MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI ÖĞRETİM ELEMANI HAREKETLİLİĞİ. Uzm. Nurgül BÜYÜKKALAY Mevlana Değişim Programı Kurum Koordinatörü

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI ÖĞRETİM ELEMANI HAREKETLİLİĞİ. Uzm. Nurgül BÜYÜKKALAY Mevlana Değişim Programı Kurum Koordinatörü"

Transkript

1 MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI ÖĞRETİM ELEMANI HAREKETLİLİĞİ Uzm. Nurgül BÜYÜKKALAY Mevlana Değişim Programı Kurum Koordinatörü

2 MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU

3 Mevlana Değişim Programının Amacı Yükseköğretimin uluslararasılaşması sürecine katkıda bulunmak, Türkiye yi yükseköğretim alanında bir cazibe merkezi haline getirmek, Yükseköğretim kurumlarımızın akademik kapasitelerini artırmak, Türkiye nin zengin tarihsel ve kültürel mirasını küresel düzeyde paylaşmak, Kültürlerarası etkileşimin artmasıyla, farklılıklara saygı ve anlayış kültürünün zenginleşmesini sağlamaktır.

4 Diğer Değişim Programlarından Farkı YÖK ün üzerinde durduğu yükseköğretimin uluslararasılaşması yaklaşımına uygundur. Mevlana Değişim Programı ile yükseköğretimin giderek küreselleşen akademik ruhuna uygun bir şekilde, öğrenciler ve öğretim elemanları dünyanın herhangi bir yerinde arzu ettiği üniversitede eğitim alma fırsatını yakalamaktadır. Herhangi bir bölge, alan, coğrafya sınırı yok. Türkiye tarafından finanse edilen karşılıksız burs imkânı. Öğrenciler Mevlana Değişim Programı na katıldıktan önce/sonra diğer değişim programlarından da faydalanabilir.

5 Mevlana Değişim Programı Protokol Yapma Süreci Tanınma Dilekçesi Talep Protokol yapılması planlanan yurt dışı yükseköğretim kurumunun denklik durumunun kontrolü için Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından Tanınma Talep Dilekçesinin YÖK e iletilmesi Mevlana Değişim Programı -Denklik Birimi Mevlana protokolü imzalanması planlanan yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının denklik durumlarının kontrolü Sonuç Başvuru yapan yükseköğretim kurumuna dilekçe sonucunun iletilmesi Sonuç olumlu ise, başvuru sahibi yükseköğretim kurumu, Mevlana Protokolü yaparak öğrenci ve öğretim elemanı değişim sürecini başlatabilir.

6 Mevlana Değişim Programı Protokol Formu

7 Akademik Yılı PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI

8 PROJE TABANLI MEVLANA Yükseköğretim sistemimizin uluslararasılaşması odaklı süreçlerinde, niteliğin arttırılmasına yönelik hedeflerimiz doğrultusunda Yükseköğretim kurumları arasında işbirliğini teşvik etmeyi ve güçlendirmeyi amaçlamaktadır. PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI Bu doğrultuda, eğitim öğretim yılından başlayarak YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen alanlarda yükseköğretim kurumları tarafından hazırlanan projeler, öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yoluyla gerçekleştirilmekte ve YÖK tarafından desteklenmektedir.

9 PROJE TABANLI MEVLANA PROJE SON BAŞVURU TARİHİ 9 NİSAN 2018 BAŞVURU YERİ YÖKSİS BAŞVURU YAPABİLECEK ÖĞRETİM ELEMANLARI Öğretim Üyeleri Öğretim Elemanları (en az doktora derecesine sahip Araştırma görevlisi, uzman, okutman vb.) PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI ÖNCELİKLİ PROJE ALANLARI 3.pdf MEVLANA ÜLKELERİ MEVLANA PROTOKOLLERİ ÖRNEK BAŞVURU FORMU 4.pdf pdf

10 PROJE BAŞVURU SÜRECİ Üniversitemiz öğretim elemanlarının YÖKSİS üzerinden kendi şifreleri ile Genel İşlemler menüsünden Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı sekmesinde yer alan Proje PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI Tabanlı Uluslararası Değişim Programı Proje Önerisi Başvuru Formu na ait verilen girişlerini 9 Nisan 2018 tarihine kadar eksiksiz yapmaları gerekmektedir. Ülke ayrımı gözetmeksizin Mevlana ülkeleri ile belirtilen alanlarda proje hazırlamak mümkündür.

