İçerik. E-Dönüşüm Süreci E-ticarette Efsaneler ve Gerçekler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İçerik. E-Dönüşüm Süreci E-ticarette Efsaneler ve Gerçekler"

Transkript

1 İçerik E-Dönüşüm Süreci E-ticarette Efsaneler ve Gerçekler

2 Giriş İnternet'in yaygınlaşması ile birlikte bir dot.com patlaması yaşandı. Amazon, yahoo, google gibi efsane markalar ortaya çıktı Bu iş herkes tarafından yapılabilir ve kısa zamanda çok zengin olunabilir zannedildi. Bir web sitesi de ben kurarım. Neden olmasın??? Halbuki başarı için sadece bir web sitesi yeterli değil. Web sitesi, buzdağının sadece görünen kısmı.

3 Giriş E-iş internet üzerinden satış yapmak için kurulmuş basit bir web sitesi değildir. Bir süreç, yönetim yaklaşımı, bilgisayar ve iletişim teknolojilerini uygulayan bir sistemdir.

4 E-Dönüşüm Web sitesi kurup sanal dünyada yer alarak internetten erişilebilir olmak, ne bir işletmenin e-işletmeye dönüştüğü, ne de bir web girişimcisinin e-ticaret yapabileceği anlamına gelir. Hatta internet üzerinden sadece alım-satım işlemi gerçekleştirmek bile e-işletme olmak için yeterli değildir. Bu iş, ne sanıldığı kadar kolay ve ucuz, ne de herkes tarafından yapılabilecek bir iştir.

5 E-Dönüşüm E-iş kısaca iş süreçlerinin, işletme ve yönetim fonksiyonlarının elektronik ortama aktarılması; muhasebeden insan kaynaklarına, üretimden pazarlamaya, sipariş kabulden sevkiyata, tedarikçi ilişkisinden müşteri ilişkisine kadar otomasyona geçilmesi ve bilgi teknolojilerinin kullanılmasıdır. İşletmelerin e-iş dönüşüm sürecinin sonu yoktur. E- uygulamalar devamlı gelişmektedir. Bu durumda en iyi yol, değişen tüketici istek ve beklentilerini, bilgi ve ağ teknolojilerindeki yenilikleri takip ederek onların ihtiyaçlarını en iyi biçimde karşılamak.

6 Ağ da var olmaktan e-işletme olmaya (Aşamalar) Web sitesine sahip olmak Statik web sitesi Dinamik web sitesi Erişilebilir olmak Sanal dünyada erişilebilirlik Gerçek dünyada erişilebilirlik Sitede arama ve gezinti kolaylığı ve etkileşimli uygulamalar gerçekleştirmek Alış ve satış işlemi, ödeme, sipariş takip sistemi kurmak. Ziyaretçinin, video, fotoğraf, metin yüklemek vb. e-uygulamalara olanak sağlamak

7 Ağ da var olmaktan e-işletme olmaya (Aşamalar) E-işletme olmak E-uygulamaları operasyonel sistemlerle entegre etmek ERP, CRM vb. sistemler kullanmak

8 Ağ da var olmaktan e-işletme olmaya (Aşamalar) Ağ teknolojilerindeki en yeni e-uygulamaları benimsemek ve kullanmak Mobil iletişim teknolojilerini iş süreçlerine entegre etmek Gerçek zamanlı uygulamalar gerçekleştirmek Danışma hattı, canlı destek, sohbet odaları kurmak Otomatik uyarı ve hatırlatma sistemleri kurmak Gerçek zamanlı teklif oluşturmak ve sunmak Gerçek zamanlı sorgulamalara olanak sağlamak Düzenli e-bülten gönderimi yapmak İzinli e-posta ve cep telefonlarına SMS göndermek Blog açmak veya ilgili bloglarla işbirliği yapmak Sosyal ağ sitelerinde uygulamalar yapmak

9 Ağ da var olmaktan e-işletme olmaya (Aşamalar) E-vizyon sahibi olmak; tüm yeni e-uygulamalar hakkında bilgi ve fikir sahibi olmaya açık olmak

10 Bu aşamaların kronolojik olarak gerçekleşmesi şart değildir. Sıralama basitten karmaşığa doğru yapılmıştır. Web sitesi sahipliği dışında web üstünde yer almadığı halde bir satış otomasyon sistemi kuran veya bir muhasebe yazılımı kullanan bir işletme e-dönüşümün öncelikli şartlarını yerine getirmeye başlamış sayılır.

