İÇİNDEKİLER 1. AVRUPA SEYAHAT PAZARININ DURUMU VE TÜRKİYE NİN POZİSYONU

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İÇİNDEKİLER 1. AVRUPA SEYAHAT PAZARININ DURUMU VE TÜRKİYE NİN POZİSYONU"

Transkript

1

2 AVRUPA SEYAHAT PAZARINDA TÜRKİYE TURİZMİNİN YERİ VE ANALİZİ İmtiyaz Sahibi AKTOB Adına Yusuf Hacısüleyman Yayın Kurulu Erkan Yağcı, Kaan K. Kavaloğlu, Erol Karabulut Editör /Araştırma Erol Karabulut AKTOB Ar-ge AKTOB YÖNETİM KURULU Yusuf Hacısüleyman Erkan Yağcı Tolga Cömertoğlu Kaan Kaşif Kavaloğlu Ece Tonbul Kilit Aslı Ulukapı Yeliz Gül Ege Nihat Vural Adnan Soyaslan Mehmet Tümbül Zafer Alkaya Emir Demirci Selçuk Akıltopu Ahmet Çevik Fikret Demirtürk İLETİŞİM İÇİNDEKİLER GİRİŞ 1. AVRUPA SEYAHAT PAZARININ DURUMU VE TÜRKİYE NİN POZİSYONU Avrupa da turizme yaklaşım değişiyor Türkiye açısından Avrupa nın anlamı Büyümenin merkezleri Farklı açıdan Türkiye nin pazarları Avrupa gecelemeleri ve Türkiye Liderler ve Türkiye nin pozisyonu Uzun vadeli eğilimler Avrupa da Yurtdışı harcamalar Paket turlarla bakış 2. AVRUPA ÜLKELERİNİN YURTDIŞINDA YAPTIKLARI GECELEMELER TEMELİNDE TÜRKİYE NİN PAYI ANALİZİ Almanya İngiltere Fransa Hollanda Belçika Rusya 3. TÜRKİYE DE YAPILAN GECELEMELER AÇISINDAN AVRUPA VE RUSYA PAZARI Adres:Gebizli Mah.Termessos Bulvarı. Güngör Ahmet Yitmen İş Merkezi No: 73/ A Muratpaşa ANTALYA Tel: / 95 Fax: / Aralık, 2014 Baskı: Retma Matbaa T: F: Türkiye de geceleme eğilimleri Tesislerde gecelemelerin yarısı 5 pazardan sağlanıyor Yabancı ziyaretçilerin geceleme eğilimleri Ülkeler ve paket tur pazarı Çocuklar ve paket turlar 4. GÖSTERGELERLE AVRUPA TURİZMİNDE TÜRKİYE NİN YERİ Avrupa da yatak sayısı ve Türkiye nin yeri Avrupa da turizm istihdamı ve Türkiye Konaklama istihdamında Türkiye ve rakipleri Avrupa da satınalma gücü ve Türkiye Reel iktisadi büyümede Avrupa nın durumu

3 2 GİRİŞ Son yıllarda Avrupa ve Akdeniz bölgesinde yaşanan önemli olaylar, başta turizm olmak üzere pek çok sektörde dengeleri değiştirdi. Bu gelişmeler bir yandan turizm pazarındaki trafiğin yön değiştirmesine, kısmen durağanlaşmasına yol açarken, diğer yandan rekabet eden ülke gruplarında farklılaşmaya yol açtı. Son yıllara bakıldığında, gerek turist sayısı gerekse turistik altyapı ve diğer stok değerler açısından, Türkiye nin ana rakiplerinin artık İspanya, İtalya ve Fransa olduğu ortaya çıkıyor. Bu durum aynı zamanda Türkiye nin turizm politika ve hedeflerini yeniden şekillendirmesi gerekliliğini de öne çıkarıyor. Bu koşular altında, bazı Avrupa pazarlarında doygunluğa ulaşan Türkiye, Rusya merkezli gelişimine ne kadar devam edebilecek, Rusya ve BDT ülkelerinde baş gösteren ekonomik ve sosyal krizlere karşı nasıl bir yöntem ortaya koyacaktır. Öte yandan büyüme potansiyeli olan diğer pazarlarda Türkiye nasıl bir politika izleyecektir. Talep yapıları oldukça farklı olan bu pazarlarda öncelikler neler olacaktır. Diğer yandan, Türkiye, her şey dahil ürününde sağladığı hizmet avantajını koruyabilecek mi. Özellikle Avrupa pazarlarından bu yolla sağlanan gelişmenin sınırlarına gelindi mi. Yeniden ve farklı ürünlerle satış gücü toparlanabilir mi. Türkiye, değişen talep yapısına paralel olarak ürün ve pazar çeşitlendirmesinde nerede, neler yapılmalı? Türkiye, tanıtım ve pazarlamada, hangi unsurları öne çıkarmalı, nasıl güçlendirmeli, trend yaratabilecek yeni konseptleri nasıl oluşturmalı? Turoperatörlüğünde Türkiye nin eski gücüne yeniden kavuşması gerekli mi, yolları ve modelleri neler olmalı? Yatırımların çeşitlendirilmesi ve talep profili değişimini nasıl senkronize etmeli. Türkiye, orijinal yeni satış kanalları aramalı mı, varolan kanalları nasıl kullanmalı. Artan tesis ve turist sayısı karşısında artan kalifiye insan gücünü ihtiyacını hangi yöntemlerle karşılamalı, onları nasıl donatmalıdır? Bu araştırmada, Türkiye turizmini yeni rakipleri karşısında yukarı çekecek ve büyümesini sürdürülebilir kılacak bu soruların cevapları aranmaktadır.

4 BÖLÜM 1 3 AVRUPA SEYAHAT PAZARININ DURUMU VE TÜRKİYE NİN POZİSYONU

5 4 Türkiye turizminin en büyük pazarları olan Almanya ve Rusya nın başını çektiği, Avrupa ve BDT pazarlarında önemli değişimler yaşanıyor. Gerek zaman zaman krizlerle sarsılan küresel ekonomik durum, siyasi gerginlik ve istikrarsızlıklar, gerekse değişen tüketici eğilimleri, ürün bileşenleri, teknolojik ilerlemeler, Türkiye turizminin talep yapısından yatırımlarına kadar bir çok değişkeni yakından etkilemektedir. Turizm pazarlarında, yeni aktörlerin ortaya çıkması, ürün çeşitliliğinin artması veya varolanların şekil değiştirmesi ile rekabetin farklı boyutlar kazanması, tüketicilerin farklı deneyimlerin peşinde olması gibi eğilimler gelecekte Türkiye turizminin yönünü de belirleyecektir. Belirtilen ana unsurlardan dolayı, bugün dünyada en fazla yabancı ziyaretçi ve turist çeken 6. ülke konumunda bulunan ülkemiz, varolan turizm pazarları ve uluslar arası rekabette öne çıkmak için yeni politikalar oluşturmak durumuyla karşı karşıyadır. Bu araştırmada, tüm bu gelişmeler ışığında, Türkiye nin ana pazarları analiz edilecek, Avrupa, Akdeniz ve BDT gibi pazarlardaki yapısal değişimler ala alınarak, nasıl bir yol izlenmesi gerektiği tespit edilmeye çalışılacaktır.

6 5 Avrupa da turizme yaklaşım değişiyor Son yıllarda 500 milyondan fazla ziyaretçiden 490 milyar Dolar düzeyinde gelir elde eden dünyanın en büyük turizm pazarı olan Avrupa da 2000 yılından bu yana turizme bakış radikal biçimde değişmektedir. Özellikle son 5 yılda küresel ve bölgesel krizlerin ardından ekonomileri daralan veya durgunluğa giren Avrupa içinde, turizmin önemine daha fazla vurgu yapılmaktadır. Bugün Avrupa hasılasının % 9 unu üreten turizm ve seyahat sektörü, aynı zamanda bu kıtada istihdamın % 10 luk bir kısmını oluşturmaktadır. Diğer yandan finans kesimi dışında kalan reel ekonomide, faaliyet gösteren her 7 işletmeden biri turizmle ilgili bir yapısal özellik göstermektedir. Öyle ki, turizmde çalışanların sayısı, hizmetler sektörnün % 30 una yakın bir hacim oluşturmaktadır yılında 563 milyon ziyaretçi ve 489 milyar Dolar lık gelir ile birinci konumda bulunan Avrupa, turist trafiğinde dünya pazarının % 52 sine, gelirlerde de % 42 sine sahiptir. Diğer yandan turizme yönelik harcamaların da % 38 i Avrupa ve AB ülkeleri tarafından yapılmaktadır.

7 6 Dünya ziyaretçi trafiği ve turizm geliri, 2013 Bölgeler Ziyaretçi sayısı Milyon Turizm geliri Milyar Dolar Avrupa Asya-Pasifik Amerika Orta Doğu Afrika Dünya Dünya da en çok turist çeken 15 ülkenin değişimi İTALYA FRANSA FRANSA FRANSA FRANSA KANADA İSPANYA ABD ABD ABD FRANSA ABD İSPANYA İSPANYA İSPANYA İSPANYA İTALYA İTALYA ÇİN ÇİN ABD MACARİSTAN ÇİN İTALYA İTALYA AVUSTURYA AVUSTURYA İNGİLTERE İNGİLTERE TÜRKİYE ALMANYA İNGİLTERE RUSYA TÜRKİYE ALMANYA İSVİÇRE MEKSİKA KANADA ALMANYA İNGİLTERE YUGOSLAVYA ALMANYA MEKSİKA UKRAYNA RUSYA İNGİLTERE KANADA ALMANYA AVUSTURYA TAYLAND MACARİSTAN İSVİÇRE POLONYA MALEZYA MALAYSIA ÇEKOSLAVAKYA ÇİN AVUSTURYA RUSYA HONG KONG BELÇİKA YUNANİSTAN MACARİSTAN KANADA AVUSTURYA BULGARİSTAN PORTEKİZ HONG KONG HONG KONG UKRAYNA ROMANYA MALEZYA YUNANİSTAN YUNANİSTAN MEXICO Kaynak: UNWTO verilerinden derlendi.

8 yılına yönelik yapılan ziyaretçi projeksiyonlarda Avrupa trafiğinin her yıl ortalama % 2,1 büyüyeceği öngörülmektedir. Büyüme eğilimi geçmiş 15 yılda ise % 2,4 dolayında idi. Bu tahmine bakıldığında Avrupa da büyümenin yavaşlayacağı görülmektedir. Bu düşüşün ardında, başta Asya, BDT, Türkiye ve Mısır gibi hızlı yükselen ülkelerin pazara getirdikleri ivme, rekabette yaşanan değişim, ürün bileşenlerinin farklılaşması ve tüketici eğilimlerinin değişmesi gibi nedenler bulunmaktadır. Yükselen yeni pazarlardan kaynaklanan Avrupa nın görece güç kaybetmesinin yanında bazı yapısal sorunların da öne çıktığı görülmektedir. Yaşlanan nüfus, Avro bölgesi krizi, küreselleşme ve özellikle genç nüfus içinde artan işsizlik, dijital donanımlarla farklı şekilde aktif hale gelen yeni kuşak tatilcilere yönelik politika eksikliği gibi unsurlar başlıcalarıdır. Diğer yandan Avrupa nın, değişimlere ayak uydurmakta geç kalan sıkı yasal ve piyasa yapılanması başka bir zorluk da yaratmaktadır. Vize ve vergiler gibi bir çok alanda, şirketlerin elastikiyetini azaltan zorlayıcı yasal zeminler, mali yaptırımlar, bu açıdan Avrupa imajının zayıflaması, tanıtım ve pazarlama kaynaklarının yetersizliği ve diğer destinasyonlardan gelen rekabetçi sıkıştırmalar kıtanın gelecek 15 yıllık projeksiyonlarını kötümserleştirmektedir. Son 10 yılda Avrupa turizminin karşılaştığı bu sorunlar, beraberinde talebin AB ve ülkeler içindeki turistik faaliyetlerin de artmasına neden oluyor. Yapılan tahminlere göre Avrupa içindeki ülkelerde gerçekleşen harcamaların % 70 lik kısmı iç pazarlara yöneliktir.

9 8 Türkiye açısından Avrupa nın anlamı Türkiye nin gelişimine katkı veren turist kaynağı pazarları açısından bakıldığında Avrupa nın yıllardır ilk sırada olduğu görülüyor. Avrupa nın bu önemi, hem tarihsel olarak turizmde açılan ilk pazar oluşundan, hem de coğrafi, siyasi bazı önceliklerden kaynaklanmaktadır. Türkiye nin, yatırım-odaklı büyümenin hakim olduğu, özellikle kitle turizmine adım attığı dönemler olan 1980 ve 1990 larda en büyük müşterisi Avrupa olmuştur. Bu dönemlerde Avrupa nın toplam girişlerden aldığı pay % lere kadar yükselmişti. Öte yandan 2000 li yıllarla birlikte dağılan SSCB nin ardından ortaya çıkan BDT pazarının yükselişi beraberinde Avrupa nın payını % 50 lere kadar düşürdü. BDT nin payı da % 1 den % 25 e kadar yükseldi. Büyüme 3 merkezde toplandı 1980 den bu yana Türkiye turizminin büyümesinde başlangıçta 2, 90 lardan sonra 3 kaynak pazarın öne çıktığı görülüyor. Başını Almanya nın çektiği Batı Avrupa ile Arap ve Körfez ülkeleri 1990 lara kadar büyümede esas pazarlardı. Başta Rusya olmak üzere BDT ülkelerinin öne çıktığı son 20 yılda ise büyümenin kaynağı bu 3 ana blok olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Rusya pazarının Antalya gibi destinasyonlarda sağladığı büyüme, dünyada eşine az rastlanır bir örnek teşkil etmektedir. Öyle ki Rusya bugün Antalya nın geleneksel pazarı olan Almanya yı, yüksek sezonda geride bırakmış durumdadır. Bu özet değerlendirmeden de görüleceği gibi, Türkiye turizminin gelecek vizyonunda yalnızca Batı Avrupa değil, BDT ve Rusya ile Körfez ve Arap ülkeleri de söz sahibi olacaktır.

