Akademik Eğitim, Nitelikli İnsan

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Akademik Eğitim, Nitelikli İnsan"

Transkript

1 Akademik Eğitim, Nitelikli İnsan SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

2 MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ } BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ } FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ } HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ } SAĞLIK YÖNETİMİ BÖLÜMÜ

3 BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ Sağlıklı Beslenme Bilincinin Önderleri Diyetisyenler, toplumun yeterli ve dengeli beslenme konusunda bilinçlendirilmesi yanında beslenme ve diyet ihtiyaçlarının belirlenmesi, beslenme ile ilgili sorunların ve önceliklerin ortaya konması, beslenme sorunlarının giderilmesi için çözüm yollarının aranması, ortaya konması, ülkemizin besin ve beslenme politikalarının belirlenmesinde yardımcı ve yol gösterici olunması konularında çalışan kişilerdir. EĞİTİMDE TEMEL AMACIMIZ Beslenme ve Diyetetik Bölümümüzün amacı; sağlığın korunması, iyileştirilmesi, geliştirilmesi, yaşam süresinin ve kalitesinin artırılmasıdır. Doğuştan veya sonradan ortaya çıkan hastalıkların tedavisi, yaşam boyu toplumun yeterli-dengeli beslenme konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde belirlenen niteliklere uygun, ülke ve dünya kültürüne saygılı diyetisyen yetiştirmek, bilim ve teknolojiye dayalı, ulusal ve uluslararası standartlarda eğitim-öğretim, araştırma ve danışmanlık hizmetleri sunmaktır.

4 BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ SİZİ NASIL BİR EĞİTİM BEKLİYOR? Bölümümüze MF-3 puan türünde öğrenci kabul edilir. Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresini başarıyla tamamlayan öğrenciler Diyetisyen unvanı ile lisans diploması alarak mezun olur. Mezunlar, beslenme ve diyetetik alanında yüksek lisans yaparak Beslenme ve Diyet Uzmanı, doktora yaparak Doktor unvanı alabilirler. Hazırlık zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. STAJ Üçüncü sınıfı başarıyla tamamlayan öğrenciler, 4 hafta süreyle Toplum Sağlığı Stajı yaparlar. Son sınıfı ise hastanelerde, toplu beslenme kurumlarında, kreş ve yuvalarda, toplum sağlığı merkezlerinde, spor klüplerinde ve çeşitli kurum ve kuruluşlarda deneyimli diyetisyenlerle staj yaparak geçirirler. İŞ İMKÂNLARI Bölümden mezun olanlar, hastanelerde Klinik Diyetisyen, eğitim kurumlarında Eğitici Diyetisyen, araştırma kurumlarında Araştırmacı, okullar, fabrikalar, bankalar, turizm tesisleri gibi toplu beslenme yapılan kurumlarda Yönetici Diyetisyen ; özel danışmanlık ofisleri, besin endüstrisi, sağlık kulüpleri ve spor merkezlerinde; radyo ve televizyon gibi medya programlarında Danışman ; gazete ve dergilerde Yazar olarak çalışabilirler. EĞİTİM ÜCRETİ VE BURS İMKÂNLARI yılı eğitim ücretlerimiz TL dir. %50 burslu alınan öğrencilerin eğitim ücreti TL ve %25 burslu alınan öğrencilerin eğitim ücreti TL olmaktadır (Bu tutarlara %8 KDV eklenecektir) yılı eğitim yılında bölümümüzün %100 burslu öğrenci kontenjanı 8, %50 burslu öğrenci kontenjanı 7 ve %25 burslu kontenjanı 69 olmak üzere toplam 84 tür.

5 FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ Yaşam Harekettir. Kalitesini Arttıran Siz Olun. Fizyoterapist, hastanın fiziksel ve fonksiyonel gereksinimlerini değerlendiren ve çözüm üreterek yaşam kalitesini arttırmayı hedefleyen sağlık ekibinin profesyonel bir üyesidir. Fizyoterapistlik, farklı nedenlerle azalan veya kaybolan hareketliliğin tekrar kazanılması, geriye kalan fonksiyonun arttırılması, kişinin yaşam kalitesinin belirli bir düzeye ulaştırılması amacı ile uygulanan değerlendirme, tedavi yaklaşımları, fonksiyonel aktivite eğitimleri, rehabilitasyon yöntemleri ve bağımsızlığı arttıran yardımcı teknolojileri kullanan meslek dalıdır. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özgün ve kendi otonomisi olan bir bilim alanıdır.

