BotNet vs Kurumsal Güvenlik. 15 Şubat 2011 Volkan ERTÜRK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BotNet vs Kurumsal Güvenlik. 15 Şubat 2011 Volkan ERTÜRK volkan@barikat.com.tr"

Transkript

1 BotNet vs Kurumsal Güvenlik 15 Şubat 2011 Volkan ERTÜRK

2 İçindekiler

3 Bir Saldırının Anatomisi Night Dragon 10 Şubat 2011

4 Night Dragon Anatomisi

5 1. adım: SQL Injection yaparak, web sunucu ele geçiriliyor.

6 2. adım: Ele geçirilen web sunucu üzerinden sisteme sızılır. 3. adım: İlgili son kullanıcı bilgisayarları ele geçirilerek (spearphishing), kritik bilginin bulunduğu bileşenlere erişim sağlanır.

7 4. adım: Çalınan/kırılan şifreler kullanılarak sistem bileşenlerine Malware ve RAT (zwshell, Gh0st) yüklenir. Ele geçirilen web sunucu üzerinde kurulan komuta&kontrol uygulaması kullanılarak, bu istemciler yönetilmeye başlanır.

8 5. adım: İstemci bilgisayarlarındaki proxy ayarları kaldırılarak, hedeflenen yöneticilere ait epostalar ve dosyalar kurum dışına sızdırılır.

9 Night-Dragon da kullanılan olta saldırısı (spear-phishing) sonucunda, istemci bilgisayarlarına Zeus Malware i yüklenebilir. Olta saldırısı olarak gönderilen epostada, report.zip dosyasının bulunduğu bağlantı paylaşılır. Report.zip dosyası sitesinde analiz edelim. 42 Antivirüs üreticisinden sadece bir tanesi dosyada zararlı kod bulunduğunu tespit edebiliyor. Tespit oranı: 2,38%!!!

10 Report.zip ne yapıyor? İşletim sistemi host dosyasını değiştiriyor. İnternet üzerinden güncellenen Antivirüs istemcisi bundan sonra güncelleme için adresine yönlenecek. Sonuç: Antivirüs, Malware bulaştığı anda tespit edemedi. Bundan sonra tespit etme ihtimali kalmadı.

11 Report.zip dosyası içerisindeki Zeus Malware i kurbanın bankacılık ve kimlik bilgilerini ele geçirerek, internetteki bir sunucuya gönderiyor.

12 Değişen teknoloji Farklılaşan tehditler

13 Eski Tip Malware ler 2000 li yıllarda başlayan zararlı kodlar: Conficker, Blaster, Slammer ve IRC bot ları. Genellikle, Windows işletim sistemleri tarafından kullanılan servislerde (SMB, RPC vs.) tespit edilen açıkları kullanarak bulaşırlar. Son kullanıcının müdahalesi olmaksızın ağ üzerinden bulaşırlar. Yayılmak için de aynı zafiyetleri kullanırlar. Sık güncellenmezler. Önleme Yöntemleri FW, IPS ve Antivitüs imzaları Yama ve zafiyet yönetimi önem kazandı Tanımadığınız kişilerden gelen epostaları açmayınız Harici disk kullanımına getirilen sınırlamalar

14 Modern Malware ler Güvenlik firmalarının yaptığı yatırımı benzer şekilde botnet sahipleri de yapıyor! Konvansiyonel güvenlik kontrolleriyle kolaylıkla tespit edilemez. Öncelik, ele geçirilen sistemleri mümkün olduğu kadar uzun kontrol altında tutmaktır. Windows zafiyetleri yerine uygulama zafiyetlerini hedefleniyor. İnternet tarayıcılar, tarayıcı uygulamaları (flash, quicktime, vb.), ofis uygulamaları, pdf okuyucular vb. Eski tip malware lerin aksine tespit edilmesi güçtür. Worm lar ürettikleri ağ trafiğiyle rahatlıkla tespit edilebiliyordu. BotNet iletişimi HTTP/S gibi kurumsal uygulamaların kullandığı protokoller üzerinden gerçekleşiyor. Savunma mekanizmaları mevcuttur. Belli DNS sorgularının engellenmesi Antivirüs ve işletim sistemi güncellemelerinin engellenmesi Örnekleri; ZeuS, Gozi, Koobface, Rustock, Stuxnet, Aurora vb.

