Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "www.turkishpoultry.com"

Transkript

1 KANATLI ÜRÜNLERİ TANITIM GRUBU BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇALIŞMA BÜLTENİ Temmuz

2 Dünya dan çeşitli sektörlerden 2011 yılı itibari ile toplam milyon Usd alım gerçekleştiren Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye den 2011 yılında sadece 4,9 milyon Usd alım yaptığı, BM tarafından gerçekleştirilen satın alımların büyük bölümünü gıda mamullerinin oluşturmakta olduğu bu kapsamda Türk ihracatçıları için potansiyeli çok yüksek bir pazar fırsatı sunduğu,dünya da üzerinde tedarikçisi bulunan BM Küresel Pazar Yeri veritabanında Türkiye den 70 tedarikçi firma bulunduğu; Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde sadece Somali misyonu için 2 milyar dolarlık gıda ürünleri alımı yapması öngörüldüğü,bm Usd üzerinde gerçekleştireceği alımları United Nations Global Marketplace https://www.ungm.org/ adresindeki Küresel Pazar Yeri veribantına kayıt yaptıran tedarikçilerine talepleri e-posta ile ileterek, satıcılar tarafından hazırlanan Teknik Teklif ve Fiyat Teklifi usulü ile gerçekleştirdiği, bilinmektedir. Bu çerçevede, BM Küresel Pazar Yeri veritabanına kayıt yaptırılması hususuna ilişkin Türkçe ye çevirilmiş Başvuru Kılavuzu bilgilerinize sunulur. UNGM Tedarikçiler için İnteraktif Kılavuz - Birleşmiş Milletler Küresel Pazar ile tanışın - 2 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

3 Özet (O konuyla ilgili bilgiye erişmek ya da sayfa numarasına gitmek için başlığa ve/veya alt başlığa tıklayınız) 1. Birleşmiş Milletler Küresel Pazarı (UNGM) nedir? 5 2. Şirketimi neden UGNM ye kaydettirmeliyim? 6 3. Şirketimi UNGM ye nasıl kaydettirebilirim? 8 4. Her gün yapılan ihaleleri e-postayla nasıl alabilirim? Sıkça Sorulan Sorular (SSS) Adım Adım UNGM Başvuru Forumu 19 A. Temel Prensipler 19 B. 1. Adım = Genel Bilgi 20 C. 2. Adım = Ajans Seçin 21 D. 3. Adım = Ajans Soruları 22 E. 4. Adım = Adres Bilgileri 23 F. 5. Adım = İletişim Bilgileri 24 G. 6. Adım = Finans Bilgileri 25 H. 7. Adım = İhracat Deneyimi 26 I. 8. Adım = Geçmişte BM ile yapılan sözleşmeler 27 J. 9. Adım = BM ile yaşadığınız anlaşmazlıklar 28 3 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

4 K. 10. Adım = Kalite Güvence Sertifikaları 29 L. 11. Adım = Ticaret Örgütü Üyelikleri 30 M. 12. Adım = Alt Kuruluşlar, Ortaklar ve/veya Yurt Dışı Temsilciler 31 N. 13. Adım = Ürün Kodlama 32 UNCCS Kodlarının nasıl seçileceğine ilişkin ipuçları 33 O. 14. Adım = Gönderme Adım adım İhale Bildirim Servisi ne abonelik 39 A. UNGM hesabınıza giriş yapın 39 B. İhale Bildirim Servisi ne Abonelik Formunuza erişin 40 C. UNCCS Kodlarını seçin 41 UNCCS Kodlarının nasıl seçileceğine ilişkin ipuçları 42 D. Kullanıcıları seçin 46 E. UNOPS Şartlar ve Koşulları 46 F. Ödeme Birleşmiş Milletler ile iş imkânlarına erişim 48 A. İhale İlanları 48 B. Sözleşme Hükümleri 51 4 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

5 9. Birleşmiş Milletler ile nasıl iş yapılacağına ilişkin bilgiye erişim 52 - BM ye tedarik sağlama - Yayımlar - BM Faydalı Linkler - BM Organizasyon Sistemi - Küresel İşbirliği Paketi 10. Birleşmiş Milletler ile Sürdürülebilir İhale UNGM web sitesinin nasıl kullanılacağına ilişkin ipuçları 55 A. adresinde gezinme 55 B. İpucu! : Parola değiştirme 55 5 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

6 1. Birleşmiş Milletler Küresel Pazar (UNGM) nedir? UNGM = Birleşmiş Milletler Küresel Pazar UNGM = BM satın alma sisteminin küresel portalıdır UNGM, BM Satın alma ekibiyle tedarikçileri bir araya getirir UNGM, BM ye tedarik sağlamak isteyen tedarikçiler için kayıt sürecini kolaylaştırır UNGM, BM ajanslarını ortak bir tedarikçi veri tabanı oluşturmak için bir araya getirir UNGM, satın alma uygulamalarında şeffaflığı ve uyumu arttırır UNGM, kayıtlı tedarikçilerin listesinin yanı sıra ihale ilanları ve sözleşme hükümlerini de içermektedir UNGM, gelişmekte olan ve ekonomisi bir geçiş dönemi yaşayan ülkelerden tedarikçiler için ihale imkânlarını arttırır UNGM, tüm Üye Devletler için bu ihale sitesine erişim sağlar Özete geri dön 6 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

7 2. Şirketimi neden UGNM ye kaydettirmeliyim? UNGM = ürünlerinizi ve hizmetlerinizi yalnızca ortak bir Başvuru Formu doldurarak BM ajanslarına tanıtmanızı sağlayan bir sıçrama tahtasıdır. UNGM ye kayıt ücretsizdir BM nin potansiyel tedarikçiler veri tabanının bir parçası olmak için şirket bilgilerini kaydedin den fazla BM Satın alma ekibi üyesi yeni tedarikçiler bulmak için bu veri tabanını kullanmaktadır. 35 farklı kurum tarafından yayımlanan BM ile iş olanaklarına erişin İhale Bildirim Servisi ne üye olarak hedeflenen ihale ilanlarını günlük olarak alın Kesin Veriler: 2011 de UNGM UNGM ye görev listesi sağlayan 20 kuruluş = BM satın alma harcamaları toplamının %95 i Ortalama olarak, her ay yeni şirket kaydı in üzerinde, eksiksiz bir profile sahip güvenilir tedarikçi, UNGM de en az bir ajans tarafından kabul edilmiştir ün üzerinde BM satın alma ekibi çalışanı, tedarikçi sağlamak ve onların üretim ihtiyaçlarını duyurmak için UNGM yi kullanmaktadır Her gün, 15 den fazla İhale İlanı bildirilir UNGM de herhangi bir zamanda ortalama 225 aktif İhale İlanı vardır 35 BM ajansı ve kuruluşu, ihtiyaçlarını UNGM de duyurmaktadır 7 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

8 Birleşmiş Milletler birçok bağlı kuruluşuyla birlikte her türlü ürün ve hizmet için yıllık 14 milyar $ ın üzerinde küresel bir pazarı temsil etmektedir. BM tarafından ihalesi yapılan önemli ürünler ve hizmetler aşağıdaki tabloda özetlenmiştir: Ürünler Gıda İlaç Gereçleri Tıbbi Gereçler Taşıtlar Telekomünikasyon Donanımı Bilgisayar ve Yazılımlar Barınma ve Konut Su kaynağı donanımı Laboratuar gereçleri Kimyasal maddeler Tarımsal girdiler Yerel/Evle ilgili Öğeler Hizmetler Güvenlik Hizmetleri Dışarıdan sağlanan Personel Hizmetleri Teknik Hizmetler Kiralama Hizmetleri Genel Yönetim Hizmetleri Nakliye Hizmetleri Matbaacılık/Matbaacılık Gereçleri Danışmanlık Hizmetleri Telekomünikasyon Hizmetleri İnşaat Özete Geri Dön 8 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

9 3. Şirketimi UNGM YE nasıl kaydettirebilirim? 1. Adım = UNGM hesabınızı oluşturun a. https://www.ungm.org/ adresine gidiniz b. Kayıt formunu doldurunuz: Aşağıdaki ipuçlarını unutmayınız: Kırmızı yıldız * ile işaretlenmiş tüm alanlar doldurulmalıdır UNGM Ekibi nden kaydınıza yönelik tüm gerekli yazışmaları aldığınızdan emin olmak için, adres defterinize adresini ekleyiniz Kaydınız ile ilgili, e-posta adresinize gönderilecek tüm UNGM yazışmaları için, geçerli ve düzenli olarak kontrol edilen bir e-posta adresi giriniz. Sadece tek bir e-posta adresi girin. Bir sonraki adımda, iş arkadaşlarınızın e-posta adreslerini ekleyebilirsiniz. 9 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

10 c. Şirketinizin 3 yıllık belgelenmiş (servis sağlayıcıları için uluslararası iş bitirme gibi ) ihracat deneyimi varsa, size 20 kuruluş ile beraber Evrensel Potansiyel Tedarikçi olarak kayıt olma yetkisi verilir: Afrika Kalkınma Bankası (AfDB)- Şirketiniz, bu Banka ya üye bir ülkede bulunuyorsa, BM Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) 10 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

11 Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Uluslararası Ticaret Merkezi UNCTAD/WTO (ITC) Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) Birleşmiş Milletler Endüstriyel Kalkınma Örgütü (UNIDO) Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri (UNOPS) Birleşmiş Milletler Üretim Bölümü (UN/PD) Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi (UNOV) Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Komisyonu (UNECA) Birleşmiş Milletler Yardım Kuruluşu (UNRWA) Dünya Gıda Programı (WFP) Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) d. Şirketinizin üç (3) ten az sayıda belgelenmiş (servis sağlayıcıları için uluslararası iş bitirme gibi) ihracat deneyimi varsa: size, ikamet ettiğiniz ülkede kurulmuş BM kuruluşları ile beraber Yerel Potansiyel Tedarikçi olarak kayıt olma yetkisi verilir: e. Şirketinizin üç (3) ten az sayıda belgelenmiş ihracat deneyimi varsa ve şirketiniz, BM kuruluşunun herhangi bir ofisinin bulunmadığı bir yerde yer alıyorsa: Üç yıllık (servis sağlayıcıları için uluslararası iş bitirme gibi ) ihracat deneyimini belgeler belgelemez, Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a kayıt olmayı tekrar denemenizi rica ederiz. 11 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

12 2. Adım: UNGM hesabınızı aktive edin UNGM ye kayıt olduğunuzda, ilk olarak bir aktivasyon e-postası alacaksınız. Aktivasyon linki için bir kez tıklayınız. Adım 3: UNGM hesabınıza giriş yapın Daha sonra, UNGM Hesabınıza giriş yapmak ve Başvuru Formunu doldurmaya başlamak için, bir dakika içinde giriş bilgilerinizi (UNGM Kullanıcı adı + Parola) alacaksınız. Özete Geri Dön 12 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

13 4. Her gün yapılan ihaleleri e-postayla nasıl alabilirim? adresinden İhale Bildirim Servisi ne çevrimiçi ve kolay abonelik Giriş bilgilerinizi alır almaz, size bu katma değerli hizmetlere abone olma yetkisi verilir. UNGM nin internet sitesini düzenli olarak ziyaret etmenize gerek yok: ürün ve hizmetlerine uygun iş imkânlarını doğrudan ve otomatik olarak alabilirsiniz. Teklif verme fırsatını kaçırma riskiniz yok Yayınlanır yayınlanmaz, teklifler size bildirilir Ortalama olarak, UNGM de her gün 15 den fazla yeni iş imkânı yayınlanır 35 kuruluş, ihtiyaçlarını yayınlamak için UNGM yi kullanmaktadır Bir yıllık abonelik = 250 $ dır Bu hizmete nasıl abone olunur? Destek almak için buraya tıklayınız Özete Geri Dön 13 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

14 5. Sıkça Sorulan Sorular (SSS) Aktivasyon e-postamı almadım. Ne yapmalıyım? Aktivasyon linkine tıklayınca hata mesajı alıyorum. Neden? Siteye giriş bilgilerim elime ulaşmadı. Ne yapmalıyım? UNGM kullanıcı adım ve parolam çalışmıyor. Ne yapmalıyım? Parolamı hatırlamıyorum. Nasıl öğrenebilirim? Başka bir e-posta adresinden UNGM hesabıma nasıl erişebilirim? UNGM Kayıt Numaramı nerede bulabilirim? BM Tedarikçi Kimlik Numarası nedir? Başvuru Formundaki bilgileri nasıl doldurabilirim/düzenleyebilirim? Ajansa özel Sorular adımına cevap vermem/cevabımı düzenlemem gerekiyor ama yapamıyorum. Ne yapmalıyım? Başvurum ne durumda? Başvurumun UNGM de değerlendirilmesi ne kadar sürer? Başvurum kabul edildi mi? İhale uygulamalarına katılmaya ne zaman başlayabilirim? UNGM de bulduğum bir ihale ilanıyla ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Kiminle iletişime geçmeliyim? Ürünlerimi/hizmetlerimi sunmak için bir UNGM temsilcisiyle görüşmek istiyorum. Web sitemde BM logosunu kullanmak istiyorum. 14 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

