Açıkgöz Büyükler İçin İpuçları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Açıkgöz Büyükler İçin İpuçları"

Transkript

1 Açıkgöz Büyükler İçin İpuçları Bebeğiniz doğdu! Bebeğiniz için güvenli uyku nasıl olmalı? Bebeğinizin uyuyacağı yeri seçerken şu gerçekleri dikkate alın: Florida Eyaleti nde yaralanmalara bağlı bebek ölümlerinin çoğunun, yetişkin yataklarındaki boğulmalar sonucu olduğu gözlemlenmiştir. Yetişkin yataklarında uyuyan bebeklerde uykuya bağlı ölüm riskinin, kendi yataklarında uyuyan bebeklere göre 40 kat daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Yaşamının ilk 6 ayında bir bebeğin en güvende uyuyabileceği yer ailesinin odasına konulan ve içinde yalnız başına uyuyabildiği beşiğidir. -Amerikan Pediatri Akademisi Uykuya bağlı ölüm riskini azaltmak ve bebeğiniz uyurken onu güvende tutmak için şu önerileri dikkate alın: Bebeğinizi uyku zamanı yatağına daima sırt üstü yerleştirin. Mide üstü ve ya yan yatması boğulma riskini arttıracaktır. Bir bebek sırtından midesinin üstüne ve midesinden sırtının üstüne yuvarlanabilir ve seçtikleri uyku pozisyonunda kalabilirler. Bebeğinizin beşiğinin iyi durumda olduğundan ve standartlara uyup uymadığından emin olun. Yatak çerçevesine tam uyan bir yatak tercih edin ve üzerine kolay geçirilebilen bir çarşaf kullanın. Beşiğin etrafına yumuşak nesneler yerleştirin (yastık, şilte, kaşkol, oyuncak vb.) Beşiğin yapımında kullanılan materyallerin anti-kanserojen boya ve cilalarla kaplanmış olmasına ve belirlenen standartlara uyum sağlayıp sağlamadığına dikkat edin. Başka nesneleri beşiğin içinde bırakmayın. Beşiği sigara içilmeyen bir odaya yerleştirin. Ayrıca bebek emziklerinin de ani bebek ölümü riskini azalttığı gözlemlenmiştir. Bebeğiniz 6 aylık olana kadar beşiğini sizin yatağınıza yakın tutunuz. Bebeğinizi, beslenmesini ve rahatını sağlamak için, yatağınıza getirebilirsiniz fakat uyumak için hazır olduğunuzda beşiğine geri yatırılması gerekir. Tüm gevşek ipleri, kordonları, elektrik kablolarını bebeğinizin beşiğinden uzak tutun. Bebeğinizin uyuyacağı odanın sıcaklığını ince giyinen bir yetişkinin rahat etmesine göre ayarlayın. Böylece bebeğinizin fazla sıcak hissetmesini önlemiş olursunuz. Bebeğinizin kafasını örtmeyecek ya da sıkıştırmayacak ve onu ılık tutacak şekilde tasarlanmış bir uyku giysisi tercih edin.

2 Eğer battaniye kullanmaya ihtiyaç duyuyorsanız, bebeği beşiğin ayakucuna doğru yerleştirin ve bebeğin başına dolanmasından kaçınmak için battaniyeyi yatağın kenarlarına sıkıştırın. Uyku zamanı bebeğinize emzik verebilirsiniz ancak biberon vermekten kaçının. Eğer bebeğiniz emziği istemezse ısrar etmeyin. Emzik vermeden önce, eğer emziriyorsanız, emzirmenin tamamlanmasını bekleyin. Bebeğinizi hamilelik esnasında ve doğum sonrasında sigara dumanına maruz bırakmayın. Sigara dumanına maruz bırakmak ani bebek ölümleri riskini önemli bir faktörüdür. Bebeğinizin beşiğinin telsizi varsa onu bebeğinizin ulaşamayacağı bir yerde olduğundan emin olun. Bebeğiniz ayağa kalktığında telsizi kaldırın. Bebeğinizin beşiğinden düşmesini önlemek için, bebeğiniz oturmasını ve ayakta durmasını öğrendiği sırada yatağın seviyesini alçaltın. Gece bebeğinizi ağlamalarına cevap verin Bebeğiniz için güvenlik ipuçları Pek çok bebek evdeki mobilyalar yüzünden düşer. Bunları önlemek için: o Bebeğinizi güvenliği sağlanmamış zeminlerin üzerinde yalnız bırakmayın. o Bebek masaların, mama sandalyelerinin ve bebek salıncaklarının yerini değiştirirken çocuğunuz üzerindeyse emniyet kemerini kullanmayı unutmayın. 5 yaş altında görülen yanıkların birçoğu kaynar sıvılardan kaynaklanır. Bunları önlemek için: o Kullandığınız suyun sıcaklığını 50 derece ve ya daha altına ayarlayın. o Bebeğiniz kucağınızdayken elinizde kaynar bir sıvı taşımayın. o Biberonları asla mikrodalga fırınlarda ısıtmayın. Mikrodalga fırınlar eşit biçimde ısıtmadığı için bebeğiniz çok sıcak olan noktaya değdiğinde yanabilir. Boğulmalar çok hızlı ve sessiz bir şekilde gerçekleşirler. Bunları önlemek için: o Bebeğinizi banyo yaptırırken daima yanında kalın. o Asla daha büyük yaşlardaki çocuğunuzu bebeğinizi gözlemlemesi için suyun yanında bırakmayın. Her gün pek çok eşya bebeklerin boğulmalarına ya da şoka girmelerine sebep oluyor. Bunları önlemek için: o Küçük objeleri ve plastik poşetleri bebeğinizin çevresinden uzak tutun. o Balonları, panjur iplerini ve telleri bebeğinizden uzak tutun. Bebeğinizi güvende tutmak ve olası motorlu araç kazalarını önlemek için: o Bir araçta yolculuk yaparken her zaman bebeğiniz koltuğunu araba kullanan kişinin koltuğuna bakacak şekilde ve bebeklere özel emniyet kemeri iliklenmiş şekilde yerleştirin. o Bebeğe araba içerisindeyken, yanında bir yetişkin gözcülük etmiyorsa, yiyecek ya da küçük bir cisim vermeyin.