6 FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ Fizyoterapist, yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları, ağrı, engellilik ve yaşlılık durumunda özel ölçme, değerlendirme yöntemlerini kullanıp hekimin tanısına göre fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesine yönelik fizyoterapi-rehabilitasyon programı planlayan, uygulayan, sağlıklı kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek için gerekli ölçüm ve değerlendirmeleri yaparak koruyucu ve sağlığı geliştirici programları planlayıp uygulayan bir sağlık elemanıdır. Fizyoterapist, kas-iskelet sistemi fonksiyonunu geliştirme amaçlı tedavi edici egzersizleri vücut sistemine olan etkilerini bilerek uygular. Bel boyun sağlığı, yaşlıların rehabilitasyonu, kadın sağlığı ve fiziksel uygunluk programları verebilir. İyi bir fizyoterapist mesleğini seven, hastalarına hoşgörü, anlayış ve sevgiyle yaklaşan, yaşam boyu öğrenme, kendini yenileme becerisine sahip, mesleki ve bilimsel alanda yetkin, araştırmacı, katılımcı, insan haklarına saygılı, ilkeli, etik değerleri benimsemiş, çağdaş ve topluma yararlı kişidir. EĞİTİMDE TEMEL AMACIMIZ Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü olarak amacımız; sağlıklı bireylerin, hasta ve engellilerin yaşam kalitesinin arttırılması, bağımsız hareket edebilmelerinin sağlanabilmesi için mesleğinin gerektirdiği katkıları en yetkin biçimde sunabilecek, ilgili teknolojiyi yakından takip eden ve deneyimleriyle bütünleştiren insan gücünü yetiştirmektir. SİZİ NASIL BİR EĞİTİM BEKLİYOR? Fizyoterapistin eğitiminde, kapsamlı temel bilimler, klinik bilimler ve fizyoterapi uygulama becerileri kazandırmayı amaçlayan teorik ve uygulamalı mesleki dersler yer almaktadır. Bölüme MF-3 puan türünden öğrenci kabul edilir. Eğitim süresi 4 yıldır. Hazırlık zorunlu olmayıp isteğe bağlı olarak devam edilebilir. İngilizce eğitimi programın içine yayılmıştır. 4 yıllık eğitimi tamamlayanlara lisans diploması ile Fizyoterapist unvanı verilir. Başarılı olan öğrenciler ilgi duydukları alanda yüksek lisans yapabilirler.

7 FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI Sağlık alanında gelişmeler, sağlıklı kişilerin, hasta ve engellilerin kendi kendine yeterliliği ve günlük yaşamda bağımsızlığın, hareketliliğin öneminin anlaşılmasıyla birlikte fizyoterapistlik sağlık alanında aranılan öncelikli bir meslek haline gelmiştir. Dünyada ve ülkemizde bugün ve gelecekte iş bulma sorunu olmayan bir meslektir. Çalışma alanları çeşitlilik gösteren ve gün geçtikçe kendilerine duyulan ihtiyaç artan fizyoterapistler, Nöroloji, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Pediatri, Hidroklimatoloji, Fiziksel Tıp, Romatoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, El Cerrahisi, Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi, Genel Cerrahi ve Nöroşirurji gibi bilim dallarıyla işbirliği içindedir. Bunların yanı sıra kadın sağlığı, yanık üniteleri, evde bakım hizmetleri, sporcu sağlığı ve halk sağlığı gibi alanlarda da hizmet vermektedir. Günümüzde fizyoterapistin rolü giderek daha önemli hale gelmekte ve fizyoterapistlere duyulan ihtiyaç artmaktadır. FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ EĞİTİM ÜCRETİ VE BURS İMKANLARI yılı eğitim ücretlerimiz TL dir. %50 burslu alınan öğrencilerin eğitim ücreti TL ve %25 burslu alınan öğrencilerin eğitim ücreti TL olmaktadır (Bu tutarlara %8 KDV eklenecektir) yılı eğitim yılında bölümümüzün %100 burslu öğrenci kontenjanı 9, %50 burslu öğrenci kontenjanı 7 ve %25 burslu kontenjanı 70 olmak üzere toplam 86 dır. Fizyoterapistler üniversitelerin ilgili bölümlerinde, devlet, özel ve üniversite hastanelerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel kliniklerde, spor kulüplerinde, endüstri sanayi tesislerinde, halk sağlığı ünitelerinde, ev rehabilitasyonunda, evde bakım merkezlerinde, sağlıklı ve engellilerin spor ve rekreasyonel aktivitelerinin uygulanmasında, okullarda, rehabilitasyon merkezlerinde, huzurevi ve bakım evlerinde, termal otellerde, belediyelerde, engelli okulları ve birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışabilirler.