11 Projeler hazırlanırken aşağıdaki hususların dikkate alınması gerekmektedir: Proje ekibinde en az 1 öğrenci değişiminin olması gerekmektedir. Proje ekibinde lisansüstü öğrenci olup aynı zamanda öğretim elemanı kadrosunda görev yapıyor olanların, projede öğrenci olarak yer alabilirler. Proje önerilerinde proje sürelerinin minimum 6 ay olması gerekmektedir. Proje yürütücüsü olarak sisteme giriş yapan öğretim elemanlarının (araştırma görevlisi, uzman, okutman vb.) en az Doktora derecesine sahip olmaları gerekmektedir. Sistem üzerinden girişleri eksiksiz yapılan başvuru formlarının çıktıları Uluslararası İlişkiler Ofisi Mevlana Koordinatörlüğü tarafından alınacak olup Uluslararası İlişkiler Ofisi aracılığıyla Üniversitemiz Rektörü imzalı üst yazısı ekinde YÖK Başkanlığı na gönderilecektir.

12 Projeler hazırlanırken aşağıdaki hususların dikkate alınması gerekmektedir: Proje başvuruları yapılırken başvurulacak alan ile ilgili mevcut Mevlana Protokol alan uyumuna dikkat edilmelidir. Alan, Protokolde mevcut değilse, öğretim elemanının Mevlana Koordinatörlüğümüz ile iletişime geçerek Protokollerde alanla ilgili güncelleme yapılmasını talep etmeleri gerekmektedir. Projelerdeki öğrenci ve öğretim elemanı değişim sürelerinde Mevlana Değişim Programına ilişkin Yönetmelik hükümleri geçerlidir. Ödeme tutarlarına ilişkin veriler YÖKSİS sisteminde bulunmamaktadır. Başvuru çıktılarında tutarlar bulunmayacaktır; ödeme tutarlarını sistem otomatik olarak hesaplayacaktır. Bu nedenle, projelerde değişim süreleri ve sayılarına ilişkin verilerin girişinde dikkat edilmesi gerekmektedir.

13 PROJEYE KİMLER KATILABİLİR? Akdeniz Üniversitesi öğretim elemanları, Akdeniz Üniversitesi öğrencileri (Önlisans, Lisans, Lisansüstü), Araştırma Görevlileri projelere öğrenci hareketliliği kapsamında dahil edilebilir. Proje yapılacak Mevlana Değişim Programı Protokolü yapılan yurtdışı üniversitenin öğretim elemanları ve öğrencileri, İdari personel gerekçelendirmek şartıyla projeye dahil edilebilir.

14 PROJE SÜRESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN : minumum 6 ay olması ÖĞRENCİLER İÇİN: En az 1 en fazla 2 akademik dönem Not: Proje ekibinde lisansüstü öğrenci olup aynı zamanda öğretim elemanı kadrosunda görev yapıyor olanların, projede öğrenci olarak yer alabilirler.

15 ÖRNEK PROJE FAALİYETLERİ Ders verme hareketliliği Eğitim alma hareketliliği Seminer Atölye Araştırma Yerinde inceleme Laboratuvar çalışması Konferans katılımı

16 DEĞERLENDİRME SÜRECİ Projenin çağrıya uygunluğu Projenin gerçekleştirilmesinde işbirliğinin önemi PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI Projenin başarı ile gerçekleştirilmesi durumunda sağlanacak yaygın etki Projenin gerçekleştirilme yöntemi Projenin yönetimi, proje ekibi ve araştırma olanakları

17 PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI SÜRECİ PROJE TAMAMLAMA VE PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI RAPORLAMA PROJE UYGULAMA SÜRECİ BAŞLANGIÇ

18 PROJE SÜRECİ Sözleşme her iki tarafça imzalandıktan sonra, uygun bulunan ve YÖK e daha önce bildirilen tutarın tamamı, Rektörlüğümüzün Mevlana özel hesaplarına aktarılır. PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI Yürütme Kurul kararı ekinde YÖK e gönderilen tabloları inceleyerek proje için ayrılan bütçeleri YÖK tarafından değerlendirilir (Yol ücreti, yevmiye vb.) Hangi faaliyet için; Ne kadar süre ile Kaç öğrenci/kaç öğretim elemanı gidip/geleceğini belirtilmesi gerekmektedir.

