AKARYAKIT SATIŞ, TAŞIMA, DEPOLAMA VE İKMAL TALİMATI. Belge Kodu: GDH.O.055

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AKARYAKIT SATIŞ, TAŞIMA, DEPOLAMA VE İKMAL TALİMATI. Belge Kodu: GDH.O.055"

Transkript

1 AKARYAKIT SATIŞ, TAŞIMA, DEPOLAMA VE İKMAL TALİMATI Belge Kodu: GDH.O.055

2

3 Sayfa: ii İÇİNDEKİLER ONAY SAYFASI... i İÇİNDEKİLER... ii REVİZYON YAPILAN SAYFALARIN KAYITLARI...iii GEÇİCİ REVİZYON YAPILAN SAYFALARIN KAYITLARI...iii REVİZYON ÖZET TABLOSU... iv YÜRÜRLÜKTEKİ SAYFALARIN LİSTESİ... iv DAĞITIM LİSTESİ... iv 1.AMAÇ VE KAPSAM YAKIT İKMAL BİRİMİ ORGANİZASYON ŞEMASI VE GÖREV VE SORUMLULUKLAR Yakıt İkmal Birimi Organizasyon Şeması Görev ve Sorumluluklar Yakıt İkmal Sorumlusu Tanker Şoförü YAKIT TALEBİ, SEVK VE TESLİMİ YAKIT İKMAL SİSTEMİ ELEMANLARININ KONTROLÜ VE BAKIMI Tankerler Tanklar İkmal Araçları Yakıt Kalite Kontrolü Yakıt Sisteminden Numune Alma Esasları Varilde Muhafaza Edilen Yakıt ile İlgili Esaslar Hava Aracı Motorları Çalışırken Hava Aracı Yakıt İkmali OPERATÖRE İLİŞKİN USULLER İDARİ KONULAR Satış Görevlendirme FORMLAR Tank/Tanker Temizlik Kaydı ve Kontrol Formu Numune Etiketi Yakıt İkmal Personeli Bilgileri ve Eğitimleri Akaryakıt Teslim Makbuzu Yakıt Analiz Formu Görev Emri Formu Yakıt Tankeri Kontrol Formu...16

4

5 Sayfa: iv REVİZYON ÖZET TABLOSU Revizyon Detayları Revizyon Numarası : 00 Revizyon Tarihi : 06 Ağu 12 Geçerlilik Tarihi : 06 Ağu 12 Revizyon Numarası : 01 Revizyon Tarihi : 02 Haz 14 Geçerlilik Tarihi : 02 Haz 14 Düzeltilen Sayfalar İlk yayınlanma. 4.7 Sıcak ikmal ile ilgili prosedürler revize edildi. Tüm talimat genel olarak gözden geçirilmiş ve güncel uygulamalar ile uyumlu hale getirilmiştir. YÜRÜRLÜKTEKİ SAYFALARIN LİSTESİ Sayfa Rev no Geçerlilik Tarihi Sayfa Rev no Geçerlilik Tarihi Sayfa Rev no Geçerlilik Tarihi i Haz 2014 iii Haz 2014 ii Haz 2014 iv Haz Haz Haz Haz Haz Haz Haz Haz Haz Haz Haz Haz Haz Haz Haz Haz Haz 2014 DAĞITIM LİSTESİ 1. Dokümantasyon Birimi (Orijinal Kopya) 2. Yakıt İkmal Birimi (Elektronik Kopya) 3. Elektronik Kütüphane ( Elektronik Kopya)

6 Sayfa: 1 1. AMAÇ VE KAPSAM Amaç GDH nin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ve Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü nden almış olduğu yetkiler kapsamında TÜPRAŞ / diğer rafinerilerden, askeri ve/veya sivil hava alanlarında bulunan akaryakıt sağlayıcılardan, yurt içi / dışında yerleşik yetkili akaryakıt dağıtım şirketlerinden temin edeceği JET / AVGAZ yakıtının son kullanıcılara satışı, taşınması, depolanması ve hava araçlarına yakıt ikmali yapıldığı durumlarda can ve mal ve uçuş, emniyetine etki edebilecek risklerin önlenmesi için uyulması gereken usul ve esasları belirlemektir. Kapsam Bu talimat, GDH Yakıt İkmal Birimi nde yer alan tüm personelleri, ikmale iştirak eden teknisyenler, pilotlar ve müşteri gözlemcilerini kapsamaktadır.