15 Düşmanını Tanı!

16 Modern Malware Ne kadar Yaygın? En yaygın 15 malware in yayılımı, toplam malware yayılımının %43,8 ine denk gelmektedir. (İstatistikler 2010 un 7. ayına aittir.)

17 KİM?»Suç Örgütleri: Yeraltı ekonomisini oluşturan gruplar/çeteler Yapısı: Basit - Orta Kabiliyet: Orta - Yüksek Amaç: Finansal kazanç başta olmak üzere farklı amaçları olabilir. ZeuS Satılık finansal bilgi ve BotNet»Büyük organizasyonlar veya teşkilatlar tarafından fonlanan gruplar Yapısı: Karmaşık Kabiliyet: Yüksek Amaç: Destekleyen organizasyonun politika ve amaçlarına göre şekillenmektedir. Bilgi sızdırma Siber saldırılar Örnek: Aurora, Titan Rain, Stuxnet, vs.

18 NASIL? BotNet Oluştur BotNet Kirala BotNet Satın al -> Hacking As a Service

19 Botnet Kullanım Amaçları 1. Click fraud: Reklamdan para kazanmak amaçlı reklam servislerini kötüye kullanma, 2. Siber Savaş, (DDoS vb.) 3. Spyware: Kişisel bilgisayarlarda yer alan veya girilen kişisel (bankacılık, alışveriş vs.) ve kurumsal (yazılım kaynak kodları, finanslar bilgi, know-how vs.) bilgilerin çalınması, 4. Warez: Lisanslı yazılımları çalmak, warez depolamak ve yaymak, 5. Spam: Spam ve Phishing epostaları göndermek, 6. Botnet'i genişletmek, (scanning&exploitation) 7. Hosting servisi amaçlı, (http, ftp, irc, smtp...) 8. Servis Proxy ve Anti-forensics. (http/s, socks, irc, generic)

20 Botnet Kullanım Amaçları - İstatistikler

21 Savunma ama nereden başlamalı? BotNet tehdidini ortadan kaldırmak kolay değil: Tespit ve temizlemeye karşı dirençli Modüler, esnek ve sürekli değişen bir yapıda Sınırları olmayan uluslararası bir tehdit. Doğru soru: BotNet leri anlayabilir miyiz? BotNet tehdidiyle mücadele etmek için, önce tehdidi tanımamız önemli. BotNet leri anladıktan sonra, savunma (ve belki karşı atak) geliştirebiliriz. Zaman, kaynak ve efor gerekli.

22 Yanlış Güvenlik Algısı İstemciler NAT yapan FW un arkasında. Kurumsal sistemlere gelen her türlü içeriği tarıyorum. Kurumsal bilgi güvenlik başarımımızı sertifikasyonla belgeledik. Benim kurumum hedef değil. Sektörün önde gelen firmalarıyla bakım anlaşmam var, gereğini yapıyorlardır.