10 9 Avrupa ve BDT nin Türkiye deki payı,% Yıllar Avrupa BDT ,5 0, ,1 27, ,2 15, ,1 21, ,0 21, ,9 22, ,4 24,7 Yabancı ziyaretçi trafiğinde blokların payı, % Diğer 21% BDT 25% Avrupa 54% Kaynak: T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlendi.

11 10 Farklı açıdan Türkiye nin pazarları Dünya ve Avrupa da turizmin ekonomik ve sosyal etkilerinin değerlendirmesinde ölçüm aygıtları ve yöntemleri de değişti. Geçmişte yalnızca sınırdan giren yabancı ziyaretçilerin dikkate alındığı yaklaşımların yanında; gecelemeler, harcamalar ve bunların niteliklerini ölçen göstergeler eklendi. Günübirlik ziyaretlerin yoğun olduğu Avrupa içinde ve bazı dünya ülkelerinde turizmin gerçek etkisini ölçmede, artık gecelemeler ve diğer harcamalar da esas alınıyor. Öte yandan uzun süreli gecelemeler ve bunların gerçekleşme yerleri de (oteller, evler vb) hesaplamalara dahil ediliyor. Türkiye nin ana pazarı olan Avrupa ya bu pencereden bakmak, gerçek etkinin değerlendirilmesinde çok önemli. Çünkü ülkemizde yapılan gecelemelerde tesis dışı unsurların (evler, araçlar vb) payının artmasına rağmen, konaklama tesisi yatırımları da hız kesmeden artıyor.

12 11 Avrupa gecelemeleri ve Türkiye Dünyanın turist çeken ve üreten en büyük pazarı olan Avrupalı ların yurtdışında yaptıkları gecelemeler ve Türkiye nin bundan aldığı pay, sınır girişlerinden daha tutarlı bir gösterge niteliğindedir. Son bulgulara göre Avrupa ülkelerinden yurtdışına yapılan seyahatlerde, yaklaşık 2,5 milyar geceleme yapılıyor. Toplam gecelemelerden Türkiye nin aldığı pay ise % 5 dolayında. Diğer yandan Avrupalılar, yurtdışında tatil amaçlı 1,5 milyar geceleme gerçekleştiriyor. Ülkemizin tatil amaçlı bu pazardan aldığı pay da % 5 e yakın. Kitle turizmi açısından bakıldığında, Avrupa dan yurtdışına olan seyahatlerde, özellikle sahil ülke ve şehirlerinde yapılan gecelemelerin 750 milyon dolayında olduğu gözleniyor. Türkiye bu pazardan da % 5 e yakın pay alabiliyor. Bu hesaplama da gösteriyor ki ziyaretçi sayısı bakımından Avrupa dan en çok turist çekenler arasında ilk 5 ülke içinde yer alan Türkiye, yapılan gecelemelere göre İspanya nın arkasından ikinci sıradadır. Avrupa ülkelerinden yurtdışına çıkışlarda yapılan toplam gecelemeler, 2013 Toplam geceleme 2,5 milyar Tatil amaçlı gecelemeler 1,5 milyar Sahillerde yapılan gecelemeler 750 milyon Kaynak: AB Eurostat veri tabanından derlendi.

13 12 Avrupa dan yapılan yurtdışı gecelemelerinde ülkelerin payları, 2013, % Ülkeler Pay,% İspanya 5,5 Türkiye 4,9 Fransa 3,3 İtalya 3,1 ABD 2, yılında Avrupa ülkelerinden yurtdışına yapılan geceleme sayısı, (milyon) Ülkeler Toplam Tatil amaçlı Almanya 745,6 541,3 İngiltere 546,5 320,9 Fransa 211,7 151,4 Hollanda 168,0 147,2 İsviçre 95,1 68,3 İtalya 93,2 63,3 İspanya 91,3 32,3 Belçika 85,5 66,9 İsveç 70,0 10,0 Avusturya 65,9 43,5 Danimarka 54,6 36,2 Norveç 50,0 10,0 Finlandiya 49,6 32,3 İrlanda 45,2 26,8 Çek Cumhuriyeti 39,6 32,2 Polonya 30,0 5,0 Macaristan 23,3 9,8 Hırvatistan 21,7 3,9 Slovakya 16,7 12,2 Slovenya 13,8 10,4 Portekiz 13,8 4,9 Litvanya 13,6 4,7 G.Kıbrıs 12,3 4,7 Lüksemburg 10,6 6,8 Romanya 9,0 3,6 Letonya 8,0 3,0 Estonya 7,9 4,1 Yunanistan 5,7 2,0 Malta 2,6 1,2 Kaynak: AB Eurostat veri tabanından derlendi.

14 Liderler ve Türkiye 13 Avrupa dan yapılan yurtdışı gecelemelerde esas pay Almanya ve İngiltere nin. AB den yapılan toplam 2,6 milyar gecelemenin % 50 sine yakını bu iki ülke tarafından gerçekleştiriliyor. Öte yandan bu iki ülke, yurtdışında tatil amaçlı olarak yapılan gecelemelerin de % 52 sini elinde tutuyor. Buradan hareketle denebilir ki Türkiye gibi tatil destinasyonlarının ana müşteriler de bu ülkelerdir yılında Türkiye de gerçekleşen 272 milyon dolayındaki yabancı gecelemelerin 26,7 sini Almanya ve İngiltere gerçekleştirdi. Tatil amaçlı gecelemelerin ise % 27,5 sini yine bu iki ülke oluşturdu. Diğer yandan son 10 yılda Türkiye nin ana pazarı konumuna gelen Rusya ise toplam gecelemelerde % 12, tatil amaçlı gecelemelerde ise % 17 paya sahip. Avrupa dan yurtdışına yapılan gecelemelerin % 92,6 sını 15 ülke gerçekleştiriyor. Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, İsviçre, İtalya, İspanya, Belçika, İsveç, Avusturya, Danimarka, Norveç, Finlandiya, İrlanda ve Çek Cumhuriyeti nde oluşan bu ülkeler aynı zamanda Türkiye de gerçekleşen gecelemelerin de % ini oluşturuyor. En büyük pazarlarımızda gecelemelerin seyri, 2013 Avrupa dışında toplam geceleme payı,% Avrupa dışında toplam Tatil geceleme payı,% Türkiye de toplam geceleme Payı, % Türkiye de toplam Tatil geceleme, Payı, % Almanya 28,6 32,6 20,1 18,7 İngiltere 21,0 19,3 7,5 8,1 Rusya * * 11,8 16,3 Kaynak: AB Eurostat ve T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlendi.

15 14 Uzun vadeli eğilimler Avrupa dan yurtdışı çıkışlarda yapılan geceleme eğilimlerinde son 10 yıllık dönemde bir düşüş söz konusu. Düşüş eğilimi, Avrupa nın lider iki ülkesi olan Almanya ve İngiltere örneği ile net biçimde gözlenebilir. Son 10 yıllık dönemde Almanların yurtdışında yaptıkları gecelemeler 885 milyondan 745 milyona geriledi. İngiltere deki gerileme ise 630 milyondan 542 milyona şeklinde oluştu. Yurtdışı harcamalar Yurtdışı çıkışlarda Türkiye gibi ülkelerin kaynak pazarları konumunda bulunan Avrupa nın önde gelen ülkeleri son 10 yılda, yılda ortalama 200 milyar Avro nun üzerinde seyahat harcaması yapıyor. Bu seviye döneminde milyar Avro ya çıktı. Yurtdışında yapılan seyahat harcamalarında milyar Avro ile Almanya ilk sırayı alırken, onu 30 milyar Avro luk seviye ile İngiltere, 25 milyar Avro ile Fransa, 13 milyar Avro ile Hollanda, 10 milyar Avro ile, Belçika takip ediyor. Bu ülkeler aynı zamanda Türkiye de de en fazla harcama yapan kaynak pazarlardır.

16 Yurtdışına yapılan gecelemeler, milyon Yıllar Almanlar İngilizler* ,5 430, ,0 440, ,0 616, ,9 613, ,7 633, ,9 557, ,3 542, ,8 544, ,4 546, ,6 542,5 Kaynak: Eurostat, Almanya ve İngiltere resmi istatistiklerinden derlendi *(Araştırmada Birleşik Krallık yerine İngiltere kullanılmıştır) Avrupa yurtdışı seyahat harcamalarının ülkelere dağılımı,% Ülkeler Toplam harcama Tatil amaçlı Almanya 34,7 33,6 İngiltere 12,1 12,7 Fransa 11,8 12,9 Hollanda 5,6 6,7 İsviçre 5,4 5,6 Belçika 4,8 5,3 Avusturya 4,4 4,0 İtalya 4,2 4,5 Finlandiya 3,5 3,3 İspanya 3,2 2,5 Danimarka 2,6 2,0 İrlanda 2,2 1,8 Çek Cumhuriyeti 1,1 1,3 Lüksemburg 0,6 0,5 Macaristan 0,6 0,5 Hırvatistan 0,6 0,2 Slovakya 0,5 0,6 G.Kıbrıs 0,5 0,3 Slovenya 0,4 0,3 Litvanya 0,4 0,3 Estonya 0,2 0,2 Portekiz 0,2 0,2 Letonya 0,2 0,2 Romanya 0,2 0,1 Malta 0,2 0,1 Yunanistan 0,1 0,1 Bulgaristan 0,1 0,1 Kaynak: Eurostat istatistiklerinden derlendi 15

17 16 Paket turlarla bakış Türkiye nin Avrupa ve dünya pazarındaki gerçek yerini gösteren bir diğer gösterge de paket turlarla çekilen turist sayısıdır yılı verilerinde göre Türkiye paket tur sayısında İspanya nın arkasından yine 2.sırada bulunmaktadır yılında İspanya 60,6 milyon, Türkiye ise 34 milyon dolayında ziyaretçi çekti. Ziyaretçi farkı 25 milyon dolayında gerçekleşti. Paket turlar açısından ise Türkiye 16 milyon İspanya da 18 milyon dolayına ulaştı. Bu ölçümle fark 2 milyon dolayındadır. Paket tur açısından fark 2014 yılında 2 milyonun da altına inmektedir. Türkiye ve İspanya rekabeti Ziyaretçi sayısı ve paket turlarda fark, milyon. Yıllar Yabancı ziyaretçi sayısı farkı Paket tur sayısı farkı ,5 19, ,1 17, ,8 16, ,9 13, ,8 9, ,5 11, ,9 9, ,9 5, ,2 0, ,0 1, ,2 1, ,0 2, ,4 1,8 Kaynak: Türkiye ve İspanya Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlendi.

18 BÖLÜM 2 17 AVRUPA ÜLKELERİNİN YURTDIŞINDA YAPTIKLARI GECELEMELER TEMELİNDE TÜRKİYE NİN PAYI ANALİZİ

19 18 Almanya Almanya dan yapılan yurtdışı gecelemelerde ülkelerin payları,% Yapılan toplam gecelemeler bazında 1 milyardan fazla seviye ile Avrupa da ilk sırada yer alan Almanya da, yurtdışında yapılan gecelemeler ise % 58 lik paya sahip. Yurtdışında yapılan gecelemelerde en popüler ülke ise İspanya. Onu, İtalya, Avusturya, Türkiye ve Fransa izliyor. Ülkeler Pay,% İspanya 14,7 İtalya 11,5 Avusturya 8,6 Türkiye 7,6 Fransa 5,4 Hollanda 3,7 ABD 3,7 İngiltere 3,3 Yunanistan 3,0 Mısır * 2,8 Hırvatistan 2,8 Polonya 2,0 Diğer 30,9 *Bazı Afrika ülkeleri ile beraber Almanya'dan yurtdışı gecelemelerde ülkelerin payları,% Diğer 52% İspanya 15% İtalya 11% Fransa 5% Avusturya 9% Türkiye 8% Kaynak: AB Eurostat veri tabanından derlendi.

