Actimo nun Çalışma İlkeleri Actimo nun Etkileri Actimo Altıgen Suyu nedir ve Faydaları nelerdir? Mine-Q ve Super Cube karşılaştırma

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Actimo nun Çalışma İlkeleri... 29 Actimo nun Etkileri... 30 Actimo Altıgen Suyu nedir ve Faydaları nelerdir?... 31 Mine-Q ve Super Cube karşılaştırma"

Transkript

1

2 İçindekiler Doğa Bize Ne Anlatıyor?... 1 Suyun Kerameti... 2 Su Sağlık Ve Yaşamda Ne Gibi Önemli Bir Rol Oynar?... 3 Suyun insan vücudundaki rolü... 4 İyi su olmadan sağlıklı kalamazsınız... 5 Yeniden canlanın... 6 Yaşlanma nedir?... 7 Kendimizi yaşlanmaktan ve hastalıklardan nasıl koruruz?... 8 Altıgen Su Nedir?... 9 NMR ile su kümelerinin boyutunu nasıl çıkarabiliriz? İnsan hücrelerinde Su Kanalı' bulunduğu biliyor muydunuz? Zardan hangi su daha kolay geçer? İyon Kanalı Nedir? Aktif Oksijen Nedir? ORP Nedir? Biyomembran Hasarı Nedir? Suyun Hücre Çekirdeği ve DNA Üzerindeki Rolü Nedir? Oksijenli Su İçmek Sağlık İçin Neden Faydalı? Minerallerin İnsan Vücudundaki Rolü Nedir? Su İçerek Hastalıkların Tedavi Edildiği Doğru Mu? Sağlığımızı nasıl koruyabiliriz? Sağlığınız için iyi olan su hangisi? Actimo nun Teknik Spesifikasyonları ve Özellikleri... 28

3 Actimo nun Çalışma İlkeleri Actimo nun Etkileri Actimo Altıgen Suyu nedir ve Faydaları nelerdir? Mine-Q ve Super Cube karşılaştırma testi sonuçları T 2 gevşeme sürelerinin ölçümünden elde edilen 17 O- NMR hat genişlikleri Çözünmüş Oksijen İçeriği İletkenlik Kalsiyum İyon İçeriği (Ca 2+ ) ph değerleri (Alkalilik) Sertlik Super Cube Kimyasal Analizi Mine-Q Kimyasal Analizi Actimo Etkilerini gösteren çeşitli testlerin sonuçları Yeşil Çayın Filtre Etkisi Beyaz Pirinç Yıkama Etkileri Eritrosit Testleri (Kırmızı Kan Hücreleri) PTT (Nabız Geçiş Süresi) Ölçüm Sonuçları Patent (ABD) Patentler (Diğer ülkeler) Sertifikalar Altıgen Su Hakkında Makaleler Altıgen Su Hakkında Yayınlar LA(ABD) de Wave-Q Reklamı Çin de Actimo Reklamı... 57

4 Doğa Bize Ne Anlatıyor? Geri dönüşüm İnsanlar da dahil hayvanlar yer ve nefes alır, bu şekilde yaşamak için gerekli enerjiyi üretirler. Enerji şu şekildeki oksitlenme süreci ile üretilir: Besin + Oksijen Karbondioksit + Su + Enerji (C 6 H 12 O O 6 CO + 6 H 2 2 2O + 38 ATP) Diğer taraftan bitkiler karbondioksit ve suyu alarak güneş enerjisi ile fotosentez yoluyla şu şekilde besin ve oksijen üretirler: Karbondioksit + Su + Güneş Işığı Besin + Oksijen (6 CO H 2 O + Işık C 6 H 12 O O 2 ) Doğa bitkileri ve hayvanları birbirini tamamlayan bir ilişki içerisinde yaşayacak şekilde tasarlamıştır. Bitkiler hayvanlar için besin ve oksijen üretirken, hayvanlar da bitkiler için karbondioksit ve su üretir. Günümüzde insan tarafından ağaç kesimi, hava kirliliği gibi yollarla tahrip edilen doğa insanlar için artık yeterince enerji üretmemektedir. İnsanlar yeterli oksijen olmadan fazla besini tam olarak yakamaz ve bu da vücutta asidik atıkların birikimine ve nihayetinde vücuttan uygun şekilde atılmaması halinde hastalıklara neden olur. Doğayla uyum içinde yaşamalıyız.

5 Suyun Kerameti Su Hayattır En iyi doktor sudur diyen Yunan filozof Pindaros un izinden giden birçok bilim insanı suyun iyileştirici gücü üzerinde birçok araştırma yapmış ve suyun tıbbi faydalarını kanıtlamışlardır. Ulusal Sağlık Enstitüsü nden (ABD) Dr. Hoyt S. Makatee çağın hastalıklarının yaklaşık 1/3 ünün su dengesizliğinden kaynaklandığını söylemektedir. Bilimdeki gelişmeler sayesinde su hakkındaki birçok bilinmeyen ortadan kaldırılmış olsa da, su hala modern bilimle bile çözülemeyen birçok bilmeceye sahip maddelerden biridir. Ancak kimsenin suyun insanoğlu da dahil olmak üzere tüm yaşamın kaynağı olduğu ve sağlığımızı korumak için mutlak bir rol oynadığı konusunda en ufak şüphesi yok. Su İnsanoğlu ve Diğer Tüm Yaşam Biçimlerinin Kaynağıdır Hem dünya yüzeyinin hem de insan vücudunun %70 i sudan oluşur. Su insanoğlunun ve diğer yaşam biçimlerinin kaynağıdır. Küçük bir göldeki bir balığın yaşamaya devam edebilmesi ve tarlalarda adı bile bilinmeyen birçok küçük bitkinin güzel çiçekler açabilmesi suyun eseridir. Su ormanlar yaratır ve ağaçların lezzetli meyveler vermesine yardım eder. Bu nedenle insanoğlunun yaşamını hastalıksız olarak geçirme hayalini gerçekleştirebilecek tek şey sudur.

6

7 Su Sağlık Ve Yaşamda Ne Gibi Önemli Bir Rol Oynar? Embriyo, %97 Su Bebek, %80 Su Gençler, %70 Su Yaşlılar, %50 Su Su insan embriyosunun %97 sini, bebeklerin %80 ini, 20 li yaşların ortalarındaki gençlerin %70 ini ve yaşlıların %50 sini oluşturur. Su insan embriyosunun %97 sini, bebeklerin %80 ini, 20 li yaşların ortalarındaki gençlerin %70 ini ve yaşlıların %50 sini oluşturur. Bu nedenle suyun sağlık ve yaşamda ne kadar büyük bir rol oynadığı hakkında ne söylense azdır. İnsan hastalıkları suyun insan vücudunu oluşturma rolü ile yakından ilişkilidir. İyi su hücrelerin biyolojik aktivitesinin korunmasına yardımcı olur ve böylelikle sağlıklı bir yaşam sunarken, kötü su sağlığınızı etkileyecektir.

8 Suyun insan vücudundaki rolü İnsan vücudunun ağırlık olarak %70 i sudan oluşur. Şekilde gösterildiği gibi su vücudun her noktasına dağılır. Su vücuttaki hücreleri birbirinden ayırır. Su olmadan hücreler birbirine yapışır ve canlılıklarını kaybederler. Kanın büyük kısmı (%83) sudan oluşur; su besinlerin, oksijenin, karbondioksitin ve kalsiyum iyonları gibi elektrolitlerin taşınmasında önemli bir rol oynar. Su minerallerin de yardımıyla insan vücudundaki asidik atıkları vücuttan atar. Su doğal enerjiyi absorbe eder ve insan hücrelerini, dokularını ve organizmalarını harekete geçirir. Su sıcaklığı, ph değerini ve kan basıncını kontrol ederek metabolizmayı da düzenler.

9 İyi su olmadan sağlıklı kalamazsınız Her şeyden önce en önemli savımız şudur: su olmadan yaşayamaz ve sağlıklı kalamazsınız. Sık sık susamak diyabet gibi bir takım hastalıkların belirtisidir ve vücutta su eksikliği nedeniyle hastalık başlar. Gelin birlikte hastalık kelimesinin İngilizce deki karşılığı olan disease sözcüğünü inceleyelim. Disease (hastalık), dis (yok) ve ease (rahatlık, huzur) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir. Diğer bir deyişle, disease yani hastalık rahatsızlık halidir. Vücudumuzda su eksildiği zaman kendimizi acıkmış hissederiz. Tam olarak aynı rahatsızlık hali, su eksikliği olduğunda ortaya çıkan susamaktır. Vücudumuzdaki su içme işlevi sadece susuzlukla değil aynı zamanda yaşam metabolizması, sağlık, hastalık ve yaşlanma süreci ile de ilgilidir. Bu nedenle su içerek sadece susuzluğunuzu gidermezsiniz, bu aynı zamanda metabolizmamızı, sağlığımızı, hastalıkları ve yaşlanmayı etkileyen önemli bir eylemdir. Aynı zamanda, hemen herkeste görülebilecek stres de vücudun su rezervini kurutur. Su eksikliği strese yol açar ve çok kötü bir döngüyü başlatır. Çok iyi yeseniz ve düzenli olarak egzersiz yapsanız bile, hastalığı önlemek için iyi kalitede su bulmanız ve içmeniz gerekir.

