MkaSteel ile. Yeni bir deneyime hazır mısınız?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MkaSteel ile. Yeni bir deneyime hazır mısınız?"

Transkript

1 MkaSteel ile Yeni bir deneyime hazır mısınız?

2 2010 yılının Aralık ayında ÇelikPro EC adı ile piyasaya çıkan yazılımımızı tercih eden, verdikleri fikir ve destekleri ile programın gelişmesinde katkıları bulunan, gelişirken oluşan ufak aksaklıkları sabırla karşılayan 1000'e yakın kullanıcımıza Mka Yazılım takımı olarak teşekkür ederiz. Saygılarımızla. Temmuz, 2015 MKA Yazılım

3 İçindekiler I II III IV V VI MkaSteel Nedir? Doğru Seçim MkaSteel Darboğaz BIM Kontrol Listesi MkaSteel ile projelendirilmiş birkaç yapı

4 MkaSteel nedir?

5 EKONOMİK YAPILAR İÇİN HIZLI VE KOLAY TASARIMLAR MkaSteel içinde ara kat bulunan ve gezer vinç kullanımına olanak sağlayan yapıların, Dünya'da kabul görmüş standartlara uygun bir biçimde, sağlam, daha hızlı, daha kolay ve en önemlisi daha ekonomik tasarlamanızı sağlayan bir yazılımdır. Yazılım, çok sık karşılaşılan bu tip yapıları projelendirirken yaşanan zaman kaybı ve hata olasılıklarını minimize ederek, mühendislerin iş yükünü azaltmayı ve çok daha karmaşık yapılara yoğunlaşmalarını sağlamayı hedeflemektedir. MkaSteel'i kullanan firmaların, her geçen gün zorlaşan piyasa şartlarında rekabetçi olabilmeleri için ekonomik sistemleri araştırmak ve eklemek, yazılımı bu doğrultuda güncelleyerek geliştirmek temel çalışma prensibimizdir.

6 Örnek PEB Binası

7 SIRADAN PEB YAZILIMLARIN BİR ADIM ÖTESİ MkaSteel, mühendisliği önceden tamamlanmış yapıları (Pre-Engineered Buildings - PEB) projelendiren yazılımlarla benzerlik gösterir ancak bu yazılımların bir adım ötesini sunar. PEB, tek katlı, değişken kesitli kolon ve kirişli çelik portal çerçeve sistemlerdir. Bu sistemlere ait yapı boyutları, tip, etkiyen yükler, deprem gibi bilgiler PEB yazılımlarında parametrik olarak girilebilmektedir. Bu yazılımlar bu tür yapılar için komple bir çözüm sunmaktadır. MkaSteel ise, bu tür yapıların yanı sıra çelik makaslı, petek kirişli veya hazır standart profiller kullanarak da aynı yapıların modellenmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca farklı çatı tipleri aynı projede yan yana ve farklı kotlarda kullanılarak farklı yapı modelleri de kullanıcı tarafından ihtiyaçlar doğrultusunda kolayca oluşturulabilmektedir.

8 PEB yazılımları, yapı modelini oluşturup yükleri otomatik olarak düğüm noktalarına MkaSteel ile benzer şekilde etkimektedir. Sonlu elemanlar yöntemi ile statik hesapları yapılırken kesit kontrollerinin de aynı yazılımca yapılması benzerlik göstermektedir. Düğüm nokta birleşimlerinin tasarımı ve detayların çizimleri ile binayı ayağa kaldırmak için gerekli temel, kolon, çatı yerleşim planları ve en kesit çizimleri de benzer mantık ile hazırlanabilmektedir. MkaSteel ile imalat için gerekli çizimleri hazırlayabilirken aynı zamanda daha da ayrıntılı detay ve imalat çizimleri alabilmeniz için yapı modelini birleşimleri ile Tekla Structures'a aktarabilmektedir. Bir diğer benzer kullanım ise kullanılan malzemelerin metrajını yaparak maliyet analizi için gerekli bilgilerin elde edilmesidir. $ + - Bu bilgiler ışığında MkaSteel, standart bir PEB yazılımından alt yapı ve yapabildikleri itibari ile daha ileri bir seviyede olabilir. Hedefimiz, Dünya'da kabul gören çelik yapılar ile yönetmeliklerin yanı sıra deprem yönetmeliklerini MkaSteel'e ekleyip Dünya'da tanınan ve güvenle kullanılan bir ürüne sahip olmaktır.

9 AVRUPA STANDARTLARINDA DAHA EKONOMİK YAPILAR Rekabetin her geçen gün zorlaştığı günümüz piyasasında, proje sahipleri standardı yüksek projeleri en ekonomik şekilde oluşturmanın yollarını arıyorlar. Tasarımı tercih edilen bir noktaya taşıyan en belirgin özellik ise ekonomik olması ve maliyeti düşürmesidir. Söz konusu yapı çelik ise sizin açınızdan maliyeti düşürmenin iki yolu vardır. Kar payından vazgeçmek ya da çelik yapının maliyetini azaltmaktır. Kar payından vazgeçmeden maliyeti düşürmek, optimum tasarımı yaparak ağırlığı azaltmakla mümkün olabilir.

10 Mka Steel'de Tek Katlı Çelik Yapılar İçin Yüzlerce Tasarım Seçeneğine Saniyeler İçinde Ulaşabilirsiniz Bu yazılım profesyonel mühendislerce geliştirilirken kullanıcının bu tür yapıları en kısa sürede, hızlı ve hata yapmadan modelleyip en ekonomik sonuca ulaşabilmesine imkân vermek amaçlanmıştır.

11 Bu fikirden yola çıkarak, Binayı hafifletmek için, Yapı modeli değiştirilebilir. Çelik makas, portal çerçeve, payandalı çerçeve, portal makas, değişken kesitli çerçeve kullanılabilecek alternatiflerdir. Kullanılan malzemeyi değiştirebilir. Örneğin, çelik kolonlar yerine betonarme kolonlar kullanılabilir veya çatı aşıklarında hadde profilleri yerine hafif çelik profiller kullanılarak daha ekonomik sonuçlar elde edilebilir. Kullanılan çubuk elemanların en kesit formları değiştirilebilir. Portal çerçeve kirişi H kesitli olabileceği gibi petek şeklinde de yapılabilir. Kolonlarda I kesit yerine 2U bağ levhalı kolonlar işçilik fazla olsa da daha hafif olabilir. Çelik makaslarda, birleşimlerde bağ levhası kullanmamak için 2L yerine kutu veya boru profiller tercih edilebilir.????