20 İngiltere Avrupa seyahat pazarında, yurtdışı gecelemeleri en yüksek ikinci ülke olan İngiltere de yılda 500 milyondan fazla geceleme, aralarında Türkiye nin de yer aldığı turistik destinasyonlarda gerçekleşiyor. Yurtdışında yapılan gecelemelerde, ilk sıraları, İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Portekiz ve Türkiye alıyor. Türkiye bu pazarda yükselirken, Yunanistan, G.Kıbrıs ve İspanya nın geçmiş 10 yıla göre önemli miktarda pay kaybettiği gözleniyor. İngiltere den yapılan yurtdışı gecelemelerde ülkelerin payları,% Ülkeler Pay,% İspanya 17,6 Fransa 10,3 İtalya 3,6 Yunanistan 3,2 Portekiz 3,2 Türkiye 2,7 G.Kıbrıs 1,3 Malta 0,9 Mısır 0,8 Fas 0,8 Tunus 0,7 Diğer 54,8 İngiltere'den yurtdışı gecelemelerde ülkelerin payları,% İspanya 18% 19 Fransa 10% Diğer 59% İtalya 4% Yunanistan 3% Türkiye 3% Portekiz 3% Kaynak: AB Eurostat veri tabanından derlendi.

21 20 Fransa Fransa dan yapılan yurtdışı gecelemelerde ülkelerin payları,% Yurtdışında yapılan gecelemelerde üçüncü sırada bulunan Fransızlar, 200 milyondan fazla geceleme gerçekleştiriyor. Fransa dan en fazla payı alan ülkeler içinde İspanya ilk sırada yer alırken onu, Avrupa içinde İtalya, Portekiz, Türkiye ve Yunanistan izliyor. Diğer yandan Avrupa dışından ABD, Fas, Tunus, Kanada da en fazla gecelemelerin yapıldığı ülkeler konumunda bulunuyor. Ülkeler Pay,% İspanya 18,5 İtalya 9,9 ABD 6,1 Portekiz 5,6 Fas 4,8 Tunus 3,8 Türkiye 2,9 Kanada 2,7 Belçika + 2,6 Lüksemburg Yunanistan 2,4 İskandinavya 2,1 İsviçre 2,0 Hırvatistan 1,4 Diğer 35,2 Fransa'dan yurtdışı gecelemelerde ülkelerin payları,% Diğer 48% İspanya 18% İtalya 10% Türkiye 3% Tunus 4% Fas 5% Portekiz 6% ABD 6% Kaynak: AB Eurostat veri tabanından derlendi.

22 Hollanda Avrupa da yurtdışı seyahatleri en yüksek olan ülkelerden Hollanda da, seyahat edenler yurtdışında 160 milyon dolayında geceleme yapıyor. Turistik bölge ve destinasyonlarda en çok geceleme yapılan ülkeler içinde ilk sıraları Fransa, İtalya, Türkiye ve Yunanistan alırken, Almanya, ABD, Avusturya, Belçika ve Afrika gecelemesi yüksek diğer ülkeleri oluşturuyor. Hollanda dan yapılan yurtdışı gecelemelerde ülkelerin payları,% Ülkeler Pay,% Fransa 15,8 İspanya 11,8 Almanya 10,7 İtalya 6,5 Avusturya 6,0 Türkiye 5,6 Belçika 4,1 ABD 4,0 Yunanistan 3,7 Afrika 3,7 İngiltere 3,5 Portekiz 2,7 İsviçre 1,6 Mısır * 1,8 Hırvatistan 1,3 Diğer 17,2 *Bazı Afrika ülkeleri ile beraber Hollanda'dan yurtdışı gecelemelerde ülkelerin payları,% 21 Diğer 44% Fransa 16% İspanya 12% Almanya 11% Türkiye 5% Avusturya 6% İtalya 6% Kaynak: AB Eurostat veri tabanından derlendi.

23 22 Belçika Belçika dan yapılan yurtdışı gecelemelerde ülkelerin payları,% Nüfusuna oranla en Ülkeler Pay,% fazla yurtdışı seyahatin Fransa 30,9 gerçekleştiği ülkelerden olan İspanya 12,6 Belçika pazarından, yılda 85- İtalya 7,8 90 milyon dolayında geceleme Mağrip 5,3 yapılıyor. Türkiye 4,7 Almanya 3,3 Belçika dan yurtdışında Mısır 3,3 gerçekleşen gecelemelerde Hollanda 2,8 ilk sıraları, Fransa, İspanya, Avusturya 2,8 İtalya ve Türkiye alırken, Portekiz 2,8 Mağrip ülkeleri, Almanya, Yunanistan 2,5 Mısır, Hollanda ve Avusturya İngiltere 1,9 gecelemeleri yüksek olan ABD 1,9 ülkeler içinde yer alıyor. İsviçre 1,4 Hırvatistan 1,3 Diğer 14,5 Belçika'dan yurtdışı gecelemelerde ülkelerin payları,% Diğer 38% Fransa 31% İtalya 8% İspanya 13% Türkiye 5% Mağrip 5% Kaynak: AB Eurostat veri tabanından derlendi.

24 Rusya Rusya dan tatil amaçlı yurtdışı çıkışlar, 2013 yılında % 19 artarak 18,3 milyon olurken, Türkiye 3 milyon kişi ile ve % 16,8 Pazar payı ile lider konumda te hızlı yükselen Yunanistan ise ilk defa 1 milyon bandını aşarak 3. sıraya yükseldi yılını tekrar eden Mısır ise 2. sırada yer aldı. Tayland ın arkasından, 1 milyon bandını aşan diğer tatil ülkesi İspanya da % 27 büyüme ve % 5,5 pazar payı ile ilk 10 sırada yükselmeye devam etti. Rusya dan çıkışlarda büyük hacimli pazarlardan yalnızca Çin gerileme yaşadı. Rusya dan çıkışlarda son 15 yılın büyüme eğilimlerine bakılırsa Avrupa nın öne geçtiği görülüyor yılına kadar, Rusya daki büyümenin, % sini Türkiye ve Mısır alıyordu. Avrupa destinasyonları ise gelişmeden % pay alabiliyordu yılıyla birlikte, başta Mısır da yaşananlar, yeni ülkelerin atakları ve Avrupa ya yöneliş 2013 tamamlandığında eğilimleri adeta tersine çevirdi döneminde Rusya dan çıkışlardaki büyümenin % 65 ini Avrupa alırken, Türkiye % 12,5 pay alabildi ki geçmiş dönemde bu pay % dolaylarında idi. Mısır ise Arap Baharı nın ardından pazarın büyümesinden pay alamadı. Rusya dan çıkışlardaki büyümeden alınan pay, % Ülkeler Türkiye 20,0 12,5 Mısır 21 * Avrupa Diğer 45 22,5 23 Rusya dan çıkışların ülkelere göre dağılımı (000) Ülkeler Türkiye Mısır Avrupa Diğer Kaynak: Rossstat verilerinden derlendi.

25 24 Rusya dan tatil amaçlı çıkışlar Yıllar Çıkış-Turistik Rusya dan çıkışlardan ülkelerin aldıkları paylar,% Ülkeler Pay 2005 Pay 2013 Türkiye 23,0 16,8 Mısır 10,3 10,4 Çin 17,0 5,8 Tayland 1,0 5,7 İspanya 3,2 5,5 Almanya 3,4 4,5 Yunanistan 2,2 6,4 İtalya 3,0 4,0 BAE 2,5 3,6 Finlandiya 5,8 4,9 G. Kıbrıs 1,6 3,2 Bulgaristan 1,8 2,7 Çek Cumh. 1,8 2,6 Fransa 2,6 2,0 Avusturya 0,7 1,5 İsrail 0,4 1,3 Tunus 1,3 1,5 İsviçre 0,6 1,1 İngiltere 1,1 1,0 Diğer 16,7 15,3 Kaynak: Rossstat verilerinden derlendi.

26 BÖLÜM 3 25 TÜRKİYE DE YAPILAN GECELEMELER AÇISINDAN AVRUPA VE RUSYA PAZARI

27 26 Türkiye, 2013 yılında yabancı ve vatandaş ziyaretçilerden oluşan 39,3 milyonluk ziyaretçi trafiğine ulaştı. Bu ziyaretlerden 32,3 milyar Dolar gelir elde edildi te yabancı ziyaretçi sayısı % 9,8 artışla 34,9 milyona çıktı. Yabancı ziyaretçiler 2013 te 25,3 milyar Dolar harcamada bulundu. Turizmden elde edilen gelir; ihracat gelirlerinin % 21,2 sine ulaşırken, gelirin GSMH ya oranı da % 4 e yükseldi. 272 milyonu yabancı ziyaretçiler olmak üzere 2013 yılında Türkiye de 380 milyon dolayında geceleme yapıldı. Yabancı ziyaretçiler tarafından yapılan gecelemelerin % 53,8 i konaklama tesislerinde, % 36,6 sı evlerde gerçekleşti. Geri kalan % 10 luk bölüm ise ulaştırma araçları gibi yerlerde yapıldı. Yabancı gecelemelerin dağılımı,% Pay, % Tesisler 53,8 Evler 36,6 Diğer 9,6 Kaynak: TÜİK, turizm veri tabanından derlendi.

28 Tesislerde gecelemelerin yarısı 5 pazardan sağlanıyor 2013 yılında, yabancı ziyaretçilerin konaklama tesislerinde yaptıkları gecelemeler 146 milyonu aştı. Yapılan gecelemelerin % 50 sini; Almanya, Rusya, İngiltere, Hollanda ve Fransa pazarları sağladı. Bu pazarlar, aynı zamanda Avrupa dan yurtdışına en fazla turist hareketi yaratan niteliğe sahiptir. Diğer yandan tesislerdeki gecelemelerde, Avrupa ülkelerinin payı % 50,7 olarak gerçekleşirken, BDT nin payı da % 24,5 oldu. Gecelemelerin % 12,3 ü Ortadoğu ve Afrika dan % 2,5 i Asya ve Uzak Doğu dan, % 2,6 sı Amerika ülkelerinden elde edildi. Öte yandan son 10 yılda yabancıların konut alımları, kiralamalar ve akraba, ardaş evlerinde yaptıkları gecelemelerde de ciddi artışlar yaşandı. Bugün ülkemizde yapılan her 10 gecelemenin neredeyse 4 ü bu yerlerde gerçekleşir hale geldi. Evlerde 100 milyona yakın geceleme yapan yabancı ziyaretçiler içinde ilk sıraları; Avusturya, İngiltere, İsviçre, İspanya ve Fransa almaktadır. Yabancı ziyaretçilerin geceleme eğilimleri - Ruslar, gecelemelerinin % 90 ını konaklama tesislerinde yapıyor. Almanya da bu oran % 60, İngiltere de % 70 dolayında - Konaklama tesislerinde geceleme eğilimleri en düşük pazarlar; % 4 ile Gürcistan, % 12 ile Azerbaycan, % 42 ile İran ve % 44 ile Bulgaristan pazarlarıdır. Bu pazarlar, Türkiye ye gelen yabancı ziyaretçiler içinde % 15 dolayında pay almaktadır Evlerde yapılan geceleme eğilimleri en yüksek pazarlar; % 81 ile Azerbaycan, % 60 ile Avusturya, % 51 ile İran ve % 47 ile Gürcistan pazarlarıdır. Bu pazarların yanında, Bulgaristan, İsviçre, Fransa, Hollanda gibi bazı pazarlarda da ev gecelemeleri yüksek seviyelerdedir. - Tesis ve evlerin dışında, bir ulaştırma aracı vb. yerlerde yapılan gecelemelerin neredeyse tamamı, Gürcistan, İran ve Azerbaycan dan gelen ziyaretçilerce yapılmaktadır. - Tesislerde gerçekleşen ortalama kalış süresine (OKS) göre, en yüksek değerler; Rusya, Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika, Danimarka ve Avusturya pazarlarında elde edildi.

29 28 Tesisler yapılan yabancı gecelemelerinin dağılımı,% Bloklar Pay,% Avrupa 50,7 BDT 24,5 Ortadoğu, Afrika 12,3 Amerika 2,6 Asya, Uzakdoğu 2,5 Diğer 7,0 Ülkeler Konaklama tesislerinde yapılan gecelemelerin pazarlara dağılımı, % Pay,% Almanya 18,7 Rusya Fed. 16,2 İngiltere 8,1 Hollanda 4,1 Fransa 2,9 İran 2,9 Bulgaristan 2,4 Ukrayna 2,3 İsveç 2,2 Belçika 2,0 A.B.D. 1,6 Danimarka 1,5 Gürcistan 1,4 İtalya 1,4 Yunanistan 1,3 Avusturya 1,2 İsviçre 1,0 Diğer 29,7 Geliş amaçları ve tesislerde gecelemeler Amaçlar Tesis Ev Diğer Gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler 73,7 25,4 0,8 Dini 71,7 25,8 2,5 İş amaçlı(konferans, toplantı, görev vb.) 64,2 34,1 1,7 Alışveriş 58,5 33,7 7,8 Transit 37,8 5,8 56,4 Sağlık 27,5 67,5 5,0 Eğitim 21,0 62,7 16,3 Yakınları ziyaret 3,2 96,1 0,7 Diğer 2,9 41,2 56,0 Toplam 40,2 52,8 7,0 Kaynak: TÜİK turizm veri tabanı ve T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlendi.

