EDELWEISS RESIDENCE AKILLI EV OTOMASYON SİSTEMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "EDELWEISS RESIDENCE AKILLI EV OTOMASYON SİSTEMİ"

Transkript

1 EDELWEISS RESIDENCE AKILLI EV OTOMASYON SİSTEMİ 1. GİRİŞ 2. SİSTEM TANIMI VE KAPSAMI 3. SİSTEM BİLEŞENLERİ 3.1 GÜVENLİK ALARM SİSTEMİ 3.2 VİDEO İNTERKOM SİSTEMİ 3.3 IP TELEFON SİSTEMİ 3.4 IP TV SİSTEMİ 3.5 DATA SİSTEMİ VE KABLOSUZ İNTERNET ERİŞİMİ 3.6 ISITMA / ENERJİ / SU KULLANIM ÖLÇÜMÜ VE MERKEZİ FATURALAMA 3.7 AYDINLATMA OTOMASYONU 3.8 ISITMA / SOĞUTMA / HAVALANDIRMA OTOMASYONU 3.9 PROFESYONEL MÜZİK YAYIN SİSTEMİ 3.10 HOME THEATRE SİSTEMİ 3.11 DEPREM ALGILAMA VE UYARI SİSTEMİ 3.12 GRAFİK TOUCH PANELLER İLE TÜM SİSTEMİN KONTROLU VE YÖNETİMİ 3.13 ÇEVRE GÜVENLİK IP KAPALI DEVRE TELEVİZYON SİSTEMİ 3.14 ÇEVRE AYDINLATMA, SULAMA KONTROLU VE METEOROLOJI İSTASYONU

2 1. GİRİŞ Edelweiss projesinde uygulanan akıllı ev otomasyon sistemlerinde güvenlik ve konforun bir arada sağlanması hedeflenmiştir. Akıllı ev otomasyon sistemleri, kullanıcı dostu ve hayatı kolaylaştıran üstün teknolojik özellikleri ile gelişen teknolojinin evlerimize yansıması olmuştur. Klasik çözümlerde, yaşam alanınızda aydınlatma, ısıtma/soğutma havalandırma, ses ve görüntü, bilgisayar ağı, telefon sistemi, banyo, mutfak, havuz kontrol cihazlarının tamamı birbirinden bağımsız kumandalarla çalışmaktadır. Oysa akıllı ev otomasyon sisteminde dokunmatik ekranlı kontrol panelleri (kablolu ve kablosuz) ile merkezi kontrol ve yönetim sağlanmaktadır. Yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik entegre otomasyon paketi, evinizin yönetiminde size özel sistem çözümleri getirir. Gündelik elektronik eşyalarınızın otomasyonu dışında diğer aktivitelerinizi de düzenler. Evinizde armatürlerinizin ışık durumuna göre yanması ya da ayarlarının yapılması, ısıtma/soğutma sisteminizin termostat ayarı, güvenliğin otomatik aktif olması ve herhangi bir birimde meydana gelecek hatada gerekli kişilerin otomatik uyarılması... Evinizde güvenlik ve konfor kontrolunu organize eden ve tek bir dokunuşla isteklerinizi gerçekleştiren bir sistem hayal edin... İstediğiniz mahalde istediğiniz müziği dinleyebileceğiniz, tek dokunuşla arşivinizden istediğiniz parçayı seçebileceğiniz, evinizdeki tüm aydınlatma, ısıtma-soğutma sistemlerini tek dokunuşla kontrol edebileceğiniz, yaşam mahallerinizde, ruh halinize ve arzunuza göre senaryoları tek dokunuşla başlatabileceğiniz bir sistem hayal edin... Evinizde hayal ettiğiniz konforu yaşarken, sevdiğiniz ve değer verdiğiniz herşeyin güvende olduğunu bilmenin huzuruyla uyuyacaksınız. Evinizden kilometrelerce uzakta olduğunuzda bile eviniz güvende olacak.