10 Yeniden canlanın Tüm vücut hücreleri sudan oluşur. Vücudun neden %70 ten fazlasının diğer elementler yerine sudan meydana geldiğinin bilincinde olmamız gerekir. Ayrıca kan da hücrelerle aynıdır, zira kanın %83 ü sudur. Aşağıdaki bilgilere bir göz atalım. Su içtikten sadece bir dakika sonra su kana karışır ve 5 dakika sonra beyin hücrelerine ulaşır. Vücudumuzun (yaşamın) temel unsuru vücut hücreleri ve kan hücreleridir (kırmızı ve beyaz hücreler ve kan sıvısı). Bu nedenle hücrelerin ve kanın büyük bir kısmını oluşturan su temel yaşam unsurumuz (faktörümüz) olmalıdır. Diğer bir deyişle, bu hücreler virüsler veya anormal maddelerle kirlendiğinde, vücudumuz bir takım semptomlara (hastalıklara) ve yaşlanma sürecine neden olur. Günümüzde suyun hücreleri oluşturan temel unsur olduğunu ve bu nedenle vücut hücrelerinin (aynı zamanda kanın) sağlığının içme suyu kalitesine bağlı olduğunu biliyoruz. Son olarak, içme suyu seçiminin sağlığımız için kesinlikle en önemli faktör olduğuna inanıyoruz.

11 Yaşlanma nedir? Yaşlanma organizmada zaman içinde meydana gelen değişimlerdir. Yaşlanma çok boyutlu bir fiziksel, psikolojik ve sosyal değişim sürecidir. Yaşlanmanın bazı boyutları zaman içinde gelişir ve genişlerken bazıları ise geriler. Örneğin tepki süresi yaşa bağlı olarak yavaşlayabilirken, dünyada olup bitenler hakkında bilgi ve irfan sahibi olma boyutu gelişebilir. Yaşlanma tüm insan toplumlarının, meydana gelen biyolojik değişimlerini ve bunun yanında kültürel ve toplumsal geleneklerini de yansıtan önemli bir bileşenidir. Yaşlanmanın su kaybı süreci ile bağlantılı olduğu görülmektedir. Su yeni doğan bebeklerde toplam vücut ağırlığının %80 ini oluştururken, bu oran kişi yaşlandıkça kademeli olarak düşer. 24 yaşında bir gencin vücudunun %70 i sudan meydana gelirken, 70 yaşında bir kişinin vücudundaki su miktarı %45-50 den fazla değildir. İlginç olan, başta kalsiyum iyonları olmak üzere vücuttaki mineraller de yaşlandıkça su kaybıyla birlikte azalır. MRI araştırması yapısal su seviyesinin orta yaştan sonra düştüğünü göstermektedir. Yapısal su seviyesindeki düşüş suyun hücreleri koruma kabiliyetinde de düşüşe neden olur, böylece kanser hücrelerinin kolaylıkla gelişebileceği bir ortam ortaya çıkar. Bu nedenle, kompakt yapılı su içme kanser veya diyabet gibi yetişkinlikte ortaya çıkan hastalıkları önlemek için kestirme bir yol olarak nitelendirilebilir.

12 Kendimizi yaşlanmaktan ve hastalıklardan nasıl koruruz? Yaşam hücre seviyesinde yaşam olayını kontrol eden bir kase sudur. Su, hücre çekirdeği ve hücre zarı arasında oluşturduğu bağ zinciri ile hücreleri bir arada tutan geniş bir ağ oluşturur. Hastalık ve yaşlılığın nedeni yapılandırılmış suyun hücreden dışarı filtre edilmesi ve arkasından vücudun kuruyup küçülmesidir. Genç insanlar büyürken, vücut hücreleri ve kanları temiz ve sağlıklıdır, çünkü hücreleri taze yapılandırılmış su ile doludur. Ancak, yaşlanmaya yol açan aşamalı süreçler organ, doku, hücre, alt hücre ve moleküler düzeylerde organizasyon kaybı ve su kaybı ile karakterize edilir. Dahası, çeşitli işlev kayıpları, hastalıklar ve yaşlanma süreci ile karşı karşıya kalırız. Neyse ki artık sorunlarımız için bir çözüm var; vücudumuzu Altıgen Su adı verilen yeni yaşam suyu ile yeniden doldurarak hasar görmüş hücrelerimizi yeniden canlandırabiliriz.

13 Altıgen Su Nedir? Doğrusunu söylemek gerekirse sıvı haldeki su, bir su molekülü olan H 2 O değildir. Bu su normal olarak su molekülleri arasında hidrojen bağlanması yoluyla oluşan su kümesi olarak bulunur ve resmi olarak (H 2 O) n olarak ifade edilir; burada n su moleküllerinin sayısını temsil eder. n < 5 olduğunda su buhar haldedir ve n 5 olduğunda sıvı haldedir. n = 6 olan su altıgen su olarak adlandırılır. İnsan vücudundaki su sabit sıcaklıkta %62 altıgen, %24 beşgen (n = 5) ve %14 diğer kümelerden (n > 7) meydana gelir. Mikro-kümelenmiş su teorisi ilk olarak 1964 yılında Koreli Dr. Mu Shik Jhon ve Amerikalı Dr. Eyring tarafından ortaya atılmıştır. Daha sonra 1970 lerde Dr. Mu Shik Jhon yeni altıgen su teorisini yayınlamıştır. Yaklaşık 200'den fazla su ile ilgili makaleden ilk altıgen su teorisini geliştirdi. Altıgen su termodinamik olarak beşgen sudan daha stabildir. Sıcaklık ne kadar düşükse, daha fazla altıgen su bulunur. Su soğuduğunda, molekülleri yoğunlaşır ve hacim düşer ve ısıl hareketler azalır. Bu,soğutucu su moleküllerinin daha yakın halde bulundukları anlamına gelir. Altıgen su bu şekildedir. Altıgen su gibi kompakt haldeki su insan hücrelerine kolaylıkla nüfuz eder ve metabolizmayı destekler. Sonuç olarak her gün yeterli miktarda vücut sıvısı ile aynı yapıda bulunan altıgen su içersek, cilt ve hücreler nemlenir, atıklar atılır ve hücre ortamı sağlıklı kalır. Bu süreç bütün olarak hastalıklar için önleyici ve tedavi edici

14 etkiler gösterir.

15 NMR ile su kümelerinin boyutunu nasıl çıkarabiliriz? Sıvı haldeki suyun şimdiye kadar geliştirilmiş yüksek teknolojilerle bile doğrudan gözlenmesi mümkün değildir, zira su her zaman çok hızlı hareket eder. Kısa bir süre önce su kümelerinin boyutunu çıkarmak için dolaylı bir yöntem önerilmiştir. Bu 17 O NMR(Nükleer Manyetik Rezonans) yöntemidir. Oksijen doğal hayatta çoğunlukla 16 O dan oluşur; 17 O oranı ise düşüktür. 16 O nükleer bir spin e sahip olmadığı için NMR ile ölçülemez, bu nedenle 17 O ölçülür. NMR atom çekirdeğinin manyetik rezonans durumunun ölçülmesi yöntemidir. Çekirdekte bu olay meydana geldiğinde, enerji daha yüksek seviyede emilebilir. Böylesi yüksek enerji hali zamanla daha düşük bir seviyeye iner ve bu süreç gevşeme olarak adlandırılır. Su kümelerinin aktivitesi hızlandıkça, T 2 (spin-spin gevşeme süresi) de artırılır. Kümeler boyut olarak küçüldüğünde, aktiviteler hızlanır ve böylelikle T 2 artar. Bir NMR sinyalinin yarım yükseklikte çizgi genişliği W 1/2 ile T 2 arasında şu ilişki vardır: W 1/2 = 1/(πT 2 ). Su kümelerinin boyutunu çıkarmak için W 1/2 frekans (Hz) olarak kullanılır. NMR çizgi genişliği ne kadar küçükse, su kümelerinin boyutu da o kadar küçük olur. Diğer bir deyişle küçük su molekülü kümeleri daha hızlı hareket eder ve T 2 gevşeme süresinde artışa ve nihayetinde NMR çizgi genişliğinde azalmaya neden olur. Sağdaki şekilde görüldüğü üzere çizgi genişlikleri Musluk suyu > Brunnen suyu > Altıgen su düzeninde azalır. Bu da altıgen su küme boyutunun üç su arasında en düşük olduğunu göstermektedir.

