MkaSteel ile. Yeni bir deneyime hazır mısınız?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MkaSteel ile. Yeni bir deneyime hazır mısınız?"

Transkript

1 MkaSteel ile Yeni bir deneyime hazır mısınız?

2 2010 yılının Aralık ayında ÇelikPro EC adı ile piyasaya çıkan yazılımımızı tercih eden, verdikleri fikir ve destekleri ile programın gelişmesinde katkıları bulunan, gelişirken oluşan ufak aksaklıkları sabırla karşılayan 1000'e yakın kullanıcımıza Mka Yazılım takımı olarak teşekkür ederiz. Saygılarımızla. Temmuz, 2015 MKA Yazılım

3 İçindekiler I II III IV V VI MkaSteel Nedir? Doğru Seçim MkaSteel Darboğaz BIM Kontrol Listesi MkaSteel ile projelendirilmiş birkaç yapı

4 MkaSteel nedir?

5 EKONOMİK YAPILAR İÇİN HIZLI VE KOLAY TASARIMLAR MkaSteel içinde ara kat bulunan ve gezer vinç kullanımına olanak sağlayan yapıların, Dünya'da kabul görmüş standartlara uygun bir biçimde, sağlam, daha hızlı, daha kolay ve en önemlisi daha ekonomik tasarlamanızı sağlayan bir yazılımdır. Yazılım, çok sık karşılaşılan bu tip yapıları projelendirirken yaşanan zaman kaybı ve hata olasılıklarını minimize ederek, mühendislerin iş yükünü azaltmayı ve çok daha karmaşık yapılara yoğunlaşmalarını sağlamayı hedeflemektedir. MkaSteel'i kullanan firmaların, her geçen gün zorlaşan piyasa şartlarında rekabetçi olabilmeleri için ekonomik sistemleri araştırmak ve eklemek, yazılımı bu doğrultuda güncelleyerek geliştirmek temel çalışma prensibimizdir.

6 Örnek PEB Binası

7 SIRADAN PEB YAZILIMLARIN BİR ADIM ÖTESİ MkaSteel, mühendisliği önceden tamamlanmış yapıları (Pre-Engineered Buildings - PEB) projelendiren yazılımlarla benzerlik gösterir ancak bu yazılımların bir adım ötesini sunar. PEB, tek katlı, değişken kesitli kolon ve kirişli çelik portal çerçeve sistemlerdir. Bu sistemlere ait yapı boyutları, tip, etkiyen yükler, deprem gibi bilgiler PEB yazılımlarında parametrik olarak girilebilmektedir. Bu yazılımlar bu tür yapılar için komple bir çözüm sunmaktadır. MkaSteel ise, bu tür yapıların yanı sıra çelik makaslı, petek kirişli veya hazır standart profiller kullanarak da aynı yapıların modellenmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca farklı çatı tipleri aynı projede yan yana ve farklı kotlarda kullanılarak farklı yapı modelleri de kullanıcı tarafından ihtiyaçlar doğrultusunda kolayca oluşturulabilmektedir.

8 PEB yazılımları, yapı modelini oluşturup yükleri otomatik olarak düğüm noktalarına MkaSteel ile benzer şekilde etkimektedir. Sonlu elemanlar yöntemi ile statik hesapları yapılırken kesit kontrollerinin de aynı yazılımca yapılması benzerlik göstermektedir. Düğüm nokta birleşimlerinin tasarımı ve detayların çizimleri ile binayı ayağa kaldırmak için gerekli temel, kolon, çatı yerleşim planları ve en kesit çizimleri de benzer mantık ile hazırlanabilmektedir. MkaSteel ile imalat için gerekli çizimleri hazırlayabilirken aynı zamanda daha da ayrıntılı detay ve imalat çizimleri alabilmeniz için yapı modelini birleşimleri ile Tekla Structures'a aktarabilmektedir. Bir diğer benzer kullanım ise kullanılan malzemelerin metrajını yaparak maliyet analizi için gerekli bilgilerin elde edilmesidir. $ + - Bu bilgiler ışığında MkaSteel, standart bir PEB yazılımından alt yapı ve yapabildikleri itibari ile daha ileri bir seviyede olabilir. Hedefimiz, Dünya'da kabul gören çelik yapılar ile yönetmeliklerin yanı sıra deprem yönetmeliklerini MkaSteel'e ekleyip Dünya'da tanınan ve güvenle kullanılan bir ürüne sahip olmaktır.

9 AVRUPA STANDARTLARINDA DAHA EKONOMİK YAPILAR Rekabetin her geçen gün zorlaştığı günümüz piyasasında, proje sahipleri standardı yüksek projeleri en ekonomik şekilde oluşturmanın yollarını arıyorlar. Tasarımı tercih edilen bir noktaya taşıyan en belirgin özellik ise ekonomik olması ve maliyeti düşürmesidir. Söz konusu yapı çelik ise sizin açınızdan maliyeti düşürmenin iki yolu vardır. Kar payından vazgeçmek ya da çelik yapının maliyetini azaltmaktır. Kar payından vazgeçmeden maliyeti düşürmek, optimum tasarımı yaparak ağırlığı azaltmakla mümkün olabilir.

10 Mka Steel'de Tek Katlı Çelik Yapılar İçin Yüzlerce Tasarım Seçeneğine Saniyeler İçinde Ulaşabilirsiniz Bu yazılım profesyonel mühendislerce geliştirilirken kullanıcının bu tür yapıları en kısa sürede, hızlı ve hata yapmadan modelleyip en ekonomik sonuca ulaşabilmesine imkân vermek amaçlanmıştır.

11 Bu fikirden yola çıkarak, Binayı hafifletmek için, Yapı modeli değiştirilebilir. Çelik makas, portal çerçeve, payandalı çerçeve, portal makas, değişken kesitli çerçeve kullanılabilecek alternatiflerdir. Kullanılan malzemeyi değiştirebilir. Örneğin, çelik kolonlar yerine betonarme kolonlar kullanılabilir veya çatı aşıklarında hadde profilleri yerine hafif çelik profiller kullanılarak daha ekonomik sonuçlar elde edilebilir. Kullanılan çubuk elemanların en kesit formları değiştirilebilir. Portal çerçeve kirişi H kesitli olabileceği gibi petek şeklinde de yapılabilir. Kolonlarda I kesit yerine 2U bağ levhalı kolonlar işçilik fazla olsa da daha hafif olabilir. Çelik makaslarda, birleşimlerde bağ levhası kullanmamak için 2L yerine kutu veya boru profiller tercih edilebilir.????

12 Bir önceki sayfadaki değişiklikler yapıda uygulandıktan sonra her seçenek bir çelik yapı yönetmeliğine göre kontrol edilmelidir. ASD ve TS 648 emniyet gerilmeleri yöntemine göre tasarım yaparken EC3 ve LRFD taşıma kapasitesi yöntemine göre yapmaktadır. Bu yönetmelikleri aynı yapı için kıyasladığımızda, 100 TON 115 TON 130 TON Eurocode-3 LRFD ASD veya TS 648 mertebelerinde çelik kullanımı gerektirmektedir. Bu fark oldukça dikkate değerdir.

13 HERKES İÇİN EKONOMİK YAPI FARKLIDIR. Yapının daha ekonomik bir şekilde inşa edilebilmesi için, kullanılacak MALZEMENiN TEMiNi imalat AŞAMALARI dikkate alınmalıdır. SÜRESi MkaSteel Eurocode standartlarını esas alır ve % 30'a varan maliyet avantajı sağlar! Hafif çelik malzemelerden çatı ve duvar aşığı yapmak oldukça ekonomik olsa da bu malzemenin temin edilebilirliği, bulunduğunuz bölgede kullanım alışkanlığının olup olmadığı, imalat yapan firmanın bu malzemeyi tanıması ve daha önce kullanmış olması sorgulanması gereken noktalardır.? % 30

14 Petek kiriş kullanımı hesaplarda ekonomik gibi görünmesine karşın, artan fiyatları nedeniyle ancak imalatçı firmanın petek kirişleri kendisinin üretmesi durumunda toplam maliyeti düşürebilir. Değişken kesitli çerçeveler, geleneksel yapı tiplerine göre (H kesitli portal çerçeve) büyük mesafelerde imalatçı firmaların levhaları kesen ve kaynakla birleştirip değişken kesitli profil elde edebilecek ekipman parkı varsa % 35 civarı ekonomi sağlanabilir. Çelik makas kullanımı çok fazla küçük parçadan oluşması, işçiliğin yoğunluğu, nakliye sırasında çok yer kaplaması, H kesitli portal çerçevelere göre imalatın uzun sürmesi gibi nedenlerle imalatçı firmalar tarafından tercih edilmezken, % 25 'e yakın daha az çelik kullanımı, kullanılan profillerin kolay temin edilmesi, birim fiyatlarının ucuz olması nedeniyle tercih edilmektedir. 25% kolay temin & ucuzluk

15 Karma yapı sistemleri, örneğin; betonarme kolon + çelik makas kullanımı, inşaat süresinin uzunluğu göz ardı edildiğinde toplam maliyet açısından en ekonomik çözüm olabilir. Günümüzde çoğu büyük yatırım ancak banka kredisi kullanılarak gerçekleştirilir. Ekonomikliği sağlayan bazen bina maliyeti iken çoğu zaman inşaatın hızlıca tamamlanması ve böylece fabrikadaki üretimin gecikmesi nedeniyle yaşanacak üretim kaybının engellenmesi olacaktır. Bu durumda imalatı hızlandıracak hazır H kesitli profiller kullanılmış portal çerçeveler tercih etmek önemli avantajlar sağlayacaktır. Kısacası ekonomik yapı her zaman en hafif olan olmayabilir. MkaSteel size, farklı yapı tiplerini deneyerek sizin şartlarınıza göre en ekonomik olana ulaşmanızı sağlar. $

16 Doğru Seçim MkaSteel

17 DOĞRU YAZILIMI SEÇERKEN En başarılı çelik yapı imalatçıları insan GÜCÜNÜ, EKiPMAN ALTYAPISINI, MALZEMEYi en verimli kullanan firmalardır. Verimliliği maksimize etmek ise ancak etkin yazılımları kullanarak mümkün olabilmektedir. Etkin bir yazılımda; TASARIM YAPMA YAPIYI DETAYLANDIRMA MALİYET HESABI bulunmalıdır.

18 Çelik yapı projelendirmesinde kullanılacak bir yazılımı seçerken öncelikle SUNULAN ÖZELLİKLER TEKNİK DESTEK HİZMETLERİNİN YETERLİLİĞİ GELİŞİM POTANSİYELİ YATIRIM MALİYETİ gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Yazılımın amacı üretkenliği ve verimliliği arttırmaktır. Aşağıda listelenen özellikler doğru yazılımı seçerken işinizi kolaylaştıracaktır. Yazılım seçimi yaparken hangi özelliklerde bir yazılıma ihtiyacınız olduğunu gösteren bir kontrol listesi yaparak başlayınız. Örnek rapor ve çizimleri talep edin, deneme sürümü olup olmadığını sorun. Deneme sürümü varsa, eğitim için hazırlanmış videoları izleyin ve sonrasında programı deneyin.

19 Kullanıcıların Deneyimlerine Kulak Verin Bulunduğunuz kentte programı kullanan firmaların listesini talep edin. Bu kişilere; Hangi konularda sıkıntılar yaşadıklarını, Teknik destek alıp alamadıklarını, Yazılıma destek veren kişilerin ne ölçüde konuya hâkim olduğunu, Yazılımda özel bir eklenti istediklerinde bunun ne kadar sürede gerçekleştiğini, Karşılaşılan sorunların ne kadar sürede çözüldüğünü, Yazılımı aldıkları günden bu güne kadar ne derece geliştiğini, Eklenen özelliklerin onlara ne ölçüde avantaj sağladığını sorun.

20 MkaSteel ile 1 Haftalık İşi Bir Saatte Yapın! 1 hours - Kullanım kolaylığını, sağlanan faydaları, yapılan hesapların kontrol edilebilirliğini, verimliliği arttırıp arttırmadığını, kazandırdığı zamanı değerlendirerek karar verin. - Yazılımın maliyet analizini yapın. İhtiyacınız olmayan özellikler için para ödemeyin. Kullanmadığınız özellikleri çıkarma imkânının bulunup bulunmadığını mutlaka öğrenin. Dün ihtiyacınız olmadığı için almadığınız özellikleri bugün gereksiniminiz olduğunda eklenme maliyetlerini öğrenin. Yazılımın yapabildiği işleri normal bir çalışanınızın yazılım kullanmadan ne kadar sürede yapabildiğini düşünün ve bu yazılımın sizin verimliliğinize ne ölçüde katkı yapacağını, personelinizin maliyetini dikkate alarak değerlendirin.

21 Darboğaz

22 ÇELİK YAPILARDA DARBOĞAZ SORUNSALI Çelik yapı imalat ve projelendirme sektöründeki firmalar ve kurumlar yapının üretim sürecinin bir bölümünde bir darboğaz ile karşılaşırlar. Bu onların potansiyellerinin tamamına ulaşmalarına engel olur. Bu darboğaz aşağıdaki aşamalarda karşımıza çıkabilir. Yaklaşık maliyetin hesabında, Yapının modellenme ve tasarımında, Statik analizlerinin yapılmasında, Düğüm noktası birleşimlerinin tasarımında, Detaylandırma ve teknik çizimlerin hazırlanmasında. Önce üretim sürecindeki her bir adımı inceleyerek darboğazın nerede olduğunu tespit etmeye çalışalım. Sıkıntı yaşanılan noktaları bulduktan sonra darboğazı kaldırmanın potansiyel çözümlerini araştırırken bir yandan da sürece dair tavsiyelerde bulunacağız.

23 DARBOĞAZ'DAN DARLANMADAN GEÇİN Hızlı ve Doğru Teklif Verin İşi Siz Alın! Çelik yapı imalatçısı ve proje firması için hızlı ve doğru teklif verme, işi almanın anahtarıdır. Eğer bir yapıya ait teklifi bir saatin altında hazırlayabilirseniz müşteriniz bundan etkilenir. Daha da iyisi yapının modelini ve kullanılan kesitleri değiştirerek farklı alternatiflerin maliyetini, 3 boyutlu görselini ve yerleşim planlarını bir saatin altında hazırlayabilirseniz müşteriniz bundan gerçekten etkilenecektir. Hatta daha da iyi haber, MkaSteel size yapının tahmini maliyetini değil tasarımı doğru, yani hesaplanmış yapının detay ve teknik çizimlerinden gelen yapı elemanlarının boy ve adet bilgilerini dikkate alarak hesaplar. Belediyeler ve kamu kurumları için, ihaleye çıkmadan önce yaklaşık yapı maliyetinin belirlenip keşif bedelinin hesaplanması gerekir. Farklı alternatifleri denenip en ekonomik çözümü elde edilmiş yapıya ait maliyetlerle ihaleye çıkmak kamu kaynakların daha sağlıklı bir şekilde kullanılarak israfı önleyebilir. 1 hours

24 Tasarım Aşamasında Zaman Kaybetmeyin! Belki de çelik yapı üretim sürecinde darboğaz, tasarım aşamasındadır. Burada anahtar, mühendislerinizin en çok karşılaştığı basit yapılar ile daha az zaman harcamasıdır. MkaSteel depo, hangar türü bu basit yapılara ait elemanların ve düğüm noktası birleşimlerinin tasarımını yapabilir. İmalat ve yapıyı ayağa kaldırmak için gerekli çizimleri hazırlayabilir. Basit yapıların tasarımından mühendislerinizi kurtarıp onların elinden bu işleri alarak karmaşık binalara daha fazla yoğunlaşmalarını sağlayabilirsiniz.

25 MkaSteel Kullanan MkaSteel Kullanmayan Onay Projesi İçin Gerekli Modelleme, Montaj ve Detay Çizimlerini Eksiksiz Olarak Dakikalar İçinde Hazırlayın!

26 Birçok mühendisin ve çelik yapı imalatçısının darboğazı çizimler ve detaylandırmalardır. Çizimler denildiğinde aklımıza; Yapı modeli çizimleri: Statik hesap ve analizlerde mühendisin yapıyı modellerken kullandığı çizimlerdir. Montaj çizimleri: Binayı ayağa kaldırmak için gerekli en kesit, plan ve yandan görünüş çizimleridir. Detaylandırma Detay çizimleri: Düğüm noktalarından gelen kaynak ve cıvata gibi birleşim elemanları kullanarak nasıl bir araya getirileceğini gösteren çizimlerdir. İmalat çizimleri: İmalatçının yapıyı oluşturan bütün yapı ve birleşim elemanlarının parça parça nasıl imal edileceğini gösteren detaylı çizimlerdir. Montaj ve detay çizimleri esas alınır. İmalatçı firmanın alışkanlıkları ve yapının imalat ve montajı düşünülerek ilave parçaların da bulunabildiği çizimlerdir.

27 Aktarım Hızı Sizi Şaşırtacak! MkaSteel ile onay projesi için gerekli modelleme, montaj ve detay çizimlerinizi eksiksiz olarak dakikalar içinde hazırlayabilir. İmalat çizimlerine geldiğimizde, imalatçı firmalarda Tekla Structures gibi programların kullanımı yaygınlaşmıştır. İmalatçı firma montaj sırasında sorun yaşamamak için mümkün olan en hassas şekilde atölyede imalat yapmak istemektedir. İmalatçı firmaların mevcut alışkanlıkları incelendiğinde yaygınlıkla Tekla Structures kullandıkları görüldüğünden Dünya'da sadece MkaSteel de olan yapı modelini birleşim makrolarıyla birlikte Tekla ya aktarım özelliği eklenmiştir. Şu an bu özellik birçok profesyonel çelik yapı tasarımcıları tarafından sevilerek kullanılmaktadır. (Tekla Aktarım Hızı 1 dk) Burada anahtar kelime yine zamandır. MkaSteel den Tekla ya aktarımının bir dakikanın altında gerçekleştiğini gördüğünüzde siz de çok şaşıracaksınız.

28 Yapı modeli çizimleri: Hesabını yaptığınız tek katlı yapı modelinin her hesap aşamasını kolayca kontrol edebilirsiniz.

29 Yapı modeli çizimleri:

30 Montaj Çizimleri: Yapıyı ayağa kaldırmak onu inşa edebilmek için gerekli en kesit ve plan çizimlerini elde etmeniz çok kolay.

31 Montaj Çizimleri:

32 Detaylandırma ve detay çizimleri: MkaSteel düğüm noktalarında kullanılması gereken birleşim tipini tahmin edebilir. Eğer kullanıcının veri girmesine gerek yoksa (çelik makas düğüm noktası birleşimleri gibi) kendisi otomatik olarak hesaplar. Eğer söz konusu moment aktaran bir kolon kiriş birleşimi ise kullanımı oldukça kolay ara yüz ile bilgilerini girip birleşimi hesaplayabilirsiniz. MkaSteel hesapta kullanılacak bilgileri otomatik alarak size zaman kazandırabilir.

33 İmalat Çizimleri: Yapı elamanlarının imalat resimlerini hatasız ve kusursuz elde etmenin en kolay yolu belki bu işi uzmanının yapmasıdır. MkaSteel Tekla Structures a yapı modelini birleşim makroları ile aktaran Dünya da tek ve ilk yazılımdır. İmalat çizimlerini almanız için günlerce Tekla ya yapı modelini girmenize gerek yok. MkaSteel birkaç dakika içinde sizin yerinize hazırlar.

34 İmalat Çizimleri: Tekla modelini MkaSteel de hazırladıktan sonra istediğiniz parçanın imalat resmini kolayca alabilirsiniz.

35 BIM

36 1- Parametrik bilgi girişi ile modelleme: YAPI BİLGİ MODELLEMESİ (BIM) İnşaat mühendislerince yapıları simule ederek etkiyen yüklere göre davranışını inceleyip tasarımını yapan yazılımlara son yıllarda ilgi oldukça artmıştır. 2- Toplu en kesit değiştirme: 3- Otomatik yük transferi: 4- İkincil yapı elemanlarının tasarımı: 5- Statik analiz: 6- Yapı elemanlarının dayanımının kontrolü: 7- Detaylandırma ve birleşimlerin tasarımı: 8- Maliyet analizi: 9- Montaj planları: 10- İmalat çizimleri: 11- Raporlama:

37 4 - İkincil yapı elemanlarının tasarımı 5 - Statik analiz 6 - Yapı elemanlarının dayanımının kontrolü 3 - Otomatik yük transferi 7 - Detaylandırma ve birleşimlerin tasarımı 2 - Toplu en kesit değiştirme 1 - Parametrik bilgi girişi ile modelleme 8 - Maliyet analizi 9- Montaj planları 10 - İmalat çizimleri 11 - Raporlama

38 Parametrik Bilgi Girişi ile Modelleme 1 - Makasların eklenmesi, boyutlarının değiştirilmesi 2 - Makaslar arası mesafelerin değiştirilmesi, çatı ve yan cephe çaprazlarının yerleşimine karar verilmesi, termal genleşme boşluğunun (dilatasyonun) yerine karar verilmesi

39 3 - Ara kat ve vinçlerin yerleşimine karar verilmesi, ara kat makas tipinin ve ara katı taşıyan kolonların yerleşimine karar verilmesi 4. Yan cephe çaprazlarının tiplerine karar verilmesi

40 5. Çatı sistemine ait düğüm noktalarına sabit, hareketli, ankastre mesnetler veya kolon tanımlanabilir. Kolon alt kotu değiştirilebilir. 6. Rüzgâr kolonlarının yerlerine karar verilmesi 7. Çatı taşıyıcı sistemlerinin birden fazla olması halinde bazı akslarda makas bulunmayabilir.

41 Toplu En Kesit Değiştirme 1. Çatı taşıyıcı sistemin çubuk en kesitlerinin değiştirilmesi 2. Kolon en kesitlerinin değiştirilmesi

42 3. Yan cephe stabilite elemanlarının kesitlerinin değiştirilmesi

43 Otomatik Yük Transferi 1. Kar Yükleri: EN-1991-Part 1-3 'e göre yapı çatının tek veya çift akıntılı olması, kar birikebilecek bölgelerin bulunması gibi parametreler ve 21 ülkeye ait Ulusal Ekler dikkate alınarak hesaplanır. Önce çatı aşıklarına ve aşıklardan da çatı taşıyıcı sistemine otomatik olarak aktarılır. 2. Rüzgâr Yükleri: EN-1991-Part 1-4 göre yapının bulunduğu arazi kategorisi rüzgârın hızı ve yapının boyutları dikkate alınarak hesaplanır. Çatı taşıyıcı sistemine, cephe (duvar) aşıklarına ve kolonlara otomatik olarak aktarılır.

44 3. Ara kat Hareketli ve Ölü Yükler: EN-1991-Part 1-1 'e göre verilen yapı sınıfları dikkate alınarak hareketli yükler belirlenir. Ara kat aşıklarına ve ara kat kirişine otomatik olarak aktarılır. 4. Termal Etkiler: Yapının çelik makaslara dik yönde 60 metreden uzun olması halinde iki seçenek vardır. Ya termal etkiler dikkate alınır ya da yapının uzayıp kısalabilmesi için termal genleşme boşluğu yapılmalıdır. Termal etkileri hesaplayabilmek için EN1991-Part 1-5'de belirtilen kurallara göre yaz ve kış için sıcaklık farkları yapının özellikleri dikkate alınır. Bu sıcaklık farkları yan cephe çapraz ve kirişlerinin tasarımında kullanılır.

45 İkincil Yapı Elemanlarının Tasarımı 1. Çatı Aşıkları: Çatı kaplamasını ve kaplama üzerinde biriken kar yüklerine göre hesaplanır. Çatı aşıkları hadde ve hafif çelik malzemeden gergisiz veya gergili, sürekli veya süreksiz teşkil edilebilir. En ekonomik en kesiti bulmak için profil tabloları taranarak yazılımca bulunabilir. 2. Duvar Aşıkları: Yan cephe kaplamasına ve cepheye gelen rüzgar yüklerine göre tasarımları yapılır.

46 3. Gezer Vinç Yürüme Yolları: Gezer vinç yürüme yollarına gelen yükler EN e göre hesaplanır. Vinçten tekerleklere gelen yükler kaydırılarak statik analizler yapılır. EN , EN ve EN ya göre en kesit kontrol edilir. 4. Ara kat Tali Kirişleri: Ara kat üzerindeki ölü ve hareketli yüklere göre tasarım yapılır. Gerilme ve yer değiştirmeler kontrol edilir.

47 5- Rüzgâr kolonları: Çatıda aşık bulunan noktalara tanımlanabilir. Kolonlar kalkan cephe yönünden gelen rüzgar yükü dikkate alınarak tasarlanmaktadır. Çatı çaprazlarının plandaki yerleşimine, rüzgâr kolonlarının konumları göz önüne alınarak MkaSteel tarafından karar verilmektedir. 6- Çatı çaprazları: Rüzgar kolonlarından gelen rüzgar yükleri çatıdaki çapraz sistemine aktarılır. Basınca çalışan çubukların burkulduğu varsayılarak statik sistemden çıkartılır. Geride kalan çekme çubuklarının eksenel kuvvetleri narinlikleri dikkate alınıp büyütülerek kesit kontrolü yapılır.

48 7- Yan Cephe Stabilite Elemanları: Deprem bölgesi olan Türkiye'de ana taşıyıcı sisteme dik yönde gelen deprem ve rüzgâr yüklerine karşı yapının stabilitesini sağlamak için stabilite kirişi ve cephe çaprazları kullanılır. Tasarım sırasında termal etkiler dikkate alınır. Bu yapı elemanlarının kolonlar ve birbirleriyle olan birleşimleri yazılımca otomatik olarak hesaplanır.

49 Statik Analiz Yüklerin hesabında kullanılan bilgiler parametrik olarak kullanıcı tarafından girilir. Bu yükler otomatik olarak ilgili düğüm noktalarına ve çubuk elemanlarına aktarılır. Sonrasında, yapının statik analizi sonlu elemanlar yöntemi ile hesaplanarak yer değiştirmeler ve çubuk elaman iç kuvvetleri elde edilir. EC-0'da verilen kurallara göre ve ülkelerin milli ekleri dikkate alınarak yapının hareketini kontrol etmek için SLS (Service Limit State), dayanımı kontrol etmek için de ULS (Ultimate Limit State) yük birleşimleri yazılımca oluşturulur. Sonuçlar grafik ara yüz kullanılarak incelenebilir. Yapı Elemanlarının Dayanımının Kontrolü Kullanılan malzeme türüne göre çubuk elemanlar gruplanarak hadde çelikler EN , yapma çelik elemanlar EN , hafif çelik elemanlar EN , betonarme kolonlar EN 'e göre dayanımları kontrol edilir. Yapılan hesabın detayını ayrıntılı raporlardan inceleyebilirsiniz.

50 Detaylandırma ve Birleşimlerin Tasarımı Çelik makasların düğüm noktası birleşimleri kullanılan elemanların en kesit ve birleşim elemanına göre değişiklik gösterir. 2L dikme diyagonalli bağ levhası kullanırken kutular açılı kesilir. Boru kesit kullanılması halinde ise kurtağzı açılması gerekir. Çift köşebent makaslarda yazılım gerekli kaynak kalınlığı ve boyu yazılımca hesaplanıp bağ levhası boyutlandırılır. Kutu ve boru makaslarda ise EN 'de yapılması gereken zımbalama ve yüzey göçmesi gibi birleşimin türüne bağlı kontroller bulunmaktadır. Bu kontrollerde MkaSteel tarafından yapılmaktadır. Bu size büyük zaman kazandırır. Yetersizliğin görülmesi halinde makas kesitlerinde değişikliğe gidilir. Çelik portal çerçeve düğüm noktalarında kullanılabilecek birleşim tipleri yazılımca bilinmektedir. Birleşim elemanlarının bilgileri parametrik olarak değiştirilebilir. Birleşim elemanlarının boyut ve dayanım kontrollerinin sonuçlarını tablolardan inceleyebilirsiniz. Birleşimlerin detay çizimleri ve üç boyutlu görüntülerinin de görülebilmesi tasarımda yapılabilecek hataları önlemekte yardımcı olur. Kolon-Kiriş Moment Aktaran Birleşimler 1- Alın levhalı cıvatalı kolon-kiriş birleşimi 2- Kaynaklı kolon-kiriş birleşimi

51 3- Kolon başlığından levhalar ile birleşim 4- Kolon gövdesinden levhalar ile birleşim 5- Değişken kesitli kirişler için üstten alın levhalı kolon-kiriş birleşimi

52 Kiriş Ekleri 1- Alın levhalı cıvatalı kiriş eki 2- Alın levhalı kaynaklı kiriş eki 3- Başlık ve gövdeden plaka ile kiriş eki

53 Kolon - Kiriş Basit Bağlantılar 1- Kolon tepe birleşimi 2- Kolon - kiriş yüzgeç levhalı birleşim 3- Kolon - kiriş köşebent ile birleşim

54 Kirişe Kiriş Birleşimleri 1- Kiriş-kiriş yüzgeç levhalı birleşim 2- Kiriş-kiriş köşebentli birleşim

55 Kolon Ayakları ve Tekil Temelleri 1- Betonarme Tekil Temel 2- Betonarme Tekil Temel 3- Kolon Ayak Hesabı (M33 momenti için) 4- Betonarme Tekil Temel + Kolon Ayak Hesabı (M33 momenti için)

56 İki Eksenli Kolon Ayakları ve Tekil Temelleri 1- Kolon Ayak Hesabı (M22+M33 momenti için) 2- Betonarme Tekil Temel + Kolon Ayak Hesabı (M22+M33 momenti için)

57 Maliyet Analizi Ayrıntılı metrajları metraj raporlarından, yapının maliyetini ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Birim Fiyatları ile hesaplayabilir. Maliyet tablosunu MS Excel e aktarıp kendi fiyatlarınızı ve ek maliyetlerinizi ekleyerek hızlı bir şekilde teklif hazırlayabilirsiniz. MkaSteel ile statik analiz sonrasında yapıda kullanılan çelik, beton, kaplama, plaka gibi birçok malzemenin metrajını ana sayfada bulunan tablodan görebilirsiniz. Kontrol her zaman elinizin altında

58 Montaj Çizimleri 1- En Kesit Çizimleri

59 2- Planlar

60 İmalat Çizimleri MkaSteel ile birçok elemana ait imalat çizimlerini alabilirsiniz. Dünyada çelik yapıların projelendirilmesinde kullanılan programların bazıları yapı modelini Tekla Structures a aktarabilmektedir. Ancak sadece MkaSteel, yapı modelini birleşim makroları ile beraber aktarabilir. Bu özelliği ile dünyada ilk ve tektir.

61 Raporlama Bir mühendis için önemli olan tablonun son sütunundaki oran değil, hesabı kontrol edebilmek için gerekli hesap aşamalarıdır. MkaSteel farklı dillerde hazırladığı ayrıntılı raporlarla kullanıcılarına hesapların doğruluğunu görme şansı verir.

62 Sahip olduğu standartlar sayesinde üstün bir çalışma ortamı sunan MkaSteel ile Avrupa Birliği bölgelerinde birçok proje yapılmıştır.

63 Kontrol Listesi

64 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 1 Depo ve hangar türü içinde gezer vinç ve bir arakat bulunan çelik yapıları birkaç saat içinde projelendirin ve maliyetini kolayca hesaplayın! Değerlendirme Kriteri: Bulunduğum bölgede depo ve fabrika, kırsal kalkınma kapsamında desteklenen tarımsal üretim tesisleri çelikten yapılıyor. Bu tarz binaların modellenmesi, yüklerin hesaplanması, statik analiz ve kesit kontrolü detay ve montaj çizimlerini yapabilen bir yazılıma ihtiyacım var. 2 En ekonomik sonuca en hızlı şekilde ulaşın Değerlendirme Kriteri: En ekonomik sonuca ulaşmak için farklı yapı sistemlerini farklı malzemeler ile farklı alternatifleri hızlı bir şekilde üretebilmeliyim. MkaSteel'in içinde hazır yapı tipleri vardır. Yapı boyutlarını ve yük bilgilerini parametrik olarak değiştirebilirsiniz. Hadde çelik, hafif çelik ve betonarme gibi malzemelerden yapı elemanları kullanarak ekonomik çözümlere dakikalar içinde ulaşabilirsiniz. Web sayfamızda bulunan ve yapı modellerini Tekla'ya nasıl aktaracağınızı gösteren videomuzu izleyin ve ne denli kolay olduğuna siz karar verin.

65 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 3 a Aynı yapıyı çok farklı özelliklerde yapabilirsiniz Çatı taşıyıcı sistemini değişken kesitli çerçeve (14 farklı tipte) yaparak...

