Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "www.refleksyangin.com.tr"

Transkript

1 REFLEKS YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ A.Ş. Cumhuriyet Mah. Abdi İpekçi Cad. Mermer Sk. No: 2 Kartal / İSTANBUL Tel No: +90 (216) (pbx) Santral Gsm: +90 (533) Faks No: +90 (216)

2 Refleks Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş, 2007 yılında kurulmuştur. Firmamız, yurt içi ve yurt dışında aktif ve pasif yangın güvenlik sistemlerinin tasarım, tedarik, imalat, montaj, bakım ve eğitimlerini sağlayan bir organizasyona sahiptir. Gerçekleştirdiği anahtar teslimi projelerin %85 i endüstriyel, %15 i deniz sektörüne aittir. Refleks çalışanları; mühendislik, tedarik, depolama ve imalat faaliyetlerini Kartal tesislerinde gerçekleştirmektedir. Proje takibinden sorumlu olan Ankara, İzmir ve Adana birimlerimiz müşterilerimize teknik destek sağlamaktadır. Şirketin tüm çalışmaları ve verimliliği ERP platformunda sürdürülmekte ve kalite yönetimi ile entegre edilmektedir. İmalatlar, tasarımlar ve uygulamalar VDS, GOST-R, IMO ve CE belgelidir. Tüm ürünlerimize ait teknik özellik ve detaylar refleksyangin.com.tr sitemizdeki teknik şartnameler bölümünde yer almaktadır.

3 Mühendislik çözümleri, saha elemanları ve müşteri ile yapılan koordineli çalışmalara göre gerçekleştirilmektedir. Yangın mühendisliği ile ilgili mesleki gelişmeler, üyesi olduğumuz NFPA, firmamızı sertifikalandıran üreticiler, VDS veya uluslararası seminerlerden elde edilen güncellenmiş yayınlar ile takip edilmektedir. Yangın güvenlik sistemleri tasarımları, deneyimli mühendislik grubu ile ve VDS sertifikalı yazılımlarla gerçekleştirilmekte, uygulamaya esas olan elektro mekanik mühendislik detayları saha elemanları ile güçlendirilmektedir. Sulu, köpüklü, gazlı ve ıslak kuru kimyasal ajanlar ile yapılan söndürme projeleri, toplam risk anlayışı içinde pasif sistemlerle eşleştirilmekte, tesislerin ve gemilerin güvenliği aktif ve pasif çözümlerle entegre edilmektedir. Tasarımlarda, müşteri haklarının korunması ve gizliliğinin sağlanması için özel önlemler alınmaktadır. Sistemlerin montajları, ekiplerimiz tarafından CE belgeli olarak gerçekleştirmektedir. Mavi yaka personel arasında mekanik, kaynak, elektrik ve elektronik, inşaat konularında deneyimli ve eğitimli personel bulunmaktadır.

4 KÖPÜKLÜ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Köpük özütleri, Fomtec firmasından UL, EN 1568, ICAO, Llyod Register, Last Fire Test, UK Defence sertifikası ile ithal edilmektedir. Sistem ve ekipmanlar, İtalya da firmamız markası ile CE ve Türk Loydu sertifikalı olarak imal edilmektedir. VDS onaylı yazılım ile, NFPA 11 ve API kurallarına göre tasarlanan sistemlerin, ekiplerimiz tarafından CE sertifikalı olarak montajları yapılmaktadır.

5 Yanıcı ve parlayıcı tanklar, depolar, akaryakıt ve kimya endüstrisi tesisleri, uçak hangarları, hava limanlarının sabit ve mobil deniz tankerlerinde köpük sistemleri uygulaması FM, UL, CE, GOST-R, RINA, TÜRK LOYDU sertifikalı ürünlerle yapılmaktadır.

6 SU SİSİ SÖNDÜRME SİSTEMİ (WATER MIST) Endüstri ve deniz sektörünün her bir dalında kullanılmaktadır. Enerji sektöründe; türbin, jeneratör, trafolar, kablo kanalları ve galerilerde, metal sektöründe; hidrolik pompa odaları, presler ve yağ çukurlarında tercih edilmektedir. Yüksek basınçlı su sisi söndürme sistemi; müzeler, arşivler, tarihi yapılar, kara ve demir yolu tünelleri, bakım atölyeleri, yolculu alanlar ve vagonlar, yakıt - yanıcı sıvı tesisler ve araçların korunmasında uygulanmaktadır.