30 Evlerde yapılan gecelemelerin pazarlara dağılımı, % Ülkeler Pay,% Avusturya 21,9 İngiltere 17,9 İsviçre 8,9 İspanya 5,1 Fransa 4,9 Rusya Fed. 4,6 Gürcistan 4,3 Almanya 3,6 Yunanistan 2,8 A.B.D. 2,8 İsveç 2,1 Avustralya 1,6 Suriye 1,5 İtalya 1,3 Danimarka 1,3 Belçika 1,2 İran 0,7 Bulgaristan 0,7 Diğer 12,6 Bazı pazarlarda tesislerde ortalama kalış süresi (OKS) Ülkeler OKS Rusya Fed. 8,06 Almanya 7,47 İngiltere 7,21 Hollanda 6,89 Belçika 6,69 Danimarka 6,28 Ukrayna 6,15 Avusturya 6,05 İsviçre 5,90 Azerbeycan 5,89 İsveç 5,88 Fransa 5,28 İran 5,15 İsrail 4,04 Kanada 3,91 İtalya 3,83 A.B.D. 3,82 İspanya 3,76 Avustralya 3,43 Bulgaristan 3,17 Yunanistan 2,82 Japonya 1,68 29 Kaynak: TÜİK turizm veri tabanı ve T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlendi.

31 30 Paket turlar Yabancı ziyaretçilerin yaklaşık % 44 ü, en az iki bileşenli, paket tur satın alarak, ülkemizi ziyaret etti. Türkiye nin en büyük pazarı Almanya dan gelenlerin % 64 ü paket turları kullandı. Bu oran Rusya pazarında % 82 oldu. Yurtdışında yaşayan vatandaş ziyaretçilerin paket tur kullanma oranı ise % 4 gibi oldukça düşük seviyelerde seyretti. Öte yandan en çok ziyaretçinin geldiği pazarlardan Gürcistan da paket kullanım oranı da % 1 dolayında kaldı. İlk 10 Pazar içinde yer alan İngiltere den gelişlerde % 60 dolayında paket tur kullanıldı. Benzer oran Hollanda pazarında da yakalandı. Paket kullanım oranı İskandinavya pazarında da % 70 lere yaklaştı. Paket turda en yüksek seviye Japonya da elde edildi. Bu ülkeden gelenlerin % 85 i paket turları tercih etti. Bazı pazarlardan gelişlerde paket tur kullanım oranı, % Pazarlar Paketkullanım oranı,% Japonya 85,5 Rusya 82,0 Danimarka 73,6 Belçika 66,0 İsveç 65,4 İspanya 65,1 Almanya 63,9 Kanada 62,5 Ukrayna 62,1 İngiltere 60,4 Avustralya 59,3 Hollanda 58,3 İtalya 56,3 A.B.D. 55,4 İsrail 54,0 Avusturya 46,2 Fransa 45,8 Bulgaristan 44,9 İsviçre 42,2 Tunus 34,0 İran 19,4 Suriye 12,5 Azerbeycan 5,4 Türkiye 4,3 Gürcistan 1,3 Kaynak: TÜİK, turizm veri tabanından derlendi.

32 Ülkeler ve paket tur pazarı Türkiye ye gelişlerde, en yüksek paya sahip olan Almanya ve Rusya, paket tur sayının dağılımı açısından da ilk 2 sırada yer alıyor. Tablodan da görüleceği gibi, iki ülke arasındaki azalan ziyaretçi farkına paralel olarak paket tur pazarında da Rusya, Almanya ya çok yaklaşmıştır. Paket tur pazarında sıralamasında bazı pazarlar (Paket tur sayısı açısından Türkiye payları, %) Pazarlar Türkiye Paket tur payı,% Türkiye ye Gelişlerde payı, %* Almanya 15,4 10,7 Rusya 14,4 7,8 İngiltere 6,8 5,0 Hollanda 3,4 2,6 A.B.D. 2,4 1,9 Fransa 2,3 2,2 İtalya 2,1 1,7 İsveç 2,1 1,4 Ukrayna 2,1 1,5 Belçika 1,8 1,2 Danimarka 1,5 0,9 İran 1,2 2,8 Avusturya 1,1 1,0 Türkiye 1,1 10,8 İspanya 1,0 0,7 İsviçre 0,8 0,8 Japonya 0,8 0,4 Kanada 0,7 0,5 İsrail 0,4 0,3 31 Kaynak: TÜİK turizm veri tabanı ve T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlendi.

33 32 Çocuklar ve paket turlar Aile paketlerinin en dinamik pazarı olan Türkiye, son 10 yılda rakiplerini geride bırakmıştır. Özellikle 0-14 yaş grubu çocukların ve ailelerinin en yoğun ziyaret ettiği ülke olan Türkiye, çocuk ziyaretçilerinin sayısını 4 katına çıkarmıştır. Öte yandan yetişkin ve ailelerin sayısı da bu dönemde 2 kat artış göstermiştir. Bu özelliği ile aile ve çocuklar, Türkiye turizmindeki büyümenin de esas ivmesi olmuştur yılında Türkiye ziyaretçi artışının % 20 sini çocuklardan, % 55 ini de bu çocuklara sahip ailelerden sağladı. Geçen yıl 0-14 yaş grubu çocukların sayısı 5,1 milyondan 5,6 milyona çıktı. Yetişkinlerin sayısı da 12,5 milyondan 13,7 milyona yükseldi. Diğer yandan çocukların toplam ziyaretçi sayısı içindeki payı da % seyretmektedir. Paket tur pazarının yaş gruplarına göre dağılımı, (milyon) 0-14 yaş Yaş Yaş Yaş 65 ve üzeri , /2013 artıştan aldığı pay,% 20,8 10,2 55,0 14,3 * Kaynak: TÜİK, turizm veri tabanından derlendi.

34 BÖLÜM 4 33 AVRUPA TURİZMİNDE TÜRKİYE NİN YERİ

35 34 Avrupa da yatak sayısı 14,5 milyona ulaştı Türkiye pazardan % 9 pay alıyor Avrupa içindeki 28 ülkede, otel vb konaklama tesislerindeki yatak sayısı 10 yılda % 18 gelişme ile 12,2 milyondan 14,5 milyona çıktı. Bu dönemde yatak arzında gerçekleşen 2,3 milyon artışın önemli bir kısmını Türkiye ve İspanya sağladı. Avrupa içinde Türkiye, 1,3 milyon yatak arzı ile 3.sırada yerini alırken, döneminde yatak arzı artışında % 48,4 ile en yüksek büyümeyi gerçekleştirdi. Yatak arzında 2.sırada bulunan İspanya ise % 23,6 artışla toplamda 1,8 milyon yatağa ulaştı. 2,2 milyon yatakla ilk sırada bulunan İtalya da, son 10 yılda yatak arzı % 11,7 büyüdü. 1,3 milyona yakın yatak ile 4.sıradaki Fransa, arzda % 1,4 gelişmeyi yakalarken, beşinci sıradaki Yunanistan da % 15,7 yükselişle 773 bin yatağa ulaştı. Son 10 yıllık sürede, Türkiye nin Avrupa yatak arzı içindeki payı % 7 den % 9 dolayına ulaştı. Bu dönemde İspanya nın payı % 12,3 ten % 12,8 e çıkarken, İtalya, Fransa ve Yunanistan ın payları ise geriledi Avrupa da yatak arzı, milyon Ülkeler Değişim,% Pay, 2004 Pay,2013 İtalya 2,00 2,23 11,7 16,37 15,40 İspanya 1,52 1,86 23,6 12,38 12,87 Türkiye 0,87 1,30 48,4 7,17 8,96 Fransa 1,24 1,25 1,4 10,16 8,68 Yunanistan 0,66 0,77 15,7 5,47 5,33 AB 28 +Türkiye 12,21 14,51 18,8 16,37 15,40 Kaynak: AB Eurostat, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlendi.

36 35 Avrupa da turizm istihdamı 11,7 milyon Türkiye nin payı % 12 3 milyon dolayında kişinin konaklama hizmetlerinde çalıştığı Avrupa da konaklama ve yiyecek içecek hizmetlerinde çalışanların sayısı da 11,7 milyona ulaştı. Turistik destinasyonlar içinde en fazla istihdam; 1,4 milyon kişi ile İspanya ve 1,3 milyon kişi ile Türkiye de bulunuyor. Öte yandan bu 2 ülkeden farklı bir turizm yapılanması olan Almanya ve İngiltere de toplam çalışan sayısı ülke başına 1,6 milyon dolayında. Konaklama sektöründe çalışan 3 milyon kişinin dağılımı ele alındığında görülüyor ki, İspanya ve Türkiye, her biri 330 bini aşan seviyelerle, yine başa baş bir konumda. Onları İtalya ve Fransa izliyor. Bu kategoride, 528 bin kişi ile Almanya ve 366 bin kişi ile İngiltere başı çekiyor yılı verilerine göre Türkiye, Avrupa konaklama sektörü istihdamından % 11,3, toplam turizm istihdamından da % 11,8 pay alıyor. Avrupa da turizm istihdamı, bin* Ülkeler Değişim,% Pay, 2004 Pay,2013 İspanya ,4 12,1 15,40 Türkiye ,3 11,8 12,87 İtalya ,3 11,0 8,96 Fransa ,3 7,7 8,68 Yunanistan ,8 2,6 5,33 *Eurostat ve SGK, TUİK verilerinden derlendi Not: Almanya ve İngiltere dışında kalan turistik merkezlere göre sıralama Kaynak: AB Eurostat, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlendi.

37 36 Konaklama istihdamında Türkiye ve rakipleri Türkiye son 10 yılda, dünya sıralamasında Fransa, İspanya ve İtalya nın ardından Avrupa 4 üncülüğüne yerleşti. Sektör karakteristikleri olarak Türkiye bu 3 rakip içinde en fazla ispanya ya benzerlik gösteriyor. Turist kaynağı pazarlar, mevsimsellik, paket tur hacmi gibi alanların yanı sıra, konaklama sektöründeki kapasite ve istihdamın nitelikleri olarak da bu iki ülke oldukça yakın stok değerlerine sahip. Konaklama sektöründe istihdam açısından Türkiye ve İspanya 330 bin dolayında çalışan sayısıyla çok yakın değerlere sahip. İki ülke aynı zamanda, konaklamadaki istihdamın mevsimselliğinde de paralel davranışlar gösteriyor. Otellerde yıl boyunca çalışma, iş bulabilme oranı iki ülke için de % bandında bulunuyor. Bu aynı zamanda tatil talebinin yoğunlaştığı yaz aylarında görülen benzerlikle de yakından ilgili. Diğer yandan İspanya ve Türkiye, sezon içinde geçici olarak çalışanlar açısından da benzer durumdalar. İki ülkede de geçici olarak çalışanların sayısı bin dolayında. Konaklama sektörü istihdamın görülen bu ortak özellikler, toplam yatak sayısı ve yabancı gecelemeler açısından da gözlenmektedir. Avrupa da turizm istihdamı, bin* Ülkeler Otellerde çalışan sayısı, bin Otellerde yıl boyunca çalışma oranı,% Otellerde geçici çalışan sayısı, bin İspanya ,7 127 Türkiye ,1 125 Fransa ,6 80 İtalya ,8 145 Yunanistan 82 36,6 52 Türkiye ve rakiplerinde yatak kapasitesi ve gecelemeler Ülkeler Otel vb yerlerde bulunan yatak sayısı, milyon Otel vb yerlerde yabancı geceleme sayısı ve milyon İspanya 1,86 185,3 Türkiye 1,39 146,8 Fransa 1,25 73,6 İtalya 2,23 126,3 Yunanistan 0,77 57,0 Kaynak: AB Eurostat, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), TÜİK ve T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlendi.

38 37 Türkiye, AB deki en ekonomik 11. ülke Kişilerin bireysel tüketim düzeylerinin ülkeler itibariyle ne durumda olduğunu gösteren fiyat düzeyi endeksine göre, 2013 yılında AB içinde 100 Avro'ya alınabilecek bir mal ve hizmet sepeti Türkiye de 58 Avro karşılığında alınabiliyor. Bu seviye ile Türkiye AB içinde en ekonomik 11.ülke konumunda bulunuyor. Türkiye'den daha ekonomik durumda olan ülkeler; Macaristan, Polonya, Karadağ, Bosna-Hersek, Sırbistan, Romanya, Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya olarak sıralandı. Eurostat verilerine göre AB içinde, kişisel satınalma gücü en yüksek olan (veya diğerlerine göre en pahalı olan) ülkelerin başında; Norveç, İsviçre, Danimarka, İsveç, Lüksemburg, Finlandiya, İrlanda, Belçika, Hollanda, İngiltere, Avusturya ve Fransa geliyor. AB de 100 Avroluk mal ve hizmet sepeti, ülkelerde kaça alınıyor Ülkeler İspanya Güney Kıbrıs Hırvatistan Türkiye Macaristan Polonya Karadağ Bosna-Hersek Sırbistan Romanya Arnavutluk Bulgaristan Makedonya Kaynak: AB Eurostat ve OECD veri tabanından derlendi.