16 Kimyasal Değişimler (Hz)

17 İnsan hücrelerinde Su Kanalı' bulunduğunu biliyor muydunuz? Hücre zarında Aquaporin adı verilen bir su yolu kanalı bulunur ve su bu kanaldan içeri ve dışarı aktarılır yılında Dr. Peter Agre bir hücre zarı proteinini ayırmada başarılı olmuştur; bir yıl sonra su kanalının varlığı hakkında doğrulama çalışmaları yapılmış ve kabul edilmiştir. Dr. Agre bu çalışması için 2003 yılında Nobel Kimya Ödülü nü almıştır. Aquaporin, su gözeneği anlamına gelir ve tüm bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda bulunur. Gözenek sayesinde içtiğimiz su vücudumuz tarafından emilebilmektedir. Bir hücrenin nem aktarma süreci esnasında başka hiçbir madde molekülü birlikte hareket edemez. Diğer bir deyişle, nem aktarıldığında, sadece şeker molekülleri değil aynı zamanda ph değerini etkileyen hidrojen iyonları da dahil olmak üzere hiçbir iyonun geçmesine izin verilmez. Bu hassas seçicilikle bile aquaporin saniyede yaklaşık 3 milyar su molekülü taşıyabilir. Aquaporin in bu şekilde çalışmasının temelinde yatan neden yapısıdır. Bu protein hücre duvarı üzerinde 2 nm (1 nm=10-9 m) uzunluğunda ve 0.3 nm kalınlığında bir aktarma kanalı oluşturur. Bu boyutlar suyun (H 2 O) kolaylıkla geçmesi için yeterince büyük olmasına rağmen diğer dev moleküllerin geçişi için yeterli büyüklükte değildir.. Yakın geçmişteki bilgisayar simülasyonları aquaporinden geçen su moleküllerinin düz bir hat üzerinde ilerlediğini ve iç duvarının pozitif iyonlara dayanması nedeniyle hidrojen iyonları (H 3 O + ) aktarımının engellendiğini göstermiştir. Kanal işlevindeki bozulmalar sinir sisteminde ve aynı zamanda kalp gibi kaslarda ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

18 Zardan hangi su daha kolay geçer? Aquaporin kanal boyutu nm dir. Sıvı (su) kanal boyutundan daha büyükse, zardan çok zor geçebilir. Basit besin molekülleri o kadar geniştir ki hücrelere aktarılmaları çok zaman alır, ancak altıgen su molekülleri hücreye kolaylıkla giriş ve çıkış yapacak derecede küçüktür. Altıgen su molekülleri bu çok aktif kanal boyunda yoğunlaştığında, daha hızlı hareket eder ve atıkları etkili bir biçimde temizlerler. Unutmayın! Daha fazla altıgen su içmek vücudunuzun içini bile temizleyebilir.

19 İyon Kanalı Nedir? İyon kanalları zar proteini kompleksleridir ve işlevleri biyolojik zarlar boyunca iyonların difüzyonunu kolaylaştırmaktır. Zarlar veya çift fosfolipit katmanları hidrofilik ve yüklü moleküllere karşı hidrofobik, düşük bir dielektrik bariyer oluşturur. Bunlar elektrik yalıtıcılarıdır. İyon kanalları zarın hidrofobik iç yüzeyi boyunca yüksek derecede geçirgen hidrofilik bir yol sağlar. Kanal veya gözenekli yapının düşük dielektrik ortam boyunca yüklü molekül taşınmasının "tepkisini" katalize ettiği söylenmektedir. Katalitik alan, yani orta kanal, açık ya da kapalıdır. Açık kanal adaptasyonu iyonların katalitik alan ile sıkı biçimde bağlı iyonların bulunduğu enzim-substrat kompleksinin geçiş hali ile kıyaslanabilir. Kapalı ve açık durum arasındaki adaptasyonsal değişim, geçidin açılıp kapatılmasına istinaden geçitleme olarak anılır. Kanal geçitlemesi enzimler, modülatörler ve efektörler gibi dış faktörler tarafından kontrol edilir. İyon kanalları geçitleme aktivitelerini hangi kimyasal veya fiziksel modülatörün kontrol ettiğine göre sınıflandırılabilir.

20 Aktif Oksijen Nedir? Normal oksijen atomunda çiftler halinde sekiz elektron bulunur. Oksijen atomunda bir elektron kaçtığında, aktif oksijen adı verilen bir serbest oksijen radikali oluşur. Bu nedenle tek elektrona sahiplerdir. Aktif oksijen çok kararsızdır ve bu nedenle diğer maddelerden elektron alarak kararlı hale geçmeye çalışır. Bazı maddeler elektron kaybettiğinde serbest radikallerle oksitlenir. Aktif oksijenin yaşlanma ile birlikte tüm hastalıkların önünü açmasının nedeni budur. Genellikle Reaktif Oksijen Türleri (ROS) olarak adlandırılan serbest oksijen radikalleri dört türde sınıflandırılır. Kolaylıkla Altıgen Su oluşturabiliriz; bu su alkalindir ve asitli kanı hafif alkalin solüsyonuna dönüşecek şekilde nötralize edebilir ve ayrıca Biyomembran hasarlarını iyileştirmek için Serbest Radikalleri O H + H + 4H 2 O şeklinde yok edebilir. Diğer bir deyişle, doğal madensel altıgen su vücutta optimum ph değerini korumak ve hücre zarlarının (Biyomembran) oksitlenmesini engellemek için sıvıların asidifikasyonunu önleyebilir.

21 ORP Nedir? ORP Oksitlenme-İndirgeme Potansiyeli anlamına gelir. İlk olarak oksitlenme veya indirgenmenin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Gördüğümüz paslanmış demir parçaları veya kahverengiye dönmüş elma dilimi görece yavaş oksitlenme örnekleridir. Ateş ise hızlı oksitlenmeye örnektir. Oksitlenme iki atom arasında elektron alışverişidir. Süreçte elektron kaybeden atom oksitlenir. Elektron kazanan atom ise indirgenir. Yaşlanma bir oksitlenme sürecidir. Herkes yaşlanmayı geciktirmek ister. Yaşlanmanın başlıca nedeni aslında ROS tur. ROS (Reaktif Oksijen Türleri) ile gerçekleşen tüm tepkimelerde oksitlenme ve indirgenme söz konusudur. Yaşlanmanın geciktirilmesi insan hücrelerinin ROS ile oksitlenmemesi ile mümkün olabilir. Bu, hücrelere saldırmadan önce ROS için elektron sağlamakla gerçekleştirilebilir. Buna örnek teşkil edecek bir şey var mı? Evet. C ve E vitaminleri, polifenoller, beta karoten vb. var. Bunlarda kolaylıkla ROS a verebilecekleri birçok elektron bulunur. Ancak, boyutları o kadar büyüktür ki hücre tarafından hızlı emilimleri zordur ve emildikleri zaman da ROS a elektron verdikten sonra kendileri oksitlendikleri için kullanımları kısıtlıdır. Bunun çözümü çok fazla elektron içeren su içmek olabilir. Bu suya indirgenmiş alkalin su adı verilir. Şimdi, tekrar ORP ye dönelim. Elektron verme becerisi indirgeme gücü ile ilgilidir. ORP normal olarak mv cinsinden basit bir platin elektrotu ile ölçülür. ORP ne kadar düşükse, indirgeme gücü o kadar yüksektir. İndirgenen su her zaman negatif ORP gerilimine sahipken, normal su pozitif değerlere sahiptir. Birçok meyve negatif ORP değeri gösterirken bazı meyveler pozitif değer gösterir mv altındaki ORP içme suyu için iyi bir değerdir.