7 Sayfa: 2 2. YAKIT İKMAL BİRİMİ ORGANİZASYON ŞEMASI VE GÖREV VE SORUMLULUKLAR 2.1 Yakıt İkmal Birimi Organizasyon Şeması 2.2 Görev ve Sorumluluklar Yakıt İkmal Sorumlusu - Yakıt ikmali ile ilgili her türlü işte Önce Emniyet prensibini her şeyin üzerinde tutmak. - Şirketin kendi hava araçlarına veya dışarıdan gelecek hava araçlarına gerek işletilmekte olan heliportta gerekse yurt içinde her hangi bir noktada yakıt taşımasını ve ikmalini planlamak, kaydını tutmak, yakıt ikmalini gerçekleştirmek. - Şirketin hangara giren tüm yakıtlarının kaydını tutmak, rafineri veya hava alanlarından temin edilen yakıtın taşımasını yapmak. - Taşımada kullanılan tüm araçların ve ikmal sistemlerinin bakım ve onarımını koordine etmek. - İkmal akışının kesintisiz devamı için gerekli ünitelerle koordinasyon kurmak. - Hangar içindeki ilk yardım dolabını kullanıma hazır tutmak. - İkmal ekipmanlarının zamanı geldiğinde veya gerektiğinde değiştirilmelerini sağlamak, değiştirildiği ve sonraki değiştirileceği tarihleri ilgili formlara kaydettirmek. - İkmal ekipmanlarının temizliğini kontrol etmek. - Yakıt ikmal birimi formlarının zamanında doldurulmasını sağlamak, formları kontrol ve muhafaza etmek. - Yakıt ikmal personellerinin eğitim kayıtlarını takip etmek. - Yakıt ikmal personellerinin personel dosyalarının güncelliğini sağlamak. - Yakıt tankeri ve sabit deponun her an göreve hazır durumda bulunmasını sağlamak. - Hangar içi topraklama sisteminin işlerliğini kontrol etmek.

8 Sayfa: Tanker Şoförü - Yakıt ikmali ile ilgili her türlü işte Önce Emniyet prensibini her şeyin üzerinde tutmak. - Yakıt İkmal talimatında yazılı kuralları bilmek ve uygulamak. - Yakıt tankerini her an faal ve göreve hazır bulundurmak. - Uçuş öncesi helikopterden yakıt numunesi almak. - Hava araçlarının yakınında, emniyetli bir mesafede ve dikkatli olarak manevra yapmak. - İkmal anında aracın topraklama kablosunu hava aracına irtibatlamak. - İşletme sınırları içinde 10 km / saat ten fazla sürat yapmamak. - Lastik değiştirmede dikkat edilecek hususları bilmek ve uygulamak. - Araçtaki yangın söndürme cihazlarının niteliklerini ve kullanılmasını bilmek ve bunları hazır bulundurmak. - İkmal esnasında tankerin ön ve arka tekerleklerine takoz koymak. - Aşağıda yer alan hız limitlerine uymak; Yakıt tankeri dolu iken; Otobanda 60 km/s, Şehir içi 30 km/s, İşletme sınırları içinde 10 km/s Diğer yollarda 50 km/s, Yakıt tankeri boş iken; Otobanda Şehir içi İşletme sınırları içinde Diğer yollarda 70 km/s, 50 km/s, 10 km/s 60 km/s. NOT: Hava aracına ikmal yapıldığı durumlarda, kaptan pilotun isteği doğrultusunda, ikmali hava aracının teknisyeni de yapabilir.

9 Sayfa: 4 3. YAKIT TALEBİ, SEVK VE TESLİMİ Yapılan tüm yakıt satışları için her müşteri ile Akaryakıt Satış ve Taşıma Sözleşmesi yapmak ve bu sözleşmenin güncel olmasını sağlamak GDH Ticaret Birimi nin sorumluluğundadır. Satışa ilişkin usul ve esaslar, taraflar arasında yapılacak bu sözleşme ile belirlenecektir. Akaryakıt Satış ve Taşıma Sözleşmesi yapılmayan müşteri talepleri karşılanmayacaktır. Akaryakıt talepleri, adresine e-posta gönderilerek, (312) no lu numaraya fax çekilerek veya no lu numara aranarak yapılacaktır. Talepler Akaryakıt Talep Formu doldurularak yapılacağı gibi, sözleşmede yetkili kılınmış müşteri temsilcisi tarafından da yapılabilir. Genel Müdürlük tarafından alınan taleplerin Ticaret Birimi ne iletilmesi Genel Müdürlüğün sorumluluğundadır. Yakıt en kısa süre içinde (akaryakıt satış sözleşmesinde belirlenen şekilde) temin edilecek ve Yakıt İkmal Birimine bilgi verilecektir. Görevli dağıtım personeli için bir örneği Bölüm 7 de yer alan Görev Emri formu düzenlenecek, imzalanacak ve personele teslim edilecektir. Görevli dağıtım personelinin harcırah, yol masrafı vb. giderleri hesaplanacaktır. Görevin aksamadan yürütülmesi Yakıt İkmal Birimi nin sorumluluğundadır. Yakıt İkmal Birim Sorumlusu, sevk ettiği her tanker için aşağıda belirtilen işlemler yapıldıktan sonra yola çıkış izni verecektir. Bu işlemler yapılmadan çıkış izni verilmeyecektir. Bunlar; - Akaryakıtın usullere uygun olarak yüklenmesi, - Yakıt çizelgesinin doldurulması, - Üst ve alt çıkış kapaklarının mühürlenmesi, - Sevk irsaliyesinin düzenlenmesidir. Yakıt Dağıtım Personeli, çıkış izni verilen yakıtı, belirtilen noktada müşteriye teslim edecek ve Bölüm 7 de örneği bulunan Akaryakıt Teslim Makbuzu doldurarak imzalayacaktır. Ayrıca teslim edilen akaryakıt için rafineriden alınmış Bölüm 7 te örneği bulunan Yakıt Analiz Formu ile teslim edilen yakıttan alınmış numuneyi ağzı GDH Yakıt Numune Etiketi ile mühürlenmiş şekilde müşteriye teslim edilecektir. Yakıt İkmal Birimi Sorumlusu, akaryakıtın teslimini takip eden iki gün içinde teslim makbuzunun kopyasını, yapılan yakıt satışı ve tesliminin kayıtlara geçirilerek muhasebeleşmesini sağlamak için GDH Genel Müdürlüğe gönderecektir.