7 Bu sistemler FM Onaylı, UL listeli veya VDS sertifikalı olarak ithal edilmektedir. NFPA 750 kurallarına göre tasarımları, montajları, testleri yapılmaktadır. Yüksek basınç pompaları dizel veya elektrikli olarak teslim edilmektedir. 270 M3 den daha az olan hacimlerde pompasız sistemler kullanılmaktadır. Tesisatda kullanılan, paslanmaz boru ve fitings malzemeleri sertifikalıdır. Yönlendirme vanaları kullanılarak bir pompa sistemi ile tüm fabrika veya gemi korunabilmektedir. Firmamız tesislerinde uygulama testleri yapılmaktadır.

8 HFC 227 ea (FM-200 ) GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ FM onaylı ve UL listeli olarak ithal edilmekte, VDS ve GOST-R sertifikalı olarak imal edilmektedir. Sistemler, 25 bar basınç altındadır, istendiğinde 42 bar UL Listeli, GL sertifikalı olarak ithal edilmektedir. TPED veya DOT sertifikalı dikişli silindirler; 150, 83, 45, 26 litre kapasitelidir. Sistem, otomatik veya manuel (elektrikli / mekanik) olarak tetiklenmektedir. Yönlendirme vanaları ile ekonomik çözümler sağlanmakta, hidrolik hesaplar VDS onaylı yazılımlar ile yapılmaktadır. NFPA 2001 e göre her hacmin kaçak testi tarafımızdan yapılmaktadır.

9 ARGON (IG01 - IG541 - IG55 - IG100) GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ FM onaylı, UL listeli, veya LPCB + VDS sertifikalı olarak ithal edilmekte, GOST-R belgeli olarak imal edilmektedir. Sistemler, 200 veya 300 bar basınç altındadır. Dikişsiz silindirler, 80 ve 140 litre kapasitelidir, DOT veya TPED sertifikalıdır. Sistemin basınç kayıpları, yangın algılama paneline bağlanacak olan kablolu özel manometre ile takip edilmektedir. Sistem, otomatik veya manuel (elektrikli / mekanik) olarak tetiklenmektedir. Bu sistemlere özgü vent kapaklarının boyutları, hesap sonucunda belirlenmekte ve sistemle beraber monte edilmektedir.

10 NOVEC 1230 GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ FM onaylı ve UL listeli olarak ABD den ithal edilmektedir ve 25 bar basınç altındadır. Dikişli silindirler; 20, 40, 60, 190, 276, 412, 453 litre kapasitelidir. Halon 1301 sistemlerinin değişiminde, boruların değişmesine gerek kalmadan, sadece silindir ve nozul değişimi yapılacağından, NOVEC sistemi avantaj sağlamaktadır. Azotla basınçlandırılan sistemin basınç kayıpları, düşük basınç anahtarları ve manometre ile takip edilmektedir. Sistem, otomatik veya manuel (elektrikli / mekanik) olarak tetiklenmektedir.

11 HFC-125 GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ FM onaylı ve UL listeli olarak ithal edilmekte, VDS ve GOST-R sertifikalı olarak imal edilmektedir. Sistemler, 25 bar basınç altındadır, istendiğinde 42 bar UL Listeli, GL sertifikalı olarak tedarik edilmektedir. Sistem basınçları, TPED veya DOT sertifikalı dikişli silindirler; 150, 83, 45, 26 litre kapasitelidir. Sistem, otomatik veya manuel (elektrikli / mekanik) olarak tetiklenmektedir. Yönlendirme vanaları ile ekonomik çözümler sağlanmakta, hidrolik hesaplar VDS onaylı yazılımlar ile yapılmaktadır. NFPA 2001 e göre her hacmin kaçak testi tarafımızdan yapılmaktadır. CO2 GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ FM onaylı ve UL Listeli olarak ithal edilmekte, GOST-R sertifikalı olarak imal edilmektedir ve 60 bar basınç altındadır. Dikişsiz silindirler; 50 ve 67 litre kapasitelidir. Sistemin olası gaz kayıpları firmamızın üretimi olan özel terazi sistemi ile sağlanmaktadır. Deniz sektöründe kullanılan sistemler RINA veya GL sertifikalıdır.