3 2. SİSTEM TANIMI VE KAPSAMI Sistem güvenlik ve konfor kontrolu olarak iki kapsamda değerlendirilebilir. Güvenlik önlemleri kapsamında, hırsız ihbar sensörleri, yangın alarm dedektörleri, su kaçağı algılama dedektörleri, dokunmatik ekranlardan soft panik alarm özelliği, alarm uyarı sirenleri, alarm kontrol keypad üniteleri kullanılmaktadır. Uyarı sinyalleri ev otomasyon sistemine oradanda site otomasyon merkezine bağlanmıştır. Uyarı sinyalleri alınmas durumunda otomatik reaksiyon senaryoları başlatılacaktır. Örneğin hırsız alarmı alınan bölgedeki ışıkların otomatik olarak açılması ya da su kaçağı sensöründen uyarı alınması durumunda su vanasının otomatik kapatılması gibi. Konfor kontrolu kapsamında tüm aydınlatma, ısıtma-havalandırma-soğutma sistemleri kontrol edilmekte, bölgesel müzik kontrolunda MP3/CD/Radyo seçimi ve medya server dan istenen şarkılarla ve kaynaklarla playlist oluşturulabilmektedir. Her bölge profesyonel stereo müzik kontroluna sahiptir. Telefon ve TV tesisatı IP bazlı çalışmakta ve son teknoloji görüntü/ses özelliklerini desteklemektedir. Depreme karşı en gelişmiş tipte 3 eksenli algılama cihazları kullanılmış olup, deprem durumunda enerji kesme/gaz kesme gibi gerekli kontrol fonksiyonlarının yerine getirilmesi ve binanın tahliyesi için ev kullanıcılarına zaman kazandırarak uyarı sisteminin aktive edilmesi görevlerini yerine getirecektir. Ev içi güvenlik dışında, site çevresi, gelişmiş tip harici kameralarla 24 saat izlenip kaydedilecektir. Tüm kameralar IP haberleşme özelliğne sahip olup, evlerdeki dokunmatik ekranlı panellerden izlenebilecektir. Çevre aydınlatma, bahçe sulama gibi kontroller otomasyon sistemi üzerinden programlanan senaryolara göre otomatik olarak çalışacaktır. Site merkezine kurulacak meteoroloji merkezi ve ışık seviye sensörleri çevre aydınlatma ve sulama sistemi kontrolleri dışında evlerdeki otomasyon touch panellerine de aynı bilgileri gönderebilecektir. Her evin sistemi kendi içinde entegre ve bağımsız çalışabilir olarak tesis edilmiştir. Sistem, sosyal tesisteki otomasyon merkeziyle de sürekli haberleşmekte alarm sinyallerinin eş zamanlı olarak otomasyon merkezine ulaşması sağlanmaktadır. Bu sayede merkezi alarm ve arıza takibi ve raporlaması yapılmaktadır.

4 3. SİSTEM BİLEŞENLERİ 3.1. GÜVENLİK ALARM SİSTEMİ Konut içinde duman ve sıcaklık dedektörleri mahalin cinsine göre her kapalı alana ayrı bir dedektör olacak şekilde yerleştirilmiştir. Asma tavan içinde oluşabilecek yangın başlangıçlarını yakalamak üzere her kat holünde asma tavan içine de duman dedektörü yerleştirilmiştir. Tüm ıslak hacimlerin çıkışlarına su taşmalarına karşı önlem olarak su baskını dedektörleri yerleştirilmiştir. Her katta tesis edilen güvenlik sistemi keypad ünitelerinden, otomasyon sisteminden ve site merkezinden alarmın cinsi ve oluştuğu bölge bilgisi alarm uyarısı olarak verilmektedir. Alarm durumunda evdeki siren devreye girmekte ve ev kullanıcısını uyarmaktadır. Buna paralel olarak alarmın cinsine bağlı olarak gerekli sistem reaksiyonu devreye girmektedir. Örneğin hırsız alarmı alınan bölgedeki ışıkların otomatik olarak açılması ya da su kaçağı sensöründen uyarı alınması durumunda su vanasının otomatik kapatılması gibi.

5 3.2. VİDEO İNTERKOM SİSTEMİ Evin ana giriş kapısına IP kamera yerleştirilecektir. Evdeki dokunmatik ekranlı kameralı touch paneller aynı zamanda video interkom monitörü olarak kullanılacaktır. Bekçi kulübesinde de yine kameralı touch panel kullanılacaktır. Ev ile bekçi kulübesi görüşmesinde ev kullanıcısı bekçi kulübesi üzerindeki IP kamera görüntüsünü izlerken bekçi ile sesli görüşme yapacaktır. Ev kullanıcısı kamerasının bekçi kulübesinden izlenmesi engellenecektir.