10 Sayfa: 5 4. YAKIT İKMAL SİSTEMİ ELEMANLARININ KONTROLÜ VE BAKIMI 4.1 Tankerler - Kullanılan tankerlerin üst kapak iç yüzeyleri, contaları, iç yüzey epoksi boyası ve tankere yakıt girişi ve çıkış arasında yer alan (vana, tank, hortum, sayaç v.b.) tüm ekipmanlar her gün kontrol edilecek ve Bölüm 7 de bulunan Yakıt Tankeri Kontrol Formu doldurulacaktır. - Kontrollerde işlevini kaybettiği belirlenen filtreler değiştirilmek zorundadır. Bu doğrultuda filtrelerin takibi Yakıt İkmal Birimi tarafından yönetilen elektronik bir takip sistemi yardımı ile takip edilir. - Değiştirilen her filtrenin dış kabına değiştirildiği tarih ve bir sonraki değişim tarihi kaydedilecek ve değişimi yapan yakıt dağıtım personeli tarafından imzalanacaktır. - Kontrolü yapan yakıt dağıtım personeli, kontrol sonuçlarını Yakıt İkmal Birimi Sorumlusuna rapor edecektir. Yetersiz görülen noktaların, düzeltilmesi / temini sorumluluğu Yakıt İkmal Sorumlusundadır. Yakıt İkmal Araçlarının Tamir ve Bakım Kayıt Formu, Filtre 4.2 Tanklar - Üretici aksini bildirmedikçe, tüm tankların içi, tank mühürleri ve basınç düşürme vanası yılda en az bir kere kontrol edilmelidir. Ayrıca tüm göstergeler ve basınç vanaları yılda en az bir kere kalibre edilmelidir. - Kontrolü yapan yakıt dağıtım personeli, kontrol sonuçlarını Yakıt İkmal Birimi Sorumlusuna rapor edecektir. Yetersiz görülen noktaların, düzeltilmesi / temini sorumluluğu Yakıt İkmal Sorumlusundadır. - Tanker kontrollerinin kayıtları ve temizliği Bölüm 7 de yer alan Tank/ Tanker Temizlik Kaydı ve Kontrol Formu kullanılarak yapılacaktır. Tankların Temizlenmesi: - Jet yakıt tankları sadece yüksek basınçta su ya da buharla temizlenecektir. - Çözücü, kimyasal ve deterjanlar kesinlikle kullanılmayacaktır. - Su ile yapılan tüm temizliklerden sonra, tankın yüzeyini kurulamak amacıyla silecek (çek çek) ve pamuksuz paspas kullanılacaktır. - Tankın içinde su kalmayana kadar kurulama işlemi devam edecek ve uygulanabildiği sürece doğal havalandırma yoluyla kuruması sağlanacaktır. - Yapılan kontrollerin tarihleri, tankın üzerindeki etiketlere işlenecektir. 4.3 İkmal Araçları - Tüm yakıt ikmal araçların periyodik bakımlarının yapılmasından Yakıt İkmal Birimi Sorumlusu ile birlikte tüm yakıt dağıtım personelleri sorumludur. İkmal aracı bakımı için Yakıt İkmal Birimi Sorumlusu tarafından GDH Genel Müdürlüğe bilgi verilecek ve teklif alınarak aylık / üç aylık bütçe oluşturulacaktır. - İkmal araçlarının tamiri / bakımı, araçların üreticisinin belirlediği şekilde Yakıt ikmal Birimi tarafından kurulan elektronik bir takip sistemi üzerinden yapılacaktır. - Kontrolü yapan yakıt dağıtım personeli, kontrol sonuçlarını Yakıt İkmal Birimi Sorumlusuna rapor edecektir. Yetersiz görülen noktaların, düzeltilmesi / temini sorumluluğu Yakıt İkmal Sorumlusundadır. 4.4 Yakıt Kalite Kontrolü - Yakıt ikmal sistemi elemanlarının, sistemle uyumlu, yakıtta su tespit ettiğinde yakıt akışını kilitleyen, API 1583 gerekliliklerini karşılayan su bloklama filtresi kullanılacaktır. Bu filtrelerinin üzerine kolayca görülebilen, bir sonraki kontrol ve değişim tarihlerini gösteren etiket yerleştirilecek ve bu bilgiler uygun bir kayıt sisteminde takip edilecektir.