11 Web Sitesi Sahipliği Web sitesine sahip olmak önemli bir adımdır. Bu aşama küçümsenmemelidir. Web sitesi işletmeler sanal dünyada başkalarının işletmeye bir erişim olanağı sağlar. Brick and mortar dan click and mortar a Öncelikle tanıtım amacıyla kurulan statik işletme web siteleri zaman içinde çok değişmiştir. Çünkü kullanıcı istek ve beklentileri değişti ve yeni teknolojiler gelişti. Neler yeni?

12 Web Sitesi Sahipliği Etkileşimli pazarlama tekniklerinden haberdar olmayan dolayısıyla sitelerini kullanıcı dostu özelliklere göre yapılandırmayan bir çok firma bulunmaktadır. Bu durum bir yönetim problemidir. İnternetin sağladığı olanakların ilgili yöneticiler tarafından yeterince bilinmediği veya anlaşılmadığının göstergesidir.

13 Sanal ve Fiziksel Erişilebilirlik Firmanın web sitesinin kurulması, firmaya potansiyel olarak erişimin sağlanması anlamına gelir ama her internet kullanıcısının siteye erişeceği anlamına gelmez. Sanal erişim bu dünyada var olmak isteyen firmaların çok önem vermeleri gereken bir konudur. Fiziksel erişim de en az sanal erişim kadar önemlidir.

14 Sanal Dünyada Erişilebilirlik Web sitesi adresini geleneksel mecrada duyurmak Arama motorlarında doğal arama listelerinde yer almak. Arama motorlarına göre iyileştirme çalışmaları yapmak Anahtar kelime satın alarak sponsor bağlantılar bölümünde yer almak E-pazaryerlerine üye olmak Banner reklam uygulamaları yapmak Ziyaret trafiği yüksek portallarda Ziyaret trafiği az olsa da hedeflenen müşterilerin ziyaret ettiği sitelerde Firmanın faaliyetleriyle ilgili meslek kuruluşların sitelerinde yer almak Sosyal mecrayı kullanarak ağızdan ağıza tanıtım yapılmasını sağlamak Sosyal ağ sitelerinde uygulamalar yapmak Bloglarda firma veya marka hakkında olumlu konuşulmasını sağlamak

15 Fiziksel Erişilebilirlik Müşterilere, hatta sanal ziyaretçilere firmanın fiziksel olarak erişilebilir olduğunu göstermek gerekir. Müşteri internette ziyaret ettiği işletmenin gerçekte de var olduğundan emin olmak ister. Müşteri ayrıca çeşitli nedenlerle gerçek dünyada iletişim kurmak ister. Bu nedenle işletme sanal iletişim yollarının yanında posta, telefon, faks gibi klasik iletişim bilgilerini de vermelidir.

16

17 Arama özelliği ve etkileşimli uygulamalar Bu aşama, web sitesinin daha aktif olarak yapılandırıldığı aşamadır. Dinamik ve etkileşimli bir siteye daha en başından itibaren sahip olmak da mümkündür. Böyle sitelerin kurulumu ve yönetimi özellikle buna kaynak ayıramayan küçük işletmeler için kolay olmayabilir.

18

19 E-Ticaret ve E-İşlem Bu aşama, bir önceki aşamalara ek olarak internet üzerinden bilgi, hizmet ve ürünün satıldığı aşamadır. Ağlar üzerinden gerçekleştirilen bir süreçtir. Esas olan, bu süreçte firmaların veya kurumların ilişki kurdukları tüm tarafları bu ağ içine katarak sanal dünyada ticari olan veya olmayan bir işlem gerçekleştirmesidir. Taraflar Bankacılık, turizm, ulaşım ve konaklama, perakende sektörü e-ticaret sürecine en hızlı giren sektörlerdir.

20 E-İşletme Bu aşamada, mümkün olan her iş süreci bilişim teknolojilerinin desteğiyle gerçekleştirilir. Web sitesinden yapılan işlemler firma içi operasyonel işlemlere, intranet sistemine bağlıdır. İşletme içi ve dışı iletişimde güvenli protokoller kullanılır. Saldırılara karşı güvenlik önlemleri alınır. Şirketin kendi içinde, iş ortaklarıyla, tedarikçileriyle, şubeleriyle, bayileriyle ya da ilgili tüm tarafların birbiriyle iletişimi sağlanmaktadır.