6 3.3. IP TELEFON SİSTEMİ Evdeki tüm telefon prizleri hem analog hemde IP telefonlarla çalışabilecek şekilde altyapısı hazırlanmıştır. IP telefon kullanımı ile yüksek ses kalitesi ve teknolojik birçok fonksiyonun kullanımı mümkün olmaktadır. IP telefonlar ile görüntülü görüşme, telefon üzerinden otomasyon sistemi kontrolu, geçmişe dönük raporlama imkanı, telesekreter fonksiyonları gibi özellikler sağlayan değişik modeller bulunmaktadır.

7 3.4. IP TV SİSTEMİ Sosyal tesiste kurulan bir merkez ünite üzerinden IP tabanlı TV sistemi sağlanmaktadır. Bu sistem ile yüksek ses ve görüntü kalitesinde TV yayını, video-on-demand ile merkezi film yayını, muzik-on-demand ile merkezi müzik yayını verilebilmektedir.

8 İnteraktif TV hizmeti IP TV setlerinden verilmektedir. İnteraktif TV üzerinden, uydu yayınları, pay-tv hizmeti, video-on-demand hizmeti, music-on-demand hizmeti, internet erişimi, hesaplarına erişim, bilgisayar ve playstation oyunları, radyo kanalları, hava durumu bilgileri, housekeeping hizmeti, IP kameranın izlenmesi gibi birçok özellik kullanılabilir.

9 3.5. DATA SİSTEMİ VE KABLOSUZ İNTERNET ERİŞİMİ Evin çalışma alanlarında data prizleri üzerinden internet erişimi mümkündür. Kablosuz iletişim özelliğine sahip touch paneller ile ev kullanıcısının bilgisayarları, her katta bulunan Wireless Access Point üniteleri üzerinden ev içi otomasyon sistemine ve internete erişim sağlayabilmektedir. İnternet erişimi ve otomasyon sistemine dışarıdan müdahalesine karşı güvenlik tedbirleri sosyal tesiste kurulan erişim güvenlik yazılım ve donanım bütünlüğünde sağlanacaktır ISITMA / ENERJİ / SU KULLANIM ÖLÇÜMÜ VE MERKEZİ FATURALAMA Her bir ev girişine sıcak su kullanımını ölçmek için kalorimetre, soğuk su kullanımını ölçmek için su sayacı, elektrik tüketimini ölçmek için ise enerji analizörü konulmuştur. Evdeki ölçüm cihazları otomasyon sistemine bağlı olarak çalışmaktadır. Sosyal tesisteki otomasyon merkezinde tüm evlerden gelen ölçüm değerleri toplanmakta ve raporlanmaktadır. Burada toplanan veriler üzerinden merkezi faturalama hizmeti verilmektedir. Enerjinin şebekeden veya generatörden sağlanması durumlarında farklı tarifeler üzerinden ücretlendirme yapılmaktadır. Faturalama yapılırken ev kullanıcısının bireysel tüketimleri ve genel site tüketimleri (çevre aydınlatma, çevre sulama gibi) daire başına pay edildikten sonra ev başına ödenecek tutar çıkmaktadır.

10 3.7. AYDINLATMA OTOMASYONU Ev içinde aydınlatma hatlarının tamamı otomasyon sistemine bağlı olarak çalışmaktadır. Salon, yatak odası gibi yaşam mahallerinde ışık seviyelerinin ayarlanmasını sağlayan dimming kontrolu yapılmaktadır. Diğer mahallerde açma-kapama kontrolu yapılmaktadır. Anahtar setleri butonlu olarak ihtiyaç duyulan miktarda kullanılmıştır. 3 ve 5 butonlu anahtar setleri üzerinde entegre termostatlar bulunmaktadır. Bu sayede bulunduğu mahalde ortam sıcaklığını ölçerek otomasyon sistemine aktarmaktadır. Anahtar setleri üzerinden her mahalde ayrı olarak sıcaklık set değeri verilebilmektedir. Otomasyon sistemi set değeri ile oram sıcaklığını karşılaştırmakta ve ihtayaca göre ısıtma veya soğutma ile ilgili cihazları devreye sokmaktadır. Her mahalde varlık dedektörü kullanılarak mekanın kullanımda olup olmadığı bilgisi otomasyon sistemine verilmektedir. Varlık dedektörü, hareket dedektörlerinden farklı olarak çok hassas hareket sezinleme özelliğine sahiptir. Varlık dedektörü hareket dışında ışık seviye bilgisini de ölçmektedir. Aydınlatma kontrolu 5 şekilde yapılabilmektedir: - Zaman programlarına göre otomatik olarak - Duvardaki anahtar setleri üzerinden verilen manuel kumandalarla - Varlık dedektörlerinden gelen bilgiye göre mahalde kimse bulunmadığında otomatik kapatma kontrolu. Bu kontrol ile enerji tasarrufu sağlanmaktadır. - Touch paneller üzerinden senaryo başlatılarak veya manuel açma kontrolu yapılarak. - Internet üzerinden kontrol.