19 PROJE DEVAM EDERKEN Değişim süreleri ve kişi sayılarında revize yapılabilir. Fakat ayrıca bir bütçe aktarılmaz. PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI Gelen/giden öğrenci ve öğretim elemanı arasında para aktarımı yapılabilir. Ancak bunlar için Üniversitemizin teklifi ile YÖK Yürütme Kurulunun kararı gerekecektir.

20 RAPORLAMA Raporlamalardan yurtiçindeki Proje sahibi üniversite/proje yürütücüsü/mevlana Koordinatörü ortak derecede sorumludur. PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI Proje süresi 1 yıldan fazlaysa; yıl sonlarında ara rapor, proje bitiminde nihai rapor sunulması gerekmektedir. Raporlamaya ilişkin bilgi, sözleşmelerde belirtilmiştir.

21 PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI SÜRECİ PROJE AKTÖRLERİ YÖK PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI KOORDİNATÖRÜ PROJE YÜRÜTÜCÜSÜ VE EKİBİ MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI PERSONELİ PARTNER ÜNİVERSİTE

22 PROJE AKTÖRLERİNİN SÜREÇTEKİ ROLLERİ- SORUMLULUKLARI PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI BAŞLANGIÇ PROJE YÜRÜTÜCÜSÜ VE EKİBİ Proje süreç planını gözden geçirmek, Proje yürütücüsü, projede görevli öğrenci ve öğretim elemanları ile proje kapsamında gerçekleştirilecek hareketlilik süreleri ve zamanları konusunda iletişimde olmak. Proje kapsamında aktarılan kaynak miktarının kontrolünün sağlanmasında Koordinatörle ve personelle iletişim halinde olmak.

23 PROJE AKTÖRLERİNİN SÜREÇTEKİ ROLLERİ- SORUMLULUKLARI PROJE YÜRÜTÜCÜSÜ VE EKİBİ PROJE TABANLI MEVLANA PROJE SÜRECİ DEĞİŞİM PROGRAMI Proje süresi eğer bir yıldan fazla ise Proje Gelişme Raporunu yılda bir kez düzenlemek ve koordinatörlüğe ulaştırmak Proje kapsamında gerçekleştirilecek hareketliliklerin kontrolünün sağlanmasında Koordinatör ve personelle iletişimde olmak,

24 PROJE AKTÖRLERİNİN SÜREÇTEKİ ROLLERİ- SORUMLULUKLARI PROJE YÜRÜTÜCÜSÜ VE EKİBİ PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI PROJE TAMAMLAMAVE RAPORLAMA SÜRECİ Proje kapsamında gerçekleştirilen hareketlilik sürelerinin, öğrencilere ödenen burs ve öğretim elemanlarına ödenen yevmiyelerin kontrolünün sağlanması için proje ortağı üniversite,koordinatör ve personelle iletişimde olmak, Proje Sonuç Raporunu düzenlemek ve iki ay içinde YÖK e ulaştırılmak üzere koordinatörlüğe ulaştırmak

25 PROJE AKTÖRLERİNİN SÜREÇTEKİ ROLLERİ- SORUMLULUKLARI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI KOORDİNATÖRÜ MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI PERSONELİ PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI BAŞLANGIÇ Proje kapsamında aktarılan kaynak miktarının kontrolünün sağlanmasında üniversitenin Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı ve proje yürütücüsü ile iletişim halinde olmak Proje kapsamında hareketlilik sürelerinin ve değişime katılacaklara ödenecek meblağların kontrolünü sağlamak.