23 Kurumsal sistemler neden başarısız oluyor? I. Teknoloji Boyutu Mevcut kurumsal güvenlik altyapısı BotNet tehdidine karşı koruma sağlamak için çok uygun olmaması, Sahip olunan teknolojilerin etkin kullanıl(a)maması. II. İnsan Boyutu BotNet tehdidinin göz ardı edilmesi veya küçümsenmesi Bilgi güvenliği ekiplerinin bilgi ve tecrübe eksikliği III. Süreç Boyutu Bilgi güvenliğini bir süreç olarak oturtamamak, (Saldırılar sürekli) Bilgi güvenliği ölçüm ve izleme eksiklikleri

24 I. Teknoloji: Gerekli ama yeterli değil! Konvansiyonel İmza Tabanlı Çözümler İstemci antivirüs sistemleri Ağ geçidi içerik kontrol sistemleri Güvenlik Duvarları Saldırı Tespit ve Önleme Sistemleri Mevcut güvenlik altyapısını güçlendirici güvenlik besleme leri (Security Feed)

25 Gerekli ama yeterli değil!

26 I. Teknoloji: Lüks gibi görünen ama gerekli! Uygulama ve Veritabanı güvenlik duvarları SIEM: Bilgi Güvenliği Kayıt ve Olay Yönetimi Ağ Trafiği Davranış Analizi Gerçek Zamanlı Ağ İstihbarat Sistemi (Real-time Network Forensics)

27 SIEM kullanılarak tespit edilmiş bir vaka örneği 1. adım: İstemci zararlı içerik bulunan bir siteye girer (Spear-phishing?) 2. adım: İstemcinin gerçekleştirdiği aktivitenin analizi SIEM sistemleri yardımıyla, kurumun sistem altyapısına uygun ilişkilendirme kuralları tanımlanarak, yukarıdaki durumda otomatik olarak analiz edilmesi ve gerekli durumlarda alarm üretilmesi sağlanabilir.

28 Night-Dragon olay inceleme örneğinde, Report.zip dosyasındaki Zeus Malware inin kurbanın bankacılık ve kimlik bilgilerini internetteki bir sunucuya gönderdiğini konuşmuştuk. Olayı tespit ettikten sonra, Ağ İstihbarat Sistemini kullanarak, geriye yönelik saldırının incelemesini yapalım.

29 Report.zip dosyasının indirilmesi Dosyayı görebiliyoruz. Analiz sonucu dosyanın içerisinde Zeus Malware inin olduğu görülebilir.

30 Report.zip dosyasının açılması sonrasında istemciye bulaşan Zeus malware i ne yapıyor?» ZeuS yapılandırma dosyası indiriliyor.» Bu davranış sistemlere öğretilerek olayın tespiti otomatize edilebilir.

31 En önemli soru: Zeus hangi bilgileri kurum dışına sızdırıldı?

32 Ne zaman ve nasıl sızdırıldı? 1,5 günde, HTTP üzerinden sistematik bir şekilde sızdırılan kurumsal bilgi.

33 Kurumsal sistemler neden başarısız oluyor? II. İnsan Boyutu 1. BotNet tehdidinin göz ardı etmemek ve küçümsememek 2. BotNet lerle ilgili farkındalık sağlamak Son kullanıcı Sistem yöneticileri Birim yöneticileri 3. Güncel tehditlerle ilgili eğitim ve saha çalışmalarıyla bilgi ve tecrübe eksikliğinin giderilmesi 4. Bilgi güvenliğine adanmış görev yapan personel Güvenlik Operasyon Güvenlik Stratejisi (Uyumluluk, planlama, risk yönetimi) Bilgi Güvenliği Testleri ve Olay Yönetimi

34 Kurumsal sistemler neden başarısız oluyor? III. Süreç Boyutu Bilgi güvenliğini bir süreç olarak görmek, (Saldırılar sürekli) Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi 1. Risk analizi ve yönetimi 2. Güvenlik İzleme 3. Zafiyet ve yama yönetimi 4. BG olay tespiti ve yönetimi Sistem izleme ve başarılı atak tespiti Tespit edilen böyle bir olaya nasıl müdahale edilebilir? Ö K P U