11 Sayfa: 6 - Yakıt tanklarına yakıt ilavesi yapıldıktan ya da yakıt varillerinin konumu değiştirildikten sonra tanktaki yakıtın yüksekliğine bağlı olarak en az bir saat dinlendirilecektir. Dinlendirme işlemi yapılmadan, yakıt numunesi alınmayacak ve yakıt servise sunulmayacaktır. Yakıt tanklarının üzerine yakıtın dinlenme süresinin başlangıç ve bitiş zamanını gösteren bir etiket yerleştirilecektir. Eğer yakıt sistemi tek bir tanktan besleniyor ise, sistemdeki tüm pompalara yakıtın dinlenme sürecinde olduğunu gösteren bir etiket yerleştirilecektir. - Yakıt ikmal sisteminin boru tesisatı paslanmaz çelikten üretilecek ve bağlantı noktaları kaynak ile birleştirilecektir. Eğer boru tesisatının üretiminde normal çelik kullanıldıysa, boru tesisatı onaylı bir epoksi kaplayıcı ile kaplanacaktır. - Yakıt tankları belirli bir eğimle yerleştirilecek ve tankın en alt noktasında yer alan sump drain noktası numune alma işlemleri için kullanılacaktır. - Yakıt ikmal tankerlerinde kırılabilir mühür kullanılması, yakıtın içeriğinin ve miktarının korunmasını sağlayacaktır. - Filtre etiketlerinin doldurulması ve uygun yerlere yapıştırılması, yakıt tanklarında yakıtın dinlendirilme sürecinde gerekli etiketlerin doldurulması ve uygun yerlere yapıştırılması, yakıt tankerlerine yakıt dolumu yapıldıktan sonra mühür kullanılması işlemlerinin yapılmasının sorumluluğu yakıt ikmal personellerine, kontrolünün sorumluluğu da Yakıt İkmal Sorumlusuna aittir. 4.5 Yakıt Sisteminden Numune Alma Esasları Aşağıda belirtilen numune miktarları, numuneye kaynaklık eden yakıtın kullanıldığı gün içerisinde yapılan tüm uçuşlar sona erene kadar saklanacaktır. Bunlar; - Hava aracının yakıt deposundan her gün ilk uçuştan önce (Hava aracı ya da su detektör cihazı üreticisinden aksi bildirilmediyse ½ litre) - Her yakıt tankından ( 2.0 litre ) - Her yakıt filtresi ve monitöründen ( 2.0 litre) - Her gün ilk yakıt dağıtım işleminden önce, her yakıt tabancasından (2.0 litre) Numune kabını olarak temiz suya dayanıklı, ağzı vidalı cam kavanozlar kullanılacaktır. Numune alındıktan sonra numune kabının ağzının iyice kapalı olduğunu kontrol edilecek ve vakit kaybetmeden numune etiketi ile mühürlenecektir. Ayrıca kapların üzerine, yakıt kaynağını ve numune alınma tarihini belirten bir etiket yerleştirilecektir. Numune etiketinin bir örneği bu Bölüm 7.7 de yer almaktadır. Numunelerden daima aynı şartlarda iki örnek alınacak, bir tanesinin GDH de saklanacaktır. Numune alma, numune kabının ağzının numune etiketi ile mühürlenmesi, kapların üzerine yakıt kaynağı ve numunenin alım tarihinin yazılması, saklanması işlemlerinin sorumluluğu yakıt ikmal personeline aittir. Bu işlemlerin kontrolünün sorumluluğu ise Yakıt İkmal Sorumlusuna aittir. 4.6 Varilde Muhafaza Edilen Yakıt ile İlgili Esaslar Varillerde muhafaza edilen yakıt ile ilgili esaslar aşağıdaki sıralanmaktadır; - Yakıtı mühürlü varillerde muhafaza etmek. - Varil stoklarını, yakıtın varile konulma tarihinden sonraki 12 ay içinde tüketmek. - Varilleri yatay olarak muhafaza etmek, nemlenme ve pas oluşumunu engellemek için kapak kısmını kapak olmayan kısma göre biraz daha aşağıda bulundurmak. - Her yakıt varilinden numune almak, su detektör kapsülleri ya da içinde su olmadığını belirleyecek bir macun ile test etmek, gözle yakıtın rengini ve atık olum olmadığı kontrol etmek. - Varilin dolumun da su bloklama filtre sistemi ile donatılmış pompa kullanmak. - Pompa borularının varilin en az 50 mm altından daha fazla genişlememesine dikkat etmek. - Hava aracının dolumun dan önce, hortum ve tabancadaki kirliliğin giderilmesi için konteynıra bir miktar yakıt pompalamak, kirlilik barındıran variller için tıkacın ucuna standart olarak kullanılan işaretini koymak.

12 Sayfa: Hava Aracı Motorları Çalışırken Hava Aracı Yakıt İkmali GDH sıcak ikmal yapılmasını tavsiye etmemektedir. Ancak ilgili helikopterin sorumlu kaptanının yazılı beyanı alınarak ve gerekli emniyet tedbirleri alınarak hava aracının Uçuş El Kitabı nda yer alan sıcak ikmal usullerine göre sıcak ikmal yapılabilir Uyulması Gereken Usul ve Esaslar - Pilot, yapılması gereken kontrollerin uygulandığından emin olacaktır. - Yakıt dolum işlemi boyunca telsiz cihazları kesinlikle kullanılmayacak ve tüm dış uyarı ışıklandırmaları, radarlar, altimetre, transponder ve DME ekipmanları kapatılacaktır. - Yakıt ikmal işlemi başlamadan önce yakıt istasyonu ve yakıt hortumundan hava aracına yapılması gereken tüm topraklama işlemleri yapılacaktır. - Yakıt ikmal operasyonları başlamadan önce yolcular hava aracından indirilecektir. Eğer kaptan pilot emniyet açısından hava aracında bulunan yolcularla birlikte dolum yapılabileceğine karar verirse, yolcular mutlaka bu durumdan ve yangın durumunda yapılması gerekenler hakkında bilgilendirilecektir. Tüm emniyet kemerleri açık olacaktır ve yakıt dolumu yapılan tarafa açılan ana çıkış kapısı açık olacaktır. Yolcuların sigara içmesine izin verilmeyecektir. Dolum bittiği zaman kaptan pilot, tüm dolum ekipmanların hava aracından uzaklaştırılmış olduğundan emin olacak, benzin deposu kapağını emniyetli bir şekilde kapatacak ve hava aracını uçuşa hazır hale getirecektir.

13 Sayfa: 8 5. OPERATÖRE İLİŞKİN USULLER - Topraklama kablosu bağlanmadan ikmal yapılmamalıdır. - Sayaç çalışırken numaratör sıfırlanmamalıdır. - Dolum ve ikmal sırasında, manyetik elektriklenmeye sebep olabilecek aletler (cep telefonu, telsiz v b.) kapatılmalı veya uzak tutulmalıdır. - İkmal yapılmadan önce, tank veya tankerin çıkış tabancasının temiz olduğundan emin olunmalı, gerekirse temizlenmelidir. - İkmal yapılmadan önce numune alınmalı, gözle kontrol edilmeli, kontrol sonrası uygun bulunur ise ikmal yapılmalıdır. - Alınan numuneneler uçuş bitinceye kadar muhafaza edilmelidir. - İkmal tabancası ve tankerin /tankın uygun bir şekilde topraklanması sağlanmalıdır. - İkmal sırasında, ikmal personeli helikopterin başından ayrılmamalıdır. - İkmal sırasında, ikmal yapılan yere yakın bölgeye başka bir helikopterin inmesi yada havalanması halinde, deponun içine toz kaçma ihtimali bulunduğundan, ikmal kesilmeli veya toz girmemesi için tabanca üstü bir bez ile örtülmelidir. - Yağışlı havalarda zorunlu kalınmadıkça ikmal yapılmamalıdır. - İkmal yapılmadan önce, tabanca ile numune alınarak, tabancanın ucu dezenfekte edilmelidir. - Bölgede görev yapan personel tarafından, her gün sabah mesai başlangıcında, yakıt tankının yakıt giriş ve çıkışları gözle kontrol edilmeli, giriş ve çıkışlarda olağan dışı bir durum varsa veya mekanik olarak kullanılan kilit, mühür sisteminde kopukluk varsa, derhal ilgililere haber verilmelidir. - Her sabah, tank ve tanker tahliye bölümünden su kontrolü yapılmalıdır. - Akşam ayrılmadan önce depo giriş ve çıkışları emniyete alınmalıdır. - İkmal sonrası hortum sarılmadan önce motor mutlaka durdurulmalıdır. - Depoya yakıt boşalttıktan sonra, yakıtın dinlendirilmeli daha sonra ikmal yapılmalıdır. - Yakıt tankerlerinde güncel Yakıt Analiz Raporu bulundurulmalı ve istendiğinde müşteriye sunulmalıdır. - İkmalde görev yapan tüm personel iş ve işçi sağlığı açısından önemli görülen, eldiven, tulum, çizme vb. gereçleri kullanmalıdır. - Akaryakıt ikmal teçhizatı üzerinde, yangın tehlikesi yaratacak mahiyette bir noksanlık veya hata varsa, ikmal faaliyetine derhal son verilmelidir. - Gerek ikmal öncesi gerekse ikmal sırasında ve sonrasında belirtilen hususlara uyulması, uymayanların uyarılması gerekmektedir. - Uzun süreli görevlerde yapılacak kontroller tanker şoförü tarafından yapılacak ve yakıt sorumlusuna bildirilecektir. Tavsiye edilen bu hususlar, ikmal ve kullanımın güvenliğini artırarak, uçuş emniyetine olumsuz etki edecek eylemlere önlem almak içindir. Her kullanıcı, bu tavsiyelere ilave olarak önemli gördükleri ikaz ve uyarıları yapmak ve talimat içinde yer almasını sağlamak maksadıyla GDH Yakıt İkmal Birimine iletmek zorundadır.

14 Sayfa: 9 6. İDARİ KONULAR 6.1 Satış Mesaiye geliş gidişler ve mesai saatleri içerisinde iş ya da özel bir nedenle için işyerinden ayrılmak Yakıt İkmal Sorumlusunun iznine tabidir. 6.2 Görevlendirme - Dağıtım Sorumlularına, görevlendirildikleri her görev için GDH Harcırah Yönetmeliğinde belirtilen günlük ücret ödenir. Ödenen bu ücretler dağıtım sorumlusunun teklifi Genel Müdür ün onayı ile yükseltilebilir. - Yol boyunca oluşabilecek masraflar GDH Harcırah Yönetmeliği kapsamında değerlendirilmeye alınacaktır.

15 Sayfa: 10 7.FORMLAR. 7.1 Tank/Tanker Temizlik Kaydı ve Kontrol Formu Üç aylık periyotlarla uygulanacaktır.

16 Sayfa: Numune Etiketi

17 Sayfa: Yakıt İkmal Personeli Bilgileri ve Eğitimleri Yakıt ikmal personelinin bilgilerinin yazıldığı formlar, her personel için ayrı hazırlanan personel dosyalarında, personelin kimlik belgesi, sürücü belgesi kopyaları ve eğitim kayıtlarıyla muhafaza edilecektir. Yakıt İkmal Sorumlusu nun tercihi doğrultusunda personel dosyalarında saklanması gereken tüm bilgi ve belgeler, elektronik ortamda muhafaza edilebilir. Hava aracının yakıt ikmali, uygun eğitimleri almış personel tarafından yapılacaktır. Yer hizmet firmaları GDH nin yakıt ikmal prosedürleri ile ilgili verdiği eğitimleri almak koşuluyla servis yapabilecektir.

18 Sayfa: Akaryakıt Teslim Makbuzu

19 Sayfa: Yakıt Analiz Formu

20 Sayfa: Görev Emri Formu

21 Sayfa: Yakıt Tankeri Kontrol Formu Yakıt tankerleri her gün aşağıda yer alan formla kontrol edilecektir.

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI LPG OTOGAZ İSTASYONU SORUMLU MÜDÜR KONTROL KAYIT DEFTERİ

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI LPG OTOGAZ İSTASYONU SORUMLU MÜDÜR KONTROL KAYIT DEFTERİ TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI LPG OTOGAZ İSTASYONU SORUMLU MÜDÜR KONTROL KAYIT DEFTERİ FİRMA BİLGİLERİ Firma Adı: Firma Adresi: Firma Telefonu: Firma Kontrol Kayıt Defteri Düzenleme Tarihi: SORUMLU MÜDÜR

Detaylı

PAT SAHASI KULLANMA SÜREÇ EL KİTABI

PAT SAHASI KULLANMA SÜREÇ EL KİTABI PAT SAHASI KULLANMA SÜREÇ EL KİTABI Doküman Kodu: 02.PSS İlk Yayınlanma Tarihi: 06 Ocak 2009 Revizyon Numarası: 1 Revizyon Tarihi: 27 Mart 2014 REVİZYON SAYFASI Sayfa i PAT SAHASI KULLANMA SÜREÇ EL KİTABI

Detaylı

GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ. BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ. BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönergenin amacı; Gençlik ve Spor Genel

Detaylı

ET VE BALIK KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. ET KOMBİNASI MÜDÜRLÜĞÜ ACİL DURUM PLANI

ET VE BALIK KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. ET KOMBİNASI MÜDÜRLÜĞÜ ACİL DURUM PLANI ET VE BALIK KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. ET KOMBİNASI MÜDÜRLÜĞÜ ACİL DURUM PLANI Amaç Bu iç düzenlemenin amacı; Et Kombinası Müdürlüğü ne ait her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerin tasarımı, yapımı, işletimi,

Detaylı

T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI BİNA VE TESİSLERİN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE

T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI BİNA VE TESİSLERİN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI BİNA VE TESİSLERİN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE ANKARA 2013 (BU SAYFA BOŞ BIRAKILMIŞTIR) II T.C MİLLÎ SAVUNMA

Detaylı

KALİTE, ÇEVRE, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

KALİTE, ÇEVRE, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEKNİK ŞARTNAMESİ KALİTE, ÇEVRE, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1.0 GENEL 1.1KAPSAM BOT-SPEC-KÇB-001 Bu şartnamede, Boru Hatları, İstasyon ve İnşaat yapım projelerine yönelik Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği

Detaylı

OTOYOL A.Ş. Politikaları

OTOYOL A.Ş. Politikaları EK S: OTOYOL A.Ş. Politikaları GEBZE ORHANGAZİ İZMİR OTOYOLU OTOYOL A.Ş. EKLER Gebze Orhangazi İzmir Otoyol Projesi İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu İç Yönetmeliği PRO-002 Rev 0 3 of 29 İÇİNDEKİLER TABLOSU

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN DÜZENLENECEK BELGE, KAYIT DOKÜMANLAR

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN DÜZENLENECEK BELGE, KAYIT DOKÜMANLAR İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN DÜZENLENECEK BELGE, KAYIT DOKÜMANLAR 1. GİRİŞ İşyerlerindeki iş sağlığı ve güvenliğine yönelik faaliyetlerin, etkili, sürekli ve sistematik olarak yürütülebilmesi, belge

Detaylı

Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ TASLAĞI

Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ TASLAĞI TC. ADANA BÜYÜKġEHĠR BELEDĠYESĠ ASKĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ TASLAĞI Mustafa C. AKPINAR ĠĢ Güvenliği Uzmanı Haziran-2011 ADANA SU ve KANALĠZASYON ĠDARESĠ ĠÇĠNDEKĠLER BİRİNCİ

Detaylı

ÖZEL AMAÇLI HAVACILIK FAALİYETLERİ TALİMATI (AERIAL WORK MANUAL)

ÖZEL AMAÇLI HAVACILIK FAALİYETLERİ TALİMATI (AERIAL WORK MANUAL) ÖZEL AMAÇLI HAVACILIK FAALİYETLERİ TALİMATI Belge Kodu: GDH. T.033 Sayfa: ii Rev no: 00 İÇİNDEKİLER ONAY SAYFASI... I REVİZYON YAPILAN SAYFALARIN KAYITLARI... III GEÇİCİ REVİZYON YAPILAN SAYFALARIN KAYITLARI...

Detaylı

TEİAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ

TEİAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TEİAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ Bu Yönetmelik 25/02/2010 tarihinden itibaren yürürlüğe konulmuştur. İÇİNDEKİLER Konular Sayfa no Genel Esaslar... 7 Genel Kurallar... 20 Çalışma İzni Gerektiren Hallerde

Detaylı

ALT İŞVEREN İSG TEKNİK ŞARTNAMESİ

ALT İŞVEREN İSG TEKNİK ŞARTNAMESİ TSayfa ihi No 1/9 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TAŞERON / ALT YÜKLENİCİ TAAHHÜTNAMESİ AMAÇ DARÜŞŞAFAKA CEMİYİYETİ VE BAĞLI KURUMLARI çalışanlarının ve iş yeri güvenliğinin sağlanması amacıyla; çalışanların sağlık

Detaylı

T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI ANKARA MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL YÖNERGESİ

T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI ANKARA MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL YÖNERGESİ T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI ANKARA MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANLIĞI AKARYAKIT İKMAL YÖNERGESİ ANKARA 2011 DAĞITIM PLANI GÖNDERİLEN MAKAM MİKTAR MİLLÎ SAVUNMA

Detaylı

ZEYTĠNBURNU BELEDĠYESĠ. Ġġ SAĞLIĞI VE GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ

ZEYTĠNBURNU BELEDĠYESĠ. Ġġ SAĞLIĞI VE GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ ZEYTĠNBURNU BELEDĠYESĠ Ġġ SAĞLIĞI VE GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ 1 ZEYTĠNBURNU BELEDĠYESĠ Ġġ SAĞLIĞI VE GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ; MADDE 1 - (a) Bu İç

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ POLİTİKAMIZ. İş güvenliği en önemli önceliklerimizden biridir.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ POLİTİKAMIZ. İş güvenliği en önemli önceliklerimizden biridir. 1 1 2 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ POLİTİKAMIZ İş güvenliği en önemli önceliklerimizden biridir. Çalışanlarımızı İş Güvenliği ve Sağlığı konularında duyarlı hale getirmek Kurumsal sorumluluğumuzdur. Tüm sistem

Detaylı

YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SATIN ALMA, DOLUM, BAKIM VE TEST İŞLEMLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SATIN ALMA, DOLUM, BAKIM VE TEST İŞLEMLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SATIN ALMA, DOLUM, BAKIM VE TEST İŞLEMLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1.GENEL BİLGİLER 1.1.-.. de bulunan işletmesinde yangın güvenliğinin sağlanmak amacıyla, yangın söndürme cihazı (YSC)

Detaylı

GİRESUN BELEDİYESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ

GİRESUN BELEDİYESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ GİRESUN BELEDİYESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu İç Yönetmelik Giresun Belediyesine ait işçi çalıştıran birimlerde sağlık ve

Detaylı

Alt İşverenler Çalışma, İş Sağlığı ve Güvenliği Talimatı

Alt İşverenler Çalışma, İş Sağlığı ve Güvenliği Talimatı Alt İşverenler Çalışma, İş Sağlığı ve Güvenliği Talimatı Hazırlanma Tarihi: 18.09.2013 İÇERİK 1. Amaç 2. Uygulama Alanı 3. Sorumluluk 4. Tanımlar 5. İşlem 6. Taşeron Firmalardan İstenilen Belgeler 7. Referanslar

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU KULLANMA VE GENEL TALİMATLAR

KİŞİSEL KORUYUCU KULLANMA VE GENEL TALİMATLAR KİŞİSEL KORUYUCU KULLANMA VE GENEL TALİMATLAR 1 HAZIRLAYAN İNDEKS - TALİMATLAR T01.İş Sağlığı ve Güvenliği Talimatı T02.Sosyal Tesisler Konuşlanma Talimatı T03.İnşaat Sahası Güvenlik Talimatı T04.Güvenlik

Detaylı

Elektrikli Termosifon Kullanma Kılavuzu

Elektrikli Termosifon Kullanma Kılavuzu ECO BKT 500 DJ BKT 650 DJ BKT 800 DJ Elektrikli Termosifon Kullanma Kılavuzu 26 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Arçelik ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite

Detaylı

T.C. ÇORLU BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ PERSONEL HİZMET ALIMI İŞİ TEKNİK ŞARTNAME

T.C. ÇORLU BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ PERSONEL HİZMET ALIMI İŞİ TEKNİK ŞARTNAME T.C. ÇORLU BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ PERSONEL HİZMET ALIMI İŞİ TEKNİK ŞARTNAME Sayfa 1 / 27 T.C. ÇORLU BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ PERSONEL HİZMET ALIMI İŞİ TEKNİK ŞARTNAME Madde

Detaylı

Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve İlkeler Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı;

Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve İlkeler Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve İlkeler Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; pil ve akümülatörlerin üretiminden başlayarak nihai

Detaylı

1.KISIM BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNLER İÇİN TEMEL GEREKLİLİKLER BÖLÜM 1 KALİTE YÖNETİMİ. Prensip

1.KISIM BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNLER İÇİN TEMEL GEREKLİLİKLER BÖLÜM 1 KALİTE YÖNETİMİ. Prensip 1.KISIM BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNLER İÇİN TEMEL GEREKLİLİKLER BÖLÜM 1 KALİTE YÖNETİMİ Prensip Üretim yeri izin belgesinin sahibi, farmasötik ürünleri, amaçlanan kullanımlarına ve ruhsatname gerekliliklerine uygun

Detaylı

T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ

T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ T.C. ÇALIġMA VE SOSYAL GÜVENLĠK BAKANLIĞI TÜRKĠYE Ġġ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĠ BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler, Binaların Kullanım Ve Tehlike Sınıfları BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç,

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

ULUSAL MESLEK STANDARDI LİMAN POMPA VE TANK SAHA OPERATÖRÜ SEVİYE 3 REFERANS KODU/10UMS0095-3 RESMÎ GAZETE TARİH-SAYI: 14/11/2010-27759

ULUSAL MESLEK STANDARDI LİMAN POMPA VE TANK SAHA OPERATÖRÜ SEVİYE 3 REFERANS KODU/10UMS0095-3 RESMÎ GAZETE TARİH-SAYI: 14/11/2010-27759 ULUSAL MESLEK STANDARDI LİMAN POMPA VE TANK SAHA OPERATÖRÜ SEVİYE 3 REFERANS KODU/10UMS0095-3 RESMÎ GAZETE TARİH-SAYI: 14/11/2010-27759 Mesleki Yeterlilik Kurumu, 2010 Sayfa 1 Liman Pompa ve Tank Saha

Detaylı

Kalorifer Yakıtı (Kükürt Oranı %01' Geçen Ancak %1' İ Geçmeyenler) İKN (İhale Kayıt Numarası): 2015/10258 MAL ALIMINA AİT SÖZLEŞME TASARISI Madde 1 - Sözleşmenin tarafları 1.1. Bu sözleşme, bir tarafta

Detaylı

BAŞLAYINIZ DENİLMEDEN SORU KİTAPÇIĞINI AÇMAYINIZ.

BAŞLAYINIZ DENİLMEDEN SORU KİTAPÇIĞINI AÇMAYINIZ. KİTAPÇIK TÜRÜ B T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı 2. GRUP A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI ÇALIŞMA VE SOSYAL

Detaylı

1 AMAÇ... 5 2 KAPSAM... 5 3 TABİRLER VE TARİFLER... 5. 4 Genel... 6 5 MEKANİK İŞLER... 6. 5.1 Genel... 6

1 AMAÇ... 5 2 KAPSAM... 5 3 TABİRLER VE TARİFLER... 5. 4 Genel... 6 5 MEKANİK İŞLER... 6. 5.1 Genel... 6 İÇİNDEKİLER 1 AMAÇ... 5 2 KAPSAM... 5 3 TABİRLER VE TARİFLER... 5 4 Genel... 6 5 MEKANİK İŞLER... 6 5.1 Genel... 6 5.2 Yönetmenlikler, St andartlar ve İşçilik... 7 5.3 Montaj ve Yerleştirme... 8 5.4 Proje

Detaylı

KOÇ ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNERGESİ

KOÇ ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNERGESİ KOÇ ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Koç Üniversitesi nde İş Sağlığı ve Güvenliği şartlarının sağlanması amacıyla uyulması

Detaylı