22 Biyomembran Hasarı Nedir? Vücudumuzda dolaşan kan yaşam sıvımızdır. Normal kanın ph değeri 7.4 tir, ancak hayvansal proteinlerin aşırı tüketilmesi veya gerçek ve uzun süreli stres hali nedeniyle asitleşebilir. Kanın asitleşmesi biyomembranın (hücre zarı) asitleşmesine ve dahası asitli atıkların hücrelerde birikmesine ve besinlerin emilimi ve boşaltılması gibi tüm mekanizmaların aksamasına neden olacaktır. Kanın asitleşmesinin başlıca faktörü laktik asittir. Laktik asit miktarı arttıkça, vücut yorulur ve hidrojen iyonları aşağıdaki şekilde artar. Laktik asit Sağlıklı hücre Hasar görmüş hücre Metabolik süreçlerde istisnai bir durumda serbest radikaller baskın bir biçimde üretildiğinde (zararlı Reaktif Oksijen Türleri nedeniyle), fosfolipit ve protein vb. içeren biyomembranlar (örn. hücre zarı, çekirdek zarı, hemosit zarı, kan damarı) saldırıya uğrar ve hasar görür ve dahası küçülerek sertleşir. Sonuç olarak, bu atıklar temizlenemez ve boşaltılamaz ve hücre içinde birikir ve yığılır.

23 Suyun Hücre Çekirdeği ve DNA Üzerindeki Rolü Nedir? Bir protein molekülü ortalama yaklaşık su molekülü ile çevrelenmiştir. Diyagramda görüldüğü gibi üç farklı su katmanı ile çevrelenirler. A, B ve C katmanları sırası ile birinci, ikinci ve üçüncü hidrasyon alanı olarak adlandırılır.mineraller proteine benzer şekilde hidratlaştırılır. Su moleküllerinin devridaim hızları her katmanda farklıdır; sırası ile A için 10-6 s, B için 10-9 s, ve C için A ve B katmanında suyun hareketi kısıtlı ancak C katmanındaki su görece daha serbest hareket eder. Elektrostatik hidrojen bağlanma etkileşimi suyu A katmanında hapseder. Protein, A ve B katmanları tarafından oluşturulan su katmanı sayesinde su içinde kararlı haldedir. Bu su katmanlarının bozulması halinde, protein işlevini doğru biçimde yerine getiremez. DNA ve proteinler, işlevlerini yerine getirebilmek için gerekli yapıları oluşturmak amacıyla belirli bir miktar suya ihtiyaç duyarlar. Aksi takdirde, DNA nın yaşamımızı sürdürmesi için suyun en az %55 i gerekir. Çekirdek ve DNA bölümünü serbest bir şekilde korumak için çekirdek proteinlerinin amino asitleri, su benzeri amino asitler (hidrofilik) genellikle duvar (yüzey) dışında ve suya benzemeyen amino asitler (hidrofobik) çekirdek proteinleri içinde olacak şekilde mantıklı bir düzen içindedirler.

24 Oksijenli Su İçmek Sağlık İçin Neden Faydalı? Nefes almadan yaşayamayız. Solunum, oksijen alma ve aynı anda karbondioksit verme eylemidir. Bu gaz alışverişi akciğerdeki alveoller sayesinde gerçekleştirilir. Alveol sayısının 300 milyon olduğu tahmin edilmekte olup alveoller ile alınan hava hacmi dakikada yaklaşık 4 litredir. Havanın yaklaşık %20 si oksijenden meydana geldiği için, akciğere dakikada 0.8 litre oksijen alınır. Bu oksijen kılcal damarlarda çözünür ve son olarak kana girer. Oksijen vücudun her yerine genel olarak Hb-O 2 nin bir formu olan eritrositte(%97) bulunan hemoglobin tarafından ve çözünmüş oksijen (%3) olarak taşınır. Örneğin, aortta bulunan 100 ml kan 20 ml oksijen içerir. Bunlardan ikincisi sadece 0.3 ml iken ilki 19.7 ml.ye karşılık gelir. Unutmayın! Oksijenin insan vücudunda taşınması kesinlikle hemoglobine bağlıdır. Akciğere daha fazla oksijen girdiğinde, gaz halindeki oksijeni kabul etmek için kan akışı hemen artar. Ancak, aşırı oksijen girdiğinde, kan akışını sağlayan organizmalar bozulur. Bu nedenle, yüksek basınçlı oksijen kullanımına sadece acil durum halinde izin verilir. Havadan daha fazla oksijen alsanız bile, hemoglobin miktarını artırmadan oksijenin tümünü etkili bir biçimde kullanamazsınız, çünkü kanda çözünen oksijen miktarı Henry Yasası ile sınırlanır. Ancak buna alternatif olarak oksijenli su içmeyi koyabiliriz. Suda çözünmüş oksijen, stabil olması nedeniyle aktif oksijenden farklıdır. Suda çözünmüş oksijen karaciğerden değil doğrudan kan damarlarından hücrelere aktarılır. Birçok avantajı vardır; çok fazla içilse bile hiçbir yan etkisi bulunmaz, çok etkili bir oksijen taşınması sağlar ve hazır olarak bulunur. Dr. Zoital oksijenli su içiminin, karaciğerdeki oksijeni nefes almaya kıyasla 6 kat arttırdığını bildirmiştir. Bu nedenle, yeterli miktarda çözünmüş oksijen içeren su sağlık için son derece faydalıdır. Unutmayın, Altıgen suda daha fazla çözünmüş oksijen bulunur.

25 Minerallerin İnsan Vücudundaki Rolü Nedir? Vücut yaşam için her zaman organik ve inorganik minerallere ihtiyaç duyar. Organik mineraller gıdalardan elde edilebilirken, inorganik mineraller taşlardan ve topraktan çıkan sudan elde edilir. Bu doğal bir olaydır. Vücutta bulunan organik mineraller genellikle kemik bileşenleridir ve metabolik yolda koenzim olarak ve enzimproteinleri, hormonlar, vitaminler vb. ile çeşitli fonksiyonlarda kullanılır. Aynı zamanda, inorganik mineraller su içinde alkalin olarak iyonlaşır ve alkalini korumak için kan içinde çözünür ve kan akışını kolaylaştırmak için kanın viskozitesini düzenler ve buna ek olarak kırmızı kan hücresinin elektrik potansiyelini artırarak pıhtılaşmasını ayarlar. İyonik mineraller besinlerin insan hücreleri tarafından emilmesine ve asidik atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bunlar ayrıca su içinde çözülür ve enzimlerle birleşir ve temel iyonlu mineraller yardımıyla metabolik yoldaki tüm kimyasal reaksiyonları tetikleyebilir. Bu nedenle iyonlu mineraller kimyasal reaksiyonların başlatıcıları olarak anılırlar. Diğer bir deyişle, vücuda ne kadar vitamin alınırsa alınsın, mineraller olmadan bu vitaminler emilemez. Örneğin, mineraller arasında sodyum iyonları su emilimine yardımcı olur ve kan içindeki kalsiyum iyonları insan vücudunda denge için büyük önem taşır.

26 Su İçerek Hastalıkların Tedavi Edildiği Doğru mu? İnsan hücresini oluşturan her doku yaklaşık %70 su içerir ve terleme ve dışkı atımı su olmadan gerçekleştirilemez. Ancak, suyun büyük kısmı görevini beklediğimiz kadar yerine getiremez. İyi kalitede su, düşük sıcaklıkta normal halinde alkalin, altıgen, iyonlu mineral su demektir. Günlük içilmesi gereken su hacmi 1.5 ~ 2 litre olarak tavsiye edilmektedir. İçme zamanı uykudan önce ve sonra ve günün diğer saatlerinde de 1 ~ 2 bardaktır. Yaşamımızda sağlığımızı korumaktan daha önemli bir şey yok. Sağlığımızı korumak için egzersiz yapmamız, düzenli beslenmemiz ve iyi kalitede su içmemiz gerekiyor. Bu nedenle, dikkatli bir biçimde iyi kalitede su içmeye özen göstermeliyiz. Unutmayın! Vücudumuz altıgen suyu seviyor. Su her zaman benzersiz sihirli ilaçtır. Bazı hastalıkların su ile tedavi edildiği gerçekten doğru mu? Günümüzde bile Fransa da, Lourdes un güneyinde bulunan bir bölge Lourdes kaynak suyunun hastalıkları tedavi ettiğine inanan birçok kişi tarafından büyük ilgi görüyor. Bu Lourdes bölgesini her gün kişi ve yılda kişi ziyaret ediyor. Lourdes kaynak suyu iyileştirici etkileriyle ünlü. Bu insanlar modern tıpla tedavi edilemeyecek hastalıklara sahip hastalardır. Hastaların rahatsızlıkları arasında yarı veya komple felç, kanser, böbrek yetersizliği, göz sorunları, çeşitli ciddi inflamasyonlar, TB, vb. yer alıyor. İnsan beyninin algılayamadığı bazı mucizevi durumlar olsa da, bu kaynak suyu bu tedavi edilemez hastalıkları tedavi edebiliyor. Ne bilim insanları ne de doktorlar bunun nedenini ortaya çıkaramıyor, fakat Lourdes sağlık müdürlüğü bu durumu kesin tedavi belgesi ile tasdik ediyor.