12 Bir önceki sayfadaki değişiklikler yapıda uygulandıktan sonra her seçenek bir çelik yapı yönetmeliğine göre kontrol edilmelidir. ASD ve TS 648 emniyet gerilmeleri yöntemine göre tasarım yaparken EC3 ve LRFD taşıma kapasitesi yöntemine göre yapmaktadır. Bu yönetmelikleri aynı yapı için kıyasladığımızda, 100 TON 115 TON 130 TON Eurocode-3 LRFD ASD veya TS 648 mertebelerinde çelik kullanımı gerektirmektedir. Bu fark oldukça dikkate değerdir.

13 HERKES İÇİN EKONOMİK YAPI FARKLIDIR. Yapının daha ekonomik bir şekilde inşa edilebilmesi için, kullanılacak MALZEMENiN TEMiNi imalat AŞAMALARI dikkate alınmalıdır. SÜRESi MkaSteel Eurocode standartlarını esas alır ve % 30'a varan maliyet avantajı sağlar! Hafif çelik malzemelerden çatı ve duvar aşığı yapmak oldukça ekonomik olsa da bu malzemenin temin edilebilirliği, bulunduğunuz bölgede kullanım alışkanlığının olup olmadığı, imalat yapan firmanın bu malzemeyi tanıması ve daha önce kullanmış olması sorgulanması gereken noktalardır.? % 30

14 Petek kiriş kullanımı hesaplarda ekonomik gibi görünmesine karşın, artan fiyatları nedeniyle ancak imalatçı firmanın petek kirişleri kendisinin üretmesi durumunda toplam maliyeti düşürebilir. Değişken kesitli çerçeveler, geleneksel yapı tiplerine göre (H kesitli portal çerçeve) büyük mesafelerde imalatçı firmaların levhaları kesen ve kaynakla birleştirip değişken kesitli profil elde edebilecek ekipman parkı varsa % 35 civarı ekonomi sağlanabilir. Çelik makas kullanımı çok fazla küçük parçadan oluşması, işçiliğin yoğunluğu, nakliye sırasında çok yer kaplaması, H kesitli portal çerçevelere göre imalatın uzun sürmesi gibi nedenlerle imalatçı firmalar tarafından tercih edilmezken, % 25 'e yakın daha az çelik kullanımı, kullanılan profillerin kolay temin edilmesi, birim fiyatlarının ucuz olması nedeniyle tercih edilmektedir. 25% kolay temin & ucuzluk

15 Karma yapı sistemleri, örneğin; betonarme kolon + çelik makas kullanımı, inşaat süresinin uzunluğu göz ardı edildiğinde toplam maliyet açısından en ekonomik çözüm olabilir. Günümüzde çoğu büyük yatırım ancak banka kredisi kullanılarak gerçekleştirilir. Ekonomikliği sağlayan bazen bina maliyeti iken çoğu zaman inşaatın hızlıca tamamlanması ve böylece fabrikadaki üretimin gecikmesi nedeniyle yaşanacak üretim kaybının engellenmesi olacaktır. Bu durumda imalatı hızlandıracak hazır H kesitli profiller kullanılmış portal çerçeveler tercih etmek önemli avantajlar sağlayacaktır. Kısacası ekonomik yapı her zaman en hafif olan olmayabilir. MkaSteel size, farklı yapı tiplerini deneyerek sizin şartlarınıza göre en ekonomik olana ulaşmanızı sağlar. $

16 Doğru Seçim MkaSteel

17 DOĞRU YAZILIMI SEÇERKEN En başarılı çelik yapı imalatçıları insan GÜCÜNÜ, EKiPMAN ALTYAPISINI, MALZEMEYi en verimli kullanan firmalardır. Verimliliği maksimize etmek ise ancak etkin yazılımları kullanarak mümkün olabilmektedir. Etkin bir yazılımda; TASARIM YAPMA YAPIYI DETAYLANDIRMA MALİYET HESABI bulunmalıdır.

18 Çelik yapı projelendirmesinde kullanılacak bir yazılımı seçerken öncelikle SUNULAN ÖZELLİKLER TEKNİK DESTEK HİZMETLERİNİN YETERLİLİĞİ GELİŞİM POTANSİYELİ YATIRIM MALİYETİ gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Yazılımın amacı üretkenliği ve verimliliği arttırmaktır. Aşağıda listelenen özellikler doğru yazılımı seçerken işinizi kolaylaştıracaktır. Yazılım seçimi yaparken hangi özelliklerde bir yazılıma ihtiyacınız olduğunu gösteren bir kontrol listesi yaparak başlayınız. Örnek rapor ve çizimleri talep edin, deneme sürümü olup olmadığını sorun. Deneme sürümü varsa, eğitim için hazırlanmış videoları izleyin ve sonrasında programı deneyin.

19 Kullanıcıların Deneyimlerine Kulak Verin Bulunduğunuz kentte programı kullanan firmaların listesini talep edin. Bu kişilere; Hangi konularda sıkıntılar yaşadıklarını, Teknik destek alıp alamadıklarını, Yazılıma destek veren kişilerin ne ölçüde konuya hâkim olduğunu, Yazılımda özel bir eklenti istediklerinde bunun ne kadar sürede gerçekleştiğini, Karşılaşılan sorunların ne kadar sürede çözüldüğünü, Yazılımı aldıkları günden bu güne kadar ne derece geliştiğini, Eklenen özelliklerin onlara ne ölçüde avantaj sağladığını sorun.

20 MkaSteel ile 1 Haftalık İşi Bir Saatte Yapın! 1 hours - Kullanım kolaylığını, sağlanan faydaları, yapılan hesapların kontrol edilebilirliğini, verimliliği arttırıp arttırmadığını, kazandırdığı zamanı değerlendirerek karar verin. - Yazılımın maliyet analizini yapın. İhtiyacınız olmayan özellikler için para ödemeyin. Kullanmadığınız özellikleri çıkarma imkânının bulunup bulunmadığını mutlaka öğrenin. Dün ihtiyacınız olmadığı için almadığınız özellikleri bugün gereksiniminiz olduğunda eklenme maliyetlerini öğrenin. Yazılımın yapabildiği işleri normal bir çalışanınızın yazılım kullanmadan ne kadar sürede yapabildiğini düşünün ve bu yazılımın sizin verimliliğinize ne ölçüde katkı yapacağını, personelinizin maliyetini dikkate alarak değerlendirin.