39 38 Reel büyüme düşüyor Türkiye ye yönelik seyahat talebinin en önemli göstergelerinden biri olan reel büyüme, son 10 yılda önemli oranda düşüş gösterdi. Avrupa içindeki en büyük müşterimiz olan Avrupa da % 1,5-2 aralığında seyreden büyüme 2008 küresel krizi ile birlikte gerileyerek % 1 in de altına düştü. Bu dönemde Almanya başta olmak üzere tüm ülkelerde görülen düşüşler 2013 ile birlikte yeniden toparlanma eğilimine girse de bir önceki 10 yılın halen oldukça gerisinde seyrediyor tamamlandığında Avrupa içinde yalnızca İngiliz ve İsveç ekonomilerinin reel anlamda belirgin bir büyüme sağladığı görülüyor. Diğer ülkelerin bir kısmında büyümeler durağanlık ile % 1 in altında seyrederken, Hollanda, İtalya gibi bazı sürükleyici ekonomilerin hala toparlanma aşamasına geçemediği gözleniyor yılı sonlarına doğru AB ekonomileri % 0,3 reel büyüme gösterdi. Nihai tüketim harcamalarında gelişme ise % 0,6 oldu. Bölge içinde Avusturya ve İtalya hariç tüm ülkelerde % 0,2 -% 0,8 aralığında canlanma görüldü. Türkiye nin en çok turist çektiği ülkelerde reel iktisadi büyüme oranları,% Ülkeler * AB 28 1,3 1,5 2,6 2,2 3,4 3,2 0,4-4,5 2 1,6-0,4 0,1 0,30 Almanya 0-0,4 1,2 0,7 3,7 3,3 1,1-5,1 4 3,3 0,7 0,4 0,26 İngiltere 2,3 3,9 3,2 3,2 2,8 3,4-0,8-5,2 1,7 1,1 0,3 1,7 0,76 Hollanda 0,1 0,3 2,2 2 3,4 3,9 1,8-3,7 1,5 0,9-1,2-0,8 0,16 Fransa 0,9 0,9 2,5 1,8 2,5 2,3-0,1-3,1 1, ,2 0,06 İtalya 0,5 0 1,7 0,9 2,2 1,7-1,2-5,5 1,7 0,4-2,4-1,9-0,10 Belçika 1,4 0,8 3,3 1,8 2,7 2,9 1-2,8 2,3 1,8-0,1 0,2 0,26 İsviçre 0,2 0 2,4 2,7 3,8 3,8 2,2-1,9 3 1,8 1 1,9 0,43 Danimarka 0,5 0,4 2,3 2,4 3,4 1,6-0,8-5,7 1,4 1,1-0,4 0,4 0,23 Finlandiya 1,8 2 4,1 2,9 4,4 5,3 0,3-8,5 3,4 2,8-1 -1,4 0,03 İsveç 2,5 2,3 4,2 3,2 4,3 3,3-0,6-5 6,6 2,9 0,9 1,6 0,33 Norveç 1, ,6 2,3 2,7 0,1-1,6 0,5 1,3 2,9 0,6 0,70 Avusturya 1,7 0,9 2,6 2,4 3,7 3,7 1,4-3,8 1,8 2,8 0,9 0,3-0,06 *9 aylık Kaynak: AB Eurostat veri tabanından derlendi.

40 Türkiye ye gelen yabancı ziyaretçiler (Ocak-Kasım) MİLLİYET /2013 ALMANYA ,86 AVUSTURYA ,64 BELÇİKA ,24 DANİMARKA ,55 FİNLANDİYA ,54 FRANSA ,15 HOLLANDA ,79 İNGİLTERE ,59 İRLANDA ,11 İSPANYA ,58 İSVEÇ ,68 İSVİÇRE ,75 İTALYA ,85 İZLANDA ,95 LÜKSEMBURG ,99 PORTEKİZ ,72 YUNANİSTAN ,45 ÇEK CUM ,99 POLONYA ,69 MACARİSTAN ,31 NORVEÇ ,10 SLOVAKYA ,15 AVRUPA OECD ,45 A.B.D ,61 AVUSTRALYA ,53 JAPONYA ,38 KANADA ,64 YENİ ZELLANDA ,35 MEKSİKA ,79 G. KORE ,89 TOPLAM OECD ,57 ESTONYA ,56 KARADAĞ ,87 KOSOVA ,59 MALTA ,10 LİTVANYA ,89 G. KIBRIS RUM YÖN ,63 LETONYA ,19 BOSNA HERSEK ,90 HIRVATİSTAN ,87 SLOVENYA ,38 SIRBİSTAN ,39 MAKEDONYA ,22 ARNAVUTLUK ,44 BULGARİSTAN ,96 ROMANYA ,27 DIĞER AVRUPA ÜLKELERI ,37 TOPLAM AVRUPA ,37 AZERBAYCAN ,95 BELARUS (B. RUSYA) ,59 ERMENİSTAN ,23 GÜRCİSTAN ,66 KAZAKİSTAN ,17 KIRGIZİSTAN ,55 Kaynak: T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlendi. 39

41 Türkiye ye gelen yabancı ziyaretçiler (Ocak-Kasım) 40 MİLLİYET /2013 MOLDOVA CUM ,66 ÖZBEKİSTAN ,40 RUSYA FED ,29 TACİKİSTAN ,80 TÜRKMENİSTAN ,47 UKRAYNA ,60 BDT ,87 CEZAYİR ,67 FAS ,19 LİBYA ,38 SUDAN ,34 MISIR ,23 TUNUS ,62 GÜNEY AFRİKA CUM ,20 DIĞ.AFRIKA ÜLKELERI ,41 TOPLAM AFRİKA ,22 B.A.EMİRLİĞİ ,55 BAHREYN ,68 KATAR ,70 KUVEYT ,85 IRAK ,97 LÜBNAN ,38 ÜRDÜN ,45 S.ARABİSTAN ,21 K.K.T.C ,34 İSRAİL ,05 YEMEN ,42 DIĞ.BATI ASYA ÜLKELERI ,53 TOP. BATI ASYA ,25 BANGLADEŞ ,09 ÇİN HALK CUM ,23 ENDONEZYA ,10 FİLİPİNLER ,38 HİNDİSTAN ,18 İRAN ,80 MALEZYA ,02 PAKİSTAN ,23 SİNGAPUR ,61 TAYLAND ,27 DIĞ.GÜN.ASYA ÜLK ,01 TOP.GÜN.ASYA ,91 TOPLAM ASYA ,19 DİĞ. KUZEY AMERİKA ÜLK ,71 DİĞ. ORTA AMERİKA ÜLK ,27 ARJANTİN ,64 BREZİLYA ,00 KOLOMBİYA ,65 ŞİLİ ,77 VENEZÜELLA ,51 DİĞ.GÜN.AMERİKA ÜLK ,30 TOP.GÜN.AMERİKA ,51 TOPLAM AMERİKA ,55 OKYANUSYA ,78 MİLLİYETSİZ ,07 TOPLAM ,35 Kaynak: T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlendi.

42

TÜ ROFED TÜRİ ZM BÜ LTENİ

TÜ ROFED TÜRİ ZM BÜ LTENİ TÜ ROFED TÜRİ ZM BÜ LTENİ Ocak - 2017 Hazırlayan: Sezin Ulusoy İÇİNDEKİLER 1. TÜRKİYE'YE VE DÖRT İLİMİZE GELEN ZİYARETÇİLERİN YILLARA VE AYLARA GÖRE DAĞILIMI... 1 1.1. TÜRKİYE'YE GELEN YABANCI ZİYARETÇİLERİN

Detaylı

TÜ ROFED TÜRİ ZM BÜ LTENİ

TÜ ROFED TÜRİ ZM BÜ LTENİ TÜ ROFED TÜRİ ZM BÜ LTENİ Aralık - 2016 İÇİNDEKİLER 1. TÜRKİYE'YE VE DÖRT İLİMİZE GELEN ZİYARETÇİLERİN YILLARA VE AYLARA GÖRE DAĞILIMI... 1 1.1. TÜRKİYE'YE GELEN YABANCI ZİYARETÇİLERİN YILLARA VE AYLARA

Detaylı

türkiye talep profili 2014

türkiye talep profili 2014 1 AKDENİZ TURİSTİK OTELCİLERİ VE İŞLETMECİLER BİRLİĞİ türkiye talep profili 2014 ilk yarı Sonuçları (özet değerlendirme) 30 YIL 1984-2014 AKTOB ARAŞTIRMA /EROL KARABULUT GECELEMELER % 10, GELİR % 6 ARTTI

Detaylı

HALI SEKTÖRÜ. Nisan Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1

HALI SEKTÖRÜ. Nisan Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1 2017 HALI SEKTÖRÜ Nisan Ayı İhracat Bilgi Notu TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği Page 1 HALI SEKTÖRÜ 2017 NİSAN AYI İHRACAT PERFORMANSI 2017 yılı Ocak-Nisan döneminde Türkiye nin toplam

Detaylı

HALI SEKTÖRÜ. Mayıs Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1

HALI SEKTÖRÜ. Mayıs Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1 2017 HALI SEKTÖRÜ Mayıs Ayı İhracat Bilgi Notu TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği Page 1 HALI SEKTÖRÜ 2017 MAYIS AYI İHRACAT PERFORMANSI 2017 yılı Ocak-Mayıs döneminde Türkiye nin toplam

Detaylı

TÜİK VERİLERİNE GÖRE ESKİŞEHİR'İN SON 5 YILDA YAPTIĞI İHRACATIN ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI (ABD DOLARI) Ülke

TÜİK VERİLERİNE GÖRE ESKİŞEHİR'İN SON 5 YILDA YAPTIĞI İHRACATIN ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI (ABD DOLARI) Ülke TÜİK VERİLERİNE GÖRE ESKİŞEHİR'İN SON 5 YILDA YAPTIĞI İHRACATIN ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI (ABD DOLARI) Ülke 2008 Yılı 2009 Yılı 2010 Yılı 2011 Yılı 2012 Yılı Sayısı Ulke adı İhracat Ulke adı İhracat Ulke

Detaylı

YÜRÜRLÜKTE BULUNAN ÇİFTE VERGİLENDİRMEYİ ÖNLEME ANLAŞMALARI. ( tarihi İtibariyle) Yayımlandığı Resmi Gazete

YÜRÜRLÜKTE BULUNAN ÇİFTE VERGİLENDİRMEYİ ÖNLEME ANLAŞMALARI. ( tarihi İtibariyle) Yayımlandığı Resmi Gazete YÜRÜRLÜKTE BULUNAN ÇİFTE VERGİLENDİRMEYİ ÖNLEME ANLAŞMALARI (21.01.2016 tarihi İtibariyle) Taraf Devlet Anlaşmanın İmza Edildiği Tarih Yayımlandığı Resmi Gazete Tarih No Yürürlük Tarihi Vergiler Açısından

Detaylı

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü Deri ve Deri Ürünleri Sektörü Aralık Ayı İhracat Bilgi Notu TDH Ar&Ge ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği DERİ VE DERİ ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ YILI AYI İHRACAT PERFORMANSI yılı Aralık ayında, Türkiye nin

Detaylı

HALI SEKTÖRÜ. Mart Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1

HALI SEKTÖRÜ. Mart Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1 2017 HALI SEKTÖRÜ Mart Ayı İhracat Bilgi Notu TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği Page 1 HALI SEKTÖRÜ 2017 MART AYI İHRACAT PERFORMANSI 2017 yılı Ocak-Mart döneminde Türkiye nin toplam ihracatı

Detaylı

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü 2015 Mart Ayı İhracat Bilgi Notu

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü 2015 Mart Ayı İhracat Bilgi Notu Deri ve Deri Ürünleri Sektörü Mart Ayı İhracat Bilgi Notu Tekstil, Deri ve Halı Şubesi İTKİB Genel Sekreterliği 04/ DERİ VE DERİ ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ YILI AYI İHRACAT PERFORMANSI yılı Mart ayında, Türkiye

Detaylı

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) - (KÜMÜLATİF)

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) - (KÜMÜLATİF) ALTINDAN MAMUL MÜCEVHERCİ VE KUYUMCU EŞYASI 1 BİRLEŞİK ARAP EMİRLİ 269.665.223,68 305.580.419,69 13,32 ALTINDAN MAMUL MÜCEVHERCİ VE KUYUMCU EŞYASI 2 IRAK 155.240.675,64 92.044.938,69-40,71 ALTINDAN MAMUL

Detaylı

SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ VE SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ SEKTÖRÜNDE DÜNYA İTHALAT RAKAMLARI ÇERÇEVESİNDE HEDEF PAZAR ÇALIŞMASI

SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ VE SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ SEKTÖRÜNDE DÜNYA İTHALAT RAKAMLARI ÇERÇEVESİNDE HEDEF PAZAR ÇALIŞMASI SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ VE SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ SEKTÖRÜNDE DÜNYA İTHALAT RAKAMLARI ÇERÇEVESİNDE HEDEF PAZAR ÇALIŞMASI ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ Seramik sektörünün en

Detaylı

HALI SEKTÖRÜ. Ekim Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1

HALI SEKTÖRÜ. Ekim Ayı İhracat Bilgi Notu. TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği. Page 1 2015 HALI SEKTÖRÜ Ekim Ayı İhracat Bilgi Notu TDH AR&GE ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği Page 1 HALI SEKTÖRÜ 2015 EKİM AYI İHRACAT PERFORMANSI Ülkemizin halı ihracatı 2014 yılını % 7,3 oranında