21 E-İşletme Çalışanlar verilen yetkilere uygun her bilgiye elektronik olarak ulaşabilir. İşletmenin tüm taraflarla iletişimi ve bilgi paylaşımı elektroniktir. Veri ambarı ve veri madenciliği uygulamaları yapılabilir. Müşteri ilişkileri yönetiminde bire bir ilişki kurmaya yarayan, onları tanımaya, istek ve beklentilerini karşılamak amacıyla izlemeye, onlara uygun, kişiselleştirilmiş ve özelleştirilmiş içerik, ürün ve hizmet sunmaya olanak sağlayan bilgi sistemleri, yazılım ve donanımlar kullanılır.

22 Yeni E-Uygulamalar ve E- Vizyonerlik Her geçen gün gelişen teknolojiler üretim ve pazarlama fonksiyonlarında yepyeni açılımlar getirmiştir. Arama motoru pazarlaması Web sitesi teknolojileri ve tasarım Yeni reklam uygulamaları E-vizyonerlik, işletmenin yönetim ve iş fonksiyonlarını yerine getirirken her süreçte onlara fayda sağlayacak gelişmeleri yakından takip etmek ve proaktif davranarak teknolojik olanaklardan fırsat yaratmaktır.

23

24 E-Ticarette Efsaneler Elektronik ticaret kolay bir iş Elektronik ticaret ucuz bir iş Elektronik ticareti herkes yapıyor Elektronik ticaret çok kazançlı bir iş Elektronik ticaret rekabette fırsat eşitliği sağlıyor Elektronik ticaret aracıları ortadan kaldırıyor Elektronik ticaret kitle pazarlamasının sanonu getirdi Elektronik ticaret ürün ve hizmetleri standartlaştırdı

25 E-Ticaret Kolay Bir İş Kolay değil. Sadece siparişi internet üzerinden alıp diğer işlemleri geleneksel yollarla yapmak e-ticaret anlamına gelmez. (İnterneti iletişim amaçlı kullanmak). Sadece ön ofis işlemleri değil arka ofis işlemleri de bilgisayar ve ağ teknolojileriyle, donanım ve yazılımlarla desteklenmesi gerekir. Etkinliği ve verimliliği sağlamak, ölçeklenebilir olmak zor. Müşteriyi cevapsız bırakmamak, istek ve ihtiyaçlarını eş zamanlı karşılamak önemli Güvenliği sağlamak ve güven oluşturmak kolay değil Alıcı ve satıcılar tarafından Web'de tanınmak kolay değil Geleneksel ticarette bilinen işletmeler bu yönden avantajlıdır. Web sitesini her ziyaret eden alışveriş yapacak diye bir çıkarım yapmak doğru değildir.

26 E-ticaret ucuz bir iş Sadece web sitesi olarak düşünülürse, EVET. İşletme web sitesini ücretsiz bir sunucuya yerleştirmesi mümkündür. Web sitesi, buzdağının görünen kısmıdır. Ön yüzü ve arka ofis işlemleriyle, entegre bir elektronik ticaret şirketini, çok ucuza mal etmek mümkün değildir. Sunucuların, veri depolama cihazlarının, ağlarla ilgili donanım ve ihtiyaç duyulan yazılımların maliyeti dikkate alınmalıdır. Fiziksel ve yazılım güvenlik önlemleri maliyetleri dikkate alınmalıdır. Gerekli insan kaynakları maliyetleri beklendiği kadar düşük olmayabilir. İlk evrede teknoloji yatırımları ve pazarlama faaliyetleri önemli gider kalemleridir.

27 Amazon.com Amazon.com un ilan ettiği zarar 2000 yılının son çeyreğinde 545 milyon $, tüm yıl için 1,4 milyar $; toplam geliri ise 2,7 milyar $dır. Ocak 2001 sonunda çalışanlarının %15 ine karşılık gelen 1300 çalışanı işten çıkarmak durumunda kalmıştır. Amazon.com ilk kez 2002 nin ilk çeyreğinde kar ettiğini açıklamıştır. Şirketin en büyük gider kalemini pazarlama oluşturmaktadır. Firma büyüdükçe pazarlama giderleri de artmaktadır. Ürünleri muhafaza ettiği ve sevkiyatı hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirmek için kullandığı depoların kiraları da önemli bir gider haline gelmiştir.