12 MİKRO SÖNDÜRME SİSTEMLERİ FM onaylı ve UL listeli veya talebe göre EN normlarında ithal edilmekte, GOST-R sertifikalı olarak imal edilmektedir. Silindirler 0.5,1, 2, 4, 6, 12 kg kapasitelidir. AC ve DC enerjili alanlarda kullanılan tüm açık ve kapalı üniteler, çeker ocaklar, araçlar, kompresör ve CNC ler, rüzgar tribünleri, baskı makinaları, müzeler, davlumbaz, asma tavan ve yükseltilmiş döşemelerde uygulanmaktadır. Sistem basınçları, manometre ve düşük basınç anahtarı ile takip edilmektedir. Sistemin tetiklenmesi için detektöre veya panele ihtiyacı yoktur. İçinde azot bulunan 5 mm çapındaki boru detektör ile yangın çok kısa sürede söndürülür. Tasarımlarda kabinin tamamına göre gaz hesabı yapılır.

13 YANGIN SİSTEMLERİ DOLUM HİZMETLERİ Otomatik gazlı, sulu, tozlu ve köpüklü sistemlerin ilk dolumları ve yeniden dolumları, elektronik ve mekanik testleri UL, üretici yöntemlerine göre yurt dışında sertifikalanmış operatörlerimiz ile TSE ve TÜRK LOYDU belgeli tesislerimizde gerçekleştirilmektedir. İmalatlarımız, TÜV- SUD tarafından verilmiş EN standardına göre TPED ve CE sertifikalıdır. Gazlı sistemlerimiz hem donanım bazında hem de sistem olarak VDS ve GOST-R tarafından belgelenmiştir. RSS söndürme sistemlerimizin tescilli markasıdır.

14 SULU SÖNDÜRME VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ Yangın pompaları, hidrant sistemi, yangın dolapları, sprinkler, spray soğutma ve söndürme sistemleri BYKHY, NFPA ve EN esaslarına göre ve VDS onaylı yazılım ile tasarlanmakta, hidrolik hesapları yapılmakta, tedarik edilmekte, montaj ve bakımları Sulu söndürme sistemlerinde kullanılan kaynaklı imalatlarımız CE sertifikalıdır. Testler NFPA sağlanmaktadır. FM onaylı, UL listeli donanımlar ithal edilmektedir. HDPE testleri EN 850 koşullarına göre gerçekleştirilmektedir. kurallarına göre yapılmaktadır.

15 DENİZ SEKTÖRÜ Türk Loydu servis sağlama sertifikası ile askeri ve ticari gemilere, IMO kurallarına uygun sertifikalı ürün ve mühendislik hizmeti verilmektedir. Firmamızın kendi ürünü olan gazlı söndürme sistemi tip sertifikaları, IMO 848 testleri, firmamızın 500 m3 lük özel test odasında yapılmaktadır. Gemilerde kullanılan köpüklü ve gazlı söndürme sistemi imalatlarımız Tip sertifikalıdır. Kullanılan yangın algılama, söndürme sistemlerinin her biri MED belgelidir. Ticari ve askeri gemilere özgü yangın güvenlik sistemlerinin tasarımı, montajı, devreye alma çalışmaları, eğitimleri ve dokümantasyonları, FAT, HAT ve SAT testleri isterlere göre yapılmaktadır.

16 YANGIN VE GAZ ALGILAMA SİSTEMLERİ Konvansiyonel, adresli yangın veya gaz alarm sistemlerinin tasarımları, mühendislik hizmetleri, ithalatı, montajı, bakımı ve periyodik testleri firmamızın üreticilerden eğitim alan sertifikalı personeli tarafından sağlanmaktadır. Standart tip duman, ısı, kombine detektörler, sayısal veya analog LHD (Hat tipi ısı detektörü), ışın tipi, hava örneklemeli, spark detektörler veya Exproof UV+ IR, IR 3 alev detektörleri, Oil mist detektörleri, toksik ve parlayıcı sabit ve taşınabilir gaz detektörleri, paneller FM onaylı, UL listeli, ATEX, EN veya LPCB sertifikalı olarak ithal edilmektedir.