8 H E M Ş İ R E L İ K B Ö L Ü M Ü HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ Tedavi ve Bakımda Bilgi, Şefkat, Özen Hemşirelik mesleği, şefkat, özveri, sabır, hoşgörü kavramlarını içinde taşıyan, özel bir meslektir. Hemşirelik, diğer mesleklerde olduğu gibi, toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan hayatıyla yakından ilgili bir meslektir; ekip çalışmasını bilen, el becerisi olan, hızlı çalışan hünerli eller ister ve temelinde sevgi, saygı yatar. Bu meslek için, Hekim tarafından acil haller dışında yazılı olarak verilen tedavileri uygulamak, her ortamda birey, aile ve toplumun hemşirelik girişimleri ile karşılanabilecek sağlık gereksinimlerini belirlemek, hemşirelik bakımını planlamak, uygulamak, denetlemek ve değerlendirmekle görevli, yetkili sağlık personelidir tanımı yapılırken, bütün bunların temelinde bilim, şevkat, disiplin ve fedakârlığın yattığı özellikle bilinmelidir. Hemşirelik yasası (2007) ile erkek öğrencilerde mesleğe dâhil olmuşlardır. EĞİTİMDE TEMEL AMACIMIZ Üniversite olarak amacımız, insanın değer ve davranışlarını anlayan, bireylerin her ortamda sağlık bakımı ihtiyaçlarını mesleki standartlar düzeyinde karşılayabilen, hayat boyu öğrenme ile bireysel gelişimini sürdürebilen, uluslararası standart ve etik kodları kullanan, disiplinler arası ekip çalışması yapan insanlığa ve ülkesine karşı sorumluluklarını bilen hemşireler yetiştirmektir.

9 H E M Ş İ R E L İ K B Ö L Ü M Ü H E M Ş İ R E L İ K B Ö L Ü M Ü SİZİ NASIL BİR EĞİTİM BEKLİYOR? Bölümümüze MF-3 puan türünden öğrenci kabul edilir. Eğitim süresi 4 yıldır. Bölümümüz uygulama ağırlıklı olup ilk sınıftan itibaren hastane uygulamaları vardır. Hazırlık zorunlu olmayıp isteğe bağlı olarak devam edilebilir. İngilizce eğitimi programın içine yayılmıştır. Mezunlara lisans diploması verilir. Lisans eğitimini tamamlayan mezunlarımız istenilen koşulları sağladıkları takdirde hemşirelik yüksek lisans programlarına devam ederek Uzman Hemşire unvanını alabilirler. İŞ İMKÂNLARI Mezunlarımız, Sağlık Bakanlığı, üniversite hastaneleri, özel sağlık kuruluşları, poliklinikler ve daha birçok farklı alanda iş bulabilirler. Kamu personeli sınavında sadece genel kültür ve genel yetenek bölümünü yapmaları yeterlidir, branş sınavı yoktur. Hemşirelere birçok kurum lojman tahsisi konusunda yardımcı olmaktadır. EĞİTİM ÜCRETİ VE BURS İMKÂNLARI yılı eğitim ücretlerimiz TL dir. %50 burslu alınan öğrencilerin eğitim ücreti TL olmaktadır (Bu tutarlara %8 KDV eklenecektir) yılı eğitim yılında bölümümüzün %100 burslu öğrenci kontenjanı 10, %50 burslu öğrenci kontenjanı 90, toplam 100 dür.