26 PROJE AKTÖRLERİNİN SÜREÇTEKİ ROLLERİ- SORUMLULUKLARI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI KOORDİNATÖRÜ MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI PERSONELİ PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI PROJE SÜRECİ Proje süresi eğer bir yıldan fazla ise Proje Yürütücüsünün hazırladığı Proje Gelişme Raporunun rektör imzalı üst yazı ile YÖK e ulaştırılmasını sağlamak, süreci takip etmek Proje kapsamında hareketlilik sürelerinin ve değişime katılacaklara ödenen paraların kontrolü için Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı ile iletişim halinde olmak.

27 PROJE AKTÖRLERİNİN SÜREÇTEKİ ROLLERİ- SORUMLULUKLARI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI KOORDİNATÖRÜ MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI PERSONELİ PROJE TABANLI MEVLANA PROJE TAMAMLAMA DEĞİŞİM VE RAPORLAMA PROGRAMI SÜRECİ Proje kapsamında gerçekleştirilen hareketlilik sürelerinin, ödenen burs ve yevmiyelerin kontrolünün sağlanması için Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı ile iletişime geçmek, kontrolü sağlamak. Proje Yürütücüsü tarafından düzenlenen Proje Sonuç Raporunu rektör imzalı üst yazı ile iki ay içinde YÖK e iletilmesini sağlamak, süreci takip etmek.

28 PROJE AKTÖRLERİNİN SÜREÇTEKİ ROLLERİ- SORUMLULUKLARI PARTNER ÜNİVERSİTE PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI Burada belirtilen tüm hususlar partner üniversiteler için de geçerlidir. Proje ortağı üniversitelerin kurallara uymasından, proje yürütücüsü üniversite sorumludur.

29 PROJE AKTÖRLERİNİN SÜREÇTEKİ ROLLERİ- SORUMLULUKLARI YÖK PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI Projelerin ilanı, başvuruların alınması, değerlendirilmesi, sonuçların duyurulması, sürecin takip edilmesi, revize taleplerinin incelenmesi, para aktarımları, kullanılmayan tutarların iade takipleri, raporların değerlendirilmesi

30 PROJE BÜTÇESİ PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI

31 Bölgeler/Kıtalar PROJE KAPSAMINDA YAPILACAK ÖDEMELER Öğrenciler için Giden Öğrenci Aylık Burs Miktarı Gelen Öğrenci Aylık Burs Miktarı Avrupa, Asya-Pasifik, Latin Amerika, Kuzey Amerika TL 1100 TL SahraaltıAfrika, Orta Asya TL 1100 TL Güney Kafkasya, Güney Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika TL 1100 TL

32 PROJE KAPSAMINDA YAPILACAK ÖDEMELER Gelen Öğretim Elemanı Bölgeler/Kıtalar Gelen Öğretim Üyeleri Günlük Yevmiye Miktarı Diğer Unvanlar Günlük Yevmiye Miktarı Ulaşım Avrupa, Asya- Pasifik, Latin Amerika, Kuzey Amerika 50 TL 1100 TL TL SahraaltıAfrika, Orta Asya Güney Kafkasya, Güney Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika 50 TL 1100 TL TL 50 TL 1100 TL TL

33 PROJE KAPSAMINDA YAPILACAK ÖDEMELER Giden Öğretim Elemanı /1244.pdf

34 ÖDEME YAPILIRKEN Öğretim elemanlarına 6245 sayılı Harcırah Kanunu uyarınca ödeme yapılır. PROJE TABANLI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI 14 günden daha uzun süren öğretim elemanı değişiminde; 15inci ve sonrası günler için günlük yevmiye miktarlarının %70 i gündelik olarak esas alınacaktır. Ulaşım ücreti olarak ifade edilen miktar, bir öğretim elemanı için gidiş-dönüş toplam üst sınırdır. Harcamalar Merkezî Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliği uyarınca yapılır.