3 Bebeğinizin ilk yılları 12 ile 18 ay arası çocuğunuz için güvenlik ipuçları Pek çok çocuk balkonlardan ve pencerelerden düşmekte, bu düşmeleri önlemek için mobilyalarınızı pencereden uzak tutun, çocuk kilidi bulunan pencere korkulukları ve güvenlikli balkon kapıları taktırın. Motorlu taşıt kazalarını önlemek için, bebeğinizi uygun bir araç koltuğuna yerleştirin. Minimum 12 aylık ve 9 kilo olan çocuklar arka koltukta yüzleri öne dönük bir biçimde oturabilirler. Yanıkları önlemek için, mutfak kapısını kapatın ve sıcak sıvıları ulaşılamayacak bir yerde tutun. Boğulmaları önlemek için, tuvaletlerin üzerine güvenli kilitler yerleştirin. Boşaltma kovalarını ve evcil hayvanların su kaplarını çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yere koyun. Zehirlenmeleri önlemek için, ilaçlarınızı ve temizlik malzemelerinizi sakladığınız çekmecelere ve dolaplara güvenlik kilitleri takınız. Eğer çocuğunuzun zehirli bir şey yuttuğundan şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden 114 Zehirlenme Hattı nı arayın. 18 ile 24 ay arası çocuğunuz için güvenlik ipuçları Tırmanma kazalarını önlemek için, büyük mobilyalarınızı(büfe, kütüphane gibi.) duvara sabitleyin. Çocuğunuzun pencereden düşmesini önlemek için korkuluk kullanın. Düşmeye bağlı yaralanma riskini azaltmak için, zemini kum, talaş veya lastik olan oyun bahçelerini tercih edin. Zehirlenmeleri önlemek için asla vitamin ve ilaçları şekermiş gibi vermeyin. Yanıkları önlemek için kibritleri ve çakmakları çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Çocukların uyudukları ve oynadıkları odada portatif ısıtıcılar kullanmaktan kaçının. Çocuğunuz 2 ile 5 yaş arasındayken 24 ile 36 ay arası çocuğunuz için güvenlik ipuçları Boğulmaları önlemek için küçük parçaları olan oyuncakları seçmeyin. Yanmaları önlemek için, yemeği tabağın ortasına koyun ve çocuğunuza vermeden önce ısısını kontrol edin. 3 yaşındaki çocuğunuz için güvenlik ipuçları Çocuğunuz bebek koltuğu için maximum boy ve kiloya ulaşmışsa, omuzları kemer yerinin üzerindeyse ya da kulakları koltuğun üstünü geçiyorsa artık çocuk koltuğuna oturmasının vakti gelmiştir. Çocuk koltuğunda daima emniyet kemeri kullanın. Artık çocuğunuza oyun alanlarındaki güvenli davranışları öğretebilirsiniz. Örneğin salıncakta sallanan birinin etrafında koşmamasını söyleyebilirsiniz.

4 4 yaşındaki çocuğunuz için güvenlik ipuçları Evin içindeyken veya dışındayken, çocuğunuz suyun içinde ya da etrafında ise mutlaka ona gözcülük edin. Karşıdan karşıya geçmek, kaldırımdan yürümek, yaya geçitlerini kullanmak gibi yaya davranışlarını çocuğunuza öğretin. Eğer evde silah bulundurmanız gerekiyorsa,silahı kurşunlardan ayrı bir yerde kilitli olarak saklayın. Çocuğunuz artık 5 yaşında 5 yaşındaki çocuğunuz için güvenlik ipuçları Çocuğunuza yüzme öğreterek, su güvenliği hakkında pratik yapabilirsiniz. Her ne kadar çocuğunuz iyi yüzme biliyor olsa bile, bir yetişkinin gözlemi olmadan suyun etrafında oynamasına izin vermeyin. Botun üzerindeyken daima can yeleği giyin. Havuzu tehlikesiz hale getirmek için etrafını kapısı kendi kendine kapanıp kilitlenen bir çit ile çevirin. Çocuğunuza 155 ve 112 yi nasıl arayacağını öğretin. İyi bir örnek olmak için daima emniyet kemeri, kask gibi korucular kullanın. 2 yaşından sonra kendini ispat etmek hevesinde olan çocuğunuzu eğitmek ve ona bazı kuralları öğretmek çok olabilir. Bu noktada; Yaklaşımınızı değiştirin Oyuncaklarını burada bırakma yerine oyuncaklarını odana geri götür demeyi deneyin. Hiçbir şeye dokunma yerine bunlara sadece bakıyoruz demeyi deneyin. Onu tekmeleme yerine tekmelemek canını yakar, ona üzüldüğünü kelimelerle ifade etmelisin demeyi deneyin. Basit Açıklamalar ve Alternatifler Kullanın Saat 8 oldu ve uyku vaktin geldi. Boya kalemlerinle yarın oynayabilirsin Akşam yemeği vaktinde mısır yememelisin. Akşam yemeğinin bitirirsen tatlı olarak Jelibon yiyebilirsin. Seçenek Sunmak İçin Pratik Yapın Atıştırma olarak muz mu yoksa elma püresi mi yemek istediğini sorun. Kitaplarla mı yoksa Legolarla mı oynamak istediğini sorun. Yatağa gitmek için hazır mısın ya da dışarısı soğuk ceketini giymek ister misin gibi sorular sormaktan kaçının. Çünkü bunlar isteğe bağlı şeyler değildir.

5 Artık çocuğunuz okul çağında Çocukları internette güvende tutmak İnternet bilgi almak, eğlenmek, iletişime geçmek için çok değerli bir kaynaktır. İnternette doğru ve faydalı bilgiler bulmanızın yanı sıra yanıltıcı, hakaret içeren ve daha tehlikeli bilgilerle de karşılaşabilirsiniz. Eğitim ve ailelerin katılımı çocukları tehlikeden korurken teknolojiden de faydalanmalarını sağlıyor. İşte size çocuğunuzu internette güvende tutmanıza yardımcı olacak ipuçları: 1. Temel Kurallar Belirleyin: Her hafta ne kadar süre internette kalmanın, hangi sitelere izinsiz girmenin çocuklar için uygun olduğu üzerinde anlaşmaya varın. Eğer çocuğunuzu bir bilgiyi araştırıyorsa, onlara eşlik etmek ve sizin güvenli bulduğunuz sitelerde araştırma yapmasına izin vermek iyi bir fikir olacaktır. 2. Güvenlik Kurallarını Açıklayın: Çocuklar onlardan ne beklediğinizi ve kurallara uymadıkları zaman bunun sonuçlarını bilirlerse kurallara uymaya ve tehlikeli davranışlardan kaçınmaya daha istekli olurlar. Kişisel Bilgiler: İnternette tanıştıkları birine kişisel bilgilerini vermenin tehlikeli olduğunu çocuğunuza söyleyin. Bunlar adı, soyadı, nerede yaşadığı, okudukları okul, ailelerinin işleri gibi bilgilerdir. Eğer çocuğunuz internette dolaşırken birisi bu bilgileri isterse hemen size bildirmesini söyleyin. Eğer kurallara uyarlarsa onları övmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca arkadaşlarıyla ve sohbet ettikleri insanlarla kullanıcı adlarını, şifrelerini paylaşmamalarını söyleyin. Çünkü bunun gibi kişisel bilgiler paylaşılmamalıdır. Resimler: Çocuğunuza sizin izniniz olmadan kimseye resim göndermemesini söyleyin. Gerçek hayatta buluşma: İnternette tanıştığı biriyle sizin izniniz olmadan buluşmamasını çocuğunuza söyleyin. Eğer çocuğunuz internetten arkadaş edindiyse onunla buluşmak isteyecektir. Böyle bir durumda sizde çocuğunuzla beraber giderek halka açık bir yerde buluşun. Siber Zorbalık: Çocuğunuz internette başkasına zarar verecek bir şey paylaşmamayı kabul ediyor mu? Eğer birisi çocuğunuza uygunsuz bir mesaj yollarsa bunu size bildirmesini söyleyin böylece siz de web sitesini şikayet edebilirsiniz. 3. Bilgisayarı ortak bir odada kullanın: Bilgisayarın ekranının herkesin görebileceği bir şekilde olması çocuğunuz kurallara uyma şansını arttıracaktır. Odasında internete bağlı bir bilgisayarı olan çocukların internetteki uygunsuz içeriklerle karşılaşmaları çok daha yüksektir. 4. Kontrol edin: Tıpkı çocuğunuzun fiziksel olarak nerede olduğunu ne yaptığını kimlerle olduğunu bilmek istiyorsak, internette de nerede dolaştığını kimlerle olduğunu bilme ihtiyacı duyarız. Çocuğunuz interneti ilk öğrenmeye başladığında sizde onunla birlikte interneti kullanın.