15 Aktivasyon e-postamı almadım. Ne yapmalıyım? Spam/önemsiz e-posta klasörünüzü kontrol ediniz. UNGM postaları zaman zaman bu klasörlere düşebiliyor. Herhangi bir şey almadıysanız adresini adres defterinize ekleyiniz. Daha sonra kayıt olmaya çalıştığınız e-posta adresi ve kayıt olmaya çalıştığınız tarihi de belirterek adresine e-posta atınız ve aktivasyon e-postanızı isteyiniz. Aktivasyon linkine tıklayınca hata mesajı alıyorum. Neden? Aktivasyon linkine yalnızca bir kere tıklamanız gerekiyor. UNGM kullanıcı adı ve parolanızı içeren başka bir e-posta daha almış olmanız gerekiyor. adresindeki UNGM profilinize giriş yapmak için bu bilgileri kullanınız ve başvuru formunuzu doldurmaya başlayınız. Bu UNGM e-postası spam klasörüne düşmüş olabileceğinden spam/önemsiz e-posta klasörünüzü kontrol ediniz. Herhangi bir şey almadıysanız adresini adres defterinize ekleyiniz. Daha sonra kayıt olmaya çalıştığınız e-posta adresi ve kayıt olmaya çalıştığınız tarihi de belirterek adresine e-posta atınız ve siteye giriş bilgilerinizi isteyiniz. Siteye giriş bilgilerim elime ulaşmadı. Ne yapmalıyım? UNGM e-postaları bu klasörlere düşmüş olabileceğinden spam/önemsiz e-posta klasörünüzü kontrol ediniz. Herhangi bir şey almadıysanız adresini adres defterinize ekleyiniz. Daha sonra kayıt olmaya çalıştığınız e-posta adresi ve kayıt olmaya çalıştığınız tarihi de belirterek adresine e-posta atınız ve siteye giriş bilgilerinizi isteyiniz. UNGM kullanıcı adım ve parolam çalışmıyor. Ne yapmalıyım? Kullanıcı adınızın ya da parolanızın başında veya sonunda boşluk bırakmadığınızdan emin olunuz. Ayrıca parolanın büyük-küçük harflere duyarlı olduğunu unutmayınız. Hataya mahal vermemek için kullanıcı adınızı ve parolanızı kopyalayıp yapıştırmanızı öneririz. Parolamı hatırlamıyorum. Nasıl öğrenebilirim? sitesine gidiniz ve yeşil linkteki parolamı unuttum a tıklayınız. Ekrandaki talimatları izleyin ve parolanız e-postayla gönderilecektir. UNGM kullanıcı adınızın başına ve sonuna boşluk koymamaya dikkat edin. Parola hatırlatıcı e-postasını almadıysanız, UNGM e-postaları zaman zaman spam klasörüne düştüğü için spam klasörünüzü kontrol etmeniz gerekebilir. Tüm UNGM yazışmalarınızı aldığınızdan emin olmak için adresini adres defterinize ekleyiniz. 15 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

16 Başka bir e-posta adresinden UNGM hesabıma nasıl erişebilirim? UNGM hesabınıza giriş yapınız. İletişim Bilgileri adımına gidiniz. UNGM erişimi ver yazılı kutucuğu işaretleyerek UNGM hesabınıza erişmek istediğiniz yeni e-posta adresini yazınız. Siteden çıkış yapıp adresine gidiniz ve parolamı unuttum yazılı yeşil linke tıklayınız. UNGM kullanıcı adı olarak yeni e-posta adresinizi yazınız. Yeni giriş bilgileriniz e-postanıza gelecektir. UNGM hesabınıza giriş yapamıyorsanız (örneğin, bir meslektaşınız şirketten ayrıldı ve UNGM parolasını teslim etmedi) adresine geri dönüş yapınız ve mevcut kullanıcı adınızı (genelde UNGM den sorumlu meslektaşınızın e-posta adresidir) ve yeni UNGM kullanıcı adı olarak kullanmak istediğiniz e-posta adresini belirtiniz. UNGM Kayıt Numaramı nerede bulabilirim? UNGM Kayıt Numaranız giriş yaptıktan sonra UNGM ana sayfanızda görüntülenmektedir. BM Tedarikçi Kimlik Numarası nedir? BM Tedarikçi Kimlik Numarası, UNPD tarafından UNGM için potansiyel tedarikçi olarak kabul edilmeniz üzerine e-postayla alacağınız kimlik numarasıdır. UNPD ye UNGM üzerinden başvuruda bulunmadıysanız, UNGM Başvuru Formunuzda UNPD yi ajans olarak seçin ve Ajans Soruları Adımında ajansa özel soruları cevaplayınız. UNDP ye başvuruda bulunduysanız ve bir ihaleye girmek için BM Tedarikçi Kimlik Numaranıza acil olarak ihtiyaç duyuyorsanız başvurunuzun değerlendirilmesini talep etmek için UNDP ile adresi üzerinden doğrudan iletişim kurunuz. Başvuru Formundaki bilgileri nasıl doldurabilirim/düzenleyebilirim? UNGM Başvuru Formunda belirttiğiniz tüm bilgileri istediğiniz zaman güncelleyebilir ya da değiştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken UNGM hesabınıza giriş yapmak ve Başvuru Formunuza gidip bilgilerinizi güncellemektir. Bilgilerinizi (iletişim bilgileri, finans bilgileri, ihracat deneyimi, vs.) güncel tutmanız şiddetle tavsiye edilir. Başvurunuz iletildikten/kabul edildikten/reddedildikten sonra Şirket İsminiz ve Lisans Numaranız ile birlikte yanıtlarınızı da Ajans Soruları adımında DÜZENLEYEMEYECEKSİNİZ. Bu bilgileri değiştirmek isterseniz adresine geri dönüş yapıp UNGM Kayıt numaranız ve Başvuru Formunu güncellemek istediğiniz BM ajanslarının listesini iletiniz. 16 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

17 Ajansa özel Sorular adımına cevap vermem/cevabımı düzenlemem gerekiyor ama yapamıyorum. Ne yapmalıyım? adresine aşağıdaki bilgileri içeren bir e-posta atınız: - UNGM Kayıt Numaranız - UNGM Kullanıcı adınız - Yanıtlarınızı düzenlemek istediğiniz ajanslar Daha sonra ilgili ajanslar başvurunuzun durumunu Güncellenecek Tedarikçi olarak değiştireceklerdir. Bu gerçekleştiğinde başvuru formunuzu değiştirebilir/güncelleyebilir/tamamlayabilirsiniz. Başvuru formunuz hazır olduğunda Gönder butonuna tıklayarak (bkz. Başvuru Formunun son adımı) başvurunuzu yeniden gönderdiğinizden emin olunuz. Başvurum ne durumda? Başvurunuzun durumunu adresindeki UNGM profilinize giriş yaparak kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Başvurunuzun durumu UNGM ana sayfasında gösterilir. UNGM ye kayıt olduktan sonra başvurunuzun durumu şu şekilde olabilir: - BAŞLADI: başvuru işlemine başladınız ama henüz seçilen BM ajansına göndermediniz - GÖNDERİLDİ: başvurunuz seçilen BM ajansı tarafından değerlendiriliyor. - KABUL EDİLDİ: BM ajansının potansiyel tedarikçisi olarak kabul edildiniz. - GÜNCELLENECEK TEDARİKÇİ başvurunuz tamamlanmadı, BM ajansı belirtilen bilgilerden daha fazlasını istiyor. Yeniden giriş yapıp başvurunuzu tekrar göndermeden önce kayıt formunu doldurmanız/güncellemeniz/değiştirmeniz gerekmektedir. - REDDEDİLDİ: başvurunuz BM ajansının gerekliliklerini karşılamıyor, ürünleriniz/hizmetleriniz BM ajansının ihtiyaçlarına ve ajansın size bildirdiği diğer gerekçelere hitap etmiyor. BM ajansına daha uygun ürünler/hizmetler tedarik etmeniz ya da şirketinizde büyük çaplı değişiklikler meydana gelmesi halinde başvurunuzun yeniden gönderilmesini talep edebilirsiniz. Bunun için de başvurunuzun reddedildiğini bildiren e-postadaki BM ajansının iletişim adresine geri dönüş yapmanız gerekmektedir. UNGM ye yaptığım başvurunun değerlendirilmesi ne kadar sürer? Tahmini Süre IAEA IFAD ILO ITC ITU UNDP UNECA UNESCO UNFPA 2-3 Hafta 2 6 Hafta 2 6 Hafta 2 6 Hafta 2 6 Hafta 10 Haftaya Kadar 4 6 Hafta 4 6 Hafta 6 8 Hafta 17 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

18 UNHCR UNICEF UNIDO UNOPS UNOV UNPD UNRWA WFP WIPO 2 4 Hafta 4 Haftaya Kadar 2 4 Hafta 1 2 Hafta 2 3 Hafta 10 Haftaya Kadar 3 4 Hafta 4 Haftaya Kadar 3 4 Hafta Başvurunuzun durumunu (başladı / gönderildi / kabul edildi / reddedildi / güncellenecek tedarikçi) ne zaman isterseniz UNGM profilinize giriş yaparak kontrol edebilirsiniz. Başvurum kabul edildi mi? Başvurunuz değerlendirilip kabul edildiğinde/reddedildiğinde ya da güncellenecek tedarikçi olarak değerlendirildiğinde e-posta ile bilgilendirileceksiniz. İhale uygulamalarına katılmaya ne zaman başlayabilirim? Bir ihaleye katılmak için ilgili ajans için UNGM durumunuz başladı/gönderildi/kabul edildi ya da güncellenecek tedarikçi olmalıdır. UNGM de bulduğum bir ihale ilanıyla ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Kiminle iletişime geçmeliyim? Tüm iletişim bilgileri ilanda verilmiştir. Daha fazla sorunuz varsa yetkili BM görevlisiyle iletişime geçin. Bu kişinin iletişim bilgileri de ihale ilanında yer almaktadır. Ürünlerimi/hizmetlerimi sunmak için bir UNGM temsilcisiyle görüşmek istiyorum. UNGM Sekreterliği, daha geniş BM ihale ağında potansiyel tedarikçilere kayıtlarında destek sağlamak için servis sağlayıcı rolü oynamaktadır ve daha da önemlisi UNGM Sekreterliği bahsi geçen potansiyel tedarikçilerin kabul ya da reddini takip etmekle sorumlu değildir, bu sorumluluk ajansların her birine aittir. Aynı zamanda UNGM Sekreterliği gerçek ajanların temsilcisi değildir ve bu yüzden onlar adına yorumda bulunamazlar ve dolayısıyla potansiyel tedarikçileri alamazlar. 18 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

19 Potansiyel tedarikçilerle birebir görüşme yapmamak bir BM politikasıdır. Genel olarak, tedarikçilerle toplantılar yalnızca mevcut ya da üzerinde çalışılan sözleşmeye dayalı bir anlaşma söz konusu ise yapılır. Bu, TÜM tedarikçilere adil ve şeffaf bir erişim sağlama çabamızın bir parçasıdır. Web sitemde BM logosunu kullanmak istiyorum. Tedarikçilere Birleşmiş Milletler isminin ve ambleminin kullanımının 92(I) sayılı 1946 tarihli Genel Kurul kararı uyarınca kısıtlı olduğu hatırlatılmaktadır. Tedarikçiler reklam yapmayacak ya da kamuya Birleşmiş Milletler in anlaşmalı tarafı olduğunu açıklamayacak ya da hiçbir şekilde işlerinde Birleşmiş Milletler in adını, amblemini, damgasını ya da adının kısaltmasını kullanmayacaktır. Özete Geri Dön 19 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

20 6. Adım adım UNGM Başvuru Formu A. Temel Prensipler - Başvurunun gönderilebilmesi için kırmızı yıldız * ile işaretli tüm soruların cevaplanması gerekmektedir. - Tüm zorunlu adımlar sol tarafta ile işaretlenmiştir. Doğru bir şekilde doldurulduklarında işareti görünecektir. Kırmızı çarpı durduğu sürece UNGM başvurunuzu gönderemezsiniz. - İsteğe bağlı adımların solunda hiçbir işaret yoktur. - UNGM Başvuru Formunu doldururken ekrandaki talimatları izleyiniz. - Şirketinizle ilgili tüm bilgileri güncel tutunuz: UNGM Başvuru Formunuzun yılda en az bir kere gözden geçirilip güncellenmesi gerekmektedir. - UNGM Başvuru Formu bazı adımların zorunlu bazılarının isteğe bağlı olduğu 14 adımdan oluşan bir sihirbazdır. butonuna tıklayarak sihirbaz içinde adım adım ilerleyebilir ya da sol taraftaki menüden her adımın üzerine tıklayarak adımlar arasında geçiş yapabilirsiniz. - Başvuru durumunuz şu şekilde olabilir: BAŞLADI: başvuru işlemine başladınız ama henüz seçilen BM ajansına göndermediniz GÖNDERİLDİ: başvurunuz seçilen BM ajansı tarafından değerlendiriliyor. KABUL EDİLDİ: BM ajansının potansiyel tedarikçisi olarak kabul edildiniz. GÜNCELLENECEK TEDARİKÇİ: başvurunuz tamamlanmadı, BM ajansı belirtilen bilgilerden daha fazlasını istiyor. Yeniden giriş yapıp başvurunuzu tekrar göndermeden önce kayıt formunu doldurmanız/güncellemeniz/değiştirmeniz gerekmektedir. REDDEDİLDİ: başvurunuz BM ajansının gerekliliklerini karşılamıyor, ürünleriniz/hizmetleriniz BM ajansının ihtiyaçlarına ve ajansın size bildirdiği diğer gerekçelere hitap etmiyor. BM ajansına daha uygun ürünler/hizmetler tedarik etmeniz ya da şirketinizde büyük çaplı değişiklikler meydana gelmesi halinde başvurunuzun yeniden gönderilmesini talep edebilirsiniz. Bunun için de başvurunuzun reddedildiğini bildiren e-postadaki BM ajansının iletişim adresine geri dönüş yapmanız gerekmektedir. 20 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

21 B. 1. Adım = Genel Bilgi - Lisans Otoritesi: şirketinizin tüzel kişilik olarak kayıtlı olduğu otorite - Lisans Numarası = Lisans otoritesi tarafından düzenlenen KDV numarası, Vergi Numarası - EDI Kapasitesi = Elektronik Data Transferi Kapasitesi (e-posta gibi elektronik yöntemlerle data transferi kapasitesi) - Telefon / Faks = ülke kodunu belirtmeyi unutmayınız 21 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

22 C. 2. Adım = Ajans Seçin Burada kayıtlı bir potansiyel tedarikçi olmak için başvurmak istediğiniz BM ajanslarını seçiniz. Mevcut 18 BM ajansının farklı ihtiyaçları vardır. Hepsi ürünlerinizi ve/veya hizmetlerinizi satın almakla ilgilenmeyebilir. Başvurunuza daha iyi bir hedef seçmek için ilk önce şunları gözden geçirmeniz gerekmektedir: - Yıllık İstatistik Raporları - Genel İş Kılavuzu Bu iki belge sitesinde adresinde Yayınlar kısmında mevcuttur. Farklı BM ajanslarının ihtiyaçlarını daha iyi anlamanızı ve başvurunuz hangi BM ajansına göndereceğinizi bilmenizi sağlar. BM Ajansını butonuna tıklayarak bir BM ajansı seçiniz butonuna tıklayarak seçimlerinizden kaldırabilirsiniz 22 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

23 D. 3. Adım = Ajans Soruları Genel bilgilere ek olarak bazı BM ajanslarının, potansiyel tedarikçileri seçmek için özel gereklilikleri vardır. Şirketiniz belirtilen tüm gereklilikleri yerine getiremezse, başvurunuzu ilgili ajansa gönderemezsiniz. Ajans soruları bağımsızdır. Örnek: UNOPS Sorularını cevaplamayı bitirdiniz. O zaman başvurunuzu sadece UNOPS a gönderebilirsiniz. Daha sonra UNPD nin sorularını cevaplayıp başvurunuzu UNPD ye gönderebilirsiniz. Kırmızı yıldız * ile işaretlenmiş tüm sorular cevaplanmalıdır. Ekrandaki talimatları izleyin. Tüm belgeler PDF formatında yüklenmelidir. Yükleme için izin verilen maksimum boyut 3.5 MB tır. Cevaplarınızı kaydetmek için butonuna tıklamayı unutmayınız. 23 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

24 E. 4. Adım = Adres Bilgileri Şirketinizin adresini (lerini) giriniz Bu bilgileri güncel tutmayı unutmayınız. Yeni bir adres eklemek için Girdiğiniz adresi kaydetmek için Girdiğiniz adresi değiştirmek için butonuna tıklayınız. butonuna tıklayınız. simgesine tıklayınız. Girdiğiniz adresi silmek için butonuna tıklayınız. 24 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

25 F. 5. Adım = İletişim Bilgileri Şirketinizdeki ilgili personelin iletişim bilgilerini giriniz. Bu bilgileri güncel tutmayı unutmayınız. Yeni bir irtibat bilgisi eklemek için Girdiğiniz irtibat bilgisini kaydetmek için Girdiğiniz irtibat bilgisini değiştirmek için butonuna tıklayınız. butonuna tıklayınız. butonuna tıklayınız. Girdiğiniz irtibat bilgisini silmek için butonuna tıklayınız. UNGM Hesabınızı, iş arkadaşlarınızın erişimine de açabilirsiniz. Bunu yapmak için, UNGM erişimi sağla kutucuğunu işaretleyiniz. Daha sonra, UNGM erişimi verdiğiniz kişiden adresine gitmesini isteyiniz ve kişinin bilgilerini (UNGM kullanıcı ismi, girdiğiniz e-posta adresidir) almak için yeşil renkli parolamı unuttum linkine tıklayınız. 25 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

26 G. 6. Adım = Finans Bilgileri Son üç (3) ardışık yıl için şirketinizin finans bilgilerini giriniz. Ciro = Belirli bir sürede şirketiniz tarafından satılan ürün ve hizmetlerin toplam değeri İhracat = şirketinizin ülke dışında elde edilen cirosu Bu bilgileri güncel tutmayı unutmayınız. Not: finansal detaylar 1000 $ olarak ifade edilir. Kırmızı yıldız * ile işaretli tüm sorular cevaplanmalıdır. Finansal veri eklemek için butonuna tıklayınız. Girilen finansal veriyi kaydetmek için butonuna tıklayınız. Şirketiniz son üç yıl içerisinde kurulmuş olduğundan dolayı son üç ardışık yıl için finansal veri sağlayamamanız durumunda, UNGM Kayıt Numaranızı belirterek adresine geri dönüş yapınız. 26 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

27 H. 7. Adım = İhracat Deneyimi / Uluslar Arası Deneyim Son üç (3) ardışık yıl için şirketinizin ihracat /uluslararası deneyimini yazınız. Bu bilgileri güncel tutmayı unutmayınız. İhracat deneyimi / uluslararası deneyim eklemek için butonuna tıklayınız. Mevcut ülkelerin listesini açmak için butonuna tıklayınız. Ülkenizin ihracat yaptığı / hizmet sağladığı ülkelerin önüne yeşil bir tik işareti koyunuz. Seçtiğiniz ülkeleri ihracat deneyimi / uluslararası deneyim olarak kaydetmek için butonuna tıklayınız. Son üç ardışık yıl için ihracat deneyimi / uluslararası deneyiminiz yoksa UNGM Kayıt Numaranızı belirterek adresine geri dönüş yapınız. 27 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

28 I. 8. Adım = Geçmişte BM ile yapılan sözleşmeler Bu isteğe bağlı bir adımdır. UNGM başvurunuzu göndermek için buraya bilgi girmeniz gerekmemektedir. Şirketinizin geçmişte BM ajansları ya da diğer kalkınma örgütleriyle yaptığı sözleşmeleri ekleyiniz. Not: sözleşme tutarları 1000 $ olarak ifade edilmektedir. Kırmızı yıldız * ile işaretli tüm sorular cevaplanmalıdır. Diğer kalkınma kurumlarının isimlerini verirken kısaltma kullanmayınız. kutusuna tıklayarak yeni sözleşme detayları ekleyiniz butonuna tıklayarak sözleşme detaylarını kaydediniz Her sözleşmenin solunda bulunan butonuna tıklayarak sözleşme detaylarını siliniz butonuna tıklayarak bilgileri düzenleyiniz/güncelleyiniz 28 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

29 J. 9. Adım = BM ile yaşadığınız anlaşmazlıklar Bu isteğe bağlı bir adımdır. UNGM başvurunuzu göndermek için buraya bilgi girmeniz gerekmemektedir. Şirketinizin BM ajansları ya da diğer kalkınma kurumlarıyla yaşadığı anlaşmazlıkları ekleyiniz. Kırmızı yıldız * ile işaretli tüm sorular cevaplanmalıdır. Diğer kalkınma kurumlarının isimlerini verirken kısaltma kullanmayınız. kutusuna tıklayarak yeni anlaşmazlık detayları ekleyiniz butonuna tıklayarak anlaşmazlık detaylarını kaydediniz Her sözleşmenin solunda bulunan butonuna tıklayarak anlaşmazlık detaylarını siliniz butonuna tıklayarak anlaşmazlık hakkında bilgileri düzenleyiniz/güncelleyiniz 29 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

30 K. 10. Adım = Kalite Güvence Sertifikaları Bu isteğe bağlı bir adımdır. UNGM başvurunuzu göndermek için buraya bilgi girmeniz gerekmemektedir. Şirketinizin kalite güvence sertifikalarını (kalite güvence sertifikasının adını ve sertifika türünü) ekleyiniz Sertifikasyonların ismini belirtirken kısaltma kullanmayınız. kutusuna tıklayarak yeni kalite güvence sertifikası ekleyiniz butonuna tıklayarak kalite güvence sertifikalarını kaydediniz Her sertifikanın solunda bulunan butonuna tıklayarak kalite güvence sertifikalarını siliniz butonuna tıklayarak kalite güvence sertifikaları hakkında bilgileri düzenleyiniz/güncelleyiniz 30 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

31 L. 11. Adım = Ticaret Örgütleri Üyelikleri Bu isteğe bağlı bir adımdır. UNGM başvurunuzu göndermek için buraya bilgi girmeniz gerekmemektedir. Şirketinizin ticaret örgütü üyeliklerine ilişkin bilgileri (ticaret örgütünün adı ve türü) ekleyiniz. Ticaret örgütlerinin isimlerini belirtirken kısaltma kullanmayınız. kutusuna tıklayarak yeni ticaret örgütü üyelikleri ekleyiniz butonuna tıklayarak ticaret örgütü üyelikleri kaydediniz Her ticaret örgütü üyeliğinin solunda bulunan butonuna tıklayarak ticaret örgütü üyeliklerini siliniz butonuna tıklayarak ticaret örgütü üyelikleri hakkında bilgileri düzenleyiniz/güncelleyiniz 31 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

32 M. 12. Adım = Alt Kuruluşlar, Ortaklar ve/veya Yurt Dışı Temsilcilikler Bu isteğe bağlı bir adımdır. UNGM başvurunuzu göndermek için buraya bilgi girmeniz gerekmemektedir. Şirketinizin alt kuruluşları, ortakları ve/veya yurt dışı temsilcilikleri hakkında bilgileri (alt kuruluşların/ortakların/yurt dışı temsilciliklerin adı ve bulunduğu ülke) ekleyiniz. kutusuna tıklayarak yeni alt kuruluş/ortak/yurt dışı temsilciliği ekleyiniz butonuna tıklayarak alt kuruluş/ortak/yurt dışı temsilciliklerini kaydediniz Her alt kuruluş/ortak/yurt dışı temsilcisinin solunda bulunan butonuna tıklayarak alt kuruluş/ortak/yurt dışı temsilciliklerini siliniz butonuna tıklayarak alt kuruluş/ortak/yurt dışı temsilcilikleri hakkında bilgileri düzenleyiniz/güncelleyiniz 32 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

33 N. 13. Adım = Ürün Kodlama Bu adım Başvuru Formunuz için çok önemli bir adımdır. BM bünyesindeki tüm ihaleler UNCCS (Birleşmiş Milletler Ortak Kod Sistemi) ile kodlanmıştır. UNGM başvurunuz bir BM ajansı tarafından kabul edildiğinde, şirketiniz BM nin potansiyel tedarikçiler veri tabanının bir parçası haline gelir. UN Satın alma ekibi ihtiyaç halinde yeni tedarikçiler bulmak için bu veri tabanını kullanır. Şirketleri filtrelemek için BM çalışanları ana seçim kriteri olarak UNCCS kodlarını kullanmaktadır. Ürün ve/veya hizmet yelpazenizi yeterli bir şekilde tanımlamak için gerektiği kadar UNCCS kodu seçmeniz gerekmektedir. Seçilen UNCCS kodları işinizi mümkün olduğunca kapsamlı bir şekilde temsil etmelidir. Seçilen her bir kod mümkünse XXXXX0 formatında olmalıdır. Örnek: Ofis binası temizlik hizmetleri için: UNCCS Koduna kadar ekleyebileceğinizi unutmayınız. butonuna tıklayarak UNCCS kodu ekleyiniz Gerekli UNCCS kodunun önüne yeşil bir tik işareti koyun ve daha sonra butonuna tıklayınız Her kodun önünde bulunan butonuna tıklayarak bir UNCCS kodunu seçiminizden kaldırınız 33 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

34 UNCCS Kodlarının nasıl seçileceğine ilişkin ipuçları Bir UNCCS kodu belirli bir ürün ya da hizmeti tanımlayan bir koddur. adresine gönderilen tüm iş imkanları UNCCS kodlarına göre görüntülenir. Her bir BM Satın alma ekibi çalışanı BM ajansının aradığı ürün ya da hizmeti tanımlamak için bir ya da daha fazla UNCCS kodu seçer. Aynı şekilde, BM Satın alma ekibi çalışanları bu UNCCS kodlarını potansiyel tedarikçiler bulmak için arama kriteri olarak kullanır. Dolayısıyla, şirketinizi ya da kurumunuzu UNGM ye kaydederken ürünlerinizi/hizmetlerinizi tanımlamak için en uygun UNCCS kodlarını seçmeniz çok büyük önem taşımaktadır. Seçilen UNCCS kodlarının Birleşmiş Milletler e pazarlamak istediğiniz ürünleri/hizmetleri yansıttığından emin olunuz. UNCCS kod yapısı UNCCS, 20,000 ürün ve hizmet için altı rakamdan oluşan bir kod sağlar. Yapısı hiyerarşiktir ve kodlama ondalıktır. Sınıflandırma kısımlar (1 rakamlı kodlar), bölümler (2 rakamlı kodlar), gruplar (3 rakamlı kodlar), sınıflar (4 rakamlı kodlar) ve alt sınıflardan (5 ve 6 rakamlı kodlar) oluşur. Kodlar aşağıdaki formattadır. X00000 ilk rakam ilgili kısmı tanımlar XX0000 birinci ve ikinci rakamlar birlikte bölümü belirtir XXX000 ilk üç rakam grubu tanımlar XXXX00 ilk dört rakam sınıfı belirtir XXXXXX son rakamlar altsınıf ya da öğeyi belirtir UNCCS hem ürünleri hem de hizmetleri kapsar: arasındaki UNCCS kodları ÜRÜNLER içindir arasındaki UNCCS kodları HİZMETLER içindir 34 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

35 UNCCS Kodu arama adresine gidiniz ve ana menüde UNCCS Kodları nı seçiniz. Aşağıdaki ekran açılacaktır: Yukarıdaki gibi içinde iki şekilde arama yapabileceğiniz ağaca benzer bir yapı göreceksiniz: 1) Arama Kutusuna bir ya da daha fazla arama sözcüğü yazın, kodların bir listesi görüntülenecektir. Ağaç yapısında listelenen kodların her birini görmek için her kodun sağındaki Ağaç içinde bul a tıklayınız. Ağacın içerisinde, en uygun kodu seçmenize yardımcı olacak açıklamayla ilgili ana ve alt kodları görebileceksiniz. Örneğin, klavyede demining (mayın çıkarma) yazarken aşağıdaki ekran görüntülenecektir: 35 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