21 Darboğaz

22 ÇELİK YAPILARDA DARBOĞAZ SORUNSALI Çelik yapı imalat ve projelendirme sektöründeki firmalar ve kurumlar yapının üretim sürecinin bir bölümünde bir darboğaz ile karşılaşırlar. Bu onların potansiyellerinin tamamına ulaşmalarına engel olur. Bu darboğaz aşağıdaki aşamalarda karşımıza çıkabilir. Yaklaşık maliyetin hesabında, Yapının modellenme ve tasarımında, Statik analizlerinin yapılmasında, Düğüm noktası birleşimlerinin tasarımında, Detaylandırma ve teknik çizimlerin hazırlanmasında. Önce üretim sürecindeki her bir adımı inceleyerek darboğazın nerede olduğunu tespit etmeye çalışalım. Sıkıntı yaşanılan noktaları bulduktan sonra darboğazı kaldırmanın potansiyel çözümlerini araştırırken bir yandan da sürece dair tavsiyelerde bulunacağız.

23 DARBOĞAZ'DAN DARLANMADAN GEÇİN Hızlı ve Doğru Teklif Verin İşi Siz Alın! Çelik yapı imalatçısı ve proje firması için hızlı ve doğru teklif verme, işi almanın anahtarıdır. Eğer bir yapıya ait teklifi bir saatin altında hazırlayabilirseniz müşteriniz bundan etkilenir. Daha da iyisi yapının modelini ve kullanılan kesitleri değiştirerek farklı alternatiflerin maliyetini, 3 boyutlu görselini ve yerleşim planlarını bir saatin altında hazırlayabilirseniz müşteriniz bundan gerçekten etkilenecektir. Hatta daha da iyi haber, MkaSteel size yapının tahmini maliyetini değil tasarımı doğru, yani hesaplanmış yapının detay ve teknik çizimlerinden gelen yapı elemanlarının boy ve adet bilgilerini dikkate alarak hesaplar. Belediyeler ve kamu kurumları için, ihaleye çıkmadan önce yaklaşık yapı maliyetinin belirlenip keşif bedelinin hesaplanması gerekir. Farklı alternatifleri denenip en ekonomik çözümü elde edilmiş yapıya ait maliyetlerle ihaleye çıkmak kamu kaynakların daha sağlıklı bir şekilde kullanılarak israfı önleyebilir. 1 hours

24 Tasarım Aşamasında Zaman Kaybetmeyin! Belki de çelik yapı üretim sürecinde darboğaz, tasarım aşamasındadır. Burada anahtar, mühendislerinizin en çok karşılaştığı basit yapılar ile daha az zaman harcamasıdır. MkaSteel depo, hangar türü bu basit yapılara ait elemanların ve düğüm noktası birleşimlerinin tasarımını yapabilir. İmalat ve yapıyı ayağa kaldırmak için gerekli çizimleri hazırlayabilir. Basit yapıların tasarımından mühendislerinizi kurtarıp onların elinden bu işleri alarak karmaşık binalara daha fazla yoğunlaşmalarını sağlayabilirsiniz.

25 MkaSteel Kullanan MkaSteel Kullanmayan Onay Projesi İçin Gerekli Modelleme, Montaj ve Detay Çizimlerini Eksiksiz Olarak Dakikalar İçinde Hazırlayın!

26 Birçok mühendisin ve çelik yapı imalatçısının darboğazı çizimler ve detaylandırmalardır. Çizimler denildiğinde aklımıza; Yapı modeli çizimleri: Statik hesap ve analizlerde mühendisin yapıyı modellerken kullandığı çizimlerdir. Montaj çizimleri: Binayı ayağa kaldırmak için gerekli en kesit, plan ve yandan görünüş çizimleridir. Detaylandırma Detay çizimleri: Düğüm noktalarından gelen kaynak ve cıvata gibi birleşim elemanları kullanarak nasıl bir araya getirileceğini gösteren çizimlerdir. İmalat çizimleri: İmalatçının yapıyı oluşturan bütün yapı ve birleşim elemanlarının parça parça nasıl imal edileceğini gösteren detaylı çizimlerdir. Montaj ve detay çizimleri esas alınır. İmalatçı firmanın alışkanlıkları ve yapının imalat ve montajı düşünülerek ilave parçaların da bulunabildiği çizimlerdir.

27 Aktarım Hızı Sizi Şaşırtacak! MkaSteel ile onay projesi için gerekli modelleme, montaj ve detay çizimlerinizi eksiksiz olarak dakikalar içinde hazırlayabilir. İmalat çizimlerine geldiğimizde, imalatçı firmalarda Tekla Structures gibi programların kullanımı yaygınlaşmıştır. İmalatçı firma montaj sırasında sorun yaşamamak için mümkün olan en hassas şekilde atölyede imalat yapmak istemektedir. İmalatçı firmaların mevcut alışkanlıkları incelendiğinde yaygınlıkla Tekla Structures kullandıkları görüldüğünden Dünya'da sadece MkaSteel de olan yapı modelini birleşim makrolarıyla birlikte Tekla ya aktarım özelliği eklenmiştir. Şu an bu özellik birçok profesyonel çelik yapı tasarımcıları tarafından sevilerek kullanılmaktadır. (Tekla Aktarım Hızı 1 dk) Burada anahtar kelime yine zamandır. MkaSteel den Tekla ya aktarımının bir dakikanın altında gerçekleştiğini gördüğünüzde siz de çok şaşıracaksınız.

28 Yapı modeli çizimleri: Hesabını yaptığınız tek katlı yapı modelinin her hesap aşamasını kolayca kontrol edebilirsiniz.

29 Yapı modeli çizimleri:

30 Montaj Çizimleri: Yapıyı ayağa kaldırmak onu inşa edebilmek için gerekli en kesit ve plan çizimlerini elde etmeniz çok kolay.

31 Montaj Çizimleri:

32 Detaylandırma ve detay çizimleri: MkaSteel düğüm noktalarında kullanılması gereken birleşim tipini tahmin edebilir. Eğer kullanıcının veri girmesine gerek yoksa (çelik makas düğüm noktası birleşimleri gibi) kendisi otomatik olarak hesaplar. Eğer söz konusu moment aktaran bir kolon kiriş birleşimi ise kullanımı oldukça kolay ara yüz ile bilgilerini girip birleşimi hesaplayabilirsiniz. MkaSteel hesapta kullanılacak bilgileri otomatik alarak size zaman kazandırabilir.

33 İmalat Çizimleri: Yapı elamanlarının imalat resimlerini hatasız ve kusursuz elde etmenin en kolay yolu belki bu işi uzmanının yapmasıdır. MkaSteel Tekla Structures a yapı modelini birleşim makroları ile aktaran Dünya da tek ve ilk yazılımdır. İmalat çizimlerini almanız için günlerce Tekla ya yapı modelini girmenize gerek yok. MkaSteel birkaç dakika içinde sizin yerinize hazırlar.

34 İmalat Çizimleri: Tekla modelini MkaSteel de hazırladıktan sonra istediğiniz parçanın imalat resmini kolayca alabilirsiniz.

35 BIM

36 1- Parametrik bilgi girişi ile modelleme: YAPI BİLGİ MODELLEMESİ (BIM) İnşaat mühendislerince yapıları simule ederek etkiyen yüklere göre davranışını inceleyip tasarımını yapan yazılımlara son yıllarda ilgi oldukça artmıştır. 2- Toplu en kesit değiştirme: 3- Otomatik yük transferi: 4- İkincil yapı elemanlarının tasarımı: 5- Statik analiz: 6- Yapı elemanlarının dayanımının kontrolü: 7- Detaylandırma ve birleşimlerin tasarımı: 8- Maliyet analizi: 9- Montaj planları: 10- İmalat çizimleri: 11- Raporlama:

37 4 - İkincil yapı elemanlarının tasarımı 5 - Statik analiz 6 - Yapı elemanlarının dayanımının kontrolü 3 - Otomatik yük transferi 7 - Detaylandırma ve birleşimlerin tasarımı 2 - Toplu en kesit değiştirme 1 - Parametrik bilgi girişi ile modelleme 8 - Maliyet analizi 9- Montaj planları 10 - İmalat çizimleri 11 - Raporlama

38 Parametrik Bilgi Girişi ile Modelleme 1 - Makasların eklenmesi, boyutlarının değiştirilmesi 2 - Makaslar arası mesafelerin değiştirilmesi, çatı ve yan cephe çaprazlarının yerleşimine karar verilmesi, termal genleşme boşluğunun (dilatasyonun) yerine karar verilmesi

39 3 - Ara kat ve vinçlerin yerleşimine karar verilmesi, ara kat makas tipinin ve ara katı taşıyan kolonların yerleşimine karar verilmesi 4. Yan cephe çaprazlarının tiplerine karar verilmesi

40 5. Çatı sistemine ait düğüm noktalarına sabit, hareketli, ankastre mesnetler veya kolon tanımlanabilir. Kolon alt kotu değiştirilebilir. 6. Rüzgâr kolonlarının yerlerine karar verilmesi 7. Çatı taşıyıcı sistemlerinin birden fazla olması halinde bazı akslarda makas bulunmayabilir.

41 Toplu En Kesit Değiştirme 1. Çatı taşıyıcı sistemin çubuk en kesitlerinin değiştirilmesi 2. Kolon en kesitlerinin değiştirilmesi

42 3. Yan cephe stabilite elemanlarının kesitlerinin değiştirilmesi

43 Otomatik Yük Transferi 1. Kar Yükleri: EN-1991-Part 1-3 'e göre yapı çatının tek veya çift akıntılı olması, kar birikebilecek bölgelerin bulunması gibi parametreler ve 21 ülkeye ait Ulusal Ekler dikkate alınarak hesaplanır. Önce çatı aşıklarına ve aşıklardan da çatı taşıyıcı sistemine otomatik olarak aktarılır. 2. Rüzgâr Yükleri: EN-1991-Part 1-4 göre yapının bulunduğu arazi kategorisi rüzgârın hızı ve yapının boyutları dikkate alınarak hesaplanır. Çatı taşıyıcı sistemine, cephe (duvar) aşıklarına ve kolonlara otomatik olarak aktarılır.

44 3. Ara kat Hareketli ve Ölü Yükler: EN-1991-Part 1-1 'e göre verilen yapı sınıfları dikkate alınarak hareketli yükler belirlenir. Ara kat aşıklarına ve ara kat kirişine otomatik olarak aktarılır. 4. Termal Etkiler: Yapının çelik makaslara dik yönde 60 metreden uzun olması halinde iki seçenek vardır. Ya termal etkiler dikkate alınır ya da yapının uzayıp kısalabilmesi için termal genleşme boşluğu yapılmalıdır. Termal etkileri hesaplayabilmek için EN1991-Part 1-5'de belirtilen kurallara göre yaz ve kış için sıcaklık farkları yapının özellikleri dikkate alınır. Bu sıcaklık farkları yan cephe çapraz ve kirişlerinin tasarımında kullanılır.

45 İkincil Yapı Elemanlarının Tasarımı 1. Çatı Aşıkları: Çatı kaplamasını ve kaplama üzerinde biriken kar yüklerine göre hesaplanır. Çatı aşıkları hadde ve hafif çelik malzemeden gergisiz veya gergili, sürekli veya süreksiz teşkil edilebilir. En ekonomik en kesiti bulmak için profil tabloları taranarak yazılımca bulunabilir. 2. Duvar Aşıkları: Yan cephe kaplamasına ve cepheye gelen rüzgar yüklerine göre tasarımları yapılır.

46 3. Gezer Vinç Yürüme Yolları: Gezer vinç yürüme yollarına gelen yükler EN e göre hesaplanır. Vinçten tekerleklere gelen yükler kaydırılarak statik analizler yapılır. EN , EN ve EN ya göre en kesit kontrol edilir. 4. Ara kat Tali Kirişleri: Ara kat üzerindeki ölü ve hareketli yüklere göre tasarım yapılır. Gerilme ve yer değiştirmeler kontrol edilir.

47 5- Rüzgâr kolonları: Çatıda aşık bulunan noktalara tanımlanabilir. Kolonlar kalkan cephe yönünden gelen rüzgar yükü dikkate alınarak tasarlanmaktadır. Çatı çaprazlarının plandaki yerleşimine, rüzgâr kolonlarının konumları göz önüne alınarak MkaSteel tarafından karar verilmektedir. 6- Çatı çaprazları: Rüzgar kolonlarından gelen rüzgar yükleri çatıdaki çapraz sistemine aktarılır. Basınca çalışan çubukların burkulduğu varsayılarak statik sistemden çıkartılır. Geride kalan çekme çubuklarının eksenel kuvvetleri narinlikleri dikkate alınıp büyütülerek kesit kontrolü yapılır.

48 7- Yan Cephe Stabilite Elemanları: Deprem bölgesi olan Türkiye'de ana taşıyıcı sisteme dik yönde gelen deprem ve rüzgâr yüklerine karşı yapının stabilitesini sağlamak için stabilite kirişi ve cephe çaprazları kullanılır. Tasarım sırasında termal etkiler dikkate alınır. Bu yapı elemanlarının kolonlar ve birbirleriyle olan birleşimleri yazılımca otomatik olarak hesaplanır.

49 Statik Analiz Yüklerin hesabında kullanılan bilgiler parametrik olarak kullanıcı tarafından girilir. Bu yükler otomatik olarak ilgili düğüm noktalarına ve çubuk elemanlarına aktarılır. Sonrasında, yapının statik analizi sonlu elemanlar yöntemi ile hesaplanarak yer değiştirmeler ve çubuk elaman iç kuvvetleri elde edilir. EC-0'da verilen kurallara göre ve ülkelerin milli ekleri dikkate alınarak yapının hareketini kontrol etmek için SLS (Service Limit State), dayanımı kontrol etmek için de ULS (Ultimate Limit State) yük birleşimleri yazılımca oluşturulur. Sonuçlar grafik ara yüz kullanılarak incelenebilir. Yapı Elemanlarının Dayanımının Kontrolü Kullanılan malzeme türüne göre çubuk elemanlar gruplanarak hadde çelikler EN , yapma çelik elemanlar EN , hafif çelik elemanlar EN , betonarme kolonlar EN 'e göre dayanımları kontrol edilir. Yapılan hesabın detayını ayrıntılı raporlardan inceleyebilirsiniz.

50 Detaylandırma ve Birleşimlerin Tasarımı Çelik makasların düğüm noktası birleşimleri kullanılan elemanların en kesit ve birleşim elemanına göre değişiklik gösterir. 2L dikme diyagonalli bağ levhası kullanırken kutular açılı kesilir. Boru kesit kullanılması halinde ise kurtağzı açılması gerekir. Çift köşebent makaslarda yazılım gerekli kaynak kalınlığı ve boyu yazılımca hesaplanıp bağ levhası boyutlandırılır. Kutu ve boru makaslarda ise EN 'de yapılması gereken zımbalama ve yüzey göçmesi gibi birleşimin türüne bağlı kontroller bulunmaktadır. Bu kontrollerde MkaSteel tarafından yapılmaktadır. Bu size büyük zaman kazandırır. Yetersizliğin görülmesi halinde makas kesitlerinde değişikliğe gidilir. Çelik portal çerçeve düğüm noktalarında kullanılabilecek birleşim tipleri yazılımca bilinmektedir. Birleşim elemanlarının bilgileri parametrik olarak değiştirilebilir. Birleşim elemanlarının boyut ve dayanım kontrollerinin sonuçlarını tablolardan inceleyebilirsiniz. Birleşimlerin detay çizimleri ve üç boyutlu görüntülerinin de görülebilmesi tasarımda yapılabilecek hataları önlemekte yardımcı olur. Kolon-Kiriş Moment Aktaran Birleşimler 1- Alın levhalı cıvatalı kolon-kiriş birleşimi 2- Kaynaklı kolon-kiriş birleşimi

51 3- Kolon başlığından levhalar ile birleşim 4- Kolon gövdesinden levhalar ile birleşim 5- Değişken kesitli kirişler için üstten alın levhalı kolon-kiriş birleşimi

52 Kiriş Ekleri 1- Alın levhalı cıvatalı kiriş eki 2- Alın levhalı kaynaklı kiriş eki 3- Başlık ve gövdeden plaka ile kiriş eki

53 Kolon - Kiriş Basit Bağlantılar 1- Kolon tepe birleşimi 2- Kolon - kiriş yüzgeç levhalı birleşim 3- Kolon - kiriş köşebent ile birleşim

54 Kirişe Kiriş Birleşimleri 1- Kiriş-kiriş yüzgeç levhalı birleşim 2- Kiriş-kiriş köşebentli birleşim

55 Kolon Ayakları ve Tekil Temelleri 1- Betonarme Tekil Temel 2- Betonarme Tekil Temel 3- Kolon Ayak Hesabı (M33 momenti için) 4- Betonarme Tekil Temel + Kolon Ayak Hesabı (M33 momenti için)

56 İki Eksenli Kolon Ayakları ve Tekil Temelleri 1- Kolon Ayak Hesabı (M22+M33 momenti için) 2- Betonarme Tekil Temel + Kolon Ayak Hesabı (M22+M33 momenti için)

57 Maliyet Analizi Ayrıntılı metrajları metraj raporlarından, yapının maliyetini ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Birim Fiyatları ile hesaplayabilir. Maliyet tablosunu MS Excel e aktarıp kendi fiyatlarınızı ve ek maliyetlerinizi ekleyerek hızlı bir şekilde teklif hazırlayabilirsiniz. MkaSteel ile statik analiz sonrasında yapıda kullanılan çelik, beton, kaplama, plaka gibi birçok malzemenin metrajını ana sayfada bulunan tablodan görebilirsiniz. Kontrol her zaman elinizin altında

58 Montaj Çizimleri 1- En Kesit Çizimleri

59 2- Planlar

60 İmalat Çizimleri MkaSteel ile birçok elemana ait imalat çizimlerini alabilirsiniz. Dünyada çelik yapıların projelendirilmesinde kullanılan programların bazıları yapı modelini Tekla Structures a aktarabilmektedir. Ancak sadece MkaSteel, yapı modelini birleşim makroları ile beraber aktarabilir. Bu özelliği ile dünyada ilk ve tektir.

61 Raporlama Bir mühendis için önemli olan tablonun son sütunundaki oran değil, hesabı kontrol edebilmek için gerekli hesap aşamalarıdır. MkaSteel farklı dillerde hazırladığı ayrıntılı raporlarla kullanıcılarına hesapların doğruluğunu görme şansı verir.

62 Sahip olduğu standartlar sayesinde üstün bir çalışma ortamı sunan MkaSteel ile Avrupa Birliği bölgelerinde birçok proje yapılmıştır.

63 Kontrol Listesi

64 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 1 Depo ve hangar türü içinde gezer vinç ve bir arakat bulunan çelik yapıları birkaç saat içinde projelendirin ve maliyetini kolayca hesaplayın! Değerlendirme Kriteri: Bulunduğum bölgede depo ve fabrika, kırsal kalkınma kapsamında desteklenen tarımsal üretim tesisleri çelikten yapılıyor. Bu tarz binaların modellenmesi, yüklerin hesaplanması, statik analiz ve kesit kontrolü detay ve montaj çizimlerini yapabilen bir yazılıma ihtiyacım var. 2 En ekonomik sonuca en hızlı şekilde ulaşın Değerlendirme Kriteri: En ekonomik sonuca ulaşmak için farklı yapı sistemlerini farklı malzemeler ile farklı alternatifleri hızlı bir şekilde üretebilmeliyim. MkaSteel'in içinde hazır yapı tipleri vardır. Yapı boyutlarını ve yük bilgilerini parametrik olarak değiştirebilirsiniz. Hadde çelik, hafif çelik ve betonarme gibi malzemelerden yapı elemanları kullanarak ekonomik çözümlere dakikalar içinde ulaşabilirsiniz. Web sayfamızda bulunan ve yapı modellerini Tekla'ya nasıl aktaracağınızı gösteren videomuzu izleyin ve ne denli kolay olduğuna siz karar verin.

65 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 3 a Aynı yapıyı çok farklı özelliklerde yapabilirsiniz Çatı taşıyıcı sistemini değişken kesitli çerçeve (14 farklı tipte) yaparak...

66 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 3 b Aynı yapıyı çok farklı özelliklerde yapabilirsiniz Çatı taşıyıcı sistemini çelik makas (22 farklı tipte) yaparak

67 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 3 c Aynı yapıyı çok farklı özelliklerde yapabilirsiniz Çatı taşıyıcı sistemini portal çerçeve (11 farklı tipte) yaparak

68 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 3 d Aynı yapıyı çok farklı özelliklerde yapabilirsiniz Çatı taşıyıcı sistemini tonoz çerçeve (2 farklı tipte) yaparak

69 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 3 e Aynı yapıyı çok farklı özelliklerde yapabilirsiniz Çatı taşıyıcı sistemini payandalı çerçeve (5 farklı tipte) yaparak

70 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım Yapısal çelik denildiğinde aklımıza H en kesitler gelse de kolonlarda farklı alternatiflere hiç düşünmediğiniz bir zamanda ihtiyaç duyabilirsiniz. Müşterinin istekleri, elde bulunan malzeme, en ekonomik çelik kullanılan yapıya ulaşma, daha önce binanın inşa edilmiş olması gibi sebeplerle çok sayıda çatı sistemi ve kolon en kesit tipi tanımlanmıştır. Bu ihtiyaçların tamamı kullanıcılardan gelen görüşler ve karşılaştıkları projeler sonucunda eklenmiştir. Yazılım seçerken görselliğin yanı sıra bu kesitleri kullanıp kullanamayacağınıza dikkat etmenizi tavsiye ederiz. 4 Kolon en kesiti olarak H En kesit Çelik H Değişken En kesit H En kesit vinç kotunda daralan

71 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 4 Kolon en kesiti olarak RHS En kesit Çelik 2U Bağ Levhalı En kesit 2Kutu Bağ Levhalı En kesit

72 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 4 Kolon en kesiti olarak Petek Çelik Dairesel Petek Haç En Kesit

73 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 4 Kolon en kesiti olarak Dikdörtgen Betonarme Dairesel

74 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 5 Portal çerçeve kirişlerinde H En kesit H Değişken En kesit Çelik RHS En kesit Petek kiriş

75 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 6 Alt ve üst başlık Çelik makaslarınızda çift köşebent, çift U, kutu,boru profiller kullanabilirsiniz Dikme Diyagonal Birleşim Şekli Yapılan kontroller 2L 2L Bağ levhasına kaynaklı Kaynak Dayanımı: (Gerekli kaynak boylarını dikkate alarak birleşim levhalarını yerleştirir ve levha çekme dayanımları EN 'e göre kontrol edilir ve boyutlandırılır. H 2L Bağ levhasına kaynaklı Kaynak Dayanımı: (Gerekli kaynak boylarını dikkate alarak birleşim levhalarını yerleştirir ve levha çekme dayanımları EN 'e göre kontrol edilir ve boyutlandırılır. 2U 2L Bağ levhasına kaynaklı Kaynak Dayanımı: (Gerekli kaynak boylarını dikkate alarak birleşim levhalarını yerleştirir ve levha çekme dayanımları EN 'e göre kontrol edilir ve boyutlandırılır. 2U 2U Bağ levhasına kaynaklı Kaynak Dayanımı: (Gerekli kaynak boylarını dikkate alarak birleşim levhalarını yerleştirir ve levha çekme dayanımları EN 'e göre kontrol edilir ve boyutlandırılır.

76 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 6 Alt ve üst başlık Çelik makaslarınızda çift köşebent, çift U, kutu,boru profiller kullanabilirsiniz Dikme Diyagonal Birleşim Şekli Yapılan kontroller RHS (Kutu) RHS (Kutu) Açılı kesilerek bir birbirine kaynak ile EC3-1-8'e göre kontrol zımbalama, yüzey göçmesi, yüzey yırtılması kontrolleri yapılır RHS (Kutu) CHS (Boru) Açılı kesilerek bir birbirine kaynak ile EC3-1-8'e göre kontrol zımbalama, yüzey göçmesi, yüzey yırtılması kontrolleri yapılır CHS (Boru) CHS (Boru) Kurt ağzı açılarak birbirine kaynaklı EC3-1-8'e göre kontrol zımbalama, yüzey göçmesi, yüzey yırtılması kontrolleri yapılır

77 KONTROL LİSTESİ Benim için gerekli MkaSteel Karşılaştırdığım diğer yazılım 7 MkaSteel'i Öğrenmek Çok Kolay! Değerlendirme Kriteri: Eğitim videolarının tamamını izlediğinizde programın çok kolay olduğunu görebilirsiniz. Yapı modelini programa girerken veya yapılan değişiklikler sonrasında MkaSteel yapılması gereken bir çok değişikliği otomatik olarak yapmaktadır. Örneğin; farklı kotlarda çatı sistemleri yaparsanız kar birikmesini dikkate alır. Aks sayısını arttırsanız çatı veya yan cephedeki çaprazların yerlerini düzeltir. Dilatasyon öncesi ve sonrasında çapraz koyar. Bu yapı benzer akslardan oluşmaktadır. Düğüm nokta sayısı, çubuk eleman sayısı, vinç ve arakat bulunması gibi, aksların özelliklerine bakarak gruplar. Gruplanmış aksların en çok yük alanını bulur ve hesaplar. Ve bunun gibi çok sayıda kullanıcının hızlı ve hata yapmadan yapı modelini oluşturmak için kolaylık sağlayıcı algoritmalar hazırlanmıştır. 8 Birkaç Saniyenizi Ayırarak Yapılan Hesapları Kontrol Edebilirsiniz Değerlendirme Kriteri: Çelik yapı tasarımında Eurocode'ların kullanımı TS 648, ASD, LRFD gibi standartlarla karşılaştırıldığında en az % 15 daha ekonomik sonuç vermektedir. Biz mühendislerin hesapları kontrol edebilmeleri için ayrıntılı hesap raporları hazırladık.

Eğitim Kılavuzu. Bina Tasarım Sistemi. www.probina.com.tr

Eğitim Kılavuzu. Bina Tasarım Sistemi. www.probina.com.tr Bina Tasarım Sistemi Eğitim Kılavuzu [ Probina Orion Bina Tasarım Sistemi, betonarme bina sistemlerinin analizini ve tasarımını gerçekleştirerek tüm detay çizimlerini otomatik olarak hazırlayan bütünleşik

Detaylı

YAPI HASARLARININ BELİRLENMESİNDE UZMAN SİSTEMLERİN KULLANIMI

YAPI HASARLARININ BELİRLENMESİNDE UZMAN SİSTEMLERİN KULLANIMI YAPI HASARLARININ BELİRLENMESİNDE UZMAN SİSTEMLERİN KULLANIMI Altuğ YAVAŞ(*), Ömer CİVALEK(**) ÖZET Geçen yüzyılın ortalarında ortaya çıkan, insan davranışlarını ve düşünce tarzını modellemeyi amaçlayan

Detaylı

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ. Fehmi KASAPOĞLU

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ. Fehmi KASAPOĞLU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ Fehmi KASAPOĞLU TÜNEL KALIP SİSTEMLERLE ÜRETİLEN PERDELİ TAŞIYICI SİSTEMLERİN, KONVANSİYONEL SİSTEMLERLE KARŞILAŞTIRILMASI İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

Detaylı

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır.

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. -Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. IAS, ürünü CANIAS ERP ile firmaların iş süreçlerini hızlandırmalarına ve geliştirmelerine yardımcı

Detaylı

DUMAN EGZOZ VE BASINÇLANDIRMA SİSTEM ÇÖZÜMLERİ

DUMAN EGZOZ VE BASINÇLANDIRMA SİSTEM ÇÖZÜMLERİ DUMAN EGZOZ VE BASINÇLANDIRMA SİSTEM ÇÖZÜMLERİ Bilirsiniz ki, hayatta her şey teşvik ile olur. Bugün kendi mallarınıza göstereceğiniz rağbet, yerli mallarının günden güne daha nezih ve daha ucuz olmasını

Detaylı

ÜNİVERSİTEMİZ, SADECE ÜLKEMİZDE DEĞİL, DÜNYADA DA SAYGIN EĞİTİM KURUMLARI ARASINDADIR.

ÜNİVERSİTEMİZ, SADECE ÜLKEMİZDE DEĞİL, DÜNYADA DA SAYGIN EĞİTİM KURUMLARI ARASINDADIR. İNTES Genç Yöneticiler Grubu(İGY) Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Şenel i ziyaret etti İNTES Genç Yöneticiler Grubu (İGY) 28 Mayıs 2014 Çarşamba günü Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel e bir nezaket

Detaylı

TEKSTİL İŞLETMELERİNDE BİLGİSAYARA DAYALI KAYNAK KULLANIMI VE ÜRETİM PLANLAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: DENİZLİ ÖRNEĞİ

TEKSTİL İŞLETMELERİNDE BİLGİSAYARA DAYALI KAYNAK KULLANIMI VE ÜRETİM PLANLAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: DENİZLİ ÖRNEĞİ 1 TEKSTİL İŞLETMELERİNDE BİLGİSAYARA DAYALI KAYNAK KULLANIMI VE ÜRETİM PLANLAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: DENİZLİ ÖRNEĞİ Pamukkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi Tekstil

Detaylı

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları T.C. SANAYİ, BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VERİMLİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYIN NO: 723 KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları Talat POSTACI Önder BELGİN Yrd. Doç. Dr. Turan Erman ERKAN Ankara,

Detaylı

Aralık 2006 da hazırlanmıştır.

Aralık 2006 da hazırlanmıştır. 1 Aralık 2006 da hazırlanmıştır. Tarih : Aralık 2006 / İZMİR - TÜRKİYE HEDEF FİNANSAL DANIŞMANLIK HİZMETLERİ Halit Ziya Bulvarı, Uz İş Merkezi, No:52 Tel: 0232.4415492 www.hedefonline.com 2 İÇİNDEKİLER

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA SİSTEMİ KURULUMU Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Özet. Abstract

KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Özet. Abstract Düzakın ve Sevinç, Kurum Kaynak Planlaması (ERP) 189 Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi Cilt XXI, Sayı 1, 2002, s. 189-218 KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Erkut DÜZAKIN * Selma

Detaylı

ŞUBE YÖNETİM KURULU NECATİ PİRİNÇÇİOĞLU FATMA DEMET AYKAL HAMDULLAH KAYA MEHMET ÖZEL ŞEFİKA ERGİN GÜLBAHAR ÖZAYDOĞDU

ŞUBE YÖNETİM KURULU NECATİ PİRİNÇÇİOĞLU FATMA DEMET AYKAL HAMDULLAH KAYA MEHMET ÖZEL ŞEFİKA ERGİN GÜLBAHAR ÖZAYDOĞDU ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKAN BAŞKAN YRD. SEKRETER ÜYE SAYMAN ÜYE ÜYE ÜYE ÜYE NECATİ PİRİNÇÇİOĞLU ELİF GÜVEN YAVUZ ZİYA ZEYTİNOĞLU ZEKİ TAPANCI FATMA DEMET AYKAL DENİZ BORA KARATAŞ HAMDULLAH KAYA DENETLEME

Detaylı

Kıyaslama. Dr. Yılmaz ARGÜDEN Murat UNANOĞLU. ARGE Danışmanlık

Kıyaslama. Dr. Yılmaz ARGÜDEN Murat UNANOĞLU. ARGE Danışmanlık Kıyaslama Dr. Yılmaz ARGÜDEN Murat UNANOĞLU ARGE Danışmanlık Bu kitap kurumların yönetim kalitesinin geliştirilmesine destek olmak üzere ARGE Danışmanlık A.Ş. tarafından hazırlanmış ve Alkim Kağıt San.