6 5. Online aktivitelerini gözlemleyin: Online aktiviteler sınırsızdır ve incelemenize açıktır. Çocuğunuzun internette neler yaptığına göz atmak odasında günlüğünü aramaktan daha farklıdır. Düşüncelerini internette ifade edebilmesi düşünce ve kendi gelişimleri için etkili olduğu gibi bir takım risklerde içerir. Sanal Profiller: Eğer çocuğunuzun Facebook, MySpace gibi sitelerde profili olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız çocuğunuzun adını Google gibi bir arama motoruna yazıp aratabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun bu sitede profilleri varsa size göstermesini söyleyin. Profillerine bakmalarına ve yazdıklarını tekrar okuyup gözden geçirmelerine izin verin. Web Sitesi Geçmişleri: Bilgisayarınızın geçmişini inceleyin. Bu size yakınlarda hangi web sitelerine girdiğinizi gösterecektir. Bununla birlikte bir çok çocuk ve genç bu bilgileri nasıl sileceklerini biliyorlar. Az sayıda çocuk çerez dosyaların kayıtlarını silmeyi bilir. Eğer geçmiş klasörünü sürekli olarak boş ise bilgisayarınız otomatik olarak geçmiş dosyalarınızı siz internetten çıktıktan sonra siliyor olabilir. Bu kolaylıkla ortadan kaldırabileceğiniz bir özelliktir. Yazılımları filtrelemek ve gözlemlemek: Hangi filtreleme ve gözlemleme özelliklerine ücretsiz olarak sahip olduğunuzu öğrenmek için internet sağlayıcınıza başvurun. Bu yazılımlar çocuğunuzun ne kadar süre internette kaldığını tespit eder, internete günün belirlenmiş sürelerinde girmelerine izin verir ve çocuğunuz internette gezinirken uygunsuz bir içeriğe maruz kalmaması için içerikleri filtreler. Yazılımlar size büyük ölçüde yardımcı olabilir ancak hiçbir zaman bir yetişkinin gözleminin yerini tutmaz. 6. Çocuğunuzla Konuşun: Müzik, televizyon, dergiler ve internet çocuğunuza pek çok mesaj yollar. Farklı konular hakkında neler bilmelerini istediğinizi siz dengelemelisiniz. Eğer çocuğunuz size internette endişe edilecek bir şey bulduğunu söylerse sakın aşırı tepki göstermeyin. Ne bilmek ve neye inanmak istediğiniz hakkında çocuğunuzla konuşun. Bu nitelikteki bir bilgiyi size ilettiği için çocuğunuzu övmeyi unutmayın. Beklentilerinizi açık bir şekilde çocuğunuzla paylaşarak, onların online aktivitelerini gözlemleyerek sorumlu bir evebeyn olacağınızı unutmayın. Eğer çocuğunuzun online aktivitelerini gizlediğini veya tehlikede olduğunu düşünüyorsanız, neler olup bittiğini öğrenmek sizin görevinizdir. Çocuğunuzun sosyal gelişimini nasıl desteklersiniz? Çocuğunuza diğerleriyle nasıl sağlıklı bir iletişime geçeceğini öğretmek, onlara sadece okul hayatı değil tüm hayatı boyunca fayda sağlayacaktır. Ayrıca uygunsuz davranışları tanımalarını sağlayacaktır, örneğin zorbalık gibi. Zorbalık, başka bir insanı inciten, alçaltan, tehdit eden ve küçük düşüren bir davranıştır. İsim takarak çağırmak, itmek, oyunlardan dışlamak, eşyalarına zarar vermek zorbalık örneklerindendir. Siber zorbalık, bu tip aktivitelerin bilgisayar ve internet ortamında yerini almasıyla meydana gelir. Zorbalığın ne demek olduğunu ve kendilerine ve ya bir başkasına zorbalık yapıldığında ne yapacaklarını anlamalarına yardımcı olmak önemlidir.