36 2) Hiyerarşik yapıda aşağıya doğru tıklayarak yolunuzu bulmak. Yapıdaki yaprakları yanlarındaki + işaretine tıklayarak açınız Örneğin; ağaçta demining (mayın çıkarma) ararken, aşağıdaki ekran görüntülenecektir: 36 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

37 Doğru UNCCS kodları seçmek Farklı bireylerin belirli ihaleleri farklı bakış açılarından görebildiği anlaşılmaktadır. Ancak, akılda tutulması gereken birkaç temel prensip ve husus vardır: a) ihalenin baskın karakteri ürün mü hizmet mi? b) Seçilen kod genel kod kapsamında görüntülendiğinde sezgisel bir anlam ifade ediyor mu? Yani, alt-sınıf ya da sınıf düzeyinde bir kod seçildiğinde ağır basan grup, bölüm ve kısımlara doğal olarak uyuyor mu? c) İhale edilen maddeler bağlam dâhilinde düşünülmelidir. Örneğin, bir ya da daha çok bilgisayarla birlikte satılan bir adaptör, fare ve batarya Notebook ya da dizüstü bilgisayar aksesuarları olarak düşünülmelidir. Diğer yandan, bir konteynır dolusu bataryanın satışı Bataryalar hatta özel bir tür batarya olarak kodlanmalıdır. d) Hizmetleri sınıflandırmak ürünlerden daha zor olabilir. Kurumunuzun türüne odaklanmak faydalı olabilir. Örneğin, kurumunuzla belirli bir konuda ya da sektördeki uzmanlığınızdan (örneğin, bir yönetim projesiyle bağlantılı olarak danışmanlık, eğitim, yönetim ya da inceleme) dolayı anlaşma yapıldıysa, bu konuyla ilgili kodu kullanmanız gerekmektedir (bu durumda: , Kamu Yönetimi ve İdare). Diğer yandan, proje sektöründeki deneyiminizden (örneğin, idari bir projeyle yalnızca tesadüfen ilişkisi olabilecek denetleme hizmetleri) bağımsız olarak sizinle anlaşma yapılırsa, bu profesyonel uzmanlıkla ilgili kodu kullanmanız gerekmektedir (bu durumda: , Denetleme Hizmetleri). e) Ana faaliyet alanınızın kapsandığından emin olmak için birden fazla UNCCS kodu seçmenizi tavsiye ederiz. f) Mümkün olduğunca detaylı kodlama sağlayın g) Uygun bir kod en azından 3 seviye aşağı olmalıdır, yani seçtiğiniz her kod şu formatta olmalıdır: XXX000. Örnek: = inşaat, mühendislik, tarım, enerji ve doğal kaynaklar uygun bir kod değildir = mühendislik hizmetleri uygun bir koddur. 37 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

38 O. 14. Adım = Gönderme Şirket bilgilerinizi göndererek seçilen her ajansa potansiyel bir tedarikçi olma konusunda ilginizi bildirmiş olursunuz. Tüm gerekli ve zorunlu soruları yanıtladıktan sonra bir GÖNDER kutusu görünecektir. Her gönderim bağımsızdır. Başvurunuzu bir ajansa gönderip diğerlerine göndermek için bekleyebilirsiniz. UNGM başvurunuzu gönderdiğiniz anda şunları YAPAMAYACAĞINIZI unutmayınız: - şirketinizin adını değiştirmek -şirketinizin lisans numarasını değiştirmek - 3. Adım = Ajans Soruları başlığındaki sorulara cevap vermek / cevapları değiştirmek Başvurunuzu göndermeden önce tüm bu verilerin doğru ve güncel olduğundan emin olunuz. UNGM Başvuru Formunu göndermek için Başvuru Formunuzu göndermeden kaydetmek için butonuna tıklayınız butonuna tıklayınız 38 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

39 UNGM başvuru durumunuz şu şekilde olabilir: BAŞLADI: başvuru işlemine başladınız ama henüz seçilen BM ajansına göndermediniz GÖNDERİLDİ: başvurunuz seçilen BM ajansı tarafından değerlendiriliyor. KABUL EDİLDİ: BM ajansının potansiyel tedarikçisi olarak kabul edildiniz. GÜNCELLENECEK TEDARİKÇİ başvurunuz tamamlanmadı, BM ajansı belirtilen bilgilerden daha fazlasını istiyor. Yeniden giriş yapıp başvurunuzu tekrar göndermeden önce kayıt formunu doldurmanız/güncellemeniz/değiştirmeniz gerekmektedir. REDDEDİLDİ: başvurunuz BM ajansının gerekliliklerini karşılamıyor, ürünleriniz/hizmetleriniz BM ajansının ihtiyaçlarına ve ajansın size bildirdiği diğer gerekçelere hitap etmiyor. BM ajansına daha uygun ürünler/hizmetler tedarik etmeniz ya da şirketinizde büyük çaplı değişiklikler meydana gelmesi halinde başvurunuzun yeniden gönderilmesini talep edebilirsiniz. Bunun için de başvurunuzun reddedildiğini bildiren e-postadaki BM ajansının iletişim adresine geri dönüş yapmanız gerekmektedir. Değerlendirme süreci 10 hafta kadar sürebilir. Başvurunuzun durumu değiştiğinde e-postayla bilgilendirileceksiniz. Unutmayınız: Başvurunuzun durumunu (başladı / gönderildi / kabul edildi / reddedildi / güncellenecek tedarikçi) ne zaman isterseniz UNGM profilinize giriş yaparak kontrol edebilirsiniz. Başvuru durumunuz ana sayfanızda gösterilmektedir. Özete Geri Dön 39 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

40 7. Adım adım İhale Bildirim Servisi ne abonelik UNGM hesabınızı aktive ettiğinizde UNGM hesabınıza erişmek için kullanıcı adınızı ve parolanızı alacaksınız. Daha sonra UNGM de yayınlanan hedeflenen ihaleleri doğrudan e-postayla almak için UNGM nin katma değer hizmeti olan İhale Bildirim Servisi ne abone olma yetkisine sahip olacaksınız. İhale Bildirim Sistemi abonelik formuna ulaşmak için, A. UNGM hesabınıza giriş yapınız 40 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

41 B. İhale Bildirim Sistemi Abonelik Formuna erişiniz 41 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

42 C. UNCCS Kodlarını Seçiniz İhale Bildirim Servisi Abonelik Formuna UNCCS Kodları eklemek için tıklayınız butonuna UNCCS Kodlarının seçilmesi hangi ihalelerin size otomatik olarak gönderileceğini belirlediğinden aboneliğinizin önemli bir parçasıdır. Hedeflenen ihaleleri aldığınızdan emin olmak için mümkün olduğunca doğru UNCCS Kodları seçmeniz gerekmektedir. Seçilen her bir kod mümkünse XXXXX0 formatında olmalıdır. Örnek: Ofis binası temizlik hizmetleri için: butonuna tıklayarak bir UNCCS kodu ekleyiniz İstenen UNCCS kodunun önüne yeşil bir tik işaret koyunuz ve daha sonra butonuna tıklayınız UNCCS Kodu seçiminizi aynı işlemi tekrar edip istenen UNCCS kodunun önündeki yeşil tik işaretini kaldırarak (bunun için yeşil tikin üzerine tıklayın) siliniz. 42 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

43 UNCCS Kodlarının nasıl seçileceğine ilişkin ipuçları Bir UNCCS kodu belirli bir ürün ya da hizmeti tanımayan bir koddur. adresine gönderilen tüm iş imkanları UNCCS kodlarına göre görüntülenir. Her bir BM Satın alma ekibi çalışanı BM ajansının aradığı ürün ya da hizmeti tanımlamak için bir ya da daha fazla UNCCS kodu seçer. Aynı şekilde, BM Satın alma ekibi çalışanları bu UNCCS kodlarını potansiyel tedarikçiler bulmak için arama kriteri olarak kullanır. Dolayısıyla, şirketinizi ya da kurumunuzu UNGM ye kaydederken ürünlerinizi/hizmetlerinizi tanımlamak için en uygun UNCCS kodlarını seçmeniz çok büyük önem taşımaktadır. Seçilen UNCCS kodlarının Birleşmiş Milletler e pazarlamak istediğiniz ürünleri/hizmetleri yansıttığından emin olunuz. UNCCS kod yapısı UNCCS, 20,000 ürün ve hizmet için altı rakamdan oluşan bir kod sağlar. Yapısı hiyerarşiktir ve kodlama ondalıktır. Sınıflandırma kısımlar (1 rakamlı kodlar), bölümler (2 rakamlı kodlar), gruplar (3 rakamlı kodlar), sınıflar (4 rakamlı kodlar) ve alt sınıflardan (5 ve 6 rakamlı kodlar) oluşur. Kodlar aşağıdaki formattadır. X00000 ilk rakam ilgili kısmı tanımlar XX0000 birinci ve ikinci rakamlar birlikte bölümü belirtir XXX000 ilk üç rakam grubu tanımlar XXXX00 ilk dört rakam sınıfı belirtir XXXXXX son rakamlar altsınıf ya da öğeyi belirtir UNCCS hem ürünleri hem de hizmetleri kapsar: arasındaki UNCCS kodları ÜRÜNLER içindir arasındaki UNCCS kodları HİZMETLER içindir 43 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

44 UNCCS Kodu arama adresine gidiniz ve ana menüde UNCCS Kodları nı seçiniz. Aşağıdaki ekran görüntülenecektir: Yukarıdaki gibi içinde iki şekilde arama yapabileceğiniz ağaca benzer bir yapı göreceksiniz: 3) Arama Kutusuna bir ya da daha fazla arama sözcüğü yazın, kodların bir listesi görüntülenecektir. Ağaç yapısında listelenen kodların her birini görmek için her kodun sağındaki Ağaç içinde bul a tıklayınız. Ağacın içerisinde, en uygun kodu seçmenize yardımcı olacak açıklamayla ilgili ana ve alt kodları görebileceksiniz. Örneğin, klavyede demining (mayın çıkarma) yazarken aşağıdaki ekran görüntülenecektir: 44 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

45 4) Hiyerarşik yapıda aşağıya doğru tıklayarak yolunuzu bulmak. Yapıdaki yaprakları yanlarındaki + işaretine tıklayarak açınız Örneğin; ağaçta demining (mayın çıkarma) ararken, aşağıdaki ekran görüntülenecektir: 45 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

46 Doğru UNCCS kodları seçmek Farklı bireylerin belirli ihaleleri farklı bakış açılarından görebildiği anlaşılmaktadır. Ancak, akılda tutulması gereken birkaç temel prensip ve husus vardır: h) ihalenin baskın karakteri ürün mü hizmet mi? i) Seçilen kod genel kod kapsamında görüntülendiğinde sezgisel bir anlam ifade ediyor mu? Yani, altsınıf ya da sınıf düzeyinde bir kod seçildiğinde ağır basan grup, bölüm ve kısımlara doğal olarak uyuyor mu? j) İhale edilen maddeler bağlam dâhilinde düşünülmelidir. Örneğin, bir ya da daha çok bilgisayarla birlikte satılan bir adaptör, fare ve batarya Notebook ya da dizüstü bilgisayar aksesuarları olarak düşünülmelidir. Diğer yandan, bir konteynır dolusu bataryanın satışı Bataryalar hatta özel bir tür batarya olarak kodlanmalıdır. k) Hizmetleri sınıflandırmak ürünlerden daha zor olabilir. Kurumunuzun türüne odaklanmak faydalı olabilir. Örneğin, kurumunuzla belirli bir konuda ya da sektördeki uzmanlığınızdan (örneğin, bir yönetim projesiyle bağlantılı olarak danışmanlık, eğitim, yönetim ya da inceleme) dolayı anlaşma yapıldıysa, bu konuyla ilgili kodu kullanmanız gerekmektedir (bu durumda: , Kamu Yönetimi ve İdare). Diğer yandan, proje sektöründeki deneyiminizden (örneğin, idari bir projeyle yalnızca tesadüfen ilişkisi olabilecek denetleme hizmetleri) bağımsız olarak sizinle anlaşma yapılırsa, bu profesyonel uzmanlıkla ilgili kodu kullanmanız gerekmektedir (bu durumda: , Denetleme Hizmetleri). l) Ana faaliyet alanınızın kapsandığından emin olmak için birden fazla UNCCS kodu seçmenizi tavsiye ederiz. m) Mümkün olduğunca detaylı kodlama sağlayın n) Uygun bir kod en azından 3 seviye aşağı olmalıdır, yani seçtiğiniz her kod şu formatta olmalıdır: XXX000. Örnek: = inşaat, mühendislik, tarım, enerji ve doğal kaynaklar uygun bir kod değildir = mühendislik hizmetleri uygun bir koddur. 46 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

47 D. İhale Bildirim E-postasını göndermek için istediğiniz kullanıcıları seçiniz Kullanıcı(lar) eklemek için butonuna tıklayınız. Abone Formunuza eklediğiniz irtibat bilgilerini kaydetmek için unutmayınız. butonuna tıklamayı İhale Bildirim E-Posta alıcısı olarak eklemek istediğiniz kişiler varsa, öncelikle o kişilere UNGM erişimini açmanız gerekmektedir. Nasıl devam edeceğinizi okumak için buraya tıklayınız. E. İhale Bildirim Sistemi kullanıcısı olarak UNOP Standart Şartlar ve Koşulları nı kabul ediniz. Bunu yapmak için, kutucuğu işaretleyiniz: 47 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