35 Nereden Başlamalı? Kurumlar kısa vadede neler yapılabilir? Risk analizi yaparak öncelikleri belirlemek, o Tehditle ilgili farkındalık sağlayarak, kaynak ve efor planlamasını gözden geçirmek, Mevcut durum analizi, o o Güvenlik Besleme servislerinden faydalanılabilir, Mevcut güvenlik mimarisinin gözden geçirilmesi, Güvenlik izleme metodolojisini ve pratiklerini belirlenmek, Zafiyet ve Yama Yönetimi,

36 Son Söz

37 Sorular & Cevaplar Barikat İnternet Güvenliği Bilişim Ticaret Ltd. Şti

Haberleşme Genel Müdürlüğü

Haberleşme Genel Müdürlüğü Haberleşme Genel Müdürlüğü Kurumsal SOME Kurulum ve Yönetim Rehberi Sürüm 1 Temmuz 2014 1 İÇİNDEKİLER 1 Giriş... 8 1.1 Amaç... 8 1.2 Kapsam... 8 1.3 Tanımlar ve Kısaltmalar... 8 1.4 Dayanak... 9 1.5 İlgili

Detaylı

ÜÇÜNCÜ KISIM BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLİŞİM SUÇLARI

ÜÇÜNCÜ KISIM BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLİŞİM SUÇLARI 744 ÜÇÜNCÜ KISIM BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLİŞİM SUÇLARI BİRİNCİ BÖLÜM BİLGİ GÜVENLİĞİ 1.1. GİRİŞ Bireylerin ve toplumların yaşamlarını devam ettirmek ve refah seviyelerini yükseltmek açısından temel bir ihtiyaç

Detaylı

HOŞGELDİN 2013 VE TEHDİTLERİ VERİTABANINIZ GÜVENDE Mİ? SED (SELF ENCRYPTING DISCS): KENDİNDEN ŞİFRELEMELİ DİSKLER UNDERGROUND FIREEYE: GELİŞMİŞ SİBER

HOŞGELDİN 2013 VE TEHDİTLERİ VERİTABANINIZ GÜVENDE Mİ? SED (SELF ENCRYPTING DISCS): KENDİNDEN ŞİFRELEMELİ DİSKLER UNDERGROUND FIREEYE: GELİŞMİŞ SİBER 2013 HOŞGELDİN 2013 VE TEHDİTLERİ VERİTABANINIZ GÜVENDE Mİ? SED (SELF ENCRYPTING DISCS): KENDİNDEN ŞİFRELEMELİ DİSKLER UNDERGROUND FIREEYE: GELİŞMİŞ SİBER ATAKLARA EN İYİ CEVAP CYBEROAM UTM NEXT GENERATION

Detaylı

ULUSAL SİBER GÜVENLİK TATBİKATI SONUÇ RAPORU. 25-28 Ocak 2011

ULUSAL SİBER GÜVENLİK TATBİKATI SONUÇ RAPORU. 25-28 Ocak 2011 ULUSAL SİBER GÜVENLİK TATBİKATI SONUÇ RAPORU 25-28 Ocak 2011 ISBN: 978-605-62506-1-3 içindekiler KISALTMALAR...3 YÖNETİCİ ÖZETİ...4 1. TATBİKAT İHTİYACI VE İLGİLİ KURUMLAR...10 1.1. Amaç... 13 1.2. Kapsam...13

Detaylı

SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ

SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ 2013 SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ WATCHGUARD HIZ VE YÜKSEK ERİŞİLEBİLİRLİK VERİ DEPOLAMA

Detaylı

T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ INTERNET GÜVENLİĞİ VE RİSK YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANS TEZİ. Tolga USLU

T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ INTERNET GÜVENLİĞİ VE RİSK YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANS TEZİ. Tolga USLU T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ INTERNET GÜVENLİĞİ VE RİSK YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Tolga USLU Anabilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Programı: Internet Güvenliği ve Risk Yönetimi

Detaylı

Worry-Free. p c. Business Security Standard ve Advanced Sürümler. Yönetici Kılavuzu. Securing Your Journey to the Cloud. Korumalı Bulut.