27 Sağlığımızı nasıl koruyabiliriz? Temizlik Modern yaşam içinde birçok kişi yüksek kalorili gıdalar tüketiyor. Egzersiz, koşu vb. yaparak bu besinleri yakmak için her türlü çabayı sarf ediyorlar. Egzersizde oksijen ile daha fazla besini yakmak için enerji gerekir. Koşan insanların zor nefes almasının nedeni daha fazla oksijene ihtiyaç duymalarıdır. Enerji üretimi vücutta atık üretimine neden olur. Bu nedenle insan vücudundaki atıkları atmak için organizmalar bulunur. İnsanlar yaşlandıkça, organizmanın fonksiyonları günden güne kötüye gider ve vücutta atık birikimine neden olur. Vücutta biriken atıklar hastalıklar için ortam hazırlar. Sağlığı korumak için gereken en önemli şey nedir? Vücutta biriken atıkların mümkünse tamamını vücuttan atmak. Buna temizlik" denir. Su temizliği İçi yoğun bir biçimde paslanmış boruları düşünelim. Bu boruları temiz tutmanın en iyi yolu boruları pası da temizleyecek şekilde uygun bir su ile yıkamak olabilir. Buna su temizliği" denir. Yeniden insana dönersek. İnsan vücudunun ağırlık olarak yaklaşık %70 i sudan oluşuyor. İnsanlar her gün su içerler. Demek ki vücuttaki su sürekli olarak yeni su ile değiştiriliyor.

28 Sağlığınız için iyi olan su hangisi? Kirleticilerin Yok Edilmesi İyi su için ilk koşul kirleticilerin yok edilmesidir. Bu aşikar. Endüstriyel gelişmelerle doğrudan bağlantılı olarak hava azot monoksit, azot dioksit ve sülfürlü asit gazı yoluyla kirlenir. Ayrıca yağmur da asitleşerek toprak ve su kalitesine büyük ölçüde zarar verir. Aynı zamanda nehirler de şehirlerden devamlı olarak boşaltılan evsel atık sularına ve çiftlik hayvanlarından kaynaklı atık sulara maruz kalır. Bu şekilde kirlenen nehir suyu, çiftlik ürünleri ve içme suyu yoluyla tamamen ve sürekli olarak vücudumuza karışır. Kirlenmiş nehir sularını arıtmak için Su İşleri Müdürlüğü başlıca iki tedbir almaktadır: yabancı maddelerin ve sudaki asılı parçacıkların çökeltilmesi ve çeşitli bakterileri yok etmek için büyük miktarlarda klor maddesi (hipokloröz asit) enjeksiyonu. Klorlama maddeleri işlevini yerine getirdikten sonra bile musluk suyunda kalır ve şekil değiştirmeden doğruca evlerimize gelir. Bunun da ötesinde, evlerimize musluk suyu temin edilirken de borularda pas ve tortu birikir ve bu da suyun kirlenmesine yol açar. Dolayısıyla içtiğimiz suyun bu kirleticilerden tamamen arındırılması gerekir. Ters ozmoz basınçlı su arıtma sistemi kirleticilerin temizlenmesinde çok üstün nitelikli bir yöntemdir fakat vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineralleri de sudan atması nedeniyle eksik bir yöntemdir.

29 Sağlığınız için iyi olan su hangisi? Mineral zenginliği İyi su için ikinci koşul insan vücudunun ihtiyaç duyduğu mineraller açısından zengin olmasıdır. Vücudumuz çok çeşitli minerallere ihtiyaç duyar. Mineraller vücudumuzun yalnızca %4 ünü kaplar, fakat yaşam olgusu için gerçekleştirdikleri işlevler çok önemlidir. Enzim proteinlerinin çalışması için ilk şart, her birinin belirli bir minerale gereksinim duymasıdır. Örneğin, kalsiyum (Ca) ve fosfor(p) gibi mineraller kemikler için temel yapısal bileşenlerdir ve insan vücudunun elektriksel dengesini koruyabilmesi için magnezyum (Mg), sodyum(na) ve potasyuma(k) ihtiyaç duyarlar. Ayrıca çok küçük miktarlarda başka mineraller de gereklidir. Bu gibi mineral elementleri iyonlar gibi suda tamamen çözünmelidir; zira hücre duvarlarından serbestçe yalnızca iyon formunda geçebilirler. İnsan vücudu su ve besinler yoluyla farklı türde mineralleri sindirir. Bu nedenle su, vücudun ihtiyacı olan bu mineralleri yeterli derecede tutma ihtiyacı duyar. Çiftlik ürünleri kimyasal gübreler nedeniyle doğal sirkülasyonlarından koparıldığından, modern çağda yaşayan biz insanlar zaten mineral eksikliği yaşarız. Bu eksiklik, kronik hastalıkların nedeni haline gelebilir. Günümüz insanlarından birçoğu kronik mineral eksikliğinden mustariptir. Birçok rahatsızlıktan yalnızca yüksek mineral yoğunluklu su içerek uzak kalabilirler.

30 Sağlığınız için iyi olan su hangisi? Alkalilik İyi su için üçüncü koşul suyun alkalin kalitesidir. Asitlik ve alkalilik birimi 1 ila 14 arasında değişen değerlere sahip olan ph dır. ph 7 değeri nötr olarak kabul edilir. 7 den yüksek ph değeri alkalilik belirtisi olup 7 den düşük ph değeri asitlik göstergesidir. Normal kanın ph değeri 7.4 tir, ancak hayvansal proteinlerin aşırı tüketilmesi veya gerçek ve uzun süreli stres hali nedeniyle asitleşebilir. Kan asitleştiğinde, insan vücudunun dengesi bozulur. Kanın damarlardan engellenmeden akması durumunda metabolizma sorunsuz bir şekilde çalışır, fakat bulanıklık nedeniyle kanın akamaması halinde birçok problem başlar. Kan bulanıklığı, akışkanlığı artırmak için yağ ve diğer asidik atık maddeler yoluyla kanın asitli hale gelmesidir. Bol mineralli su genellikle alkalindir. Şaşırtıcı olan şey popüler alkolsüz içeceklerin neredeyse istisnasız olarak çok düşük ph ve asidik ph içermeleridir. Kolalı içeceklerin ph değeri 2.5, limonlu sodanın ph değeri 2.9 ve bol mineralli ve alkali olduğu söylenen sporcu içecekleri bile gerçekte ph 4 ten düşük asitliğe sahiptir. Alkali su içmek asitleşmiş kanı tekrar alkalesans hale döndürebilir. Modern çağdaki en popüler besin maddelerinin tamamına yakını asidiktir. Bu nedenle vücut içerisindeki asiditenin yükselme eğilimini azaltmak için, vücudun alkali su ile beslenmesi gerekir.

31 Sağlığınız için iyi olan su hangisi? Altıgen Su İyi su için dördüncü koşul altıgen su açısından zenginliğidir. İnsan vücudundaki su, sabit sıcaklıkta ağırlıklı olarak beşgen ve altıgen suyun bir karışımıdır ve düşük sıcaklık altıgen suyu daha yüksek oranlara taşır. Bu oran ne kadar yüksekse, su yapısı o kadar doğru hale gelir ve insan vücuduna uygun özellikler kazanır. Küçük su kümesi vücudumuzda kolaylıkla emilir ve hem oksijeni yükselterek hem de insan vücut hücresindeki atıkları yok ederek metabolizmanın iyileşmesine yardımcı olur. Kanser hücreleri komşu hücrelerle uyum yakalamadan önce hızlı biçimde katlanarak artarlar. Diğer dokulara saldırmaya devam eder ve er geç bütün varlığı ölüme sürükler. Deneyler kanser hücrelerinin gerçekten bol altıgen su ortamında gelişemediğini kanıtlamıştır. Ayrıca su yapısı elektrostatik ve manyetik alanlar uygulanarak; kayalar veya seramik yayılımlı kızıl ötesi ışınları, uzay enerjisi ya da belirli dalga boyu ışıkları, düşük frekans ve bükülme dalgaları gibi diğer yollarla da değişebilir. Günümüzde altıgen suyla dolu su üretmek için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu şekilde oluşturulduğu anda, organizma dış gerilimden ve düzensizlikten korunur; bu aynı zamanda fizyolojik etkinlik için de yüksek derecede etkilidir.

32 Sağlığınız için iyi olan su hangisi? Aktif Oksijeni Yok Eden Su İyi su için beşinci koşul genellikle reaktif oksijen türleri (ROS) olarak adlandırılan aktif oksijeni imha etme kapasitesidir. İnsanoğlu on dakikadan fazla oksijensiz kalırsa yaşamını sürdüremez. Vücudumuz yaşam için gerekli enerjileri yaratmak için oksijenden faydalanır. Ne yazık ki, oksijen birçok iyi özelliğinin yanı sıra bir takım olumsuz özelliklere de sahiptir. Oksijen vücut içinde tüm hastalıkların yaşla birlikte temel sebebi olan aktif oksijeni oluşturur. Soluduğumuz oksijenin yaklaşık %2 si aktif oksijene dönüşür. Bu terim, kimyasal yapısı oksijenden biraz farklı olan aktif bir oksijen türünü ifade eder. Aktif oksijen tek bir elektrona sahiptir ve diğer maddelerden elektronlar alarak kararlı hale gelmeye çalışır. Bu nedenle, aktif oksijenin yüksek tepkime gücü, karşısındakinin ne olduğuna bakmaksızın dokulara, hücrelere ve bakterilere tepki verir; önce birleşir, sonra yok eder. Nedeni ROS olan sayısız hastalık bulunmaktadır: yaşlanma, kanser, diyabet, Alzheimer hastalığı, astım, atopik dermatit, romatizma, katarakt, epilepsi, gebelik zehirlenmesi ve radyasyon hastalıkları... Aktif oksijenin etkileriyle bağlantısı olmayan hiçbir hastalık olmadığını söylemek çok da abartılı olmayacaktır. Vücutta fazla ROS u ortadan kaldırma gücüne sahip su dolaşırsa, herhangi bir yan etki olmaksızın ROS a ilişkin ya da ROS tan kaynaklanan hastalıkları tedavi etmek mümkün olacaktır.

33 Sağlığınız için iyi olan su hangisi? İyi Enerji Tutan Su İyi suyun altıncı koşulu suyun iyi enerji tutması gerektiğidir. Deniz kabukluları, salyangoz, antilop boynuzu, küçük ölçekte helezoni DNA moleküllerimiz ve büyük ölçekte helezoni kozmik bulutlar gibi çevremizdeki doğal hayatta bu kadar çok helezoni yapı bulunmasının belirli bir nedeni yok. Küvetteki suyun boşaltılırken neden delikten girdap gibi helezoni bir şekilde aktığını hiç merak ettiniz mi? Su her zaman en az dirençle karşılaştığı yolu takip etmeye çalışır. Girdap şeklinin sağladığı şey budur. Su sağlıklı kalabilmek için doğal olarak dönen helezoni girdap hareketi yapma ihtiyacı duyar. Bunun nedeni bu hareketin suya yaşam gücünü yeniden kazanma ve bu gücü koruma imkanı sunmasıdır. Bu şekilde su iyi enerji içerir. Su girdap içinde aktıkça, suda daha yoğun olan asılı partiküller akış merkezine doğru emilir, sürtünme direnci azalır ve akış hızı artar; sonuç olarak çözünmüş minerallerin son derece yüklü koloidal partiküllere dönüşmesine yol açar. Bu dönüşüm birçok insanın su sistemlerine Vortex Energizer taktıktan sonra klor tadında ve su sertliğinde bir azalma olduğunu hissetmelerinin nedenini açıklayabilir. Bu da kimyasal maddelerin tamamen bertaraf edilemese de insanoğlu için daha az zararlı bir hale dönüştürülebildikleri önermesini ortaya çıkarır. Hangi oranda olursa olsun, enerjili su içmek bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun kirleticiler, kimyasal maddeler ve elektromanyetik radyasyondan kaynaklı zararlı dış etmenlerle daha iyi biçimde mücadele etmesini sağlar.

34 Actimo nun Teknik Spesifikasyonları ve Özellikleri Spesifikasyon Model : Ac-2000 Boyut o Altlık : 20 x 14.5 x 33.5 cm o Sürahi: 19 x 12.5 x 25.5 cm Ağırlık : 2.1 kg Kapasite : 2 litre Optimizasyon süresi: 5 ila 7 dak Kartuş : Super Cube veya Mine-Q Özellikler Actimo ileri teknoloji Manyetik (3,500 ila 4,400 Gauss) ve Girdap hareketini bir araya getirir ve böylelikle iyi enerji içeren su üretir. Actimo aynı zamanda suyu yoğun yapılı (altıgen su) hale getirir Actimo kimyasal madde veya katkı maddesi içermeyen oksijenli su üretir. Kartuşta bulunan seramik suya çeşitli mineraller ve uzak kızılötesi enerji kazandırır. Ön paneldeki gösterge toplam kartuş değiştirme süresini gösterir.

35 Actimo nun Çalışma İlkeleri 1. Actimo suyu manyetik hale getirir. Su molekülü dipolleri sayesinde manyetik güçten güçlü bir biçimde etkilenir ve bu yakın su kümeleri (altıgen su) oluşumuna yol açar 2. Actimo girdap hareket yapar (merkezcil dairesel helezoni hareket) Girdap hareketi enerji vererek suyun fiziksel özelliklerini (ph ve iletkenlik) hafif biçimde değiştirir. Girdap hareketi çözünmüş mineralleri yüksek derecede yüklü koloidal partiküllere dönüştürür. Girdap hareketi klor tadından azalmaya neden olur ve su kümeleri alanına bol miktarda çözünmüş oksijen vererek suyu canlı hale getirir 3. Super Cube veya Mine-Q içindeki süper seramik suyu alkalileştirir ve minerallerle canlandırır Çeşitli mineraller su içinde çok yavaş biçimde çözünerek suyu alkali hale getirir. Bunlar metabolizmanın iyileştirilmesine ve insan vücut hücrelerindeki asidik atıkların atılmasına yardımcı olur

36 Actimo nun Etkileri Altıgen su hücrelerin içine kolaylıkla nüfuz eder, vücut hücrelerinin her köşesini temizleyerek insanı dış ortamdan korur. Actimo vücut hücrelerinin daha sağlıklı olmasını ve cilt hücrelerinin yeniden gelişmesini sağlayan yaşam gücü içeren oksijenli su üretir. Alkalin içme suyu asitli kanı tekrar alkalesans hale döndürebildiği için Actimo suyu ince kan damarlarında kan akışını destekler. Actimo suyu çeşitli türde mineraller sağlar ve böylelikle sadece enzim etkilerini harekete geçirmekle kalmaz aynı zamanda vücut dengesini korur. Actimo suyu vücuttaki metabolizmayı destekler ve yaşlanmanın, kanserin diyabetin ve diğer hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

37 Actimo nun Altıgen Suyu Nedir ve Faydaları Neler? Keosan Co., Ltd. tarafından Kore de geliştirilen altıgen su üreticisi Actimo minerallerin iyonize edilmesini ve su gözeneklerine oksijen kazandırılmasını kolaylaştırmak için saatin tersi yönünde girdap hareketini kullanarak tasarlanmıştır. Altıgen suyu üretmek için gerekli kinetik enerji Manyeto-hidrodinamik aktivasyon yöntemi olarak da anılan ve doğadaki en güçlü kinetik enerji olarak bilinen Merkezcil Dairesel Helezoni Hareketten elde edilir ila Gauss arası manyetik alanda helezoni hareket, mineralli suyun enerjik olarak canlandırılmasını sağlar. Su manyetik alanda dik olarak hareket ettikçe, özellikle Faraday etkisine göre serbest elektronlar su ve iyonlu minerallerin kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmesini sağlar. Vücudunuz bu enerjili suyu absorbe ettiğinde doku hücrelerini çok işlevsel hale getirmek için destekler ve böylece enerjiyi veya chi ( 気 ) yi canlandırır. Kan hücresi biyomembranları da kanı kılcal damarların her köşesine ulaştırmak için kardiyo-elektriği kullanarak enerji kazandırılmış sudan güçlü biçimde etkilenir. Ayrıca, bu suya bilgiyi ezberleyebilen ve belleği disket gibi diğerlerine aktaran bir dipol ile manyetiklik kazandırılır. İçtiğimiz su bilgi içeriyorsa, geniş hücreler ağı biyolojik olayı doğru biçimde kontrol edecektir. Kan damarlardan akarken sürtünmeyi azaltmak için biyomanyetik alan içinde dönecektir. Bu nedenle, manyetik altıgen su kan damarlarının içi temizlendiği için kan akışını güçlendirir. Su içinde iyonize edilen inorganik mineraller vücut için faydalıyken, özellikle R/O filtresi ile arındırılan damıtık su mineral eksikliğine neden olabilir ve ayrıca havadaki CO 2 yi absorbe ettiği için kolaylıkla asidik hale gelebilir. Ancak altıgen su başta kalsiyum iyonları olmak üzere doğal iyonlu mineraller içerir. Kalsiyum iyonları su moleküllerinin altıgen hale geçmesine yardımcı olur aynı zamanda organik minerallerin kan içindeki asidik atıkları kanı temiz ve sağlıklı hale getirecek şekilde atmak için harekete geçirir. Elektrik yüklü inorganik mineraller organik maddeleri su içinde kendi kendine aktivasyon olmadan aktifleştirir ve kalsiyum iyonları asidik atıklarla birleşerek bu atıkları vücut dışına atar. Sonuç olarak, kanın alkali düzeyi düşer ve sağlıklı hale gelir. Artık Actimo altıgen suyu içmenin vücudun altyapısını güçlendireceğini biliyoruz.

38 Mine-Q ve Super Cube karşılaştırma testi sonuçları Örnek no. Örnek adı Test sonuçları ph/ ORP NMR aralığı 1 Musluk suyu 7.21/ mv Hz 2 Altıgen su 1 (Super Cube) 8.00/ mv Hz 3 Altıgen su 2(Mine-Q) 9.70/ mv Hz 4 Derin kuyu suyu 7.94/ mv Hz 5 Mineral su (Şişe) 7.33/ mv Hz Tarih: 7 Aralık 2005 Laboratuar: Keosan Laboratory Araştırmacı: Ar-Ge Dept. B.H. Ki Sonuç: ORP : Super Cube ve Mine Q arasındaki en büyük fark ORP değeridir NMR : Mine-Q en düşük değer (su molekül kümesinin daha küçük ve yapılandırılmış olması anlamına gelir)

39 T 2 gevşeme sürelerinin ölçümünden elde edilen 17 O- NMR çizgi genişlikleri

40 Çözünmüş Oksijen İçeriği

41 İletkenlik

42 Kalsiyum İyon İçeriği (Ca 2+ )

43 ph değerleri (Alkalilik)

44 Sertlik

45 Super Cube Kimyasal Analizi Su Sıc.: 15 C Test Öğesi Birim Önce (RO) Sonra (Super Cube) ph Çözünmüş Oksijen ppm(mg/l) İletkenlik µs/cm Sodyum (Na) ppm Magnezyum (Mg) ppm Kalsiyum (Ca) ppm Potasyum (K) ppm <0.1 <0.1 Klorür (Cl) ppm 0.2 <0.1 Sülfat (SO 4 ) ppm Bakteri CFU/ml 280 0

46 Mine-Q Kimyasal Analizi Su Sıc.: 15 C Test Öğesi Birim Önce (Musluk) Sonra (Mine-Q) ph Çözünmüş Oksijen ppm(mg/l) Sodyum (Na) ppm Magnezyum (Mg) ppm Kalsiyum (Ca) ppm Potasyum (K) ppm Klorür (Cl) ppm 0.4 ND

47 Actimo Etkilerini gösteren çeşitli testlerin sonuçları <7 gün sonra suda pisi balığı> <30 gün sonra suda elma> Actimo Normal musluk suyu Actimo Normal musluk suyu <10 gün sonra suda yumurta> <30 gün sonra suda çivi> Actimo Normal musluk suyu Actimo Normal musluk suyu

48 Yeşil Çayın Filtre Etkisi Su tipi Bulanıklık (NTU) Çalışma süresi Musluk suyu 14 - Filtre su 18 - Altıgen su 28 7 dak. Altıgen su dak. Altıgen su dak. * CHUNGBUK NATIONAL UNIVERSITY, KORE tarafından test edilmiştir.

49 Beyaz Pirinç Yıkama Etkileri <Bulanıklık (NTU)> Çalışma Süresi: 7 dak. Su tipi 1. Yıkama 2. Yıkama 3. Yıkama Musluk suyu Filtre su Altıgen su * CHUNGBUK NATIONAL UNIVERSITY, KORE tarafından test edilmiştir.

50 Eritrosit Testleri (Kırmızı Kan Hücreleri) Denek: 48 yaşında erkek (Kan şekeri düzeyi: 150) Test tarihi: 30 Nisan 2006 (15:10) İçmeden önce 20 dakika sonra 60 dakika sonra Altıgen su

51 PTT (Nabız Geçiş Süresi) Ölçüm Sonuçları Kan basıncında bağıl değişim Prof. ChungSoo Han Ph.D tarafından test edilmiştir PTT de bağıl değişiklikler er CHUNGBUK NATIONAL UNIVERSITY, KORE

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir damla su I Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir Damla Su ALİ POLAT Bu yapıtın tüm hakları saklıdır. Yazarın izni olmadan yapıt yeniden basılamayacağı gibi kayıt,

Detaylı

SU İYONİZERİ. koruyucusudur.

SU İYONİZERİ. koruyucusudur. SU İYONİZERİ Su iyonizeri NEDİR? Su iyonizeri sizin için; kaliteli sağlıklı ve yaşayan su üretir. İleri teknoloji ürünü olan su iyonizeri musluk suyunu önce arındırır daha sonra ayrı yapıya sahip, değişik

Detaylı

KĠM 596 ĠLERĠ ÇEVRE KĠMYASI

KĠM 596 ĠLERĠ ÇEVRE KĠMYASI KĠM 596 ĠLERĠ ÇEVRE KĠMYASI Yarıyıl Eğitim ve Öğretim Yöntemleri Teori Uyg. Lab. Proje/Alan Çalışması Ödev Diğer 1, 2 42 - - - 20 125.5 Ders Dili Türkçe Zorunlu / Seçmeli Seçmeli Önşartlar Yok Dersin Ġçeriği

Detaylı

Kimya Her Yerde. Ünite

Kimya Her Yerde. Ünite Ünite 4 Kimya er Yerde Su ve ayat 208 azır Gıdalar ve Temizlik Malzemeleri 224 Polimerler, Kozmetikler, İlaçlar, Kırtasiye Malzemeleri 242 Sanayide Kimya 260 Çevre Kimyası 276 ÜNİTE - 4 KİMYA ER YERDE

Detaylı

PM4WAT. Su Dağıtım Sistemlerinin Koruyucu Bakımı (Preventive Maintenance for Water Utilities) MODÜL 1. Pamukkale Üniversitesi

PM4WAT. Su Dağıtım Sistemlerinin Koruyucu Bakımı (Preventive Maintenance for Water Utilities) MODÜL 1. Pamukkale Üniversitesi PM4WAT Su Dağıtım Sistemlerinin Koruyucu Bakımı (Preventive Maintenance for Water Utilities) MODÜL 1 Yazar: Türkçe Tercüme: CANaH Pamukkale Üniversitesi Doç. Dr. Selçuk Toprak Doç. Dr. A. Cem Koç Bu projeye

Detaylı

Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN

Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN Parayla Satılmaz. Mustafa ÇETİN www aep gov.tr www agoivl.etr Mustafa Çetin Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan

Detaylı

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kapak: Doç. Dr. Vehbi ALTUNÇUL Dizayn: Ahmet SÜREK N ot: Bu kitap yazarın Tercüman Gazetesindeki Hayatın Kimyası adlı köşe yazılarından

Detaylı

Sayfa No GÜNCEL ÇEVRE SORUNLARI VE İNSAN...203

Sayfa No GÜNCEL ÇEVRE SORUNLARI VE İNSAN...203 3 GÜNCEL GÜNCEL ÇEVRE SORUNLARI VE İNSAN...............................203 Çevre Kirliliği..............................203 Erozyon...............................206 Orman Yangınları..........................206

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM ÇEVRE KORUMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM ÇEVRE KORUMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM ÇEVRE KORUMA Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya yönelik

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1.BÖLÜM: AFETLER 6

İÇİNDEKİLER 1.BÖLÜM: AFETLER 6 İÇİNDEKİLER 1.BÖLÜM: AFETLER 6 TANIMLAR 6 AFET TÜRLERİ 7 1.1 DOĞAL AFETLER 7 1.1.1 Jeolojik Afetler 8 1.1.1.1 Yerkürenin Yapısı ve Levha hareketleri 9 1.1.1.2 Deprem 14 1.1.1.3 Göçük, Toprak Kayması 15

Detaylı

Son çare miting olmasın!..