48 F. Ödemeye başlayın Bazı temel prensipler: Bir yıllık abonelik ücreti 250 $ dır. Yalnızca kredi kartı kabul edilir: VISA, VISA Electron, Mastercard, JCB, Maestro Ödeme PBS International'ın ödeme sistemiyle yapılır. Tüm iletişim şifrelenmiş bir SSL bağlantısı üzerinden gerçekleştirilir. UNGM kredi kartı bilgilerinizin bir kopyasını saklamaz. Çek ya da banka havalesi ile ödeme kabul etmiyoruz. Ödeme işlemine başladığınızda UNGM Ekibinden bir onay e-postası alacaksınız. Bu onay e-postası faturanızdır. Başka bir fatura gönderilmeyecektir. Ödemeye başlamak için Start Payment butonuna tıklayınız. UNOPS nin Standard Şartları ve Koşulları nı kabul etmeden bu kutuya tıklayamazsınız. Daha sonra ekrandaki talimatları takip ediniz. 48 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

49 8. Birleşmiş Milletler ile iş imkânlarına erişim Bir UNGM hesabı oluşturarak ya da oluşturmadan da adresinde 30 dan fazla BM ajansı tarafından gönderilen iş imkânlarına erişebilirsiniz. Bir ihale bildirimi BM ile yaklaşan bir ihalenin habercisidir. A. İhale ilanları Menüdeki İlanlar / İhale İlanı ndan ulaşabilirsiniz: Tüm ihale ilanları aşağıdaki kriterlere göre sıralanır: - Bitiş tarihleri / Yayınlanma tarihleri - UNCCS Kodları - Ajans - Ülke - Referans - Başlık 49 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

50 İhale ilanlarını aramak için, İlan arama motorunu kullanabilirsiniz: Ayrıca, İhale Bildirimlerini sınıflandırabilirsiniz. İlgili bildirimleri sınıflandırmak için istediğiniz kategori başlığına tıklayınız. Ayrıca, Sözleşme hükümlerini de sınıflandırabilirsiniz. İlgili Sözleşme hükümlerini sınıflandırmak için istediğiniz kategori başlığına tıklayınız. 50 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

51 İhale ilanlarıyla ilgili detaylara erişmek için, her ilanın solunda bulunan butonuna tıklayınız: Tüm mevcut bilgiler, İhale ilanı duyurusunda mevcuttur. Herhangi bir sorunuz var ise, lütfen doğrudan, sorumlu BM yetkilisiyle iletişime geçiniz. İhale ilanı duyurusunda kişilerin irtibat bilgileri mevcuttur. 51 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

52 B. Kesinleşen İhaleler Menüde, Bildirimler/Kesinleşen İhaleler kısmından Kesinleşen İhaleler bölümüne erişebilirsiniz. Tüm Kesinleşen İhaleler, aşağıdaki kriterlere göre sıralanır: - Bitiş tarihleri / Yayınlanma tarihleri - UNCCS Kodları - Ajans - Ülke - Referans - Başlık Kesinleşen İhaleleri aramak için, Kesinleşen İhaleler arama motorunu kullanabilirsiniz: Kesinleşen İhalelerin detaylarına erişmek için, her bir ihalenin solunda bulunan tıklayınız. simgesine Özete Geri Dön 52 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

53 9. Birleşmiş Milletler ile nasıl iş yapılacağına ilişkin bilgiye erişim İş ortağı olarak, Birleşmiş Milletler hakkında daha fazla bilgi almanızı sağlamak için, bilgiler ve dokümanlar adresinde mevcuttur. Bu bilgilere, Linkler menüsünden ulaşabilirsiniz: - BM ye tedarik sağlama Ürün ve hizmetler için, BM pazarına giriş yapmanızı sağlamak amacıyla, basit ve adım adım bir kılavuza erişebilirsiniz. 53 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

54 - Yayınlar Tedarikçilerin UNGM Başvuru Formlarında hangi BM ajansına başvuracaklarını belirlemek için Yıllık İstatistik Raporları ile Genel İş Kılavuzu hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Her BM ajansının kendi yetki ve ihale koşulları vardır. Hangi ajansın ne tür ürünler ve hizmetler satın aldığını belirlemeye yardımcı olacak birkaç kaynak mevcuttur. Genel İş Kılavuzu her BM kurumunun yetki, ihale ihtiyacı, prosedürler ve ajansların sözleşme detaylarının yanı sıra ihalesini yaptığı ürünleri ve/veya hizmetleri tanımlar. Bu yayın aynı zamanda ürün ve hizmetlerin ihalesi için BM Genel Şartlar ve Koşulları da özetlemektedir. Pratik İpuçları Kılavuzu, BM pazarına nasıl gireceğinize dair size öngörü sağlar. Yıllık İstatistik Raporları, BM kuruluşundan ürün ve hizmetlerin ihalesine ilişkin veri sağlar. Acil Yardım Malzemeleri (Cilt 1 ve Cilt 2) Kılavuzu, Tıbbi Malzemeler, Seçilmiş Gerekli İlaçlar, İlaç Bağışları, İstenmeyen İlaçların Güvenli bir şekilde İmha Edilmesi ve Yeni Acil Sağlık Kitinin yanı sıra Telekomünikasyon, Barınma ve Konut, Su Rezervi, Gıda, Sağlık ve Hijyen, Malzeme Yönetimi ve Enerji Rezervi için genel talimatları listeler. - BM Faydalı Linkler Burada BM Küresel Pazar da yer alan BM kurumlarının internet siteleri için bağlantılar bulacaksınız. - BM Organizasyon Sistemi Burada BM Organizasyon Sistemi nin kısa bir tanımını bulacaksınız. - BM Küresel İşbirliği Paketi Buradan BM Küresel İşbirliği Paketi nin web sitesine erişebilirsiniz. Birleşmiş milletler Küresel İşbirliği Paketi, faaliyetlerini ve stratejilerini insan hakları, iş gücü, çevre ve yolsuzluk karşıtlığı alanlarında küresel boyutta kabul görmüş on prensibe uygun hale getirmeyi hedefleyen işletmeler için bir stratejik politika inisiyatifidir. Özete Geri Dön 54 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

55 10. Birleşmiş Milletler ile Sürdürülebilir İhale BM, barış, eşitlik, sürdürülebilir kalkınma ve insan haklarına saygı amaçlarına hizmet etmektedir. BM nin faaliyetlerini yönetme ve ürün ve hizmetleri ihale etme biçimi bu amaçları yansıtmalıdır. İhalelerin en düşük çevresel ve en olumlu sosyal etkiyi sağlaması yalnızca uluslararası toplumun sorumluluklarını oluşturmaz. Aynı zamanda tedarik zincirinde itibarın zedelenmesi ya da çevresel zarar riskini de yönetmektedir; pazara güçlü bir sinyal verir ve daha temiz ve daha etik ürünlerin yenilikçi bir şekilde üretilmesini teşvik eder ve çevre ve yerel toplumlara sağladığı yararları arttırır. Sürdürülebilir ihale hakkında daha fazla bilgiyi Bilgi Merkezi Menüsünden alabilirsiniz: 55 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

56 11. UNGM web sitesinin nasıl kullanılacağına ilişkin ipuçları A. sitesinde gezinme UNGM ana sayfanıza dönmek ve UNGM başvurularınızın durumuna erişmek için butonuna tıklayınız UNGM Başvuru Formunuza ve İhale Bildirim Servisi Abonelik Formunuza erişmek için butonuna tıklayınız. BM ile iş imkanları ve sözleşme şartlarına erişmek için UNCCS Kodları hakkında yardım için İletişim bilgilerinin yanı sıra UNGM hakkında kısa bir sunum için tıklayınız. butonuna tıklayınız. butonuna B. İpucu! : Parola Değiştirme 1. UNGM den gelen e-posta ile aldığınız giriş bilgilerini kullanarak UNGM profilinize giriş yapınız. 56 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

57 2. Üst menüde Hesabım sekmesindeki Parola" bölümüne tıklayınız 3. Düzenle kutucuğuna tıklayınız 4. Eski parolanızı giriniz Kolay hatırlanabilir bir parola giriniz Kolay hatırlanabilir yeni parolanızı doğrulayınız Yeni parolanızı kaydetmek için kaydet kutucuğuna basmayı unutmayınız 57 Telif Hakkı 2011 Birleşmiş Milletler Küresel Pazar a aittir. Tüm hakları saklıdır.

MÜ DAD ONLİ NE Ü YELİ K

MÜ DAD ONLİ NE Ü YELİ K MÜ DAD ONLİ NE Ü YELİ K MÜDAD (Mümessil Dayanışma Derneği) resmi sitesi www.mudad.org, 20 Temmuz 2015 tarihinde yeni yüzüyle yayına başlamıştır. Yeni tasarımı ile birçok yeni özelliği de beraberinde getiren

Detaylı

Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu yatırımınızdan daha fazlasını almak için en etkili araç

Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu yatırımınızdan daha fazlasını almak için en etkili araç Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu yatırımınızdan daha fazlasını almak için en etkili araç Rakiplerinizden bir adım önde olun Profiliniz ile dikkat çekin Performansınızı ölçün İçerik Oturumunuzu açın

Detaylı

TARIM REFORMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TARIM REFORMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ web uygulamaları Üyelik Koşulları; TARIM REFORMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI KAPSAMINDA TARIMA DAYALI EKONOMİK YATIRIMLARIN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (Tebliğ

Detaylı

DHL EMAILSHIP KULLANIM KILAVUZUNA HOŞGELDİNİZ

DHL EMAILSHIP KULLANIM KILAVUZUNA HOŞGELDİNİZ DHL EMAILSHIP KULLANIM KILAVUZUNA HOŞGELDİNİZ DHL EMAILSHIP IN KULLANIMI HIZLI VE KOLAYDIR. DHL emailship DHL Express in basit ve kullanımı kolay elektronik gönderi aracıdır. Yeniden kullanılabilen PDF

Detaylı

expomed & labtechmed Fuarları Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu

expomed & labtechmed Fuarları Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu expomed & labtechmed Fuarları Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu Yatırımınızdan daha fazlasını almanın en etkin aracı Firma profilinizle alıcıları cezp edin, performansınızı ölçün. Index Oturumunuzu açın

Detaylı

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı Sınavı Başvuru Kılavuzu

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı Sınavı Başvuru Kılavuzu Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı Sınavı Başvuru Kılavuzu 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3. Başvuru İşlemleri 4. Şifre Hatırlatma İşlemleri 5. Şifre Değiştirme İşlemleri 6. Başvurduğunuz

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. 4 Adımda Sanal Mağaza Oluşturulması + Jewellerynetasia Üyeliğinizden Müşteri Portföyünüzü arttıracak Altın Kurallar

Kullanım Kılavuzu. 4 Adımda Sanal Mağaza Oluşturulması + Jewellerynetasia Üyeliğinizden Müşteri Portföyünüzü arttıracak Altın Kurallar Kullanım Kılavuzu 4 Adımda Sanal Mağaza Oluşturulması + Jewellerynetasia Üyeliğinizden Müşteri Portföyünüzü arttıracak Altın Kurallar Hazırlık Mağazanızı açmak çok kolay. İlk kez mağazanızı açmanız 1 saatinizi

Detaylı

Kurumsal Grup E-Posta Eğitim Dokümanı

Kurumsal Grup E-Posta Eğitim Dokümanı Kurumsal Grup E-Posta Eğitim Dokümanı Bu Eğitim Dokümanı Bilişim Merkezi Modelleme Grubu Öğrencileri Tarafından Hazırlanmıştır. İçindekiler Kurumsal Grup E-Posta Nedir?... 2 Amaçlar... 3 1. Liste Talebinde

Detaylı

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcısı İşe Alım Sınavı. Başvuru Kılavuzu

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcısı İşe Alım Sınavı. Başvuru Kılavuzu Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcısı İşe Alım Sınavı Başvuru Kılavuzu 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3. Başvuru İşlemleri 4. Şifre Hatırlatma İşlemleri 5. Şifre Değiştirme İşlemleri 6. Başvurduğunuz

Detaylı

Ege Orman Vakfı E-Kart Uygulaması Nedir? Ege Orman Vakfı E-Kart Uygulaması na Nasıl Ulaşırsınız?

Ege Orman Vakfı E-Kart Uygulaması Nedir? Ege Orman Vakfı E-Kart Uygulaması na Nasıl Ulaşırsınız? Ege Orman Vakfı E-Kart Uygulaması Nedir? Ege Orman Vakfı E-Kart uygulaması; kişi veya firmaların sisteme üye olarak sevdiklerine, dostlarına, çözüm ortaklarına, personeline fidan bağışını e-kart olarak

Detaylı

2016 Bahar Dönemi. İşveren ve İşveren Vekili için. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri. e-sertifika Programı. Başvuru Kılavuzu

2016 Bahar Dönemi. İşveren ve İşveren Vekili için. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri. e-sertifika Programı. Başvuru Kılavuzu 2016 Bahar Dönemi İşveren ve İşveren Vekili için İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri e-sertifika Programı Başvuru Kılavuzu 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3. Başvuru İşlemleri 4. Şifre Hatırlatma

Detaylı

BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRİCİ KAYIT İŞLEMLERİ

BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRİCİ KAYIT İŞLEMLERİ TÜBİTAK - BİLGEM YAZILIM TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (YTE) T.C. KALKINMA BAKANLIĞI İZLEME, DEĞERLENDİRME VE ANALİZ DAİRESİ BAŞKANLIĞI KALKINMA AJANSLARI YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRİCİ

Detaylı

www.labpt.com.tr Tel. +90 530 617 02 88 Faks +90 312 428 22 48 LabPT Kalite Kontrol Programı Tunalı Hilmi Cad. 104/3 Kavaklıdere Ankara

www.labpt.com.tr Tel. +90 530 617 02 88 Faks +90 312 428 22 48 LabPT Kalite Kontrol Programı Tunalı Hilmi Cad. 104/3 Kavaklıdere Ankara www.labpt.com.tr LabPT Kalite Kontrol Programı Tunalı Hilmi Cad. 104/3 Kavaklıdere Ankara Tel. +90 530 617 02 88 Faks +90 312 428 22 48 info@labpt.com.tr www.labpt.com.tr İçindekiler I. Kullanıcı Girişi...

