardım için İletişim bilgilerinin yanı sıra UNGM hakkında kısa bir sunum için tıklayınız. butonuna tıklayınız. butonuna B. İpucu! : Parola Değiştirme 1. UNGM den gelen e-posta ile aldığınız giriş bilgilerini kullanarak UNGM profilinize giriş yapınız. 56 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

57 2. Üst menüde Hesabım sekmesindeki Parola" bölümüne tıklayınız 3. Düzenle kutucuğuna tıklayınız 4. Eski parolanızı giriniz Kolay hatırlanabilir bir parola giriniz Kolay hatırlanabilir yeni parolanızı doğrulayınız Yeni parolanızı kaydetmek için kaydet kutucuğuna basmayı unutmayınız 57 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

NETELLER Hesabınızı Kullanma

NETELLER Hesabınızı Kullanma NETELLER Hesabınızı Kullanma NETELLER Hesabımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz! Bu kılavuz, NETELLER Hesabının en kullanışlı ve sık kullanılan özelliklerini kullanmanıza yardımcı olacaktır. Bu

Detaylı

A) ALT HESAP RAPORLAMA

A) ALT HESAP RAPORLAMA A) ALT HESAP RAPORLAMA MM ile yönettiğiniz alt hesaplardan birine girin; - Sayfanın sağ üst tarafında bulunan tarih aralığını Tüm zamanlar olarak değiştirin - Kampanyalar sekmesine girin - Anahtar kelimeler

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

Google Genç Ajanslar Akademisi Öğrenci Kılavuzu

Google Genç Ajanslar Akademisi Öğrenci Kılavuzu Google Genç Ajanslar Akademisi Öğrenci Kılavuzu Öğrenci Kılavuzu Merhaba! Bu yıl birincisini düzenlediğimiz Google Genç Ajanslar Akademisi ne gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Bu kılavuzun, program

Detaylı

EK A TERİMLER SÖZLÜĞÜ 1

EK A TERİMLER SÖZLÜĞÜ 1 EK A TERİMLER SÖZLÜĞÜ 1 Akreditif: Gerekli koşulların yerine getirilmesini takiben, alıcı tarafından tedarikçiye zamanında ve doğru miktarda ödeme yapılacağını garanti altına almak üzere bir ticari bankadan

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Quantum View Manage

Kullanım Kılavuzu. Quantum View Manage Kullanım Kılavuzu TM Quantum View Manage 2014 United Parcel Service of America, Inc. UPS, UPS markası ve kahverengi rengi, United Parcel Service of America, Inc.'in ticari markalarıdır. Tüm hakları saklıdır.

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

ARAÇ 8a/12 BALYA TAKİP SİSTEMİ ÇIRÇIRCI KLAVUZU AĞUSTOS 2013

ARAÇ 8a/12 BALYA TAKİP SİSTEMİ ÇIRÇIRCI KLAVUZU AĞUSTOS 2013 ARAÇ 8a/12 BALYA TAKİP SİSTEMİ ÇIRÇIRCI KLAVUZU AĞUSTOS 2013 İçindekiler 1.0 Giriş 2 2.0 Kapsam 3 3.0 Better Cotton Standart Sistemin Uygulanması 5 4.0 Balya Takip Sistemine Giriş 6 5.0 Sistem Nasıl İşler?

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2008 BitDefender BitDefender Antivirus 2008 Kullanıcı Kılavuzu Yayımlanma 2008.06.20 Telif Hakkı 2008 BitDefender Yasal Uyarı Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın hiç bir kısmı,

Detaylı

H.E.-L.P. Projesi El Kitabı ve Yönergeleri

H.E.-L.P. Projesi El Kitabı ve Yönergeleri H.E.-L.P. Projesi El Kitabı ve Yönergeleri 1 İÇİNDEKİLER 1 Giriş.... 4 2 H.E.L.P Projesi Tanıtımı.... 6 3 Hastalar ve hastane personeli gerçekten ne istiyor-gözlemsel araştırma sonuçları...9 4 H.E.L.P

Detaylı

ÖRNEKTİR. TURİZM VE KENTSEL ALTYAPI MALİ DESTEK PROGRAMI Başvuru Formu. Online Başvuru Sistemi (KAYS) üzerinden doldurulmalıdır.

ÖRNEKTİR. TURİZM VE KENTSEL ALTYAPI MALİ DESTEK PROGRAMI Başvuru Formu. Online Başvuru Sistemi (KAYS) üzerinden doldurulmalıdır. EK-A T.C. KARACADAĞ KALKINMA AJANSI TURİZM VE KENTSEL ALTYAPI MALİ DESTEK PROGRAMI Başvuru Formu Referans Numarası : TRC2-15-KENT Son Teslim Tarihi : 03/04/2015 Saat: 23.59 Başvuru Sahibinin Adı / Ünvanı

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı

Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği

Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği BAŞVURU REHBERİ

Detaylı

MALİ DESTEK PROGRAMI BAŞVURU HAZIRLAMA KİTAPÇIĞI

MALİ DESTEK PROGRAMI BAŞVURU HAZIRLAMA KİTAPÇIĞI MALİ DESTEK PROGRAMI BAŞVURU HAZIRLAMA KİTAPÇIĞI PROGRAM YÖNETİM BİRİMİ 2014 PROJE HAZIRLAMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE: 1. Proje Teklif Çağrısı kapsamındaki Mali Destek Programının güncel Başvuru Rehberini Ajans

Detaylı

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+ T. C. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklıklar Okul Eğitimi Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+ Ana Eylem