35 Akdeniz Üniversitesi Yürütülen Projeler Adı Soyadı Birimi Bölümü Gideceği Ülke Gideceği Üniversite Prof. Dr. M. İlhan Çağırgan PROJE TABANLI MEVLANA Ziraat Tarla Bitkileri Tayland Kasetsart DEĞİŞİM PROGRAMI Fakültesi Üniversitesi Projenin Bütçesi Proje Dönemi ,40 TL Akademik Yılı Yrd. Doç. Dr. H. Kürşat Çelik Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği İngiltere Lancaster Üniversitesi ,23 TL Akademik Yılı Prof. Dr. Taner Akar Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Kırgızistan Kırgızistan- Türkiye Manas Üniversitesi ,00 TL Akademik Yılı

36 MEVLANA ÜLKELERİ

37 MEVLANA ÜLKELERİ AVRUPA Almanya Federal Cumhuriyeti Fransa KKTC Norveç Arnavutluk Hırvatistan Kosova Polonya Avusturya Hollanda Letonya Portekiz Belarus İngiltere Liechtenstein Romanya Belçika İrlanda Litvanya Rusya Federasyonu Bosna-Hersek İspanya Lüksemburg Slovakya Bulgaristan İsveç Macaristan Slovenya Çek Cumhuriyeti İsviçre Makedonya Cumhuriyeti Sırbistan Danimarka İtalya Malta Ukrayna Estonya İzlanda Moldova Vatikan Finlandiya Karadağ Monako Yunanistan

38 MEVLANA ÜLKELERİ ORTA DOĞU VE KUZEY AFRİKA GÜNEY KAFKASYA Birleşik Arap Emirlikleri Oman Azerbaycan Bahreyn Filistin Irak İsrail Katar Kuveyt Lübnan Mısır Suriye Suudi Arabistan Ürdün Yemen Cezayir Fas Libya Tunus Ermenistan Gürcistan

39 MEVLANA ÜLKELERİ GÜNEY ASYA ORTA ASYA Afganistan Maldivler Kazakistan Özbekistan Bangladeş Nepal Kırgızistan Tacikistan Butan Pakistan Moğolistan Türkmenistan Hindistan Sri Lanka İran

40 MEVLANA ÜLKELERİ SAHRAALTI AFRİKA Angola Fildişi Sahili Kongo Demokratik Cumhuriyeti Nijerya Federal Cumhuriyeti Güney Afrika Gabon Lesotho Orta Afrika Cumhuriyeti Togo Uganda Benin Gambiya Liberya Ruanda Yeşil Burun Botsvana Gana Madagaskar Sao Tome ve Principe Zambiya Burkina Faso Gine Malavi Senegal Zimbabve Burundi Gine Bissau Mali Seyşeller Cibuti Güney Sudan Mauritius Sierra Leone Çad Cumhuriyeti Kamerun Moritanya Somali Ekvator Ginesi Kenya Mozambik Sudan Eritre Komorlar Birliği Namibya Svaziland Etiyopya Kongo Cumhuriyeti Nijer Tanzanya

41 MEVLANA ÜLKELERİ KUZEY AMERİKA Amerika Birleşik Devletleri Kanada LATİN AMERİKA Antigua Barbuda Guyana Peru Arjantin Haiti San Kitts ve Nevis Bahamalar Honduras San Lucia Barbados Jamaika San Vincet ve Grenadinler Belize Kolombiya Şili Dominik Cumhuriyeti Kosta Rika Surinam Dominika Küba Trinidad ve Tobago Ekvator Cumhuriyeti Meksika Uruguay El Salvador Nikaragua Venezuela Grenada Guatemala Panama Paraguay

42 MEVLANA ÜLKELERİ ASYA PASİFİK Avustralya Kamboçya Papua Yeni Gine Bağımsız Samao Devleti Kiritabi Tayland Brunei Darussalam Kuzey Kore Tonga Krallığı Cook Adaları Laos Tuvalu Çin Halk Cumhuriyeti Malezya Vanuatu Doğu Timor Marshall Adaları Vietnam Endonezya Myanmar Yeni Zelanda Fiji Cumhuriyeti Filipinler Güney Kore Japonya Nauru Singapur Solomon Adaları Palau

43 WEB sayfası

44 Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi Rektörlük 6.Kat Tel: / Ayrıntılı bilgi için: