ÇATI SİSTEMLERİNDE UYGULAMALI EĞİTİM STANDARDI

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÇATI SİSTEMLERİNDE UYGULAMALI EĞİTİM STANDARDI"

Transkript

1 Seviye 3 ÇATI SİSTEMLERİNDE UYGULAMALI EĞİTİM STANDARDI

2 İÇİNDEKİLER 1 Amaç ve Kapsam Atıf yapılan standartlar ve/ belgeler Terimler ve tarifler Arduvaz Aşık Baskı Çıtası Beton Kiremit Bitüm Esaslı Kiremit Buhar Dengeleyici Örtüler Buhar Kesici Örtüler Butil Bant Çatı Çıkış Kapağı Çatı Penceresi Çatı Sistemleri Eğik Mahya (Sırt) Düzgün Yüzeyli Ahşap Kaplama Havalandırma Bacaları Havalandırma Bantları İSG Kadron Kalkan Duvarı Kaplama Altı Tahtası / Yüzeyi Kil Kiremit Kiremit Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) Lata Mahya Mail Çatı Deresi Mertek Metal Kiremit Oluklar OSB (Yönlendirilmiş Yonga Levha) PIR Saçak Seramik Kiremit Su Yalıtım Katmanı Yağmur İniş Boruları Eğitim Hazırlıkları Eğitim Öncesi Yapılacaklar... 8

3 4.2 Eğitim Sonrası Yapılacaklar İş Sağlığı ve Güvenliği İçin Alınması Gereken Önlemler Öğrenciden beklenen tutum ve davranışlar Eğitimde Kullanılan Malzeme, Araç ve Gereçler Kaplama Malzemeleri Yalıtım Malzemeleri Isı yalıtım malzemeleri Su ve nem yalıtımı malzemeleri Araç ve Gereçler Çatı Maketleri ve Kaplama Uygulamaları Dere Detaylı Eğimli Çatı Maketi ve Kaplama Uygulamaları Maket Özellikleri Maket Ölçüleri Kiremit Tipi Çatı Kaplama Malzemelerinin Döşenmesi Kil Kiremit Kaplama Arduvaz Kaplama Seramik Kaplama Metal Kiremit Kaplama Beton Kiremit Kaplama Şingıl Kaplama Bitümlü Oluklu Levhalarla Kaplama Tek Yüzeyli Eğimli Çatı Maketi ve Kaplama Uygulamaları Maket Özellikleri Panel Tipi Çatı Kaplama Malzemelerinin Döşenmesi Tek Kat Paneller Sandviç Paneller Yerinde yapma kompozit paneller - Kenetli metal kaplamalar Çimento esaslı paneller Teras Çatı Maketi ve Kaplama Uygulamaları Maket Özellikleri Örtü Tipi Çatı Kaplama Malzemelerinin Yapıştırılması Bitümlü Örtüler Sentetik Örtüler... 21

4 Çatı Sistemlerinde Uygulamalı Eğitim Standardı 1 Amaç ve Kapsam Bu standardın amacı çatıcılık eğitimi alan öğrencilere uygulama pratiği kazandırmaktır. Standardın içeriğinde, uygulama sürecinde uyulması gereken asgari iş sağlığı ve güvenliği koşulları, uygulamada kullanılması önerilen malzeme, araç ve gereçlerin tanımı ve çatı taşıyıcı sistemine göre, dere detaylı eğimli, tek yüzeyli eğimli ve teras çatı olarak üç gruba ayrılmış çatı maketleri üzerinde uygulanması tavsiye edilen çatı sistemlerinin listesi yer almaktadır. 2 Atıf yapılan standartlar ve/ belgeler Bu Standartta diğer standart ve/ belgelere atıf yapılmaktadır. Bu atıflar metin içerisinde uygun yerlerde belirtilmiş ve aşağıda liste halinde verilmiştir. Referans Kodu 12UMS UMS UMS Adı Panel Tipi Çatı Kaplamacısı Seviye 3 Ulusal Meslek Standardı Kiremit Tipi Çatı Kaplamacısı Seviye 3 Ulusal Meslek Standardı Örtü Tipi Çatı Kaplamacısı Seviye 3 Ulusal Meslek Standardı 3 Terimler ve tarifler Bu standardın amaçları doğrultusunda, 12UMS0251-3, 12UMS ve 13UMS te verilenlerle birlikte aşağıdaki terimler ve tarifler kullanılmıştır. 3.1 Arduvaz Yapraklar halinde dilinebilen, siyah - gri mavimsi killi şistten üretilen doğal taş çatı kaplama malzemesidir. 3.2 Aşık Ahşap çatılarda, dikme üstlerine ve saçak boyunca yerleştirilen, mertekleri taşıyan genelde en az 10x10 cm ölçülerindeki ahşap taşıyıcı elemanı; çelik çatılarda, kirişleri bağlayan saçağa paralel döşenen ve üstündeki çatı kaplama sistemini taşıyan çelik sac yapı elemanıdır.

5 3.3 Baskı Çıtası Duvar parapet, baca gibi yüzeylere kaplanan örtü su yalıtım malzemelerini duvar yüzeyine sabitleyen çıtalardır. 3.4 Beton Kiremit Doğal kum, çimento, katkı malzemeleri ve renk pigmentlerinden imal edilmiş kiremit tipidir. 3.5 Bitüm Esaslı Kiremit Bitüm emdirilmiş malzemeler ile imal edilmiş kiremit tipidir. 3.6 Buhar Dengeleyici Örtüler Buharı kontrollü miktarda geçiren örtülerdir. 3.7 Buhar Kesici Örtüler Buhar kesici malzemelerden (bitüm, plastik esaslı metal folyolar) üretilmiş örtülerdir. 3.8 Butil Bant Yapıştırıcısı butil (co-polimer esaslı yapıştırıcı) olan sızdırmazlık bantlarına verilen isimdir. 3.9 Çatı Çıkış Kapağı Çatı üstüne ulaşmayı sağlayan kapaklardır Çatı Penceresi Çatılarda aydınlatma, havalandırma amaçlı kullanılan pencerelerdir Çatı Sistemleri Su ve ısı yalıtım malzemelerinin, buhar kesici buhar dengeleyici örtülerin ve son kat çatı kaplama malzemelerinin, yoğuşma, ısı yalıtımı ve katmanların havalandırılması prensiplerine göre bir bütün olarak çatıda uygulanma sistemidir Eğik Mahya (Sırt) Kırma çatılarda çatı yüzeylerinin 45 açılarla kesişerek eğimli sırt oluşturan ara kesitlerdir.

6 3.13 Düzgün Yüzeyli Ahşap Kaplama Düzgün yüzeyli kaplama yapmak için planya (kalınlık) makinesinde belirli kalınlıkta imal edilmiş, lamba zıvanalı birleşime sahip kaplama malzemesidir Havalandırma Bacaları Çatı arasının çatı kaplama katmanının altının havalanması için hava girişi çıkışı sağlamak amacı ile konan elemanlardır Havalandırma Bantları gibi yerlerde hava giriş çıkışını sağlarken su yalıtımı da yapabilen, etek bölümleri kendinden yapışkanlı bantlardır İSG İş sağlığı ve güvenliğinin kısaltılmasıdır Kadron Ölçüleri 28/28-98/98 mm arasında değişen kare kesitli yapı kerestesidir Kalkan Duvarı Tek yüzeyli ve beşik örtüsü çatılarda mahyaya dik doğrultuda çatının iki yanında bulunan, genelde tek yüzeyli çatılar için dik üçgen; beşik örtüsü çatılar için ise ikizkenar üçgen şeklinde olan duvardır Kaplama Altı Tahtası / Yüzeyi Eğimli çatılarda, çatı kaplamasının altında yer alan ve kaplamanın oturtulduğu tahta yüzeydir Kil Kiremit Eğimli çatılarda sürekli olmayan (bindirmeli) kaplama ve duvar kaplaması için kullanılan, katkı maddesi kullanılarak kullanılmaksızın hazırlanan kilden, şekil verme (çekme ve/ presleme yolu), kurutma ve pişirilme işlemleri uygulanarak imal edilen mamuldür Kiremit Parçalı çatı kaplama malzemelerine verilen isimdir.

7 3.22 Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) Çalışanı, yürütülen işten kaynaklanan, sağlık ve güvenliği etkileyen bir birden fazla riske karşı koruyan, çalışan tarafından giyilen, takılan tutulan, bu amaca uygun olarak tasarımı yapılmış tüm alet, araç, gereç, ve cihazlardır Lata Yapıda kullanılan dar ve uzun kerestedir Mahya Çatının en üst sınırı ve aynı zamanda iki saçaktan yükselen çatı yüzeylerinin yatay bir doğru boyunca kesiştiği ara kesitlerdir Mail Çatı Deresi Eğimli çatı deresidir Mertek Ahşap çatılarda çatı kaplama sistemlerini taşıyan, mahya saçak istikametine dik olarak döşenen en az 5x 10 ölçülerindeki ahşap taşıyıcı elemanlardır 3.27 Metal Kiremit Kiremit şeklinde formlandırılmış, ana maddesi galvaniz çelik olan parçalı çatı kaplama malzemesidir Oluklar Çatıların düz ya da eğik yüzeylerindeki yağış sularını toplayan yarım daire, dikdörtgen kare kesitli kanallardır OSB (Yönlendirilmiş Yonga Levha) Çatı yapısı üzerinde düz bir zemin elde etmek için en az 11 mm kalınlığında kullanılan ahşap malzemedir PIR Poliizosiyanurat esaslı sert poliüretan yalıtım malzemesidir.