66 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 3 b Aynı yapıyı çok farklı özelliklerde yapabilirsiniz Çatı taşıyıcı sistemini çelik makas (22 farklı tipte) yaparak

67 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 3 c Aynı yapıyı çok farklı özelliklerde yapabilirsiniz Çatı taşıyıcı sistemini portal çerçeve (11 farklı tipte) yaparak

68 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 3 d Aynı yapıyı çok farklı özelliklerde yapabilirsiniz Çatı taşıyıcı sistemini tonoz çerçeve (2 farklı tipte) yaparak

69 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 3 e Aynı yapıyı çok farklı özelliklerde yapabilirsiniz Çatı taşıyıcı sistemini payandalı çerçeve (5 farklı tipte) yaparak

70 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım Yapısal çelik denildiğinde aklımıza H en kesitler gelse de kolonlarda farklı alternatiflere hiç düşünmediğiniz bir zamanda ihtiyaç duyabilirsiniz. Müşterinin istekleri, elde bulunan malzeme, en ekonomik çelik kullanılan yapıya ulaşma, daha önce binanın inşa edilmiş olması gibi sebeplerle çok sayıda çatı sistemi ve kolon en kesit tipi tanımlanmıştır. Bu ihtiyaçların tamamı kullanıcılardan gelen görüşler ve karşılaştıkları projeler sonucunda eklenmiştir. Yazılım seçerken görselliğin yanı sıra bu kesitleri kullanıp kullanamayacağınıza dikkat etmenizi tavsiye ederiz. 4 Kolon en kesiti olarak H En kesit Çelik H Değişken En kesit H En kesit vinç kotunda daralan

71 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 4 Kolon en kesiti olarak RHS En kesit Çelik 2U Bağ Levhalı En kesit 2Kutu Bağ Levhalı En kesit

72 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 4 Kolon en kesiti olarak Petek Çelik Dairesel Petek Haç En Kesit

73 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 4 Kolon en kesiti olarak Dikdörtgen Betonarme Dairesel

74 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 5 Portal çerçeve kirişlerinde H En kesit H Değişken En kesit Çelik RHS En kesit Petek kiriş

75 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 6 Alt ve üst başlık Çelik makaslarınızda çift köşebent, çift U, kutu,boru profiller kullanabilirsiniz Dikme Diyagonal Birleşim Şekli Yapılan kontroller 2L 2L Bağ levhasına kaynaklı Kaynak Dayanımı: (Gerekli kaynak boylarını dikkate alarak birleşim levhalarını yerleştirir ve levha çekme dayanımları EN 'e göre kontrol edilir ve boyutlandırılır. H 2L Bağ levhasına kaynaklı Kaynak Dayanımı: (Gerekli kaynak boylarını dikkate alarak birleşim levhalarını yerleştirir ve levha çekme dayanımları EN 'e göre kontrol edilir ve boyutlandırılır. 2U 2L Bağ levhasına kaynaklı Kaynak Dayanımı: (Gerekli kaynak boylarını dikkate alarak birleşim levhalarını yerleştirir ve levha çekme dayanımları EN 'e göre kontrol edilir ve boyutlandırılır. 2U 2U Bağ levhasına kaynaklı Kaynak Dayanımı: (Gerekli kaynak boylarını dikkate alarak birleşim levhalarını yerleştirir ve levha çekme dayanımları EN 'e göre kontrol edilir ve boyutlandırılır.

76 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 6 Alt ve üst başlık Çelik makaslarınızda çift köşebent, çift U, kutu,boru profiller kullanabilirsiniz Dikme Diyagonal Birleşim Şekli Yapılan kontroller RHS (Kutu) RHS (Kutu) Açılı kesilerek bir birbirine kaynak ile EC3-1-8'e göre kontrol zımbalama, yüzey göçmesi, yüzey yırtılması kontrolleri yapılır RHS (Kutu) CHS (Boru) Açılı kesilerek bir birbirine kaynak ile EC3-1-8'e göre kontrol zımbalama, yüzey göçmesi, yüzey yırtılması kontrolleri yapılır CHS (Boru) CHS (Boru) Kurt ağzı açılarak birbirine kaynaklı EC3-1-8'e göre kontrol zımbalama, yüzey göçmesi, yüzey yırtılması kontrolleri yapılır

77 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 7 MkaSteel'i Öğrenmek Çok Kolay! Değerlendirme Kriteri: Eğitim videolarının tamamını izlediğinizde programın çok kolay olduğunu görebilirsiniz. Yapı modelini programa girerken veya yapılan değişiklikler sonrasında MkaSteel yapılması gereken bir çok değişikliği otomatik olarak yapmaktadır. Örneğin; farklı kotlarda çatı sistemleri yaparsanız kar birikmesini dikkate alır. Aks sayısını arttırsanız çatı veya yan cephedeki çaprazların yerlerini düzeltir. Dilatasyon öncesi ve sonrasında çapraz koyar. Bu yapı benzer akslardan oluşmaktadır. Düğüm nokta sayısı, çubuk eleman sayısı, vinç ve arakat bulunması gibi, aksların özelliklerine bakarak gruplar. Gruplanmış aksların en çok yük alanını bulur ve hesaplar. Ve bunun gibi çok sayıda kullanıcının hızlı ve hata yapmadan yapı modelini oluşturmak için kolaylık sağlayıcı algoritmalar hazırlanmıştır. 8 Birkaç Saniyenizi Ayırarak Yapılan Hesapları Kontrol Edebilirsiniz Değerlendirme Kriteri: Çelik yapı tasarımında Eurocode'ların kullanımı TS 648, ASD, LRFD gibi standartlarla karşılaştırıldığında en az % 15 daha ekonomik sonuç vermektedir. Biz mühendislerin hesapları kontrol edebilmeleri için ayrıntılı hesap raporları hazırladık.

Profesyoneller için Çelik Bağlantılar ve Detay Çizimleri

Profesyoneller için Çelik Bağlantılar ve Detay Çizimleri Profesyoneller için Çelik Bağlantılar ve Detay Çizimleri Çelik tasarımı ve detay çizimleri, her projede değişik ve projeye özel yapısal detay çözümleri üretmeyi gerektirir. Otomatik bağlantılar ve modelleme

Detaylı

ENLEME BAĞLANTILARININ DÜZENLENMESİ

ENLEME BAĞLANTILARININ DÜZENLENMESİ ENLEME BAĞLANTILARININ Çok parçalı basınç çubuklarının teşkilinde kullanılan iki tür bağlantı şekli vardır. Bunlar; DÜZENLENMESİ Çerçeve Bağlantı Kafes Bağlantı Çerçeve bağlantı elemanları, basınç çubuğunu

Detaylı

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ BAÜ MÜH.MİM. FAK. İNŞAAT MÜH. BL. ÇELİK KAFES SİSTEM TASARIMI DERS NOTLARI

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ BAÜ MÜH.MİM. FAK. İNŞAAT MÜH. BL. ÇELİK KAFES SİSTEM TASARIMI DERS NOTLARI BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÇELİK KAFES SİSTEM TASARIMI DERS NOTLARI Yrd.Doç.Dr. Kaan TÜRKER 1.HAFTA (2016) 1 DERS PLANI KONULAR 1. Çelik Çatı Sisteminin Geometrik

Detaylı

ÇELİK PREFABRİK YAPILAR

ÇELİK PREFABRİK YAPILAR ÇELİK PREFABRİK YAPILAR 3. Bölüm Duvarlar. 4. Bölüm Kafes Kirişler. Duvarlar Çelik çerçeveli yapılarda kullanılan duvarlar da taşıyıcı yapı elemanları gibi çoğunlukla prefabriktir. Bu özellik üretimin

Detaylı

ÇelikPro. Neden ÇelikPro Kullanmalı?

ÇelikPro. Neden ÇelikPro Kullanmalı? Neden ÇelikPro Kullanmalı? Türkiye deki çelik yapıların %80 nine yakınını depo- hangar türü yapılar oluşturmaktadır. Bu yapılar kimi zaman içinde gezer vinçler bulunan bir fabrika, kimi zaman idarî bina

Detaylı

MEVCUT BİR YAPININ YENİ ÇELİK YAPILAR VE DEPREM YÖNETMELİĞİ AÇISINDAN İNCELENMESİ & GÜÇLENDİRME ÖNERİLERİ

MEVCUT BİR YAPININ YENİ ÇELİK YAPILAR VE DEPREM YÖNETMELİĞİ AÇISINDAN İNCELENMESİ & GÜÇLENDİRME ÖNERİLERİ MEVCUT BİR YAPININ YENİ ÇELİK YAPILAR VE DEPREM YÖNETMELİĞİ AÇISINDAN İNCELENMESİ & GÜÇLENDİRME ÖNERİLERİ İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Mayıs 2017 MÜHENDİSLİK MİMARLIK MÜŞAVİRLİK LİMİTED ŞTİ.

Detaylı

TAŞIYICI SİSTEM TASARIMI 1 Prof. Dr. Görün Arun

TAŞIYICI SİSTEM TASARIMI 1 Prof. Dr. Görün Arun . Döşemeler TAŞIYICI SİSTEM TASARIMI 1 Prof. Dr. Görün Arun 07.3 ÇELİK YAPILAR Döşeme, Stabilite Kiriş ve kolonların düktilitesi tümüyle yada kısmi basınç etkisi altındaki elemanlarının genişlik/kalınlık

Detaylı

PROSTEEL 2015 STATİK RAPORU

PROSTEEL 2015 STATİK RAPORU PROSTEEL 2015 STATİK RAPORU Bu rapor çelik yapıların yaygınlaşması anlamında yarışma düzenleyerek önemli bir teşvik sağlayan Prosteel in 2016 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması için hazırlanmıştır.

Detaylı

İSTANBUL - SABİHA GÖKÇEN HAVAALANI DIŞ HATLAR TERMİNAL BİNASI ÇELİK YAPISI

İSTANBUL - SABİHA GÖKÇEN HAVAALANI DIŞ HATLAR TERMİNAL BİNASI ÇELİK YAPISI İSTANBUL - SABİHA GÖKÇEN HAVAALANI DIŞ HATLAR TERMİNAL BİNASI ÇELİK YAPISI Necati ÇELTİKÇİ (*) 1983 yılında, İstanbul un Anadolu yakasında, gelişmiş teknolojiye sahip, bilgisayar ve havacılık tesisilerinin

Detaylı

Autodesk Robot Structural Analysis Professional İnşaat Müh. için Yapısal Modelleme, Analiz ve Tasarım çözümü

Autodesk Robot Structural Analysis Professional İnşaat Müh. için Yapısal Modelleme, Analiz ve Tasarım çözümü Autodesk Robot Structural Analysis Professional İnşaat Müh. için Yapısal Modelleme, Analiz ve Tasarım çözümü İnş. Yük. Müh. Burçin ŞAHİNALP PROTA BİLGİSAYAR A.Ş. Autodesk Robot Structural Analysis Professional

Detaylı

Prefabrik yapıların tasarımı, temelde geleneksel betonarme yapıların tasarımı ile benzerdir.

