ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ AKÇAKOCA TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK YÜKSEKOKULU DERS İÇERİKLERİ (2005 Öncesi)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ AKÇAKOCA TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK YÜKSEKOKULU DERS İÇERİKLERİ (2005 Öncesi)"

Transkript

1 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ AKÇAKOCA TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK YÜKSEKOKULU DERS İÇERİKLERİ (2005 Öncesi) I.YARIYIL: O.K. DERSİN ADI T P K 111 TÜRK DİLİ I TUR. END. GİRİŞ GENEL İŞLETME ÖN BÜRO VE KAT HİZM. YÖN SERVİS ÜYG. VE YÖN, /123 YABANCI DİL (ING / ALM) - I /125 MES.YABAN. DİL (ING / ALM) - I TOPLAM TÜRK DİLİ I Dilin tanımı ve özellikleri, dünya dilerinin ana hatlarıyla tasnifi, Türkçe'nin dünya dilleri arasındaki yeri ve önemi, Türkçe'nin ana hatlarıyla yapı bakımından incelenmesi. Türk yazı dilinin tarihi gelişimi, konuşma ve yazı dilinin tanımlanması, lehçe, şive, ağız özelikleri. Temel dilbilgisi kuralları. (Noktalama, yazı ve İmla kuralları) Doğru cümle kurma ve güzel konuşma, sözlük kullanma, sözlükte bulunan kelimelerin gerçek anlamını seçme: Kitap inceleme tekniği, kelimelerin yapısı, yapım ve çekim ekleri, kelime tahlili. Toplumsal ve mesleki konularda sorunların tartışılması ve mesleki yönlendirmeler. 103 TURİZM ENDÜSTRİSİNE GİRİS Turizm olgusu, turizm bilimi, turizm tarihi, turîzm endüstrisi, turizmin çeşitleri, turizm işletmeciliği, Türkiye'de turizm, dünya turizminde Türkiye'nin yeri, Türkiye'de turizm eğitimi, turizm ve çevre. 115 GENEL İŞLETME İşletme, işletmenin ekonomideki yeri ve önemi, işletmecilik biliminin konusu ve bölümleri, işletme türleri, işletmenin hukuki biçimleri, işletmelerde birleşme, işletme fonksiyonları.

2 117 ÖN BÜRO VE KAT HİZ.YÖN Konaklama tesislerinde organizasyon, ön büronun konaklama işletmelerindeki yeri ve önemi, ön büronun organizasyonu-görevleri, ön büro sistemleri, ön büroda bulunması gereken formlar, rezervasyon işlemleri, house-keeping raporu ve kontrolü, katların Ön büro ile çalışmaları ve önemi, oda temizliği, oda düzenlenmesi, temizlik malzemelerinin tanımı, banyo temizliği, ön büro-müşteri ilişkileri, oda satışları, olağanüstü hallerde ön büronun sorumlulukları, seyehat acentaları ile yapılan kontratlar, gruplar ile yapılan kontratlar, ön büro ve katlarda uygulama çalışmaları. 119 SERVİS UYG.VE YÖN Genel servis bibileri, servis personeli, yeme ve içme ünitelerinde kullanılan araç ve gereçler, yemek salonunun hazırlanması, yemek masası düzenleme şekilleri, müşteri karşılama ve servisi, servis teknikleri, yiyecek-içecek teknolojisi, şarap servisi, önemli servis kuralları, sektörle iş birliği ve uygulaması. 121/123 YABANCI DİL (İNG/ALM) İNG - Başlangıç düzeyindeki konuların öğretilmesi ve elementary düzeydeki öğrencilerin pre-ıntermediate seviyesine geçiş yapmasını sağlamak. ALM - Alfabenin tanıtımı, ne kim soru kelimeleriyle basit sorular sorularak bunlara verilen cevap cümleleri. Düz, soru, olumlu ve olumsuz ifadeler. Çeşitli diğer soru zamirleri, artikeller ve isimleri çoğul yapım kuralları. Şimdiki zamanda fiil çekimleri. 107/125 MES. YABANCI DİL (İNG/ALM) İNG - Elementary düzeyde turizm sektörüyle ilgili günlük tanışma, telefon görüşmeleri, mesaj alma, sipariş alma ve müşterilerin bilgilendirilmesi gibi konu başlıklarında, konuşma,dinleme pratikleri yapmak.

3 ALM - Günlük konuşmalara katılımın kazandırılması, kendini takdim, selamlaşma, kahvaltı listelen hakkında özet bilgilendirmeler. Kahvaltıda yenen ve içilenlerle ilgili cümle teşkilleri. Bunlarla ilgili pratikler. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ AKÇAKOCA TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK YÜKSEKOKULU DERS İÇERİKLERİ(2005 Öncesi) II.YARIYIL: O.K. DERSİN ADI T P K 122 EKONOMİ TÜRK DİLİ II HUKUKUN TEMEL KAVRAMLARI SERVİS UYG. VE YON ON BÜRO VE KAT HIZ.YON /128 YABANCI DİL (ING / ALM) - II /116 MES.YABAN. DİL (ING / ALM) - II TOPLAM EKONOMİ Ekonomi biliminin gelişimi, ekonominin kavramı, temel kavramlar, ekonomik sistemler, talep ve arz, tekelci rekabet piyasaları, teşebbüslerde bütünleşme, rant, ücret, faiz ve kâr. 112 TÜRK DİLİ II nju Anlatım bozuklukları, noktalama II işaretleri ve imla kuralları, kompozisyon ve ilkeleri, makale, sohbet, gazete fıkrası, röportaj türleri ve yazma çalışması. Mektup, dilekçe, telgraf çeşitleri ve yazımı çalışması, özgeçmiş, iş yazıları. Kutlama, özür dileme, telefonla konuşma, görüşme, topluluk karşısında konuşmalar, dilimizin güncel sorunları ve yabancı kelimelere karşılıklar.