7 Sağlıklı sosyal gelişimi desteklemek ve zorbalığı önlemek için: Zorbalığın ne demek olduğunu, neden yanlış olduğunu ve yaşıtlarının zorbalık gördüğüne şahit olduklarında ne yapmaları gerektiğini çocuğunuza öğretin. Evde güvenli ve sağlıklı bir atmosfer sağlayın. Aile bireyleriyle olan iletişim bağlarını açık tutun. Uygun ve uygun olmayan davranışlar arasındaki farkı çocuğunuza öğretin. Çocuğunuza hangi niteliklerde arkadaş seçmesini öğretin. Örneğin, onu rahat hissettiren ve onu kendisi olduğu için seven arkadaşlar gibi. Okul veya topluluk aktivitelerine katılması için çocuklarınızı cesaretlendirin. (Ebeveynlerin de bu aktivitelere dahil olması çocukların gönüllü olarak katılımlarını arttıracaktır) Çocuğunuzu okul dışındaki farklı yaş gruplarıyla yapacağı aktivitelere katılımı için cesaretlendirin. Zorbalığın gerçekleşmesi mümkün olan zamanlarda arkadaşlık kurması ve diğerleriyle birlikte oynaması için çocuğunuzu cesaretlendirin. (Eğer yalnız kalmazlarsa zorbalık kurbanı olma ihtimalleri azalır) Diğer çocuklarla alay edenlere ve onları incitenlere katılmamalarını çocuklarınıza öğretin. Çocuklarınıza zorbalığı haber vermenin birisini ispiyonlamaktan farklı olduğunu öğretin. Zorbalık birisini incitmektir ve zorbalık durdurulabilir. Birisine zorbalık edildiğini gördüklerinde öğretmenlerinden veya etraftaki yetişkinliklerden yardım istemeleri için çocuklarınızı cesaretlendirin. (Eğer kendi başlarına söylemekten korkuyorlarsa, bir arkadaşlarından ya da yaşça büyük akrabalarından yardım isteyebilirler) Çocuklar zorbalığa farklı şekillerde tepki verebilirler. Bazı işaretler bir çocuğun zorbalığa uğradığını içerirler: Utangaç, güvende hissetmeyen, kendine güveni az olduğundan sıkıntı çeken, Yırtılmış giysiler ve kayıp eşyalar, Açıklanamayan morluklar, kesikler ya da sıyrıklar, Okula veya düzenlenmiş aktivitelere gitmekten korkan, Okuldan eve döndüğünde gergin veya depresif olan, Sessiz veya içine kapanık gözüken, Hastalıktan özellikle karın ağrısından şikayet eden, Uyku ve yemek alışkanlıklarında değişimler gösteren, Uyumada zorlanma ya da kötü rüyalar görme eğiliminde olan çocuklar zorbalık kurbanı olabilirler. Lütfen çocuğunuzla bu ihtimal hakkında görüşünüz.

8 Çocuğunuz zorbalık görmüşse ona yardım etmeniz için birkaç ipucu: Çocuğunuzun ne söylediğini ve ne anlatmaya çalıştığını dikkatle dinleyin. Çocuğunuzla konuşarak problemi nasıl çözeceğini konusunda ona destek olun. Olayı kışkırttığı için çocuğunuzu suçlamaktan kaçının; bu çocuğunuzun daha ileri derecede mağdur hissetmesine ve iletişim bağlarını kapamasına yol açabilir. Zorbalığın nasıl, nerede, kime yapıldığı ve ne kadar sürdüğü hakkında detaylı sorular sorun. Kendisi gibi olmaya devam etmesi için çocuğunuzu cesaretlendirin. Kendini diğerlerine göre değiştirmek zorbalığı bitirmek için doğru bir yol değildir. Durumu daha da kötüleştiren döverek karşılık vermek yerine zorbalık olayından kendini nasıl uzakta tutacağını çocuğunuza öğretin. Okulla, müdürle ve ya öğretmenle derhal iletişime geçin. Diğer çocuklara zorbalık yapan çocuklar aşağıdaki karakteristik özelliklere sahip olabilir Kolayca hayal kırıklığına uğrayan Fevri ve baskın Kurallara uymakta zorluk çeken Açık bir şekilde şiddet gösteren Empati belirtisi göstermeyen Çocuğunuz zorba ise ne yapmalısınız? Çocuğunuzun zorba olduğunu fark etmek size şok edici gelebilir. Ebeveyn olarak kızgın veya hayal kırıklığına uğramış hissedebilirsiniz. İnkar etme hissi de oldukça yaygındır. Çocukların farklı sosyal çevrelerde farklı sosyal davranışlar sergileyebileceğini hatırlamak önemlidir. Bir çocuğa rehberlik edip ona, uygun davranışları öğretebilmek büyük bir sorumluluktur. İşte size çocuğunuzu başkalarına zorbalık yapmaktan uzak tutacak birkaç ipucu: Çocuğunuza başkalarını üzmenin kibarca bir şey olmadığını söyleyin. Çocuğunuza zorbalığın uygunsuz olduğunu söyleyin ve davranışlarını değiştirmesini nasıl beklediğinizi ona açıklayın (belirgin açıklamalar yapmak çocuğunuzun arzulanan davranışı algılamasına yardımcı olur). Sosyal becerileri anlamalarını ve toplum tarafından takdir ve kabul gören kibar davranışları öğrenmelerini sağlayın. Çocuğunuzla daha fazla vakit geçirin ve onun davranışlarını gözlemleyin. Çocuğunuzun etrafında ona olumlu örnek olacak kişiler olmasına dikkat edin. Çocuğunuza başkalarıyla arkadaşlık kurmanın ve bunu devam ettirmenin farklı yollarını öğretin. Okuldaki danışmanınızdan yardım isteyin.

9 Siber Zorbalık Siber zorbalık; interneti, cep telefonlarını ve diğer elektronik eşyaları kullanarak karşıdaki kişiyi utandıracak ve ya incitecek şekilde mesaj ya da resim yollamaktır. Siber zorbalık bugün pek çok çocuğu ve genci etkilemektedir. Ancak mağdurların birçoğu bu olumsuz internet deneyimini ailelerine anlatmadıklarını söylüyor. Gençler, zorbalığın diğer türlerine göre, siber zorbalıkla daha iç içedir. Çünkü bu davranışın zararsız ve komik olduğunu ya da arkadaşları tarafından kabul gördüğünü düşünüyorlar. Diğer zorbalıklara ilgisi olmayan gençler, siber zorbalıkla ilgili olabilirler çünkü online hareketlerinin izlenmediğine inanıyorlar ve yaptıkları davranışların ciddi sonuçları olduğunun farkında değiller. Çocuğunuzla konuşun ve sizinle siber zorbalık hakkında konuşabileceğini bildiğinden emin olun. Eğer Çocuğunuz Siber Zorbalığa Uğramışsa Zorbalığın tüm kanıtlarını saklayın Problemi websitesinin moderatörüne veya internet sağlayıcınıza ya da cep telefonu operatörünüze bildirin. Eğer zorbalık devam ediyorsa, problemi okul yetkililerine ya da polise bildirin. Çocuğunuzu zararlı alışkanlıklardan uzak tutmanın yolları Ebeveynler çocuklarının yaptıkları seçimlerde büyük farklılıklar yaratabilirler. Çocuklar, ebeveynlerinin tütün, alkol, uyuşturucu gibi maddeleri kullanmayı uygun bulmadıklarını bilirlerse onları denemek istemezler. Peki sizin çocuğunuz bu konu hakkında neler düşündüğünüzü biliyor mu? Pek çok aile çocuklarıyla alkol, sigara ve uyuşturucu konuları hakkında konuşmak istemez. Ancak maddenin kötüye kullanımına ilişkin eğitim çocuklar okula gitmeden önce evde verilmeye başlanmalıdır. Çocuğunuzla kuracağınız açık bir iletişim onları zararlı alışkanlıklardan uzak tutar. Çocuğunuzla erken iletişime geçmek ve gençlik yılları boyunca da güçlü değerlerin önemini vurgulamaya devam etmek çok önemlidir. Çocuğunuzla maddenin kötüye kullanımı hakkında konuşmanız için size yardımcı olacak birkaç ipucu: 5 ile 8 yaş arasındayken Bu yaştaki çocuklar davranışlarına rehberlik edecek kurallara ve doğru seçimler yapmalarını sağlayacak bilgiye ihtiyaç duyarlar. Ailelerini mutlu etmek ve onların görüşlerini almak için istekli olurlar. Çocuğunuzun zararlı alışkanlıklar hakkında ne düşündüğünüzü bilmesine izin verin. Çocuklar okulda, dışarıda arkadaşlarıyla daha çok zaman geçirdiklerinden gittikleri yeni ortamlardan birçok mesaj alırlar. Ayrıca televizyonda sinemada gazetede okudukları ve duydukları reklamlardan daha fazla haberdar olurlar. Çocuklar bütün bu yeni bilgilere anlam kazandırmak için sizin yardımınıza ihtiyaç duyacaklardır.