10 S A Ğ L I K Y Ö N E T İ M İ B Ö L Ü M Ü SAĞLIK YÖNETİMİ BÖLÜMÜ Yöneticilik yeterince meşakkatli bir işken, sağlık yöneticiliği daha da titizlik, özen, dikkat, konsantrasyon ve çaba gerektiren bir iş alanıdır. İyi bir sağlık yöneticisi, tıbbi bilgileriyle işletmecilik ve yöneticilik becerisini harmanlayabilen, hem işletmecilik alanındaki gelişmeleri, hem de tıp alanındaki ve tıp teknolojisindeki gelişme ve yenilikleri sürekli takip edebilen kişidir. EĞİTİMDE TEMEL AMACIMIZ Sağlıktaki tıbbi ve teknolojik gelişmeler, ulusal ve uluslararası rakiplerin artması, hasta memnuniyetinin ön plana çıkması sektördeki rekabeti yoğunlaştırmıştır. Sağlık kuruluşları rekabetle başa çıkabilmek için, tıp alanındaki gelişmeleri takip ettiği kadar işletmecilik alanındaki gelişmeleri de izlemek ve bunları en kısa zamanda kuruluşunda uygulamak zorundadır. İşletmecilik ile ilgili hizmetlerin kalitesini yükseltmede ise o kuruluşun sağlık yöneticisine çok iş düşmektedir. Bu nedenle, sağlık yöneticileri tıbbi araç ve gereçleri iyi tanımalı, cihaz alımlarında en verimli kararı alabilmeli, kuruluşun sağlık hizmetleriyle ilgili stratejik planlarını yapabilmeli, öncelikleri iyi tespit edebilmeli ve sektörünü tanımalıdır. Bu gerçeklerin ışığında, bölümümüzün amacı, tıbbi bilgilerle donatılmış, sağlık kuruluşlarında verilen hizmetlerle ilgili yeterli bilgiye sahip, kuruluşunu rekabet ötesine taşıyabilecek işletmecilik ve yöneticilik bilgilerine hâkim, her iki alanı da birlikte özümseyen nitelikli profesyonel sağlık yöneticisi yetiştirmektir.

11 S A Ğ L I K Y Ö N E T İ M İ B Ö L Ü M Ü SİZİ NASIL BİR EĞİTİM BEKLİYOR? Bölümümüze TM-1 puan türünden öğrenci kabul edilir. Sağlık Yönetimi Bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. İlk iki yıl bitirildiğinde isteğe bağlı olarak ön lisans diploması verilir. Hazırlık zorunlu olmayıp isteğe bağlı olarak devam edilebilir. İngilizce eğitimi programın içine yayılmıştır. 2. ve 3. sınıflarda Mesleki Uygulama dersi hastanelerimizin idari birimlerinde yapılmaktadır. S A Ğ L I K Y Ö N E T İ M İ B Ö L Ü M Ü EĞİTİM ÜCRETİ VE BURS İMKÂNLARI yılı eğitim ücretlerimiz TL dir. %50 burslu alınan öğrencilerin eğitim ücreti TL ve %25 burslu alınan öğrencilerin eğitim ücreti TL olmaktadır (Bu tutarlara %8 KDV eklenecektir) yılı eğitim yılında bölümümüzün %100 burslu öğrenci kontenjanı 6, %50 burslu öğrenci kontenjanı 14 ve %25 burslu kontenjanı 40 olmak üzere toplam 60 dır. İŞ İMKÂNLARI Çalışma alanları çok geniş olan mezunlarımız, devlet ve özel hastanelerin yanında Sağlık Bakanlığı nın çeşitli kademeleri (İl Sağlık Müdürlükleri dâhil), ilaç firmaları ve özel sektörde farklı iş kollarında çalışabilirler.