4 124 HUKUKUN TEMEL KAVRAM Hukuk kavramı ve hukukun kaynakları, hukukun dalları, kişiler hukuku, eşya hukukunun temel kavramları, aile hukukunun temel kavramları, hakların korunması yolları. 120 SERVİS UYG. VE YÖN Bir önceki donem verilen teorik eğitimin uygulaması yapılacaktır. 118 ÖN BÜRO VE KAT HİZ.YÖN Bir önceki dönem verilen teorik eğitimin uygulaması yapılacaktır. I 1 126/128 YABANCI DİL (ING/ALM) - II İNG - İngilizce dilbilgisindeki temel zamanlar, temel dilbilgisi kuralları karşılaştırma cümleleri, edilgen çatı, kipler, dolaylı anlatım, bağlaçlar gibi konularda bilgilendirmeyi ve bu çerçevedeki dildeki dört temel beceriyi (okuma-yazmakonuşma-dinleme) geliştirmeyi ve öğrencilerin pre- intermediate seviyesinden intermediate seviyeye geçiş yapmak hedeflenmektedir. ALM - Günlük konuşmalara katılımın sağlanabilmesi İçin basit ve anlaşılabilir sorular ve bunlara cevap vermek, kendini takdim, etraftaki objelerle ilgili sorular, cevaplar. Sözlü katılımın sağlanabilmesi için çeşitli objelerden faydalanmak, özne yüklem nesne ilişkisinin etraflıca gösterilmesi. Artikellerin belirlenmesi. Ayrılabilir fiil ekleri bu fiillerin çekimi ve cümle çeşitleri. 108/116 MES. YABANCI DİL (ING/ALM) - II İNG - Pre-intermediate düzeyde öğrencilerin meslek yaşamlarında karşılaşabilecekleri çeşitli durumlarda kullanabilecekleri alternatif cümle yapıları, Öğrenilen yapıları, aktif olarak kullanabilmeleri için dialoglar çalışılırken dinleme aktivitelerine ve uygulama tekniğine önem verilmektedir. ALM - Resepsiyonda müşteriyi karşılamamda kaydı, rezervasyonlar, konukların konaklama ve ayrılış süreleriyle ilgili zamansal ifade gücünün kazandırılması, Otel giriş kartının doldurulması, milliyet, gelinen ülke yer ve kimlikle ilgili bilgiler, imzalama, basit tel. görüşmelerinin sağlanması ile ilgili sahnelerin oyun şeklinde sunulması. Otele ait birimlerin tanıtılması.

5 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ AKÇAKOCA TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK YÜKSEKOKULU DERS İÇERİKLERİ (2005 Öncesi) III.YARIYIL: O.K. DERSİN ADI T P K 201 EKONOMİ GENEL İŞLETME PAZARLAMA İSTATİSTİK BİLGİSAYAR-I GENEL MUHASEBE İNGİLİZCE III MES.YABAN. DİL (İNG)- III TOPLAM EKONOMİ Ekonomi biliminin gelişimi, ekonominin kavramı, temel kavramlar, ekonomik sistemler, talep ve arz, tekelci rekabet piyasaları, teşebbüslerde bütünleşme, rant, ücret, faiz ve kâr. -Ekonominin Temelleri (Besim Üstünel-Ofset 6.Baskı) -Türk Ekonomisi (Ahmet Kılıçbay-Türkiye İş Bankası Kültür Yayınevi) -Milli Gelir İstihdam ve İktisadi Büyüme (Sabri F.Ülgener-Filiz Kitabevi) 203 GENEL İŞLETME İşletme, işletmenin ekonomideki yeri ve önemi, işletmecilik biliminin konusu ve bölümleri, işletme türleri, işletmenin hukuki biçimleri, işletmelerde birleşme, işletme fonksiyonları. -Modern İşletmecilik (Prof.Dr.İsmet Mucuk-Der Yayınları) -İşletme Politikası (Esin Ergin-Der Yayınları) -Uluslar arası İşletme Yönetimi (Öznur Yüksel-İlksan Matbaası Gazi Büro Kitabevi) 205 PAZARLAMA 2 0 2

6 Pazarlama dersi; Pazar ve pazarlama kavramlarının açıklanmasını, pazarlama kavramının gelişimi ve pazarlamanın önemi hakkında bilgiler verilmesini, pazarlama karması ve pazarlama karması öğelerinin (ürün, dağıtım, fiyat, tutundurma) açıklanmasını, pazarlama araştırması ve tüketici eğilimi ve korunması ile ilgili bilgiler verilmesini amaçlamaktadır. - Pazarlama İlkeleri (İsmet Mucuk-Der Yayınları) - Uluslar arası Pazarlama (Cem Kozlu-Türkiye İş Bankası Kültür Yayını) 207 İSTATİSTİK Verilerin toplanması, verilerin işlenmesi ve gösterilmesi, grafikler, seriler, ortalamalar, değişkenlik ve bölünme şekilleri, olasılık dağılımları, endeksler, varyans analizi, kikare testi, regreasyon ve korelasyon analizi, Uygulamalı İstatistik- Prof.Dr.Alaaddin Başar Temel Kavramlar ve Uygulamalar ( Prof.Dr.Münevver Turanlı-Prof.Dr.Selahattin Güris Prof.Dr.Aydın Ayaydın) YARDIMCI DERS KİTAPLARI: 1- İstatistiksel veri analizi- Prof.Dr.Kazım Özdamar 2- İşletmelerde İstatistik Prosses Kontrol Teknikleri- Prof.Dr.Y.Müh.Besim Akın 209 BİLGİSAYAR-I Bu derste bilgisayarla ilgili genel bilgi, donanım bilgisi, işletim sistemleri (MS DOS, WINDOWS), kelime işlem programı (WORD) konusunda öğrencilere temel bilgiler verilmesi hedeflenmektedir. Bilgisayar ve Internet- Hasan Çebi Bal YARDIMCI DERS KİTAPLARI: 1- Office 2000-İhsan Karagülle 2- Windows 98 ile çalışmak (Çeviri Mehmet Yolcu) 3- Office 2000-Memik Yanık 4- Açıl Susam Açıl: Bilgisayar-Çeviren Mustafa Arslanturanlı 211 GENEL MUHASEBE Muhasebe kavramı ve ilkeleri, defter tutma bakımından tacirler ve yükümlülükleri, hesap kavramı, muhasebe sistemi, hesapların işleyişi, defterlerdeki hatalar ve düzeltme şekilleri.

7 Genel Muhasebe Prof.Dr.Orhan Sevilengül Otel Yönetim Muhasebesi (Türsoy Adnan Turhan kitabevi 1.Baskı 1998 Ankara) YARDIMCI DERS KİTAPLARI: Genel Muhasebe Prof.Dr.Nihat Küçüksavaş 213 İNGİLİZCE III Temel dilbilgisi kurallarının öğrenciler tarafından kullanımının sağlanması amacıyla dört temel beceri üzerinde yoğunlaşılması, bilgilerin pekiştirilmesi, kelime hazinelerinin gelişmesi ve yabancı dile ilgilerinin arttırılması amacıyla çalışmalar yapılması. New Headway English (Liz& Joan Soors Oxford)a YARDIMCI DERS KİTAPLARI: 1- Workbook aynı kitap 2- Unterstanding and Using English Grammer ( Betty Azar/Prentice Hall) 3- Enjoy the Bell (Sevgi Yücel, Hacettepe) 4- Englisg Grammer Yhroyoh Graded Exercisc) İ.Boztaş, Z.Aksoy, A.Kocaman 215 MES.YABANCI DİL (İNG)-III Pre-Intermediate düzeyde turizmle ilgili konu başlıkları (Dealing With Enquaries, Taking a Booking, Organizing a Trip,...) çalışılmaya devam edilirken, yine aynı düzeydeki gramer yapılarının aktif kullanımını sağlayabilmek amacıyla, aynı dönemdeki diğer İngilizce dersleriyle eşgüdümlü şekilde video dersi uygulamaları yapılır. 1- Welcome Leo Janes 2- First Class 3- English for Housekeepers (Turizm Bakanlığı) 4- Words and Phrazes in Tourizm (Hacettepe) 5- High Season English for the Hotel and Tourist Industry Keith Harding and Paul Henderson (Oxford University Press)

8 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ AKÇAKOCA TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK YÜKSEKOKULU DERS İÇERİKLERİ (2005 Öncesi) IV.YARIYIL: O.K. DERSİN ADI T P K 202 YÖN.VE ORGANİZASYON SERVİS UYG.VE YÖN HUKUKUN TEMEL KAVRAM BİLGİSAYARLI MUHASEBE UYG TURİZM PAZARLAMASI İNGİLİZCE IV MES.YABAN. DİL (İNG)- IV TOPLAM YÖN.VE ORGANİZASYON Yönetimin anlamı ve tanıtımı, yönetim ilkeleri, organizasyon, planlama, karar verme, uygulama, koordinasyon, yönlendirme, kontrol, organizasyon teorileri, iş analizi, turizm işletmelerinde yönetim fonksiyonları, teorisi ve gelişimi. -Modern Otel İşletmelerinde Yönetim ve Organizasyon (Geliştirilmiş 2.Baskı Gazi Kitabevi Ankara -Anket (Seçkin Kitabevi 1 baskı 2001 Ankara- Baş, Türker -Turizm Sektöründe Kalite Yönetimi (Seçkin Yayınları-1 Baskı 2002, Ankara Tavmergen, İge Pınar) -İletmelerde Organizasyon İlkeleri ve Uygulaması (Hayri Ülgen-İ.Ü İşletme Fakültesi Yayını -İşletmelerde Stratejik Planlama ve Yönetim (Erol Eren-İ.Ü. İşletme Fakültesi Yayını 204 SERVİS UYG.VE YÖN Genel servis bilgileri, servis personeli, yeme ve içme ünitelerinde kullanılan araç ve gereçler, yemek salonunun hazırlanması, yemek masası düzenleme şekilleri, müşteri karşılama ve servisi, servis teknikleri, yiyecek-içecek teknolojisi, şarap servisi, önemli servis kuralları, sektörle iş birliği ve uygulaması. - Bar ve Kokteyler (Özgür Baki-İM yayıncılık) - Servis Uygulamaları (Ahmet Aktaş)

9 206 HUKUKUN TEMEL KAVRAM Hukuk kavramı ve hukukun kaynakları, hukukun dalları, kişiler hukuku, eşya hukukunun temel kavramları, aile hukukunun temel kavramları, hakların korunması yolları. - Turizm Hukuku (Seçkin Yayınevi, 2002 Kayseri - Hukuka Giriş ve Hukukun Temel Kavramları (Anayurt Ömer Seçkin Yayınları 3 baskı 2002 Ankara 208 BİLGİSAYARLI MUHASEBE UYG Tek düzen hesap planı, gelir ve gider hesapları, kar-zarar hesapları, nazım hesaplar, envanter işlemleri, dönem sonu tablolarının düzenlenmesi ve kapanış kayıtlarının yapılması. - Bilgisayarlı Muhasebe (Mehmet Ali Feyiz) YARDIMCI - Eta Bilgisayarlı Muhasebe Uygulamaları Kitabı 210 TURİZM PAZARLAMASI Turizm pazarlaması kavramı ve genel tanımlar, turizm pazarı, turistik ürün, turizmde dağıtım sistemi, turizmde tanıtma ve iletişim, turizm pazarlama araştırması, uluslararası turizm pazarı ve özelikleri. -Turizmde Tanıtma ve Satış Geliştirme (Alem Basım Yayın, 1999 Asakurt, Cevdet) -Turizm Pazarlaması ( Kanyılmaz Matbaası, 2001, İzmir-Usal, Alparslan ve Oral Saime) -Turizm Pazarlaması ve Planlaması (1 Baskı Detay Yayıncılık, 2001, Ankara) -Turizm Pazarlaması (Orhan İÇÖZ) 212 İNGİLİZCE IV Yeni dilbilgisi yapılarının (dolaylı anlatım, şartlı cümlecikler, edilgen çatı, sıfat cümlecikleri...vb) kavratılması, bu yapıların daha önce öğrenilenlerle integrasyonunun sağlanması için öğrencilerin yaratıcılığının ve zihinsel gücünün ön plana çıkarıldığı aktivitelerin uygulanması. DERS KİTABI New Headway English (Liz& Joan Soors Oxford)a YARDIMCI DERS KİTAPLARI:

10 1-Workbook aynı kitap 2-Unterstanding and Using English Grammer ( Betty Azar/Prentice Hall) 3-Enjoy the Bell (Sevgi Yücel, Hacettepe) English Grammer Yhrroyoh Graded Exercisc) İ.Boztaş- Z.Aksoy- A.Kocaman 214 MES.YABANCI DİL (İNG)-IV Intermediate düzeyde cümle yapılarıyla ilgili bilgilerle birlikte, turizmle ilgili konularda ve konuşmalarda geçebilecek kelime ve kelime grupları ile ilgili bilgilendirmede aynı düzeyde yapılır. Yine bu dönemde de dinlenme aktiviteleri devam etmektedir. Dönem sonunda öğrencinin mesleki uygulamalarda gerek iş bağlantılarının yapılmasında gerekse müşteri ilişkilerinde İngilizceyi aktif olarak kullanabilmesi amaçlanmaktadır. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ AKÇAKOCA TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK YÜKSEKOKULU DERS İÇERİKLERİ (2005 Öncesi) V.YARIYIL: O.K. DERSİN ADI T P K 301 TURİZM EKONOMİSİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ İNSAN KAYNAKLARI YÖNET İNGİLİZCE V MES.YABAN.DİL(İNG) -V II.YABANCI DİL(ALM)-I II.YABANCI DİL(ALM)-II TOPLAM TURİZM EKONOMİSİ Turizm sektörüne terminolojik yaklaşım, turizm sektörüne genel yaklaşım, dünya turizmine ekonomik yaklaşım, Türk turizmine ekonomik yaklaşım, turizmin Türk ekonomisindeki yeri ve önemi, turizmin parasal ekonomik etkileri, turizmin reel ekonomik etkileri, turizmin ekonomik etkinliği artırmadaki rolü, turizmin ekonomideki yerini belirleyen bir faktör olarak sosyal yapı, turizmin ekonomisi ve çevre ilişkisi, uluslararası ekonomik ortam ve turizm. -Turizm Endüstrisinin Yapısı (Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 1998 İstanbul- Yarcan Şükrü)

11 -Turizm Sektörünün Vergilendirilmesi (Yaklaşım Yayınları 2000, Ankara Özkmen Nedim) -Turizm Ekonomisi (Orhan İçöz) -Turizm Ekonomisi ve Türkiye de Turizmin Ekonomideki Yeri (Mithat Zeki Dinçer) -Turizmin Ekonomik Analizi (Ali Kemal Gürbüz- Alem Basım Yayınevi) 303 TURİZM İŞLETMECİLİĞİ Turizm endüstrisi ve işletmecilik, konaklama işletmelerinin genel durumu, konaklama işletmelerinin kuruluş yeri seçimi, konaklama işletmelerinde yatırım ve yatırım maliyetleri, konaklama işletmelerinin finansmanı, konaklama işletmelerinin yönetim yapısı, konaklama işletmelerinde yönetici görevleri, iş ve görev tanımları, konaklama işletmeleri ve yönetim fonksiyonları, diğer turizm işletmelerinin genel durumu. - Otel İşletmeciliği (Hasan Olak, Meral Vorzay Beta Basım Yayın Dağıtım A.Ş. 1993, İstanbul - Housekeeping Yönetimi (Ufuk Matbaacılık 1. Baskı 1999, İstanbul - OTED Yayını (Otel Temizlik ve Kekorasyon Derneği) - Turizm işletmeciliği ve Yönetimi (Aktaş, Ahmet Azim Matbaası 2.Baskı 2002, Ankara - Turizm İşletmeciliği (İsmet Barutçugil-Uludağ Üniversitesi Yayınları) 305 İNSAN KAYNAKLARI YÖNET İnsan kaynakları yönetimi dersi, insan kaynakları yönetimi anlayışının gelişimi, personel yönetimi ile karşılaştırılması, insan kaynakları yönetiminin işlevleri, seçme, geliştirme ve güdüleme işlevlerinin önemi ile ilgili bilgiler verilmesini amaçlamaktadır. - Otel İşletmeciliği ve Otel İşletmeciliğinde Verimlilik Analizleri (Oral, Saime 2002 İzmir - İşgücünü verimli kullanma tekniklerinin turizm sektörüne uygulanması. ( Sinem Ofset1992, Ankara MPM Yayını) - Personel Yönetimi (Zeyyat Sabuncuoğlu- Anadolu Üniversitesi Basımevi) 307 İNGİLİZCE V İleri düzeyde dilbilgisi konularının öğretilmesi ve bu konuların turizm alanındaki kullanımlarının örneklendirilmesi. İş başvuru mektupları ve özgeçmiş yazımı hakkında bilgi verilerek öğrencilerin turizm sektöründe iş edinmelerine fayda sağlanması. New Headway English Course-Upper- Intermediate Level, Liz&john Soars (Oxford University Press, 1998 Intermediate Vocabulary, B.J.Thomas, Longman, England, 1998

12 YARDIMCI DERS KİTAPLARI: Essentiel Idems in English (Robert J.Dixson) 309 MES.YABANCI DİL (İNG) V Upper-Intermediate düzeyde cümle yapıları ve kelime bilgisiyle birlikte, turizm sektörüyle ilgili çevirilere ağırlık verilir. Five Star, Rod Revell& Chris Stott, Oxford University Press, Hungary 1991 Five Star English For the hotel and torist ındustry Rod Revell-Chris stott Oxford 311 II.YABANCI DİL(ALM)-I Alfabenin tanıtımı, Ne kim? Soru kelimeleriyle basit sorular teşkil olunarak bunlara verilen basit cevap cümleleri. Düz-soru-olumlu-olumsuz ifadeler. Çeşitli diğer soru zamirleri, Artikeller ve isimlerin çoğul yapım kuralları. Şimdiki zamanda fiil çekimleri DERS KİTAPLARI: 1- Deutsch aktiv Neu 1A- Lehrbuch-Langenscheidt Yayınevi Yazarları: Neuner, Seherling, Schmidt, Wilms YARDIMCI DERS KİTAPLARI: 1- Deutsch aktiv Neu 1A- Arbeitsbuch Langenscheidt Yayınevi 313 II.YABANCI DİL(ALM)-II Günlük konuşmalara katılımın sağlanabilmesi için basit ve anlaşılabilir sorular ve bunlara cevap vermek. Kendini takdim, etraftaki objelerle ilgili sorular, cevaplar. Sözlü katılımın sağlanması için çeşitli objelerden faydalanmak. Özne-yüklem-nesne ilişkisinin etraflıca gösterilmesi. Artikellerin tayini hakkında önemli kuralların verilmesi. Ayrılabilir fiil ekleri ve bu türden fiillerin çekimi ve cümle teşkilleri. DERS KİTAPLARI: 1-Deutsch aktiv Neu 1A- Lehrbuch-Langenscheidt Yayınevi Yazarları: Neuner, Seherling, Schmidt, Wilms YARDIMCI DERS KİTAPLARI:

13 1-Deutsch aktiv Neu 1A- Arbeitsbuch Langenscheidt Yayınevi 2-Deutsch 2000-Hueber Yayınevi ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ AKÇAKOCA TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK YÜKSEKOKULU DERS İÇERİKLERİ (2005 Öncesi) VI.YARIYIL: O.K. DERSİN ADI T P K 302 TURİZM MEVZUATI İŞLETME EKONOMİSİ VE YÖN YİY-İÇECEK HİZM.YÖN BİLGİSAYAR-II İNGİLİZCE VI MES.YABAN. DİL (İNG)- VI II.YABANCI DİL(ALM)-III II.YABANCI DİL(ALM)-IV TOPLAM TURİZM MEVZUATI Turizm mevzuatının kapsamı, Seyahat Acentaları (TURSAB) Kanunu (1618 S.Kanun), Turizm Teşvik Kanunu (2634 S.Kanun), turizm kuruluşları bakımından mevzuat uygulamaları, Kabotaj Kanunu, turizm sektörüne yönelik yönetmelikler, turizm sektöründe mevzuat eksiklikleri. - Turizm Mevzuatı ( Orhan Kalkan-Turizm Bakanlığı 1995-Ankara) 304 İŞLETME EKONOMİSİ VE YÖN İşletme ekonomisi ve biliminin tanımı, işletmenin ekonomi içindeki yeri ve önemi, yönetim ve yönetim ile ilgili kavramlar, sermaye maliyeti, yatırım kararlarının değerlendirilmesi, çevre sorunları ve işletmeler. - İşletme Ekonomisi ve Yönetimi ( Oktay Alpugan ve diğerleri- BETA Yayınevi) 306 YİY-İÇECEK HİZM.YÖN

14 Yiyecek ve içecek hizmet yönetimi kapsamı ve önemi, yiyecek-içecek bölümünde menü planlaması, mutfak planlaması, yiyecek maliyet kontrol süreci, içecek maliyet kontrol süreci, yiyecek-içecek bölümünde iş gücü planlaması ve kontrolü, kokteyl, parti, soğuk büfe ve banket organizasyonu. - Yiyecek ve İçecek Yönetimi (Aktaş, Ahmet Livane Matbaası 2001 Antalya) - Yiyecek-İçecek servisi (Aktaş, Ahmet ve Tekini Asım 3. Baskı Akdeniz Üniversitesi Basımevi Antalya Yiyecek İçecek Hizmetleri Yönetimi (Adnan Türksoy-D.E.Ü.İşletme Fak.Yayınları) 308 ATO312 BİLGİSAYAR-II Bu derste internet bilgisi ve Excel programı hakkında temel bilgiler verilmesi hedeflenmektedir. Başlangıçtan İleri seviyeye Bilgisayar (Hasan Çelebi Bal, Murat Can Akademi Yayınevi RİZE OFFİCE 97 PRO ( İhsan Karagülle, Zeydin PALA Türkmen Kitabevi-1998 İstanbul 310 İNGİLİZCE VI İleri düzeyde dilbilgisi konularının öğretilmesinin yanı sıra Mesleki İngilizce konuları üzerinde de yoğunlaşılması; rezervasyon, ön büro, otel hizmetleri, yiyecek-içecek servisi ve danışma hizmetleri. Essenhiel Idems in English (Robert J.Dixson 312 MES.YABANCI DİL (İNG).VI Mesleki Yabancı Dil (İngilizce) 5 dersinin devamı niteliğindeki bu dersin tamamlanmasından sonra öğrencilerin uzmanlık alanlarıyla ilgili farklı konularda fikirlerini ifade edebilecekleri ve günlük konuşmalarda da mümkün olduğunca az kullanım hatası yaparak, anlam olarak doğru ifadeler kullanmalarını sağlayacak düzeye gelmeleri amaçlanmaktadır. Tourısm Pnhcbles, Practices, Philosophies (Robert W.Mclntosh- Charles R.Goeldner) 314 II.YABANCI DİL(ALM)-III 2 2 3

15 İsmin hallerinden Nominativ-Akkusativ in verilmesi, Akkusativ alan fiillerle ilgili bilgilendirmeler ve bunlarla cümle teşkilleri. Yakın geçmiş zamanda soru-cevap cümleleri. Zaman zarfları, zamansal terimlerin verilmesi, günler, aylar, mevsimler, günün vakitleri-dilimleri. Fiil tamlananları-ekleri. Dili geçmiş zamanda ifadeler. Zustandspassivli ifadeler. İsmin e ve tamlama hali. Aktion-Positionlu ifadeler ve bu durumlarla ilgili belli başlı fiiller. Aktion ve Position ifade eden Praepositionlar- Edatlar. Değişkenlik ifade eden Edatlar ve cümleler. Akkusativ halini gerektiren Praepositionlar. -Deutsch aktiv Neu /Lehrbuch -Deutsch aktiv Neu/Arbeitsbuch YARDIMCI -Deutsch II.YABANCI DİL(ALM)-IV Mesleki Almancaya giriş niteliğinde olan bu derste: İlk aşamada günlük konuşmalara katılımın kazandırılması amaçlanmaktadır. Kendini takdim, selamlaşma verilen selamı karşılama. Kahvaltı listeleri hakkında özet bilgilendirmeler. Kahvaltıda yenen ve içilenlerle ilgili cümle teşkilleri, isimlerin kavranması. Resepsiyonda müşteriyi karşılama, oda kaydı, rezervasyonlar. Konukların konaklama ve ayrılış süreleriyle ilgili zamansal ifade gücünün kazandırılması. Otel giriş Kartının doldurulması- Milliyet- Gelinen Ülke/Yer-Kimlikle ilgili bilgiler-imzalama.basit telefon görüşmelerinin sağlanmasıyla ilgili sahnelerin oyun şeklinde sunulması. Otele ait birimlerin nerelerde bulundukları ile ilgili yer tariflerinin kazandırılması. - Zimmer frei (Deutsch in Hotel und Restaurant) Langenscheidt Yayınevi- Cohen/Osterloh YARDIMCI Moment mal (Lehrbuch 1)

16 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ AKÇAKOCA TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK YÜKSEKOKULU DERS İÇERİKLERİ (2005 Öncesi) VII.YARIYIL: O.K. DERSİN ADI T P K 401 SEY.AC.VE TUR.OP BİLGİSAYAR-III ARAŞTIRMA TEKNİKLERİ İNGİLİZCE VII II.YABANCI DİL(ALM)-V II.YABANCI DİL(ALM)-VI SEÇMELİ-I TOPLAM SEY.AC.VE TUR.OP Seyahat acentacılığının gelişimi, seyahat acentalarının faaliyetleri, Türkiye de seyahat acentacılığı ve önemi, tur operatörlüğü, tur düzenleme yöntemleri ve uygulama çalışmaları, seyahat acentalarında pazarlama faaliyetleri. - Seyahat Acentalığı ve Tur Operatörlüğü (Mısırlı, İrfan Detay Yayınları 2002, Ankara - Seyahat Acentaları ve Tur Operatörlüğü Yönetimi (İçöz, Orhan Turhan Kitabevi, 2.baskı BİLGİSAYAR-III Bu derste, veri tabanı programı Access, mesleki alanda kullanılan paket programlar (genel bilgi, örnek programların kullanımı) hakkında bilgiler verilmesi hedeflenmektedir. Office İhsan Karagülle Excel 97 ile çalışmak- Mark Dodge (Çeviri Ceyhan Temürcü, Sinan Sır) YARDIMCI KİTAPLAR: 1- Access-2000 Dr.Yalçın Özkan 2- Access-8.0 İhsan Karagülle 3- Office-2000 Faruk Çubukçu

17 405 ARAŞTIRMA TEKNİKLERİ Araştırma teknikleri dersi; bilim ve araştırmanın tanımı, önemi, araştırma modelleri, problem durumu, amacı, önemi, evren örnekleri, bilgi toplama yöntemleri, verilerin analizi ve bir araştırma hazırlama ile ilgili bilgiler verilmesini amaçlamaktadır. - Bilimsel Araştırma Teknikleri ve Uygulamaları (Halil Seyidoğlu) 407 İNGİLİZCE VII Her yönüyle ele alınmış olan İngilizce dilbilgisi konularının özellikle çeviri ve konuşma aktiviteleri üzerinde yoğunlaşılarak pekiştirilmesinin sağlanması ve ana dil-hedef dil arasındaki farklı ve benzer yönlerin ortaya çıkarılarak dilin daha bilinçli kullanılmasına imkan verilmesi. Bununla birlikte seyahat acentaları ve tur operatörlüğü hakkında bilgi verilerek bu alanda çalışmak isteyen öğrencilere temel kazandırılması. KPDS Soruları, Ayhan Sezer, Hacettepe TAŞ, Ankara, 1997 Fundamentals of Acadenic English (Hacettepe Taş- Cesur Öztürk YARDIMCI DERS KİTAPLARI: Prepare for KPDS (Ayhan SEZER 409 II.YABANCI DİL(ALM)-V Modal fiiller ve bunlarla ilgili soru-cevap cümleleri. Modal fiillerin esas fiil gibi kullanılması. Ki li- bağlaçlı yan cümlecikler, bunlar hakkında genel bilgilendirmeler. Modal fiillerin başka anlamları-anlam kaymalarıyla ilgili cümle yapıları. Hikaye etme tarzının gösterilmesi, zamanlar arasındaki bağlantılar. Zamansal bağlaçlı (waehrenddamals-dabei-wenn-da-unter dieser Bedingung-nachdem-danach) ifadeler. Konsekutivsatz:( so...,dass...) sebep ifade eden yan cümlecikler (weil, da), relativ ifadeler. İşaret sıfatları-zamirleri, welch-? Soru zamirli cümleler. Sıfat çekimleri, sıfatlarla ilgili soru edatları: Was für ein/eine/einen...? Was für welch-? Deutsch Aktiv Neu I/B/Lehrbuch YARDIMCI Lehr-und Übungsbuch der deutschen Grammatik