Detaylı

SERAMİK SEKTÖRÜ NOTU

SERAMİK SEKTÖRÜ NOTU 1. Dünya Seramik Sektörü 1.1 Seramik Kaplama Malzemeleri SERAMİK SEKTÖRÜ NOTU 2007 yılında 8,2 milyar m 2 olan dünya seramik kaplama malzemeleri üretimi, 2008 yılında bir önceki yıla oranla %3,5 artarak

Detaylı

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü 2016 Mayıs Ayı İhracat Bilgi Notu

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü 2016 Mayıs Ayı İhracat Bilgi Notu Deri ve Deri Ürünleri Sektörü Mayıs Ayı İhracat Bilgi Notu TDH Ar&Ge ve Mevzuat Şb. İTKİB Genel Sekreterliği DERİ VE DERİ ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜMÜZÜN YILI MAYIS AYI İHRACAT PERFORMANSI yılı mayıs ayında, Türkiye

Detaylı

AVRUPA TİCARİ ARAÇ SEKTÖR ANALİZİ

AVRUPA TİCARİ ARAÇ SEKTÖR ANALİZİ AVRUPA TİCARİ ARAÇ SEKTÖR ANALİZİ 3 Ocak 2017 Pazar 2016 yılı Kasım ayında AB ve EFTA ülkeleri toplamına göre ticari araç pazarı 2015 yılı aynı ayına göre yüzde 12,8 artış göstererek 211 bin adet seviyesinde

Detaylı

TR33 Bölgesi nin Üretim Yapısının ve Düzeyinin Tespiti ve Analizi. Ek 5: Uluslararası Koşulların Analizi

TR33 Bölgesi nin Üretim Yapısının ve Düzeyinin Tespiti ve Analizi. Ek 5: Uluslararası Koşulların Analizi TR33 Bölgesi nin Üretim Yapısının ve Düzeyinin Tespiti ve Analizi Ek 5: Uluslararası Koşulların Analizi Sektörün genel özellikleri Kümes hayvanlarının etleri ve yenilen sakatatı Ürünler dünyada ortalama

Detaylı

01/05/ /05/2016 TARİHLERİ ARASINDAKİ EŞYA TAŞIMA GEÇİŞLERİ

01/05/ /05/2016 TARİHLERİ ARASINDAKİ EŞYA TAŞIMA GEÇİŞLERİ 01/05/2016 31/05/2016 TARİHLERİ ARASINDAKİ EŞYA TAŞIMA GEÇİŞLERİ Geçici Plaka İzni Geçiş Abd Minor Outlying Adaları 03 08 03 Almanya 03 03 02 18 26 93 50 53 89 Arnavutluk 02 Avusturya 02 03 01 02 Belçika

Detaylı

AVRUPA TİCARİ ARAÇ SEKTÖR ANALİZİ

AVRUPA TİCARİ ARAÇ SEKTÖR ANALİZİ AVRUPA TİCARİ ARAÇ SEKTÖR ANALİZİ 16 Ekim 2016 Pazar 2016 yılı Ağustos ayında AB ve EFTA ülkeleri toplamına göre ticari araç pazarı 2015 yılı aynı ayına göre yüzde 31,2 artış göstererek 157 bin adet seviyesinde

Detaylı

KURU MEYVE RAPOR (EGE)

KURU MEYVE RAPOR (EGE) Sayı : 73445262-TİM.EİB.GSK.15.1/6686 İzmir, 03/08/2015 Konu : Kuru Meyve Haftalık İhracat İstatistikleri SİRKÜLER EGE KURU MEYVE VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÜYELERİNE Sayın Üyemiz, 2014/15 sezonu

Detaylı

HALI SEKTÖRÜ 2015 YILI İHRACATI

HALI SEKTÖRÜ 2015 YILI İHRACATI HALI SEKTÖRÜ 2015 YILI İHRACATI Ülkemizin halı ihracatı 2014 yılında % 7,3 oranında bir artışla kapanmış ve 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. 2015 yılında ise halı ihracatımız bir önceki yıla kıyasla

Detaylı

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü

Deri ve Deri Ürünleri Sektörü 2015 Deri ve Deri Ürünleri Sektörü 2015 Mayıs Ayı İhracat Bilgi Notu Tekstil, Deri ve Halı Şubesi İTKİB Genel Sekreterliği 06/2015 DERİ VE DERİ ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ 2015 YILI AYI İHRACAT PERFORMANSI 2015 yılı

Detaylı

DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail ÜNVER Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü

DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail ÜNVER Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail ÜNVER Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü KONYA ÖZELİNDE YABANCI SERMAYELİ FİRMALARIN ÜLKE BAZLI ANALİZİ 06.08.2014 1 DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail

Detaylı

AKDENİZ TURİSTİK OTELCİLER VE İŞLETMECİLER BİRLİĞİ AKTOB BÜLTEN NİSAN 2014 /SAYI: 4 30 YIL 1984-2014 AKTOB ARAŞTIRMA /EROL KARABULUT

AKDENİZ TURİSTİK OTELCİLER VE İŞLETMECİLER BİRLİĞİ AKTOB BÜLTEN NİSAN 2014 /SAYI: 4 30 YIL 1984-2014 AKTOB ARAŞTIRMA /EROL KARABULUT AKTOB BÜLTEN NİSAN 2014 /SAYI: 4 30 YIL 1984-2014 AKTOB ARAŞTIRMA /EROL KARABULUT AKDENİZ TURİSTİK OTELCİLERİ VE İŞLETMECİLER BİRLİĞİ AKTOB BÜLTEN NİSAN 2014 SAYI: 4 İmtiyaz Sahibi AKTOB Adına Yusuf Hacısüleyman

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 1 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İthalat Rakamları. 2 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İhracat Rakamları

İÇİNDEKİLER. 1 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İthalat Rakamları. 2 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İhracat Rakamları İÇİNDEKİLER 1 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İthalat Rakamları 2 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları Yassı Ürünler İhracat Rakamları 3 2007-2008-2009-2010-2011 Yılları çelik borular İthalat-İhracat

Detaylı

2015 HAZİRAN DIŞ TİCARET RAPORU

2015 HAZİRAN DIŞ TİCARET RAPORU 2015 HAZİRAN DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2015 HAZİRAN

Detaylı

TÜRKİYE DEKİ YABANCI ÜLKE TEMSİLCİLİKLERİ

TÜRKİYE DEKİ YABANCI ÜLKE TEMSİLCİLİKLERİ Ülke TÜRKİYE DEKİ YABANCI ÜLKE TEMSİLCİLİKLERİ Temsilcilik Türü Şehir Telefon Faks e-posta A.B.D. Başkonsolosluk Adana (0322) 346 62 62 (0322) 346 79 16 A.B.D. Büyükelçilik Ankara 455 55 55 467 00 19 A.B.D.

Detaylı

TÜRKİYE NİN İHTİYAÇ DUYDUĞU FUAR 3.ELECTRONIST FUARI

TÜRKİYE NİN İHTİYAÇ DUYDUĞU FUAR 3.ELECTRONIST FUARI TÜRKİYE NİN İHTİYAÇ DUYDUĞU FUAR 3.ELECTRONIST FUARI Sektörlerindeki ürünlerin, en son teknolojik gelişmelerin, dünyadaki trendlerin ve son uygulamaların sergilendiği, 25-28 Eylül 2014 tarihleri arasında

Detaylı

DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ SEKTÖRÜNE GENEL BAKIŞ

DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ SEKTÖRÜNE GENEL BAKIŞ DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ SEKTÖRÜNE GENEL BAKIŞ Hazırlayan ve Derleyen: Zehra N.ÖZBİLGİN Ar-Ge Şube Müdürlüğü Kasım 2012 DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİNDE ÜRETİM VE TÜKETİM yılında 9.546 milyon

Detaylı

Uludağ Hazır Giyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği İhracat Raporu (Ağustos / Ocak-Ağustos 2017)

Uludağ Hazır Giyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği İhracat Raporu (Ağustos / Ocak-Ağustos 2017) Uludağ Hazır Giyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği İhracat Raporu (Ağustos / Ocak-Ağustos 2017) UİB Ar-Ge Şubesi 1 Eylül 2017 Sayfa 1 / 15 İÇİNDEKİLER AYLIK İHRACAT DEĞERLENDİRMESİ... AĞUSTOS 2017

Detaylı

ZİYARETÇİ ARAŞTIRMASI ÖZET SONUÇLARI 21 24 Nisan 2012

ZİYARETÇİ ARAŞTIRMASI ÖZET SONUÇLARI 21 24 Nisan 2012 ZİYARETÇİ ARAŞTIRMASI ÖZET SONUÇLARI 21 24 Nisan 2012 29. Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı 4. İstanbul Teknik Tekstiller ve Nonwoven Fuarı 9. Uluslararası İstanbul İplik Fuarı Hazırlayan TEKNİK Fuarcılık

Detaylı

TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN 2009 YILI EKİM AYI İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE KISA DEĞERLENDİRME

TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN 2009 YILI EKİM AYI İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE KISA DEĞERLENDİRME TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN 2009 YILI EKİM AYI İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE KISA DEĞERLENDİRME 2009 Ocak Ekim On Aylık Tekstil İhracatı Türkiye nin tekstil ihracatı, 2009 yılının Ocak Ekim döneminde geçen yılın

Detaylı

2016 ARALIK DIŞ TİCARET RAPORU

2016 ARALIK DIŞ TİCARET RAPORU 2016 ARALIK DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2016 ARALIK /

Detaylı

2016 TEMMUZ DIŞ TİCARET RAPORU

2016 TEMMUZ DIŞ TİCARET RAPORU 2016 TEMMUZ DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2016 TEMMUZ /

Detaylı

2016 ŞUBAT DIŞ TİCARET RAPORU

2016 ŞUBAT DIŞ TİCARET RAPORU 2016 ŞUBAT DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2016 ŞUBAT / TÜRKİYE

Detaylı

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) - (KÜMÜLATİF)

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) - (KÜMÜLATİF) ALTINDAN MAMUL MÜCEVHERCİ VE KUYUMCU EŞYASI 1 BİRLEŞİK ARAP EMİRLİ 521.361.708,54 519.945.727,22-0,27 ALTINDAN MAMUL MÜCEVHERCİ VE KUYUMCU EŞYASI 2 IRAK 308.690.215,23 226.634.279,98-26,58 ALTINDAN MAMUL

Detaylı

UNCTAD DÜNYA YATIRIM RAPORU 2015 LANSMANI 24 HAZİRAN 2015 İSTANBUL

UNCTAD DÜNYA YATIRIM RAPORU 2015 LANSMANI 24 HAZİRAN 2015 İSTANBUL UNCTAD DÜNYA YATIRIM RAPORU 2015 LANSMANI 24 HAZİRAN 2015 İSTANBUL UNCTAD Dünya Yatırım Raporu Türkiye Lansmanı Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü nün (UNCTAD) Uluslararası Doğrudan Yatırımlar

Detaylı

OCAK-EKİM 2017 DÖNEMİ TAŞIMACILIK İSTATİSTİKLERİ DEĞERLENDİRMESİ

OCAK-EKİM 2017 DÖNEMİ TAŞIMACILIK İSTATİSTİKLERİ DEĞERLENDİRMESİ 17.11.2017 OCAK-EKİM 2017 DÖNEMİ TAŞIMACILIK İSTATİSTİKLERİ DEĞERLENDİRMESİ Türk İhracat Taşımalarında Yoğunluk Haritası İHRACAT TAŞIMALARI Geçen yıl Ocak-Ekim toplamına bakıldığında 2016 yılında 971.086

Detaylı

2016 AĞUSTOS DIŞ TİCARET RAPORU

2016 AĞUSTOS DIŞ TİCARET RAPORU 2016 AĞUSTOS DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2016 AĞUSTOS

Detaylı

HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜ 2016 MAYIS AYLIK İHRACAT BİLGİ NOTU. İTKİB Genel Sekreterliği Hazırgiyim ve Konfeksiyon Ar-Ge Şubesi

HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜ 2016 MAYIS AYLIK İHRACAT BİLGİ NOTU. İTKİB Genel Sekreterliği Hazırgiyim ve Konfeksiyon Ar-Ge Şubesi HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜ 2016 MAYIS AYLIK İHRACAT BİLGİ NOTU Haziran 2016 2 HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜNÜN 2016 MAYIS İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE KISA DEĞERLENDİRME Yılın İlk 5 Ayında %7,5

Detaylı

OCAK-EYLÜL 2017 DÖNEMİ TAŞIMACILIK İSTATİSTİKLERİ DEĞERLENDİRMESİ

OCAK-EYLÜL 2017 DÖNEMİ TAŞIMACILIK İSTATİSTİKLERİ DEĞERLENDİRMESİ 12.10.2017 OCAK-EYLÜL 2017 DÖNEMİ TAŞIMACILIK İSTATİSTİKLERİ DEĞERLENDİRMESİ Türk İhracat Taşımalarında Yoğunluk Haritası İHRACAT TAŞIMALARI Geçen yıl Ocak-Eylül toplamına bakıldığında 2016 yılında 849.247