10 Örnek bir dinleme becerisi dikkatinizi vermekten, çocuğunuzun konuşmasını bölmeden dinlemekten ve doğru anladığınızdan emin olmak için tekrar ettirmekten oluşur. Birisi çocuğunuza sizin izin vermediğiniz alanlarda bisiklete binmesini ya da sınavdan kopya çekmesini teklif etmesi gibi açıklanması zor durumlarda çocuğunuza hayır diyebilmeyi öğretmeniz gerekebilir. 9 ile 11 yaş arasındayken Çocuklar bu yaş aralığında gerçeklere dayanan bilgiyle ve işlerin nasıl yürüdüğüyle daha çok ilgili olmaya başlarlar. Arkadaşlarının görüşlerine önem verirler ve akranları tarafından kabul edildiklerini hissetmek ihtiyacı duyarlar. Çocuklar arkadaş baskısına direnmek için açık bir mesaja, gerçeklere dayanan bilgiye ve güçlü bir motivasyona ihtiyaç duyarlar. Çocuklar ebeveynlerinin davranışlarını taklit ederler. İçki ve sigara içmemesini söyleyen ailesini bunları yaparken gören bir çocuk için onların söylediklerine kulak vermesi oldukça zordur. Çocuğunuzun, aileler için yasal olan davranışlarla çocuklar için uygun ve yasal olan davranışlar arasındaki farkları anlayıp kabul ettiğinde, size içki hazırlayarak ya da bira getirerek içki içmenize dahil olmasına kesinlikle izin vermeyin. Asla çocuğunuzun içkinizi yudumlamasına izin vermeyin. Eğer birisi çocuğunuza alkol ve ya uyuşturucu almasını teklif ederse nasıl cevap vermesi gerektiğini öğretin. hayır teşekkürler, buna dahil olmak istemiyorum Alkol, tütün ve uyuşturucuyla ilgili sorulara cevap verebilmeniz için bunlarla ilgili gerçeklere kendinizi hazırlayın. 12 ile 14 yaş arasındayken Akranlarıyla olan ilişkileri yerine oturduğunu zaman çocuklar, arkadaşlarının uygun davranışlar hakkında ne hissettiklerinden kolayca etkilenirler ve uyuşturucular hakkındaki pek çok şeye maruz kalırlar. Çocuğunuzla kötü nefes, kötü kokan saçlar ve kıyafetler ya da sararmış dişler gibi tütün ve marijuana nın doğrudan olumsuz sonuçları hakkında konuşmanız, uzun dönemdeki sonuçları hakkında konuşmanızdan daha faydalı olacaktır. Bu yaş grubundaki çocukların, kendilerinden daha büyük çocukların uyuşturucu kullandıklarını görmeleri uyuşturucunun zararlı olduğuna dair açıklamalara inanmamalarını sağlar. Bu yaştaki çocuklar kendi benliklerini oluştururlar. Yaşıtlarının etkisine ailelerinin etkisiyle karşı koyarlar bu yüzden aşağıdaki bilgileri öğrenmelerini sağlayın: Alkol ve uyuşturucular onların yanlış kararlar vermelerine neden olur. Okula kabul edilmelerine, askeriye tarafından kabul edilmelerine yada herhangi bir işe girmelerine engel olur. Alkol ve uyuşturucular doğru düşünme ve koordinasyon yeteneklerine zarar verir. Onlara bu konuyla ilgili gerçek örnekler sunun, korunmasız cinsel ilişkinin sonuçları ya da kalıcı sakatlığa yol açan bir trafik kazası geçirmek gibi.

11 Aileler hangi konularda bilinçli olmalıdırlar? Sıklıkla kullanılan uyuşturucular hakkında bilgi sahibi olmak ailelerin çocuklarını güvende ve uyuşturucudan uzak tutmak hakkında onlarla konuşmalarına yardımcı olur. Alkol: Alkol merkezi sinir sistemini ve beyni etkiler. Kullananları gevşetir, rahatlatır, daha sakin hissetmelerini sağlar ya da tam tersi onları daha agresif yapar. Maalesef ki çekingenliklerini azaltır ki bu utanç verici ve ya tehlikeli davranışlar sergilemelerine ortam sağlar. Her yıl 21 yaşının altındaki yaklaşık 5000 kişi yaşları tutmadıkları halde aldıkları alkol yüzünden hayatını kaybediyor. Tütün ve Nikotin: Nikotin, tütünün içindeki ana uyuşturucu, Amerika da bağımlılık yaptığı için en çok kullanılan maddedir. Nikotin yüksek derecede bağımlılık yapar ve hem uyarıcı hem de rahatlatıcı olarak sinir sistemine etki eder. Bu zararlı maddelere maruz kalmanın lenf kanserine, bronşit hastalıklarına, anfizeme, kalp ve damar hastalıklarına, solunum problemlerine ve ani bebek ölümlerine sebep olduğu biliniyor. Ayrıca araştırmalar şunu gösteriyor ki sigara içen bir genç, hiç denemediği halde 14 kez marijuana içmiş kadar etkileniyor. Marijuana: Günümüzde marijuana geçmişte olduğundan daha güçlü. Tedavideki bir çok genç ilk teşhiste diğer uyuşturucuların toplamından daha çok marijuana bağımlısı çıkıyor. Marijuana içmek beyindeki pek çok değişikliğin öncüsü tıpkı alkol, uyuşturucu ve sigarada olduğu gibi. Kişinin atikliğini, konsantrasyonunu, algısını, koordinasyonunu, reakisyon süresini, güvenli bir şekilde araba kullanması ve diğer görevleri için gerekli olan becerilerini etkiliyor. Marijuana ayrıca kötü notların, kopuk arkadaşlıkların, aile problemlerinin, polis ile başının belaya girmesinin de öncüsü. Kokain: Burnundan çekmek, enjekte etmek ya da sigara halinde içmek kokain almanın yollarındandır. Marijuana nın solunulmasına, enjekte edilmesine ya da sigara olarak içilmesine aldırmaksızın sağlık riskleri vardır. Bu riskler, burun kemiğinin çökmesini, paranoyayı, saldırıyı, endişeyi, kasılma nöbetlerini ve kalp durmalarını içerir. Alkol ile birlikte alınırsa ani ölüm riski daha çok artar. Eroin: Günümüzde eroin o kadar saf halde bulunuyor ki kullananlar enjekte ederek, sigara gibi içerek ya da burundan çekerek kullanabiliyorlar bu da 18 altı kullanan kişi sayısının artmasına sebep oluyor. Hangi şekilde kullanılırsa kullanılsın eroin vücuda ağır şekilde zarar veriyor. Eroinin kötüye kullanımı aşırı dozdan ölüme, çocuk düşürmeye, karaciğer hastalıklarına, damar yollarının zarar görmesine, HIV/AIDS ve hepatit virüslerinin görülmesine yol açıyor. Uçucu Madde: Uçucu maddeler evimizde yaygın bulunan ve kötüye kullanan çocuklar arasında çok popüler ve ölümcül maddelerdir. Uçucu maddelerin kötüye kullanımı ilk kullanımda ölüme yol açabilir. Yapılan bir araştırmaya göre yaklaşık her 6 çocuktan 1 tanesi, 8.sınıfta uçucu madde kullanabiliyor. Yine aynı araştırma da uçucu maddelerin ergenlik çağındaki çocuklar arasında da popüler olduğunu gösteriyor. Gençler uçucu maddeleri metal kutulardan koklayarak, aerosolleri ağız veya burunlarına sıkarak, uçucu maddeyi kağıt ya da plastik bir torbaya sarıp koklayarak, bez yardımıyla soluyarak ya da azotla doldurulmuş balonlardan soluyarak kullanıyorlar. İşitme kaybı, beyin hasarı, kandaki oksijenin tükenmesi, kol ve bacak spazmları ve depresyon bu maddelerin solunması sonucu ortaya çıkan hastalıklardandır.