18 411 II.YABANCI DİL(ALM)-VI (Mesleki Almanca) Otel müşterilerine gerekli olduğu durumlarda yardım önerisinde bulunabilme ile ilgili ifadelerin kazandırılması. Telefonla oda rezervasyonları, telefon görüşmelerinin sağlanması, masa rezervasyonları. Konukların odaya çıkartılması ile ilgili sahnelerin oyun şeklinde öğretilmesi. Otel birimleriyle ilgili ayrıntılı bilgilendirilmenin kazandırılması, yer tarifleri otel oda donanımları ile ilgili bilgilendirmeler. Müşteriye çeşitli alanlarda enformasyon sunabilme yeteneğinin kazandırılması, düzenlenen günübirlik turlarla ve yerlerle ilgili bilgilendirmeler. Şikayet alma ve alınan şikayeti ilgili birime aktararak çözüm getirme. Oda fiatları hakkında bilgi verme, döviz bozdurmalarıyla ilgili tavsiyelerde bulunma, bu konuda diğer yardımları sunabilmek. Araba kiralama ile ilgili bilgilendirmede bulunup, yardım sunabilme - Zimmer frei (Deutsch in Hotel und Restaurant) YARDIMCI - Deutsche Sprachlehre für Auslaender ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ AKÇAKOCA TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK YÜKSEKOKULU DERS İÇERİKLERİ (2005 Öncesi) VIII.YARIYIL: O.K. DERSİN ADI T P K 402 TUR.POLİTİK.VE PLAN BİTİRME ÖDEVİ TURİZM REHBERLİĞİ İNGİLİZCE VIII II.YABANCI DİL(ALM)-VII II.YABANCI DİL(ALM)-VIII SEÇMELİ-II TOPLAM TUR.POLİTİK.VE PLAN Temel tanımlar, turizm politikası, makro turizm planlaması, turistik ürün arzının planlaması, turistik talebin planlaması, turistik mal ve hizmetlerin fiyat politikası, turistik arz verilerine ulaşma, turizmde tanıtma-talep yaratma ve turist çekme faaliyetlerinin planlanması, makro düzeyde turizmin planlanmasında eğitim-öğretim-

19 teknik bilgi ve deneyim, yatırım ve finansman planlaması, turizmin ortaya çıkardığı çevre sorunları ve çözüm yolları. - Turizmde Yatırım Projeleri Analizi (Kahraman Nüzhet Siyasal Kitabevi, Ankara Yatırım Projeleri ve Değerlendiilmesi (Anadolu Matbaacılık, İzmir Turizm Politikası ve Planlanması (Olalı, Hasan Yön Ajans, 1990 İstanbul 404 BİTİRME ÖDEVİ Öğrencinin önceki yıllarda okuduğu dersler ve staj çalışmalarından edindiği birikimlere dayanarak, danışmanı tarafından belirlenerek verilen konu üzerinde araştırma ve inceleme yapmak. Bilimsel Araştırma ve Yazma El Kitabı (Prof.Dr.Halil Seyidoğlu- Güzem Yayınları, 1997 İstanbul) Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri (Remzi Altunışık, Recai Coşkun, Engin Yıldırım, Serkan Bayraktaroğlu) 406 TURİZM REHBERLİĞİ Ülkeyi, yöreyi veya bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin karşılanması, konaklayacağı tesislere ulaştırılması ve turistlerin tesislerde konakladığı sürece karşılaştıkları sorunların çözümü konusunda yapılması gereken çalışmalar. Çevrenin tanıtılması, tarihi ve kültürel zenginliklerin içeriklerinin aktarılması, turistin ait olduğu kültür ile ziyaret ettiği yöre insanının kültür ve sosyal yaşam biçimi arasında bir köprü oluşturmak ve turistin ziyaret ettiği ülkede, yöre ve bölgede karşılaşacağı tüm sorunların çözümünde yardımcı olmak. - Turizm Rehberliği (Suavi Ahipaşaoğlu) 408 İNGİLİZCE VIII Turizm alanındaki çalışmaların iletişime dayalı olduğu dikkate alınarak aktivitelerin daha çok konuşma alanına yönlendirirlip öğrencilere duygu, düşünce ve bilgilerini aktarabilme yetisinin kazandırılması. Alanlarıyla ilgili olarak da para meseleleri (döviz alım-satımı, değişimi) ve otel dış hizmetler (günübirlik geziler, araba kiralama) konularında bilgi aktarımının sağlanması.

20 Fundamentals of Acadenic English (Hacettepe Taş- Cesur Öztürk Speaking Personally Gillian Porter Ladousse Canbdk YARDIMCI DERS KİTAPLARI: Prepare for KPDS (Ayhan SEZER 410 II.YABANCI DİL(ALM)-VII Würden ve Infinitiv yapılı emir cümleleri, bunların diğer normal emir ifadeleriyle karşılaştırılması. Şimdiki-yakın geç-di li geç. Ve mişli geçmiş zamanlarda Passiv cümle yapıları (soru- düzcümle/cevap). Manlı ifadeler hakkında ve ilgilil fiiller hakkında bilgilendirmelerin kazandırılması. Passiv yapıların yan cümleciklerde kulanılması. Passiv yapılamayan fiiller hakkında bilgilendirmeler. (genau) so...wie, als ve diğer çeşitli şekilli mukayese ifadelerin teşkili. Sıfatların üstünlük halleri. Dönüşlü zamirler ve dönüşlü zamirli fiillerle ilgili cümleler. I.ve II. Türden gelecek zamanlı ifadelerin kuruluşu, kullanılan yardımcı sözcükler. Kelime türetmeler. - Deutsch aktiv Neu I-B/Lehrbuch YARDIMCI - Lehr-und Übungsbuch der deutschen Grammatik 412 II.YABANCI DİL(ALM)-VIII Rezervasyonlu-rezervazyonsuz konukların otele kabulü ile ilgili işlemlerin kazandırılması. Giriş- çıkış yapacak konukların takibi ve sağlanması işlemleri. Otel oda mefruşatları hakkında müşteriyi bilgilendirmeler. Oda çeşitlerinin ifade edilerek müşteriye satışının sağlanması. Müşterilerin hizmetine sunulabilen tesisdeki birimlerin zikredilmesi. Bunların bulundukları yerin tarifi. Döviz bozdurma ve banka işlemlerinde yardımcı olunma yeteneğinin kazandırılması. Birimlerin açılış ve kapanış saatleri hakkında bilgi sunma. Şikayetleri alarak bunları ilgili birime havale etmek ya da direkt çözmek. Uyandırma servisinin verilmesi. Umumi yemek adları ve içerikleri hakkında bilgi ediniminin kazandırılması. Yemeklerle ilgili dilek ve şikayetlerin karşılanması. - Zimmer frei (Neu) (Deutsch im Hotel)/ Lehrbuch YARDIMCI