Detaylı

Ecat 8. Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon

Ecat 8. Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon Ecat 8 Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon 2015 01.01 1 Ecat8 Nedir? Firmaların elektronik yedek parça kataloğu ihtiyacını karşılamak için Hakbim Bilgi İşlem tarafından geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam

Detaylı

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU Üniversitemiz Webmail servisi yenilenmiş olup Roundcube webmail üzerinden servis vermeye başlamıştır. Daha önce kullanılan SquirrelMail servisi https://oldwebmail.cankaya.edu.tr/

Detaylı

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ZİMBRA E-POSTA SİSTEMİ KULLANICI DOKÜMANI

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ZİMBRA E-POSTA SİSTEMİ KULLANICI DOKÜMANI ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ZİMBRA E-POSTA SİSTEMİ KULLANICI DOKÜMANI İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 3 EPOSTA SİSTEMİNE BAĞLANMA... 3 ESKİ E-POSTLAR... 5 YENİ KİŞİ VEYA GÖREV OLUŞTURMA... 6 MESAJ YAZMA... 6 KİŞİLER...

Detaylı

BAŞVURU SAHİBİ KAYIT İŞLEMLERİ

BAŞVURU SAHİBİ KAYIT İŞLEMLERİ TÜBİTAK - BİLGEM YAZILIM TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (YTE) T.C. KALKINMA BAKANLIĞI İZLEME, DEĞERLENDİRME VE ANALİZ DAİRESİ BAŞKANLIĞI KALKINMA AJANSLARI YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ BAŞVURU SAHİBİ KAYIT

Detaylı

MARKAM SMS WEB PORTAL KULLANIM KILAVUZU

MARKAM SMS WEB PORTAL KULLANIM KILAVUZU Mayıs 2016 MARKAM SMS WEB PORTAL KULLANIM KILAVUZU Bu dokümanda SMS Gönderimi, Rehber aktarımı, Raporlama ve buna benzer özelliklerin nasıl yapılacağına ilişkin bilgiler yer almaktadır. İÇİNDEKİLER Markam

Detaylı

Bilin tarafından verilen Kullanıcı Adı ve Şifresini bu alanlara giriniz. Bilin Yazılım ve Bilişim Danışmanlığı Ltd. Şti.

Bilin tarafından verilen Kullanıcı Adı ve Şifresini bu alanlara giriniz. Bilin Yazılım ve Bilişim Danışmanlığı Ltd. Şti. Çağrı Takip Sistemi Bilin Çağrı Takip Sistemi ne, Internet Explorer adres sahasına http://www.bilin.com yazarak ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada Çağrı Sistemine girebilmeniz için gerekli olan Kullanıcı

Detaylı

Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir.

Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir. Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir. Akademik Bilgi Sistemi ne http://mf.nigde.edu.tr/akbis adresinden

Detaylı

İŞLETME İŞLEMLERİ KULLANIM KLAVUZU. İşletme Yardımcı Klavuz

İŞLETME İŞLEMLERİ KULLANIM KLAVUZU. İşletme Yardımcı Klavuz İŞLETME İŞLEMLERİ KULLANIM KLAVUZU İşletme Yardımcı Klavuz 4/3/2013 İÇİNDEKİLER 1- Sisteme Girebilmek için Nasıl Kullanıcı Oluşturulur?... 2 1.1.1 Yeni İşletme Kullanıcısı... 3 1.1.2 Kullanıcı Adı ile

Detaylı

Oturum aç butonuna tıklayın.

Oturum aç butonuna tıklayın. Adım 1 Oturum açın. Oturum aç butonuna tıklayın. Adım 1 Oturum açın. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın. İpucu: Eğer şifrenizi hatırlayamazsanız, Şifrenizi mi unuttunuz? istemini kullanın. Adım 2 Profilinizi

Detaylı

SINAV BAŞVURU KILAVUZU

SINAV BAŞVURU KILAVUZU SINAV BAŞVURU KILAVUZU 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3. Başvuru İşlemleri 4. Şifremi Unuttum 5. E-Posta Adresimi Unuttum 6. Sisteme Giriş Süreci 1. Genel Bilgi Bu kılavuz Anadolu Üniversitesi

Detaylı

GOOGLE DRİVE KULLANARAK FORM OLUŞTURMA

GOOGLE DRİVE KULLANARAK FORM OLUŞTURMA GOOGLE DRİVE KULLANARAK FORM OLUŞTURMA Google Docs yani Google Dokümanlar hizmeti bir süre önce Google Drive adlı bulut depolama hizmetinin içerisine alındı ve çok daha gelişerek yoluna devam etti. Google

Detaylı

PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SINAV BİLGİ SİSTEMİ KAYIT KILAVUZU

PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SINAV BİLGİ SİSTEMİ KAYIT KILAVUZU PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SINAV BİLGİ SİSTEMİ KAYIT KILAVUZU Herhangi bir sınav başvurusunda bulunabilmek için öncelikle Sınav Bilgi Sistemine kayıt olunması gerekmektedir. Kayıt olmadan önce güncel sınav

Detaylı

CRM Yazılımı - Anasayfa

CRM Yazılımı - Anasayfa CRM Yazılımı - CRM Yazılımı İçerisinde Barındırdığı Özellikler *. Personel Bilgileri *. Müşteri Bilgileri *. Kartvizit Bilgileri *. Çözüm Ortakları *. Ajanda *. Randevu Bilgileri *. Hatırlatma Bilgileri

Detaylı

Sınav Sonuç Modülü Kullanıcı Kılavuzu

Sınav Sonuç Modülü Kullanıcı Kılavuzu . Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Ölçme-Değerlendirme Merkezi ÖDEM Sınav Sonuç Modülü Kullanıcı Kılavuzu sürüm 4.11-2014 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı

Detaylı

ZİRAAT BANKASI - SERVİS GÖREVLİSİ SINAVI

ZİRAAT BANKASI - SERVİS GÖREVLİSİ SINAVI ZİRAAT BANKASI - SERVİS GÖREVLİSİ SINAVI 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3. Başvuru İşlemleri 4. Şifre Hatırlatma İşlemleri 5. Şifre Değiştirme İşlemleri 6. Başvurduğunuz Sınavlar Genel Bilgi

Detaylı

E-Posta Hesabı Oluşturma

E-Posta Hesabı Oluşturma E-Posta Hesabı Oluşturma Elektronik Posta (E-posta) Nedir? Elektronik posta (e-posta) internet ortamından gönderilen dijital (elektronik) mektuptur. Bir başkasına e-posta gönderebilmemiz için öncelikle

Detaylı

ZİRAAT TEKNOLOJİ UZMAN YARDIMCISI İŞE ALIM SINAVI SINAV KAYIT KILAVUZU

ZİRAAT TEKNOLOJİ UZMAN YARDIMCISI İŞE ALIM SINAVI SINAV KAYIT KILAVUZU ZİRAAT TEKNOLOJİ UZMAN YARDIMCISI İŞE ALIM SINAVI SINAV KAYIT KILAVUZU 1. GENEL BİLGİ 2. YENİ ÜYELİK / GİRİŞ İŞLEMLERİ 3. BAŞVURU İŞLEMLERİ 3.1 Kimlik Bilgileri 3.2 İletişim Bilgileri 3.3 Eğitim biglileri

Detaylı

BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRİCİ KAYIT İŞLEMLERİ KALKINMA AJANSLARI YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ

BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRİCİ KAYIT İŞLEMLERİ KALKINMA AJANSLARI YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ TÜBİTAK - BİLGEM YAZILIM TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (YTE) T.C. KALKINMA BAKANLIĞI İZLEME, DEĞERLENDİRME VE ANALİZ DAİRESİ BAŞKANLIĞI KALKINMA AJANSLARI YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRİCİ

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU. VSP Teknoloji ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz

KULLANIM KILAVUZU. VSP Teknoloji ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz KULLANIM KILAVUZU VSP Teknoloji ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz Kullanıcı dostu kontrol panelli dünya standartlarında web tasarım uygulaması.

Detaylı

T.C. ÇEVRE ve ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Sera Gazlarının İzlenmesi ve Emisyon Ticareti Şubesi

T.C. ÇEVRE ve ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Sera Gazlarının İzlenmesi ve Emisyon Ticareti Şubesi T.C. ÇEVRE ve ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Sera Gazlarının İzlenmesi ve Emisyon Ticareti Şubesi SERA GAZI EMİSYON AZALTIMI SAĞLAYAN PROJELERE İLİŞKİN

Detaylı

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ BATI AVRUPA PROGRAMI ÖĞRETİM YILI İNTERNET BAŞVURU KILAVUZU

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ BATI AVRUPA PROGRAMI ÖĞRETİM YILI İNTERNET BAŞVURU KILAVUZU MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ BATI AVRUPA PROGRAMI 2016-2017 ÖĞRETİM YILI İNTERNET BAŞVURU KILAVUZU 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3. Başvuru İşlemleri 4. Şifremi Unuttum 5.

Detaylı

Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Sınav Kılavuzu Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi

Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Sınav Kılavuzu Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Sınav Kılavuzu Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi 19. Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı ve 22. Ulusal Bilim Olimpiyatları Genel Bilgi Bu kılavuz Anadolu Üniversitesi

Detaylı

İTO Akademi Uzaktan Öğretim Sistemi Kullanma Kılavuzu

İTO Akademi Uzaktan Öğretim Sistemi Kullanma Kılavuzu İTO Akademi Uzaktan Öğretim Sistemi Kullanma Kılavuzu 1 İçindekiler 1. İTO Akademi sayfasına nasıl girilir?... 3 2. İTO Akademiye kayıt olmak için... 3 3. Üye Girişi... 3 4. Eğitimlere nereden ulaşabilirim?...

Detaylı

ZİRAAT SİGORTA / ZİRAAT EMEKLİLİK SERVİS GÖREVLİSİ İŞE ALIM SINAVI İNTERNET KAYIT KILAVUZU

ZİRAAT SİGORTA / ZİRAAT EMEKLİLİK SERVİS GÖREVLİSİ İŞE ALIM SINAVI İNTERNET KAYIT KILAVUZU ZİRAAT SİGORTA / ZİRAAT EMEKLİLİK SERVİS GÖREVLİSİ İŞE ALIM SINAVI İNTERNET KAYIT KILAVUZU 1. GENEL BİLGİ 2. YENİ ÜYELİK / GİRİŞ İŞLEMLERİ 3. BAŞVURU İŞLEMLERİ 3.1 Kimlik Bilgileri 3.2 İletişim Bilgileri

Detaylı

BIP (Bayi İletişim Portalı) Kullanıcı Dökümanı

BIP (Bayi İletişim Portalı) Kullanıcı Dökümanı BIP (Bayi İletişim Portalı) Kullanıcı Dökümanı BIP, BSH Ev Aletleri bayilerinin kullanımı için hazırlanan; mevcut uygulamalara tek ekrandan giriş yapmalarını sağlamak; sıkça kontrol ettikleri Stok Durumu,

Detaylı

Android telefonunuzda Office 365'i kullanma

Android telefonunuzda Office 365'i kullanma Android telefonunuzda Office 365'i kullanma Hızlı Başlangıç Kılavuzu E-postayı denetleme Office 365 hesabınızdan e-posta göndermek ve almak için Android telefonunuzu ayarlayın. Takviminizi nerede olursanız

Detaylı

ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN KULLANICI KILAVUZU

ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN KULLANICI KILAVUZU Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Ölçme Değerlendirme Merkezi EÜTF ÖDEM ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN KULLANICI KILAVUZU sürüm 4.11-2014 EÜTF TEAD SUNUŞ Değerli Öğretim Üyesi, Ege Üniversitesi

Detaylı

BAŞARI DESTEK PORTALI YENİLENDİ

BAŞARI DESTEK PORTALI YENİLENDİ BAŞARI DESTEK PORTALINA GİRİŞ BAŞARI DESTEK PORTALI YENİLENDİ http://destek.basariticaret.com/ adresine girdiğinizde Şekil 1 deki ekran gelmekte ve kullanıcı kodu ve şifre bölümlerini doldurmanız gerekmektedir.

Detaylı

Doktor Web Tasarım ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz

Doktor Web Tasarım ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz KULLANIM KILAVUZU Doktor Web Tasarım ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz Her doktorun ihtiyacı olan doktor web sitesi, hasta ve doktor arasındaki

Detaylı

e-fatura Forum Sitesi Kullanım Kılavuzu Aralık 2013

e-fatura Forum Sitesi Kullanım Kılavuzu Aralık 2013 e-fatura Forum Sitesi Kullanım Kılavuzu Aralık 2013 ANKARA Versiyon : 1.0 1/24 GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI Uygulama ve Veri Yönetimi Daire Başkanlığı (I) Versiyon : 1.0 2/24 Versiyon Yayım Tarihi Eklenen/Silinen/Değişen

Detaylı

VERİ GİRİŞLERİNİN TEMEL ADIMLARI

VERİ GİRİŞLERİNİN TEMEL ADIMLARI NİN TEMEL ADIMLARI 1- ÜYE OLUN Öncelikle labbul dan sorumlu olacak bir kuruluş yetkilisinin belirlenmesi ve bu yetkilinin sisteme tam üyelik başvurusunda bulunması gerekir. Üyelikte Dikkat edilecek hususlar:

Detaylı

Bloglar için en çok tercih edilen düzen 1.düzendir. Yani En son yazılarımın listesi. Sizlerde ödeviniz için bu düzeni seçebilirsiniz.