12 Diğer Uyuşturucu Maddeler: Bu maddeler gençler tarafından gece kulüplerinde, dans kulüplerinde ve barlarda kullanılıyor. Ekstazi,ketamine,methanfetamin, LSD bilinen türlerinden bir kaçıdır. Bu uyuşturucuların kullanımını zayıflamış hafıza gibi çeşitli davranışsal ve idraksal sorunlara sebep olabilir. Görülen bazı fiziksel etkiler şunlardır: göz bebeklerinde büyüme, yüksek ateş, kalp ritminde ve tansiyonda yükselme, terleme, iştah kaybı, ağız kuruluğu, titreme. Ağrı Kesiciler: Ağrı kesiciler reçeteli olarak ya da reçetesiz olarak ağrıları geçirmek için satılır. Ağrı kesicilerin yüksek dozda ve ya alkol gibi diğer maddelerle birlikte alınması gibi kötüye kullanımında bazı tehlikeler ortaya çıkabilir. Ağrı kesicilerin kötüye kullanımı sonucu kısa vadede uyku sersemliği, konsantre olamama, uyuşukluk, enerji eksikliği, gözbebeklerinin tahribi, boyun ve yüzde kızarmalar, kabızlık, mide bulantısı, kusma ve en belirgin olan solunum depresyonu görülebilir. Eğer bir genç ağrı kesicileri belirli bir periyot içerisinde almaya başlarsa, kişi bu ilacın bağımlısı olur ve ilacı almayı bırakırsa yoksunluk belirtileri görülmeye başlanır. Bağımlılık kişinin daha fazla ilaç ya da farklı özellikteki ilaçları alarak aynı haz duygusunu üretmesini istemesine sebep olur. Yüksek dozda ağrı kesici alındığı nasıl anlaşılır? Gözbebeklerinde küçülme, soğuk ve nemli cilt, sersemlik, kasılma, şiddetli uyku hali, yavaş ve sıkıntılı solunum gibi bir takım fiziksel belirtiler gösterir. Gençler ağrı kesicileri kötüye mi kullanıyor? OxyContin ve Vicodin gibi ağrı kesiciler gençler tarafından en çok kötüye kullanılan ilaçlar arasında. Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada liseye giden her 10 gençten 1 tanesi Vicodin i, %5 ten fazlası ise OxyContin i kötüye kullanıyor. Ağrı kesiciler yaş arası gençlerde en çok kötüye kullanılan reçeteli ilaçlardır. Bunların ardından uyarıcılar, yatıştırıcılar ve sakinleştiriciler geliyor. Gençlerin 5 te 2 si arkadaşlarının reçeteli ağrı kesicileri kötüye kullandığını, 10 da 3 ü ise reçeteli uyarıcıları kötüye kullandığını bildirdi. Reçeteli ilaçlarının kötüye kullanımını önlemek Evinizi düşünün. Hangi reçeteli ve reçetesiz ilaçlara sahipsiniz? Onları nerede saklıyorsunuz? Eğer bir tanesi kaybolsa bundan haberiniz olur mu? İşte size çocuğunuzu ilaçlardan uzak tutmanıza yardımcı olacak ve ilaçlara erişilmesini engelleyecek birkaç ipucu 1. Evdeki ilaçlarınızı koruma altına alın: İlaçların sayılarını gözlemleyin ve erişimini kontrol edin. Şişelerin veya ilaç kutularını içerisinde kaç tane hap olduğunu not alın ve yeniden alımında takibi bırakmayın. Bu çocuğunuz ve aileniz için olduğu kadar sizin ilaçlarınız içinde geçerlidir. Eğer çocuğunuz reçeteli bir ilaç kullanıyorsa ilaç tedavisini, aldığı dozajları ve yeniden alımını takip edin. 2. İlaçları paylaşmaması ve doktorun tavsiye ettiği dozajı kullanması gibi ilaç kullanımına dair bir takım kurallar belirleyin: Çocuğunuzun bir doktor tarafından tavsiye edilen reçeteli ilacı kullandığından emin olun. Buna uygun dozu kullanmak ve doktor tavsiyesi olmadan diğer ilaçları kullanmamakta dahildir. Eğer bir ilacı nasıl kullanacağınıza dair sorularınız varsa lütfen aile hekiminize ya da bir eczacıya danışınız. 3. Kendi ilaçlarınızı kullanırken de bu kuralları izleyerek çocuğunuza iyi bir örnek olun: İyi bir örnek olduğunuzdan emin olmak için kendi davranışlarınızı inceleyin. Çocuklarınızla ilaçlarınızı paylaşarak ilaçlarınızı kötüye kullanırsanız çocuğunuz bunu fark edebilir. İlaçlarınızı paylaşmaktan kaçının ve doktorunuzun tavsiyesine uyun.

SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN

SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN tmmob makina mühendisleri odası istanbul şubesi 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN SAĞLIKLI SAĞLIKLI ve ve GÜVENLİ YAŞAM GÜVENLİ YAŞAM tmmob makina mühendisleri odası

Detaylı

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ www.aileavukatligi.org AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen TR10/12/SKA/0100 referans

Detaylı

BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR?

BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR? BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR? Nörolojik rahatsızlığı olan kişilerin ihtiyaçlarını ve bu kişilerin bakımıyla ilgilenirken kendinize en iyi şekilde

Detaylı

MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!!!

MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!!! KASTAMONU REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ 2013 MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!!! Başlarken İÇİNDEKİLER Gençlik ve Bağımlılık 2 Uyuşturucu Madde Bağımlılığı 2 Madde Bağımlılığı 2 Madde Kullanımında Risk Oluşturan

Detaylı

BOŞANMA, EBEVEYN ve ÇOCUK

BOŞANMA, EBEVEYN ve ÇOCUK T.C. LÜLEBURGAZ KAYMAKAMLIĞI LÜLEBURGAZ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BOŞANMA, EBEVEYN ve ÇOCUK E-kitap formatı, Hukuk Sokağı tarafından hazırlanmıştır. Koordinatör Birsen KARAEL Rehberlik ve Araştırma Merkezi

Detaylı

Kimse yarınki şafağın öyküsünü bilmez. Ashanti (Afrika) Atasözü

Kimse yarınki şafağın öyküsünü bilmez. Ashanti (Afrika) Atasözü Zaman Kazanmak 2 ZAMAN KAZANMAK KANSERLİ İNSANLAR İÇİN DESTEK Bu Kitap siz kanserli insanlar için yazılmıştır. Bu sorunda siz neredesiniz? Kanser olduğunuzu daha yeni öğrenmiş olabilirsiniz. Ya da tedavi

Detaylı

NHS Camden NHS Islington. Stres ve endişe. Kişisel gelişim kılavuzunuz. Stress and Worry Your Self Help Guide - Turkish

NHS Camden NHS Islington. Stres ve endişe. Kişisel gelişim kılavuzunuz. Stress and Worry Your Self Help Guide - Turkish NHS Camden NHS Islington Stres ve endişe Kişisel gelişim kılavuzunuz Stress and Worry Your Self Help Guide - Turkish İçindekiler 01 Başlangıç 02 Stres ve endişe nedir? 06 Stres ve endişe günlüğü 08 Stres

Detaylı

40 Çocuğunuzun Okul Başarısını Nasıl Engelleriz? 4 2 Tarihten Bir Kesit 44 Şiir. 3 8 Hatalarımızdan Değil Başarılarımızdan Öğreniyoruz.

40 Çocuğunuzun Okul Başarısını Nasıl Engelleriz? 4 2 Tarihten Bir Kesit 44 Şiir. 3 8 Hatalarımızdan Değil Başarılarımızdan Öğreniyoruz. t,/j',... f~- - IHIAS KOLEJI BIREYSEL GELIŞIM ve EGiTiM DERGiSi OCAK- 2012 IÇINDEKILER güvenli internet kullanımı 1 RNEK ŞAHSIYET OLABiLMEK BABALAR VE ÇOCUKLAR ÇALlŞMAYI SEVMEK VEÇABALAMAK IMTIYAZ SAHIBI

Detaylı

İlk Yardım. aep. www. www. gov.tr. Yusuf Fikret UMUR. İlk Yardım. Parayla Satılmaz. Yusuf Fikret UMUR

İlk Yardım. aep. www. www. gov.tr. Yusuf Fikret UMUR. İlk Yardım. Parayla Satılmaz. Yusuf Fikret UMUR Yusuf Fikret UMUR Parayla Satılmaz. Yusuf Fikret UMUR www aep gov.tr www agoivl.etr Yusuf Fikret Umur Proje T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmeleri Genel Müdürlüğü Proje İzleme

Detaylı

KENDİNE ZARAR VERME DAVRANIŞI

KENDİNE ZARAR VERME DAVRANIŞI KENDİNE ZARAR VERME DAVRANIŞI Tanım: Kendine zarar verme davranışı, yaşamını sonlandırma amacı olmaksızın kişinin bilinçli bir şekilde kendi beden dokularına zarar vermesi olarak tanımlanmıştır. Kendine

Detaylı

NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI

NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI 3 NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI 4 Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar Mutlu Yarınlar Projesi kapsamında verilen kişisel gelişim, iş arama becerilerinin geliştirilmesi

Detaylı

Bir yakınına yardım etmek isteyen herkese yönelik bir öneri. Alkol, ilaçlar, tütün, yasa dışı uyuşturucular, bağımlılık

Bir yakınına yardım etmek isteyen herkese yönelik bir öneri. Alkol, ilaçlar, tütün, yasa dışı uyuşturucular, bağımlılık Bir yakınına yardım etmek isteyen herkese yönelik bir öneri Alkol, ilaçlar, tütün, yasa dışı uyuşturucular, bağımlılık 2 Bir yakınına yardım 3 etmek isteyen herkese yönelik bir öneri Alkol, ilaçlar, tütün,

Detaylı

Çocuklarda Yas An ne Ba ba El Ki ta bı

Çocuklarda Yas An ne Ba ba El Ki ta bı Çocuklarda Yas An ne Ba ba El Ki ta bı Çocuklarda Yas An ne Ba ba El Ki ta bı 1. Yas nedir? Çocuklar da büyükler gibi çeşitli türden kayıplar yaşayabilirler. Anneleri, babaları, kardeşleri ölebilir ya

Detaylı

GÜVENLI INTERNET KULLANIM KITAPCIGI

GÜVENLI INTERNET KULLANIM KITAPCIGI GÜVENLI INTERNET KULLANIM KITAPCIGI İçindekiler İnternetin Güvenli Dünyası 6-31 Sanal Dünya Gerçek Adalet 32-47 Bağlanmak ya da Bağlanmamak 48-61 Kaynakça 62 4 Önsöz Önce güvenlik İnternet tartışmasız

Detaylı

AVRUPA DENİZDE KAZALARIN ÖNLENMESİ VE BALIKÇILARIN GÜVENLİĞİ EL KİTABI

AVRUPA DENİZDE KAZALARIN ÖNLENMESİ VE BALIKÇILARIN GÜVENLİĞİ EL KİTABI AVRUPA DENİZDE KAZALARIN ÖNLENMESİ VE BALIKÇILARIN GÜVENLİĞİ EL KİTABI ETF Deniz balıkçılığı sektörünün sosyal paydaşlarının girişimi, AB nin ortak finansmanıyla / Eylül 2008 Bu el kitabı :... e aittir