Ders: TÜRK DİLİ I Dönem: 1 Kredi: (3-0) 3, AKTS: 2

Ders: TÜRK DİLİ I Dönem: 1 Kredi: (3-0) 3, AKTS: 2 ONDOKUZMAYIS ÜNİVERSİTESİ SAMSUN TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ EK 1 Ders: YABANCI DİL I- İNGİLİZCE Dönem: 1 Kredi: (3-0) 3, AKTS: 2 Başlangıç düzeyde kelime hazinelerini

Detaylı

Ders İçerikleri. Birinci Sınıf. I. Yarıyıl

Ders İçerikleri. Birinci Sınıf. I. Yarıyıl EK 2 Ders İçerikleri Birinci Sınıf I. Yarıyıl Turizme Giriş Genel olarak turizm ve turist kavramları, turizm ve seyahatin tarihi gelişimi ve diğer bilim dalları ile ilişkisi, turizm çeşitleri(geleneksel

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ İKİNCİ ÖĞRETİM DERS İÇERİKLERİ. I. Yarıyıl

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ İKİNCİ ÖĞRETİM DERS İÇERİKLERİ. I. Yarıyıl T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ İKİNCİ ÖĞRETİM DERS İÇERİKLERİ I. Yarıyıl 2903141 TÜRK DİLİ (4+0) Dil nedir? Dillerin doğuşu. Dil duygu düşünce bağlantısı. Dil kültür

Detaylı

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ SİGORTACILIK VE SOSYAL GÜVENLİK BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ SİGORTACILIK VE SOSYAL GÜVENLİK BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI DÜZCE ÜNİVERSİTESİ SİGORTACILIK VE SOSYAL GÜVENLİK BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI Birinci Sınıf I. Yarıyıl II. Yarıyıl Dersin DERSİN ADI T U K AKTS Dersin DERSİN ADI T U K AKTS SSG101 Sigortacılığa Giriş 3-3 4

Detaylı

1.YIL. Yabancı Dil I(2+1)

1.YIL. Yabancı Dil I(2+1) I. YARIYIL TD I 1.YIL Türk Dili I(2+0) Dil ve dilin önemi, dillerin doğuşu ve yayılışı, yapı bakımından diller, Türk dili ve gelişimi, diğer diller arasındaki yeri ve yayıldığı alanlar; Türk yazı dili

Detaylı

DERS İ ÇERİ KLERİ DÜZCE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU SOSYAL GÜVENLİK

DERS İ ÇERİ KLERİ DÜZCE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU SOSYAL GÜVENLİK DÜZCE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU DERS İ ÇERİ KLERİ SOSYAL GÜVENLİK Düzce Üniversitesi, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Uzunmustafa Mah. DÜZCE Tel: 0 380 514 4892 - Fax: 0 380 514

Detaylı

TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ve OTELCİLİK YÜKSEKOKULU GENEL BİLGİLERİ

TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ve OTELCİLİK YÜKSEKOKULU GENEL BİLGİLERİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ ve OTELCİLİK YÜKSEKOKULU GENEL BİLGİLERİ T.C. Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesinde lisans düzeyinde eğitim ve öğretim faaliyetini sürdüren yüksekokullarından birisi olan Turizm İşletmeciliği

Detaylı

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 2012-2013

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 2012-2013 SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 2012-2013 I.DÖNEM 5129102-5130102 GENEL MUHASEBE (3+1) Muhasebe ile ilgili temel kavramlar ve belgeler hakkında

Detaylı

T. C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

T. C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ T. C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ 1. SINIF - 1. YARIYIL Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bilgisayara giriş niteliğindeki bu ders,

Detaylı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU TURİZM VE SEYAHAT HİZMETLERİ PROGRAMI DERS TANIMLARI ZORUNLU DERSLER

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU TURİZM VE SEYAHAT HİZMETLERİ PROGRAMI DERS TANIMLARI ZORUNLU DERSLER BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU TURİZM VE SEYAHAT HİZMETLERİ PROGRAMI DERS TANIMLARI ZORUNLU DERSLER Ders Kodu ve Adı T-U-K AKTS TVS 101 Genel İşletme İşletmecilik temel kavramları

Detaylı

C.Ü.İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ Birinci Yarıyıl

C.Ü.İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ Birinci Yarıyıl Birinci Yarıyıl UTL-101 İktisada Giriş I (3-0-3) Bu dersin temel amacı, mikro ekonominin temelini oluşturan piyasa yapısı, firma ve tüketici davranışlarını incelemektir. Bu dersin işlenecek temel konuları

Detaylı

ÜNĠVERSĠTESĠ ĠKTĠSADĠ ĠDARĠ VE SOSYAL BĠLĠMLER FAKÜLTESĠ TURĠZM

ÜNĠVERSĠTESĠ ĠKTĠSADĠ ĠDARĠ VE SOSYAL BĠLĠMLER FAKÜLTESĠ TURĠZM NĠġANTAġI ÜNĠVERSĠTESĠ ĠKTĠSADĠ ĠDARĠ VE SOSYAL BĠLĠMLER FAKÜLTESĠ TURĠZM ĠġLETMECĠLĠĞĠ BÖLÜMÜ A.Amaçlar Konusuyla ilgili kavram ve ilkeleri özümsemiş, mesleki bilgi ve deneyim donanımı yüksek, mesleki

Detaylı

ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ Kod : UTL101 Ders : GENEL İŞLETME Kredi : 3 AKTS : 5 İşletmenin genel esasları ve kavramlar, İşletmenin doğuşu, tarihsel gelişimi, İşletmenin amaçları,

Detaylı

T.C CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ LİSANS DERS İÇERİKLERİ

T.C CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ LİSANS DERS İÇERİKLERİ T.C CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ LİSANS DERS İÇERİKLERİ Birinci Y arıyıl İŞL101 - Muhasebe I (3-0-3) Muhasebenin Önemi ve Türleri, Genel Muhasebe İlkeleri,

Detaylı

SAFRANBOLU TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

SAFRANBOLU TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ SAFRANBOLU TURİZM FAKÜLTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ 1. YARIYIL DERSLERİ TFI101-GENEL TURİZM (3-0-3 AKTS:3) Turizm ve turist kavramları, turizm çeşitleri, turizm yönetimi, turizmin tarihçesi,

