TRAFİK GÜVENLİĞİ SORUNU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TRAFİK GÜVENLİĞİ SORUNU"

Transkript

1

2 TRAFİK GÜVENLİĞİ SORUNU Dünya genelinde 2013 yılında trafik çarpışmalarında hayatını kaybedenler yaklaşık: 1.3 milyon kişi 2013 yılında trafik çarpışmalarında yaralananlar: 50 milyon kişiden fazla Trafik kazalarının sosyo-ekonomik maliyeti: 518 milyar dolar Ülkelerin gayri safi milli hasılalarının yaklaşık %2-%3 ü Trafik kazalarında : Saatte 158 kişi Her 3 dakikada 1 çocuk hayatını kaybetmektedir.

3 2013 yılında trafik kazası ölümleri dünya genelindeki ölüm nedenleri arasında 9. sırada yer almaktadır da 5. sıraya yükselmesi beklenmektedir. (Dünya Sağlık Örgütü 2013 verileri)

4 TÜRKİYE DE TRAFİK GÜVENLİĞİ SORUNU 2013 yılında trafik kazasında hayatını kaybedenler: ölü

5 TÜRKİYE DE TRAFİK GÜVENLİĞİ SORUNU 2013 yılında trafik kazasında yaralananlar: yaralı

6 DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ VERİLERİNE GÖRE BÖLGELERE GÖRE KİŞİ BAŞINA TRAFİK KAZASI ÖLÜMLERİ

7 DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ VERİLERİNE GÖRE

8 Ülkemiz genelinde meydana gelen ve ölüm veya yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarının; Yaklaşık %76 sı yerleşim yeri içinde Bunların da % 44 ü kavşaklarda meydana gelmektedir. Kazalarında % 33.9 i hız ihlalinden kaynaklanmaktadır.

9 Birleşmiş Milletler Karayolu Güvenliği %50 ölümlerde azalma hedefi 2020 Vizyonu 5 milyon hayatın kurtarılması 50 milyon yaralanmanın önüne geçilmesi

10 Ulusal Plan Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı

11 Ulusal Plan Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı 2020 VİZYONU Karayolu trafik kazası ölümlerinin %50 oranında azaltılması Eğitim Altyapı Denetim Acil Yardım

12 Kazaya neden olan unsurlar (Son 3 yıl ortalaması) HIZ İHLALLERİ Geçiş önceliği kuralı ihlalleri Dönüş kurallarına uymama Arkadan çarpma Şerit ihlalleri Manevra ihlalleri DİĞER 16,3% 14,7% 10,0% 5,8% 5,1% 14,2% 33,9%

13 HIZ YÖNETİMİNİN AMAÇLARI Hız yönetimi, karayolundaki çarpışmaların sayısını ve bunlardan kaynaklanabilecek ağır yaralanma ve ölümleri azaltmayı amaçlamaktadır. Hız yönetiminde, denetim, mühendislik ve eğitimi kapsayacak bir dizi önlem alınması gerekmektedir. Başta denetim olmak üzere ne kadar yaygın önlem alınırsa ve hız ihlalleri ile ilgili yaptırımların kapsamı, sertliği ve uygulaması ne kadar artarsa, yasalara o kadar çok uyulacaktır. Denetimin, halktan kabul görmesi için hız sınırlarının makul olması ve toplum tarafından da gereğinin anlaşılmış olması gerekmektedir.

14

15

16 HIZ Projesi Afyonkarahisar, Ankara, Antalya ve Kocaeli illerinde Ulusal hedefin gerçekleştirilmesi için Dünya Sağlık Örgütü ile müştereken yapılan Hız Kontrolü ve Emniyet Kemeri Projesine 22 ilin de dahil olması ile il sayısı toplamda 26 ya ulaşacaktır

17 Hız Kontrolü ve Emniyet Kemeri Yılları İlan Edilmesi Sayın Cumhurbaşkanımızım Başbakanlığı döneminde toplanan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulunca, yıllarının Emniyet Kemeri ve Hız Kontrol yılı ilan edilmiştir.

18 TÜRKİYE DE TRAFİK GÜVENLİĞİ EYLEM PLANI

19 TEDES BAŞVURU Sıra No İLLER İLÇELER 1 ANTALYA MERKEZ 2 ANKARA MERKEZ 3 BOLU MERKEZ 4 BURSA MERKEZ 5 ÇANAKKALE BİGA 6 DENİZLİ MERKEZ 7 GAZİANTEP MERKEZ 8 İSTANBUL MERKEZ 9 KARABÜK YENİCE 10 KAYSERİ MERKEZ 11 KOCAELİ MERKEZ 12 KONYA MERKEZ 13 KÜTAHYA MERKEZ 14 MALATYA MERKEZ 15 MANİSA KULA 16 MERSİN MERKEZ, SİLİFKE 17 MUĞLA FETHİYE 18 NEVŞEHİR MERKEZ 19 ORDU MERKEZ, FATSA 20 SAKARYA MERKEZ 21 SAMSUN MERKEZ 22 TEKİRDAĞ MERKEZ, ÇORLU, ÇERKEZKÖY, MALKARA TOPLAM İL MERKEZİ: 18 TOPLAM İLÇE: 9 İstanbul da belediyelerce kurulan TEDES ler ile ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında %30 pay ödenmesi için protokol imzalanmıştır. Konya da ise belediyelerce TEDES sistemleri kurulmuş, %30 pay ödenmesi için protokol imzalanma süreci devam.etmektedir. Gaziantep, Nevşehir, Tekirdağ-Çorlu, Tekirdağ-Malkara, Tekirdağ-Çerkezköy il/ilçelerimizde ihale aşamasına gelinmiştir. Hali hazırda 357 noktada 669 kamera ile TEDES in kullanımına devam edilmektedir.

20 ELEKTRONİK DENETLEME SİSTEMLERİ ve ÖNEMİ

21 AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ ŞEHİRLERARASI TEDES PİLOT ÇALIŞMA

22 ORTALAMA HIZ ÖLÇÜMÜ ve PTS 300m HIZINIZ HIZINIZ HIZINIZ PLAKA TESPİT KAMERALARI PLAKA ve ANLIK HIZ TESPİT KAMERALARI Plaka ve anlık hız tespit kameraları ile kurulacak hız koridorlarında, koridorun başlangıcındaki plaka tespit noktasından alınan geçiş zamanı ile koridorun bitişinde tespit edilen geçiş zamanı arasındaki fark ve iki tespit noktası arasındaki mesafeden yararlanılarak araçların ortalama hızı bulunacaktır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca yayınlanan Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ( ) ve Eki Eylem Planı ( ) kapsamında eylem planına göre Karayolları Genel Müdürlüğü ile TEDES projesi kapsamında Ankara (Polatlı)-İzmir güzergahında ortalama hız ölçüm sistemleri kurulum çalışmaları yapılacak, bu sistem AUS a entegre edilerek ülke genelinde yaygınlaştırılacaktır.

23 Radar Uygulamaları Hız denetimlerinde günümüz teknolojisine uygun gece ve gündüz her türlü ortam koşuluna uygun mobil hız ihlal tespit sistemleri alım çalışmalarımız devam etmektedir. Trafik birimlerimizce 569 adet radar aracı ile mobil veya sabit olarak Hız denetimleri yapılmaktadır.

24 YUNUS AVCI 1.Sınıf Emniyet Müdürü Trafik Planlama ve Destek Dairesi Başkanı