Detaylı

2015 NİSAN DIŞ TİCARET RAPORU

2015 NİSAN DIŞ TİCARET RAPORU 2015 NİSAN DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2015 NİSAN / TÜRKİYE

Detaylı

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI TÜRK TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ SEKTÖRÜ

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI TÜRK TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ SEKTÖRÜ TÜRK TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ SEKTÖRÜ TÜRK MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ SEKTÖRÜ YILLAR PROJE SAYISI PROJE BEDELİ ($) KÜMÜLATİF PROJE BEDELİ ($) ORTALAMA PROJE BEDELİ ($) 2002 ve Öncesi 2.425 49.709.990.160

Detaylı

AVRUPA TİCARİ ARAÇ SEKTÖR ANALİZİ

AVRUPA TİCARİ ARAÇ SEKTÖR ANALİZİ AVRUPA TİCARİ ARAÇ SEKTÖR ANALİZİ 30 Mart 2016 Pazar 2016 yılı Ocak-Şubat döneminde AB ve EFTA ülkeleri toplamına göre ticari araç pazarı, 2015 yılındaki pozitif performansını sürdürdü ve yüzde 15 artış

Detaylı

9. Uluslararası İlişkiler

9. Uluslararası İlişkiler 9. Uluslararası İlişkiler 9.1. Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları (ÇVÖA) Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları, 03.11.1970 tarihinde Avusturya ile imzalanarak başlamış olup, bugüne kadar 76 ülke

Detaylı

ÇORAP SEKTÖRÜ 2016 YILI VE 2017 OCAK AYLIK İHRACAT BİLGİ NOTU

ÇORAP SEKTÖRÜ 2016 YILI VE 2017 OCAK AYLIK İHRACAT BİLGİ NOTU ÇORAP SEKTÖRÜ YILI VE OCAK AYLIK İHRACAT BİLGİ NOTU İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON ARGE ŞUBESİ Şubat ÇORAP SEKTÖRÜNÜN YILI VE OCAK AYI İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE KISA DEĞERLENDİRME

Detaylı

2013 NİSAN DIŞ TİCARET RAPORU

2013 NİSAN DIŞ TİCARET RAPORU 2013 NİSAN DIŞ TİCARET RAPORU A.T.S.O DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2013 NİSAN

Detaylı

2017 OCAK DIŞ TİCARET RAPORU

2017 OCAK DIŞ TİCARET RAPORU 2017 OCAK DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2017 OCAK / TÜRKİYE

Detaylı

Çok tatil yapan ülke imajı yanlış!

Çok tatil yapan ülke imajı yanlış! Tarih: 19.05.2013 Sayı: 2013/09 İSMMMO nun Türkiye de Tatil ve Çalışma İstatistikleri raporuna göre Türkiye tatil günü sayısında gerilerde Çok tatil yapan ülke imajı yanlış! Türkiye, 34 OECD ülkesi arasında

Detaylı

2016 MAYIS DIŞ TİCARET RAPORU

2016 MAYIS DIŞ TİCARET RAPORU 2016 MAYIS DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2016 MAYIS / TÜRKİYE

Detaylı

2017 MART DIŞ TİCARET RAPORU

2017 MART DIŞ TİCARET RAPORU 2017 MART DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2017 MART / TÜRKİYE

Detaylı

YURTDIŞI MARKA TESCİL MALİYETLERİ

YURTDIŞI MARKA TESCİL MALİYETLERİ YURTDIŞI MARKA TESCİL MALİYETLERİ Uluslar arası marka tescil maliyetleri şu şekilde hesaplanır: 1) WIPO ücreti: Uluslar arası Fikri Mülkiyet Örgütü merkezi İsviçre'de bulunan, uluslararası marka başvurularının

Detaylı

2016 KASIM DIŞ TİCARET RAPORU

2016 KASIM DIŞ TİCARET RAPORU 2016 KASIM DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2016 KASIM / TÜRKİYE

Detaylı

2016 NİSAN DIŞ TİCARET RAPORU

2016 NİSAN DIŞ TİCARET RAPORU 2016 NİSAN DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2016 NİSAN / TÜRKİYE

Detaylı

Cumhuriyet Halk Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi 1 Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran: Türkiye ile AB arasındaki gelir uçurumu azalmadı arttı Tarih : 14.12.2012 2011 DE HIZLI KALKINMA MASALINA ULUSLARARASI YALANLAMA TÜİK, EUROSTAT ve OECD işbirliğiyle

Detaylı

2017 MAYIS DIŞ TİCARET RAPORU

2017 MAYIS DIŞ TİCARET RAPORU 2017 MAYIS DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2017 MAYIS / TÜRKİYE

Detaylı

İÇİNDEKİLER. ÖNSÖZ... vii KISIM 1 GASTRONOMİ: KAVRAMSAL YAKLAŞIM VE TRENDLER

İÇİNDEKİLER. ÖNSÖZ... vii KISIM 1 GASTRONOMİ: KAVRAMSAL YAKLAŞIM VE TRENDLER İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... vii KISIM 1 GASTRONOMİ: KAVRAMSAL YAKLAŞIM VE TRENDLER Bölüm 1: Gastronomi Kavramı: Tanımı ve Gelişimi... 3 1.1. Gastronomi Kavramı... 5 1.2. Gastronominin Tarihsel Gelişimi... 8 1.3.

Detaylı

2013 TEMMUZ DIŞ TİCARET RAPORU

2013 TEMMUZ DIŞ TİCARET RAPORU 2013 TEMMUZ DIŞ TİCARET RAPORU A.T.S.O DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2013 TEMMUZ/

Detaylı

2017 TEMMUZ DIŞ TİCARET RAPORU

2017 TEMMUZ DIŞ TİCARET RAPORU 2017 TEMMUZ DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2017 TEMMUZ /

Detaylı

PAGEV - PAGDER. Dünya Toplam PP İthalatı

PAGEV - PAGDER. Dünya Toplam PP İthalatı 1 DÜNYA ve TÜRKİYE POLİPROPİLEN ( PP ) DIŞ TİCARET ANALİZİ Barbaros Demirci ( Genel Müdür ) Neslihan Ergün ( Teknik Uzman Kimya Müh. ) PAGEV - PAGDER DÜNYA TOPLAM PP İTHALATI : Dünya toplam PP ithalatı

Detaylı

ZİYARETÇİ ARAŞTIRMASI ÖZET SONUÇLARI

ZİYARETÇİ ARAŞTIRMASI ÖZET SONUÇLARI ZİYARETÇİ ARAŞTIRMASI ÖZET SONUÇLARI 12 17 Ocak 2016 İÇİNDEKİLER SAYFA 1. ARAŞTIRMANIN KONUSU 3 1.1. FUAR KÜNYESİ 3 1.2. ARAŞTIRMANIN AMACI 3 1.3. ARAŞTIRMANIN YÖNTEMİ VE ÖRNEK YAPISI 3 2. FUAR SONUÇ ÖZET

Detaylı

İSTANBUL MADEN İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ)

İSTANBUL MADEN İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAL GRUBU ÜLKE RAPORU (TÜRKİYE GENELİ) TUZ 1 IRAK 3.665.673 4.904.225 33,79 TUZ 2 ROMANYA 882.243 1.341.776 52,09 TUZ 3 RUSYA FEDERASYONU 733.563 920.885 25,54 TUZ 4 KUZEY KIBRIS TÜRK CU 786.773 651.917-17,14 TUZ 5 MENEMEN DERİ SR.BLG. 476.010

Detaylı

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) xclusive. yönetim raporları. İzmİr turizminde 7 aylık durum analizi

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) xclusive. yönetim raporları. İzmİr turizminde 7 aylık durum analizi etik xclusive yönetim raporları ETİK Yönetim Kurulu Mehmet İşler: Y.K Başkanı ve TÜROFED Başkan Yrd. Uğur Şahbaz: Başkan Yrd. Bülent Tercan: Başkan Yrd. Sevda Zorlu Başkan Yrd. Şinasi Akçay: Genel Sekreter

Detaylı

Avrupa Ve Türkiye Araç Pazarı Değerlendirmesi (2011/2012 Ekim)

Avrupa Ve Türkiye Araç Pazarı Değerlendirmesi (2011/2012 Ekim) Rapor No: 212/23 Avrupa Ve Türkiye Araç Pazarı Değerlendirmesi (211/212 Ekim) Kasım 212 OSD OICA Üyesidir OSD is a Member of OICA 1. Otomobil Pazarı AB (27) ve EFTA Ülkeleri nde otomobil pazarı 211 yılı

Detaylı

2011 YILI OCAK- MART DÖNEMİNDE HALI SEKTÖRÜ İHRACATININ DEĞERLENDİRMESİ

2011 YILI OCAK- MART DÖNEMİNDE HALI SEKTÖRÜ İHRACATININ DEĞERLENDİRMESİ 2011 YILI OCAK- MART DÖNEMİNDE HALI SEKTÖRÜ İHRACATININ DEĞERLENDİRMESİ Ülkemiz halı ihracatı yılını % 18,4 oranında artışla kapanmış ve 1 milyar 286 milyon dolar olarak kaydedilmiştir. 2011 yılına da

Detaylı

2014 AĞUSTOS DIŞ TİCARET RAPORU

2014 AĞUSTOS DIŞ TİCARET RAPORU 2014 AĞUSTOS DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2014 AĞUSTOS

Detaylı

TÜRKİYE GENELİ ve İİB BAŞLICA MAL GRUPLARI VE ÜLKELER BAZINDA KURU MEYVE VE MAMULLERİ İHRACATI OCAK ARALIK 2016

TÜRKİYE GENELİ ve İİB BAŞLICA MAL GRUPLARI VE ÜLKELER BAZINDA KURU MEYVE VE MAMULLERİ İHRACATI OCAK ARALIK 2016 TÜRKİYE GENELİ ve İİB BAŞLICA MAL GRUPLARI VE BAZINDA KURU MEYVE VE MAMULLERİ İHRACATI OCAK ARALIK 2016 0 TABLOLAR I. Mal Grupları Bazında Türkiye Geneli Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatı II. Mal Grupları

Detaylı

DEĞİŞEN DÜNYA-DEĞİŞEN ÜNİVERSİTE:YÜKSEKÖĞRETİMİN GELECEĞİ TÜRKİYE İÇİN BİR ÖNERİ

DEĞİŞEN DÜNYA-DEĞİŞEN ÜNİVERSİTE:YÜKSEKÖĞRETİMİN GELECEĞİ TÜRKİYE İÇİN BİR ÖNERİ DEĞİŞEN DÜNYA-DEĞİŞEN ÜNİVERSİTE:YÜKSEKÖĞRETİMİN GELECEĞİ TÜRKİYE İÇİN BİR ÖNERİ Kemal Gürüz Atılım Üniversitesi 12 Mart 2012 Yirmi beş yaş üstü nüfus içinde ortaöğrenim görmüş olanların oranı, %. 2007.

Detaylı

AB NİN EKONOMİK YAPISIYLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER 1. Ülkelerin Yüz Ölçümü 2. Ülkelerin Nüfusu 3. Ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla 4.

AB NİN EKONOMİK YAPISIYLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER 1. Ülkelerin Yüz Ölçümü 2. Ülkelerin Nüfusu 3. Ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla 4. AB NİN EKONOMİK YAPISIYLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER 1. Ülkelerin Yüz Ölçümü 2. Ülkelerin Nüfusu 3. Ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla 4. Ülkelerin Büyüme Oranı 5. Ülkelerin Kişi Başına Gayri Safi Yurtiçi

Detaylı

4. ULUSLARARASI ELECTRONIST FUARINDAN 2016 YILI İÇİN ÜMİT VADEDİCİ KAPANIŞ

4. ULUSLARARASI ELECTRONIST FUARINDAN 2016 YILI İÇİN ÜMİT VADEDİCİ KAPANIŞ 4. ULUSLARARASI ELECTRONIST FUARINDAN 2016 YILI İÇİN ÜMİT VADEDİCİ KAPANIŞ Elektronik yan sanayi sektörünü bir araya getiren tek organizasyon Uluslararası Electronist Fuarı yerliyabancı birçok farklı şehir

Detaylı

24 HAZİRAN 2014 İSTANBUL

24 HAZİRAN 2014 İSTANBUL 24 HAZİRAN 2014 İSTANBUL UNCTAD Dünya Yatırım Raporu Türkiye Lansmanı Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü «UNCTAD» ın Uluslararası Doğrudan Yatırımlara ilişkin olarak hazırladığı Dünya Yatırım

Detaylı

TR 71 BÖLGESİ 2013 YILI İHRACAT RAPORU AHİLER KALKINMA AJANSI

TR 71 BÖLGESİ 2013 YILI İHRACAT RAPORU AHİLER KALKINMA AJANSI TR 71 BÖLGESİ 2013 YILI İHRACAT RAPORU AHİLER KALKINMA AJANSI NİSAN 2014 İçindekiler 2013 YILI İHRACAT RAKAMLARI HAKKINDA GENEL DEĞERLENDİRME... 3 2013 YILI TR 71 BÖLGESİ İHRACAT PERFORMANSI... 4 AKSARAY...