28 E-Ticareti Herkes yapıyor Amazonu kuranlar bu işe evlerinin garajlarında iki arkadaş başlamışlar Bir anda dünyanın en kazançlı ve dev şirketleri oldular ve çok para kazanıyorlar Hisseleri çok pirim yaptı. Efsaneleri Biz de Amazon olabiliriz E-ticarette büyük kazanç var, Pastadan payımızı kaçırmayalım Beklentilerine dönüşüyor E-ticarette başarı sağlayan çoğu işletme zaten geleneksel işletme olarak da başarılı Ürün ve hizmetleri İnternetten pazarlamaya uygun Geleneksel olarak işe devam eden ve bu işte çok başarılı olan çok işletme var

29

30 E-Ticaret Çok Kazançlı Bir İş Bazı sektörler için olabilir, fakat her sektör için değil Geleneksel ticaret ağırlığını koruyor. Amerikada geleneksel satışlara oranı %1-5 seviyesi İşletmeler için önemli bir satış kanalı daha değil Her mal için uygun değil Fakat e-iş çerçevesinde bilgisayar ve ağ teknolojileri, iş süreçlerinde verimliliği arttırarak maliyetlerin düşmesine yol açabilir. Giderlerin düşmesi işletmenin kazancını arttırabilir.

31 E-Ticaret rekabette fırsat eşitliği sağlıyor Fiziksel ve insansal kaynaları güçlü olan işletmeler Teknolojik alt yapısı güçlü olan işletmeler ile sadece bir web sitesi olan işletme eşit değil. Eşitlik, bilgiye erişim konusunda. (O da nisbi, para gerekebilir bilgi için ve yabancı dil+) E-ticarette başarılı olmak isteyen işletme, bu ortamın sunduğu fırsatları kazanca dönüştürmek için aynı zamanda bir işletme olma gerekliliklerini yerine getirmelidir. Bunun için öncelikle iyi bir vizyonu, bir iş planı, işletme ve yönetim faaliyetleri ile ilgili birikimi, marka özelliği, satış sonrası hizmetleri ve müşteri memnuniyeti konusunda doğru stratejileri ve sermayeye ihtiyaçları vardır. Geleneksel işlerinde iyi işletmeler rakiplerine göre internette avantajlılar. İşletme ve yönetim faaliyetlerinde beceri eşitliği sağlanmaz

32 E-ticaret Aracıları Ortadan Kaldırıyor Ürünler ve hizmetlerin karakterleri açısından aracıların devam etmesi gerekebilir. Aracıların yüklenmiş olduğu bütün işleri sanal ortama aktaramayız. Neden? Sanal aracıların ortaya çıkması sağlandı (Booking.com) gibi Bunların işletme ve müşteriler sağladığı farklı değerler var. Ticari hayatta önemli bir taraf oluyor.

33 E-ticaret, kitle pazarlamasının sonunu getirdi Web'de müşterilere ulaşmak o kadar da kolay değil. Ana sorun Web sitesine müşteri çekmek.

34 E-Ticaret Ürün ve Hizmetleri Standartlaştırdı Web'de sunulan ürün ve hizmetler standartlaşmadı. Fiyat önemli bir faktör olmasına rağmen tek başına belirleyici değil. Fiyatın yanında hizmet ve güven unsurlarını da göz önüne alır. E-ticarette fiyatın yanında kalite ve lojistik hizmetler de önemini koruyor.

35 E-Ticaret Efsanelerinin Genel Değerlendirilmesi Elektronik ticaret, kolay bir iş değildir. Ucuz değildir. Herkes elektronik ticaret işine girmemiştir Elektronik ticaret, abartıldığı kadar kazançlı bir iş değildir. Rekabette fırsat eşitliği sağladığını söylemek pek gerçekçi değildir. Bilgiye erişimde eşitlik vardır (nisbi). Aracıları tam olarak kaldırmamıştır. Sanal aracıların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kitlesel pazarlamanın sonunu getirmemiştir. Kitlesel tanıtım halen yoğun olarak kullanılmaktadır. Ürün ve hizmetleri standartlaştırmamıştır. Kişiye özel ürün ve hizmet özelliği sunum olanakları artmıştır.