17 YANGIN VE DUMAN PERDELERİ, BARİYERLER VE VENTİLASYON Düşey, yatay, eğrisel yangın perdeleri, yangın senaryosuna göre yapı içinde güvenlik hollerinin sağlanması, duman veya ısının yangın zonlarında bloke edilmesi maksadıyla, pasif sistem olarak kullanılmaktadır. Yangın ve duman perdesi, yangın alarm sistemi uyarısıyla otomatik veya manuel olarak kapanmakta veya açılmaktadır. BYKHY kurallarına uymayan eski yapılardaki kaçış mesafesinin sağlanabilmesi ve güvenlik hollerinin yaratılmasında esnek ve estetik bir çözümdür. EN kurallarına göre, saat, saat ve saat olmak üzere değişik kumaş çözümleri ile EN, BSI sertifikalı ve UL listeli olarak elektronik ekipmanlarıyla beraber, montajlı teslim edilmektedir. Duman perdeleri, statik veya dinamik olarak tasarlanmakta ve uygulanmaktadır. Yangın anında, özellikle atrium uygulamalarında, dumanın blokajından sonra atmosfere atılması için kullanılan çatı ventilasyon kapakları, EN sertifikalı olarak ithal edilmektedir. Tesislerimizde perde onarımları özel ekipmanlarla yapılmaktadır.

18 BAKIM, ONARIM VE EĞİTİM Çok sayıda tesisin yangın güvenlik sistemlerinin periyodik bakımları, test ve kontrolleri mobil ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda işletme ve test eğitim hizmeti de verilmektedir. Bünyemizdeki elektronik ve mekanik atölyelerde test ve onarımlar yapılmaktadır. Periyodik bakımlar ve testler NFPA Test And Maintenance, Inspection dokümanına göre yapılmaktadır. Deneyimli kadromuzla, endüstriyel tesisler ve gemilere teorik ve pratik yangın eğitimleri, acil eylem planı uygulaması eğitimi verilmektedir.

19 İMALAT, HİZMET VEYA TEDARİK EDİLEN ÜRÜNLERE AİT SERTİFİKASYONLAR SİSTEMLER - MALZEMELER FM 200 (HFC 227) Gazlı Sön. Sis. FE 25 (HFC 125) Gazlı Sön. Sis. INERT (IGOI, IG541, IG55, IG100) NOVEC CO2 MİKRO Sön. Sis. Silindir (2-150 Litre) Köpük Konsantresi Köpük Sistemi Sprinkler Sistemi Yangın Pompaları Portatif Yangın Pompaları Water Mist (Su Sisi) Kuru ve Islak Kimyevi Sön. Sis. Yangın Algılama Exproof Ürünler Yangın Perdeleri Yangın Kapıları Yangın Durdurucular Çatı ventilasyon Kapakları Kolektör İmalatı Sistemlerin Boru Montajları Yeniden Gaz Dolumu Tasarım Yazılımları Nozullar Bağlantı Parçaları FM UL VDS EN GOST-R ICAO TÜRK LOYDU LPCB TÜV SUD BSI LYOD REG. ATEX CE NFPA 20

20 YANGIN KAPILARI Sarmal veya kayar tip büyük boyutlu çelik yangın kapıları 1000 C de 4 saat dayanıklıdır. Ürünler, FM onaylı, UL listeli, EN 1634, BSI 476 sertifikalı olarak tedarik edilerek montajları yapılır. Elektro / mekanik kapsamlı bakım ve testler EN normlarına göre yapılmaktadır.

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER Hakkımızda FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri CO₂ Gazlı Söndürme Sistemleri Inert Gazlı Söndürme Sistemleri NOVEC 1230 Söndürme Sistemleri

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 1 Hakkımızda. 2 FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri. 3 Inert (Argon) Gazlı Söndürme Sistemleri. 4 CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri

İÇİNDEKİLER. 1 Hakkımızda. 2 FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri. 3 Inert (Argon) Gazlı Söndürme Sistemleri. 4 CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri İÇİNDEKİLER 1 Hakkımızda 2 FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri 3 Inert (Argon) Gazlı Söndürme Sistemleri 4 CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri 5 Panel İçi (Fire Trace) Söndürme Sistemleri 6 NOVEC 1230 Söndürme

Detaylı

www.protek.gen.tr Protek Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd. Şti.

www.protek.gen.tr Protek Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd. Şti. Protek Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd. Şti. www.protek.gen.tr FİRMAMIZ PROTEK Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd Şti. 2005 yılında, Gökhan AKTAŞ ve Yasin ÖZEL kurucu ortaklığında