Bloglar için en çok tercih edilen düzen 1.düzendir. Yani En son yazılarımın listesi. Sizlerde ödeviniz için bu düzeni seçebilirsiniz. BLOG PROJE ÖDEVİ BLOG NASIL AÇILIR? 1.Adım: Kayıt Olma Üst menüde yer alan Kaydol butonuna basarak kayıt işlemini başlatın. Diğer bir seçenek ise Web Sitesi Oluştur butonuna basmak. İki butonda aynı yere

Detaylı

KAYS SIKÇA SORULAN SORULAR ve CEVAPLARI

KAYS SIKÇA SORULAN SORULAR ve CEVAPLARI KAYS SIKÇA SORULAN SORULAR ve CEVAPLARI Başvuru Sahibi olarak Sistem e kayıt olmaya çalışıyorum fakat Girilen TC numarasına ait girdiğiniz bilgiler doğru değildir. Lütfen kimlik bilgilerini doğru olarak

Detaylı

Express İthalat sistemi. Gönderen için kullanım kılavuzu

Express İthalat sistemi. Gönderen için kullanım kılavuzu Express İthalat sistemi Gönderen için kullanım kılavuzu TNT Express İthalat sistemi Bu sistem, ithalat gönderilerinin organize edilmesi için hazırlanmıș, kullanımı kolay online bir programdır. TNT Express

Detaylı

Bursa Elektronik Pazar Sitesi Pratik Kullanım Kılavuzu Bursa Elektronikçiler Odası Bursa Elektronik Pazar Web Sitesi Pratik Kullanım Kılavuzu

Bursa Elektronik Pazar Sitesi Pratik Kullanım Kılavuzu Bursa Elektronikçiler Odası Bursa Elektronik Pazar Web Sitesi Pratik Kullanım Kılavuzu Bursa Elektronikçiler Odası Bursa Elektronik Pazar Web Sitesi Pratik Bursa Elektronikçiler Odası http://www.bursaelektronikpazar.org v2.0 1 Bursa Elektronik Pazar Sitesi ne Reklam Ekleme 1. Adım Siteye

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT VE İŞLETME FAKÜLTESİ DİYARBAKIR İL SINAV KOORDİNATÖRLÜĞÜ

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT VE İŞLETME FAKÜLTESİ DİYARBAKIR İL SINAV KOORDİNATÖRLÜĞÜ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT VE İŞLETME FAKÜLTESİ DİYARBAKIR İL SINAV KOORDİNATÖRLÜĞÜ 2013-2014 Öğretim yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin

Detaylı

expomed & labtechmed Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu

expomed & labtechmed Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu expomed & labtechmed Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu yatırımınızdan daha fazlasını almanın en etkin aracı Bir adım önde olma şansınızı arttırın, firma profilinizle alıcıları cezbedin ve performansınızı

Detaylı

20. Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı ve 23. Ulusal Bilim Olimpiyatları Sınavı (Öğrenci Kılavuzu)

20. Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı ve 23. Ulusal Bilim Olimpiyatları Sınavı (Öğrenci Kılavuzu) 20. Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı ve 23. Ulusal Bilim Olimpiyatları Sınavı (Öğrenci Kılavuzu) F. +90 212 44 000 45 http://tubitak.istanbul.edu.tr tubitaksinav@auzef.istanbul.edu.tr İçindekiler I.

Detaylı

BAŞVURU SAHİBİ KAYIT İŞLEMLERİ

BAŞVURU SAHİBİ KAYIT İŞLEMLERİ TÜBİTAK - BİLGEM YAZILIM TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (YTE) T.C. KALKINMA BAKANLIĞI İZLEME, DEĞERLENDİRME VE ANALİZ DAİRESİ BAŞKANLIĞI KALKINMA AJANSLARI YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ BAŞVURU SAHİBİ KAYIT

Detaylı

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Sayın Bologna Birim Sorumlusu, HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM PROGRAMLARI BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU Bu kılavuz Üniversitemizde Bologna Sürecine uyum çalışmaları kapsamında hazırlanan Program

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI YABANCI DİL (YÖKDİL) SINAVI BAŞVURU KILAVUZU

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI YABANCI DİL (YÖKDİL) SINAVI BAŞVURU KILAVUZU YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI YABANCI DİL (YÖKDİL) SINAVI BAŞVURU KILAVUZU 1. GENEL BİLGİ 2. YENİ ÜYELİK / GİRİŞ İŞLEMLERİ 3. BAŞVURU İŞLEMLERİ 3.1 Kimlik Bilgileri 3.2 İletişim Bilgileri 3.3 Eğitim Bilgileri

Detaylı

Vodafone Cep Sağlık. Kullanıcı Yardım Kılavuzu Sayfa isimlerine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. İçindekiler

Vodafone Cep Sağlık. Kullanıcı Yardım Kılavuzu Sayfa isimlerine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. İçindekiler Vodafone Cep Sağlık Kullanıcı Yardım Kılavuzu Sayfa isimlerine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Sayfa Adı Sayfa Numarası Kullanıcı Girişi 2 Profilim 3 Acil Durum Sağlık Bilgilerim 4 Özlük Bilgilerim 5 Sağlık

Detaylı

POLİS AMİRLERİ EĞİTİMİ MERKEZİ EMNİYET MENSUBU ÖĞRENCİ ADAYI YAZILI SINAVI İNTERNET KAYIT KILAVUZU

POLİS AMİRLERİ EĞİTİMİ MERKEZİ EMNİYET MENSUBU ÖĞRENCİ ADAYI YAZILI SINAVI İNTERNET KAYIT KILAVUZU POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI POLİS AMİRLERİ EĞİTİMİ MERKEZİ EMNİYET MENSUBU ÖĞRENCİ ADAYI YAZILI SINAVI İNTERNET KAYIT KILAVUZU 1. GENEL BİLGİ 2. YENİ ÜYELİK / GİRİŞ İŞLEMLERİ 3. BAŞVURU İŞLEMLERİ 3.1 Kimlik

Detaylı

Webdepo Uygulaması Son Kullanıcı Dokümanı

Webdepo Uygulaması Son Kullanıcı Dokümanı Webdepo Uygulaması Son Kullanıcı Dokümanı Meryem Yavaş Boyut Ltd. Şti Temmuz 2008 Özet : Bu doküman, Selçuk Ecza Deposu web depo uygulaması hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Web depo uygulamasının

Detaylı

MERMERin devleri TİCARİ YAZIŞMA modülü. MERMERin devleri bir KONSEPT PROJELER projesi. leaders of MARBLE

MERMERin devleri TİCARİ YAZIŞMA modülü. MERMERin devleri bir KONSEPT PROJELER projesi. leaders of MARBLE bir KONSEPT PROJELER projesi leaders of MARBLE a KONSEPT KONSEPT PROJELER PROJELER project 2014 1 mermerindevleri.com? ; mermer ve doğal taş pazarında Türkiye, kalitesi ve cevher yatakları kapasitesi ile

Detaylı

- Daire ve blok bilgisi belirterek adresine kullanıcı adı ve şifre talebinizle ilgili bir mail gönderiniz.

- Daire ve blok bilgisi belirterek adresine kullanıcı adı ve şifre talebinizle ilgili bir mail gönderiniz. Sayın Site Sakinimiz; Senkron sistemini aktif olarak kullanabilmeniz için güncel eposta adresinize ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm site sakinlerimizin üye panelleri açılmış, kullanıcı adı ve şifreleri e-posta

Detaylı

Soru Hazırlayıcılar İçin Kullanım Kılavuzu İçindekiler

Soru Hazırlayıcılar İçin Kullanım Kılavuzu İçindekiler Soru Hazırlayıcılar İçin Kullanım Kılavuzu İçindekiler 1. Giriş... 2 2. Yetkili Girişi Formu... 2 3. Soru Hazırlayıcısı Başvurusu... 2 4. Şifremi Unuttum... 3 5. Yönetim Paneli... 3 6. Yeni Soru Eklemek...

Detaylı

Enocta Eğitim Platformu Kullanıcı Kullanım Kılavuzu

Enocta Eğitim Platformu Kullanıcı Kullanım Kılavuzu Enocta Eğitim Platformu Kullanıcı Kullanım Kılavuzu enocta Profilo İş Merkezi, Cemal Şahir Sok. No:26-28 34394 Mecidiyeköy / İstanbul T 0 212 356 13 00 F 0 212 356 13 09 www.enocta.com 1 İ çindekiler GIRIŞ...

Detaylı

Secure Vendor Administration Tool (SVAT) HP Yeni Tedarikçi Talimatları: Firmanızı HP'nin Tedarikçi Veritabanı na Nasıl Kayıt edebilirsiniz

Secure Vendor Administration Tool (SVAT) HP Yeni Tedarikçi Talimatları: Firmanızı HP'nin Tedarikçi Veritabanı na Nasıl Kayıt edebilirsiniz (SVAT) HP Yeni Tedarikçi Talimatları: Firmanızı HP'nin Tedarikçi Veritabanı na Nasıl Kayıt edebilirsiniz Global Procurement Last Updated: 30 March 2012 Içindekiler Konu: 1 HP nin firmanızın detaylarına

Detaylı

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ BATI AVRUPA PROGRAMI ÖĞRETİM YILI İNTERNET KAYIT YENİLEME KILAVUZU

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ BATI AVRUPA PROGRAMI ÖĞRETİM YILI İNTERNET KAYIT YENİLEME KILAVUZU MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ BATI AVRUPA PROGRAMI 2016-2017 ÖĞRETİM YILI İNTERNET KAYIT YENİLEME KILAVUZU 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3. Başvuru İşlemleri 4. Şifremi Unuttum

Detaylı

CCMS Kanalıyla CPE Raporlama

CCMS Kanalıyla CPE Raporlama CCMS Kanalıyla CPE Raporlama Gündem PCB tarafından belirlenen CPE Koşulları Olay Bazlı E-postalar (EBE ler) CCMS Erişimini Sağlamak CPE raporlama formunu sunmak Sık Sorulan Sorular (FAQ lar) CPE Koşulları

Detaylı

FİRMALAR KULLANIM KILAVUZU

FİRMALAR KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER FİRMALAR KULLANIM KILAVUZU --------------------------------------------------------------- 2 FİRMA ÜYE KAYDI ---------------------------------------------------------------------------------

Detaylı

BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRİCİ BAŞVURU SİSTEMİ

BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRİCİ BAŞVURU SİSTEMİ BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRİCİ BAŞVURU SİSTEMİ KALKINMA AJANSLARI YÖNETİM SİSTEMİ KAYS Sisteminde «Kullanıcı Hesabı» Açılması Özgeçmişin(CV) Sisteme Girilmesi/Güncellenmesi Açık Programlara Başvuru Yapılması

Detaylı

LEARNING MANAGEMENT SYSTEM NASIL KULLANIRIM

LEARNING MANAGEMENT SYSTEM NASIL KULLANIRIM LEARNING MANAGEMENT SYSTEM NASIL KULLANIRIM Erzurum 2012-2013 ÖNSÖZ Bu kitapçık Atatürk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezince uzaktan eğitim verecek Öğretim elemanlarının ders içeriklerini

Detaylı

UZMAN VERGİ KULLANIM KILAVUZU

UZMAN VERGİ KULLANIM KILAVUZU UZMAN VERGİ KULLANIM KILAVUZU HSD KARAS Yazılım Arge Ve Danışmanlık Ticaret A.Ş. YTÜ Teknopark B2 Blok No:124 Esenler / İSTANBUL 0 212 483 74 64 www.uzmanvergi.com www.twitter.com/uzmanvergi www.facebook.com/uzmanvergi

Detaylı

SAP DocuSign İmza Sahibi Kılavuzu

SAP DocuSign İmza Sahibi Kılavuzu SAP DocuSign İmza Sahibi Kılavuzu İçindekiler 1. SAP DocuSign İmza Sahibi Kılavuzu... 2 2. E-posta Bildirimi Alma... 2 3. Belgeyi İmzalama... 3 4. Diğer Seçenekler... 4 4.1 Sonra bitir... 4 4.2 Yazdır,

Detaylı

TESTOSİS KULLANIM KLAVUZU Sisteme Giriş: http://testosmart.com/testosis.asp adresinden yapılmaktadır.

TESTOSİS KULLANIM KLAVUZU Sisteme Giriş: http://testosmart.com/testosis.asp adresinden yapılmaktadır. TESTOSİS KULLANIM KLAVUZU Sisteme Giriş: http://testosmart.com/testosis.asp adresinden yapılmaktadır. Bu ekranda görüldüğü gibi butonlara basarak işlem yapabilirsiniz. Yeni Kayıt Ekleme Yeni Servis-Kalibrasyon

Detaylı

ELEKTRONİK BAŞVURU REHBERİ V 1.0

ELEKTRONİK BAŞVURU REHBERİ V 1.0 ELEKTRONİK BAŞVURU REHBERİ V 1.0 Ağustos 2013 ANKARA Versiyon : 1.0 1/23 GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanlığı (I) Versiyon : 1.0 2/23 İçindekiler 1 Giriş. 4 2 E-Fatura Uygulamasına

Detaylı

TÜRK EDEBİYATI İSİMLER SÖZLÜĞÜ SİSTEMİ KULLANIM REHBERİ

TÜRK EDEBİYATI İSİMLER SÖZLÜĞÜ SİSTEMİ KULLANIM REHBERİ TÜRK EDEBİYATI İSİMLER SÖZLÜĞÜ SİSTEMİ KULLANIM REHBERİ 1. Yeni madde talebinde nasıl bulunulur? 2. Talep edilmiş maddeler nasıl listelenir/düzenlenir/silinir? 3. Editörün atamış olduğu madde nasıl kabul/ret

Detaylı

A. IMAP ve POP ayarlarını etkinleştirmek için sıradaki adımları takip edebilirsiniz.

A. IMAP ve POP ayarlarını etkinleştirmek için sıradaki adımları takip edebilirsiniz. AHİEVRAN ÜNİVERSİTESİ EPOSTA AYARLARI İçindekiler AHİEVRAN ÜNİVERSİTESİ EPOSTA AYARLARI.... 1 A. IMAP ve POP ayarlarını etkinleştirmek için sıradaki adımları takip edebilirsiniz.... 1 B. Eposta Yönlendirme...

Detaylı

GÖZETMEN İLE BAŞVURU FORMU DOLDURMA TALİMATI

GÖZETMEN İLE BAŞVURU FORMU DOLDURMA TALİMATI GÖZETMEN İLE BAŞVURU FORMU DOLDURMA TALİMATI Doküman Kodu Yayın Numarası Yayın Tarihi TALM-001-001 01 12.11.2012 Uyarı : Yalnız dosya sunucudan erişilen elektronik kopyalar güncel ve kontrollü olup, elektronik

Detaylı

Öğrenciler İçin Moodle Kullanma Kılavuzu

Öğrenciler İçin Moodle Kullanma Kılavuzu ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ MOODLE Öğrenme Yönetim Sistemleri, Ağ üzerinden eş zamanlı olmayan öğrenme materyali sunma, sunulan öğrenme materyalini değişik biçimlerde paylaşma ve tartışma, derslere kayıt olma,

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ GÖREVLİ İŞLEMLERİ SİSTEMİ

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ GÖREVLİ İŞLEMLERİ SİSTEMİ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ GÖREVLİ İŞLEMLERİ SİSTEMİ Sisteme Giriş Sisteme http://sinav.anadolu.edu.tr/augis/ linkinden ulaşılmaktadır. Sisteme giriş için T.C. Kimlik Numarası ile şifre istenmektedir. Görevli

Detaylı

Expedia Traveler Preference Expedia'ya Hoş Geldiniz

Expedia Traveler Preference Expedia'ya Hoş Geldiniz Expedia'ya Hoş Geldiniz Expedia'ya Hoş Geldiniz Bir uluslararası lider seyahat markaları ağı olan Expedia ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz. Sizi ortağımız olarak görmekten memnuniyet duymaktayız.

Detaylı

AKOFİS.NET - PRATİK BİLGİLER. Bu sunum; siz değerli müşterilerimizin web sitemizi kolay kullanmanız için pratik bilgiler vermeyi amaçlamaktadır.

AKOFİS.NET - PRATİK BİLGİLER. Bu sunum; siz değerli müşterilerimizin web sitemizi kolay kullanmanız için pratik bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. AKOFİS.NET - PRATİK BİLGİLER Bu sunum; siz değerli müşterilerimizin web sitemizi kolay kullanmanız için pratik bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. Siteye Giriş Siteye üye girişi yapmak için ana sayfada, sağ

Detaylı

KAMPÜS KART KULLANIM KILAVUZU

KAMPÜS KART KULLANIM KILAVUZU KAMPÜS KART KULLANIM KILAVUZU Kampüs Kart, Kampüs araç giriş-çıkışlarında, kantinler ve yemekhane gibi ödeme ve kontrol noktalarında ihtiyaçların karşılanmasına yönelik hem kimlik kartı, hem de temassız

Detaylı

Hoş geldiniz. Twinspace Kılavuzu. Bu kılavuz, TwinSpace de yeni olan Öğretmen Yöneticiler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Hoş geldiniz. Twinspace Kılavuzu. Bu kılavuz, TwinSpace de yeni olan Öğretmen Yöneticiler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Hoş geldiniz Twinspace Kılavuzu Bu kılavuz, TwinSpace de yeni olan Öğretmen Yöneticiler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sizlere: - TwinSpace inize erişme - Profilinizi düzenleme - Proje aktiviteleri

Detaylı

Hotel Collect Expedia'ya Hoş Geldiniz

Hotel Collect Expedia'ya Hoş Geldiniz Expedia'ya Hoş Geldiniz Expedia'ya Hoş Geldiniz Bir uluslararası lider seyahat markaları ağı olan Expedia ailesine katıldığınız için teşekkür ederiz. Sizi ortağımız olarak görmekten memnuniyet duymaktayız.

Detaylı

K12NET Eğitim Yönetim Sistemi

K12NET Eğitim Yönetim Sistemi K12NET Nedir? K12NET eğitim sistemi içerisinde yer alan tüm yönetici, çalışan, öğretmen, öğrenci ve velilerin dahil olduğu tüm paydaşları tek bir çatı altında birleştiren kurumsal bir Öğrenci Bilgi Sistemidir.

Detaylı

2013 Yılı Proje Teklif Çağrısı Mali Destek Programları İlanı. KAYS Tanıtım Sunumu

2013 Yılı Proje Teklif Çağrısı Mali Destek Programları İlanı. KAYS Tanıtım Sunumu 2013 Yılı Proje Teklif Çağrısı Mali Destek Programları İlanı KAYS Tanıtım Sunumu Başvurular Nereye ve Nasıl Yapılacaktır? 24.12.2013 www.kuzka.gov.tr 2 Sisteme Nasıl Giriş Yapılır? http://portal.kays.kalkinma.gov.tr

Detaylı

Ecza Depolarına Ait E-Fatura Aktarım Modülü

Ecza Depolarına Ait E-Fatura Aktarım Modülü Bilge Elektronik Ltd. Şti. Eczanem Otomasyon Sistemi Ecza Depolarına Ait E-Fatura Aktarım Modülü 1 1. SELÇUK/AS/NEVZAT/DİLEK Ecza Depoları E-Fatura Aktarımı.. 3 2. HEDEF Ecza Deposu E-Fatura Aktarımı..

Detaylı

Zirve Bilgi Tenolojileri TUİK A101 Form Giriş Klavuzu V1.1.1

Zirve Bilgi Tenolojileri TUİK A101 Form Giriş Klavuzu V1.1.1 Zirve Bilgi Tenolojileri TUİK A101 Form Giriş Klavuzu V1.1.1 TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından her sene kağıt ortamında doldurularak verilen Yıllık İş İstatistikleri Sanayi ve Hizmet Araştırması

Detaylı

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ Zimbra Webmail GENEL ÖZELLİKLER Zimbra yüksek performanslı bir e-posta programı olup, e-posta, adres defteri, takvim, görev listeleri ve web dokümanları gibi özelliklere sahip bir uygulamadır. e-posta

Detaylı

FATURA Fatura kayıtları sekmesinden Alış Faturası- Satış Faturası- Alış İade Faturası- Satış İade Faturası ve Hızlı Satış Faturasını girebilirsiniz.

FATURA Fatura kayıtları sekmesinden Alış Faturası- Satış Faturası- Alış İade Faturası- Satış İade Faturası ve Hızlı Satış Faturasını girebilirsiniz. FATURA Fatura kayıtları sekmesinden Alış Faturası- Satış Faturası- Alış İade Faturası- Satış İade Faturası ve Hızlı Satış Faturasını girebilirsiniz. Şimdi Fatura nın içindeki sekmeleri ve sekmelerin içindeki

Detaylı

EĞİTİM YILI GÜZ DÖNEMİ KAYIT YENİLEME KILAVUZU

EĞİTİM YILI GÜZ DÖNEMİ KAYIT YENİLEME KILAVUZU 2016-2017 EĞİTİM YILI GÜZ DÖNEMİ KAYIT YENİLEME KILAVUZU 2016-2017 Güz Yarıyılı Kayıt Yenileme Tarihleri Başlangıç Bitiş Ders Seçme İşlemleri 02.09.2016 18.09.2016 Katkı Payı Öğrenim Ücreti Materyal Ücret

Detaylı

Emerald insight tan en iyi şekilde yararlanma rehberiniz

Emerald insight tan en iyi şekilde yararlanma rehberiniz Emerald insight tan en iyi şekilde yararlanma rehberiniz Aşağıdaki başlıklarda adım adım rehberlik: Bir hesap oluşturma - Emerald Insight için kendi kullanıcı hesabınızın oluşturulması Arama ve gözden

Detaylı

CAMPUSIUM UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

CAMPUSIUM UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU CAMPUSIUM UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU YÖNETİM PANELİ 1-Kategori Tanımlama: Sistemde öncelikle kategori eklemelisiniz. Kategori eklemek için işlemler menüsünden kategoriler sekmesini tıklayınız.

Detaylı

Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Sınav Kılavuzu. Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi

Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Sınav Kılavuzu. Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Sınav Kılavuzu Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi Genel Bilgi Bu kılavuz Anadolu Üniversitesi nin gerçekleştirdiği sınavlara başvuru yapma sürecini anlatan bir

Detaylı

ÖBİSİS KULLANMA KILAVUZU

ÖBİSİS KULLANMA KILAVUZU ÖBİSİS KULLANMA KILAVUZU SİSTEME GİRİŞ EKRANI Öğrenci bilgi sistemine girebilmek için http://obisis.erciyes.edu.tr adresini web tarayıcınızın adres kısmına yazınız veya Erciyes Üniversitesi ana sayfasına

Detaylı

MyEnglishLab: Speakout Öğrenci Kayıt Kılavuzu

MyEnglishLab: Speakout Öğrenci Kayıt Kılavuzu MyEnglishLab: Speakout Öğrenci Kayıt Kılavuzu 2013 Merhabalar, Bu dokümanda MyEnglishLab: Speakout öğrenci kayıt işlemini inceleyeceğiz. Kayıt işlemi her bir erişim kodu için bir kez yapılmaktadır. Kayıt

Detaylı

MEBİS Kullanım Kılavuzu. Öğrenci. 2013-2015 - İstanbul Medipol Üniversitesi

MEBİS Kullanım Kılavuzu. Öğrenci. 2013-2015 - İstanbul Medipol Üniversitesi MEBİS Kullanım Kılavuzu Öğrenci 2013-2015 - İstanbul Medipol Üniversitesi İçindekiler 1. Uzem 1. Uzem Seçili haftaya öğretim elemanının eklediği bir canlı ders varsa dersin başlığı üzerine tıklayınız açılan

Detaylı

TÜRMOB Etik Eğitim 2017/2. Dönem Takvimi ve Süreci

TÜRMOB Etik Eğitim 2017/2. Dönem Takvimi ve Süreci 2017/2. Dönem Takvimi ve Süreci BAŞURU ve ÖDEME DÖNEMİ Başlangıç : 21 Ağustos 2017 Bitiş : 11 Eylül 2017 www.turmob.org.tr sitesine Teorik Eğitim için katılım ücreti ödenmesi ve http://etik.turmob.org.tr

Detaylı

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ BATI AVRUPA PROGRAMI ÖĞRETİM YILI YENİ KAYIT ONLİNE (İNTERNET ÜZERİNDEN) BAŞVURU İŞLEMLERİ REHBERİ

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ BATI AVRUPA PROGRAMI ÖĞRETİM YILI YENİ KAYIT ONLİNE (İNTERNET ÜZERİNDEN) BAŞVURU İŞLEMLERİ REHBERİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ BATI AVRUPA PROGRAMI 2017-2018 ÖĞRETİM YILI YENİ KAYIT ONLİNE (İNTERNET ÜZERİNDEN) BAŞVURU İŞLEMLERİ REHBERİ 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3.

Detaylı

TÜSE BİLGİ BANKASI KULLANIM KILAVUZU. Hazırlayan: Derya Kaya Kurumsal İletişim Asistanı Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) Mart 2009, İstanbul

TÜSE BİLGİ BANKASI KULLANIM KILAVUZU. Hazırlayan: Derya Kaya Kurumsal İletişim Asistanı Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) Mart 2009, İstanbul TÜSE BİLGİ BANKASI KULLANIM KILAVUZU Hazırlayan: Derya Kaya Kurumsal İletişim Asistanı Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) Mart 2009, İstanbul KISACA Bilgi Bankası BİLGİ BANKASI Nedir? TÜSEV Bilgi Bankası,

Detaylı

TTR BİLİŞİM HİZMETLERİ MERKEZİ VERİ TABANI HİZMETİ (MTHS) KULLANIM KILAVUZU

TTR BİLİŞİM HİZMETLERİ MERKEZİ VERİ TABANI HİZMETİ (MTHS) KULLANIM KILAVUZU MERKEZİ VERİ TABANI HİZMETİ (MTHS) 1 İÇİNDEKİLER 1. Sunuş 3 2. Mths Sistemine Erişim.... 4 3. Mths Sistemi Anasayfa...... 5 4. Mths Sistemine Giriş....... 6 5. Mths Sistemi Genel.... 7 6. Firma Bilgileri

Detaylı

WEB SİTESİ YÖNETİCİ İŞLEMLERİ

WEB SİTESİ YÖNETİCİ İŞLEMLERİ www.kirsalcevre.org.tr WEB SİTESİ YÖNETİCİ İŞLEMLERİ ANKARA 2015 1. Yeni Kullanıcı Kaydı Yönetici olarak giriş yapmak için öncelikle bir kullanıcı kaydına ihtiyacınız vardır. Eğer zaten bir kullanıcı iseniz

Detaylı

Express İthalat sistemi. Alıcı için kullanım kılavuzu

Express İthalat sistemi. Alıcı için kullanım kılavuzu Express İthalat sistemi Alıcı için kullanım kılavuzu TNT Express İthalat sistemi TNT Express İthalat Sistemi ile doküman, paket ve kargolarınızı 168 ülkeden "alıcı ödemeli" olarak toplatabilirsiniz. Siz-alıcı

Detaylı