36

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM

Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM Dijital dünyadaki uzun soluklu çözüm ortağınız... www.ajanslongplay.com Ümit BÜYÜKYILDIRIM Çocukluğundan

Detaylı

T.C. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

T.C. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI T.C. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI INTERNET İŞ MODELLERİNİN MODERN İŞLETMECİLİK SİSTEMİNE KATTIĞI DEĞERLER VE TÜRKİYE VERİLERİYLE BİR UYGULAMA

Detaylı

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1. E-TİCARETİN ÖZELLİKLERİNİ TANIMLAMAK İnsanoğlu her geçen gün hayatına yeni ve değişik şeyler katmaktadır. Hiç şüphe yoktur ki bu yenilik ve değişimler insanların

Detaylı

E-TİCARET İŞLETMELERİNİN WEB VE SOSYAL AĞ SİTELERİNİN İÇERİK ANALİZİ YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ

E-TİCARET İŞLETMELERİNİN WEB VE SOSYAL AĞ SİTELERİNİN İÇERİK ANALİZİ YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ E-TİCARET İŞLETMELERİNİN WEB VE SOSYAL AĞ SİTELERİNİN İÇERİK ANALİZİ YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ Mehmet MARANGOZ * mehmetmarangoz48@hotmail.com Burak YEŞİLDAĞ ** burakyesil@gmail.com Işıl ARIKAN SALTIK ** isilas@mu.edu.tr

Detaylı

ELEKTRONİK TİCARET VE KARAMAN DAKİ KOBİ LER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

ELEKTRONİK TİCARET VE KARAMAN DAKİ KOBİ LER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ELEKTRONİK TİCARET VE KARAMAN DAKİ KOBİ LER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Hazırlayan Murat ARSLANDERE İşletme Ana Bilim Dalı İşletme Bilim Dalı

Detaylı

Ticari Bankalarda Pazarlama Stratejilerinin Uygulanması ve Türkiye deki Ticari Bankalar Üzerine Bir Alan Çalışması

Ticari Bankalarda Pazarlama Stratejilerinin Uygulanması ve Türkiye deki Ticari Bankalar Üzerine Bir Alan Çalışması 1 Ticari Bankalarda Pazarlama Stratejilerinin Uygulanması ve Türkiye deki Ticari Bankalar Üzerine Bir Alan Çalışması Metehan TOLON * Giriş Para piyasası kurumu olan bankalar kullandıkları pazarlama stratejileri

Detaylı

ÇAĞDAŞ İŞLETMECİLİK AÇISINDAN ELEKTRONİK TİCARET

ÇAĞDAŞ İŞLETMECİLİK AÇISINDAN ELEKTRONİK TİCARET ÇAĞDAŞ İŞLETMECİLİK AÇISINDAN ELEKTRONİK TİCARET ÖZET Halil ELİBOL * Burcu KESİCİ İnsanlığın gördüğü en hızlı değişim süreçlerinden birisinin tam ortasındayız. Daha birkaç yıl öncesine kadar bilgi teknolojilerinden

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı DPT Yayın No: 2826 BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ 2011 Haziran 2011 ISBN: 978-975-19-5171-7 Devlet Planlama

Detaylı

BENZERSİZ ÇÖZÜMLER. Farklı Endüstriler için PERAKENDE SEKTÖRÜNDE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SİGORTADA DAHA YÜKSEK KÂRLILIK SAPPHIRE NOW GÜNDEMİ

BENZERSİZ ÇÖZÜMLER. Farklı Endüstriler için PERAKENDE SEKTÖRÜNDE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SİGORTADA DAHA YÜKSEK KÂRLILIK SAPPHIRE NOW GÜNDEMİ SAYI 13 / 2015 Farklı Endüstriler için BENZERSİZ ÇÖZÜMLER PERAKENDE SEKTÖRÜNDE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SİGORTADA DAHA YÜKSEK KÂRLILIK SAPPHIRE NOW GÜNDEMİ FIT Solutions, e-fatura, e-defter, e-irsaliye, e-arşiv,

Detaylı

WEB SİTESİ MALİYETLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ

WEB SİTESİ MALİYETLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ WEB SİTESİ MALİYETLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ Ali ALAGÖZ * ÖZET Günlük hayatın her alanına giren internet, iletişimden araştırmaya, alışverişten reklama her alanda yerini almış, ticaretin ve pazarlamanın