Detaylı

Vizyon - Misyon. Şirket Profili

Vizyon - Misyon. Şirket Profili www.ak-grup.com.tr Vizyon - Misyon Şirket Profili Misyon Müşteri odaklı çözümler sağlayarak güncel ve gelişen teknolojilerle uyumlu, nitelikli ve maliyet etkin ürün ve sistemler tasarlamak, geliştirmek,

Detaylı

Yangın Söndürme Sistemleri Yangın Algılama Sistemleri Elektronik Güvenlik Sistemleri İ aiye Malzemeleri Proje ve Mühendislik Hizmetleri

Yangın Söndürme Sistemleri Yangın Algılama Sistemleri Elektronik Güvenlik Sistemleri İ aiye Malzemeleri Proje ve Mühendislik Hizmetleri Yangın ve Gazlı Söndürme Sistemleri Değer Verdiklerinizi Koruyoruz! Yangın Söndürme Sistemleri Yangın Algılama Sistemleri Elektronik Güvenlik Sistemleri İ aiye Malzemeleri Proje ve Mühendislik Hizmetleri

Detaylı

S E Ç K İ N K A R A & D E N İ Z YA N G I N S Ö N D Ü R M E S İ ST E M L E R İ S E Ç K İ N M A R I N E & L A N D F I R E P R OT E C T I O N SYST E M S

S E Ç K İ N K A R A & D E N İ Z YA N G I N S Ö N D Ü R M E S İ ST E M L E R İ S E Ç K İ N M A R I N E & L A N D F I R E P R OT E C T I O N SYST E M S S E Ç K İ N K A R A & D E N İ Z YA N G I N S Ö N D Ü R M E S İ ST E M L E R İ S E Ç K İ N M A R I N E & L A N D F I R E P R OT E C T I O N SYST E M S FİRMA PROFİLİMİZ 1993 yılında faaliyete başlayan firmamız

Detaylı

FM-200 GAZLI OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

FM-200 GAZLI OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. İşin Konusu FM-200 GAZLI OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ projesinin odalarına yangına karşı otomatik FM-200 gazlı söndürme sistemleri ve otomasyonu sağlayacak olan yangın algılama

Detaylı

ELEKTRİK ALANLARINDA (TRAFO, JENERATÖR, ENERJİ DAĞITIM PANO, SERVER ODALARI VB) YANGIN KORUNUM KONSEPTİ

ELEKTRİK ALANLARINDA (TRAFO, JENERATÖR, ENERJİ DAĞITIM PANO, SERVER ODALARI VB) YANGIN KORUNUM KONSEPTİ ELEKTRİK ALANLARINDA (TRAFO, JENERATÖR, ENERJİ DAĞITIM PANO, SERVER ODALARI VB) YANGIN KORUNUM KONSEPTİ Gökhan AKTAŞ Protek Mühendislik gokhan@protek.gen.tr GİRİŞ: Elektrik odalarının yangına karşı korunması

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SEKTÖR RAPORU

İSTANBUL TİCARET ODASI YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SEKTÖR RAPORU İSTANBUL TİCARET ODASI YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SEKTÖR RAPORU Hazırlayan : Ece Kefeli Mayıs, 2004 İÇİNDEKİLER 1. TANIMLAR... 4 1.1. YANGIN... 4 1.2. YANGIN SINIFLARI... 4 1.2.1. A SINIFI YANGINLAR...

Detaylı

Gazlı yangın söndürme sistemleri

Gazlı yangın söndürme sistemleri Yang n Güvenlik Güvenliği 28 TEKN K MAKALE Gazlı yangın söndürme sistemleri Yangın söndürme sistemlerindeki en etkili gaz hangisidir? Sorusunun tek bir doğru cevabı yoktur. Doğru cevap; uygulama yapılacak

Detaylı

yanıcı maddenin, oksijenin ve ısının, yangın üçgeni Yangın Nedenleri; Korunma Önlemlerinin alınmaması Bilgisizlik İhmal Kazalar Sabotaj f ) Sıçrama

yanıcı maddenin, oksijenin ve ısının, yangın üçgeni Yangın Nedenleri; Korunma Önlemlerinin alınmaması Bilgisizlik İhmal Kazalar Sabotaj f ) Sıçrama YANGIN Yangın, kısaca " yanıcı özellik gösteren katı sıvı ve/veya gaz maddelerinin kontrol dışı yanması" olarak tanımlanabilir. Yanma olayı ise yanıcı maddenin, oksijenin ve ısının, girdileri oluşturduğu

Detaylı

Değerli Müşterimiz, Saygılarımızla, RMK Yangın Söndürme ve Güv. Sist. Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti

Değerli Müşterimiz, Saygılarımızla, RMK Yangın Söndürme ve Güv. Sist. Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti 2013 ÜRÜN LİSTESİ 2 Değerli Müşterimiz, Yangın güvenlik sektöründeki 20 yıllık tecrübemiz ile sizlere firmamız bünyesinde; TELETEK, POLON ALFA, POLI SERVIS, SIPO TRADING, SOLVAY, ROTAREX, VITKOVICE MILMET

Detaylı

TÜV AUSTRIA TURK. Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerimiz

TÜV AUSTRIA TURK. Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerimiz TÜV AUSTRIA TURK Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerimiz Tarihi 1872 yılına kadar uzanan ve geçmişinden günümüze uluslararası faaliyetleriyle bir çok sektörde hizmet veren TÜV AUSTRIA Grubu,

Detaylı

BİNA TEKNOLOJİLERİ AKILLI BİNA ÇÖZÜMLERİ

BİNA TEKNOLOJİLERİ AKILLI BİNA ÇÖZÜMLERİ BİNA TEKNOLOJİLERİ AKILLI BİNA ÇÖZÜMLERİ Akıllı binalara ilgi artıyor... Amerika da 80 lı yıllarda başlamış olan akıllı binalara yöneliş tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yüksek binaların artışı ve

Detaylı

T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ

T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler, Binaların Kullanım Ve Tehlike Sınıfları BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç,

Detaylı

YEDİNCİ KISIM Yangın Söndürme Sistemleri

YEDİNCİ KISIM Yangın Söndürme Sistemleri YEDİNCİ KISIM - Yangın Söndürme Sistemleri YEDİNCİ KISIM Yangın Söndürme Sistemleri BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Tasarım ilkeleri MADDE 90- (1) Yangın söndürme sistemleri, bu Yönetmelik kapsamındaki bütün

Detaylı

YANGIN SİSTEMLERİ TASARIMI ve EKİPMANLARI

YANGIN SİSTEMLERİ TASARIMI ve EKİPMANLARI YANGIN SİSTEMLERİ TASARIMI ve EKİPMANLARI Makine Y. Mühendisi Ümit KALAYCI 13.11.2012 ANKARA Yanma olayı, ısı, oksijen ve yanıcı maddelerden oluşan üç faktörün ISI bir arada olmasıyla meydana gelir. YANGIN!!!!!

Detaylı

İCON KAYNAK ENDÜSTRİSİ

İCON KAYNAK ENDÜSTRİSİ İCON KAYNAK ENDÜSTRİSİ www.iconendustri.com ŞİRKET TANITIM KATALOGU Kaynaklı İmalatın Olduğu Her Sektörde; HİZMETLERİMİZ: Teknik Danışmanlık Kaynakçı ve Kaynak Operatörlerinin Belgelendirilmesi Kaynak

Detaylı

T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI BİNA VE TESİSLERİN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE

T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI BİNA VE TESİSLERİN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI BİNA VE TESİSLERİN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE ANKARA 2013 (BU SAYFA BOŞ BIRAKILMIŞTIR) II T.C MİLLÎ SAVUNMA

Detaylı

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi, Cilt 8, Sayı 1, 2003 YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Muhsin KILIÇ * Özet: Bu çalışmada yapılardaki yangın güvenlik önlemleri

Detaylı

Green Ventilation. Kanalsız Otopark Havalandırma Sistemleri

Green Ventilation. Kanalsız Otopark Havalandırma Sistemleri Fanlar Klima Santralleri Hava Dağıtım Ürünleri Yangın Güvenliği Hava Perdeleri ve Isıtma Ürünleri Tünel Fanları Green Ventilation Kanalsız Otopark Havalandırma Sistemleri 2 Systemair Dünyada Systemair

Detaylı

Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) Depolama Tankı İşletme ve Kullanım Kuralları

Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) Depolama Tankı İşletme ve Kullanım Kuralları Sývýlaþtýrýlmýþ Doðal Gaz (LNG) Depolama Tanký Ýþletme ve Kullaným Kurallarý Deðerli Sektör Yetkilisi, Sývýlaþtýrýlmýþ ve Sýkýþtýrýlmýþ Doðal Gazcýlar Derneði, Ýstanbul merkezli olarak, 03.12.2009 tarihinde