Detaylı

Nokia E63 Kullanım Kılavuzu. Baskı 6.0

Nokia E63 Kullanım Kılavuzu. Baskı 6.0 Nokia E63 Kullanım Kılavuzu Baskı 6.0 UYGUNLUK BİLDİRİMİ NOKIA CORPORATION, bu RM-437 ürününün 1999/5/EC sayılı Direktifin esas şartları ve diğer ilgili hükümlerine uygun olduğunu beyan eder. Uygunluk

Detaylı

Uluslararası İç Denetim Enstitüsü (IIA) Sertifikasyonları

Uluslararası İç Denetim Enstitüsü (IIA) Sertifikasyonları Uluslararası İç Denetim Enstitüsü (IIA) Sertifikasyonları ÖNEMLİ NOT: Bu el kitabında yer alan bilgiler, Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği (TIDE) aracılığıyla kaydolan IIA adayları için başvuru, kayıt

Detaylı

S KULLANIM KILAVUZU 1

S KULLANIM KILAVUZU 1 S KULLANIM KILAVUZU 1 2 İçerik Bölüm 1: Alibaba.com a Hoşgeldiniz 1.1 Alibaba.com nedir?...5 1.2 Gold Supplier Uluslararası Sürüm ü ( International Edition) Nedir?...5 1.3 Gold Supplier Üyeliğinin Avantajları...6

Detaylı

microchipdirect Başlangıç Kılavuzu

microchipdirect Başlangıç Kılavuzu microchipdirect Başlangıç Kılavuzu microchip.com Tasarım mühendisleri için komple online hizmet Microchip İnternet sitesi, daha hızlı ve daha etkili ürün geliştirmeniz konusunda size yardımcı olan online

Detaylı

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON MERKEZİ. Genel Bilgi

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON MERKEZİ. Genel Bilgi BÖLÜM 4 KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON MERKEZİ BİLGİ İŞLEM MERKEZİ LABORATUVARLAR ATÖLYELER MALİ İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ PSİKOLOJİ EĞİTİM MERKEZİ HAYAT BOYU ÖĞRENME ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI

Detaylı

gazeteciler için devlet kurumlarındaki bilgiye erişme konusunda el kitabı

gazeteciler için devlet kurumlarındaki bilgiye erişme konusunda el kitabı gazeteciler için devlet kurumlarındaki bilgiye erişme konusunda el kitabı Kapak resmi: sïanaïs Editörler: Access Info Europe ve n-ost Legal Leaks Toolkit Acess Info Europe ve Doğu Avrupa Habercilik Ağı

Detaylı

T.C. BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2014 YILI KOBİ MALİ DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ

T.C. BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2014 YILI KOBİ MALİ DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ T.C. BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2014 YILI KOBİ MALİ DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ Referans No: TR81/14/KOBİ Son Başvuru Tarihi (KAYS Girişi) : 28/03/2014 Saati: 23:59 Son Başvuru Tarihi (Dosya Teslimi)

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Mesleki Eğitim Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2015 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+

Detaylı

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1. E-TİCARETİN ÖZELLİKLERİNİ TANIMLAMAK İnsanoğlu her geçen gün hayatına yeni ve değişik şeyler katmaktadır. Hiç şüphe yoktur ki bu yenilik ve değişimler insanların

Detaylı

Aile Koruma Şifresi Ebeveyn Kontrolleri Kullanıcı Kılavuzu

Aile Koruma Şifresi Ebeveyn Kontrolleri Kullanıcı Kılavuzu Aile Koruma Şifresi Ebeveyn Kontrolleri Kullanıcı Kılavuzu 2007 ContentWatch, Inc. Tüm hakları saklıdır 2369 West Orton Circle, Salt Lake City, UT 84119 Yasal Uyarılar ContentWatch, Inc., bu belgelerin

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2008 BitDefender BitDefender Internet Security 2008 Kullanıcı Kılavuzu Yayımlanma 2008.06.20 Telif Hakkı 2008 BitDefender Yasal Uyarı Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın hiç

Detaylı

Kıbrıs'ın kuzey kesiminden İHRACAT NASIL YAPILIR?

Kıbrıs'ın kuzey kesiminden İHRACAT NASIL YAPILIR? Kıbrıs'ın kuzey kesiminden İHRACAT NASIL YAPILIR? Ürünlerinizi ihraç etmeyi planlıyorsunuz Ya da ihracatı bir seçenek olarak hiç düşünmemiştiniz. Bu kitapçık size nasıl ihracat yapabileceğinizi anlatacak...

Detaylı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı Doküman Yayın Tarihi : 22.04.2011 Revizyon: V01 Copyright 2006 ITG Ltd. Bütün hakları saklıdır. Bu belge ITG Ltd. firmasının özel bilgilerini içermektedir.

Detaylı

Ö ZEL PAZAR REHBERİ. İçindekiler

Ö ZEL PAZAR REHBERİ. İçindekiler Ö ZEL PAZAR REHBERİ İçindekiler 1. Giriş... 3 2. Özel Pazar İnternet Adresi ve Ana Sayfası... 3 3. Kullanıcı Kaydı ve Girişi... 5 3.1. Kullanıcı Kaydı... 5 3.2. Kullanıcı Girişi... 7 3.3. Kullanıcı Ana

Detaylı

Nokia 2700 classic Kullanım Kılavuzu

Nokia 2700 classic Kullanım Kılavuzu Nokia 2700 classic Kullanım Kılavuzu Baskı 1.1 UYGUNLUK BİLDİRİMİ NOKIA CORPORATION, bu RM-561 ürününün 1999/5/EC sayılı Direktifin esas şartları ve diğer ilgili hükümlerine uygun olduğunu beyan eder.

Detaylı