Detaylı

BARAJLAR VE HİDROELEKTRİK SANTRALLER YAPISAL TASARIM REHBERİ

BARAJLAR VE HİDROELEKTRİK SANTRALLER YAPISAL TASARIM REHBERİ T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BARAJLAR VE HİDROELEKTRİK SANTRALLER YAPISAL TASARIM REHBERİ REHBER NO: 006 EKİM 2012 ANKARA ÖNSÖZ Birçok medeniyetin kesişme noktası

Detaylı

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma BİLENLERİN TERCİHİ 30 yılı aşan bilgi birikimi Etkinliği artırma Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM TIGER ENTERPRISE Uygulama yazılımları pazarının lideri Logo dan liderlere özel! Türkiye Uygulama

Detaylı

YENİ FIRSATLAR HİBE PLANI İÇİN BAŞVURU FORMU DOLDURMAK ÜZERİNE REHBER NOTLAR TASLAK 01.07.2004

YENİ FIRSATLAR HİBE PLANI İÇİN BAŞVURU FORMU DOLDURMAK ÜZERİNE REHBER NOTLAR TASLAK 01.07.2004 YENİ FIRSATLAR HİBE PLANI İÇİN BAŞVURU FORMU DOLDURMAK ÜZERİNE REHBER NOTLAR TASLAK 01.07.2004 AİPP - Türkiye İş Kurumuna (İŞKUR) Destek Projesi Seçkin Hekimoğlu Hibe Planı Danışmanı Tel: (312) 430 26

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ WEB TABANLI UZAKTAN KONTROL 481BB0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform Hedefiṁiż Kurumsal Dönüşüm Rekabetçiliğin ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin en önemli sağlayıcılarından olan verimlilik artışının yaratılmasında anahtar rol oynayan, bilgi ve iletişim teknolojileridir.

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Her türlü binada kapalı devre kamera kontrol sistemi tesisatında kullanılan kameraların çalışmasını çeşitlerini, aparatlarını ve bağlantılarını öğreneceksiniz.

Detaylı

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ 2007/193 İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ SEMİNER AÇIŞ - TEBLİĞ - PANEL İSTANBUL, 2007 1 İşbu kitap, 19 Ocak 2007 Cuma günü, Kadir Has Üniversitesi Konferans Salonu n da gerçekleştirilen Seminerin açış

Detaylı

Eski bir matematikçi olan Hero of Alexandria nın eski tapınaklara su dağıtmak için jeton ile çalışan bir sistem kullandığı düşünülürse, satış

Eski bir matematikçi olan Hero of Alexandria nın eski tapınaklara su dağıtmak için jeton ile çalışan bir sistem kullandığı düşünülürse, satış İÇİNDEKİLER Satış Otomatı İşletmeciliği Niçin satış otomatı işine girilmeli? Satış Otomatı yerleştirmek için doğru yerler Satış Otomatı türüne bağlı olarak farklı iş modelleri İhtiyacınıza uygun Satış

Detaylı

Proje Hazırlama Kılavuzu PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU

Proje Hazırlama Kılavuzu PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU 1 PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER SUNUŞ 3 ADIMDA PROJE HAZIRLAMA İLK ADIM: FİKRİN BELİRLENMESİ İKİNCİ ADIM: ANALİZ AŞAMASI Mevcut Durum Analizi Paydaş Analizi Sorun Analizi

Detaylı

Merhaba Sevgili Arkadaşlar; MB Holding olarak kurumsallaşma. etabıyla yaza merhaba diyoruz.

Merhaba Sevgili Arkadaşlar; MB Holding olarak kurumsallaşma. etabıyla yaza merhaba diyoruz. İmtiyaz Sahibi MB Holding adına Muharrem Balat Genel Yayın Yönetmeni Gamze Aşnük Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şeyda Helvacı Yayın Kurulu Şeyda Helvacı Lale Aras Ömer Okuyucu Grafik/Tasarım Mark&Mark İletişim

Detaylı

ULUSLARARASI FUARLARA KATILIM REHBERİ

ULUSLARARASI FUARLARA KATILIM REHBERİ İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 2002-38 ULUSLARARASI FUARLARA KATILIM REHBERİ MÜŞTAK ÇAĞLAR MERT ÖZCÖMERT İSTANBUL- 2002 Bu eserin tüm haklan İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) aittir. İTO'nm ve yazarının

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

KARAYOLLARINDA HIZ Karayolları Genel Müdürlüğü

KARAYOLLARINDA HIZ Karayolları Genel Müdürlüğü KARAYOLLARINDA HIZ Karayolları Genel Müdürlüğü KARAYOLLARINDA HIZ Tanımlar Hız Etütleri Hız ve Trafik Güvenliği Hız Sınırları İstatistikler KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Trafik Güvenliği Dairesi Başkanlığı

Detaylı

ISO 9000 FIRSATI. kaliteofisi.com. **Bu e kitap www.kaliteofisi.com adresiden ücretsiz olarak indirilebilir.

ISO 9000 FIRSATI. kaliteofisi.com. **Bu e kitap www.kaliteofisi.com adresiden ücretsiz olarak indirilebilir. ISO 9000 I SO 9000 : 2000 FIRSATI kaliteofisi.com **Bu e kitap www.kaliteofisi.com adresiden ücretsiz olarak indirilebilir. ISO 9001 Fırsatı Ocak 2003 Kaliteofisi Danışman Grubu tarafından hazırlanmıştır.

Detaylı

Cevap Süreleri. İşyerlerinde Elektrik Güvenliği NFPA 70E-2012 Standartı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Kilit Nokta

Cevap Süreleri. İşyerlerinde Elektrik Güvenliği NFPA 70E-2012 Standartı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Kilit Nokta MAYIS 2014 - Sayı:57 Yıl:8 12 İşyerlerinde Elektrik Güvenliği NFPA 70E-2012 Standartı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Kilit Nokta 18 Özelleştirilmiş Basınç Diferansiyel Modülü Yüksek Basınca Dirençli Akış

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI ANKARA 2007 Milli

Detaylı