Son çare miting olmasın!.. YIL: 4 SAYI: 21 1 TL! YIL: 1 SAYI: 1 7 TL Temmuz - Ağustos 2013 www.tusedad.org SİZİN DERGİNİZ Son çare miting olmasın!.. BAŞKAN DAN İ şimizin kaderi bu, yonca, saman ve mısır silajı derken iki ayı daha

Detaylı

Çevre Sağlığı Temel Kaynak Dizisi: 40 TOPRAK KİRLİLİĞİ. Prof. Dr. Çağatay Güler Zakir Çobanoğlu

Çevre Sağlığı Temel Kaynak Dizisi: 40 TOPRAK KİRLİLİĞİ. Prof. Dr. Çağatay Güler Zakir Çobanoğlu Çevre Sağlığı Temel Kaynak Dizisi: 40 TOPRAK KİRLİLİĞİ Prof. Dr. Çağatay Güler Zakir Çobanoğlu Ankara 1997 Toprak yeryüzünün yaşam dolu yumuşak derisidir Helmut Stremme 1.Basım: 3500 Adet-1997 ISBN 975-8088-42-4

Detaylı

içindekiler ODYOLOJİ İşitme kayıplarında ileri ileri tanıda BERA testi GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük

içindekiler ODYOLOJİ İşitme kayıplarında ileri ileri tanıda BERA testi GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük sayi2:bizimşifa DERGİSİ 24.05.2012 11:22 Page 1 içindekiler 04 06 08 10 BASINDA KADIKÖYŞİFA GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük İÇ HASTALIKLARI Yorgunluk hastalık mı?

Detaylı

DERS SORUMLUSU PROF. DR. ĐNCĐ MORGĐL

DERS SORUMLUSU PROF. DR. ĐNCĐ MORGĐL DERS SORUMLUSU PROF. DR. ĐNCĐ MORGĐL PROJE HEDEF SORUSU ATIK PĐLLERĐN VE HASTANE ATIKLARININ ÇEVREYE VERDĐĞĐ ZARARLAR NELERDĐR VE BU ZARARLAR NASIL ORTADAN KALDIRILIR? HAZIRLAYANLAR SUAT KARA FULYA GÖKER

Detaylı

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Bu yayın T. C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sağlık Projesi

Detaylı

Yaz Bakımları İYİ YAŞAMANIN 8 YOLU. Forma girmenin 14 kısa yolu. ayşe arman ÜRÜN ÖNERİSİ

Yaz Bakımları İYİ YAŞAMANIN 8 YOLU. Forma girmenin 14 kısa yolu. ayşe arman ÜRÜN ÖNERİSİ www.pharmetic.org YIL 4 / SAYI 17 / YAZ 2013 RÖPORTAJ: ayşe arman 110 UZMAN ÜRÜN ÖNERİSİ İYİ YAŞAMANIN 8 YOLU Forma girmenin 14 kısa yolu GÖRÜŞÜ Ecz. Canan Eriş Ecz. Meltem Akbay Ecz. Nilüfer Kurt Tepe

Detaylı

İLAÇLARIN VE KOZMETİK ÜRÜNLERİN GELİŞTİRİLME SÜREÇLERİ VE DOĞA ÜZERİNE ETKİLERİ

İLAÇLARIN VE KOZMETİK ÜRÜNLERİN GELİŞTİRİLME SÜREÇLERİ VE DOĞA ÜZERİNE ETKİLERİ İLAÇLARIN VE KOZMETİK ÜRÜNLERİN GELİŞTİRİLME SÜREÇLERİ VE DOĞA ÜZERİNE ETKİLERİ Esra KAPUCU, Hasan KAHVECİ, Özlem SUSAM, Yeşim ÇANTA Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Öğretmenliği

Detaylı

sa lık 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir?

sa lık 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir? 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 sa lık ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir? İçindekiler 2 içindekiler 05 Rumeli BÖLÜM 12 24 Rumeli SAĞLIK Rumeli GÜNCEL 26 30 32 34 Rumeli HABERLER Rumeli Gezi Rumeli

Detaylı

VEJETARYEN BESLENMESİ

VEJETARYEN BESLENMESİ Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Efsun Karabudak Başkent Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet Sağlık Bakanlığı Yayın No:

Detaylı

T.C. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

T.C. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ UŞAK BELEDİYESİ KATI ATIK YÖNETİMİ FİZİBİLİTE RAPORUNA ESAS SONDAJLI ATIK SAHASI KARAKTERİZASYONU BELİRLENMESİ VE GAZ VARLIĞININ ARAŞTIRILMASINA YÖNELİK AR-GE PROJESİ Nisan, 2010 İZMİR T.C. DOKUZ EYLÜL

Detaylı

Başkent. Sağlıkta Adres. Sayı 1 / İlkbahar 2011

Başkent. Sağlıkta Adres. Sayı 1 / İlkbahar 2011 Sağlıkta Adres Başkent Sayı 1 / İlkbahar 2011 BAHAR YORGUNLUĞU Uzm. Diyetisyen Yeter ÇELİK ÇOCUKLARDA BAHAR HASTALIKLARI Doç. Dr. Özlem YILMAZ ÖZBEK SAĞLIKLI BESLENMENİN TEMEL KURALLARI Diyetisyen Neşe

Detaylı

Prof.Dr. Recep AKDUR

Prof.Dr. Recep AKDUR AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE DE ÇEVRE KORUMA POLİTİKALARI TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİNE UYUMU Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma Ve Uygulama Merkezi Araştırma Dizisi: 23 Prof.Dr. Recep AKDUR Ankara,

Detaylı

sektörlerini, diğer cam ve cam ürünlerini teknolojisine ait bakış açılarını yansıtmaktadır.

sektörlerini, diğer cam ve cam ürünlerini teknolojisine ait bakış açılarını yansıtmaktadır. EK:1 Cam kendine özgü malzemesinden dolayı kendi yolunu şekillendirir. Sadece onun doğasını anlayarak camı üretebilir,değiştirebilir, ondan faydalanabilir ve onu ihtiyaçalarımıza göre şekillendirebiliriz.

Detaylı

Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. 1. Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ÖNSÖZ Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Hayvan Dostları Kulübü (HDK) 2009 yılı bahar döneminde kuruldu. Kulübün

Detaylı

Yıl : 5 Sayı : 25 Eylül - Ekim 2014

Yıl : 5 Sayı : 25 Eylül - Ekim 2014 Laboratuvar ve Sağlık Gazetesidir Yıl : 5 Sayı : 25 Eylül - Ekim 2014 Istanbul Fuar Merkezi www.chemshoweurasia.com Fuar Ana Sponsoru Organizatör +90 212 324 00 00 sales@artkim.com.tr Neler oluyor hayatta?

Detaylı

içindekiler GERİATRİ Dosya konusu BASINDA KADIKÖYŞİFA KLİNİK PSİKOLOJİ Emeklilik dönemi bir kabusa dönüşmesin...

içindekiler GERİATRİ Dosya konusu BASINDA KADIKÖYŞİFA KLİNİK PSİKOLOJİ Emeklilik dönemi bir kabusa dönüşmesin... içindekiler 03 05 09 RÖPORTAJ DAHİLİYE Gökhan Özoğuz baba oldu... Dengesiz hava sizi hasta etmesin BASINDA KADIKÖYŞİFA 13 KLİNİK PSİKOLOJİ Emeklilik dönemi bir kabusa dönüşmesin... 2013:BİZİMŞİFA DERGİSİ

Detaylı

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı-Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

Tıpkı Gladyatör gibi! s.4. Güç ve dayanıklılık yarışması MyClub Challenge S.8. MyClub s Fitness Magazine

Tıpkı Gladyatör gibi! s.4. Güç ve dayanıklılık yarışması MyClub Challenge S.8. MyClub s Fitness Magazine MyClub Road Runners ile doğa koşucuları olun MyClub ın oluşturduğu Road Runners koşu takımına katılın, doğada içsel bir huzur ve genç bir bedene sahip olun. s.12 5 adımda bikini vücudu Bikini giymek cesaret

Detaylı

Vücut Hijyeninin Önemi ve Yara Bakımında Yeni Gelişmeler

Vücut Hijyeninin Önemi ve Yara Bakımında Yeni Gelişmeler Vücut Hijyeninin Önemi ve Yara Bakımında Yeni Gelişmeler Öğr. Gör. Blm. Uzm. Hatice YALÇIN, Yrd. Doç. Dr. Birol ÖZKALP Selçuk Üniversitesi Karaman Sağlık Yüksekokulu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği

Detaylı

Prof. Dr. Şefik DURSUN

Prof. Dr. Şefik DURSUN 34 ĐÇĐNDEKĐLER Bölüm 1. ph ve Vücudun Normal Reaksiyonu Bölüm 2. AsitBaz Dengenin Düzenlenmesi Bölüm 3. AsitBaz Denge Bozuklukları AsitBaz Denge Bozukluklarının Kompansasyonu Bölüm 4. Kan Gazları Ölçüm

Detaylı