Detaylı

Yardımcı Ders Kitapları Uygulamalı Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri, Prof. Dr. Yakup Karasoy, Yrd. Doç. Dr. Orhan Yavuz, Akçağ Yayınları, 2007

Yardımcı Ders Kitapları Uygulamalı Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri, Prof. Dr. Yakup Karasoy, Yrd. Doç. Dr. Orhan Yavuz, Akçağ Yayınları, 2007 EK-2 DERSLERĐN ĐÇERĐĞĐ VE YARARLANILACAK KĐTAPLAR Türk Dili I (2-0) 2 Dil nedir? Konuşma dili ve saymaca dilleri, dilin türeyişi ile ilgili kurumlar, son çalışmalar, köken ve yapı yönünden yeryüzü dillerinin

Detaylı

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ NİĞDE SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU SOSYAL GÜVENLİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ NİĞDE SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU SOSYAL GÜVENLİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ SAYFA:1/6 I. YARIYIL DERSLERİ SGK1001 HUKUK BİLİMİNE GİRİŞ (3 0 0) Hukukun temel öğeleri, hukukun kaynakları ve kaynaklar hiyerarşisi, emredici, tamamlayıcı ve yorumlayıcı hukuk kuralları, hakimin boşluk

Detaylı

T. C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL.

T. C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL. T. C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL. TRK 101 Türk Dili I (2-0) 2 Dilin Tanımı, Dil-Kültür-Medeniyet İlişkisi, Dilin

Detaylı

Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi - Uluslararası Ticaret Bölümü Ders Planı. İkinci Sınıf

Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi - Uluslararası Ticaret Bölümü Ders Planı. İkinci Sınıf Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi - Uluslararası Ticaret Bölümü Ders Planı I. Yarıyıl II. Yarıyıl DERSİN KODU-ADI T U K AKTS DERSİN KODU-ADI T U K AKTS UTI101-Mikro İktisat 3-3 5 UTI102-Makro İktisat

Detaylı

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAK İKTİSAT BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAK İKTİSAT BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ SAYFA:1/7 I. YARIYIL DERSLERİ IKT1001 GENEL İKTİSAT I (3 0) AKTS:4 Ekonomik Modeller, Fayda ve Seçim, Talep, Üretim ve Arz, Maliyetler, Firma Yapıları, Tam Rekabet Modeli, Eksik Rekabet Modelleri, Strateji

Detaylı

DENİZ İŞLETMECİLİĞİ VE YÖNETİMİ YÜKSEKOKULU OKUTULAN DERSLERİN İÇERİKLERİ

DENİZ İŞLETMECİLİĞİ VE YÖNETİMİ YÜKSEKOKULU OKUTULAN DERSLERİN İÇERİKLERİ DENİZ İŞLETMECİLİĞİ VE YÖNETİMİ YÜKSEKOKULU OKUTULAN DERSLERİN İÇERİKLERİ 1.YARIYIL DİY 101 Matematik I (3 0 3) 4 Kümeler, sayılar, özdeşlikler, denklemler ve eşitlikler, fonksiyon kavramı; doğrusal fonksiyonlar,

Detaylı

BİRİNCİ YARIYIL. Ders Kitabı: Bilge, N. (2002) Hukuk Başlangıcı, Turhan Kitapevi, 2005.

BİRİNCİ YARIYIL. Ders Kitabı: Bilge, N. (2002) Hukuk Başlangıcı, Turhan Kitapevi, 2005. BİRİNCİ YARIYIL İŞL 113 Hukukun Temel Kavramları (3-0) 3 Hukuk Kavramının genel tanımı. Sosyal yaşamı düzenleyen kurallar. Türk toplumunda hukukun kaynakları. Kamu hukuku ve özel hukuk ayırımı. Kanunlar

Detaylı

KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ 1. SINIF DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ YARIYIL

KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ 1. SINIF DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ YARIYIL KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ 1. SINIF DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ YARIYIL İŞLETME BİLİMİNE GİRİŞ I (3 0 3) AKTS:5 (Introduction to Business I) İşletme

Detaylı

Nazilli İİBF İşletme Bölümü Ders İçerikleri (Güncelleme: 13.07.2015)

Nazilli İİBF İşletme Bölümü Ders İçerikleri (Güncelleme: 13.07.2015) Nazilli İİBF İşletme Bölümü Ders İçerikleri (Güncelleme: 13.07.2015) ISL101 - İşletme Bilimine Giriş I (Kredi: 3 - ISL102 - İşletme Bilimine Giriş II (Kredi: 3 - AKTS: 6) ISL105 - Muhasebe I (Kredi: 3

Detaylı

T.C Cumhuriyet Üniversitesi İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

T.C Cumhuriyet Üniversitesi İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ T.C Cumhuriyet Üniversitesi İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ Birinci Yarıyıl EKN1003 Matematik I (3-0-3) Fonksiyonlar, Limitler ve Süreklilik, Türevler, Türev Uygulamaları,

Detaylı

Ders Kodu Ders İsmi. Ders Kodu Ders İsmi

Ders Kodu Ders İsmi. Ders Kodu Ders İsmi IBF 101 İktisada Giriş Piyasa ve Fiyat, Talep fonksiyonu, arz fonksiyonu, Kayıtsızlık eğrileri ve bütçe eğrileri ile tüketici dengesi, Eş ürün eğrileri ve eş maliyet eğrileri ile üretici dengesi, Azalan

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ, İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ, ULUSLARARASI TİCARET ve LOJİSTİK BÖLÜMÜ, DERS İÇERİKLERİ-YENİ

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ, İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ, ULUSLARARASI TİCARET ve LOJİSTİK BÖLÜMÜ, DERS İÇERİKLERİ-YENİ ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ, İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ, ULUSLARARASI TİCARET ve LOJİSTİK BÖLÜMÜ, DERS İÇERİKLERİ-YENİ BİRİNCİ SINIF I.YARIYIL DERSLERİ (T, U, K, AKTS) (Z) UTL 101 TEMEL İŞLETMECİLİK

Detaylı

KURUCU REKTÖR DR. SUAT İ. GÜNSEL İN MESAJI

KURUCU REKTÖR DR. SUAT İ. GÜNSEL İN MESAJI 1 KURUCU REKTÖR DR. SUAT İ. GÜNSEL İN MESAJI Halkıyla bütünleşen üniversite sözü, artık, Yakın Doğu Üniversitesi nin hedefini gösteren bir parola olmaktan çıkmış, halkımızın doğrudan kendi ifâdesi, kendi

Detaylı

TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ

TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ ÇEMİŞGEZEK MESLEK YÜKSEKOKULU BÜRO HİZMETLERİ VE SEKRETERLİK BÖLÜMÜ BÜRO YÖNETİMİ VE YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I. DÖNEM Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi-I Z 2 0 2

Detaylı

TC SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

TC SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TC SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Otel işletmelerinde bir pazarlama aracı olarak internet in kullanımı: Antalya ili sınırları içerisinde faaliyet gösteren 3, 4 ve 5 yıldızlı otel

Detaylı