12 Sağlık Bilimleri Fakültesi Eğitim Süresi Zorunlu Hazırlık Programı Puan Türü Burs Oranı Kontenjan Ücretler LYS SONUÇLARINA GÖRE Eğitim Yılı Taban Puanı Tavan Puanı En Düşük Başarı Sırası En Yüksek Başarı Sırası FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ 4 - MF-3 Burssuz TL Tam Burslu 9-465, , %50 Burslu TL 454, , %25 Burslu TL 421, , BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ 4 - MF-3 Burssuz TL Tam Burslu 8-460, , %50 Burslu TL 449, , %25 Burslu TL 404, , HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ 4 - MF-3 Burssuz TL Tam Burslu , , %50 Burslu TL 294, , Burssuz TL SAĞLIK YÖNETİMİ BÖLÜMÜ 4 - TM-1 Tam Burslu 6-393, , %50 Burslu TL 346, , %25 Burslu TL 289, , *Ücretlere %8 KDV dahil değildir. *Nakit ödemelerde %5 indirim yapılır. BURS İMKÂNLARI Üniversitemizde ÖSYS sonucuna göre verilen burslar karşılıksız olup; ancak mazeretsiz devamsızlık nedeniyle başarısızlık, disiplin suçu işlenmesi ve yatay geçiş yapılması durumunda kesilir ÖSYS sonucuna göre yerleştiği program türünde standart eğitim süresince ve hazırlık sınıfında da geçerli olmak üzere; İlk 100 e giren öğrenciye TL tutarında aylık eğitim bursu (yılda 7 ay boyunca) ile ücretsiz yurt ve yemek olanağı, arasında yer alan öğrenciye TL tutarında aylık eğitim bursu (yılda 7 ay boyunca), arasında yer alan öğrenciye TL tutarında aylık eğitim bursu (yılda 7 ay boyunca) verilecektir. Üniversitemizde her yıl sınıf seviyelerinde belirlenen şartların sağlanması durumunda üniversitemiz tarafından ayrıca başarı bursu verilmektedir. Bu burs verilirken öğrencilerin; Ağırlıklı genel not ortalamasına, Aldığı derslerden bütünlemeye kalmadan başarılı olmasına, Öğrencinin ilgili eğitim yılında gerekli olan asgari kredide ders almasına bakılmaktadır. %25 veya %50 burslu olarak eğitim görecek olan şehit ve gazi çocuklarına ayrıca %10 eğitim indirimi yapılmaktadır.

13 LİSANS PROGRAMLARI } TIP FAKÜLTESİ } DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ } ECZACILIK FAKÜLTESİ } HUKUK FAKÜLTESİ } SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ [ FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ SAĞLIK YÖNETİMİ BÖLÜMÜ ] ÖNLİSANS PROGRAMLARI } ADALET HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU [ ADALET PROGRAMI ] } SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU [ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI PROGRAMI AMELİYATHANE HİZMETLERİ PROGRAMI ANESTEZİ PROGRAMI DİŞ PROTEZ TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DİYALİZ PROGRAMI ECZANE HİZMETLERİ PROGRAMI ELEKTRONÖROFİZYOLOJİ PROGRAMI İLK VE ACİL YARDIM TEKNİSYENLİĞİ PROGRAMI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROGRAMI ODYOMETRİ PROGRAMI OPTİSYENLİK PROGRAMI RADYOTERAPİ PROGRAMI TIBBİ DOKÜMANTASYON VE SEKRETERLİK PROGRAMI TIBBİ GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ PROGRAMI TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ PROGRAMI YAŞLI BAKIMI PROGRAMI ] LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARI } SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ [ FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON HEMŞİRELİK SAĞLIK YÖNETİMİ SİNİR BİLİM BESLENME VE DİYETETİK BİYOKİMYA ANATOMİ PERFÜZYONİST HİSTOLOJİ VE EMBRİYOLOJİ KLİNİK ECZACILIK ] } SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ [ KAMU HUKUKU ÖZEL HUKUK SAĞLIK HUKUKU ] DOKTORA PROGRAMLARI } FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON } SİNİR BİLİM AÇILMASI PLANLANAN PROGRAMLAR } MÜHENDİSLİK VE MİMARLIK FAKÜLTESİ } İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ } GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ } EĞİTİM FAKÜLTESİ } İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ } İLETİŞİM FAKÜLTESİ } YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU } SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU } FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ UNKAPANI, ATATÜRK BULVARI NO: 27 FATİH İSTANBUL KAVACIK, KAVACIK MAH. EKİNCİLER CAD. NO: 19 KAVACIK KAVŞAĞI-BEYKOZ İSTANBUL

Geleceğe Giden Yol Burada Başlar

Geleceğe Giden Yol Burada Başlar Geleceğe Giden Yol Burada Başlar Sevgili Öğrenciler, Yüksek öğretim misyonunun tematik çatısını oluşturan bilgi, öğrenen organizasyonlar olan çağdaş müesseselerde en kritik kaynak halini almıştır. Üniversite

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, uluslararası standartlarda yüksek kaliteli

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ EĞİTİMDE TEMEL AMACIMIZ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi; sanayi ve araştırma kurumlarında tasarım, üretim, uygulama ve AR-GE çalışmalarında