8 3.31 Saçak Çatılarda, çatı yüzeyinin binanın dışına taşan ve çatının en alt sınırını belirleyen doğrudur Seramik Kiremit Sırlanarak sırlanmayarak sıcaklık ile pişirilerek sertleştirilip dayanıklılık kazandırılmış kiremitlerdir Su Yalıtım Katmanı Parçalı çatı kaplama malzemeleri altına suyun geçişini engellemek amacı ile serilen buhar geçirimli geçirimsiz örtülerdir Yağmur İniş Boruları Oluklardan gelen suyu uzaklaştıran düşey yağmur borularıdır. 4 Eğitim Hazırlıkları 4.1 Eğitim Öncesi Yapılacaklar Uygulamanın yapılacağı çatı maketlerinin çevresi diğer çalışmalardan kalan artıklardan temizlenir. OSB yüzeyinde bir önceki çalışmadan kalan ahşap artıklar ve diğer kaplama malzemelerinin yüzey oluşturdukları bozukluklar temizlenir. Çalışmaya uygun olmayan eskimiş OSB yüzeyleri yenileriyle değiştirilir. Çalışmada kullanılacak malzemeler çalışma alanını kısıtlamayacak şekilde istiflenir. 4.2 Eğitim Sonrası Yapılacaklar OSB yüzeyine kadar olan kaplama malzemeleri sökülür. Tekrar kullanılabilecek malzemeler depoya istiflenir. Atık malzemeler ayrıştırılır ve uygun atık kutularında toplanır. Uygulama yapılan alandaki maket ve çevresi temizlenir. 4.3 İş Sağlığı ve Güvenliği İçin Alınması Gereken Önlemler Çalışacağı alandaki risk faktörleri hakkında bilgi alır. İş sağlığı ve güvenliği için verilen Kişisel Koruyucu Donanımları (KKD: baret, eldiven, emniyet ağı, paraşüt tipi emniyet kemeri, lastik tabanlı iş ayakkabı, reflektörlü yelek, gözlük, kulaklık, maske vb.) kullanır, ortam ve toplu koruma önlemlerini alır.

9 Yüksekte çalışma kurallarına uyar. İş yerine ve çevresine gerekli uyarı levhalarını yerleştirir. Sorun yaratacak aksaklıkları yetkili kişiye bildirir. Kendisi ve yardımcıları için kazaya sebebiyet verecek davranışlardan kaçınır, iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan önlemlere dikkat eder ve uyar. Çalışma alanında ilgisiz kişilerin bulunmamasına dikkat eder. İlk yardım çantası ve yangın söndürücü bulundurur. İletişim araçlarını (telsiz, telefon vb.) yanına alır. Çalışacağı alanın gereken güvenlik donanım kontrolünü iş güvenliği uzmanının direktiflerine uygun olarak yapar. Çalışma alanının temiz ve düzenli tutulmasını sağlar. Çatıdaki uygulama esnasında çatıya çıkarılan malzemelerin çevreye ve insanlara zarar vermemesini sağlar. Yapılacak işlemleri malzemelerin teknik detaylarına uygun olarak yapar. Yanıcı ve parlayıcı malzemelerin güvenli bir şekilde tutulmasını sağlar, kullanımı esnasında gerekli güvenlik kurallarına uyar. Tehlike anında aranacak acil durum telefon numaralarını bilir. İlk yardın seti kolay ulaşılabilir bir yerde ve olmalı ve son kullanma tarihi geçmemiş malzemeyi / ürünleri içermelidir. Tehlike anında ekip sorumlusu koordineli bir şekilde ekibin güvenliğini sağlamakla sorumudur. İlk yardım ekibi gelene kadar ekipten en az bir kişi yaralıya müdahale edecek ilk yardım bilgisine sahip olmalıdır. Yangın söndürücülerin son kullanma tarihi daima kontrol edilmelidir. Aşırı gürültülü işlerde çalışanlar kulaklık kullanmalıdır. Aşırı ağır işlerde mekanik sistemler kullanılmalıdır. Karanlık ortamlarda çalışırken aydınlatma için yeterli koşullar sağlanmalıdır. Kullanılacak tüm aletlerin sağlamlığı ve güvenirliği kontrol edilmelidir. 4.4 Öğrenciden beklenen tutum ve davranışlar Acil ve stresli durumlarda soğukkanlı ve sakin olmak Amirlerine doğru ve zamanında bilgi aktarmak Çevre korumaya karşı duyarlı olmak Çevre, kalite ve İSG mevzuatında yer alan düzenlemeleri benimsemek Değişime karşı açık olmak ve değişen koşullara uyum sağlamak Ekip içinde uyumlu çalışmak Göreviyle ilgili yenilikleri izlemek ve uygulamak İş disiplinine sahip olmak Kendini geliştirme konusunda istekli olmak Kendinin ve diğer kişilerin güvenliğini gözetmek

10 Meslek ahlakına sahip olmak Planlı ve organize olmak Risk ve tehlike faktörleri konusunda duyarlı davranmak Sorumluluklarını bilmek ve yerine getirmek Talimat ve kılavuzlara titizlikle uymak Tedbirli olmak Yetkisinde olmayan kusurlar hakkında ilgilileri bilgilendirmek 5 Eğitimde Kullanılan Malzeme, Araç ve Gereçler 5.1 Kaplama Malzemeleri Çatılar için kullanılan kaplama malzemeleri altı farklı malzeme grubu altında sınıflandırılabilir. 1. Metal esaslı çatı kaplama malzemeleri 2. Çimento esaslı çatı kaplama malzemeleri 3. Kil esaslı çatı kaplama malzemeleri 4. Bitüm esaslı çatı kaplama malzemeleri 5. Plastik esaslı çatı kaplama malzemeleri 6. Diğer (Ahşap, Cam, Taş, vb. kaplama malzemeleri.) 5.2 Yalıtım Malzemeleri Çatılarda ısı, su ve nem geçişini kontrol altına almak amacıyla kaplama malzemesinin bünyesinde ya da alt katmanlarında ihtiyaca yönelik farklı yalıtım malzemeleri kullanılır Isı yalıtım malzemeleri Mineral lifli gözenekli ısı yalıtımı malzemeleri (Camyünü, Taş yünü vb.) Gözeneksiz ısı yalıtımı malzemeleri (Taneli polisitren (EPS), Çekme polisitren (XPS), Poliüretan, PIR vb.) Su ve nem yalıtımı malzemeleri Bitüm esaslı örtüler (cam tülü taşıyıcılı, polyester keçe taşıyıcılı vb.) Bitüm esaslı oluklu levhalar Plastik esaslı örtüler (PVC, TPO vb.) Buhar geçirgen buhar kesici su yalıtım örtüleri (vb.) 5.3 Araç ve Gereçler Betoncu kerpeteni Çekiç

11 Çırpı ipi çeşitleri Çivi Dekupaj (ahşap için) Falçata Keser Kişisel koruyucu donanım (KKD), (baret, eldiven, paraşüt tipi emniyet kemeri, lastik tabanlı iş ayakkabı, reflektörlü yelek, gözlük, kulaklık, maske vb.) Makas Mastik tabancası Matkap Metre Plastik tokmak Sac makası Su terazisi Sunta testeresi Şalumo Taş spirali (beton esaslı malzemeler için) Temizlik fırçası Testere Uzatma kablosu Vida çeşitleri Vidalama Yangın söndürücü Zımba 6 Çatı Maketleri ve Kaplama Uygulamaları Uygulamaya yönelik mesleki pratiği geliştirmek amacıyla atölyelerde kullanılacak çalışma maketleri dere detaylı eğimli, tek yüzeyli eğimli ve teras çatı maketlerinden oluşmaktadır. Tek yüzeyli eğimli maketten iki tane yer almaktadır. Bunlardan kalkan duvara sahip olan maketin panel çatı kaplamaları uygulamalarında kullanılması öngörülmektedir. Sadece eğimli çatı yüzeyi olan diğer maket de mahya oluşturmak amacıyla eğimli maketlerle birlikte kullanılabilecektir. Aşağıdaki şekilde bir atölye ortamında tüm maketlerin yan yana dizilerek oluşturdukları yerleşim şeması görülmektedir (Şekil 1). Tüm çatı maketleri tekerler sayesinde hareket ettirilebilir. Taşıyıcı sistemleri 30x30x2 mm sac kutu profillerden oluşmaktadır. Çatı kaplamalarına ya da kaplama altı taşıyıcı elemanlara zemin hazırlamak amacıyla tüm maketlerin çatı yüzeyleri 18 mm OSB 3 levha ile kaplanmıştır.

12 Şekil 1 Maketlerin atölyedeki yerleşimi (Maket tipleri soldan sağa M1a, M1b, M2, M3, M4) 6.1 Dere Detaylı Eğimli Çatı Maketi ve Kaplama Uygulamaları Maket Özellikleri Tek yüzeyli iki maketin eğik mahya ile birleşmesi sonucunda dere detayı oluşturan makettir. Mahya detayı çalışmak için tek yüzeyli eğimli mahya maketiyle birlikte kullanılabilir (Şekil 2). Bu makette aşağıdaki detaylar yer almaktadır. Baca Dibi Dere Kalkan Duvar Mahya M1a + M1b M1a + M1b + M2 Şekil 2 Dere detaylı eğimli çatı maketi ve mahya detayının oluşturulması

13 6.1.2 Maket Ölçüleri Maketlerin taşınabilirliğini kolaylaştırmak amacıyla dere detaylı eğimli maket iki parçadan oluşmaktadır. İki parça birleştirildikten sonra tekerler kilitlenerek uygun çalışma koşulları sağlanabilmektedir. Mahya detayını oluşturmak için de tek yüzeyli eğimli mahya maketi bu sisteme eklenebilir (- - - Maket M Şekil 4). Her bir parçaya ait ölçüler aşağıdaki şekilde gösterilmektedir Maket M1a Maket M1b Şekil 3 Dere detaylı eğimli çatı maketi (M1a ve M1b)

14 - - - Maket M Şekil 4 Tek yüzeyli eğimli mahya detayı maketi Kiremit Tipi Çatı Kaplama Malzemelerinin Döşenmesi Çatılarda parçalı olarak kullanılan; kiremit görünümlü kaplama ürünleri kiremit tipi çatı kaplama malzemeleri olarak adlandırılır Kil Kiremit Kaplama Çıtalama Oluklu taşıyıcı levhalar Şekillendirilmiş Isı yalıtımı levhaları Arduvaz Kaplama Havalandırmasız mahya Çekiç, çivi, falçata, sunta testeresi, şalumo, taş spirali (beton esaslı malzemeler için), temizlik fırçası, testere, uzatma kablosu, çırpı ipi, dekupaj, vidalama, makas, su terazisi, metre, zımba, KKD Ahşap OSB alt yüzey Çıtalama (özel profil) Havalandırmasız mahya Çekiç, çivi, kanca, falçata, sunta testeresi, şalumo, taş spirali (beton esaslı malzemeler için), temizlik fırçası, testere, uzatma kablosu, vida çeşitleri, çırpı ipi, dekupaj, vidalama,

15 Oluklu taşıyıcı levhalar makas, su terazisi, metre, zımba, KKD Seramik Kaplama Ahşap OSB alt yüzey Çıtalama (özel profil) Oluklu taşıyıcı levhalar Havalandırmasız mahya Çekiç, çivi, kanca, falçata, sunta testeresi, şalumo, taş spirali (beton esaslı malzemeler için), temizlik fırçası, testere, uzatma kablosu, vida çeşitleri, çırpı ipi, dekupaj, vidalama, makas, su terazisi, metre, zımba, seramik kesme makinesi, KKD Metal Kiremit Kaplama Ahşap metal Kadron Havalandırmasız mahya Çekiç, çivi, falçata, sunta testeresi, şalumo, taş spirali (beton esaslı malzemeler için), temizlik fırçası, testere, uzatma kablosu, vida çeşitleri, çırpı ipi, dekupaj, vidalama, makas, su terazisi, metre, zımba, Plastik tokmak, Sac makası, KKD Beton Kiremit Kaplama Çıtalama Şekillendirilmiş Isı yalıtımı levhaları Havalandırmasız mahya Çekiç, çivi, taş spirali (beton esaslı malzemeler için), temizlik fırçası, testere, uzatma kablosu, vida çeşitleri, çırpı ipi, dekupaj, vidalama, su terazisi, metre, KKD

16 6.1.4 Şingıl Kaplama OSB alt yüzey Düzgün yüzeyli ahşap kaplama Havalandırmasız mahya Bitümlü Oluklu Levhalarla Kaplama Çekiç, çivi, falçata, sunta testeresi, şalumo, taş spirali (beton esaslı malzemeler için), temizlik fırçası, testere, uzatma kablosu, vida çeşitleri, çırpı ipi, dekupaj, vidalama, makas, su terazisi, metre, zımba, KKD Bitümlü oluklu levhalar kiremit tipi bir kaplama malzemesi değildir. Ancak tek katlı paneller ile karşılaştırıldığında kesmesi kolay olduğundan dere detayı çalışmaları için bu maket üzerinde uygulama çalışmaları yapılabilir. Çıtalama OSB alt yüzey Havalandırmasız mahya Çekiç, çivi, falçata, sunta testeresi, şalumo, taş spirali (beton esaslı malzemeler için), temizlik fırçası, testere, uzatma kablosu, vida çeşitleri, çırpı ipi, dekupaj, vidalama, makas, su terazisi, metre, zımba, KKD

17 6.2 Tek Yüzeyli Eğimli Çatı Maketi ve Kaplama Uygulamaları Maket Özellikleri Tek yüzeyli eğimli çatı maketi üzerinde panel tipi kaplama malzemelerinin uygulanması öngörülmektedir. Diğer eğimli maketlerden farklı olarak OSB levha üzerinde panelleri taşıyıcı aşıklar yer almaktadır (- - - Maket M Şekil 5). Tek yüzeyli eğimli maketin kullanımıyla mahya detayı da oluşturmak mümkündür (- - - Maketler M3 + M Şekil 6). Ayrıca bu makette aşağıdaki detaylar yer almaktadır. Kalkan Duvar Mahya Maket M Şekil 5 Tek yüzeyli eğimli çatı maketi

18 - - - Maketler M3 + M Şekil 6 Mahya detayı ile birlikte tek yüzeyli eğimli çatı maketi Panel Tipi Çatı Kaplama Malzemelerinin Döşenmesi Büyük açıklıklara sahip sanayi yapılarında çatı kaplaması olarak panel tipi çatı kaplama malzemeleri kullanılır. Bu maket üzerinde de genellikle sanayi yapılarında kullanılan panel kaplamalara ait uygulamaların yapılması öngörülmektedir Tek Kat Paneller Çatı kaplaması olarak kullanılan metal paneller: çinko, bakır, alüminyum ve galvanizli saçtan üretilir. Aşıklar Havalandırmasız mahya Matkap, vidalama, vida, Çekiç, falçata, taş spirali (beton esaslı malzemeler için), temizlik fırçası, kenet makası, kenet sıkma pense, perçin, uzatma kablosu, çırpı ipi, dekupaj, makas, su terazisi, metre, zımba, plastik tokmak, KKD

19 Sandviç Paneller İki metal levha arasına, üretim anında poliüretan, taş yünü, yerleştirilmesi ile elde edilen kompozit panellerdir. şekillendirilmiş polisitiren Aşıklar Havalandırmasız mahya Yerinde yapma kompozit paneller - Kenetli metal kaplamalar Matkap, vidalama, vida, Çekiç, falçata, taş spirali (beton esaslı malzemeler için), temizlik fırçası, kenet makası, kenet sıkma pense, perçin, uzatma kablosu,, çırpı ipi, dekupaj,, makas, su terazisi, metre, zımba, KKD Çinko, bakır, alüminyum ve galvanizli saç paneller ile yerinde oluşturulan ısı yalıtımlı kompozit sistemlerdir. Üst katman trapez, oluklu panel kenetli sistem olabilir. Aşıklar Çıtalama + OSB kaplama + aşıklar Havalandırmasız mahya Matkap, vidalama, vida, Çekiç, falçata, taş spirali (beton esaslı malzemeler için), temizlik fırçası, kenet makası, kenet sıkma pense, perçin, uzatma kablosu,, çırpı ipi, dekupaj,, makas, su terazisi, metre, zımba, KKD

20 Çimento esaslı paneller Çoğunlukla fabrikalar ve asidik değeri yüksek yerlerde kullanılan lifli çimentodan elde edilen panellerdir. Aşıklar Ahşap kadronlar Havalandırmasız mahya 6.3 Teras Çatı Maketi ve Kaplama Uygulamaları Maket Özellikleri Çekiç, çivi, taş spirali (beton esaslı malzemeler için), temizlik fırçası, testere, uzatma kablosu, vida çeşitleri, çırpı ipi, vidalama, su terazisi, metre, KKD Teras çatı şeklinde düzenlenmiş maket; üzerinde yapılacak kaplama uygulamaları için gerekli detaylar düşünülerek imal edilmiştir (- - - Maket M Şekil 7). Bu makette aşağıdaki detaylar yer almaktadır. Parapet İç Köşe Parapet Dış Köşe Parapet Süzgeç

21 - - - Maket M Şekil 7 Teras Çatı Maketi Su yalıtımı (M4) Örtü Tipi Çatı Kaplama Malzemelerinin Yapıştırılması Örtü tipi çatı kaplama malzemeleri, temel olarak bitümlü membran örtüler ve sentetik örtüler olmak üzere iki gruptan oluşur Bitümlü Örtüler OSB alt yüzey Düzgün yüzeyli ahşap kaplama Şap betonu, Çekiç, çivi, falçata, sunta testeresi, şalumo, taş spirali (beton esaslı malzemeler için), temizlik fırçası, testere, uzatma kablosu, vida çeşitleri, çırpı ipi, dekupaj, vidalama, makas, su terazisi, metre, zımba, KKD Sentetik Örtüler OSB alt yüzey Düzgün yüzeyli ahşap kaplama Şap betonu, Falçata, sunta testeresi, sıcak hava tabancası, temizlik fırçası, uzatma kablosu, çırpı ipi, dekupaj, vidalama, makas, su terazisi, metre, zımba, sıcak hava tabancası, sıcak hava robotu, KKD

Aşık: - Ahşap çatılarda; dikme üstlerine ve saçak boyunca yerleştirilen, mertekleri taşıyan genelde en az 10x10 cm ölçülerindeki ahşap taşıyıcı elemanlardır. Çelik çatılarda ise kirişleri bağlayan saçağa

Detaylı

ÇATI KAPLAMASI. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

ÇATI KAPLAMASI. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ÇATI KAPLAMASI Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ÇATI KAPLAMASI Çatı kaplaması için kullanılan malzemeler şunlardır.

Detaylı

ÇATI VE TERASTA SU YALITIMI

ÇATI VE TERASTA SU YALITIMI ÇATI VE TERASTA SU YALITIMI Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ÇATI VE TERASTA SU YALITIMI Genel olarak eğimi % 5

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ALİ ÇETİNKAYA KAMPUSÜ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ MORG BİNASI İNŞAATI MAHAL LİSTESİ

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ALİ ÇETİNKAYA KAMPUSÜ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ MORG BİNASI İNŞAATI MAHAL LİSTESİ AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ALİ ÇETİNKAYA KAMPUSÜ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ MORG BİNASI İNŞAATI MAHAL LİSTESİ MAYIS 2011 1 AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ALİ ÇETİNKAYA KAMPUSÜ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA

Detaylı

ULUSAL MESLEK STANDARDI KİREMİT TİPİ ÇATI KAPLAMACISI SEVİYE 3 REFERANS KODU / 12UMS0272-3. RESMİ GAZETE TARİH-SAYI / 29.01.2013 28543 (Mükerrer)

ULUSAL MESLEK STANDARDI KİREMİT TİPİ ÇATI KAPLAMACISI SEVİYE 3 REFERANS KODU / 12UMS0272-3. RESMİ GAZETE TARİH-SAYI / 29.01.2013 28543 (Mükerrer) ULUSAL MESLEK STANDARDI KİREMİT TİPİ ÇATI KAPLAMACISI SEVİYE 3 REFERANS KODU / 12UMS0272-3 RESMİ GAZETE TARİH-SAYI / 29.01.2013 28543 (Mükerrer) Mesleki Yeterlilik Kurumu, 2013 Sayfa 1 Meslek: KİREMİT

Detaylı

ÇATILAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

ÇATILAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ÇATILAR Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ÇATILAR Bir yapıyı üstünden etkileyen yağmur, kar, rüzgar, sıcak ve soğuk

Detaylı

ÇATILARDA ISI YALITIMI

ÇATILARDA ISI YALITIMI ÇATILARDA ISI YALITIMI Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ÇATILARDA ISI YALITIMI Çatılarda ısı yalıtımı için; cam

Detaylı

ULUSAL MESLEK STANDARDI PANEL ÇATI KAPLAMACISI SEVİYE 3 REFERANS KODU / 12UMS0251-3. RESMİ GAZETE TARİH-SAYI / 15.09.2012 28412 (Mükerrer)

ULUSAL MESLEK STANDARDI PANEL ÇATI KAPLAMACISI SEVİYE 3 REFERANS KODU / 12UMS0251-3. RESMİ GAZETE TARİH-SAYI / 15.09.2012 28412 (Mükerrer) ULUSAL MESLEK STANDARDI PANEL ÇATI KAPLAMACISI SEVİYE 3 REFERANS KODU / 12UMS0251-3 RESMİ GAZETE TARİH-SAYI / 15.09.2012 28412 (Mükerrer) Mesleki Yeterlilik Kurumu, 2012 Sayfa 1 Meslek: PANEL ÇATI KAPLAMACISI

Detaylı

Çatı Şekilleri ve Adları: Çatı şekilleri binanın mimari durumu, yörenin iklim durumu ve mimarî tarzına göre değişiklik gösterir. Üzerinde gezilecek

Çatı Şekilleri ve Adları: Çatı şekilleri binanın mimari durumu, yörenin iklim durumu ve mimarî tarzına göre değişiklik gösterir. Üzerinde gezilecek ÇATILAR Binayı üstten gelen kar, yağmur, rüzgâr, sıcak, soğuk gibi dış tesirlere karşı korumak, estetik bir güzellik ve bütünlük kazandırmak amacıyla inşa edilen yapı elemanlarına çatı denir. Çatılar,

Detaylı

ALÜMİNYUM KOMPOZİT PANELLER

ALÜMİNYUM KOMPOZİT PANELLER ALÜMİNYUM KOMPOZİT PANELLER YAPI MARKET SAN.TİC.LTD.ŞTİ. Formlandırılmış alüminyum kompozit panel kaplamalarının alt taşıyıcı strüktürlerinin yardımı ile mimarinize farklı yenilikler katması, sadece formları

Detaylı

ÇATILARDA ISI YALITIMI. 1. Çatı Arası Kullanılan Kırma Çatılarda Mertek Seviyesinde Isı Yalıtımı

ÇATILARDA ISI YALITIMI. 1. Çatı Arası Kullanılan Kırma Çatılarda Mertek Seviyesinde Isı Yalıtımı 1. Çatı Arası Kullanılan Kırma Çatılarda Mertek Seviyesinde Isı Yalıtımı 1- Çatı örtüsü 2- Nefes alan su yalıtım örtüsü 3- Çatı tahtası 4- Havalandırılan çatı arası boşluğu 5- Isı yalıtımı 6- Buhar dengeleyici

Detaylı

YÜKSEK FEN KURULU KARARI

YÜKSEK FEN KURULU KARARI : Değişiklik ve ilaveler YÜKSEK FEN KURULU KARARI 01.01.2010 tarihinden geçerli olmak üzere Bakanlığımız nın 24.02.2010 tarih ve 2010/16 sayılı kararı ile; 2010 yılına ait İnşaat, Makine ve Elektrik Tesisatıyla

Detaylı

ÜRÜN BİLGİSİ RENK GARANTİSİ ANTİ-KOROZYON SES YALITIMI ELEKTRİK YALITIMI YÜKSEK VE DÜŞÜK SICAKLIKLARA DAYANIKLILIK YANGIN SINIFI AĞIRLIK TEMİZLİK

ÜRÜN BİLGİSİ RENK GARANTİSİ ANTİ-KOROZYON SES YALITIMI ELEKTRİK YALITIMI YÜKSEK VE DÜŞÜK SICAKLIKLARA DAYANIKLILIK YANGIN SINIFI AĞIRLIK TEMİZLİK PVC PANEL KİREMİT RENK GARANTİSİ DURAMİT PVC Panel Kiremitleri ASA ile korunmakta olup, yapılan testler, renk özelliklerinin N.Ş.A 20 yıldan daha uzun bir süre korunduğunu göstermektedir. Rain ANTİ-KOROZYON

Detaylı

KILIÇOĞLU KIREMIT ÇATI İNŞASI ŞARTNAMESI

KILIÇOĞLU KIREMIT ÇATI İNŞASI ŞARTNAMESI KILIÇOĞLU KIREMIT ÇATI İNŞASI SI 1- KAPSAM Kılıçoğlu Granada Kiremit kullanılarak çatı inşası kurallarına ilişkin esasları kapsar. 2- MALZEME TANIMLARI Granada Kiremit: Kılıçoğlu Granada modeli, 24 cm

Detaylı

info@ kucukdeveci.com.tr

info@ kucukdeveci.com.tr 1 Tek Parçalı Mahya 30+30x92 cm. boyutlarında, 7 kg. ağırlığında ve 6 mm. kalınlığında üretilmektedir. İstenilen tarafa çevrilip monte edilebilir. %10 'dan %70 'e kadar her eğim için üretilebilir. Sipariş

Detaylı

1-Üst Mahya 2-3 yol mahya 3- Yan mahya. 4- Mahya Bitiş Kapama 5- Dere 6- Saçak kapama

1-Üst Mahya 2-3 yol mahya 3- Yan mahya. 4- Mahya Bitiş Kapama 5- Dere 6- Saçak kapama PVC PANEL KİREMİT 2 3 4 1 6 5 1-Üst Mahya 2-3 yol mahya 3- Yan mahya 4- Mahya Bitiş Kapama 5- Dere 6- Saçak kapama ÜRÜN BİLGİSİ ASA ile kaplanan DURAMİT PVC Panel Kiremitleri ko-ekstrüzyon teknolojisiyle

Detaylı

Peyzaj Yapıları I ÇATI ELEMANLARI. Çatı elemanlarının tasarımında görsel karakteri etkileyen özellikler Sığınma ve Korunma

Peyzaj Yapıları I ÇATI ELEMANLARI. Çatı elemanlarının tasarımında görsel karakteri etkileyen özellikler Sığınma ve Korunma ÇATI ELEMANLARI Dersi Dış mekan içinde yapılan ve daha çok dinlenme ihtiyacını karşılayan yapay çatı elemanları Pergola Kameriye Çardaklar Sığınma ve Korunma Işık ve Gölge Yoğunluğu Yağış durumu Çatı elemanlarının

Detaylı

İÇERİK Uygulama Detayları

İÇERİK Uygulama Detayları İÇERİK 1 Çağdaş yapı konsepti ve Yalıtım 2 Malzeme ve detay seçimi ile ilgili temel bilgiler 3 Isı Yalıtım Malzemeleri 4 Uygulama Detayları 5 Yürürlükteki Mevzuatlar 1 Temel Uygulama Kuralları Isı Köprüsü

Detaylı

Yalıtımda yüksek performanslı güvenilir çözümler

Yalıtımda yüksek performanslı güvenilir çözümler Yalıtımda yüksek performanslı güvenilir çözümler MEMBRAN ÜRÜN KATALOĞU HAKKIMIZDA Yapı kimyasalları sektöründe 20 yılı aşkın süredir Türkiye pazarına hizmet veren firmamız, 2011 yılından itibaren hedefini

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ EKSTRÜDE POLİSTREN LEVHA

KATI YALITIM MALZEMELERİ EKSTRÜDE POLİSTREN LEVHA KATI YALITIM MALZEMELERİ EKSTRÜDE POLİSTREN LEVHA Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi EKSTRÜDE POLİSTREN KÖPÜK (XPS)

Detaylı

ONURLU İNŞAAT TAAHÜT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ. TEL: 0216 469 21 07-08 FAX: 0216 469 21 09 MAIL:info@onurluinsaat.com. www.onurluinsaat.