Prefabrik yapıların tasarımı, temelde geleneksel betonarme yapıların tasarımı ile benzerdir. Prefabrik yapıların tasarımı, temelde geleneksel betonarme yapıların tasarımı ile benzerdir. Tasarımda kullanılan şartname ve yönetmelikler de prefabrik yapılara has bazıları dışında benzerdir. Prefabrik

Detaylı

UZAYSAL VE DOLU GÖVDELİ AŞIKLARIN ÇELİK ÇATI AĞIRLIĞINA ETKİSİNİN İNCELENMESİ

UZAYSAL VE DOLU GÖVDELİ AŞIKLARIN ÇELİK ÇATI AĞIRLIĞINA ETKİSİNİN İNCELENMESİ UZAYSAL VE DOLU GÖVDELİ AŞIKLARIN ÇELİK ÇATI AĞIRLIĞINA ETKİSİNİN İNCELENMESİ Mutlu SEÇER* ve Özgür BOZDAĞ* *Dokuz Eylül Üniv., Müh. Fak., İnşaat Müh. Böl., İzmir ÖZET Bu çalışmada, ülkemizde çelik hal

Detaylı

İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Yapı ve Deprem Mühendisliği Çalışma Grubu BETONARME YAPILAR MIM 232. Döşemeler

İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Yapı ve Deprem Mühendisliği Çalışma Grubu BETONARME YAPILAR MIM 232. Döşemeler İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Yapı ve Deprem Mühendisliği Çalışma Grubu BETONARME YAPILAR MIM 232 Döşemeler 2015 Betonarme Döşemeler Giriş / Betonarme Döşemeler Kirişli plak döşemeler Dişli (nervürlü)

Detaylı

TAŞIYICI SİSTEM TASARIMI 1 Prof. Dr. Görün Arun

TAŞIYICI SİSTEM TASARIMI 1 Prof. Dr. Görün Arun Dolu Gövdeli Kirişler TAŞIYICI SİSTEM TASARIMI 1 Prof Dr Görün Arun 072 ÇELİK YAPILAR Kirişler, Çerçeve Dolu gövdeli kirişler: Hadde mamulü profiller Levhalı yapma en-kesitler Profil ve levhalarla oluşturulmuş

Detaylı

ÇELİK YAPILAR. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe

ÇELİK YAPILAR. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe. Çelik Yapıda Cephe ÇELİK YAPILAR Cephe elemanı yatay ve düşey elemanların oluşturduğu forma bağlı olarak rüzgar yüklerini iki yada tek doğrultuda aktarır. Bu, döşemenin düşey yükler altındaki davranışına benzer. 8 1 Çelik

Detaylı

Nautilus kalıpları, yerinde döküm yapılarak, hafifletilmiş betonarme plak döşeme oluşturmak için geliştirilmiş kör kalıp sistemidir.

Nautilus kalıpları, yerinde döküm yapılarak, hafifletilmiş betonarme plak döşeme oluşturmak için geliştirilmiş kör kalıp sistemidir. Nautilus kalıpları, yerinde döküm yapılarak, hafifletilmiş betonarme plak döşeme oluşturmak için geliştirilmiş kör kalıp sistemidir. Mimari ve statik tasarım kolaylığı Kirişsiz, kasetsiz düz bir tavan

Detaylı

BETONARME-II ONUR ONAT HAFTA-1 VE HAFTA-II

BETONARME-II ONUR ONAT HAFTA-1 VE HAFTA-II BETONARME-II ONUR ONAT HAFTA-1 VE HAFTA-II GENEL BİLGİLER Yapısal sistemler düşey yüklerin haricinde aşağıda sayılan yatay yüklerin etkisine maruz kalmaktadırlar. 1. Deprem 2. Rüzgar 3. Toprak itkisi 4.

Detaylı

ÇELİK YAPILAR 2. Hafta. Onur ONAT Munzur Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Tunceli

ÇELİK YAPILAR 2. Hafta. Onur ONAT Munzur Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Tunceli ÇELİK YAPILAR 2. Hafta Onur ONAT Munzur Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Tunceli 1 Haddelenmiş Çelik Ürünleri Nelerdir? Haddelemeyi tekrar hatırlayacak olursak; Haddeleme

Detaylı

Standart Lisans. www.probina.com.tr

Standart Lisans. www.probina.com.tr Standart Lisans Standart Lisans Paketi, Probina Orion entegre yazılımının başlangıç seviyesi paketidir. Özel yükleme ve modelleme gerektirmeyen, standart döşeme sistemlerine sahip bina türü yapıların analiz

Detaylı

Çelik Yapılar - INS /2016

Çelik Yapılar - INS /2016 Çelik Yapılar - INS4033 2015/2016 DERS III Yapısal Analiz Kusurlar Lineer Olmayan Malzeme Davranışı Malzeme Koşulları ve Emniyet Gerilmeleri Arttırılmış Deprem Etkileri Fatih SÖYLEMEZ Yük. İnş. Müh. İçerik

Detaylı

. TAŞIYICI SİSTEMLER Çerçeve Perde-çerçeve (boşluklu perde) Perde (boşluksuz perde) Tüp Iç içe tüp Kafes tüp Modüler tüp

. TAŞIYICI SİSTEMLER Çerçeve Perde-çerçeve (boşluklu perde) Perde (boşluksuz perde) Tüp Iç içe tüp Kafes tüp Modüler tüp 1 . TAŞIYICI SİSTEMLER Çerçeve Perde-çerçeve (boşluklu perde) Perde (boşluksuz perde) Tüp Iç içe tüp Kafes tüp Modüler tüp 2 Başlıca Taşıyıcı Yapı Elemanları Döşeme, kiriş, kolon, perde, temel 3 Çerçeve

Detaylı

Binaların Deprem Dayanımları Tespiti için Yapısal Analiz

Binaların Deprem Dayanımları Tespiti için Yapısal Analiz Binaların Deprem Dayanımları Tespiti için Yapısal Analiz Sunan: Taner Aksel www.benkoltd.com Doğru Dinamik Yapısal Analiz için: Güvenilir, akredite edilmiş, gerçek 3 Boyutlu sonlu elemanlar analizi yapabilen

Detaylı

ÇATI KONSTRÜKSİYONLARINDA GAZBETON UYGULAMALARI Doç.Dr.Oğuz Cem Çelik İTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Statiği ve Betonarme Birimi

ÇATI KONSTRÜKSİYONLARINDA GAZBETON UYGULAMALARI Doç.Dr.Oğuz Cem Çelik İTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Statiği ve Betonarme Birimi ÇATI KONSTRÜKSİYONLARINDA GAZBETON UYGULAMALARI Doç.Dr.Oğuz Cem Çelik İTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Statiği ve Betonarme Birimi ÖZET Donatılı gazbeton çatı panellerinin çeşitli çatı taşıyıcı sistemlerinde

Detaylı

Yapısal Analiz Programı SAP2000 Bilgi Aktarımı ve Kullanımı. Doç.Dr. Bilge Doran

Yapısal Analiz Programı SAP2000 Bilgi Aktarımı ve Kullanımı. Doç.Dr. Bilge Doran Yapısal Analiz Programı SAP2000 Bilgi Aktarımı ve Kullanımı Dersin Adı : Yapı Mühendisliğinde Bilgisayar Uygulamaları Koordinatörü : Doç.Dr.Bilge DORAN Öğretim Üyeleri/Elemanları: Dr. Sema NOYAN ALACALI,

Detaylı

Birleşimler. Birleşim Özellikleri. Birleşim Hesapları. Birleşim Raporları

Birleşimler. Birleşim Özellikleri. Birleşim Hesapları. Birleşim Raporları Birleşimler Birleşim Özellikleri Birleşim Hesapları Birleşim Raporları Birleşim Menüsü Araç çubuğunda yer alan Çelik sekmesinden birleşimlerin listesine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda araç çubuğunda yer

Detaylı

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2015-2016 GÜZ YARIYILI

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2015-2016 GÜZ YARIYILI DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2015-2016 GÜZ YARIYILI Yrd. Doç. Dr. Uğur DAĞDEVİREN 2 3 Genel anlamda temel mühendisliği, yapısal yükleri zemine izin verilebilir

Detaylı

Temeller. Onur ONAT Tunceli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Tunceli

Temeller. Onur ONAT Tunceli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Tunceli Temeller Onur ONAT Tunceli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Tunceli 1 Temel Nedir? Yapısal sistemlerin üzerindeki tüm yükleri, zemine güvenli bir şekilde aktaran yapısal elemanlara

Detaylı

Temel sistemi seçimi;

Temel sistemi seçimi; 1 2 Temel sistemi seçimi; Tekil temellerden ve tek yönlü sürekli temellerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Zorunlu hallerde ise tekil temellerde her iki doğrultuda rijit ve aktif bağ kirişleri kullanılmalıdır.

Detaylı

Yapı Elemanlarının Davranışı

Yapı Elemanlarının Davranışı Kolon Türleri ve Eksenel Yük Etkisi Altında Kolon Davranışı Yapı Elemanlarının Davranışı Yrd. Doç. Dr. Barış ÖZKUL Kolonlar; bütün yapılarda temel ile diğer yapı elemanları arasındaki bağı sağlayan ana

Detaylı

Long Carbon Europe Sections and Merchant Bars. Angelina TM profili. Dayanım, hafiflik ve şeffaflığın başarılı bileşimi

Long Carbon Europe Sections and Merchant Bars. Angelina TM profili. Dayanım, hafiflik ve şeffaflığın başarılı bileşimi Long Carbon Europe Sections and Merchant Bars Angelina TM profili Dayanım, hafiflik ve şeffaflığın başarılı bileşimi Angelina TM profili Endüstriyel bir ürüne uygulanmış başarılı bir düşünce Hafif, açık,

Detaylı

PARÇALARIN SİHİRLİ ELLERDE EŞSİZ BÜTÜNLÜĞÜ

PARÇALARIN SİHİRLİ ELLERDE EŞSİZ BÜTÜNLÜĞÜ 1 PARÇALARIN SİHİRLİ ELLERDE EŞSİZ BÜTÜNLÜĞÜ 2 3 BİZ PARÇALARIN SİHİRLİ ELLERDE EŞSİZ BÜTÜNLÜĞÜ 2015 yılında Ankara Akyurt ta kurulan Elf Beton Yapı Elemanları İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., beton prekast

Detaylı

Çelik Yapılar - INS /2016

Çelik Yapılar - INS /2016 Çelik Yapılar - INS4033 2015/2016 DERS IV Dayanım Limit Durumu Enkesitlerin Dayanımı Fatih SÖYLEMEZ Yük. İnş. Müh. İçerik Dayanım Limit Durumu Enkesitlerin Dayanımı Çekme Basınç Eğilme Momenti Kesme Burulma

Detaylı

Çok Katlı Perdeli ve Tünel Kalıp Binaların Modellenmesi ve Tasarımı

Çok Katlı Perdeli ve Tünel Kalıp Binaların Modellenmesi ve Tasarımı Çok Katlı Perdeli ve Tünel Kalıp Binaların Modellenmesi ve Tasarımı Mustafa Tümer Tan İçerik 2 Perde Modellemesi, Boşluklu Perdeler Döşeme Yükleri ve Eğilme Hesabı Mantar bandı kirişler Kurulan modelin

Detaylı

ÇELİK YAPILAR. Hazırlayan: Doç. Dr. Selim PUL. KTÜ İnşaat Müh. Bölümü

ÇELİK YAPILAR. Hazırlayan: Doç. Dr. Selim PUL. KTÜ İnşaat Müh. Bölümü ÇELİK YAPILAR Hazırlayan: Doç. Dr. Selim PUL KTÜ İnşaat Müh. Bölümü ÇEKME ÇUBUKLARI BASINÇ ÇUBUKLARI KİRİŞLER (KAFES KİRİŞLER) ÇEKME ÇUBUKLARI ve EKLERİ Boylama ekseni doğrultusunda çekme kuvveti taşıyan

Detaylı

Birleşimler. Birleşim Özellikleri. Birleşim Hesapları. Birleşim Raporları

Birleşimler. Birleşim Özellikleri. Birleşim Hesapları. Birleşim Raporları Birleşimler Birleşim Özellikleri Birleşim Hesapları Birleşim Raporları Birleşim Menüsü Araç çubuğunda yer alan Çelik sekmesinden birleşimlerin listesine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda araç çubuğunda yer