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek; on yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik; yüz yıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir. Konfüçyüs REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ULUSLARARASI TIP FAKÜLTESİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ULUSLARARASI TIP FAKÜLTESİ MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ULUSLARARASI TIP FAKÜLTESİ Sağlık sektöründeki derin tecrübemizi profesyonel yönetici ve öğretim üyesi kadromuz ve mükemmel bir altyapı ile birleştirdik. Öğrencilerimize

Detaylı

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Ulusal, Bölgesel ve Küresel Alanda İhtiyaçlara Cevap Verecek Bir Dünya Üniversitesi Eğitime hak ettiği değer ve

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI Medipol lü Olmak Yarınlara Hazırlanmaktır. Sevgili Öğrenciler, Yüksek Öğretim misyonunun tematik çatısını oluşturan bilgi, öğrenen organizasyonlar olan çağdaş

Detaylı

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Ulusal, Bölgesel ve Küresel Alanda İhtiyaçlara Cevap Verecek Bir Dünya Üniversitesi Eğitime hak ettiği değer ve

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ P S İ K O L O J İ İki Farklı Dil, İki Farklı Program PSİKOLOJİ PSİKOLOJİ (İNGİLİZCE) PSİKOLOJİ PSİKOLOJİ (İNGİLİZCE) Psikoloji, korku, aşk ve nefret

Detaylı

Eğitim ve sağlıkta daha da ileriye... 2012-2013

Eğitim ve sağlıkta daha da ileriye... 2012-2013 Eğitim ve sağlıkta daha da ileriye... 2012-2013 Başlarken İnsana değer vermek Bezmiâlem kültürünün temelini oluşturur. Fakir fukara, garip guraba, ihtiyacı olan her kim varsa yanında olmak, dertlere derman

Detaylı

Puan Türüne Göre Programlar

Puan Türüne Göre Programlar Puan Türüne Göre lar www.emu.edu.tr 1 2015 2 DİL1 Mütercim - Tercümanlık... 1 İngilizce Öğretmenliği... 2 MF1 Matematik ve Bilgisayar Bilimleri İlköğretim Matematik Öğretmenliği MF3 Moleküler Biyoloji

Detaylı

Öğrenci Odaklı Üniversite 3. Uluslararası Öğrenci Kongresi 3. Uluslararası Öğrenci Kongresi

Öğrenci Odaklı Üniversite 3. Uluslararası Öğrenci Kongresi 3. Uluslararası Öğrenci Kongresi ndan düzenlenen andırmanızı diler, Öğrenci Odaklı Üniversite Fatih Üniversitesi Tıp Fakültes 3. Uluslararası Öğrenci saygı Prof. Dr. M. R Dekan, Kongre; 16-18 M Kızılcahamam Asya Te ecektir. Kongre açılışı:

Detaylı

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI LİSANS VE ÖN LİSANS PROGRAMLARI PUAN TABLOSU

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI LİSANS VE ÖN LİSANS PROGRAMLARI PUAN TABLOSU İ S T A N B U L M E D İ P O L Ü N İ V E R S İ T E S İ 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI LİSANS VE ÖN LİSANS PROGRAMLARI PUAN TABLOSU 1 2 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI LİSANS VE ÖN LİSANS PROGRAMLARI PUAN TABLOSU

Detaylı

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna 2009-2010 eğitim öğretim yılında öğrenci alınmıştır. İlk olarak Tıbbi Laboratuvar Teknikleri ve Çocuk Gelişimi Programlarında

Detaylı

Türkiye nin Sağlık Üniversitesi

Türkiye nin Sağlık Üniversitesi Türkiye nin Sağlık Üniversitesi yıllık tecrübemiz, üstün teknolojiye sahip altyapımız ve deneyimli akademik kadromuzla bildiğimiz işi yapıyor, yaptığımız işin eğitimini veriyoruz. Üniversitemiz Misyonumuz

Detaylı

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek KAZANDIM! KAZANDIM! Medipol Üniversitesi uluslararası birikime sahip, alanlarında uzman, üst düzey akademik kadrosu, güçlü altyapısı ve yüksek teknolojiye sahip donanımlı laboratuvarları ile öğrencisine

Detaylı

KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ 2013 2014 Eğitim Öğretim Yılı Tanıtım Katoloğu. Hazırlayan : Öğrenci İşleri Müdürlüğü

KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ 2013 2014 Eğitim Öğretim Yılı Tanıtım Katoloğu. Hazırlayan : Öğrenci İşleri Müdürlüğü KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ 2013 2014 Eğitim Öğretim Yılı Tanıtım Katoloğu Hazırlayan : Öğrenci İşleri Müdürlüğü 1 KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından Temmuz 2009

Detaylı

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 1 RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 2 3 İÇİNDEKİLER Rektörümüzün Mesaji... Genel Bilgi... Misyon ve Vizyon... Sayılarla Üniversitemiz...