ONURLU İNŞAAT TAAHÜT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ. TEL: 0216 469 21 07-08 FAX: 0216 469 21 09 MAIL:info@onurluinsaat.com. www.onurluinsaat. ONURLU İNŞAAT TAAHÜT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ TRIOTEKS BUHAR DENGELEYICI ÖRTÜLERI YETKİLİ SATICISI TEMELDEN ÇATIYA YAPI &YALITIM MALZEMELERİ SATIŞ MERKEZİ TEL: 0216 469 21 07-08 FAX: 0216 469

Detaylı

TEKNİK ŞARTNAME (İş Kalemleri)

TEKNİK ŞARTNAME (İş Kalemleri) Sayfa: 1 İş Grubu: Ana Grup>TAVŞANLI MERKEZ 97 EVLER S.No Poz No İmalatın Cinsi Birim Miktarı Havalandırma Boru Ve Şapkası (Çinko Sacdan, Çap 1 113-103 Adet 41 125 mm) Çatı arasında tavandan çatı örtüsü

Detaylı

DÖŞEMELERDE ISI YALITIMI

DÖŞEMELERDE ISI YALITIMI DÖŞEMELERDE ISI YALITIMI Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi DÖŞEMELERDE ISI YALITIMI Döşemelerde ısı yalıtımı için

Detaylı

Çatı Kaplamaları. 6. Güncellenmİş Baskı

Çatı Kaplamaları. 6. Güncellenmİş Baskı ALTYAPI TASARIM ÖNERİLERİ Çatı Kaplamaları 6. Güncellenmİş Baskı Havalandırmalı veya havalandırmasız çatıların inşası doğruluk kriterlerine bağlı değildir. Her iki tasarımın da planlama ve uygulama şartlarına

Detaylı

ÇATILARDA ISI YALITIMI

ÇATILARDA ISI YALITIMI 1. KIRMA ÇATILARDA ISI YALITIMI 1.1 Tavan Arası Döşemesi Üzerine Yapılan Isı Yalıtımı 1- Çatı örtüsü 2- Su yalıtımı 3- Çatı tahtası 4- Havalandırılan çatı boşluğu 5- Isı yalıtımı 6- Buhar dengeleyici 7-

Detaylı

www.tellioglumetal.com.tr Çatınızın Gülümseyen Yüzü...

www.tellioglumetal.com.tr Çatınızın Gülümseyen Yüzü... www.tellioglumetal.com.tr Çatınızın Gülümseyen Yüzü... İçindekiler Boyalı Sac, Galvanizli Sac Onduline Levha, Mahya OSB, Şıngıllar Çam Yünü, Strafor Köpük Membranlar Sandviç Panel, AKG Gaz Beton Mantolama

Detaylı

ULUSAL MESLEK STANDARDI ÖRTÜ TİPİ ÇATI KAPLAMACISI SEVİYE 3 REFERANS KODU / 13UMS0312-3. RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/ 29.05.2013 28661 (Mükerrer)

ULUSAL MESLEK STANDARDI ÖRTÜ TİPİ ÇATI KAPLAMACISI SEVİYE 3 REFERANS KODU / 13UMS0312-3. RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/ 29.05.2013 28661 (Mükerrer) ULUSAL MESLEK STANDARDI ÖRTÜ TİPİ ÇATI KAPLAMACISI SEVİYE 3 REFERANS KODU / 13UMS0312-3 RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/ 29.05.2013 28661 (Mükerrer) Mesleki Yeterlilik Kurumu, 2013 Sayfa 1 Meslek: ÖRTÜ TİPİ ÇATI

Detaylı

BAĞLAMA TELİ BTM KİREMİT ALTI ÖRTÜSÜ KAPLAMA TAHTASI MONTAJ ÇITASI BAĞLAMA TELİ GENİŞ BAĞLI ÇİVİ AŞIK LAMBRİ MERTEK RİJİT MİNERAL YÜN ISI YALITIM LEVHASI KAPLAMA TAHTASI BTM KİREMİT ALTI ÖRTÜSÜ (BAYINDIRLIK

Detaylı

teknik uygulama detayları

teknik uygulama detayları teknik uygulama detayları içindekiler Panel Detayları Betonarme Hatıl-Gazbeton Döşeme Paneli Orta Nokta Bağlantı Detayı...03 Çelik Konstrüksiyon -Gazbeton Döşeme Paneli Orta Nokta Bağlantı Detayı...04

Detaylı

Dachrock DACHROCK TERAS ÇATILAR. Dachrock, yüksek yük kapasiteli teras çatılarda ısı, ses ve yangın yalıtımı olarak kullanılmaktadır.

Dachrock DACHROCK TERAS ÇATILAR. Dachrock, yüksek yük kapasiteli teras çatılarda ısı, ses ve yangın yalıtımı olarak kullanılmaktadır. FİYAT LİSTESİ Rockwool Fiyat si Sayfa Teras Çatılar Dachrock...3 Durock.....4 Roofrock...5 Yüzer Döşemeler Steprock ( Steprock ND, HD )...........6, 7 Floorrock ( Floorrock C )....... 8 Ara Bölme Duvarları

Detaylı

Goldtile Metal Kiremit Nedir?

Goldtile Metal Kiremit Nedir? Goldtile Metal Kiremit Nedir? Goldtile 0.40 mm galvanizli sacın alaturka kiremit formunda, Brüt; 118 cm x 41.5 cm ebatlarında, Net; 112 cm x 37 cm ebatlarında preslenmiş şeklidir. Goldtile doğal renkli

Detaylı

İç duvar detayı. Prensip detayıdır, projeye göre değişebilir.

İç duvar detayı. Prensip detayıdır, projeye göre değişebilir. UYGULAMA DETAYLARI İç duvar detayı. Yükseltilmiş iç duvar detayı. Dış cephe uygulama detayı - Dış cephe uygulama detayı - Dış cephe uygulama detayı - Dış cephe uygulama detayı - Dış cephe uygulama detayı

Detaylı

YALITIMLI ÇATI ve CEPHE PANELLERİ

YALITIMLI ÇATI ve CEPHE PANELLERİ 1. METAL ÖRTÜLÜ ÇATI ve CEPHELERDE ISI YALITIMI 1.1 Sandviç Paneller Genel olarak sandviç paneller; iç ve dış metal levha ve yalıtım çekirdeğinden oluşur. Yapıların dış kabuğunu ısı ve su yalıtımlı olarak

Detaylı

RHEINZINK Çatı Kaplamaları Tasarım Önerileri. 6. Güncellenmiş Baskı

RHEINZINK Çatı Kaplamaları Tasarım Önerileri. 6. Güncellenmiş Baskı RHEINZINK Çatı Kaplamaları Tasarım Önerileri 6. Güncellenmiş Baskı Havalandırmalı Tip Çatılar RHEINZINK kaplamaları ile yapılan havalandırmalı tip çatılar, üç tabakadan oluşan iki kabuklu yapılardır: Çatı

Detaylı

su ve ısı yalıtım sistemleri 17 - A TERAS ÇATI PARAPET YALITIMI (TERS ÇATI) MİNERAL KAPLI BTM POLİMERİK SU YALITIM ÖRTÜSÜ (POLYESTER KEÇE TAŞIYICILI) BTM POLİMERİK SU YALITIM ÖRTÜSÜ (CAM TÜLÜ TAŞIYICILI)

Detaylı

UYGULAMA DETAYLARI. 7 Ahşap çatı detayı. 8 Soğuk hava deposu detayı.

UYGULAMA DETAYLARI. 7 Ahşap çatı detayı. 8 Soğuk hava deposu detayı. UYGULAMA DETAYLARI 1 Cephe mantolama, denizlik bölgesi detayı. 2 Cephe mantolama, doğrama üstü detayı. 3 Cephe yalıbaskı detayı. 4 Üzerinde gezilmeyen çatı detayı. 5 Üzerinde gezilen çatı detayı. 6 Bahçe

Detaylı

TÜRKIYE NIN SEÇKIN PROJELERININ TERCIHI

TÜRKIYE NIN SEÇKIN PROJELERININ TERCIHI Mükemmel Kiremit Mükemmel Çatı FİYAT LİSTESİ Liste No. 2017-02 Başlangıç Tarihi 1 Aralık 2017 TÜRKIYE NIN SEÇKIN PROJELERININ TERCIHI Kasaba Evleri / İstanbul Kiremitler Aksesuar Kiremitler Kılıçoğlu 1

Detaylı

ÇATILARDA ISI YALITIMI

ÇATILARDA ISI YALITIMI 1. Geleneksel Teras Çatılarda Isı Yalıtımı Bu detayda su yalıtım katmanı ısı yalıtımının üzerinde yer almaktadır. Çatı sistemi, alttan buhar kesici ile su buharına karşı korunurken, üstte uygulanan su

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ TAŞ YÜNÜ

KATI YALITIM MALZEMELERİ TAŞ YÜNÜ KATI YALITIM MALZEMELERİ TAŞ YÜNÜ Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi TAŞ YÜNÜ Taş yünü, volkanik bir kaya olan bazalt

Detaylı

nızam kenarlarına kullanılan malzemedir.

nızam kenarlarına kullanılan malzemedir. Yeni Çatı Yapımı Çatı Aktarma ve Onarım Aydınlık Pencere Sistemleri ONDULİNE Yağmur Dereleri Su İzolasyonu Çatı ve Teras İzolasyonu Kiremit Çatı Yapımı Su İzolasyonu Isı İzolasyonu Çelik Konstrüksiyon

Detaylı

ÇATI MAKASINA GELEN YÜKLER

ÇATI MAKASINA GELEN YÜKLER ÇATI MAKASINA GELEN YÜKLER Bir yapıyı dış etkilere karşı koruyan taşıyıcı sisteme çatı denir. Belirli aralıklarla yerleştirilen çatı makaslarının, yatay taşıyıcı eleman olan aşıklarla birleştirilmesi ile

Detaylı

İŞ GRUPLARININ MALİYETTEKİ ORANLARI

İŞ GRUPLARININ MALİYETTEKİ ORANLARI İŞ GRUPLARININ MALİYETTEKİ ORANLARI İşin Adı : KATLI OTOPARK YAPIM İŞİ No İş Grubunun Adı Tutarı 01 INSAAT 1 İNŞAAT İMALATLARI 41.4519 2 KAZI İKSA VE ZEMİN İYİLEŞTİRME 47.0196 -- INSAAT Toplamı 88.4715

Detaylı

ALÇI DUVAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

ALÇI DUVAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ALÇI DUVAR Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ALÇI BLOK DUVAR Alçı panel, alçının belirli oranda suyla karıştırılıp

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ MEMBRAN

KATI YALITIM MALZEMELERİ MEMBRAN KATI YALITIM MALZEMELERİ MEMBRAN Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi MEMBRAN Polyester keçe, cam tülü, kanaviçe vb.

Detaylı

FİYAT LİSTESİ. Mükemmel Kiremit Mükemmel Çatı. Anadolu Medeniyetleri Serisi ile Çatınızda Fark Yaratın

FİYAT LİSTESİ. Mükemmel Kiremit Mükemmel Çatı. Anadolu Medeniyetleri Serisi ile Çatınızda Fark Yaratın Mükemmel Kiremit Mükemmel Çatı FİYAT LİSTESİ Liste No. : 2015-1 Başlangıç Tarihi : 1 Temmuz 2015 Anadolu Medeniyetleri Serisi ile Çatınızda Fark Yaratın Kiremitler Kılıçoğlu 1 Türkiye nin klasik kiremidi...

Detaylı

Master Panel NOVA 5TM Çatı

Master Panel NOVA 5TM Çatı Master Panel NOVA 5TM Çatı Ürün Tanımı Yangın riskinin yüksek olduğu yapılarda ve azami yangın dayanımı istenen binalarda güvenle kullanılırken beş hadveli formuyla geniş açıklıkların güvenle geçilmesini

Detaylı

R4 Çatı Paneli. Üretim Yeri. İstanbul

R4 Çatı Paneli. Üretim Yeri. İstanbul Ürün Tanımı Türkiye de üretilen ilk, tek ve gerçek kepli sandviç paneldir. Kepli panelin en büyük avantajı, birleşim noktalarındaki bağlantı elemanlarının üzerini örten bir kep profili sayesinde dış etkenlerden

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Selim BARADAN Yrd. Doç. Dr. Hüseyin YİĞİTER

Yrd. Doç. Dr. Selim BARADAN Yrd. Doç. Dr. Hüseyin YİĞİTER Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü İNŞ4001 YAPI İŞLETMESİ METRAJ VE KEŞİF-2 Yrd. Doç. Dr. Selim BARADAN Yrd. Doç. Dr. Hüseyin YİĞİTER http://kisi.deu.edu.tr/huseyin.yigiter YIĞMA BİNA

Detaylı

Master Panel 1000 R5M Çatı

Master Panel 1000 R5M Çatı Master Panel 1000 R5M Çatı Ürün Tanımı Teras çatı kaplamalarında kullanılır. Panelin alt yüzey metal (boyalı galvanizli sac), üst yüzeyi ise PVC membranlı veya TPO membranlı olarak üretilir. Böylece şantiyede

Detaylı

PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT K24 - C24 BİRİM AĞIRLIK. 0,745 kg/mt. 1,161 kg/mt. 1,356 kg/mt. 1,451 kg/mt. 1,599 kg/mt.

PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT K24 - C24 BİRİM AĞIRLIK. 0,745 kg/mt. 1,161 kg/mt. 1,356 kg/mt. 1,451 kg/mt. 1,599 kg/mt. Sistem K24 C24 PROFİLLER 01 PROFİL KESİTİ PROFİL KODU JxJy DEĞERLERİ BİRİM AĞIRLIK TANIMLAMA NO 8001 Jx: 2,00 cm4 Jy: 4,94 cm4 0,745 kg/mt YATAY GRİYAJ mm 07 ***NOT: Yandaki PRODUCED profil birim BY AN

Detaylı

Bitümlü Örtüler BĐTÜMLÜ ÖRTÜ NEDĐR? ĐZODER YALITIM EĞĐTĐM ve DANIŞMA MERKEZĐ. Bitümlü örtüler; 1. Taşıyıcı ve 2. Bitümden oluşurlar. Bitüm.

Bitümlü Örtüler BĐTÜMLÜ ÖRTÜ NEDĐR? ĐZODER YALITIM EĞĐTĐM ve DANIŞMA MERKEZĐ. Bitümlü örtüler; 1. Taşıyıcı ve 2. Bitümden oluşurlar. Bitüm. Bitümlü Örtüler ĐZODER YALITIM EĞĐTĐM ve DANIŞMA MERKEZĐ BĐTÜMLÜ ÖRTÜ NEDĐR? Bitümlü örtüler; 1. Taşıyıcı ve 2. Bitümden oluşurlar. Bitüm Bitüm Taşıyıcı 1 BĐTÜM NEDĐR? Doğada tabii olarak bitüm kayaları

Detaylı

Kırca Yapı dekorasyon Olarak ısı yalıtımında bir markayız.

Kırca Yapı dekorasyon Olarak ısı yalıtımında bir markayız. Kırca Yapı dekorasyon Olarak ısı yalıtımında bir markayız. Isi yalitimi, yatay olarak döfleme betonu altina serilir. Zemine oturan dösemelerde, isi yalitimi olarak bünyesine su emmeyen ve yüksek basma

Detaylı

POLİONE BİTÜMLÜ SU YALITIM ÖRTÜSÜ

POLİONE BİTÜMLÜ SU YALITIM ÖRTÜSÜ Sayfa: 1 / 5 TEKNİK BİLGİ DÖKÜMANI (TDS) Düzenleme Tarihi : 30.05.2014 APP MODİFİYELİ, PLASTOMERİK BİTÜMLÜ SU YALITIM ÖRTÜLERİ (APP- Ataktik Polipropilen) Tanımı Polione, her türlü iklim koşulunda uygulanmak

Detaylı

İNŞAAT TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALARI ÇATI TEKNİKLERİ

İNŞAAT TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALARI ÇATI TEKNİKLERİ İNŞAAT TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALAR ÇAT TEKNİKLERİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ Yrd. Prof. Doç. Dr. Mehmet Dr. Ali SARBYK İNŞAAT TEKNOLOJİSİUYGULAMALAR Tanım Yapıları dış atmosferden gelen yağmur, rüzgar, kar ve

Detaylı

Boryspili/Kiev KENETLİ PANELLER. da üretilir.mimari amaçlara uygun DELTA S İ S T E M

Boryspili/Kiev KENETLİ PANELLER. da üretilir.mimari amaçlara uygun DELTA S İ S T E M 1 Boryspili/Kiev KENETLİ PANELLER Hafif olmaları nedeniyle kenetli çatı panelleri birçok kenar yüksekliği ve ende 100 mt yi geçen boylarda mobil formlama makineleri ile şantiyede üretilirler.bu avantajlar

Detaylı

ÇELİK PREFABRİK YAPILAR

ÇELİK PREFABRİK YAPILAR ÇELİK PREFABRİK YAPILAR 3. Bölüm Duvarlar. 4. Bölüm Kafes Kirişler. Duvarlar Çelik çerçeveli yapılarda kullanılan duvarlar da taşıyıcı yapı elemanları gibi çoğunlukla prefabriktir. Bu özellik üretimin

Detaylı

Master Panel 1000 R7M Çatı

Master Panel 1000 R7M Çatı GROUP ENERJİ SANDVİÇ PANEL 0216 340 2538-39 FAKS:0216 340 2534 Email:info@groupenerji.com Master Panel 1000 R7M Çatı Ürün Tanımı Teras çatı kaplamalarında kullanılır. Panelin alt yüzey metal (boyalı galvanizli

Detaylı

YALITIM TEKNOLOJİSİ. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

YALITIM TEKNOLOJİSİ. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi YALITIM TEKNOLOJİSİ Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi YALITIM Dış hava şartları, yapı içinden kaynaklanan etkiler

Detaylı

BACALAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

BACALAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi BACALAR Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi BACALAR Yapılarda, kirli havayı dışarı atma, binaya temiz hava temin etme,

Detaylı

DUVAR- BACA DİBİ ÇÖZÜMÜ YAĞMUR İNDİRME SİSTEMLERİ ÇATI DETAY ELEMANLARI ÖZEL ÇATI DETAY SİSTEMLERİ. www.persanyapi.com.tr

DUVAR- BACA DİBİ ÇÖZÜMÜ YAĞMUR İNDİRME SİSTEMLERİ ÇATI DETAY ELEMANLARI ÖZEL ÇATI DETAY SİSTEMLERİ. www.persanyapi.com.tr DUVAR- BACA DİBİ ÇÖZÜMÜ YAĞMUR İNDİRME SİSTEMLERİ ÇATI DETAY ELEMANLARI ÖZEL ÇATI DETAY SİSTEMLERİ DUVAR - BACA DİBİ ÇÖZÜMÜ Çatılarda en çok problem yaşanan detaylardan biri de duvar ve baca dipleridir.

Detaylı

LOJİSTİK BİLGİLERİ STOKLAMA BİLGİLERİ

LOJİSTİK BİLGİLERİ STOKLAMA BİLGİLERİ - ISIPAN ISIPAN PRM LOJİSTİK BİLGİLERİ STOKLAMA BİLGİLERİ 1 ODE ISIPAN ODE ISIPAN DT/ BD 0,03-0,03 W/mK lik ısı iletkenlik katsayısına, 0-0 kpa basma dayanımına, Bünyesine su almayan yapıda ve optimum

Detaylı

BETONARME KALIPLARININ SINIFLANDIRILMASI. 3. Bölüm. Öğr. Gör. Mustafa KAVAL Afyon Meslek Yüksekokulu İnşaat Programı

BETONARME KALIPLARININ SINIFLANDIRILMASI. 3. Bölüm. Öğr. Gör. Mustafa KAVAL Afyon Meslek Yüksekokulu İnşaat Programı BETONARME KALIPLARININ SINIFLANDIRILMASI 3. Bölüm 1 BETONARME KALIPLARININ SINIFLANDIRILMASI Kalıp Malzemeleri Bir kalıp sistemini meydana getiren kısımlar kaplama ve kalıp iskelesi olmak üzere ikiye ayrılır.

Detaylı

Flanş Profili 20 mm x 4 mt - 0,60 mm 2,500 /mt 25 mm x 4 mt - 0,60 mm 3,000 /mt 30 mm x 4 mt - 0,70 mm 3,700 /mt 20 mm x 4 mt - Paslanmaz 25 mm x 4 mt - Paslanmaz Köşe Elemanı 20 mm Köşe Elemanı 0,250

Detaylı

ProfilEx ısı yalıtımı (mantolama) ve sıva uygulamalarında yapıların; pencere, kenar, köşe, yatay veya düşey düzgün boşluklar (fuga) gerektiğinde

ProfilEx ısı yalıtımı (mantolama) ve sıva uygulamalarında yapıların; pencere, kenar, köşe, yatay veya düşey düzgün boşluklar (fuga) gerektiğinde ProfilEx ısı yalıtımı (mantolama) ve sıva uygulamalarında yapıların; pencere, kenar, köşe, yatay veya düşey düzgün boşluklar (fuga) gerektiğinde kullanılan ve sistemi tamamlayan profil çeşitleri markasıdır.

Detaylı

N5 Çatı Paneli. Üretim Yeri İstanbul, Balıkesir, İskenderun. Uygulama Alanları

N5 Çatı Paneli. Üretim Yeri İstanbul, Balıkesir, İskenderun. Uygulama Alanları Ürün Tanımı Beş hadveli yanal binili sandviç panelidir. %10 eğimle çatı kaplaması yapılabilmektedir. En büyük avantajı yanal binili panel birleşimi sayesinde hızlı montaj yapılmasıdır. Hadveli formuyla

Detaylı

YAPI TEKNOLOJİSİ DERS-8 ÇATILAR

YAPI TEKNOLOJİSİ DERS-8 ÇATILAR YAPI TEKNOLOJİSİ DERS-8 ÇATILAR ÇATILAR Bir binanın en üst kısmını teşkil eden, binayı üstten kar, yağmur, rüzgar, soğuk ve sıcak gibi tesirlere karşı koruyan, güzelliğini ve sağlamlığını etkileyen yapı

Detaylı

ÇELİK KONSTRÜKSYON PRİZMATİK DEPO YAPILARI

ÇELİK KONSTRÜKSYON PRİZMATİK DEPO YAPILARI ÇELİK KONSTRÜKSYON PRİZMATİK DEPO YAPILARI ÇELİK KONSTRÜKSYON PRİZMATİK DEPO YAPILARI ŞARTNAMELER PREFİ PREFABRİK YAPI ENDÜSTRİ BİLİŞİM VE TİCARET LTD.ŞTİ. 27/200 FORMLU TRAPEZOİDAL

Detaylı

KOMPAKT LAMİNAT PANELLER

KOMPAKT LAMİNAT PANELLER KOMPAKT LAMİNAT PANELLER YAPI MARKET SAN.TİC.LTD.ŞTİ. Doğal ahşap veya laminat paneller ile kompoze edilmiş kompakt cephe panellerinden oluşan cephe kaplama sistemleri hafif metal alt konstrüksiyon sistemlerle

Detaylı

ALÇI İȘLERİ İÇİN DEKORASYON PROFİLLERİ

ALÇI İȘLERİ İÇİN DEKORASYON PROFİLLERİ ALÇI İȘLERİ İÇİN DEKORASYON PROFİLLERİ Köşe leri 9002 köşe bitiş profilidir. Hareketli tavan ve duvar bitişlerinde kullanılır. Tek taraflı uygulanır. 9077 Farklı kanat genişliklerinde üretilen alüminyum

Detaylı

AHŞAP KAPLAMALAR DERSİ ÇALIŞMA SORULARI. 5. Aşağıdakilerden hangisi ayak ve başlık birleştirme yöntemlerindendir? a. Yabancı çıtalı. b.

AHŞAP KAPLAMALAR DERSİ ÇALIŞMA SORULARI. 5. Aşağıdakilerden hangisi ayak ve başlık birleştirme yöntemlerindendir? a. Yabancı çıtalı. b. AHŞAP KAPLAMALAR DERSİ ÇALIŞMA SORULARI 1. Aşağıdakilerden hangisi bulundukları yerlere göre uygulanan sütun çeşitlerindendir? a. Taşıyıcı sütun b. Döşeme sütunu c. Tavan sütunu d. Kapı sütunu 2. Aşağıdakilerden

Detaylı

Asma tavan uygulamalarında levhaları yerine sabitlemek için kilitli sistemlerin tercih edilmesi tavsiye olunur.

Asma tavan uygulamalarında levhaları yerine sabitlemek için kilitli sistemlerin tercih edilmesi tavsiye olunur. Decoser CTP Duvar ve Tavan Kaplama Levharı Montaj Detayları Decoser levhalar sadece sert duvar yüzeylerine kaplanmalıdır ( ahşap, alçı levhalar, ince sıva vs ). Duvar yüzeyleri temiz, düz, kuru ve düzgün

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ EMİRDAĞ MYO KAFETERYA BİNASI MAHAL LİSTESİ

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ EMİRDAĞ MYO KAFETERYA BİNASI MAHAL LİSTESİ AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ EMİRDAĞ MYO KAFETERYA BİNASI MAHAL LİSTESİ KASIM 2010 ZEMİN KAT (MEVCUT PROJE) Z01 GİRİŞ : Sahne kısmında bulunan ahşap kaplamanın sökülmesi : Ahşap asma tavan sökümü : Ahşap

Detaylı

TEKNİK FİYAT LİSTESİ 2014

TEKNİK FİYAT LİSTESİ 2014 TEKNİK FİYAT LİSTESİ 2014 FİYAT LİSTESİ 2014 TEKNİK FİYAT LİSTESİ Yapı Yalıtım Ürünleri Ode Starflex 2 Ode Isıpan 4 Ode Sistem 5 Ode Membran 6 Ode Rockflex 7 Aksesuarlar 8 Tesisat Yalıtım Ürünleri Ode

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ AHMET NECDET SEZER KAMPUSÜ REKTÖRLÜK VE EĞİTİM BİNALARI ÇATI TADİLATLARI VE ALİ ÇETİNKAYA KAMPUSÜ MUTFAK - KAFETERYA

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ AHMET NECDET SEZER KAMPUSÜ REKTÖRLÜK VE EĞİTİM BİNALARI ÇATI TADİLATLARI VE ALİ ÇETİNKAYA KAMPUSÜ MUTFAK - KAFETERYA AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ AHMET NECDET SEZER KAMPUSÜ REKTÖRLÜK VE EĞİTİM BİNALARI ÇATI TADİLATLARI VE ALİ ÇETİNKAYA KAMPUSÜ MUTFAK - KAFETERYA BİNASI ÇATI TADİLATLARI İNŞAATI MAHAL LİSTESİ MAYIS 2011

Detaylı

Duman Tahliye Sistemleri Gün Işığı Aydınlatma Duman Perdeleri Yangın Kapıları Havalandırma

Duman Tahliye Sistemleri Gün Işığı Aydınlatma Duman Perdeleri Yangın Kapıları Havalandırma Duman Tahliye Sistemleri Gün Işığı Aydınlatma Duman Perdeleri Yangın Kapıları Havalandırma Adexsi Grubu, 2013 yılı itibariyle 1.8 milyar Euro cirosu olan Fransa merkezli Soprema'ya aittir. Adexsi içinde

Detaylı

T.C. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü

T.C. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü 1 Allen anahtar seti 1 Metrik, 10'lu 09.07.09 Döner Sermaye 2 Allen anahtar seti 1 İnç-SAE, 10'lu 09.07.09 Döner Sermaye 3 Ayarlı pense 1 Üniversal 09.07.09 Döner Sermaye 4 Bazik elektrod 6 2,5x350 mm

Detaylı

KOMPOZİT LEVHA YAPIŞTIRMA

KOMPOZİT LEVHA YAPIŞTIRMA KOMPOZİT LEVHA YAPIŞTIRMA Yalıtımlı kompozit levhalar ile Mevcut duvar yüzeyine, Yalıtımlı Kompozit Levhaların ADERTEK yapıştırma alçısı kullanılarak yapıştırılmasıyla oluşturulan Giydirme Duvar GDY-KL

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ KÜHAM BİNASI BAKIM ONARIM İŞİ İNŞAAT MAHAL LİSTESİ

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ KÜHAM BİNASI BAKIM ONARIM İŞİ İNŞAAT MAHAL LİSTESİ AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ KÜHAM BİNASI BAKIM ONARIM İŞİ İNŞAAT MAHAL LİSTESİ AĞUSTOS 2011 1 KÜHAM İDARİ BİNA İdari binada tüm pencerelerde açılır kanatlara sineklik takılacaktır. Zemin katta koridor

Detaylı

Çatı Yalıtımında BONUS FOCUS SHINGLE

Çatı Yalıtımında BONUS FOCUS SHINGLE Çatı Yalıtımında BONUS FOCUS SHINGLE içindekiler - Hakkımızda - Shingle Nedir? - Teknik Özellikler ve Kullanım Alanları - Çatılarda Havalandırma Önemi - Ürünler - BONUS FOCUS SHINGLE (Petek) - BONUS FOCUS

Detaylı

GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ MİMARLIK BÖLÜMÜ

GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ MİMARLIK BÖLÜMÜ GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ MİMARLIK BÖLÜMÜ MİM 241 YAPI BİLGİSİ II Prof.Dr. Nilay COŞGUN Arş.Gör.Dr. Seher GÜZELÇOBAN MAYUK Arş.Gör. Nurşah SERTER Arş.Gör. Fazilet TUĞRUL OKBAZ Arş.Gör.

Detaylı

PEFLEX LEVHA. Uygulama

PEFLEX LEVHA. Uygulama PEFLEX LEVHA Isı Yalıtımı Yoğuşma Kontrolü İzocam Peflex, iklimlendirme, soğutma, güneş enerjisi sistemlerinde ısı yalıtımı ve yoğuşma kontrolü sağlamak üzere üretilen kapalı gözenekli hücre yapısına sahip

Detaylı

TEKNİK BİLGİ DÖKÜMANI (TDS)

TEKNİK BİLGİ DÖKÜMANI (TDS) Sayfa: 1 / 5 TEKNİK BİLGİ DÖKÜMANI (TDS) Düzenleme Tarihi : 30.05.2014 APP MODİFİYELİ, PLASTOMERİK BİTÜMLÜ SU YALITIM ÖRTÜLERİ (APP- Ataktik Polipropilen) Tanımı Daha çok ıslak zeminler, temel bohçalamaları,

Detaylı

3 lü Mahya Birleşim 4 lü Mahya Birleşim

3 lü Mahya Birleşim 4 lü Mahya Birleşim Firmamız 27 Ocak 1997 yılında DORUK BETON KİREMİT SAN. TİC. LTD. ŞTİ. adı altında Çaycuma Organize Sanayi Bölgesinde ilk olarak çimento esaslı beton kiremit imalatına başlamıştır. 29 Mayıs 2005 tarihinden

Detaylı

2014-2015. Basım. Katalog

2014-2015. Basım. Katalog 2014-2015 Basım Katalog Temeli 1837 ye dayanan; mimari çinkonun mucidi VMZINC, Çinko nun renklerini de yaratıyor. Doğal patinalı, doğal pigmentli, lake yüzey ile beraber 14 farklı mimari renk ve dokulu

Detaylı

FİYAT LİSTESİ 2012 ÇATI

FİYAT LİSTESİ 2012 ÇATI FİYAT LİSTESİ 2012 ÇATI ÇATI ŞİLTESİ - 300 Ürün En x Boy (m 2 ) C201-0040 1200 x 7500 80 9,00 4,80 43,20 C201-0041 1200 x 6000 100 7,20 6,00 43,20 C201-0043 1200 x 6000 120 7,20 7,30 52,56 C201-0352 1200

Detaylı

ROCKFLEX ROCKFLEX LEVHA

ROCKFLEX ROCKFLEX LEVHA ROCKFLEX ROCKFLEX LEVHA 1 TEKNİK ÖZELLİKLER Isı İletkenlik Katsayısı (λ λ) (W/mK) Su Buharı Difüzyon Direnç Katsayısı (μ) Yangın Sınıfı TS EN 11 Sıcaklık Dayanımı ( C) (Uzun Süreli) Sıcaklık Dayanımı (

Detaylı

AYVAZOĞLU METAL İZOLASYON İNŞAAT SAN. TİC. LTD. ŞTİ

AYVAZOĞLU METAL İZOLASYON İNŞAAT SAN. TİC. LTD. ŞTİ Firmamız 2006 yılında Remzi AYVAZ tarafından Ayvazoğlu Sac Demir Profil adıyla kurulmuştur. Zaman içerisinde müşteri taleplerini karşılamak için Çatı İzolasyon, Ferforje ve Alçı Ürünleri satışını portföyüne

Detaylı

Kalesinterflex Panel & Seramik Ev

Kalesinterflex Panel & Seramik Ev Kalesinterflex Panel & Seramik Ev A Kale Kalesinterflex Panel & Seramik Ev 1 İçindekiler 04 06 08 10 12 13 14 16 Kale den Seramik Ev Seramik Ev in Özellikleri Fuar Model Evi Seramik Ev Tipleri Fuar Model

Detaylı

DUVARLARIN İÇ YÜZÜNDEN ISI YALITIMI

DUVARLARIN İÇ YÜZÜNDEN ISI YALITIMI DUVARLARIN İÇ YÜZÜNDEN ISI YALITIMI Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi DUVARLARIN İÇ YÜZÜNDEN ISI YALITIMI Bu sistemde

Detaylı

Suya yön veriyoruz...

Suya yön veriyoruz... 2013 new collection Suya yön veriyoruz... Herkes BAŞARI lı Herkes olamaz! BAŞARI lı olamaz! 2 Sizinde 1 tercihiniz olsun! Suya yön veriyoruz. 3 Başarı Metal Çatı sistemleri konusunda 1986 yılında 50 m²

Detaylı

BELGELENDİRME PROGRAMI

BELGELENDİRME PROGRAMI 1.0 BELGELENDİRME KAPSAMI Bu program, (12UY0057-3) Isı Yalıtımcısı - Seviye 3 adaylarının belgelendirilmesine yönelik olarak yapılacak olan sınav için temel şartları, yeterlilik alanını, sınav koşullarını,

Detaylı

KİREMİT ÇIĞIR AÇAN TEKNOLOJI FİYAT LİSTESİ. Mükemmel Kiremit Mükemmel Çatı. Liste No. : Başlangıç Tarihi : 1 Temmuz 2017 SAĞLAM DONA DAYANIKLI

KİREMİT ÇIĞIR AÇAN TEKNOLOJI FİYAT LİSTESİ. Mükemmel Kiremit Mükemmel Çatı. Liste No. : Başlangıç Tarihi : 1 Temmuz 2017 SAĞLAM DONA DAYANIKLI Mükemmel Kiremit Mükemmel Çatı FİYAT LİSTESİ Liste No. 2017-1 Başlangıç Tarihi 1 Temmuz 2017 TE ÇIĞIR AÇAN TEKNOLOJI PÜRÜZSÜZ YÜZEYLİ SAĞLAM SU SIZDIRMAZ DONA DAYANIKLI KİREÇ PATLAMAYAN Kiremitler Aksesuar

Detaylı

ÇELİK YAPILAR 7 ÇELİK İSKELETTE DÖŞEMELER DÖŞEMELER DÖŞEMELER DÖŞEMELER. DÖŞEMELER Yerinde Dökme Betonarme Döşemeler

ÇELİK YAPILAR 7 ÇELİK İSKELETTE DÖŞEMELER DÖŞEMELER DÖŞEMELER DÖŞEMELER. DÖŞEMELER Yerinde Dökme Betonarme Döşemeler Döşemeler, yapının duvar, kolon yada çerçeve gibi düşey iskeleti üzerine oturan, modülasyon ızgarası üzerini örterek katlar arası ayırımı sağlayan yatay levhalardır. ÇELİK YAPILAR 7 ÇELİK İSKELETTE Döşemeler,

Detaylı

Master Panel 1000 R7 Çatı ve Cephe

Master Panel 1000 R7 Çatı ve Cephe Master Panel 1000 R7 Çatı ve Cephe Ürün Tanımı Türkiye de üretilen ilk, tek ve gerçek kepli sandviç paneldir. Master Panel in en büyük avantajı panel bağlantı elemanlarının, panel birleģim noktasını örten

Detaylı

ArEmit METAL KİREMİT

ArEmit METAL KİREMİT ArEmit METAL KİREMİT M e t a l Y a p ı K a p l a m a l a r ı Sunuş 1982 yılında kuruluşundan bu güne Arımeks Mühendislik, eğitimli çalışanları, teknik personeli ve üretim makinalarıyla, yurt içi ve yurt

Detaylı

DİLATASYON DERZİ. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

DİLATASYON DERZİ. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi DİLATASYON DERZİ Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi DİLATASYON DERZİ Yapının kendi ağırlığından ya da oturduğu zeminden

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ POLİETİLEN KÖPÜK

KATI YALITIM MALZEMELERİ POLİETİLEN KÖPÜK KATI YALITIM MALZEMELERİ POLİETİLEN KÖPÜK Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi POLİETİLEN KÖPÜK Etilen ve propilen maddelerinden

Detaylı

Master Panel 915 R3 Çatı ve Cephe

Master Panel 915 R3 Çatı ve Cephe Master Panel 915 R3 Çatı ve Cephe Ürün Tanımı Türkiye de üretilen ilk, tek ve gerçek kepli sandviç paneldir. Master Panel in en büyük avantajı panel bağlantı elemanlarının, panel birleşim noktasını örten

Detaylı

Master Panel 1000 R4 Çatı ve Cephe

Master Panel 1000 R4 Çatı ve Cephe Master Panel 1000 R4 Çatı ve Cephe Faydalı Eni Minimum boy Maksimum boy 1000 mm 3 metre Nakliye Koşullarına Bağlıdır Ürün Tanımı Türkiye de üretilen ilk, tek ve gerçek kepli sandviç paneldir. Master Panel

Detaylı

DUVARLAR duvar Yapıdaki Fonksiyonuna Göre Duvar Çeşitleri 1-Taşıyıcı duvarlar; 2-Bölme duvarlar; 3-İç duvarlar; 4-Dış duvarlar;

DUVARLAR duvar Yapıdaki Fonksiyonuna Göre Duvar Çeşitleri 1-Taşıyıcı duvarlar; 2-Bölme duvarlar; 3-İç duvarlar; 4-Dış duvarlar; DUVARLAR Yapılarda bulunduğu yere göre, aldığı yükleri temele nakleden, bina bölümlerini birbirinden ayıran, bölümleri çevreleyen ve yapıyı dış tesirlere karşı koruyan düşey yapı elemanlarına duvar denir.

Detaylı