Detaylı

İç Mimari için BIM 1. bölüm

İç Mimari için BIM 1. bölüm İç Mimari için BIM 1. bölüm BIM (Yapı Bilgi Sistemi) hakkındaki görüşler genellikle binanın dış tasarımı ve BIM in mimari tasarımın bu alanına getirdiği faydalar üzerine odaklanır. Binaların katı modelleri,

Detaylı

CE498 PROJE DERS NOTU

CE498 PROJE DERS NOTU CE498 PROJE DERS NOTU İnşaat Mühendisliği Bölümü Mühendislik Fakültesi Yakın Doğu Üniversitesi Temmuz 2015, Lefkoşa, KKTC CE498 - PROJE Genel Kapsam: Bu derste 3 katlı betonarme konut olarak kullanılacak

Detaylı

idecad Çelik 8.5 Çelik Proje Üretilirken Dikkat Edilecek Hususlar Hazırlayan: Nurgül Kaya

idecad Çelik 8.5 Çelik Proje Üretilirken Dikkat Edilecek Hususlar Hazırlayan: Nurgül Kaya idecad Çelik 8.5 Çelik Proje Üretilirken Dikkat Edilecek Hususlar Hazırlayan: Nurgül Kaya www.idecad.com.tr Konu başlıkları I. Çelik Malzeme Yapısı Hakkında Bilgi II. Taşıyıcı Sistem Seçimi III. GKT ve

Detaylı

ÇELĐK PREFABRĐK YAPILAR

ÇELĐK PREFABRĐK YAPILAR ÇELĐK PREFABRĐK YAPILAR 2. Bölüm Temel, kolon kirişler ve Döşeme 1 1. Çelik Temeller Binaların sabit ve hareketli yüklerini zemine nakletmek üzere inşa edilen temeller, şekillenme ve kullanılan malzemenin

Detaylı

ANTAKYA MÜZE OTEL TAŞIYICI SİSTEM PROJESİ. İnş.Yük.Müh. Bülent DEVECİ

ANTAKYA MÜZE OTEL TAŞIYICI SİSTEM PROJESİ. İnş.Yük.Müh. Bülent DEVECİ ANTAKYA MÜZE OTEL TAŞIYICI SİSTEM PROJESİ İnş.Yük.Müh. Bülent DEVECİ Proje Künyesi : Yatırımcı Mimari Proje Müellifi Statik Proje Müellifi Çelik İmalat Yüklenicisi : Asfuroğlu Otelcilik : Emre Arolat Mimarlık

Detaylı

Samesor - the power of experience. Samesor PreFab Superior www.samesor.com

Samesor - the power of experience. Samesor PreFab Superior www.samesor.com Samesor PreFab Superior Samesor PreFab Superior Çelik Duvar Panelleri ve Aşıklarına ait Bütün Detay Çözümler ve Üretim Kabiliyeti Ticari veya bireysel çok katlı yapılar için prefabrik elemanlar ve çelik

Detaylı

idecad ile Cephe İş İskeleleri Modelleme ve Tasarımı Ç e l i k y a p ı l a r i ç i n e n t e g r e y a z ı l ı m ç ö z ü m ü

idecad ile Cephe İş İskeleleri Modelleme ve Tasarımı Ç e l i k y a p ı l a r i ç i n e n t e g r e y a z ı l ı m ç ö z ü m ü idecad ile Cephe İş İskeleleri Modelleme ve Tasarımı Konu başlıkları 1. İş İskeleleri Hakkında Genel Bilgi 11. İskele Makrosu Özellikleri 111. İskele Rapor ve Çizimlerinin İncelenmesi 1V. Örnek İskele

Detaylı

29. Düzlem çerçeve örnek çözümleri

29. Düzlem çerçeve örnek çözümleri 9. Düzlem çerçeve örnek çözümleri 9. Düzlem çerçeve örnek çözümleri Örnek 9.: NPI00 profili ile imal edilecek olan sağdaki düzlem çerçeveni normal, kesme ve moment diyagramları çizilecektir. Yapı çeliği

Detaylı

8. METRAJ VE MALİYET HASAPLARI

8. METRAJ VE MALİYET HASAPLARI 8. METRAJ VE MALİYET HASAPLARI Projesi hazırlanan çelik çatı sisteminin imalatı için gerekli malzeme miktarının belirlenmesi metraj olarak adlandırılır. Ancak çelik eleman boyutlarının standart olması

Detaylı

Yapıblok İle Akustik Duvar Uygulamaları: Digiturk & TV8

Yapıblok İle Akustik Duvar Uygulamaları: Digiturk & TV8 Yapıblok İle Akustik Duvar Uygulamaları: Digiturk & TV8 Ümit ÖZKAN 1, Ayşe DEMİRTAŞ 2 Giriş: Yapıblok, Yapı Merkezi Prefabrikasyon A.Ş. tarafından 1996 yılından beri endüstriyel üretim yöntemleri ile üretilen

Detaylı

KOLEKSİYON A.Ş. TEKİRDAĞ MOBİLYA FABRİKASI DEPREM GÜVENLİĞİ VE GÜÇLENDİRME ÇALIŞMASI

KOLEKSİYON A.Ş. TEKİRDAĞ MOBİLYA FABRİKASI DEPREM GÜVENLİĞİ VE GÜÇLENDİRME ÇALIŞMASI KOLEKSİYON A.Ş. TEKİRDAĞ MOBİLYA FABRİKASI DEPREM GÜVENLİĞİ VE GÜÇLENDİRME ÇALIŞMASI Danyal KUBİN İnşaat Y. Mühendisi, Prota Mühendislik Ltd. Şti., Ankara Haluk SUCUOĞLU Prof. Dr., ODTÜ, Ankara Aydan SESKİR

Detaylı

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Müh. Bölümü Yapı Anabilim Dalı ÇELİK YAPI TASARIMI PROJE ÇİZİM AŞAMALARI

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Müh. Bölümü Yapı Anabilim Dalı ÇELİK YAPI TASARIMI PROJE ÇİZİM AŞAMALARI Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Müh. Bölümü Yapı Anabilim Dalı ÇELİK YAPI TASARIMI PROJE ÇİZİM AŞAMALARI ÇİZİMLER Vaziyet Planı (1/100 veya 1/50) Detaylar Paftası (1/5 veya 1/2) Yarım Çerçeve (1/10 veya

Detaylı

GOTİK TÜNEL SS 900 YS. PROJE YERİ : İnhisar / BİLECİK PROJE SAHİBİ: S.S. İNHİSAR TARIMSAL KALKINMA KOOP PROJE ALANI: 1016 M²

GOTİK TÜNEL SS 900 YS. PROJE YERİ : İnhisar / BİLECİK PROJE SAHİBİ: S.S. İNHİSAR TARIMSAL KALKINMA KOOP PROJE ALANI: 1016 M² GOTİK TÜNEL SS 900 YS PROJE YERİ : İnhisar / BİLECİK PROJE SAHİBİ: S.S. İNHİSAR TARIMSAL KALKINMA KOOP PROJE ALANI: 1016 M² 1 Tarımsal üretim yapmak amacıyla Bilecik te kurmayı planladığınız yüzeyleri

Detaylı

Çelik Modelleme ve Detaylandırma

Çelik Modelleme ve Detaylandırma Çelik Modelleme ve Detaylandırma construction modelling systems www.comosys.com Zaman ve Paradan Tasarruf Mühendislik ve proje işinde en önemli meselelerden birisi proje başına harcanan adam-saatlerdir.

Detaylı

Autodesk Tasarım ve Yaratım Paketleri 2014 ü Keşfedin.

Autodesk Tasarım ve Yaratım Paketleri 2014 ü Keşfedin. AutoCAD Product Factory Plant Design Tasarım ve Yaratım Paketleri 2014 ü Keşfedin. Tasarım ve Yaratım Paketleri 2014, daha iyi iş akışları, proje bilgilerine kolay ulaşım ve geliştirilmiş işbirliği için

Detaylı

Taşıyıcı Sistem İlkeleri

Taşıyıcı Sistem İlkeleri İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Yapı ve Deprem Mühendisliği Çalışma Grubu BETONARME YAPILAR MIM 232 Taşıyıcı Sistem İlkeleri 2015 Bir yapı taşıyıcı sisteminin işlevi, kendisine uygulanan yükleri

Detaylı

MESLEKTE UZMANLIK KURSLARI 2017 EKİM OCAK BETONARME TASARIM BETONARME İLERİ TASARIM ÇELİK TASARIM ÇELİK İLERİ TASARIM GEOTEKNİK TASARIM

MESLEKTE UZMANLIK KURSLARI 2017 EKİM OCAK BETONARME TASARIM BETONARME İLERİ TASARIM ÇELİK TASARIM ÇELİK İLERİ TASARIM GEOTEKNİK TASARIM MESLEKTE UZMANLIK KURSLARI 2017 EKİM - 2018 OCAK BETONARME TASARIM BETONARME İLERİ TASARIM ÇELİK TASARIM ÇELİK İLERİ TASARIM GEOTEKNİK TASARIM BETONARME TASARIM KURSU 1. Betonarme Ön Tasarım, Statik Proje

Detaylı

2009 Kasım. www.guven-kutay.ch MUKAVEMET DEĞERLERİ ÖRNEKLER. 05-5a. M. Güven KUTAY. 05-5a-ornekler.doc

2009 Kasım. www.guven-kutay.ch MUKAVEMET DEĞERLERİ ÖRNEKLER. 05-5a. M. Güven KUTAY. 05-5a-ornekler.doc 2009 Kasım MUKAVEMET DEĞERLERİ ÖRNEKLER 05-5a M. Güven KUTAY 05-5a-ornekler.doc İ Ç İ N D E K İ L E R 5. MUKAVEMET HESAPLARI İÇİN ÖRNEKLER...5.3 5.1. 1. Grup örnekler...5.3 5.1.1. Örnek 1, aturalı mil

Detaylı

TRANSPORT SİSTEMLERİNDE BİLGİSAYAR UYGULAMALARI

TRANSPORT SİSTEMLERİNDE BİLGİSAYAR UYGULAMALARI BÖLÜM 14. TRANSPORT SİSTEMLERİNDE BİLGİSAYAR UYGULAMALARI 14. GİRİŞ Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD), imalatın tasarım aşamasının ayrılmaz bir parçasıdır. Genel amaçlı bir CAD sisteminde oluşturulan bir

Detaylı

ÇELİK PREFABRİK YAPILAR

ÇELİK PREFABRİK YAPILAR ÇELİK PREFABRİK YAPILAR 2. Bölüm Temel, kolon kirişler ve Döşeme 1 1. Çelik Temeller Binaların sabit ve hareketli yüklerini zemine nakletmek üzere inşa edilen temeller, şekillenme ve kullanılan malzemenin

Detaylı

Firmamız mühendislik hizmet sektöründe kurulduğu 1998 yılından bugüne 16 yılı aşkın sürede faaliyette bulunmaktadır.

Firmamız mühendislik hizmet sektöründe kurulduğu 1998 yılından bugüne 16 yılı aşkın sürede faaliyette bulunmaktadır. Firmamız mühendislik hizmet sektöründe kurulduğu 1998 yılından bugüne 16 yılı aşkın sürede faaliyette bulunmaktadır. Tüm altyapı çalışmalarının ilk adımı olan harita mühendislik hizmetlerinin ülke kalkınmasındaki

Detaylı

SAFE v7. Yazýlýmýn bir aylýk tam sürümlü CD-ROM unu ücretsiz isteyebilirsiniz. baser@comp-engineering.com http://www.comp-engineering.

SAFE v7. Yazýlýmýn bir aylýk tam sürümlü CD-ROM unu ücretsiz isteyebilirsiniz. baser@comp-engineering.com http://www.comp-engineering. Yazýlýmýn bir aylýk tam sürümlü CD-ROM unu ücretsiz isteyebilirsiniz. baser@comp-engineering.com http://www.comp-engineering.com Sonlu elemanlar yöntemiyle betonarme kiriþli ve mantar döþeme, plak sistemleri,

Detaylı

Doç. Dr. Bilge DORAN

Doç. Dr. Bilge DORAN Doç. Dr. Bilge DORAN Bilgisayar teknolojisinin ilerlemesi doğal olarak Yapı Mühendisliğinin bir bölümü olarak tanımlanabilecek sistem analizi (hesabı) kısmına yansımıştır. Mühendislik biliminde bilindiği

Detaylı

DÜSEY YÜKLERE GÖRE HESAP

DÜSEY YÜKLERE GÖRE HESAP DÜSEY YÜKLERE GÖRE HESAP 2-2 ile A-A aks çerçevelerinin zemin ve birinci kat tavanına ait sürekli kirişlerin düşey yüklere göre statik hesabı yapılacaktır. A A Aksı 2 2 Aksı Zemin kat dişli döşeme kalıp

Detaylı

DEPREME DAYANIKLI YAPI İNŞAATI SORULAR

DEPREME DAYANIKLI YAPI İNŞAATI SORULAR DEPREME DAYANIKLI YAPI İNŞAATI SORULAR 1- Dünyadaki 3 büyük deprem kuşağı bulunmaktadır. Bunlar nelerdir. 2- Deprem odağı, deprem fay kırılması, enerji dalgaları, taban kayası, yerel zemin ve merkez üssünü

Detaylı

Tanım: Boyuna doğrultuda eksenel basınç kuvveti taşıyan elemanlara Basınç Çubuğu denir.

Tanım: Boyuna doğrultuda eksenel basınç kuvveti taşıyan elemanlara Basınç Çubuğu denir. BASINÇ ÇUBUKLARI Tanım: Boyuna doğrultuda eksenel basınç kuvveti taşıyan elemanlara Basınç Çubuğu denir. Basınç çubukları, sadece eksenel basınç kuvvetine maruz kalırlar. Bu çubuklar üzerinde Eğilme ve

Detaylı

RİSKLİ YAPILARIN TESPİT EDİLMESİNE İLİŞKİN ESASLAR. 6- Risk Tespit Uygulaması: Yığma Bina

RİSKLİ YAPILARIN TESPİT EDİLMESİNE İLİŞKİN ESASLAR. 6- Risk Tespit Uygulaması: Yığma Bina RİSKLİ YAPILARIN TESPİT EDİLMESİNE İLİŞKİN ESASLAR 6- Risk Tespit Uygulaması: Yığma Bina RİSKLİ YAPILARIN TESPİT EDİLMESİNE İLİŞKİN ESASLAR BİRİNCİ AŞAMA DEĞERLENDİRME YÖNTEMİ BİNANIN ÖZELLİKLERİ Binanın

Detaylı

BASINÇ ÇUBUKLARI. Yapısal çelik elemanlarının, eğilme momenti olmaksızın sadece eksenel basınç kuvveti altında olduğu durumlar vardır.

BASINÇ ÇUBUKLARI. Yapısal çelik elemanlarının, eğilme momenti olmaksızın sadece eksenel basınç kuvveti altında olduğu durumlar vardır. BASINÇ ÇUBUKLARI BASINÇ ÇUBUKLARI Yapısal çelik elemanlarının, eğilme momenti olmaksızın sadece eksenel basınç kuvveti altında olduğu durumlar vardır. Kafes sistemlerdeki basınç elemanları, yapılardaki

Detaylı

ÇATI MAKASINA GELEN YÜKLER

ÇATI MAKASINA GELEN YÜKLER ÇATI MAKASINA GELEN YÜKLER Bir yapıyı dış etkilere karşı koruyan taşıyıcı sisteme çatı denir. Belirli aralıklarla yerleştirilen çatı makaslarının, yatay taşıyıcı eleman olan aşıklarla birleştirilmesi ile

Detaylı

ÇELİK VE PREFABRİK PROJELERİNİZİN, ÜRETİM ve UYGULAMALARINIZIN TÜM SÜREÇLERİNİ SİZİN İÇİN YÖNETİYORUZ.

ÇELİK VE PREFABRİK PROJELERİNİZİN, ÜRETİM ve UYGULAMALARINIZIN TÜM SÜREÇLERİNİ SİZİN İÇİN YÖNETİYORUZ. HAFİF ÇELİK / YAPISAL ÇELİK / PREFABRİK / KONTEYNER ÇÖZÜM ORTAĞI ÇELİK VE PREFABRİK PROJELERİNİZİN, ÜRETİM ve UYGULAMALARINIZIN TÜM SÜREÇLERİNİ SİZİN İÇİN YÖNETİYORUZ. Mimari Proje Statik Proje Doğru Teknik

Detaylı

TEMELLER. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

TEMELLER. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi TEMELLER Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi TEMELLER Yapının kendi yükü ile üzerine binen hareketli yükleri emniyetli

Detaylı

Orion. Depreme Güvenli Yapı Tasarımı. PROTA Mühendislik. Bina Tasarım Sistemi. Joseph Kubin Mustafa Tümer TAN

Orion. Depreme Güvenli Yapı Tasarımı. PROTA Mühendislik. Bina Tasarım Sistemi. Joseph Kubin Mustafa Tümer TAN Orion Bina Tasarım Sistemi Depreme Güvenli Yapı Tasarımı Joseph Kubin Mustafa Tümer TAN PROTA Mühendislik Depreme Güvenli Yapılar Doğru, Esnek ve Güvenilir Yapısal Model Esnek 3-Boyut ve Geometri Olanakları

Detaylı

YAPILARDA HASAR TESPĐTĐ-II

YAPILARDA HASAR TESPĐTĐ-II YAPILARDA HASAR TESPĐTĐ-II VII.Bölüm BETONARME YAPILARDA HASAR Konular 7.2. KĐRĐŞ 7.3. PERDE 7.4. DÖŞEME KĐRĐŞLERDE HASAR Betonarme kirişlerde düşey yüklerden dolayı en çok görülen hasar şekli açıklıkta

Detaylı

Kesit Tesirleri Tekil Kuvvetler

Kesit Tesirleri Tekil Kuvvetler Statik ve Mukavemet Kesit Tesirleri Tekil Kuvvetler B ÖĞR.GÖR.GÜLTEKİN BÜYÜKŞENGÜR Çevre Mühendisliği Mukavemet Şekil Değiştirebilen Cisimler Mekaniği Kesit Tesiri ve İşaret Kabulleri Kesit Tesiri Diyagramları

Detaylı

Samesor Ürün Grupları

Samesor Ürün Grupları Samesor Ürün Grupları SAMESOR ÜRÜN GRUPLARI Son ürün HAT TİPİ / MODEL (Samesor) Çatı profilleri Kaplama ve beton altı deck profilleri Makaslar, Dikmeler & Döşeme Profilleri Çerçeveler: müstakil evler örn.

Detaylı

Öndökümlü (Prefabrik) Döşeme Sistemleri-4 Prefabrik Asmolen Döşeme Kirişleri

Öndökümlü (Prefabrik) Döşeme Sistemleri-4 Prefabrik Asmolen Döşeme Kirişleri Öndökümlü (Prefabrik) Döşeme Sistemleri-4 Prefabrik Asmolen Döşeme Kirişleri Günkut BARKA 1974 yılında mühendis oldu. 1978-2005 yılları arasında Gök İnşaat ve Tic. A.Ş de şantiye şefliğinden Genel Müdürlüğe

Detaylı

Halfen ankraj kanalları

Halfen ankraj kanalları Halfen ankraj kanalları Halfen ankraj kanalları, kolay montaj ve ayarlanabilir bağlantı imkanı verir. Kanallar, polystiren dolgu ile doldurularak, beton çalışması esnasındaki olası problemlere karşı korumaya

Detaylı

ÇELİK YAPILARDA BİRLEŞİMLER

ÇELİK YAPILARDA BİRLEŞİMLER ÇELİK YAPILARDA BİRLEŞİMLER Çelik yapılarda birleşimlerin kullanılma sebepleri; 1. Farklı tasıyıcı elemanların (kolon-kolon, kolon-kiris,diyagonalkolon, kiris-kiris, alt baslık-üst baslık, dikme-alt baslık

Detaylı

KAZAKİSTAN ASTANA OLİMPİK STADYUMU ÇELİK YAPISI

KAZAKİSTAN ASTANA OLİMPİK STADYUMU ÇELİK YAPISI KAZAKİSTAN ASTANA OLİMPİK STADYUMU ÇELİK YAPISI Yazan: İnş. Yük. Müh. Necati ÇELTİKÇİ ( ARÇE Mühendislik İnşaat ve Tic. Ltd. Şti. ) GİRİŞ Astana Olimpik Stadyumu, Kazakistan ın başkenti Astana nın mimari

Detaylı

Nanogemi Mühendislik FEA Uzmanlık Danışmanlık Desteği

Nanogemi Mühendislik FEA Uzmanlık Danışmanlık Desteği Nanogemi Mühendislik FEA Uzmanlık Danışmanlık Desteği Sonlu Elemanlar Yöntemiyele Yapı Analizleri Hizmetleri Günümüzde, Avrupa ve Amerikada olduğu gibi, ülkemizde de gittikçe artan çok sayıda sanayici

Detaylı

MKT 204 MEKATRONİK YAPI ELEMANLARI

MKT 204 MEKATRONİK YAPI ELEMANLARI MKT 204 MEKATRONİK YAPI ELEMANLARI 2013-2014 Bahar Yarıyılı Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Yrd. Doç. Dr. Egemen Avcu Makine Bir veya birçok fonksiyonu (güç iletme,

Detaylı

RİSKLİ YAPILARIN TESPİT EDİLMESİNE İLİŞKİN ESASLAR. 5- Risk Tespit Uygulaması: Betonarme Bina

RİSKLİ YAPILARIN TESPİT EDİLMESİNE İLİŞKİN ESASLAR. 5- Risk Tespit Uygulaması: Betonarme Bina RİSKLİ YAPILARIN TESPİT EDİLMESİNE İLİŞKİN ESASLAR 5- Risk Tespit Uygulaması: Betonarme Bina İncelenen Bina Binanın Yeri Bina Taşıyıcı Sistemi Bina 5 katlı Betonarme çerçeve ve perde sistemden oluşmaktadır.

Detaylı

SANDWICH PANELLER POLİÜRETAN İZOLASYONLU ÇATI PANELLERİ 3 HADVELİ ÇATI PANELİ

SANDWICH PANELLER POLİÜRETAN İZOLASYONLU ÇATI PANELLERİ 3 HADVELİ ÇATI PANELİ SANDWICH PANELLER POLİÜRETAN İZOLASYONLU ÇATI PANELLERİ 3 HADVELİ ÇATI PANELİ Sanayi yapılarının tasarımlarına ; yapı özellikleri, kullanım fonksiyonları ve üretecekleri ürünleri dikkate alarak sanayicilerle

Detaylı

BETONARME KALIPLARININ SINIFLANDIRILMASI. 3. Bölüm. Öğr. Gör. Mustafa KAVAL Afyon Meslek Yüksekokulu İnşaat Programı

BETONARME KALIPLARININ SINIFLANDIRILMASI. 3. Bölüm. Öğr. Gör. Mustafa KAVAL Afyon Meslek Yüksekokulu İnşaat Programı BETONARME KALIPLARININ SINIFLANDIRILMASI 3. Bölüm 1 BETONARME KALIPLARININ SINIFLANDIRILMASI Kalıp Malzemeleri Bir kalıp sistemini meydana getiren kısımlar kaplama ve kalıp iskelesi olmak üzere ikiye ayrılır.

Detaylı

BETONARME-I 3. Hafta. Onur ONAT Munzur Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Tunceli

BETONARME-I 3. Hafta. Onur ONAT Munzur Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Tunceli BETONARME-I 3. Hafta Onur ONAT Munzur Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Tunceli 1 Betonun Nitelik Denetimi ile İlgili Soru Bir şantiyede imal edilen betonlardan alınan numunelerin

Detaylı

Taşıyıcı Sistem İlkeleri. Dr. Haluk Sesigür İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi Yapı ve Deprem Mühendisliği Çalışma Grubu

Taşıyıcı Sistem İlkeleri. Dr. Haluk Sesigür İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi Yapı ve Deprem Mühendisliği Çalışma Grubu Taşıyıcı Sistem İlkeleri Dr. Haluk Sesigür İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi TAŞIYICI SİSTEM ELEMANLARI YÜKLER YÜKLER ve MESNET TEPKİLERİ YÜKLER RÜZGAR YÜKLERİ BETONARME TAŞIYICI SİSTEM ELEMANLARI Rüzgar yönü

Detaylı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Gazbeton, Tuğla ve Bims Blok Kullanımının Bina Statik Tasarımına ve Maliyetine olan Etkilerinin İncelenmesi 4 Mart 2008 Bu rapor Orta Doğu Teknik

Detaylı

Revit 2012 Construction Modeling Araçları

Revit 2012 Construction Modeling Araçları Revit 2012 Construction Modeling Araçları Revit 2012 yeni özelliklerinden biri Construction Modeling Araçları dır. Konstrüksiyon modellemede için geliştirilen bu yeni araçları sadece katmanlı yapı elemanlarında

Detaylı

Yeni Özellikler. protastructure.com.tr. Profesyonel Yapı Tasarımında En Güvenilir Mühendislik Çözümü. Etkileşimli, Otomatik ve Akıllı Detay Çizimleri

Yeni Özellikler. protastructure.com.tr. Profesyonel Yapı Tasarımında En Güvenilir Mühendislik Çözümü. Etkileşimli, Otomatik ve Akıllı Detay Çizimleri Yeni Özellikler protastructure.com.tr Profesyonel Yapı Tasarımında En Güvenilir Mühendislik Çözümü Etkileşimli, Otomatik ve Akıllı Detay Çizimleri Profesyoneller için Çelik Bağlantılar ve Detay Çizimleri

Detaylı

ÇELİK PREFABRİK YAPILAR

ÇELİK PREFABRİK YAPILAR ÇELİK PREFABRİK YAPILAR 5. Bölüm Prefabrik Çelik Kirişli Çatılar 6. Bölüm Dairesel Kesitli Çelik Yapılar PREFABRİK ÇELİK KİRİŞLİ ÇATILAR 5. Çelik Kirişli Çatılar Çatılar; çatı kaplaması, mertekler, aşıklar

Detaylı

CATCRANE. Güçlü tasarım departmanı sayesinde her işletmenin ihtiyaçlarına göre esnek projelerde zorlanmadan sonuca ulaşılabilmektedir.

CATCRANE. Güçlü tasarım departmanı sayesinde her işletmenin ihtiyaçlarına göre esnek projelerde zorlanmadan sonuca ulaşılabilmektedir. CATCRANE Yıllarca sahip olunan tecrübeleri artık ürüne dönüştürmüş ihtiyaç sahiplerine mühendislik ve kalite adına yeni hızlı ve kalıcı çözümler sunmayı hedeflemiş genç bir firmadır. Güçlü tasarım departmanı

Detaylı

BÖLÜM 3 YAPI MEKANİĞİ ANABİLİM DALI

BÖLÜM 3 YAPI MEKANİĞİ ANABİLİM DALI BÖLÜM 3 YAPI MEKANİĞİ ANABİLİM DALI Yapı Mekaniği Anabilim Dalı, İnşaat Mühendisliği eğitiminde önemli pek çok mesleki dersi veren öğretim elemanlarını bünyesinde bulunduran önemli bir anabilim dalıdır.

Detaylı

REZA SHIRZAD REZAEI 1

REZA SHIRZAD REZAEI 1 REZA SHIRZAD REZAEI 1 Tezin Amacı Köprü analiz ve modellemesine yönelik çalışma Akberabad kemer köprüsünün analizi ve modellenmesi Tüm gerçek detayların kullanılması Kalibrasyon 2 KEMER KÖPRÜLER Uzun açıklıklar

Detaylı

Hitit Prefabrik Hakkında

Hitit Prefabrik Hakkında İÇERİK Hitit Prefabrik ile ilgili kurumsal bilgiler, ürün ve hizmetler için özet bilgilere bu dokümanda bulabilirsiniz. Detaylı bilgiler için doküman üzerindeki bağlantıları izleyerek web sitemizin ilgili

Detaylı

Autodesk Revit Structure Suite İnşaat Mühendisleri için BIM. İnş. Yük. Müh. Burçin ŞAHİNALP PROTA BİLGİSAYAR A.Ş.

Autodesk Revit Structure Suite İnşaat Mühendisleri için BIM. İnş. Yük. Müh. Burçin ŞAHİNALP PROTA BİLGİSAYAR A.Ş. Autodesk Revit Structure Suite İnşaat Mühendisleri için BIM İnş. Yük. Müh. Burçin ŞAHİNALP PROTA BİLGİSAYAR A.Ş. YAPI BİLGİ SİSTEMİ (Building Information Modeling-BIM) Yapı Bilgi Sistemi yada Yapı Bilgi

Detaylı

YAPI İŞLETMESİ METRAJ

YAPI İŞLETMESİ METRAJ YAPI İŞLETMESİ METRAJ 1. METRAJ YAPMA Metrajın Önemi Bir yapının yapılması için ilk önce imar durumuna göre projeleri çizilir. Yapının projeleri üzerinden maliyet bedeli hesaplanır. Yapı için harcanacak

Detaylı

Elde tutulan bir kağıt bir kenarından düz olarak tutulduğunda kolayca eğilir ve kendi ağırlığını bile taşıyamaz. Aynı kağıt kıvrılarak, hafifçe

Elde tutulan bir kağıt bir kenarından düz olarak tutulduğunda kolayca eğilir ve kendi ağırlığını bile taşıyamaz. Aynı kağıt kıvrılarak, hafifçe KATLANMIŞ PLAKLAR Katlanmış plaklar Katlanmış plak kalınlığı diğer boyutlarına göre küçük olan düzlemsel elemanların katlanmış olarak birbirlerine mesnetlenmesi ile elde edilen yüzeysel bir taşıyıcı sistemdir.

Detaylı

KİRİŞLERDE PLASTİK MAFSALIN PLASTİKLEŞME BÖLGESİNİ VEREN BİLGİSAYAR YAZILIMI

KİRİŞLERDE PLASTİK MAFSALIN PLASTİKLEŞME BÖLGESİNİ VEREN BİLGİSAYAR YAZILIMI IM 566 LİMİT ANALİZ DÖNEM PROJESİ KİRİŞLERDE PLASTİK MAFSALIN PLASTİKLEŞME BÖLGESİNİ VEREN BİLGİSAYAR YAZILIMI HAZIRLAYAN Bahadır Alyavuz DERS SORUMLUSU Prof. Dr. Sinan Altın GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ

Detaylı

METRAJ TANIMI ve ÖZELLİKLERİ

METRAJ TANIMI ve ÖZELLİKLERİ METRAJ TANIMI ve ÖZELLİKLERİ Bir yapıyı meydana getiren bütün bölümlerin ve elemanların ölçülerek birim miktarının bulunmasına metraj denir. Metraj, genel anlamda ölçerek malzeme miktarını belirlemek anlamına

Detaylı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Gazbeton, Tuğla ve Bims Blok Kullanımının Bina Statik Tasarımına ve Maliyetine olan Etkilerinin İncelenmesi 4 Mart 2008 Bu rapor Orta Doğu Teknik

Detaylı

Orion Bina Tasarım Sistemi Modelleme Teknikleri

Orion Bina Tasarım Sistemi Modelleme Teknikleri Orion Bina Tasarım Sistemi Modelleme Teknikleri Prota Yazılım Ltd.Şti. Orion Bina Tasarım Sistemi Modelleme Teknikleri Genel Kullanım 1 PROBINA Orion (Bina Sistemleri 3-boyutlu Sonlu Elemanlar Analizi-Dizaynı-Çizimi)

Detaylı

ALÜMİNYUM KOMPOZİT PANELLER

ALÜMİNYUM KOMPOZİT PANELLER ALÜMİNYUM KOMPOZİT PANELLER YAPI MARKET SAN.TİC.LTD.ŞTİ. Formlandırılmış alüminyum kompozit panel kaplamalarının alt taşıyıcı strüktürlerinin yardımı ile mimarinize farklı yenilikler katması, sadece formları

Detaylı

34. Dörtgen plak örnek çözümleri

34. Dörtgen plak örnek çözümleri 34. Dörtgen plak örnek çözümleri Örnek 34.1: Teorik çözümü Timoshenko 1 tarafından verilen dört tarafından ankastre ve merkezinde P=100 kn tekil yükü olan kare plağın(şekil 34.1) çözümü 4 farklı model

Detaylı

Version 12 Yeni Özellikler

Version 12 Yeni Özellikler Version 12 Yeni Özellikler Probina Orion Version:12, uzman bir yazõlõm ekibinin Version 11 üzerine üç yõllõk bir çalõşmasõnõn ürünü olarak karşõnõza geliyor. Version 12, tamamen yeni bir kullanõcõ ara-birimi,

Detaylı

Ege Üniv. Müh. Fak. İnşaat Müh. Böl. Bornova / İZMİR Tel: Faks:

Ege Üniv. Müh. Fak. İnşaat Müh. Böl. Bornova / İZMİR Tel: Faks: MEVLANA HEYKELİ ve TAŞIYICI SİSTEMİ Ayhan NUHOĞLU (Yrd. Doç. Dr.) anuhoglu@eng.ege.edu.tr Hikmet AYDIN (Prof. Dr.) Ege Üniv. Müh. Fak. İnşaat Müh. Böl. Bornova / İZMİR Tel: 0.232.3886026 Faks: 0.232.3425629

Detaylı