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Müşteri ilişkileri Yönetimi nde Çağrı Merkezlerinin Yeri: Çağrı Merkezi Örneği

Müşteri ilişkileri Yönetimi nde Çağrı Merkezlerinin Yeri: Çağrı Merkezi Örneği Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi 2011 15 (1): 11-24 Müşteri ilişkileri Yönetimi nde Çağrı Merkezlerinin Yeri: Çağrı Örneği Uğur YAVUZ (*) Hatice LELOĞLU (**) Özet: İletişim ve çoklu

Detaylı

TÜRKİYE ONLINE TÜRKİYE İNTERNET EKONOMİSİ RAPORU

TÜRKİYE ONLINE TÜRKİYE İNTERNET EKONOMİSİ RAPORU TÜRKİYE ONLINE TÜRKİYE İNTERNET EKONOMİSİ RAPORU The Boston Consulting Group (BCG) küresel bir danışmanlık şirketi ve dünyanın yönetim stratejileri konusunda önde gelen fikir liderlerinden biridir. BCG,

Detaylı

İNTERNET PERAKENDECİLİĞİNDE GÜVENİN SATIN ALMA NİYETİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

İNTERNET PERAKENDECİLİĞİNDE GÜVENİN SATIN ALMA NİYETİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI İNTERNET PERAKENDECİLİĞİNDE GÜVENİN SATIN ALMA NİYETİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Yüksek Lisans Tezi İuliia ZHADKO Tez Danışmanı Yrd. Doç.

Detaylı

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu 24 TEMMUZ 2014 ǀ 10 TL ÜCRETSİZ ÖZEL EK REGNUM CARYA GOLF&SPA RESORT CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu Oteller, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakından takip ediyor Anadolu daki iş ve

Detaylı

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN Kültür ve Turizm Tanıtımında Bir Araç Olarak Internet Kullanımı ÖNSÖZ... II ÖZET... III GİRİŞ...

Detaylı

PERAKENDECİLİKTE MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ

PERAKENDECİLİKTE MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2623 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1591 PERAKENDECİLİKTE MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ Yazarlar Doç.Dr. Metin ARGAN (Ünite 1, 3) Doç.Dr. Rasime Ayhan YILMAZ (Ünite

Detaylı

INTERNET REKLAMCILIĞI E-REKLAM

INTERNET REKLAMCILIĞI E-REKLAM INTERNET REKLAMCILIĞI E-REKLAM Bilişim Teknolojileri ve e-ticaret Şubesi 1 İÇİNDEKİLER 1. İNTERNET REKLAMCILIĞI İLE PAZARLAMA... 4 1.1. REKLAMIN AMAÇLARI... 4 1.2. GELENEKSEL REKLAMDAN İNTERNET REKLAMCILIĞINA

Detaylı

E-Ticaret Programcılığı ve E-Ticaretin Türkiye deki Uygulamaları

E-Ticaret Programcılığı ve E-Ticaretin Türkiye deki Uygulamaları Çukurova Üniversitesi İİBF Dergisi Cilt:13.Sayı:2.Aralık 2009 ss.55-71 E-Ticaret Programcılığı ve E-Ticaretin Türkiye deki Uygulamaları E-Trade programming and E-Trade applications in Turkey Mehmet TURAN

Detaylı

BANKALARIN KREDİ KARTI PAZARINDA UYGULADIKLARI CRM (MÜŞTERI İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ) STRATEJİSİNİN MÜŞTERİ SADAKATİNE ETKİSİ

BANKALARIN KREDİ KARTI PAZARINDA UYGULADIKLARI CRM (MÜŞTERI İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ) STRATEJİSİNİN MÜŞTERİ SADAKATİNE ETKİSİ BANKALARIN KREDİ KARTI PAZARINDA UYGULADIKLARI CRM (MÜŞTERI İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ) STRATEJİSİNİN MÜŞTERİ SADAKATİNE ETKİSİ Araş. Gör. İpek SAVAŞÇI Ege Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme

Detaylı

04.11.2012 SAĞLIK SEKTÖRÜNDE PAZARLAMA İLKELERİ. Pazarlama Bir Gereksinimdir... Pazarlama Nedir? Neler Pazarlanabilir?

04.11.2012 SAĞLIK SEKTÖRÜNDE PAZARLAMA İLKELERİ. Pazarlama Bir Gereksinimdir... Pazarlama Nedir? Neler Pazarlanabilir? SAĞLIK SEKTÖRÜNDE PAZARLAMA İLKELERİ Yrd. Doç. Dr. Özge Özgen Dokuz Eylül Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü 31.10.2012 Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim

Detaylı

TURİZM SEKTÖRÜNDE İLİŞKİSEL PAZARLAMA UYGULAMALARI: EDİRNE İLİNDE FAALİYET GÖSTEREN KONAKLAMA İŞLETMELERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

TURİZM SEKTÖRÜNDE İLİŞKİSEL PAZARLAMA UYGULAMALARI: EDİRNE İLİNDE FAALİYET GÖSTEREN KONAKLAMA İŞLETMELERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS DÖNEM PROJESİ TURİZM SEKTÖRÜNDE İLİŞKİSEL PAZARLAMA UYGULAMALARI: EDİRNE İLİNDE FAALİYET GÖSTEREN KONAKLAMA İŞLETMELERİ

Detaylı

İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Bölüm II - Yönetim ve Kurumsal Yönetim Politikaları 44 Bölüm III Finansal Bilgiler 68

İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Bölüm II - Yönetim ve Kurumsal Yönetim Politikaları 44 Bölüm III Finansal Bilgiler 68 İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Misyonumuz, Vizyonumuz, Değerlerimiz 6 Stratejik Hedeflerimiz 7 Bank Audi Grubu Hakkında 8 Ana Sözleşme Değişikliği ve Sermaye Yapısı 9 Banka Bilgileri 10

Detaylı

Orta ölçekli şirketler için uçtan uca işbirliği sunuyoruz.

Orta ölçekli şirketler için uçtan uca işbirliği sunuyoruz. Orta ölçekli şirketler için uçtan uca işbirliği sunuyoruz. İletişiminiz ne kadar iyi? Bu, günümüzün mobil ve sanal iş alanı ortamında çalışanları iş ortakları ve müşterileri arasında kesintisiz iletişim

Detaylı

Arsu müşterilerine Çağrı Merkezli Mobil Dağıtım Yönetim Sistemi sayesinde hızla ve güvenle ulaşıyor.

Arsu müşterilerine Çağrı Merkezli Mobil Dağıtım Yönetim Sistemi sayesinde hızla ve güvenle ulaşıyor. 13.12.2012 TARİHLİ BAYİ TOPLANTISI SUNUMU ARSU İÇME SULARI bayi toplantısı, 13-14 Aralık 2012 tarihleri arasında Huzur Et Lokantası nda yapıldı. 12 bayinin katıldığı toplantıda, bayiler çeşitli konularda

Detaylı

AKILLI KİŞİSEL ASİSTAN (AKA)

AKILLI KİŞİSEL ASİSTAN (AKA) AKILLI KİŞİSEL ASİSTAN (AKA) Etem Deniz Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği etem.deniz@cs.deu.edu.tr Elton Hoxha Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği elton.hoxha@cs.deu.edu.tr

Detaylı

Bulut Bilişim. Dosyası. İşbirliğiyle. katkılarıyla

Bulut Bilişim. Dosyası. İşbirliğiyle. katkılarıyla Bulut Bilişim İşbirliğiyle Dosyası Bulut Bilişim, ortak kullanılan kaynaklar üzerinde, ihtiyaca göre ölçeklenebilen, anında kullanıma hazır, kaynak ataması ve yönetimi kolay yapılabilen BHT-Bilişim ve

Detaylı

Sanal pazar gençleri çekti; 17 bin kişiye geçim kapısı oldu

Sanal pazar gençleri çekti; 17 bin kişiye geçim kapısı oldu Sayı: 2009/6 Tarih: 06.03.2009 Sanal pazar gençleri çekti; 17 bin kişiye geçim kapısı oldu Koşu bandından çaydanlığa, LCD TV den dizüstü bilgisayara kadar birçok ürünün satışa sunulduğu sanal piyasada,

Detaylı

Sosyal medya Kitle bankacılığında yeni bir ufuk mu?

Sosyal medya Kitle bankacılığında yeni bir ufuk mu? Sosyal medya Kitle bankacılığında yeni bir ufuk mu? Ocak 2014 Günümüzde Türkiye de faaliyet gösteren bankaların sosyal medya etkinlikleri, Facebook ve Twitter hesabı oluşturup; reklam ya da tanıtım yoluyla

Detaylı