Detaylı

2013 YILI OCAK-HAZİRAN DÖNEMİ ADANA DIŞ TİCARET RAPORU. HAZIRLAYAN : CENK KADEŞ Ekonomik Araştırmalar Şefi

2013 YILI OCAK-HAZİRAN DÖNEMİ ADANA DIŞ TİCARET RAPORU. HAZIRLAYAN : CENK KADEŞ Ekonomik Araştırmalar Şefi 2013 YILI OCAK-HAZİRAN DÖNEMİ ADANA DIŞ TİCARET RAPORU HAZIRLAYAN : CENK KADEŞ Ekonomik Araştırmalar Şefi İhracat: 2013 YILI ADANA DIŞ TİCARET RAPORU Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde bulunan İhracatçı

Detaylı

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) XCLUSIVE. yönetim raporları OCAK-EYLÜL DÖNEMİNDE İZMİR TURİZMİ ANALİZİ

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) XCLUSIVE. yönetim raporları OCAK-EYLÜL DÖNEMİNDE İZMİR TURİZMİ ANALİZİ etik XCLUSIVE yönetim raporları OCAK-EYLÜL DÖNEMİNDE İZMİR TURİZMİ ANALİZİ İzmir de yabancı ziyaretçi trafiği Pazarlarda durum analizi Adnan Menderes havalimanı trafiği Alsancak Limanı trafiği Teşvikli

Detaylı

TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN 2009 YILI ARALIK AYI İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE KISA DEĞERLENDİRME

TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN 2009 YILI ARALIK AYI İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE KISA DEĞERLENDİRME TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN 2009 YILI ARALIK AYI İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE KISA DEĞERLENDİRME 2009 Ocak Aralık Oniki Aylık Tekstil İhracatı Türkiye nin tekstil ihracatı, 2009 yılının Ocak Aralık döneminde geçen

Detaylı

2017 EYLÜL DIŞ TİCARET RAPORU

2017 EYLÜL DIŞ TİCARET RAPORU 2017 EYLÜL DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2017 EYLÜL / TÜRKİYE

Detaylı

2015 OCAK DIŞ TİCARET RAPORU

2015 OCAK DIŞ TİCARET RAPORU 2015 OCAK DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2015 OCAK / TÜRKİYE

Detaylı

Vize Rejim Tablosu YEŞİL (HUSUSİ) PASAPORT. Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün)

Vize Rejim Tablosu YEŞİL (HUSUSİ) PASAPORT. Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün) Vize Yok (90 gün) Vize Rejim Tablosu ÜLKE ÇİPLİ (UMUMA MAHSUS) PASAPORT YEŞİL (HUSUSİ) PASAPORT GRİ (HİZMET) PASAPORT LACİVERT (DİPLOMATİK) PASAPORT A.B.D AFGANİSTAN ALMANYA ANDORRA ANGOLA ANTİGUA-BARBUDA ANTİLLER ARJANTİN

Detaylı

Tarih: 13 Temmuz 2012 Daha fazla bilgi için Nurgül Usta Genel Md. Yardımcısı Tel: 0212 349 48 50 E mail:nurgul.usta@dorinsight.

Tarih: 13 Temmuz 2012 Daha fazla bilgi için Nurgül Usta Genel Md. Yardımcısı Tel: 0212 349 48 50 E mail:nurgul.usta@dorinsight. BASIN BÜLTENİ Tarih: 13 Temmuz 2012 Daha fazla bilgi için Nurgül Usta Genel Md. Yardımcısı Tel: 0212 349 48 50 E mail:nurgul.usta@dorinsight.com Hitay Yatırım Holding firmalarından Türkiye nin en büyük

Detaylı

ISTANBUL JEWELRY SHOW,

ISTANBUL JEWELRY SHOW, Dünyanın En Önemli Mücevher Fuarlarından Biri Kabul Edilen ISTANBUL JEWELRY SHOW, Mücevher Sektörünün Önde Gelen Temsilcilerini 28inci Kez İstanbul da Ağırladı 7 Nisan 2009, İstanbul Rotaforte Uluslararası

Detaylı

TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN 2010 YILI OCAK-MART DÖNEMİ İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE KISA DEĞERLENDİRME

TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN 2010 YILI OCAK-MART DÖNEMİ İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE KISA DEĞERLENDİRME TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN 2010 YILI OCAK-MART DÖNEMİ İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE KISA DEĞERLENDİRME 2010 Ocak Mart Üç Aylık Tekstil İhracatı Türkiye nin tekstil ihracatı, 2010 yılının Ocak Mart döneminde 2009

Detaylı

ÖZET 1. 2015 yılı Ağustos Ayında 2014 yılı Ağustos Ayına Göre:

ÖZET 1. 2015 yılı Ağustos Ayında 2014 yılı Ağustos Ayına Göre: ÖZET 1 Toplam İthalat 2015 yılı Ocak-Ağustos Döneminde 2014 yılı Ocak-Ağustos Dönemine Göre: Ham petrol ithalatı %47,07 artarak 15.842.395 ton olarak gerçekleşmiştir. Motorin (biodizel ihtiva eden motorin

Detaylı

CILVEGÖZÜ SINIR KAPISI

CILVEGÖZÜ SINIR KAPISI 01/03/2006 31/03/2007 TARİHLERİ ARASINDAKİ SINIR GEÇİŞ İSTATİSTİKLERİ CILVEGÖZÜ SINIR KAPISI EŞYA TAŞIMALARI TRANSİT TAŞIMALAR TAŞIMALARI TOPLAM TOPLAM N Almanya 2 7 1 38,000 7 20,210,118 62 1,126,067

Detaylı

xclusive yönetim raporları Gösterge ve analizlerle SAYI Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Eylül 2014

xclusive yönetim raporları Gösterge ve analizlerle SAYI Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Eylül 2014 etik xclusive yönetim raporları ÖZEL SAYI ETİK Yönetim Kurulu Mehmet İşler: Y.K Başkanı ve TÜROFED Başkan Yrd. Uğur Şahbaz: Başkan Yrd. Bülent Tercan: Başkan Yrd. Sevda Zorlu Başkan Yrd. Şinasi Akçay:

Detaylı

HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜNÜN 2011 OCAK - ARALIK İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE KISA DEĞERLENDİRME

HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜNÜN 2011 OCAK - ARALIK İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE KISA DEĞERLENDİRME HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜ 2011 ARALIK AYLIK İHRACAT BİLGİ NOTU İİTKİİB GENEL SEKRETERLİİĞİİ AR & GE VE MEVZUAT ŞUBESİİ Ocak 2012 HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜNÜN 2011 OCAK - ARALIK İHRACAT

Detaylı

Avrupa Ve Türkiye Araç Pazarı Değerlendirmesi (2013/2014 Şubat)

Avrupa Ve Türkiye Araç Pazarı Değerlendirmesi (2013/2014 Şubat) Rapor No: 1/ Avrupa Ve Türkiye Araç Pazarı Değerlendirmesi (13/1 Şubat) Şubat 1 OSD OICA Üyesidir OSD is a Member of OICA 1. Otomobil Pazarı AB (7) ve EFTA ülkelerinde otomobil pazarı 13 yılı Şubat ayında

Detaylı

2013 ARALIK DIŞ TİCARET RAPORU

2013 ARALIK DIŞ TİCARET RAPORU 2013 ARALIK DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2013 ARALIK/

Detaylı

UMUMA HUSUSİ HİZMET DİPLOMATİK A.B.D Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var. AFGANİSTAN Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var

UMUMA HUSUSİ HİZMET DİPLOMATİK A.B.D Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var. AFGANİSTAN Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var VİZE TABLOSU Pasaport Vize Tablosu MAVİ YEŞİL GRİ KIRMIZI ÜLKE UMUMA HUSUSİ HİZMET DİPLOMATİK MAHSUS DAMGALI A.B.D Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var AFGANİSTAN Vize Var Vize Var Vize Var Vize Var ALMANYA

Detaylı

2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖRÜ)

2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖRÜ) 2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (SAĞLIK TURİZMİ SEKTÖRÜ) DÜNYADA HİZMET TİCARETİ SAĞLIK TURİZMİ Dünya ticaret hacmi yaklaşık 100 milyar ABD Doları Her yıl

Detaylı

SEKTÖRÜN BENİMSENEN FUARI ELEX

SEKTÖRÜN BENİMSENEN FUARI ELEX SEKTÖRÜN BENİMSENEN FUARI ELEX 3. ELEX FUARI 25-28 EYLÜL 2014 TARİHLERİ ARASINDA İSTANBUL FUAR MERKEZİ NDE SEKTÖRÜN EN ÖNEMLİ BULUŞMASINA İMZA ATTI 25-28 Eylül 2014 tarihleri arasında organize edilen ve

Detaylı

OCAK-AĞUSTOS 2017 DÖNEMİ TAŞIMACILIK İSTATİSTİKLERİ

OCAK-AĞUSTOS 2017 DÖNEMİ TAŞIMACILIK İSTATİSTİKLERİ 14.09.2017 OCAK-AĞUSTOS 2017 DÖNEMİ TAŞIMACILIK İSTATİSTİKLERİ Türk Karayolu Taşımacılarının Gittiği Ülkelerin Tümü Türk İhracat Taşımalarında Yoğunluk Haritası İHRACAT TAŞIMALARI Geçen yıl Ocak-Ağustos

Detaylı

İÇ TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ. HAZIRLAYAN : CENK KADEŞ İç Ticaret ve Ekonomik Araştırmalar Şefi

İÇ TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ. HAZIRLAYAN : CENK KADEŞ İç Ticaret ve Ekonomik Araştırmalar Şefi İÇ TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLAYAN : CENK KADEŞ İç Ticaret ve Ekonomik Araştırmalar Şefi 2013 YILI Ocak-Mart Dönemi ADANA DIŞ TİCARET RAPORU Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde bulunan İhracatçı Birliklerinden

Detaylı

2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ

2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ 2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ SUNUM PLANI Hizmet Sektörünün Desteklenmesi Vizyonu Dünya da ve Türkiye de Sağlık Turizmi Film, Bilişim ve Eğitim Sektörlerine

Detaylı

C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. DÜNYADA GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK

C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. DÜNYADA GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK C.Can Aktan (ed), Yoksullukla Mücadele Stratejileri, Ankara: Hak-İş Konfederasyonu Yayını, 2002. DÜNYADA GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK Dünyada gelir dağılımındaki adaletsizliğin hangi boyutlarda olduğunu

Detaylı

2016 MART DIŞ TİCARET RAPORU

2016 MART DIŞ TİCARET RAPORU 2016 MART DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2016 MART / TÜRKİYE

Detaylı

01/03/ /03/2016 TARİHLERİ ARASINDAKİ KAPILARA GÖRE EŞYA TAŞIMA GEÇİŞLERİ

01/03/ /03/2016 TARİHLERİ ARASINDAKİ KAPILARA GÖRE EŞYA TAŞIMA GEÇİŞLERİ 01/03/2016 31/03/2016 TARİHLERİ ARASINDAKİ KAPILARA GÖRE EŞYA TAŞIMA GEÇİŞLERİ AKÇAKALE SINIR KAPISI Geçici Plaka İzni Geçiş Bulgaristan 01 TOPLAMLAR: 01 ÇEŞME SINIR KAPISI Türkiye 15 01 TOPLAMLAR: 15

Detaylı

HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜNÜN 2014 MART İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE KISA DEĞERLENDİRME

HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜNÜN 2014 MART İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE KISA DEĞERLENDİRME HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜ 2014 MART AYLIK İHRACAT BİLGİ NOTU İİTKİİB GENEL SEKRETERLİİĞİİ AR & GE VE MEVZUAT ŞUBESİİ Niisan 2014 HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜNÜN 2014 MART İHRACAT PERFORMANSI

Detaylı

2015 MART DIŞ TİCARET RAPORU

2015 MART DIŞ TİCARET RAPORU 2015 MART DIŞ TİCARET RAPORU ATSO DIŞ TİCARET SERVİSİ *Tablo ve listeler TİM ve TUİK istatistikleri ihracat ve ithalat verilerine göre ATSO- Dış Ticaret Servisi tarafından derlenmiştir. 2015 MART / TÜRKİYE

Detaylı

AB NİN EKONOMİK YAPISIYLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER 1. Ülkelerin Yüz Ölçümü 2. Ülkelerin Nüfusu 3. Ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla 4.

AB NİN EKONOMİK YAPISIYLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER 1. Ülkelerin Yüz Ölçümü 2. Ülkelerin Nüfusu 3. Ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla 4. AB NİN EKONOMİK YAPISIYLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER 1. Ülkelerin Yüz Ölçümü 2. Ülkelerin Nüfusu 3. Ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla 4. Ülkelerin Büyüme Oranı 5. Ülkelerin Kişi Başına Gayri Safi Yurtiçi

Detaylı

Plast Eurasia İstanbul 2015 Fuar Sonuç Raporu

Plast Eurasia İstanbul 2015 Fuar Sonuç Raporu Plast Eurasia İstanbul 2015 Fuar Sonuç Raporu 2 BAŞARI GÜVEN TECRÜBE BİLGİ TEKNOLOJİ Plast Eurasia İstanbul Avrasya Plastik Sektörünün Buluşma Noktası T 10 Salon 98.000 m2 S Avrasya nın En Büyüğü SAYISAL

Detaylı