Detaylı

HAREKET. KONTROL TEKNOLOJiLERi MERKEZi

HAREKET. KONTROL TEKNOLOJiLERi MERKEZi HAREKET KONTROL TEKNOLOJiLERi MERKEZi İçindekiler 01 HKTM 02 Hizmet Kalitemiz 03 Tasarım, Ar-Ge, Üretim 04 Özel Makinalar 05 Otomasyon / Referanslar 06 Hidrolik / Referanslar 07 Temsilciliklerimiz 02 Hizmet

Detaylı

YÖNETMELİK. C. ÇİÇEK B. ARINÇ A. BABACAN M. AYDIN Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd.

YÖNETMELİK. C. ÇİÇEK B. ARINÇ A. BABACAN M. AYDIN Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. 9 Eylül 2009 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 27344 YÖNETMELİK Karar Sayısı : 2009/15316 Ekli Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik in yürürlüğe konulması;

Detaylı

Sektör çözümleri Ahşap ürünleri işletmeleri. Ahşap ürünleri işletmeleri için yangın güvenlik çözümleri

Sektör çözümleri Ahşap ürünleri işletmeleri. Ahşap ürünleri işletmeleri için yangın güvenlik çözümleri Sektör çözümleri Ahşap ürünleri işletmeleri Ahşap ürünleri işletmeleri için yangın güvenlik çözümleri ÜVENLİK Tüm üretim süreci boyunca R Ahşap, oldukça çok yönlü kullanılabilen doğal bir hammaddedir.

Detaylı

İPRAGAZ LNG TANK SAHASI EKİPMAN VE KURULUM ÖZELLİKLERİ

İPRAGAZ LNG TANK SAHASI EKİPMAN VE KURULUM ÖZELLİKLERİ İPRAGAZ LNG TANK SAHASI EKİPMAN VE KURULUM ÖZELLİKLERİ 1. LNG Tank ve Ekipmanları : LNG depolanması için kullanılan silindirik, perlit+vakum izolasyonlu tanklar, müşteri ihtiyaçlarına göre dikey ya da

Detaylı

Güven 25. YIL Üretiyoruz

Güven 25. YIL Üretiyoruz Güven Üretiyoruz 25. YIL Yüzey Montaj (SMT) Makine Parkı Yüzey Montaj (SMT) Makinesi PCB Yüzey Montaj Krem Lehimleme Hata Algılama Kalite Kontrol Laboratuvarı Teknoloji üretiyoruz Kararlılık Testi Ar-Ge

Detaylı

AGDAŞ İÇ TESİSAT DOĞALGAZ TEKNİK ŞARTNAMESİ (BİNALAR İÇİN)

AGDAŞ İÇ TESİSAT DOĞALGAZ TEKNİK ŞARTNAMESİ (BİNALAR İÇİN) AGDAŞ İÇ TESİSAT DOĞALGAZ TEKNİK ŞARTNAMESİ (BİNALAR İÇİN) İTS001 YAYIN TARİHİ: 01/11/2004 /REV:4 / REV TAR.16.09.2013 SAYFA NO: 1 / 71 İÇİNDEKİLER Ekler listesi....3 Şekiller Listesi ve Çizelgeler Listesi...4

Detaylı

www.birtesltd.com Isıtma Soğutma Sanayi İnşaat Müh.ve Servis Hiz.Tic.Ltd.Şti.

www.birtesltd.com Isıtma Soğutma Sanayi İnşaat Müh.ve Servis Hiz.Tic.Ltd.Şti. Isıtma Soğutma Sanayi İnşaat Müh.ve Servis Hiz.Tic.Ltd.Şti. 1998 yılında 7 ortaklı bir limited şirket olarak faaliyetine başlamış olan BİRTES, kısa bir süre içinde Doğu Karadeniz de sektörünün öncüsü firmalardan

Detaylı

YANGIN GÜVENLİK KONGRESİ BİLDİRİLER İRİ KİTABI

YANGIN GÜVENLİK KONGRESİ BİLDİRİLER İRİ KİTABI tmmob makina mühendisleri odası TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI YANGIN GÜVENLİK KONGRESİ BİLDİRİLER İRİ KİTABI BURSA EKİM 2000 tmmob makina mühendisleri odası Sümer Sk. No:36/1-4 Demirtepe - ANKARA Tel

Detaylı