11 3.8. ISITMA / SOĞUTMA / HAVALANDIRMA OTOMASYONU Her evde bulunan kazan dairesine, sıcak su ısı merkezinden gelmekte ve gerekli mekanik donanım üzerinden yerden ısıtma, radyatörler, havuz ısıtma, fan-coil ünitleri gibi ısıtma amaçlı cihazlara dağılmaktadır. Soğutma ise VRF cihazları ile yapılmaktadır. VRF üniteleri ev içi otomasyon sistemine bağlanmıştır. Duvardaki anahtar setleri üzerinden mahal bazında sıcaklık set değeri verilebilmektedir. Bu set değerine göre, otomasyon sistemi, hangi cihazların devreye gireceğine karar vermekte ve mahalde en kısa sürede sıcaklık set değerine ulaşılmasını sağlamaktadır. Islak hacimlerde radyatörler kullanılmıştır. Bu radyatörlerde termostatik radyatör vanaları kullanılmıştır ve belirli bir değere set edileren sürekli bu değerde radyatörlerin ısıtma kontrolunu yapmaları sağlanacaktır. Evdeki taze hava ihtiyacının karşılanması için ısı geri kazanımlı klima santralleri tesis edilmiştir. Bu santraller ile, VRF üniteleri ve fan-coillerin taze hava ihtiyaçlarını karşılamak üzere, havalandırma kanalları vasıtası ile gerekli yerlere havalandırma menfezleri tesis edilmiştir. Isıtma-soğutma-havalandırm kontrolu 5 şekilde yapılabilmektedir: - Zaman programlarına göre otomatik olarak - Duvardaki anahtar setleri üzerinden verilen set değerlerine göre - Varlık dedektörlerinden gelen bilgiye göre mahalde kimse bulunmadığında otomatik kapatma kontrolu veya minimum ısıtma seviyesine indirgeme kontrolu. Bu kontrol ile enerji tasarrufu sağlanmaktadır. - Touch paneller üzerinden senaryo başlatılarak veya manuel açma kontrolu yapılarak. - Internet üzerinden kontrol.

12 3.9. PROFESYONEL MÜZİK YAYIN SİSTEMİ Evlerde 6 veya 8 zonlu profesyonel müzik yayın sistemi tesis edilmiştir. Her bölge kendine ait keypad ünitesinden aşağıdaki kaynaklardan birini bağımsız olarak seçebilmektedir: - Media server üzerinden MP3 vb. müzik parçaları - CD playerden şarkı seçimi - Radyo kanalı seçimi Kullanıcı isterse playlist oluşturabilmektedir.

13 3.10. HOME THEATRE SİSTEMİ Her evde uygun bir mahale BOSE home theatre sistemi tesis edilmiştir. Profesyonel ses ve görüntü kalitesine sahip BOSE ürünleri ile evde sinema keyfini yaşayacaksınız.

14 3.11. DEPREM ALGILAMA VE UYARI SİSTEMİ Deprem algılama için 3 eksenli profesyonel tip deprem dedektörü kullanılmaktadır. Sosyal tesis zemine monte edilen profesyonel deprem dedektörü otomasyon sistemine bağlanmıştır ve uyarı durumunda otomasyon sistemi üzerinden tüm evlere uyarı sinyali gönderilmekte ve ilgili alarm cihazları aktive edilmektedir. Deprem dedektörü dikey P dalgalarını da algıla özelliği sayesinde erken uyarı sağlamaktadır. Bu erken uyarının 2 önemli fonksiyonu vardır, birincisi öncelikle can güvenliğinin sağlanmasına yönelik erken uyarı sisteminin aktive edilmesi, ikincisi ise elektrik ve gazın kesilerek deprem durumunda yangın, gaz sızıntısı ve elektrik tesisatından kaynaklı yaralanmaların önünde geçilmesidir. Kullanılan deprem sensörü, sismik ölçüm cihazlarının dünyaca önde gelen kuruluşu olan ve bu cihazlarını 120'den fazla nükleer santrale yerleştirmiş olan KINEMETRICS SYSTEMS (KMI) tarafından özel olarak üretilmektedir. Cihazlarda kullanılan sensörler sismik hareketlerle eşzamanlı olarak çalışmakta olup hassas olarak isteğe (şartlara) bağlı kalibre edilebilmekte ve bilgisayarlı kontrol sistemlerine interaktif olarak bağlanabilmektedir. Deprem sensörü, RS-232 çıkışı ile bilgisayara bağlanabilen ve isteğe bağlı olarak deprem ölçümlerini hafızaya alabilen bir cihazdır. Uçaklardaki "Kara Kutu" gibi özel korumalı olan QDR sayesinde, deprem sonrası oluşan bina ve tesis hasarları, cihazın hafızaya aldığı deprem yükü ölçümleriyle değerlendirilir ve binanın veya tesisin daha sonra olabilecek depremlerde nasıl bir reaksiyon göstereceği ve hangi şartlarda güvenli olacağı konusunda önemli sonuçlara varılır. Kullanılan deprem dedektörü, endüstriyel tip titreşimlerden etkilenmesini engelleyecek elektronik filtreleme özelliği sayesinde yalancı alarmları minimize etmektedir.

15 3.12. GRAFİK TOUCH PANELLER İLE TÜM SİSTEMİN KONTROLU VE YÖNETİMİ Tüm sistemin grafik ekranlı dokunmatik ekranlı touch panellerden kontrolu için sistemler aynı omurga üzerinde haberleştirilmiştir. Lokal olarak kullanımı söz konusu olan müzik yayın ve home theatre sistemi dışındaki tüm aydınlatma kontrol, ısıtma-havalandırma-soğutma kontrol, güvenlik alarm, kamera izleme fonksiyonlarını yerine getirmektedir. Ayrıca internet erişimi, hesap yönetimi, faturalama detayları izleme, senaryo başlatma / durdurma gibi fonksiyonlarda yine touch paneller üzerinden yapılmaktadır. Her kat holünde duvarda sabit touch panel bulunmaktadır. Ayrıca kullanıcıların mahal içlerinde serbest kullanımı için, sistemde kablosuz touch paneller bulunmaktadır. Duvar tipi kablolu sabit touch paneller (Kameralı, mikrofonlu, hoparlörlü) Kablosuz taşınabilir touch paneller Tüm touch paneller, tüm sistemi kontrol edecektir. Touch panel ekranında evin grafik eklranı olacak, kullanıcı kontrol etmek istediği cihazı dokunmatik ekran üzerinden kumanda edecektir. Sistemdeki tüm durum bilgileri de yine bu touch paneller üzerinden kullanıcıya bildirilecektir.

16 Grafik touch paneller aşağıdaki şemada görüleceği üzere ortak otomasyon networkü üzerinden tüm otomasyon cihazlarını kontrol edecektir.

17 3.13. ÇEVRE GÜVENLİK IP KAPALI DEVRE TELEVİZYON SİSTEMİ Site çevresinde sınır boyunca kamera güvenlik sistemi tesis edilmektedir. Tüm girişler ve hat boyu ihlaller sistem tarafından izlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır ÇEVRE AYDINLATMA, SULAMA KONTROLU VE METEOROLOJI İSTASYONU Çevre aydınlatma linyeleri sosyal tesiste kurulan otomasyon merkezine bağlıdır. Sosyal tesiste bulunan meteoroloji istasyonu üzerinden, dış hava aydınlık seviyesi, yağmur durumu, rüzgar değeri gibi bilgiler ölçülmekte ve değerlendirilmektedir. Bu bilgilere göre çevre aydınlatma, çevre sulama gibi kontroller otomatik olarak yapılmaktadır.

Ziebers AKILLI EV SISTEMLERI

Ziebers AKILLI EV SISTEMLERI AKILLI EV SISTEMLERI Akıllı Ev Sistemleri ne Hoşgeldiniz Akıllı Ev Sistemleri ile eviniz hiç olmadığı kadar konforlu olacak. Evinizdeki bütün cihazları tek merkezden kontrol etme imkanı sunan Akıllı Ev

Detaylı

Yangın algılama ve alarm sistemleri

Yangın algılama ve alarm sistemleri Yangın algılama ve alarm sistemleri Kıbrıs EMO Seminer Notları HAZIRLAYAN: Özcan Uğurlu Elektrik Mühendisi ozcan.ugurlu@emo.org.tr 21.02.2015 Bölüm-1 İhtiyaçların Belirlenmesi Projelendirdiğiniz binada

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ KEŞFİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

SKYLAND ĐSTANBUL PROJESĐ MAHAL LĐSTESĐ

SKYLAND ĐSTANBUL PROJESĐ MAHAL LĐSTESĐ Bu dökümanda sadece; Skyland İstanbul Projesinin Rezidans Kule Blok (1.-38.Kat) Mahal Listesi tanımlanmaktadır. Mahal Listesi genel tasarım ve uygulama prensiplerini, kullanılacak sistem ve malzemelerin

Detaylı

www.protek.gen.tr Protek Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd. Şti.

www.protek.gen.tr Protek Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd. Şti. Protek Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd. Şti. www.protek.gen.tr FİRMAMIZ PROTEK Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd Şti. 2005 yılında, Gökhan AKTAŞ ve Yasin ÖZEL kurucu ortaklığında

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

YANGIN ALGILAMA VE UYARMA SİSTEMLERİNİN YANGIN BAZLI ACİL DURUM KONTROL VE YÖNETİM SİSTEMİ OLARAK KULLANILMASI

YANGIN ALGILAMA VE UYARMA SİSTEMLERİNİN YANGIN BAZLI ACİL DURUM KONTROL VE YÖNETİM SİSTEMİ OLARAK KULLANILMASI YANGIN ALGILAMA VE UYARMA SİSTEMLERİNİN YANGIN BAZLI ACİL DURUM KONTROL VE YÖNETİM SİSTEMİ OLARAK KULLANILMASI Özcan UĞURLU Mavili Elektronik Tic. ve San. A.Ş. ozcanugurlu@mavigard.com ÖZET Yangın algılama

Detaylı

İSTANBUL UN ORTASINDA KEYİFLİ BİR YAŞAM MERKEZİ,

İSTANBUL UN ORTASINDA KEYİFLİ BİR YAŞAM MERKEZİ, SAYFA : 1/18 İSTANBUL UN ORTASINDA KEYİFLİ BİR YAŞAM MERKEZİ, TERRACE FULYA ya hoşgeldiniz. Terrace Fulya İstanbul un merkezi Nişantaşı nda Modern İstanbul un yükselen değerlerinden biri, Hayatın yoğun

Detaylı

TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU

TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU PALMİYE PARK EV SAHİBİ HATTI 0232 462 4191 info@palmiyepark.com 1 Daha rahat bir yaşam için ; Ayakkabılar evin içinde çıkar,kapınızın önünü ferahlık kaplar! Camdan halı silkelenmez,komşunuzla

Detaylı

HER ÖZELLİĞİYLE ELİT BİR YAŞAM

HER ÖZELLİĞİYLE ELİT BİR YAŞAM HER ÖZELLİĞİYLE ELİT BİR YAŞAM Ofton İnşaat, 2003 yılında İsmail Hakkı Altun ve Yusuf Şimşek in bir araya gelmesiyle kurulmuş olan Konsept İnşaat Projeleri şirketidir. Her iki eş başkan da 1980 senesinden

Detaylı

YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ

YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ Hazırlayan Ender Barış AKBULUT ÇANKIRI-2006 YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ YANGIN TARİHÇESİ HAKKINDA BİLGİ Acil durumlarda kullanılan madeni çanlardan sonra ilk elektrikli zil 1891'de ABD'de üretilmiştir.

Detaylı

Binanızı nasıl akıllı bir hale getirirsiniz. Merten KNX

Binanızı nasıl akıllı bir hale getirirsiniz. Merten KNX Binanızı nasıl akıllı bir hale getirirsiniz Merten KNX Bina fonksiyonlarını kolayca, ekonomik ve esnek bir şekilde kontrol edin Merten KNX 2 Tüm taleplerinizi tek bir çatı altında toplamanız mümkün mü?

Detaylı

İŞNET GROUP. Teknolojiye Sahiplenip MİMARİ VE SOSYAL Çözünürlüğün Yarattığı HUZURU VE GÜVENİ Vaat Ediyor.

İŞNET GROUP. Teknolojiye Sahiplenip MİMARİ VE SOSYAL Çözünürlüğün Yarattığı HUZURU VE GÜVENİ Vaat Ediyor. İŞNET GROUP Teknolojiye Sahiplenip MİMARİ VE SOSYAL Çözünürlüğün Yarattığı HUZURU VE GÜVENİ Vaat Ediyor. İçindekiler Hakkımızda 1 Hakkımızda 2 Çözüm Ortaklarımız 3 Kalite Anlayışımız ve Çevre Politikamız

Detaylı

Dünyada tek bir devlet olsa, başkenti İstanbul olurdu! Napoleon Bonaparte

Dünyada tek bir devlet olsa, başkenti İstanbul olurdu! Napoleon Bonaparte Dünyada tek bir devlet olsa, başkenti İstanbul olurdu! Napoleon Bonaparte İstanbul Tarih boyunca büyük imparatorluklara ev sahipliği yapmış, adına şiirler, romanlar yazılmış, Doğu ile Batı yı buluşturan

Detaylı

Özel detaylar, pratik çözümler.

Özel detaylar, pratik çözümler. Özel detaylar, pratik çözümler. Modern mimarisi, sosyal tesisleri, güvenliği, otoparkı, doğayla içiçe çevresiyle Ekşinar Konakları; siz ve aileniz için yaşamaya değer bir yer. İhtiyacınızın olan her durumda

Detaylı

Vimar otomasyon sistemleri tüm gereksinimlerinize yanıt verir. Kolay bir şekilde

Vimar otomasyon sistemleri tüm gereksinimlerinize yanıt verir. Kolay bir şekilde akıllı ev çözümleri Vimar otomasyon sistemleri tüm gereksinimlerinize yanıt verir. Kolay bir şekilde 60 yıldan fazla süredir bizi diğerlerinden farklı kılan değerlerimiz, deneyimimiz, teknolojik kalitemiz

Detaylı

Vimar otomasyon sistemleri tüm gereksinimlerinize yanıt verir. Kolay bir şekilde

Vimar otomasyon sistemleri tüm gereksinimlerinize yanıt verir. Kolay bir şekilde akıllı ev çözümleri Vimar otomasyon sistemleri tüm gereksinimlerinize yanıt verir. Kolay bir şekilde 60 yıldan fazla süredir bizi diğerlerinden farklı kılan değerlerimiz, deneyimimiz, teknolojik kalitemiz

Detaylı

JSB FX6000 SERİSİ INTELLIGENT ADRESLİ TİP YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ

JSB FX6000 SERİSİ INTELLIGENT ADRESLİ TİP YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ JSB FX6000 SERİSİ INTELLIGENT ADRESLİ TİP YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ FX6000 uygulayıcılar ve bina kullanıcıları tarafından özellikle talep edilen kolay kurulum ve kullanım özellikleri olan ve ayrıca

Detaylı

MAHAL LİSTESİ YAPI GENEL:

MAHAL LİSTESİ YAPI GENEL: Bu dökümanda sadece; Harmony Towers projesinin mahal listesi tanımlanmaktadır. Mahal Listesi, genel tasarım ve uygulama prensiplerini, kullanılacak sistem ve malzemelerin genel hatlarını tariflemektedir.

Detaylı

S.S.ANTALYA PALM CİTY KONAKLARI ARSA VE KONUT YAPI KOOPERATİFİ TARAFINDAN YAPTIRILACAK VİLLA VE DAİRELERİN İNŞAAT TEKNİK ŞARTNAMESİDİR.

S.S.ANTALYA PALM CİTY KONAKLARI ARSA VE KONUT YAPI KOOPERATİFİ TARAFINDAN YAPTIRILACAK VİLLA VE DAİRELERİN İNŞAAT TEKNİK ŞARTNAMESİDİR. S.S.ANTALYA PALM CİTY KONAKLARI ARSA VE KONUT YAPI KOOPERATİFİ TARAFINDAN YAPTIRILACAK VİLLA VE DAİRELERİN İNŞAAT TEKNİK ŞARTNAMESİDİR. İŞİN KONUSU : Birinci etap olarak DöşemealtI 654 ada 1 parselde yapılması

Detaylı

MSK Grup; teknik ve idari gereklilik olması halinde mahal listesinde her türlü değişiklik yapma hakkına sahiptir.

MSK Grup; teknik ve idari gereklilik olması halinde mahal listesinde her türlü değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu dökümanda Batı Life Evleri projesinin mahal listesi tanımlanmaktadır. Mahal Listesi genel tasarım ve uygulama prensiplerini, kullanılacak sistem ve malzemelerin genel hatlarını tariflemektedir. Numune

Detaylı

Kullanılacak tüm malzemeler, TSE normlarında olacaktır.

Kullanılacak tüm malzemeler, TSE normlarında olacaktır. Bu dokümanda FLORYA EKŞİNAR KONAKLARI projesinin mahal listesi tanımlanmaktadır. Mahal Listesi genel tasarım ve uygulama prensiplerini, kullanılacak sistem ve malzemelerin genel hatlarını tariflemektedir.

Detaylı

BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ

BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE 1 (Değişik:RG-1/4/2010-27539) (1) Bu Yönetmeliğin amacı, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının

Detaylı

TUNA ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA HİZMETLERİ Sayfa 1

TUNA ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA HİZMETLERİ Sayfa 1 YOLCU VE BAGAJ KONTROLÜNÜN YASAL DAYANAĞI Ülkemizde Özel Güvenlik görevlilerine arama yetkisi veren Kanun ve Yönetmelikler şunlardır; 26.06.2004 Tarihinde Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5188

Detaylı

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER Hakkımızda FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri CO₂ Gazlı Söndürme Sistemleri Inert Gazlı Söndürme Sistemleri NOVEC 1230 Söndürme Sistemleri

Detaylı

YENİ FİKİRLER YEŞERSİN, PROJE SORUMLUSU????? TÜRKİYE GELİŞSİN...

YENİ FİKİRLER YEŞERSİN, PROJE SORUMLUSU????? TÜRKİYE GELİŞSİN... ????? YENİ FİKİRLER YEŞERSİN,?????????? TÜRKİYE GELİŞSİN... 26 Mart 2014??????? ICC İstanbul Kongre Merkezi????? Bilgi ve İletişim Teknolojisi Uygulamaları B??????????????????????????????????????????????????????

Detaylı

Manzara... Ada... Deniz...

Manzara... Ada... Deniz... ... k a b n a d a r e P a l Karta Ada... Deniz... Manzara... Dalga formunu anımsatan modern mimarisi, sahip olduğu ayrıcalıkları, yaşamınıza katacağı pek çok artısı ve seyrine doyum olmaz ada deniz manzarasıyla

Detaylı

AFET DURUMUNDA KAMUDA VERİ GÜVENLİĞİ

AFET DURUMUNDA KAMUDA VERİ GÜVENLİĞİ AFET DURUMUNDA KAMUDA VERİ GÜVENLİĞİ PROJE ORTAKLARI PROJE İŞTİRAKÇİLERİ Sözleşme No: İSTKA/2012/DFD/142 2 Ekip Tülay TAŞÇI Bütçe ve Planlama Daire Başkanı Ramazan BURÇAKBAŞ - Proje Sorumlusu Zeynep Deniz

Detaylı

NOVUS RESĠDENCE EL KĠTABI

NOVUS RESĠDENCE EL KĠTABI NOVUS RESĠDENCE EL KĠTABI NOVUS RESĠDENCE a hoģ geldiniz. Size yeni yuvanızda sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaģam diliyoruz. DAĠRENĠZĠ TESLĠM ALDIKTAN SONRA Dairenize taģındıktan sonraki tüm süreçlerde;

Detaylı

T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ

T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler, Binaların Kullanım Ve Tehlike Sınıfları BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç,

Detaylı