Detaylı

Klinik Psikolog Şebnem Orhan PSİ Çocuk ve Aile Merkezi Klinik Psikolog www.psicocukaile.com

Klinik Psikolog Şebnem Orhan PSİ Çocuk ve Aile Merkezi Klinik Psikolog www.psicocukaile.com Klinik Psikolog Şebnem Orhan PSİ Çocuk ve Aile Merkezi Klinik Psikolog www.psicocukaile.com Erken Çocukluk Döneminde Anne Baba Ayrılığı ve Boşanma 31.12.2009 Çocuğun zihinsel ve duygusal gelişiminde ilk

Detaylı

Deprem Eğitimi El Kitabı

Deprem Eğitimi El Kitabı Deprem Eğitimi El Kitabı İletİşİm Hayattır, Geleceğİmİzİ Bİrlİkte Kurtaralım Projesine Katkılarından Dolayı Türkiye Vodafone Vakfı na Teşekkür Ederiz. AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİ AKUT KİTAPLIĞI YAYIN NO:4

Detaylı

BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE TEMEL BİLGİLER

BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE TEMEL BİLGİLER BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE TEMEL BİLGİLER 1. Tedaviye ilişkin genel bilgiler 2. Görüşme teknikleri 3. Değişim süreci ve değişim evreleri 4. Önemlilik, kendine güvenme ve isteklilik 5. Alkol dışı madde kullananlarda

Detaylı

Yaz Bakımları İYİ YAŞAMANIN 8 YOLU. Forma girmenin 14 kısa yolu. ayşe arman ÜRÜN ÖNERİSİ

Yaz Bakımları İYİ YAŞAMANIN 8 YOLU. Forma girmenin 14 kısa yolu. ayşe arman ÜRÜN ÖNERİSİ www.pharmetic.org YIL 4 / SAYI 17 / YAZ 2013 RÖPORTAJ: ayşe arman 110 UZMAN ÜRÜN ÖNERİSİ İYİ YAŞAMANIN 8 YOLU Forma girmenin 14 kısa yolu GÖRÜŞÜ Ecz. Canan Eriş Ecz. Meltem Akbay Ecz. Nilüfer Kurt Tepe

Detaylı

Tip1 diyabet TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES

Tip1 diyabet TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES 03 MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ Tip1 diyabet Diyabet insülinin

Detaylı

PDR günlüğü. Geleceğin Meslekleri. Renkler Psikolojimizi Nasıl Etkiler? Çocuklarda Cinsel Eğitim. Kendimizi Tanıyor muyuz? Dil Konuşma Bozuklukları

PDR günlüğü. Geleceğin Meslekleri. Renkler Psikolojimizi Nasıl Etkiler? Çocuklarda Cinsel Eğitim. Kendimizi Tanıyor muyuz? Dil Konuşma Bozuklukları PDR günlüğü Güncel Eğitim Aktüalite Dergisi Cilt 1 Sayı:3 Renkler Psikolojimizi Nasıl Etkiler? Kendimizi Tanıyor muyuz? Etkili Bir Öğretim İnsanlar Neden Değişik Dillerde Konuşurlar? İçin Öneriler Anne!

Detaylı

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 İçindekiler 4-Tatilde Ağır ve Dengesiz Beslenmeden Kaçının 5-Çocuğunuzla Sağlıklı Bir Tatil İçin Önemli İpuçları 6-Havuz Suyu Vajinal Mantar Enfeksiyonuna Yol Açıyor

Detaylı

Esra-www.cepforum.com. Kevin Hogan 8 Dakikada Nasıl Evet Dedirtirsiniz. İstediğiniz kişiye 8 dakikada. nasıl. EVET dedirtirsiniz?

Esra-www.cepforum.com. Kevin Hogan 8 Dakikada Nasıl Evet Dedirtirsiniz. İstediğiniz kişiye 8 dakikada. nasıl. EVET dedirtirsiniz? Esra-www.cepforum.com Kevin Hogan 8 Dakikada Nasıl Evet Dedirtirsiniz İstediğiniz kişiye 8 dakikada nasıl EVET dedirtirsiniz? Içindekiler Yazar Hakkında Giriş 1 Diğerlerini Değişime İkna Etmek 13 2 İlk

Detaylı

Eğitim Yolu Rehberi. Eğitim Yolu Rehberi Anne-Babalar için El Kitabı. Anne-Babalar için El Kitabı

Eğitim Yolu Rehberi. Eğitim Yolu Rehberi Anne-Babalar için El Kitabı. Anne-Babalar için El Kitabı Eğitim Yolu Rehberi. Anne-Babalar için El Kitabı Bu Eğitim Yolu Rehberi Early Excellence ve Önyargılara bilinçli yaklaşan bir Eğitim ve Öğrenim temelinde hazırlanmıştır. Eğitim Yolu Rehberi Anne-babaları

Detaylı

Şimdi doğayla kucaklaşma zamanı. Aromaterapi ve sağlık. Ayşe Tolga ile annelik ve güzellik üzerine

Şimdi doğayla kucaklaşma zamanı. Aromaterapi ve sağlık. Ayşe Tolga ile annelik ve güzellik üzerine Mayıs 2014 Sayı: 37 Y a ş a r H o l d i n g G ı d a v e İ ç e c e k G r u b u y a y ı n ı d ı r. P a r a i l e s a t ı l a m a z. Çocuk gelişiminde anne-babanın rol dağılımı nasıl olmalı? Aromaterapi ve

Detaylı

BİR YENI YETMENIN ANNESİ VEYA BABASI OLMAK

BİR YENI YETMENIN ANNESİ VEYA BABASI OLMAK BİR YENI YETMENIN ANNESİ VEYA BABASI OLMAK BUNU BERABERCE KONUŞSAK Bu kitapçik yeni yetme çocukları olan ailelerin dikkatinedir 2 ILETIŞIM SINIRLAR / KURALLAR UYUŞTURUCU / KANABIS ALKOL TÜTÜN EKRAN / BILGISAYAR

Detaylı

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI KKTC MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM SINIF 3 KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI Yazı ve Araştırma Kurulu: Seyide Akgünlü Duygu Server Zülal Düzgün Ayşegül Bükük Bu kitap;

Detaylı

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Moving on up Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Kendi evinizde yaşama kılavuzu Moving on up Íçindekiler Eaves Başkanından Mesaj 5 1. Noktalı bölümün imzalanması 6 2. En baştan doğrusunu

Detaylı

Depresyon ve düşük ruhsal durum

Depresyon ve düşük ruhsal durum Depresyon ve düşük ruhsal durum Kişisel gelişim kılavuzunuz Depression and Low Mood Your Self Help Guide - Turkish İçerik 01 Bu kitapçık bana nasıl yardımcı olabilir? 02 Yapılan araştırmalar bize depresyon

Detaylı