Worry-Free. p c. Business Security Standard ve Advanced Sürümler. Yönetici Kılavuzu. Securing Your Journey to the Cloud. Korumalı Bulut. Worry-Free Business Security Standard ve Advanced Sürümler Yönetici Kılavuzu Securing Your Journey to the Cloud p c Korumalı Bulut ws Ağ Güvenliği Trend Micro Incorporated, bu belgede ve burada açıklanan

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ: RİSKLER VE ÖNERİLER

BİLGİ GÜVENLİĞİ: RİSKLER VE ÖNERİLER BİLGİ GÜVENLİĞİ: RİSKLER VE ÖNERİLER M. Emin ULAŞANOĞLU Ramazan YILMAZ M. Alper TEKİN Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ağustos 2010, ANKARA Bu çalışmada yer alan görüşler yazarlarına aittir, Bilgi

Detaylı

KURUMSAL GÜVENLİK POLİTİKASI OLUŞTURMAK NEXT GENERATION IPS PASSWORD SNIFFING KABLOSUZ AĞ GÜVENLİĞİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR EN ETKİLİ GÜVENLİK YÖNTEMİ:

KURUMSAL GÜVENLİK POLİTİKASI OLUŞTURMAK NEXT GENERATION IPS PASSWORD SNIFFING KABLOSUZ AĞ GÜVENLİĞİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR EN ETKİLİ GÜVENLİK YÖNTEMİ: 2012 KURUMSAL GÜVENLİK POLİTİKASI OLUŞTURMAK NEXT GENERATION IPS PASSWORD SNIFFING KABLOSUZ AĞ GÜVENLİĞİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR EN ETKİLİ GÜVENLİK YÖNTEMİ: ŞİFRELEME PCI DSS UYUMLULUK YOLCULUĞU Mayıs 2012

Detaylı

Bugün. Ülke Güvenlik Analizi (DDoS, Botnetler, Spam vs.) Sosyal Ağ Güvenliği Büyük Veri ve Bulut Güvenliği. Siber Güvenlik ve Farkındalık Eğitimi

Bugün. Ülke Güvenlik Analizi (DDoS, Botnetler, Spam vs.) Sosyal Ağ Güvenliği Büyük Veri ve Bulut Güvenliği. Siber Güvenlik ve Farkındalık Eğitimi Bugün Ülke Güvenlik Analizi (DDoS, Botnetler, Spam vs.) Sosyal Ağ Güvenliği Büyük Veri ve Bulut Güvenliği Ramazan TERZİ Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ISCTurkey 2014 İçindekiler Temel Kavramlar

Detaylı

İLK VE TEK BİRLEŞİK İÇERİK GÜVENLİĞİ ÇÖZÜMÜ

İLK VE TEK BİRLEŞİK İÇERİK GÜVENLİĞİ ÇÖZÜMÜ İLK VE TEK BİRLEŞİK İÇERİK GÜVENLİĞİ ÇÖZÜMÜ Websense TrITon İLK VE TEK BİRLEŞİK İÇERİK GÜVENLİĞİ ÇÖZÜMÜ Şimdi yeni bir çözüm zamanı. Bilgi ve içerik her kuruluşun can damarıdır. Üretim, tüketim ve iletişim

Detaylı

İnternet Kullanımı 22.03.2014

İnternet Kullanımı 22.03.2014 İnternet Kullanımı 22.03.2014 İnternet Nedir? İki veya daha fazla bilgisayarın bir araya gelerek veri alışverişi için oluşturdukları yapıya bilgisayar ağı denir. İnternet: Dünya üzerinde yer alan birbirinden

Detaylı

8 GÜVENLİK DUVARI(Firewall)

8 GÜVENLİK DUVARI(Firewall) 8 GÜVENLİK DUVARI(Firewall) 8.1 Giriş İşletmelerin intranet ve extranet uygulamaları dolayısıyla dış dünyayla olan bağlantıları artmıştır. Böyle sistem yapılarının saldırılardan korunması daha zordur.

Detaylı

Neden, Ne Kadar Güvenlik? ve Güvenlik Politikaları

Neden, Ne Kadar Güvenlik? ve Güvenlik Politikaları Neden, Ne Kadar Güvenlik? ve Güvenlik Politikaları Lisans Bu döküman Fatih Özavcı tarafından yazılmıştır. Güvenliğin gerekliliği, yapılması gereken yatırımın boyutlarını ve bir güvenlik politikasının genel

Detaylı

SİBER SUÇLAR VE KURUM GÜVENLİĞİ

SİBER SUÇLAR VE KURUM GÜVENLİĞİ T.C. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI SİBER SUÇLAR VE KURUM GÜVENLİĞİ DENİZCİLİK UZMANLIK TEZİ Mithat YILDIZ Denizcilik Uzman Yardımcısı BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI Danışman Alper SINAV

Detaylı

TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ

TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ SSL SERTİFİKA HİZMET SAĞLAYICILARI (SSHS) İÇİN İDARİ VE TEKNİK YETKİLENDİRME PROGRAMI Sürüm 1.0 01.12.2013 Revizyon Tarihçesi Sürüm Tarih Güncelleme 0.1 30.06.2013 Şablon oluşturuldu.

Detaylı

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ Bilişim Sistemleri Güvenliği El Kitabı Sürüm 1.0 TBD Kamu-BİB Türkiye Bilişim Derneği Yayınları Mayıs 2006 i TBD TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ Bilişim Sistemleri Güvenliği El Kitabı Sürüm

Detaylı

Güvenlik Tehditi Oluşturan Spam Saldırılarına Karşı Önlemler

Güvenlik Tehditi Oluşturan Spam Saldırılarına Karşı Önlemler Güvenlik Tehditi Oluşturan Spam Saldırılarına Karşı Önlemler Önder Şahinaslan 1 Ender Şahinaslan 2 Emin Borandağ 3 Emin Can 4 1,3,4 Bilişim Bölüm Başkanlığı Maltepe Üniversitesi, İstanbul 2 Bilgisayar

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Antivirus. Güvenlik Duvarı. Antispam. Antispyware. Ebeveyn Kontrolü. Telif Hakkı 2007 SOFTWIN

Kullanıcı Kılavuzu. Antivirus. Güvenlik Duvarı. Antispam. Antispyware. Ebeveyn Kontrolü. Telif Hakkı 2007 SOFTWIN Kullanıcı Kılavuzu Antivirus Güvenlik Duvarı Antispam Antispyware Ebeveyn Kontrolü Telif Hakkı 2007 SOFTWIN BitDefender Internet Security v10 BitDefender Internet Security v10 Kullanıcı Kılavuzu BitDefender

Detaylı

SİBER SUÇLAR VE TÜRKİYE NİN SİBER GÜVENLİK POLİTİKALARI

SİBER SUÇLAR VE TÜRKİYE NİN SİBER GÜVENLİK POLİTİKALARI Siber Suçlar ve Türkiye nin Siber Güvenlik Politikaları 135 SİBER SUÇLAR VE TÜRKİYE NİN SİBER GÜVENLİK POLİTİKALARI Cyber Crimes and Turkey s Cyber Security Policies Yrd. Doç. Dr. Hakan HEKİM * Doç. Dr.

Detaylı

İç Denetimin Gelişen Teknolojideki Yeni Rolü

İç Denetimin Gelişen Teknolojideki Yeni Rolü www.pwc.com.tr İç Denetimin Gelişen Teknolojideki Yeni Rolü Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri İçindekiler 6 8 10 12 14 Bulut Bilişim & İç Denetim Siber Güvenlik & İç Denetim Sosyal Medya & İç Denetim

Detaylı

Bilgi Güvenliği Temel Kavramlar

Bilgi Güvenliği Temel Kavramlar Bilgi Güvenliği Temel Kavramlar Fatih Özavcı Security Analyst holden@siyahsapka.com http://www.siyahsapka.com http://www.dikey8.com Sunu İçeriği Bilgi Güvenliği Kavramı ve Kapsamı Risk ve Tehditler Hareket

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI

BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI 2012 BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI GELDİ Mİ? TOKENIZATION NEDİR? Ağustos 2012 beyazşapka

Detaylı

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır.

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. -Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. IAS, ürünü CANIAS ERP ile firmaların iş süreçlerini hızlandırmalarına ve geliştirmelerine yardımcı

Detaylı

ÇOK ALGILAYICILI SALDIRI TESPİT SİSTEMLERİ Şule Pasin spasin@toysrus.com.tr

ÇOK ALGILAYICILI SALDIRI TESPİT SİSTEMLERİ Şule Pasin spasin@toysrus.com.tr ÇOK ALGILAYICILI SALDIRI TESPİT SİSTEMLERİ Şule Pasin spasin@toysrus.com.tr Özet Günümüzde bilgi teknolojileri sistemlerinin en önemli çalışma ve araştırma alanlarından biri güvenliktir. Sisteme veya ağa

Detaylı

SĠVĠL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ ESASLARI YÖNERGESĠ GENEL HÜKÜMLER

SĠVĠL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ ESASLARI YÖNERGESĠ GENEL HÜKÜMLER SĠVĠL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ ESASLARI YÖNERGESĠ GENEL HÜKÜMLER Amaç MADDE 1- (1) Bu yönergenin amacı; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü nün görevi ve konumu nedeniyle bilgi çağı gereklerine

Detaylı

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK İNTERNET EYLÜL 2012 İÇERİK İnternet nedir? İnternetin Tarihçesi Ne işe yarar? Bilgisayar Ağları Ağı oluşturan bileşenler Ağı oluşturan cihazlar Ağın sınıflandırılması Domain-IP-URL Kavramları İnternete

Detaylı

Maltepe Üniversitesi. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Maltepe Üniversitesi. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü BİLGİ SİSTEMLERİ GÜVENLİĞİ Maltepe Üniversitesi p Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2 BÖLÜM -9- KÖTÜCÜL YAZILIMLAR VE TÜRLERİ 3 1.Giriş Bilgisayari teknolojileri i gelişip i yaygınlaştıkça, günlük iş ve işlemler

Detaylı

Spam Nedir? Benim e-posta adresimi nereden buluyorlar?

Spam Nedir? Benim e-posta adresimi nereden buluyorlar? Spam Nedir? SPAM mesajın en basit tanımı,isteğiniz olmadan size gönderilen reklam içerikli e-posta mesajlarıdır. İnternet üzerinde aynı mesajın yüksek sayıdaki kopyasının, bu tip bir mesajı alma talebinde

Detaylı

McAFEE FOCUS 13 GÜVENLİK KONFERANSININ ARDINDAN WINDOWS AZURE MULTI-FACTOR AUTHENTICATION DORK LAR McAFEE ADVANCED THREAT DEFENSE TÜRKİYE GÜVENLİK

McAFEE FOCUS 13 GÜVENLİK KONFERANSININ ARDINDAN WINDOWS AZURE MULTI-FACTOR AUTHENTICATION DORK LAR McAFEE ADVANCED THREAT DEFENSE TÜRKİYE GÜVENLİK 2013 McAFEE FOCUS 13 GÜVENLİK KONFERANSININ ARDINDAN WINDOWS AZURE MULTI-FACTOR AUTHENTICATION DORK LAR McAFEE ADVANCED THREAT DEFENSE TÜRKİYE GÜVENLİK SEKTÖRÜNE GLOBAL BİR BAKIŞ DİSK VERİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ

Detaylı