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR SIK SORULAN SORULAR A-GENEL BİLGİLER 1-Turgut Özal Üniversitesi ne zaman, nasıl ve kim tarafından kuruldu? 2008 yılında kurulan Turgut Özal Düşünce ve Hamle Vakfı, Turgut Özal ın adını yaşatmak, ülkemiz

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU

2014 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU Şubat 2015 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı İÇİNDEKİLER TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9 MİSYON 13 VİZYON 13 1. AKADEMİK VE

Detaylı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İÇİNDEKİLER Misyon - Vizyon... 5 Neden Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi... 6 Fen-Edebiyat Fakültesi... 10 Arkeoloji Bölümü...11 Coğrafya Bölümü...12 Matematik Bölümü...13

Detaylı

Dicle Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi Faaliyet El Kitapçığı

Dicle Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi Faaliyet El Kitapçığı 2015 Dicle Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi Faaliyet El Kitapçığı 1 İÇİNDEKİLER 1. DİCLE ÜNİVERSİTESİ KARİYER MERKEZİ VİZYON, MİSYON, DEĞERLER, VE TEMEL İLKELERİMİZ. MİSYONUMUZ,VİZYONUMUZ

Detaylı

Tekstil Mühendisliği. Tıp programında aşağıdaki diplomalar verilir.

Tekstil Mühendisliği. Tıp programında aşağıdaki diplomalar verilir. Tapu Kadastro Tapu ve sicillerin tutulması ve kadastro çalışmaları için gerekli harita ölçümünü ve harita yapımını iş edinmişlerdir. Arazide çalışabilmeyi engelleyecek bedensel ve ruhsal özürlü olmamalıdırlar.

Detaylı

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU www.okan.edu.tr SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 444 OKAN 2 OKAN ÜNİVERSİTESİ Müdürden Mesaj Sevgili arkadaşlar, Tüm dünya ile paralel olarak Türkiye de de sağlık hizmetleri gün geçtikçe büyümektedir.

Detaylı

Başarılı gençler insanlığın kazancıdır...

Başarılı gençler insanlığın kazancıdır... Başarılı gençler insanlığın kazancıdır... www.basari.edu.tr SAMSUN +90 362 280 10 00 Başarı-Sem Sürekli Eğitim Merkezi (Başarı-Sem), kursiyerlerinin yaşam boyu öğrenme ihtiyaçlarını karşılamaya, istihdam

Detaylı

İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS MESLEK YÜKSEKOKULU

İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS MESLEK YÜKSEKOKULU İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS 7 9 MESLEK YÜKSEKOKULU Aşçılık* Bankacılık ve Sigortacılık* Deniz Ulaştırma ve İşletme Dış Ticaret Grafik Tasarımı* Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Detaylı

Değerinize Değer Katar. tanıtım. kataloğu

Değerinize Değer Katar. tanıtım. kataloğu Değerinize Değer Katar 2014 tanıtım kataloğu üniversitesi Sizler, yani yeni Türkiye nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR A-GENEL BİLGİLER 1-Turgut Özal Üniversitesi ne zaman, nasıl ve kim tarafından kuruldu? 2008 yılında kurulan Turgut Özal Düşünce ve Hamle Vakfı, Turgut Özal

Detaylı

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI MART 2007

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI MART 2007 ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2008 2012 MART 2007 ESOGÜ Stratejik Planı 2008 2012 28 Mart 2007 tarihli Senato Yönetim Kurulu Ortak Toplantısı nda kabul edilmiştir. Eskişehir Osmangazi

Detaylı

2013 YILI FAALİYET RAPORU

2013 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI FAALİYET RAPORU İSTANBUL 2014 İÇİNDEKİLER SUNUŞ ÖNSÖZ I. BÖLÜM: GENEL BİLGİLER VE KURUMSAL YAPI 1. Genel Bilgiler 1.1. Üniversite Hakkında 1.2. Misyon 1.3. Vizyon 1.4. Temel Değerlerimiz 2.

Detaylı